PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίτρινο λαμπάκι λαδιού


intasg
25-09-10, 16:10
Καλησπέρα σε όλους. Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν έχω ένα Ε46 2001 1900cc. Στο δρόμο όλα καλά. Όταν σβήνω όμως τη μηχανή μου ανάβει το κίτρινο λαμπάκι λαδιού. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει; Το παράξενο είναι πως βγάζω το κλειδί και παραμένει αναμένο. Μόνο όταν ανοίξω τον διακόπτη, χωρίς να το βάλω μπρος, και τον κλείσω μου σβήνει. Λίγο παράξενο μου φαίνεται. Ας βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ πολύ.

tasos.kamv
25-09-10, 16:48
Καλησπέρα. Έχει πάρει το αυτί μου ότι τα 46-άρια πάσχουν από αισθητήρα λαδιού στο κάρτερ. Μάλλον πρέπει να σου "βραχυκυκλώνει" γι'αυτό σου μένει αναμμένο με σβηστή τη μηχανή. Για check-άρε το....

βαγγελη
26-09-10, 10:59
φιλαρακι απο οτι ξερω εχει ενα σαν φλοτερ μεσα στο καρτερ για τη σταθμη του λαδιου αυτο αλλαξε ενας φιλος και τερμα το προβλημα

Aladdin
26-09-10, 14:36
Καλησπέρα. Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες και το λαμπάκι ανάβει όταν κλείσεις διακόπτη, το πιθανότερο είναι ότι πρέπει να συμπληρώσεις λάδι. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι λες ότι δεν σβήνει. Μήπως σβήνει μετά από 30 sec. ? Βλάβη στον Αισθητήρα υπάρχει όταν ανάβει το κίτρινο ανοίγοντας διακόπτη για περίπου 15 sec. Οπού και σβήνει.

intasg
26-09-10, 17:10
Σβήνει μετά από λίγο (λιγότερο από λεπτό) ή όταν ανοίξω πάλι το διακόπτη.

Aladdin
26-09-10, 17:15
Αυτό γίνετε όταν διαβάσει ότι υπάρχει ελάχιστη ποσότητα λαδιού. Κοίτα λίγο τα λάδια σου πριν αλλάξεις οτιδήποτε.

zgouriazmenos
26-09-10, 18:26
1. Τσέκαρε τα λάδια. Αν είσαι ΟΚ απο λάδια τοτε:
2. Τσεκαρέ το σε μια αντιπροσωπεία για να είσαι σίγουρος. Αν είναι απλά ο αισθητήρας εκτός απο το πορτοκαλί λαμπάκι που ανάβει δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα (το έχω πάνω απο ένα χρόνο έτσι το δικό μου...). Αν όμως το λαμπάκι ανάβει λόγω απώλειας πίεσης λαδιού τότε είσαι για αλλαγή τρόμπας λαδιού ΑΜΕΣΑ!!!

Aladdin
26-09-10, 18:44
Όταν έχει πρόβλημα με την πίεση του λαδιού και όχι με την στάθμη το ίδιο λαμπάκι ανάβει κόκκινο. Αλλά για να μην γράφω τώρα πάλι, διάβασε εδώ και θα βγάλεις άκρη.

thanasis2008
27-09-10, 14:40
Καλησπέρα σε όλους. Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν έχω ένα Ε46 2001 1900cc. Στο δρόμο όλα καλά. Όταν σβήνω όμως τη μηχανή μου ανάβει το κίτρινο λαμπάκι λαδιού. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει; Το παράξενο είναι πως βγάζω το κλειδί και παραμένει αναμένο. Μόνο όταν ανοίξω τον διακόπτη, χωρίς να το βάλω μπρος, και τον κλείσω μου σβήνει. Λίγο παράξενο μου φαίνεται. Ας βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ πολύ.

Αν ειναι ολα ενταξει με την σταθμη του λαδιου και δεν υπαρχει τιποτα αλλο ανησυχητικο μην φοβασαι το εχω και εγω το προβλημα πανω απο 6 μηνες στην αντιπροσωπεια μου ειπαν κοστος αλλαγης αισθητηρα σταθμης λαδιου γυρω στα 100 ευρω .

ThaNOS E46coupe
27-09-10, 14:45
να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου ρε παίδες,,,πόσο κάνει αγορά μόνο ο αισθητήρας? είναι μέσα στο κάρτερ ή εξωτερικός κ βιδώνει απάνω στο κάρτερ? γιατι άν είναι μέσα, έχει κάποιοα διαδικασία, αλλα άν είναι εξωτερικός τον αλλάζουμε κ μόνοι μας...γνωρίζει κανείς?

Aladdin
27-09-10, 16:42
Καλησπέρα. Βιδώνει πάνω στο κάρτερ εξωτερικά αλλά το στέλεχος του είναι μέσα στο κάρτερ και έρχεται σε επαφή με το λάδι. Πρέπει να αδειάσεις τα λάδια για να τον αλλάξεις αλλιώς θα σου φύγουν όλα κάτω. Κατά τα άλλα δεν είναι τίποτα. 3 δεκαρίτσες και μία φίσα είναι. Προτείνω να τον αλλάξεις στην επόμενη αλλαγή λαδιών. Original έχει γύρο στα 180 euro.
Επαναλαμβάνω ότι άλλο είναι να σου ανάψει κίτρινο όταν κλείνεις διακόπτη και άλλο να σου ανάψει όταν τον ανοίγεις. Στην πρώτη περίπτωση είναι χαμηλή στάθμη στην δεύτερη έχει κάνει αυτοδιάγνωση και βρίσκει βλάβη στον αισθητήρα, οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν checkάρεις τα λάδια μόνος σου.

ThaNOS E46coupe
05-10-10, 22:33
μήπως πιάνει "μούργα" ρε παιδιά απο την παλαιότητα? δέν πάιρνει καθάρισμα με βενζινούλα?

mike21
05-10-10, 22:42
το νούμερο 11 είναι

intasg
06-10-10, 10:16
Τελικά λίγο λάδι ήθελε και όλα καλά.

ziaba
06-10-10, 10:43
Καλό είναι το λάδι κ το παράφλου να τα τσεκερνουμε κάθε ανά μια δύο βδομάδες.Το θέμα σου είναι τώρα που πήγε όλο αυτό το λάδι κ σου άναψε το λάμπακι

panos90
06-10-10, 11:02
μα το λεει στο manual Οτι θελει συμπληρωμα λαδιου οταν αναβει.

και μενα το ιδιο ακριβως ειχε γινει και την επομενη πηγα για αλλαγη λαδιων
( δεν μ'αρεσε η ιδεα του συμπληρωματος μιας και ειχε αλλαξει πριν 15.000 χιλιομετρα λαδια )

μετα εξαφανιστικε η ενδειξη.

so simple....

intasg
06-10-10, 11:22
Η αλήθεια είναι πως είχα κάνει 23.000 km από το τελυταίο service. Οπότε λογικό μου φαίνεται σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα να έφαγε λίγο λάδι. Τώρα το έβαλα για service inspection. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα το αυτοκίνητο. Όλα οκ.

ziaba
06-10-10, 12:28
Συγνώμη ανά πόσα χλμ αλλάζεις λάδια?

rapid_fast
06-10-10, 14:03
Συγνώμη ανά πόσα χλμ αλλάζεις λάδια?

Τι ρωτάς?
αφού πήρες γραμμή..

ThaNOS E46coupe
06-10-10, 15:11
Τι ρωτάς?
αφού πήρες γραμμή..

φοβερό πόστ!!!!!!! :rofl2::rofl2::chair::cheers: