PDA

Επιστροφή στο Forum : Aντλια Βενζινης


TheCondor
12-10-05, 14:50
Καλησπερα σε ολους :D

Λοιπον, επειδη το βλεπω να ξαναμενω απο τρομπα βενζινης ( ειναι η γκαντεμια που με τρωει ) θελω να ρωτησω εδω μερικα πραγματα για να δω τι μπορω να κανω.

Αρχιζω λεγοντας οτι εχω μεινει δυο φορες απο τρομπα βενζινης μετα απο την μετατροπη που εκανα στο αμαξι ( απο 316 σε 320 - Ε30 ).

Την τελευταια φορα μαλιστα, επειδη ειχαν προηγηθει κατι ανακαλυψεις τυπου - μπουζι 10 χρονων, διαφορετικα μπεκ κτλ κτλ - στο αμαξι απο τον μηχανικο, δεν πληρωσα τιποτα, το πηρα το αμαξι και εφυγα αφου μου το εφτιαξε.

Αυτο που παρατηρω ομως ειναι ο χαρακτηριστικος θορυβος απο πισω δεξια. Αυτο το εκανε την πρωτη φορα που το ειχα παρει το αμαξι ( με το που εγινε η μετατροπη ) και δεν ειχα δωσει τοση σημασια επειδη δεν ηξερα και τι ηταν. ( νομιζα οτι ηταν το διαφορικο ).

Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι :

Ποσο κοστιζει μια αντλια βενζινης καινουρια??? Αν γινεται να απαντησει οποιος εχει εμπειρια και ξερει ακριβως, για να ξερω που θα κυμανθω. ( δεν το λεω με κακο υφος απλα δεν θελω να ξαναμεινω τριτη φορα, μουχουν σπασει τα νευρα )

Τι μπορει να προκαλει την αντλια βενζινης να χαλαει? Εκτος του οτι θα ειναι μεταχειρισμενη και σε κακη κατασταση που το ξερω ηδη οτι ειναι ( αυτη που εχω - ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει βαλει καινουρια ο μ@λ@κ@ς ) τι αλλο μπορει να φταιει? Να εχει σκουπιδακια μεσα το ντεποζιτο και να βουλωνει?? Κατι αλλο μηπως??

Εχει σημασια η ποσοτητα βενζινης που υπαρχει στο ντεποζιτο στο να χαλασε η αντλια?? Ειμαι παντα με τουλαχιστον 15 λιτρα και πανω. Μονο τωρα που εχω λιγες αφραγκιες πηγε κοντα στο λαμπακι ο δεικτης αλλα τωρα ειναι στα 20-23 λιτρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιες απαντησεις

God
12-10-05, 15:55
Μπορει και απλα να θελεις καθαρισμα στα μπεκ, λεω εγω τωρα. Πηγαινε σε ενα σωστο μαστορα.

Αν ειναι η αντλια, σιγουρα καινουργια, και περι το 150αρι σε βλεπω.

TheCondor
12-10-05, 16:43
Tα μπεκ ειναι αλλαγμενα και καθαρισμενα ( αφου ο μαλακας ο μηχανικος μου ειχε βαλει απο τον προηγουμενο κινητηρα το μ@υνι ).

150?? παλι καλα, εγω νομιζα για καμια 300αρα και βαλε ( δεν ξερω γιατι αλλα ειχα κακο προαισθημα )

PANAGIVTHS
12-10-05, 17:35
Εαν φορας την εξωτερικη bosh να υπολογιζεις περιπου 200 ευρο.Τωρα ο λογος που μπορει να χαλασει μια τρομπα ειναι να εχει σκουπιδια το ρεζερβουαρ και να εχει καταργηθει η σιτα που ειναι μεσα σε αυτο.

TheCondor
12-10-05, 18:36
Εαν φορας την εξωτερικη bosh να υπολογιζεις περιπου 200 ευρο.Τωρα ο λογος που μπορει να χαλασει μια τρομπα ειναι να εχει σκουπιδια το ρεζερβουαρ και να εχει καταργηθει η σιτα που ειναι μεσα σε αυτο.

Πως καταλαβαινω αν ειναι αυτη η τρομπα που λες η οχι?? Σε περιπτωση που εχει αφαιρεθει η σιτα γινεται να ξαναμπει ετσι??

Fanatic
12-10-05, 18:43
Παιδες αλλο τρομπα και αλλο αντλια...ή τρομπα ειναι μεσα στον χωρο του κινητηρα....η αντλια ειναι κατω απο τα πισω καθισματα αν δεν κανω λαθος....

PANAGIVTHS
12-10-05, 18:45
Εαν σκυψεις πισω δεξια μπροστα απο τον πισω τροχο(αν θυμαμαι καλα)θα δεις εναν κυληνδρο με δυο καλοδια και δυο σωλινακια μιαζει με φιλτρο βενζινης.Η σιτα και βεβαια μπαινει.

M535 E28
12-10-05, 20:19
Παιδες αλλο τρομπα και αλλο αντλια...ή τρομπα ειναι μεσα στον χωρο του κινητηρα....η αντλια ειναι κατω απο τα πισω καθισματα αν δεν κανω λαθος....
:chair:
η τρόμπα είναι το ίδιο πράγμα με την αντλία
βρίσκεται εσωτερικά στον πίσω δεξί τροχό
χαλάει ή από τρελή φθορά ή από σκουπιδάκι προερχόμενο από το ρεζερβουάρ
αν πάς να την πάρεις από την bosch θα κλαφτείς λίγο ότι σου χαλάνε συνέχεια κ θα την πάρεις κανά 100άρι εβραίους :nod:

Fanatic
12-10-05, 20:35
Κατσε εγω τι αλλαξα πριν κατι χρονια στην μπεμπα???Τρομπα βενζινης.....ειμαι σιγουρος....και ειναι μεσα στον χωρο του κινητηρα....μηπως ειναι σε αλλο σημειο στο δικο μου σε σχεση με αλλα??http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=1701&mospid=47165&btnr=13_0296&hg=13&fg=10

melodic
12-10-05, 21:45
Στελιο αν δεν κανω λαθος η δικια σου πρεπει να ειναι μηχανικη(δουλευει με κινηση-για αυτο ειναι στην μηχανη) ενω του condor ειναι ηλεκτρικη..... στα New καρα ειναι μεσα στο ρεζερβουαρ....παρεα με το φλοτερ...

manosbmw318ie30
12-10-05, 21:52
Στην Ε30 η αντλία βενζίνης είναι μπροστά από τον πίσω αριστερό τροχό!

TheCondor
12-10-05, 22:21
Εγω παντως εχω αλλαξει δυο φορες αυτο που λεει ο melodic, πες το τρομπα πες το αντλια οπως θες πεστο :P

Αυτο πισω δεξια στο φλοτερ που παει την βενζινη μπροστα. Απλα επειδη δεν λεει να ξαναμεινω, εχω ξενερωσει εντελως, θελω να παω να την αλλαξω με καινουρια να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Fanatic
12-10-05, 22:28
Στελιο αν δεν κανω λαθος η δικια σου πρεπει να ειναι μηχανικη(δουλευει με κινηση-για αυτο ειναι στην μηχανη) ενω του condor ειναι ηλεκτρικη..... στα New καρα ειναι μεσα στο ρεζερβουαρ....παρεα με το φλοτερ...

Oκ τωρα εξηγουνται ολα!:cheers:

God
12-10-05, 22:42
150?? παλι καλα, εγω νομιζα για καμια 300αρα και βαλε ( δεν ξερω γιατι αλλα ειχα κακο προαισθημα )

Ο αδερφος μου (Ε30 316) την ειχε παρει 130 ευρω, αλλα εσυ φορας μεγαλη μηχανη και εχουν αλλαξει και οι καιροι απο περυσι, γιαυτο απλα δεν εχω ιδεα.:shakehead

bmw316i
13-10-05, 08:40
Επειδή πρόσφατα έτρεχα για αντλία νομίζω ότι έχετε μπερδευτεί λίγο!Η αντλία στα ε30 βρίσκετε στη δεξιά μεριά του πίσω καθίσματος!Επίσης μαζί με την αντλία είναι και το φλοτέρ μαζί!Όσο για τιμές που είχα ρωτήσει μέσα από την bmw μου είχαν πει 230 και 270?Είχα πάρει και στην bosch και μου έδωσε τηλέφωνο της Ιαπωνικής οπού εκεί μου είπαν 210!Αυτές οι τιμές είναι για αντλίες βυθιζόμενες,αυτές που μπαίνουν μέσα στο ρεζερβουάρ!Για τυχόν απορίες το βράδυ θα σας κάνω και επίδειξη αν θέλετε

moutraklas
13-10-05, 11:14
Στην Ε30 η αντλία βενζίνης είναι μπροστά από τον πίσω αριστερό τροχό!

Το φίλτρο έιναι ετούτο ρε!!! :deal:

Δεν κοιμάσαι καλά τελευταία... σου είπα, αν θες να δείρουμε κανά μαστόρι...

God
13-10-05, 12:16
Το φίλτρο έιναι ετούτο ρε!!! :deal:

Δεν κοιμάσαι καλά τελευταία... σου είπα, αν θες να δείρουμε κανά μαστόρι...


Το φιλτρο βενζινης ειναι στον μπροστα δεξιο τροχο. Μολις το αλλαζα! :cheers:

manosbmw318ie30
24-10-05, 14:44
Μπροστά από τον πίσω αριστερό τροχό λέμε! Και ΔΕΝ είναι το φίλτρο!!!!!!! :smashtard :soapbox: :feedback:

moutraklas
24-10-05, 15:10
Αυτό σαν να μοιάζει με αντλία... όντως... αλλά στο δικό μου (όπως και στην προηγούμενη μου ε30) η αντλία ήταν μέσα στο ντεπόζιτο, κάτω από το κάθισμα, μπροστά από τον πίσω δεξί τροχό...

manosbmw318ie30
24-10-05, 15:59
Αυτό σαν να μοιάζει με αντλία... όντως... αλλά στο δικό μου (όπως και στην προηγούμενη μου ε30) η αντλία ήταν μέσα στο ντεπόζιτο, κάτω από το κάθισμα, μπροστά από τον πίσω δεξί τροχό...

Εμένα αυτό το πράμα είναι που κάνει τη βαβούρα και στο ντεπόζιτο είναι μόνο το φλοτέρ! :kissass:

manosbmw318ie30
24-10-05, 16:05
Nα τι δίνει και το RealOEM για το μοντέλο μου. Προσέξτε ότι στο ντεπόζιτο είναι ΜΟΝΟ το φλοτέρ! :ices_ange :yippee: :hello:

moutraklas
25-10-05, 12:35
Nα τι δίνει και το RealOEM για το μοντέλο μου. Προσέξτε ότι στο ντεπόζιτο είναι ΜΟΝΟ το φλοτέρ!

Εσένα τα έχει έτσι επειδή έιναι παλιό !!!! :pth: :pth:

PENDRAGON88
25-10-05, 13:13
Εμένα μου παρουσίασε πρόβλημα η αντλία βενζίνης (Ε30 316 Μ40) κάνοντας το χαρακτηριστικό θόρυβο-σφύριγμα στο δρόμο για Αθήνα. Αφού τη γλίτωσα και δεν έμεινα στο δρόμο, στην Αθήνα την άλλαξα με καινούρια 198 ευρώ, τον Απρίλιο του 2004.

Βάλε καινούρια να είσαι σίγουρος, να έχεις και 2 χρόνια εγγύηση.

manosbmw318ie30
25-10-05, 16:50
Εσένα τα έχει έτσι επειδή έιναι παλιό !!!!

XA XA XA! :thefinger Γελάσαμε τώρα!

Καλύτερα να μη μιλάς εσύ που έχεις μισό αυτοκίνητο... :pth: :banhim:

Geo_3D
26-10-05, 15:14
XA XA XA! :thefinger Γελάσαμε τώρα!

Καλύτερα να μη μιλάς εσύ που έχεις μισό αυτοκίνητο... :pth:
Μηπως υπαρχει μια ενταση στον αερα?Παιδια υπαρχει και ο δρομος.Αντε να τα βρειτε εκει................να ερθω και γω............................και να τα βρουμε ολοι μαζι σε καποιο φαναρι:smiley_ab :rofl2:

moutraklas
26-10-05, 15:31
Μηπως υπαρχει μια ενταση στον αερα?Παιδια υπαρχει και ο δρομος.Αντε να τα βρειτε εκει................να ερθω και γω............................και να τα βρουμε ολοι μαζι σε καποιο φαναρι

Εσύ να κάτσεις εκεί που κάθεσαι!!! Σε φώναξε κανείς??? Ορίστε μας... μη χάσεις ευκαιρία... :chair:
Και εξάλλου, τι τύχη νομίζεις ότι μπορείς να έχεις ανάμεσα σε 2 κόκκινες ε30???? εεεε???? :p:
σαν weisswurst χωμένο σε κετσαπ θα σε καταβροχθίσουμε... χοχοχο :pth:

manosm3
26-10-05, 15:35
Εσύ να κάτσεις εκεί που κάθεσαι!!! Σε φώναξε κανείς??? Ορίστε μας... μη χάσεις ευκαιρία...
Και εξάλλου, τι τύχη νομίζεις ότι μπορείς να έχεις ανάμεσα σε 2 κόκκινες ε30???? εεεε???? :p:
σαν weisswurst χωμένο σε κετσαπ θα σε καταβροχθίσουμε... χοχοχο :pth:
Πλησιαζουν οι βροχες Τασο! :D Δωσε το Ε15 (μισο αυτοκινητο δεν ειπε ο σκεπαστος Μανος; χιχι:takecover ) και παρε ενα Ε30 2.300 κυβικα με τις ωραιαες ζαντουλες.

Elias_Z3
26-10-05, 15:41
Στο Ε30 που εχω κανει θορυβο να την αλλαξω να ειμαι σιγουρος?

moutraklas
26-10-05, 15:47
Στο Ε30 που εχω κανει θορυβο να την αλλαξω να ειμαι σιγουρος?

ούχι ρε! μπορεί να μείνει με θόρυβο για πολλάααα πολλάααα χρόνια ακόμα! δεν σημαίνει ότι θα χαλάσει αύριο!

Geo_3D
26-10-05, 15:48
Και εξάλλου, τι τύχη νομίζεις ότι μπορείς να έχεις ανάμεσα σε 2 κόκκινες ε30???? εεεε????

:hello: :hello: :hello: :hello:

TheCondor
26-10-05, 23:28
Εμενα κανει παντα θορυβο οταν ειναι κρυο το αμαξι, μονο για κανα 5λεπτο. Μετα ( οχι οτι ζεσταινεται σε ενα 5λεπτο ) δεν κανει τιποτα. Δεν την αλλαζω προς το παρων, αν μεινω, θα αλλαχτει τσαμπα και παλι αλλα αυτη τη φορα θα μπει καινουρια και θα ειμαι και μπροστα :D

manosbmw318ie30
27-10-05, 09:28
Μηπως υπαρχει μια ενταση στον αερα?Παιδια υπαρχει και ο δρομος.Αντε να τα βρειτε εκει................να ερθω και γω............................και να τα βρουμε ολοι μαζι σε καποιο φαναρι:smiley_ab
Δε μπορώ να μιλήσω, καθότι δε θέλω να χαλάσουμε τις καρδιές μας τώρα χειμωνιάτικα φίλε μου Geo!!! Αλλά κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό, να δούμε μάνα (Ε30) και κόρη (Ε36) πως πάνε!!! :kissass: :kissass:

Αλλά μου άρεσε αυτή η ιδέα κόκκινο, άσπρο, κόκκινο! Σαν το Θρύλο δηλαδή!!! :kissass:

Αρκεί να μη με προδώσει εν τω μεταξεί η αντλία μου, η οποία παρεπιπτόντως χαλάει το κόσμο (λέμε τώρα) τα πρώτα λεπτά και μετά σιωπή ( ;;;;;; )...

Fanatic
27-10-05, 17:39
Δεν ξερω αν κανεται πλακα ή οχι αλλα δεν νομιζω 316 Ε36 να εχει καμια ελπιδα απεναντι σε Ε30 318 Μ40....

manosbmw318ie30
27-10-05, 18:50
Δεν ξερω αν κανεται πλακα ή οχι αλλα δεν νομιζω 316 Ε36 να εχει καμια ελπιδα απεναντι σε Ε30 318 Μ40....

Εκτός αν είναι μισές Ε30!!! ΤΑΣΟΟΟΟΟΟ, ακούς;;;; :bullhorn:

Ξέρω ότι για λίγες μέρες δε μπορεί να απαντήσει, οπότε θα ξεσαλώσω!!!! :smashtard

Θα ήθελα όμως απλά από περιέργια να δω τί θα γινόταν. :deal: Εξάλλου η Ε36 έχει καλύτερη κλιμάκωση στο κιβώτιο και αυτό είναι που θέλω να διαπιστώσω...

Geo_3D
27-10-05, 20:24
Δεν ξερω αν κανεται πλακα ή οχι αλλα δεν νομιζω 316 Ε36 να εχει καμια ελπιδα απεναντι σε Ε30 318 Μ40....
:nixweiss: :nixweiss: :nixweiss: :nixweiss:
Ο δρομος θα δειξει