PDA

Επιστροφή στο Forum : Κραδασμοί σε υψηλές ταχύτητες, το πρόβλημα και πως λύθηκε....


120ihatch
09-10-10, 20:52
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που μου έτυχε με την τελευταία αλλαγή ζαντών-ελαστικών (ίσως χρησιμεύσει και σε άλλους)
Το αυτοκινητάκι μου πριν βάλω τις 17άρες replica (με τις 16άρες) ήταν ήσυχο και χαλαρό στην εθνική.
Με το που μπήκαν οι 17άρες replica, οι κραδασμοί ξεκινούσαν στα 180περίπου χλμ/ώρα και εντείνονταν μετά τα 200.

Προσπαθώντας να βρω λύση και με δεδομένο ότι δεν το έκανε πριν, σκέφτηκα ότι το πρόβλημα ίσως να οφείλεται στις ζάντες.

Πήγα λοιπόν στον Στέργιο (εξειδικευμένο μηχανουργείο επισκευής ζαντών στη Λ Αθηνών 261 - τηλ 210-5900621).
Ο Στέργιος ήταν πολύ εξυπηρετικός, έβγαλε τις ζάντες, πήρε ένα παχύμετρο και μέτρησε το "center bore" ή αλλιώς το άνοιγμα του αφαλού των ζαντών

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:e84jBIWVI6EJ:www.wheelfire.com/ccontent/TechWheel.cfm+center+bore+replacement+alloy+wheel&cd=9&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Είδε ότι το άνοιγμα ήταν λίγο μεγαλύτερο από ότι έπρεπε και μου είπε ότι σε αυτό οφείλονταν οι κραδασμοί (όπως αναφέρεται και στον παραπάνω σύνδεσμο)

Μέσα σε 2 μέρες (αφού μου έδωσε ζαντολάστιχα για να μπορώ να κινούμαι) ξεζάνταρε τα λάστιχα, έβαλε καινούργια μεταλλικά center bores - "έφαγε" τον αφαλό κάθε ζάντας και τα μεταλλικά δαχτυλίδια έγιναν μέρος των ζαντών- (τα οποία όπως μου είπε είναι καλύτερα από τα πλαστικά που δεν γίνονται ένα σώμα με τη ζάντα και φθείρονται με τον καιρό), τοποθέτησε τα ελαστικά και έκανε και ζυγοστάθμιση.

Συνολικό κόστος και για τις 4 ζάντες μαζί με τη ζυγοστάθμιση : 50 ευρώ

Αποτέλεσμα: απλά τέλειο, δεν υπάρχουν κραδασμοί πουθενά.....

Πάνω στην κουβέντα βρήκαμε κοινούς γνωστούς - αν θελήσετε ποτέ να τον επισκεφτείτε, επικοινωνείστε μαζί μου για να σας περιποιηθεί ! (και να γίνει και special τιμή)


(αν δείτε τις ζάντες στο γκαράζ μου, μην ξεχάσετε να αφήσετε το σχόλιό σας εκεί !) :ices_ange