PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναρτηση Lowtec για E36


Stunt Mike
13-10-10, 01:10
Ξερει κανεις κατι για την παραπανω αναρτηση?Ειναι ρυθμιζομενη καθ'υψος(δεν συσπειρωνει το ελατηριο) και μου την δινει η AMORTEAM 650 ευρω...με μια μικρη αναζητηση στο Διαδικτυο τη βρηκα στην Αμερικη 900$....

kloukakis
13-10-10, 05:16
Mike ήθελα να σου το πω από καιρό και όλο το ξεχνούσα. Δεν νομίζω να είναι η ανάρτηση αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι. Στη θέση σου θα κοίταζα πρώτα για αντιστρεπτικές. Πιστεύω πως με ένα σκληρότερο σετ θα έχεις αυτό που θέλεις. Μου είχες πει οτι τα αμορτησερ σου είναι εντάξει ακόμα, αν θέλεις παρε με τηλ να τα πουμε αναλυτικά όποτε θέλεις....

Stunt Mike
13-10-10, 22:21
Εχω αντιστρεπτικες...αν θυμαμαι καλα ειναι 26-21 μπρος πισω(23-19 ηταν το Μ-Pack)

Stunt Mike
13-10-10, 22:27
Τ'αμορτισερ-ελατηρια μου ειναι σχεδον καινουρια,εχουν κανει λιγοτερο απο 10.000 χλμ.Αλλα η αισθηση που σου δινει η ρυθμιζομενη σε πατημα ειναι τελειως διαφορετικη.Ειχα στο προηγουμενο μου αμαξι(ΟSRAV) και ηταν ασυγκριτα ανωτερη.Τα στενα ελατηρια ελαχιστοποιουν οποιαδηποτε ταση πλευσης του αμαξωματος γιατι ειναι γραμμικα και οχι προοδευτικα,ενω και η μικροτερη διαμετρος τους εχει λιγοτερες παραμορφωσεις-ταλαντωσεις σε σχεση με τα κλασικα ελατηρια.Τ'αμαξι μου δεν γερνει οταν στριβει κι αυτο φαινεται και στα βιντεακια,αλλα ταλαντωνεται στις απανωτες αλλαγες πορειας.Αυτο η μεγαλυτερη αντιστρεπτικη δεν μπορει να το μειωσει,παρα μονο ενα σκληροτερο γραμμικο ελατηριο...

nik200
14-10-10, 12:11
michael...μακρυα απο την lowtec...μεγαλη μουφα..την ειχε παρει ο παυλος (ε30) απο γνωστο drifta παλι με ε30...και αποδειχτηκε...αχρηστη.....

kloukakis
14-10-10, 17:52
Τ'αμορτισερ-ελατηρια μου ειναι σχεδον καινουρια,εχουν κανει λιγοτερο απο 10.000 χλμ.Αλλα η αισθηση που σου δινει η ρυθμιζομενη σε πατημα ειναι τελειως διαφορετικη.Ειχα στο προηγουμενο μου αμαξι(ΟSRAV) και ηταν ασυγκριτα ανωτερη.Τα στενα ελατηρια ελαχιστοποιουν οποιαδηποτε ταση πλευσης του αμαξωματος γιατι ειναι γραμμικα και οχι προοδευτικα,ενω και η μικροτερη διαμετρος τους εχει λιγοτερες παραμορφωσεις-ταλαντωσεις σε σχεση με τα κλασικα ελατηρια.Τ'αμαξι μου δεν γερνει οταν στριβει κι αυτο φαινεται και στα βιντεακια,αλλα ταλαντωνεται στις απανωτες αλλαγες πορειας.Αυτο η μεγαλυτερη αντιστρεπτικη δεν μπορει να το μειωσει,παρα μονο ενα σκληροτερο γραμμικο ελατηριο...

Ok then. Γιατί δεν κοιτάς τις D2? Καπου εχουν ανεβάσει ενα λινκ απο αγγλία που σου έρχονται με λιγότερο απο 700 σύνολο.

Fairy δεν μας λες την άποψή σου απο τις αναρτήσεις σου να πάρουμε μια γεύση?:bigthumb:

Οταν λες Νικ οτι δεν ήταν καλές τι εννοείς?

Stunt Mike
14-10-10, 18:29
Συναδελφοι ευχαριστω πολυ...Παω για D2 κι εγω! ;)

kloukakis
14-10-10, 20:46
Γιατι δεν μας λες και τι σε οδήγησε σε αυτή την απόφαση?
Να ξέρουμε και εμείς, που ξέρεις αύριο μεθαύριο....

Τόσο πιστικός ήμουν??:smokin:

Fairytale
14-10-10, 21:39
Μάλλον εγώ φταίω για την απόφαση.
Οι Lowtec έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά ελατηρίων με τις Raceland (αυτές έχουν ελατήρια 350lbs μπροστά και 300lbs πίσω) άρα για κάφτες σαν τον Μιχάλη και για τη χρήση που τις θέλει είναι μάλλον μαλακές.
Οι D2 έχουν για τα 6κύλινδρα 490lbs (για τα 4κύλινδρα 420lbs) εμπρός και 340lbs πίσω (κοινά ελατήρια και στις 2 περιπτώσεις). Και ακόμα βασικότερο ρυθμίζουν τη μπροστινή camber.
Όλα τα νούμερα αφορούν σκληρότητα ελατηρίων για εφαρμογή σε Ε36.
C U out there

Stunt Mike
14-10-10, 22:38
Η αληθεια ειναι οτι ο Νικος(Fairytale) διευκολυνε την αποφαση μου προς τη D2!Αν και μολις πηγα βολτα με Ε36 με Raceland και μπορω να πω οτι μ'αρεσε,εν τουτοις φοβαμαι οτι σε σκληρη χρηση ισως φανει ανεπαρκης.Περιμενω να τη δω σε δραση στο βουνο...Παντως ειναι μεγαλη διαφορα τα 200 ευρω με τα 700....αλλα αφου εβαλα και το Quaife ειπα να βαλω και μια κορυφαια αναρτηση να πανε πακετο! ;)

Stunt Mike
14-10-10, 22:53
Fairytale μου εγραψες για διαφορετικες λιμπρες στην D2 για 6κυλινδρα και 4κυλινδρα ομως στο site του στο E-Bay του Ιρλανδου δινει την ιδια και για τα 2...Τι παιζει ρε παιδια?

Stunt Mike
14-10-10, 23:07
Και επισης στο SIte της D2 εχει διαφορετικες αναρτησεις για drift,asphalt,racing κτλ...το μεγαλυτερο σωληνα τον εχει η ντριφταδικη με 55mm εναντι 44mm των αλλων....Αυτη που πουλαει ο Ιρλανδος ποια ειναι αραγε??

Fairytale
15-10-10, 03:04
Ρώτα τον ποιον κωδικό πουλάει ή διάλεξε εσύ ποιά θες και ρώτα τον αν έχει τον αντίστοιχο κωδικό.
C U out there

nik200
15-10-10, 10:31
Ok then. Γιατί δεν κοιτάς τις D2? Καπου εχουν ανεβάσει ενα λινκ απο αγγλία που σου έρχονται με λιγότερο απο 700 σύνολο.

Fairy δεν μας λες την άποψή σου απο τις αναρτήσεις σου να πάρουμε μια γεύση?:bigthumb:

Οταν λες Νικ οτι δεν ήταν καλές τι εννοείς?

κωστα..απλα οταν τις εβαλε πανω και τις εσφιξε....δεν ηταν αρκετα σκληρες για drift....και σε 2 μηνες πεταξαν λαδια!!!

nik200
15-10-10, 10:36
Fairytale μου εγραψες για διαφορετικες λιμπρες στην D2 για 6κυλινδρα και 4κυλινδρα ομως στο site του στο E-Bay του Ιρλανδου δινει την ιδια και για τα 2...Τι παιζει ρε παιδια?

μιχαλη γιατι δεν σκεφτεσαι την λυση να κανεις revalving τις δικες σου με δικα σου custom χαρακτηριστικα????γινεται και αυτο και θα σωσεις πολλα χρηματα...ετσι κανουν ολοι..για σκεψου το!

Stunt Mike
15-10-10, 17:36
Δεν μ'αρεσουν οι πατεντες Νικο μου.Συνηθως τις πληρωνεις ακριβα....Προτιμω γνησια πραγματα στ'αμαξι μου.Εξαλλου η αναρτηση μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση,κατι θα πιασει κι αυτη.

nik200
15-10-10, 19:16
Δεν μ'αρεσουν οι πατεντες Νικο μου.Συνηθως τις πληρωνεις ακριβα....Προτιμω γνησια πραγματα στ'αμαξι μου.Εξαλλου η αναρτηση μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση,κατι θα πιασει κι αυτη.

φιλε το 80% που κανει drift....κανει τετοιες πατεντες και κανει το αμαξι ακριβως στα μετρα του!!μην ξεχνας οτι το συγκεκριμενο ατομο που σου λεω σου δινει και εγγυηση αν χαλασουν!!!ειναι απο τους καλους επαγγελματιες...

και στο κατω κατω...σε λιγο δεν θα ειναι καθημερινο αμαξι η μπεμπα..οποτε θα μπορεις να πειραματιστεις πολυ...αν θες εχουμε και αμαξι με φτιαχτες να σε παει βολτα..η να το πας εσυ και να δεις τι κανει μια τετοια αναρτηση!

Stunt Mike
15-10-10, 22:49
φιλε το 80% που κανει drift....κανει τετοιες πατεντες και κανει το αμαξι ακριβως στα μετρα του!!μην ξεχνας οτι το συγκεκριμενο ατομο που σου λεω σου δινει και εγγυηση αν χαλασουν!!!ειναι απο τους καλους επαγγελματιες...

και στο κατω κατω...σε λιγο δεν θα ειναι καθημερινο αμαξι η μπεμπα..οποτε θα μπορεις να πειραματιστεις πολυ...αν θες εχουμε και αμαξι με φτιαχτες να σε παει βολτα..η να το πας εσυ και να δεις τι κανει μια τετοια αναρτηση!

Μεσα!!!!Εννοεις να τα κανω και ρυθμιζομενα καθ'υψος???Και σκληροτητα?Για να τον εμπιστευεσαι εσυ,κατι παραπανω θα ξερεις...Να το συζητησουμε....

nik200
16-10-10, 10:38
Μεσα!!!!Εννοεις να τα κανω και ρυθμιζομενα καθ'υψος???Και σκληροτητα?Για να τον εμπιστευεσαι εσυ,κατι παραπανω θα ξερεις...Να το συζητησουμε....

θες να σου πω αναρτησεις που δουλευουν?kw drift..(κανει η spec 3) και η tein drift...και οι δυο φοβερες...αλλα 2.5χιλ...αξιζει?μεταχειρα δεν αγγιζουμε διοτι η αναρτηση στο drift μπορει να σε στειλει εκτος δρομου...αρα...με το πολυ 500ευρω (δεν ξερω και ακριβως..αλλα στην χειροτερη τοσο πιστευω) μπορεις να παιξεις με την δικη σου αναρτηση...και ευτυχως το 36αρι ειναι αρκετα διαδεδομενο drift car οποτε ξερουν και να στις ρυθμισουν αρκετα σωστη για αρχη....

Stunt Mike
16-10-10, 23:34
500 ευρω ειναι ισως πολλα για να φτιαξω τη δικη μου.Εχω χασει χρονια τωρα την εμπιστοσυνη μου στους Ελληνες μαστορους.Παιρνω 700+120 τοποθετηση την D2 και πουλαω τα δικα μου και μου'ρχεται φτηνοτερα απο αμφιβολες(κατα τη γνωμη μου παντα),μετατροπες.Εχω μια νοοτροπια φιλε Νικο.Θελω τ'αμαξι να απεχει απ'το συνεργειο οσο γινεται περισσοτερο και επισης καθε φορα που το παω βολτα να μην αγχωνομαι οτι μπορει να'ναι και η τελευταια!!!Παντως αν ο μαστορας αυτος που προτεινεις με πεισει οτι η δουλεια του ειναι καλυτερη απ'το να παρω εργοστασιακη αναρτηση,ισως το προχωρησω το θεμα.Φιλαρακι κανονιζουμε καφε και το συζηταμε οκ?

fz21
16-10-10, 23:42
500 ευρω ειναι ισως πολλα για να φτιαξω τη δικη μου.Εχω χασει χρονια τωρα την εμπιστοσυνη μου στους Ελληνες μαστορους.Παιρνω 700+120 τοποθετηση την D2 και πουλαω τα δικα μου και μου'ρχεται φτηνοτερα απο αμφιβολες(κατα τη γνωμη μου παντα),μετατροπες.Εχω μια νοοτροπια φιλε Νικο.Θελω τ'αμαξι να απεχει απ'το συνεργειο οσο γινεται περισσοτερο και επισης καθε φορα που το παω βολτα να μην αγχωνομαι οτι μπορει να'ναι και η τελευταια!!!Παντως αν ο μαστορας αυτος που προτεινεις με πεισει οτι η δουλεια του ειναι καλυτερη απ'το να παρω εργοστασιακη αναρτηση,ισως το προχωρησω το θεμα.Φιλαρακι κανονιζουμε καφε και το συζηταμε οκ?

120 μονο για τοποθετησει πολλα δεν ειναι ?

Stunt Mike
17-10-10, 22:47
Κομπλε με ζυγισμα,σεταρισμα υψους,ευθυγραμμιση.....

aggelosmk2
17-10-10, 22:52
120 ,δεν ειναι πολλα αν ο μαστορας ειναι μαστορας με "αρχ@@@α" κ μπορει να κανει παπαδες . Για οποιονδηποτε αλλο "πολυτεχνιτη κ ερημοσπιτι" ναι ειναι πολλα !

Παρεπιπτωντος Μιχαλη χθες δοκιμασα ενα ντριφτ εδω στα μερη κ δεν ειδα αυτο το "χοροπηδημα-καθισμα" του πισω εξωτερικου τροχου που λεγαμε .
Κ ας ειμαι κ χωρις ζαμφορ.
Μολις φτιαξει ο καιρος θα το κανεις ενα τεστ ;)

Stunt Mike
18-10-10, 14:26
120 ,δεν ειναι πολλα αν ο μαστορας ειναι μαστορας με "αρχ@@@α" κ μπορει να κανει παπαδες . Για οποιονδηποτε αλλο "πολυτεχνιτη κ ερημοσπιτι" ναι ειναι πολλα !

Παρεπιπτωντος Μιχαλη χθες δοκιμασα ενα ντριφτ εδω στα μερη κ δεν ειδα αυτο το "χοροπηδημα-καθισμα" του πισω εξωτερικου τροχου που λεγαμε .
Κ ας ειμαι κ χωρις ζαμφορ.
Μολις φτιαξει ο καιρος θα το κανεις ενα τεστ ;)

Αμα σε παω εκει που σου'λεγα,βλεπω να μου γινεσαι γειτονας μετα!!!:cheers:Παντως το ειδα κι εγω τ'αμαξι σου ηταν πολυ σταθερο παρα την ελλειψη αντιστρεπτικων...Θα το δω ομως στη 2η-3η αναβαση αν κουραζονται....

aggelosmk2
18-10-10, 19:03
Αμα σε παω εκει που σου'λεγα,βλεπω να μου γινεσαι γειτονας μετα!!!:cheers:Παντως το ειδα κι εγω τ'αμαξι σου ηταν πολυ σταθερο παρα την ελλειψη αντιστρεπτικων...Θα το δω ομως στη 2η-3η αναβαση αν κουραζονται....


:icon18:

Πως το κοβεις,θα γυρισω εχοντας στη μια μασχαλη τις αναρτησεις κ στην αλλη το πατωμα :drive2: ?????

!!! Περιμενω προσκληση για τα μερη σας ! :dblthumb2

nikos1400
18-10-10, 20:48
Ενδιαφερον παιδια, για προχωρηστε το να δουμε και οι αλλοι τι πρεπει να κανουμε...
:D

Καντε κι'αλλο r&d !

gearboxer
18-10-10, 20:48
Ξερει κανεις κατι για την παραπανω αναρτηση?Ειναι ρυθμιζομενη καθ'υψος(δεν συσπειρωνει το ελατηριο) και μου την δινει η AMORTEAM 650 ευρω...με μια μικρη αναζητηση στο Διαδικτυο τη βρηκα στην Αμερικη 900$....

Πάντως έπειτα απο αναζήτησή μου στα ξένα forum δεν μιλάμε για μία άγνωστη φίρμα.

Κατασκευάζονται στη Γερμανία απο το 1986 και μόνο θετικά σχόλια έχω διαβάσει
Ένας μονο μίλησε για "κόπωση" έπειτα απο ένα trackday
Ρυθμίζονται καθ' υψος και όχι σε σκληρότητα έως 7 πόντους.
Πολλοί μάλιστα τις προτιμάνε σε σχέση με τα αντίστοιχα setup bilstein & apex
Aρνητικά: Δεν ρυθμίζουν απόσβεση, δεν περιλαμβάνουν βάσεις, δεν είναι Monotube

Kαι τέλος 2 ερωτήσεις: 1)πολλοί κατασκευαστές coilover κάνουν λόγω για wheel spaces κατα την τοποθέτηση των αμορτισερ ελατηρίων.Πραγματι χρειάζονται? 2)Επειδή θα αλλάξω βάσεις (top mounts) είναι καλύτερα να πάρω απο Μ3 ή δεν κάνουν?

Stunt Mike
18-10-10, 21:06
:icon18:

Πως το κοβεις,θα γυρισω εχοντας στη μια μασχαλη τις αναρτησεις κ στην αλλη το πατωμα :drive2: ?????

!!! Περιμενω προσκληση για τα μερη σας ! :dblthumb2

Μαλλον θα γυρισεις με δεδομενη την αποφαση ν'αλλαξεις ΑΜΕΣΑ μοτερ!!!Θελει δυναμη το μερος!Σημερα μιλησα με τον Ιρλανδο της STD(D2).Τελικα βγαζει διαφορετικη D2 για 4κυλινδρα και 6κυλινδρα.Μπορω να την παραγγειλω απ'το Site του με συνολικο κοστος 760 ευρω.Ακομη εχω στο μυαλο μου 2 πραγματακια,μολις τα ξεκαθαρισω προχωραω σε μια απ'τις 3 λυσεις:
1:D2
2:Raceland λογω κοστους και ευκολης μεταπωλησης
3:Μετατροπη των Bilstein μου σε coilover

konc
18-10-10, 21:41
Με σκάλωσες με το post σου.. μετά κατάλαβα ότι δεν μπορείς να γράψεις κολλητά ":" και D γιατί βγαίνει αυτό ":D"

Stunt Mike
18-10-10, 22:01
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!Τωρα το'δα!!!

michalis13
28-10-10, 15:10
φιλε εγω που εχω την d2 ειμαι πολυ ευχαριστιμενος ... τι στηνεις πραγματικα οπως θελεις εσυ.. και οταν εγινε η στραβη απο λακουβα... ( ταφος ) και μου εσκασε η μπουκαλα την βρηκα εδω απο τον αντιπροσωπο με 110 ευρο... καινουργια ουτε επισκευη... εγω τις ειχα παρει απο το ebay 900 μαζι με τελωνειο

Stunt Mike
30-10-10, 00:27
φιλε εγω που εχω την d2 ειμαι πολυ ευχαριστιμενος ... τι στηνεις πραγματικα οπως θελεις εσυ.. και οταν εγινε η στραβη απο λακουβα... ( ταφος ) και μου εσκασε η μπουκαλα την βρηκα εδω απο τον αντιπροσωπο με 110 ευρο... καινουργια ουτε επισκευη... εγω τις ειχα παρει απο το ebay 900 μαζι με τελωνειο

Εντος ημερων κανω την παραγγελια της D2!! :bigthumb:

E36 RULES!!
30-10-10, 00:34
www.d2-motorsport.gr :D

Αντε με το καλό!

kloukakis
30-10-10, 00:56
Καλα έκανες Μιχάλη πιστεύω... Αφου μέχρι τώρα δεν έχεις κάνει συμβιβασμούς στα πράγματα που έχεις βάλει επάνω, καλά έκανες. keep walking....