PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριγμός στον αεραγωγό-και πως να τον σταματήσετε!


120ihatch
21-10-10, 14:11
Στη σειρά 1, είναι συνηθισμένο να τρίζει ο αεραγωγός του οδηγού ή του συνοδηγού στο ταμπλώ (στη δεξιά ή την αριστερή άκρη του ταμπλώ αντίστοιχα).

Για να σταματήσετε το τρίξιμο πρέπει να βγάλετε ολόκληρο τον αεραγωγό** (όχι μόνο το "καπάκι" του- ολόκληρο τον αεραγωγό, όπως φαίνεται στην φωτογραφία) και να βάλετε χαρτοταινία στα 4 ¨αυτάκια" του που συγκρατούν τον αεραγωγό (φαίνονται στο δεξί μέρος του αεραγωγού στην φωτογραφία-προσοχή, μη δώσετε προσοχή στα καλώδια, στη συγκεκριμένη φωτογραφία που ανέβασα από το διαδίκτυο διαφημίζουν μια οθονούλα που μπαίνει στο κάτω τμήμα του αεραγωγού, καλώδια δεν υπάρχουν εργοστασιακά)


http://farm5.static.flickr.com/4011/4203862219_ec2f0d7b0c_b.jpg


Ο αεραγωγός τρίζει επειδή τα "αυτάκια" με τον καιρό μπορεί να τρίβονται στην "εσοχή" του αεραγωγού που υπάρχει στο ταμπλώ. Με την χαρτοταινία ο θόρυβος σταματά! (δεν έχουμε επαφή πλαστικού με πλαστικό!)

Έτσι απλά!


**για την αφαίρεση του αεραγωγού, αρχικά τραβάτε το πάνω μέρος (το καπάκι) και στη συνέχεια με τη βοήθεια ενός μαχαιριου- μεγάλη προσοχή μην κοπείτε- ή ενός ίσιου κατσαβιδιού στα αριστερά ή τα δεξιά του αεραγωγού, κλείνετε τα αυτάκια και τον τραβάτε και βγαίνει




:105whistl
:105whistl

kostastnt
21-10-10, 15:57
Εγώ ακούω έναν τριγμό αλλά ακούγεται σαν να χτυπάς με δύναμη ένα πλαστικό στο πάτωμα... Δεν ξέρω αν είναι αυτό αλλά σίγουρα ακούγεται προς τον αεραγωγό του συνοδηγού... Επίσης ακούγεται σε ταξίδι 2 ωρών 1-2 φορές και αν τύχει...

Αλλά θα το δοκιμάσω να δω μπας και είναι αυτό...

120ihatch
21-10-10, 16:39
Εγώ ακούω έναν τριγμό αλλά ακούγεται σαν να χτυπάς με δύναμη ένα πλαστικό στο πάτωμα... Δεν ξέρω αν είναι αυτό αλλά σίγουρα ακούγεται προς τον αεραγωγό του συνοδηγού... Επίσης ακούγεται σε ταξίδι 2 ωρών 1-2 φορές και αν τύχει...

Αλλά θα το δοκιμάσω να δω μπας και είναι αυτό...



Βγάλε ολόκληρο τον αεραγωγό και δες μήπως έχει πέσει κάτι μέσα σε αυτόν (κάποιο κέρμα ίσως?) .... και βάλε και την χαρτοταινία στα αυτάκια που τον συγκρατούν (όπως αναφέρθηκε στο πρώτο post)



:105whistl

kostastnt
22-10-10, 02:20
Δεν είναι τριγμός... Είναι σαν να σπάει ένα πλαστικό στυλό... Στιγμιαίος θόρυβος... Ή σαν να χτυπας τον υαλοκαθαριστήρα στο τζάμι... Απλά επειδή το κάνει πολύ σπάνια δεν ασχολήθηκα ποτέ... Θα ρίξω μια ματιά όμως στον αεραγωγό...

telamon
24-10-10, 20:54
kostastnt αν βρεις κατι για αυτο το θορυβο κανε ενα Post. τον παρατηρω και εγω σε εντελως τυχαιες στιγμες ακομα και κινουμενοσ σε καλο οδοστρωμα πχστην αττικη/εθνικη...

messi
24-10-10, 21:28
παιδια κ εγω εχω πολυ τριγμο απο τους αερογωγους,θα δοκιμασω αυτο το κολπο κ μακαρι να σταματησουν!!

rapid_fast
24-10-10, 21:31
Μη ελεγχόμενη ...Συστολή-Διαστολή..
Ακόμα και σταματημένο αν είναι, με σβηστό κινητήρα, χωρις να κάνεις τίποτε ακούς ένα κρακ..
Με μια λέξη.. QUALITY

116sport
26-10-10, 19:16
θα το δοκιμασω κ εγω μιας κ εχω το ιδιο προβλημα,αν κ δε καταλαβα καλα που ειναι τα αυτακια κ πως θα βαλω την χαρταοταινια

120ihatch
26-10-10, 22:11
θα το δοκιμασω κ εγω μιας κ εχω το ιδιο προβλημα,αν κ δε καταλαβα καλα που ειναι τα αυτακια κ πως θα βαλω την χαρταοταινια

όπως βλέπεις την εικόνα που έχω ανεβάσει, στα δεξιά φαίνεται καθαρά το ένα "αυτάκι" που συγκρατεί τον αεραγωγό....

η ιδέα είναι ότι τα πλαστικά αυτάκια έρχονται σε επαφή με τα σημεία στα οποία "πιάνουν¨ στην εσοχή του ταμπλώ και ακούγεται τριγμός....

απλούστερα δεν γίνεται να γραφτεί, πάρε μια χαρτοταινία και κόλησέ την πάνω στα "αυτάκια¨ και κάλυψέ τα με αυτή έτσι ώστε να μην έρχονται σε άμεση επαφή τα "αυτάκια" με τη θέση στην οποία "κλειδώνουν" στο ταμπλώ, αλλά απλά να παρεμβάλεται η χαρτοταινία.... απλά κάλύψέ τα με χαρτοταινία .....

δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, διάβασε αυτό και τα άλλα post σε αυτό το θέμα και θα αφαιρέσεις τον αεραγωγό, είναι πιο εύκολο αν απλά το δοκιμάσεις.......:dupe:

116sport
26-10-10, 22:51
αυτακι εννοεις αυτο ε?
http://img594.imageshack.us/i/4203862219ec2f0d7b0cbx.jpg
το σκεπτικο σου το καταλαβα και θα το δοκιμασω αυριο κιολας

ThaNOS E46coupe
26-10-10, 23:21
παιδια την απάντηση σας την έδωσε πρίν λίγο ο rapid fast."αυτο για όσους ακούνε το θορυβο που κάνει σα να σπάει κάτι..." όσο για τη χαρτοταινία εγώ θα πρότεινα να βγάζατε τον αεροαγωγο και να του στάζατε δύο πολύ μικρές σταγώνες μαυρης συλικόνης (απο την καλή, όχι τη μούφα)εκει στα αυτάκια. να τις αφίσετε να ξεραθούν κ μετά να ξαναβάλετε τους αεραγωγούς στη θεση τους....η χαρτοταινια με τις τεράστιες θερμοκρασίες που αναπτύσονται στο αυτοκίνητο το καλοκαίρι θα φύγει....δείτε κ τη γνωμη μου λίγο!!!!!!!!ευχαριστω!

120ihatch
27-10-10, 08:05
H χαρτοταινία να έχει αρκετά μεγαλύτερη επιφάνεια από τα αυτάκια που θα καλύψει..... έτσι δεν φεύγει με τίποτα, αφού τα αυτάκια την συγκρατούν και την "κλειδώνουν" μέσα στην υποδοχή τους στο ταμπλώ !!)..... η σιλικόνη νομίζω δεν κάνει (μπορεί να κάνω και λάθος όμως) έτσι όπως πιάνει ο αεραγωγός....

116sport
27-10-10, 19:01
δεν καταφερα να τον βγαλω(φοβηθηκα να τον τραβηξω) τον αεραγωγο αλλα αυτο που ειδα ειναι οτι τουλαχιστον στο δικο μου
ο τριγμος που εχει καμια φορα ειναι απο την επαφη καπακι-αεραγωγος