PDA

Επιστροφή στο Forum : 520 ε39


perastikos
24-10-10, 15:08
γεια σασ. θα ηθελα την αποψη σασ. εδωσα προκαταβολη για μια 520 ε39 την βρηκα σε τιμη ευκαιριασ. 3.500 ευρο. ειναι μοντελο 2000 και στην αδεια 2007. εχει δερματινο σαλονι φωτα ksenon εργοστασιου αυτοματο διζωνικο κλιματισμο 210.000 χιλιομετρα 18 ζαντεσ διπλεσ εξατιμισεισ και ηλεκτρικη οροφη. τα προβλητατα που εχει ειναι οτι ενω δουλευει το μοτερ τισ οροφησ δν ανοιγει. απο εκει που θα το παρω εχει ανταλακτικα. μου δινει το μοτερακι 150 ευρο και ολοκληρη την οροφη 250 ευρο. επισεισ ειχε αναμενα λαμπακια του abs το οποιο εχει κ αυτο το ανταλακτικο αμα χρειαστει 250 ευρο ειναι αναμενο το λαμπακι του αεροσακου του χειροφρενο και ενα κιτρινο λαμπακι μ ενατ τριγονο που δν ξερω τι ειναι. ειναι σοβαρα αυτα? να προβω στην αγορα η να το ακυροσω. εξωτερικα ειναι σε καλη κατασταση κ στο χρωμα και στην λαμαρινα. δν εχει γρατζουνιεσ ουτε λακουβεσ. το μοτερ ειναι σε πολη καλη κατασταση δν εχει διαροεσ και δουλεβει αψογα.επεισησ θα ηθελα να μου πειτε τι καταναλωση εχει σε νορμαλ οδηγηση. καιει πολυ? ευχαριστω.

bmw_trelamenos
24-10-10, 17:29
Εγώ που έχω το 520 του 1998 με τα 150 άλογα, είμαι πολύ ευχαριστημένος, το μοτέρ δουλεύει άψογα, βελούδινα, από καταναλώσεις να σου πω χοντρικά ότι όταν την χρησιμοποιούσα στη πόλη, σε σταμάτα-ξεκίνα, με φουλαριστό ντεποζιτο είχα αυτονομία κοντά στα 500 χιλιόμετρα, στα ταξίδια γύρω στα 800 χλμ. Το πάν είναι πως το οδηγάς. Με 120 χλμ χωρίς να έχω το cruise control μου βγάζει γύρω στα 8 λίτρα στα 100 χλμ. Για αυτά που λες περί βλαβών θα πρεπει να τα τσεκάρεις. Μήπως αυτό που λες με το κίτρινο λαμπάκι στο καντράν είναι του ASC; Αν είναι αυτό, είναι μόνιμα αναμμένο, είτε το πατάς το ASC ή DSC ανάλογα με την έκδοση, κουμπί κάτω από το το κλίμα;

perastikos
24-10-10, 17:51
ναι φιλε αυτο το λαμπακι ειναι το acs το αμαξι το εκανα βολτα και δουλεβαι αψογα. το ρελαντι το τιμονι ολλα. το καλο ειναι οτι αυτοσ εχει και abs μοναδα και οροφη να μου δωσει αν χρειαστω.

k.kakos
24-10-10, 18:22
Περνα το αμαξι απο ενα διαγνωστικο, μην πας ετσι στα γκαβα. Τα λαμπακια που εχεις περιγραψει μπορει να εχει βλαβη ο εγκεφαλος του ABS, στην καλυτερη καποιος απο τους 4 αισθητηρες στους τροχους. 250 ευρω θα ειναι 2ο χερι το ανταλλακτικο και αν δεν κανω λαθος θα χρειαστει επαναπρογραματισμο για το δικο σου αμαξι, χωρις να ειμαι απολυτος σε αυτα που λεω.

giannis_compact
24-10-10, 18:59
Φιλε μου εγω λεω να το παρεις το αυτοκινητο!Τα λαμπακια αυτα ειναι συνηθισμενες βλαβες και λυνονται ευκολα!Αμ ειναι και αυτοματο οπως λες θα το ερωτευτεις!Εγω θα προτεινα να βαλεις μαμα 16αρες ζαντες και θα πηγαινει και πολυ καλυτερα και θα καιει και λιγοτερο!!Αντε καλοριζικο και καολοταξιδο!!

onyx
24-10-10, 22:52
To αν το αυτοκίνητο είναι καλό ή όχι δεν μπορώ να σου το πω γιατί αν και τα χλμ δεν σημαίνουν κάτι υπάρχουν πολλά που δεν ξέρεις που μπορούν να πάνε στραβά. Το ότι είναι όλα αυτά αναμμένα δείχνει καταρχήν αδιάφορο προηγούμενο ιδιοκτήτη. Θα τον εμπιστευτείς ότι έχει αλλάξει τα ψαλιδάκια που συνήθως θα έχει χρειαστεί, υγρά φρένων κάθε 2 χρόνια, διαφορικού, και καλύτερα και κιβωτίου;; Υπάρχει βιβλίο σέρβις;
Αυτός που στο δίνει 3500 να φτιάξει όλα αυτά που δεν δουλεύουν και ας στο πουλήσει 5000. Μερικά μπορεί να είναι αρκετά μπελαλίδικα. Δηλαδή το κάθε λαμπάκι μόνο του μπορεί να είναι από ένα απλό reset στο διαγνωστικό μέχρι άστα να πάνε....
Από την άλλη η τιμή μοιάζει πολύ καλή. Είναι δικό σου θέμα να σκεφτείς αν αξίζει να το πάρεις σκεφτόμενος ότι ίσως κάποια από αυτά τα προβληματάκια μπορεί να μην λυθούν....

bmw_trelamenos
24-10-10, 22:56
Καλό είναι να φτιαχτεί το αμάξι έτσι ώστε , αν το πάρεις, να είναι κομπλέ

perastikos
24-10-10, 23:19
το αμαξι ειναι με κοκκινεσ πινακιδεσ. εχει κλησει τριετια και βγαινουν κανονικεσ. το αμαξι το βρηκα απο εμπορα. μου ειπε οτι ητανε ψιλοπαρατημενο.ο εμπορασ κανει εξυπηρετηση γιατι ο αλλοσ εχει αναγκη τα λεφτα. μου ειπε οτι θελει λιγα λεφτα για να γινει μπιμπελο. το μονο γνωστο προβλημα ειναι ι ηλιοροφη, το αμαξι το εκανα βολτα και πηγαινε αψογα. κινητηρασ ρελαντι φρενα εμεινα ευχαριστημενοσ. μιλησα με το συνεργειο μου και μου ειπε να μην με φοβιζουν τα λαμπακια απο την στιγμη που εχει ο εμπορασ ανταλακτικα.εχει κ ο ιδιοσ 520ε39 και αλλα 2 τετοια κομενα. το κακο ειναι οτι το αμαξι ειναι σε αλλη πολη. κ εκει δν ξερω καποιο συνεργειο ωστε να το εβαζα σε διαγνωστικο πριν το παρω.

XT660
25-10-10, 09:17
Φιλε πρωτα απ ολα οι εμποροι δεν κανουν εξυπηρετησεις τετοιου τυπου και σιγουρα θα εχει κερδος, μην το παρεις αν δεν το ψαξει συνεργειο εξουσιοδοτημενο... τα 3500 μπορουν ευκολα να γινουν 6000 και 10000 αργοτερα....

perastikos
25-10-10, 09:34
φιλε χτ εν μερη συνφονω μαζι σου.εχω αρκετη γνωση πανω σε αμαξια. ξερω τι να δω για να καταλαβω αμα ειναι τρακαρισμενο κ επισησ ξερω τι να προσεξω στον κινητηρα. το αμαξι ουτε τρακαρισμενο ειναι ουτε ο κινητηρασ εχει καποιο προβλημα. το μονο που με προβληματισε ειναι τα λαμπακια. επειδη ειναι λιγο σπασμενοσ ο προφυλακτηρασ στην ακρη το παιδι μου ειπε θελει ολλα μαζι προφθλακτιρασ οροφη abs μοναδα αν χρειαστει κανενα χιλιαρικο για να γινει μπιμπελο. επειδη ποτε δν ημουνα κατοχοσ ε39 ουτε εχει καποιοσ φιλοσ μου φοβαμαι τα λαμπακια μην εχουν μεγαλητερο κοστοσ για να σβησουνε. αμα ειναι να μου φυγει πανω απο χιλιαρικο φυσικα και δν το περνω. κατ αλα το αμαξι που το εκανα βολτα εμεινα ευχαριστημενο. οπωσ και απο την εξωτερικη του εμφανιση λαμαρινεσ χρωμα. παιδια βοηθεια η γνωμη σασ ειναι πολυτιμη γιατι σημερα ηρθε η μερα που πρεπει να το αποφασισω. ααα οσω ειμουνα εκει στο μισαωρο τον πηραν τηλ πανω απο 10 φορεσ. μεχρι και απο αθηνα. θελω να πω πωσ αμα αργησω μια μερα σιγουρα θα το χασω. με αυτη την τιμη σιγουρα καποιοσ θα το παρει γρηγορα

perastikos
25-10-10, 09:43
παιδια κ κατι αλλο. που μου εκανε εντυπωση θετικη.μολισ εφτασα εκει μου λεει ο εμπορασ στην ηλικια μου 29 παρε το κλειδι και δεσ το οση ωρα θελεισ. αφου το ειδα μου λεει παρτο καντο βολτα αλλα μην πασ πολυ μακρυα. απ οσω ξερω κανενασ εμπορασ δν κανει κατι τετοιο. ποσω μαλλον που ειμαι κ απο αλλη πολη. σαν να ηθελε να πει αυτο ειναι το αμαξι δουλευει και σιγουρα θα χρειαστει ενα σημαζεματακι γιαυτο κ η χαμηλη τιμη

stelmaniac
25-10-10, 18:47
ε ρε πουστη που κατηντησε το καλυτερο (και ομορφοτερο σενταν) στον πλανητη....3,5 χιλιαρικα...!!!!!

Το σπουδαιοτερο που χεις να κανεις ειναι να το σεβαστεις και να το εκτιμησεις και οχι επειδη κανει 3,5 χιλιαρικα να το μετατρεψεις σε αγροτικο και να σαπισει σε 2-3 χρονια σε κανα οικοπεδο...

rapid_fast
25-10-10, 19:23
ε ρε πουστη που κατηντησε το καλυτερο (και ομορφοτερο σενταν) στον πλανητη....3,5 χιλιαρικα...!!!!!

Το σπουδαιοτερο που χεις να κανεις ειναι να το σεβαστεις και να το εκτιμησεις και οχι επειδη κανει 3,5 χιλιαρικα να το μετατρεψεις σε αγροτικο και να σαπισει σε 2-3 χρονια σε κανα οικοπεδο...

E, εντάξει ρε..
Ενα σωστό ατρακάριστο με καλό εξοπλισμό δεν πάει κάτω απο 12.000..
Περίπτωση ειναι αυτή..
Για εμένα εξακολουθεί και είναι το κορυφαίο οικογενειακό όχημα που έχει βγεί στον πλανήτη..

BMW5S
26-10-10, 10:22
E, εντάξει ρε..
Ενα σωστό ατρακάριστο με καλό εξοπλισμό δεν πάει κάτω απο 12.000..
Περίπτωση ειναι αυτή..
Για εμένα εξακολουθεί και είναι το κορυφαίο οικογενειακό όχημα που έχει βγεί στον πλανήτη..


Σωστά,

και μάλλον ο φίλος μας λεει για αυτό

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1006374/

onyx
26-10-10, 11:09
Αυτό δεν είναι αυτόματο και τα χλμ είναι πολύ πιο λίγα από τα 210.0000...
Επίσης αν τελικά είναι αυτό της αγγελίας είναι προ facelift, μήπως είναι πιο παλιό από όσο λέει;; Αξίζει να τσεκάρεις με VIN σε κάποιο site να δεις τουλάχιστον ακριβώς του πότε είναι.
Το παραμελημένο αυτοκίνητο εγώ το θεωρώ κακό πράμα... Δεν πρόκειται να καταλάβεις κάτι ειδικά από μοντέλο που δεν ξέρεις και θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να στο δείξει στη βόλτα που θα κάνεις. Μπορεί όμως με τη δικαιολογία του παραμελημένου να κρύβονται σοβαρές βλάβες. Πρέπει να το εκτιμήσει και διαγνώσει σχετικός.

zami
26-10-10, 12:36
για ριξε μια ματιά και σε προηγούμενα θεματα.
πχ αυτό http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24072

ειναι συνηθες θεμα στα ε39 και δυστυχώς δεν ξεμπερδέυεις με λίγα ευρώ .μονο η μονάδα του abs αν χρειαστεί ,εχει ενα κάρο λεφτά (κοντα στο 1000 καινουργια γνησια),οπότε τα πραγματα δεν ειναι απλά.ελεγξε το σασμαν ,εαν ειναι αυτόματο ,γιατι εαν εχει αυτό προβλημα τοτε σε βλέπω να βάζεις manual απο τα μεταχειρισμένα......οσο για την οροφή ,και εκεί ειναι ακριβά τα service ,οσο και να κοστίζει το ανταλλακτικό και μάλιστα πολύ επικίνδυνα με το βγαλε βαλε ταπετσαρίες οροφής (θελει καλό μάστορα).
με λίγα λόγια ,είναι πιο σωστό να σου τα φτιάξει αυτός αφού εχει και ανταλλακτικά και να πληρώσεις εσυ κατι παραπάνω μετα.
εαν ολα πανε καλά ,θα το κατα ευχαριστηθείς ,είναι φοβερό αυτοκίνητο....

tsitsos
09-12-10, 10:40
φιλε παρτο και μετα αναλανβανεις να το φιαχεις..ολα γεινοντε αρκει να υπαρχει θελιση....

individual
20-01-11, 07:55
επειδη η πλειοψηφια των υποψηφιων αγοραστων κοιταει αν το οχημα ειναι ατρακαριστο η αβαφο...
και τρεχουν μετα και δε φτανουν....
εγω θα σου πω τη γνωμη μου....εμενα ας πουμε δεν θα με πειραζε αν ειχε πχ ενα αλαγμενο φτερο η προφυλακτηρα...(οχι φυσικα μεγαλη σεντρα,που εχει στραβωσει ολο)....αλλα η μηχανικη του κατασταση να ειναι αψογη......
γιατι οπως ειπαν και τα παιδια πιο πριν......
αν ειναι να δωσεις 3.500 και μετα να τρεχεις στα συνεργεια και να αλλαζεις αυτο-εκεινο-το αλλο....
και καθε φορα δινεις 300-500-1000...
πιστεψε με θα το μησησεις τοσο πολυ......που μετα.....και δεν θα θελεις να το βλεπεις και δεν θα μπορεις να το πουλησεις,σε τιμη δωρου......γιατι ηδη θα εχεις ριξει ενα τσουβαλι λεφτα....
ολα αυτα που σου λεω ισχυουν για ολα τα αμαξια!!!
αυτα απο εμενα...