PDA

Επιστροφή στο Forum : GAS IN AUTO


ntintikos
25-10-10, 20:42
ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΑΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ Η ΒΕΝΖΙΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΙΦΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΕΙΝΑΙ.......Η ΛΥΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ Κ ΟΛΑΣ Κ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΚΗΝΗΤΙΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΕΧΕΙ 108 ΟΚΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΚΟΙΜΕΝΕΤΕ 0,70 ΤΟ ΛΙΤΡΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ Η ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ....

E46 POWER
26-10-10, 01:15
καλημερα. Πρωτα απ ολα μην γραφεις με κεφαλαια γραμματα γιατι ειναι σαν να φωναζεις και αν θελεις πριν ποσταρεις κανε ενα τσεκαρισμα στην ορθογραφια γιατι μεχρι να διαβασω 2 σειρες μου βγηκε το ματι.

επισης δωσε μας καποιες πληροφοριες...επειδη βλεπω οτι ολα σου τα ποστ εχουν να κανουν με αγορες και πωλησεις εχεις καποιο μαγαζι , εργαζεσαι καπου που κανουν εγκαταστασεις υγραεριου αν ναι τι μαρκα ειναι?

επιπροσθετα μπορεις να κανεις μια προσφορα εαν ειναι δυνατον για να διαφημησεις τα προιοντα σου η τις υπηρεσιες και να επωφεληθουμε ταυτοχρονα ολοι που πιθανοτατα ενδιαφερομαστε για κατι τετοιο.

ευχομαι καλες δουλειες οπως και να εχει.

rapid_fast
26-10-10, 07:28
ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΑΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ Η ΒΕΝΖΙΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΙΦΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΕΙΝΑΙ.......Η ΛΥΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ Κ ΟΛΑΣ Κ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΚΗΝΗΤΙΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΕΧΕΙ 108 ΟΚΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΚΟΙΜΕΝΕΤΕ 0,70 ΤΟ ΛΙΤΡΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ Η ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ....

Πως τεκμηριώνεις την μεγαλύτερη απόδοση του κινητήρα??

///M_Spartan
26-10-10, 09:31
Ναι καλα.....
Και μολις βαλει πολυς κοσμος υγραεριο εκει να δεις για ποτε ανεβαινει η τιμη
του και φτανει την τιμη της βενζινης.

Τουλαχιστον λεπτομεριες για την αξιοπιστια και την αυξηση της αποδοσης μπορουμε να εχουμε ή εριξες τη διαφημηση και τελος φιλε μου ?

Driftakos
26-10-10, 09:36
χμ... Οχι, δεν θα πηγαίνει καλύτερα. Για απαντήσεις, ρίξτε ένα βλέφαρο εδω

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25613&highlight=%F5%E3%F1%E1%DD%F1%E9%EF&page=3

Επιπλέον, δεν μπορείς να συγκρίνεις οκτάνια σε δύο διαφορετικά υλικά.

crazy_beaver
26-10-10, 09:40
Καλό θα είναι να σκεφτόμαστε και να ελέγχουμε κάτι πρίν το ποστάρουμε.Με την χρήση LPG ο κινητήρας μας έχει γύρω στο 85% της αρχικής του απόδοσης. Ακόμα τα ουσιαστικά λίτρα κατανάλωσης είναι περισσότερα όταν μιλάμε για LPG αλλά επειδή η τιμή είναι αρκετά χαμηλή πάλι έχουμε κέρδος. Αν το σύστημα που τοποθετήσουμ εέχει όλα τα πιστοποιητικά ασφαλέια δεν τείθετε θέμα ασφαλείας ούτε και φθοράς του κινητήρα αλλά προσωχή γιατί υπάρχουν διάφορα συστήματα και ποιότητες εκεί έξω καθώς και δίαφοροι επιτήδιοι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια εκμεταλευόμενοι την δύσκολη αυτή οικονομικά στιγμή. Δεν υπονοώ κάτι για τον συγκεκριμένο χρήστη, δεν ξέρω τι σύστημα χρησιμοποιεί απλά προσπαθώ να προσυλάξω τους συμφορουμήτες.

rapid_fast
27-10-10, 04:48
Μέχρι το 2013, η τιμή είναι προστατευόμενη..
Clue.. Αγορά γίνεται σε κιλά.. Μας πουλάνε σε λίτρα..
Το ειδικό βάρος είναι 0.5 κιλά/λίτρο..
Δε λέω άλλα, θα με σφάξουν..

rapid_fast
27-10-10, 05:34
ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΑΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ Η ΒΕΝΖΙΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΙΦΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΕΙΝΑΙ.......Η ΛΥΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ Κ ΟΛΑΣ Κ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟΝ ΚΗΝΗΤΙΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΕΧΕΙ 108 ΟΚΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΚΟΙΜΕΝΕΤΕ 0,70 ΤΟ ΛΙΤΡΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ Η ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ....ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 6972479029 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μια ανάλυση βασισμένη σε calorific value και wobbie index για να μου αποδείξεις
οτι για να πάρω την ίδια ιπποδύναμη με την βενζίνη 95 οκτανίων, δεν θα χρειαστώ
διπλάσια ποσότητα λίτρων lpg και έρχομαι να βάλω σύστημα σε εσένα..

E46 POWER
29-10-10, 00:14
ΧΑΧΑΧΑΧ RADIP εχεις αρχισει να ζωγραφιζεις παλι η μου φαινεται???

ntintikos
09-02-11, 13:37
sorry παιδια καταρχειν το υγραεριο ειναι 108 οκτανια με σχεση την βενζινα που εκει εχουμε 95 κ 98 οκτανια η καταναλωση ειναι ιδια διαφορα θα δεις στην τσεπη σου και στην αποδωση του κινητηρα που σου δεινει μεγαλητερη υποδυναμη............και μεχρι το 2013 οπωσ ειπε και ο φιλος απο πανω ειναι κλειστο δεν θα εχει καμια προσαυξηση τωρα η τιμη ειναι 0,67 μπορει να το βρεις μςχρι κ 0,70το λιτρο

strofimios
09-02-11, 14:34
Που εχει 0,67 ρε παιδια.Παντου το βλεπω να παιζει στα
+-0,83.

stauros772000
09-02-11, 17:42
στο σαλονικη παει 0.79-0.83.
ντιντι,
τα εχουμε ξαναματαπει,το υγραεριο εχει μικροτερη αποδοση,γιαυτο και για να πας οπως με μπεντζινα πρεπει να καψεις 5-20%παραπανω αεριο.αυτο που κανει ο ντιντικος λεγεται παραπληροφορηση{εκτος και αν τοποθετει 11ης γενιας συστηματα(ενω δεν εχουν βγει ακομα της 5ης............)}.
αν εχει και μαγαζι που τοποθετητεί, και διαδιδει τετοια ψευδη,λυπαμαι τους πελατες του,αλλα και τα οχηματα τους.

rapid_fast
09-02-11, 20:37
sorry παιδια καταρχειν το υγραεριο ειναι 108 οκτανια με σχεση την βενζινα που εκει εχουμε 95 κ 98 οκτανια η καταναλωση ειναι ιδια διαφορα θα δεις στην τσεπη σου και στην αποδωση του κινητηρα που σου δεινει μεγαλητερη υποδυναμη............και μεχρι το 2013 οπωσ ειπε και ο φιλος απο πανω ειναι κλειστο δεν θα εχει καμια προσαυξηση τωρα η τιμη ειναι 0,67 μπορει να το βρεις μςχρι κ 0,70το λιτρο
Στα κίτ που τοποθετείς, ο κατασκευαστής γράφει για 10-15% αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με την βενζίνη.
Το τεκμηριώνει με την χαμηλότερη θερμική ικανότητα του υγραερίου σε σχέση
με τη βενζίνη.
Τα υψηλότερα οκτάνια, είναι για να μην σκάει απο μόνο του το υγραέριο, επειδή η θερμοκρασία λειτουργίας είναι υψηλότερη, άρα έχουμε ευκολότερη αυτανάφλεξη.
Μεγαλύτερη ιπόδύναμη δεν έχεις σε καμία περίπτωση.
Να μάθετε να είστε σωστοί. Και να μη γεμίζετε με παραπληροφόρηση.
Το έχω ξαναπει, όποιος το δίνει γραπτώς με σφραγίδα και υπογραφή της εταιρίας του,
κάνω πειραματόζωο το όχημα μου, και βάζουμε ρήτρα 100.000 ευρώ οτι σε περίπτωση που δεν είναι έτσι όπως το παρουσιάζει, του αφαιρώ τα εσώρουχα..

ThaNOS E46coupe
09-02-11, 22:22
Στα κίτ που τοποθετείς, ο κατασκευαστής γράφει για 10-15% αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με την βενζίνη.
Το τεκμηριώνει με την χαμηλότερη θερμική ικανότητα του υγραερίου σε σχέση
με τη βενζίνη.
Τα υψηλότερα οκτάνια, είναι για να μην σκάει απο μόνο του το υγραέριο, επειδή η θερμοκρασία λειτουργίας είναι υψηλότερη, άρα έχουμε ευκολότερη αυτανάφλεξη.
Μεγαλύτερη ιπόδύναμη δεν έχεις σε καμία περίπτωση.
Να μάθετε να είστε σωστοί. Και να μη γεμίζετε με παραπληροφόρηση.
Το έχω ξαναπει, όποιος το δίνει γραπτώς με σφραγίδα και υπογραφή της εταιρίας του,
κάνω πειραματόζωο το όχημα μου, και βάζουμε ρήτρα 100.000 ευρώ οτι σε περίπτωση που δεν είναι έτσι όπως το παρουσιάζει, του αφαιρώ τα εσώρουχα..

αχαχαχαχαχα...κ άμα είναι τρυχωτός?χαχαχαχα:chair:

ντάξει ρε παιδιά...τι καθεστε κ ασχολείστε τωρα...αφού τα είπαμε κ τα ξανα είπαμε...το θέμα είναι να πέσει η τιμή της βενζίνης... κ αυτό πιστέυω να γίνει σε κανα δυό μήνες που θα έχουμε εκλογές...

vertherus
07-03-11, 21:23
σωστος ο rapid, εχω παραδειγμα κολλητου σε c4 citroen, δυναμομετρημενο με γκαζι και βενζινα,διαφορα ιπποδυναμης με γκαζι +0,5 hp και ροπη ο,7 kgm παραπανω,πραγματικα αμελητεες διαφορες, και βαλε και εναμιση χρονο που χρειαστηκαν τα "μαστορια" να του στρωσουν τον παραλληλο εγκεφαλο,αστο δεν αξιζει....

giannis 116
18-03-11, 01:21
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα και για να μην ειμαι πολυ εκτος θεματος στα αλλα θεματα περι υγραεριοκινησης συνεχιζω απο αυτο.

Εαν θελω να εισαγω αυτοκινητο με υγραεριο τι ισχυει στα τελωνεια, ΚΤΕΟ κλπ;..
Γινονται εισαγωγες γι αυτου του ειδους τα αυτοκινητα; Ισχυουν οι χρεωσεις τελωνειου και τελων κυκλοφοριας οτι και για τα βενζινης και ντηζελ;..
Τι παιζει με αυτο το θεμα;..

rapid_fast
18-03-11, 07:13
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα και για να μην ειμαι πολυ εκτος θεματος στα αλλα θεματα περι υγραεριοκινησης συνεχιζω απο αυτο.

Εαν θελω να εισαγω αυτοκινητο με υγραεριο τι ισχυει στα τελωνεια, ΚΤΕΟ κλπ;..
Γινονται εισαγωγες γι αυτου του ειδους τα αυτοκινητα; Ισχυουν οι χρεωσεις τελωνειου και τελων κυκλοφοριας οτι και για τα βενζινης και ντηζελ;..
Τι παιζει με αυτο το θεμα;..

Προς το παρόν, για να περάσεις ΚΤΕΟ, το σύστημα πρέπει να έχει εγκατασταθεί
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ απο έλληνα εγκαταστάτη, ακόμα και εργοστασιακό αν είναι δεν περνάς ΚΤΕΟ.
Απο την άλλη, αν ένα όχημα έχει έγκριση τύπου σε οποιαδήποτε χώρα Ε.Ε. είναι υποχρεωτικό να σε περάσουν βάση αυτής..
Π.Χ. πόρσε 911, ή BMW χωρίς εφεδρικό τροχό.
Η Ελληνική νομοθεσία στο ΚΤΕΟ λέει οτι πρέπει υποχρεωτικά να έχεις εφεδρικό τροχό
σε αυτά δίνει εξαίρεση επειδή έχουν ομολογκαριστεί χωρίς, αλλά με κιτ επισκευής..
Αν η εγκατάσταση δεν ειναι εργοστασιακή, απλά το ξεχνας..
Αν είναι, 99,999999999% το καταφέρνεις..