PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 320 E46 VS 106 RALLYE


Alexandros_S
15-10-05, 03:29
EXTES STIN ETHNIKI ODO ATHINWN KORINTHOY ANOIXA ME ENA MAYRO RALLYE TO OPIO EKANE EKWFANTIKO THORIBO:drive2: .EIMAI ME TO MPEMPE MOU XALAROS LOIPON KAI PAW ARISTERI LORIDA ME 170-180XLM KAI EINAI APO PISW MOU O GALLOS KAI MOU ANAVOSVINEI FWTA GIA NA PERASEI KANW ARISTERA KAI ARXIZW KAI DINW KAI EGW OSO ME PAIRNEI DEN ME PERASE ALLA PIGAINAME SXEDON MAZI MEXRI POU O TYPOS DEN EVGAZE ALLI TELIKH MALLON EIXE KOLLISEI STA 210-220 EGW EDWSA KAI EPIASA TELIKH MEXRI 24O-250 TWRA MPOREI NA EXANE KAI LIGO OPOTE LEW 240 GIA NA EIMAI MESA O TYPOS OMOS DEN STAMATISE KAI THELISE KAI ALLI MONOMAXIA SE REPRIZ 4-5HS TAXYTHTAS OPOU KAI TON AFISA MPROSTA NA PERASEI KAI TON PIGAINA KAROTSI APO TIN KORINTHO MEXRI SXEDON ELEYSINA VEVAIA DEN MPORW NA PW OTI AN ANOIGA APO EKKINISH THA MOU ERIXNE LOGO VAROUS STIS EKKINISEIS ALLA DIALEXE TO DROMO TIS TELIKHS KAI TWN STOFWN OPOU KAI PIRE TO MATHIMA TOU :chair: :flipa:

NA SAS ENHMERWSW OTI I MPEMPA MOU FORAEI 18ARES M3 ZANTES KAI KAPOIA PERIFERIAKA POU EXW PIRAXI ENA APO AYTA EINAI ENA POLY KALO PROGRAMMA POU FORAEI APO TO OPOIO EIMAI POLY EYXARISTIMENOS

EYXOMAI PANTA TETOIA SE OLOYS MAS MONO XARES NA MAS DINEI

Action Man
15-10-05, 08:51
Ωραιος φιλε....και καλα εκανες που πηγαινατε μονο ρεπριζ γιατι τα rallakia δεν πιανοντε απο εκκινησεις!
Επισης οσο καλα ειναι σε κλειστα κομματια,τοσο δυστροπα ειναι στα ανοιχτα...!

Kostas Christ
15-10-05, 11:35
Εθνικη οδος Λαρισας Θεσ/νικης και πρωτο ταξιδι με το ταξι μας. Ο πατερας μου πηγαινε με160-170 χαλαρα σε καποια φαση του την επμαινε ενα ραλι οσες φορες και αν ανοιξαν το γαλλακι εφαγε ξυλο. Συμπερασμα τα γαλλακια ραβουν στις εκκινησεις αλλα δεν αντεχουν σε τελικη γιατι εχουν λιγα κυβικα
αρα τσαγιαζετε τα σε ρεπριζ. Αν εχετε και το καταλληλο αυτοκινητο σκοτωστε τα και απο σταση αλλα οι ρεπριζ ειναι πιο σιγουρες

manosm3
16-10-05, 00:35
Γιατι εγραψες 2 φορες το ιδιο γεγονος;

Xeno-318is
16-10-05, 04:16
Giati sto alo ekraza kai protimisan na to 8apsoune kai na anoixoune kainourgio para kapoia fora na fenete pws kapoios disforei mauta pou akouei edw mesa....

Geo_3D
16-10-05, 04:38
Giati sto alo ekraza kai protimisan na to 8apsoune kai na anoixoune kainourgio para kapoia fora na fenete pws kapoios disforei mauta pou akouei edw mesa....
Και απο ποτε τα Ralye χτυπανε 235 που βαραει το 320 μαμα?Ποσο μαλλον οταν το 320 ειναι και πειραγμενο οπως του φιλου
Και να σου πω και ενα αλλο παραδειγμα.Ενα Punto GT γυρω στα 150-160 αλογα ριχνει τρελλο ξυλο στα 0-100 χλμ σε ενα 325.Κανε ομως να κοιταξεις τι χρονους κανει για το 150-200 χλμ και τι χρονους κανει το 325 και αν μετα εξακολουθεις να εχεις την ιδια γνωμη τοτε οκ,παω πασο

Alexandros_S
16-10-05, 05:35
SORRY POU EGRAPSAS TO IDIO GEGONOS 2 FORES ALLA EPEIDI EIMAI NEOS STO SITE DEN IXERA KAI POLY KALA PWS NA TO KANW KAI OXI GIATI OPWS EIPE O FILOS ENIWSA OTI ME EKRAXE KAPOIOS FILE XENO 318 IS AN NOMIZEIS OTI EGW EXW KANEI KATI LATHOS PES KAI META KRATA TO GIA TIN PARTI SOU DEN NOMIZW PWS THA PREPEI NA DWSW KAI EXIGISEIS SE ESENA GIATI GOUSTARA POU TSAGIASA STIN ETHNIKI KAI IRTHA EDW NA TO MOIRASTW MAZI SAS !!EPISIS NA APANTISW KAI STON FILO POU EIPE OTI TO RALLYE DEN GRAFEI 230-235 FILE TA GRAFEI ASXETA AN DEN EINAI TA PRAGMATIKA KAI AN EINAI KAI PEIRAGMENO TO RALLYE YPARXEI MIA PITHANOTITA NA TA VGAZEI ALLA SIGOURA XANEI KAPOIA APO OSA GRAFEI TO KONTER ANYWAY EGW ENIWSA KALA ME TIN FASI KAI PISTEYW PWS TO IDIO KAI ESEIS !!!ELPIZW KAPOIA STIGMI NA VRETHOUME APO KONTA KANA VRADY GIANA SAS GNWRISW KAI APO KONTA NA XERW ME POIOUS MILAW NA STAI KALA !! ALEXANDROS

Xeno-318is
16-10-05, 05:38
An ixes diavasei to alo post 8a katalabenes pws kai egw autis tis gnwmis eimai...pou einai to spoudeo diladi na tsagiasis se repriz kai telikes to kakomoiro to rallaki kai na prepei na xerese kiolas(poso malon nane kai peiragmeno to 320)...Auto enoousa...

Alexandros_S
16-10-05, 05:38
KAI KATI ALLO XENO 318 IS ALLI FORA OTAN KAPOIOS EKFRAZEI TIN GNWMI TOU KAI LEEI ENA GEGONOS TO SEVESAI KAI DEN PROSPATHEIA NA PROSVALEIS KANENAN EDW MESA MIA PAREA EIMASTE KAI DEN PROSPATHEI KANENAS PISTEYW NA DEIXTEI ME TIN ASXIMO TROPO MIN VGAZEIS GRIGORA SYMPERASMATA OTAN DEN XEREIS!!!!!!!!

Xeno-318is
16-10-05, 05:46
To an prosvalo me to na lew ti gnwmi mou gia kati pou diabazo einai entelos ypokeimeniko stin antilipsi tou kathenos...De prosvala kanena...Apla theorousa oti eprepe na pw auto pou eipa...Diladi ama kapoios de simfwnei edw mesa ton dernoune??Gia na kserw...ELEOS!!!!!!!!!

Alexandros_S
16-10-05, 05:53
fILE DEN EIPA NA MIN PEIS TIN GNWMI SOU ALLA DEN KATALAVA POU EXEIS TO PROVLIMA ME AYTO POU EIPA ANYWAY OTI SXOLIO EKANA TO EKANA FILIKA AN ITHELA NA SE DEIRO DEN THA SOU EXIGOUSA KAI DEN THA MILAGA ETSI !!!

Xeno-318is
16-10-05, 06:03
Telos panton...Apla theorousa oti to autokinito sou einai safestata anwtero apto rallye!..twra ama xarikes toso poly kai egw hmuna o monos pou se xenerwse, ti na pw....
Euxaristo pantws pou de 8es na me direis...

alexk
16-10-05, 18:35
Πάλι μου φαίνεται θα το παίξω ο σπαστικός, αλλά δεν μπορώ να ακούω κουφά.
Πώς πάει το 320 E46 235 πραγματικά ρε παιδιά? Είμαστε σοβαροί???

Συγκεκριμμένα, το 320 πάει 219 και το μοντέλο από 2001 και μετά 226. Τι βελτίωση έχει το 320 άν επιτρέπεται να ρωτήσουμε? Μήπως το πρόγραμμα έχει δώσει 20 άλογα, γιατί δύσκολο το βρίσκω. Επίσης, όποιος οδηγήσει 320 θα δει ότι το αυτοκίνητο χτυπάει εύκολα κόφτη στην 5η, γιατί δεν είναι και τόσο μακρύ. Εκτός άν το αυτοκίνητο έχει αλλάξει και διαφορικό...

Τώρα, υπάρχουν πολλά saxo και rallye που χτυπάνε 235 πραγματικά. Αλλά πρέπει να έχεις οδηγήσει και κανένα.

Τέλος, ο steve έχει ανοίξει πολλές φορές με το εργοστασιακό του civic vti με 320 Ε46 και τα 320, πήραν τα κυάλια και έψαχναν το vti.

steve
16-10-05, 18:56
Καλησπέρα και από μένα,

Συμφωνώ με τον φίλο τον Alex και ειλικρινά έχω ανοίξει αρκετές φορές με 320 και από ρεπριζ αλλά και από χαμηλά και έχουμε μεγάλη διάφορα .
Προσωπικά δεν νομίζω ότι ένα 320 μπορεί να πηγαίνει πραγματικά 235 .:calm:
Και το θέμα είναι ότι εγώ όταν ανοίγω με rallye δεν έχω τόση μεγάλη διάφορα και μου κάνει τρομερή εντύπωση.
Δεν κρίνω τα δυο αμάξια σαν ποιότητα αλλά μιλάμε για επιδόσεις αλλά τα χιλιόμετρα που λέτε δεν βγαίνουν τόσο εύκολα και βάση κυβικών αλλά και ιπποδύναμης ,με μια απλή βελτίωση.

Φιλικά ,

p.s .Δεν το ανέφερα πιο πριν είμαι κάτοχος ενός Honda Vti Sedan

Geo_3D
16-10-05, 20:49
Πάλι μου φαίνεται θα το παίξω ο σπαστικός, αλλά δεν μπορώ να ακούω κουφά.
Πώς πάει το 320 E46 235 πραγματικά ρε παιδιά? Είμαστε σοβαροί???

Συγκεκριμμένα, το 320 πάει 219 και το μοντέλο από 2001 και μετά 226. Τι βελτίωση έχει το 320 άν επιτρέπεται να ρωτήσουμε? Μήπως το πρόγραμμα έχει δώσει 20 άλογα, γιατί δύσκολο το βρίσκω. Επίσης, όποιος οδηγήσει 320 θα δει ότι το αυτοκίνητο χτυπάει εύκολα κόφτη στην 5η, γιατί δεν είναι και τόσο μακρύ. Εκτός άν το αυτοκίνητο έχει αλλάξει και διαφορικό...

Τώρα, υπάρχουν πολλά saxo και rallye που χτυπάνε 235 πραγματικά. Αλλά πρέπει να έχεις οδηγήσει και κανένα.

Αν κανω και γω κανω αναλογικα τις ιδιες μετατροπες που θα εχει το καθε Saxo που βαραει 235 πραγματικα,στο δικο μου,θα πιανω και γω τα ιδια χλμ να μην σου πω και περισσοτερα.Γιατι απτα 205 που δινει η εταιρια οτι εχει τελικη,να παει στα 235 πραγματικα που λες εσυ,σιγουρα δεν ειναι μονο με ενα φιλτρο στον παπα.

Δηλαδη το κοντερ του Saxo πρεπει να δειχνει γυρω στα 260 για να πηγαινει πραγματικα 235,μιας και το ταπεινο CSL εδειχνε 290 στο κοντερ αλλά ηταν μολις 265 πραγματικα απτο ψηφιακο;)

alexk
16-10-05, 20:59
Αν κανω και γω κανω αναλογικα τις ιδιες μετατροπες που θα εχει το καθε Saxo που βαραει 235 πραγματικα,στο δικο μου,θα πιανω και γω τα ιδια χλμ να μην σου πω και περισσοτερα.Γιατι απτα 205 που δινει η εταιρια οτι εχει τελικη,να παει στα 235 πραγματικα που λες εσυ,σιγουρα δεν ειναι μονο με ενα φιλτρο στον παπα.

Δηλαδη το κοντερ του Saxo πρεπει να δειχνει γυρω στα 260 για να πηγαινει πραγματικα 235,μιας και το ταπεινο CSL εδειχνε 290 στο κοντερ αλλά ηταν μολις 265 πραγματικα απτο ψηφιακο;)
Θέλεις να πεις Γιώργο ότι το 316 ατμοσφαιρικό γίνεται 150,170,190,200,220 άλογα. Αν ναι, μπορείς να μας πεις πως, γιατί εγώ δεν το έχω δει πουθενά αυτό.

Τώρα, για τα πραγματικά χιλιόμετρα του γάλλου. Άν θέλεις, μπορείς να ρωτήσεις, τον αδερφό μου, τον πατέρα μου και τον steve πόσο κλέβει το κοντέρ και άν είναι πραγματικά τα χιλιόμετρα. Εκτός άν κλέβουν τόσο πολύ Mini, compact, 520, civic, σε σημείο μάλιστα (αποκορύφωσης) που το Mini είχε τελικιάσει με 5η, και το vts το περνούσε με 10km/h παραπάνω, έχοντας 4η στον κόφτη. Τα συμπεράσματα δικά σου.

Geo_3D
16-10-05, 21:12
Θέλεις να πεις Γιώργο ότι το 316 ατμοσφαιρικό γίνεται 150,170,190,200,220 άλογα. Αν ναι, μπορείς να μας πεις πως, γιατί εγώ δεν το έχω δει πουθενά αυτό.

Τώρα, για τα πραγματικά χιλιόμετρα του γάλλου. Άν θέλεις, μπορείς να ρωτήσεις, τον αδερφό μου, τον πατέρα μου και τον steve πόσο κλέβει το κοντέρ και άν είναι πραγματικά τα χιλιόμετρα. Εκτός άν κλέβουν τόσο πολύ Mini, compact, 520, civic, σε σημείο μάλιστα (αποκορύφωσης) που το Mini είχε τελικιάσει με 5η, και το vts το περνούσε με 10km/h παραπάνω, έχοντας 4η στον κόφτη. Τα συμπεράσματα δικά σου.
Ε πουλα το,το ρημαδι και παρε παλι Saxo μεχρι να ερθει η ωρα να παρεις το CSL που θες.Δεν μπορω να πω κατι αλλο.Οτι νομιζεις:nixweiss:

manosm3
16-10-05, 22:14
Ενας φιλος ειχε ενα saxo vts 1.6 και με αλλαγμενο χταποδι, φιλτρο και τελικο, το κοντερ κοφτιαζε στα 215!

Alexandros_S
16-10-05, 22:53
Filarakia to rallye epeidi eixa pio pallia me programma skoupa exatmisi kai kapoies alles magies pou kanoun vgazei kapoia aloga extra ta opia tou dinoun kapoia teliki pou safws den tha einai i pragmatiki oson afora to 320 to diko mou ayta ta opia exw kanei eiani 18ares zantes me 255 lastixo pisw kai 225 mprosta programma pou exei megalosei ton kofti stis 7200 exw ena rythmisti piesis venzinis kai kai alla periferiaka opws filtro veltiwmeno klp kai apla pisteyw pws exei vgei kalo opws kai eseis gnwrizetai pithanotata kapioi kalytera kai apo emena yparxoun moter ta opoia xexilwnoun kai vgainoun pio kala apo alla pou einai idia kyvika twra gai to thema tis telikhs egw den eipa oti einai i pragmatiki telikh tou sigoura klevei to konter alla den nomizw na yparxei kapoios edw mesa o opios na pisteyei oti ena rallye 1ou stadiou mporei na perasei ena bmw 320 se telikes!!!!

p.s to bmw mou einai 2001 montelo

panta filika !!!!!!!!!

sheriff
16-10-05, 23:10
Ενας φιλος ειχε ενα saxo vts 1.6 και με αλλαγμενο χταποδι, φιλτρο και τελικο, το κοντερ κοφτιαζε στα 215!

μανο αυτο δεν γινεται με τιποτα.μονο αν φοραγε κορωνοπηνιο 13-59 και παλι με τοσο λιγες μετατροπες και χωρις προγραμμα ειναι αδυνατον να τελειωσεις την 5η.

Alexandros_S
17-10-05, 03:07
PANTWS ODIGISA KAI MIA 320 VALVETRONIC KAI EXEI MEGALI DIAFORA ME TIN APLI TIN 320 EXEI ARKETA MEGALI DIAFORA PAEI POLY KALA

Fad3In
18-10-05, 17:50
Χμ,γιατι τρωγομαστε ακριβως; :takecover
Ν.

Vinci
18-10-05, 22:30
Κι εγώ δεν κατάλαβα, ΑΛΛΑ...
έχω βγάλει φώτο την 320 μου (2.2l), έχοντας βάλει στο "κρυφό μενού" να μου δείχνει τα πραγματικά χιλιόμετρά. Αποτέλεσμα 231 στο κοντέρ, και 225 στο καντράν. Άλλη φορά μου έδειξε 235 περίπου στο κοντέρ, οπότε λογικά 227-228 πραγματικά. Άλήθεια πως μπορώ να την κατεβάσω εδώ να τη δείτε;

Fad3In
20-10-05, 11:40
Κι εγώ δεν κατάλαβα, ΑΛΛΑ...
έχω βγάλει φώτο την 320 μου (2.2l), έχοντας βάλει στο "κρυφό μενού" να μου δείχνει τα πραγματικά χιλιόμετρά. Αποτέλεσμα 231 στο κοντέρ, και 225 στο καντράν. Άλλη φορά μου έδειξε 235 περίπου στο κοντέρ, οπότε λογικά 227-228 πραγματικά. Άλήθεια πως μπορώ να την κατεβάσω εδώ να τη δείτε;

Ανεβασε φωτο στο Garage!
Κανε κλικ στο UserCP και μετα στο Edit vBGarage :)
Ν.

Vinci
20-10-05, 15:45
Το έκανα. Είναι στο garage μου.

papajim
20-10-05, 23:40
έχοντας βάλει στο "κρυφό μενού" να μου δείχνει τα πραγματικά χιλιόμετρά.

Πως γινεται αυτο το κολπακι?