PDA

Επιστροφή στο Forum : 520 E60 2.2(2004) vs passat 1600(2007)


malakenio
30-10-10, 18:08
Σκεφτεται ο πατερας μου να αγορασει νεο οικογενειακο. Θα μου πειτε ''τι σχεση εχουν ρε μεγαλε τα αυτοκινητα?''. Εχουν σχεση ,γιατι οι τιμες βρισκονται σε ελευθερη πτωση!

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της bmw σε σχεση με το passat ειναι αυτα
bmw
+Πιο γρηγορο απο το passat
+Πιο πολυτελες
+Καλυτερη οδικη συμπεριφορα
+Καλυτερη ποιοτητα
+Καλυτερο ονομα

-360 ευρο παραπανω τελη
-ακριβοτερα service(αν ναι ποσο?)
-μεγαλυτερη καταναλωση(ποσο αραγε ειναι η μεση στην bmw?)


Εχω βρει διαφορες bmw 520 σε καλη κατασταση γυρω στα 13-14.000(και οχι απο το car.gr). Tα passat 2007 μοντελα τα βρισκω γυρω στα 11-12.000.


Αν θελετε διαφωτιστε με για το αν αξιζει να πληρωνει παραπανω 360ε τελη και βενζινες. Οφειλω επισης να σημειωσω οτι δεν ειναι γκαζιαρης, αλλα θελει να εχει λιγο δυναμη για προσπερασεις!

Πατσίκας Βασίλειος
30-10-10, 18:52
Σκεφτεται ο πατερας μου να αγορασει νεο οικογενειακο. Θα μου πειτε ''τι σχεση εχουν ρε μεγαλε τα αυτοκινητα?''. Εχουν σχεση ,γιατι οι τιμες βρισκονται σε ελευθερη πτωση!

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της bmw σε σχεση με το passat ειναι αυτα
bmw
+Πιο γρηγορο απο το passat
+Πιο πολυτελες
+Καλυτερη οδικη συμπεριφορα
+Καλυτερη ποιοτητα
+Καλυτερο ονομα

-360 ευρο παραπανω τελη
-ακριβοτερα service(αν ναι ποσο?)
-μεγαλυτερη καταναλωση(ποσο αραγε ειναι η μεση στην bmw?)


Εχω βρει διαφορες bmw 520 σε καλη κατασταση γυρω στα 13-14.000(και οχι απο το car.gr). Tα passat 2007 μοντελα τα βρισκω γυρω στα 11-12.000.


Αν θελετε διαφωτιστε με για το αν αξιζει να πληρωνει παραπανω 360ε τελη και βενζινες. Οφειλω επισης να σημειωσω οτι δεν ειναι γκαζιαρης, αλλα θελει να εχει λιγο δυναμη για προσπερασεις!

αν κοιταξει το σωστο Passat με παραπανω αλογα ισως να ηταν καλυτερα!!!!!Η συγκριση αυτη δεν ειναι σωστη....

ThaNOS E46coupe
30-10-10, 19:54
σωστά λέει ο βασίλης άλλα το ένα άλλο το άλλο..αν θέλεις bmw δέν κοιτάς τα τέλη δέν κοιτάς τις βενζίνες δέν κοιτάς τα σέρβις...αν θέλεις οικονομικό κ σχετικά φθηνό στη συντήρηση , πάιρνεις πασάτ...είναι σχετικό το τί θέλει ο καθένας κ προσωπικά εγώ βρίσκω τη δημιουργία του θρέντ αυτή ανούσια......

malakenio
30-10-10, 20:33
αν κοιταξει το σωστο Passat με παραπανω αλογα ισως να ηταν καλυτερα!!!!!Η συγκριση αυτη δεν ειναι σωστη....

Tην κανω γιατι τα λεφτα αγορας ειναι πανω-κατω ιδια! Δεν γνωριζω ομως την μεση καταναλωση της bmw σε σχεση με το passat(10 λιτρα). Δεν γνωριζω το κοστος των service της bmw σε σχεση με την vw. Για μενα αυτες ειναι οι διαφορες. Το μονο που ξερω ειναι οτι θα δινουμε 360 ευρο παραπανω τελη. Ανοιξα το thread για να με ενημερωσετε οι bmwδακηδες για καταναλωση,αξιοπιστια,συντηρηση κ.τ.λ

Υ.Γ Καποιος που εχει bmw 520 2.2 ας απαντησει ή να μου στειλει pm

trueno
30-10-10, 21:42
Aν τα οδηγησεις και τα δυο , θα δεις ότι δεν συγκρίνονται -καθόλου όμως-στο δρόμο. Οσο για το χρηματικό θέμα που μπαίνει στην εξίσωση...it's up to you

malakenio
30-10-10, 21:50
Aν τα οδηγησεις και τα δυο , θα δεις ότι δεν συγκρίνονται -καθόλου όμως-στο δρόμο. Οσο για το χρηματικό θέμα που μπαίνει στην εξίσωση...it's up to you


Την bmw δεν την εχω οδηγησει και δεν ξερω. Εχω οδηγησει ομως το passat φιλου. Μου φανηκε εξαιρετικο σαν ανεση και το εσωτερικο του ειναι πολυτελες και εχει και τρομερους χωρους. Εχει 2 μειονεκτηματα ομως. Το πρωτο οτι ο κινητηρας ειναι λιγο ψοφιος και το δευτερο οτι παιρνει μονο 100αρα βενζινη. Μου ελεγε ο φιλος μου οτι οσες φορες εβαλε 95αρα το αμαξι και σερνοταν και δεν δουλευε σωστα

Ελπιζω η bmw να παιρνει 95αρα :scratchch . Γιατι αν παιρνει 95αρα ,τοτε η επιπλεον καταναλωση βενζινης θα αντισταθμιζεται απο την ακριβοτερη βενζινη που θελει το passat

Y.Γ Το ξερω βρισκω δικαιολογιες για να παρω την bmw ,αλλα μου εχει γυαλισει(και του πατερα μου ,αλλα πιο πολυ εμενα :love: )

Driver M
30-10-10, 22:03
Την bmw δεν την εχω οδηγησει και δεν ξερω. Εχω οδηγησει ομως το passat φιλου. Μου φανηκε εξαιρετικο σαν ανεση και το εσωτερικο του ειναι πολυτελες και εχει και τρομερους χωρους. Εχει 2 μειονεκτηματα ομως. Το πρωτο οτι ο κινητηρας ειναι λιγο ψοφιος και το δευτερο οτι παιρνει μονο 100αρα βενζινη. Μου ελεγε ο φιλος μου οτι οσες φορες εβαλε 95αρα το αμαξι και σερνοταν και δεν δουλευε σωστα

Ελπιζω η bmw να παιρνει 95αρα :scratchch . Γιατι αν παιρνει 95αρα ,τοτε η επιπλεον καταναλωση βενζινης θα αντισταθμιζεται απο την ακριβοτερη βενζινη που θελει το passat

Y.Γ Το ξερω βρισκω δικαιολογιες για να παρω την bmw ,αλλα μου εχει γυαλισει(και του πατερα μου ,αλλα πιο πολυ εμενα :love: )

Για fsi κινητήρα μιλάμε, δηλαδή ατμοσφαιρικό. Αποκλείεται να μην παίρνει 95άρα βενζίνη!

Από εκεί και πέρα, δε νομίζω πως τα δύο αυτοκίνητα συγκρίνονται πουθενά. Η 5άρα είναι πιο γρήγορη, έχει πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά, ανώτερη ποιότητα και φυσικά, περισσότερο πρεστίζ (αν σε αφορά).
Η διαφορά στην κατανάλωση δε νομίζω πως είναι άξια λόγου, ενώ και στα σέρβις τρελές διαφορές δε θα δεις, αφού είναι γνωστό πως τα vw έχουν ακριβά σέρβις και μετριότατο after sales (αν και σε τιμές και η bmw είναι τσουχτερή).

Εν κατακλείδι, στη θέση σου θα πήγαινα στην 520 με κλειστά μάτια, ακόμα και αν μιλάγαμε για το passat 1.8 tsi.

Sp!ros G
30-10-10, 22:42
Ε60 με κλειστα ματια ...

Καλο χρυσο και το πασσατ αλλα δεν εχει τυχη απεναντι στην 5αρα .

Τωρα τα 13 μου ακουγονται λιγα , βρισκεις σ`αυτα τα χρηματα Ε60 ευκαιριες ??

Fairytale
30-10-10, 22:57
Καλά το τι έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε λόγω κρίσης δεν περιγράφεται. Η πλήρης ισοπέδωση αξιών.
Φίλε μου, μπες μέσα σε ένα VW Passat και μετά σε ένα BMW Ε60. Δεν θα χρειαστεί τπτ άλλο.
C U out there

wiserman29
30-10-10, 23:16
Δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα 2, αλλά μου φαίνεται εντελώς άσκοπη η σύγκριση. Αν αντέχετε οικονομικά τα επιπλέον έξοδα 5άρα με κλειστά μάτια. Όσο για το σέρβις εγώ στο 316 δίνω λιγότερα από ότι ο πατέρας μου στο Α3 και ο αδερφός μου στο POLO.....

M_enzo
30-10-10, 23:21
θυμαμαι και γω οτι ο fsi ηθελε 98 RON και ο tsi 95 RON

E36 RULES!!
30-10-10, 23:53
Η 5αρα δεν ειναι και σε μεγαλύτερη κατηγορία απο το Passat?

BMWE36
31-10-10, 01:52
H συγκριση ειναι ασκοπη. Αν μπορεις χτυπα την 5αρα. Η καταναλωση της ειναι αψογη για τα κυβικα της και ειδικα στο ταξιδι εαν δεν το κυνηγας εγω με το 316 e36 εκαιγα περισσοτερο απ οτι με το 520 υπο νορμαλ συνθηκες τωρα με το σερβις σκεψου οτι ειναι εξακυλινδο με οτι συνεπαγεται αυτο παρ ολα αυτα οχι τρομερα νουμερα. Passat δεν εχω οδηγησει για ν σου πω αλλα πριν 2 χρονια που πηρα το 5αρη δεν περασε καν απο το μυαλο μου να παω να το δω (ουτε κανενα αλλο βεβαια αφου ειχαμε κολησει με το e60!!). Τωρα για τα 13-15χιλιαρ. μου φαινονται απιστευτα λιγα για e60 καλυτερα ψαξ τα καλα πριν αγορασεις!!! Με το κλειδι και τον αριθμο πλαισιου κ μηχανης σε μια αντι. bmw θα σου πουν τα παντα για το αμαξι κ σε ενα καλο λαμαρινα για πιθανες αλλαγες. Ψαξ τα και εαν ειναι καλα χτυπα τα και ασε εμας να κλαιμε που τα πληρωσαμε στην 2πλασια κ 3πλασια τιμη και η κριση τωρα τα χαντακοσε! e60 με κλειστα τα ματια

malakenio
31-10-10, 11:01
Παντως αν και βγηκε το 2003 η bmw ειναι απιστευτα ομορφη και απορω πως καποιοι ελεγαν οτι ειναι ασχημο αυτοκινητο. Ειδικα με ενα spoiler και ζαντες γινεται προκλητικα ομορφη
http://img530.imageshack.us/img530/2569/dscn9066fixcopy2lowcut.jpg (http://img530.imageshack.us/i/dscn9066fixcopy2lowcut.jpg/)

E36-Hartge
31-10-10, 11:18
Η 5αρα δεν ειναι και σε μεγαλύτερη κατηγορία απο το Passat?

Όχι απλά η Ε60 είναι λίγο τέρας! χαχαχαχα!

120ihatch
31-10-10, 11:58
Καλά το τι έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε λόγω κρίσης δεν περιγράφεται. Η πλήρης ισοπέδωση αξιών.
Φίλε μου, μπες μέσα σε ένα VW Passat και μετά σε ένα BMW Ε60. Δεν θα χρειαστεί τπτ άλλο.
C U out there


όντως..... :nod:

onyx
01-11-10, 16:22
Δεν υπάρχει θέμα συγκρίσεων μιλάμε για αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας. Και σε αυτό περιλαμβάνονται πάρα πολλές λεπτομέρειες που γενικά τις ανακαλύπτεις με το χρόνο. Πάντως σε ποιότητα κύλισης και ταξιδίου η 5άρα πλεονεκτεί σαφώς. Ίσως και να υστερεί σε χώρους από το Passat. Σωστά σου είπαν για λάθος σύγκριση, θα πρέπει να συγκρίνεις με 1800 turbo και ίσως και κάποιο Audi και μάλιστα τετρακίνητο για να υπάρξει σκέψη. Μεταξύ αυτών των δύο το Passat σαν 1600 δεν έχει καμία ελπίδα.

Ναι η 5 έχει 2 μπουζί και θέλει 2 λίτρα λάδι παραπάνω αλλά με λίγη προσοχή και σε κανένα εξειδικευμένο μάστορα στα ίδια είναι (και στα επίσημα πάλι στα ίδια πρέπει να είναι...).
Σε κατανάλωση αν και βαριά η 5άρα μπορεί να είναι αρκετά οικονομική, ειδικά σε ταξίδι. Υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να είναι και οικονομικότερη από το άλλο το 1600 που θα ζορίζεται. Σαν αυτόματο μπορεί να καίει λίγο παραπάνω ειδικά στην πόλη αλλά αν το βρεις είναι πολύ καλό μη διστάσεις. Βενζίνη η BMW 95άρα παίρνει μια χαρά αν και η 100άρα μπορεί και να της αρέσει πιο πολύ.
Οδική συμπεριφορά ζύγισμα ισορροπία, τιμόνι χαρά οδήγησης 5άρα μακράν. Βασικά η διαφορά της τιμής τους σαν καινούργια δικαιολογείται.Απλά σου δίνεται η δυνατότητα λόγω της διαστροφής της εποχής να μπορείς να πάρεις 5άρα με τα λεφτά Passat 1600.... Το λένε ευκαιρία αλλά τσέκαρέ το καλά πρώτα.

malakenio
01-11-10, 16:59
Δεν υπάρχει θέμα συγκρίσεων μιλάμε για αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας. Και σε αυτό περιλαμβάνονται πάρα πολλές λεπτομέρειες που γενικά τις ανακαλύπτεις με το χρόνο. Πάντως σε ποιότητα κύλισης και ταξιδίου η 5άρα πλεονεκτεί σαφώς. Ίσως και να υστερεί σε χώρους από το Passat. Σωστά σου είπαν για λάθος σύγκριση, θα πρέπει να συγκρίνεις με 1800 turbo και ίσως και κάποιο Audi και μάλιστα τετρακίνητο για να υπάρξει σκέψη. Μεταξύ αυτών των δύο το Passat σαν 1600 δεν έχει καμία ελπίδα.

Ναι η 5 έχει 2 μπουζί και θέλει 2 λίτρα λάδι παραπάνω αλλά με λίγη προσοχή και σε κανένα εξειδικευμένο μάστορα στα ίδια είναι (και στα επίσημα πάλι στα ίδια πρέπει να είναι...).
Σε κατανάλωση αν και βαριά η 5άρα μπορεί να είναι αρκετά οικονομική, ειδικά σε ταξίδι. Υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να είναι και οικονομικότερη από το άλλο το 1600 που θα ζορίζεται. Σαν αυτόματο μπορεί να καίει λίγο παραπάνω ειδικά στην πόλη αλλά αν το βρεις είναι πολύ καλό μη διστάσεις. Βενζίνη η BMW 95άρα παίρνει μια χαρά αν και η 100άρα μπορεί και να της αρέσει πιο πολύ.
Οδική συμπεριφορά ζύγισμα ισορροπία, τιμόνι χαρά οδήγησης 5άρα μακράν. Βασικά η διαφορά της τιμής τους σαν καινούργια δικαιολογείται.Απλά σου δίνεται η δυνατότητα λόγω της διαστροφής της εποχής να μπορείς να πάρεις 5άρα με τα λεφτά Passat 1600.... Το λένε ευκαιρία αλλά τσέκαρέ το καλά πρώτα.


Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εννοειται πως θα το τσεκαρω πρωτα. Μου εχουν πει οτι υπαρχει ενα μηχανημα που μετραει το παχος της βαφης και θα ψαξω ενα φανοποιο που το εχει για να ξερω σιγουρα αν εχει φαει στουκα. Τωρα για την μηχανη παλι μου ειπαν οτι μπορω να βρω τα πραγματικα χμ μεσα απο τον εγγεφαλο. Τωρα αν το αμαξι εχει αλλαγμενο εγγεφαλο, τοτε θα παω σε αλλο. Θελω να ειμαι 100% σιγουρος για το αμαξι που θα παρω

Παντως θεωρω αδυνατον η bmw να εχει χαμηλοτερη καταναλωση απο το passat. Το passat με normal οδηγηση χτυπαει 8αρια μεση καταναλωση. Απλα με μια καταναλωση 12 για την bmw θα ειμαι ευχαριστημενος!

onyx
02-11-10, 11:59
Παντως θεωρω αδυνατον η bmw να εχει χαμηλοτερη καταναλωση απο το passat. Το passat με normal οδηγηση χτυπαει 8αρια μεση καταναλωση. Απλα με μια καταναλωση 12 για την bmw θα ειμαι ευχαριστημενος!Γενικά όπως τα λες είναι. Ειδικά αν είσαι απαλός και ήσυχος οδηγός το 1600 θα είναι σαφώς οικονομικότερο. Όπως θα είναι και γενικά σε συνθήκες πόλης.
Εκτός πόλης όμως και αν θέλεις να πας κάπως ζωηρά και είσαι φορτωμένος τότε μπορεί το 1600 να καίει περισσότερο.
Εντός πόλης εύκολα θα πας πάνω από 12 αλλά εκτός πόλης δύσκολα θα πας πάνω από 10 (εκτός αν πας πολύ επιθετικά ή συστηματικά με 160+ που βέβαια δεν είναι καθόλου δύσκολο)

orpheus
02-11-10, 21:48
γεια σου φίλε στο δίλημμα σου θα σου προσθέσω και άλλη επιλογή πιο τίμια γνώμη μου αν δεν πας σε 5άρα αντί για πασσατ πάρε το skoda superb η octavia5 , είναι vw σε σωστή τιμή Εκτός του BMW έχω και μια Octavia 5 1.6 FSI (125 ps) sw, το αμάξι κινείται οριακά με αυτό το μοτέρ, το 1.8 tsi (η 2.0 fsi) είναι μάλλον μονόδρομος, είχα rover 414si (103ps) του 96 και ήταν πιο σβέλτο στο δρόμο Βενζίνη μόνο 100άρα βαράει πιρακια με την μια μόλις την μυρίσει την απλη.Ταξιδι κάνει ωραίο και πολιτισμένο και σε αυτά τα λεφτά μπορεί να πάρει πλούσια έκδοση, από χώρους μια κατηγορία μόνο του και service πολύ λογικά, κατανάλωση 6,5 με 7,5 lt/100 km. Η γνώμη μου είναι αν δεν εκμεταλλευτεί της δυνατότητες της 5άρας και δεν τον ενδιαφέρει το σήμα στο καπό τότε skoda (σιγά το prenium vw)

my 2 cent:hello:

SpyrosK
02-11-10, 22:05
:hello:Δεν πρέπει να προβληματίζεσαι, πάρε τη μπέμπα και θα καταλάβεις τι θα πει τιμόνι, φρένα, οδική συμπεριφορά που σε κάνει να ξεχνάς τις άλλες επιλογές.Καλό και το Passat αλλά για σύγκριση με τα υπόλοιπα του VAG GROUP άντε και κανά Mondeo. H συγκεκριμένη 5 άρα αν σου αρέσει και εμφανισιακά αξίζει (Ειδικά αν βρεις και κάποια με Μ-pack σε λευκό:wub:). μόνο τσέκαρε τη καλά γιατί οι καροί είναι περίεργοι.

halkida116mpack
03-11-10, 03:07
αντι για 5αρα δες και το dacia logan....γ@μ@ει....
θα ειναι και κουτα καινουργεεε να ουμ...
τι καθομαστε και λεμε τωρα ρε παιδια...
ρε φιλε κανεις κατι ερωτησεις και εσυ....
εντελως τα σκατα με το χρυσαφι πας να συγκρινεις
βαση τιμης δεν τα βαζεις ολα απο κατω
μπορει σ αυτα τα λεφτα να βρεις και μια bentley απο καποιον που φαλιριζει τι παει να πει ...οτι συγκρινονται???

oldcarskickass
03-11-10, 08:01
αντι για 5αρα δες και το dacia logan....γ@μ@ει....
θα ειναι και κουτα καινουργεεε να ουμ...
τι καθομαστε και λεμε τωρα ρε παιδια...
ρε φιλε κανεις κατι ερωτησεις και εσυ....
εντελως τα σκατα με το χρυσαφι πας να συγκρινεις
βαση τιμης δεν τα βαζεις ολα απο κατω
μπορει σ αυτα τα λεφτα να βρεις και μια bentley απο καποιον που φαλιριζει τι παει να πει ...οτι συγκρινονται???

Κάτσε ρε συ δες το αναλογικά.

4 χιλιάρικα στα 15 είναι περίπου το 1/3 των χρημάτων!!!

Συν τοις άλλοις σιγά τα premium αμάξια πια που είναι τα ΒMW, αν θες κύρος και αναγνωρισιμότητα πήγαινε κάνε ένα μεταπτυχιακό ή δήλωσε συμμετοχή σε κανά ρεαλιτυ.

Σαφώς και μπορείς να τα συγκρίνεις γιατί αυτό που θες να κάνεις (να μεταφέρεσαι) μπορείς άνετα να το κάνεις ΚΑΙ με τα 2.
Σαφώς και μπορείς να τα συγκρίνεις γιατί είναι και τα 2 4πορτα οικογενειακά (μην αρχίσεις να μου λες για μικρομεσαίες κατηγορίες, γιατί στην πράξη δεν έχουν και τεράστιες διαφορές σε θέμα χώρων)

Χώρια που το passat έχει καλύτερη παθητική ασφάλεια και ασφάλεια για τα παιδιά (ανατρέξτε στα αποτελέσματα του Euro Ncap).

Σίγουρα θα πεταχτεί κάποιος και θα πει ότι είχε κάποτε VW και του έβγαζε ένα κάρο προβλήματα. Όπως επίσης σίγουρα θα πεταχτεί κάποιος και θα έχει προβλήματα με το BMW.

Αν ήταν τόσο σίγουρη η BMW για την αξιοπιστία των οχημάτων της στην τελική ΔΕΝ θα έδινε ΜΟΝΟ 2 χρόνια εγγύηση.

Πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά του ενός και πόσο του άλλου όμως;
Προσωπικά θα έπαιρνα με κλειστά μάτια το πασατ, και για το συγκεκριμένο μοντέλο BMW θα το σκεφτόμουν ΜΟΝΟ αν έκαναν τα ίδια ακριβώς χρήματα.

bimmer-corfu
03-11-10, 08:12
για να τελειώνουμε ο κουμπάρος μου που είναι fan του VW group έχει εταιρικό passat 1.6 ψιλό βελτιωμένο και επίσης διαθέσιμα εταιρικά 520 Ε60 (την 2.0 αλλά και την 2.2).

όπως καταλάβατε μιλάμε για μεγάλη εταιρεία.

Η γνώμη του είναι ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Αν μπορούσε να έχει Ε60 συνέχεια απο την εταιρεία θα το είχε δώσει το πασσάτ

Dim77
03-11-10, 08:43
Πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά του ενός και πόσο του άλλου όμως;
Προσωπικά θα έπαιρνα με κλειστά μάτια το πασατ, και για το συγκεκριμένο μοντέλο BMW θα το σκεφτόμουν ΜΟΝΟ αν έκαναν τα ίδια ακριβώς χρήματα.

Λευτέρη, πραγματικά για αυτό το θέμα, έχω αμφιβολία. Φανταζόμαστε ότι θα έχει πιο φτηνά το ένα. Η πραγματικότητα όμως μπορεί να είναι διαφορετική. Και το σερβις της VW-Audi δε λένε ότι είναι...για πορτοφόλι του λαού (VolksWagen) :)

Το 1.6 FSi θέλει στα σίγουρα μόνο 98RON βενζίνη, χωρίς να καίει λιγότερο.
Αν έλεγε 1.4Tsi, 1.8Tsi να λέγαμε ότι υπάρχει δίλημμα (για άλλους λόγους).

Με τη λογική αυτή δεν κοιτάει και σε καινούριο Toyota Corolla sedan 1.6, Avensis 1.6, Mazda 6 1.8, που θα έχει φτηνότερη συντήρηση (και κάποια χρόνια εγγύηση?) μια χαρά άνετο θα είναι και πάει...

Το Ε60 δεν συγκρίνεται με Passat 1.6...

bimmer-corfu
03-11-10, 08:54
και ναι τα service σε BMW είναι εδώ και χρόνια απο τα φθηνότερα της αγοράς

oldcarskickass
03-11-10, 09:10
για να τελειώνουμε ο κουμπάρος μου που είναι fan του VW group έχει εταιρικό passat 1.6 ψιλό βελτιωμένο και επίσης διαθέσιμα εταιρικά 520 Ε60 (την 2.0 αλλά και την 2.2).

όπως καταλάβατε μιλάμε για μεγάλη εταιρεία.

Η γνώμη του είναι ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Αν μπορούσε να έχει Ε60 συνέχεια απο την εταιρεία θα το είχε δώσει το πασσάτ

Ναι αν το συντηρεί άλλος, το φορολογείται άλλος και αυτή την εποχή να πληρώνει άλλος το 600άρι, και εγώ 520 θα έπαιρνα.

Λευτέρη, πραγματικά για αυτό το θέμα, έχω αμφιβολία. Φανταζόμαστε ότι θα έχει πιο φτηνά το ένα. Η πραγματικότητα όμως μπορεί να είναι διαφορετική. Και το σερβις της VW-Audi δε λένε ότι είναι...για πορτοφόλι του λαού (VolksWagen) :)

Το 1.6 FSi θέλει στα σίγουρα μόνο 98RON βενζίνη, χωρίς να καίει λιγότερο.
Αν έλεγε 1.4Tsi, 1.8Tsi να λέγαμε ότι υπάρχει δίλημμα (για άλλους λόγους).

Με τη λογική αυτή δεν κοιτάει και σε καινούριο Toyota Corolla sedan 1.6, Avensis 1.6, Mazda 6 1.8, που θα έχει φτηνότερη συντήρηση (και κάποια χρόνια εγγύηση?) μια χαρά άνετο θα είναι και πάει...

Το Ε60 δεν συγκρίνεται με Passat 1.6...
Είναι στην ίδια τιμή, η σύγκρισή μου είναι από θέμα χρηστικότητας και συντήρησης και κόστους κτήσης μεταξύ των 2.

Στην τελική γιατί να μην συγκριθούν ρε παιδιά;

Ίδια πάνω κάτω τιμή, ίδιοι πάνω κάτω χώροι (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια).

Τώρα τα περί οδηγικής απόλαυσης είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, γιατί αν δεν ήταν δε θα υπήρχε η Merc.
και ναι τα service σε BMW είναι εδώ και χρόνια απο τα φθηνότερα της αγοράς

Με περί τα 60€ την εργατώρα;
Με προσωπικό που δεν ξέρει και αντιπροσωπεία που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να αντιμετωπίσει προβλήματα ΥΠΑΡΚΤΑ και παραδεκτά από όλους;

EDIT και για να μην παρεξηγούμε. Δεν μειώνω την αξία του BMW, αυτό φροντίζει να το κάνει η ίδια η ελληνική αντιπροσώπευση, ούτε να αυξήσω αυτήν του VW σε καμία περίπτωση.

Αλλά σκεφτείτε ΤΩΡΑ το εξής.

Θέλετε να αγοράσετε μτχ όχημα (άρα δεν εμπίπτει στο νόμο περί c02/km σωστά; Τι θα προτιμούσατε; Ένα δίλιτρο και άνω ή ένα δίλιτρο και κάτω; Αυτό για να τονίσω λίγο την μεταπωλητική αξία των 2 συγκρινόμενων οχημάτων. Ναι το BMW μπορεί να αξίζει και 20.000€, το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ θα το πάρει.

Ξεκολάτε παίδες υπάρχουν και άλλα αξιόλογα οχήματα που αξίζουν την προσοχή μας εκτός από τα BMW.

Χώρια που ο Μ54 είναι πλέον 10 ετών μοτέρ σε τεχνολογία.(χωρίς να είναι μείον, είναι απλά η αλήθεια)

halkida116mpack
03-11-10, 10:20
λευτερη...δεν σου λεω σε καμια περιπτωση οτι το passat δεν ειναι ενα καλο αυτοκινητο...ΑΠΛΑ δεν εχει επαφη το 1.6 με μια ε60 πουθενα...το κοινο τους ειναι οι 4 τροχοι 4 πορτες και οτι λεγοντε και τα 2 αυτοκινητα...
τωρα αν δεν τα δουμε σαν αυτοκινητα αλλα σαν μεσα μεταφορας και τι τελη και τι βενζινη κτλ.....ειναι αλλο πραμα....αλλο η συγκριση και αλλο το τι μπορω να εχω....
να παρει τοτε octavia 1.4(που ειναι και αδερφακι του passat) να του μεινουν κι αλλα λεφτα και για το proficiency του...

bimmer-corfu
03-11-10, 13:47
ρε παιδιά καταντήσαμε να συγκρίνουμε 5άρα με πασσάτ 1.6 και όταν κάποιος είχε συγκρίνει 320 με 520 σχεδόν όλοι έλεγαν ότι δεν υπάρχει σύγκριση, πάλι καλά...

Αν είναι οικονομικό το θέμα καλά λέει ο halkida116mpack, ας πάρει κάτι άλλο το παιδί αλλά αν μπορεί να πληρώνει τέλη και βενζίνη ΠΡΕΠΕΙ να πάρει 5άρα

Driver M
03-11-10, 15:48
και ναι τα service σε BMW είναι εδώ και χρόνια απο τα φθηνότερα της αγοράς

Καλά αυτό δεν ισχύει, αλλά και η vw δεν είναι και φτηνότερη. Άσε που έχει πολύ πιο χάλια σέρβις κατά κανόνα.

Πάντως εννοείται πως δε συγκρίνεται η 520 με το passat!
Ούτε η 320 δε συγκρίνεται, εκτός και αν θέλουμε όσο περισσότερους χώρους γίνεται, οπότε καλύτερα να μην πάρουμε το passat αλλά το touran...

trueno
03-11-10, 18:24
Τώρα τα περί οδηγικής απόλαυσης είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, γιατί αν δεν ήταν δε θα υπήρχε η Merc.



Δεν νομίζω ότι η αίσθηση του τιμονιου , η απόσβεση και η ακρίβεια της ανάρτησης , οι κραδασμοί που μεταφέρονται στην καμπίνα , η αίσθηση του κιβωτίου , η βελούδινη λειτουργία του κινητήρα , να ειναι υποκειμενικά κριτήρια..
Υπάρχει π.χ. κάποιος που θα οδηγήσει τα αυτοκίνητα και θα πει "Εμένα μου αρέσει το τιμόνι του Passat" ή "Το κιβώτιο του Passat είναι ανώτερο" ? ή "Πω-Πω πόσο καλύτερα στρίβει το VW σε σχέση με την 5άρα"? ΚΑΜΜΙΑ!
Kαι στο κάτω-κάτω αυτά είναι που συνθέτουν την έννοια "οδηγική απόλαυση."

Οταν οδήγησα το Passat 1.8Tsi , χωρίς υπερβολή αισθάνθηκα την απόλυτη βαρεμάρα. Για μένα είναι το πιο αδιάφορο αυτοκίνητο του Group VAG που έχω οδηγήσει. Οσο για την Ε60 τι να πώ...Πραγματικά άλλο αυτοκίνητο.

Φίλε σε παρακαλώ , οδήγησέ τα και τα δυο (ευκολο είναι) και τα λέμε μετά..

oldcarskickass
04-11-10, 14:16
Σκεφτεται ο πατερας μου να αγορασει νεο οικογενειακο. Θα μου πειτε ''τι σχεση εχουν ρε μεγαλε τα αυτοκινητα?''. Εχουν σχεση ,γιατι οι τιμες βρισκονται σε ελευθερη πτωση!

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της bmw σε σχεση με το passat ειναι αυτα
bmw
+Πιο γρηγορο απο το passat
+Πιο πολυτελες
+Καλυτερη οδικη συμπεριφορα
+Καλυτερη ποιοτητα
+Καλυτερο ονομα

-360 ευρο παραπανω τελη
-ακριβοτερα service(αν ναι ποσο?)
-μεγαλυτερη καταναλωση(ποσο αραγε ειναι η μεση στην bmw?)


Εχω βρει διαφορες bmw 520 σε καλη κατασταση γυρω στα 13-14.000(και οχι απο το car.gr). Tα passat 2007 μοντελα τα βρισκω γυρω στα 11-12.000.


Αν θελετε διαφωτιστε με για το αν αξιζει να πληρωνει παραπανω 360ε τελη και βενζινες. Οφειλω επισης να σημειωσω οτι δεν ειναι γκαζιαρης, αλλα θελει να εχει λιγο δυναμη για προσπερασεις!
Το αρχικό ποστ.

Άρα ουσιαστική η σύγκιση γίνεται λόγω χρημάτων, όπως απαιτεί ο δημιουργός του θρεντ.

Στην τελική με 15000 παίρνεις και καινούριο φιατ πάντα, εμένα τι με ενδιαφέρει.

Το αν συγκρίνεται ή όχι επίσης ΔΕΝ με ενδιαφέρει, και πραγματικά ΔΕΝ βλέπω το λόγο να μην τα συγκρίνουμε.

δλδ όλοι οι κάτοχοι BMW είναι μάγκες που πήραν BMW και όλοι που έχουν VW είναι βλάκες γιατί << δεν έχει αίσθηση το τιμόνι >> (λες και η αίσθηση που αποζητά ο καθένας είναι ίδια), οι κραδασμοί που μεταφέρονται είναι αρκετοί (προσωπικά με ΠΩΡΩΝΟΥΝ οι κραδασμοί (ορισμένης έντασης) στο τιμόνι αλλά και στο λεβιέ των ταχυτήτων).

Ο άνθρωπος είπε ουσιαστικά να πούμε τη γνώμη μας για το αν θα αγοράζαμε ένα από τα 2 οχήματα και τον λόγο.

Είπα την γνώμη μου. Και ναι θεωρώ καλύτερη αγορά το πασάτ από το BMW σε αυτή την περίπτωση.-

λευτερη...δεν σου λεω σε καμια περιπτωση οτι το passat δεν ειναι ενα καλο αυτοκινητο...ΑΠΛΑ δεν εχει επαφη το 1.6 με μια ε60 πουθενα...το κοινο τους ειναι οι 4 τροχοι 4 πορτες και οτι λεγοντε και τα 2 αυτοκινητα...
τωρα αν δεν τα δουμε σαν αυτοκινητα αλλα σαν μεσα μεταφορας και τι τελη και τι βενζινη κτλ.....ειναι αλλο πραμα....αλλο η συγκριση και αλλο το τι μπορω να εχω....
να παρει τοτε octavia 1.4(που ειναι και αδερφακι του passat) να του μεινουν κι αλλα λεφτα και για το proficiency του...
Με την ίδια λογική υπάρχει και ένα Μ5 Ε34 στα 8000 €, και εννοείται ΔΕΝ έχει επαφή με ΚΑΝΕΝΑ από τα 2.

Γιατί να πάρει τον τάφο (BMW520) και να μην πάρει το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ Μ5;



ρε παιδιά καταντήσαμε να συγκρίνουμε 5άρα με πασσάτ 1.6 και όταν κάποιος είχε συγκρίνει 320 με 520 σχεδόν όλοι έλεγαν ότι δεν υπάρχει σύγκριση, πάλι καλά...

Αν είναι οικονομικό το θέμα καλά λέει ο halkida116mpack, ας πάρει κάτι άλλο το παιδί αλλά αν μπορεί να πληρώνει τέλη και βενζίνη ΠΡΕΠΕΙ να πάρει 5άρα

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ.
Δεν νομίζω ότι η αίσθηση του τιμονιου , η απόσβεση και η ακρίβεια της ανάρτησης , οι κραδασμοί που μεταφέρονται στην καμπίνα , η αίσθηση του κιβωτίου , η βελούδινη λειτουργία του κινητήρα , να ειναι υποκειμενικά κριτήρια..
Υπάρχει π.χ. κάποιος που θα οδηγήσει τα αυτοκίνητα και θα πει "Εμένα μου αρέσει το τιμόνι του Passat" ή "Το κιβώτιο του Passat είναι ανώτερο" ? ή "Πω-Πω πόσο καλύτερα στρίβει το VW σε σχέση με την 5άρα"? ΚΑΜΜΙΑ!
Kαι στο κάτω-κάτω αυτά είναι που συνθέτουν την έννοια "οδηγική απόλαυση."

Οταν οδήγησα το Passat 1.8Tsi , χωρίς υπερβολή αισθάνθηκα την απόλυτη βαρεμάρα. Για μένα είναι το πιο αδιάφορο αυτοκίνητο του Group VAG που έχω οδηγήσει. Οσο για την Ε60 τι να πώ...Πραγματικά άλλο αυτοκίνητο.

Φίλε σε παρακαλώ , οδήγησέ τα και τα δυο (ευκολο είναι) και τα λέμε μετά..

Αυτό λέω, από την στιγμή που δεν ορίζει ο θρεντ κριεϊτορ για ποιον λόγο θέλει ένα από τα 2...

Αν θέλει ανθρωπομεταφορέα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ το πασατ, αν θέλει οδηγική απόλαυση σπορτιφ συμπεριφορά ας πάρει το BMW.

Αλλά δε μπορώ να ακούω ΔΕΝ συγκρίνονται, αν δε συγκριθούν δηλαδή ρε παίδες πως θα καταλάβουμε ότι είναι ΤΟΣΟ διαφορετικά;

malakenio
04-11-10, 14:26
Ρε παιδια τι dacia μου λετε? Τα συνεκρινα ,γιατι εχουν περιπου τους ιδιους χωρους, ειναι πολυτελη και τα 2, εχουν τεραστιο πορτπαγκαζ και τα 2, χωρους για τους πισω κ.τ.λ

Διαφερουν στον κινητηρα και στην οδικη συμπεριφορα(αν και ο πατερας μου δεν τρεχει) και γι'αυτο σας ρωτησα αν αξιζει να πληρωνω κατι παραπανω για να τα εχει ο πατερας μου αυτα και εγω κατ'επεκταση!

Δεν εβαλα και vw polo ρε παιδια. Για πολυτελη οικογενειακα μιλησα!