PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαστικα για Χ1


SERIE1
02-11-10, 12:27
Παιδια η sdrive 1.8 φοραει απο την μανα του 225/50/17 σωστα?

Δεν ειναι λιγο χαμηλο το προφιλ για τοσο βαρος? Μηπως θα ηταν καλυτερο με 225/55/17? Θα ειναι πιο ανετο στην οδηγηση και πολυ καλυτερο στους χωματοδρομους ετσι δεν ειναι? Ειναι και runflat οποτε και σκληρα...

Σκεφτομαι να τα αλλαξω αμεσως οταν το παραλαβω γιατι θελω να παρω και Thule K-Summit οποτε να μη δεσμευθω στο 50αρι προφιλ..

Για πειτε καμια γνωμη εσεις που το εχετε ηδη.

george316
02-11-10, 12:41
για να τα δινει η εταιρια παει να πει οτι αυτα εινα τα σωστα.μην κανεις πειραματα γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι κατι θα κανεις λαθος.
αλλωστε μη νομιζεις οτι εχει και τρελο βαρος....

b-q
02-11-10, 16:36
Νομίζω ότι τα runflat στις 17άρες είναι προαιρετικά.Μπορείς να το παραγγείλεις και με συμβατικά ελαστικά.
Πάντως οικονομοτεχνικά δεν σε συμφέρει σε καμία περίπτωση να αλλάξεις τα λάστιχα με το που θα το παραλάβεις.
Συν τοις άλλοις, θα μεγαλώσει αρκετά και η διάμετρος του τροχού σου [Διάμετρος τροχού με 225/50/17 : 656,8 mm, διάμετρος τροχού με 225/55/17: 679,3 mm, (Ποσοστιαία μεταβολή 3,31%)], με αποτέλεσμα να μεγαλώσει το βήμα του αυτοκινήτου σου (πιθανότατα χειρότερες επιταχύνσεις και μεγαλύτερη κατανάλωση), ενώ και το ταχύμετρο θα παρουσιάζει σφάλμα (π.χ. με ένδειξη 120 km/h η πραγματική ταχύτητα θα είναι 124 km/h).
Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει.Εσύ αποφασίζεις.
Διευκρινίζω ότι δεν είμαι κάτοχος X1 και δεν γνωρίζω ποιοι τύποι ελαστικών υπάρχουν στη διάσταση που επιθυμείς.
(Τα τεχνικά στοιχεία-μετρήσεις προέρχονται από το autobild.gr- Διαστάσεις ελαστικών).

SERIE1
02-11-10, 16:53
Ευχαριστω πολυ b-q, μου ελυσες οτι απορια ειχα...

Θα αφησω της μανας του ως εχει.

Αντών///is
02-11-10, 17:00
Παιδια η sdrive 1.8 φοραει απο την μανα του 225/50/17 σωστα?
Δεν ειναι λιγο χαμηλο το προφιλ για τοσο βαρος? Μηπως θα ηταν καλυτερο με 225/55/17? ...
Για να αντικαταστήσεις την εργοστασιακή διάσταση με άλλη, πιό ψηλού προφίλ, δεν μπορείς να το κάνεις αν δεν μεταβάλλεις τουλάχιστον ένα από τα υπόλοιπα μεγέθη: Έτσι - για παράδειγμα - και για να κρατήσεις την ίδια ζάντα των 17", θα πρέπει να "συμβιβαστείς" σε πιό στενό πλάτος και να βάλεις 205/55 R 17. Εναλλακτικά και με αλλαγή ζάντας (16"), μπορείς να βάλεις 225/55 R 16 (ή 205/60 R 16).
Ο κανόνας είναι πως πρέπει να μείνεις όσο το δυνατόν πιο κοντά στην διάμετρο του εργοστασιακού τροχού και, εν πάσει περιπτώσει, να μην την μεταβάλλεις περισσότερο από +/- 1.5%, για τους λόγους που εξήγησε ο b-q στο προηγούμενο post του.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τις απόψεις των παραπάνω συναδέλφων george316 και b-q.

YANNIS X1
02-11-10, 19:51
Φιλε μου SERIE 1,
Eιμαι κατοχος ενος Χ1 X-DRIVE 23d εχω και 8 μηνες!!!!Και το αυτοκινητο ειναι PERFECT...
Μπορω να σου πω οτι το αυτοκινητο μου φοραει λαστιχα run flat 225/50/17 94Η
Παρολα αυτα αν και ειναι λιγο σκληρα οταν ζεσταθουν σε ελαχιστο χρονο εχουν τελειο κρατημα,παρα της μεγαλης δυναμης των 204 ps του αυτοκινητου μου.
Το μονο ισως αρνητικο ειναι οτι αν πεσεις σε μια απο τις χιλιαδες τρυπες των δρομων μας,χτυπανε λιγο.
Παντος δεν θα σου προτεινα να αλλαξεις την διασταση σε καμια περιπτωση.....