PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναρτήσεις για 520 Ε60


OrpheusDP
05-11-10, 23:54
Παίδες καλησπέρα. Σήμερα έκανα service στο πιο πάνω αναφερόμενο αυτοκίνητο (σε γνωστή αντιπροσωπεία των Αθηνών) και μου είπαν ότι τα αμορτισέρ μου είναι στο 60% - 65%. Μου πρότειναν τα Koni fsd και να διατηρήσω τα μαμά ελατήρια (χωρίς δηλ να τα αλλάξω).

Όσον αφορά την οδική μου συμπεριφορά:
1. Θα με χαρακτήριζα συντηρητικό οδηγό, λόγω της οικογένειας και των 2 μωρών μου (εννοώ τα παιδιά μου), πλην όμως υπάρχουν οι στιγμές που θέλω να ανοίξω το μοτέρ έως...τα 200. Οι στιγμές όμως αυτές είναι ασυγκρίτως ελάχιστες σε σχέση με την κύρια χρήση.
2. Δεν ψάχνω για λύση του στιλ να ρυθμίζω αναρτήσεις είτε μόνος είτε να τρέχω να μου τις ρυθμίζουνε.
3. Με άλλα λόγια θέλω ένα στιβαρό, όσο το δυνατό σταθερό και "σίγουρο" στις στροφές, αυτοκίνητο, χωρίς να θυσιάσω...έστω πολύ...από την άνεση.

Αναμένω τις προτάσεις και τις γνώμες σας.

Sp!ros G
06-11-10, 03:29
Kαλησπερα φιλε μου ,να ξαναβαλεις αυτες που φοραει απο τι μανα του.

προσφερουν ολα αυτα που λες και σκεφτεσαι.

georggge46
06-11-10, 11:40
Να βαλεις τα αμορτισερ που σου προτεινανε ! Τα Koni fsd ειναι κορυφαια αμορτισερ που συνδιαζουν πολυ καλο κρατημα με ανεση , το μονο ''μειονεκτημα'' τους ειναι η τσιμπημενη τιμη τους .

pantsi
08-11-10, 15:27
Ρωτά και μια τιμή για m-pack είναι φανταστικό... Άλλο αυτοκίνητο άνεση και κρατημα σαν βελουδινο χαλί

promitheas81
18-11-10, 09:01
Η καλύτερη λύση είναι η μαμά. Μην το ψάχνεις παραπάνω, Δέν είσαι ούτε Σουμάχερ, ούτε εργένης.
Βάλε τη σηγουριά++++

stef
18-11-10, 10:18
Ρωτά και μια τιμή για m-pack είναι φανταστικό... Άλλο αυτοκίνητο άνεση και κρατημα σαν βελουδινο χαλί

M pack πολύ σκληρά ελατήρια (τουλάχιστον σε Ζ4 που γνωρίζω...)

rapid_fast
18-11-10, 13:52
Ρωτά και μια τιμή για m-pack είναι φανταστικό... Άλλο αυτοκίνητο άνεση και κρατημα σαν βελουδινο χαλί
Τα βελούδινα χαλιά γλυστράνεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εε

ΗΛΙΑΣ523
19-02-11, 19:22
Αγαπητέ φίλε.
Καλές οι επιλογές των ακριβών αμορτισέρ,όμως θα χάσεις την άνεση που αρμόζει στο αυτοκίνητο που έχεις.
Προσφάτως αντικατέστησα τα δικά μου,με MONROE (όχι τα στάνταρ) & έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την νέα συμπεριφορά της 523 μου.Περιττό να σου πώ ότι δεν τα προτείνουν ακόμα & οι πωλητές αυτών.
Ο λόγος είναι βέβαια,ότι δεν γνωρίζουν τι πουλάνε.

rapid_fast
19-02-11, 23:13
Αγαπητέ φίλε.
Καλές οι επιλογές των ακριβών αμορτισέρ,όμως θα χάσεις την άνεση που αρμόζει στο αυτοκίνητο που έχεις.
Προσφάτως αντικατέστησα τα δικά μου,με MONROE (όχι τα στάνταρ) & έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την νέα συμπεριφορά της 523 μου.Περιττό να σου πώ ότι δεν τα προτείνουν ακόμα & οι πωλητές αυτών.
Ο λόγος είναι βέβαια,ότι δεν γνωρίζουν τι πουλάνε.

Ζήσαμε να το ακούσουμε και αυτό..
Thumbs up mate..
Τα ξαναλέμε σε καμια 30.000 χιλιόμετρα.. αν σε βγάλουν τόσο..

vagm3e92
03-03-11, 18:07
Σιγουρα τα εργοστασιακα,βεβαια η τιμη τους ειναι καπως.....για φαντασου ομως να τοποθετησεις κατι το οποιο θα χαλασει το χαρακτηρα του αυτοκινητου και να τα πληρωσεις διπλα μετα!ασε που το βγαλε βαλε δεν ειναι και το απλουστερο.