PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΜΠΑΚΙ ΑΒS


GS1821
17-10-05, 14:33
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ 318ΙS ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΨΕΙ Η ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΑΒS MHΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ MPOΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?
ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑΚΑΚΙΑ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ .....:help:

MPOWER
17-10-05, 14:36
Είναι μόνιμα αναμμένο ή μερικές φορές είναι σβηστό?
Το πιθανότερο είναι να είναι ελαττωματικός κάποιος απο τους τέσσερεις αισθητήρες του ABS...(στο κάτω-κάτω το ABS σου είναι πλήρως διαγνώσιμο και αν το βάλεις στο διαγνωστικό θα σου πει με ακρίβεια):deal:

GS1821
17-10-05, 14:55
....EINAI MONIMA ANAMMENO

melos86
17-10-05, 15:51
Στο δικο μας οταν αναψε το συγκεκριμενο λαμπακι χρειαστηκε αντικατασταση ολοκληρη η μοναδα το ABS με καποιο αλλο μεταχειρησμενο φυσικα μιας και το κοστος για καινουριο ανταλακτικο ηταν αρκετα υψηλο!!
Το ABS δουλευει τωρα?? Το εχεις δοκιμασει?

GS1821
17-10-05, 16:17
oxι δεν δουλευει .Ενας φίλος είχε το ιδιο πρόβλημα και άλλαξε και αυτός μονάδα.Τι κόστος εχει μεταχειρισμένη?

melos86
17-10-05, 16:59
Αρα μαλλον για αλλαγη πηγαινεις και εσυ... Γενικα ηταν προβλημα που το εμφανισαν αρκετα Ε36αρια και μαλιστα 318is! Δεν θυμαμαι το κοστος του ανταλλακτικου μιας και εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε!

bebeto
19-10-05, 09:30
Οχι ρε παιδια,αμεσως στο κακο το μυαλο σας:)
εγω πιστευω κανας αισθητηρας να'νε

GS1821
19-10-05, 20:02
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΑ ..........:(

theo28
19-10-05, 20:53
Το ίδιο προβλημα αντιμετώπισα και εγώ και χρειαστηκε αλλαγή αισθητήρα και καλωδίωσης.
Κόστος=200Ε.Πίκρα!

6ylinder
03-09-12, 11:53
Πριν κάποιες μέρες, είχα πρόβλημα με την μπαταρία και αναγκάστηκα κάποιες φορές να βάλω μπρος το αυτοκίνητο με καλώδια.

Κάποια στιγμή άναψε το λαμπάκι του αερόσακου μόνιμα, αλλά την επόμενη φορά έσβησε από μόνο του.

Κάποια άλλη στιγμή άναψε το λαμπάκι του ABS, και είναι συνεχώς αναμμένο, ακόμα κ όταν άλλαξα μπαταρία.

Παίζει να έγινε τίποτα όταν ήταν πεσμένη η μπαταρία; Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν λειτουργεί το ABS...

panos z3
03-09-12, 14:01
κατα 99% δυστηχως ειναι μοναδα!μπορεις να πας σε μεταχειρισμενη με εγγυηση με κοστος 350 ευρω περιπου μαζι με την αντικατασταση!μπορεις να πας και σε πιο οικονομικη λυση,αλλα καλο θα ηταν να σου δινει και καποια εγγυηση!

6ylinder
03-09-12, 14:33
Το ότι άναψε όταν προέκυψε το πρόβλημα με την μπαταρία, όπως κ αυτό του αερόσακου, είναι εντελώς τυχαίο;;; Μου φαίνεται αδιανόητο να συμβούν όλα την ίδια συγκεκριμένη στιγμή που τα έφτυσε η μπαταρία...

Ο αερόσακος δλδ που μία έσβηνε μία άναβε είναι λογικό;;;

Θα πάω σε διαγνωστικό και θα το τσεκάρο κ στο δρόμο...απλά ρωτάω μήπως έχει να κάνει με την μπαταρία.

sakis4paok
03-09-12, 14:56
Το ότι άναψε όταν προέκυψε το πρόβλημα με την μπαταρία, όπως κ αυτό του αερόσακου, είναι εντελώς τυχαίο;;; Μου φαίνεται αδιανόητο να συμβούν όλα την ίδια συγκεκριμένη στιγμή που τα έφτυσε η μπαταρία...

Ο αερόσακος δλδ που μία έσβηνε μία άναβε είναι λογικό;;;

Θα πάω σε διαγνωστικό και θα το τσεκάρο κ στο δρόμο...απλά ρωτάω μήπως έχει να κάνει με την μπαταρία.ΑΠΟ την μπαταρια ειναι φιλε δεν εδινε σωστη ταση.

6ylinder
03-09-12, 15:03
Μακάρι...και του έμεινε κουσούρι; Θα τσεκάρω σήμερα το ABS στο δρόμο.

Driftakos
03-09-12, 15:09
μπορεί να του έμεινε, μπορεί και όχι. πριν το τσεκάρεις βγάλε τον πόλο για κανα τεταρτο (και παραπάνω αν μπορείς). ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.....

6ylinder
03-09-12, 15:17
Το έκανα αλλά τίποτα....εξάλλου είχα αφαιρέσει την μπαταρία για κανά 3ωρο μέχρι να βάλω την καινούργια...

Driftakos
03-09-12, 15:26
σωστό κ αυτό. την άλλαξες την μπαταρία. αρα άκυρη η εξυπνάδα..ε...ιδέα μου

6ylinder
04-09-12, 08:12
Το ABS δεν δουλεύει.

Είναι όμως καμένες 2 ασφάλειες. Μία των 7,5Α και μία των 30Α. Των 7,5Α την άλλαξα, αλλά των 30Α, όποτε τη βάζω την καίει αμέσως που σημαίνει ότι κάτι έχει βραχυκυκλώσει...με βλέπω για ηλεκτρολόγο.

Επίσης χώρια από το λαμπάκι του ABS, δεν δουλεύει κ το ραδιόφωνο...ανοίγει κ με τη μια κλείνει...

6ylinder
07-09-12, 12:18
Ρώτησα σε ένα συνεργείο κ μου είπαν τα εξής: αν έχει βραχυκυκλώσει κάτι στη μονάδα του ΑΒS πάντα η ασφάλεια θα καίγεται.

Εάν η μονάδα είναι λέει η στρογγυλή, τότε την επισκευάζει με 60€.
Εάν είναι η τετράγωνη τότε θέλει αλλαγή.

Γνωρίζεται κάτι γι αυτό;

Εγώ έχω αυτή http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE71&mospid=47426&btnr=34_0876&hg=34&fg=20

6ylinder
12-11-12, 14:07
Tί παίζει με μονάδες ABS που το part number τους δεν βγάζει τίποτα στο Real Oem (http://www.realoem.com/bmw/select.do) όπως αυτή;
http://www.ebay.co.uk/itm/bmw-e36-3-series-abs-es-module-unit-ecu-34521162646-/330826264839?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d06c83107

Nick_compact
12-11-12, 15:54
To realoem δεν έχει όλους τους κωδικούς, θες ΕΤΚ για να το ψάξεις σωστά, γιατί τα part number αλλάζουν κατά καιρούς, και το ΕΤΚ έχει μέσα καταχωρημένους και τους παλιούς κωδικούς για κάθε ανταλλακτικό, αν έχει αλλάξει κωδικό.

BMW Power
13-11-12, 07:45
Ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος είναι. Ανταλλακτικό που έχει καταργηθεί και αλλάξει με κάποιο άλλο.

Panos 318is
13-11-12, 16:11
Στο δικό μου όταν είχε ανάψει το λαμπάκι του abs μόνιμα όλοι μου λέγανε οτι πρέπει να αλλάξω την μονάδα.

Μετά απο ψάξιμο σε αρκετά συνεργεία τελικά ενας ηλεκτρολόγος μου άλλαξε 2 ασφάλειες και ένα βαρελάκι και το πρόβλημα λύθηκε.

6ylinder
14-11-12, 08:14
Τί εννοείς βαρελάκι Πάνο; Εμένα είναι μια ασφάλεια 30Α καμμένη που είναι για το ABS, αλλά όταν την αλλάζω την καίει αμέσως.

sakis4paok
14-11-12, 14:52
Τί εννοείς βαρελάκι Πάνο; Εμένα είναι μια ασφάλεια 30Α καμμένη που είναι για το ABS, αλλά όταν την αλλάζω την καίει αμέσως.Βαρελακι μηπως εννοει το ρελε του abs.

6ylinder
14-11-12, 15:05
Τώρα κατάλαβα ποιό είναι το ρελέ. Αλλά είναι το ίδιο με το βαρελάκι που λέει ο Πάνος;;;

sakis4paok
14-11-12, 15:31
Τώρα κατάλαβα ποιό είναι το ρελέ. Αλλά είναι το ίδιο με το βαρελάκι που λέει ο Πάνος;;;Μαλλον εσυ την ασφαλειοθηκη την ανοιξες να δεις αν εχει καμια επαφη καμενη;

6ylinder
14-11-12, 15:42
Έχω αναφέρει κ πριν, ότι είναι καμμένη μία ασφάλεια 30Α του ABS. Αυτή όποτε την αλλάζω καίγεται. Το ρελέ του ABS δεν το ήξερα...πρέπει αν κατάλαβα να ελέγξω και αυτό αν λειτουργεί. Δεν ξέρω όμως εάν η μη λειτουργία του ρελέ επιφέρει αντίστοιχα κάψιμο της ασφάλειας.

sakis4paok
14-11-12, 18:28
Έχω αναφέρει κ πριν, ότι είναι καμμένη μία ασφάλεια 30Α του ABS. Αυτή όποτε την αλλάζω καίγεται. Το ρελέ του ABS δεν το ήξερα...πρέπει αν κατάλαβα να ελέγξω και αυτό αν λειτουργεί. Δεν ξέρω όμως εάν η μη λειτουργία του ρελέ επιφέρει αντίστοιχα κάψιμο της ασφάλειας.Καψιμο ασφαλειας σημαινει βραχυκυκλωμα,30Α εχεις χοντρο κιολας βραχυκυκλωμα,εγω σου λεω να ανοιξεις την ασφαλειοθηκη σου να δεις απο μεσα αν εχει τιποτα καμενο.

6ylinder
14-11-12, 19:52
Μάλιστα...σχετικά με τα ρελέ του ABS, στην ασφαλειοθήκη μου δεν υπάρχει ρελέ ABS και ABS PUMP σύμφωνα με το Bentley Manual καθώς κ με τη φωτό παραπάνω.....

LEO328
14-11-12, 20:11
μητσο στα πα και απο κοντα...
Τραβα στον ηλεκτρολογο μου να στο φτιαξει να ηρεμησεις με δαυτο.μακαρι να ναι ο ρελες φιλε....

sakis4paok
14-11-12, 20:37
Μάλιστα...σχετικά με τα ρελέ του ABS, στην ασφαλειοθήκη μου δεν υπάρχει ρελέ ABS και ABS PUMP σύμφωνα με το Bentley Manual καθώς κ με τη φωτό παραπάνω.....
Τι εννοεις δε υπαρχει; στη φωτο παραπανω αυτα που φαινονται τι ειναι;Δε γινεται να μην εχεις
ρελε φιλε ή δε καταλαβα εγω σωστα.

6ylinder
14-11-12, 20:37
Leo μαζί σου...απλά από περιέργεια κοίταξα για τον ρελέ...και δεν υπάρχει!!!

Φίλε Σάκη εκεί που δείχνουν οι φωτό και το manual ότι έπρεπε να υπάρχουν τα 2 ρελέ για ABS και τρόμπα ABS....απλά δεν υπάρχουν...οι θέσεις είναι κενές!!!!

sakis4paok
14-11-12, 20:44
Leo μαζί σου...απλά από περιέργεια κοίταξα για τον ρελέ...και δεν υπάρχει!!!

Φίλε Σάκη εκεί που δείχνουν οι φωτό και το manual ότι έπρεπε να υπάρχουν τα 2 ρελέ για ABS και τρόμπα ABS....απλά δεν υπάρχουν...οι θέσεις είναι κενές!!!!Λοιπον αφου δεν εχεις ρελε αρα φορας το τελευταιο συστημα abs που ειναι μοναδα και εγκεφαλος μαζι,και δυστηχως φιλε ειναι η μοναδα βραχυκυκλομενη.Ρελε εχουν το παλιο συστημα abs

6ylinder
14-11-12, 20:48
Πάει κ η όποια ελπίδα μου να την βγάλω καθαρή με κανά ρελεδάκι καμμένο απλώς....:(

Ευχαριστώ πάντως Σάκη για τις πληροφορίες!