PDA

Επιστροφή στο Forum : OPEL GT H Z4 3.0 COUPE


angelbmw
25-11-10, 07:44
καταρχήν καλημέρα,καθώς ο καιρός πλησιάζει και φτάνει η ώρα και η μέρα που πρέπει να πάρω το δεύτερο μου aftokinito.exw στο μυαλό μου 3 αμάξια τα οποια είναι αρκετά ομοια μεταξύ τους και δεν ξέρω τι να διαλέξω αν και είμαι bmwdakias το σκέφτομαι πολύ.. είναι δίλημμα .... σε 2 μήνες max πρέπει να έχω αμάξι.Λοιπόν τα αμάξια είναι z4 3.0 roadster/ z4 3.0 coupe/ opel GT. Ακούω τις γνώμες σας :dblthumb2

sakkunen
25-11-10, 08:01
z4 3.0si coupe. Ασυζητητί. Το παίρνεις σήμερα, όχι αύριο.

stef
25-11-10, 08:02
Καταρχήν καλοσόρισες!!!
Θα θέλαμε να μας δώσεις μερικές πληροφορίες για εσένα (σε άλλο μέρος του forum) για να ξέρουμε και με ποιον περίπου μιλάμε και να είμαστε όλοι μας πιο άνετοι
Από εκεί και μετά τα πάντα εξαρτώνται από διάφορες παραμέτρους..
Χρηματικό ποσό, roadster ή coupe, εαν το θες για βελτίωση και κόντρες το αμάξ ή βολτάδικοι κλπ κλπ κλπ
Γενικά διευκρίνησέ μας αυτά τα ζητήματα και ξαναμιλάμε...

BMW Power
25-11-10, 08:05
Κατ αρχάς καλώς ήρθες στο forum.

Γράψε λίγα πράγματα για εσένα για να γνωριστούμε.

Στο θέμα μας:

To Opel είναι απλά για γέλια και δεν το σχολιάζω καν.

Επειδή βρέθηκα και εγώ στο δίλημμα μεταξύ Coupe και Roadster, επέλεξα το δεύτερο γιατί ενώ το Coupe είναι το πιο όμορφο αυτοκίνητο που έχει φτιάξει η BMW τα τελευταία ΠΟΛΛΑ χρόνια, με το Roadster και με ένα hardtop τα έχεις όλα!!!

μιλάμε πάντα για si βέβαια

Dim77
25-11-10, 08:22
3.0si ΜΟΝΟ (Για το μοτερ) και roadster :deal: για τους λόγους που ανέφερε ο BMW Power.

Το Ζ4 coupe ενώ όταν πρωτοβγήκε μου άρεσε, τώρα δε μου αρέσει καθόλου (αντίθετα με το roadster που είναι πολύ ωραίο).

Opel GT γιατί είναι 2.0 λίτρα μόνο (τεκμήριο-τέλη) και όμορφο...

stelmaniac
25-11-10, 09:52
στο μαγαλυτερο μπεμβε φορουμ στην ελλαδα αν ψηφιζαμε οπελ(αντι για την νεα Ζ) θα ημασταν για λουκετο ρε φιλαρακι....

M_enzo
25-11-10, 10:13
θυμαμαι ενα τεστ του drive στις σερρες το opel GT εκανε ΟΡΙΑΚΑ καλυτερο χρονο απο το mx5 2.0 RC (με την μεταλλικη αναδιπλουμενη οροφη και το εξτρα βαρος δλδ). το opel ειχε 100+αλογα παραπανω. τα σχολια για την συμπεριφορα του, το πλαισιο του και την οδηγισιμοτητα του δεν ηταν και τα καλυτερα.

jo65947
25-11-10, 10:25
Πάρα πολύ ωραίο το coupe αλλά δε το παντρεύεσαι μετά?

nik200
25-11-10, 10:33
αν και θεωρω οτι το z4 ειναι σαφως ανωτερο αμαξι απο το opel...που απο κατω ειναι ενα pontiac solstice...το bmw κανει πολλα λεφτα παραπανω.......καινουργιο....

μην ξεχνας οτι το opel ειναι turbo ομως...και οτι αν ειναι 265hp...με ενα πρωτο σταδιο φτανει ανετα 320 αλογα...αν μπει και μια σωστη αναρτηση, μπλοκε..και ενα σωστο βημα (δηλαδη οχι 130 χιλ η 2α..) το αμαξι θα σκοτωνει...συν οτι πληρωνεις 2λτ αμαξι..και οχι 3λτ..μεγαλη διαφορα και εκει...δηλαδη απλα λεω οτι με 2 πραγματακια το αμαξι γινεται σωστο...οχι ανωτερο φυσικα της ζ4..οτι πληρωσεις παιρνεις...

εγω αν ημουν στην θεση σου...θα επαιρνα το προηγουμενο ζ4...που ειναι οδηγικα πιο ωμο απο το καινουργιο (και ας ειναι πολυ πιο ασχημο)-κουκλα ρε γμτ το καινουργιο!!!!!!!!!-και θα ειχα και γκαζια σαν 3λτ...στα λεφτα ενος καινουργιου opel gt...

BMW Power
25-11-10, 10:46
Προφανώς ο άνθρωπος αναφέρετε σε Ε85/Ε86 αλλιώς δεν θα έκανε σύγκριση coupe roadster.

Όποιο και να πάρεις από τα δύο το παντρεύεσαι ή ρίχνεις πολύ την τιμή για να πουληθεί λόγο κυβικών.

Το coupe υστερεί λίγο περισσότερο σε αυτόν τον τομέα γιατί οι περισσότεροι αγόρασαν coupe και όχι roadster μιάς και ήταν και πιο ωραίο αλλά και πιο φθηνό. Για αυτό και στις αγγελίες (http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=298&model=974&variant=&price-from=&price-to=&so=pr&or=a&registration-from=%3E2006&registration-to=%3C2008&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=%3E250&engine_power-to=&engine_size-from=%3E3000&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=) μεταχειρισμένων 1 στα 14 είναι roadster

sakkunen
25-11-10, 11:45
Προφανώς ο άνθρωπος αναφέρετε σε Ε85/Ε86 αλλιώς δεν θα έκανε σύγκριση coupe roadster.

Όποιο και να πάρεις από τα δύο το παντρεύεσαι ή ρίχνεις πολύ την τιμή για να πουληθεί λόγο κυβικών.

Το coupe υστερεί λίγο περισσότερο σε αυτόν τον τομέα γιατί οι περισσότεροι αγόρασαν coupe και όχι roadster μιάς και ήταν και πιο ωραίο αλλά και πιο φθηνό. Για αυτό και στις αγγελίες (http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=298&model=974&variant=&price-from=&price-to=&so=pr&or=a&registration-from=%3E2006&registration-to=%3C2008&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=%3E250&engine_power-to=&engine_size-from=%3E3000&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=) μεταχειρισμένων 1 στα 14 είναι roadster

Μου κάνει εντύπωση αυτό το γεγονός, πίστευα οτι τα coupe μετριούνται στα δάχτυλα του χεριού.

nik200
25-11-10, 11:55
Προφανώς ο άνθρωπος αναφέρετε σε Ε85/Ε86 αλλιώς δεν θα έκανε σύγκριση coupe roadster.

Όποιο και να πάρεις από τα δύο το παντρεύεσαι ή ρίχνεις πολύ την τιμή για να πουληθεί λόγο κυβικών.

Το coupe υστερεί λίγο περισσότερο σε αυτόν τον τομέα γιατί οι περισσότεροι αγόρασαν coupe και όχι roadster μιάς και ήταν και πιο ωραίο αλλά και πιο φθηνό. Για αυτό και στις αγγελίες (http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=298&model=974&variant=&price-from=&price-to=&so=pr&or=a&registration-from=%3E2006&registration-to=%3C2008&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=%3E250&engine_power-to=&engine_size-from=%3E3000&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=) μεταχειρισμένων 1 στα 14 είναι roadster

my bad...χιχιιχιχιχ
και πολυ σωστος!!!

Πατσίκας Βασίλειος
25-11-10, 12:06
Προφανώς ο άνθρωπος αναφέρετε σε Ε85/Ε86 αλλιώς δεν θα έκανε σύγκριση coupe roadster.

Όποιο και να πάρεις από τα δύο το παντρεύεσαι ή ρίχνεις πολύ την τιμή για να πουληθεί λόγο κυβικών.

Το coupe υστερεί λίγο περισσότερο σε αυτόν τον τομέα γιατί οι περισσότεροι αγόρασαν coupe και όχι roadster μιάς και ήταν και πιο ωραίο αλλά και πιο φθηνό. Για αυτό και στις αγγελίες (http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=298&model=974&variant=&price-from=&price-to=&so=pr&or=a&registration-from=%3E2006&registration-to=%3C2008&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=%3E250&engine_power-to=&engine_size-from=%3E3000&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=) μεταχειρισμένων 1 στα 14 είναι roadster

τα coupe δεν ειναι λιγοτερα μιας και ειχε μονο μια εκδοση;;;;;

Fanatic
25-11-10, 12:07
τα coupe δεν ειναι λιγοτερα μιας και ειχε μονο μια εκδοση;;;;;

Στα 3,0 λιτρα si εννοει μαλλον. Γενικα εννοειται οτι τα roadster ειναι υπερπολλαπλασια

BMW Power
25-11-10, 12:31
τα coupe δεν ειναι λιγοτερα μιας και ειχε μονο μια εκδοση;;;;;

Μα μόνο αυτά τα 2 είναι συγκρίσιμα!!!!

3.0si Coupe vs Roadster

Dim77
25-11-10, 12:40
Όταν άλλαξαν οι κινητήρες και μπήκαν οι Ν52 στα Ζ4 (μαζί με την άφιξη του Ζ4 2.0), οι περισσότεροι που ήθελαν roadster ''βολεύτηκαν'' πιθανότατα είτε με το 2.0, είτε με το 2.5 (που πλέον ήταν πολύ δυνατό - 218ps).
Το coupe διαφημίστηκε ώς πιο σπορ και σκληροπυρηνικό (εκτός ///Μ) και αν πήγαινες να πάρεις Ζ4 3.0 si με ίδιο εξοπλισμό το coupe έβγαινε αρκετά φτηνότερο (και είχε και κοντύτερο διαφορικό 3.46 αντί για 3.23).

Πιθανότατα για αυτούς τους λόγους η αναλογία στα 3.0 λίτρα Ζ4 είναι υπερ των coupe.
(Δεν καταλαβαίνω γιατί τα πιο πολλά είναι στεπτρονικ βέβαια)

BMW Power
25-11-10, 12:49
Είναι ότι είχε η αντιπροσωπεία ετοιμοπαράδοτο και είχε πάρα πολλά!!!!

Αν δείς coupe με navi είναι εισαγωγής!!!!

orpheus
25-11-10, 13:51
Mια απορια που εχει σχεση με το θεμα, οι Ν52 ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Μ54 κινητηρες στα 3 λιτρα ?

BMW Power
25-11-10, 14:07
Εγώ που είχα και τους 2 θα πω ότι είναι απλά άλλο πράγμα.

Πολύ μπροστά ο Ν52.

TAZ118!
25-11-10, 15:01
Z4 coupe....Αυτοκινητο-φετιχ...Κουμπωνεις και ενα μπλοκε και εισαι αρχοντας...
Και ασε τα γκε-τε να τρεχουν να αποδειξουν οτι ειναι σπορ....

oldcarskickass
25-11-10, 16:53
Μου κάνει εντύπωση αυτό το γεγονός, πίστευα οτι τα coupe μετριούνται στα δάχτυλα του χεριού.

Αν έχεις 14 δάχτυλα...:bullhorn::rofl2:

Driver M
25-11-10, 17:16
Πολύ καλύτερο αυτοκίνητο η Ζ4, τόσο οδηγικά όσο και ποιοτικά (για το gt έχουν ακουστεί ΤΑ τραγικά στον τομέα αυτό, λόγω του χειροποίητου, σε μεγάλο βαθμό, της κατασκευής).

Στο μόνο που υπερτερεί το opel είναι στην πιο φρέσκια σχεδίαση, στον χαμηλότερο κυβισμό (από άποψη τελών) και στο ότι είναι πολύ πιο σπάνια από τα Ζ. Κι επίσης, όπως ειπώθηκε, είναι και μπορεί να γίνει ακόμα πιο πολύ, γρήγορο.

Παρόλα αυτά, αν κάποιος κοιτάει περισσότερο την ουσία και θέλει ένα καθαρόαιμο εργαλείο στα χέρια του, η Ζ4 είναι μονόδρομος.

EVANGELOS
25-11-10, 19:07
Το Όπελ ούτε με βίντζι δεν μπορεί να πάει ... δυστυχώς είναι ΘΕΟΜΑΚΡΟ με πολύ μέτριο μοτέρ και ενώ έχουν προσπαθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αλλά εγώ δε ξέρω κανένα βελτιωμένο που να πηγαίνει ...

Σε μαμά μορφή δεν το συζητάω ... προσωπικά θα έπαιρνα κουπέ που είναι ίσως το πιο όμορφο Non-M BMW ever ...

Aπό γνωστούς και φίλους (της περιοχής μας παπαγο-χολαργιώτες κλπ) έχω μάθει ότι το σετ απ του Όπελ είναι ΤΡΑΓΙΚΟ ... πολύ χειρότερο από αυτό που θα περίμενε κάποιος ... μιλάνε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει το RX8 (το απλό) του Έκτωρα ... αλλά προσωπική άποψη δεν έχω ... αν έχω καταλάβει καλά το αμάξι είναι φτιαγμένο και στημένο ΓΙΑ ΤΟ ROUTE 66 ... ευθεία και πάλι ευθεία με διακοπές από μερικά ίσια κομάτια !!!

nik200
25-11-10, 19:26
Το Όπελ ούτε με βίντζι δεν μπορεί να πάει ... δυστυχώς είναι ΘΕΟΜΑΚΡΟ με πολύ μέτριο μοτέρ και ενώ έχουν προσπαθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αλλά εγώ δε ξέρω κανένα βελτιωμένο που να πηγαίνει ...

Σε μαμά μορφή δεν το συζητάω ... προσωπικά θα έπαιρνα κουπέ που είναι ίσως το πιο όμορφο Non-M BMW ever ...

Aπό γνωστούς και φίλους (της περιοχής μας παπαγο-χολαργιώτες κλπ) έχω μάθει ότι το σετ απ του Όπελ είναι ΤΡΑΓΙΚΟ ... πολύ χειρότερο από αυτό που θα περίμενε κάποιος ... μιλάνε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει το RX8 (το απλό) του Έκτωρα ... αλλά προσωπική άποψη δεν έχω ... αν έχω καταλάβει καλά το αμάξι είναι φτιαγμένο και στημένο ΓΙΑ ΤΟ ROUTE 66 ... ευθεία και πάλι ευθεία με διακοπές από μερικά ίσια κομάτια !!!

κακες παρεες κανεις..χιχιιχιχιχιιχιχ..

EVANGELOS
25-11-10, 19:28
κακες παρεες κανεις..χιχιιχιχιχιιχιχ..

Σοβαρά παντως αν κατάλαβα καλά το αμάξι ήταν για γέλια !!! ...

p.s. το όπελ με τα αυτοκόλητα εσύ το οδηγείς ??? :D

EVERGET
25-11-10, 19:28
Aπό τα z4 που αναφέρεις το coupe εκτός από πιο όμορφο μην ξεχνάμε πως είναι και αρκετά πιο άκαμπτο από το Roadster. Oπότε εάν ψάχνεις για καλό σπορ αμάξι αυτή είναι η επιλογή σου: Μικρό, δεμένο, γρήγορο και ποιοτικό.

Το Opel κατ εμέ είναι ένα τραγικό δημιούργημα. Πολλοί περιμένανε μία άξια συνέχεια του Lotus - Speedster αλλά παρόλα αυτά το Gt είναι ένα ημιτελές σπορ αμάξι που σχεδιάστηκε απλά για να αποκτήσουν η pontiac, η opel και η saturn από ένα προσιτό σπορ μοντέλο στην γκάμα τους. Έιναι ένα αμάξι που προσπαθεί να πουλήσει μόνο με τον εντυπωσιακό αλλά corvette σχεδιασμό, το όνομα Gt που μας φέρνει μνήμες, την "κακή" πίσω κίνηση και ένα κινητήρα που ναι μεν έχει ροπή αλλά δεν έχει αυτό που λέμε "χαρακτήρα". Όταν έτυχε να πέσει κάποτε στα χέρια μου αφού ξεπέρασα την άθλια ποιοτικά καμπίνα και την κακή θέση οδήγησης, ανακάλυψα πως το αμάξι είναι απίστευτα άτσαλο στη γρήγορη οδήγηση. Μακρία λοίπόν, πρόκειται για μια καρικατούρα της αυτοκίνησης.:thumbsdow

nik200
25-11-10, 19:32
Σοβαρά παντως αν κατάλαβα καλά το αμάξι ήταν για γέλια !!! ...

p.s. το όπελ με τα αυτοκόλητα εσύ το οδηγείς ??? :D

ω ναι.......

EVANGELOS
25-11-10, 19:34
ω ναι.......

σαν καλά ακούγεται πάντως !!! ;)

nik200
25-11-10, 19:37
σαν καλά ακούγεται πάντως !!! ;)

1200 ειναι μωρε...τωρα μου ρθαν και τα σηματα..χιχιχιχιιχιχι
το π@ραχεσαμε με το off topic......

stef
25-11-10, 19:57
Είναι ότι είχε η αντιπροσωπεία ετοιμοπαράδοτο και είχε πάρα πολλά!!!!

Αν δείς coupe με navi είναι εισαγωγής!!!!


Φίλος πάντως έχει coupe με navi και το χε κάνει παραγγελία από Σπανό!!

Stunt Mike
25-11-10, 19:59
Εβαλες αυτοκολλητα στο καντετακι ρε Νικολα???Απο ποτε???Παρεπιπτοντως το Opel GT ειναι ενα cruiser δεν ειναι καθαροαιμο πιστας.Ουτε το Ζ4 ειναι βεβαια.Απλως ειναι πιο σπορτιφ το Ζ4 και η προσφυση του υψηλη σε αντιθεση με το οπελακι που εχει μεγαλες διαδρομες αναρτησεων βασισμενες σε αμερικανικα προτυπα,με θεομακρο σασμαν και ενα τιμονι απολυτα νεκρο.Ομως θα συμφωνησω με τον Νικο,οτι αλλαζοντας ενα κορωνοπηνιο,βαζοντας μια καλυτερη αναρτηση,και πιο σκληρα σινεμπλοκ τ'αμαξι μπορει να ταπεινωσει πολλα Ζ4.Ειδικα αν δυναμωσει λιγο εως αισθητα πολυ(βλεπε 500+),πραγματικα ειναι πειρασμος.Το Ζ4 θελει πολυ χρημα για να μπει με αξιωσεις σε πιστα να κυνηγησει χρονους,ακομη κι αν ειναι με τα 265 αλογα.Οποτε πας σε Ζ4Μ μετα!Παντως μην κατακρινεται αυτοκινητα που εχουν σχεδιαστει με αλλη νοοτροπια και γι'αλλο εξ'αρχης σκοπο.Το Οpel GT ειναι βασισμενο πανω στο Pontiac Solstice και στο Saturn Sky(Η Οpel στον Καναδα).Για δειτε εδω ενα βιντεακι να δουμε ποσο αχρηστα ειναι και τα 2:http://www.youtube.com/watch?v=VRRo1LxJJpo

stef
25-11-10, 20:05
με ενα πρωτο σταδιο φτανει ανετα 320 αλογα...αν μπει και μια σωστη αναρτηση, μπλοκε..και ενα σωστο βημα (δηλαδη οχι 130 χιλ η 2α..) το αμαξι θα σκοτωνει...συν οτι πληρωνεις 2λτ αμαξι..και οχι 3λτ..μεγαλη διαφορα και εκει...δηλαδη απλα λεω οτι με 2 πραγματακια το αμαξι γινεται σωστο...οχι ανωτερο φυσικα της ζ4..οτι πληρωσεις παιρνεις...


Το Opel GT έχει μπλοκέ από το εργοστάσιο!
Πάντως η ποιότητα του ενός αυτοκινήτου, με το άλλο δεν συγκρίνεται, μιλάμε για κλάσεις ανώτερο το Ζ4..
Εγώ πάντως έαν είχα το δίλημμα θα έπερνα και πάλι Ζ4, τώρα roadster ή coupe αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!!
Πάντως εαν αποφασίσει το παλικάρι για Ζ4 coupe και θέλει βοήθεια 2 Ζ4 coupe είναι γνωστών μου που εμφανίζονται στο car.gr

EVANGELOS
25-11-10, 20:13
Mike δεν έχει σχέση ένα αγωνιστικό (για ντριφτ) πόντιακ με το gt !!!!

Είναι σα να σου δείξω κάτι 4πορτα σεντάν Νισαν και Σούμπι και Τογιότα που με transplant και αλλαγμένα όλα τα μέρη τα κατεβάζουν D1 και μετά να σου πω άρα και το ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ !!!

Το Ζ4 κουπέ είναι για το μέσο οδηγό σχεδόν όσο γρήγορο και το Μ ... μόνο σε μεγάλη ευθεία θα δεις σοβαρές διαφορές ... είναι πανάλαφρο και στις μεσαίες έχει όση δύναμη το Μ με ΠΟΛΥ μικρότερο βάρος ... μετά τις 6000 αρχίζει να παίρνει κεφάλι το Μ ... σαν σεταπ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ...

Πιστέυω ότι σε οποιαδήποτε στριφτερή διαδρομή θα αποζημιώσει το κάθε μέσο οδηγό ... σε αντίθεση με το Όπελ που κατά γενική ομολογία είναι ΔΡΑΜΑ !!!

Τώρα τα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ περί βελτίωσης αν δεν τα δω δεν τα πιστεύω ... ακόμα και 300 άλογα αμφιβάλλω ότι θα πάει το Gt ... εκτός αν αλλάξεις το μισό μοτέρ !!!

E36 RULES!!
25-11-10, 20:18
μιλάνε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει το RX8 (το απλό) του Έκτωρα ...
Καλα ο Hector και με το terios παλι μπροστά θα'ναι :rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Στου Παπάγου να μην πηγαίνετε, είναι παλιόπαιδα εκει, εγω δεν ξαναπαω.

EVANGELOS
25-11-10, 20:21
Εγώ εκέι μένω τι να κάνω ??? θα μετακομίσω μάλλον είναι όλο αλήτες !!! ... άσε που έχει πήξει το μέρος από βου και α !!! ούτε στο Πολυτεχνείο το 73 δεν ήταν έτσι !!!

p.s. O Hector γύρισε από Αγγλία ???

E36 RULES!!
25-11-10, 20:25
Εγώ εκέι μένω τι να κάνω ??? θα μετακομίσω μάλλον είναι όλο αλήτες !!! ... άσε που έχει πήξει το μέρος από βου και α !!! ούτε στο Πολυτεχνείο το 73 δεν ήταν έτσι !!!

p.s. O Hector γύρισε από Αγγλία ???

Εγω λάτρεψα πάντως, θα εγκατασταθώ μόνιμα :D

Kατεβηκε για ενα διαστημα, αν κρινω απο αυτα που του εχω καβατζώσει μαλλον θα ξαναρθει :D

Stunt Mike
25-11-10, 21:54
Mike δεν έχει σχέση ένα αγωνιστικό (για ντριφτ) πόντιακ με το gt !!!!

Είναι σα να σου δείξω κάτι 4πορτα σεντάν Νισαν και Σούμπι και Τογιότα που με transplant και αλλαγμένα όλα τα μέρη τα κατεβάζουν D1 και μετά να σου πω άρα και το ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ !!!

Το Ζ4 κουπέ είναι για το μέσο οδηγό σχεδόν όσο γρήγορο και το Μ ... μόνο σε μεγάλη ευθεία θα δεις σοβαρές διαφορές ... είναι πανάλαφρο και στις μεσαίες έχει όση δύναμη το Μ με ΠΟΛΥ μικρότερο βάρος ... μετά τις 6000 αρχίζει να παίρνει κεφάλι το Μ ... σαν σεταπ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ...

Πιστέυω ότι σε οποιαδήποτε στριφτερή διαδρομή θα αποζημιώσει το κάθε μέσο οδηγό ... σε αντίθεση με το Όπελ που κατά γενική ομολογία είναι ΔΡΑΜΑ !!!

Τώρα τα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ περί βελτίωσης αν δεν τα δω δεν τα πιστεύω ... ακόμα και 300 άλογα αμφιβάλλω ότι θα πάει το Gt ... εκτός αν αλλάξεις το μισό μοτέρ !!!

Εχεις δικιο,εννοειται αυτο.Απλως ηθελα να δειξω το potential ενος Opel GT.Εχει τη δυναμη,το μπλοκε,ωραια εμφανιση(υποκειμενικο) και τ'αλλα φτιαχνονται.Μια αναρτηση καλη κι ενα κοντο κορωνοπηνιο δεν ξεπερνανε τα 1500 ευρω.Οσον αφορα τη βελτιωση του, εχω δει σε Opel GT με προγραμμα,εξατμιση ολοσωμη 312hp σε δυναμομετρο(ημουν παρων).Αλλα 2000 ευρω δλδ.Και αμα μπλεξεις με τουρμπινα-πολλαπλη(πανε πακετο),ιντερκουλερ,ξεπερνας τα 400 με στοκ μοτερ.Δηλαδη με συνολο 6000 ευρω εχεις ενα αμαξι-πηγη ηδονης!Και διλιτρο!!Δεν ξερω Ευαγγελε αλλα εγω για τη χρηση που το θελω τ'αμαξι,αν ειχα το χρημα του παιδιου,ειλικρινα δεν ξερω που θα κατεληγα....Βεβαια παλιοτερα σκεφτομουν Honda S2000 ή BMW?Και ειδατε που κατεληξα!:D:pimp:

Fairytale
25-11-10, 22:34
Και καλά εσύ το κάνεις 400hp το 2λιτρο... αυτό το έρμο το ρώτησες αν αντέχει και για πόσο;
Ρε παιδιά τι συγκρίνετε ακριβώς;
Ένα stock ατμοσφαιρικό ΒΜW... με ένα OPEL τούρμπο που θα του βγάλετε τα μάτια για να γίνει πιο γρήγορο και θα του αλλάξετε όλα τα μηχανικά του μέρη για να αντέξουν ή για να αποκτήσει συμπεριφορά σπορ αυτοκινήτου; (για να ταιριάζει με την εμφάνιση του).
C U out there

manosm3
26-11-10, 00:08
Καλα ο Hector και με το terios παλι μπροστά θα'ναι

Στου Παπάγου να μην πηγαίνετε, είναι παλιόπαιδα εκει, εγω δεν ξαναπαω.

Πες τα... εχω να παω απο τοτε που ειχες ανεβει πανω :rofl2:

BMW Power
26-11-10, 09:45
Όπως και να το δούμε δεν υπάρχει καμία σύγκριση. My condolences to Opel.....

To Sport Auto στο Hockenheim έκανε τους παρακάτω γύρους:

http://img1.sportauto-online.de/f498x333-F4F4F2-C-451dcb2b-243580.jpg


Z4 3.0si Coupe 1.17,8

http://img2.sportauto-online.de/f900x600-F4F4F2-C-1d1b6d00-219134.jpg


Z4 3.0si Roadster 1.17,6

Προσέξτε την τραγωδία του AMG και δεν αναφέρω κάν το 350.....

http://img2.sportauto-online.de/f498x333-F4F4F2-C-af79bccf-245645.jpg

stef
26-11-10, 10:11
Το στήσιμο του αυτοκινήτου είναι πολύ σημαντικό πράγμα φίλε!
Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους...

nik200
26-11-10, 11:20
βρε παιδια ειμαστε αδικοι...στην τιμη που δινεται το opel ειναι ευκαιρια...ποσο εκανε η z4 η προηγουμενη καινουργια σαν 3λτ?κανα 20αρι χιλιαδες παραπανω....φυσικα και θα ειναι κατωτερο αμαξι..ειναι ασυγκριτα τα ποσα...(και δεν το υπερασπιζομαι επειδη εχω opel...δεν τα φτιαχνουν οπως παλια...χιιχιχιιχιχιχιχιχ)

απο κει και περα, το μονο καλο με το opel, αν φτιαξεις μια αναρτηση και ενα πρωτο σταδιο Light (300hp) ειναι οτι εχεις καινουργιο αμαξι..την στιγμη που το z4 δεν ξερεις τι του εχει κανει ο αλλος...και αν το αμαξι δεν εχει φαει καμια καλη στουκα, αν το μοτερ ειναι καλο..και πολλα αλλα..φυσικα και επιλεγω ζ4 ασυζητητι διοτι δεν με νοιαζει ποιο ειναι λιγο πιο γρηγορο αλλα ποιο ειναι σαν συνολο οδηγικα ανωτερο αλλα δυστυχως αλλο καινουργιο και αλλο μεταχειρισμενο..ειναι λιγο ρισκο το μεταχειρα

stef
26-11-10, 12:00
βρε παιδια ειμαστε αδικοι...στην τιμη που δινεται το opel ειναι ευκαιρια...ποσο εκανε η z4 η προηγουμενη καινουργια σαν 3λτ?κανα 20αρι χιλιαδες παραπανω....φυσικα και θα ειναι κατωτερο αμαξι..ειναι ασυγκριτα τα ποσα...(και δεν το υπερασπιζομαι επειδη εχω opel...δεν τα φτιαχνουν οπως παλια...χιιχιχιιχιχιχιχιχ)

απο κει και περα, το μονο καλο με το opel, αν φτιαξεις μια αναρτηση και ενα πρωτο σταδιο Light (300hp) ειναι οτι εχεις καινουργιο αμαξι..την στιγμη που το z4 δεν ξερεις τι του εχει κανει ο αλλος...και αν το αμαξι δεν εχει φαει καμια καλη στουκα, αν το μοτερ ειναι καλο..και πολλα αλλα..φυσικα και επιλεγω ζ4 ασυζητητι διοτι δεν με νοιαζει ποιο ειναι λιγο πιο γρηγορο αλλα ποιο ειναι σαν συνολο οδηγικα ανωτερο αλλα δυστυχως αλλο καινουργιο και αλλο μεταχειρισμενο..ειναι λιγο ρισκο το μεταχειρα

Μα εαν έχω καταλάβει καλά δεν έθεσε ο άνθρωπος και νούριο Οpel ή μεταχειρισμένο Ζ4...

EVANGELOS
26-11-10, 17:50
Ok λοιπόν συμφωήσαμε ότι το στοκ gt απλά ΔΕΝ στρίβει ... και απλά δεν πάει

Τώρα τα περί "εύκολου" 1ο σταδίου "light" που πάει 300 άλογα και ψιλό εύκολου 2ο που πάει 400 άλογα ... ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ??? ... γιατί εγώ δε ξέρω στην Ελλάδα να υπάρχει opel gt που να ΠΗΓΑΙΝΕΙ όπως θα έπρεπε με 300 και 400 άλογα !!! ... το ότι ένα μοτέρ είναι f/i ΔΕ σημαίνει ότι γίνεται ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να βελτιωθεί !!!

stef
26-11-10, 18:09
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1045182/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1033083/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/946498/

Παρτους τηλέφωνο και ρώτα τους!

EVANGELOS
26-11-10, 18:17
στην αγγελία όλοι έχουν 1000 άλογα ... αλλά κάτι θα ξέρεις και για αυτό ... εξάλλου έχει γεμίσει ο τόπος με gt από 300-400 άλογα ... Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ !!! ...

nik200
26-11-10, 20:22
στην αγγελία όλοι έχουν 1000 άλογα ... αλλά κάτι θα ξέρεις και για αυτό ... εξάλλου έχει γεμίσει ο τόπος με gt από 300-400 άλογα ... Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ !!! ...

εγω συμφωνω οτι το αμαξι οφειλε να ειναι αρκετα πιο γρηγορο και ειμαι μαζι σου...αλλα πιστευω οτι αν βρεθει σασμαν (αντε τωρα να βρεις opel πισωκινητο σασμαν...να αντεχει 40 κιλα ροπης....καποιος καφρος θα βρεθει να βαλει απο κανενα ασκονα 3λτ...χιιχιχχιχιχιχ) τοτε το μοτερακι θα δειξει την αξια του...οχι οτι ειναι κανα φοβερο μοτερ αλλα θα παρει τα πανω του αρκετα...

EVANGELOS
26-11-10, 20:55
Mιά και καταλήξαμε ότι το όπελ ΔΕΝ έχει προδιαγραφές για γρήγορη οδήγηση ... να σου πω και τη γνώμη μου όσον αφορά τις επιδόσεις στην ευθεία ...

Οι περισσότεροι καταλήγουν σε συμπεράσματα από την άισθηση που τους δημιουργεί ένα αμάξι , από τυχαίες συναντήσεις με άλλα αμάξια μέσα στην κίνηση όπου πατάνε όπως να ναι για όσο να ναι , από το ότι μια φορά βρήκαν ένα άλλο αμάξι κάπου στην ΑΟ και τους φάνηκε ότι το περνάγανε για πλάκα ... κλπ κλπ

Έτσι λοιπόν γέμισε ο τόπος με αμάξια 300 , 400 άλογα που όλα περνάνε όλους κλπ κλπ ...

όταν όμως πατήσουν κανονικά με κανέναν αρχίζουν τα κλάματα... και τα "τι έγινε ρε γμτ" ... και "μα πως αφού είμαι 300 άλογα" και "είχα πετύχει ένα Μ5 κάπου στη Βουλιαγμένης και του έκανα κάτι σφήνες ... τώρα πως με πέρασε το Μ3" κλπ κλπ

Για αυτό και όσον αφορά τις επιδόσεις στην ευθεία κρατάω μικρό καλάθι αφου έχουμε δει πολλά "τέρατα" ή "βελτιωμένα" να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΣΟΝΙΑ !!!

Τελευτάιο παράδειγμα ο ξαδερφός μου που πήρε ένα cayman s (μετά το boxster s που είχε) ... στην παρέα του έχουν και Μ3 Ε92 και 997 2S και STI Prodrive 350 άλογα (και καλά) ... αυτοί δεν κάνουν κανονικά πατήματα αλλά χαβαλέ του στυλ πάμε σφήνες στην κίνηση ή άντε πάτα και μόλις σε ακούσω θα πατήσω κι εγώ κλπ κλπ ... έτσι λοιπόν όταν πατήσαμε παρέα ΚΑΝΟΝΙΚΑ (με κορνες από συγκεκριμένα χαω κλπ) είδε ποια είναι η πραγματική διαφορά από Μ3 ... προφανώς άλλα πίστευε και προφανώς αν με πετύχαινε τυχαία στην κίνηση και βαριούμουνα άλλα πράγματα θα γινόντε και θα είχε άλλη άποψη ...

για αυτό λέω συνέχεια ότι ακόμα και οι "επίσημοι" βελτιωτές (π.χ. prodrive) ΛΕΝΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ...π.χ. το sti με επίσημη βελτίωση από prodrive το δίνουν 350 άλογα ... και πάει κοπίο με το μαμά cayman s του ξαδέρφου μου που είναι 1,5 κολώνα πίσω από μένα ... ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΛΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ' Η ΟΧΙ ???

g_libero
26-11-10, 21:14
Σόρυ ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα μου φαίνετε περίεργο?
Ο τύπος που άνοιξε το πόστ-που είναι και η πρώτη? του φορά στο φόρουμ -που εξαφανίστηκε?
Καθόμαστε όλοι μας και γράφουμε και αυτός ?Άφαντος!
Η όλη φάση μου θυμίζει εκείνο τον ανεκδιήγητο που ήθελε το Μ3 μόνο για πίστα και μετά ένα αυτοκίνητο για να "μετράει" στη δουλειά του, τώρα σε δυό μήνες πρέπει να έχει αμάξι,τι να πώ αν εγώ είμαι καχύποπτος και αδικώ τον άνθρωπο τότε σόρυ και πάλι,αλλά όταν ρωτάς για να μάθεις και να βοηθηθείς είσαι εκεί δεν απουσιάζεις,ανταλλάσεις απόψεις ,εδώ τα λέμε μόνοι μας λες και έχουμε εμείς το δίλλημα!
Εντάξει θα μου πεις και τι έγινε,συζήτηση κάνουμε μαθαίνουμε και δυό πράγματα.Σύμφωνοι αλλά να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.

E36-Hartge
26-11-10, 21:24
Πάντα δεν αγοράζουμε αυτοκίνητο με κριτήριο πιο είναι καλύτερο αλλα με το πιο μας γεμίζει περισσότερο.
Σε αυτή την περίπτωση εγω προσωπικά θα δυσκολευόμουν να διαλέξω κάποιο απο τα δυο ομως σαν πρώτη εικόνα μου έρχετε το Opel.
Μάλλον εκεί θα έκλεινα πιο πολύ και ο λόγος ειναι οτι απλά μου αρέσει αρκετά σαν αυτοκίνητο, δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια, έχει αρκετά άλογα και δεν με ενδιαφέρει αν κάποιο με πολύ λιγότερα πάει καλύτερα.
Με αυτή την λογική ενα BMW με 120 άλογα π.χ το δικό μου πάει πολύ πιο αργά απο ενα Punto η ένα Rallye με τα ίδια άλογα και δεν λέω αν αξίζουν η όχι τα συγκεκριμένα απλά οτι εμένα με γέμισε περισσότερο το BMW.
Πάντα φιλικά.

E36-Hartge
26-11-10, 21:26
Σόρυ ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα μου φαίνετε περίεργο?
Ο τύπος που άνοιξε το πόστ-που είναι και η πρώτη? του φορά στο φόρουμ -που εξαφανίστηκε?
Καθόμαστε όλοι μας και γράφουμε και αυτός ?Άφαντος!
Η όλη φάση μου θυμίζει εκείνο τον ανεκδιήγητο που ήθελε το Μ3 μόνο για πίστα και μετά ένα αυτοκίνητο για να "μετράει" στη δουλειά του, τώρα σε δυό μήνες πρέπει να έχει αμάξι,τι να πώ αν εγώ είμαι καχύποπτος και αδικώ τον άνθρωπο τότε σόρυ και πάλι,αλλά όταν ρωτάς για να μάθεις και να βοηθηθείς είσαι εκεί δεν απουσιάζεις,ανταλλάσεις απόψεις ,εδώ τα λέμε μόνοι μας λες και έχουμε εμείς το δίλλημα!
Εντάξει θα μου πεις και τι έγινε,συζήτηση κάνουμε μαθαίνουμε και δυό πράγματα.Σύμφωνοι αλλά να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Συμφωνώ:+1:

Speedy
26-11-10, 21:32
Δεν μαθαμε ομως τι πηρε...

Straight six
26-11-10, 22:36
παιδια να πω και εγω την γνωμη μου.εχω φιλο με νορμαλ τζιτι και φιλο με μιατα του 2006 1.8. το οπελ απλα ΔΕΝ εχει τιμονι, εχει πολυ μαλακη αναρτηση που στα στραμπουληγματα ειναι πολυ ατσουμπαλο και στα πολλα χιλιομετρα πολυ αποτομο.για σασμαν κλπ τα γνωστα.γενικοτερα ενω μπορεις να παιξεις στα λιγα χλμ λογω και μεγαλου μεταξονιου στα πολλα ειναι πολυ αποτομο ενω με ανεβασμενο μοτερ το αμαξι απλα θελει αλλο σετ απ!!!.δεν εχει καμια σχεση με μιατα και πολυ περισσοτερο με ζ4 στην οποια εχω μπει συνοδηγος και απλα το feeling την ποιοτητα και τη μοτερουκλα τα παιρνεις χαμπαρι στο 1ο χλμ!!! το οπελ ειναι απλα ενα φθηνο πισωκινητο καμπριο με ενα δυνατο μοτερ και τιποτε αλλο!!!! παλιοτερα ειχε καποιο value for money..τωρα με αυτες τισ τιμες δεν νομιζω οτι εχει τυχη!!! μονο σε θεμα τεκηριου

nik200
27-11-10, 08:18
Mιά και καταλήξαμε ότι το όπελ ΔΕΝ έχει προδιαγραφές για γρήγορη οδήγηση ... να σου πω και τη γνώμη μου όσον αφορά τις επιδόσεις στην ευθεία ...

Οι περισσότεροι καταλήγουν σε συμπεράσματα από την άισθηση που τους δημιουργεί ένα αμάξι , από τυχαίες συναντήσεις με άλλα αμάξια μέσα στην κίνηση όπου πατάνε όπως να ναι για όσο να ναι , από το ότι μια φορά βρήκαν ένα άλλο αμάξι κάπου στην ΑΟ και τους φάνηκε ότι το περνάγανε για πλάκα ... κλπ κλπ

Έτσι λοιπόν γέμισε ο τόπος με αμάξια 300 , 400 άλογα που όλα περνάνε όλους κλπ κλπ ...

όταν όμως πατήσουν κανονικά με κανέναν αρχίζουν τα κλάματα... και τα "τι έγινε ρε γμτ" ... και "μα πως αφού είμαι 300 άλογα" και "είχα πετύχει ένα Μ5 κάπου στη Βουλιαγμένης και του έκανα κάτι σφήνες ... τώρα πως με πέρασε το Μ3" κλπ κλπ

Για αυτό και όσον αφορά τις επιδόσεις στην ευθεία κρατάω μικρό καλάθι αφου έχουμε δει πολλά "τέρατα" ή "βελτιωμένα" να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΣΟΝΙΑ !!!

Τελευτάιο παράδειγμα ο ξαδερφός μου που πήρε ένα cayman s (μετά το boxster s που είχε) ... στην παρέα του έχουν και Μ3 Ε92 και 997 2S και STI Prodrive 350 άλογα (και καλά) ... αυτοί δεν κάνουν κανονικά πατήματα αλλά χαβαλέ του στυλ πάμε σφήνες στην κίνηση ή άντε πάτα και μόλις σε ακούσω θα πατήσω κι εγώ κλπ κλπ ... έτσι λοιπόν όταν πατήσαμε παρέα ΚΑΝΟΝΙΚΑ (με κορνες από συγκεκριμένα χαω κλπ) είδε ποια είναι η πραγματική διαφορά από Μ3 ... προφανώς άλλα πίστευε και προφανώς αν με πετύχαινε τυχαία στην κίνηση και βαριούμουνα άλλα πράγματα θα γινόντε και θα είχε άλλη άποψη ...

για αυτό λέω συνέχεια ότι ακόμα και οι "επίσημοι" βελτιωτές (π.χ. prodrive) ΛΕΝΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ...π.χ. το sti με επίσημη βελτίωση από prodrive το δίνουν 350 άλογα ... και πάει κοπίο με το μαμά cayman s του ξαδέρφου μου που είναι 1,5 κολώνα πίσω από μένα ... ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΛΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ' Η ΟΧΙ ???

για να συνοψισω αυτο που λες...λιγα τα καλα φτιαγμενα αμαξια...τα οποια και να μην σπανε...και να πηγαινουν σαφως καλυτερα απο τα "μαμα"....μα και στην χωρα που ζουμε ποσα ατμοσφαιρικα αμαξια που μετα απο προγραμμα ειχαν μηδαμινες διαφορες απο το μαμα και οσα ειχαν και εξατμιση να πηγαινουν χειροτερα!!!!υπαρχει και αλλη μια περιπτωση...turbo με προγραμμα μονο να μην βλεπει τα αλογα του στο δρομο...πως??γιατι πολυ απλα αλλαζει στον κοφτη ο οδηγος- μεγιστο λαθος!!!!!εκτος και αν μιλαμε για αμαξια με μεγαλες turbines...

σορρυ για το off topic αλλα πιστευω οτι αυτο θελει να πει ο evangelos!

angelbmw
27-11-10, 10:44
Σόρυ ρε παιδιά αλλά μόνο εμένα μου φαίνετε περίεργο?
Ο τύπος που άνοιξε το πόστ-που είναι και η πρώτη? του φορά στο φόρουμ -που εξαφανίστηκε?
Καθόμαστε όλοι μας και γράφουμε και αυτός ?Άφαντος!
Η όλη φάση μου θυμίζει εκείνο τον ανεκδιήγητο που ήθελε το Μ3 μόνο για πίστα και μετά ένα αυτοκίνητο για να "μετράει" στη δουλειά του, τώρα σε δυό μήνες πρέπει να έχει αμάξι,τι να πώ αν εγώ είμαι καχύποπτος και αδικώ τον άνθρωπο τότε σόρυ και πάλι,αλλά όταν ρωτάς για να μάθεις και να βοηθηθείς είσαι εκεί δεν απουσιάζεις,ανταλλάσεις απόψεις ,εδώ τα λέμε μόνοι μας λες και έχουμε εμείς το δίλλημα!
Εντάξει θα μου πεις και τι έγινε,συζήτηση κάνουμε μαθαίνουμε και δυό πράγματα.Σύμφωνοι αλλά να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Καλημέρα σας, έχεις δίκιο ρε φιλαράκο αλλα δη είχα χρόνο αυτές τις μέρες ούτε το pc να ανοίξω, με σηνχορίτε :P, διάβασα όλες τις απάντησης σας,σας ευχάριστο για την βοήθεια, παιδιά 99% θα καταλήξω στο z4 3.0 η coupe 3.0,,μίλησα με άτομο προσωπικά που έχει gt μου είπε να μη το σκεφτώ καν από την στιγμή που έχω στο μυαλό μου το z4.. πάντα για μεταχειρισμένα μιλάω, αν και το opel δεν βγαίνει καινούργιο πλέον απότι ξέρω.. anyway αν πάρω το coupe θα μου πάει η μικρότερη τιμή 25 έως και 30, ενώ το roadster αν το πάρv του 05-06 μπορώ να το βρω σε καλή κατάσταση πιστεύω άνετα με ένα 20αρίκο. οποτε κερδίζω σε οικονομία εκεί και έχω και κάμπριο.. το άλλο όμως είναι συλλεκτικό βλέπεις σπανια στον δρόμο coupe το roadster έχει καταντήσει σαν smart,δεν ξέρω μέχρι τον γενάρη πρέπει να έχω αποφασίσει

stef
27-11-10, 10:59
Το σημαντικό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι τα roadster προ-facelift είναι με τον κινητήρα Μ54 και 231 άλογα και οι τιμές τους όπως σωστά αναφέρεις είναι κάτω απο 25Κ
Τα facelift αυτοκίνητα είναι με τον κινητήρα Ν52 και 265 άλογα και οι τιμές τους ξεκινούν από 26+....

Nick_compact
27-11-10, 11:01
Πάντως αν πήγαινα για Ζ4 θα προτιμούσα το 2.5Si από ένα 3.0i!

angelbmw
27-11-10, 11:09
Το σημαντικό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι τα roadster προ-facelift είναι με τον κινητήρα Μ54 και 231 άλογα και οι τιμές τους όπως σωστά αναφέρεις είναι κάτω απο 25Κ
Τα facelift αυτοκίνητα είναι με τον κινητήρα Ν52 και 265 άλογα και οι τιμές τους ξεκινούν από 26+....

το roadster με τα 265 με το N52 δεν βγήκε μονο το 2007?

stef
27-11-10, 11:17
το roadster με τα 265 με το N52 δεν βγήκε μονο το 2007?

Η παραγωγή ξεκίνησε από 1/2006
Τα αυτοκίνητα που πουλούνται και είναι με ΑΔΕΙΑ 2006 μπορεί να έχουν εισαχθεί τότε και να είναι μοντέλα προγενέστερα με τα 231 άλογα!

stef
27-11-10, 11:18
Πάντως αν πήγαινα για Ζ4 θα προτιμούσα το 2.5Si από ένα 3.0i!

Εννοείται και μάλιστα είναι πιο γρήγορο
Σε ανοίγματα που έχω κάνει με φίλο με 3.0i ενώ στα χαμηλά μου φεύγει λόγω ροπής, ψηλά τον μαζεύω ! Είναι πολύ καλό μοτέρ το 2.5 Si... πόσο μάλλον το 3.0 Si....

BMW Power
27-11-10, 12:09
Μόνο για οικονομικούς λόγους θα διάλεγα το "παλιό" μοτέρ Μ54 με τα 231 άλογα το οποίο είναι πολύ καλό και αξιόπιστο.

Το Ν52 όμως είναι "άλλο πράγμα"

Συμφωνώ ότι ακόμη και το 2.5si N52 είναι καλύτερη αγορά από το 3.0 Μ54

Τα coupe έχουν ήδη χάσει πολύ αξία αλλά δεν έχουν την μαγεία του ανοιχτού.

Top επιλογή για εμένα σε Ζ4 (πλην Μ) είναι το 3.0si Roadster για αυτό και το επέλεξα χεχε

sakkunen
27-11-10, 12:57
Εννοείται και μάλιστα είναι πιο γρήγορο
Σε ανοίγματα που έχω κάνει με φίλο με 3.0i ενώ στα χαμηλά μου φεύγει λόγω ροπής, ψηλά τον μαζεύω ! Είναι πολύ καλό μοτέρ το 2.5 Si... πόσο μάλλον το 3.0 Si....

Το 2.5si είναι με τον 25άρη κινητήρα έτσι ? Δλδ είναι πιο βαρύ το f/l κ πιο γρήγορο ?

stef
27-11-10, 16:17
Το 2.5si είναι με τον 25άρη κινητήρα έτσι ? Δλδ είναι πιο βαρύ το f/l κ πιο γρήγορο ?

Δεν υπάρχει σε Ζ4 ευρωπαικό 2.5Si με 3λιτρο κινητήρα!
Το συμπέρασμα ότι είναι πιο βαρύ από πού το έβγαλες?
Από το carfolio που το δείχνει 500κg βαρύτερο λόγο λάθους?

EVANGELOS
27-11-10, 21:41
...!υπαρχει και αλλη μια περιπτωση...turbo με προγραμμα μονο να μην βλεπει τα αλογα του στο δρομο...πως??γιατι πολυ απλα αλλαζει στον κοφτη ο οδηγος- μεγιστο λαθος!!!!!εκτος και αν μιλαμε για αμαξια με μεγαλες turbines...

Mεγάλη αλήθεια ... κλασικό παράδειγμα τα 2.0 tfsi (golf,TT, etc) ... η κλιμάκωση του σαζμάν ΔΕΝ υποστηρίζει τη διαφορετικής μορφής καμπύλη ισχύος μετά το πρόγραμμα ...

έτσι ΕΝΩ ΤΟ ΜΑΜΑ αποδίδει μέχρι τον κόφτη ... το βελτιωμένο έχει ΠΟΛΥ μικρότερο έυρος λειτουργίας ... έτσι αναγκάζεσαι να αλλάξεις πολύ πριν τον κόφτη ...

συνεπώς ΧΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ της βελτίωσης των επιδόσεων -που θα πίστευες ότι θα έπρεπε να έχεις λόγω της αυξημένης ισχύος ...

η λύση είναι να αλλάξεις ΚΑΙ τουρμπίνα ... μετά αναγκάζεσαι να βάλεις χέρι και στην παροχή καυσίμου που είναι common rail ... κλπ κλπ ...

ας είναι καλά ο Κρίτωνας που μαθαίνω ότι μάλλον τη βρήκε την άκρη χωρίς μεγάλο κοστολόγιο και ρουλεμανάτες κλπ κλπ (βέβαια μιλάμε για 3 χρόνια μετά από την εποχή που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι τα vag 1ο στάδιο έπρεπε να είναι 280 άλογα και να σπέρνουν και να θερίζουν) ... end of huge off topic

Stunt Mike
27-11-10, 23:06
Όπως και να το δούμε δεν υπάρχει καμία σύγκριση. My condolences to Opel.....

To Sport Auto στο Hockenheim έκανε τους παρακάτω γύρους:

http://img1.sportauto-online.de/f498x333-F4F4F2-C-451dcb2b-243580.jpg


Z4 3.0si Coupe 1.17,8

http://img2.sportauto-online.de/f900x600-F4F4F2-C-1d1b6d00-219134.jpg


Z4 3.0si Roadster 1.17,6

Προσέξτε την τραγωδία του AMG και δεν αναφέρω κάν το 350.....

http://img2.sportauto-online.de/f498x333-F4F4F2-C-af79bccf-245645.jpg

Oπως παρατηρεις κι εσυ οι διαφορες στην πιστα ειναι εξαιρετικα μικρες,περα απ'το χρονο αλλα ακομη και στα χλμ εισοδου-εξοδου στη στροφη.Εδω ακομη και στον εμφυλιο Ζ4 3.0 vs Z4Μ κι εχουν 1sec διαφορα!!!Αστειο πραγματικα!Ασε που αυτα δεν τα καταλαβαινεις στο δρομο και και δεν σημαινει οτι αν καποιος εχει Ζ4,σ'εναν επαρχιακο δρομο θα περασει ευκολα καποιον που εχει Opel GT επειδη στη πιστα(τη συγκεκριμενη) κανει 2sec καλυτερο χρονο!!!Αστεια πραγματα....

Straight six
27-11-10, 23:30
Oπως παρατηρεις κι εσυ οι διαφορες στην πιστα ειναι εξαιρετικα μικρες,περα απ'το χρονο αλλα ακομη και στα χλμ εισοδου-εξοδου στη στροφη.Εδω ακομη και στον εμφυλιο Ζ4 3.0 vs Z4Μ κι εχουν 1sec διαφορα!!!Αστειο πραγματικα!Ασε που αυτα δεν τα καταλαβαινεις στο δρομο και και δεν σημαινει οτι αν καποιος εχει Ζ4,σ'εναν επαρχιακο δρομο θα περασει ευκολα καποιον που εχει Opel GT επειδη στη πιστα(τη συγκεκριμενη) κανει 2sec καλυτερο χρονο!!!Αστεια πραγματα....


συμφωνω απολυτα μαζι σ φιλε μαικ..και να προσθεσω πως ενω το οπελ οπως ειπα και πιο πανω υστερει στην οδικη συμπεριφορα , εντουτοις σε μια ορεινη διαδρομη το ζ4 θα δυσκολευτει να περασει το οπελ πολυ και λογω της ροπης και του μπλοκε που εχει το οπελ.μονο σε πιστα φενονται οι διαφορες.στο δρομο κυριαρχει περισσοτερο η αισθηση...οτι το ζ ειναι κλασεις ανωτερο παντου δε χωρει αμφιβολια.απλα οι χρονοι δε λενε κ παντα τα πραγματα...διαφορες του ενος,δυο δευτερολεπτων εμεις δεν τισ βλεπουμε καν...δν ειναι κολονες..μονο απο την αισθηση μπορουμε να πουμε οτι ναι υπαρχουν διαφορες στουσ χρονουσ...

sakkunen
28-11-10, 11:55
Δεν υπάρχει σε Ζ4 ευρωπαικό 2.5Si με 3λιτρο κινητήρα!
Το συμπέρασμα ότι είναι πιο βαρύ από πού το έβγαλες?
Από το carfolio που το δείχνει 500κg βαρύτερο λόγο λάθους?

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22135&page=8

Με βάση τα στοιχεία αυτά, 1360 δίνει το carfolio. Tα 500 kg δεν ξέρω τι είναι.
1400 δίνει το αυτόματο, δλδ σαν το δικό σου η bmw, με βάση τους 4 τροχούς.

stef
28-11-10, 12:15
So what?
6.3 δίνει το 3.0i...
Πού βλέπεις το παράλογο...?

Kostas Christ
28-11-10, 13:49
συμφωνω απολυτα μαζι σ φιλε μαικ..και να προσθεσω πως ενω το οπελ οπως ειπα και πιο πανω υστερει στην οδικη συμπεριφορα , εντουτοις σε μια ορεινη διαδρομη το ζ4 θα δυσκολευτει να περασει το οπελ πολυ και λογω της ροπης και του μπλοκε που εχει το οπελ.μονο σε πιστα φενονται οι διαφορες.στο δρομο κυριαρχει περισσοτερο η αισθηση...οτι το ζ ειναι κλασεις ανωτερο παντου δε χωρει αμφιβολια.απλα οι χρονοι δε λενε κ παντα τα πραγματα...διαφορες του ενος,δυο δευτερολεπτων εμεις δεν τισ βλεπουμε καν...δν ειναι κολονες..μονο απο την αισθηση μπορουμε να πουμε οτι ναι υπαρχουν διαφορες στουσ χρονουσ...

νομιζω το θεμα δεν ειναι να περασεις το οπελ, αλλα να γουσταρεις εσυ περισσοτερο το στριψιμο στη στροφοδιαδρομη λογω του στησιματος

BMW Power
29-11-10, 10:37
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μου λέτε ότι ο χρόνος στην πίστα δεν είναι κριτήριο για την αγορά ενός sport αυτοκινήτου.

Είναι λοιπόν ανόητοι όλοι αυτοί στο sport auto αλλά και σε κάθε άλλο περιοδικό ή εκπομπή αυτοκινήτου που κάνουν τα τέστ τους εκεί γιατί κανένας από τους αγοραστές δεν θα καταλάβει την διαφορά των Χ δευτερολέπτων στον δρόμο.

Τραγικό λάθος κατά την γνώμη μου.

Οι συγκριτικοί χρόνοι στην πίστα δεν έχει να κάνει με το αν μπορώ εγώ να κάνω τον ίδιο χρόνο αλλά με το εξόφθαλμα προφανές ότι το Α αυτοκίνητο είναι συνολικά καλύτερο σε αυτές τις συνθήκες από το Β. Και αυτές οι συνθήκες δεν έχουν να κάνουν μόνο με το κοντόφθαλμο 0-100 και την ηλεκτρονικά περιορισμένη τελική στα 250, αλλά με το πώς επιταχύνει, φρενάρει, στρίβει.

Πράγματα που θα έπρεπε να ενδιαφέρουν κάθε οδηγό γιατί σχετίζονται με την ενεργητική ασφάλεια.

Πραγματικά θα προτιμούσα (σε σπόρ κατασκευές) από το να δίνουν οι εταιρίες το εντελώς άχρηστο 0-100 να είχαν χρόνο γύρου στο ring.

nik200
29-11-10, 10:44
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μου λέτε ότι ο χρόνος στην πίστα δεν είναι κριτήριο για την αγορά ενός sport αυτοκινήτου.

Είναι λοιπόν ανόητοι όλοι αυτοί στο sport auto αλλά και σε κάθε άλλο περιοδικό ή εκπομπή αυτοκινήτου που κάνουν τα τέστ τους εκεί γιατί κανένας από τους αγοραστές δεν θα καταλάβει την διαφορά των Χ δευτερολέπτων στον δρόμο.

Τραγικό λάθος κατά την γνώμη μου.

Οι συγκριτικοί χρόνοι στην πίστα δεν έχει να κάνει με το αν μπορώ εγώ να κάνω τον ίδιο χρόνο αλλά με το εξόφθαλμα προφανές ότι το Α αυτοκίνητο είναι συνολικά καλύτερο σε αυτές τις συνθήκες από το Β. Και αυτές οι συνθήκες δεν έχουν να κάνουν μόνο με το κοντόφθαλμο 0-100 και την ηλεκτρονικά περιορισμένη τελική στα 250, αλλά με το πώς επιταχύνει, φρενάρει, στρίβει.

Πράγματα που θα έπρεπε να ενδιαφέρουν κάθε οδηγό γιατί σχετίζονται με την ενεργητική ασφάλεια.

Πραγματικά θα προτιμούσα (σε σπόρ κατασκευές) από το να δίνουν οι εταιρίες το εντελώς άχρηστο 0-100 να είχαν χρόνο γύρου στο ring.

εχεις εν μερει δικιο...την αισθηση ομως ενος αυτοκινητου θα επρεπε να μεταφερουν και ας ειναι πιο αργο..αυτη η αισθηση ειναι που κανει ενα αμαξι καλυτερο απο ενα αλλο..και η bmw ξερει πολυ καλα αυτο το πραγμα...αυτο διαχωριζει τα bmw απο τα αλλα αμαξια...και φυσικα την z4 απο ενα opel gt (σορρυ pontiac solstice!!!)

BMW Power
29-11-10, 10:59
1) Αν δεν έχει αίσθηση δεν μπορεί να κάνει και καλό χρόνο οπότε και αυτό το κριτήριο καλύπτεται από το χρόνο στην πίστα.

2) Η αίσθηση είναι το υποκειμενικό στοιχείο που διαφοροποιεί πολύ την τελική απόφαση του αγοραστή. Επειδή όμως δεν μπορείς να κάνεις στο 99% των αυτοκινήτων test drive όπως το θες, βασίζεσαι σε εμπειρίες άλλων και στα περιοδικά/εκπομπές.

nik200
29-11-10, 11:33
1) Αν δεν έχει αίσθηση δεν μπορεί να κάνει και καλό χρόνο οπότε και αυτό το κριτήριο καλύπτεται από το χρόνο στην πίστα.

2) Η αίσθηση είναι το υποκειμενικό στοιχείο που διαφοροποιεί πολύ την τελική απόφαση του αγοραστή. Επειδή όμως δεν μπορείς να κάνεις στο 99% των αυτοκινήτων test drive όπως το θες, βασίζεσαι σε εμπειρίες άλλων και στα περιοδικά/εκπομπές.

φιλε power..αν ηξερες ποσο κουλοι ειναι αυτοι στα περιοδικα δεν θα διαβαζεις καθολου...και δεν κανω πλακα...ουτε ειμαι προκατειλημενος, ουτε ελληναρας...εχω τρεξει με καποιους απο αυτους και ξερω αλλους τοσους..πχ..ειχα φιλο που δουλευε στο autocar καποτε και μου χε πει χαρακτηριστικα μεγαλυτερος καφενες απο το drive δεν υπαρχει!!!!!επαιρναν τα δικα τους αρθρα και τα αλλαζαν λιγο..ιδιος ομιλος βλεπεις!!!...πολυ λιγα τα "τιμονια" και οι οδηγοι που πραγματι αξιζουν να εχουν μια σοβαρη και αξιοπιστη αποψη!!!εδω ο clarcson πιο παλια εκανε μονταζ οτι οδηγουσε αυτος και οδηγουσε γρηγορα καποιος αλλος...τραγικο?γιατι αραγε στους γυρους πιστας πιο παλια τουλαχιστον εδω στην ελλαδα εβαζαν οδηγους αγωνων?

υγ.. μιλαω για τα ελληνικα περιοδικα...που τραβανε χειροφρενα για να βγαλουν φωτο...με το πλαι...μπας και πουλισουν..και οχι οδηγους αγωνων οπως ο tiff needell (porsche 962 le mans) jason plato (btcc)...ωπου πραγματι αξιζουν

Kostas Christ
29-11-10, 11:46
φιλε power..αν ηξερες ποσο κουλοι ειναι αυτοι στα περιοδικα δεν θα διαβαζεις καθολου...και δεν κανω πλακα...ουτε ειμαι προκατειλημενος, ουτε ελληναρας...εχω τρεξει με καποιους απο αυτους και ξερω αλλους τοσους..πχ..ειχα φιλο που δουλευε στο autocar καποτε και μου χε πει χαρακτηριστικα μεγαλυτερος καφενες απο το drive δεν υπαρχει!!!!!επαιρναν τα δικα τους αρθρα και τα αλλαζαν λιγο..ιδιος ομιλος βλεπεις!!!...πολυ λιγα τα "τιμονια" και οι οδηγοι που πραγματι αξιζουν να εχουν μια σοβαρη και αξιοπιστη αποψη!!!εδω ο clarcson πιο παλια εκανε μονταζ οτι οδηγουσε αυτος και οδηγουσε γρηγορα καποιος αλλος...τραγικο?γιατι αραγε στους γυρους πιστας πιο παλια τουλαχιστον εδω στην ελλαδα εβαζαν οδηγους αγωνων?

υγ.. μιλαω για τα ελληνικα περιοδικα...που τραβανε χειροφρενα για να βγαλουν φωτο...με το πλαι...μπας και πουλισουν..και οχι οδηγους αγωνων οπως ο tiff needell (porsche 962 le mans) jason plato (btcc)...ωπου πραγματι αξιζουν

δεκτο αυτο που λες για το οτι οι οδηγοι των περιοδικων δεν ειναι και παντα οι καλυτεροι (http://autoeclectic.com/trackhq στην αμερικη το εφτασαν ενα βημα πιο μπροστα ομως)

παρολα αυτα μιας και οι χρονοι γινονται απο εναν οδηγο, και πολλες φορες οχι τον καλυτερο μπορουν να δειξουν παρα πολλα, την ικανοτητα του αυτοκινητου να στριψει, την οδηγησιμοτητα απο εναν μη επαγγελματια οδηγο κλπ, που θα δωσουν στον υποψηφιο αγοραστη μια ιδεα για το αμαξι

σιγουρα αλλο αυτοκινητο ταιριαζει στον καθενα μας οδηγικα, αλλα αυτο αμα δεν οδηγησεις μονος σου πολλα αυτοκινητα υπο τις καταλληλες συνθηκες δεν το ανακαλυπτεις, ποσο μαλλον με ενα τεστ ντραιβ

δε χρειαζεται να τα μηδενιζουμε ολα...

nik200
29-11-10, 11:52
δεκτο αυτο που λες για το οτι οι οδηγοι των περιοδικων δεν ειναι και παντα οι καλυτεροι (http://autoeclectic.com/trackhq στην αμερικη το εφτασαν ενα βημα πιο μπροστα ομως)

παρολα αυτα μιας και οι χρονοι γινονται απο εναν οδηγο, και πολλες φορες οχι τον καλυτερο μπορουν να δειξουν παρα πολλα, την ικανοτητα του αυτοκινητου να στριψει, την οδηγησιμοτητα απο εναν μη επαγγελματια οδηγο κλπ, που θα δωσουν στον υποψηφιο αγοραστη μια ιδεα για το αμαξι

σιγουρα αλλο αυτοκινητο ταιριαζει στον καθενα μας οδηγικα, αλλα αυτο αμα δεν οδηγησεις μονος σου πολλα αυτοκινητα υπο τις καταλληλες συνθηκες δεν το ανακαλυπτεις, ποσο μαλλον με ενα τεστ ντραιβ

δε χρειαζεται να τα μηδενιζουμε ολα...

ημουν λιγο σκληρος εχετε δικιο,αλλα αυτοι διαμορφωνουν γνωμες...και ειναι τραγικο...δεν εχω κακη προθεση..ουτε θελω να μηδενισω οπως ισως φανηκε..πολυ σωστα αυτα που λες..

angelbmw
29-11-10, 12:51
Εννοείται και μάλιστα είναι πιο γρήγορο
Σε ανοίγματα που έχω κάνει με φίλο με 3.0i ενώ στα χαμηλά μου φεύγει λόγω ροπής, ψηλά τον μαζεύω ! Είναι πολύ καλό μοτέρ το 2.5 Si... πόσο μάλλον το 3.0 Si....

χειροκίνητα και τα 2 ?:confused:

stef
29-11-10, 13:45
χειροκίνητα και τα 2 ?:confused:

Εγώ steptronic και εκείνος manual!

stelmaniac
29-11-10, 14:07
Να κανω μια ερωτηση: Ποσοι απο αυτους που αγοραζουν σπορ αμαξια, τα αγοραζουν με βαση τους χρονους στην πιστα? Εγω λεω σχεδον κανενας. Αν ηταν ετσι ολοι θα αγοραζαν το γρηγοροτερο ανα κατηγορια...Μην τρελαθουμε...Δε σχολιαζω αν η προσεγγιση του bmw power ειναι σωστη ή οχι αλλα ΔΕΝ εφαρμοζεται στην πραξη. Ολα τα εξειδικευμενα περιοδικα ολων των κατηγοριων εκμεταλευονται την 'τρελα' και τη ματαιοδοξια των χομπιστων για να επιβιωσουν...τιποτα παραπανω.

BMW Power
29-11-10, 14:54
Να κανω μια ερωτηση: Ποσοι απο αυτους που αγοραζουν σπορ αμαξια, τα αγοραζουν με βαση τους χρονους στην πιστα? Εγω λεω σχεδον κανενας.

Πολύ λίγοι.

Αλλά μιας και είμαστε εδώ και μπορούμε να προσφέρουμε εμπειρίες πάνω στο θέμα αγοράς αυτοκινήτου, παραθέτουμε όλα τα στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν κάποιον στην επιλογή του.

EVANGELOS
29-11-10, 20:39
φιλε power..αν ηξερες ποσο κουλοι ειναι αυτοι στα περιοδικα δεν θα διαβαζεις καθολου...και δεν κανω πλακα...ουτε ειμαι προκατειλημενος, ουτε ελληναρας...εχω τρεξει με καποιους απο αυτους και ξερω αλλους τοσους..πχ..ειχα φιλο που δουλευε στο autocar καποτε και μου χε πει χαρακτηριστικα μεγαλυτερος καφενες απο το drive δεν υπαρχει!!!!!επαιρναν τα δικα τους αρθρα και τα αλλαζαν λιγο..ιδιος ομιλος βλεπεις!!!...πολυ λιγα τα "τιμονια" και οι οδηγοι που πραγματι αξιζουν να εχουν μια σοβαρη και αξιοπιστη αποψη!!!εδω ο clarcson πιο παλια εκανε μονταζ οτι οδηγουσε αυτος και οδηγουσε γρηγορα καποιος αλλος...τραγικο?γιατι αραγε στους γυρους πιστας πιο παλια τουλαχιστον εδω στην ελλαδα εβαζαν οδηγους αγωνων?

υγ.. μιλαω για τα ελληνικα περιοδικα...που τραβανε χειροφρενα για να βγαλουν φωτο...με το πλαι...μπας και πουλισουν..και οχι οδηγους αγωνων οπως ο tiff needell (porsche 962 le mans) jason plato (btcc)...ωπου πραγματι αξιζουν

Mα ρε Νίκο ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ... επειδή είναι άχρηστοι οι περισσότεροι ... ασχολούμαστε ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ...

Το Sport Auto έχει ΜΟΝΙΜΑ ΤΟΝ Haurst von Saurma (που είναι αδηγάρα) να γυρίζει ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ όλα τα σοβαρά αμάξια στο ring εδώ και πολύ καιρό !!!

Εγώ προσωπικά ΓΕΛΑΩ με άρθρα που μιλάνε για το "ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο Καβαθάς ή ο Στεφανής" ... διαβάζω ΜΟΝΟ ξένα περιοδικά όπου ασχολούμε ΜΟΝΟ με συγκεκριμένους δημοσιοράφους (π.χ. Chris Harris) που ξέρω ότι το κατέχουν το άθλημα και ΔΕΝ είναι Biased !!

nik200
30-11-10, 08:14
χτες επιασα την κουβεντα τυχαια με ενα παιδι με opel gt...και μου ειπε το εξης τρομακτικο..οτι εχει αεροδυναμικο συντελεστη 0.42(και αυτο το βρηκε τυχαια καθως δεν λεει τιποτα η opel)!!!!!!!!!!!!!στα 200-210 συγκεκριμενα μου λεει οτι ειναι σαν να σταματαει το αυτοκινητο!!!!και επισης παραδεχτηκε οτι το αμαξι για τα αλογα που λενε δεν παει....και οτι το στησιμο ειναι λαθος και καπως βελτιωθηκε με την kw variant 3 που εβαλε...

εγω προσωπικα πιστευω οτι η opel δεν ασχοληθηκε και ιδιαιτερα με αυτο το αμαξι για να το εξελιξει παρα πηρε ετοιμες λυσεις απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου (gm γαρ) και γιαυτο βρισκονται τοσες αδυναμιες που ισως στην αμερικανικη αγορα να μην μετρανε και ιδιατερα!!

EVANGELOS
30-11-10, 08:19
Νίκο μετά το ονειρικό speedster το gt φαντάζει σαν παραβρασμένη πατάτα !!! ... το 2λιτράκι ΕΡΑΒΕ - ΕΣΤΡΙΒΕ-ΒΕΛΤΙΩΝΟΤΑΝΕ πραγματικά και ήταν και μουν@ρα !!!

nik200
30-11-10, 08:21
Νίκο μετά το ονειρικό speedster το gt φαντάζει σαν παραβρασμένη πατάτα !!! ... το 2λιτράκι ΕΡΑΒΕ - ΕΣΤΡΙΒΕ-ΒΕΛΤΙΩΝΟΤΑΝΕ πραγματικά και ήταν και μουν@ρα !!!

ας ειναι καλα η lotus σε ολα εκτος του μοτερ...τουλαχιστον το μοτερακι που ηταν γερμανικο ηταν καλο!

EVANGELOS
30-11-10, 08:26
Αν και στα πολλά είχε τάση απογείωσης (θυμάμαι ότι Κερατέα ο μικρός τότε παραπονιότανε ότι καμιά μέρα θα περάσει ΠΑΝΩ από τη γέφυρα) ... το πραματάκι ήταν εκπληκτικό ... η Ελίζ του φτωχού και με μοτέρ που πήγαινε 350 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!! ... θυμάμαι πάτησα ρολ 2ες και μου έκανε κολώνα στην τρίτη ... και μάζεψα έως μισό αμάξι τελικά λόγω αεροδυναμικής και γενικής πτώσης σε απόδοση του 2λιτρου στο πολύ φορτίο ... κάτι άλλα με μεγαλύτερες τουρμπίνες ανοίγανε μέχρι τα 250 συνέχεια !!! ... βέβαια με το σεταπ των 350 αλόγων δεν ήταν και ότι πρέπει για στριψιμο το speedster-άκι :D :D

george316
30-11-10, 09:42
πολυ φιλος οικογενειακος ειναι διευθυντης σε αντιπροσωπεια της οπελ..
επειδη ετυχε να τον ρωτησω για το GT γιατι ειναι οντως εντυπωσιακο αυτοκινητο.
το πρωτο που μου ειπε ειναι οτι για να βρεις ανταλλακτικα θα πρεπει να γινει παραγγελια απο το εργοστασιο στην αμερικη γιατι μονο σε εκεινο το εργοστασιο παραγεται....συνεπως και τρελο κοστος και πολυς χρονος αναμονης...
δευτερον..
σε ενα δημοσιευμα ενος περιοδικου αυτοκινητων (οχι βελτιωτικων...)πηγαν μερικα αυτοκινητα σε μια αλυκη (ξερετε υτες με τα αλατια...)και τα πλακωσαν στο drift...το GT ηταν το μονο που απο ολα τα υπολοιπα εμενε πισω.....μεχρι και απο το mx5)
το θετικο σε αυτο το αυτοκινητο ειναι οτι το σχημα του ειναι πολυ σπανιο και ετσι.....χτυπαει πολυ στο ματι...
κατα τα αλλα Ζ4 και ξερο ψωμι......

strofimios
30-11-10, 10:45
σε ενα δημοσιευμα ενος περιοδικου αυτοκινητων (οχι βελτιωτικων...)πηγαν μερικα αυτοκινητα σε μια αλυκη (ξερετε υτες με τα αλατια...)και τα πλακωσαν στο drift...το GT ηταν το μονο που απο ολα τα υπολοιπα εμενε πισω.....μεχρι και απο το mx5)

Σε τι εμεινε πισω;Ειχαν οργανα και μετραγαν ταχυτητα εισοδου κλπ.;Επαιρνε μικρες γωνιες;
Δεν ειχε αισθηση;Δεν ηταν ευκολα ελεγχομενο;Δεν ειχε δυναμη;
Ειναι λιγο πολυπλοκο το μενω πισω σε drift.Το να ανοιγαν σε μια ευθεια ή να μιλαγαν για γυρο πιστας τοτε ναι,το καταλαβαινω.Εξαλλου,εαν δεν κανω λαθος,το gt ειναι mr οποτε δεν ειναι και οτι καλυτερο για drift.

nik200
30-11-10, 12:10
Σε τι εμεινε πισω;Ειχαν οργανα και μετραγαν ταχυτητα εισοδου κλπ.;Επαιρνε μικρες γωνιες;
Δεν ειχε αισθηση;Δεν ηταν ευκολα ελεγχομενο;Δεν ειχε δυναμη;
Ειναι λιγο πολυπλοκο το μενω πισω σε drift.Το να ανοιγαν σε μια ευθεια ή να μιλαγαν για γυρο πιστας τοτε ναι,το καταλαβαινω.Εξαλλου,εαν δεν κανω λαθος,το gt ειναι mr οποτε δεν ειναι και οτι καλυτερο για drift.

οχι βρε στο gt ειναι μπροστα το μοτερ...στο speedster ηταν κεντρο

george316
30-11-10, 12:42
δεν ειχαν οργανα μετρησης γωνιων κλπ.απλα σε αισθηση,ευκολια κλπ.για να καταλαβεις υπηρχε ενα mx5, ενα INFINITY ενα corvette, ενα αγροτικο(ποιο ηταν δεν ξερω)και ενα Z4.το περιοδικο ελεγε τελος παντων οτι τελος παντων θα ηταν το τελευταιο που θα προτιμουσαν.
αυτο ομως πραγματικα δεν εχει να κανει με τιποτα.
μεταξυ μας τωρα αυτοι οι δημοσιογραφοι οδηγουν τα αυτοκινητα στο οριο τους γιατι αφ ενος δεν ειναι δικα τους!!!και αφ ετερου γιατι ετσι πρεπει.εμεις σαν πιο κοινοι οδηγοι τα οδηγουμε με μεγαλυτεη προσοχη και οχι παντα στο οριο.οποτε ισως διαφορες να μην τις καταλαβαινουμε και απολυτα.
το σιγουρο παντως ειναι οτι τα ανταλλακτικα του ειναι πολυ μα πολυ ακριβα.εγω αυτο ονο ξερω.τα υπολοιπα καποιοι αλλοι που τα γνωριζουν καλυτερα

strofimios
30-11-10, 13:45
οχι βρε στο gt ειναι μπροστα το μοτερ...στο speedster ηταν κεντρο
Ωχ,δεν το ηξερα!!Δεν εχω ασχοληθει καθολου!!Οποτε λογικα δεν ειναι πια σβουρστερ!

Lil
30-11-10, 14:29
http://www.topgear.gr/cache2/icemax_250________36_large.jpg

http://www.topgear.gr/subjects/c1702,1,Σε_βλέπω_από_το_πλάι.html

nik200
30-11-10, 18:48
http://www.topgear.gr/cache2/icemax_250________36_large.jpg

http://www.topgear.gr/subjects/c1702,1,Σε_βλέπω_από_το_πλάι.html

συγχωρεστε με αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω και το διαβασα....οι τυπαδες δεν εχουν ιδεα για το drift στον ελλαδικο χωρο!!!!φαινεται ειναι και αυτοι της φιλοσοφιας οτι πρεπει ολοι να εχουμε corvette για να μπορουμε να κανουμε 5 παντες...και οτι υπαρχει πολυς λαος που δεν τον νοιαζει η λεζαντα αλλα η χαρα της οδηγησης και μονο...τι να τους πεις?το πιο φτηνο αμαξι που εχουν ειναι ενα mx5 2λτ που κανει 30χιλ..αντε τωρα να τα βρει νεος ανθρωπος εν ετει 2011..με τα 500ευρω μισθο, αν εχει βρει δουλεια (πραγμα δυσκολο)...δεν βαριεστε, ευτυχως που η πραγματικοτητα απεχει απο αυτο που μας παρουσιαζουν....thank god!!!περαστικα τους...εμεις οι αμετανοητοι...θα χουμε τα αρχαια 30αρια-36αρια-starlet-kadett κτλ κτλ και θα γυριζουν να μας κοιτανε οταν θα περναμε καλα!

konc
30-11-10, 19:24
η Ελίζ του φτωχού..

Γιατί του φτωχού? Σοβαρά ρωτάω, οι Elise-Exige είναι τα δικά μου dream cars και παρακολουθώ την αγορά τους έτσι για τη γνώση :) , για πολλούς λόγους μάλλον δεν θα αγόραζα ποτέ και ας είχα την οικονομική δυνατότητα. Όταν ήταν να πάρω το Μ με budget γύρω στο 15άρι ήξερα ότι δεν με παίρνει για elise (ξεκίναγαν από 20 και για κάποιο αξιόλογο άνετα έφτανες τα 25) αλλά κοίταζα και για το speedster χωρίς να έχω ιδέα που παίζουν. Πρώτη φορά το κοίταζα ελπίζοντας να είναι κανά τάλιρο κάτω από τα Lotus (λόγω μάρκας-ονόματος) και να τα φτάνω, αλλά είδα ότι ήταν 2-3Κ ΠΑΝΩ από τα αντίστοιχα elise. Με αφορμή το post σου τα ξαναείδα και παρά το γενικό χαμό είναι από τα αμάξια που δεν έχουν χάσει ούτε ευρώ. Και ας πωλούνται ακόμα τα ίδια με πριν 1,5 χρόνο που τα κοίταζα.

Stunt Mike
30-11-10, 22:09
Κι εδω ποσες προσπαθειες χρειαζονται για να βγαλουν το βιντεακι τους!Φαινεται σε αρκετα σημεια οτι δεν το'χουν τα παιδια(δινει πολυ και αποτομα γκαζι,ενω τ'αμαξι ειναι ηδη καθετο,αδυνατει να το ζυγισει στην ''σφαλιαρα'')Αν και αυτος με το corvette το'χει λιγο καλυτερα http://www.youtube.com/watch?v=AkKsxctt8yE

strofimios
30-11-10, 22:22
Η corvette δειχνει,και ειναι,πιο ελαφρια.Εχει πολυ καλυτερο ηχο μου κανει για πιο καλοστημενη και πολυ πιο προοδευτικη.
Θελω μια μαυρη,παρακαλω,σε ξυλοκιβωτιο με κορδελιτσα για τα γενεθλια μου την Πρωτοχρονια!!
(Παλι το ξεσκισαμε το θεμα,πως το κανουμε αυτο με τα off δεν μπορω να το καταλαβω)!!

Stunt Mike
30-11-10, 22:34
Ελα να σε παει μια βολτα ενας γνωστος μου!Ειναι και λιγο βελτιωμενη!

strofimios
30-11-10, 23:29
Ελα να σε παει μια βολτα ενας γνωστος μου!Ειναι και λιγο βελτιωμενη!
Τωρα εσυ με ποιον εισαι;Πως θα ξαναοδηγησω μετα;Ασε που το στομαχι μου πλεον δεν αντεχει,το καταλαβα στη βολτα με το βελτιωμενο 335.

angelbmw
01-12-10, 10:47
κατα 90% θα παω στο cabrio, με τον Μ54 3.0i,θα ψαξω να βρω του 5 κανενα καλο προσεγμενο με λιγα χιλιομετρα σε αριστη καταστασι,να ειναι προσεγμενο και ας μου παει και λιγο παραπανο απο ενα του 03 ας πουμε.τορα λογικα θα παιψω με κανα αυτοματο,και κανα smg καλυτερα αν βρω.

stef
01-12-10, 10:56
Και να ήθελες σε προ-facelift μοντέλο 3.0 μόνο SMG το έβγαζε!!!
Απλά σε Μ54 πας με την προοπτική της βελτίωσης, αλλιώς καλύτερα Ν52 όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω..

BMW Power
01-12-10, 11:02
Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις?

angelbmw
01-12-10, 11:05
Και να ήθελες σε προ-facelift μοντέλο 3.0 μόνο SMG το έβγαζε!!!
Απλά σε Μ54 πας με την προοπτική της βελτίωσης, αλλιώς καλύτερα Ν52 όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω..

ναι δεν διαφωνώ με αυτό που λες σαφώς και το n52 είναι καλύτερο από το m54 εφόσον είναι πιο εξελιγμένο μοτέρ όμως να δώσω 6.7 χιλιάρικα παραπάνω για 30 άλογα και 2 άσπρα φανάρια ?:P δεν παραπάει λίγο ? τα αμάξια εξωτερικά είναι ίδια :)

angelbmw
01-12-10, 11:07
Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις?

για roadster δίνω μέχρι 20,22

angelbmw
01-12-10, 11:23
άτιμη κρίση,τα z4 που το 07 τα έβλεπα 35 το φτηνότερο του 03 και 2,2 :S. τώρα βρίσκεις του 4 3.0 και με 15,από 40φεύγα που κάνανε :rolleyes:

BMW Power
01-12-10, 12:43
Με αυτά τα χρήματα πιστεύω πως θα βρεις καλό αυτοκίνητο

nik200
01-12-10, 13:05
Αν και στα πολλά είχε τάση απογείωσης (θυμάμαι ότι Κερατέα ο μικρός τότε παραπονιότανε ότι καμιά μέρα θα περάσει ΠΑΝΩ από τη γέφυρα) ... το πραματάκι ήταν εκπληκτικό ... η Ελίζ του φτωχού και με μοτέρ που πήγαινε 350 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!! ... θυμάμαι πάτησα ρολ 2ες και μου έκανε κολώνα στην τρίτη ... και μάζεψα έως μισό αμάξι τελικά λόγω αεροδυναμικής και γενικής πτώσης σε απόδοση του 2λιτρου στο πολύ φορτίο ... κάτι άλλα με μεγαλύτερες τουρμπίνες ανοίγανε μέχρι τα 250 συνέχεια !!! ... βέβαια με το σεταπ των 350 αλόγων δεν ήταν και ότι πρέπει για στριψιμο το speedster-άκι :D :D

αυτα ειναι αλητειες...κοντρες θανατου...επικυνδινα πραγματα..απαππαπαπα και σε ειχα για καλο παιδι....χιχιχχχιχιχιιχιχι..ετσι παντα μαχιμος!

angelbmw
01-12-10, 13:41
Με αυτά τα χρήματα πιστεύω πως θα βρεις καλό αυτοκίνητο

λογικα ναι :D

BMW Power
01-12-10, 13:46
Άντε με το καλό...

Έχεις θέσει minimum requirements?

Χρώμα, εξοπλισμό κλπ?

angelbmw
01-12-10, 13:58
Άντε με το καλό...

Έχεις θέσει minimum requirements?

Χρώμα, εξοπλισμό κλπ?

ευχάριστο ρε φιλαράκο :) κατά πρώτη προτίμηση για το χρώμα έχω το άσπρο,μαύρο,τώρα όμως αν βρω κάποιο σε καλύτερη κατάσταση ασημι η μολύβι δεν θα με χάλαγε.Και να έχει δέρμα εννοείτε :) αφτα κιριοτερα. τα αλα δεν με τρωνε και τοσο. :dblthumb2

stef
01-12-10, 14:34
ναι δεν διαφωνώ με αυτό που λες σαφώς και το n52 είναι καλύτερο από το m54 εφόσον είναι πιο εξελιγμένο μοτέρ όμως να δώσω 6.7 χιλιάρικα παραπάνω για 30 άλογα και 2 άσπρα φανάρια ?:P δεν παραπάει λίγο ? τα αμάξια εξωτερικά είναι ίδια :)

Το θέμα δεν είναι εξωτερικά τι είναι αλλά τι μοντέλο είναι! Αυτό πληρώνεις!
Και εγώ όταν το πήρα ήταν 2ετίας ενώ έβρισκα άλλα 4ετίας και 5ετίας....
Και σου ξαναλέω εαν δεν θες να δώσεις πάνω από 20-22 πας αναγκαστικά σε Μ54

stef
01-12-10, 14:38
ευχάριστο ρε φιλαράκο :) κατά πρώτη προτίμηση για το χρώμα έχω το άσπρο,μαύρο,τώρα όμως αν βρω κάποιο σε καλύτερη κατάσταση ασημι η μολύβι δεν θα με χάλαγε.Και να έχει δέρμα εννοείτε :) αφτα κιριοτερα. τα αλα δεν με τρωνε και τοσο. :dblthumb2

Άσπρο roadster προ facelift μόνο 2....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/811993/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/348995/

Το 2ο λέει ότι είναι Si αλλά δεν είναι...

BMW Power
01-12-10, 15:10
Είναι το ίδιο αυτοκίνητο και στις 2 αγγελίες αλλά και Αμερικλάνικο....

stef
01-12-10, 15:39
Φαίνεται ότι είναι Αμερικλανικο
Απλά τα χλμ ειναι διαφορετικά και υπέθεσα ότι ειναι άλλο...

manosm3
02-12-10, 03:15
Και ειναι στημενο απο περυσι στο Χαιδαρι

Speedy
04-12-10, 19:25
Ενας μεγαλοςς παραγοντας ειναι και η μεταπωληση..
Αν και τα παντα ειναι σκατα τωρα στην χωρα και δεν κουνιεται φυλλο το GT μου λεει οτι ειναι αντιεμπορικο αυτοκινητο σε σχεση με την Ζ4..

angelbmw
05-12-10, 12:19
Ενας μεγαλοςς παραγοντας ειναι και η μεταπωληση..
Αν και τα παντα ειναι σκατα τωρα στην χωρα και δεν κουνιεται φυλλο το GT μου λεει οτι ειναι αντιεμπορικο αυτοκινητο σε σχεση με την Ζ4..

:dblthumb2

angelbmw
24-02-11, 09:25
καλημέρα παιδιά μετά από πολύ καιρό και μεγάλη υπομονή,κατέληξα σε ένα εντελώς διαφορετικό αμάξι από αυτά που είχα στόχο στην αρχή. Πήρα το Audi TT 2.0 Fsi 2007 μοντέλο. Τελικά για να κανεις μια επιλογή αυτοκινητου πρέπει να μπεις μέσα να το οδήγησης και μετά να βγάλεις άποψη, γιατί προφορικά με το να λέμε θέλω αυτό η εκείνο χωρίς να έχουμε οδηγική άποψη δεν βγάζουμε άκρη,οδήγησα και τα 2 touotou z4 3.0 231 & tt fsi 200hp, και κατέληξα στο tt, δεν πειράζει όμως γιατί έχω και ένα x5 ! Παραμενω στιν παρεα :P

stef
24-02-11, 10:00
Θα ήθελες να μας πεις 2-3 πράγματα που σε έκαναν να καταλήξεις στο αυτοκίνητο αυτό από ΟΔΗΓΙΚΗΣ και μόνο άποψης ή υπήρξαν και άλλοι παράγοντες...?

BMW Power
24-02-11, 10:12
Καλοτάξιδο το AUDI.

Δεν χρειάζεται να έχεις BMW για να είσαι στην παρέα.

angelbmw
24-02-11, 10:22
Θα ήθελες να μας πεις 2-3 πράγματα που σε έκαναν να καταλήξεις στο αυτοκίνητο αυτό από ΟΔΗΓΙΚΗΣ και μόνο άποψης ή υπήρξαν και άλλοι παράγοντες...?

δεν τα πήγα σε πιστα 2-3 στροφές τα έκανα ,παρόλο αυτά τα αμάξια είχαν μια διαφορα στο θέμα οδηγικής συμπεριφοράς,το γούσταρα πιο πολύ το tt, και δεν μου άρεσε το εσωτερικό στο z4

angelbmw
24-02-11, 10:24
Καλοτάξιδο το AUDI.

Δεν χρειάζεται να έχεις BMW για να είσαι στην παρέα.

σε ευχάριστο πολύ

am joking ;)

stef
24-02-11, 10:26
Καλορίζικο και καλές βόλτες λοιπόν!!

angelbmw
24-02-11, 10:33
Καλορίζικο και καλές βόλτες λοιπόν!!

σε ευχάριστο πολύ, άντε και το next η καινούργια z4 :P

Πατσίκας Βασίλειος
24-02-11, 10:35
καλημέρα παιδιά μετά από πολύ καιρό και μεγάλη υπομονή,κατέληξα σε ένα εντελώς διαφορετικό αμάξι από αυτά που είχα στόχο στην αρχή. Πήρα το Audi TT 2.0 Fsi 2007 μοντέλο. Τελικά για να κανεις μια επιλογή αυτοκινητου πρέπει να μπεις μέσα να το οδήγησης και μετά να βγάλεις άποψη, γιατί προφορικά με το να λέμε θέλω αυτό η εκείνο χωρίς να έχουμε οδηγική άποψη δεν βγάζουμε άκρη,οδήγησα και τα 2 touotou z4 3.0 231 & tt fsi 200hp, και κατέληξα στο tt, δεν πειράζει όμως γιατί έχω και ένα x5 ! Παραμενω στιν παρεα :P

λογικη επιλογη οσον αφορα τα εσωτερικο και γενικοτερα την ποιοτητα..καλοταξιδο και χωρις προβληματα!!!!!!!!!

angelbmw
24-02-11, 10:45
λογικη επιλογη οσον αφορα τα εσωτερικο και γενικοτερα την ποιοτητα..καλοταξιδο και χωρις προβληματα!!!!!!!!!

σε ευχάριστο πολύ !

Fairytale
24-02-11, 12:34
καλημέρα παιδιά μετά από πολύ καιρό και μεγάλη υπομονή,κατέληξα σε ένα εντελώς διαφορετικό αμάξι από αυτά που είχα στόχο στην αρχή. Πήρα το Audi TT 2.0 Fsi 2007 μοντέλο. Τελικά για να κανεις μια επιλογή αυτοκινητου πρέπει να μπεις μέσα να το οδήγησης και μετά να βγάλεις άποψη, γιατί προφορικά με το να λέμε θέλω αυτό η εκείνο χωρίς να έχουμε οδηγική άποψη δεν βγάζουμε άκρη,οδήγησα και τα 2 touotou z4 3.0 231 & tt fsi 200hp, και κατέληξα στο tt, δεν πειράζει όμως γιατί έχω και ένα x5 ! Παραμενω στιν παρεα :PΑν και στην πορεία θα καταλάβεις πόσο λάθος ήταν η επιλογή του μεταχειρισμένου τουρμπίσιου ΤΤ, αφού δεν σου άρεσε το εσωτερικό του Ζ4 (που ως οδηγός θα το βλέπεις συνεχώς) προφανώς και έκανες την ανάλογη επιλογή.
Καλοτάξιδο εύχομαι.
C U out there

angelbmw
24-02-11, 12:52
Αν και στην πορεία θα καταλάβεις πόσο λάθος ήταν η επιλογή του μεταχειρισμένου τουρμπίσιου ΤΤ, αφού δεν σου άρεσε το εσωτερικό του Ζ4 (που ως οδηγός θα το βλέπεις συνεχώς) προφανώς και έκανες την ανάλογη επιλογή.
Καλοτάξιδο εύχομαι.
C U out there

σε ευχάριστο πολύ,θες να μου εξηγήσεις γιατί ήτανε λάθος η επιλογή μου? ενώ πήρα ένα αμάξι 3 χρόνον, με πολύ λίγα χιλιόμετρα απάνω .

Fairytale
24-02-11, 13:02
Πανάκριβη η τυπική συντήρηση σε σχέση με τα Ζ4.
Πολλά και ακριβά στην επισκευή προβλήματα ανακύπτουν όταν το αυτοκίνητο "πειραχτεί" ή είναι φορτωμένο χλμ. Η συνήθης διαδικασία ειναι το παίρνω καινούργιο, το τουμπανιάζω, το σκίζω και το πουλώ να λουστεί ο επόμενος τα θέματα (το γλιτώνεις φαντάζομαι).
C U out there

angelbmw
24-02-11, 13:43
Πανάκριβη η τυπική συντήρηση σε σχέση με τα Ζ4.
Πολλά και ακριβά στην επισκευή προβλήματα ανακύπτουν όταν το αυτοκίνητο "πειραχτεί" ή είναι φορτωμένο χλμ. Η συνήθης διαδικασία ειναι το παίρνω καινούργιο, το τουμπανιάζω, το σκίζω και το πουλώ να λουστεί ο επόμενος τα θέματα (το γλιτώνεις φαντάζομαι).
C U out there

κατάλαβα τι εννοείς αλλα στην προκειμενη φάση με εμενα το αμάξι είναι εντελώς μαμά με λίγα χιλιόμετρα απάνω + ότι είναι δίλιτρο.Οποτε έτσι κιαλος λίγο η πολύ είναι πιο οικονομικό.

paganis
24-02-11, 13:48
o fairy πιο πανω..εχει δικιο! τα προβληματα στα αουντι ειναι αρκετα συχνα και η επισκευη τους πανακριβη!

stef
24-02-11, 14:16
Δεν πειράζει βρε παιδιά!
Το παιδί ΤΤ ήθελε και πολύ καλά έκανε.
Καλές βόλτες ευχόμαστε στον καθένα κ να είναι καλά να το χαίρεται

Stunt Mike
26-02-11, 22:53
καλημέρα παιδιά μετά από πολύ καιρό και μεγάλη υπομονή,κατέληξα σε ένα εντελώς διαφορετικό αμάξι από αυτά που είχα στόχο στην αρχή. Πήρα το Audi TT 2.0 Fsi 2007 μοντέλο. Τελικά για να κανεις μια επιλογή αυτοκινητου πρέπει να μπεις μέσα να το οδήγησης και μετά να βγάλεις άποψη, γιατί προφορικά με το να λέμε θέλω αυτό η εκείνο χωρίς να έχουμε οδηγική άποψη δεν βγάζουμε άκρη,οδήγησα και τα 2 touotou z4 3.0 231 & tt fsi 200hp, και κατέληξα στο tt, δεν πειράζει όμως γιατί έχω και ένα x5 ! Παραμενω στιν παρεα :P

Προφανως η πισω κινηση δεν ηταν μεσα στις προτεραιοτητες σου ε??Αλλη φιλοσοφια....

parouskas
26-02-11, 23:15
καλησπερα και απο μενα.φιλε μ δν το συζηταμε για τη μαρκα!!!!ας πουμε για το χρωμα!για μενα ενα μπλε κουπε ειναι το καλυτερο με κρεμ εσωτερικο η του παγου!!!!

Makis_
27-02-11, 13:34
στο μαγαλυτερο μπεμβε φορουμ στην ελλαδα αν ψηφιζαμε οπελ(αντι για την νεα Ζ) θα ημασταν για λουκετο ρε φιλαρακι....

Απλά και λογικά........:cheers:

Makis_
27-02-11, 13:47
Φίλε μου καλοτάξιδο και με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα το ΤΤ σου..
Εχω ακούσει και εγώ για τα προβλήματα των Audi και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες συμφουφήτες ειδικά με τον Fairytale.
Σου εύχομαι να είσαι η εξαίρεση του κανόνα μιας και η εποχή που διανύουμε δεν ενδείκνυται για γνωριμίες και συχνές επισκέψεις σε συνεργεία...

sakisz3
27-02-11, 21:44
σαν το roadster δεν υπαρχει..αυτη η αισθηση που σου δίνει δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα..βάζεις και ένα hard top και γίνεται πανέμορφο και έχεις και κουπε...

Speedy
28-02-11, 19:19
Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα.
Κλαο αυτοκινητο αλλα οπως ειπε και φιλος ποιο πανω τα service του ειναι φωτια...

Stallion3.2
04-03-11, 09:17
παίδες μην πάρει κανείς τη νέα έκδοση της Ζ4....πρέπει να ζυγίζει τουλάχιστον 5 τόνους!

http://www.inewidea.com/wp-content/uploads/2010/06/20100616301.jpg

φουλ άρθρο:
http://www.inewidea.com/2010/06/16/31581.html#more-31581

nik200
04-03-11, 12:31
να το χαρεις φιλε το tt..ειναι πολυ καλο αμαξι...και οδηγικα καθολου κακο..ισα ισα

προβληματα αμα δεν σκαλισεις τιποτα δεν βγαζουν..για να πειραξω και λιγο τον fairytale...και αμα σκαλισεις πανε και σαν διαολοι..τι αλλο θελεις???

υγ..ενταξει δεν κανει παντες..ειναι audi τι να το κανουμε?

Fairytale
05-03-11, 10:16
...
υγ..ενταξει δεν κανει παντες..ειναι audi τι να το κανουμε?Α να κύ κλω ση !!! :clap:
C U out there

Stallion3.2
05-03-11, 16:26
μ'αρέσεις! αν δεν κάνει πάντες και δεν είναι και όμορφο είναι άχρηστο....χαχαχα...... πέρα απο την πλάκα, καλιτάξιδο το ΤΤ στον φίλο μας

Fairytale
05-03-11, 18:58
Εννοείται το... καλοτάξιδο στον angelbmw
απλά από το δίλημμα OPEL GT H Z4 3.0 COUPE (του thread)
τσουυύπ ξεπετάχτηκε το VAG
και φυσικά ΕΠΡΕΠΕ να δοθεί το ανάλογο show xaxaxa
C U out there

nik200
05-03-11, 19:28
Εννοείται το... καλοτάξιδο στον angelbmw
απλά από το δίλημμα OPEL GT H Z4 3.0 COUPE (του thread)
τσουυύπ ξεπετάχτηκε το VAG
και φυσικά ΕΠΡΕΠΕ να δοθεί το ανάλογο show xaxaxa
C U out there

εγω την βρηκα την λυση....αφου πηρε το tt...παιζει να το πηρε και πιο φτηνα απο το ζ4...αρα με τα ρεστα..παιρνεις ε30 και κανεις παντες...απλα πραγματα!!!αχαχαχχαχχαχχ..ζωγραφισα παλι!!!!

angelbmw
06-03-11, 10:14
εγω την βρηκα την λυση....αφου πηρε το tt...παιζει να το πηρε και πιο φτηνα απο το ζ4...αρα με τα ρεστα..παιρνεις ε30 και κανεις παντες...απλα πραγματα!!!αχαχαχχαχχαχχ..ζωγραφισα παλι!!!!

φιλαράκο δεν νομίζω να βρήκα TT με 13 και 14 που βρίσκεις τα Z4, οποτε μάλλον έπεσες λίγο έξω. :cool:

angelbmw
06-03-11, 10:18
Α να κύ κλω ση !!! :clap:
C U out there

παραμύθι super moderator το ποιος θα κάνει ανακύκλωση αστο να το κρίνει κάνας άλλος γιατί απότι φαίνεται είσαι και αντικειμενικός bmw και μονο. :cheers:

Fairytale
06-03-11, 10:24
παραμύθι super moderator το ποιος θα κάνει ανακύκλωση αστο να το κρίνει κάνας άλλος γιατί απότι φαίνεται είσαι και αντικειμενικός bmw και μονο. :cheers:Μα... εν νο εί ται !!!
http://26.media.tumblr.com/7371767_500.jpg
C U out there

stef
06-03-11, 10:32
φιλαράκο δεν νομίζω να βρήκα TT με 13 και 14 που βρίσκεις τα Z4, οποτε μάλλον έπεσες λίγο έξω. :cool:

Εξαρτάται τι μοντέλο Ζ4 με τι μοντέλο ΤΤ συγκρίνεις..
Αν μου συγκρίνεις Ζ4 του 2003 με ΤΤ του 2008, λογικό...
5 χρόνια διαφοράς είναι πολλά...

Stunt Mike
06-03-11, 10:34
παραμύθι super moderator το ποιος θα κάνει ανακύκλωση αστο να το κρίνει κάνας άλλος γιατί απότι φαίνεται είσαι και αντικειμενικός bmw και μονο. :cheers:

Εγω παντως που ειμαι αντικειμενικος ρε φιλε,πραγματικα δεν καταλαβα πως απο Opel GT και Ζ4 πηγες σε Audi TT μπροστοκινητο!!Πραγματικα καμια σχεση!Οταν βαζεις για συγκριση 2 πισωκινητα σημαινει οτι εχεις συνειδητοποιησει τις αρετες τις συγκεκριμενης αρχιτεκτονικης και πανω σ'αυτο σου απαντανε οι περισσοτεροι.Αν το θες για lifestyle ολα καλα ειναι σ'αυτη τη κατηγορια....Αλλο ενα thread κατεληξε ακυρο:chair:

nik200
06-03-11, 10:35
φιλαράκο δεν νομίζω να βρήκα TT με 13 και 14 που βρίσκεις τα Z4, οποτε μάλλον έπεσες λίγο έξω. :cool:

κριμα...δεν θα παρεις ε30...τοτε..:drive2:

Stunt Mike
06-03-11, 10:37
κριμα...δεν θα παρεις ε30...τοτε..:drive2:

Χαχαχαχαχαχαααχαααα!!!!:cheers: Δεν μπαινει το Ε30 πρωτη μουρη στο κλαμπακι ρε φιλε!

nik200
06-03-11, 10:40
δεν ξερεις τι χανεις...κυνηγητα με αστυνομια, αδηλωτα μοτερ, κτεο στου δι@λου μπας και περασει, ολο και κατι να χαλαει και ποτε να μην εχεις αμαξι (μετατροπες γαρ), χαροπαλη μεχρι να το μαθεις...να κοβεται το σασι και να κολας με αργκον και πολλα αλλα...

το ε30 ειναι σαν την master card...αξια ανεκτιμητη!!!αχχχαχααχαχαχχαχχχααχαχ

Stunt Mike
06-03-11, 10:42
δεν ξερεις τι χανεις...κυνηγητα με αστυνομια, αδηλωτα μοτερ, κτεο στου δι@λου μπας και περασει, ολο και κατι να χαλαει και ποτε να μην εχεις αμαξι (μετατροπες γαρ), χαροπαλη μεχρι να το μαθεις...να κοβεται το σασι και να κολας με αργκον και πολλα αλλα...

το ε30 ειναι σαν την master card...αξια ανεκτιμητη!!!αχχχαχααχαχαχχαχχχααχαχ

Ουστ βρε Σατανα!!Διαφθειρεις τον κοσμακη!:+1:

nik200
06-03-11, 10:45
Μα... εν νο εί ται !!!
http://26.media.tumblr.com/7371767_500.jpg
C U out there

πας μη bmw....βαρβαρος!!!

σταματηστε με θα πω κι αλλα....χαχχχαχαχχ:smokin:

stef
06-03-11, 11:20
δεν ξερεις τι χανεις...κυνηγητα με αστυνομια, αδηλωτα μοτερ, κτεο στου δι@λου μπας και περασει, ολο και κατι να χαλαει και ποτε να μην εχεις αμαξι (μετατροπες γαρ), χαροπαλη μεχρι να το μαθεις...να κοβεται το σασι και να κολας με αργκον και πολλα αλλα...

το ε30 ειναι σαν την master card...αξια ανεκτιμητη!!!αχχχαχααχαχαχχαχχχααχαχ

Αληταράς μέγιστος!!
Τσογλάνι!! :banhim:
Δεν ντρέπεσαι βρε παλιόπαιδο, έχεις μπει εδω μέσα και διαφθείρεις τα παιδάκια?
Τα προσυλητίζεις....

Fairytale
06-03-11, 11:35
O stef έχει δίκιο, τα προσυλητίζεις... (και έχεις και AUDI xaxaxa)
ας έχεις λοιπόν και κανά εργαλείο OBEY

http://photos.e46fanatics.com/data/500/medium/obey_e46-3.jpg
C U out there

nik200
06-03-11, 11:44
ας έχεις λοιπόν και κανά εργαλείο OBEY

λιγο υπομονη...προς το παρον εχω και α5!!!σε λιγο και κατι καλο σε bmw!

Fairytale
06-03-11, 12:37
Nik, επειδή το άλμπουμ φωτογραφιών του Ε46fanatics είναι κλειστό σε επισκέπτες και το link μου δεν εμφανίζεται, το obey-tool στο έκανα επισύναψη στο προηγούμενο post μου.
C U out there