PDA

Επιστροφή στο Forum : Nα παρω την Ε90 316ι 2006??


Magonaiver
26-11-10, 04:48
Γεια σας, πουλησα ενα 206cc που ειχα και ειπα να παρω ενα οικογενειακο αλλα να γουσταρω κιολας. Σκεφτηκα για skoda Yeti sta 20.000e η κανενα nissan note sta 15.800e η κανα πεζο 207...... Aλλα δε με φτιαχνουν και σκεφτομαι για κανενα 316 του 2006 με 35.000κλμ γυρω στα 16.000ε ..... τι λετε να το παρω ?????? τι να προσεξω??? :idea:
Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα κατι σε suv ενω επισης δε ξερω κατα ποσο ειναι οικογενειακο το bmw, το θεμα ειναι οτι ερωτευτικα το μοντελακι του 2006 και λεω μπας κ δε το βλεπω λογικα το θεμα..:love:

stelmaniac
26-11-10, 07:21
οποιο κι αν ειναι το ευρος της οικονομικης σου επιφανειας, μη δωσεις 16οοο για αυτοκινητο...τα αυτοκινητα πλεον δεν εχουν καμια απολυτως αξια...με 16οοο παιρνεις 2 αξιοπρεπεστατα αυτοκινητα

bimmer-corfu
26-11-10, 08:06
16.000 είναι λίγο πολλά τη σημερινή εποχή. Αν πάντως βρεις κανένα φτηνό 316 να το πάρεις εκτός και είσαι πολύ του γκαζιού...
Σε αυτή τη περίπτωση δεν θα σε βολέψει, σε κάθε άλλη περίπτωση όμως θα είσαι κομπλέ

m3e36
26-11-10, 08:58
εκτός και είσαι πολύ του γκαζιού...
Σε αυτή τη περίπτωση δεν θα σε βολέψει, σε κάθε άλλη περίπτωση όμως θα είσαι κομπλέ
οπως λεει και ο φιλος πιο πανω αν εισαι του γκαζιου μην το παρεις καθολου.ο αδερφος μου πριν 1.5 χρονο πηρε το ε92 316 mpaket καινουριο.το μετανιωσε μεσα σε 2 μηνες.ωραιο αυτοκινητο, ωραιο πατημα ολα ωραια αλλα 122Hp για το σασι αυτο ειναι παρα πολυ λιγα.
το στησιμο που εχει το αυτοκινητο αυτο ειναι να εχεις το λιγοτερο 200 αλογα.
αν δεν σε απασχολει το γκαζι τοτε προχωρα.διαφορετικα να παρεις τουλαχιστον ενα 320.

Magonaiver
26-11-10, 11:57
Βρηκα ενα 316ι exclusive 2006 me 33.000κλμ και βλεπω να μου το αφηνει στα 14.500ε , πιστευω οτι ειναι καλα αν σκεφτεις οτι θα του πηγε στα 34.000ε αν δε κανω λαθος. Θα το παω να το δουν στην αντιπρωσοπεια και πιστευω αν υπαρχει καπιο ελλατωμα να το βρουν.Με τρομαζουν λιγο κατι ελλατωματα που ακουσα για ηλεκτρονικα προβληματα και μηχανικα προβληματα που διαβασα , οποτε οταν πας για μεταχειρα αμαξι , παει ο νους σου στο κακο και οτι το πουλαει για αυτο το λογο. Το παραπανω γκαζακι οντως θα ηταν ωραιο αλλα δε βρηκα κατι σε 143 αλογα για 2006 και τα διλητρα με τρομαζουν απο θεμα φορολογιας .

Dimzan
26-11-10, 14:21
Κανε το ενα τεστ drive κι αν στο παραμικρο νιωσεις οτι δεν εχει δυναμη μην το αγορασεις.

Πολυ συντομα θα ανκαλυψεις πως τα αλογα ειναι λιγα για τα κιλα του και δεν επαρκουν αν θες το κατι παραπανω.

Το 316 ειναι καλη λυση για οσους θελουν κατι πολυτελες αλλα δεν εχουν καμια απολυτως απαιτηση σε επιδοσεις. Ενδεικτικα 0-100 γυρω στο 12


http://www.youtube.com/watch?v=88IBw10fxYY

Dimzan
26-11-10, 14:26
και εδω ενα 320 για να καταλαβεις γιατι σου προτεινουμε ολοι 320

http://www.youtube.com/watch?v=6qBBMzWOJOc&feature=player_embedded


Ειναι εμφανες οτι το 316 μετα τη 2α ψοφαει και μια προσπεραση 80-120 θελει πολυ χωρο, αρα και προσοχη. Αν δεν σε απασχολουν αυτα τοτε το 316 μια χαρα ειναι και κανει και ταξιδακια μια χαρα.

HULK
26-11-10, 14:30
Φιλε μην παρεις αμαξι με 115 αλογα και εκει τριγυρω θα το μετανιωσεις.Παρε κανε 2.0 η πηγαινε σε αλλη μαρκα με τα τουρμπο και με λιγοτερα τελη κυκλοφοριας.

Magonaiver
26-11-10, 14:42
Καλα τα λετε μακαρι να ηταν τα τελη με βαση τους ρυπους γιατι το 2λιτρο εχει λιγους αποτι εμαθα.Παντως το θεμα μου εινα οτι αφου το 206cc μου, που ηταν βαρυ με 17αρες κ αεροτομες , μου φενοταν γρηγορο και οι τσι 1.2 κ 1.4 που οδηγησα μου φανηκαν σπαστικα νευρικοι λογο μαλλον συνηθειας απο ατμοσφαιρα, πιστευω οτι θαμαι οκ με το 316ι. Το σπαστικο ειναι ομως οτι δεν πεφτουν τα πισω καθησματα ωστε να εννοθει ο πισω χωρος με το πορτπαγκαζ κ αυτο μου τι δινει, αν και εμαθα οτι ισως το βαζεις το συστημα σαν extra αμα θες.

peter79
26-11-10, 14:46
Καλα τα λετε μακαρι να ηταν τα τελη με βαση τους ρυπους γιατι το 2λιτρο εχει λιγους αποτι εμαθα.Παντως το θεμα μου εινα οτι αφου το 206cc μου, που ηταν βαρυ με 17αρες κ αεροτομες , μου φενοταν γρηγορο και οι τσι 1.2 κ 1.4 που οδηγησα μου φανηκαν σπαστικα νευρικοι λογο μαλλον συνηθειας απο ατμοσφαιρα, πιστευω οτι θαμαι οκ με το 316ι. Το σπαστικο ειναι ομως οτι δεν πεφτουν τα πισω καθησματα ωστε να εννοθει ο πισω χωρος με το πορτπαγκαζ κ αυτο μου τι δινει, αν και εμαθα οτι ισως το βαζεις το συστημα σαν extra αμα θες.

Δεν γίνεται.

κάνε ένα test drive το αμάξι και αν σου κάνει πάρτο.

καλή τιμή είναι και δεν θα σε απογοητεύσει σε τίποτα σαν αυτοκίνητο.

όσο για τα προβλήματα... τα 2006 δεν είχαν σχεδόν τίποτα.

Dimzan
26-11-10, 14:54
Φιλε δε γινεται αυτο που λες περι αισθησης γκαζιου.

Το 206 ηταν στη χειροτερη 1150 αδειο ενω το 316 στην καλυτερη 1400 αδειο με τα ιδια αλογα.

Το tsi εινια μακραν πιο γρηγορο και απο τα 2. Σε χωρους το 316 ειναι πολυ καλο για 4 ατομα.

stelmaniac
26-11-10, 20:47
ναι,παρε 320 να εχει 50οοο χιλιομετρα με μια αλλαγη λαδιων και χιλια προβληματα...σε ενα χρονο το πεταξες....!!!!!

montoya
26-11-10, 21:31
Αν αντέχεις οικονομικά, πάρε μία 320 (όχι την παραπάνω που αναφέρει ο stelmaniac:D)
Αν πάλι δεν μπορείς να την σηκώσεις (οικονομικά) θα σου πρότεινα να πας σε άλλη εταιρεία. Δυστυχώς αλλά η 316 είναι πολύ αδύναμη και όσους ξέρω, το έχουν μετανοιώσει.
Ούτε η μία βόλτα θα σου δώσει ασφαλή συμπεράσματα. Ο χρόνος θα σε ξενερώσει. μαθηματικά βέβαιο.
Όχι, δεν είμαι γκαζάκιας.........

Speedy
26-11-10, 21:51
Αναλογα τι θελει ο ανθρωπος..

Αν ψαχνεις για ενα απλο οικογενειακο το 1600 δεν εινα ασχημο,αν ζητας ποιο πολλα τοτε ο 2.0 ειναι μονοδρομος.
Βεβαια παιζει ρολο και τι σου αρεσει αν γουσταρεις Bmw χτυπατο!

Magonaiver
26-11-10, 22:10
Αρχικα δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω 34.000ε για μια 316ι με τετοιες επιδοσεις και βασικα νομιζα οτι 0-100 ειχε 10.8sec.
Ειπα με 14.500ε να παρω μια 316ι με 32.000κλμ του 06 αντι για ενα καινουργιο πεζο 207 1.4λτ.
Λογικα με αυτα που λετε εχει τα γκαζια μιανου απλου 1.4λτ , που πολυς κοσμος εχει κ κανει τα ταξιδακια του. Απο εκει κ περα δεν καταλαβα γιατι λετε οτι πρεπει να χω καλα οικονομικα ????
Εχω χρηματα αλλα δε θελω να τα τρωω σε ανουσια πραγματα.
Θεωρητικα η 316 ειναι πιο αξιοπιστη απο την 320? εντωμεταξυ η 320 πεζει με 150 η 170 αλογα ..... χμμμ ..........

Driver M
26-11-10, 23:49
ναι,παρε 320 να εχει 50οοο χιλιομετρα με μια αλλαγη λαδιων και χιλια προβληματα...σε ενα χρονο το πεταξες....!!!!!

Όλες οι 320 της αγοράς έτσι είναι? Μάλιστα...

Φίλε στα λεφτά που βρήκες την 316 είναι μια χαρά αυτοκίνητο. Ποιοτικό, πολυτελές, με πολύ καλό πάτημα στο δρόμο, αλλά και αναιμικό κινητήρα. Αν αυτό δεν σε πολυνοιάζει, προχώρα με κλειστά μάτια.
Προβλήματα αξιοπιστίας δεν υπάρχουν σε αυτά τα μοντέλα, εκτός της κολώνας τιμονιού που είναι ακριβή μεν (γύρω στα 600 ευρώ), αλλά όχι τόσο ώστε να σε αποτρεψει από την αγορά του αυτοκινήτου. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την valvetronic 320 των 150 ίππων.

Magonaiver
27-11-10, 00:11
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, γιατι ειμαι χωρις αμαξι κ ενα μηνα στο ψαξιμο, μεχρι να παρω την τελικη αποφαση το Γεναρη.Αν ηταν το χομπυ μου τα αυτοκινητα και εκανα χιλιομετρα κ ταξιδια, αξιζει να παρω κατι με γκαζι αλλα επειδη κυκλοφορω με μηχανη κ απλα παω με το αμαξι οταν βρεχει η κανα Σαβατο σε κανα Club ante k κανα ταξιδακι το χρονο χαλαρα με 150κλμ. Τωρα ειμαι αναμεσα στο 316ι μεταχειρα και σε Skoda Yeti 1.4tsi.

To Βmw το ερωτευτικα μεσα και εξω βρηκα αμεσως την θεση στο τιμονι και σε φαση να λεω " τι ειναι ο αντρας χωρις το BMW του" ενα τετοιο πραγμα μου βγαζει.
Το Υετι εχει γκαζακι, ειναι πολυ πιο πρακτικο, ειναι υπερυψωμενο για κανενα καροδρομο και ειναι η καινουργια μοδα με τα τζιποειδη. και εχει ενα 20.000 ε.
Καποια στιγμη πρεπει να διαλεξω:lamer:

Speedy
27-11-10, 14:10
Αρχικα δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω 34.000ε για μια 316ι με τετοιες επιδοσεις και βασικα νομιζα οτι 0-100 ειχε 10.8sec.
Ειπα με 14.500ε να παρω μια 316ι με 32.000κλμ του 06 αντι για ενα καινουργιο πεζο 207 1.4λτ.
Λογικα με αυτα που λετε εχει τα γκαζια μιανου απλου 1.4λτ , που πολυς κοσμος εχει κ κανει τα ταξιδακια του. Απο εκει κ περα δεν καταλαβα γιατι λετε οτι πρεπει να χω καλα οικονομικα ????
Εχω χρηματα αλλα δε θελω να τα τρωω σε ανουσια πραγματα.
Θεωρητικα η 316 ειναι πιο αξιοπιστη απο την 320? εντωμεταξυ η 320 πεζει με 150 η 170 αλογα ..... χμμμ ..........


Τα ιδια ειναι αλλα οταν μιλαμε για μεταχειρισμενο το ψαχνεις για να εισαι καλυμενος εσυ!

montoya
27-11-10, 16:13
παω με το αμαξι οταν βρεχει η κανα Σαβατο σε κανα Club ante k κανα ταξιδακι το χρονο χαλαρα με 150κλμ.

Φίλε μου, η BMW είναι υπερβολή για τις ανάγκες σου. Πάρε ένα yaris ή ένα 206 μεταχειρισμένα με 4.000€ να κάνεις την δουλειά σου. Γιατί να ρίξεις ένα 15 σε ένα αυτοκίνητο που θα κάθεται? Στην βροχή σε πάνε και τα μικρά.
Υ.Γ. Όσοι διάλεξαν 316 λόγω του ότι πριν την αγορά δεν τους ενδιέφεραν οι επιδόσεις, σύντομα άρχισαν τις ερωτήσεις για βελτίωση ή αντικατάσταση (η πλειοψηφία τουλάχιστον). Όσο και αν τονίζουμε διάφορες πτυχές ενός αυτοκινήτου (ασφάλεια, κρατήματα, τιμόνι κλπ) στο τέλος καταλαβαίνουμε πως οι επιδώσεις είναι πάντα στην κορυφή (μακράν).
Προσωπική άποψη πάντα (και ολίγον εκ πείρας)

Magonaiver
27-11-10, 17:11
Ωραια τα λετε , βεβαια πολλοι με 1.4λτ και 1.2λτ κανουν τα ταξιδακια τους και ειναι και πολυ ευχαριστημενοι και κανουν και τις προσπερασεις τους.
Απλα για μενα παιζει ρολο η συνταγη και η ΒΜW θελει το λιγοτερο 150 αλογα για το πλαισιο της και για να πετυχει η συνταγη και για να πεις οτι κανω κ λιγο παιχνιδι με την πισω κινηση.
Το ξερω οτι για τις αναγκες μου ενα Υαρις ειναι μια χαρα αλλα δεν θα ταχω καλα με τον εαυτο μου, ενω η ΒΜW σε τραβαει να την ταξιδεψεις και αφου σε ταξιδευει μετα απο λιγο καταλαβαινεις τη βλακεια που πηρες τα 115 αλογα, για μενα το ιδιο το αμαξι σε τραβαει για παραπανω αλογα ...

Dimzan
27-11-10, 17:19
Ωραια τα λετε , βεβαια πολλοι με 1.4λτ και 1.2λτ κανουν τα ταξιδακια τους και ειναι και πολυ ευχαριστημενοι και κανουν και τις προσπερασεις τους.
Απλα για μενα παιζει ρολο η συνταγη και η ΒΜW θελει το λιγοτερο 150 αλογα για το πλαισιο της και για να πετυχει η συνταγη και για να πεις οτι κανω κ λιγο παιχνιδι με την πισω κινηση.
Το ξερω οτι για τις αναγκες μου ενα Υαρις ειναι μια χαρα αλλα δεν θα ταχω καλα με τον εαυτο μου, ενω η ΒΜW σε τραβαει να την ταξιδεψεις και αφου σε ταξιδευει μετα απο λιγο καταλαβαινεις τη βλακεια που πηρες τα 115 αλογα, για μενα το ιδιο το αμαξι σε τραβαει για παραπανω αλογα ...

Φιλε μου για τη δουλεια που το θες το αμαξι καλυτερα να παρεις ενα μικρο 1600αρι gt. Θα σε ικανοποιησει πολυ περισσοτερο.

Και μια χαρα μοστρα θα ειναι για να βγαινεις το βραδυ. Αν θες σον και καλα bmw τοτε θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου.

Ενα τεστ drive θα σε πεισει πως ενα swift sport - golf tsi - fiesta s ειναι πολυ πιο ευχαριστο απο την 316 χωρις να τους λειπει η πολυτελεια μεσα. Στα 33 εισαι οχι στα 60 για να μη σε νοιαζει το γκαζι. Αλλα ακομα και ατομα 50-60 χρονων δεν ικανοποιουνται με μια 316 για τον ιδιο λογο.

Επισης θα ξενερωσεις εσυ ο ιδιος αν πληρωσεις πολυ περισσοτερα χρηματα σε σχεση με το παλιο σου και να ειναι πιο αργο.

Η πολυτελεια σου χαριζει ενα χαμογελο οταν μπεις στο αμαξι

Η αισθηση οδηγησης σου χαριζει χαμογελα οσο οδηγας.. απλο..

montoya
27-11-10, 17:51
Σωστότατος

Magonaiver
27-11-10, 18:15
Βασικα τη μοστρα την θελω για τον εαυτο μου, εχω κανει τεστ π.χ Αστρα 1.4 τurbo , ωραιο ηταν πολυ χαμογελο το γκαζακι του, και με το 1.6 206 σπασμενες 2α 3η μπασιμο σε στροφες , πιο αργο αλλα ωραιο, μετα ομως που ειδα και τις καταναλωσεις , εκοψα τα πολλα πολλα και κατι φυλαρακια με 207 170 αλογα , βαρεθηκαν τις καταναλωσεις στο 20 και ηρεμησαν , βεβαια καλο ειναι αμα στην δωσει 1 φορα το μηνα ναχεις το γκαζι να το ευχαριστηθεις.......... Εμενα ομως οταν θελω γκαζια τα χωνω με την μηχανη , αλλο πραμα....... Βεβαια στην Ελλαδα αμα πας και πανω απο 140χαω και φας καμια καλη κληση , ποιος θα φταει μετα....... Εγω αυτο που θελω ειναι να πηγαινω καμια παραλιακη και να ψευτομπαινω στα λημανακια η γενικα σε καμια στροφη , ποσα πια αλογα θελω............
Anyway εμενα μου λενε παρε Ε46 και ασε την Ε90 , το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η Ε46 , θελω την Ε90 και θελω να ειναι αξιοπιστη λογο του ονοματος της.

montoya
27-11-10, 18:38
Με όλα αυτά που λες σου απαγορεύω να πάρεις 316:whip:
Ε90 320 και τέλος. Αν σου αρέσει να πουλάς μούρη τότε το 46άρι θα σε "δυσκολέψει" μιας και είναι "παλιό" για τέτοιες δουλειές.......:p:
Υπομονή θέλει και καλό ψάξιμο. Η εποχή μας έχει πολλές ευκαιρίες.

peter79
27-11-10, 19:47
2 Πράγματα δεν τα έχεις σκεφτεί ή δεν τα έχεις αναφέρει ή δεν σε απασχολούν...

Σε εμένα πάντως πάιζουν τον πρώτο και βασικότατο λόγο για να αγοράσω ή να απορρίψω ένα αμάξι.

1. Παθητική ασφάλεια
2. Μεταπώληση

Σκέψου τα καλά αυτα τα 2.

:dblthumb2

Υ.Γ. Η 316 έχει και τα 2 απο τα παραπάνω πάντως

Dimzan
27-11-10, 20:04
Σιγα μην εχει μεταπωληση το 316 που κοστιζε πριν 4 χρονια 30.000+ ευρω και σημερα πωλειτα κατω απο 15.000


Δες ποσο εχει ενα civic του 2006 και ποσο ειχε αγορα τοτε.. Η μεταπωληση παει ποσοστιαια επι του ποσου της αγορας.

Τα ακριβα αμαξια εχουν πολυ μεγαλη και γρηγορη απαξιωση


Παθητικη ασφαλεια εχει οντως κορυφαια :)

Driver M
27-11-10, 20:06
Φιλε μου για τη δουλεια που το θες το αμαξι καλυτερα να παρεις ενα μικρο 1600αρι gt. Θα σε ικανοποιησει πολυ περισσοτερο.

Και μια χαρα μοστρα θα ειναι για να βγαινεις το βραδυ. Αν θες σον και καλα bmw τοτε θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου.

Ενα τεστ drive θα σε πεισει πως ενα swift sport - golf tsi - fiesta s ειναι πολυ πιο ευχαριστο απο την 316 χωρις να τους λειπει η πολυτελεια μεσα. Στα 33 εισαι οχι στα 60 για να μη σε νοιαζει το γκαζι. Αλλα ακομα και ατομα 50-60 χρονων δεν ικανοποιουνται με μια 316 για τον ιδιο λογο.

Επισης θα ξενερωσεις εσυ ο ιδιος αν πληρωσεις πολυ περισσοτερα χρηματα σε σχεση με το παλιο σου και να ειναι πιο αργο.

Η πολυτελεια σου χαριζει ενα χαμογελο οταν μπεις στο αμαξι

Η αισθηση οδηγησης σου χαριζει χαμογελα οσο οδηγας.. απλο..

E όχι και να συγκρίνουμε την 316 με το swift ρε παιδιά, επειδή το δεύτερο είναι πιο σβέλτο (που σιγά το γρήγορο που είναι κι αυτό), ή το fiesta. Υπάρχει και η ποιότητα στη μέση, η άνεση, η πολυτέλεια, το κύρος αλλά και το πάτημα στο δρόμο, όπου η 316 είναι πολύ ανώτερη.
Οκ, υστερεί σε επιδόσεις, αυτό όμως δεν την κάνει και να βράζει στο ίδιο καζάνι με τα εντελώς διαφορετικού τύπου αυτοκίνητα που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Με την ίδια λογική, καλύτερα κάποιος να μην πάρει Μ3 αλλά punto turbo, επειδή στην ευθεία θα είναι πιο γρήγορο...

Φίλε, σου είπα και σε πμ που με ρώτησες πως η 316 έχει αρκετά καλή αξιοπιστία, τουλάχιστον μηχανικά.
Αν δε σε απασχολούν οι επιδόσεις, τότε το αμάξι σε ΟΛΑ τα άλλα είναι μια χαρά και η τιμή που το βρήκες είναι πολύ καλή, οπότε τσίμπα το.

montoya
27-11-10, 20:10
Εκεί ακριβώς μπερδεύονται οι περισσότεροι. Βλέπουν το ποσό πώλησης και ξεχνάνε το ποσό αγοράς.
Συμφωνώ πως θα υπάρχει ζήτηση για ένα BMW αλλά τα ποσά είναι πολύ μικρά σε σχέση με την αγορά. Άρα μεγάλο χάσιμο. Το συγκεκριμένο είναι 50% κάτω μέσα σε 4 χρόνια.

Dimzan
27-11-10, 20:17
E όχι και να συγκρίνουμε την 316 με το swift ρε παιδιά, επειδή το δεύτερο είναι πιο σβέλτο (που σιγά το γρήγορο που είναι κι αυτό), ή το fiesta. Υπάρχει και η ποιότητα στη μέση, η άνεση, η πολυτέλεια, το κύρος αλλά και το πάτημα στο δρόμο, όπου η 316 είναι πολύ ανώτερη.
Οκ, υστερεί σε επιδόσεις, αυτό όμως δεν την κάνει και να βράζει στο ίδιο καζάνι με τα εντελώς διαφορετικού τύπου αυτοκίνητα που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Με την ίδια λογική, καλύτερα κάποιος να μην πάρει Μ3 αλλά punto turbo, επειδή στην ευθεία θα είναι πιο γρήγορο...

Φίλε, σου είπα και σε πμ που με ρώτησες πως η 316 έχει αρκετά καλή αξιοπιστία, τουλάχιστον μηχανικά.
Αν δε σε απασχολούν οι επιδόσεις, τότε το αμάξι σε ΟΛΑ τα άλλα είναι μια χαρά και η τιμή που το βρήκες είναι πολύ καλή, οπότε τσίμπα το.


Ο λογος που ανεφερα τα παραπνω μοντελα ειναι επειδη εχουν αξιοπρεπες πατημα και αρκετη πολυτελεια για τα χρηματα που κοστιζουν.

Προφανως ο ανθρωπος ξερει πως δε θα εχει το πατημα της bmw και την αισθηση της ομως αν οδηγησει καποιο απο τα παραπανω μπορει να μην ειναι στο τοπ της αισθησης αλλα να τον ικανοποιησει. Αλλωστε πριν οδηγουσε 206 καμπριο και ακομα δεν εχει οδηγησει την 316. Καθε ανρθωπος αγοραζει αμαξι συμφωνα με τα δικα του στανταρ και τις δικες του προτεραιοτητες. Αμα ειχαμε ολοι ως κυρια στανταρ την πολυτελεια, και την αισθηση ΜΟΝΟ θα αγοραζαμε 316 παντα.

Εσυ τα ισοπεδωσες ολα λεγοντα για Μ3 και pundo-gt που απεχουν σε ολους τους τομεις: αισθηση-πατημα, ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ. Εγω τουλαχιστο αναφερα παρεμφερη οχηματα απο αποψη κοστους και αισθησης οδηγησης. Και μη μου πεις οτι εχει ωραια αισθηση οδηγησης το 316 διοτι εχω οδηγησει ολα οσα ανεφερα παραπανω και επ ουδενι συγκρινονται με το 316 ε90 (που επισης εχω οδηγησει) αλλα και το 116σπορ που υποτιθεται ειανι και πιο ελαφρυ.

φιλικα....


PS: το απλο 1300 swift ειναι πυραυλος διπλα στο 316, οποτε θες το συγκρινουμε, εχει ο πατερας μου ενα. Το γρηγορο swift μεσα φοραει μπακετ και κλιμα και για επιδοσεις σε σχεση με την 316 ειναι προφανως αστειο να μιλησουμε διοτι βγαζει 0-100 κατω απο 9. Οδηγησε το πρωτα, νιωσε το και μετα πες μας αν οντως ειναι αργο-γρηγορο. Το fiesta s (1600 125αλογα)το εχει η αδερφη μου και μπορω να σε πεισω και για αυτο οτι ειναι ησυχο σε ταξιδι με τρομερο πατημα και κρατημα χωρις να κοπαναει, ομορφο εσωτερικο χωρις να του λειπει κατι, καταναλωση 5-9 λ/100 και φυσικα για επιδοσεις παλι να μην μιλησουμε. Φυσικα εχει και χωρους για 4 ατομα και αξιοπρεπες πορτμπαγκαζ πανω κατω οπως η 316.

Driver M
27-11-10, 20:25
Ο λογος που ανεφερα τα παραπνω μοντελα ειναι επειδη εχουν αξιοπρεπες πατημα και αρκετη πολυτελεια για τα χρηματα που κοστιζουν.

Προφανως ο ανθρωπος ξερει πως δε θα εχει το πατημα της bmw και την αισθηση της ομως αν οδηγησει καποιο απο τα παραπανω μπορει να μην ειναι στο τοπ της αισθησης αλλα να τον ικανοποιησει. Αλλωστε πριν οδηγουσε 206 καμπριο και ακομα δεν εχει οδηγησει την 316. Καθε ανρθωπος αγοραζει αμαξι συμφωνα με τα δικα του στανταρ και τις δικες του προτεραιοτητες. Αμα ειχαμε ολοι ως κυρια στανταρ την πολυτελεια, και την αισθηση ΜΟΝΟ θα αγοραζαμε 316 παντα.

Εσυ τα ισοπεδωσες ολα λεγοντα για Μ3 και pundo-gt που απεχουν σε ολους τους τομεις: αισθηση-πατημα, ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ. Εγω τουλαχιστο αναφερα παρεμφερη οχηματα απο αποψη κοστους και αισθησης οδηγησης. Και μη μου πεις οτι εχει ωραια αισθηση οδηγησης το 316 διοτι εχω οδηγησει ολα οσα ανεφερα παραπανω και επ ουδενι συγκρινονται με το 316 ε90 (που επισης εχω οδηγησει) αλλα και το 116σπορ που υποτιθεται ειανι και πιο ελαφρυ.

φιλικα....
Εννοείται φιλικά μιλάμε.

316 δεν έχω οδηγήσει, η 320 μου όμως είναι άψογη οδηγικά (με ανάρτηση Μ βέβαια) αλλά και απλή 320 που έχω οδηγήσει είναι μια χαρά.
116 όμως έχω οδηγήσει και μου άρεσε πολύ. Καλά αυτά που ανέφερες οδηγικά (το golf βέβαια ήταν πολύ αδιάφορο) αφπύ έχω οδηγήσει και swift sport και fiesta 1.4 όμως, αλλά ο άσσος όπως και η 3άρα μου μου άρεσαν περισσότερο.
Και εννοείται πως δε συγκρίνονται αυτοκίνητα supermini με άσσο και 3άρα, αλλά τέλος πάντων.

Ότι ο καθένας αγοράζει αμάξι με δικές του προτεραιότητες είναι το βασικότερο. Και οι ανάγκες του φίλου δε μου φάνηκαν πως έχουν να κάνουν με την ταχύτητα.
Γι'αυτό και πιστεύω πως η 316 θα του είναι μια χαρά.

Dimzan
27-11-10, 20:34
το φιεστα 1.4 ειναι ταφος. Εχω κανει test drive ολη τη σειρα οποτε στο ελω εγγυημενα, ουτε μεταβλητες βαλβιδες... για το θεμα 316 116 δε θα κανω λογο διοτι θα ξεφυγει το θρεντ οπως εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον. Η αποψη μου λεει απλα πως η πισω κινηση χωρις αλογα δεν προσφερει συγκινησεις. Γι αυτο και ανεφερα αμαξια με εξισου καλο κρατημα-πατημα που δεν ειανι πισωκινητα. Το tsi ειναι οντως λιγο αποκομενο στην οδηγηση ομως παιζει στα ιδια χρηματα μεταχειρισμενο και δεν ξερω και κανεναν που να το μετανιωσε εν αντιθεσει με πολλους που στα ιδια χρηματα πηραν 316.

320 εχω μπει στην καινουρια με τα 170 αλλα δεν την εχω οδηγησει. Σιγουρα εχω θετικες εντυπωσεις, πολυ πιο θετικες απο την 316.



Και τωρα στο θεμα του φιλου μας. Οπως ειπαμε ειναι θεμα αναγκων. Εσυ βλεπεις οτι ο φιλος δεν δειχνει να εχει αναγκη την ταχυτητα, εγω ομως βλεπω να την εχει αναγκη απλα λογω του ενθουσιασμου της μαρκας και της πολυτελειας να μην εκφραζεται τωρα. Οπως ειπα και πριν θα ξενερωσει αν παρει πολυ πιο ακριβο αμαξι και αισθητα πιο αργο.

Αν ο φιλος θελει οπωσδηποτε Bmw θα του προτεινα Ε39 εξακυλινδρο. Πολυτελεια-ανεση-λογικες επιδοσεις σε καλη τιμη. Τσιμπαει λιγο στην καταναλωση αλλα σε σχεση μ το καινουριο 316 το προτιμω. Ισως και 520 Ε60 να βρει σε καλη τιμη αν εχει το κολλημα του καινουριου

montoya
27-11-10, 20:35
Το θέμα είναι να κάνουμε χαλαρή κουβέντα για να την ευχαριστιόμαστε κιόλας.
Πιστεύω πως το γκάζι πάντα επηρεάζει, όσο αδιάφορος κι αν είσαι γι' αυτό.
Όσο για τον Magonaiver, πιστεύω πως εφόσον είναι λάτρης της ταχύτητας (ξεκα...νει με την μηχανή του) σίγουρα το 316 θα τον ξενερώσει. Επίσης θα δυσκολευτεί και με την μόστρα που θέλει να κάνει, όταν τον περνάνε σαν σταματημένο διάφοροι κουβάδες.........

Dimzan
27-11-10, 20:45
γρηγορη μηχανη και αργο αμαξι δεν συνδυαζονται...

το λεω διοτι αν κρινω απο εμενα θελω να παρω πιο γρηγορο αμαξι τωρα...

montoya
27-11-10, 20:46
Πάρε μία 316 :drive2:

E36 RULES!!
27-11-10, 20:48
Γρήγορο αμαξι
Μόστρα
Λιγα λεφτά

Μονο 2 απο αυτα συνδιάζονται...

Driver M
27-11-10, 20:55
Εν κατακλείδι λοιπόν...
Πάρε ρε φίλε magovaiver μια 320 να ησυχάσουμε κι εμείς, να έχεις κι εσύ ένα πολύ πιο ολοκληρωμένο αμάξι! χαχαχα

Magonaiver
27-11-10, 21:26
Πηρα τον τυπο παλυ πριν λιγο και μου ειπε οτι το αμαξι ουτε εχει κατι ουτε του ειχε βγαλει καποιο προβλημα.Γυρω στα 17.000ε πιανει αυτο το αμαξι αλλα αποτι καταλαβα ο τυπος το φυσαει και γιαυτο εχει ριξει την τιμη και το αμαξι το χει για την γυναικα του.
Anyway αυτο που θελω σε ενα αμαξι ειναι .. Λειτουργικο-- χωρους- αξιοπιστια ---ομορφια-- αξιοπρεπες γκαζι--οδικη συμπεριφορα.......αυτα τα εχει το skoda Yeti 1.4tsi 145 aloga , υπερηψωμενο για λιγο καροδρομο , ριχνεις καθησματα και βαζεις κ 2 ποδηλατα μεσα στα 21.000ε.
Ωραιο το ΕΟS , ωραια και η alfa GT , ωραια και η Ε90.
Βεβαια ο τυπος εχει την E90 exclusive , με ηλιοροφη γκρι δερμα και καρυδια. Μαυρο. ΤΟ βλεπω σε φοτο και λιωνω επισης μου μενουν και 6.5 χιλιαρικα ρεστα σε σχεση με το Yeti kai θα απολαμβανω και BMW.
To ομολογω ειμαι γκαζιαρης και αμα κατι μου κατσει κατι στα φαναρια η οπουδηποτε θα αρχισουν τα κυνηγητα, οποτε καλο ειναι για μενα κατι πιο ηρεμο , απο τοτε που μου βρεθηκε στην εθνικη σε στροφη μπροστα μου ντελαπαρισμενο αμαξι , πηγαινα 180 χαλαρα κ το απεφυγα για 1εκ , τωρα για μενα 140-150 μεσαια λωριδα απολαυση μουσικουλα ηλιοροφη γκομενακι και καλα να μαστε ολοι , ευχαριστω.:friday:

bmw318i
27-11-10, 21:43
Καλά περιμένεις αντικειμενική απάντηση σε ερώτημα BMW ή skoda yeti, σε forum ΒΜW? :icon02:

EVANGELOS
27-11-10, 21:44
Nα παρω την Ε90 316ι 2006??

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ... ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ !!!

montoya
27-11-10, 21:49
Το 316 δεν πληρεί το "αξιοπρεπές γκάζι".
Το yeti δεν πληρεί το "ομορφιά" και "οδική συμπεριφορά"
Το Εos (που το λατρεύω) δεν πληρεί το "χώρους"
κάνε αυτό που λέει ο Driver M για να ησυχάσουμε.....:D

bmw318i
27-11-10, 21:50
Γρήγορο αμαξι
Μόστρα
Λιγα λεφτά

Μονο 2 απο αυτα συνδιάζονται...

:+1: x1000

Magonaiver
27-11-10, 22:15
Ειμαι ευαισθητος και με εππηρεαζεται και μου ξυπνησατε παλια γκαζιαρικα αισθηματα, εγω αμα πιο 3-4 ποτα αρχιζω και πιανω 150χαω σε κατοικημενες περιοχες , δεν ειμαι για πολλα αλογα εγω και ειδικα κατι turbo μου ξυπνανε το διαολο μεσα μου και δε σταματαω με την αδρεναληνη στα κοκκινα.
Παντως νιωθω θυμα 1ον γιατι η bmw σταματησε το 1800κυβ η 1900 ηταν στην ε46 με τα
120 και 143 αλογα που ειχε και καλη ροπη.
και 2ον γιατι η Ελλαδα αναγκαζει τους 2λιτρους να δινουν 600ε τελη ενω οι ρυποι μιας ΒΜW ειναι πολλοι λιγοι....Αυτοι ειναι οι λογοι που με αναγκαζουν να παρω 316 και οχι επειδη το επελεξα.Βεβαια τα λεφτα ταχω αλλα δε τα δινω αδικα στους κεραταδ*ς.
Τωρα οποιος παρει 2λτ BMW apo 1/11/10 θα πληρωνει σημα 250ε , ισως το βαλουν και του χρονου ολοι να πηγαινουν με βαση τους ρυπους και να πεσει το σημα σας και να περνα 2λτ , αλλα νιωθω εγκλοβισμενος με τους τρελαρες πουχουμε μπλεξει. :banghead::icon42:

E36 RULES!!
27-11-10, 22:16
Ειμαι ευαισθητος και με εππηρεαζεται και μου ξυπνησατε παλια γκαζιαρικα αισθηματα, εγω αμα πιο 3-4 ποτα αρχιζω και πιανω 150χαω σε κατοικημενες περιοχες , δεν ειμαι για πολλα αλογα εγω και ειδικα κατι turbo μου ξυπνανε το διαολο μεσα μου και δε σταματαω με την αδρεναληνη στα κοκκινα.:

Τότε, εντελώς φιλικά, πάρε ένα ποδήλατο :)

montoya
27-11-10, 22:21
Παντως νιωθω θυμα 1ον γιατι η bmw σταματησε το 1800κυβ η 1900 ηταν στην ε46 με τα
120 και 143 αλογα που ειχε και καλη ροπη.
143 είχε το 318 το οποίο όμως ήταν 2λιτρο.......:chair:

Magonaiver
27-11-10, 22:28
Συμφωνω , αλλα πες μου , δε σου εχει τυχει να φευγεις απο club της παραλιακης ναχεις πιει τα ποτακια σου με τα φιλαρακια και καποιος να σου γκαζωνει στα φαναρια και ολοι να σου λενε δωσε δωσε και να κοντραρετε λιγο? η στις στροφες στα λημανακια η καμια επιδαυρο να θες να δεις πως μπαινει το αμαξι σου ετσι για να μαθεις τα ορια του?:scratchch

120ihatch
27-11-10, 22:31
Ειμαι ευαισθητος και με εππηρεαζεται και μου ξυπνησατε παλια γκαζιαρικα αισθηματα, εγω αμα πιο 3-4 ποτα αρχιζω και πιανω 150χαω σε κατοικημενες περιοχες , δεν ειμαι για πολλα αλογα εγω και ειδικα κατι turbo μου ξυπνανε το διαολο μεσα μου και δε σταματαω με την αδρεναληνη στα κοκκινα.
Παντως νιωθω θυμα 1ον γιατι η bmw σταματησε το 1800κυβ η 1900 ηταν στην ε46 με τα
120 και 143 αλογα που ειχε και καλη ροπη.
και 2ον γιατι η Ελλαδα αναγκαζει τους 2λιτρους να δινουν 600ε τελη ενω οι ρυποι μιας ΒΜW ειναι πολλοι λιγοι....Αυτοι ειναι οι λογοι που με αναγκαζουν να παρω 316 και οχι επειδη το επελεξα.Βεβαια τα λεφτα ταχω αλλα δε τα δινω αδικα στους κεραταδ*ς.
Τωρα οποιος παρει 2λτ BMW apo 1/11/10 θα πληρωνει σημα 250ε , ισως το βαλουν και του χρονου ολοι να πηγαινουν με βαση τους ρυπους και να πεσει το σημα σας και να περνα 2λτ , αλλα νιωθω εγκλοβισμενος με τους τρελαρες πουχουμε μπλεξει. :banghead::icon42:


ΠΟΤΟ και ΟΔΗΓΗΣΗ δεν πάνε μαζί.

Όταν έχουμε πιει, είτε δίνουμε το αυτοκίνητο να το οδηγήσει κάποιος που δεν έχει πιει σταγόνα, είτε πηγαίνουμε σπίτι με ταξί και γυρίζουμε να πάρουμε το αυτοκίνητό μας την επόμενη μέρα.

Δικαιολογίες δεν υπάρχουν σε αυτό το θέμα.

E36 RULES!!
27-11-10, 22:38
Συμφωνω , αλλα πες μου , δε σου εχει τυχει να φευγεις απο club της παραλιακης ναχεις πιει τα ποτακια σου με τα φιλαρακια και καποιος να σου γκαζωνει στα φαναρια και ολοι να σου λενε δωσε δωσε και να κοντραρετε λιγο? η στις στροφες στα λημανακια η καμια επιδαυρο να θες να δεις πως μπαινει το αμαξι σου ετσι για να μαθεις τα ορια του?:scratchch

έφτασα σε σημείο να κανω αναβασεις-καταβασεις καθε δεύτερη μέρα, και κυνηγιέμαι συχνα-πυκνα σε παλιες Ε.Ο.. Αλλα παντα πριν τα ποτακια ;)

Δεν το παιζω Οσία Μαρία, καθε αλλο, εχω κανει πολλες λαλακιες και εχω πληρωσει κ ολας, αλλα ποτε ενω εχω πιει ;)

Τεσπα, το παμε αλλου το θεμα και δεν χρειαζεται ;)

montoya
27-11-10, 22:42
Συμφωνω , αλλα πες μου , δε σου εχει τυχει να φευγεις απο club της παραλιακης ναχεις πιει τα ποτακια σου με τα φιλαρακια και καποιος να σου γκαζωνει στα φαναρια και ολοι να σου λενε δωσε δωσε και να κοντραρετε λιγο? η στις στροφες στα λημανακια η καμια επιδαυρο να θες να δεις πως μπαινει το αμαξι σου ετσι για να μαθεις τα ορια του?:scratchch

κατά τα άλλα δεν σε ενδιαφέρει το γκάζι...!!!
Κρυφοπουτ...νίτσα:dance:

Magonaiver
27-11-10, 22:47
Συμφωνω απολυτα , καλη υπενθημιση τωρα που ερχοντε γιορτες. Απλα πας για ενα ποτο , μετα σε κερνανε κανα σφυνακι , παιζουν και κατι μπομπες ποτα , αντε να σε πει και κανενας ξενερωτο και ερχεται το κακο.Ενταξει κατι μαμακιες που εκανα στα 20-25 της σταματησα στα 33 , ΤΟ θεμα ειναι οτι τα γκαζιαρικα αυτοκινητα τα συνδεσα με εφηβικες μαμακιες που πρεπει να ξεπερασω και οχι με ενα ολοκληρωμενο αυτοκινητο οπως θεωρειται εδω.:ices_ange

Magonaiver
27-11-10, 23:14
Ναι ειμαι γκαζιαρης , για μενα οτιδηποτε κατω απο 1.8τ quatro δεν με συγκινει και κρυφα κοιταζω τα Cobra shelby 600 αλογα ωμη δυναμη χωρις πολλα ηλεκτρονικα κλπ και τι να κανω? , οταν λενε οτι η βενζηνη θα παει 2ε , οταν δεν εχουμε μια πιστα να βγαλουμε το κεφι μας, οταν δεν εχουμε autobank {πως το λενε το Γερμανικο?} ,οταν εχουμε καροδρομους με αναποδες στροφες και καθολου οδηγηκη παιδεια και απο πανω να σου λενε οτι θα σου μειωσουν το μυσθο.Ti να κανω? , ειμαι ενας ταπωμενος γκαζιαρης που του εκοψαν τα φτερα και την ψυχολογια και βγaζω γουστα με την μηχανη και τα watersports και απλα θελω να κανω ενα δωρακι στον εαυτο μου μια μεταχειρα πολυτελη BMW με ενα ηρεμο κινητηρα να πηγαινω την βολτιτσα μου. Γιατι οταν εχεις γκαζι το πατας και μετα το συνηθιζεις και μετα θες κατι παραπανω .............

montoya
27-11-10, 23:38
Το 316 δεν θα το συνηθίσεις. Θα θέλεις αμέσως το κάτι παραπάνω......

Dim77
27-11-10, 23:49
Συμφωνω , αλλα πες μου , δε σου εχει τυχει να φευγεις απο club της παραλιακης ναχεις πιει τα ποτακια σου με τα φιλαρακια και καποιος να σου γκαζωνει στα φαναρια και ολοι να σου λενε δωσε δωσε και να κοντραρετε λιγο? η στις στροφες στα λημανακια η καμια επιδαυρο να θες να δεις πως μπαινει το αμαξι σου ετσι για να μαθεις τα ορια του?:scratchch

Δε μου έχει τύχει σε 16 χρόνια που οδηγώ πάντως και ούτε πρόκειται.
Και αν από κακές συγκυρίες πιω λίγο(τόσο λίγο που δεν κινδυνεύω καν να με γράψουν)....πάω ήρεμα και χαλαρά.

Κατά τα άλλα στο θέμα τώρα, το 316 είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για βόλτες και ταξιδάκια.

Αν θέλήσεις όμως να γίνεις ο κυρίαρχος της αριστερής λωρίδας πιθανόν να γελοιοποιηθείς (σαν έναν με κόκκινο Ε36 που πήγε να τρακάρει μερικούς μεταξύ των οποίων και εμένα, σήμερα το βράδυ στην Εθνική λίγη ώρα πριν, και πιθανόν να είχε πιεί και τα 3-4 ποτάκια του, αφού το αμάξι του έφευγε σε ευθείες και καμπές με 150-160 μισή λωρίδα δεξιά κάθε φορά)

Magonaiver
28-11-10, 02:58
Ενταξει , εδω και αρκετα χρονια δε πινω πανω απο 2 corones.
Βασικα χρειζεται τιποτα να αλλαξω στην οδηγηση μου γιατι δεν ειχα ποτε πισωκινητο ?
Στα χιονια τις αλυσιδες που θα τις βαζω και σε ποσα λαστιχα?:idea:

Dimzan
28-11-10, 03:16
ρητορικες μαλλον οι ερωτησεις...

θεωρητικα τα πισωκινητα εχουν αναποδες αντιδρασεις απο τα μπροστινοκινητα.

Υπερστρεφουν οταν πατησεις γκαζι και μαζεουν οταν αφησεις το γκαζι

Αντιθετα τα μπροστοκινητα υποστρεφουν οταν πατησεις γκαζι και σε οριακες συνθηκες πετανε κωλο αν αφησεις το γκαζι

Στο 316 δε νομιζω οτι θα σε απασχολησουν αυτα τα πραγματα μιας και μιλαμε για ενα ουδετερο-υποστροφικο αμαξι με λιγα αλογα.


Δε μας ειπες αν οδηγησες καποιο bmw Και τι εμπειρια εχεις απο αυτο

Magonaiver
28-11-10, 03:36
Δε βρισκω να οδηγησω BMW , ισως καπου διαβασα οτι ο Σπανος δινει για τεστ drive τα μεταχειρα του , στις εγκαταστασεις του, η μηπως βρω κατι να νοικιαζεται αν ξερετε.
Παντως η ε90 316ι με 115 αλογα και 150ροπη λογικα θα ειναι πιο ασθενικη απο το ε46 1.8λτ με 112 αλογα και 180 ροπη που εχει ο γειτονας μου.?Μα καλα ειναι δυνατο να μη βγαινει σε 1.8λτ η ε90? Τι να πω.:smashtard

Speedy
28-11-10, 09:22
Ναι ειμαι γκαζιαρης , για μενα οτιδηποτε κατω απο 1.8τ quatro δεν με συγκινει και κρυφα κοιταζω τα Cobra shelby 600 αλογα ωμη δυναμη χωρις πολλα ηλεκτρονικα κλπ και τι να κανω? , οταν λενε οτι η βενζηνη θα παει 2ε , οταν δεν εχουμε μια πιστα να βγαλουμε το κεφι μας, οταν δεν εχουμε autobank {πως το λενε το Γερμανικο?} ,οταν εχουμε καροδρομους με αναποδες στροφες και καθολου οδηγηκη παιδεια και απο πανω να σου λενε οτι θα σου μειωσουν το μυσθο.Ti να κανω? , ειμαι ενας ταπωμενος γκαζιαρης που του εκοψαν τα φτερα και την ψυχολογια και βγaζω γουστα με την μηχανη και τα watersports και απλα θελω να κανω ενα δωρακι στον εαυτο μου μια μεταχειρα πολυτελη BMW με ενα ηρεμο κινητηρα να πηγαινω την βολτιτσα μου. Γιατι οταν εχεις γκαζι το πατας και μετα το συνηθιζεις και μετα θες κατι παραπανω .............



Ολα στο μυαλο ειναι φιλε μου..
Με βαση αυτα που λες ουτε 2λιτρο θες.

Dimzan
28-11-10, 12:23
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι σου αρεσει το γκαζι αλλα προσπαθεις να το κοψεις και προσπαθεις να ηρεμισεις.

Αν το σκεφτουμε λογικα καλα κανεις, διοτι προσπαθεις να αυτοπεριορισεις τις "βλακειες" στους δρομους.

Το μικροβιο ομως εινια μικροβιο, γι αυτο σου λεμε ολοι οτι θα ξενερωσεις με 316. Διοτι ειναι ωραιο να εχεις επιλογες. Ενα γρηγορο αμαξι μπορει να παει αργα. Ενα αργο δεν μπορει να παει γρηγορα

(εγω παντως αν δεν ειχα οικογενεια και μπορουσα να συντηρησω 2λιτρο ΤΩΡΑ θα επαιρνα s2000)
(ναι ξερω θα με βρισετε αλλα οκ...)

peter79
28-11-10, 13:52
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι σου αρεσει το γκαζι αλλα προσπαθεις να το κοψεις και προσπαθεις να ηρεμισεις.

Αν το σκεφτουμε λογικα καλα κανεις, διοτι προσπαθεις να αυτοπεριορισεις τις "βλακειες" στους δρομους.

Το μικροβιο ομως εινια μικροβιο, γι αυτο σου λεμε ολοι οτι θα ξενερωσεις με 316. Διοτι ειναι ωραιο να εχεις επιλογες. Ενα γρηγορο αμαξι μπορει να παει αργα. Ενα αργο δεν μπορει να παει γρηγορα

(εγω παντως αν δεν ειχα οικογενεια και μπορουσα να συντηρησω 2λιτρο ΤΩΡΑ θα επαιρνα s2000)
(ναι ξερω θα με βρισετε αλλα οκ...)

Γρήγορο εννοούμε το 0-100?

Γιατί τελική η 316 έχει 220 παρακαλώ....

γρήγορα μπορούν όλα να πάνε. αρκεί να ξέρεις να οδηγάς και όχι να το παίζεις οδηγός...

α, να σας υπενθυμίσω οτι η διαφορά στο 0-100 με την 320 είναι μάλλον για γέλια έτσι?

εθνική η 316 πάει πολύ περισσότερο απο μια χαρά.

επανέρχομαι λοιπ΄πν στο θέμα του ποστ σε σχέση με το 316 Vs Skoda.

και λέω το εξής:

ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ????

Dimzan
28-11-10, 14:39
τα βιντεακια που ποσταρα ειναι πολυ κατατοπιστικα.

μια προσπεραση με το 316 και με το 320 εχουν ουσιαστικες διαφορες. Αν εχεις μπροστα σου φορτηγο που κινειται με 60-70 χλμ με το ενα αμαξι μπορεις να κανεις προσπεραση με το αλλο οχι. Δε συμφωνεις? Ο υποψηφιος αγοραστης μην ξεχνας πως ειχε 206 πριν με 110 αλογα και 1200 κιλα.

αμα το παμε ετσι και το civic μου γραφει 210 στην ευθεια. Μετα τα 180 ομως πρεπει να κανεις αιτηση στο υπουργειο για να ανεβασει χλμ. Το 316 ανεβαζει μεν σταθερα αλλα παρα πολυ αργα. Και οχι απο τα 180 στα 220 που φανταζομαι θα θελει κανα λεπτο αλλα ηδη απο τα 130 ψοφαει. Δες ξανα τα βιντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=88IBw10fxYY

E36 RULES!!
28-11-10, 14:43
Συμφωνώ με τον Peter.. Απορώ, όσοι λετε ''τα αργα αμαξια δεν πανε γρηγορα'', ''τα πισωκινητα με λιγα αλογα δεν υπερστρεφουν'' και λοιπά χαρουμενα, αν εχετε οδηγήσει ποτε ενα απο αυτα.. (δεν λεω να το παρουμε μεχρι τη γωνια, εννοω ΟΔΗΓΗΣΕΙ)..

Το ''γρηγορα'' και το ''αργα'' πάντα πρέπει να προσδιοριστούν. Γρήγορο που? ΟΚ, φυσικά ενα 316 στη Βουτα, Κρυφή και Ταμπελα-Γέφυρα της Πάτρας είναι τάφος. Όπως και τα μισά BMW αλλωστε (το ξερετε οτι ειναι αληθεια, μην πεσετε να με κραξετε).
Δεν νομίζω να ισχύει όμως το ίδιο σε μια στροφοδιαδρομή.. Υπαρχουν πολλοι που ειχαν ή έχουν ακόμα 316 και κάνουν όργια, δεν χρειάζεται να πω ποιοι είναι, όπως και άλλοι που γινανε 6κυλινδροι και τουρμπισανε και ουτε μια πλατεια δεν μπορουν να κανουν (δεν αναφερομαι για καποιον στο forum μην ανησυχείτε)
Το ξερω οτι μιλαμε για ενα ολοκληρωμένο αυτοκίνητο με αποδεκτές επιδόσεις σε πολλούς τομεις (δεν ειναι και ολοι κολλημενοι με τις στροφες, οπως βεβαια δεν ειμαστε και ολοι κολλημενοι με τις ευθειες), και πολύ σωστά ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ, ούτε υπερασπίζομαι τα 316 και τα BMW (καθε αλλο μαλιστα, συνεχεια τα κραζω και το ξερετε), ούτε ειμαι κανας χερας (Θου Κυριε), απλα, αργα και γρήγορα ΠΟΥ? Και του αλλου το Nissan με κερναγε καροτσες και οταν ανεβηκαμε Πιτιτσα του εγλυφα τον πισω προφυλακτηρα..

ΟΛΑ τα αυτοκινητα μπορουν να πανε γρήγορα

ΟΛΑ τα πισωκινητα (και οχι μονο) μπορουν να πεταξουν κωλο, είτε εκ προθέσεως είτε κατα λαθος

και κυριως

ΟΛΑ τα αυτοκινητα ειναι εν δυνάμει φονικές ανεξέλεγκτες μηχανες..

Εdit. Με 100 αλογα, 3 ατομα και φουλ βαλιτσες δεν ειχα προβλημα να προσπεραασω κανεναν... Ουτε σε Αutostrada... Ουτε κανενας που ξερω και με 75 αλογα ακομα... Μαλλον θα ειμαστε απο αλλο πλανητη..

Dimzan
28-11-10, 14:55
μαριε δες το ποστ μου. αναφερομαι στον συγκεκριμενο ανθρωπο συμφωνα και με τι αμαξι οδηγουσε πριν.

εχω οδηγησει και το 316 και το 116 οχι για ενα τετραγωνο οπως λες οποτε εχω ρεαλιστικη αποψη περα και απο τα βιντεακια.


προσπεραση μπορεις να κανεις και με ατος αμα το παμε ετσι. Μιλαω για ενεργητικη ασφαλεια και για τα δεδομενα του φιλου.

προσωπικα την εχω πατησει σε προσπεραση οδηγωντας αμαξι πιο αργο απ το δικο μου. Ξαφνικα ανακαλυπτεις οτι πρεπει να εχεις διπλασιο μηκος στο αντιθετο ρευμα για να προσπερασεις.

Dim77
28-11-10, 14:57
Συμφωνώ με τον Peter.. Απορώ, όσοι λετε ''τα αργα αμαξια δεν πανε γρηγορα'', ''τα πισωκινητα με λιγα αλογα δεν υπερστρεφουν'' και λοιπά χαρουμενα, αν εχετε οδηγήσει ποτε ενα απο αυτα.. (δεν λεω να το παρουμε μεχρι τη γωνια, εννοω ΟΔΗΓΗΣΕΙ)..

Το ''γρηγορα'' και το ''αργα'' πάντα πρέπει να προσδιοριστούν. Γρήγορο που? ΟΚ, φυσικά ενα 316 στη Βουτα, Κρυφή και Ταμπελα-Γέφυρα της Πάτρας είναι τάφος. Όπως και τα μισά BMW αλλωστε (το ξερετε οτι ειναι αληθεια, μην πεσετε να με κραξετε).
Δεν νομίζω να ισχύει όμως το ίδιο σε μια στροφοδιαδρομή.. Υπαρχουν πολλοι που ειχαν ή έχουν ακόμα 316 και κάνουν όργια, δεν χρειάζεται να πω ποιοι είναι, όπως και άλλοι που γινανε 6κυλινδροι και τουρμπισανε και ουτε μια πλατεια δεν μπορουν να κανουν (δεν αναφερομαι για καποιον στο forum μην ανησυχείτε)
Το ξερω οτι μιλαμε για ενα ολοκληρωμένο αυτοκίνητο με αποδεκτές επιδόσεις σε πολλούς τομεις (δεν ειναι και ολοι κολλημενοι με τις στροφες, οπως βεβαια δεν ειμαστε και ολοι κολλημενοι με τις ευθειες), και πολύ σωστά ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ, ούτε υπερασπίζομαι τα 316 και τα BMW (καθε αλλο μαλιστα, συνεχεια τα κραζω και το ξερετε), ούτε ειμαι κανας χερας (Θου Κυριε), απλα, αργα και γρήγορα ΠΟΥ? Και του αλλου το Nissan με κερναγε καροτσες και οταν ανεβηκαμε Πιτιτσα του εγλυφα τον πισω προφυλακτηρα..

ΟΛΑ τα αυτοκινητα μπορουν να πανε γρήγορα

ΟΛΑ τα πισωκινητα (και οχι μονο) μπορουν να πεταξουν κωλο, είτε εκ προθέσεως είτε κατα λαθος

και κυριως

ΟΛΑ τα αυτοκινητα ειναι εν δυνάμει φονικές ανεξέλεγκτες μηχανες..

Εdit. Με 100 αλογα, 3 ατομα και φουλ βαλιτσες δεν ειχα προβλημα να προσπεραασω κανεναν... Ουτε σε Αutostrada... Ουτε κανενας που ξερω και με 75 αλογα ακομα... Μαλλον θα ειμαστε απο αλλο πλανητη..

+11888

Εντωμεταξύ σε αυτό το βιντεο με το 316i φαίνεται να επιταχύνει πολύ ωραία.

Κάποτε (όχι πολλά χρόνια πριν), αυτή η πορεία ταχύμετρου αντιστοιχούσε σε 2λιτρο αυτοκίνητο και προσπέρναγαν φυσικά μια χαρά.:deal:

E36 RULES!!
28-11-10, 15:06
μαριε δες το ποστ μου. αναφερομαι στον συγκεκριμενο ανθρωπο συμφωνα και με τι αμαξι οδηγουσε πριν.

εχω οδηγησει και το 316 και το 116 οχι για ενα τετραγωνο οπως λες οποτε εχω ρεαλιστικη αποψη περα και απο τα βιντεακια.


προσπεραση μπορεις να κανεις και με ατος αμα το παμε ετσι. Μιλαω για ενεργητικη ασφαλεια και για τα δεδομενα του φιλου.

προσωπικα την εχω πατησει σε προσπεραση οδηγωντας αμαξι πιο αργο απ το δικο μου. Ξαφνικα ανακαλυπτεις οτι πρεπει να εχεις διπλασιο μηκος στο αντιθετο ρευμα για να προσπερασεις.

Ναι ρε συ, δεν αναφερόμουν σ'εσενα προσωπικά, συμφωνώ οτι θες καποια ροπή για να κάνεις ασφαλή προσπέραση, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο ''αυτοκτονια'' και επικίνδυνο το 316, 318, οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό μαμα 14/16άρι ξερω'γω.. Όπως είπα, τοσα χρονια Πατρων-Αθηνων που δεν εχει καν νησιδα και πολλα φορτηγα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.. Ισως εχω υπομονή και περιμενω πισω απο τον ''αργο'' μεχρι να βρω ικανοποιητικό άνοιγμα.. Ισως αν ειχαμε ολοι λιγη απο 'δαυτη να μην θελαμε μιση χιλιάδα ίππους για καθε μερα ;)

Dimzan
28-11-10, 15:39
δεν ειπα ρε παιδια οτι δεν επιταχυνει μην τρελαθουμε. Ειπα οτι ο ανθρωπος οδηγουσε πριν 206 πολυ πιο σπιρτοζικο και θα του πεσει καπως βαρυ.

ουτε επικινδυνο ειναι ουτε τιποτα το 316. μια χαρα αμαξι. αναφερομαι στον συγκεκριμενο υποψηφιο αγοραστη. διοτι και το 518 ε34 ειναι ακομα πιο αργο αλλα ειναι αμαξαρα και μια χαρα τηνε χουν παλεψει οοολοι οι κατοχοι του και εχουν κανει απειρα ταξιδια


@dim77 συμφωνοι οτι καποτε ανεβαζαν τα 2λιτρα ετσι αλλα σε αυτο το καποτε ολα τα υπολοιπα οχηματα πηγαιναν πιο αργα. Η σημερινη προσπεραση 70-100 ειναι το 50-80 του τοτε. Τα παντα πανε αναλογικα-ανταγωνιστικα με την εποχη τους.

E36 RULES!!
28-11-10, 15:53
δεν ειπα ρε παιδια οτι δεν επιταχυνει μην τρελαθουμε. Ειπα οτι ο ανθρωπος οδηγουσε πριν 206 πολυ πιο σπιρτοζικο και θα του πεσει καπως βαρυ.

ουτε επικινδυνο ειναι ουτε τιποτα το 316. μια χαρα αμαξι. αναφερομαι στον συγκεκριμενο υποψηφιο αγοραστη. διοτι και το 518 ε34 ειναι ακομα πιο αργο αλλα ειναι αμαξαρα και μια χαρα τηνε χουν παλεψει οοολοι οι κατοχοι του και εχουν κανει απειρα ταξιδια


@dim77 συμφωνοι οτι καποτε ανεβαζαν τα 2λιτρα ετσι αλλα σε αυτο το καποτε ολα τα υπολοιπα οχηματα πηγαιναν πιο αργα. Η σημερινη προσπεραση 70-100 ειναι το 50-80 του τοτε. Τα παντα πανε αναλογικα-ανταγωνιστικα με την εποχη τους.

Aν το 206 είναι πιο σπιρτόζικο απο το Ε90 316 τότε όντως του συγκεκριμένου αγοραστή θα του κακοφανεί.. (Δεν ξερω πώς είναι σε σχέση με ενα Ε90, εμενα δεν μου εκανε τοση εντυπωση, αλλα τα παραπανω κιλά, όπως και να το κάνουμε, φαίνονται) Όπως θα κακοφαινόταν σε οποιονδήποτε απο ενα γρηγορο αμαξι παει σε αργότερο.. Αν η διαφορά 206- 316 Ε90 ειναι τοσο μεγαλη (ξαναλέω, δεν το γνωριζω) τοτε πασο!:hello:

Dim77
28-11-10, 16:07
δεν ειπα ρε παιδια οτι δεν επιταχυνει μην τρελαθουμε. Ειπα οτι ο ανθρωπος οδηγουσε πριν 206 πολυ πιο σπιρτοζικο και θα του πεσει καπως βαρυ.

ουτε επικινδυνο ειναι ουτε τιποτα το 316. μια χαρα αμαξι. αναφερομαι στον συγκεκριμενο υποψηφιο αγοραστη. διοτι και το 518 ε34 ειναι ακομα πιο αργο αλλα ειναι αμαξαρα και μια χαρα τηνε χουν παλεψει οοολοι οι κατοχοι του και εχουν κανει απειρα ταξιδια


@dim77 συμφωνοι οτι καποτε ανεβαζαν τα 2λιτρα ετσι αλλα σε αυτο το καποτε ολα τα υπολοιπα οχηματα πηγαιναν πιο αργα. Η σημερινη προσπεραση 70-100 ειναι το 50-80 του τοτε. Τα παντα πανε αναλογικα-ανταγωνιστικα με την εποχη τους.

Edit: στο πρώτο σκέλος συμφωνώ, στην τελευταία πρόταση όμως:

Δεν είναι έτσι....πάντα το προσπέρασμα ήταν 70-110 (60-100, 80-120, 80-110 κλπ).
Το 50-80 (και 40-60 κλπ ήταν δοκιμές ελαστικότητας του κινητήρα με τις μεγάλες σχέσεις και 30-50 με 3η)
Πριν λίγα χρόνια αυτά τα ''σπιρτόζικα'' αυτοκίνητα σε αυτές τις δοκιμές...έσβηναν, ηταν άθλος να τραβάει κάτι με 3η και 1500rpm.

Πίστεψε με τα μεσαία αυτοκίνητα του όχι μακρινού ''κάποτε'' (δεκαετία 90) με 90-120 άλογα από όποιον κυβισμό (1.6-1.8-2.0-2.4) ΔΕΝ είχαν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις.

Αμφιβάλλω ότι το 206 CC ήταν πιο σπιρτόζικο από το 316 (και ειδικά αυτό με τον άμεσο ψεκασμό και τα 122 ps και 16kgm).

Πολλοί επίσης μπερδεύουν το ''σπιρτόζικο'' με το ότι η απόδοση ροπής σε όλο το φάσμα στροφών είναι σταθερή και το μοτέρ δεν ''ξεσπάει'', όμως τα χιλιομετρα ανεβαίνουν.
Επίσης τα στάνταρ σε πολλά αυτοκίνητα έχουν αλλάξει και θεωρούμε ότι τα 1.6 με 120 ps δεν πάνε (γιατί απλά κυκλοφορούν turbo με 1.2-1.4 λιτρα και 100-180 ps και λαμβάνουμε αυτά ως σημείο αναφοράς)
Το παλιό 206cc 1.6 με τα σημερινά δεδομένα είναι ότι πριν 10 χρόνια ένα αντίστοιχο (π.χ. Tigra με 1.4 και 90ps)

To σημερινό 206cc ασ πούμε με 120ps (κινητήρα BMW) σου φαίνεται σπιρτόζικο? (αμέσως θα σκεφτείς τον σωρό turbo 1.4-1.6 στα ίδια χρήματα που βγάζουν 20-60 άλογα παραπάνω και 10kgm)

H απόδοση δύναμης σε όλο το φάσμα του κινητήρα είναι ΤΟΣΟ καλύτερη που μη σου φαίνεται παράξενο αν σε αυτοκίνητα με ονομαστική μέγιστη ισχύ ίδια και βάρος 100-200 κιλά πάνω τελικά στις μεσαίες στροφές επιταχύνουν ίδια ή και καλύτερα.

Ανακάλυψε (τελειοποίησε την εφαρμογή για να είμαι δίκαιος) η VAG το τούρμπο τα τελευταία χρόνια και όποιος δεν έχει 200nm ροπής (ή 300 σε μεγαλύτερα του 1.6lt) δεν μπορεί να κινηθεί με ασφάλεια, να προσπεράσει, να ταξιδέψει κλπ...:icon_pai:

E36 RULES!!
28-11-10, 16:24
Edit: στο πρώτο σκέλος συμφωνώ, στην τελευταία πρόταση όμως:

Δεν είναι έτσι....πάντα το προσπέρασμα ήταν 70-110 (60-100, 80-120, 80-110 κλπ).
Το 50-80 (και 40-60 κλπ ήταν δοκιμές ελαστικότητας του κινητήρα με τις μεγάλες σχέσεις και 30-50 με 3η)
Πριν λίγα χρόνια αυτά τα ''σπιρτόζικα'' αυτοκίνητα σε αυτές τις δοκιμές...έσβηναν, ηταν άθλος να τραβάει κάτι με 3η και 1500rpm.

Πίστεψε με τα μεσαία αυτοκίνητα του όχι μακρινού ''κάποτε'' (δεκαετία 90) με 90-120 άλογα από όποιον κυβισμό (1.6-1.8-2.0-2.4) ΔΕΝ είχαν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις.

Αμφιβάλλω ότι το 206 CC ήταν πιο σπιρτόζικο από το 316 (και ειδικά αυτό με τον άμεσο ψεκασμό και τα 122 ps και 16kgm).

Πολλοί επίσης μπερδεύουν το ''σπιρτόζικο'' με το ότι η απόδοση ροπής σε όλο το φάσμα στροφών είναι σταθερή και το μοτέρ δεν ''ξεσπάει'', όμως τα χιλιομετρα ανεβαίνουν.
Επίσης τα στάνταρ σε πολλά αυτοκίνητα έχουν αλλάξει και θεωρούμε ότι τα 1.6 με 120 ps δεν πάνε (γιατί απλά κυκλοφορούν turbo με 1.2-1.4 λιτρα και 100-180 ps και λαμβάνουμε αυτά ως σημείο αναφοράς)
Το παλιό 206cc 1.6 με τα σημερινά δεδομένα είναι ότι πριν 10 χρόνια ένα αντίστοιχο (π.χ. Tigra με 1.4 και 90ps)

To σημερινό 206cc ασ πούμε με 120ps (κινητήρα BMW) σου φαίνεται σπιρτόζικο? (αμέσως θα σκεφτείς τον σωρό turbo 1.4-1.6 στα ίδια χρήματα που βγάζουν 20-60 άλογα παραπάνω και 10kgm)

H απόδοση δύναμης σε όλο το φάσμα του κινητήρα είναι ΤΟΣΟ καλύτερη που μη σου φαίνεται παράξενο αν σε αυτοκίνητα με ονομαστική μέγιστη ισχύ ίδια και βάρος 100-200 κιλά πάνω τελικά στις μεσαίες στροφές επιταχύνουν ίδια ή και καλύτερα.

Ανακάλυψε (τελειοποίησε την εφαρμογή για να είμαι δίκαιος) η VAG το τούρμπο τα τελευταία χρόνια και όποιος δεν έχει 200nm ροπής (ή 300 σε μεγαλύτερα του 1.6lt) δεν μπορεί να κινηθεί με ασφάλεια, να προσπεράσει, να ταξιδέψει κλπ...:icon_pai:

+άπειρα!!

Πολλα μοτερ που εχουν αυτο το (φαινομενικο) ξεσπασμα και σε κανουν να πιστεύεις οτι πανε καλυτερα απο ενα αλλο κινητήρα με απόλυτα γραμμική λειτουργία, αλλα στην πράξη συμβαίνει το αντίθετο! Το παρατηρησα στου φιλου μου το 14αρι 16v σε σύγκριση με τον Μ40, αλλα και σε Β18C και Κ20, που νομιζεις οτι ο Β18 παει απειρως καλυτερα απο τον Κ20 κλπ κλπ...

Βεβαια, αυτη η αίσθηση προσθέτει πόντους στην οδηγική εμπειρία, αλλα ταυτόχρονα δημιουργεί και πλασματικές εντυπώσεις, τις οποίες αν δεν γνωρίζεις οτι είναι πλασματικές, θα βρεθείς προ εκπληξεως :ylsuper::D

Dim77
28-11-10, 16:31
Και μια διόρθωση στο δικό μου ποστ.

Τα μεσαία αυτοκίνητα πριν μερικά χρόνια 1.6-1.8 με 90-100ps και 200 κιλά ελαφρύτερα, ήταν πιο αργά σε όλες τις μετρήσεις ρεπρίζ από τα σημερινά 1.6 120ps και 200 κιλά παραπάνω βάρος.

Τα μεσαία 1.8-2.0 με 110-130ps είναι στο ίδιο επίπεδο με τα σημερινά (και ας είναι τα σημερινά 200 κιλά πάνω με ίδιες μέγιστες ονομαστικές τιμές ισχύος-ροπής).
(πριν όπως διαβάζεται, μοιάζουν ότι όλα πήγαιναν ίδια)
Όπως και να έχει, το ότι ανέβηκαν κάποια στάνταρ ελέω τουρμπο, δε σημαίνει ότι δεν προσπερνάς μια χαρά από 70-110 την υποτιθέμενη νταλίκα - φονιά των κακόμοιρων 316i. :D

Dimzan
28-11-10, 16:31
σιγουρα οι πιο καινουριοι κινητηρες εχουν πιο γεματες καμπυλες ροπης. δεν αναφερομαι στα τουρμπο προφανως. μιλαω για τα ατμοσφαιρικα. επισης δε μιλαω μονο για αισθηση αλλα για πραγματικους αριθμους. νουμερα δεν εχω ψαξει να πω την αληθεια ομως η φυσικη ισχυει παντα και ενα καλο μετρο συγκρισης ειναι οι ιπποι/κιλο και η ροπη/κιλο.



τελοσπαντων επειδη το πλατιασα το θεμα εγω αυτο που εχω να προτεινω -οπως προτεινα και πριν- ειναι ο φιλος να κανει ενα εκτενες test-drive στο 316 και αν του αρεσει να το παρει. Αν δεν τον αφησουν για εκτενες test-drive Να πανε να πνιγουν. 15.000 θα σκασει και πρεπει να πιασουν τοπο

Dim77
28-11-10, 16:33
Φίλε Dimzan, σωστά γράφεις για ισχύ/βάρος και ροπή/βάρος, αλλά το θέμα είναι ότι στις μέρες μας στα καλά ατμοσφαιρικά οι μέγιστες τιμές τείνουν να είναι ίδιες σε όλο το φάσμα σχεδόν λειτουργίας, ενώ στα παλιά, έβλεπες 11-12 κιλά παντού εκτός από μια κορυφή των 14-15 (το πολύ).

Τώρα βλέπεις 1.6 μοτέρ με 15-16 κιλά από άκρη σε άκρη...

Magonaiver
28-11-10, 16:41
Εμαθα να οδηγω σε Audi 1.6 me 90 aloga μου φανηκε οκ.
Το πεζο μου 206cc λογο ενισχυσης καμπριο πρεπιει ναταν 1350 κιλα + 17αρες + αεροτομες και δεν καταλαβαινα ποτε εφτανε τα 150κλμ
Για μενα ολοι λεμε το ιδιο πραμα τελικα. 1 } Οτι το 316ι ειναι αξιοπρεπες αλλα 2} Για την εποχη μας προσφερει λιγοτερη συγκηνηση απο ενα golf gt 140πσ , στα ιδια χρηματα μια και ψαχνω μεταχειρα. Παντως για μενα αμα θες οδηγικη συγκηνηση εκτος απο turbo που σου δινει μια μεγαλη αισθηση ρεπριζ , πρεπει να παμε πανω απο τα 150 αλογα και πανω απο 170 αλογα οταν μιλαμε για δυλιτρο και ατμοσφαιρα{ αυτο το λεω επειδη δεν ιδια τρομακτικη διαφορα μεταξυ πεζο 1.6 115 αλογα και πεζο 2.0λτ με 150 αλογα.

Dimzan
28-11-10, 16:43
Φίλε Dimzan, σωστά γράφεις για ισχύ/βάρος και ροπή/βάρος, αλλά το θέμα είναι ότι στις μέρες μας στα καλά ατμοσφαιρικά οι μέγιστες τιμές τείνουν να είναι ίδιες σε όλο το φάσμα σχεδόν λειτουργίας, ενώ στα παλιά, έβλεπες 11-12 κιλά παντού εκτός από μια κορυφή των 14-15 (το πολύ).

Τώρα βλέπεις 1.6 μοτέρ με 15-16 κιλά από άκρη σε άκρη...

συμφωνοι αλλωστε ειπα κι εγω παραπανω για πιο γεματες καμπυλες ροπης.

σιγουρα εκτιμω πολυ εναν κινητηρα με καλη ροπη απο τις 1500 ομως η οφελιμη και αξιοποιησιμη ροπη ειναι 3500-6000 (η τον κοφτη) στις προσπερασεις.

Οι ροπες στις 1200-3000 στροφες ειναι για την πολη πολυ ευχρηστες. Εχω οδηγησει αμαξι 16v ψοφιο χαμηλα και στην αρχη με ενοχλησε. Σε μερικα λεπτα το συνηθιζεις

Dim77
28-11-10, 16:48
Το θέμα είναι ότι για τις αρχικές ''προδιαγραφές'' που είχε θέσει ο Magonaiver το 316 είναι ικανοποιητικότατο (και καλύτερο από golf 1.4Tsi).

Το σημαντικό θέμα είναι να μην ....πίνει τα ποτάκια του και οδηγεί και να αδιαφορεί για τους φίλους του που φωνάζουν αλλά δεν έχουν νομικές ευθύνες σε περίπτωση στραβής :icon_pai: :D

Speedy
28-11-10, 17:57
Mια χαρα ειναι ο 1600αρης τις Bmw μην κολαμε με τις ρεμπριζ-προσπερασειες και γενικα δυναμη..Δεν γινετε να εχουν ολοι Μ3..
Τα σημερινα 1600 σε πολλες εταιριες ειναι παρα πολυ καλα με σωστη ροπη και δυναμη και οικονομια το 316 ειναι οτι καλυετρο για εναν που δεν θελει να τρεχει και να κινειται ανετα και ποιοτηκα.

montoya
28-11-10, 20:02
Όλα θα φανούν στην πράξη. Αν ο φίλος επιλέξει την 316 θα ήθελα πάρα πολύ να μας πει τις εντυπώσεις του μετά από έναν μόλις μήνα.
Θα ήθελα να προσθέσω πως γρήγορο αυτοκίνητο για μένα δεν είναι αυτό που πιάνει 200-220. Άλλωστε πάνω από 160-180 δεν μπορείς εύκολα να πας (και αυτές ακόμη οι ταχύτητες είναι απαγορευτικές). Άρα αν μιλάμε για τελική ταχύτητα τότε οποιοδήποτε αυτοκίνητο που πιάνει 160-180 καλύπτει το θέμα γκαζιού.........
Ο φίλος θέλει λίγο μούρη άρα στα φανάρια θα έχει μεγάλο θέμα. Δεν λέω πως το 0-100 είναι σπουδαίο αλλά για την μούρη παίζει ρόλο (όχι για μένα). Το γκάζι για μένα μετράει στην προσπέραση. Εκεί είναι ασφάλεια. Ενεργητική ασφάλεια στην οποία η 316 υστερεί αρκετά. Μιλάω για μένα που κινούμε σε επαρχιακούς δρόμους και όποιος έχει αντίρρηση, μία δοκιμή θα τους πείσει. Για μένα γκάζι=ασφάλεια. Όπως τα περισσότερα πράγματα βέβαια, η κακή χρήση του μπορεί να αποβεί μοιραία.

Magonaiver
28-11-10, 20:02
Παντως αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι το καθε αμαξι εχει την συνταγη του. Για μενα η Ε90 θελει 170 αλογα για να πεις ναι πραγματικα χαιρομαι αυτο που προσφερει το ονομα της σε ολους τους τομεις, ομως ναχεις και τις γνωσεις οταν φτανεις ενα τετοιο αμαξι στα ορια του.
Το γεγονος οτι επελεξα την 316ι, ξερω οτι θαχω τα παντα εκτος απο το τραβηγμα και το χαμογελο που σου δινουν οι γρηγορες ρεπριζ αλλα θα πω στον εαυτο μου οτι φιλε δε πειραζει , ξερεις οτι στα λημανακια με πισωκουνα και 150-170 αλογα θα του πιεις το αιμα και μπορει να σε στειλει...Ολοι οι Ελληνες οδηγαμε χρονια και ειμαστε χεραδες , δε ξερω ομως ποσοι πραγματικα κατεχουν τις γνωσεις και το αντικειμενο για τετοια εγαλεια.:)

Dimzan
28-11-10, 20:12
τα ορια του αμαξιου μας τα ανακαλυπτουμε στην πιστα....

αμα καποιος ειναι κουλος θα τρακαρει ειτε εχει 316 ειτε Μ3.

κανεις δεν αυτοχαρακτηριζεται χερας και οποιος το κανει συνηθως τρωει τις ζαντες του ΑΤΟΣ απ τα χειροφρενα στα πεζοδρομια.

ολο για λιμανακια μας λες και για κοντρες με 2 ποτα στο εντερο. Σιγουρα εχεις υπαρξει ανησυχος οδηγος και μαλλον με το 316 προσπαθεις να περιορισεις τον εαυτο σου. Δεν σε κρινω για αυτο. Τουλαχιστον εσυ εχεις επιγνωση του εαυτου σου.


Η αδρεναλινη ειναι κακο μικροβιο στην οδηγηση. Το λεω διοτι ειμαι ο πρωτος που το παθαινει.

Μπες πιστα με το μηχανακι (αληθεια τι μηχανη εχεις?) να ξεδωσεις εκει και παρε ενα 316 για να κανεις ησυχα και οικονομικα ταξιδακια. Ετσι το εγκρινω.

Αμα ομως μπεις στη διαδικασια να κυνηγησεις ενα αμαξι οπως το 316 συντομα θα ξεμεινεις απο αδρεναλινη. Προσοχη, δεν λεω οτι δε στριβει καλα η οτι δεν παταει καλα.

Magonaiver
28-11-10, 20:25
Εγω Mονtoya σας χαιρομαι που εχετε τα δυλιτρα σας και απολαμαβανεται οδηγηση και ασφαλη ταξιδια.
Εμενα το πεζο οπως το ειχα κατω απο 200αλογα δεν το κανες , εφαγα τα τσαγια μου και ηρεμησα , ανοιξα την οροφη εβαλα μουσικουλα ηρεμησα και τα γκομενακια κατενθουσιασμενα.
Θα κανω το τεστ Drive και θα σας πω, εχω κανει τεστ drive στο αεροδρομια γυρω στα 40 αυτοκινητα.
Πιστευω οτι δε θα με χαλασει το 316ι ομως ...... κανω 3000κλμ το χρονο, 1 ταξιδι 6ωρο , καμια 10αρια 2 ωρα και παραλιακη 2 φορες τη βδομαδα, ποσο ποια αναγκη να χω το δυλιτρο.
Τα τελευταια χρονια η φιλοσοφια μου ειναι.......... γκαζια και αδρεναληνη με τη μηχανη -------- ανεση , ασφαλεια , πολυτελεια με το αμαξι.:smokin:

montoya
28-11-10, 20:32
Να μας απολαύσεις και όταν θα δίνουμε τα 600άρια για τα τέλη......:D

Dimzan
28-11-10, 20:37
Εγω Mονtoya σας χαιρομαι που εχετε τα δυλιτρα σας και απολαμαβανεται οδηγηση και ασφαλη ταξιδια.
Εμενα το πεζο οπως το ειχα κατω απο 200αλογα δεν το κανες , εφαγα τα τσαγια μου και ηρεμησα , ανοιξα την οροφη εβαλα μουσικουλα ηρεμησα και τα γκομενακια κατενθουσιασμενα.
Θα κανω το τεστ Drive και θα σας πω, εχω κανει τεστ drive στο αεροδρομια γυρω στα 40 αυτοκινητα.
Πιστευω οτι δε θα με χαλασει το 316ι ομως ...... κανω 3000κλμ το χρονο, 1 ταξιδι 6ωρο , καμια 10αρια 2 ωρα και παραλιακη 2 φορες τη βδομαδα, ποσο ποια αναγκη να χω το δυλιτρο.
Τα τελευταια χρονια η φιλοσοφια μου ειναι.......... γκαζια και αδρεναληνη με τη μηχανη -------- ανεση , ασφαλεια , πολυτελεια με το αμαξι.:smokin:

ΥΠΟ αυτες τις συνθηκες μια χαρα σε καλυπτει το 316. Δεν αξιζει για 3000κμ το χρονο να ζοριστεις τοσο πολυ οικονομικα..

montoya
28-11-10, 20:41
Όπως είπα και στην αρχή, ακόμα και η 316 είναι υπερβολή για την συγκεκριμένη χρήση.

Magonaiver
28-11-10, 20:46
Ειχα ενα cbr600 και το εδωσα, πηρα ενα FMX650 μονοκυλινδρο το φτιαξα 55αλογα τροχο και κανω ταρζανιες στην πολη, το πεζο παραλιγο να το κανω 200αλογα turbo αλλα το τελικα το εδωσα. Γιατι φετο παντρευομαι.
Την αδρεναλινη την περνω ποια απο το surf και το 3μετρο κυμα που με κλοτσαει, απο το 5επι5 μπαλιτσα , απο τη μηχανη που τη στηνω στα φαναρια απο το 1.6λτ αμαξι μου οταν σπαω 2ερες στις στροφες του καλαμου, σε τοσο κλειστα κοματια δε μου λειψε το γκαζι αλλα το παραπανω κρατημα........ απλα μου την εχουν σπασει ποια οι 18αρες ζαντες και τα χαμηλωμενα αυτοκινητα λογο κολοδρομων.... πιστευω με 16αρα ζαντα και 55 προφιλ να βρω την υγεια μου.

Dimzan
28-11-10, 20:58
Φιλε μου εντελως φιλικα θα στο πω οτι αμαξι συγχρονο και να παρεις θα σε καλυψει ειτε αυτο ειναι fiat pundo 1,2 ειτε ειναι Μ5.

Εφοσον το αμαξι ΔΕΝ ειναι το κυριο μεσο μετακινησης σου και εφοσον κανεις τοσα ΛΙΓΑ χιλιομετρα τοτε ειναι καθαρα θεμα λοξας (με την καλη εννοια) σε ποιο αμαξι θα καταληξεις.

Οι περισσοτεροι απο εμας που γκρινιαζουμε και λογομαχουμε τοσο πολυ για τα αμαξια κανουμε πανω απο 10-15 χιλιαδες χλμ το χρονο και οπως καταλαβαινεις περνουμε πολυ περισσοτερο χρονο μεσα στο αμαξι. Προσωπικα ειμαι μεσα στο αμαξι περι τις 10 ωρες την εβδομαδα οποτε μιλαμε για χοντρικα 500ωρες το χρονο. Η δικη σου χρηση αντιστοιχα ειναι 50-100 ωρες το χρονο... Οπως το βλεπει ο καθενας. Στη δικη σου περιπτωση θα διαλεγα ενα αξιοπιστο αμαξι που μου καθεται πολυ ομορφα στο ματι.


offtopic

φτανει το fmx 55 αλογα τροχο???????

Magonaiver
28-11-10, 21:09
Του φιλου μου του ηρθε το σημα 800ε+ sto Impreza .
Χρηματα εχω αλλα δε μου τα χαρισαν και τα 600ε δε τους τα δινω , τοχω παρει πεισματικα , επειδη καποιος καταλαβε την ταυλα μου για ποιοτικο αυτοκινητο και θελει να μου τα παρει.
Απλα δε θελω να δω τον εαυτο μου με ενα Yaris 1.4 oikonomiko και αξιοπιστο.
Απλα επιλεγω το μεταχειρα 316ι με 15.000ε και περνω ποιοτητα και αισθηση αντι να παρω ενα πιο {λειτιυργικο} skoda Yeti 1.4tsi με 21.000ε καινουργιο και να το περνω καθε σαββατο.
Περνω και BMW και μου μενουν και ρεστα 6000ε για ανετες διακοπες.Ετσι σκεφτηκα........ και βρηκα αυτο το forum.........τωρα αν κανω καπου λαθος .... παρακαλω πειτε μου.. Τελικα τα λατρευω τα αυτοκινητα , το peugeot ομως ρε γαμωτο δε με γαργαλαγε να το ταξιδεψω....... το Yeti ισως μου φανει ξερο στο δρομο σαν κατι grand vitara......... to 316i θα με γαργαλαει για ταξιδακι αραγε.?????????

Magonaiver
28-11-10, 21:22
{Ναι γινεται 55 αλογα Theoharis kit στην Κορινθο} Εγω φιλε μου, γιαυτο μπηκα στο forum , ανοιξα τα χαρτια μου και περιμενα σωστες απαντησεις απο πιο πεπειραμενους πανω στο θεμα αυτοκινητο.........Προ ετων λυσαξα για ενα κουκλι mazda mx5 1.8lt , τελικα ηταν τρακαρισμενο , αυτος τοπεζε εργοστασιαρχης και τελικα ηταν μηχανικος σε εκθεση......... τελικα πηρα πεζο 206cc καινουργιο 24.000ε χαχα. του κανα 27.000 κλμ σε 7 χρονια και το δωσα 9.000εχεχε.Εχασα σε οδηγικη απολαυση αλλα τουλαχιστον εβαζα και κανα ανθρωπο πισω και αυτο δικαιωσε οσους επεμεναν μακρια απο δυθεσιο.
Anyway οπως ειπα θελω χωρους για τα surf και παω για οικογενεια οποτε μη λεμε για punto 1.2

ziaba
29-11-10, 09:57
Φίλε μου εαν δε σ ενδιαφέρει να ναι πίσωκινητό το αμάξι και θες γκάζια μην πάρεις το 316

ziaba
29-11-10, 10:11
...Την αδρεναλινη την περνω ποια απο το surf και το 3μετρο κυμα που με κλοτσαει...

[οφφ τοπικ μοντ ον]

Για πες που έχει 3-μέτρα κύματα να πάμε να μας κλοτσισουν και εμάς

[οφφ τοπικ μοντ οφφ]

panos90
29-11-10, 10:40
το μονο ποιοτικο , premium , με χαμηλα τελη, και αρκετουτσικα αλογα , βελτιωσιμο ,πισωκινητο, και σχετικα φτηνο,
ειναι αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1058580/

μονο που παει σαν βαρκα και ειναι παππουδε

gsova
29-11-10, 11:11
Να βάλω κι εγώ το "λιθαράκι" μου στη συζήτηση σας... Θεωρώ ότι μπορεί κανείς να κινηθεί αξιοπρεπώς με μια 316 αρκεί να γνωρίζει τι θέλει και τα όρια του αυτοκινήτου του. Σαφέστατα με 320 θα κάνεις καλύτερη προσπέραση στο επαρχιακό δίκτυο από την προσπέραση που θα κάνεις με 316 όπως και με 330 θα κάνεις καλύτερη από 320 και πάει λέγοντας...

Ειδικά στο θέμα "προσπέραση" αυτό που σε "διδάσκουν" (εντός και εκτός εισαγωγικών) αυτοκίνητα με λίγα άλογα είναι να έχεις στρατιγική και αυτοσυγκράτηση. Δεν είναι ότι δεν θα προσπεράσεις, είναι ότι πρέπει να μάθεις να χειρίζεσαι τη διαθέσιμη δύναμη σου σωστά και την κατάλληλη ώρα να "πυροβολήσεις". Με μια 320 ή μια 330 δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερη στρατηγική... ανα πάσα ώρα έχεις τη δύναμη να βγείς αριστερά και να φύγεις... αυτό όμως δεν αναιρεί το μυαλό που πρέπει να έχει ο οδηγός και την λογική της αυτοσυγκράτησης. Διότι κάθε φορά θα νιώθεις αυτοπεποίθηση και κάθε φορά θα "μειώνεις" την απόσταση ασφαλείας από τον τύπο που έρχεται απέναντι νιώθωντας ότι "τό 'χεις". Εκεί γίνονται τα μοιραία και δεν έχει σημασία αν έχεις 316, 320 ή ακόμη και M3.

Τα bmw (ακόμα και τα 316) έχουν το πλεονέκτημα της κατανομής βάρους και του γενικότερου στησίματος και αυτό για να το διαπιστώσεις δεν χρειάζεσαι 200+ άλογα. Σε μια επαρχιακή στριφτερή διαδρομή οδηγώντας σωστά, με γραμμές και όχι με ξεσπάσματα και ακολουθώντας τη λογική "στην έξοδο της στροφής να βγώ με την καλύτερη γραμμή και τις περισσότερες στροφές στο στροφόμετρο" θα μείνει έκθαμβος από το πόσο γρήγορα μπορείς να πάς. Προσωπικά, μου έχει τύχει οδηγώντας την παλιά μου 316 με 102 άλογα (η οποία μάλιστα ήταν και αυτόματη, οπότε καταλαβαίνετε) να μπορώ να ακολουθήσω σε στριφτερή διαδρομή Audi A3 το οποίο μόνο στις ευθείες μου "ξέφευγε". Με την BMW μπορείς να "γλυστρήσεις" τόσο όμορφα στις στροφές και να βγείς με τόση ταχύτητα οδηγώντας σωστά που δεν θα το πιστεύεις. Εντάξει τώρα αν είσαι τύπος που θέλει να κάνει 400-άρια στα φανάρια τότε λυπάμαι αλλά η 316 δε σου κάνει.

Όσον αφορά θέματα πρακτικότητας, μια και έθεσες σαν επιλογή το yeti και εφόσον είσαι στη φάση "παντρεύομαι" (αν διάβασα καλά) -άρα μετά πάει η φάση "έχω να φορτώσω το καρότσι του μωρού", τότε ψηφίζω δαγκωτό yeti. Προσωπικά δε με φτιάχνει καθόλου, άσε που πιστεύω ότι με το καλημέρα η απαξίωση θα είναι τρελή (ειδικά στις εποχές που ζούμε) αλλά αδιαμφησβήτιτα είναι μια πρακτική επιλογή χωρίς να στερείται ποιότητας (εξάλλου όλα τα μεσαία αυτοκίνητα σήμερα είναι αρκετά ποιοτικά).

Καλή επιλογή...

kavas
29-11-10, 11:22
Αφου πας για γαμο και καταλαβα οτι θες ταξιδιαρικο αμαξι και feeling στην οδηγηση τοτε 3.16 ειναι το ιδανικο.Χωρους-ποιοτητα-ασφαλεια και μοτερ που απο τα 120-150,160 στροφαρει καλα

Magonaiver
29-11-10, 15:04
[οφφ τοπικ μοντ ον]

Για πες που έχει 3-μέτρα κύματα να πάμε να μας κλοτσισουν και εμάς

[οφφ τοπικ μοντ οφφ]

Πελοπονησο ,στο Λαγκουβαρδο με 7 μποφορ και Τηνο Κολυμπηθρες με 7-8 μποφορ.
Ξεπερασε και το ρεπριζ που ενιωσα με ενα honda xx1100. Kανεις surf?

Magonaiver
29-11-10, 15:20
το μονο ποιοτικο , premium , με χαμηλα τελη, και αρκετουτσικα αλογα , βελτιωσιμο ,πισωκινητο, και σχετικα φτηνο,
ειναι αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1058580/

μονο που παει σαν βαρκα και ειναι παππουδε

Eτσι οπως τα λες ειναι αλλα μου ειπαν οτι για οικογενειακα δεν βολευουν τα δυπορτα:nixweiss:
Επισης μου αρεσει και Α4 1.8τ αλλα καιει πολλα ακομα και κυριλε να πηγαινεις.
Εγω παντως μονο 1.6λτ ειχα και μια χαρα την εβρισκα με σπασμενες 2ες 3ες στο τσακιρ κεφι , ποσο μαλλον τωρα που θα χω και χλιδη, φρενα και ποιοτητα.
ΟΠοτε εχουμε και λεμε 1} peugeot 207 1.4lt 95 aloga new 14.500e
2}Skoda Yeti 1.4tsi 142 aloga new 21.000e
3} BMW 316i 1.6lt exclusive μαυρη, δερμα, ηλιοροφη του 8/2006 με 36.000κλμ ... με 14.500ε

Αυτα εχω αποφασισει μεχρι στιγμης μεσα σε ενα μηνα που ψαχνω:banghead:

Ελπιζω μονο μη μου βγει καμια μουφα το μεταχειρα BMW και τρεχω και δε φτανω:bricks1:

montoya
29-11-10, 15:25
Το τελευταίο θα το ελέγξεις οπότε θα μειώσεις τα ρίσκα.
Πόσο πάει το 207 μεταχειρισμένο?

Magonaiver
29-11-10, 15:55
Δεν ξερω , λογικα κανα 10ρικο.Απο Γεναρη θα μειωθουν τα τελη ακουσα οποτε βλεπω να πεφτουν κανα 1500ε τα καινουργια , ισως και τα παλια.
Δηλαδη τωρα που θα πεσουν 1500ε τα αυτοκινητα ο κοσμος θα τρεξει να τα αγορασει??? Δηλαδη λογο του 1,5 χιλιαρικου επεσαν οι πωλησεις.

Στο θεμα μας , ο τυπος με το 316ι λεει οτι το χε για την γυκαικα του, η οποια εκανε 35.000κλμ μονο μεσα στην πολη ....... Ασε που η κοπελια του χει βαλει γκρι δερμα με καρυδια μεσα:nod:

Τεσπα , θα το παω στον ιSpano να το κοιταξει , καμια ωρα λεει και θα μου βρει τα παντα , τωρα δεν νομιζω η αντιπροσωπεια να ειναι αχριστοι , βεβαια κ ο τυπος μαλλον εκει το πηγαινε γia service.

p.s diabazv to post an h 116i kanei drift {κρυφο...ιτσα} χεχεχε

120ihatch
29-11-10, 16:22
Eτσι οπως τα λες ειναι αλλα μου ειπαν οτι για οικογενειακα δεν βολευουν τα δυπορτα
Επισης μου αρεσει και Α4 1.8τ αλλα καιει πολλα ακομα και κυριλε να πηγαινεις.
Εγω παντως μονο 1.6λτ ειχα και μια χαρα την εβρισκα με σπασμενες 2ες 3ες στο τσακιρ κεφι , ποσο μαλλον τωρα που θα χω και χλιδη, φρενα και ποιοτητα.
ΟΠοτε εχουμε και λεμε 1} peugeot 207 1.4lt 95 aloga new 14.500e
2}Skoda Yeti 1.4tsi 142 aloga new 21.000e
3} BMW 316i 1.6lt exclusive μαυρη, δερμα, ηλιοροφη του 8/2006 με 36.000κλμ ... με 14.500ε

Αυτα εχω αποφασισει μεχρι στιγμης μεσα σε ενα μηνα που ψαχνω
Ελπιζω μονο μη μου βγει καμια μουφα το μεταχειρα BMW και τρεχω και δε φτανω



1.Φίλε, peugeot 207 μην πάρεις με τίποτα αν σου αρέσει η οδήγηση σε δρόμους με στροφές. Είναι μπροστόβαρο και θα σε κουράσει και με τα μούτρα που θα βγάζει (και επίσης με την κουραστική πίσω ανάρτηση με τον ημιάκαμπτο(!) ). (είχα το 207 1.6Τ - φαντάσου να ήταν και ψόφιο :gaysex: όπως είναι το 1.4)
2.Skoda.... να αγοράσεις αυτοκίνητο αλλά skoda? :bricks1:
3. Moνόδρομος η BMW λοιπόν (χεχε) και ρίξε μια ματιά σε 116 (ή καλύτερα σε 120i) και e46 προσεγμένο με μοτέρ 2.0 lts :hello:

Καλορίζικο ότι και αν πάρεις :hello:
Καλά χιλιόμετρα να έχεις

xristaras
29-11-10, 16:53
εχω δει απο την αρχη την κουβενβτα και ακου φιλε :

Αν ειναι να παρεις Bmw παρε μονο 2λιτρο και ανω αν μπορεις, αν δεν μπορεις μεινε οπως εισαι, ή περιμενε να βγαλει τοyρμπο ή κομπρεσσορα η BMW. Τελος αν εσιαι καψουρας με τη bmw θα παρεις και 316 και 116 και ότι να ναι αλλα επιδη απο ις συζητησεις μου φαινεται δεν εισαι αστο τοτε παρε άλλη μαρκα και

bmw318i
29-11-10, 18:22
Πάρε μια 46αρα δίλιτρη να τα έχεις όλα και σε καλή τιμή. Αυτά που θα δώσεις για τέλη θα τα γλιτώσεις απο αξία αγοράς.

Magonaiver
29-11-10, 20:54
Παντως αυτο περι 2λτ ε46 το λετε για θεμα αξιοπιστιας μεταξυ μας ?
Παντως βρισκεις ε90 με 150 και 170 με 13.οοοε
Αλλα εσεις αν καταλαβα προτεινεται ε46 2λτ 143ps. Δηλαδη κατι πιο συγκεκριμενο ....... Ε46 ποιας χρονιας με ποσα χιλιομετρα , σε τι λεφτα ειναι μια καλη ευκαιρια.

montoya
01-12-10, 20:02
Αν μπορείς πάρε Ε90 με 170ps

ziaba
02-12-10, 00:16
Πελοπονησο ,στο Λαγκουβαρδο με 7 μποφορ και Τηνο Κολυμπηθρες με 7-8 μποφορ.
Ξεπερασε και το ρεπριζ που ενιωσα με ενα honda xx1100. Kανεις surf?

Όχι δε κάτω σερφ απλά λόγο δουλειάς βγαίνω συνέχεια με σκάφος στο πέλαγος με 8 μποφόρ γεμάτα το χειμώνα αλλά κακοκαιρίατικα όταν κάνουν σερφ δεν έχω δει 3 μέτρα κύματα πότε εδώ στο νησί που είμαι για αυτό σε ρώτησα

Driver M
02-12-10, 00:31
Παντως αυτο περι 2λτ ε46 το λετε για θεμα αξιοπιστιας μεταξυ μας ?
Παντως βρισκεις ε90 με 150 και 170 με 13.οοοε
Αλλα εσεις αν καταλαβα προτεινεται ε46 2λτ 143ps. Δηλαδη κατι πιο συγκεκριμενο ....... Ε46 ποιας χρονιας με ποσα χιλιομετρα , σε τι λεφτα ειναι μια καλη ευκαιρια.

Aυτό που λες δεν παίζει,εκτός κι αν λέμε για αυτοκίνητα που θέλουν 6-7 χιλιάρικα για να γίνουν ανθρώπινα.

ziaba
02-12-10, 01:17
Eτσι οπως τα λες ειναι αλλα μου ειπαν οτι για οικογενειακα δεν βολευουν τα δυπορτα:nixweiss:
Επισης μου αρεσει και Α4 1.8τ αλλα καιει πολλα ακομα και κυριλε να πηγαινεις.
Εγω παντως μονο 1.6λτ ειχα και μια χαρα την εβρισκα με σπασμενες 2ες 3ες στο τσακιρ κεφι , ποσο μαλλον τωρα που θα χω και χλιδη, φρενα και ποιοτητα.
ΟΠοτε εχουμε και λεμε 1} peugeot 207 1.4lt 95 aloga new 14.500e
2}Skoda Yeti 1.4tsi 142 aloga new 21.000e
3} BMW 316i 1.6lt exclusive μαυρη, δερμα, ηλιοροφη του 8/2006 με 36.000κλμ ... με 14.500ε

Αυτα εχω αποφασισει μεχρι στιγμης μεσα σε ενα μηνα που ψαχνω:banghead:

Ελπιζω μονο μη μου βγει καμια μουφα το μεταχειρα BMW και τρεχω και δε φτανω:bricks1:
Αυτοκίνητο που είχε γυναίκα εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα με τίποτα γιατί το 50% δε ξέρουν να οδηγούν καν κ το αλλο 50% δε τα προσέχουν καθόλου
Απο τι βλέπω δε σ ενδιαφέρει να ναι πίσωκουνα κ βλέπεις κάπου με 21 χιλιάδες ευρώ γιατί δε κοιτάς κανένα κορολα,σιβικ, λανσερ η ιμπρεζα που είναι αυτοκ εγγύηση κ με σχετικά καλές επιδόσεις κτλ η άμα θες σε φάση εκτός δρόμο όπως το yeti κοίτα κανένα qashgai, sχ4, vitara, rav4

EVANGELOS
02-12-10, 11:29
Ειμαι ευαισθητος και με εππηρεαζεται και μου ξυπνησατε παλια γκαζιαρικα αισθηματα, εγω αμα πιο 3-4 ποτα αρχιζω και πιανω 150χαω σε κατοικημενες περιοχες , δεν ειμαι για πολλα αλογα εγω και ειδικα κατι turbo μου ξυπνανε το διαολο μεσα μου και δε σταματαω με την αδρεναληνη στα κοκκινα..

Ναι ειμαι γκαζιαρης , για μενα οτιδηποτε κατω απο 1.8τ quatro δεν με συγκινει και κρυφα κοιταζω τα Cobra shelby 600 αλογα ωμη δυναμη χωρις πολλα ηλεκτρονικα κλπ και τι να κανω? , οταν λενε οτι η βενζηνη θα παει 2ε , οταν δεν εχουμε μια πιστα να βγαλουμε το κεφι μας, οταν δεν εχουμε autobank {πως το λενε το Γερμανικο?} ,οταν εχουμε καροδρομους με αναποδες στροφες και καθολου οδηγηκη παιδεια και απο πανω να σου λενε οτι θα σου μειωσουν το μυσθο.Ti να κανω? , ειμαι ενας ταπωμενος γκαζιαρης που του εκοψαν τα φτερα και την ψυχολογια και βγaζω γουστα με την μηχανη και τα watersports και απλα θελω να κανω ενα δωρακι στον εαυτο μου μια μεταχειρα πολυτελη BMW με ενα ηρεμο κινητηρα να πηγαινω την βολτιτσα μου. Γιατι οταν εχεις γκαζι το πατας και μετα το συνηθιζεις και μετα θες κατι παραπανω .............

Ενταξει , εδω και αρκετα χρονια δε πινω πανω απο 2 corones.
Βασικα χρειζεται τιποτα να αλλαξω στην οδηγηση μου γιατι δεν ειχα ποτε πισωκινητο ?
Στα χιονια τις αλυσιδες που θα τις βαζω και σε ποσα λαστιχα?:idea:

Ειχα ενα cbr600 και το εδωσα, πηρα ενα FMX650 μονοκυλινδρο το φτιαξα 55αλογα τροχο και κανω ταρζανιες στην πολη, το πεζο παραλιγο να το κανω 200αλογα turbo αλλα το τελικα το εδωσα. Γιατι φετο παντρευομαι.
Την αδρεναλινη την περνω ποια απο το surf και το 3μετρο κυμα που με κλοτσαει, απο το 5επι5 μπαλιτσα , απο τη μηχανη που τη στηνω στα φαναρια απο το 1.6λτ αμαξι μου οταν σπαω 2ερες στις στροφες του καλαμου, σε τοσο κλειστα κοματια δε μου λειψε το γκαζι αλλα το παραπανω κρατημα........ απλα μου την εχουν σπασει ποια οι 18αρες ζαντες και τα χαμηλωμενα αυτοκινητα λογο κολοδρομων.... πιστευω με 16αρα ζαντα και 55 προφιλ να βρω την υγεια μου.

Φίλε είσαι αδερφός 100%

Magonaiver
02-12-10, 14:24
Απο τα 14 μεχρι τα 20 ειχα δυχρονα καθαροαιμα cross , καθε μηνα ειμουν στο μαστορα , χαρα, αδρεναληνη,
στενοχωρια ,κλαμα....Στο τελος απεχτησα μεγαλη "αλλεργεια" με τους μαστορες.
Εχω ριξει 40ωρες διαβασμα για τα BMW , to site σας ειναι τελειο και η αλληλεγγυη μεταξυ σας.
Κριμα που αρχισα την καριερα μου με ενα Audi 80 kai οχι μe ενα ΒΜw ωστε να συνεχισω ετσι.
Δυστυχως ομως στο τελος ψυχραθηκα με την Ε90 και τους Ασσους, ειδικα σε μεταχειρα φαση που ψαχνω.Ισως ειναι αμαξια που καλητερα να τα παρεις καινουργια.ΟΠοτε καινουργια 2λτ ΒΜw δεν θελω να παρω σε τετοια εποχη , ισως στο μελλον.Η φιλοσοφια εχω γαμω τα αυτοκινητα που βγαζει γουστα αλλα καθε μηνα μαστορα , κατι σαν ΚΤΜ εμενα πια δε με φτιαχνει . Αν καπου ειμαι λαθος επαναφερετε με γιατι εχω αρχισει και κοιταω αλλου.....

peter79
02-12-10, 14:48
Απο τα 14 μεχρι τα 20 ειχα δυχρονα καθαροαιμα cross , καθε μηνα ειμουν στο μαστορα , χαρα, αδρεναληνη,
στενοχωρια ,κλαμα....Στο τελος απεχτησα μεγαλη "αλλεργεια" με τους μαστορες.
Εχω ριξει 40ωρες διαβασμα για τα BMW , to site σας ειναι τελειο και η αλληλεγγυη μεταξυ σας.
Κριμα που αρχισα την καριερα μου με ενα Audi 80 kai οχι μe ενα ΒΜw ωστε να συνεχισω ετσι.
Δυστυχως ομως στο τελος ψυχραθηκα με την Ε90 και τους Ασσους, ειδικα σε μεταχειρα φαση που ψαχνω.Ισως ειναι αμαξια που καλητερα να τα παρεις καινουργια.ΟΠοτε καινουργια 2λτ ΒΜw δεν θελω να παρω σε τετοια εποχη , ισως στο μελλον.Η φιλοσοφια εχω γαμω τα αυτοκινητα που βγαζει γουστα αλλα καθε μηνα μαστορα , κατι σαν ΚΤΜ εμενα πια δε με φτιαχνει . Αν καπου ειμαι λαθος επαναφερετε με γιατι εχω αρχισει και κοιταω αλλου.....


Υπερβολές... δεν νομίζω οτι θα σου πει οποιοσδήποτε απο εδω μέσα κάτι τέτοιο. και πιστέυω οτι η πλειοψηφιά όσων έχουν BMW δεν έχει προβλήματα ή σε κάποια φάση απλά αντιμετώπισε κάτι, το διόρθωσε και ΤΕΛΟΣ.
μην ξεχνάς οτι σε οποιδήποτε άλλο forum και να μπεις θα διαβάζεις κ εκεί για αντίστοιχα προβλήματα με τα αυτοκινητά τους.

μην είμαστε άδικοι με τα BMW. Είναι αυτοκίνητα που για μένα μπορούν και προσφέρουν μοναδικές στιγμές.

christos_m
02-12-10, 22:04
Καλησπέρα...

Πριν από τρεις μήνες βρέθηκα και εγώ στη θέση σου φίλε Magonaiver και "ψαχνόμουν" για μια Ε90 1.6 σχεδόν καινούργιο (μέχρι δύο, δυόμιση ετών).
Πριν είχα δύο Toyota ένα Starlet του '87 με το οποίο έμαθα να οδηγώ και μετά αγόρασα μια καινούργια Corolla (EE111 για όσους γνωρίζουν) αυτήν (http://www.flickr.com/photos/christosmgr/2473818999/) με την οποία συμβίωσα για 13 ολόκληρα χρόνια και κάλυψα 257.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Ομως, για επανέλθω στο θέμα μας "ψαχνόμουν" για κάτι καλύτερο πιο μεγάλο, ασφαλές ένα αυτοκίνητο κύρους. Ηθελα ένα καθημερινό αυτοκίνητο μέχρι 1600 κυβικά για να πηγαίνω με ασφάλεια στη δουλειά μου και ένα σκαλί παραπάνω από αυτό που είχα. Ετσι κατέληξα στο δικό μου πια 316i E90 exclusive του 2008 με 40.000 χλμ. το οποίο ερωτεύθηκα από την πρώτη ματιά τόσο για την κατάσταση που βρισκόταν και όσο για το επίπεδο after sales της εταιρίας όπου έγινε η αγορά.

Προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με το αυτοκίνητο «φαντάζομαι ότι έχει περάσει τις παιδικές του ασθένειες» και εύχομαι να είμαι γερός να το χαίρομαι και να το συντηρώ και γιατί όχι να το πάω στις 300.000 χλμ. πριν αποφασίσω να το αλλάξω...

montoya
24-12-10, 16:45
Από περιέργεια, τι έγινε με το θέμα; Τι αγόρασες (αν αγόρασες) τελικά;

Magonaiver
24-12-10, 18:09
Μεγαλη ιστορια , αποφασισα να μην την παρω γιατι πιστεψα οτι ειναι αργη , ζημιαρα, μεταχειρα και μακρουλη . Περιμενα καμια εκπτωση το 2011 μπας και πεσει το Υετι 1.4τσι απο τα 21.000ε και πηρα τα 3. Επισης δεν εχω ψυχολογια να δωσω τις 20χηνες. Επισης προ 2ημερου πουληθηκε και η μπεμπα και στενοχωρηθηκα , δεν ξερω γιατι. Προς το παρον περνω τα Astra του γονιου μου κανα Σαββατο. Μα την παναγια δεν ξερω τι να παρω και ποσα θα γουσταρα να δωσω...... Κοιταω για καμια compact μονο 1800κυβ kai καλα πιστευω οτι θα ειναι πιο ευκολη στην πολη αποτι η τετραπορτη.

Magonaiver
24-12-10, 23:36
Για πειτε καμια γνωμη http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1085898/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/922151/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/426891/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1017086/

Magonaiver
25-12-10, 00:58
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/690507/
:idea:

montoya
25-12-10, 17:26
Θα πας σε 46άρι τελικά;

Magonaiver
25-12-10, 18:12
Ετσι σκεφτομαι. Γιατι εχει τον κινητηρα 1.8 , γιατι ειναι ουσιαστικα το ιδιο με το Ε90 και εχει και 5-6 χιλιαρικα φτηνοτερα.

montoya
25-12-10, 22:57
Όταν λες ίδιο με το Ε90 τι εννοείς;
Τα 1800άρια είναι περίπου 10ετίας. Αν και είμαι από κινητό και δεν τα βλέπω τόσο καλά. Κάποιο είναι του '03 ή 04 και έχει μόνο 45.000 χιλιόμετρα.!!! Δεν ξέρω τα οικονομικά σου αλλά προσωπικα προτιμώ το 90άρι (γι αυτό άλλαξα το 46άρι) γούστα είναι αυτα. Καλό ψάξιμο και τα μάτια ανοιχτα

Magonaiver
26-12-10, 00:19
Απλα σκεφτομουν λογο απροοπτων προβληματων να μη ριξω μια περιουσια στο δρομο αφου ετσι και αλλιως κανω μονο 3.000κλμ το χρονο. Επισης αφου με φαγατε οτι το 1.6 θα με απογοητευσει και πληγωθηκα που εχασα το 316 ε90 full full extra και επειδη 2λτ δεν περνω με τιποτα , ειπα για 1.8 αρα αναγκαστικα ε46............ ουσιαστικα εχει ιδια ποιοτητα με το ε90 ιδιο εσωτερικο ιδια φιλοσοφια και κλασικη ομορφια.

Dimzan
26-12-10, 02:37
αν κανεις μονο 3000κμ το χρονο παρε Rx-8

θα το ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο

ziaba
26-12-10, 06:45
αν κανεις μονο 3000κμ το χρονο παρε Rx-8

θα το ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο


+10000 για το rx8 cosmo

Magonaiver
26-12-10, 11:26
To εψαξα για το rx-8 kai βρηκα μονο αρνητικα, οτι Το 192 αλογα ειναι πιο αξιοπιστο αλλα το περνανε εκκινισεις τα 1.6τ , οτι καιει 15λτ/100κλμ οτι και αυτο δεν ειναι αξιοπιστο , οτι κοιτας ανα 1000κλμ λαδια , οτι αμα παθει κατι ο wankel τρεχα γυρευε , οτι τα μαχαιρια του εχουν 3000ε , οτι ειναι ειδικο αυτοκινητο και πρεπει να ξερεις γιατι το περνεις.Επειδη εγω δεν θελω αμαξι να βγαζω το ακτι μου η να ειναι πολυ χαμηλωμενο , δεν ειναι για μενα. Εγω θελω μια κλασσικη ομορφια , ταξιδιαρικο και ομορφο, οποτε πιστευω ενα κουπε ε46 coupe η sedan h compact να κανει τη δουλεια. Πεστε κατι και για τις ευκαιριες που βρηκα πιο πανω.Επισης για την περιπτωση μου μου προτειμω κατι σε μαμισιο απο χαμηλωματα και 19αρες

ziaba
26-12-10, 12:43
Σου μιλάω σαν πάθον μακριά απο 19αρες δεν είναι για ελληνικούς δρόμους κ θα σε κόβουν απο πάνω

Dimzan
26-12-10, 13:01
16αρες το πολυ και με νορμαλ αναρτηση.

αν δεν το κυνηγας παρα πολυ η m-αναρτηση θα σε καλυψει και θα ειναι και η πιο ανετη

Magonaiver
26-12-10, 13:22
Δε λεω με 18αρες και χαμηλωμενο ειναι πολυ ομορφο και ολοι ετσι το κανουν , απλα στην παρουσα φαση μου θελω 17 αρες το παρα πολυ και οχι σαυρα διοτι ετσι ηταν το προηγουμενο τουτου μου και με κουρασε + οτι θελω να αποφυγω τα πανακριβα λαστιχα , τα ισιωματα ζαντας και ευθυγραμισεις. Θελω ενα προσεγμενο κυριλε σχεδον μαμισιο και ας χανει σε ομορφια οπως και να το κανουμε.
Αν και αυτα τα καθε 2 χρονια αλλαγη λαδια μου τι δινουν , ειμαι τις παλιας σχολης καθε χρονο , αλλα για να το λεει η αντιπροσωπεια κατι θα ξερει και μαλλον θα βαζουν τα long life full synthetic.

Driver M
26-12-10, 15:27
Απλα σκεφτομουν λογο απροοπτων προβληματων να μη ριξω μια περιουσια στο δρομο αφου ετσι και αλλιως κανω μονο 3.000κλμ το χρονο. Επισης αφου με φαγατε οτι το 1.6 θα με απογοητευσει και πληγωθηκα που εχασα το 316 ε90 full full extra και επειδη 2λτ δεν περνω με τιποτα , ειπα για 1.8 αρα αναγκαστικα ε46............ ουσιαστικα εχει ιδια ποιοτητα με το ε90 ιδιο εσωτερικο ιδια φιλοσοφια και κλασικη ομορφια.

Ίδια ποιότητα δεν έχει, καθώς το 90άρι είναι αρκετά πιο ποιοτικό από την Ε46.

Επίσης, το εσωτερικό είναι αρκετά διαφορετικό, αφού στην Ε46 είναι πιο οδηγοκεντρικό, ενώ στην Ε90 δείχνει πιο στιβαρό και πολυτελές.

Γενικά τα δύο αυτοκίνητα έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους, αφού τα χωρίζει και μια γενιά.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως η Ε46 δεν είναι ένα σύγχρονο και όμορφο αυτοκίνητο, απλά αν είχα να επιλέξω Ε90 316 και Ε46 318, θα πήγαινα σίγουρα στην πρώτη και ας ήταν λίγο πιο ακριβή αλλά και πιο αργή.

montoya
26-12-10, 21:34
Κι εγώ σε ένα τέτοιο δίλημμα θα αποφάσιζα το πρώτο. προσωπικά έλεγα αν μπορείς να πάρεις την 320 (σε 90άρι). Δεν έλεγα να γυρίσεις σε 46άρι. Όσο για την compact, προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Γούστα είναι αυτά.

montoya
26-12-10, 22:38
Δες αυτό. Η τιμή είναι κάτι παραπάνω από ύποπτη.......
http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=170&SC_GUID=9925c0a2-4dfe-4595-819b-e022f6a0e62c&proId=10183727&cat=a&pageSize=10

ThaNOS E46coupe
26-12-10, 23:13
καλά...ντάξ είπαμε ρε παιδιά..πέσαν τα αυτοκίνητα αλλα όχι και έτσι...μή τρελαθούμε...και μετά αμα θέλεις να πουλήσεις το δικό σου σου λένε κάτι έξυπνοι...ρε φίλε... ξέρεις ποσο το βρίκα? επειδή το έβαλε ένα τόσο δέν πάει να πεί οτι τόση είναι και η αξία του...εκτός και τον έπιασε το τεκμήριο και πρέπει να το ξεφορτωθέι όπως όπως.....

Magonaiver
31-12-10, 03:07
Παντως εχουν αρχισει και μου αρεσουν οι Alfa Romeo τωρα , λετε να χω παρει το δρομο το στραβο απο την εμπειριας σας .?

Emar
02-01-11, 02:43
Φίλε μου καλή χρονιά!

Ξεκινώ από τα άσχημα: Τα Bmw έπαψαν πια να είναι αξιόπιστα. Έχουν τόση τεχνολογία φορεμένη πάνω τους(για αυτό και είναι τα πιο οικονομικά σε κατανάλωση) που όλο και κάτι χαλάει. Και με τα τζιμάνια των συνεργείων καλή μας ΤΥΧΗ! Κοίτα στο τμήμα τεχνικών θεμάτων και θα καταλάβεις.

Είμαι κάτοχος 316 e90.Την αγόρασα καινούργια 26000 με ηλιοροφή , ημιδερμάτινο σαλόνι και
φυσικά αισθητήρες φώτων βροχής διζωνικό κλιμα, και άλλα αρχική τιμή δηλαδή 34500!
Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 34500 για αμάξι bmw 122 hp.Όχι ότι δεν φτάνουν αλλά
γιατί είναι γελοίο γιατί είναι απλά θέμα marketing. Η διαφορά με την 320 e;inai 200 ml.!

Ήμουν σε δίλλημα μεταξύ των 316, του GOLF και του Insignia. Δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου γιατί:
1.Όταν τη βλεπω γουστάρω
2.Όταν οδηγώ αισθάνομαι ασφάλεια
3.Και γιατί οι δρόμοι στην Ελλάδα είναι ίδιοι εδώ και 30 χρόνια που ο πατέρας μου είχε 45 Hp. Μόνο οι αυτοκινητόδρομοι έγιναν όπου εκεί πάω όσο θέλω!

Η αίσθηση βέβαια δεν υπάρχει(οδηγώ και εγώ μηχανή και ξέρω).
Θα το άλλαζα μόνο με την 320 όχι με κάποιο άλλο αυτοκίνητο!
Αυτή τη στιγμή ψάχνω την 320 diesel γιατί έμαθα ότι θα γίνουν προσφορές λόγω αλλαγής μοντέλου και θα πουλήσω το 316. Αν βέβαι η τιμή του νέου είναι καλή.
Αυτό που με καίει είναι το θέμα της αξιοπιστίας γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί από το forum.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και καλές αγορές!

montoya
02-01-11, 08:47
Φίλε Emar, θα διαφωνήσω με το 3 γιατί αυτοί οι παλιοί δρόμοι (επαρχιακοί) απαιτούν καλό γκάζι για να κάνεις μία ασφαλή προσπέραση. Ο αυτοκινητόδρομος εννοείται πως είναι το ίδιο άνετος είτε έχεις 100 άλογα είτε 200.
Στο θέμα της αξιοπιστίας τώρα. Όπως είδα, υπάρχουν 7779 μέλη στο φόρουμ. Πολλά σίγουρα δεν είναι ενεργά αλλά σκέψου πόσα προβλήματα έχουν αναφερθεί και σε τι ποσοστό αντιστοιχεί. Άλλωστε, ένας από τους σκοπούς του φόρουμ είναι για να γράφουμε τα προβλήματά μας. Εγώ για παράδειγμα που δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, τι θα έπρεπε να κάνω? Να γράφω "δεν έχω πρόβλημα" ώστε να φανεί η αξιοπιστία του αυτοκινήτου?

Dim77
02-01-11, 11:26
Εγώ για παράδειγμα που δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, τι θα έπρεπε να κάνω? Να γράφω "δεν έχω πρόβλημα" ώστε να φανεί η αξιοπιστία του αυτοκινήτου?

Καταδικάζεσαι, σε υποχρεωτική αναγραφή καθημερινά, της φράσης ''δεν έχω πρόβλημα''. :king:
:nod:

Ελα Αλεκο
02-01-11, 15:25
Γεια σας φιλοι και καλη χρονια να εχουμε .... εγω μια ερωτησουλα θελω να κανω .....

Επειδη η 316 ειναι ενα απο τα αμαξια που σκεφτομαι καποια στιγμη να αγορασω ποσο αργοκινητη ειναι σε σχεση με το Ford Focus 1.6 που οδηγω μεχρι τωρα ??? .... να επισημανω αν και δεν νομιζω οτι παιζει και πολυ σημαντικο ρολο οτι αν αγορασω ποτε την 316 ή οποιοδηποτε αλλο αμαξι θα το αγορασω με αυτοματο σασμαν .....

Dimzan
02-01-11, 17:36
Γεια σας φιλοι και καλη χρονια να εχουμε .... εγω μια ερωτησουλα θελω να κανω .....

Επειδη η 316 ειναι ενα απο τα αμαξια που σκεφτομαι καποια στιγμη να αγορασω ποσο αργοκινητη ειναι σε σχεση με το Ford Focus 1.6 που οδηγω μεχρι τωρα ??? .... να επισημανω αν και δεν νομιζω οτι παιζει και πολυ σημαντικο ρολο οτι αν αγορασω ποτε την 316 ή οποιοδηποτε αλλο αμαξι θα το αγορασω με αυτοματο σασμαν .....

Αν οδηγας το τελευταιο focus που ειναι κι αυτο αρκετα βαρυ τοτε δε θα δεις μεγαλη διαφορα

Ελα Αλεκο
02-01-11, 20:54
Αν οδηγας το τελευταιο focus που ειναι κι αυτο αρκετα βαρυ τοτε δε θα δεις μεγαλη διαφορα

Ναι αυτο οδηγω συναδελφε ... το facelift .... οποτε μια χαρα μου ειναι :smashtard:smashtard:smashtard ... τα γκαζια και τα γουστα πληρωνονται καπως παραπανω ....

xristaras
03-01-11, 12:21
θα ηθελα να πω ότι μονο απο 318 και 320 και 2000 κυβικα και ανω καταλαβαινεις δυναμη σε bmw ετυχως η σδυστυχωσ. Εγώ ξερερτε με τι νευριαζω μερικλες φορές? Πως καταφερνουν καποιες εταιρειες π.χ honda να βγάζει το εκπκληκτικό μοτερ vtec με 2000 κυβικα και 200 αλογα. Δεν μποορύν οι μηχανικοι της BMW να μας δωσουν κατι αναλογο? Εγω έχω το 318ci/143hp και λεω τελικά τοσο μεγαλη μηχανη και μόνο 143 αλογα? Καμια φορά βλεπω audi s3 με τα 265 αλογα, (βέβαια είναι turbo το οποίο δεν μου αρεσει) και προβληματιζομαι στο μυαλο μου όπως επίσης mercedes C200, 184 άλογα και ίσως και άλλα. Επειδή όμως είμαι fan της BMW επανερχομαι παλι στη πραγματικοτητα των valvetronic και των 6κυλινδρων κινητήρων που αγαπάω και λέω τελικά δεν φταέι η BMW αλλά το ελλνικό κρατος με τα αθλια φορολογικά συστήματα του......

Emar
03-01-11, 13:15
Φίλε Emar, θα διαφωνήσω με το 3 γιατί αυτοί οι παλιοί δρόμοι (επαρχιακοί) απαιτούν καλό γκάζι για να κάνεις μία ασφαλή προσπέραση. Ο αυτοκινητόδρομος εννοείται πως είναι το ίδιο άνετος είτε έχεις 100 άλογα είτε 200.
Στο θέμα της αξιοπιστίας τώρα. Όπως είδα, υπάρχουν 7779 μέλη στο φόρουμ. Πολλά σίγουρα δεν είναι ενεργά αλλά σκέψου πόσα προβλήματα έχουν αναφερθεί και σε τι ποσοστό αντιστοιχεί. Άλλωστε, ένας από τους σκοπούς του φόρουμ είναι για να γράφουμε τα προβλήματά μας. Εγώ για παράδειγμα που δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, τι θα έπρεπε να κάνω? Να γράφω "δεν έχω πρόβλημα" ώστε να φανεί η αξιοπιστία του αυτοκινήτου?

Montoya καλημέρα,

σίγουρα όσο περισσοτερα άλογα τόσο καλύτερα σε προσπέραση. Απλά τα λίγα άλογα σε
κάνουν ίσως πιο προσεκτικό. Από την άλλη αν σε ευθεία 200 μέτρων(με διπλή γραμμή) θέλεις να προσπεράσεις ..
σκέψου τη στροφή μετα!
Όσο για τα προβλήματα έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά σκέψου και πόσοι άνω των 45 έχουν bmw και δεν έχουν internet¨Οπότε δεν αναφέρουν τα προβλήματα τους. Επίσης για μένα το μεγάλο θέμα είναι η γρήγορη και σίγουρη επισκευή. Είμαι Μηχανολόγος και μπορώ να δεχτώ αστοχίες αλλά όχι και ατοχίες επισκευής!
Φιλικά Emar

montoya
03-01-11, 16:04
Πάντα φιλικα μιλάμε.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν γράφουν εδώ (είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω επιλογής αλλού φόρουμ) αλλά τα 7800 μέλη είναι ένα αρκετά αξιόπιστο δείγμα. Τα προβλήματα που αναφέρθηκαν από αυτα τα μέλη θεωρώ πως είναι πολύ λίγα ποσοστιαία. Κάπου στο autotriti υπήρχε ένα δείγμα αξιοπιστίας από προβλήματα που αναφαίρουν οι αναγνώστες και η bmw τα πήγαινε αρκετά καλά (δεν το βρίσκω τώρα)

Magonaiver
03-01-11, 17:22
Παντως πιστευω πως οσοι ειναι μερακληδες με τα αυτοκινητα τους και ασχολουντε με τα αυτοκινητα τους και μπενουν στο ιντερνετ και γραφουν σχολια θετικα και αρνητικα και αυτο αποτελει μερος τις ζωης τους , συνηθως αυτοι οι ανθρωποι εχουν και μερακληδικα αυτοκινητα.
Οπως π.χ BMW , ετσι τοσοι που ασχολουντε , ακουγοντε πολλα και συνηθως μας μενουν τα αρνητικα.......... Ενας με ενα GETZ που το πηρε για χαμαληκι , ουτε θα ασχοληθει και ετσι ουτε θα βγει κατι κακο γιαυτο στην επιφανεια.

Ελα Αλεκο
03-01-11, 18:26
Παντως πιστευω πως οσοι ειναι μερακληδες με τα αυτοκινητα τους και ασχολουντε με τα αυτοκινητα τους και μπενουν στο ιντερνετ και γραφουν σχολια θετικα και αρνητικα και αυτο αποτελει μερος τις ζωης τους , συνηθως αυτοι οι ανθρωποι εχουν και μερακληδικα αυτοκινητα.
Οπως π.χ BMW , ετσι τοσοι που ασχολουντε , ακουγοντε πολλα και συνηθως μας μενουν τα αρνητικα.......... Ενας με ενα GETZ που το πηρε για χαμαληκι , ουτε θα ασχοληθει και ετσι ουτε θα βγει κατι κακο γιαυτο στην επιφανεια.

μου αρεσει φιλε ο ορισμος σου μερακληδικα αυτοκινητα .... ετσι ειναι οπως τα λες ... εγω ειμαι μελος του clubfοrd.gr (εγω εδω και 2 χρονια το Focus facelift) και ναι ασχολουμαι με το αμαξι μου σχετικα αρκετα .... ηδη εχω εντοπισει ατελειες στο αμαξι μου και θελω στο επομενο αμαξι μου (το οποιο ελπιζω να ειναι μια BMW) να μην εχω αυτες τις ατελειες .... και οπως ειχα διαβασει καπου υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωποι: αυτοι που παιρνουν ενα αμαξι (οποιαδηποτε μαρκας απο Atos μεχρι Ferrari) και δεν ξερουν ουτε η βεργα που δειχνει τη σταθμη του λαδιου που ειναι στη μηχανη τους και αυτοι που ασχολουνται με τα αυτοκινητα τους .... εμεις ειμαστε στη δευτερη κατηγορια ....

και ναι οντως μας μενουν τα αρνητικα γιατι θελουμε το αμαξι μας να ειναι τελειο .... επειδη ακριβως ασχολουμαστε και τα αγαπαμε τα αμαξια μας .....

Magonaiver
23-01-11, 21:00
Τελικα αποφασισα να παρω το Honda Civic 1.8λτ 2008 35.οοοκλμ. στα 13.500ε .Ευχαριστω για την βοηθεια ισως την επομενη φορα να παω για Beba.:party:

montoya
24-01-11, 15:33
διαγράψτε τον τώρα....:)
καλοταξιδο και με υγεία να το χαρείς. Τα λέμε σε λίγους μήνες...:D

bimmer-corfu
24-01-11, 16:15
Φίλε μου καλή χρονιά!

Ξεκινώ από τα άσχημα: Τα Bmw έπαψαν πια να είναι αξιόπιστα. Έχουν τόση τεχνολογία φορεμένη πάνω τους(για αυτό και είναι τα πιο οικονομικά σε κατανάλωση) που όλο και κάτι χαλάει. Και με τα τζιμάνια των συνεργείων καλή μας ΤΥΧΗ! Κοίτα στο τμήμα τεχνικών θεμάτων και θα καταλάβεις.

Είμαι κάτοχος 316 e90.Την αγόρασα καινούργια 26000 με ηλιοροφή , ημιδερμάτινο σαλόνι και
φυσικά αισθητήρες φώτων βροχής διζωνικό κλιμα, και άλλα αρχική τιμή δηλαδή 34500!
Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 34500 για αμάξι bmw 122 hp.Όχι ότι δεν φτάνουν αλλά
γιατί είναι γελοίο γιατί είναι απλά θέμα marketing. Η διαφορά με την 320 e;inai 200 ml.!

Ήμουν σε δίλλημα μεταξύ των 316, του GOLF και του Insignia. Δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου γιατί:
1.Όταν τη βλεπω γουστάρω
2.Όταν οδηγώ αισθάνομαι ασφάλεια
3.Και γιατί οι δρόμοι στην Ελλάδα είναι ίδιοι εδώ και 30 χρόνια που ο πατέρας μου είχε 45 Hp. Μόνο οι αυτοκινητόδρομοι έγιναν όπου εκεί πάω όσο θέλω!

Η αίσθηση βέβαια δεν υπάρχει(οδηγώ και εγώ μηχανή και ξέρω).
Θα το άλλαζα μόνο με την 320 όχι με κάποιο άλλο αυτοκίνητο!
Αυτή τη στιγμή ψάχνω την 320 diesel γιατί έμαθα ότι θα γίνουν προσφορές λόγω αλλαγής μοντέλου και θα πουλήσω το 316. Αν βέβαι η τιμή του νέου είναι καλή.
Αυτό που με καίει είναι το θέμα της αξιοπιστίας γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί από το forum.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και καλές αγορές!
φίλε ηρέμησε, μια ντουζίνα BMW έχουν περάσει απο τα χέρια μου και καμία μα καμία δεν έχει βγάλει σοβαρό πρόβλημα, ούτε καν τα νεα μοντέλα πέρα απο ένα κλείδωμα τιμονιού σε Ε90 που φτιάχτηκε με προγραμματισμο. Και εγώ εδώ ακούω για βλάβες γιατί αυτή είναι η δουλειά του φόρουμ