PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκινηση και μετατροπη!!!


bmw_3..
27-11-10, 16:14
Γεια σας,ηθελα να με βοηθησετε για την ιδεα τοποθετησης της τελευταιας μοδας τελευταιας υγραεριου στο αυτοκινητο μου. Προκειται για μοντελο Ε46 του 03.
Εχει κανεις καποιος την παραπανω μετατροπη?
Ποσο περιπου στοιχιζει?
Ποια τα οφελη?
Ποια τα αρνητικα?
Φανταζομαι θα υπαρχουν κ αλλες πολλες αποριες επομενως ας αρχισει μια εποικοδωμητικη αναζητηση εδω μεσα σιγα σιγα για να λυθουν οι οποιες ερωτησεις!!!
Ευχαριστω...

GIANNHS M
28-11-10, 13:45
καλησπερα...εχθες συγκεκριμενα μιλαγα με ενα φιλο ο οποιος ειναι ηλεκτρολογος για ενα καινουργιο κρατικο προγραμμα το οποιο περιλαμβανει μετατροπη στα αυτοκινητα απο καυσιμο βενζινα κ με νερο,οποιοδηποτε νερο.εχουνε προσαρμοσει μια τεχνολογια η οποια εχει αυτη την δυνατοτητα κ η οποια κοστιζει 5000 ευρουλακια.δεν ξερω ακριβως το πως δουλευει γιατι δεν με ενδιεφεραι κατι τετοιο.απο το καινουργιο χρονο αναμενονται καποιες αδειες στα μαγαζια που ενδιαφερονται για την τοποθετηση.τωρα η μετατροπη σε υγραεριο νομιζω ειναι λιγο πιο οικονομικη αλλα καλυτερα να περιμενες ακομα λιγο γιατι αν ολα αυτα που ανεφερα δεν ειναι μουφα σαφως κ δεν αξιζει.επισης οποιος κανει αυτη την μετατροπη απαλασσεται απο φορολογια,τελη,κτεο κ ολα αυτα τα νταβατζιλικια.δεν ξερω στο τομεα της συντηρησης τι γινεται κ αλλα υπερ κ κατα αλλα θα μαθω αν σε ενδιαφερει.

ThaNOS E46coupe
28-11-10, 14:25
απο τα τέλη δέν νομίζω . μιας και δέν είμαι μόνο για τη ρύπανση αλλα και για τους δρόμους τους οποίους χρησιμοποιούμε...άν μπορεί κανεις να τους ονομάσει δρόμους...όσο για το κτεο ούτε αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε μιας και δέν κοιτάνε μόνο τους ρύπους των αυτοκινητων μάς αλλα και την κατάσταση στην οποία βρισκεται το όχημα...πχ αμορτισέρ- φρένα- φώτα- συνεμπλόκ και άλλα...όσο για την υγραεριοκίνηση υπάρχουν σχετικά θέματα τα οποία έχουν συζητηθεί αρκετό καιρο πρίν....εδώ==>>>http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24458&highlight=%F5%E3%F1%E1%E5%F1%E9%EF%EA%DF%ED%E7%F3% E7
και εδώ===>>>http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25613&highlight=%F5%E3%F1%E1%E5%F1%E9%EF%EA%DF%ED%E7%F3% E7
αυτά απο μένα....

x318big
28-11-10, 18:30
παντως εχουν συζητηθει ολα νομιζω ,ειναι ασφαλες ,φθηνο ,χωρις ζημιες και ατυχηματα.

ThaNOS E46coupe
28-11-10, 21:12
ναι αλλα έχει και τα μείον του....χάνεις υποδύναμη και πρέπει να παίζει κάποιο θέμα με τις βαλβίδες μετά απο κάποια χιλιόμετρα........

E46 POWER
29-11-10, 02:53
ναι αλλα έχει και τα μείον του....χάνεις υποδύναμη και πρέπει να παίζει κάποιο θέμα με τις βαλβίδες μετά απο κάποια χιλιόμετρα........

ιπποδυναμγ δεν χανεις με τιποτα αν μπει και προγραμματιστει οπως πρεπει..για τις βαλβιδες απ οσο διαβαζω στο εξωτερικο δεν υπαρχουν κρουσματα...

x318big
29-11-10, 08:26
δεν χανεις τιποτα ,φιλος με octavia ισχυριζεται οτι ,αν μεινει απο γκαζι στην εθνικη ,νοιωθει αισθητα την πτωση αποδοσης του κινητηρα απο την βενζινη.
Τα bmw τουλαχιστον δεν δειχνουν να εχουν προβλημα στις βαλβιδες

rapid_fast
29-11-10, 11:01
δεν χανεις τιποτα ,φιλος με octavia ισχυριζεται οτι ,αν μεινει απο γκαζι στην εθνικη ,νοιωθει αισθητα την πτωση αποδοσης του κινητηρα απο την βενζινη.
Τα bmw τουλαχιστον δεν δειχνουν να εχουν προβλημα στις βαλβιδες

Ωρα είναι να ακούσουμε οτι το υγαέριο αποδίδει καλύτερα απο την βενζίνη..

x318big
29-11-10, 12:54
Ωρα είναι να ακούσουμε οτι το υγαέριο αποδίδει καλύτερα απο την βενζίνη..
..μαλλον ειναι ωρα,απο την οποια βενζινη ,βεβαια.

Driftakos
29-11-10, 13:10
Δεν το νομίζω... Δεν μπορει το υγραέριο να πιάσει σε απόδοση -πόσο μάλλον να ξεπεράσει - την βενζίνη...

Και - σαν γενικό σχόλιο - με το πρόσχημα της πράσινης ανάπτυξης θα ακουστούν πολλά τέτοια. Υγραέριο, αυτοκίνητα με ρεύμα κτλπ. Επειδη ζούμε στην Ελλάδα και σχεδόν πάντα κάτι άλλο θέλουν να κάνουν ας είμαστε προσεκτικοί... Μην ξεχνάμε οτι πριν καποια χρόνια μείωσαν τις τιμές στα αυκοκίνητα μεγάλου κυβισμού.. και μετά ήρθαν τα τέλη... Και οι περισσότεροι από όσους βιάστηκαν ακόμα παλεύουν να τα πουλήσουν.

rapid_fast
29-11-10, 20:49
ιπποδυναμγ δεν χανεις με τιποτα αν μπει και προγραμματιστει οπως πρεπει..για τις βαλβιδες απ οσο διαβαζω στο εξωτερικο δεν υπαρχουν κρουσματα...

Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulletin/f158/stalling-lpg-35882/index2.html

x318big
29-11-10, 21:17
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulletin/f158/stalling-lpg-35882/index2.html
χαχαχαχα αμα βγαλουμε ακρη....

ThaNOS E46coupe
29-11-10, 21:25
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulletin/f158/stalling-lpg-35882/index2.html

:+1:πές τα παναγιώτη...γιατι εμένα δέν με πιστεύουν φίλε!!!!!!!!!!

E46 POWER
30-11-10, 01:33
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulletin/f158/stalling-lpg-35882/index2.html


καλα τα φορεστερ μαλλον παιζουν μαζι με την κατηγορια mazda..να φανταστεις ουτε το εργοστασιακο κιτ που βγαζει η subaru δουλευει σωστα...
παιζει μεγαλο ρολο το κιτακι που θα βαλεις..αυτο που φοραει ειναι αυτο που εχει τον διακλαδωτη μαλλον στο καυσιμο..δεν τα εχω δει αλλα μου εχουνε πει οτι βγαζουν προβλημα στη μιξη γι αυτο και του κανει διακοπες..
επισης οπως το βλεπω εχει γινει προγραμματισμος στο auto calibration...δεν παιζει να καιει 15% +...κατι παιζει! τωρα για τις βαλβιδες αν θες στειλε κανενα λινκ να διαβαζω...

rapid_fast
30-11-10, 03:00
καλα τα φορεστερ μαλλον παιζουν μαζι με την κατηγορια mazda..να φανταστεις ουτε το εργοστασιακο κιτ που βγαζει η subaru δουλευει σωστα...
παιζει μεγαλο ρολο το κιτακι που θα βαλεις..αυτο που φοραει ειναι αυτο που εχει τον διακλαδωτη μαλλον στο καυσιμο..δεν τα εχω δει αλλα μου εχουνε πει οτι βγαζουν προβλημα στη μιξη γι αυτο και του κανει διακοπες..
επισης οπως το βλεπω εχει γινει προγραμματισμος στο auto calibration...δεν παιζει να καιει 15% +...κατι παιζει! τωρα για τις βαλβιδες αν θες στειλε κανενα λινκ να διαβαζω...

Ρίξε μια ματιά εδω..
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=399902&postcount=54

EVANGELOS
30-11-10, 07:34
παντως εχουν συζητηθει ολα νομιζω ,ειναι ασφαλες ,φθηνο ,χωρις ζημιες και ατυχηματα.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΣΙ !!!!!!!!!!!!! ...


Eκτός αν ο μάστορας είναι το άθροισμα των Dr Mario Thyssen , Norbert Haug και Dr. Wolfgang Ullrich

θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ να μπορεί να προγραμματίσει ΟΛΑ τα μοτέρ ΟΛΩΝ των εταιριών ...

Και όταν μιλάμε για προγραμματισμό σε lpg πρέπει να λάβεις υπόψιν εκτός από τη διαφορετική στοιχειομετρία του Lpg και την γεωμετρία του πλένουμ εισαγωγής του κάθε κινητήρα σε συνδιαμό με την παροχή και τα χαρακτηριστικά του lpg injector ... εξάλλου αυτός είναι ο λόγος που αρχίζουν να μιλάνε για άμεσο ψεκασμό στο lpg ...

Επιπλέον πρέπει να παρακάμψει ο ΜΑΓΙΚΟΣ αυτός tuner ΚΑΙ ΤΟ COLD START σύστημα που έχουν όλα τα σύγχρονα αμάξια ... που ουσιαστικά περιμένουν πολύ πλούσιο μείγμα όταν η θερμοκρασία στο μοτέρ είναι χαμηλή !!! ... αυτό γιατί το lpg δεν έχει τέτοιο θέμα και δε χρειάζεται για να μη βαράει knocks να είναι πλούσιο στις χαμηλές θερμοκρασίες ...

Στην DME όμως που από τον 02 Sensor θα διαβάζει φτωχό μείγμα με παράλληλα χαμηλή θερμοκρασία ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ ???? ... τέσπα δεν επεκτείνομαι αφου ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ BMW ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΝΟ Η BMW ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ !!! ... όποιος έχει κέφια να χαλάσει το αμάξι του ας πάει !!!

Τέλος αν και δεν έχει προβλήματα από knocks σε χαμηλές θερμοκρασίες ... το Lpg τείνει να δημιουργέι κρυστάλλους γύρω από το "gas mixer unit" όταν ακόμα το μοτέρ ΔΕΝ έχει "πιάσει" την ιδανική θερμοκρασία ... έτσι μειώνεται η διατομή ψεκασμού και άρα και ο όγκος του lpg που ψεκάζεται ... αυτό οδηγεί σε διακοπές , ρετάρισμα κλπ κλπ ... ΕΤΣΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ !!!

Συνεχίζω τώρα ...

αφού λοιπόν βρείς το χρόνο και διάρκεια ψεκασμού και επαναπρογραμματίσεις ΟΛΗ ΤΗ DME (εδώ γελάμε) μετά πρέπει να ασχοληθείς με την ποιότητα των επιστρώσεων στο εσωτερικό του κινητήρα και ειδικά στις έδρες των βαλβίδων και την κεφαλή.

Συγκεκριμένα ... αν και η μέγιστη θερμοκρασία ενός κινητήρα που κάιει lpg είναι 85% περίπου αυτής που θα είχε αν έκαιγε βενζίνη ... το σπρέυ από το μίγμα αέρα-βενζίνης έχει καλύτερο αποτέλεσμα στην ψύξη του μοτέρ από ότι το αντίστοιχο σπέυ lpg ...

Αυτό είναι αποτέλεσμα της γρηγορότερης κάυσης του Lpg και του ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΑ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ ΜΗ ΕΞΑΤΜΙΣΜΕΝΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ... αφού το lpg (λόγω χημικής σύστασης) είναι αέριο σε συνθήκες περιβάλλοντος (ενώ η βενζίνη υγρό που το αναγκάσαμε να εξαερωθεί στα μπεκ) ...

Οι επιπτώσεις είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ για ευάισθητα στην θερμοκρασία μοτέρ (βλ. πολύστροφα ή υψηλής συμπίεσης ) και ΑΠΛΑ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΠΑΛΙΑ ΕΚΑΝΕ ΘΡΕΝΤ ΠΕΡΙ LPG ΣΤΟΝ S54 !!! ... H θερμοκρασία στην κεφαλή ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ !!! και το καυμένο το αλουμίνιο θα βλαστημάει κάθε ώρα και στιγμή που βλέπει το lpg να ψεκάζεται

Επιπλέον ... το παραγώμενο διοξείδιο από την κάυση λειτουργεί ως "αποθητικό" στην επανασυνένωση "microwelding" της έδρας και της κεφαλής της βαλβίδας ... στην περίπτωση lpg το πολύ λιγότερο παραγώμενο διοξείδιο επιτείνει το πρόβλημα του "microwelding"

Πάντως για να μην υπερβάλλουμε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ... αρκεί να είναι κατάλληλα τα μέταλλα της κεφαλής , των πιστονιών των εδρών και των βαλβίδων και το μοτέρ να μην είναι υψηλής συμπίεσης ή πολύστροφο ... να ΜΗΝ παρουσιαστεί πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα από το lpg

Από την άλλη ... ΕΣΤΩ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ... και ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ...

Το lpg είναι 15% λιγότερο αποδοτικό από την βενζίνη ... αυτό σημαίνει ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ... αυτό σημαίνει χοντρικά ότι για να ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 15% ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΓΚΟ LPG !!! ...

Με άλλα λόγια ... αν με 80% (π.χ.) ανοικτή πεταλούδα απέδιδε το μοτέρ 100 άλογα τώρα

Ή θα πρέπει να ανοίξεις την πεταλούδα 95 % δηλαδή να κάψεις παραπάνω Lpg ή να συμβιβαστείς ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ 100 άλογα με λιγότερα !!!

Αν όμως δε σε πειράζει να χάσεις ιπποδύναμη ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ !!! Το ίδιο πράγμα είναι !!!

Περαιτέρω όταν φτάσουμε στο 100% της πεταλούδας προφανώς μιλάμε για το "top end" ... εκεί ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ και άρα ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΜΕ ΤΟ LPG ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΣ

Συνολικά ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ-LPG ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙς ΑΥΤΟ ΤΟ 15% ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΑΝ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ !!!!


Εγώ προσωπικά πάντως ... έχοντας δει την αδυναμία ανθρώπων ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ... να κάνουν πολύ απλούστερους επαναπρογραμματισμούς προφανώς και δε θα πήγαινα ένα σύγχρονο αμάξι στους μαστόρους που κάνουν τις μετατροπές ... επίσης έχοντας διαβάσει ΠΟΣΟ RND - ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ χρειάζεται για να βρεις τα κατάλληλα μέταλλα για ένα μοτέρ ... επίσης προφανώς και ΔΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΜΕΣΑ ΑΛΛΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ...

EVANGELOS
30-11-10, 08:02
http://www.slideshare.net/ucsp/experimental-study-of-the-effects-of-lpg-on-spark-ignition-engine-performance

εδώ είναι μια επιστημονική ανάλυση που αναλυτικά βρήκε

από 5% έως 20% μείωση στην απόδοση του μοτέρ ανάλογα το εύρος στροφών

αύξηση στην θερμοκρασία

καυσερίων από 41 έως 95 βαθμούς

λαδιού από 11 έως 19 βαθμούς

νερού από 5 έως 17 βαθμούς

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΥΡΟΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΩΝ ΤΙΣ 4800 RPM !!!! ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΑΠΛΟ ΜΟΤΕΡ ΝΙΣΑΝ 1.5 LT ΤΟΥ 1985

bmw_3..
30-11-10, 13:32
Διαβαζοντας οοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα παραπανω μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν υπαρχει καμια περιθιπτωση να κανω στο μελλον την εν λογω μετατροπη!!!!!
Φανταζομαι και πολλοι αλλοι εδω μεσα εχουν την ιδια αποψη.
Και οσο για το πως θα καταφερουμε να κανουμε οικονομια....αυτο αποτελει μεγααααααααααλη συζητηση!!!!

rapid_fast
30-11-10, 13:54
Αυτά περίμενες να διαβάσεις??
Το ότι κάνεις ζημιά 2500-3000 ευρώ στο αυτοκίνητο για να περάσεις το LPG δε σε πολυνοιάζει??

Υ.Γ μπράβο Ευάγγελε..

race535
30-11-10, 14:38
Γιατι ρε παιδια αυτος ο πανικος;;;
Οι βορειοευρωπαιοι που χρησιμοποιουν υγραεριο εδω και 20 χρονια γιατι εχουν αλλη αποψη;
Το υγραεριο δεν κανει για ολους τους κινητηρες και δεν ειναι τελειο αλλα το θαψιμο που διαβαζω το θεωρω υπερβολικο.
Μεμονομενες περιπτωσεις καταστροφης κινητηρα υπαρχουν και εδω που ειμαι εγω αλλα ειναι ολες σχεδον απο κακη τοποθετηση/ρυθμιση και οχι απο το καυσιμο καθεαυτο!
Κυκλοφουν περιπου 6.000.000 αυτοκινητα στην Γερμανια και ο αριθμος ολο αυξανεται
Τοσο μαλακες ειναι ολοι;;

x318big
30-11-10, 15:36
Γιατι ρε παιδια αυτος ο πανικος;;;
Οι βορειοευρωπαιοι που χρησιμοποιουν υγραεριο εδω και 20 χρονια γιατι εχουν αλλη αποψη;
Το υγραεριο δεν κανει για ολους τους κινητηρες και δεν ειναι τελειο αλλα το θαψιμο που διαβαζω το θεωρω υπερβολικο.
Μεμονομενες περιπτωσεις καταστροφης κινητηρα υπαρχουν και εδω που ειμαι εγω αλλα ειναι ολες σχεδον απο κακη τοποθετηση/ρυθμιση και οχι απο το καυσιμο καθεαυτο!
Κυκλοφουν περιπου 6.000.000 αυτοκινητα στην Γερμανια και ο αριθμος ολο αυξανεται
Τοσο μαλακες ειναι ολοι;;
αυτη τωρα φιλε ειναι η ακριβως αντιθετη αποψη και αυτο ειναι περιεργο.
κυκλοφορουν χιλιαδες αυτοκινητα για bmw ειδικα δεν ξερω,το μονο κοντινο μου παραδειγμα ειναι με skoda οπως προανεφερα.
Ενταξει σεβαστα τα στοιχεια που παραθετουν οι φιλου εδω ,αλλα δεν μπορει και ολοι αυτοι να ειναι τοσο ..ηλιθιοι.
Καπου στη μεση πιστευω ειναι η αληθεια ως συνηθως.
Σε ενα χρονο το αργοτερο εχεις βγαλει τα εξοδα μετατροπης ,το κοστος ειναι περιπου το μισο στην καταναλωση ,τα υπολοιπα ισως ειναι μονο Ελληνικα προβληματα ,ως συνηθως.

rapid_fast
30-11-10, 15:53
Γιατι ρε παιδια αυτος ο πανικος;;;
Οι βορειοευρωπαιοι που χρησιμοποιουν υγραεριο εδω και 20 χρονια γιατι εχουν αλλη αποψη;
Το υγραεριο δεν κανει για ολους τους κινητηρες και δεν ειναι τελειο αλλα το θαψιμο που διαβαζω το θεωρω υπερβολικο.
Μεμονομενες περιπτωσεις καταστροφης κινητηρα υπαρχουν και εδω που ειμαι εγω αλλα ειναι ολες σχεδον απο κακη τοποθετηση/ρυθμιση και οχι απο το καυσιμο καθεαυτο!
Κυκλοφουν περιπου 6.000.000 αυτοκινητα στην Γερμανια και ο αριθμος ολο αυξανεται
Τοσο μαλακες ειναι ολοι;;

Δεν υπάρχει πανικός..
Οι ευρωπαίοι που αναφέρεις, αλλάζουν όχημα κάθε τρία χρόνια όμως..
Εμεις κάθε έντεκα χρόνια..
Αγόρασε άραγε κανένας αυτοκίνητο BMW απο γερμανια και είχε πάνω LPG???
Ενας υπάρχει??
Εμείς απλά λέμε οτι τα λεγόμενα:
1) δεν χαλάνε οι βαλβίδες
2) έχεις την ίδια ή καλύτερη απόδοση
3) πάει καλύτερα απο την βενζίνη
δεν ευσταθούν..

rapid_fast
30-11-10, 16:04
Μεταφέρω σκεπτικό της γυναίκας μου..
Αν είναι όπως τα λένε, θα είχε κατακλυστεί η Ελλάδα απο βενζινοκίνητα ταξι με υγραέριο.
Η διαφορά αρχικής αγοράς ξεπερνάει τα 10.000 ευρώ, και καθημερινά θα είχαν κέρδος
απο το 1,32 στο 0,69.. Μισα λειτουργικά έξοδα, μειωμένες φθορές, κανονική αξιοπιστία.
Μάλιστα ειδικά τώρα που έχει δεξαμενές χωνευτές στη θέση της ρεζέρβας, δεν
χάνουν και χώρο για βαλίτσες..
Αυτοι γιατί εξακολουθούν και αγοράζουν όμως πετρέλαιο??

race535
30-11-10, 16:24
Δεν υπάρχει πανικός..
Οι ευρωπαίοι που αναφέρεις, αλλάζουν όχημα κάθε τρία χρόνια όμως..
Εμεις κάθε έντεκα χρόνια..
Αγόρασε άραγε κανένας αυτοκίνητο BMW απο γερμανια και είχε πάνω LPG???
Ενας υπάρχει??
Εμείς απλά λέμε οτι τα λεγόμενα:
1) δεν χαλάνε οι βαλβίδες
2) έχεις την ίδια ή καλύτερη απόδοση
3) πάει καλύτερα απο την βενζίνη
δεν ευσταθούν..

Στο οτι αλλαζεται ενα οχημα καθε τρια χρονια ειναι τραγικοτατο λαθος!!!!!!!!
δεν ειναι κανενας τοσο βλακας να επενδυσει στην Γερμανια για μια μετατροπη απο 2500€ και πανω για πουλησει το αυτοκινητο του μετα απο τρια χρονια.Τα περισσοτερα αυτοκινητα 5ετιας εχουν πανω απο 120000 και ειναι 1ο η 2ο χερι.Λοιπον επειδη θελουν να τα κρατησουν τα κανουν γκαζι.
Και οντως δεν υπαρχει κανενας Ελλην που θελησε να αγορασει μεχρι στιγμης ενα αυτοκινητο με γκαζι απο Γερμανια και να σου πω γιατι, γιατι μεχρι πριν 1 χρονο η βενζινη στην Ελλαδα κοστιζε 90 λεπτα του ευρω!!!:bigthumb: Το λοιπον,δεν υπηρχε μεχρι προτεινως κανενα κινητρο,τωρα ζωσανε τα φιδια τον Ελλην!!

Η ΒΜW της πολης μου,εχει προσφορα για LPG σε ολα της τα αυτοκινητα με 2 χρονια εγγυηση η 100.000χλμ
http://www.auer-gruppe.de/index_.php?m_id=5&nav_id=1&s_id=aktionen&a_id=2007-07_autogas
καντε το μεταφραση για να απαντηθουν και τα οιπολοιπα σου ερωτηματα 1,2,3.
Γεγονος ειναι οτι η αποδοση πεφτει στην πλειονοτητα των περιπτωσεων και η καταναλωση ανεβαινει κατα 1 με 2 λιτρα.

race535
30-11-10, 16:29
Μεταφέρω σκεπτικό της γυναίκας μου..
Αν είναι όπως τα λένε, θα είχε κατακλυστεί η Ελλάδα απο βενζινοκίνητα ταξι με υγραέριο.
Η διαφορά αρχικής αγοράς ξεπερνάει τα 10.000 ευρώ, και καθημερινά θα είχαν κέρδος
απο το 1,32 στο 0,69.. Μισα λειτουργικά έξοδα, μειωμένες φθορές, κανονική αξιοπιστία.
Μάλιστα ειδικά τώρα που έχει δεξαμενές χωνευτές στη θέση της ρεζέρβας, δεν
χάνουν και χώρο για βαλίτσες..
Αυτοι γιατί εξακολουθούν και αγοράζουν όμως πετρέλαιο??

Γιατι για να αλλαξει η νοοτροπια τους χρειαζεται μια καλη 20ετια.
Στην Γερμανια παρα πολλα μεσα μαζικης μεταφορας ειναι ειδη απο το εργοστασιο γκαζι και επισης παρα πολλα ταξι και ο αριθμος τους αυξανεται ολοενα!

race535
30-11-10, 16:31
κλεινω πρεπει να φυγω, γραφτε και τα λεμε το βραδυ παλι....

spesialistas
01-12-10, 01:02
Με υγραέριο κινούνται στην Ιταλία ένα εκατομμυρίο οχήματα, στην πρωτεύουσα της Αυστρίας 400 λεωφορεία, στην πρωτεύουσα της Δανίας 200 λεωφορεία, στην Αυστραλία 500.000 οχήματα, στο Ηνωμένο Βασίλειο 40.000 οχήματα, ενώ τα ταξί στην Ιαπωνία κινούνται με υγραέριο σε ποσοστό το 90%.

Παγκοσμίως, σήμερα, κυκλοφορούν περί τα 15 εκ. οχήματα με υγραεριοκίνηση. Στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι υπάρχουν πάνω από 20.000 αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν αυτό το καύσιμο, εκ των οποίων σχεδόν τα 5.000 στη Θεσσαλονίκη.

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο, η υγραεριοκίνηση χρησιμοποιείται σε πάνω από 7 εκατομμύρια αυτοκίνητα, αντιπροσωπεύοντας περίπου το 3% του συνολικού στόλου αυτοκινήτων, αποτελώντας το πιο ευρέως διαδεδομένο εναλλακτικό καύσιμο. Ιδιαίτερα σε χώρες όπως η Ιταλία, η Ολλανδία, η Γαλλία, η Πολωνία, αλλά και η Τουρκία, η Ιαπωνία και η Αυστραλία, όπου συναντάται ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκινήτων που κινούνται με υγραέριο!

Στην Ελλάδα, παρ'ότι η υγραεριοκίνηση είναι νομιμοποιημένη για όλα τα οχήματα, σύμφωνα με το νόμο 2773 του 1999, ο αριθμός των αυτοκινήτων που επέλεγαν να κινηθούν εναλλακτικά με καύσιμο το υγραέριο ήταν σημαντικά χαμηλότερος από το μέσο όρο των υπόλοιπων ευρωπαϊκών χωρών.

rapid_fast
01-12-10, 02:17
Με υγραέριο κινούνται στην πρωτεύουσα της Αυστρίας 400 λεωφορεία, στην πρωτεύουσα της Δανίας 200 λεωφορεία.
Σε ευρωπαϊκό επίπεδο, η υγραεριοκίνηση χρησιμοποιείται σε πάνω από 7 εκατομμύρια αυτοκίνητα, αντιπροσωπεύοντας περίπου το 3% του συνολικού στόλου αυτοκινήτων, αποτελώντας το πιο ευρέως διαδεδομένο εναλλακτικό καύσιμο.

Τι σχέση έχει μια μηχανή BMW με μια Westport??
Εγώ λέω οτι βλέπω μεσα στη θεσσαλονίκη πολλά περισσότερα πετρελαιοκίνητα επιβατικά
απο ότι οχήματα υγραερίου..
Για τα νούμερα έχω γράψει αλλού..
Αλλωστε, σήμερα οποισδήποτε μπορεί γρήγορα και εύκολα να τα βρεί..
Σε ευρωπαικό επίπεδο, έχουμε μέσες άκρες 246.000.000 οχήματα
Απο αυτά, το 2,7% είναι υβριδικά, LPG, CNG, E85, ηλεκτρικά, και υδρογόνου.
Το 2007, 1,42% επιβατικά είχαν lpg
Το 2008, 1,39% επιβατικά είχαν lpg (τα σενάρια ήθελαν 1,56%)
Το 2009, 1,37% επιβατικά είχαν lpg (τα σενάρια ήθελαν 1,71%)
Και το 2010 1,36% επιβατικά είχαν lpg (τα σενάρια ήθελαν 1,81%)
Αυτά σε ευρωπαικό επίπεδο..
Απλά πράγματα..

stauros772000
01-12-10, 06:24
θελω να γραψω πολλα,αλλα βλεπω οτι ο ελληνας δεν αλλαζει.θα πανε αχρηστα.οποτε,ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΑΕΡΙΟ,αφου χαλανε τα ευαισθητουλια πεμβεδακια.να μην αναφερω για την αναμονη στην αντλια,και την αυξηση της τιμης,αν βαλετε ολοι αεριο.αυτα περι βαλβιδων,δεν ισχυουν στα καταλυτικα.-

υγ...ξαναματααναρωτιεμαι.....απο οσους εκφερουν αποψη,ποσοι δουλευουν αεριο στο οχημα τους?????

rapid_fast
01-12-10, 10:34
Εχει ο Θείος μου σε Mondeo 2009 και πήρε τις βαλβίδες στο χέρι στα 45.000 χιλιόμετρα..
Μετράει??

intasg
01-12-10, 10:54
Για μένα όσοι λιγότεροι έχουμε υγραέριο στο αυτοκίνητο τόσο καλύτερο είναι. Μην το ακριβείνουν κιόλας. Εμένα ρε παιδιά δεν μου σβήνει όταν αλλάζω ταχύτητα, ούτε κανένα πρόβλημα μου δημιουργεί.
Το ότι ο Έλληνας έχει ένα θέμα μόλις πας να του αλλάξεις την καθημερινότητα, το έχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν θα δοκιμάσουν κάτι καινούργιο και αποδοτικό.
Όσον αφορά τα ταξί που διάβασα πριν, επειδή ο πατέρας μου είχε 27 χρόνια ταξί και βγήκε σε σύνταξη, ένας σοβαρός λόγος που παίρνουν πετρέλαιο, είναι γιατί με τις μηχανές αυτές οι περισσότεροι έβγαζαν περίπου 850.000-1.000.000 χλμ (μιλάω για ταξί αθήνας, όσο και να ακούγεται υπερβολικό-το δικό μας μοτέρ παρέδωσε πνεύμα στα 1.130.000-Toyota Corona), ενώ η βενζίνα έβγαζε στα ταξί περίπου 350.000-500.000, σχεδόν τα μισά. Συν του ότι η τιμή του πετρελαίου τότε δεν ήταν σχεδόν ίση με τη βενζίνη, αλλά στο μισό και ίσως και μικρότερη.
Εγώ πάντως με το υγραέριο είμαι πολύ ευχαριστημένος και με το να οδηγώ οικονομικά δεν νομίζω ότι θα έριχνα την κατανάλωση κατά 40-50%.

EVANGELOS
02-12-10, 11:39
...Η ΒΜW της πολης μου,εχει προσφορα για LPG σε ολα της τα αυτοκινητα με 2 χρονια εγγυηση η 100.000χλμ
http://www.auer-gruppe.de/index_.php?m_id=5&nav_id=1&s_id=aktionen&a_id=2007-07_autogas...

Φίλε μου η προσφορά είναι στο section των Land Rover και πουθενά δεν αναφέρει ότι έχει σχέση με BMW !!! ...

Eγώ δεν είπα ότι θα χαλάσουν ΟΛΑ τα μοτέρ ... είπα ότι σε σύγχρονο ΣΟΒΑΡΟ μοτέρ επιπέδου M54 και μετά ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... τώρα η φάση μου θυμίζει το "ετοιματζίδικο" στημένο λεμόνι σε μπουκαλάκι ...

το αγοράζει πάρα πολύς κόσμος ... είναι πιο φτηνό ... μοιάζει με λεμόνι ... μυρίζει με λεμόνι ... ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... χαλάει τη γέυση !!!

bmw_3..
02-12-10, 12:31
Υπαρχει κ αυτη η αναλυση!!!

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=11442&pbreak=0

EVANGELOS
02-12-10, 12:40
Εν κατακλείδι λοιπόν, το κέρδος είναι σημαντικό και κινείται σε τρία επίπεδα. Πρώτα και κύρια, στο οικονομικό, που είναι η κινητήρια δύναμη για να κάνει κανείς το βήμα προς την υγραεριοκίνηση. Ταυτόχρονα, όμως, δε χάνεις σε απόδοση, ενώ κερδίζεις και από τις εκπομπές και τους ρύπους, κυρίως σε ό,τι αφορά το CO2. Ασφαλές είναι τουλάχιστον όσο και η βενζίνη, και μένει μόνο να διαπιστωθεί ποια είναι η επίδραση που έχει στα μέρη του αυτοκινήτου έπειτα από μακροχρόνια χρήση, κάτι στο οποίο θα επιχειρήσουμε να απαντήσουμε με μιας μακράς διαρκείας δοκιμή στο μέλλον.

Kαι οι 4Τ ανέτρεψαν τη φυσική και τη χημεία !!!

Με χειρότερης απόδοσης καύσιμο ... κατάφεραν να βγάλουν παραπάνω ισχύ ... το μόνο ερώτημα είναι

ΑΝ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1,5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ

ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ

ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ???

Αν γίνεται να έχεις καλύτερες επιδόσεις , με λιγότερα καυσέρια και με λιγότερο κόστος σε κάυσιμο

ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΥΠΟΥ DFI ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΝΕΩΝ ΜΟΤΕΡ ??? ... το πρόβλημα θα είχε λυθεί με το μισό και πλεον κόστος !!!

race535
02-12-10, 15:40
Φίλε μου η προσφορά είναι στο section των Land Rover και πουθενά δεν αναφέρει ότι έχει σχέση με BMW !!! ...

Eγώ δεν είπα ότι θα χαλάσουν ΟΛΑ τα μοτέρ ... είπα ότι σε σύγχρονο ΣΟΒΑΡΟ μοτέρ επιπέδου M54 και μετά ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... τώρα η φάση μου θυμίζει το "ετοιματζίδικο" στημένο λεμόνι σε μπουκαλάκι ...

το αγοράζει πάρα πολύς κόσμος ... είναι πιο φτηνό ... μοιάζει με λεμόνι ... μυρίζει με λεμόνι ... ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ !!! ... χαλάει τη γέυση !!!

οχι δεν καταλαβες η προσφορα ειναι για ολα τα αυτοκινητα γενικως του Group Auer.
Και τα συγχρονα σοβαρα Μοτερ ειναι που δουλευουν μια χαρα!
Και η αυτοκινηση δεν ειναι φαγητο,εμεις εχουμε αποψη στο λεμονι και την Φετα και οι γερμανοι εχουν αποψη στα αυτοκινητα:smokin:

peter79
02-12-10, 16:28
Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτο το πράμα μπορεί να γίνει εγκατάσταση σε κινητήρες π.χ. Efficient Dynamic

ίσως και να κάνω λάθος... (που δεν νομίζω...)

EVANGELOS
03-12-10, 18:34
οχι δεν καταλαβες η προσφορα ειναι για ολα τα αυτοκινητα γενικως του Group Auer.
Και τα συγχρονα σοβαρα Μοτερ ειναι που δουλευουν μια χαρα!
Και η αυτοκινηση δεν ειναι φαγητο,εμεις εχουμε αποψη στο λεμονι και την Φετα και οι γερμανοι εχουν αποψη στα αυτοκινητα:smokin:

Kοίτα η "Group Auer" δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας ΙΔΙΩΤΗΣ αντιπρόσωπος αυτοκινήτων !!!

Σα να λέμε Φόρντ θέλεις ??? Κοντέλης

Το ότι είναι γερμανοί ΔΕ σημαίνει ότι λένε κάτι πιο ουσιώδες από όλους τους εμπόρους σε όλο τον κόσμο !!!

Η δε εγγύηση που δίνουν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την εγγύηση της BMW ... H οπόια φαντάζομαι ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ αν μετατρέψεις το αμάξι σου σε lpg

Tέλος ΔΕΝ είναι υποκειμενικό το ΤΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ... σε βενζινοκινητήρα βάζεις βενζίνη ...

rapid_fast
11-12-10, 02:55
Kαι οι 4Τ ανέτρεψαν τη φυσική και τη χημεία !!!

Με χειρότερης απόδοσης καύσιμο ... κατάφεραν να βγάλουν παραπάνω ισχύ ... το μόνο ερώτημα είναι

ΑΝ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1,5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ

ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ

ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ???

Αν γίνεται να έχεις καλύτερες επιδόσεις , με λιγότερα καυσέρια και με λιγότερο κόστος σε κάυσιμο

ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΥΠΟΥ DFI ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΝΕΩΝ ΜΟΤΕΡ ??? ... το πρόβλημα θα είχε λυθεί με το μισό και πλεον κόστος !!!

Είσαι υπερβολικος..
Το καύσιμο που αποδίδει σε τέλειες συνθήκες στο 74% της βενζίνης των 91 οκτανίων,
είναι σαφώς ανώτερο!!!
Οι εταιρίες είναι με το καρτέλ της Σέλλ και της Μπιπι..
Ας αρχίσουμε να ετοιμάζουμε το DIY...
Ετοιμη η δεξαμενή μου... Θα τραβήξω και μια σωλήνα ΝΑ με το συμπάθιο μέσα στο
λούφτ/μάφ μου και θα σας σκίσω εσάς με τα μουτρία (Μ3) στην πρώτη κόντρα..
Ετοιμο το DIY.. 25 Ευρώ κόστος.. Αντε ορμάμε όλοι...

Υ.Γ. Μην ξεχάσετε να μου ρίξετε θετικές για το έξοχο DIY..

filipcon76
09-03-11, 21:39
Εγω συμφωνω απολυτα.Εχω Lpg στην 320 μου εδω και 6 μηνες,δεν εχω παθει τιποτα απο τα πιο πανω λεγομενα..σε κινητηρες 320 και πανω υπαρχει ναι μια πολυ ελαφρια μειωση του τραβηγματος αλλα δεν το καταλαβαινεις..ειναι μηδαμινη η διαφορα.αν πας να το κανεις σε 316,σιγουρα ειναι πολυ αισθητη η διαφορα της ιπποδυναμης.με τα νεα συστηματα υγραεριου,δεν υπαρχει θεμα καταστροφης του κινητηρα και ολων αυτων των προβληματων που αναφερονται πιο πανω..

God
09-03-11, 21:53
αν πας να το κανεις σε 316,σιγουρα ειναι πολυ αισθητη η διαφορα της ιπποδυναμης.

Kαλά, μην το βάλεις και στοίχημα αυτό ακόμα. Εγώ μόλις έβαλα και έχω πολλές επιφυλάξεις μέχρι την τελική ρύθμιση κτλ αλλά όχι απλώς δεν έκοψε αλλά σε μερικά σημεία που είχα "κενά" λόγω του εκκεντροφόρου δουλεύει και πιο γλυκά. Βέβαια όπως είπα εγώ μόλις το έβαλα, αλλά μόλις κάνω την τελική ρύθμιση στα 1000χλμ θα πάω να το δυναμομετρήσω στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα.

Όσον αφορά το ποιά μοτέρ μπαίνει, τα σοβαρά συστήματα μπαίνουν μόνο σε ότι έχει εγκέφαλο (ECU OBD 1 και πάνω) και τα υγρής έγχυσης μόνο σε ότι έχει αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου και άνω (αυτά είναι καλύτερα αλλά πρέπει ο προγραμματιστής να έχει @@ και είναι ακριβότερα). Εγώ όμως προσωπικά δεν θα τα πρότεινα ποτέ για "ειδικά" (βλέπε: πολυπετάλουδα) μοτέρ.

Τα "χαλάει το μοτέρ γιατί είναι ξηρό" κτλ είναι πολύ απλά και επιστημονικά αποδείξιμες μπαρούφες που μπορώ να τις εξηγήσω αναλυτικότατα σε όποιον...φοβάται. Αυτό ίσχυε κάποτε, όταν υπήρχαν καρμπυρατές και σούπερ βενζίνη μόνο. Δεν είπαμε ότι δεν έχει κατά αλλά να μην λέμε και ότι κάπου κάποιος άκουσε και έγινε ράδιο-αρβύλα.

lefterishatzi
09-03-11, 22:22
Εκεί που είχε σβήσει η φλογα από προηγούμενο θέμα, πάλι φωτιές μου ανάψατε.... χαχα. filipcon η 320 σου τί μοντέλο είναι?

LefterisK
09-03-11, 23:28
Εκεί που είχε σβήσει η φλογα από προηγούμενο θέμα, πάλι φωτιές μου ανάψατε.... χαχα. filipcon η 320 σου τί μοντέλο είναι?

ειμαστε 2 οι ενδιαφερομενοι ! ! ! :drive2:

filipcon76
10-03-11, 00:00
Εκεί που είχε σβήσει η φλογα από προηγούμενο θέμα, πάλι φωτιές μου ανάψατε.... χαχα. filipcon η 320 σου τί μοντέλο είναι?
1994..ταχει τα χρονακια της δεν λεω

filipcon76
10-03-11, 00:16
Kαλά, μην το βάλεις και στοίχημα αυτό ακόμα. Εγώ μόλις έβαλα και έχω πολλές επιφυλάξεις μέχρι την τελική ρύθμιση κτλ αλλά όχι απλώς δεν έκοψε αλλά σε μερικά σημεία που είχα "κενά" λόγω του εκκεντροφόρου δουλεύει και πιο γλυκά. Βέβαια όπως είπα εγώ μόλις το έβαλα, αλλά μόλις κάνω την τελική ρύθμιση στα 1000χλμ θα πάω να το δυναμομετρήσω στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα.

Όσον αφορά το ποιά μοτέρ μπαίνει, τα σοβαρά συστήματα μπαίνουν μόνο σε ότι έχει εγκέφαλο (ECU OBD 1 και πάνω) και τα υγρής έγχυσης μόνο σε ότι έχει αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου και άνω (αυτά είναι καλύτερα αλλά πρέπει ο προγραμματιστής να έχει @@ και είναι ακριβότερα). Εγώ όμως προσωπικά δεν θα τα πρότεινα ποτέ για "ειδικά" (βλέπε: πολυπετάλουδα) μοτέρ.

Τα "χαλάει το μοτέρ γιατί είναι ξηρό" κτλ είναι πολύ απλά και επιστημονικά αποδείξιμες μπαρούφες που μπορώ να τις εξηγήσω αναλυτικότατα σε όποιον...φοβάται. Αυτό ίσχυε κάποτε, όταν υπήρχαν καρμπυρατές και σούπερ βενζίνη μόνο. Δεν είπαμε ότι δεν έχει κατά αλλά να μην λέμε και ότι κάπου κάποιος άκουσε και έγινε ράδιο-αρβύλα.
Αναλογα με το τι πληρωνεις παιρνεις..οταν πηγα για τον πρωτο ελεγχο στην εγκατασταση,κουβεντιασα λιγο με τον ειδικο..μπορεις να βαλεις εγκατασταση απο 200 ευρω(μιλαω εκτος ελλαδος) μεχρι 2000 ευρω..η διαφορα ειναι πως η απλη εγκατασταση των 200 ευρω φευγεις με εγυηση 1 μηνα,ενω στις εγκαταστασεις απο 1200 ευρω και πανω εχεις εγγυηση απο 2 μεχρι 3 χρονια!αυτο τα λει ολα.ο κουνιαδος μου εχει μια τετοια φτηνη εγκατασταση σε ενα ΑΛΜΕΡΑ και καθε 15 ειναι στο συνεργειο..
Επομενως παιζει ρολο σοβαρο και ΤΙ εγκατασταση θα βαλεις..

Tomi
11-03-11, 15:25
Για μένα όσοι λιγότεροι έχουμε υγραέριο στο αυτοκίνητο τόσο καλύτερο είναι. Μην το ακριβείνουν κιόλας. Εμένα ρε παιδιά δεν μου σβήνει όταν αλλάζω ταχύτητα, ούτε κανένα πρόβλημα μου δημιουργεί.
Το ότι ο Έλληνας έχει ένα θέμα μόλις πας να του αλλάξεις την καθημερινότητα, το έχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν θα δοκιμάσουν κάτι καινούργιο και αποδοτικό.
Όσον αφορά τα ταξί που διάβασα πριν, επειδή ο πατέρας μου είχε 27 χρόνια ταξί και βγήκε σε σύνταξη, ένας σοβαρός λόγος που παίρνουν πετρέλαιο, είναι γιατί με τις μηχανές αυτές οι περισσότεροι έβγαζαν περίπου 850.000-1.000.000 χλμ (μιλάω για ταξί αθήνας, όσο και να ακούγεται υπερβολικό-το δικό μας μοτέρ παρέδωσε πνεύμα στα 1.130.000-Toyota Corona), ενώ η βενζίνα έβγαζε στα ταξί περίπου 350.000-500.000, σχεδόν τα μισά. Συν του ότι η τιμή του πετρελαίου τότε δεν ήταν σχεδόν ίση με τη βενζίνη, αλλά στο μισό και ίσως και μικρότερη.
Εγώ πάντως με το υγραέριο είμαι πολύ ευχαριστημένος και με το να οδηγώ οικονομικά δεν νομίζω ότι θα έριχνα την κατανάλωση κατά 40-50%.
Το Corona του θείου μου έχει 1.500.000χλμ(στο κιλκις,βλέπε αγοραίο)και δεν κάνει κιχ!!Τότε που είχαμε ξεμείνει από βενζίνες,έβγαλε από το λέβητα και έβαλε για να έρθει χαλκιδική και το άτιμο εκτός του ότι είναι σχετικά αθόρυβο για πετρέλαιο είναι τσακμάκι!
Off topic τέλος.

Greg328i
01-08-11, 15:37
ο πατερας μου εδω και 1,5+ χρονο εχει υγραεριο σε Ε36 316
εκτος του οτι δν παρουσιαστηκε κανενα απολυτως προβλημα το αμαξι με 160.00χλμ
δουλευει ρολοι.αφου εγινε το πειραμα και ειχε επιτυχια εβαλα και γω σε Ε46 318
εδω και 3 μηνες εκει που φουλαρα με 100euro για τα ιδια χιλιομετρα τωρα δινω 45!
προβλημα δν υπαρχει κανενα ουτε στις αλλαγες ουτε στο ρελαντι
μειωση της αποδοσης αν υπαρχει ειναι τελειως ανεπαισθητη (για μενα τουλαχιστον),
εγω που εχω το αμαξι για τις καθημερινες δουλειες και εκδρομες το σκ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο καταναλωση και απο αποδοση.
τωρα αν θες το αμαξι για να βγαινεις το βραδι και να οργωνεις πανω κατω τν παραλιακη και να κυνηγας τα 106 προφανως και δν σε αφορα η μετατροπη σε υγραεριο.
επιχειρηματα του τυπου ''μετα απο τις 5.000 στροφες δν αποδιδει'' ή ''αυξανεται η θερμοκρασια λαδιου και νερου'' εκτος απο αβασιμα ειναι και ανοητα.
εγω βαζω υγραεριο για οικονομια - γτ να παω το αμαξι πανω απο τις 5.000 στροφες?
και υστερα οτι και να καιει το αυτοκινητο αμα το πηγαινεις ταπες προφανως και θα αυξησει θερμοκρασια.
με ταχυτητες μεχρι 140 αντε 160 που το παω εγω ουτε μυρισε ουτε αναψε ουτε καηκε.
αφηστε να μιλανε καλυτερα αυτοι που το εβαλαν και το δοκιμασαν και το δουλεψαν και αφηστε τις φιλοσοφιες

God
01-08-11, 18:02
επιχειρηματα του τυπου ''μετα απο τις 5.000 στροφες δν αποδιδει'' ή ''αυξανεται η θερμοκρασια λαδιου και νερου'' εκτος απο αβασιμα ειναι και ανοητα.
εγω βαζω υγραεριο για οικονομια - γτ να παω το αμαξι πανω απο τις 5.000 στροφες?


Στην πράξη και να θες οικονομία σε συνδυασμό με "που και που καμία γκαζιά" και σε ενοχλεί το 2-5% που θα χάσεις στις ψηλές από το υγραέριο, απλώς βάζεις στον εγκέφαλο του υγραερίου μετά από Χ στροφές (π.χ. 5000) να γυρνά αυτόματα σε βενζίνη. Αυτομάτως το αυτοκίνητο εώς 5000 στροφές ψεκάζει υγραέριο και μόλις τις ξεπεράσει γυρνά σε βενζίνη χωρίς καμία απολύτως αίσθηση από μεριάς του οδηγού. Όλα τα νέα (καλούτσικα και άνω) συστήματα το έχουν σαν ρύθμιση. Problem solved (και σιγά το πρόβλημα!).

Greg328i
02-08-11, 02:44
δν διαφωνω μαζι σου αντιθετα λεμε το ιδιο πραγμα.
για μενα δν ειναι καν προβλημα και οπως ειπα ειναι και αβασιμο
ποιος ειναι ο αλλος που καταλαβαινει διαφορα αποδοσης 2%??θα τρελαθουμε..

rapid_fast
02-08-11, 06:25
δν διαφωνω μαζι σου αντιθετα λεμε το ιδιο πραγμα.
για μενα δν ειναι καν προβλημα και οπως ειπα ειναι και αβασιμο
ποιος ειναι ο αλλος που καταλαβαινει διαφορα αποδοσης 2%??θα τρελαθουμε..
Δεν είναι 2%, είναι 10%+..
Και υπάρχουν πολλοί που καταλαβαίνουν την διαφορά, για αυτό και τα συστήματα
εμπλέκονται σε αλλαγή μόνο στην πτώση στροφών, και όχι στο ανέβασμα..
Αλλά όλα καλά... η οικονομία προφανώς και είναι χαοτική απο όσα βλέπω..

God
02-08-11, 12:09
Δεν είναι 2%, είναι 10%+..
Και υπάρχουν πολλοί που καταλαβαίνουν την διαφορά, για αυτό και τα συστήματα
εμπλέκονται σε αλλαγή μόνο στην πτώση στροφών, και όχι στο ανέβασμα..
Αλλά όλα καλά... η οικονομία προφανώς και είναι χαοτική απο όσα βλέπω..

10% δεν είναι σε καμία περίπτωση γιατί αν είχα 10% απώλεια ισχύος θα ήταν αδύνατον να πιάσω την τελική μου ταχύτητα...και την πιάνω. Δυναμομετρημένο το δικό μου η απώλεια είναι μηδαμινή. Θα ανεβάσω και τις δυναμομετρήσεις κάποια στιγμή. Αν έχει 10% απώλεια ισχύος ένα αυτοκίνητο από την χρήση υγραερίου, ε κάτι δεν πάει καλά.

Επίσης αυτό με την πτώση στροφών μάλλον είναι ανάλογο του συστήματος. Το δικό μου εμπλέκεται σε ότι στροφές του πεις, ανέβασμα ή κατέβασμα, και το έχω βάλει να εμπλέκεται στο ρελαντί χωρίς καμία απολύτως αίσθηση. Επίσης στο ανέβασμα το έχω βάλει (και άλλοι πολλοί) να γυρνάει σε βενζίνη στις 5000 στροφές χωρίς την παραμικρή αίσθηση, ούτε όταν ξαναγυρνά στο υγραέριο πέφτοντας κάτω από 5000 στροφές ξανά.

kostastnt
02-08-11, 13:15
Έστω ότι έχουμε 10% πτώση στις επιδόσεις και 50% οικονομία στην τσέπη, πραγματικά πιστεύω ότι και να ισχύει το πρώτο κανείς δεν παραπονιέται όταν σου μένει ένα 50€ στην τσέπη :)

Ερώτηση: Ένας φίλος πιο πάνω λέει ότι ο θείος του με ταξί έβαλε μέσα αέριο από το σπιτικό.. Το αέριο του σπιτιού έχω την εντύπωση ότι δεν είναι το ίδιο με του αυτοκινήτου.. Τι ισχύει?

God
02-08-11, 13:43
Το υγραέριο κίνησης είναι μίγμα προπανίου-βουτανίου συγκεκριμένης αναλογίας. Το σπιτικό είναι συνήθως μόνο βουτάνιο. Το κίνησης κάνει για το σπίτι, το "σπιτικό" δεν κάνει για κίνησης.

Και τα dyno πριν και μετά. Αυτό με την μεγαλύτερη ιπποδύναμη είναι φυσικά της βενζίνης, αυτό με την μεγαλύτερη ροπή χαμηλά και την παραπανίσια καμπύλη καυσαερίων είναι το LPG. Τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκίνητο δούλεψε άψογα...

stauros772000
02-08-11, 15:37
Έστω ότι έχουμε 10% πτώση στις επιδόσεις και 50% οικονομία στην τσέπη, πραγματικά πιστεύω ότι και να ισχύει το πρώτο κανείς δεν παραπονιέται όταν σου μένει ένα 50€ στην τσέπη :)

Ερώτηση: Ένας φίλος πιο πάνω λέει ότι ο θείος του με ταξί έβαλε μέσα αέριο από το σπιτικό.. Το αέριο του σπιτιού έχω την εντύπωση ότι δεν είναι το ίδιο με του αυτοκινήτου.. Τι ισχύει?

δεν ξερω τι διαφορες εχουν,αλλα και το σπιτικο δουλευει στο αυτοκινητο με τον ιδιο τροπο.

10 αλλα και 20% πτωση αποδοσης ειχαν τα πρωτης-δευτερης γενιας συστηματα με τον ανταπτορα να μπαινει πριν την πεταλουδα.τα συστηματα εγχυσης απο μπεκ ειναι ελεγχομενα απο ηλ.εγκεφαλο και οι απωλειες ειναι μικροτερες.

rapid_fast
02-08-11, 16:20
Εγώ προσωπικά, άκρη δεν βγάζω..
Μόνοι σας λέτε δεν έχει διαφορά, μόνοι σας λέτε οτι ψηλά το γυρνάτε σε βενζίνα για να
αποδίδει το μοτέρ..
Ενας τρίτος, τι να συμπεράνει??

God
02-08-11, 18:46
Εγώ προσωπικά, άκρη δεν βγάζω..
Μόνοι σας λέτε δεν έχει διαφορά, μόνοι σας λέτε οτι ψηλά το γυρνάτε σε βενζίνα για να
αποδίδει το μοτέρ..
Ενας τρίτος, τι να συμπεράνει??

Δεν είπε κανείς ότι δεν έχει διαφορά. Είπαμε ότι έχει μικρή διαφορά και αυτή κυρίως "βγαίνει" στις ψηλές στροφές. Επ'ουδενοί δεν έχει πτώση 10% όμως.

Η δυναμομέτρηση είναι 100% με LPG, δεν το είχα βάλει να γυρνά σε βενζίνη τότε και ο κινητήρας ήταν 100% όπως τον είχα με βενζίνη πριν βάλω LPG, ούτε καν μπουζί δεν είχα αλλάξει. Μετά που το σκάλιζα μόνος μου, το έβαλα και αυτό "για τον φόβο των Ιουδαίων" - εξ'άλλου υπέρ-σπάνια στροφάρω ποτέ πάνω από 4000 στροφές και όταν θέλεις να στροφάρεις στον κόφτη τότε κάτι συμβαίνει που η οικονομία έρχεται σε 2ρη (ή 20ή) μοίρα ακόμα και για 5 άλογα. Απλώς αναφέραμε ότι εάν θέλεις στις ψηλές να το γυρνάς βενζίνη και να βγάζεις και το τελευταίο άλογο που θα σε σώσει από ένα 400άρι με το σαξόραλλο του κ0λ0π@ίδου που τόλμησε να σε κοιτάξει στο φανάρι, μπορείς να το κάνεις.

Greg328i
03-08-11, 01:30
Δεν είπε κανείς ότι δεν έχει διαφορά. Είπαμε ότι έχει μικρή διαφορά και αυτή κυρίως "βγαίνει" στις ψηλές στροφές. Επ'ουδενοί δεν έχει πτώση 10% όμως.

Η δυναμομέτρηση είναι 100% με LPG, δεν το είχα βάλει να γυρνά σε βενζίνη τότε και ο κινητήρας ήταν 100% όπως τον είχα με βενζίνη πριν βάλω LPG, ούτε καν μπουζί δεν είχα αλλάξει. Μετά που το σκάλιζα μόνος μου, το έβαλα και αυτό "για τον φόβο των Ιουδαίων" - εξ'άλλου υπέρ-σπάνια στροφάρω ποτέ πάνω από 4000 στροφές και όταν θέλεις να στροφάρεις στον κόφτη τότε κάτι συμβαίνει που η οικονομία έρχεται σε 2ρη (ή 20ή) μοίρα ακόμα και για 5 άλογα. Απλώς αναφέραμε ότι εάν θέλεις στις ψηλές να το γυρνάς βενζίνη και να βγάζεις και το τελευταίο άλογο που θα σε σώσει από ένα 400άρι με το σαξόραλλο του κ0λ0π@ίδου που τόλμησε να σε κοιτάξει στο φανάρι, μπορείς να το κάνεις.

αυτο ακριβως! :+1:

Dimitris ///M
03-08-11, 02:10
Έστω ότι έχουμε 10% πτώση στις επιδόσεις και 50% οικονομία στην τσέπη, πραγματικά πιστεύω ότι και να ισχύει το πρώτο κανείς δεν παραπονιέται όταν σου μένει ένα 50€ στην τσέπη :)

Ερώτηση: Ένας φίλος πιο πάνω λέει ότι ο θείος του με ταξί έβαλε μέσα αέριο από το σπιτικό.. Το αέριο του σπιτιού έχω την εντύπωση ότι δεν είναι το ίδιο με του αυτοκινήτου.. Τι ισχύει?

Έλα τώρα μην ακούω χαζομάρες....... Σε diesel έχω ρίξει άπειρες φορές πετρέλαιο θέρμανσης και δεν είχα πρόβλημα.....

Το ίδιο είναι και με το υγραέριο, ούτε βουτάνια ούτε προπάνια παίζουν ρόλο τα ίδια είναι και αλλάζει το κόστος! Αλλά δεν το λέμε δημόσια για ευνόητους λόγους :D

Όπως και το ντίζελ εντός Αθηνών λόγο κόστους ήταν απαγορευμένο..... Μόλις πλησίασε την τιμή της αμόλυβδης έγινε οικολογικό καύσιμο και το επέτρεψαν στην Αθήνα...................

Dim77
03-08-11, 07:47
Δεν είναι έτσι.
Το diesel θέρμανσης έχει 10πλάσια περιεκτικότητα θείου από το κίνησης (κανονικά). Παλιά μπορεί να ήταν τα ίδια. Τώρα έχουν μεγάλη διαφορά στην καθαρότητα (του κίνησης).

Και οι αναλογίες προπανίου-βουτανίου ισχύουν.

Το diesel δεν θα επιτραπεί στην Αθήνα γιατί έγινε οικολογικό καύσιμο. Θα επιτραπεί γιατί έγιναν πιο οικολογικά τα αυτοκίνητα.
Απλά με τις επιπλέον παγίδες και καταλύτες δεν αφήνουν στην ατμόσφαιρα τα diesel τις ποσότητες μικροσωματιδίων που άφηναν στο παρελθόν (και είναι πολύ επικίνδυνες για το αναπνευστικό σύστημα).

rapid_fast
03-08-11, 09:51
Δεν είναι έτσι.
Το diesel θέρμανσης έχει 10πλάσια περιεκτικότητα θείου από το κίνησης (κανονικά). Παλιά μπορεί να ήταν τα ίδια. Τώρα έχουν μεγάλη διαφορά στην καθαρότητα (του κίνησης).

Και οι αναλογίες προπανίου-βουτανίου ισχύουν.

Το diesel δεν θα επιτραπεί στην Αθήνα γιατί έγινε οικολογικό καύσιμο. Θα επιτραπεί γιατί έγιναν πιο οικολογικά τα αυτοκίνητα.
Απλά με τις επιπλέον παγίδες και καταλύτες δεν αφήνουν στην ατμόσφαιρα τα diesel τις ποσότητες μικροσωματιδίων που άφηναν στο παρελθόν (και είναι πολύ επικίνδυνες για το αναπνευστικό σύστημα).

Προφανώς και έχεις δίκιο...

s318is
03-08-11, 13:13
Έχουν εδώ (http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/39216.asp)ένα τεστ του Panda LPG. 3 πράματα συγκράτησα:

* 0-100 2δευτερα πιο αργό με LPG.

*Service: To πρόγραμμα συντήρησης του υγραεριοκίνητου Panda δεν διαφοροποιείται ουσιαστικά σε σχέση με αυτό του απλού Panda 1,2. Το κόστος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και στα 60.000 χλμ. ανέρχεται αθροιστικά σε 924 ευρώ

*H απόσβεση βάσει των τυποποιημένων καταναλώσεων γίνεται σε 3 χρονια περιπου

rapid_fast
03-08-11, 13:33
Έχουν εδώ (http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/39216.asp)ένα τεστ του Panda LPG. 3 πράματα συγκράτησα:

* 0-100 2δευτερα πιο αργό με LPG.

*Service: To πρόγραμμα συντήρησης του υγραεριοκίνητου Panda δεν διαφοροποιείται ουσιαστικά σε σχέση με αυτό του απλού Panda 1,2. Το κόστος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και στα 60.000 χλμ. ανέρχεται αθροιστικά σε 924 ευρώ

*H απόσβεση βάσει των τυποποιημένων καταναλώσεων γίνεται σε 3 χρονια περιπου
Να σαι καλά που το έβαλες ρε φίλε..
Αν το έβαζα εγώ θα με λέγανε αντιφρονούντα..
Και τι είναι 1,9 δευτερόλεπτα στα 12,8??
Είναι δεν είναι 10%.. Θα είναι, δεν είναι? είναι και 15%..
Αλλά είναι κουσούρι του αυτοκινήτου, δεν είναι απο το lpg..
Καμία διαφορά δεν έχει το Lpg απο την βενζίνη..
Ούτε στην τελική ταχυτητα απο όσα βλέπω.
Στη δε ροπή απο 80-120 πρέπει να έχεις και εικόνα του αγίου Χριστόφορου,
αλλά μάλλον υπερτερεί σε ροπή το LPG..
Κάνανε λάθος μετρήσεις απο το περιοδικό, στα σίγουρα..
Και αν κατάλαβα καλά, το κόστος στα 60.000 χλμ επιπρόσθετα είναι 924 ευρώ..
Και ο υπολογισμός με 20.000 χλμ δίνει κέρδος 467 το χρόνο..
Τέλος πάντων, στην Ελλάδα οτι δηλώσεις είσαι.


Τεχνικά Χαρακτηριστικά - Επιδόσεις - Διαστάσεις Fiat Panda Panda 1,2
Κυβισμός (κ. εκ.) 1.242 * 1.242
Ισχύς (PS/σ.α.λ.) 52/4.910 58/4.900
Ροπή (Nm/σ.α.λ.) 94/3.240 103/3.370
0-100 χλμ./ώρα (δλ.) 24,9 21,8
60-100 χλμ/ώρα (δλ.) 21,5 18,1
80-120 χλμ/ώρα (δλ.) 59,5 38,1
Τελ. Ταχύτητα (χλμ./ώρα) 140 148
Φρένα 100-0 χλμ./ώρα (μ.) 44,2 44,2

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=72&NEWS_DATA_ID=63278

God
03-08-11, 13:34
*Service: To πρόγραμμα συντήρησης του υγραεριοκίνητου Panda δεν διαφοροποιείται ουσιαστικά σε σχέση με αυτό του απλού Panda 1,2. Το κόστος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και στα 60.000 χλμ. ανέρχεται αθροιστικά σε 924 ευρώ

*H απόσβεση βάσει των τυποποιημένων καταναλώσεων γίνεται σε 3 χρονια περιπου

Αυτό μου φάνηκε ΠΟΛΥ περίεργο. Γιατί να ανεβαίνει το κόστος συντήρησης και μάλιστα κατά 1000€; Και να θεωρήσουμε ότι συντήρηση κάνει σε ακριβώς τα ίδια χλμ σε σχέση με την βενζίνη ακόμα και αν κανονικά μπορείς να μεγαλώσεις τα διαστήματα συντήρησης αρκετά, καθώς το υγραέριο έχει μόνο ένα φιλτράκι που θέλει αλλαγή με αστείο κόστος, δεν θα έπρεπε να έχει καμία διαφορά! Τι διάολο αλλάζουν στην Fiat;

Όσον αφορά την απόσβεση, αυτό είναι σχετικό. Προφανώς με την διαφορά τιμής που έχει από το απλό Panda που σίγουρα είναι μεγαλύτερη από τα 1000-1200€ που θα κόστιζε μία μη εργοστασιακή εγκατάσταση και σε ένα αυτοκίνητο με "κινητηράκι" 70 ίππων που δεν καίει και πολύ εξ'αρχής, η ψαλίδα ανοίγει. Μιλάμε για αυτοκίνητο με λιγότερο από 5 λίτρα στα 100 μέση κατανάλωση! Εγώ από την άλλη που έχω αρκετή κατανάλωση και κάνω χλμ, απόσβεση έχω ήδη κάνει και το έχω βάλει 6-7 μήνες! Το ποιός το χρησιμοποιεί και τι αυτοκίνητο είναι παίζει ρόλο.


Rapid, αυτό είναι με φυσικό αέριο που έβαλες, όχι LPG, που είναι σημαντικά χειρότερο και πάλι η διαφορά ιπποδύναμης είναι της τάξης του 10% σε κινητήρα 60 ίππων! Στην Ελλάδα δεν είσαι ότι δηλώσεις, αλλά ότι δηλώνει το δυναμόμετρο μπορείς να το εκθειάζεις ελεύθερα - όπως και οτιδήποτε μπορείς να αποδείξεις. Έβαλα τις δυναμομετρήσεις μου παραπάνω, σε ένα από τα καλύτερα δυναμόμετρα τροχού (Mustang), την ίδια μέρα και ώρα απλώς γυρνώντας από βενζίνη σε υγραέριο. Εκτός αν το Mustang επηρρεάζεται από την μυρωδιά του υγραερίου, δεν μένουν και πολλά να πούμε.

stauros772000
03-08-11, 14:14
το κοστος συντηρησης με υγραεριο,απο οτι γραφετε,ειναι 924.με βενζινη ποσο ειναι??γιατι δεν εννοουν οτι ειναι 924 ευρω παραπανω απο το κοστος συντηρησης με βενζινη,αλλα ελαχιστα αυξημενο.κατα πως τα γραφετε.

s318is
03-08-11, 15:21
Και εγώ το μεταφράζω πως λενε το συνολικό ποσό συντήρησης και όχι οτι ειναι 900+ παραπάνω το κόστος.
Οπως και να εχει 2δευτερολεπτα διαφορα τουλαχιστον είναι σαν να χανεις 200 κυβικά σε καποια μοντελα.Π.χ ενα 318 "μεταμορφώνεται" σε 316 στις επιδόσεις.Ε,λογικό και να καψει λιγοτερα!

God
03-08-11, 17:15
Και εγώ το μεταφράζω πως λενε το συνολικό ποσό συντήρησης και όχι οτι ειναι 900+ παραπάνω το κόστος.
Οπως και να εχει 2δευτερολεπτα διαφορα τουλαχιστον είναι σαν να χανεις 200 κυβικά σε καποια μοντελα.Π.χ ενα 318 "μεταμορφώνεται" σε 316 στις επιδόσεις.Ε,λογικό και να καψει λιγοτερα!

2 δευτερόλεπτα είναι σε αυτοκίνητο 65 ίππων - δεν έχει και πολλά περιθώρια να κόψει. Και 10% να κόψεις από ένα 330, ούτε μισό δευτερόλεπτο δεν θα χάσει. Είναι όλα σχετικά.

Δεν θα κάψει λιγότερα. Αν μην τι άλλο, περισσότερο καίει. Απλώς το LPG κοστίζει 0.81 το λίτρο και η βενζίνη 1.68...

rapid_fast
03-08-11, 21:57
Rapid, αυτό είναι με φυσικό αέριο που έβαλες, όχι LPG, που είναι σημαντικά χειρότερο και πάλι η διαφορά ιπποδύναμης είναι της τάξης του 10% σε κινητήρα 60 ίππων! Στην Ελλάδα δεν είσαι ότι δηλώσεις, αλλά ότι δηλώνει το δυναμόμετρο μπορείς να το εκθειάζεις ελεύθερα - όπως και οτιδήποτε μπορείς να αποδείξεις. Έβαλα τις δυναμομετρήσεις μου παραπάνω, σε ένα από τα καλύτερα δυναμόμετρα τροχού (Mustang), την ίδια μέρα και ώρα απλώς γυρνώντας από βενζίνη σε υγραέριο. Εκτός αν το Mustang επηρρεάζεται από την μυρωδιά του υγραερίου, δεν μένουν και πολλά να πούμε.
Δίκιο έχεις.. λάθος αυτοκίνητο έβαλα..
Για αυτό μάλλον έχει και 0-100 με λιγότερο απο 10% διαφορά..
Που και να έβαζα το σωστό δηλαδή!!!
Για το δυναμόμετρο που μέτρησες, δεν έχω να σχολιάσω κάτι.. Μια χαρά είναι οι μετρήσεις..
Το ότι δηλώσεις είσαι, δεν αναφέρεται φυσικά σε εσένα, αλλά σε κάτι "δημοσιογράφους"
"συντάκτες ειδικού τύπου" που λένε οτι πλεονέκτημα του lpg είναι η απουσία μολύβδου που
χαλάει τον κινητήρα!!!
ή οτι το ινσίγνια 1,6 τουρμπο έχει τούρμπο λάγκ κάτω απο τις 2000 στροφές!!!!!!!!!!!!!!!!...
Με πιάνεις??

God
04-08-11, 12:38
Δίκιο έχεις.. λάθος αυτοκίνητο έβαλα..
Για αυτό μάλλον έχει και 0-100 με λιγότερο απο 10% διαφορά..
Που και να έβαζα το σωστό δηλαδή!!!
Για το δυναμόμετρο που μέτρησες, δεν έχω να σχολιάσω κάτι.. Μια χαρά είναι οι μετρήσεις..
Το ότι δηλώσεις είσαι, δεν αναφέρεται φυσικά σε εσένα, αλλά σε κάτι "δημοσιογράφους"
"συντάκτες ειδικού τύπου" που λένε οτι πλεονέκτημα του lpg είναι η απουσία μολύβδου που
χαλάει τον κινητήρα!!!
ή οτι το ινσίγνια 1,6 τουρμπο έχει τούρμπο λάγκ κάτω απο τις 2000 στροφές!!!!!!!!!!!!!!!!...
Με πιάνεις??

Το CNG είναι χειρότερο από το LPG στο θέμα επιδόσεων, γι'αυτό έχει και διαφορά 10% (ορθά). Επίσης έχει τελείως άλλη φιλοσοφία και αρχές λειτουργίας, σχεδόν εντελώς αντίθετη αυτής του LPG. Έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες καύσης, τρομακτική κατανάλωση και μικρή αυτονομία αλλά και πάρα πολύ χαμηλή τιμή.

Για τον τύπο...δεν έχω δει τέτοια πράγματα εγώ, δεν διαβάζω περιοδικά κτλ εξ'άλλου, αλλά αυτά είναι τραγικά πράγματα...:twak:

rapid_fast
04-08-11, 18:20
Το CNG είναι χειρότερο από το LPG στο θέμα επιδόσεων, γι'αυτό έχει και διαφορά 10% (ορθά). Επίσης έχει τελείως άλλη φιλοσοφία και αρχές λειτουργίας, σχεδόν εντελώς αντίθετη αυτής του LPG. Έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες καύσης, τρομακτική κατανάλωση και μικρή αυτονομία αλλά και πάρα πολύ χαμηλή τιμή.

Για τον τύπο...δεν έχω δει τέτοια πράγματα εγώ, δεν διαβάζω περιοδικά κτλ εξ'άλλου, αλλά αυτά είναι τραγικά πράγματα...:twak:
Δίκιο έχεις, το φυσικό αέριο έχει και 40% μικρότερη απόδοση..
Οτι και να μασκαρέψεις, δεν ξεπερνιέται..
Κούτσα στραβά με το lpg είσαι κοντά, αν όχι στα ίδια με την βενζίνη, έστω και με την
παραδοχή του +10% επι της κατανάλωσης..

Greg328i
07-08-11, 00:47
εδω στο φορουμ κανεις που να εχει βαλει LPG δν εχει αναφερει κανενα προβλημα
και αυτοι που δν εχουν βαλει προσπαθουν να μας πεισουν οτι εχει. (1ο FAIL)
με γνωμονα τις μετρησεις σε fiat panda (wtf?) σχολιαζουμε τις επιδοσεις ενος bmw!! (2o FAIL ή μηπως ειναι τα ιδια αμαξια και μπερδευομαι εγω;;;;)
οσοι εχουν βαλει LPG και γραφουν στο φορουμ ποτε δν εγραψαν ''τρεξτε να πατε να βαλετε'' ή κατι παρομοιο - απλα εγραψαν οτι ειναι ευχαριστημενοι και δν εχουν προβληματα.
οσοι παλι δν εχουν βαλει προσπαθουν να πεισουν τν κοσμο οτι ειναι ειναι επιζημιο , οτι βλαπτει οτι ++
(ΕPIC FAIL) ουτε βενζιναδικο να ειχατε..
παντως καλο ειναι που δν ψηνεστε να τν κανετε τν μετατροπη γτ οσο λιγοτεροι τοσο πιο χαμηλα θα μεινει η τιμη..

Greg328i
07-08-11, 00:58
Έχουν εδώ (http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/39216.asp)ένα τεστ του Panda LPG. 3 πράματα συγκράτησα:

* 0-100 2δευτερα πιο αργό με LPG.

*Service: To πρόγραμμα συντήρησης του υγραεριοκίνητου Panda δεν διαφοροποιείται ουσιαστικά σε σχέση με αυτό του απλού Panda 1,2. Το κόστος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και στα 60.000 χλμ. ανέρχεται αθροιστικά σε 924 ευρώ

*H απόσβεση βάσει των τυποποιημένων καταναλώσεων γίνεται σε 3 χρονια περιπου

αυτα ηταν πολλα μαλλον και δυσνοητα γι αυτο και δν τα συγκρατησες..
''Στην πράξη, με υγραέριο, μπορεί ο εν λόγω κινητήρας να μη βάζει φωτιά στην άσφαλτο, κινεί όμως το Panda με αρκετή άνεση δίχως να προβληματίζει τον οδηγό και δίχως να έχει αισθητή διαφορά από όταν κινείται με βενζίνη. '' , ''Το Panda Easy Power στο δρόμο δεν έχει καμία αισθητή διαφορά σε σχέση με τις απλές βενζινοκίνητες εκδόσεις. Κινείται σε αρκετά υψηλά επίπεδα ενεργητικής ασφάλειας, χωρίς να δείχνει καμία διαφορά όταν λειτουργεί με υγραέριο ή με βενζίνη'' , ''Έχει υψηλή περιεκτικότητα σε οκτάνια (περίπου 110+)'' , ''Όφελος 467 ευρώ το χρόνο''

rapid_fast
07-08-11, 15:38
εδω στο φορουμ κανεις που να εχει βαλει LPG δν εχει αναφερει κανενα προβλημα
και αυτοι που δν εχουν βαλει προσπαθουν να μας πεισουν οτι εχει. (1ο FAIL)
με γνωμονα τις μετρησεις σε fiat panda (wtf?) σχολιαζουμε τις επιδοσεις ενος bmw!! (2o FAIL ή μηπως ειναι τα ιδια αμαξια και μπερδευομαι εγω;;;;)
οσοι εχουν βαλει LPG και γραφουν στο φορουμ ποτε δν εγραψαν ''τρεξτε να πατε να βαλετε'' ή κατι παρομοιο - απλα εγραψαν οτι ειναι ευχαριστημενοι και δν εχουν προβληματα.
οσοι παλι δν εχουν βαλει προσπαθουν να πεισουν τν κοσμο οτι ειναι ειναι επιζημιο , οτι βλαπτει οτι ++
(ΕPIC FAIL) ουτε βενζιναδικο να ειχατε..
παντως καλο ειναι που δν ψηνεστε να τν κανετε τν μετατροπη γτ οσο λιγοτεροι τοσο πιο χαμηλα θα μεινει η τιμη..

Μέχρι τώρα έχω βάλει περισσότερα απο 100 συστήματα..
Εχεις δει κανέναν άλλο εγκαταστάτη να μιλάει οπως εγώ?
Οχι, όλοι εκθειάζουν..
Το πάντα είναι μια ευνοική περίπτωση για το υγραέριο..
Υπάρχουν δυνατά οχηματα BMW που αγαπάς, που ακόμα και με διπλους πνευμονες αρνουνται να ανεβάσουν αξιοπρεπώς στροφές μετα το φάσμα των 4500-5000..
Και τα γυρνας σε βενζίνη μη σε κρεμάνε σε προσπέρασμα..
Εδώ υπάρχει σε συστήματα παράμετρος, όταν πατάς το πετάλ γκαζιου πάνω απο το ποσοστό που θα επιλέξεις, να γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη, γιατί άραγε??
Τα προβλήματα δεν παρουσιάζονται απο την μια μέρα στην επόμενη.
Ακόμα και αν δεχτούμε οτι κερδίζουμε 500 ευρώ το χρόνο απο τις βενζίνες, πρέπει
να υπολογίσουμε και την ζημιά που έχουμε προκαλέσει στο όχημα, πέραν του κόστους
εγκατάστασης.
Και δεν μιλάμε για βλάβες, αλλά για τις τρύπες στο αμάξωμα, στην πολλαπλή εισαγωγής,
στον προφυλακτήρα κλπ κλπ..
Και στην τελική, τι σχέση έχουν τα οκτάνια του υγραεριου, με τα οκτάνια της βενζίνης??
Αν έχουν, τότε έχεις σαν επιχείρημα κάτι εντελώς εσφαλμένο, γιατί το εργοστάσιο λέει
στο αυτοκινητο σου, 91-98 οκτάνια.. Αρα τα 110, 150, 200 και 400 είναι άχρηστα και βλαβερά..
Αν δεν έχουν, τότε πάλι το επιχείρημα σου είναι εσφαλμένο, γιατί προφανώς και
τα 110 οκτάνια στο υγραέριο, ουδεμία σχέση έχουν με τα 110 σε βενζίνη..
Αρα ξεκινάμε με την παραδοχή οτι δεν ξέρουμε γιατι μιλάμε, αλλά μας αρέσουν τα
φουσκωμένα νούμερα..
Τέλος πάντων, ο Ελληνας θέλει να του γλείφουν με ψέμματα τα αφτια για να είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος, η αλήθεια τον πληγώνει..

Greg328i
08-08-11, 19:05
Μέχρι τώρα έχω βάλει περισσότερα απο 100 συστήματα..
Εχεις δει κανέναν άλλο εγκαταστάτη να μιλάει οπως εγώ?
Οχι, όλοι εκθειάζουν..
Το πάντα είναι μια ευνοική περίπτωση για το υγραέριο..
Υπάρχουν δυνατά οχηματα BMW που αγαπάς, που ακόμα και με διπλους πνευμονες αρνουνται να ανεβάσουν αξιοπρεπώς στροφές μετα το φάσμα των 4500-5000..
Και τα γυρνας σε βενζίνη μη σε κρεμάνε σε προσπέρασμα..
Εδώ υπάρχει σε συστήματα παράμετρος, όταν πατάς το πετάλ γκαζιου πάνω απο το ποσοστό που θα επιλέξεις, να γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη, γιατί άραγε??
Τα προβλήματα δεν παρουσιάζονται απο την μια μέρα στην επόμενη.
Ακόμα και αν δεχτούμε οτι κερδίζουμε 500 ευρώ το χρόνο απο τις βενζίνες, πρέπει
να υπολογίσουμε και την ζημιά που έχουμε προκαλέσει στο όχημα, πέραν του κόστους
εγκατάστασης.
Και δεν μιλάμε για βλάβες, αλλά για τις τρύπες στο αμάξωμα, στην πολλαπλή εισαγωγής,
στον προφυλακτήρα κλπ κλπ..
Και στην τελική, τι σχέση έχουν τα οκτάνια του υγραεριου, με τα οκτάνια της βενζίνης??
Αν έχουν, τότε έχεις σαν επιχείρημα κάτι εντελώς εσφαλμένο, γιατί το εργοστάσιο λέει
στο αυτοκινητο σου, 91-98 οκτάνια.. Αρα τα 110, 150, 200 και 400 είναι άχρηστα και βλαβερά..
Αν δεν έχουν, τότε πάλι το επιχείρημα σου είναι εσφαλμένο, γιατί προφανώς και
τα 110 οκτάνια στο υγραέριο, ουδεμία σχέση έχουν με τα 110 σε βενζίνη..
Αρα ξεκινάμε με την παραδοχή οτι δεν ξέρουμε γιατι μιλάμε, αλλά μας αρέσουν τα
φουσκωμένα νούμερα..
Τέλος πάντων, ο Ελληνας θέλει να του γλείφουν με ψέμματα τα αφτια για να είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος, η αλήθεια τον πληγώνει..

υπαρχουν συστηματα και συστηματα..
αν πας και βαλεις συστημα με 300ευρω τοτε εισαι αξιος της τυχης σου
και τν προφυλακτηρα θα σου τρυπησουν ( εμενα παντως ειναι διπλα στην ταπα βενζινης και καλυπτεται και απο το καπακι ) και ο κινητηρας σου θα γινει σμπαραλια.
να προσθεσω επισης οτι ο Ελληνας ειναι και παντογνωστης και εχει αποψη για ολα.
στειλε μου link που να λεει οτι ''εβαλα συστημα υγραεριου 1.800euro και ανω και μετα τις 4.500 στροφες δν ειχα δυναμη και μετα απο λιγο καιρο ο κινητηρας μου εγινε φραπιερα'' και τοτε θα σου πω μαγκα εχεις δικιο.
οχι ''ακουσα οτι εκεινος εχει 2 πνευμονες και δν τραβαει'' ''το fiat panda κανει τα 0-100 με καθυστερηση 2s''
εμενα δν με ενδιαφερει καθολου αν θα πας εσυ ή ο αλλος να βαλει υγραεριο
αλλα τσαντιζομαι οταν διαβαζω εξυπναδες σαν τις παραπανω.sorry κιολας

rapid_fast
08-08-11, 20:17
υπαρχουν συστηματα και συστηματα..
αν πας και βαλεις συστημα με 300ευρω τοτε εισαι αξιος της τυχης σου
και τν προφυλακτηρα θα σου τρυπησουν ( εμενα παντως ειναι διπλα στην ταπα βενζινης και καλυπτεται και απο το καπακι ) και ο κινητηρας σου θα γινει σμπαραλια.
να προσθεσω επισης οτι ο Ελληνας ειναι και παντογνωστης και εχει αποψη για ολα.
στειλε μου link που να λεει οτι ''εβαλα συστημα υγραεριου 1.800euro και ανω και μετα τις 4.500 στροφες δν ειχα δυναμη και μετα απο λιγο καιρο ο κινητηρας μου εγινε φραπιερα'' και τοτε θα σου πω μαγκα εχεις δικιο.
οχι ''ακουσα οτι εκεινος εχει 2 πνευμονες και δν τραβαει'' ''το fiat panda κανει τα 0-100 με καθυστερηση 2s''
εμενα δν με ενδιαφερει καθολου αν θα πας εσυ ή ο αλλος να βαλει υγραεριο
αλλα τσαντιζομαι οταν διαβαζω εξυπναδες σαν τις παραπανω.sorry κιολας
Σου μιλάω για σύστημα 2300+ ευρώ σε 735 8 κύλινδρη.
Εσένα δε σου τρύπησαν προφυλακτήρα (που είναι παιγνιδάκι να αλλαχτεί), αλλά
την εσωτερική και εξωτερική λαμαρίνα στο πιο ευαίσθητο για σκουριά σημείο..
Για καλό το λές αυτό?? Η θα με πείσεις ότι στο αστάρωσαν στο έβαψαν και σου έβγαλαν
και τα γρέζια που έπεσαν ανάμεσα? Απο όπου και να πας να το πιάσεις, ένοχος είσαι,
με την πλάτη στον τοίχο, και απλά εθελοτυφλείς.
Δεν είπα καμία εξυπνάδα, εσύ την ειπες την εξυπνάδα. Τα δικά σου λεγόμενα σε τσαντίζουν,
και όχι τα δικά μου.
Βγάλε τελείως την βενζίνη απο το όχημα σου.
Και γύρνα σε υγραέριο και μέτρα το..
Δεν άκουσα, το έχω κάνει...

Tomi
09-08-11, 19:05
Σου μιλάω για σύστημα 2300+ ευρώ σε 735 8 κύλινδρη.
Εσένα δε σου τρύπησαν προφυλακτήρα (που είναι παιγνιδάκι να αλλαχτεί), αλλά
την εσωτερική και εξωτερική λαμαρίνα στο πιο ευαίσθητο για σκουριά σημείο..
Για καλό το λές αυτό?? Η θα με πείσεις ότι στο αστάρωσαν στο έβαψαν και σου έβγαλαν
και τα γρέζια που έπεσαν ανάμεσα? Απο όπου και να πας να το πιάσεις, ένοχος είσαι,
με την πλάτη στον τοίχο, και απλά εθελοτυφλείς.
Δεν είπα καμία εξυπνάδα, εσύ την ειπες την εξυπνάδα. Τα δικά σου λεγόμενα σε τσαντίζουν,
και όχι τα δικά μου.
Βγάλε τελείως την βενζίνη απο το όχημα σου.
Και γύρνα σε υγραέριο και μέτρα το..
Δεν άκουσα, το έχω κάνει...

^+10000000000000000000!!!!

Greg328i
09-08-11, 20:12
αα δν εισαι καλα μου φαινεται..
σιγα μν απολογηθω κιολας που εβαλα υγραεριο.
τι αλλο θα μας πειτε?

rapid_fast
09-08-11, 20:34
αα δν εισαι καλα μου φαινεται..
σιγα μν απολογηθω κιολας που εβαλα υγραεριο.
τι αλλο θα μας πειτε?

Δε σου ζητάω να απολογηθείς,
απλά να λές πραγματικά γεγονότα και να χρησιμοποιείς βάσιμη τεκμηρίωση αν
και όποτε είναι δυνατόν.

Greg328i
09-08-11, 20:46
Δε σου ζητάω να απολογηθείς,
απλά να λές πραγματικά γεγονότα και να χρησιμοποιείς βάσιμη τεκμηρίωση αν
και όποτε είναι δυνατόν.

αυτο ακριβως ζητησα κι απο σενα
εγω δν εχω κατι να τεκμηριωσω
εσεις μιλατε αυθαιρετα χωρις στοιχεια και αποδειξεις
και αν κανω λαθος που ειναι???που ειναι τα στοιχεια σας??
που ειναι γραμμενα τα γεγονοτα που περιγραφετε???
ποσταρετε τα και γω πρωτος θα βγω και θα πω ''εχω αδικο'' !
και δν καταλαβα γτ δν μιλαω για πραγματικα γεγονοτα?
εχω βαλει υγραεριο και ενα χρονο τωρα δν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα
αμφισβητεις οτι ειναι πραγματικο γεγονος??λεω ψεμματα δλδ??

rapid_fast
09-08-11, 20:52
αυτο ακριβως ζητησα κι απο σενα
εγω δν εχω κατι να τεκμηριωσω
εσεις μιλατε αυθαιρετα χωρις στοιχεια και αποδειξεις
και αν κανω λαθος που ειναι???που ειναι τα στοιχεια σας??
που ειναι γραμμενα τα γεγονοτα που περιγραφετε???
ποσταρετε τα και γω πρωτος θα βγω και θα πω ''εχω αδικο'' !
και δν καταλαβα γτ δν μιλαω για πραγματικα γεγονοτα?
εχω βαλει υγραεριο και ενα χρονο τωρα δν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα
αμφισβητεις οτι ειναι πραγματικο γεγονος??λεω ψεμματα δλδ??
Αφού είπαμε,
το ίδιο αυτοκίνητο, με υγραέριο είναι πιο αργό απο το ίδιο αυτοκίνητο με βενζίνη..
Και είπαμε, πως τα προβλήματα δεν βγαίνουν σε ένα χρόνο, όπως και ότι δεν βγαίνουν
σε όλα τα αυτοκίνητα..
Δεν είπε κανεις οτι λές ψέμματα για την περίπτωση σου..
Απλά λέμε, οτι η γενίκευση μιας κατάστασης, βασισμένη σε ένα γεγονός, δεν είναι ακριβής..

Greg328i
09-08-11, 21:04
Αφού είπαμε,
το ίδιο αυτοκίνητο, με υγραέριο είναι πιο αργό απο το ίδιο αυτοκίνητο με βενζίνη..
Και είπαμε, πως τα προβλήματα δεν βγαίνουν σε ένα χρόνο, όπως και ότι δεν βγαίνουν
σε όλα τα αυτοκίνητα..
Δεν είπε κανεις οτι λές ψέμματα για την περίπτωση σου..
Απλά λέμε, οτι η γενίκευση μιας κατάστασης, βασισμένη σε ένα γεγονός, δεν είναι ακριβής..

χαιρομαι!
ετσι λοιπον και η γενικευση μιας καταστασης σαν κι αυτη με το 735 που επικαλεστηκες δν ειναι ακριβης..
αρα κανε υπομονη να περασει ο καιρος και τοτε βγες και πες και γραψε οτι θες..
ναι θα μου πεις καλο ειναι να μν κοιταμε μονο το τωρα αλλα να υπολογιζουμε και το μετα οκ
αλλα να αντιλαμβανομαστε οτι οταν μιλαμε για το μελλον μπορουμε να κανουμε μονο υποθεσεις!
ομως η υποθεση μπορει να βγει αληθινη μπορει να βγει και κουραφεξαλα
γι αυτο οταν αναφερεσαι σε βαλβιδες , σκουριες και δν ξερω και γω τί μιλα με στοιχεια
στοιχειο δν ειναι 1 αμαξι - στοιχεια ειναι 100 αμαξια!

rapid_fast
09-08-11, 21:28
Πάρε ένα αρχείο να μελετήσεις λιγάκι...

God
09-08-11, 21:41
Πάρε ένα αρχείο να μελετήσεις λιγάκι...

Rapid, επειδή το έχω και εγώ αυτό το αρχείο, δείχνει για όσους δεν ξέρουν αυτοκίνητα που φάνηκαν να παρουσιάζουν προβλήματα συστηματικά και εώς σε 100.000χλμ (διόλου λίγα) και κυρίως το χρησιμοποιούν οι εγκαταστάτες για να ξέρουν σε ποιά αυτοκίνητα θα βάλουν "λαδωτήρα". Αν το πάρεις στατιστικά με όλα τα αυτοκίνητα/μοντέλα που κυκλοφορούν, ούτε 1 στα 50 δεν παρουσιάζει προβλήματα και ούτε 1 στα 300 δεν έχει πρόβλημα άλυτο (να μην λύνεται με αντικατάσταση ανταλλακτικού ή/και με χρήση λαδωτήρα, ή να χρειάζεται γερή μετατροπή όπως π.χ. άλλη κεφαλή). Πάνω από τα μισά προβλήματα της λίστας είναι άναμα του "check engine" γιατί ο εγκέφαλος τρελαίνεται όταν βλέπει ότι δεν ψεκάζουν τα μπεκ ή προβλήματα με τον ηλεκτρονικό δείκτη βενζίνης.

Επίσης, άξιο σημειώσεως, δεν υπάρχει ούτε ένα και μοναδικό BMW σε όλο το αρχείο, ανεξαρτήτως προβλήματος...

Σίγουρα το LPG δεν είναι "πανάκεια" και σίγουρα δεν κάνει για όλους. Όμως αυτό δεν σημαίνει και το ανάποδο, ότι δηλαδή είναι κάτι το άχρηστο και ανώφελο για τους περισσότερους. Όταν ξέρεις τι ζητάς και με χαρτί και με μολύβι σε εξυπηρετεί και στον δρόμο αλλά και στην τσέπη, μία χαρά είναι. Υπάρχουν άνθρωποι που το βάζουν και σε 3 μήνες έχουν αποσβέσει την εγκατάσταση και, με το συμπάθειο, να τους αν έχασαν και 5 άλογα όταν γλυτώνουν χιλιάδες ευρώ από καύσιμα!

rapid_fast
09-08-11, 22:15
Rapid, επειδή το έχω και εγώ αυτό το αρχείο, δείχνει για όσους δεν ξέρουν αυτοκίνητα που φάνηκαν να παρουσιάζουν προβλήματα συστηματικά και εώς σε 100.000χλμ (διόλου λίγα) και κυρίως το χρησιμοποιούν οι εγκαταστάτες για να ξέρουν σε ποιά αυτοκίνητα θα βάλουν "λαδωτήρα". Αν το πάρεις στατιστικά με όλα τα αυτοκίνητα/μοντέλα που κυκλοφορούν, ούτε 1 στα 50 δεν παρουσιάζει προβλήματα και ούτε 1 στα 300 δεν έχει πρόβλημα άλυτο (να μην λύνεται με αντικατάσταση ανταλλακτικού ή/και με χρήση λαδωτήρα, ή να χρειάζεται γερή μετατροπή όπως π.χ. άλλη κεφαλή). Πάνω από τα μισά προβλήματα της λίστας είναι άναμα του "check engine" γιατί ο εγκέφαλος τρελαίνεται όταν βλέπει ότι δεν ψεκάζουν τα μπεκ ή προβλήματα με τον ηλεκτρονικό δείκτη βενζίνης.

Επίσης, άξιο σημειώσεως, δεν υπάρχει ούτε ένα και μοναδικό BMW σε όλο το αρχείο, ανεξαρτήτως προβλήματος...

Σίγουρα το LPG δεν είναι "πανάκεια" και σίγουρα δεν κάνει για όλους. Όμως αυτό δεν σημαίνει και το ανάποδο, ότι δηλαδή είναι κάτι το άχρηστο και ανώφελο για τους περισσότερους. Όταν ξέρεις τι ζητάς και με χαρτί και με μολύβι σε εξυπηρετεί και στον δρόμο αλλά και στην τσέπη, μία χαρά είναι. Υπάρχουν άνθρωποι που το βάζουν και σε 3 μήνες έχουν αποσβέσει την εγκατάσταση και, με το συμπάθειο, να τους αν έχασαν και 5 άλογα όταν γλυτώνουν χιλιάδες ευρώ από καύσιμα!
Ετσι για ενημέρωση το έβαλα, για την κουλτούρα..
Κλασσικά ειμαι αντίθετος στην αρχικη τοποθέτηση σου, καθότι λέει και πάνω πάνω, οτι θεωρούν τα 100000 λίγα χιλιόμετρα..
Και λέει σε κάτω των 100.000, που μπορεί να ειναι απο 1 έως 99.999.. τραβηγμένο, αλλά οχι ανακριβές..
Κατά τα άλλα, δεν διαφωνώ πουθενά.. ολα τα υπόλοιπα με βρίσκουν σύμφωνο..
Η 316 στο Ε36 έβγαινε με υγραέριο απο το εργοστάσιο..

God
09-08-11, 22:55
Κλασσικά ειμαι αντίθετος στην αρχικη τοποθέτηση σου, καθότι λέει και πάνω πάνω, οτι θεωρούν τα 100000 λίγα χιλιόμετρα..
Και λέει σε κάτω των 100.000, που μπορεί να ειναι απο 1 έως 99.999.. τραβηγμένο, αλλά οχι ανακριβές..

Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν εννοούσα ποτέ ότι τα 100.000χλμ είναι πολλά ως σύνολο για ένα αυτοκίνητο. Κάθε άλλο, είναι πολύ λίγα. Απλώς ανέφερα ότι δεν είναι λίγα για την μελέτη αξιοπιστίας μίας μετατροπής και προσωπικά θεωρώ ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό εύρος για την συγκεκριμένη έρευνα και κάθε άλλη έρευνα αξιοπιστίας μίας μετατροπής. Θα ήταν για φτύσιμο εάν πήγαιναν και έβγαζαν λίστα με όριο ελέγχου τα π.χ. τα 15.000χλμ και αρνιόντουσαν να παραδεχθούν ότι προξενήθηκε βλάβη λόγω την μετατροπής μετά από αυτά, ούτε 5 αυτοκίνητα σύνολο δεν θα έβγαζαν πρόβλημα! Αλλά δεν είναι καθόλου τραβηγμένο να πούμε ότι μετά από 100.000χλμ χρήσης, είναι πάρα πολύ δύσκολο να κατηγορήσεις την μετατροπή και μόνο αυτή για οποιοδήποτε πρόβλημα εκτός και αν είναι συστηματικό (το κάνουν όλα τα αντίστοιχα οχήματα που έχουν μετατραπεί) και συνάμα το αντίστοιχο βενζινοκίνητο όχημα να παρουσιάζει τεράστιες διαφορές στην φθορά.

Greg328i
09-08-11, 22:59
Επίσης, άξιο σημειώσεως, δεν υπάρχει ούτε ένα και μοναδικό BMW σε όλο το αρχείο, ανεξαρτήτως προβλήματος...



γλιτωσα την μελετη!!!

rapid_fast
09-08-11, 23:02
Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν εννοούσα ποτέ ότι τα 100.000χλμ είναι πολλά ως σύνολο για ένα αυτοκίνητο. Κάθε άλλο, είναι πολύ λίγα. Απλώς ανέφερα ότι δεν είναι λίγα για την μελέτη αξιοπιστίας μίας μετατροπής και προσωπικά θεωρώ ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό εύρος για την συγκεκριμένη έρευνα και κάθε άλλη έρευνα αξιοπιστίας μίας μετατροπής. Θα ήταν για φτύσιμο εάν πήγαιναν και έβγαζαν λίστα με όριο ελέγχου τα π.χ. τα 15.000χλμ και αρνιόντουσαν να παραδεχθούν ότι προξενήθηκε βλάβη λόγω την μετατροπής μετά από αυτά, ούτε 5 αυτοκίνητα σύνολο δεν θα έβγαζαν πρόβλημα!
Καλα που το λές, γιατί παρανόησα..
Απο την άλλη, ακόμα και στα 100.000 να χάσεις τις βαλβίδες, έχεις κάνει απόσβεση
πάνω απο 5 φορές το κόστος τους καθότι έχεις γλυτώσει 7.000 ευρώ σε καυσιμα....

Greg328i
14-08-11, 19:04
http://www.autoblog.gr/2011/08/14/igraeriokinisi-ola-osa-prepei-na-ksereis/

GEORGE 1974
16-02-12, 15:58
Έχω αέριο και εγώ σε ένα σκοντα φελίσια και σκέφτόμουνα να βάλω και στήν Ε46 μου αλλά το ακύρωσα ,διότι μέ τους δικους μου υπολογισμουσ πρέπει να κάνω πάνω από 20000 χλμ για να πεις ότι κάτι γίνεται,αυτή είναι η αλήθεια για μένα ,ότι δέν βγάζει ζημιές?? το τσεκ engine ανάβει σέ γνωστό συχνά πηκνα,..σέ κινητήρες πρίν το 2000 δέν έχουν πρόβλημα τα bmw , δέν γνωρίζω το γιατί!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΙΑ ΑΠΟΨΕΙ ΛΕΩ...

Extacy156
17-02-12, 14:21
παντως στο δικο μου E46 1600 8v αν και μετατροπη σε turbo το μονο μειονεκτημα που βλεπω ειναι μια απωλεια 10-15 αλογα...

danos
05-03-12, 21:23
Έχω πλέον 1000 χιλ με υγραεριο στο X1 της γυναικας μου αυτόματο στη πόλη ρουφάει 14,5 λίτρα βενζίνης για πλάκα , εντυπώσεις καταπληκτικές , καλύτερες επιδόσεις , οικονομία, απόδοση αυτονομία , έχασα δυστυχώς μικρο μέρος του πορτμπαγκαζ γιατι δε έχει ρεζέρβα ... Τιμη 1750 ευρω με σύστημα λιπανσης valve care ηλεκτρονικά εισερχόμενο στη εισαγωγη μαζι με το αέριο . Κατανάλωση ελαφρά παραπάνω της βενζίνης δηλαδη περίπου 5% αλλα πληρωνω μόνο 90 λεπτα το λίτρο, σύστημα prins Vsi προσφορα απο τη εταιρία qgas στο πάλ Φάληρο !!!

paris_m3
10-03-12, 17:11
Λοιπόν, δεν ξέρω αν καποιος απο τους συναδελφους είναι Μηχανολόγος - Μηχανικός και έχει καλή γνώση του αντικειμένου , αλλά :
καλό και φθηνό το υγραέριο, κάνεις ευκολα απόσβεση της εγκατάστασης αν διανύεις πολλά χιλιόμετρα, πιο καθαρό κλπ.
Όμως επειδή τυχαίνει να είμαι Μηχανολογος - Μηχανικός και υπεύθυνος συνεργείου αυτοκινήτων έχω να αναφέρω τα εξής: το υγραέριο έχει βαθμό απόδοσης 95 % και ονομαστική θερμογόνο ισχύ 10920 Kcal/ kg, ενώ η βενζίνη 10516 Kcal/ kg, το υγραέριο έχει > 110 οκτάνια και θερμοκρασία ανάφλεξης περίπου 450 - 510 οC ενω η βενζίνη 257οC. Άρα με πρώτη ματιά τι έχουμε στον κύλιδρο καυσης? Μεγαλύτερη θερμοκρασία και μεγαλύτερη έκρηξη, με αποτέλεσμα το πρώτο εξάρτημα που υποφέρει είναι οι βαλβίδες. ΄
Ποιο συνεργείο εγκαταστασης υγραερίου μπορεί να ρυθμίσει την σωστη παροχή σε όλο το φασμα των στροφών του κινητήρα? γιατι όλοι οι εγκαταστάτες ρυθμίζουν αυτόματα την εναλλαγη σε βενζίνη μετα τις 4800 rpm? Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε στο συνεργείο δυο περιπτωσεις αυτοκινήτων που κατα τους ιδιοκτήτες ρεταραν και οι εγκαταστατες υγραερίου δεν μπορούσαν να τα φτιάξουν, έ, και τα δύο είχαν καψει βαλβίδα. Αυτο που θελω να πω καταλήγοντας είναι ότι το υγραέριο δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε όλα τα αυτοκίνητα, και σε αυτά που τοποθετείται πρέπει να γίνεται σωστά με τα κατάλληλα υλικά και εξαρτήματα και η επιλογή να γίνεται όχι σύμφωνα με την τιμή του κιτ, αλλα με τις προδιαγράφες του καθενός.

danos
10-03-12, 20:18
Λοιπόν, δεν ξέρω αν καποιος απο τους συναδελφους είναι Μηχανολόγος - Μηχανικός και έχει καλή γνώση του αντικειμένου , αλλά :
καλό και φθηνό το υγραέριο, κάνεις ευκολα απόσβεση της εγκατάστασης αν διανύεις πολλά χιλιόμετρα, πιο καθαρό κλπ.
Όμως επειδή τυχαίνει να είμαι Μηχανολογος - Μηχανικός και υπεύθυνος συνεργείου αυτοκινήτων έχω να αναφέρω τα εξής: το υγραέριο έχει βαθμό απόδοσης 95 % και ονομαστική θερμογόνο ισχύ 10920 Kcal/ kg, ενώ η βενζίνη 10516 Kcal/ kg, το υγραέριο έχει > 110 οκτάνια και θερμοκρασία ανάφλεξης περίπου 450 - 510 οC ενω η βενζίνη 257οC. Άρα με πρώτη ματιά τι έχουμε στον κύλιδρο καυσης? Μεγαλύτερη θερμοκρασία και μεγαλύτερη έκρηξη, με αποτέλεσμα το πρώτο εξάρτημα που υποφέρει είναι οι βαλβίδες. ΄
Ποιο συνεργείο εγκαταστασης υγραερίου μπορεί να ρυθμίσει την σωστη παροχή σε όλο το φασμα των στροφών του κινητήρα? γιατι όλοι οι εγκαταστάτες ρυθμίζουν αυτόματα την εναλλαγη σε βενζίνη μετα τις 4800 rpm? Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε στο συνεργείο δυο περιπτωσεις αυτοκινήτων που κατα τους ιδιοκτήτες ρεταραν και οι εγκαταστατες υγραερίου δεν μπορούσαν να τα φτιάξουν, έ, και τα δύο είχαν καψει βαλβίδα. Αυτο που θελω να πω καταλήγοντας είναι ότι το υγραέριο δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε όλα τα αυτοκίνητα, και σε αυτά που τοποθετείται πρέπει να γίνεται σωστά με τα κατάλληλα υλικά και εξαρτήματα και η επιλογή να γίνεται όχι σύμφωνα με την τιμή του κιτ, αλλα με τις προδιαγράφες του καθενός.

Ακούω τι λες ( δλδ βλεπω τι γραφεις ) και μου πέσανε τα μαλλιά γιατι οι κύριοι πήραν BMW και όχι hyndai ? και πως εξηγείτε οτι έβαλαν σύστημα ιταλικο , πολωνικό , τουρκικό σε μια BMW ? οτι πληρώνεις πέρνεις φίλε μου το δικό μου παει σε όλες τις στροφές για πλάκα χωρίς να ζοριζεται καλλιτερα απο τη βενζίνη αλλα το σύστημα είναι ολλανδικο έχει μπεκ keihin συνολικής υποδυναμης 200hp πνεύμονα 250 αλόγων ενω το αμάξι έχει μόνο 150 άλογα δεν υπάρχει γυρναω βενζίνη !!! Καμένη βαλβίδα ίσον κακή εγκατάσταση κακο σύστημα μη επαρκές για το αμάξι , φτωχο μείγμα , μηδέν λιπανση και μα...κα οδηγό !!!

God
10-03-12, 20:37
Όμως επειδή τυχαίνει να είμαι Μηχανολογος - Μηχανικός και υπεύθυνος συνεργείου αυτοκινήτων έχω να αναφέρω τα εξής: το υγραέριο έχει βαθμό απόδοσης 95 % και ονομαστική θερμογόνο ισχύ 10920 Kcal/ kg, ενώ η βενζίνη 10516 Kcal/ kg, το υγραέριο έχει > 110 οκτάνια και θερμοκρασία ανάφλεξης περίπου 450 - 510 οC ενω η βενζίνη 257οC. Άρα με πρώτη ματιά τι έχουμε στον κύλιδρο καυσης? Μεγαλύτερη θερμοκρασία και μεγαλύτερη έκρηξη, με αποτέλεσμα το πρώτο εξάρτημα που υποφέρει είναι οι βαλβίδες.

Τραγικά λάθη.

Άλλο το ένα κιλό βενζίνης (λιγότερο από 1 λίτρο) και άλλο το ένα κιλό υγραέριο (1.7 λίτρα). Αν κάνεις απλή χιαστή θα δεις ότι για κάθε λίτρο υγραέριο έχεις σημαντικά μικρότερη θερμογόνο (μείον 40%).

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι οι θερμοκρασίες ΑΥΤΑνάφλεξης. Το μόνο που δείχνει είναι ότι το υγραέριο είναι πιο ασφαλές από την βενζίνη. Καμία σχέση με την θερμοκρασία καύσης, που αν πέσει κάτω από 700-800 βαθμούς δεν έχεις ΜΕΚ αλλά ατμόπλοιο. Επίσης η πτώση απόδοσης από την χρήση του υγραερίου οφείλεται κατά κύριο λόγο στην πτώση της θερμοκρασίας καύσης (σημαντικά μικρότερη θερμογόνος), ήτοι του βαθμού απόδοσης του κινητήρα, γιατί ως μηχανολόγος φυσικά γνωρίζεις ότι ο βαθμός απόδοσης κάθε ΜΕΚ εξαρτάται άρρηκτα από την θερμοκρασία καύσης. Αν ήταν δυνατόν να έχουμε θερμοκρασία καύσης 5000 βαθμούς, οι ΜΕΚ θα είχαν μεγαλύτερη απόδοση και από ηλεκτροκινητήρες. Τα οκτάνια είναι παντελώς άχρηστα αφού δεν αλλάζει ούτε ο χρονισμός αλλά ούτε και η συμπίεση του κινητήρα. Τέλος, οι μεγαλύτερες θερμοκρασίες καύσης (που δεν υπάρχουν, είναι μικρότερες) εκτός του ότι θα ευνοούσαν την απόδοση (αν υπήρχαν) δεν έχουν και καμία σχέση με τις θερμοκρασίες των βαλβίδων οι οποίες δεν είναι ξυλάκια για να καούν, δεν βρίσκονται μέσα στον θάλαμο κατά την στιγμή της ανάφλεξης και είναι αδύνατον να παρουσιάσουν φθορά λόγω θερμοκρασίας χωρίς να έχουν σημαντική φθορά όλα τα άλλα μαλακότερα μέρη όπως τα ελατήρια συμπίεσης, οι οδηγοί των βαλβίδων και η φλάντζα της κεφαλής.

Η θερμοκρασία καύσης μετά από μετατροπή σε υγραέριο χωρίς να υποστεί μετατροπές ο ίδιος ο κινητήρας μειώνεται κατά 15-40% (εξαρτάται από τον κινητήρα) και ποτέ οι βαλβίδες δεν "καίγονται" από την χρήση του υγραερίου. Σε ορισμένα μοντέλα (κυρίως κινητήρες general motors) η χρήση του υγραερίου καταστρέφει τις βαλβίδες γιατί οξειδώνει τις επιστρώσεις τους (χημική ασυμβατότητα).

rapid_fast
11-03-12, 06:44
Τραγικά λάθη.

Άλλο το ένα κιλό βενζίνης (λιγότερο από 1 λίτρο) και άλλο το ένα κιλό υγραέριο (1.7 λίτρα). Αν κάνεις απλή χιαστή θα δεις ότι για κάθε λίτρο υγραέριο έχεις σημαντικά μικρότερη θερμογόνο (μείον 40%).

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι οι θερμοκρασίες ΑΥΤΑνάφλεξης. Το μόνο που δείχνει είναι ότι το υγραέριο είναι πιο ασφαλές από την βενζίνη. Καμία σχέση με την θερμοκρασία καύσης, που αν πέσει κάτω από 700-800 βαθμούς δεν έχεις ΜΕΚ αλλά ατμόπλοιο. Επίσης η πτώση απόδοσης από την χρήση του υγραερίου οφείλεται κατά κύριο λόγο στην πτώση της θερμοκρασίας καύσης (σημαντικά μικρότερη θερμογόνος), ήτοι του βαθμού απόδοσης του κινητήρα, γιατί ως μηχανολόγος φυσικά γνωρίζεις ότι ο βαθμός απόδοσης κάθε ΜΕΚ εξαρτάται άρρηκτα από την θερμοκρασία καύσης. Αν ήταν δυνατόν να έχουμε θερμοκρασία καύσης 5000 βαθμούς, οι ΜΕΚ θα είχαν μεγαλύτερη απόδοση και από ηλεκτροκινητήρες. Τα οκτάνια είναι παντελώς άχρηστα αφού δεν αλλάζει ούτε ο χρονισμός αλλά ούτε και η συμπίεση του κινητήρα. Τέλος, οι μεγαλύτερες θερμοκρασίες καύσης (που δεν υπάρχουν, είναι μικρότερες) εκτός του ότι θα ευνοούσαν την απόδοση (αν υπήρχαν) δεν έχουν και καμία σχέση με τις θερμοκρασίες των βαλβίδων οι οποίες δεν είναι ξυλάκια για να καούν, δεν βρίσκονται μέσα στον θάλαμο κατά την στιγμή της ανάφλεξης και είναι αδύνατον να παρουσιάσουν φθορά λόγω θερμοκρασίας χωρίς να έχουν σημαντική φθορά όλα τα άλλα μαλακότερα μέρη όπως τα ελατήρια συμπίεσης, οι οδηγοί των βαλβίδων και η φλάντζα της κεφαλής.

Η θερμοκρασία καύσης μετά από μετατροπή σε υγραέριο χωρίς να υποστεί μετατροπές ο ίδιος ο κινητήρας μειώνεται κατά 15-40% (εξαρτάται από τον κινητήρα) και ποτέ οι βαλβίδες δεν "καίγονται" από την χρήση του υγραερίου. Σε ορισμένα μοντέλα (κυρίως κινητήρες general motors) η χρήση του υγραερίου καταστρέφει τις βαλβίδες γιατί οξειδώνει τις επιστρώσεις τους (χημική ασυμβατότητα).

"Εγραψες" (καιρό είχες να το κάνεις) και σου χρωστάω θετική..
+1000 απο εμένα...:cheers:

paris_m3
11-03-12, 08:41
φίλε, God μαλλον δεν γνωρίζεις ότι η θερμογόνος δύναμη μετριέται σε αυτές της μονάδες ανεξάρτητα απο το καυσιμο, άρα καθε φορά κάνουμε αναγωγη σε αυτές που ισχύουν στο διεθνες σύστημα. Επομένως με την ίδια ποσότητα καυσίμου το υγραέριο θα δώσει παραπανω ισχύ, πιο δυνατή έκρηξη και μεγαλύτερη θερμοκρασία.

paris_m3
11-03-12, 10:06
Υπάρχει συγκεκριμένο φόρουμ για την υγραεριοκίνηση στα αυτοκίνητα, διαβάστε παρακαλώ το thread σχετικά με τις βαλβίδες (εισαγωγής - εξαγωγής) και μετά ελάτε να με "σταυρώσετε". Επίσης όταν μιλάω για βαθμό απόδοσης αναφέρομαι στον βαθμό απόδοσης του καυσίμου και όχι του κινητήρα ο οποίος έχει άμεση σχέση με τον λόγο συμπίεσης και τον συντελεστη αδιαβατικής μεταβολής (θερμοδυναμική - κύκλος ΟΤΤΟ). Όλα όσα αναφέρω ισχύουν για τον θερμοδυναμικό κύκλο ΟΤΤΟ των βενζινοκινητήρων ο οποίος παρομοιάζει πληρέστερα τον μηχανικο κύκλο των αντίστοιχων κινητήρων. Διόρθωση προηγούμενου ποστ, απο λάθος γραφηκε ο όρος ισχύς αντι για θερμογόνος δύναμη.

stauros772000
11-03-12, 11:38
παρη,λες την μιση αληθεια,η οποια ειναι χειροτερη απο ολοκληρο ψεμα.μιλας για 10900 θερμιδες ανα κιλο υγραεριου,αλλα δεν λες οτι ενα κιλο υγραεριου ειναι ισο με 1.8 λιτρα υγραεριου.ενω για την βενζινη λες οτι εχει 10516 το κιλο βενζινης αλλα ενα κιλο βενζινης ισουται με 1.35 λιτρα.
και ως γνωστον,πληρωνουμε σε λιτρα,οχι σε κιλα

God
11-03-12, 12:16
φίλε, God μαλλον δεν γνωρίζεις ότι η θερμογόνος δύναμη μετριέται σε αυτές της μονάδες ανεξάρτητα απο το καυσιμο, άρα καθε φορά κάνουμε αναγωγη σε αυτές που ισχύουν στο διεθνες σύστημα. Επομένως με την ίδια ποσότητα καυσίμου το υγραέριο θα δώσει παραπανω ισχύ, πιο δυνατή έκρηξη και μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Φίλε μου, η θερμογόνος μετριέται ανά κιλό καυσίμου (βάρος). Όταν τα κιλά τα κάνεις αναγωγή σε λίτρα (όγκος), το υγραέριο έχει 40% μικρότερη θερμογόνο από την βενζίνη. Και το υδρογόνο έχει 34000kcal/kg θερμογόνο αλλά το κάθε κιλό είναι περισσότερο από 11 λίτρα. Δεν ψεκάζεις ούτε πληρώνεις κιλά καυσίμου, όγκο (λίτρα) ψεκάζουν τα μπεκ. Όχι απλά μηχανολογία δεν χρειάζεται για αυτό αλλά είναι απλά μαθηματικά Γυμνασίου...

Υπάρχει συγκεκριμένο φόρουμ για την υγραεριοκίνηση στα αυτοκίνητα, διαβάστε παρακαλώ το thread σχετικά με τις βαλβίδες (εισαγωγής - εξαγωγής) και μετά ελάτε να με "σταυρώσετε".

Κανένα μα κανένα φόρουμ (ειδικά φόρουμ...) δεν είναι σοβαρή πηγή πληροφοριών. Δείξε μου μία (μόνο μία) επίσημη επιστημονική δημοσίευση που να υποστηρίζει ότι το υγραέριο παρουσιάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες καύσης και αυτές φταίνε και "καίγονται οι βαλβίδες".

Το υγραέριο έχει (πολύ) μικρότερη θερμογόνο ανά λίτρο καυσίμου σε σχέση με την βενζίνη, ο κινητήρας χάνει απόδοση λόγω των μικρότερων θερμοκρασιών καύσης αν δεν υπάρξει υπερπλήρωση καυσίμου (που πάντα υπάρχει) ή κάποια άλλη μετατροπή στον κινητήρα, σε καμία περίπτωση δεν "καίει βαλβίδες" και σε καμία περίπτωση κανένας βενζινοκινητήρας δεν επωφελείται από τα 110 οκτάνιά του χωρίς να γίνουν σημαντικές μετατροπές. Τα ξαναείπα, τα εξήγησα, όποιος θέλει διαβάζει και καταλαβαίνει.

paris_m3
11-03-12, 17:03
Όπως είπα και το πρωί μιλάω για το διεθνές σύστημα μονάδων (S.I.) και τον θεωρητικό κύκλο ΟΤΤΟ που προσομοιάζει όσο το δυνατόν καλύτερα τον πραγματικό κύκλο ένος βενζινοκινητήρα, επίσης μιλάω για ίδια ποσότητα καυσίμων σε κανονικές συνθήκες (πίεση, θερμοκρασία) τα οποία αν τα αναφλέξεις π.χ. μέσα σε ένα δοχείο, το υγραέριο θα δώσει σαφώς μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη, επίσης το εμπορικό υγραέριο (μίγμα προπανίου - βουτανίου) πωλείται με το κιλό (αντε αγόρασε μια φίαλη για το πετρογκαζ να δούμε πως θα πληρώσεις με λίτρα ή κιλά?)

**Κανένα μα κανένα φόρουμ (ειδικά φόρουμ...) δεν είναι σοβαρή πηγή πληροφοριών. Δείξε μου μία (μόνο μία) επίσημη επιστημονική δημοσίευση που να υποστηρίζει ότι το υγραέριο παρουσιάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες καύσης και αυτές φταίνε και "καίγονται οι βαλβίδες". **

¨αρα μας λες ότι και εδω μέσα ότι λεγεται και γράφεται είναι παπατζα?

God
11-03-12, 17:59
Όπως είπα και το πρωί μιλάω για το διεθνές σύστημα μονάδων (S.I.) και τον θεωρητικό κύκλο ΟΤΤΟ που προσομοιάζει όσο το δυνατόν καλύτερα τον πραγματικό κύκλο ένος βενζινοκινητήρα, επίσης μιλάω για ίδια ποσότητα καυσίμων σε κανονικές συνθήκες (πίεση, θερμοκρασία) τα οποία αν τα αναφλέξεις π.χ. μέσα σε ένα δοχείο, το υγραέριο θα δώσει σαφώς μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη, επίσης το εμπορικό υγραέριο (μίγμα προπανίου - βουτανίου) πωλείται με το κιλό (αντε αγόρασε μια φίαλη για το πετρογκαζ να δούμε πως θα πληρώσεις με λίτρα ή κιλά?)

Αν μιλάς για διεθνές σύστημα μονάδων και μου λες ότι θα βάλεις ένα ΚΙΛΟ υγραέριο και ένα ΚΙΛΟ βενζίνης σε ένα ΙΔΙΟ δοχείο με ίδιες συνθήκες...λυπάμαι μα δεν ξέρεις τι λες. Αν πας να βάλεις σε ίδιο δοχείο δύο καύσιμα διαφορετικού όγκου, είτε θα αυξηθεί η πίεση σε αυτό που έχει περισσότερο όγκο ή θα εκτοπιστεί ανάλογος όγκος αέρα. Αν θεωρήσουμε ότι όλες οι συνθήκες είναι ίδιες αλλά ο όγκος του δοχείου μεταβλητός, φάουλ, οι κινητήρες δεν έχουν μεταβλητό κυλινδρισμό. Ένας κινητήρας όσο όγκο βενζίνης ρουφούσε, τόσο όγκο υγραερίου θα ρουφήξει (άντε, κάτι παραπάνω γιατί είναι ελαφρύτερο και ρυθμίζουμε τα μίγματα πλουσιότερα). Κατ'όγκο το υγραέριο έχει 40% μικρότερη θερμογόνο από την βενζίνη, τελεία και παύλα.

Επίσης αν μου λες ότι ο θεωρητικός κύκλος ΟΤΤΟ μοιάζει με τον πραγματικό βενζινοκινητήρα...δεν έχεις κάνει μηχανολογία ποτέ στην ζωή σου! Ο κύκλος ΟΤΤΟ ΕΙΝΑΙ ο κύκλος λειτουργίας ΌΛΩΝ των βενζινοκινητήρων και μόνο, ενώ ο πραγματικός ΟΤΤΟ ψιλό-ταιριάζει με τον πραγματικό των κινητήρων. Ο θεωρητικός υπάρχει μόνο και μόνο για να μπορείς στην εξεταστική να κάνεις πρόχειρους υπολογισμούς με κομπιουτεράκι, δεν υφίσταται καν.

Το υγραέριο πωλείται με το λίτρο. Το "εμπορικό υγραέριο" που λες είναι το οικιακής χρήσης όπου ναι, οι φιάλες είναι σε κιλά και δεν γεμίζονται σε βενζινάδικα ή/και σταθμούς πλήρωσης από νομοθετική απαγόρευση. Επίσης οι εμπορικές φιάλες είναι και υπερπιεσμένες (η φιάλη 10 κιλών δηλαδή περιέχει περίπου 24 λίτρα υγραέριο) Δεν αξίζει καν να το συζητήσουμε αυτό, είναι εντελώς άσχετο με το θέμα και δεν σε βοηθά σε τίποτα. Το μόνο που απέδειξες είναι ότι δεν έχεις ιδέα καν σε τι το πουλάνε στα βενζινάδικα, πόσο μάλλον πραγματική επαφή/εμπειρία με συστήματα υγραερίου.

ΥΓ. Στο σύστημα μονάδων S.I. το βάρος είναι σε κιλά και ο όγκος σε κυβικά μέτρα...


¨αρα μας λες ότι και εδω μέσα ότι λεγεται και γράφεται είναι παπατζα?

Μου αρέσει η γενίκευσή σου. Όχι, δεν είναι ότι γράφεται "παπάτζα", αλλά δεν πάει να πει ότι όλα είναι σωστά. Ήδη εξάλλου έχεις γράψει τέρατα σε αυτό το thread...

Επίσης είναι ανεπίσημο, το οποίο σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πείσει κανέναν. Το οποίο συνεπάγεται πως αν βρεις σε ένα φόρουμ με παπάκια έναν να λέει αυτά που λες και εσύ, δεν πάει να πει ότι εγώ θα τον πιστέψω αυτομάτως. Μπες σε μία βάση δεδομένων με επιστημονικές δημοσιεύσεις, που σαν μηχανολόγος και μάλιστα υπεύθυνος συνεργείου σε κάποια θα έχεις πρόσβαση, δώσε μας citation άρθρου που να αναφέρει έστω κάποια από αυτά που λες και μετά το ξανασυζητάμε. Και μην φοβάσαι μήπως τυχόν δεν έχουμε πρόσβαση εμείς, έχω εγώ σε όλες, οπότε θα το κατεβάσω και θα το ποστάρω εγώ εδώ.

paris_m3
11-03-12, 18:19
Πρωτον ο κύκλος ΟΤΤΟ ή κύκλος με προσαγωγή θερμοτητας υπο σταθερό όγκο είναι αυτός που πλησιάζει πιο πολύ την λειοτυργία των Μ.Ε.Κ. με αναφλεκτήρα, τελος.

Δευτερον δεν χρειάζεται να σου απόδειξω τιποτα γιατι αυτα που γραφω για τις βαλβίδες τα έχω δεί στην πράξη. όταν πάρεις στην μασχάλη τις βαλβίδες να δω τι θα λες.

Και τρίτον εγω σταματώ εδώ αυτη την συζήτηση.

rapid_fast
11-03-12, 20:11
Πρωτον ο κύκλος ΟΤΤΟ ή κύκλος με προσαγωγή θερμοτητας υπο σταθερό όγκο είναι αυτός που πλησιάζει πιο πολύ την λειοτυργία των Μ.Ε.Κ. με αναφλεκτήρα, τελος.

Δευτερον δεν χρειάζεται να σου απόδειξω τιποτα γιατι αυτα που γραφω για τις βαλβίδες τα έχω δεί στην πράξη. όταν πάρεις στην μασχάλη τις βαλβίδες να δω τι θα λες.

Και τρίτον εγω σταματώ εδώ αυτη την συζήτηση.

1 λίτρο βενζίνης έχει 33000 btu
1 λίτρο lpg έχει 24000 btu
Ενα λίτρο βενζίνης λοιπόν δίνει κατά την καυση του 9000 btu περισσότερα απο το LPG..
Με άλλα λόγια, 1 άλογο είναι 33400 btu.. με την βενζίνη το έχεις..
Με το LPG σου λείπει 25%...

God
11-03-12, 22:48
Πρωτον ο κύκλος ΟΤΤΟ ή κύκλος με προσαγωγή θερμοτητας υπο σταθερό όγκο είναι αυτός που πλησιάζει πιο πολύ την λειοτυργία των Μ.Ε.Κ. με αναφλεκτήρα, τελος.

Δευτερον δεν χρειάζεται να σου απόδειξω τιποτα γιατι αυτα που γραφω για τις βαλβίδες τα έχω δεί στην πράξη. όταν πάρεις στην μασχάλη τις βαλβίδες να δω τι θα λες.

Και τρίτον εγω σταματώ εδώ αυτη την συζήτηση.

Συγνώμη μα δεν έχεις ιδέα από μηχανολογία.

Ο κύκλος ΟΤΤΟ είναι ο κύκλος περιγραφής λειτουργίας των βενζινοκινητήρων, δεν τους "πλησιάζει" και δεν περιγράφει την λειτουργία οποιασδήποτε άλλης μηχανής. Ο θεωρητικός (ιδεατός) αποτελείται από δύο ισόογκες και δύο πλήρως αδιαβατικές μεταβολές, πράγμα που δεν υπάρχει στην φύση και χρησιμοποιείται μόνο για πρόχειρους υπολογισμούς (δηλαδή στις εξεταστικές στα ΤΕΙ/ΑΕΙ...). Ο πραγματικός κύκλος θέλει πρόγραμμα υπολογισμού πεπερασμένων στοιχείων ή ρευστομηχανικής ή κάτι εξειδικευμένο για να κάνεις ακόμα και τους απλούστερους υπολογισμούς. Και όπως και να τον δεις τον άτιμο τον κύκλο, δεν έχει και καμία σχέση με αυτά που υποστηρίζεις.

Ναι, έγινε. Εγώ έχω δει ροζ ελέφαντες, ο Βενιζέλος νίκη στις επόμενες εκλογές και οι Μάγια το τέλος του κόσμου... :owned:

Αν είχαν την παραμικρή υπόσταση αυτά που γράφεις, θα σου ήταν πανεύκολο να βρεις μία επίσημη πηγή να τα υποστηρίξεις. Αλλά εδώ όχι απλά πηγή δεν μπορείς να βρεις, ούτε την διαφορά μεταξύ βάρους και όγκου που στην εξηγήσαμε 4 φορές 3 άτομα δεν την αντιλαμβάνεσαι, το οποίο δεν είναι καν κάτι πολύπλοκο...

paris_m3
12-03-12, 07:36
παμε για μαθημα:
υγρεαέριο: γενικός όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τα υγροποιημένα αέρια που αποτελούνται κυρίως απο κορεσμένους υδρογονανθρακες, στην φύση υπάρχουν με αέρια μορφή με μικρή όμως αυξηση της πίεσης υγροποιούνται. Διακινούνται και αποθηκευονται σε υγρη φάση γιατι καταλαμβάνουν το 1/250 του χωρου που θα καταλαμβαναν σε αέρια φαση.
Αρα τι έχουμε? υγρο καυσιμο με θερμογόνο σε Kcal / kg.
(βλεπε εγχειριδιο υγραεριου Πετρογκαζ isbn 960-85834-03

Sras
12-03-12, 07:53
Καλημερα
Εγω δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι του φορουμ για διαφορες στις θερμοκρασιες υγραεριου και βενζινης,οκτανια κλπ.Ξερω οτι εχω βαλει υγραεριο εδω και 14 μηνες εχω κανει 30000 χλμ
καιω σε κοστος οσο ενα Γιαρις 1300κ.ε.(εχω ενα τετοιο) η μπεμπα παει φυσεκι οπως και με την βενζινη(ειναι Ε46 328 κουπε στεπτρονικ μοντελο 2000 και εχει 235000 χλμ στο κοντερ).
και μεχρι σημερα δεν εχω κανενα προβλημα εαν εξαιρεσουμε καποια μικρα που ειχαμε κατα την τοποθετηση μεχρι την τελικη ρυθμηση του πνευμονα.
Το κοστος τοποθετησης το εχω ηδη αποσβεσει και με τα κερδη απο την καταναλωση πληρωνω τα τελη κυκλ/ριας,ασφαλειες κλπ.και κανω οσα χλμ θελω χωρις να σκεφτομαι ποσo θα καψει η μπεμπα. Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες και αλλα λογια να αγαπιωμαστε.
Συγνωμη για το υφος μου αλλα αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη.
Sras

paris_m3
12-03-12, 07:56
μαθήματος συνέχεια:
ορισμός κύκλου ΟΤΤΟ : Τεχνική θερμοδυναμική, Κ. Δελίδης, ΙΩΝ 2001, σελ 131 {7.3

Dim77
12-03-12, 08:38
Πάρη, αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά από βάρος σε όγκο (που ο όγκος χρησιμοποιείται στην περίπτωση του υγραερίου στο αυτοκίνητο), τότε ότι και να αντιγράψεις σε ''μαθήματα'' εδώ μέσα από όποια πηγή νομίζεις, είναι ανώφελο.

Σου έγραψαν αναλυτικά στη γλώσσα που έπρεπε να καταλαβαίνεις και επιμένεις.

Για τον sras πιο πάνω, είναι σίγουρο ότι είσαι ευχαριστημένος. Φυσικά και λειτουργεί μια χαρά το υγραέριο και εφόσον κάνεις χιλιόμετρα θα κάνεις απόσβεση.
Εννοείται ότι πάει ''φυσέκι'' το 328. Και 180ps να σου έχουν μείνει, πάλι ''φυσέκι'' θα πηγαίνει.

Με το υγραέριο πάντως κάποιοι εκμεταλλεύονται τον δείκτη αντικροτικότητας και την θερμογόνο τιμή ανά κιλό (βάρος δηλαδή που μπορεί στον ίδιο όγκο να μεταβληθεί αν αυξήσουμε την πίεση) (που στο αμάξι βάζουμε όγκο όμως γιατί πρέπει να έχει συγκεκριμένη και χαμηλή προφανώς πίεση) για να πείσουν τους υποψήφιους πελάτες, ότι δε φτάνει που θα κάνουν οικονομία αλλά θα κάνουν και ''βελτίωση'' κιόλας.

Επίσης η ''παρέμβαση'' του Πάρη, ότι το υγραέριο χαλάει τις βαλβίδες (χοντρικα), ενώ ένας καλός εγκαταστάτης (όπως ο ίδιος δηλαδη?:nixweiss:) δεν θα δημιουργήσει τέτοια θέματα, είναι ένα ερώτημα.

Με το να μην καταλαβαίνεις διαφορές αυτονόητων εννοιών όπως τη διαφορά βάρους και όγκου, δημιουργείς κακή εντύπωση.

paganis
12-03-12, 09:10
παρακολουθω την κουβεντα-αντιπαραθεση και πλεον εχω βγαλει το συμπερασμα..οτι το μυνημα ενος συμφορουμιτη μας οτι οντως...''τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας'' ισχυει 100%! μιας και εχω μια ειδικευση σε μηχανολογια αγροτικων μηχανων-κατασκευων...εχω δικαιωμα να εκφερω την γνωμη μου! αποψη μου ειναι, πως δυστηχως το επιπεδο γνωσεων των περισσοτερων μηχανικων..περιοριοζεται σημαντικα απο την ελλειψη θεωρητικης καταρτισης! καλη η πρακτικη καταρτιση-εμπειρια(απαραιτητη)...αλλα οταν οι γνωσεις σου δεν ειναι πληρης στο πως λειτουργει μια μηχανη..καλο ειναι να τις επεκτεινεις , διαβαζοντας και οχι ψαχνοντας βιβλιογραφια ,προσπαθωντας να υποστηριξεις την ημιμαθεια σου!
προφανως τα παιδια...που γραψαν στα ποστ..εχουν καποιο θεωρητικο υποβαθρο...ισως δεν εχουν την δικη σου πρακτικη εμπειρια...αλλα σιγουρα μπορουν να σου υποδειξουν...που υστερεις !
οσο για τις καμμενες -οξειδωμενες βαλβιδες..ειναι καθαρα θεμα θεμα εγκαταστασης...και καλο θα ηταν αφου τις βλεπεις στο καταστημα σου..να κανεις καλυτερη ρυθμιση στο μελλον, εφοσον τοποθετεις τετοια συστηματα!

paris_m3
12-03-12, 09:11
Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι εγκαταστατης αλλα υπευθυνος γενικου συνεργειου αντιπροσωπείας, ( μονο service) δεν έχω ποτε ασχοληθεί με την τοποθετηση παρα μονο επισκευη οχηματων που τυχαινει να εχουν κιτ. επίσης ότι λέω το αναγω στα φυσικά μεγέθη (θεωρία) που σαφώς έχουν διαφορά από τον πραγματικό κινητήρα. Στα φυσικά μεγέθη το υγραέριο έχει σαφώς μεγαλύτερη θερμογονο. Αυτό λέω τόσες μέρες αλλά έγινε παρεξήγηση. Επίσης για τις βαλβίδες λέω ότι είχαμε δύο περιπτώσεις κινητήρων με καμένες βαλβιδες εξαγωγής και καταλήγω ότι δεν είναι ιδανικοι όλοι οι κινητηρες για κιτ υγραερίου ουτε όλα τα κιτ για ολους τους κινητηρες. Τι δεν καταλαβαινετε απο αυτά ?

paris_m3
12-03-12, 11:30
Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος και για γενική ενήμερωση, χωρίς να αφορά 100 % την συγκεριμένη συζήτηση, παραθέτω άρθρο του περιοδικού 4 τροχοί, παρακαλώ διαβάστε την επίσημη θέση κάθε αντιπροσωπείας σχετικά με την τοποθέτηση υγραερίου.
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=12&art_id=12371

Επίσης, για τον φίλο που με κατηγορεί για ημιμάθεια, απλά παράθεσα δυο πηγές με ορισμούς για την καλύτερη ενημέρωση όλων σχετικά με κύκλο ΟΤΤΟ και υγραέριο δεν προσπαθησα να αποδείξω κάτι με αυτό. Στην σχολή που τελέιωσα (ΤΕΙ Πειραιά) έχω διδαχθεί και θερμοδυναμική και ΜΕΚ και μηχανική ρευστών και όλα τα μαθήματα του κύκλου σπουδών.

God
12-03-12, 16:52
(βλεπε εγχειριδιο υγραεριου Πετρογκαζ isbn 960-85834-03

Το "άρα τι έχουμε" ήθελα να ήξερα πως το βγάζεις από την παραπάνω παράγραφο και τι σχέση έχει αυτό με το ότι έχεις μπερδέψει τα κιλά με τα λίτρα...

μαθήματος συνέχεια:
ορισμός κύκλου ΟΤΤΟ : Τεχνική θερμοδυναμική, Κ. Δελίδης, ΙΩΝ 2001, σελ 131 {7.3

Ναι, διάβασέ τον κιόλας τώρα γιατί εγώ τον διαβάζω και λέει ακριβώς ότι σου έγραψα. Εκτός βέβαια αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε αυτό.

Στα φυσικά μεγέθη το υγραέριο έχει σαφώς μεγαλύτερη θερμογονο. Αυτό λέω τόσες μέρες αλλά έγινε παρεξήγηση. Επίσης για τις βαλβίδες λέω ότι είχαμε δύο περιπτώσεις κινητήρων με καμένες βαλβιδες εξαγωγής και καταλήγω ότι δεν είναι ιδανικοι όλοι οι κινητηρες για κιτ υγραερίου ουτε όλα τα κιτ για ολους τους κινητηρες. Τι δεν καταλαβαινετε απο αυτά ?

To υγραέριο έχει μεγαλύτερη θερμογόνο ανά κιλό καυσίμου, 40% μικρότερη κατ'όγκο. Η παροχή καυσίμου σε οποιαδήποτε μηχανή είναι σε όγκο και ο όγκος του θαλάμου καύσης κάθε κινητήρα είναι απολύτως σταθερός. Έτσι έχεις περίπου 40% μικρότερη θερμογόνο στον ίδιο κινητήρα. Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή που πρέπει να βρεθούμε 20 άτομα να σου κάνουμε ζωγραφιστό κάτι που είναι γνώσεις γυμνασίου;

Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος και για γενική ενήμερωση, χωρίς να αφορά 100 % την συγκεριμένη συζήτηση, παραθέτω άρθρο του περιοδικού 4 τροχοί, παρακαλώ διαβάστε την επίσημη θέση κάθε αντιπροσωπείας σχετικά με την τοποθέτηση υγραερίου.
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=12&art_id=12371

Επίσης, για τον φίλο που με κατηγορεί για ημιμάθεια, απλά παράθεσα δυο πηγές με ορισμούς για την καλύτερη ενημέρωση όλων σχετικά με κύκλο ΟΤΤΟ και υγραέριο δεν προσπαθησα να αποδείξω κάτι με αυτό. Στην σχολή που τελέιωσα (ΤΕΙ Πειραιά) έχω διδαχθεί και θερμοδυναμική και ΜΕΚ και μηχανική ρευστών και όλα τα μαθήματα του κύκλου σπουδών.

Τελείωσες ΤΕΙ και δεν γνωρίζεις καν την διαφορά μεταξύ θερμογόνου σε κιλά και λίτρα, ενώ πετάς "κορδέλες" περί S.I. και κύκλων OTTO που είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα λες και έχεις να εντυπωσιάσεις παιδάκια του γυμνασίου. Ευτυχώς που δεν είχες εμένα καθηγητή δηλαδή.
Τι και αν έβαλες "πηγές"; Εδώ σου ζήτησα να βάλεις πηγή από επιστημονικό περιοδικό (π.χ. οίκος Elsevier, IEEE, κτλ) και εσύ βάζεις από...τους 4 τροχούς! Εντελώς άσχετη και η δήθεν πηγή με οτιδήποτε υποστηρίζεις. Τι μας νοιάζει το τι εγγυήσεις δίνουν οι κατασκευαστές και αν δέχονται μετατροπές σε υγραεριοκίνηση; Την πολιτική της κάθε εταιρίας θα κρίνουμε;

Κύκλος Όττο και μάλιστα Ελληνικά (σου επισυνάπτω και μέρος μίας ωραιότατης πτυχιακής που επιβλέπων είναι ένας σοβαρότατος συνάδελφος):

Η θεωρητική λειτουργία του τετράχρονου βενζινοκινητήρα περιγράφεται από
θερμοδυναμικό κύκλο ο οποίος βασίζεται στον ιδανικό κύκλο αέρα Otto, λαμβάνοντας
υπόψη τις ιδιαιτερότητες των διεργασιών εισαγωγής – εξαγωγής και των τεσσάρων
χρόνων.
....
Στον πραγματικό κύκλο λειτουργίας του τετράχρονου βενζινοκινητήρα, παρουσιάζονται
αρκετές αποκλίσεις σε σχέση με τις αντίστοιχες θερμοδυναμικές διεργασίες που
περιγράφονται στον αντίστοιχο ιδανικό κύκλο...


Ενεργειακή πυκνότητα (Energy Density) καυσίμων (σε μονάδες S.I. που τόσο σου αρέσουν):

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_density#Common_energy_densities

LPG 27.7MJ/l (πλήρες μίγμα βουτανίου, ιδανική περίπτωση)
Petrol 34.2MJ/l

Όσον αφορά τις βαλβίδες, επισυνάπτω την λίστα με τις συγκεκριμένες βλάβες που παρουσιάζουν συγκεκριμένα οχήματα. Βαλβίδα ποτέ δεν κάηκε από την χρήση LPG σε όχημα (εκτός και αν η ρύθμιση ήταν γιού-χου, δεν φταίει το καύσιμο), χημική ασυμβατότητα υπάρχει με ορισμένα μοντέλα και καταστρέφει τις επιστρώσεις των βαλβίδων. Τελεία και παύλα...

gearboxer
12-03-12, 17:09
Μάνο, από κάποιο σημείο και μετά νομίζω δεν υπάρχει αξία στον αντίλογο και το "πυρ και κίνηση" που συνεχίζετε. Απλά ανεβαίνουν οι τόνοι, αυξάνονται οι ειρωνίες και γενικά εμπλέκονται πολλοί τεχνικοί όροι τους οποίους οι πολλοί δεν καταλαβαίνουν..

Dimzan
12-03-12, 17:51
εχω χασει τη συζητηση απο καιρο και ειπα να δω σημερα τι παιζει και βλεπω ενα μπαχαλο.

Αρχικα εχω να πω οτι η θεωρια απο την πραξη διαφερει . Ειανι αστειο να μιλαμε για τον κυκλο του οτο οταν μιλαμε για τον κινητηρα εσωτερικης καυσης. Το βασικο κοινο τους στοιχειο ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις εχουμε κυκλο με διαφορα θερμοκρασιων. Οποιαδηποτε απλουστευτικη προσσεγγιση ειναι κατα τη γνωμη μου παραπληροφορηση. Ο κινητηρας ειανι αρκετα πολυπλοκο συστημα για να προσεγγιστει ετσι.


Να υπενθυμισω λοιπον καποια πραγματα:
Το υγραεριο σαφως και ειναι συμφερον αμα γινει σωστη εγκατασταση και κυριως ΣΩΣΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ.
Η εγκατασταση ειανι σχετικα ευκολο πραγμα και αν τηρηθυον ευλαβικα οι βασικοι κανονες δε θα υπαρχει θεμα.


Το μεγαλο ζορι ειναι ο προγραμματισμος. Το υγραεριο καιγεται δαιφορετικα απο τη βενζινη, και συγκεκριμενα καιγεται πιο αργα. Αποτελεσμα ειναι σε καποιες περιπτωσεις , την ωρα που ανοιγουν οι βαλβιδες εξαγωγης , το μιγμα να καιγεται ακομα. Το προφανες αποτελεσμα ειναι να καουν σταδιακα οι βαλβιδες εξαγωγης . Το φαινομενο ειναι πιο εντονο οταν εχουμε μεγαλο φορτιο , και ειδικοτερα στις υψηλες στροφες οπου το βραδυκαυστο υγραεριο δεν προλαβαινει να καταναλωθει επαρκως πριν ανοιξουν οι βαλβιδες. Στις χαμηλομεσσαιες και με νορμαλ φορτιο ακομα και με μετριο προγραμματισμο ή με καποιο auto calibration το φαινομενο ειναι ανυπαρκτο. Οι προγραμματιστες λοιπον δεν βαζουν απλα εναν εγκεφαλο για να εναλλασουν υγραεριο-βενζινη και να πατανε +10% υγραεριο στα μιγματα. Κανονικα χρειαζεται διαφορετικη χαρτογραφηση μιας και μιλαμε για αλλοκαυσιμο. Κατα ποσο αυτο γινεται σωστα μη με ρωτησηετε. Πολλοι λοιπον για να γλυτωσουν τις καμμενες βαλβιδες αφηνουν το υγραεριο στις χαμηλομεσσαιες και οταν αυξηθουν οι στροφες και το φορτιο το οριζουν μεσω του εγκεφαλου να γυρναει αυτοματα σε βενζινη.

Παρης μ3 σε ποια αντιπροσωπεια εισαι υπευθυνος? Εστω και με πμ . Πραγματικα απορω... Μηπως απλα κανεις γραμματειακη υποστηριξη γιατι τα μηχανολογικα σου δε στεκουν και πολυ.

Λογικο ειναι πολλοι να πολεμουν το υγραεριο. Οσοι εχουν αμεσο συμφερον απο τη βενζινη. Το υγραεριο ειναι πολυ πιο καθαρο καυσιμο, νοθευεται πιο δυσκολα (τουλαχιστον προς το παρον) και δεν αφηνει τα καταλοιπα που αφηνει η βενζινη. Δειτε πιστονι μετα απο κινητρα που για 200.000χλμ πηγε με βεζνινη και αντιστοιχα απο υγραεριο (το οποιο λειτουργει σωστα). Το δευτερο θα καθρεπτιζει ακομα.



Σορρυ για το σεντονι..

rapid_fast
12-03-12, 19:42
Διάβασα με πολύ προσοχή (πώς το έπαθα αναρωτιέμαι),
αυτά που είπε ο Πάρης..
Και έχει δίκιο για την θερμογόνο δύναμη..
Ομως, παραβλέπει το γεγονός, πώς για να πάρεις 46000 μονάδες ενέργειας απο το LPG
καταναλώνεις 1.98 λίτρα..
Ομοίως, για να πάρεις 46000 μονάδες ενέργειας απο την βενζίνη, χρειάζεσαι
μόλις 1,1 λίτρα..
Ο θάλαμος κάυσης ενός δίλιτρου τετρακύλινδρου οχήματος, χωράει μέσα 500 κυβικά..
Αν θεωρήσουμε, για πρακτικούς και μόνο λόγους, ότι και τα 500 κυβικά είναι καυσιμο,
σε κάθε κύλινδρο χωράει 5750 μονάδες ενέργειας απο LPG, ενω χωράει 23000 μονάδες
ενέργειας απο βενζίνη..
Επιπρόσθετα, η θερμοκρασία καύσης του LPG είναι 2000 κελσίου, ενώ της βενζίνης 2200 κελσίου..
Οπότε, ελπίζω να είναι πλέον κατανοητό γιατί αν κάποιος πει πως με το LPG
το όχημα του έχει την ίδια ή μεγαλύτερη ισχύ απο ότι σε σχέση με την βενζίνη, απλά
δεν το δέχομαι αλλά ούτε και είναι δυνατό με βάση τη φυσική και τη λογική..

rapid_fast
12-03-12, 19:51
Γενικά για το υγραέριο.
Το υγραέριο, το οποίο ονομάζεται και GPL η LPG (Liquified Petroleum Gas) είναι ένα μίγμα υδρογονανθράκων που αποτελείται κυρίως από το προπάνιο C3H8 και βουτάνιο C4H12.
Ιδιότητες καυσίμων

Θερμογόνος δύναμη καυσίμων (κατώτερη)

Βενζίνη: 43,6 ΜJ/kg

Πετρέλαιο: 43,3 ΜJ/kg

GPL(Υγραέριο): 46,1 ΜJ/kg

Μεθάνιο (φυσικό αέριο): 47,7 ΜJ/kg

Θερμοκρασία καύσης εντός των κυλίνδρων της ΜΕΚ

Βενζίνη: 2200 C0

Πετρέλαιο:>2000 C0

GPL(Υγραέριο):>2000 C0

Μεθάνιο (φυσικό αέριο):1900 C0

Στοιχειομετρικές αναλογίες καυσίμων(τέλεια καύση)

Βενζίνη: 14,7 kg αέρα/kg καυσίμου

GPL(Υγραέριο):15,5 kg αέρα/kg καυσίμου

Μεθάνιο (φυσικό αέριο):17,4 kg αέρα/kg καυσίμου



Τα συστήματα τροφοδοσίας αερίου καυσίμου(GPL) σε μία ΜΕΚ θερμοδυναμικού κύκλου Otto είναι δύο.

ü Τροφοδοσία και έγχυση του GPL σε αέρια κατάσταση.

ü Τροφοδοσία και έγχυση του GPL σε υγρή κατάσταση.

Τρoφοδοσία και έγχυση του GPL σε αέρια κατάσταση

Ανάλυση πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων


Βαλβίδες και GPL

Το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι ΜΕΚ(Μηχανές εσωτερικής καύσης)που χρησιμοποιούν αέρια καύσιμα, είναι η φθορά στις έδρες των βαλβίδων(κατά κανόνα βαλβίδες εξαγωγής).

Η φθορά οφείλεται στην αυξημένη τοπική θερμοκρασία λόγω της καύσης και της τριβής και τη μειωμένη δυνατότητα απαγωγής της θερμότητας του ζεύγους Βαλβίδα-έδρα.

ü Η θερμοκρασία καύσης δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα με την αλλαγή του καυσίμου.

ü Η τριβή προκαλεί τοπική αύξηση της θερμοκρασίας στο ζεύγος Βαλβίδα-έδρα.

ü Η απαγωγή της θερμότητας και η αντίστοιχη μείωση των τοπικών θερμοκρασιών ,πραγματοποιείται στην περίπτωσή μας ,κυρίως με αγωγιμότητα ,με ψεκασμό και αεριοποίηση και με συναγωγή(ροή υγρού).

Οι ΜΕΚ με καύσιμο την βενζίνη χρησιμοποιούν και τους τρείς τρόπους απαγωγής της θερμότητας.

ü Η αγωγιμότητα μέσω των μετάλλων .

ü Ο ψεκασμός και η αεριοποίηση μέσω της βενζίνης η οποία αεριοποιείται.

ü Η συναγωγή μέσω της ροής (επαφής) της βενζίνης με το ζεύγος Βαλβίδα-έδρα.

Η τριβή και η παραγόμενη θερμότητα από αυτή, μειώνονται με την παρουσία της βενζίνης(λειτουργεί σαν λιπαντικό)

Οι ΜΕΚ με αέριο καύσιμο( GPL ,μεθάνιο) χρησιμοποιούν κυρίως την αγωγιμότητα για την απαγωγή της θερμότητας στο ζεύγος Βαλβίδα-έδρα και επί πλέον η τριβή είναι αυξημένη λόγω απουσίας βενζίνης(λιπαντικό) παρόλα τα πρόσθετα βοηθητικά υλικά.

Επομένως οι τοπικές θερμοκρασίες του ζεύγους Βαλβίδα-έδρα είναι μειωμένες στις ΜΕΚ με καύσιμο τη βενζίνη και αυξημένες στις ΜΕΚ με αέριο καύσιμο.





Στοιχειομετρικό μίγμα και GPL

Το στοιχειομετρικό μίγμα καυσίμου-αέρα εμπεριέχει περισσότερο αέρα στην περίπτωση των αερίων καυσίμων .

Επομένως εντός του κυλίνδρου υπάρχουν λιγότερά γραμμάρια αερίου καυσίμου σε σχέση με την βενζίνη και κάθε θερμοδυναμικός κύκλος καταναλώνει λιγότερα καύσιμο, η παραγόμενη ενέργεια στον χρόνο ( ισχύς) είναι μικρότερη , παρόλο που η θερμογόνος δύναμη του αερίου καυσίμου είναι μεγαλύτερη σε σχέση με τη βενζίνη.

Λόγω της ύπαρξης λιγότερου καυσίμου στον κύλινδρο σε σχέση με την βενζίνη τα ενεργά σημεία ανάφλεξης του καυσίμου μίγματος είναι απομακρυσμένα μεταξύ τους και επομένως και η ακαριαία ανάφλεξη του καυσίμου μίγματος(έκρηξη) είναι δυσκολότερη ,αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τους αυξημένους ρύπους(άκαυστος υδρογονάνθρακας) και την μείωση της ισχύος του κινητήρα

(σε περίπτωση αυξομειώσεων τόσο των στροφών όσο και του φορτίου της ΜΕΚ).

Τα αέρια καύσιμα έχουν βαθμό οκτανίου μεγαλύτερο από την βενζίνη (>100) και επομένως ο λόγος συμπίεσης μπορεί να είναι μεγαλύτερος και φυσικά αυτό θα οδηγούσε σε αύξηση της ισχύος της ΜΕΚ. Δυστυχώς όμως Οι ΜΕΚ σχεδιάσθηκαν( συμπίεση) με βάση τα χαρακτηρίστηκα της βενζίνης

Και αυτό δεν μπορεί να τροποποιηθεί .

Η μείωση της ισχύος μίας ΜΕΚ με αέριο καύσιμο είναι περίπου 10% σε σχέση με την βενζίνη.

Πλεονεκτήματα του GPL

Μικρότερο κόστος ανά χιλιόμετρο διαδρομής

Μειωμένους ρύπους

Μειωμένα υπολείμματα καύσης (άνθρακας)

Προστασία του λιπαντικού ( λαδιού)

Μειονεκτήματα GPL

Φθορά των εδρών των βαλβίδων

Μειωμένη ισχύς της ΜΕΚ

Μειωμένη ικανότητα εκκίνησης

Αδυναμία επίτευξης στοιχειομετρικού μίγματος(προβληματική καύση σε καταστάσεις αλλαγής του φορτίου και των στροφών της ΜΕΚ) κυρίως όταν χρησιμοποιήσουμε υλικά και εξαρτήματα κατώτερης τεχνολογίας.

Κοστολόγηση καυσίμων και αποδοτικότητα

Για μία συγκεκριμένη ΜΕΚ

Η ΜΕΚ με GPL διανύει λιγότερα χιλιόμετρα κατά 15% σε σχέση με τη βενζίνη

Η ΜΕΚ πετρελαίου διανύει περισσότερα χιλιόμετρα κατά 15% σε σχέση με τη βενζίνη

Η ΜΕΚ με μεθάνιο διανύει περισσότερα χιλιόμετρα κατά 50% σε σχέση με τη βενζίνη

Αν υποθέσουμε ότι Η ΜΕΚ βενζίνης ότι διανύει 10 km τότε θα έχουμε



Καύσιμο

Km/μονάδα

Κόστος/μονάδα

Ευρώ/10km

κέρδος

ΜΕΚ βενζίνης

10,0 km/λίτρο



1,50 ευρώ/λίτρο

1,50



ΜΕΚ πετρελαίου

11,5 km /λίτρο



1,30 ευρώ/λίτρο

1,13

24,66%

ΜΕΚ GPL

8,5 km /λίτρο



0,70 ευρώ/λίτρο

0,824

45,06%

ΜΕΚ Μεθανίου

15 km /κιλό



0,85 ευρώ/κιλό

0,566

62,27%

Η μετατροπή μίας ΜΕΚ για τη χρησιμοποίηση αερίου καυσίμου έχει οικονομικά οφέλη για το χρήστη ,αρκεί να πραγματοποιηθεί από έμπειρους και πιστοποιημένους τεχνίτες και τα υλικά όσο και η τεχνολογία των εξαρτημάτων να είναι τέτοια που να ελαχιστοποιεί τα μειονεκτήματα του GPL.

Οι ενδεχόμενες βλάβες της ΜΕΚ (βαλβίδες) εξαρτώνται από το εργοστάσιο κατασκευής του οχήματος

Αλλά και από τον οδηγό ο οποίος θα πρέπει να αποφεύγει μεγάλες αυξομειώσεις τόσο των στροφών όσο και του φορτίου της ΜΕΚ και να συντηρεί και να ελέγχει τη ΜΕΚ .




Τροφοδοσία και έγχυση του GPL σε υγρή κατάσταση

Στην περίπτωση αυτή η τροφοδοσία και η έγχυση του GPL πραγματοποιείται σε υγρή κατάσταση

και οι αποδόσεις-επιδόσεις της ΜΕΚ δεν διαφοροποιούνται σε σχέση με τη βενζίνη (ισχύς , επιταχύνσεις) .

Η κατανάλωση του GPL είναι αυξημένη κατά 30% σε σχέση με την βενζίνη για διαδρομή 100 km.

Και το καθαρό όφελος(Ευρώ) από την χρησιμοποίηση του GPL σε υγρή κατάσταση είναι περίπου 35% σε σχέση με την βενζίνη.

Φαίνεται ότι υπάρχει διαφοροποίηση του οφέλους του GPL σε αέρια μορφή, όπου το όφελος είναι 45% , η διαφορά είναι φαινομενική ,γιατί υπάρχει και διαφοροποίηση των επιδόσεων του κινητήρα.

Με αναφορά στις ίδιες επιδόσεις της ΜΕΚ, το πραγματικό όφελος του GPL σε σχέση με την βενζίνη είναι της τάξης του 35% και όχι του 45% η και 55% όπως εσφαλμένα αναγράφουν τα διαφημιστικά έντυπα των εταιριών.

Συγκρινόμενο το σύστημα τροφοδοσίας και έγχυσης του GPL σε υγρή κατάσταση με το σύστημα τροφοδοσίας και έγχυσης του GPL σε αέρια κατάσταση έχουμε τις ακόλουθες διαφοροποιήσεις και πλεονεκτήματα :

ü Επιδόσεις αυξημένες και ίδιες με καύσιμο τη βενζίνη ( δεν υπάρχει μείωση της ισχύος 10%) .

ü Χρησιμοποιείται το ίδιο ηλεκτρονικό σύστημα-εγκέφαλος και οι εγχυτήρες είναι παρόμοιοι με της βενζίνης.

ü Χρησιμοποιούνται λιγότερα εξαρτήματα και γίνονται λιγότερες μετατροπές .

ü Απαιτεί συντήρηση σε μεγαλύτερα διαστήματα.

ü Απλοποιεί την συνολικότερη διαχείριση του συστήματος.

ü Ελαχιστοποιεί τις βλάβες στις έδρες των βαλβίδων λόγω της υγρής έγχυσης και ψύξης.

ü Το στοιχειομετρικό μίγμα επιτυγχάνεται με ακρίβεια (όπως και στην βενζίνη).

ü Εκκίνηση του κινητήρα και με κρύα ΜΕΚ με καλές επιδόσεις.

ü Διατήρηση του ρελαντί της ΜΕΚ με ακρίβεια.


Τα πλεονεκτήματα του συστήματος τροφοδοσίας και έγχυσης του GPL σε υγρή κατάσταση είναι σαφώς περισσότερα από το σύστημα τροφοδοσίας και έγχυσης του GPL σε αέρια κατάσταση και είναι εφάμιλλα με της βενζίνης.



Ανάλυση

Κουλίδης Νικόλαος

Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΠΘ

rapid_fast
12-03-12, 20:23
χωράει 5750 μονάδες

χωράει 11500 μονάδες

mike21
12-03-12, 20:37
Ποτέ δέν ήμουν καλός στη θεωρία,θα σας αναφέρω την πρακτική μου εμπειρία,σε βενζινοκίνητο φορτηγό έχουμε τοποθετήσει σύστημα υγραερίου,το φορτηγό αυτό έχει κάνει με το υγραέριο 75.000χλμ,αρκετά χλμ για να βγάλει κανείς συμπεράσματα,το ότι είναι οικονομικό δέν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναφέρω,σε ότι αφορά την αξιοπιστία του δέν μας έχει βγάλει το παραμικρό,ούτε υπάρχει κάποια φθορά σε κάποιο μέρος της μηχανής,σε ότι αφορά την απόδοση τώρα,όταν το φορτηγό είναι άδειο οι διαφορές τους είναι αμελητέες,όταν όμως είναι φορτωμένο και το γυρνάς απο υγραέριο σε βενζίνη η διαφορά είναι χαοτική,αμέσως το βλέπεις να ζωντανέυει,αμέσως βλέπεις μία αμεσότητα και μία εκρηκτικότητα.
Απορώ πώς κάποιοι λένε ότι με το υγραέριο πάει καλύτερα

Dimzan
12-03-12, 21:05
Διάβασα με πολύ προσοχή (πώς το έπαθα αναρωτιέμαι),
αυτά που είπε ο Πάρης..
Και έχει δίκιο για την θερμογόνο δύναμη..
Ομως, παραβλέπει το γεγονός, πώς για να πάρεις 46000 μονάδες ενέργειας απο το LPG
καταναλώνεις 1.98 λίτρα..
Ομοίως, για να πάρεις 46000 μονάδες ενέργειας απο την βενζίνη, χρειάζεσαι
μόλις 1,1 λίτρα..
Ο θάλαμος κάυσης ενός δίλιτρου τετρακύλινδρου οχήματος, χωράει μέσα 500 κυβικά..
Αν θεωρήσουμε, για πρακτικούς και μόνο λόγους, ότι και τα 500 κυβικά είναι καυσιμο,
σε κάθε κύλινδρο χωράει 5750 μονάδες ενέργειας απο LPG, ενω χωράει 23000 μονάδες
ενέργειας απο βενζίνη..
Επιπρόσθετα, η θερμοκρασία καύσης του LPG είναι 2000 κελσίου, ενώ της βενζίνης 2200 κελσίου..
Οπότε, ελπίζω να είναι πλέον κατανοητό γιατί αν κάποιος πει πως με το LPG
το όχημα του έχει την ίδια ή μεγαλύτερη ισχύ απο ότι σε σχέση με την βενζίνη, απλά
δεν το δέχομαι αλλά ούτε και είναι δυνατό με βάση τη φυσική και τη λογική..


rapid Πιστευω πως κανεις ενα λαθακι: το οτι η βενζινη η το υγραεριο μπορουν να δωσουν Χ ποσο ενεργειας δε σημαινει πως θα το δωσουν μεσα στη θαλαμο καυσης της μηχανης. Ως γνωστον απο τη χημικη ενεργεια της βενζινης αξιοποιουμε μονο το 30% και τελικα η ενεργεια που μετατρεπεται σε κινηση ειναι λιγοτερο απο 10% της αρχικης. Εχει βεβαια μια λογικη αλλα νομιζω πως πρεπει να ανθεωρησεις

rapid_fast
13-03-12, 06:38
rapid Πιστευω πως κανεις ενα λαθακι: το οτι η βενζινη η το υγραεριο μπορουν να δωσουν Χ ποσο ενεργειας δε σημαινει πως θα το δωσουν μεσα στη θαλαμο καυσης της μηχανης. Ως γνωστον απο τη χημικη ενεργεια της βενζινης αξιοποιουμε μονο το 30% και τελικα η ενεργεια που μετατρεπεται σε κινηση ειναι λιγοτερο απο 10% της αρχικης. Εχει βεβαια μια λογικη αλλα νομιζω πως πρεπει να ανθεωρησεις

Απο τη θερμική ενέργεια του καυσίμου, εκμεταλευόμαστε το 30% , αλλά αυτό έχει να
κάνει απο την ενέργεια που χάνεται στα καυσαέρια, τις τριβές στην ψύξη του οχήματος
στο καλοριφέρ και στις λοιπές καταναλώσεις..
Δεν έχει να κάνει με το καυσιμο, αλλά με το σχεδιασμό του κινητήρα..
Είτε LPG έχεις, είτε CNG έχεις, είτε βενζίνη έχεις, η απόδοση του κινητήρα αν ειναι 30%
είναι για όλα τα καύσιμα...

paris_m3
13-03-12, 08:43
Το "άρα τι έχουμε" ήθελα να ήξερα πως το βγάζεις από την παραπάνω παράγραφο και τι σχέση έχει αυτό με το ότι έχεις μπερδέψει τα κιλά με τα λίτρα...

Φίλε God, είναι καλό και σαν καθηγητής το ξέρεις, να διαβάζεις δυο φορές την εκφώνηση και μετα να απαντάς, απο την πρώτη μέρα φωνάζω πως ότι γράφω το ανάγω στα φυσικά μεγέθη, και έχω πει ότι σαφώς δε έχουν καμία σχέση με τις Μ.Ε.Κ. αυτο που έγραψα απο το εγχειρίδιο υγραερίου της πετρογκαζ είναι η πρωτη παράγραφος απο 18 σελίδες, πως να τα γράψω όλα αυτά στο post, και καταλήγω στην θερμογόνο δύναμη με μονάδες Kcal/ Kg γιατί το υγραέριο μετριέται σε κιλά στην υγρή φάση του, η οποία μπορεί και να υπάρξει με μοναδική παρουσία την χαμηλή θερμοκρασία.

Ναι, διάβασέ τον κιόλας τώρα γιατί εγώ τον διαβάζω και λέει ακριβώς ότι σου έγραψα. Εκτός βέβαια αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε αυτό.

Δεν κατάλαβα που είναι η διαφορά μας? γράφει ξεκάθαρα ότι : "Κύκλος του ΟΤΤΟ ή κύκλος με προσαγωγή θερμότητας υπό σταθερό όγκο, είναι αυτός που πλησιάζει πιο πολύ την λειτουργία των ΜΕΚ με αναφλεκτήρα" στο έχω ξαναγράψει νομίζω, εκτος και ανα διαβάζεις άλλο βιβλίο.

To υγραέριο έχει μεγαλύτερη θερμογόνο ανά κιλό καυσίμου, 40% μικρότερη κατ'όγκο. Η παροχή καυσίμου σε οποιαδήποτε μηχανή είναι σε όγκο και ο όγκος του θαλάμου καύσης κάθε κινητήρα είναι απολύτως σταθερός. Έτσι έχεις περίπου 40% μικρότερη θερμογόνο στον ίδιο κινητήρα. Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή που πρέπει να βρεθούμε 20 άτομα να σου κάνουμε ζωγραφιστό κάτι που είναι γνώσεις γυμνασίου;

Σου απάντησα πιο πανω ότι η φυσική κατασταση και η θεωρητική προσέγγιση του θέματος που θέτω, έχουν σαφώς διαφορά απο την λειτουργία της ΜΕΚ.


Τελείωσες ΤΕΙ και δεν γνωρίζεις καν την διαφορά μεταξύ θερμογόνου σε κιλά και λίτρα, ενώ πετάς "κορδέλες" περί S.I. και κύκλων OTTO που είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα λες και έχεις να εντυπωσιάσεις παιδάκια του γυμνασίου. Ευτυχώς που δεν είχες εμένα καθηγητή δηλαδή.
Τι και αν έβαλες "πηγές"; Εδώ σου ζήτησα να βάλεις πηγή από επιστημονικό περιοδικό (π.χ. οίκος Elsevier, IEEE, κτλ) και εσύ βάζεις από...τους 4 τροχούς! Εντελώς άσχετη και η δήθεν πηγή με οτιδήποτε υποστηρίζεις. Τι μας νοιάζει το τι εγγυήσεις δίνουν οι κατασκευαστές και αν δέχονται μετατροπές σε υγραεριοκίνηση; Την πολιτική της κάθε εταιρίας θα κρίνουμε;

Αν διάβαζες καλύτερα αυτα που γραφω θα έβλεπες ότι το άρθρο του περιοδικού το παραθέτω, αν και δεν έχει σχέση με την συγκεκριμένη συζήτηση, απλά για ενημέρωση όλων σχετικά με εγγύηση αντιπροσωπείας κλπ.

Κύκλος Όττο και μάλιστα Ελληνικά (σου επισυνάπτω και μέρος μίας ωραιότατης πτυχιακής που επιβλέπων είναι ένας σοβαρότατος συνάδελφος):



Ενεργειακή πυκνότητα (Energy Density) καυσίμων (σε μονάδες S.I. που τόσο σου αρέσουν):

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_density#Common_energy_densities

LPG 27.7MJ/l (πλήρες μίγμα βουτανίου, ιδανική περίπτωση)
Petrol 34.2MJ/l

Ας τα πάρουμε απο την αρχή, Θερμογόνος δύναμη : το ποσό της θερμότητας που εκλύεται κατα την τέλεια καυση ενός κιλού στερεού ή υγρού καυσίμου με μονάδες Kcal / kg ή Kj / kg και ενός κυβικού μέτρου αερίου καυσίμου Kcal / m3 ή Kj / m3 ( πάντα στο διεθνές σύστημα) βλεπε :Τεχνική θερμοδυναμική, Κ. Δελίδης, Ιων 2001, σελ. 194 {10,5
Επίσης αν στηρίζεσαι στην wikipedia, ε τότε τι να πω?

Όσον αφορά τις βαλβίδες, επισυνάπτω την λίστα με τις συγκεκριμένες βλάβες που παρουσιάζουν συγκεκριμένα οχήματα. Βαλβίδα ποτέ δεν κάηκε από την χρήση LPG σε όχημα (εκτός και αν η ρύθμιση ήταν γιού-χου, δεν φταίει το καύσιμο), χημική ασυμβατότητα υπάρχει με ορισμένα μοντέλα και καταστρέφει τις επιστρώσεις των βαλβίδων. Τελεία και παύλα...

Σε αυτό το τελευταίο πιστέυω σου απαντάει το προηγούμενο post του rapid fast, η ανάλυση δηλαδή του συναδέλφου μας (πιστέυω ότι είσαι μηχανολόγος) κ. Κουλίδη.

EVANGELOS
13-03-12, 10:24
Πάρη να σε ρωτήσω κάτι ?

Πιστέυεις ότι είναι παγκόσμια συνομωσία που ΚΑΝΕΝΑ μοτέρ επιδόσεων ή έστω απλο δεν έχει σχεδιαστεί για LPG ???

paris_m3
13-03-12, 11:02
Πάρη να σε ρωτήσω κάτι ?

Πιστέυεις ότι είναι παγκόσμια συνομωσία που ΚΑΝΕΝΑ μοτέρ επιδόσεων ή έστω απλο δεν έχει σχεδιαστεί για LPG ???

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ, φίλε μου ότι δεν είναι κατασκευασμένα για LPG. Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι υποστηρίζω από την αρχή της συζήτησης.

Εκτός κάποιων τελευταίων μοντέλων ορισμένων εταιρειών όπως fiat, Kia και άλλες.

Dim77
13-03-12, 11:11
Ακριβώς αυτό λέω και εγώ, φίλε μου ότι δεν είναι κατασκευασμένα για LPG. Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι υποστηρίζω από την αρχή της συζήτησης.

Πάρη, κατάλαβα τι εννοείς και συμφωνώ ότι το υγραέριο είναι μια λύση για συγκεκριμένη μερίδα του κοινού. Όχι για όλους. Όχι για όλα τα οχήματα. Όχι για κάθε χρήση.
Και φυσικά παίζει σημαντικό ρόλο στην ''εμπειρία'' που θα έχει ο καθένας ανάλογα με το σύστημα που χρησιμοποιείται και το πόσο ''εντάξει'' είναι ο εγκαταστάτης.

Απλά επέμενες σε κάτι άλλο που είχες λάθος. Και επέμενες και για ''μάθημα'' που δεν φαίνεται σωστά, ειδικά όταν κάνεις και λάθος.

paris_m3
13-03-12, 11:40
Πάρη, κατάλαβα τι εννοείς και συμφωνώ ότι το υγραέριο είναι μια λύση για συγκεκριμένη μερίδα του κοινού. Όχι για όλους. Όχι για όλα τα οχήματα. Όχι για κάθε χρήση.
Και φυσικά παίζει σημαντικό ρόλο στην ''εμπειρία'' που θα έχει ο καθένας ανάλογα με το σύστημα που χρησιμοποιείται και το πόσο ''εντάξει'' είναι ο εγκαταστάτης.

Απλά επέμενες σε κάτι άλλο που είχες λάθος. Και επέμενες και για ''μάθημα'' που δεν φαίνεται σωστά, ειδικά όταν κάνεις και λάθος.

Φίλε dim77, έχεις δίκιο απλά εγώ από την αρχή μιλούσα για τα φυσικά μεγέθη που σαφώς και έχουν διαφορά από την πραγματική λειτουργία της ΜΕΚ, ίσως και να μην ποσταρα με τις σωστές λέξεις λόγω πίεσης χρόνου και για αυτό έγινε παρεξήγηση με τον φίλο God, σαφώς και έχει διαφορά ο όγκος από το βάρος, οι παραθέσεις από βιβλία είναι αποτέλεσμα της αντιπαράθεσης με τον God που τελικά ήταν λάθος, έπρεπε όταν είπα ότι σταματώ την συζήτηση να το κάνω. Τέλος αν και μετά από πολλά ποστ και εκνευρισμό πιστεύω να έγινε κατανοητή η άποψη μου.

spyros e46
11-10-14, 13:50
Γεια χαρα σε όλους. Για να μην ανοίξω νέο θέμα υγραεριοκίνησης θα σας κάνω τις ερωτήσεις μου εδω. Είμαι κατοχως ενός e46 328coupe το αμαξι μου ειναι ήδη στο συνεργείο και μπαίνει το σύστημα brc lpg. Απο οτι ψάχτηκα λιγο είδα οτι ειναι ενα απο τα καλύτερα. Αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας. Η βασική μου ερώτηση ειναι αν Η τάπα του υγραερίου ( απο εκει δηλαδή που γεμίζουμε υγραέριο δεν θυμάμαι αν λέγεται κάπως αλλιώς γι'αυτο το γράφω ετσι) μπορεί να μπει δίπλα απο την τάπα της βενζίνης. Ο μάστορας μου λέει οτι δεν γίνεται αλλα εγω είχα πάρει στην αντιπροσωπεία κ μου είχαν πει οτι γίνεται.

rapid_fast
11-10-14, 15:29
Γεια χαρα σε όλους. Για να μην ανοίξω νέο θέμα υγραεριοκίνησης θα σας κάνω τις ερωτήσεις μου εδω. Είμαι κατοχως ενός e46 328coupe το αμαξι μου ειναι ήδη στο συνεργείο και μπαίνει το σύστημα brc lpg. Απο οτι ψάχτηκα λιγο είδα οτι ειναι ενα απο τα καλύτερα. Αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας. Η βασική μου ερώτηση ειναι αν Η τάπα του υγραερίου ( απο εκει δηλαδή που γεμίζουμε υγραέριο δεν θυμάμαι αν λέγεται κάπως αλλιώς γι'αυτο το γράφω ετσι) μπορεί να μπει δίπλα απο την τάπα της βενζίνης. Ο μάστορας μου λέει οτι δεν γίνεται αλλα εγω είχα πάρει στην αντιπροσωπεία κ μου είχαν πει οτι γίνεται.

Μπαίνει η μικρή με εξωτερικό αντάπτορα..

tsalin
11-10-14, 16:09
Πράγματι οπώς το λέει ο rapid είναι. Εγώ αυτή έχω...

spyros e46
11-10-14, 19:03
Για το brc τι λέτε;

sierra
12-10-14, 20:14
Γεια χαρα σε όλους. Για να μην ανοίξω νέο θέμα υγραεριοκίνησης θα σας κάνω τις ερωτήσεις μου εδω. Είμαι κατοχως ενός e46 328coupe το αμαξι μου ειναι ήδη στο συνεργείο και μπαίνει το σύστημα brc lpg. Απο οτι ψάχτηκα λιγο είδα οτι ειναι ενα απο τα καλύτερα. Αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας. Η βασική μου ερώτηση ειναι αν Η τάπα του υγραερίου ( απο εκει δηλαδή που γεμίζουμε υγραέριο δεν θυμάμαι αν λέγεται κάπως αλλιώς γι'αυτο το γράφω ετσι) μπορεί να μπει δίπλα απο την τάπα της βενζίνης. Ο μάστορας μου λέει οτι δεν γίνεται αλλα εγω είχα πάρει στην αντιπροσωπεία κ μου είχαν πει οτι γίνεται.

Ένας φίλος που κάνει τοποθετήσεις LPG και φυσικού αερίου εκεί την βάζει άρα μπαίνει όπως σου είπε και ο Πάνος (ΦΑΣΤ)...