PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυάλισμα ζαντών


Z3_Roadster
03-12-10, 02:19
Παίδες μια ερώτηση... για γυάλισμα ζάντας αλλά και καθαρισμό τι χρησιμοποιείτε;

Ευχαριστώ

Sp!ros G
03-12-10, 02:34
Τα προιοντα της Meguiars ειναι κορυφαια στο ειδος τους.

Στο βιντεο δειχνει τα βηματα καθαρισμου, προστασιας ,γυαλισματος ... των ζαντων.

Ελπιζω να σε βοηθησει.

http://www.youtube.com/watch?v=KM1HIV7Uo1g

george316
03-12-10, 07:17
λοιπον ασε τη meguaiar και οτι αλλο...
cif!!!!1,70€ και καθαριζει μεχρι και το εντερο!!!!!!!!!
νομιζα οτι ονειρευομουν οταν καθαρισα τις 17ρες που θελω να περασω...

P.S
03-12-10, 09:24
Τα προιοντα της Meguiars ειναι κορυφαια στο ειδος τους.

Στο βιντεο δειχνει τα βηματα καθαρισμου, προστασιας ,γυαλισματος ... των ζαντων.

Ελπιζω να σε βοηθησει.

http://www.youtube.com/watch?v=KM1HIV7Uo1g
+1.Συμφωνω απολυτα με τον φιλο Σπυρο.
Ο σωστος τροπος καθαρισμου και γυαλισματος της ζαντας ειναι αυτος που δειχνει το βιντεο και παντα πρεπει να γινεται με προιοντα εταιρειων που ειναι κατασκευασμενα γι αυτη την εργασια.
Επισης πολυ καλα και με μεγαλη διαρκεια ειναι και της Porzelack.

Z3_Roadster
04-12-10, 02:07
O.k το βιντεάκι ήταν κατατοπιστικότατο! Αλλα αν θέλουμε 3 προϊόντα για τις ζάντες μόνο, φανταστείτε τι γίνεται με το υπόλοιπο αυτοκίνητο...

drum
04-12-10, 12:51
λοιπον ασε τη meguaiar και οτι αλλο...
cif!!!!1,70€ και καθαριζει μεχρι και το εντερο!!!!!!!!!
νομιζα οτι ονειρευομουν οταν καθαρισα τις 17ρες που θελω να περασω...

δευτερωνω λεμε!:dblthumb2

P.S
04-12-10, 15:42
O.k το βιντεάκι ήταν κατατοπιστικότατο! Αλλα αν θέλουμε 3 προϊόντα για τις ζάντες μόνο, φανταστείτε τι γίνεται με το υπόλοιπο αυτοκίνητο...
Το αποτελεσμα ειναι παντα αυτο που μετραει φιλε μου!!Οσο για το υπολοιπο που λες πραγματικα αν δεις τι υπαρχει και τι αποτελεσμα μπορεις να εχεις θα παθεις φιλε μου!!

nasos-csl
05-12-10, 11:49
εγω πάντως δοκίμασα cif στις ζάντες (που είχαν πολυ βρωμιά) και δεν τις καθάρισε καλα!
δεν έμεινα ευχαριστημένος δηλ,εχει κανένας καμια αλλη ιδεα πιο ισχυρή ???

P.S
05-12-10, 14:44
εγω πάντως δοκίμασα cif στις ζάντες (που είχαν πολυ βρωμιά) και δεν τις καθάρισε καλα!
δεν έμεινα ευχαριστημένος δηλ,εχει κανένας καμια αλλη ιδεα πιο ισχυρή ???Δοκιμασε φιλε το καθαριστικο της porzelack και θα δεις τρελη καθαριοτητα.!!

E36 RULES!!
05-12-10, 15:00
Υπάρχει περιπτωση τα σκληρά καθαριστικά να κανουν ζημιά στο χρώμα κλπ της ζάντας?

P.S
08-12-10, 14:14
Υπάρχει περιπτωση τα σκληρά καθαριστικά να κανουν ζημιά στο χρώμα κλπ της ζάντας?
Υπαρχει τετοια περιπτωση φιλε μου αν δεν τα χρησιμοποιησουμε οπως ακριβως λεει στης οδηγιες τους η εταιρεια που τα κατασκευαζει.
Γι αυτο λοιπον τηρουμε πιστα και κατα γραμμα της οδηγιες,πραγμα που πρεπει να συμβαινει με οτι καθαριστικο χρησιμοποιουμε,για να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις παραλληλα να προκαλέσουμε καποια ζημια!

b-q
08-12-10, 15:40
Χρυσός κανόνας: Πριν εφαρμόσουμε οποιοδήποτε καθαριστικό/γυαλιστικό στις ζάντες, οι ζάντες πρέπει να είναι κρύες.
Ο κανόνας ισχύει γενικά για την περιποίηση ολόκληρου του αυτοκινήτου.

george316
09-12-10, 14:07
νασο αυτα που δεν φευγουν εχουν ενσωματωθει πλεον στη ζαντα και δε θα φυγουν ουτε με πυρινηκη εκρηξη...
οταν φτασει η ζαντα σε αυτο το σημειο χρειαζεται βαψιμο.οτι καθαριστικο και να βαλεις δε θα κανει δουλεια.
και ναι.τα ισχυρα καθαριστικα υπαρχει σοβαρη περιπτωση να κανουν ζημια στο χρωμα.
σα πλυντηρια δουλευουν καθαριστικα συμπικνωμενα οπου τα αραιωνουν οι ιδιοι με νερο.ενα πενταλιτρο καθαριστικο βγαζει απο 50 ως και 70 λιτρα καθαριστικου για τις ζαντες.τα 50 λιτρα ειναι με αναλογια 1:10 που ειναι η πιο σκληρη!απο εκει και περα πεφτει πολυ ξεφουδισμα.το λεω απο πειρα γιατι και προμηθευτης ειναι κολλητος απο στρατο και πλυντριο αυτοκινητων οπου πηγαινω εκλεισε επειδη σε μια παρτιδα του εκανε το λαθος να αραιωσει λιγοτερο με αποτελεσμα οσα αυτοκινητα επλενε να ειχαν προβλημα.του εκαναν μυνηση ολοι μαζι και αναγκαστηκε να τους αποζημιωσει.
οποτε υπαρχει σοβαρος κυνδυνος για ξεφλουδισμα αν δεν ακολουθησεις οδηγιες.