PDA

Επιστροφή στο Forum : ferrari 355 f1 sound in car


nik200
03-12-10, 11:38
επειδη εδω κανονικα επρεπε να βαλω το βιντεο για να το ακουσουν ολοι...
εχει τραβηχτει στην συγγρου..μεσα απο το αμαξι..εγω συνοδηγος..ο ιδιοκτητης οδηγος στην πρωτη βολτα που το βγαλαμε...njoy
μια παρακληση μονο....δυνατα τα ηχεια...

http://www.youtube.com/watch?v=BNaWjBSTceM

kloukakis
03-12-10, 13:52
τι να σου πω τώρα ρε????
ανατρίχιασα!! Απιστευτος ήχος, τι να λέμε......

alf
03-12-10, 14:29
Αυτά είναι..
Καις τα ηχεια σου αλλα αξιζει:rockon:

GIANNHS M
03-12-10, 15:46
Αυτά είναι..
Καις τα ηχεια σου αλλα αξιζει:rockon:

it΄s ferrari men...τι να λεμε τωρα???απλα σε ζηλευω...:icon42:

EVANGELOS
03-12-10, 18:49
αν είναι φίλος σου θέλω πατηματάκι !!!

Dimzan
03-12-10, 22:18
ωραιο αλλα μικρο!

thomelef
04-12-10, 07:38
αν είναι φίλος σου θέλω πατηματάκι !!!

απλά και ωραία πράγματα...ο βαγγέλης πάντα μάχημος ψηλά στις επάλξεις :icon42:
έχει και φρεσκοευθυγραμμισμένο το εργαλείο!!!:D:D

nik200
04-12-10, 08:55
αν είναι φίλος σου θέλω πατηματάκι !!!

το φιλαρακι ειναι φανταρος τωρα και το ferrari καθεται σε καποιο γκαραζ αραχτο..οταν θα επιστρεψει ομως δεν ειναι κακη ιδεα...καλη κοντρα παντως......που μεταξυ μας οποιος και αν ειναι μπροστα..τετοια κοντρα δεν βλεπεις καθε μερα!

Speedy
04-12-10, 09:33
Καλη φαση!
Αντε να καταγραφει και σε βιντεακι..παντως εντελως φιλικα πιστευω οτι Μ3 θα ειναι μπροστα.

kloukakis
04-12-10, 09:33
Και δεν την ακους κάθε μέρα.....

thomelef
04-12-10, 09:35
το φιλαρακι ειναι φανταρος τωρα και το ferrari καθεται σε καποιο γκαραζ αραχτο..οταν θα επιστρεψει ομως δεν ειναι κακη ιδεα...καλη κοντρα παντως......που μεταξυ μας οποιος και αν ειναι μπροστα..τετοια κοντρα δεν βλεπεις καθε μερα!

πάρτο να του το πλύνεις μια απο αυτές τις μέρες για να το βρεί έτοιμο στην πρώτη άδεια...:D:D:D

nik200
04-12-10, 09:45
πάρτο να του το πλύνεις μια απο αυτές τις μέρες για να το βρεί έτοιμο στην πρώτη άδεια...:D:D:D

τι λες τωρα????μια ζημια και πληρωνω 5χιλιαρικα....με το ιδιοκτητη μεσα και αν....(εγω το αμαξι διανοηθηκα να το πατησω με τον ιδιοκτητη μεσα και μονο)

μεταξυ μας...συμφωνα με τα νουμερα ...380hp 1250kg βαρος το ferrari πρεπει να ειναι μπροστα οσο και αν αγαπω το 46αρι....για να δουμε...ο δρομος ειναι η ετυμηγορια παντα...οτι και αν λεμε εδω!!!!

Speedy
04-12-10, 09:50
Bασικα αν κρινω απο κατι που εχω ακουσει οτι και καλα τα Μ3 πανε μαζι με τα 360 modena η με μικρες διαφορες τοτε λιγο δυσκολο το βλεπω.

race535
04-12-10, 13:25
επειδη εδω κανονικα επρεπε να βαλω το βιντεο για να το ακουσουν ολοι...
εχει τραβηχτει στην συγγρου..μεσα απο το αμαξι..εγω συνοδηγος..ο ιδιοκτητης οδηγος στην πρωτη βολτα που το βγαλαμε...njoy
μια παρακληση μονο....δυνατα τα ηχεια...

http://www.youtube.com/watch?v=BNaWjBSTceM

Δεν μου ακουγεται καλα,αν εχει ανοιξει το κλαπετο του Υ σωληνα καλο ειναι να το ξανακλεισει.
Ειχα και εγω Toubi στις αρχες και την εδιωξα,καθολου ευχαριστημενος απο επιδοσεις.
Και το κουμπακι του Sport που εχει πατησει πες του οτι ειναι αχρειαστο στην Πολη!
Ποσο καιρο το εχει:scratchch

nik200
04-12-10, 18:51
Δεν μου ακουγεται καλα,αν εχει ανοιξει το κλαπετο του Υ σωληνα καλο ειναι να το ξανακλεισει.
Ειχα και εγω Toubi στις αρχες και την εδιωξα,καθολου ευχαριστημενος απο επιδοσεις.
Και το κουμπακι του Sport που εχει πατησει πες του οτι ειναι αχρειαστο στην Πολη!
Ποσο καιρο το εχει:scratchch


δεν γνωριζω για το πρωτο που λες...αν εχει ανοιχτει το κλαπετο μονιμα δηλαδη..
το εν λογω αμαξι δεν φοραει καταλυτες και αναβει check ενοιτε στην κινηση..κατι λεει ο ιδιοκτητης για caprice (ετσι γραφονται??) εξατμιση...εγω δεν εχω οδηγησει μαμα για να ξερω διαφορες-ουτε ο ιδιοκτητης..μου φαινεται σαν να χει ψιλοαδειασει χαμηλα το αμαξι....??
το κουμπακι του sport δεν ηταν πατημενο στο video...και συγκεκριμενα δεν το χουμε πατησει μεχρι σημερα

πες καμια λεπτομερεια ακομα για το αμαξι καθως δεν βρισκουμε κανεναν να τα ξερει...

race535
04-12-10, 19:58
δεν γνωριζω για το πρωτο που λες...αν εχει ανοιχτει το κλαπετο μονιμα δηλαδη..
το εν λογω αμαξι δεν φοραει καταλυτες και αναβει check ενοιτε στην κινηση..κατι λεει ο ιδιοκτητης για caprice (ετσι γραφονται??) εξατμιση...εγω δεν εχω οδηγησει μαμα για να ξερω διαφορες-ουτε ο ιδιοκτητης..μου φαινεται σαν να χει ψιλοαδειασει χαμηλα το αμαξι....??
το κουμπακι του sport δεν ηταν πατημενο στο video...και συγκεκριμενα δεν το χουμε πατησει μεχρι σημερα

πες καμια λεπτομερεια ακομα για το αμαξι καθως δεν βρισκουμε κανεναν να τα ξερει...

Δεν αναβει Check στην κινηση αλλα Slow Down επειδη ζεσταινονται οι καταλυτες η οι σωληνες που εχει,αν οντως ειναι το Check τοτε υπαρχει προβλημα.Και εγω εχω αδειασει τους καταλυτες μου και ειναι καλυτερα, αλλα αν νομιζεις οτι εχει χαθει ροπη απο χαμηλα τοτε φταιει το κλαπετο και η εξατμηση, εμενα μου ακουστηκε οτι ειναι ανοιχτο η οτι δεν δουλευει καθολου! Το 355 εχει τρελλη γραμμικοτητα ροπης,εγω παω με 6η και 60χλμ χωρις να παραπονιεται καθολου.
Η κιτρινη λαμπα που αναβει στο καντραν ειναι η το Sport η δεν ειχε βενζινη και αναβε ρεζερβα.
Η εξατμησεις που λεει ο ιδιοκτητης λεγονται CAPRISTO EXHAUST,ο κατασκευαστης ειναι φιλος μου και τα προιοντα του ειναι θεικα ακριβα! Εγω θα βαλω μια 2-3 το καλοκαιρι.

Αν θες γενικως πληροφοριες ομως μεσω τηλεφωνου η πμ,ειμαι Ελλαδα μεχρι την Τριτη μπορουμε αυριο να δουμε το αυτοκινητο αν θες να σας πω και μερικα πραγματα.
Δεν μου λες, ειναι αυτος που εχει πληρωσει 1800€ για λαδια;;;; και η Genesis να τα αλλαξε τον ληστεψε κανονικοτατα,εγω στην θεση του θα εκανα ανοφορα στην Ferrari Ιταλιας:nod:

nik200
05-12-10, 09:13
Δεν αναβει Check στην κινηση αλλα Slow Down επειδη ζεσταινονται οι καταλυτες η οι σωληνες που εχει,αν οντως ειναι το Check τοτε υπαρχει προβλημα.Και εγω εχω αδειασει τους καταλυτες μου και ειναι καλυτερα, αλλα αν νομιζεις οτι εχει χαθει ροπη απο χαμηλα τοτε φταιει το κλαπετο και η εξατμηση, εμενα μου ακουστηκε οτι ειναι ανοιχτο η οτι δεν δουλευει καθολου! Το 355 εχει τρελλη γραμμικοτητα ροπης,εγω παω με 6η και 60χλμ χωρις να παραπονιεται καθολου.
Η κιτρινη λαμπα που αναβει στο καντραν ειναι η το Sport η δεν ειχε βενζινη και αναβε ρεζερβα.
Η εξατμησεις που λεει ο ιδιοκτητης λεγονται CAPRISTO EXHAUST,ο κατασκευαστης ειναι φιλος μου και τα προιοντα του ειναι θεικα ακριβα! Εγω θα βαλω μια 2-3 το καλοκαιρι.

Αν θες γενικως πληροφοριες ομως μεσω τηλεφωνου η πμ,ειμαι Ελλαδα μεχρι την Τριτη μπορουμε αυριο να δουμε το αυτοκινητο αν θες να σας πω και μερικα πραγματα.
Δεν μου λες, ειναι αυτος που εχει πληρωσει 1800€ για λαδια;;;; και η Genesis να τα αλλαξε τον ληστεψε κανονικοτατα,εγω στην θεση του θα εκανα ανοφορα στην Ferrari Ιταλιας:nod:

μολις μιλησα με το παιδι..και δεν μπορει αυτες τις μερες αλλα θα χει την αδεια χριστουγεννα...θα εισαι εδω τοτε να το δεις απο κοντα?να συζητησουμε και 5 πραγματα..
για σερβις το χε παει στην genesis και πρεπει να εδωσε κανα 1000αρικο αλλα οχι μονο για λαδια..(δεν θυμαμαι αλλα και κατι αλλα..)...το check αναβει γιατι δεν εχει καταλυτες το αμαξι (και αναγκαστικα παει και του το σβηνουν!)..και το κλαπετο λειτουργει κανονικα απο οτι μου λεει...

race535
05-12-10, 11:23
μολις μιλησα με το παιδι..και δεν μπορει αυτες τις μερες αλλα θα χει την αδεια χριστουγεννα...θα εισαι εδω τοτε να το δεις απο κοντα?να συζητησουμε και 5 πραγματα..
για σερβις το χε παει στην genesis και πρεπει να εδωσε κανα 1000αρικο αλλα οχι μονο για λαδια..(δεν θυμαμαι αλλα και κατι αλλα..)...το check αναβει γιατι δεν εχει καταλυτες το αμαξι (και αναγκαστικα παει και του το σβηνουν!)..και το κλαπετο λειτουργει κανονικα απο οτι μου λεει...

Δυστηχως την Τριτη φευγω και δεν ξερω καν αν θα ξαναερθω μεχρι τον επομενο Μαρτη.
Να του πεις οτι το Check δεν αναβει ΠΟΤΕ απο εξατμηση.Ο εγκεφαλος καταγραφει το λαθος στο 5,2Μ αλλα δεν σου αναβει ποτε Check. θα αναψει μονο αν το ΜΑΦ η το ποτενσιομετρο δουλευουν λαθος,εκτος αν η εκδοση του αυτοκινητου ειναι αμερικανικη που αναβει για καθε λαθος που δεν νομιζω να ειναι.
Το κλαπετο να το προσεχει παρα πολυ γιατι αν αρχισει να υπολειτουργει δεν θα το καταλαβει και θα του δωσει τα χταποδια στο χερι!
Στειλε μου πμ αν εχετε αλλες αποριες.

πς.Να μην το κανει κοντρες,δεν ειναι παπακι ουτε BMW,μεσα στην Πολη ενα Rallye ειναι πιο σβελτο απλα και μονο γιατι οταν οοοολα τα αλλα τελειωνουν μετα τις 6000 αυτο ξυπναει γιαυτο και ειναι πολυ δυσκολο να το δουλεψεις σβελτα μεσα σε πολεις.

nik200
06-12-10, 09:08
Δυστηχως την Τριτη φευγω και δεν ξερω καν αν θα ξαναερθω μεχρι τον επομενο Μαρτη.
Να του πεις οτι το Check δεν αναβει ΠΟΤΕ απο εξατμηση.Ο εγκεφαλος καταγραφει το λαθος στο 5,2Μ αλλα δεν σου αναβει ποτε Check. θα αναψει μονο αν το ΜΑΦ η το ποτενσιομετρο δουλευουν λαθος,εκτος αν η εκδοση του αυτοκινητου ειναι αμερικανικη που αναβει για καθε λαθος που δεν νομιζω να ειναι.
Το κλαπετο να το προσεχει παρα πολυ γιατι αν αρχισει να υπολειτουργει δεν θα το καταλαβει και θα του δωσει τα χταποδια στο χερι!
Στειλε μου πμ αν εχετε αλλες αποριες.

πς.Να μην το κανει κοντρες,δεν ειναι παπακι ουτε BMW,μεσα στην Πολη ενα Rallye ειναι πιο σβελτο απλα και μονο γιατι οταν οοοολα τα αλλα τελειωνουν μετα τις 6000 αυτο ξυπναει γιαυτο και ειναι πολυ δυσκολο να το δουλεψεις σβελτα μεσα σε πολεις.

φιλε race..δυστυχως δεν ετυχε να γνωριστουμε αλλα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου και για τις συμβουλες σου, κατι που δεν ειναι δεδομενο. οπως προειπα καποια στιγμη οπως δηποτε θα τα πουμε και απο κοντα..γιατι ειναι αμαρτια τα συνεργεια να μας τρωνε λεφτα οταν δεν εχουμε τεχνογνωσια...και παλι ευχαριστω

race535
06-12-10, 14:15
φιλε race..δυστυχως δεν ετυχε να γνωριστουμε αλλα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου και για τις συμβουλες σου, κατι που δεν ειναι δεδομενο. οπως προειπα καποια στιγμη οπως δηποτε θα τα πουμε και απο κοντα..γιατι ειναι αμαρτια τα συνεργεια να μας τρωνε λεφτα οταν δεν εχουμε τεχνογνωσια...και παλι ευχαριστω

Δεν πειραζει καποια αλλη φορα θα βρεθουμε.
Αν σας παρουσιαστει προβλημα με το αυτοκινητο η ακουσετε καποια πολυ φουσκωμενη τιμη μπορεις να μου στειλεις ενα πμ.
Επειδη και εγω εδω που ειμαι τα συνεργεια τρωνε τρελλα λεφτα εκατσα και εμαθα καθε βιδα του αυτοκινητου και καθε αγορα που μπορει να υπαρξει με το 1/3 των γνησιων τιμων!

Θεμης

EVANGELOS
06-12-10, 14:24
το φιλαρακι ειναι φανταρος τωρα και το ferrari καθεται σε καποιο γκαραζ αραχτο..οταν θα επιστρεψει ομως δεν ειναι κακη ιδεα...καλη κοντρα παντως......που μεταξυ μας οποιος και αν ειναι μπροστα..τετοια κοντρα δεν βλεπεις καθε μερα!

Εννοείται θα είναι πολύ καλή φάση ... τώρα όσον αφορά το τι βλέπεις κάθε μέρα άστο ... μέχρι και πριν από κανά 6μηνο διάβασε στο dragster και στο streetdragster να δεις τι πατήματα γίνονταν ... από Superleggera και 9ff μέχρι 595 και Ζ06 και F430 ... άσε μιλάμε για πατήματα με σύνολο αξίας οχημάτων πάνω από 400 χιλιάρικα

...μεταξυ μας...συμφωνα με τα νουμερα ...380hp 1250kg βαρος το ferrari πρεπει να ειναι μπροστα οσο και αν αγαπω το 46αρι....για να δουμε...ο δρομος ειναι η ετυμηγορια παντα...οτι και αν λεμε εδω!!!!

Κοίτα το 355 είναι σύμφωνα με τα νούμερα μακράν πιο γρήγορο ... απλά έχει κάποιο νόημα έστω μέχρι το 360 ... γιατί από το f430 και μετά τα ferrari δεν έχουν επαφή με str8 six ΒΜW ...

...πς.Να μην το κανει κοντρες,δεν ειναι παπακι ουτε BMW,μεσα στην Πολη ενα Rallye ειναι πιο σβελτο απλα και μονο γιατι οταν οοοολα τα αλλα τελειωνουν μετα τις 6000 αυτο ξυπναει γιαυτο και ειναι πολυ δυσκολο να το δουλεψεις σβελτα μεσα σε πολεις.

Τι σχέση έχει φίλε μου το ραλύ , η οδήγηση στην πόλη και η κόντρα με Μ3 Ε46 ???

Όσον αφορά το στροφάρισμα ο S54 σε μαμά μορφή στροφάρει 8 και το μοτέρ του 355 8250 ... δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα ????

Νομίζω ότι είναι μια χαρά κόντρα ... και τα 2 αμάξια έχουν πολύτστροφα n/a μοτέρ και rwd και μάλιστα ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ το φεράρι και σε κιλά και σε ισχύ και σε ροπή ...

race535
06-12-10, 14:44
Τι σχέση έχει φίλε μου το ραλύ , η οδήγηση στην πόλη και η κόντρα με Μ3 Ε46 ???

Όσον αφορά το στροφάρισμα ο S54 σε μαμά μορφή στροφάρει 8 και το μοτέρ του 355 8250 ... δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα ????

Νομίζω ότι είναι μια χαρά κόντρα ... και τα 2 αμάξια έχουν πολύτστροφα n/a μοτέρ και rwd και μάλιστα ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ το φεράρι και σε κιλά και σε ισχύ και σε ροπή ...

Εννοω οτι το Rallye ειναι πιο σβελτο.Και μια R1 Yamaha εχει πιο πολυ δυναμη απο ενα Super Motard αλλα το δευτερο στην Πολη δεν πιανεται.Ας εχει καποιος τα παπαρια να δουλευει ενα Ferrari η ενα R1 συνεχως στα κοκκινα μεσα στην Αθηνα(για να ειναι σβελτος).
Αν γνωριζες πως δουλευει ενα κεντρομηχανο ν8 Ferrari στους δρομους θα καταλαβαινες.
Οι κινητηρες του Μ3 και του 355 δεν εχουν καμοια σχεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 355 εχει μεγιστη Ιπποδυναμη στις 8250. Ο κοφτης μπαινει στις 8600,στο δικο μου που εχω πειραγμενο εγκεφαλο μπαινει στις 9000.
Το μοτερ πριν τις 7000 δεν εχει ουτε το 40% της δυναμης του οταν το Μ3 απο τις 3000 εχει σχεδον την μιση ιπποδυναμη και ροπη ετοιμη αλλα μετα τις 7000 αρχιζει και ξεφουσκωνει.
Μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικους κοσμους!!!!!! Κοντρα μπορει να γινει δεν θα σας αποδειξει ομως κατι συγκεκριμενο!

EVANGELOS
06-12-10, 15:14
Εννοω οτι το Rallye ειναι πιο σβελτο.Και μια R1 Yamaha εχει πιο πολυ δυναμη απο ενα Super Motard αλλα το δευτερο στην Πολη δεν πιανεται...

Κατ'αρχάς τι σχέση το ραλύ το r1 τα motard και η πόλη (φαντάζομαι δεν εννοείς την Πόλη αλλά γενικά όλες τις πόλεις)

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ F355

Δεν του είπα του ανθρώπου να πάμε ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ

Δεν του είπα να πατήσουμε στην Πανεπιστημίου το μεσημέρι

Ένα άνοιγμα είπα να κάνουμε ... όπως όλα τα ανοίγματα ΔΕ θα γίνει προφανώς στην κίνηση αλλά σε ΑΔΕΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΡΟΜΟ !!!

Εξάλλου δε σκοπέυω να έρθω με 50άρι παπί αλλά με το μητρίο

...Ας εχει καποιος τα παπαρια να δουλευει ενα Ferrari η ενα R1 συνεχως στα κοκκινα μεσα στην Αθηνα(για να ειναι σβελτος). Αν γνωριζες πως δουλευει ενα κεντρομηχανο ν8 Ferrari στους δρομους θα καταλαβαινες...

ΔΕΝ θα πάμε φίλε να μετρήσουμε ποιός την έχει μεγαλύτερη !!!

Ούτε θα πάμε να κάνουμε Gymkhana ούτε σφήνες μέσα στην κίνηση

Μάλλον δεν κατάλαβες ... εγώ είπα να πατήσουμε στην ευθεία (προφανώς) όπως όλα τα ανοίγματα σε όλο τον κόσμο ... το ποιός έχει τα π@πάρια να τρέχει με 300 μέσα στην κίνηση στην Αθήνα εμένα ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ... αν κάποιος έχει death wish να του γνωρίσουμε τον Charlie Bronson να κάνουνε παρέα

Τέλος δε ξέρω αν τα RMR layout V8 από το Μαρανέλο έχουν πρόβλημα ή όχι στους δρόμους όπως λες παραπάνω ... φαντάζομαι όμως για δρόμο έχουν σχεδιαστεί

......Οι κινητηρες του Μ3 και του 355 δεν εχουν καμοια σχεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 355 εχει μεγιστη Ιπποδυναμη στις 8250. Ο κοφτης μπαινει στις 8600,στο δικο μου που εχω πειραγμενο εγκεφαλο μπαινει στις 9000.
Το μοτερ πριν τις 7000 δεν εχει ουτε το 40% της δυναμης του οταν το Μ3 απο τις 3000 εχει σχεδον την μιση ιπποδυναμη και ροπη ετοιμη αλλα μετα τις 7000 αρχιζει και ξεφουσκωνει.
Μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικους κοσμους!!!!!! Κοντρα μπορει να γινει δεν θα σας αποδειξει ομως κατι συγκεκριμενο!

Προφανώς ΔΕΝ έχεις ασχοληθεί με το μοτέρ του Μ3 Ε46 το S54

Το μοτέρ αυτό αποδίδει ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΣΧΥ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΣΤΡΟΦΩΝ δηλαδή στις 7900 με 8000 rpm ... και ΚΑΘΟΛΟΥ δε ξεφουσκώνει μετά τις 7000 ίσα ίσα ...

Επίσης στις 3000 στροφές ένα στοκ μοτέρ S54 έχει 140 ΑΛΟΓΑ ... και προφανώς αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΣΧΥΣ

Επίσης στις 7000 ο S54 αποδίδει περίπου 310 άλογα ... αν θεωρείς ότι το φεράρι ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ ΤΟ 40% αυτού όπως λες παραπάνω αυτό σημαίνει ότι το F355 στις 7000 έχει ΚΑΤΩ ΑΠΟ 125 ΑΛΟΓΑ (που είναι το 40% του 310)

Προφανώς ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ... ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 125 ΣΤΙΣ 7000 ΚΑΙ 380 ΑΛΟΓΑ ΣΤΙΣ 8250

Όπως κατάλαβες ΔΕ μιλάμε για ΚΑΘΟΛΟΥ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ

Ίσα ίσα που μιλάμε για 2 ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΤΕΡ

Το φεράρι έχει παραπάνω κυβισμό , μέγιστη ισχύ και ροπή αλλά ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο S54 είναι ένα πολύστροφο ατμοσφαιρικό μοτέρ ...

Enema
06-12-10, 15:26
Νομιζω οτι ο race535 εννοει οτι το 355 πριν τις 7000 δεν εχει το 40% ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ δυναμης, οχι του Μ3...

EVANGELOS
06-12-10, 15:27
http://i38.photobucket.com/albums/e146/BMWERKEN/Ferrari355.jpg

Παραθέτω και ένα dyno chart από F355 ¨οπου φαίνεται προφανώς ότι στις 7000 έχει κοντά στα 280 άλογα ρόδα ... (χοντρικά 350 άλογα μοτέρ) ενώ η μέγιστη ισχύς είναι 300 ρόδα (χοντρικά 375 μοτέρ)

Αυτό που με ενδιαφέρει ΔΕΝ είναι το απόλυτο νούμερο αλλά το ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 7000 ΕΧΕΙ ΤΟ 90% ΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥOΣ ...

Οπότε ότι και να εννοούσε προφανώς δεν ισχύει

ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΝΑ ΑΥΞHΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑ 2,5 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 1250 RPM

nik200
06-12-10, 15:31
βρε παιδια...ηρεμα..τι παθατε εσεις??
χαλαρα...δεν λετε δοξα το θεο που μπορειτε να εχετε αυτα τα αμαξια?αλλοι δεν θα τα αποκτησουν ποτε...τωρα αν περναει το ferrari η το bmw παιζει ρολο??σιγα πια..

EVANGELOS
06-12-10, 15:37
Ρε συ Νίκο πουθενα δεν έγραψε κάποιος κάτι σχετικά με το ποιος περνάει ποιόν !!!

Η κουβέντα δεν είναι περί του ποιός θα περάσει ... αλλά σχετικά με το τεχνικό ζήτημα αν έχει νόημα το πάτημα και με το επίσης τεχνικό θέμα τις ισχύος των 2 μοτέρ

Μη παθάινετε αμέσως πανικό μόλις γίνει μια διαφωνία στα ποστ !!! ... αν ήταν να λέμε συνέχεια μπράβο ο ένας στον άλλο να το κάνουμε fb με "like"

Αυτές οι συζητήσεις είναι που έχουν όλο το ζουμί !!!

Enema
06-12-10, 15:42
βρε παιδια...ηρεμα..τι παθατε εσεις??
χαλαρα...δεν λετε δοξα το θεο που μπορειτε να εχετε αυτα τα αμαξια?αλλοι δεν θα τα αποκτησουν ποτε...τωρα αν περναει το ferrari η το bmw παιζει ρολο??σιγα πια..

Οχι απλα ειπε ο race535 οτι το f355 λογω κινητηρα/τροπου οδηγησης δεν αξιζει για ψιλοκοντριτσες μεσα στην πολη/κινηση, κατι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος επειδη ειχε αναφερθει κοντρα με Μ3 στην πρωτη σελιδα, προσπαθησε να εξηγησει ο race535 οτι αλλο εννοει και εφερε παραδειγματα με ροπες και στροφαρισματα, παλι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος και ξεκινησε αναλυσεις και φωτο απο δυναμομετρησεις, ε λιγο θελει :smashtard:jester:

EVANGELOS
06-12-10, 15:46
Οχι απλα ειπε ο race535 οτι το f355 λογω κινητηρα/τροπου οδηγησης δεν αξιζει για ψιλοκοντριτσες μεσα στην πολη/κινηση, κατι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος επειδη ειχε αναφερθει κοντρα με Μ3 στην πρωτη σελιδα, προσπαθησε να εξηγησει ο race535 οτι αλλο εννοει και εφερε παραδειγματα με ροπες και στροφαρισματα, παλι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος και ξεκινησε αναλυσεις και φωτο απο δυναμομετρησεις, ε λιγο θελει :smashtard:jester:

Καθόλου ΑΛΛΟ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ !!!

Μια χαρά κατάλαβα

Απλά ΔΕΝ ισχύει αυτό που λέει ο φίλος μας race535 !!!

Oύτε το Μ3 έχει στις 3000 τη μισή μέγιστη ισχύ

Ούτε το φεραρι έχει στις 7000 το 40% της μέγιστης ισχύος

Ούτε τα 2 μοτέρ έχουν σοβαρή διαφορά στο μέγιστο εύρος στροφών ή στην φιλοσοφία

Enema
06-12-10, 15:55
Aναφερομαι σε αυτο το σημειο


Επίσης στις 7000 ο S54 αποδίδει περίπου 310 άλογα ... αν θεωρείς ότι το φεράρι ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ ΤΟ 40% αυτού όπως λες παραπάνω αυτό σημαίνει ότι το F355 στις 7000 έχει ΚΑΤΩ ΑΠΟ 125 ΑΛΟΓΑ (που είναι το 40% του 310)

Ο φιλος προφανως εννουσε το 40% της δυναμης του 355 οχι του Μ3.

EVANGELOS
06-12-10, 15:59
Aναφερομαι σε αυτο το σημειο



Ο φιλος προφανως εννουσε το 40% της δυναμης του 355 οχι του Μ3.


διάβασε αυτό το ποστ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=405182&postcount=25

και θα δεις ότι έχω ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ και σε αυτό ...

Βρε παιδιά το 40% του 380 είναι 152 ...

Γίνεται ένα μοτέρ να αποδίδει 152 άλογα στις 7000 και 380 στις 8250 ????????

Γίνεται ποτέ να αυξήσεις 2,5 φορές την ισχύ σε 1250 στροφές ?????????

p.s. PLZ διαβάστε τα ποστ πριν απαντήσετε !!!!

nik200
06-12-10, 16:27
δεν ξερω τι λενε τα δυναμομετρα...και σαν αισθηση πιστευω λενε την μιση αληθεια απο τον δρομο...το ferrari ειναι σαφως ψιλοροπο αφου στην ουσια μετα τις 5500 δειχνει τα δοντια του...απλα πιστευω οτι το m3 (δεν εχω οδηγησει) τα δινει λιγο χαμηλοτερα...και ειναι πιο γραμμικο απο το φερραρι που τρελαινεται μετα τις 5500...δεν προλαβαινεις κοφτη στις 2 πρωτες σχεσεις ευκολα..αλλη φιλοσοφια...και τα δυο ομως υπεροχα μοτερ!

race535
06-12-10, 16:27
Εχω πεθανει στα γελια.......
Ευαγγελε η περνεις ναρκωτικα η εχεις να μαμησεις μηνες,αμαν αυτη η ευερεσθεισια σου!(την σκοτωσα την λεξη)
Ο Enema καταλαβε πολυ καλυτερα τι εννοω απο εσενα. Δεν εγραψα συγκεκριμενα αλλα γενικα για να καταλαβει καποιος τι λεμε.Εγραψα την λεξη ΣΧΕΔΟΝ για την δυναμη του Μ3 απο τις 3000 και το 40% του 355 ηταν παλι υποθετικο για να καταλαβουμε οτι το Μοτερ χαμηλα δεν εχει δυναμη,δεν καθομαι να βαλω κομπιουτερακι με ακριβη ποσοστα και χεστηκα τελος παντων για τις ακριβειες που εσυ μπορει να γουσταρεις.
Και τα Μοτερ δεν εχουν καμοια σχεση μεταξυ τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το ενα ειναι 6κυλινδρο εν σειρα και το αλλο ειναι δυο 4κυλινδρα σε στροφαλο 180μοιρων και δουλευουν και τα δυο ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ με μια διαφορα 2000 στροφων.
Την δυναμομετρηση που βλεπεις την διαβαζεις λαθος. Δεν ειναι Ροδα αλλα Μοτερ και το μοτερ αυτο δειχνει να ειναι πολυ χαλια με μονο 300 αλογα. Δεν μπορει να εχει απωλειες πανω απο 75 αλογα ενα κεντρομηχανο χωρις κεντρικο αξωνα!!!!!

EVANGELOS
06-12-10, 16:34
Εχω πεθανει στα γελια.......
Ευαγγελε η περνεις ναρκωτικα η εχεις να μαμησεις μηνες,αμαν αυτη η ευερεσθεισια σου!(την σκοτωσα την λεξη)
Ο Enema καταλαβε πολυ καλυτερα τι εννοω απο εσενα. Δεν εγραψα συγκεκριμενα αλλα γενικα για να καταλαβει καποιος τι λεμε.Εγραψα την λεξη ΣΧΕΔΟΝ για την δυναμη του Μ3 απο τις 3000 και το 40% του 355 ηταν παλι υποθετικο για να καταλαβουμε οτι το Μοτερ χαμηλα δεν εχει δυναμη,δεν καθομαι να βαλω κομπιουτερακι με ακριβη ποσοστα και χεστηκα τελος παντων για τις ακριβειες που εσυ μπορει να γουσταρεις.
Και τα Μοτερ δεν εχουν καμοια σχεση μεταξυ τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το ενα ειναι 6κυλινδρο εν σειρα και το αλλο ειναι δυο 4κυλινδρα σε στροφαλο 180μοιρων και δουλευουν και τα δυο ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ με μια διαφορα 2000 στροφων.
Την δυναμομετρηση που βλεπεις την διαβαζεις λαθος. Δεν ειναι Ροδα αλλα Μοτερ και το μοτερ αυτο δειχνει να ειναι πολυ χαλια με μονο 300 αλογα. Δεν μπορει να εχει απωλειες πανω απο 75 αλογα ενα κεντρομηχανο χωρις κεντρικο αξωνα!!!!!

Eκτός του ότι είσαι αγενέστατος δε διαβάζεις και σωστά !!!

Όταν λοιπόν βρεις χρόνο μεταξύ των διαφόρων σεξουαλικών πράξεων που σε αντίθεση με εμένα εσύ επιδίδεσαι καθημερινα και συχνότατα

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ (στην καλύτερη) ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ

Μετά συνέχισε να γελάς ... και να γ@μάς βεβαίως βεβαίως

Άσε λοιπόν τα αμάξια και τα μοτέρ να τα σχολιάζουν οι υπόλοιποι που κάτι σκαμπάζουν !!! ... εσύ είπαμε είσαι καζανόβας ... τι μπλέκεσαι με πράγματα που δεν καταλαβάινεις !!!

p.s. Nα απαντήσω 4η φορά στα όσα γράφεις παραπάνω δεν έχει νόημα ... ούτε που θα καταλάβεις ... οπότε what's the point !!!

nik200
06-12-10, 16:36
καλα τζοντα το χουμε κανει το θεμα....χχαχαχαχαχχαχαχχαχααχααχχαχααχ

race535
06-12-10, 16:42
οπου γραφει ο τυπος μονο τσοντα μπορει να γινει ενα Θεμα.
Το τι σκαμπαζω δεν με νοιαζει να το ξερουν οι αλλοι,εσυ ειπαμε εισαι επιστημων,γιατι δεν βαζεις για Πρωθυπουργος αραγε;;

EVANGELOS
06-12-10, 16:47
το ότι εσύ είσαι άσχετος και αυτά που γράφεις δεν ισχύουν δε σημαίνει ότι εγώ είμαι επιστήμων !!!

μη στενοχωριέσαι πάντως ... εσύ έχεις το σεξ για παρηγορία !!! ...

nik200
06-12-10, 17:00
το ότι εσύ είσαι άσχετος και αυτά που γράφεις δεν ισχύουν δε σημαίνει ότι εγώ είμαι επιστήμων !!!

μη στενοχωριέσαι πάντως ... εσύ έχεις το σεξ για παρηγορία !!! ...

εγω τα πα παντως...και μου ειπες κουβεντα κανουμε και οτι κινδυνολογω...
ρε σεις ξεκολατε....δεν εχουμε κατι να χωρισουμε...κανετε και εσεις σαν να βλεπουμε μπαλα...

EVANGELOS
06-12-10, 17:11
ρε συ Νίκο δεν είναι δυνατόν να λέει ένας μπούρδες και όταν του το εξηγείς να τσαντίζεται που έγινε ρόμπα και αυτό όλο να το περιγράφεις ώς "τσακωμό"

Δεν υφίσταται καμία παρεξήγηση ή κόλημα ή κάτι που να έχουμε να χωρίσουμε

όποιος διαβάσει τα ποστ θα καταλάβει ότι ο race είπε μερικές μπούρδες ... όταν κατάλαβε ότι αυτα ΔΕΝ ισχύουν άρχισε να μιλάει για σεξ και ναρκωτικά ...

αν δεν είχα γραψει τίποτα και διάβαζε κάποιος τα ποστ του race535 θα μας έπαιρνε με τις ντομάτες που λέμε ότι είμαστε και αυτοκινηστικό φόρουμ ...

Τώρα αν κάποιος έχει ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ (όχι ποσο γ@μάω εγώ ή αυτός ή ο θείος του) να απαντήσει ή να γράψει κάτι παρακάλω να συνεχίσει το ποστάρισμα ... τα off topic τελείωσαν με αυτό το ποστ

nik200
06-12-10, 21:05
ρε συ Νίκο δεν είναι δυνατόν να λέει ένας μπούρδες και όταν του το εξηγείς να τσαντίζεται που έγινε ρόμπα και αυτό όλο να το περιγράφεις ώς "τσακωμό"

Δεν υφίσταται καμία παρεξήγηση ή κόλημα ή κάτι που να έχουμε να χωρίσουμε

όποιος διαβάσει τα ποστ θα καταλάβει ότι ο race είπε μερικές μπούρδες ... όταν κατάλαβε ότι αυτα ΔΕΝ ισχύουν άρχισε να μιλάει για σεξ και ναρκωτικά ...

αν δεν είχα γραψει τίποτα και διάβαζε κάποιος τα ποστ του race535 θα μας έπαιρνε με τις ντομάτες που λέμε ότι είμαστε και αυτοκινηστικό φόρουμ ...

Τώρα αν κάποιος έχει ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ (όχι ποσο γ@μάω εγώ ή αυτός ή ο θείος του) να απαντήσει ή να γράψει κάτι παρακάλω να συνεχίσει το ποστάρισμα ... τα off topic τελείωσαν με αυτό το ποστ

εγω σαν νικος..προσωπικα δεν θα κρινω ουτε για το ferrari καθως το χω καβαλησει δυο φορες..ουτε για m3 46αρι που δεν εχω καβαλησει ποτε...

απο κει και περα..το παιδι ειπε καποια πραγματα που ειναι αρκετα σωστα και ψαγμενα...πραγματι το ferrari δουλευει λιγο σαν s2k (ierosylia!!!!!!!!!!) με πιο πολλα κυβικα βεβαια...δηλαδη σε μια κοντρα μπορει να εκτεθει ευκολα αν δεν εχει οδηγο που να το ξερει πισω απο το τιμονι..

αν λεει λαθος πραγματα για το δικο σου αμαξι, ως λογικο, δεν γνωριζω οποτε δεν μπορω και να κρινω, να εκφερω γνωμη...απλα θα ρωτησω κατι..το μ3 που δουλευει ακριβως στο δρομο????μετα τις 4χιλ πχ.. τα δινει?τι σκαλοπατια εχει????αυτο ειναι σοβαρο δηλαδη να μαθουμε ολοι (οσοι δεν ξερουν οπως εγω!!)....απλα πιστευω οτι εχει πιο μεγαλο ευρος ροπης απο το ferrari..χωρις να ειμαι και σιγουρος φυσικα...

Dimzan
06-12-10, 22:27
To m3 δεν εχει σκαλοπατι. εχει πολυ πιο γραμμικο τροπο αποδοσης και οι ροπη του ειναι γεματη σε ολο το φασμα των στροφων.

Το φερραρι προφανως εχει σκαλοπατι στην αποδοση.

Αυτο ομως που λεει ο βαγγελης ειναι οτι σε μια κοντρα οι στροφες διατηρουνται παντα ψηλα (τι σοι κοντρα θα ηταν αλλωστε) και οτι δεν γινεται να βγει εκτος ροπης το φερραρι (εκτος αν ο οδηγος ειναι κουλαδι).

Πρακτικα αυτο σημαινει πως σε ενα αμαξι με δυστροπο κινητηρα θελει εκκινηση με σωστες σ.α.λ και γεμισμα ολων των ταχυτητων μεχρι τον κοφτη. Ειναι το γνωστο που λενε οτι και στα s2000 αν ξεκινησεις με λαθος στροφες χανεις πολυ στην εκκινηση.. Πριν το βετεκ κρεμαει και πολυ μετα σπινιαρει ασυστολα. Σε αμαξι με πιο γραμμικο κινητηρα το ελεγχεις πιο ευκολα

EVANGELOS
07-12-10, 07:46
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά

εγώ διάβασα ένα ποστ με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ

το ποστ ανέφερε

1)ότι τα 2 μοτέρ δεν έχουν καμία σχέση σε φιλοσοφία εύρος στροφαρίσματος κλπ κλπ

2)ότι ο S54 έχει από τις 3000rpm τη μισή ισχύ και ότι μετά τις 7000rpm κρεμάει

3)ότι το μοτέρ του F355 έχει στις 7000 rpm το 40% της μέγιστης ισχύς του

4)ότι το πάτημα δεν έχει νόημα αφού υπενοείιθηκει ότι πλεονεκτεί (έλεος) σε απόλυτα στοιχεία το s54

απήντησα ότι ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=405178&postcount=23

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=405182&postcount=25

Και αυτό είναι απόλυτο γεγονός

αφού ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Δεν τίθεται θέμα feeling ή κάποιου άλλου υποκειμενικού στοιχείου ...

ΟΥΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ !!!

nik200
07-12-10, 08:16
εμενα πιστευω με εχεις καταλαβει evangele....η παραφιλολογια...δεν ειναι το στοιχειο μου...μονο στο δρομο θα καταλαβουμε τι κανουν τα αμαξια...και αμα πχ..εσυ μπεις στο ferrari και εγω στο m3...θα κατανοησουμε με ακριβεια αυτο που λεει ο καθενας...παντα φιλικα...εγω δεν εχω κολληματα...ουτε τα σηματα μου λενε κατι..μου λενε τα αμαξια....και μονο...οταν με το καλο ερθει το παιδι θα κανονισω να γνωριστουμε...

EVANGELOS
07-12-10, 08:51
Ρε συ δεν έχει να κάνει το Φεράρι ή το Μητρίο ... ούτε υπάρχει ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΤΕΡ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ που να δουλέυει όπως περιέγραψε ο race535

Δε χρειάζεται καν να έχεις ΔΕΙ F355 ή Μ3 για να καταλάβεις ότι είναι 2 ΠΑΡΟΜΟΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΤΕΡ και ότι ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ το μεν φεράρι να αποδίδει 152 άλογα στις 7000 rpm και το Μ3 172 στις 3000 rpm ...

H απάντηση μου δεν είναι προιόν ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ αλλά ΑΠΛΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ γνώσεων και ΑΠΛΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ που δημοσιεύουν οι εταιρίες

Δε διαφωνώ να ΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ για υποκειμενικά θέματα (όπως ποιο του άρεσε ποιο πολύ σαν αίσθηση μοτέρ) ή για ΜΗ ΑΠΟΛΥΤΑ θέματα (όπως ποιό θα είναι μπροστά) κλπ κλπ

ΑΛΛΑ

όταν μιλάμε για αριθμούς και μηχανολογία ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟΨΗΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Άρα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... 100 βόλτες να πάμε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 150 ΑΛΟΓΑ ΣΤΙΣ 7000 RPM ΚΑΙ ΤΟ Μ3 170 ΣΤΙΣ 3000 RPM

Aυτό που θα διαπιστώσουμε είναι ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ F355 κάτι που έχει να κάνει με ΑΠΕΙΡΟΥΣ αστάθμητους παράγοντες (όπως μετάδοση , πρόσφυση , ευστροφία , διαφορά ισχύος σε όλο το φάσμα κλπ κλπ)

nik200
07-12-10, 20:41
Λοιπον....ρωτησα κολλητο που εχει ανοιξει το ferrari (το συγκεκριμενο κιολας!!!) με m3 46ari προγραμμα εξατμιση manual....στο sport το αμαξι στα 400...ειναι 4-6 κενα μπροστα....ετσι για να μπριζωνω το φιλο μου τον evangelo...περα απο την πλακα...ξαναλεω...δεν ειναι δικα μου λογια...ιδωμεν

greekm3
08-12-10, 08:43
οταν ειχα το 997S με Χ51 ,ειχα ανοιξει με 360modena...με το πορσακι να ειναι ανετα μπροστα κατω απ'ολες τις συνθηκες...με δεδομενο oti το 360 ειναι ελαφρως γρηγοροτερο απο το 355 και επειδη ξερω και το αυτοκινητο του EVAGGeELOY σε σχεση με το 997..πιστευω οτι θα γινεται.."σφαγη"...355&Μ3 ΕVAGGELOY

EVANGELOS
08-12-10, 09:20
χαχαχα ... έτσι να γίνονται οι προκαταρκτικές δηλώσεις !!!!

Ρε συ Νίκο το 355 πως είναι 400 άλογα ??? βελτιωμένο είναι ??? ... επίσης 4-6 κενά σε τι πάτημα ??? πόσα μέτρα και από που εννοώ ???

@GreekM3 ... Μήτσο πάρε πάλι ρε κανά ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ αμάξι να πηγαίνουμε καμιά βόλτα ... όλο με GT1 Block κυκλοφορείς και μας χαλάς τη διάθεση !!!! ... χαχαχαχαχα ... για όσους δε ξέρουν το προηγούμενο GT3 του GreekM3 πήγαινε σαν στοκ 997 ΤΤ ... αλλά ήταν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ !!! ... το τωρινό του 997 δε σας λέω τι είναι να μη μου πάθετε κανά έμφραγμα !!! ... ΟΥΣΤ ΠΑΛΙΟ ΦΟΥΝΤΩΤΗ !!!!

nik200
08-12-10, 09:23
χαχαχα ... έτσι να γίνονται οι προκαταρκτικές δηλώσεις !!!!

Ρε συ Νίκο το 355 πως είναι 400 άλογα ??? βελτιωμένο είναι ??? ... επίσης 4-6 κενά σε τι πάτημα ??? πόσα μέτρα και από που εννοώ ???

@GreekM3 ... Μήτσο πάρε πάλι ρε κανά ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ αμάξι να πηγαίνουμε καμιά βόλτα ... όλο με GT1 Block κυκλοφορείς και μας χαλάς τη διάθεση !!!! ... χαχαχαχαχα ... για όσους δε ξέρουν το προηγούμενο GT3 του GreekM3 πήγαινε σαν στοκ 997 ΤΤ ... αλλά ήταν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ !!! ... το τωρινό του 997 δε σας λέω τι είναι να μη μου πάθετε κανά έμφραγμα !!! ... ΟΥΣΤ ΠΑΛΙΟ ΦΟΥΝΤΩΤΗ !!!!

υποτιθεται οτι το αμαξι φοραει προγραμμα και εξατμιση...για την εξατμιση ναι την ακουσα...για προγραμμα δεν γνωριζω!για 400αρι ελεγε..με manual μητριο (εγραψες!!!)

και ατακα του κολλητου...πρεπει να το ανοιξεις "εκφυλα" για να αποδωσει το ferrari....εχω πεσει κατω απο την ωρα που το πε!!!:yipee:

EVANGELOS
08-12-10, 09:25
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ να γίνει λοιπόν έκφυλο πάτημα ... δε μου είπες όμως σε τι πάτημα ήταν 4-6 κενά μπροστά ???

thomelef
08-12-10, 09:53
με βλέπω να ξανακατεβαίνω αθήνα στα κοντά...
βαγγέλη τον καφέ στο πλαστικό θα τον πιούμε αυτή την φορά βλέπω!!!!
θα έχω και την κόρη...έτσι για να μαθαίνει απο μικρή τα κόλπα. χεχεχε...

nik200
08-12-10, 09:55
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ να γίνει λοιπόν έκφυλο πάτημα ... δε μου είπες όμως σε τι πάτημα ήταν 4-6 κενά μπροστά ???

400αρι...αλλα manual το μ3 με προγραμμα εξατμιση...

EVANGELOS
08-12-10, 09:57
ναι ρε μαν ... αλλά ΤΙ ΠΑΤΗΣΑΝΕ ???? στάση - χιλιόμετρο ??? ... ρολ μέχρι πόσο ???

nik200
08-12-10, 10:01
ναι ρε μαν ... αλλά ΤΙ ΠΑΤΗΣΑΝΕ ???? στάση - χιλιόμετρο ??? ... ρολ μέχρι πόσο ???

φαναρι και στο 400αρι ηταν η διαφορα που σου ειπα..και στα 600 ειπε οτι μεγαλωνε αρκετα η διαφορα..αυτα ηταν τα λογια του κολλητου...
επιφυλασσομαι φυσικα..γιατι δεν τα χω δει μπροστα μου

thomelef
08-12-10, 10:03
άντε βαγγέλη...
στα μέτρα σου είναι το πράγμα...
ώς γνωστόν το φετίχ σου είναι το στάση - 400...
χαχαχαχαχαχαχα...

EVANGELOS
08-12-10, 10:07
φαναρι και στο 400αρι ηταν η διαφορα που σου ειπα..και στα 600 ειπε οτι μεγαλωνε αρκετα η διαφορα..αυτα ηταν τα λογια του κολλητου...
επιφυλασσομαι φυσικα..γιατι δεν τα χω δει μπροστα μου

6 αμάξια δηλαδή πάνω από κολώνα στο 400ρι !!!! ... μάλιστα !!! ... πολύ εντυπωσιακό !!! η Φεράρι δίνει 13 για το F355 και το Μ3 κάνει 13.7 ... αυτό με έξοδο 170-180 μεταφράζεται σε 30 μέτρα περίπου ... το οποίο είναι πάνω κάτω 6 αμάξια ...

P.s. Δεν είπα ότι θα πάμε 400ρι ... να πατήσουμε είπα ... το πως θα το βρούμε !!! :D

tsitsos
08-12-10, 10:09
kali fasi alla p[ly xrima gia nasai katoxos ths....tha prwtimousa en a m power

καλή φάση αλλά πολύ χρήμα για να είσαι κάτοχος της ... θα προτιμούσα ένα m power

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΤΑΡΑΞΟΥΝΕ ΣΤΑ INFRACTIONS ... (Evangelos)

race535
08-12-10, 10:26
Ρε συ δεν έχει να κάνει το Φεράρι ή το Μητρίο ... ούτε υπάρχει ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΤΕΡ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ που να δουλέυει όπως περιέγραψε ο race535

Δε χρειάζεται καν να έχεις ΔΕΙ F355 ή Μ3 για να καταλάβεις ότι είναι 2 ΠΑΡΟΜΟΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΤΕΡ και ότι ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ το μεν φεράρι να αποδίδει 152 άλογα στις 7000 rpm και το Μ3 172 στις 3000 rpm ...

H απάντηση μου δεν είναι προιόν ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ αλλά ΑΠΛΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ γνώσεων και ΑΠΛΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ που δημοσιεύουν οι εταιρίες

Δε διαφωνώ να ΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ για υποκειμενικά θέματα (όπως ποιο του άρεσε ποιο πολύ σαν αίσθηση μοτέρ) ή για ΜΗ ΑΠΟΛΥΤΑ θέματα (όπως ποιό θα είναι μπροστά) κλπ κλπ

ΑΛΛΑ

όταν μιλάμε για αριθμούς και μηχανολογία ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟΨΗΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Άρα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... 100 βόλτες να πάμε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 150 ΑΛΟΓΑ ΣΤΙΣ 7000 RPM ΚΑΙ ΤΟ Μ3 170 ΣΤΙΣ 3000 RPM

Aυτό που θα διαπιστώσουμε είναι ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ F355 κάτι που έχει να κάνει με ΑΠΕΙΡΟΥΣ αστάθμητους παράγοντες (όπως μετάδοση , πρόσφυση , ευστροφία , διαφορά ισχύος σε όλο το φάσμα κλπ κλπ)

Συγνωμη για το αργωπορημενο της απαντησης αλλα ταξιδευα εχθες ολη μερα.
Για να σου απαντησω επειδη συνεχιζεις παρολο που σου εξηγησαν περισσοτερες απο μια φορα οι υπολοιποι οτι καταλαβαν τι εννοουσα με τα λαθος ποσοστα που εδωσα για τα αυτοκινητα θα σου φερω παλι για παραδειγμα την δυναμομετρηση ενος 355 που βρηκες απο την Google(μην μου πεις οτι την ειχες προχηρη)και ανεβασες πριν,δινοντας εντελως ΛΑΘΟΣ στοιχεια για την δυναμομετρηση με εντελως ΛΑΘΟΣ ποσοστα ιπποδυναμης και απωλειων(αληθεια πως εβγαλες αυτους τους τρελλα ακριβεις υπολογισμους;)γνωριζοντας σαφως οτι οι αναγνωστες δεν εχουν ιδεα απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο μιας και ειναι σπανια στην Ελλαδα,μονο και μονο για να το παιξεις Ρομπεν των δασων που δεν σηκωνει μυγα στο σπαθι του διαβαζοντας ανακριβειες,δειχνωντας επισης ελειπη Σεβασμο προς τους αναγνωστες κοροιδευοντας τους με εμμεσο τροπο:mad:
Λοιπον εφοσον εχεις οπως γραφεις μχανολογικες γνωσεις δεν θα επρεπε να γραψεις ψευδη στοιχεια!!!!
Εγραψα οτι το οποιοδηποτε πατημα δεν εχει νοημα οχι γιατι το Μ3 πλεονεκτει(προς θεου)αλλα γιατι ο ανθρωπος δεν εχει να αποδειξει κατι!
ΑΛΛΑ
και παλι επειδη τα πατηματα γινονται και για διασκεδαση και απευθυνομαι στον Νικο το 355 ειναι υπερβολικα γρηγορο αλλα θελει χωρο και εννοω ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ειναι συναμα και πολυ υπουλο! Αν δεν εχει ο οδηγος του 355 τις απαραιτητες γνωσεις το ιδιο το αυτοκινητο θα τον πουλαει συνεχεια,δεν συγχωρει κανενα λαθος,χανει την ροπη του αποτομα και την κερδιζει επισης αποτομα και ετσι και χασει τον ελεγχο θα φυγει ο ιδιοκτητης κατα 30,000€ ελαφρυτερος. Γιαυτο ΠΡΟΣΟΧΗ.
Εγω λεω καθε χρονο να κατεβασω το αυτοκινητο στην Ελλαδα,το μετανιωνω τελευταια στιγμη και οταν κατεβαινω με το αεροπλανο βλεπωντας τους δρομους της Αθηνας και την οδηγηκη οργη που επικρατει χαιρομαι που το μετανιωσα!

Και για να κλεισω,δεν εχει να χωρησει κανενας τιποτα μεσα στο Φορουμ,ουτε εγω και απευθυνομαι στον Ευαγγελο κυριως αλλα και στους υπολοιπους.Να βγαλει το 355 400 αλογα ειναι σχεδον αδυνατον και ιδιως αν εχει Tubi η οποια φημιζεται οτι χανει σε αποδοση.Μονο μερικα Challenge εχουν 400 αλογα και δεν κρατανε καν σωστο ρελαντι και τους απαγορευται επισης να βγαλουν πινακιδες γιατι η Challenge εξατμηση δεν ακουγεται στα 100 μετρα.

EVANGELOS
08-12-10, 10:41
Πάλι δεν κατάλαβες ...

Αν είχες διαβάσει το ποστ με το dyno θα έβλεπες την παρακάτω πρόταση

Αυτό που με ενδιαφέρει ΔΕΝ είναι το απόλυτο νούμερο αλλά το ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 7000 ΕΧΕΙ ΤΟ 90% ΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥOΣ ...

με λίγα λόγια ΟΣΟ και να επιμένεις ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βρεις τρόπο να αποδείξεις ότι στις 7000 το φεράρι έχει λιγότερο από 85-90% τις μέγιστης ισχύος όταν αυτή επιτυγχάνεται στις 8250 ...

Εφόσον ΛΟΙΠΟΝ συμφωνήσαμε ότι δεν ισχύουν τα όσα είχες ποστάρει να σου απαντήσω στα καινούργια πράγματα που θέτεις ...

λές λοιπόν ότι

1)ο ανθρωπος (με το φεράρι) δεν εχει να αποδειξει κατι

συμφωνώ ... κανείς δεν έχει να αποδείξει τίποτα ... όταν όμως αγοράζεις ένα σπορ αμάξι εκτός από την ατομική κ@υλα που σου προσφέρει μερικές φορές θέλεις να κάνεις και λίγο χαβαλέ και με άλλους ... έτσι και επειδή ΔΕΝ έχει νόημα να ΠΡΟΤΕΙΝΩ πάμε να στρίβουμε σε δημόσιους δρόμους ή να κάνουμε κολήδια (που εκεί όντως μπορεί ο φίλος να μην έχει διάθεση να διακυνδυνέυσει το αμάξι του και κατά 90% θα φάμε κλίση) είπα να κάνουμε ένα πατηματάκι

2)το 355 ειναι υπερβολικα γρηγορο αλλα θελει χωρο και εννοω ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ειναι συναμα και πολυ υπουλο! Αν δεν εχει ο οδηγος του 355 τις απαραιτητες γνωσεις το ιδιο το αυτοκινητο θα τον πουλαει συνεχεια,δεν συγχωρει κανενα λαθος,χανει την ροπη του αποτομα και την κερδιζει επισης αποτομα και ετσι και χασει τον ελεγχο θα φυγει ο ιδιοκτητης κατα 30,000€ ελαφρυτερος. Γιαυτο ΠΡΟΣΟΧΗ.

τι να σου πω ... δεν κατάλαβα τι εννοείς θέλει χώρο ... σε μια ευθεία θα πάμε ... αν όμως είναι τόσο επικίνδυνο όσο λες εγώ δεν το ξέρω ... από ότι έμαθα ο φίλος με το φεράρι έχει ήδη κάνει πάτημα με Μ3 και δεν έπαθε τίποτα ... ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΜΑΞΙ ... ίσα ίσα πάτησε στη Συγγρού ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ και δεν είδα να συμβει ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ !!!

Αν είναι ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ όσο λες ... εγώ δε μπορω να πω τίποτα ... πάντως 380 άλογα από 3.5 λίτρα μοτέρ σε σασί 1490 κιλά ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ και τόσο επικίνδυνο !!!

nik200
08-12-10, 10:41
ΑΛΛΑ
και παλι επειδη τα πατηματα γινονται και για διασκεδαση και απευθυνομαι στον Νικο το 355 ειναι υπερβολικα γρηγορο αλλα θελει χωρο και εννοω ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ειναι συναμα και πολυ υπουλο! Αν δεν εχει ο οδηγος του 355 τις απαραιτητες γνωσεις το ιδιο το αυτοκινητο θα τον πουλαει συνεχεια,δεν συγχωρει κανενα λαθος,χανει την ροπη του αποτομα και την κερδιζει επισης αποτομα και ετσι και χασει τον ελεγχο θα φυγει ο ιδιοκτητης κατα 30,000€ ελαφρυτερος. Γιαυτο ΠΡΟΣΟΧΗ.

εχεις πολυ δικιο και πραγματι το αμαξι ειναι αγριμι...στις αλλαγες κοντα στον κοφτη...ο κωλος ζωντανευει επικυνδινα....παλι καλα να λες που εχω οδηγησει και 10 driftadika που ειναι πραγματι ξυραφια (τα πιο πολλα κακοστημενα...)...και που εχουν προσπαθησει αλλες 100 φορες να με βγαλουν απο το δρομο...οχι φυσικα οτι μπορω να παω το ferrari..προς θεου...απλα στεκομαι αρκετα αξιοπρεπως σε σχεση με ενα κανονικο οδηγο...και δεν ειναι θεμα χεριων..αλλα μονο εμπειριας...

υγ. ο ιδιοκτητης μου το δωσε επειδη το φοβαται....οχι διοτι ειναι κακος οδηγος αλλα γιατι ειναι πραγματι υπουλο....ευαγγελε αυτο δεν ειναι m3....

EVANGELOS
08-12-10, 10:46
Νίκο αν ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ χρειάζεται είδικές γνώσεις για να ανοίξεις ένα αμάξι με 380 άλογα και 1490 κιλά βάρος ... και το αμάξι αυτό ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΕΡΑΡΙ ... τι να πω ΚΡΙΜΑ ΣΤΗ ΦΕΡΑΡΙ ...

Προσοχή ΔΕΝ είπα πόσο φιλικό είναι στο στρίψιμο ή στα κολίδια ...

Αλλά είναι ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 1999 !!!

nik200
08-12-10, 10:46
Αν είναι ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ όσο λες ... εγώ δε μπορω να μω τίποτα ... πάντως 380 άλογα από 3.5 λίτρα μοτέρ σε σασί 1490 κιλά ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ και τόσο επικίνδυνο !!!

ευαγγελε θα σε μαλωσω...ξερεις και 5 πραγματα...τα κεντρομηχανα δεν συγχωρουν..ποσο μαλλον τα κεντρομηχανα με ξεσπασματα στην αποδοση και με στησιμο ferrari...σου πα δεν ειναι m3 αυτο (να μπορεις να κρατησεις την παντα....σχετικα ευκολα)..εγω για να το παω με το πλαι...επρεπε να ειμαι τρομερα γρηγορος στις κινησεις μου στο τιμονι!!!και παλι δεν σε βοηθουσε το αμαξι....καθολου...ειναι κοφτερο πολυ...

EVANGELOS
08-12-10, 10:49
Ρε μαν ... ΕΥΘΕΙΑ ΘΑ ΠΑΜΕ !!!! ... Ποιός είπε για κώλους και πάντες και μούρες !!!!

Αν το φεράρι θέλει ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΕ 380 ΑΛΟΓΑ ... ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ !!! ...

Αυτά τα λέγαμε για κάτι Χιουνταί τούρμπο που κάνανε torque steering ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ...

Αν δεν πηγαίνει ΟΥΤΕ ΦΕΡΑΡΙ με 380 άλογα ΕΥΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ ΜΕ ΕΥΘΕΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ τι να πω !!!

nik200
08-12-10, 10:53
Νίκο αν ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ χρειάζεται είδικές γνώσεις για να ανοίξεις ένα αμάξι με 380 άλογα και 1490 κιλά βάρος ... και το αμάξι αυτό ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΕΡΑΡΙ ... τι να πω ΚΡΙΜΑ ΣΤΗ ΦΕΡΑΡΙ ...

Προσοχή ΔΕΝ είπα πόσο φιλικό είναι στο στρίψιμο ή στα κολίδια ...

Αλλά είναι ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 1999 !!!

για να σου δωσω να καταλαβεις περι τινος προκεται....οταν πατησα 3η μετα τις 5500 σε προσπεραση....το αμαξι ενω εκανα αριστερα...τραβαει σφαλιαρα απιστευτα γρηγορη...και μισο τιμονι αναποδο για να ερθει στα ισα του...χωρις να κανω τιμονια η οποιαδηποτε ατσαλια εγω....!!!

EVANGELOS
08-12-10, 10:56
Νίκο δε ξέρω ... δηλαδή να καταλάβω

Πάμε π.χ. με 2α και 60 ... και πατάμε ΕΥΘΕΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΥΘΕΙΑ ... ΚΟΝΤΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ... Ούτε αριστερά το τιμόνι , ούτε δεξιά , ούτε προσπέραση ούτε τίποτα ... άδειος δρόμος και πάμε ΕΥΘΕΙΑ

Το Φεράρι ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ?????

Θέλει ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ?????????

Τι να πως αν είναι έτσι όλα τα 355 μιλάμε για το ποιό ΛΑΘΟΣ αμάξι που έχει βγει ποτέ

Εδώ ΜΠΡΟΣΤΟΚΙΝΗΤΑ μετατροπές αξίας 10χιλ με 600 άλογα και στην ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΕ ΕΥΘΕΙΑ !!!

nik200
08-12-10, 10:57
Ρε μαν ... ΕΥΘΕΙΑ ΘΑ ΠΑΜΕ !!!! ... Ποιός είπε για κώλους και πάντες και μούρες !!!!

Αν το φεράρι θέλει ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΕ 380 ΑΛΟΓΑ ... ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ !!! ...

Αυτά τα λέγαμε για κάτι Χιουνταί τούρμπο που κάνανε torque steering ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ...

Αν δεν πηγαίνει ΟΥΤΕ ΦΕΡΑΡΙ με 380 άλογα ΕΥΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ ΜΕ ΕΥΘΕΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ τι να πω !!!

ειμαστε 2 που στα λεμε...να πω οτι εγω τα λεγα μονο..θα λεγες ρε φιλε ισως να μην ξερεις (το λογικο δηλαδη..)...στα λεει και ενας ιδιοκτητης!!!οχι μονο ενας ευκαιριακος δοκιμαστης (καλα εγραψα παλι!!!!!!!!!!!)

EVANGELOS
08-12-10, 11:00
Κοίτα αν μου λες

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΧΕΡΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΥΘΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΟΚ ΦΕΡΑΡΙ 380 ΑΛΟΓΑ 1495 κιλα ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 1999 ...

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω ... απλά ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ... σημαίνει ότι μιλάμε για ΚΑΚΟ αμάξι ...

nik200
08-12-10, 11:00
Νίκο δε ξέρω ... δηλαδή να καταλάβω

Πάμε π.χ. με 2α και 60 ... και πατάμε ΕΥΘΕΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΥΘΕΙΑ ... ΚΟΝΤΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ... Ούτε αριστερά το τιμόνι , ούτε δεξιά , ούτε προσπέραση ούτε τίποτα ... άδειος δρόμος και πάμε ΕΥΘΕΙΑ

Το Φεράρι ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ?????

Θέλει ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ?????????

Τι να πως αν είναι έτσι όλα τα 355 μιλάμε για το ποιό ΛΑΘΟΣ αμάξι που έχει βγει ποτέ

Εδώ ΜΠΡΟΣΤΟΚΙΝΗΤΑ μετατροπές αξίας 10χιλ με 600 άλογα και στην ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΕ ΕΥΘΕΙΑ !!!

για να καταλαβεις οσο γινεται, στην καποδιστριου...οταν πατησα δευτερα...εφευγε ανεξελεγκτα το αμαξι, και δεν ερχοταν με το τιμονι!!!!!!!ειναι widowmaker το αμαξι...do not doubt that!ανεβασα 3η για να πατησει λιγο!

EVANGELOS
08-12-10, 11:03
Νίκο μήπως έχει φάει καμιά καλή το αμάξι και είναι στραβό ???? ... widow maker λέγαμε τα 996 gt2 ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !!!

Δεν έχω ξαναακούσει αμάξι παραγωγής αξίας 200 χιλιάδων

ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ !!! ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΕΥΘΕΙΑ !!!

EVANGELOS
08-12-10, 11:17
http://video.google.com/videoplay?docid=-7782090200987888013#

Eδώ πάντως ο Κλάρκσον ΕΧΕΙ ΨΙΛΟ ΒΑΡΕΘΕΙ !!!

οδηγεί μιλάει στην κάμερα και ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ !!!! ...

Ρε παιδιά μιλάνε ΓΙΑ ΕΙΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ USER FRIENDLY ΦΕΡΡΑΡΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ...

Πως τώρα εμέις το ΒΓΑΛΑΜΕ ΣΚΟΤΩΣΤΡΑ ????????

http://www.youtube.com/watch?v=NcQGBwo93P4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=6esFxFLd6d0

http://www.youtube.com/watch?v=pBk6V5ZICrQ&feature=related

Επίσης στα παραπάνω βίντεο εγώ δε βλέπω κανένα widow maker

δε λέω ότι ισχύουν τα αποτελέσματα αλλά ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟ F355 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΣ !!!

race535
08-12-10, 11:18
Παρτε και ενα βιντεακι απο την τελευταια μου δυναμομετρηση, ετσι για να σπασει ο Παγος:bigthumb:

http://img375.imageshack.us/img375/7695/cbh.mp4

και κανα δυο φωτο απο το 355 του συναιτερου μου που εφυγε στην ευθεια επειδη ο δρομος ειχε λιγη γλειτσα και αυτος το παραεκανε:icon11:

http://img510.imageshack.us/img510/3300/dsc00752m.jpg
By race850i (http://profile.imageshack.us/user/race850i) at 2010-12-08

http://img101.imageshack.us/img101/5209/1996ferrarif355berlinet.jpg
By race850i (http://profile.imageshack.us/user/race850i) at 2010-12-08

Το να φυγει δεν ειναι θεμα δυναμης,ειναι θεμα νευρικοτητας και στυσηματος!!!

EVANGELOS
08-12-10, 11:27
...Το να φυγει δεν ειναι θεμα δυναμης,ειναι θεμα νευρικοτητας και στυσηματος!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ZtKsFC64NWs&feature=related

Στο βίντεο βλέπουμε ΝΙΣΑΝ ΣΑΝΥ ΣΕΝΤΑΝ με 900 αλογα ΡΟΔΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ 310 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

Θέλεις να μου πεις ότι το MAMA F355 ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΤHΣIΜΟ KAI ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ???????????????????????????

nik200
08-12-10, 11:27
δεν φταιει το αμαξι ευαγγελε...ειναι ο ελληνικος δρομος...που ειναι ισαξιος με γερμανικο βρεγμενο!!!!!!!!!!!!

EVANGELOS
08-12-10, 11:28
Δες το παραπάνω ποστ νο 71 !!!

race535
08-12-10, 11:34
ανοιξε το βιντεο σε εσας;; Για φωτιστε με να το κατεβασω και να ανοιγει!

nik200
08-12-10, 11:38
Δες το παραπάνω ποστ νο 71 !!!

τωρα θα σε φτιαξω εγω...sr20det στο kadett και αμα με δεις στο φαναρι....γραψε μου!!!!!χιιχχιιχιχ

μη γελας καθολου βασικα γιατι το αμαξι υπαρχει και εχω μπει κιολας..............οτι να ναι...

EVANGELOS
08-12-10, 11:41
τωρα θα σε φτιαξω εγω...sr20det στο kadett και αμα με δεις στο φαναρι....γραψε μου!!!!!χιιχχιιχιχ

μη γελας καθολου βασικα γιατι το αμαξι υπαρχει και εχω μπει κιολας..............οτι να ναι...

ρε συ ΑΛΛΟ ΛΕΩ

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΝΥ ΤΟΥ ΒΛΑΣΗ ΜΕ 900 ΡΟΔΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ΜΕ 380 ΜΟΤΕΡ ΘΕΛΕΙ ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ !!!

Θα μας τρελάνετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

race535
08-12-10, 11:41
http://www.youtube.com/watch?v=_cRN4qH3LpQ

για δες και αυτο,στην αρχη του!
Το 355 ειναι οντως πολυ ευκολο στην οδηγηση του αν υποτιμησεις ομως σε δαγκωνει στο σβερκο σαν οχια!

race535
08-12-10, 11:46
ρε συ ΑΛΛΟ ΛΕΩ

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΝΥ ΤΟΥ ΒΛΑΣΗ ΜΕ 900 ΡΟΔΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ΜΕ 380 ΜΟΤΕΡ ΘΕΛΕΙ ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ !!!

Θα μας τρελάνετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ρε μαστορα δεν σου ειπαμε οτι ειναι επικυνδηνο στην ευθεια με τη εννοια που εσυ καταλαβαινεις,σου λεμε οτι αν ερθει η καποια στιγμη μπορει να σου την κατσει!
Και το Νισαν στο συγκεκριμενο βιντεο ανοιγει και παει καλα,αν ομως κατι δεν πηγαινε καλα θα τρακαρε ενα Νισαν και οχι ενα Φερραρι που κοστισε μια Βιλα!

EVANGELOS
08-12-10, 11:48
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ... ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

Λοιπόν

αν ένα F355 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ

και αν θέλει ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ

τότε

1) ή ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΟ

2)ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 380 ΑΛΛΑ 680 ΑΛΟΓΑ

3)ή ο οδηγός ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ

Μην τρελαθούμε τώρα ότι ΕΝΑ ΦΕΡΑΡΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ 380 ΑΛΟΓΑ !!!

Αν τα διαβάσουν αυτά άνθρωποι που οδηγούν ΤΕΡΑΤΑ θα μας παρουν με τις πέτρες !!!

Το F355 είναι ένα ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΜΟ αμάξι με ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΡΟΣ και ατμ μοτέρ ... ΣΕΤΑΠ ΑΠΟ ΤΗ ΦΕΡΑΡΙ και ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ 90'S

Aν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ

ή στο αμάξι

ή στον οδηγό !!!

race535
08-12-10, 11:55
http://img375.imageshack.us/my.php?image=cbh.mp4

το ξαναεβαλα,επιτελους ανοιξε!

EVANGELOS
08-12-10, 11:58
και πριν έπαιζε πάντως ... δε βάζεις και κανένα πάνω στα ράουλα γιατί αυτό είναι πριν το ανεβάσεις ...

εκτός και αν δεν τα καταφέρατε να το πάτε άλλο μπροστά από το πολύ νευρικό σετάπ και στήσιμο που έχει

χεχεχεχε (πλάκα κάνω εεεεεεεεεεεε .... )

race535
08-12-10, 12:02
και πριν έπαιζε πάντως ... δε βάζεις και κανένα πάνω στα ράουλα γιατί αυτό είναι πριν το ανεβάσεις ...

εκτός και αν δεν τα καταφέρατε να το πάτε άλλο μπροστά από το πολύ νευρικό σετάπ και στήσιμο που έχει

χεχεχεχε (πλάκα κάνω εεεεεεεεεεεε .... )

Μα ειναι πανω στα ραουλα:nod:,αναβες τσιγαρο μηπως και δεν το ειδες;;

BMW Power
08-12-10, 12:04
Στο video του ring το τυπάκι είναι τρελά φοβισμένο/κουλό.
Ενώ έχει στουκάρει συνεχίζει να πατά γκάζι!!!
Δεν είναι κριτήριο

race535
08-12-10, 12:23
Στο video του ring το τυπάκι είναι τρελά φοβισμένο/κουλό.
Ενώ έχει στουκάρει συνεχίζει να πατά γκάζι!!!
Δεν είναι κριτήριο

Αυτο ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα των Φερραρι και γενικως των εξωτικων οτι η πλοιονοτητα των ιδιοκτητων τα εχει οχι γιατι ξερει τι αγοραζει και μπορει να τα χρεισημοποιησει αλλα επειδη μπορει να τα εχει λογω $$$$

stelmaniac
08-12-10, 14:56
Χαχαχαχαχαα...πες οτι δε μπηκε η ταχυτητα...χαχαχαα, καλα ρε παιδια ενας ανθρωπος να κανει κοντρα και να ειναι και ωριμος δεν υπαρχει??

BMW Power
08-12-10, 15:16
Χαχαχαχαχαα...πες οτι δε μπηκε η ταχυτητα...χαχαχαα, καλα ρε παιδια ενας ανθρωπος να κανει κοντρα και να ειναι και ωριμος δεν υπαρχει??

Υπάρχει ο Evangelos :icon_toil

Stunt Mike
08-12-10, 15:17
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ... ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

Λοιπόν

αν ένα F355 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ

και αν θέλει ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ

τότε

1) ή ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΟ

2)ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 380 ΑΛΛΑ 680 ΑΛΟΓΑ

3)ή ο οδηγός ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ

Μην τρελαθούμε τώρα ότι ΕΝΑ ΦΕΡΑΡΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ 380 ΑΛΟΓΑ !!!

Αν τα διαβάσουν αυτά άνθρωποι που οδηγούν ΤΕΡΑΤΑ θα μας παρουν με τις πέτρες !!!

Το F355 είναι ένα ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΜΟ αμάξι με ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΡΟΣ και ατμ μοτέρ ... ΣΕΤΑΠ ΑΠΟ ΤΗ ΦΕΡΑΡΙ και ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ 90'S

Aν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ

ή στο αμάξι

ή στον οδηγό !!!

Ρε σεις αμα θελετε χερια να πατε ενα Φερραρι 400 αλογων,κοντρα στην ευθεια τι να πουν κι αυτοι με τα 600-700+ πισωκινητα 20ετιας που τα πανε διχως αυριο!!Πλακα κανετε??Νικο και Ευαγγελλε παιρνω την ευθυνη να οδηγησω εγω το 355 εναντιον του Μ3.Μετα απο 911 turbo του '87 και του '93 και κανα δυο Sierra RS500 πιστευω ειμαι overqualified για οδηγος της 355!!:cheers: Μην χεζεστε ρε!Υπεραυτοκινητο ειναι το Ferrari και οχι Corolla SR με 400hp!

nik200
08-12-10, 18:00
Ρε σεις αμα θελετε χερια να πατε ενα Φερραρι 400 αλογων,κοντρα στην ευθεια τι να πουν κι αυτοι με τα 600-700+ πισωκινητα 20ετιας που τα πανε διχως αυριο!!Πλακα κανετε??Νικο και Ευαγγελλε παιρνω την ευθυνη να οδηγησω εγω το 355 εναντιον του Μ3.Μετα απο 911 turbo του '87 και του '93 και κανα δυο Sierra RS500 πιστευω ειμαι overqualified για οδηγος της 355!!:cheers: Μην χεζεστε ρε!Υπεραυτοκινητο ειναι το Ferrari και οχι Corolla SR με 400hp!

καλα εσυ ετοιμασου για το καρτοδρομο.....και μετα θα μιλησουμε για χερακια και ποδαρακια...εκει θα σε δω μεγαλε...ασε τα υπολοιπα.....

Stunt Mike
08-12-10, 22:48
Ε ρε φιλε Νικο μ'αυτα που διαβασα φρικαρα!Σιγα το παντοδυναμο δυσκολοδηγητο οχημα!Εγω ειμαι ετοιμος για καρτοδρομο!(σιγα ρε μαστορα το πιστακι που θα μου δειξει αν εχω χερακια ή οχι!!)Αυριο μπαινει και η αναρτηση.Κανονισε την αδεια σου να ξερουμε ποτε!Ολοι ευπροσδεκτοι εννοειται....

Stunt Mike
09-12-10, 00:03
καλα εσυ ετοιμασου για το καρτοδρομο.....και μετα θα μιλησουμε για χερακια και ποδαρακια...εκει θα σε δω μεγαλε...ασε τα υπολοιπα.....

Συγνωμη φιλε Νικο αν φανηκα επιθετικος(χιουμοριστικα ειπα να το οδηγησω εγω,δεν απαξιωσα κανεναν) και σιγουρα δεν απευθυνομουν σε καποιον προσωπικα:cheers: Και φυσικα respect στις ιδιαιτεροτητες ενος τοσο ιδιαιτερου αυτοκινητου οπως το 355 που σιγουρα θα'ναι ιδιαιτερα απαιτητικο στο οριο,αλλα ο Ευαγγελος κοντρα στην ευθεια θελει ο ανθρωπος οχι αναβαση Ριτσωνας.Αντε να γινει η κοντριτσα και μετα να παμε ΚΑΙ το 355 στο καρτοδρομο!:dblthumb2
Υ.Γ. Προσωπικα δεν εχω καμια αναγκη για επιβεβαιωση των ικανοτητων μου,την κ@υλ@ μας κανουμε και χαβαλε και ο ανταγωνισμος ειναι γι'αυτους που παιρνουν μερος στα πρωταθληματα

nik200
09-12-10, 06:58
Συγνωμη φιλε Νικο αν φανηκα επιθετικος(χιουμοριστικα ειπα να το οδηγησω εγω,δεν απαξιωσα κανεναν) και σιγουρα δεν απευθυνομουν σε καποιον προσωπικα:cheers: Και φυσικα respect στις ιδιαιτεροτητες ενος τοσο ιδιαιτερου αυτοκινητου οπως το 355 που σιγουρα θα'ναι ιδιαιτερα απαιτητικο στο οριο,αλλα ο Ευαγγελος κοντρα στην ευθεια θελει ο ανθρωπος οχι αναβαση Ριτσωνας.Αντε να γινει η κοντριτσα και μετα να παμε ΚΑΙ το 355 στο καρτοδρομο!:dblthumb2
Υ.Γ. Προσωπικα δεν εχω καμια αναγκη για επιβεβαιωση των ικανοτητων μου,την κ@υλ@ μας κανουμε και χαβαλε και ο ανταγωνισμος ειναι γι'αυτους που παιρνουν μερος στα πρωταθληματα

ατιμε γραπτε λογε....σκεψου αυτο που ειπα σε μια καφετερια...ειναι εκει που ειμαι απεναντι σου...και σε καποια φαση παιρνω το σοβαρο μου υψος και λεω σκεπτομενος απο μεσα μου, οτι αυτα τα αμαξια δεν ειναι για εμας...οχι λογω χρηματων αλλα φιλοσοφιας...ενω δηλαδη μπορουμε να κανουμε την τρελλα μας τζαμπα...να καθομαστε να παταμε αυτοκινητα που το κοστος χρησης ειναι ανηθικο...και ουσιαστικα με χιουμοριστικο υφος και σοβαρο παραλληλα μας προσγειωνω στην πραγματικοτητα που εχουμε επιλεξει, η οποια μεταξυ μας ειναι πολυ καλυτερη...low budget toy car forever!γιατι κακα τα ψεμματα ακομα και το ferrari ενα toy car ειναι...

υγ...μη με παρεξηγεις...σορρυ αν φανηκα δεικτικος!

race535
09-12-10, 11:04
Ε ρε φιλε Νικο μ'αυτα που διαβασα φρικαρα!Σιγα το παντοδυναμο δυσκολοδηγητο οχημα!Εγω ειμαι ετοιμος για καρτοδρομο!(σιγα ρε μαστορα το πιστακι που θα μου δειξει αν εχω χερακια ή οχι!!)Αυριο μπαινει και η αναρτηση.Κανονισε την αδεια σου να ξερουμε ποτε!Ολοι ευπροσδεκτοι εννοειται....

Αν μπορεσεις να πας το αυτοκινητο με πανω απο 6000 στροφες(εκτος εθνικης οδου) απο εμενα εχει καραμελα:smashtard

Και πριν γραψεις βριζοντας θα σου εξηγησω γιατι το λεω.
Ο κατασκευαστης εχει τις απαιτησεις να βγαλει το αυτοκινητο που εφτιαξε 4,5 με 4,7 δευτερα τα 100 (κοντες σχεσεις μεταδοσης σχετικα) και 300 χλμ/ωρα(μακριες σχεσεις μεταδοσης σχετικα) με ΜΟΝΟ 380 αλογα!!!
Αυτο σημαινει οτι την ιπποδυναμη ειναι δυσκολο να την βρεις και εξηγουμε.
Τα χιλιομετρα ανεβαινουν πολυ πιο γρηγορα απο τις στροφες του κινητηρα,δηλαδη θα εισαι με 4000 στροφες και πανω 100 χλμ,το αυτοκινητο,ο θορυβος του-που μετα τις 3500στροφες ουρλιαζει-θα σε κανει να ανεβαζεις ταχυτητα και να ριχνεις και αλλο τις στροφες σου,θα εχεις γεμισει χιλιομετρα που θα σε κανουν να φρεναρεις για ευνοητους λογους(κινηση,ενα αυτοκινητο μπροστα,μια στροφη κτλ)και το μοτερ θα ειναι ακομα με λιγοτερες απο 4000 στροφες.
Και θα αναρωτιεσαι.........καλα που ειναι δυναμη; , το λυπαμε να το παω στα κοκκινα γιατι φοβαμε οτι θα εξφενδωνιστουν τα πιστονια εξω απο το καπω,μηπως να δουλεψω με μικροτερες ταχυτητες;οχι δεν προλαβαινω γιατι αρχιζει και τρελαινεται και οταν αφηνω το γκαζι γονατιζει αμεσως,μηπως να το δουλεψω με μεγαλητερες ταχυτητες;οχι δεν εχω ΧΩΡΟ γιατι μαζευει χιλιομετρα σαν παλαβο και ομως το μοτερ δουλευει ακομα χαμηλα.
Γιαυτο θα σου φανει οτι το αυτοκινητο μαλλον δεν παει η δεν εχει καθολου δυναμη πριν τις 7000 στροφες και εκει που θα εισαι με πολλα χιλιομετρα αλλα με λιγες στροφες θα σκεφτεις να κατεβασεις μερικες ταχυτητες για να ανεβασει και να παει επιτελους και τοτε θα ξυπνησεις ολα του τα αλογακια που θα στειλουν ανετα στις μπαριερες αν δεν προσεξεις:bigthumb:

Μιλαμε οτι η φιλοσοφια του ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα αυτοκινητα που προανεφερες,αν δεν καταλαβεις το 355 θα σου σπασει τα νευρα και θα πεις αστο καλυτερα καλα ειμαστε με τα Porsche.
Το αυτοκινητο με 6000 στροφες και 6η ειναι ειδη κοντα στα 220χλμ/ωρα και εχει περιπου αλλες 4000 στροφες ωφελημες για επιταχυνση μεχρι τα 300χλμ/ωρα!:nod:

Οποιος εχει τριχουλες ας τα βαλει ολα κατω στους ελληνικους δρομους;)

Stunt Mike
09-12-10, 14:25
Και παλι respect στα λεγομενα σου φιλε race535 αλλα η κουβεντα ξεκινησε απο μια προκληση του Ευαγγελου για κοντρα στην απολυτη ευθεια,με προφανως καλο οδοστρωμα κι εσεις παλεψατε να δικαιολογησετε οτι η κοντρα ειναι ακυρη γιατι τ'αμαξι ειναι υστερικο,δυστροπο,απαιτητικο κτλ πραγμα που προφανως ισχυει,αλλα οταν στριβει κι οχι σε μια κοντρα 600-1000μετρων.Εκει πεταχτηκα κι εγω σαν σφηνοπ@υτσ@ και με χιουμοριστικη διαθεση προτεινα να οδηγησω εγω το ''τερας'' των 400hp!Δυστυχως παρεξηγηθηκε τοσο ο φιλος μου ο Nik200 οσο κι εσυ.Συγνωμη παιδια,μην βαρατε.......Εν τουτοις,δεκτη η ''καραμελα'' αρκει να μου δοθει η ευκαιρια να οδηγησω το 355!!Δεν εχω αναγκη να εντυπωσιασω κανεναν συναδελφοι,ξερω τι μπορουν να κανουν τα χερια μου,δεν χρειαζεται να τ'αποδειξω κιολας.....Οποτε εν κατακλειδι,να βρεθουμε,να οδηγησουμε,να πιουμε καφε και να κουβεντιασουμε γιατι ο γραπτος λογος δυστυχως κρυβει πολλες παγιδες.See you out there!

Stunt Mike
09-12-10, 14:36
ατιμε γραπτε λογε....σκεψου αυτο που ειπα σε μια καφετερια...ειναι εκει που ειμαι απεναντι σου...και σε καποια φαση παιρνω το σοβαρο μου υψος και λεω σκεπτομενος απο μεσα μου, οτι αυτα τα αμαξια δεν ειναι για εμας...οχι λογω χρηματων αλλα φιλοσοφιας...ενω δηλαδη μπορουμε να κανουμε την τρελλα μας τζαμπα...να καθομαστε να παταμε αυτοκινητα που το κοστος χρησης ειναι ανηθικο...και ουσιαστικα με χιουμοριστικο υφος και σοβαρο παραλληλα μας προσγειωνω στην πραγματικοτητα που εχουμε επιλεξει, η οποια μεταξυ μας ειναι πολυ καλυτερη...low budget toy car forever!γιατι κακα τα ψεμματα ακομα και το ferrari ενα toy car ειναι...

υγ...μη με παρεξηγεις...σορρυ αν φανηκα δεικτικος!

Το καταλαβα το υφος......τωρα!! :bigthumb: Δεν ειμαστε φιλε για υπεραυτοκινητα εμεις!Κοστιζουν πολυ οι ζημιες:gaysex: !!!Η αναρτηση μπηκε,σεταριστηκε,κανω καμια 300αρια χλμ για στρωσιμο και ξανα μεσα για ρυθμισεις και παμε πιστα φιλε!!!Αυριο απογευμα-->βολτα???

manos///3
09-12-10, 14:47
Για να καταλαβω και εγω.....τι ειναι αυτο το φ355...

Πρεπει να εισαι μεσα στη τελικη δεκαδα οδηγων του ΑLMS για να μπορεσεις να το πας με τη ταυτοτητα στο στομα?????????

EVANGELOS
09-12-10, 16:17
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι ... έχω όρεξη για ποστινγκ ...

Αν μπορεσεις να πας το αυτοκινητο με πανω απο 6000 στροφες(εκτος εθνικης οδου) απο εμενα εχει καραμελα:smashtard...

Φίλε μου εσύ μας έχει πει 100 φορες ότι το Φ355 είναι τάφος χαμηλά και χάνονται άλογα κλπ κλπ ... 1-0

Σε όλα τα βίντεο που έχω δει με άνοιγμα (κόντρα) Φ355 το αμάξι φαίνεται ΜΑΛΛΟΝ αργο και πολύ ήρεμο παρά κάτι εξωφρενικό ... ο Κλαρκσον παραλίγο να κοιμηθεί 2-0

Θεωρητικά τα Φεράρι είναι από τα πιο καλοστημένα αμάξια στον κόσμο 3-0

Λοιπόν εγώ λέω ότι όποιος ΔΕΝ μπορεί να πάει ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ένα ατμ 3.5λιτρα με ΜΟΝΟ 380 άλογα πάνω από 6000 rpm όταν έχει κόφτη στις 8500 rpm ... ΕΙΝΑΙ KOΥΛΟΣ

Το Φ355 στις 6000 έχει στην 1η 56,7 στη 2α 80,5 στην 3η 108,1 στην 4η 137 ... θεωρώ ότι στο 90% των νορμάλ διαδρομών μπορώ να πάω λοιπόν με αυτή την ταχύτητα !!! και μάλιστα ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΙ ΟΛΑΣ

(ΠΡΟΦΑΝΩΣ και στο πάρνιν της πολυκατοικίας μου ΔΕΝ μπορώ να το πάω αν εννοείς αυτό)


...Και πριν γραψεις βριζοντας θα σου εξηγησω γιατι το λεω.
Ο κατασκευαστης εχει τις απαιτησεις να βγαλει το αυτοκινητο που εφτιαξε 4,5 με 4,7 δευτερα τα 100 (κοντες σχεσεις μεταδοσης σχετικα) και 300 χλμ/ωρα(μακριες σχεσεις μεταδοσης σχετικα) με ΜΟΝΟ 380 αλογα!!! ...

Αν και μπερδέυτηκα με το αν τελικά οι σχέσεις είναι ΜΑΚΡΙΕΣ ή ΚΟΝΤΕΣ

Σου λέω ότι η BMW αυτό το κάνει με λιγότερα άλογα ... το ίδιο και η Πόρσε ... το ίδιο και το γκρουπ ...

Για να σου λύσω όμως και την απορία με τις σχέσεις ... σου λέω ότι ΣΕ ΣΤΟΚ ΜΟΡΦΗ

οι σχέσεις του Φ355 ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΕΣ από του Μ3

επειδή όμως έχει πολύ πιο κοντή τελική σχέση (διαφορικό) τελικά ΠΛΗΝ της 1ης είναι πιο ΚΟΝΤΟ το φεράρι σε όλες τις άλλες σχέσεις

Σε σχέση με το δικό μου που φοράω πιο κοντό διαφορικό το F355 είναι πιο μακρύ

Αναλυτικά οι σχέσεις είναι (με προσέγγιση χωρίς δεκαδικά) στο

Φεράρι ... 2α/1η=70% , 3η/2α =75% , 4η/3η=79% , 5η/4η=81% 6η/5η=82%

Μητρίο ... 2α/1η=60% , 3η/2α=66% , 4η/3η=73% , 5η/4η=81% , 6η/5η=83%

αυτό ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ

α) το στοκ Μ3 είναι πιο μακρύ από το στοκ Φ355

β) το δικό μου Μ3 είναι πιο κοντό από το στοκ Φ355

γ) το κιβώτιο του Φ355 είναι ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΟ έως την 4η και μετά είναι παραπλήσιο (δηλαδή στην αλλαγή 2ας το φεράρι χάνει 30% των στροφών ενώ το Μ3 το 40% ,στην 3η 25% το φεράρι και 34% το Μ3 , στην 4η 21% το φεράρι και 27% το Μ3 κ.ο.κ)
Άρα στο Φ355 αν αλλάξεις στις 8400 την 1η θα πέσεις στις 5900 στη 2α ενώ στο Μ3 αν αλλάξεις στις 8400 θα πέσεις στις 5000

...Αυτο σημαινει οτι την ιπποδυναμη ειναι δυσκολο να την βρεις και εξηγουμε.
Τα χιλιομετρα ανεβαινουν πολυ πιο γρηγορα απο τις στροφες του κινητηρα,δηλαδη θα εισαι με 4000 στροφες και πανω 100 χλμ,το αυτοκινητο,ο θορυβος του-που μετα τις 3500στροφες ουρλιαζει-θα σε κανει να ανεβαζεις ταχυτητα και να ριχνεις και αλλο τις στροφες σου,θα εχεις γεμισει χιλιομετρα που θα σε κανουν να φρεναρεις για ευνοητους λογους(κινηση,ενα αυτοκινητο μπροστα,μια στροφη κτλ)και το μοτερ θα ειναι ακομα με λιγοτερες απο 4000 στροφες. ...

Αυτό πραγματικά ΔΕΝ το κατάλαβα

Το Φ355 στις 4000 στροφές με ΣΤΟΚ ΕΛΑΣΤΙΚΑ έχει

1η 37.8 , 2α 53.7 , 3η 72.0 , 4η 91.3 , 5η 112.6 και 6η 138.1

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ 4000 RPM ... ακόμα και με 5η είσαι ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ !!!!

Φίλε μου το αμάξι είναι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΟ και αποδίδει τη μέγιστη ισχύ στις 8250 ... Αν το οδηγείς σαν τουρμπάτο θεόμακρο (δηλαδή αλλάζεις κάτω απο τις 5000) ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΑΡΓΑ ... ακριβώς το ίδιο ισχύει και με το Μ3

Ασχολείσου λίγο μετο ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ το αμάξι σου γιατί αν δε θέλεις να ανεβάζεις τις στροφές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ με αυτό το αμάξι ...

...Και θα αναρωτιεσαι.........καλα που ειναι δυναμη; , το λυπαμε να το παω στα κοκκινα γιατι φοβαμε οτι θα εξφενδωνιστουν τα πιστονια εξω απο το καπω,μηπως να δουλεψω με μικροτερες ταχυτητες;οχι δεν προλαβαινω γιατι αρχιζει και τρελαινεται και οταν αφηνω το γκαζι γονατιζει αμεσως,μηπως να το δουλεψω με μεγαλητερες ταχυτητες;οχι δεν εχω ΧΩΡΟ γιατι μαζευει χιλιομετρα σαν παλαβο και ομως το μοτερ δουλευει ακομα χαμηλα. ... ...

μη φοβασε που ουρλιάζει το μοτέρ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ... άνοιξε το λίγο το καυμένο ... καλό θα του κάνεις

με το να αλλάζεις αμέσως σχέση το αμάξι του δουλέυεις ΛΑΘΟΣ ... και ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΥΤΣΡΟΦΑ ΑΤΜ ... και μάλιστα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ Μ3 ... όποιος ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΕΙ Μ3 παθάινει ακριβώς αυτό ... φοβάται να αλλάξει στον κόφτη και πάει ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ... αν το συνηθήσεις θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

.....Το αυτοκινητο με 6000 στροφες και 6η ειναι ειδη κοντα στα 220χλμ/ωρα και εχει περιπου αλλες 4000 στροφες ωφελημες για επιταχυνση μεχρι τα 300χλμ/ωρα!:nod:

Οποιος εχει τριχουλες ας τα βαλει ολα κατω στους ελληνικους δρομους;)

το αυτοκίνητο σου με 6η στις 6000 έχει 207,1 χαω ΑΚΡΙΒΩΣ (βάση κιβωτίου , διαφορικού και στοκ ελαστικών)

το ΑΝ ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΕΠΙΤΑΓΧΥΝΕΙΣ δεν έχει να κάνει με την πρόσφυση ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΠΙΝΙΑΡΕΙ ΕΚΤΕΣ ...

Απλά δέχομαι ότι κάποιος ΔΕ θέλει να παέι πιο γρήγορα ... ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΥΜΕΝΟ ΤΟ ΦΕΡΑΡΑΚΙ ...

Αλήθεια σου λέω με τα σημερινά δεδομένα ΤΟΣΟ ΤΟ Φ355 ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΣΟΝΙΑ ...

Όχι @@ δε θέλει για να πας γρήγορα ... ούτε τίποτα ... δες κάτι Πορκύ με 650 κάτι Εβο με 500 κάτι κομπρεσέρ με 500+ κλπ και θα καταλάβειςΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΜΗ ΦΙΛΙΚΟ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟ !!!

Για να καταλαβω και εγω.....τι ειναι αυτο το φ355...

Πρεπει να εισαι μεσα στη τελικη δεκαδα οδηγων του ΑLMS για να μπορεσεις να το πας με τη ταυτοτητα στο στομα?????????

Το ακούσαμε και αυτό ... σκέψου να διαβάσει κανάς tfrc-ας που στρίβει με ραλύ με κοφτη 5η στραβωμένο από τα πολλά στούκα ότι είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ το φεράρι με 380 άλογα στην ευθεία !!!

manosm3
09-12-10, 16:20
Τελικα μηπως οντως υπαρχει κριση στις οικοδομες; :D

EVANGELOS
09-12-10, 16:21
μπααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :D :D :D

manosm3
09-12-10, 16:25
τοτε εισαι καμμενος ΦΟΥΛΛΛΛΛΛΛΛΛ! :D :D :D :D

EVANGELOS
09-12-10, 16:47
Ξανα είδα λοιπον το βίντεο με ΤΗΝ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΣΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΩΝ 380 ΑΛΟΓΩΝ

http://www.youtube.com/watch?v=_cRN4qH3LpQ&feature=player_embedded#!

Λοιπόν ...

1) στο πρώτο στούκο ο οδηγός απλά πήγε δεξιά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ... το Μ5 τον είχε προσπεράσει με την ηλιγγιώδη ταχύητα των 120 το πολυ ... άρα ΟΝΤΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΤΑ Φ355 ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΙ !!! :D ... από 0.25 έως 0.28 έχει το στούκο ...

http://img143.imageshack.us/img143/9260/f355cornering.jpg

2) μετά τα λόγια απλά περιττεύουν 1 φωτο 1000 λεξεις ... 2 φωτο 2000 λεξεις

http://img97.imageshack.us/img97/8136/f355overtaking.jpg

http://img191.imageshack.us/img191/6238/followinganf355.jpg

E36 RULES!!
09-12-10, 16:50
το λευκο ειναι vw jetta :D :D :D

greekm3
09-12-10, 16:52
Αν μπορεσεις να πας το αυτοκινητο με πανω απο 6000 στροφες(εκτος εθνικης οδου) απο εμενα εχει καραμελα:smashtard

Και πριν γραψεις βριζοντας θα σου εξηγησω γιατι το λεω.
Ο κατασκευαστης εχει τις απαιτησεις να βγαλει το αυτοκινητο που εφτιαξε 4,5 με 4,7 δευτερα τα 100 (κοντες σχεσεις μεταδοσης σχετικα) και 300 χλμ/ωρα(μακριες σχεσεις μεταδοσης σχετικα) με ΜΟΝΟ 380 αλογα!!!
Αυτο σημαινει οτι την ιπποδυναμη ειναι δυσκολο να την βρεις και εξηγουμε.
Τα χιλιομετρα ανεβαινουν πολυ πιο γρηγορα απο τις στροφες του κινητηρα,δηλαδη θα εισαι με 4000 στροφες και πανω 100 χλμ,το αυτοκινητο,ο θορυβος του-που μετα τις 3500στροφες ουρλιαζει-θα σε κανει να ανεβαζεις ταχυτητα και να ριχνεις και αλλο τις στροφες σου,θα εχεις γεμισει χιλιομετρα που θα σε κανουν να φρεναρεις για ευνοητους λογους(κινηση,ενα αυτοκινητο μπροστα,μια στροφη κτλ)και το μοτερ θα ειναι ακομα με λιγοτερες απο 4000 στροφες.
Και θα αναρωτιεσαι.........καλα που ειναι δυναμη; , το λυπαμε να το παω στα κοκκινα γιατι φοβαμε οτι θα εξφενδωνιστουν τα πιστονια εξω απο το καπω,μηπως να δουλεψω με μικροτερες ταχυτητες;οχι δεν προλαβαινω γιατι αρχιζει και τρελαινεται και οταν αφηνω το γκαζι γονατιζει αμεσως,μηπως να το δουλεψω με μεγαλητερες ταχυτητες;οχι δεν εχω ΧΩΡΟ γιατι μαζευει χιλιομετρα σαν παλαβο και ομως το μοτερ δουλευει ακομα χαμηλα.
Γιαυτο θα σου φανει οτι το αυτοκινητο μαλλον δεν παει η δεν εχει καθολου δυναμη πριν τις 7000 στροφες και εκει που θα εισαι με πολλα χιλιομετρα αλλα με λιγες στροφες θα σκεφτεις να κατεβασεις μερικες ταχυτητες για να ανεβασει και να παει επιτελους και τοτε θα ξυπνησεις ολα του τα αλογακια που θα στειλουν ανετα στις μπαριερες αν δεν προσεξεις:bigthumb:

Μιλαμε οτι η φιλοσοφια του ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα αυτοκινητα που προανεφερες,αν δεν καταλαβεις το 355 θα σου σπασει τα νευρα και θα πεις αστο καλυτερα καλα ειμαστε με τα Porsche.
Το αυτοκινητο με 6000 στροφες και 6η ειναι ειδη κοντα στα 220χλμ/ωρα και εχει περιπου αλλες 4000 στροφες ωφελημες για επιταχυνση μεχρι τα 300χλμ/ωρα!:nod:

Οποιος εχει τριχουλες ας τα βαλει ολα κατω στους ελληνικους δρομους;)

χωρις να θελω να σε "θιξω"....μιλαμε για ferrari 355?...για 355 ή enzo?....μπορεις να μου εηξγησεις σε παρακαλω την όποια διαφορα απο την 360modenα...μιας και εχω οδηγησει 360 και το αυτοκινητο ειναι.."παπακι"..εννοωντας σε ευκολια..και με βαση τα χαρακτηριστικα που θελει να "περασει"...εχεις οδηγησει 996GT2 ή εστω 996GT3 ???να δεις τι σημαινει νευρικο αυτοκινητο?...το εαν ενα αυτοκινητο σου σπασει τα Νευρα..επειδη εχει πολυ μικρο φασμα αποδοσης δεν εχει να κανει με το εαν ειναι επικυνδυνο ή νευρικο αλλα με το στυλ οδηγησης που θα ακολουθησεις για να το πας γρηγορα....

greekm3
09-12-10, 16:56
[QUOTE=EVANGELOS;405605]Ξανα είδα λοιπον το βίντεο με ΤΗΝ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΣΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΩΝ 380 ΑΛΟΓΩΝ

http://www.youtube.com/watch?v=_cRN4qH3LpQ&feature=player_embedded#!

Λοιπόν ...

1) στο πρώτο στούκο ο οδηγός απλά πήγε δεξιά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ... το Μ5 τον είχε προσπεράσει με την ηλιγγιώδη ταχύητα των 120 το πολυ ... άρα ΟΝΤΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΤΑ Φ355 ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΙ !!! :D ... από 0.25 έως 0.28 έχει το στούκο ...



2) μετά τα λόγια απλά περιττεύουν 1 φωτο 1000 λεξεις ... 2 φωτο 2000 λεξεις





καλα φιλος δεν παλευεσαι:rofl2:..απορω που βρισκεις την ορεξη να καθεσαι να αναλυεις...

E36 RULES!!
09-12-10, 17:01
καλα φιλος δεν παλευεσαι:rofl2:..απορω που βρισκεις την ορεξη να καθεσαι να αναλυεις...

Λαθος μερος του post παρέθεσες, εγω με το αλλο μισο ελιωσα :rofl2::rofl2::rofl2:

Enema
09-12-10, 17:18
Διαβασα το ποστ του ευαγγελου οσο ετρωγα και κοντεψα να πνιγω :rofl2:
Χερας οδηγος φ355 αψηφα τον θανατο λεει χαχααχχαχαχαχαχαχαχα:rofl2:
Δεν εχω ριξει τοσο γελιο εδω και καιρο, να σαι καλα :rofl2::rofl2:

greekm3
09-12-10, 17:20
Λαθος μερος του post παρέθεσες, εγω με το αλλο μισο ελιωσα :rofl2::rofl2::rofl2:

ΕΜ εχεις δικιο..αλλα ελα που δεν το επαιρνε το quote...:rofl2:

EVANGELOS
09-12-10, 17:46
Kαι μια και μιλάμε για widow maker και δύσκολα αμάξια

http://www.youtube.com/watch?v=7P8pURqBAVQ

http://www.youtube.com/watch?v=j8NwaSf4TTo

E36 RULES!!
09-12-10, 18:03
Διαβασα το ποστ του ευαγγελου οσο ετρωγα και κοντεψα να πνιγω :rofl2:
Χερας οδηγος φ355 αψηφα τον θανατο λεει χαχααχχαχαχαχαχαχαχα:rofl2:
Δεν εχω ριξει τοσο γελιο εδω και καιρο, να σαι καλα :rofl2::rofl2:

EΙΔΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 10 ΜΕΤΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ APEΧ

Enema
09-12-10, 18:29
Στροφη καρμανιολα 5 μοιρων :rofl2:
Πλακα πλακα η ειδικη τοποθετηση αμα το οδηγουσε κανας τζαπανεζος ντριφτας θα ηταν ταμαμ για uber drift....

Stunt Mike
09-12-10, 20:49
Νομιζω οτι πλεον περισσευουν οι αναλυσεις,μιας και αποδειξαμε οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους και ΠΡΟΦΑΝΩΣ οσοι εχουν τα βρακια,σπανια εχουν και τον κωλο(βλεπε βιντεακι).....Εγω προσπαθησα να δωσω τοπο στην οργη,ο Ευαγγελος οχι,καλως ή κακως τ'ανελυσε σε απιστευτο βαθμο ωστε να καταλαβουν ολοι το παραπανω αποφθεγμα....Το'πα και θα το ξαναπω:οποιος φοβαται τ'αμαξι του,δεν θα μπορεσει να το ''παει'' ποτε!!Εχω μπει σε πολλους οδηγους που νομιζαν οτι το'χαν και πραγματικα ηταν κουλαδια και νομιζαν οτι τ'αμαξι φταιει και οχι η ελλειψη εκπαιδευσης-ταλεντου.Και το 911Τ ηταν ενος τετοιου.Αν και πραγματικα δυσκολο αμαξι,εν τουτοις απιστευτο αν ηξερες να το πας γρηγορα.Αυτος εριχνε ευθυνες στη Πορσε αλλα τελικα καταλαβε οτι το στυλ οδηγησης του ηταν εξαιρετικα ατσαλο.

nik200
10-12-10, 07:44
επειδη πρεπει να βαλω into perspective τα λεγομενα τα δικα μου...να σημειωσω κατι...εχω οδηγησει m5 ε39 που μου φανηκε εξαιρετικα ευκολο...και οπου μετα απο 10 λεπτα οδηγησης μπορουσα να το παω με 3ες με το πλαι για ωρες...το ιδιο στο λιγο πιο δυσκολο θα πω και για το porsche 928gts...που ηταν και αυτο πολυ φιλικο...και συγχωρουσε τα παντα..αρα οπως καταλαβαινει καποιος εγω οταν θα παρω ενα αμαξι, και ιδιως τοσο καλο δεν θα το λυπηθω, το ιδιο ακριβως συνεβη και με το ferrari...οπου και φυσικα δεν λυπηθηκα....αλλα για να προλαβω τους υπολοιπους...το αμαξι για να στριψεις με γραμμες και με πολλα ειναι τελειο (και φιλικο για κεντρομηχανο)...οταν δοκιμασα ομως να ξεπερασω τα ορια του, δεν ειχε καμια-μα καμια σχεση με τα αμαξια που προανεφερα....ηταν σαφως πιο δυσκολο...οχι φυσικα οτι δεν τα καταφερα....αλλα αυτο που λεω ειναι οτι ελαχιστοι οδηγοι μπορουν να το πανε ετσι....αν βεβαια καποιοι θελουν να πουν οτι ειναι "χεραδες" κτλ κτλ κτλ...δικαιωμα τους....εγω δεν θα μπω σε τετοιες διαδικασιες που θεωρω τουλαχιστον χαζες...γιατι οτι κανει ο καθενας το κανει για την παρτη του και μονο...ας μην γινομαστε λοιπον βασιλικοτεροι του βασιλεως...

υγ...αυτο που λεω ειναι οτι το γεγονος οτι καποιος μπορει να χει ενα καλο αμαξι δεν τον κανει απαραιτητα και καλο οδηγο...το οτι εχει κανει 5 παντες επισης δεν τον κανει καλο οδηγο...το οτι κυκλοφορουν τερατα και δυστροπα αμαξια εκει εξω που κατα 120% ειναι σε λαθος χερια ειναι η αποδειξη των παραπανω....δεν ειμαι κοντρακιας γιατι πολυ απλα θεωρω την κοντρα γελοια σαν οδηγικη απολαυση και δυσκολια..και ειναι κριμα να βλεπεις αμαξια που κανουν εκατομυρια να τα καινε σε τετοιες φασεις...αλλα απο την αλλη αναρωτιεμαι?μηπως δεν μπορουν γιατι δεν εχουν ασχοληθει να τα πανε οπως τους αρμοζει....και το ριχνουν στην κοντρα...γιατι πολυ απλα φοβουνται αυτο που εχουν!

race535
10-12-10, 19:39
Φίλε μου εσύ μας έχει πει 100 φορες ότι το Φ355 είναι τάφος χαμηλά και χάνονται άλογα κλπ κλπ ... 1-0

Σε όλα τα βίντεο που έχω δει με άνοιγμα (κόντρα) Φ355 το αμάξι φαίνεται ΜΑΛΛΟΝ αργο και πολύ ήρεμο παρά κάτι εξωφρενικό ... ο Κλαρκσον παραλίγο να κοιμηθεί 2-0



Θεωρητικά τα Φεράρι είναι από τα πιο καλοστημένα αμάξια στον κόσμο 3-0



Λοιπόν εγώ λέω ότι όποιος ΔΕΝ μπορεί να πάει ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ένα ατμ 3.5λιτρα με ΜΟΝΟ 380 άλογα πάνω από 6000 rpm όταν έχει κόφτη στις 8500 rpm ... ΕΙΝΑΙ KOΥΛΟΣ

Το Φ355 στις 6000 έχει στην 1η 56,7 στη 2α 80,5 στην 3η 108,1 στην 4η 137 ... θεωρώ ότι στο 90% των νορμάλ διαδρομών μπορώ να πάω λοιπόν με αυτή την ταχύτητα !!! και μάλιστα ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΙ ΟΛΑΣ

(ΠΡΟΦΑΝΩΣ και στο πάρνιν της πολυκατοικίας μου ΔΕΝ μπορώ να το πάω αν εννοείς αυτό)




Αν και μπερδέυτηκα με το αν τελικά οι σχέσεις είναι ΜΑΚΡΙΕΣ ή ΚΟΝΤΕΣ

Σου λέω ότι η BMW αυτό το κάνει με λιγότερα άλογα ... το ίδιο και η Πόρσε ... το ίδιο και το γκρουπ ...

Για να σου λύσω όμως και την απορία με τις σχέσεις ... σου λέω ότι ΣΕ ΣΤΟΚ ΜΟΡΦΗ

οι σχέσεις του Φ355 ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΕΣ από του Μ3

επειδή όμως έχει πολύ πιο κοντή τελική σχέση (διαφορικό) τελικά ΠΛΗΝ της 1ης είναι πιο ΚΟΝΤΟ το φεράρι σε όλες τις άλλες σχέσεις

Σε σχέση με το δικό μου που φοράω πιο κοντό διαφορικό το F355 είναι πιο μακρύ

Αναλυτικά οι σχέσεις είναι (με προσέγγιση χωρίς δεκαδικά) στο

Φεράρι ... 2α/1η=70% , 3η/2α =75% , 4η/3η=79% , 5η/4η=81% 6η/5η=82%

Μητρίο ... 2α/1η=60% , 3η/2α=66% , 4η/3η=73% , 5η/4η=81% , 6η/5η=83%

αυτό ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ

α) το στοκ Μ3 είναι πιο μακρύ από το στοκ Φ355

β) το δικό μου Μ3 είναι πιο κοντό από το στοκ Φ355

γ) το κιβώτιο του Φ355 είναι ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΟ έως την 4η και μετά είναι παραπλήσιο (δηλαδή στην αλλαγή 2ας το φεράρι χάνει 30% των στροφών ενώ το Μ3 το 40% ,στην 3η 25% το φεράρι και 34% το Μ3 , στην 4η 21% το φεράρι και 27% το Μ3 κ.ο.κ)
Άρα στο Φ355 αν αλλάξεις στις 8400 την 1η θα πέσεις στις 5900 στη 2α ενώ στο Μ3 αν αλλάξεις στις 8400 θα πέσεις στις 5000



Αυτό πραγματικά ΔΕΝ το κατάλαβα

Το Φ355 στις 4000 στροφές με ΣΤΟΚ ΕΛΑΣΤΙΚΑ έχει

1η 37.8 , 2α 53.7 , 3η 72.0 , 4η 91.3 , 5η 112.6 και 6η 138.1

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ 4000 RPM ... ακόμα και με 5η είσαι ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ !!!!



Φίλε μου το αμάξι είναι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΟ και αποδίδει τη μέγιστη ισχύ στις 8250 ... Αν το οδηγείς σαν τουρμπάτο θεόμακρο (δηλαδή αλλάζεις κάτω απο τις 5000) ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΑΡΓΑ ... ακριβώς το ίδιο ισχύει και με το Μ3

Ασχολείσου λίγο μετο ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ το αμάξι σου γιατί αν δε θέλεις να ανεβάζεις τις στροφές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ με αυτό το αμάξι ...



μη φοβασε που ουρλιάζει το μοτέρ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ... άνοιξε το λίγο το καυμένο ... καλό θα του κάνεις

με το να αλλάζεις αμέσως σχέση το αμάξι του δουλέυεις ΛΑΘΟΣ ... και ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΥΤΣΡΟΦΑ ΑΤΜ ... και μάλιστα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ Μ3 ... όποιος ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΕΙ Μ3 παθάινει ακριβώς αυτό ... φοβάται να αλλάξει στον κόφτη και πάει ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ... αν το συνηθήσεις θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ


το αυτοκίνητο σου με 6η στις 6000 έχει 207,1 χαω ΑΚΡΙΒΩΣ (βάση κιβωτίου , διαφορικού και στοκ ελαστικών)

το ΑΝ ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΕΠΙΤΑΓΧΥΝΕΙΣ δεν έχει να κάνει με την πρόσφυση ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΠΙΝΙΑΡΕΙ ΕΚΤΕΣ ...

Απλά δέχομαι ότι κάποιος ΔΕ θέλει να παέι πιο γρήγορα ... ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΥΜΕΝΟ ΤΟ ΦΕΡΑΡΑΚΙ ...

Αλήθεια σου λέω με τα σημερινά δεδομένα ΤΟΣΟ ΤΟ Φ355 ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΣΟΝΙΑ ...

Όχι @@ δε θέλει για να πας γρήγορα ... ούτε τίποτα ... δες κάτι Πορκύ με 650 κάτι Εβο με 500 κάτι κομπρεσέρ με 500+ κλπ και θα καταλάβειςΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΜΗ ΦΙΛΙΚΟ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟ !!!


Αλογα χανονται οπως σε ολα τα αυτοκινητα και ΟΝΤΩΣ το αυτοκινητο χαμηλα δεν εχει την δυναμη που εσυ νομιζεις,αυτο εγραψα και στο παλληκαρι οτι αν δεν εχει στροφες θα του φαινεται το αμαξι αργο...1-0

Ο Κλαρκσον κοιματε γιατι οδηγει σε πολυ καλη πιστα με απολυτη ασφαλεια!!!
Αν κρινεις ενα αυτοκινητο απο βιντεακια τοτε εισαι για λυπηση, οδηγησε το και ΜΕΤΑ κρινε το. Το συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν ειναι φτιαγμενο για κοντρες και για την οδηγηση που εσυ νομιζεις....2-0

Θεωρητικα και ΠΡΑΚΤΙΚΑ τα Φερραρι ειναι τα πιο καλοστημενα αμαξια στον κοσμο,αυτο δεν θυμαμε να το αμφισβητησα. ΟΜΩΣ σε πολλα χιλιομετρα και ευθεια να ειναι εστω και λιγο λαθος πιεση στα λαστιχα να υπαρχει η κακο οδοστρωμα το αυτοκινητο γινεται νευρικο.
Εχει αρκετα αρνητικο καμπερ απο το εργοστασιο,ειναι πολυ ελαφρυ μπροστα,το στυσιμο του θελει ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΗ ευθυγραμμιση γιατι ειναι περιπλοκο και ρυθμιζεται απο ολες τις γωνιες της αναρτησης για διαφορετικες πιστες και ολα αυτα μπορουν να στα επαληθευσουν και αρκετες δεκαδες ιδιοκτητων που γνωριζω!......3-0

Ολοι αυτα τα νουμερα που σου εβγαλε το προγραμματακι που εχεις ειναι ακυρα και αναληθει,τι στοιχεια εβαλες για να βγαλεις αυτα τα ποσοστα/νουμερα;;;;δεν το ξερει κανεις!
Και τελος παντων τα νουμερα δεν με αποσχολουν καθολου,ο οποιοσδηποτε σημερα μπορει να μπει Google η Wikipedia και να βρει οτι θελει,δεν μου λεει κατι. Ενα αυτοκινητο το μαθαινεις οδηγοντας οχι πισω απο το πληκτρολογιο,γιατι γραφεις δεδομενα λοιπον απο ενα αυτοκινητο που εχεις δει ως επι το πλειστον μονο σε φωτογραφιες; και προς η τοσο αναλύτικη συγκριση του με το Μ3; δεν καταλαβα.......

Εσενα τα 140 χιλιομετρα σου φαινονται λιγα;;;; Εγω εγραψα στον ανθρωπο (εκτος εθνικης οδου) και εσυ εισαι ακομα κολλημενος στις ευθειες,στην Αττικη οδο και στις κοντρες,που αυτη ειναι και μανια και μετρο συγκρισης το περρισοτερων ελληνων οδηγων, *να κανουμε ανοιγματακι να δουμε πως παει*.

Επειδη εχω κανει πανω απο 100.000 χλμ με το αμαξι,εχω αλλα δεδομενα εδω που ειμαι και μαλλον το ξερω αρκετα καλα για να μιλησω,μπορουμε να συγκρινουμε το αμαξι σε κλειστους επαρχιακους δρομους να δεις εκει αν ειναι λιγα τα 140χλμ και να δουμε αν μπορει καποιος να βαρεσει ευκολα πανω απο 6000 στροφες με μεγαλες τατυτητες οταν εχει ειδη μαζεψει 200αρες. Αυτη ειναι οδηγηση και στους επαρχιακους ειναι και το σπιτι του 355.
Φερε μου αν θελεις τον Βλαση με το Νισσαν που παει ευθεια στις ευθειες και αλλα widow maker αυτοκινητα που σκοτωνουν στα 400 μετρα ευθεια,σε επαρχιακους δρομους,να βαλουμε τα αλογα μας κατω και να δεις τι εστι φιρικι,να δουμε ποιος στριβει και ποιος δεν στριβει.

Speedy
10-12-10, 21:05
Δεν νομιζω να εχει να κανει ποιο ειναι ποιο γρηγορο αυτοκινητο αναμεσα σε αυτα τα δυο..Αλλα ο Evagelos λεει καποια πραγματα με ΔΕΔΟΜΕΝΑ που δεν τα καλαβαινουν ορισμνεοι..πραγματα αυτονοητα!

Το Φεραρι ειναι φεραρι κανεις δεν μπορει να πει τιποτα για την συγκεκριμενη εταιρια αλλα οταν μιλαμε για κινητηρες οι φιλοσοφια n/a ειναι σχεδον ιδια ασχετως που βγαζει την δυναμη ο καθε κινητηρας..Κια το Honda integra type-R στροφαρει 9.000+ αλλα η δυναμη βγαινει απο τις 6,000 και πανω..

mike21
10-12-10, 21:20
ο evagelos είπε πώς είναι δυνατόν ένας κουβάς με 900 άλογα να πάει ευθεία και ένα φεραρι με 380 άλογα να μήν μπορεί,δέν τέθηκε καμία σύγκριση μεταξύ του φεράρι και του nissan με αεροδυναμική περιπτερου.

Speedy
10-12-10, 21:23
Για αυτο και ανεφερε οτι μονο κουλος δεν μπορει να οδηγήσει στην ευθεια...

nik200
11-12-10, 08:05
ο evagelos είπε πώς είναι δυνατόν ένας κουβάς με 900 άλογα να πάει ευθεία και ένα φεραρι με 380 άλογα να μήν μπορεί,δέν τέθηκε καμία σύγκριση μεταξύ του φεράρι και του nissan με αεροδυναμική περιπτερου.

φιλε mike και spyros....να εξηγησω...το ferrari ειναι κεντρομηχανο-πισωκινητο...αρα εχει μια μεγαλη μαζα πισω απο τα καθισματα και το διαφορικο...μπροστα ειναι πουπουλο...και το γεγονος οτι στριβει δεν ειναι θεμα ακριβως ισσοροπιας αλλα περισσοτερο ψαγμενης ευθυγραμμισης που θυμιζει αγωνιστικο (οχι διοτι η ferrari θεωρω δεν ξερει να στησει ενα αμαξι αλλα διοτι οταν το παρακανεις...την εγγενη ταση του κεντρομηχανου να βγαζει μουτρα να την εξουδετερωνει με λιγο ξεκολημα (ελαχιστο) του πισω μερους-αναποδο τιμονι)...αυτα σε συνδυασμο οτι η αναρτηση πισω δεν εχει και την τρελλη διαδρομη κανουν το αμαξι δυστροπο..επισης ειναι και ψηλοροπο οπως προειπαμε..αρα στις γρηγορες αλλαγες φορτιζει πολυ πισω το αμαξι καθως τα δινει αποτομα ψηλα!στο αμαξι που ειχα για βολτα το φαινομενο υπερστροφης ηταν ακομα χειροτερο καθως τα πισω ελαστικα ηταν ξερα, κατι που ομολογουμενως ξεχασα να αναφερω!

δεν μπορω να σας το περιγραψω καπως καλυτερα...ελπιζω να πηρατε μια ιδεα..γιατι αυτο το αμαξι ειναι δυστροπο στο (ηδη φοβερα υψηλο) οριο του...ειναι ενα old school κεντρομηχανο αμαξι....

Stunt Mike
11-12-10, 11:01
φιλε mike και spyros....να εξηγησω...το ferrari ειναι κεντρομηχανο-πισωκινητο...αρα εχει μια μεγαλη μαζα πισω απο τα καθισματα και το διαφορικο...μπροστα ειναι πουπουλο...και το γεγονος οτι στριβει δεν ειναι θεμα ακριβως ισσοροπιας αλλα περισσοτερο ψαγμενης ευθυγραμμισης που θυμιζει αγωνιστικο (οχι διοτι η ferrari θεωρω δεν ξερει να στησει ενα αμαξι αλλα διοτι οταν το παρακανεις...την εγγενη ταση του κεντρομηχανου να βγαζει μουτρα να την εξουδετερωνει με λιγο ξεκολημα (ελαχιστο) του πισω μερους-αναποδο τιμονι)...αυτα σε συνδυασμο οτι η αναρτηση πισω δεν εχει και την τρελλη διαδρομη κανουν το αμαξι δυστροπο..επισης ειναι και ψηλοροπο οπως προειπαμε..αρα στις γρηγορες αλλαγες φορτιζει πολυ πισω το αμαξι καθως τα δινει αποτομα ψηλα!στο αμαξι που ειχα για βολτα το φαινομενο υπερστροφης ηταν ακομα χειροτερο καθως τα πισω ελαστικα ηταν ξερα, κατι που ομολογουμενως ξεχασα να αναφερω!

δεν μπορω να σας το περιγραψω καπως καλυτερα...ελπιζω να πηρατε μια ιδεα..γιατι αυτο το αμαξι ειναι δυστροπο στο (ηδη φοβερα υψηλο) οριο του...ειναι ενα old school κεντρομηχανο αμαξι....

Ακριβως ετσι!:dblthumb2 Μην το πατε πολυ μακρια παιδια,αν βρειτε προχειρο ενα MG κατα προτιμηση 1.8 ή ενα MR2 και δοκιμαστε να το στριψετε και να το ντριφταρετε.Νεκρο τιμονι,πουπουλο μπροστα,μεγαλη ροπη αδρανειας πισω κατα την υπερστροφη και τις μεταφορες βαρους λογω της κεντρομηχανης λογικης,αποτομο στο οριο.Αμα τελικα το καταφερετε και το πηγαινετε με το πλαι συνεχεια,πολλαπλασιαστε ολα αυτα τα χαρακτηριστικα επι 3 σε ισχυ,κρατημα κι εχετε μια ιδεα του ποσο αποτομη μπορει να'ναι μια F355.Αν δεν τα καταφερνετε με τα μικρα,αφηστε το φερραρι σε αλλα χερια:icon_pai:

EVANGELOS
11-12-10, 17:52
αν είναι φίλος σου θέλω πατηματάκι !!!

πως τώρα από αυτό ... πήγαμε σε ειδικές αναλύσεις για το πως ΣΤΡΙΒΕΙ το Φ355 δεν το κατάλαβα ...

τέσπα ... εγώ πάντως ένα πατηματάκι θέλω να κάνουμε ... και το πως στρίβει σε επαρχιακούς δρόμους το φεράρι ουδόλως με απασχολεί !!!

π.σ. επίσης γιατί όταν λέω σε κάποιον να πατήσουμε κατά 90% καταλήγουμε στο ποιος στρίβει καλύτερα και ότι η ευθεία είναι μ@λακία δεν το έχω καταλάβει ... και μένα μου αρέσει να πηγαίνω σε ωραίες στριφτερές διαδρομές αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το πάτημα είναι μαλάκια ... ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ή ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΜΑΞΙ ... ότι και να έλεγε πριν (ότι η κόντρες είναι μ@λακία , ότι η ευεία δεν του αρέσει κλπ κλπ) ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΗΜΑΤΑΚΙΑ ... έχω 100 παραδείγματα (από το Χάρη μέχρι τον αδερφό του Σάντο) ...

InsaneDriver
11-12-10, 18:04
ότι και να έλεγε πριν (ότι η κόντρες είναι μ@λακία , ότι η ευεία δεν του αρέσει κλπ κλπ) ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΗΜΑΤΑΚΙΑ ... έχω 100 παραδείγματα (από το Χάρη μέχρι τον αδερφό του Σάντο) ...

Φυσικά και η κόντρα-ευθεία είναι μαλακία...

Όταν έχω το αμάξι 9 μήνες και θέλησα μόνο με δύο άτομα να δοκιμάσω να δω τι κάνω με τις μικρές βελτιώσεις μου, αυτό κάτι λέει.

Πάντως ρε Βαγγέλη ώρες ώρες γελάω με αυτά που γράφεις και αραδιάζεις στο φόρουμ αυτό και φυσικά ούτε το 2% των ανθρώπων δεν γνωρίζει τι είναι αυτά που λες.
Βλάσης, μπες ότι δεν μπήκε ταχύτητα, tfrc, counter, heaven και άλλες σκόρπιες πληροφορίες που έχεις συλλέξει από το internet.

Μην τους μπερδεύεις όλους. Δεν διαβάζουν όλοι γκάνγκστερ ούτε τα έχουν ζήσει από κοντά όλα αυτα για να ξέρουν για τι πράγμα μιλάς.

thomelef
11-12-10, 18:08
πως τώρα από αυτό ... πήγαμε σε ειδικές αναλύσεις για το πως ΣΤΡΙΒΕΙ το Φ355 δεν το κατάλαβα ...

τέσπα ... εγώ πάντως ένα πατηματάκι θέλω να κάνουμε ... και το πως στρίβει σε επαρχιακούς δρόμους το φεράρι ουδόλως με απασχολεί !!!

π.σ. επίσης γιατί όταν λέω σε κάποιον να πατήσουμε κατά 90% καταλήγουμε στο ποιος στρίβει καλύτερα και ότι η ευθεία είναι μ@λακία δεν το έχω καταλάβει ... και μένα μου αρέσει να πηγαίνω σε ωραίες στριφτερές διαδρομές αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το πάτημα είναι μαλάκια ... ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ή ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΜΑΞΙ ... ότι και να έλεγε πριν (ότι η κόντρες είναι μ@λακία , ότι η ευεία δεν του αρέσει κλπ κλπ) ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΗΜΑΤΑΚΙΑ ... έχω 100 παραδείγματα (από το Χάρη μέχρι τον αδερφό του Σάντο) ...

xexexe εν τέλει ναι...
πάντως δεν είναι και τελείως κουλό ένα κεντρομήχανο - πολύστροφο αυτοκίνητο 20ετίας,
να είναι αρκετά πιο δίστροπο απο ένα απλό πολύστροφο πισωκίνητο με διαφορικό γειά σας.
πάλι όμως, στην ευθεία οδηγούνται τα πάντα...οκ πιστεύω πως σε ένα ανέβασμα και κάτω
απο κάποιες συνθήκες, να τσαμπουκαλευτεί λίγο πιο άγρια το 355 απο το Μ3. αλλά μην λέμε
κιόλα πως είναι δύσκολο για κάποιον που το έχει δεί το έργο αρκετές φορές...προτείνω πάντως
να δώσετε το 355 στον βαγγέλη και ατός να δώσει το Μ3 στον άλλο οδηγό για την κόντρα...
σαν να βλέπω το έργο...ο βαγγέλης θα αλλάζει στις 5κ :D:D:D:D πανολεθρία το 355 με το
Μ3 10 καρότσες μπροστά...

EVANGELOS
11-12-10, 18:30
μαλ@κία ξε μ@λακία ... αν δεν ήθελες να πηγαίνεις πιο γρήγορα στην ευθεία γιατί έβαλες πρόγραμμα και ιντερκούλερ ρε Χάρη ??? για να μπαίνεις καλύτερα στις στροφές ???

nik200
11-12-10, 19:54
πως τώρα από αυτό ... πήγαμε σε ειδικές αναλύσεις για το πως ΣΤΡΙΒΕΙ το Φ355 δεν το κατάλαβα ...

τέσπα ... εγώ πάντως ένα πατηματάκι θέλω να κάνουμε ... και το πως στρίβει σε επαρχιακούς δρόμους το φεράρι ουδόλως με απασχολεί !!!

π.σ. επίσης γιατί όταν λέω σε κάποιον να πατήσουμε κατά 90% καταλήγουμε στο ποιος στρίβει καλύτερα και ότι η ευθεία είναι μ@λακία δεν το έχω καταλάβει ... και μένα μου αρέσει να πηγαίνω σε ωραίες στριφτερές διαδρομές αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το πάτημα είναι μαλάκια ... ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ή ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΜΑΞΙ ... ότι και να έλεγε πριν (ότι η κόντρες είναι μ@λακία , ότι η ευεία δεν του αρέσει κλπ κλπ) ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΗΜΑΤΑΚΙΑ ... έχω 100 παραδείγματα (από το Χάρη μέχρι τον αδερφό του Σάντο) ...

φιλε ευαγγελε...αν το αμαξι ηταν δικο μου θα ειχαμε ανοιξει χτες (παντα φιλικα...γιατι ετσι ειμαι εγω σαν ανθρωπος)...αν και οπως προειπα δεν ειμαι κοντρακιας..απο την στιγμη που δεν ειναι δικο μου...εγω του το χω μεταφερει και περιμενω αν, πως και γιατι...και φυσικα αμαξι που κανει τωρα 70-80 χιλ εγω δεν παιρνω να βαλω κοντρα....αν μου ζητηθει...

ο μονος λογος που απαντησα γιατι στριβει το αμαξι και τον τροπο του ειναι διοτι δεν μπορουσε να πιστεψει κανεις οτι το αμαξι ειναι πιο δυσκολο απο ενα m3 πχ....οχι για να δειξω τα χερια μου...

απο κει και περα..την εχθρα μου για τις κοντρες την εχω δειξει πολλες φορες...το γεγονος οτι μαζευονται 5 πλουσια παιδια (με τα καλα αμαξια!) που φυσικα αμα σκασουν οι μπατσοι ειτε θα ειναι καβαντζωμενοι ειτε δεν θα τους νοιαζει το "ποσο"..εγω παραμενω πιο λαικος...και ας εχω λεφτα...διοτι δεν μου λεει κατι ενα καλο αμαξι..σου πα...μπορω να το χω και εγω...για μενα μετραει ο οδηγος και μονο...γιαυτο και σεβομαι 5 ατομα που τους σεβονται οδηγικα και ολος ο μηχανοκινητος κοσμος που ξερει και ασχολειται...ειτε αυτο το λενε drift ειτε αναβασεις....οσο για τους κοντρακιδες....τι να το κανω να μπορω να κερδισω μια κοντρα αν δεν μπορω να το ευχαριστηθω στην στροφη το αμαξι μου?εξαλλου ολοι μπορουν να ξεκινησουν ενα αμαξι και να στηθουν στο φαναρι....λιγοι μπορουν ειτε να driftaroyn η να γραφουν χρονο σε μια πιστα...αυτο πιστευω τα λεει ολα....φυσικα τα παντα μαθαινονται...απλα η δυσκολια ειναι πιο μεγαλη!

υγ...στη τελευταια παραγραφο μιλαω γενικα..δεν προσωποποιω....ξεκαθαριζω την θεση μου να μην παρεξηγηθει κανεις...αυτη ειναι η οπτικη μου γωνια και ο τροπος που σκεφτομαι..οποιαδηποτε αλλη λογικη ειναι σεβαστη αλλα δεν την ασπαζομαι..τοσο απλα!

nik200
11-12-10, 20:00
μαλ@κία ξε μ@λακία ... αν δεν ήθελες να πηγαίνεις πιο γρήγορα στην ευθεία γιατί έβαλες πρόγραμμα και ιντερκούλερ ρε Χάρη ??? για να μπαίνεις καλύτερα στις στροφές ???

και εγω που εχω το a3 και το εκανα πρωτο σταδιο..ναι μπορει καμια φορα να κανω καμια κοντρουλα στην ευθεια ετσι για την πλακα...αλλα δεν σημαινει οτι θα παταω με οτιδηποτε κυκλοφορει και θα κανω 800 αλογα τον 1.8T για να τσαγιαζω ολο τον κοσμο!στο κατω κατω δεν συμφερει να καις το καθημερινο σου αμαξι...να περνας καλα κανοντας το λιγο καλυτερο δεν ειναι κακο....το μικροβιο εξαλλου το χουμε ολοι!

EVANGELOS
11-12-10, 20:00
ρε συ Νίκο καλά όλα αυτά αλλά εδώ και 13 σελίδες δεν κατάλαβα

ΠΟΙΟΣ έθεσε το ερώτημα "ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΕΙ ΤΟ Φ355 ???"

τέσπα

nik200
11-12-10, 20:06
ρε συ Νίκο καλά όλα αυτά αλλά εδώ και 13 σελίδες δεν κατάλαβα

ΠΟΙΟΣ έθεσε το ερώτημα "ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΕΙ ΤΟ Φ355 ???"

τέσπα

εγω απλα θεωρησα υποχρεωση μου..απο τη στιγμη που ειχα την τυχη να μπω και να οδηγησω κατι τετοιο, να το μοιραστω....με την δικη μου μικρη η μεγαλη εμπειρια...θεωρω οτι με αυτο τον τροπο σεβομαι και εκτιμω τους υπολοιπους...με το να τους ταξιδευω για λιγο...εστω και με δυο λογακια...και ενα χαζο βιντεο...οπως και εγω το εζησα για λιγο..οι προθεσεις ειναι καθαρα αγαθες...

EVANGELOS
11-12-10, 20:13
ρε συ ναι ... αλλά από τη στιγμή που είπα να πατήσουμε ... εδώ και 13 σελίδες κάνετε ειδικές αναλύσεις ... πως και τι και που ... οι οποίες ξεκίνησαν από το ότι είναι επικύνδυνο να κάνεις κόντρα με το φεράρι ... μετά ήρθαν βίντεο από το ρινγκ ... και μετά ποστ για το πως στρίβει το φεράρι και ότι είναι μ@λακία να κάνεις κόντρες ...

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε ... δεν έχει νόημα να συνεχίσω αφού ότι και πω θα καταλήξει σε ΝΕΟ ΓΥΡΟ αναλύσεων περί κεντρομήχανων και δύστροπων και στροφών και αδράνειας κλπ κλπ ...

είναι σα να παραγγείλεις πίτσα στη ντόμινο ... και να σου λέει ο υπάλληλος πόσο δύσκολο είναι να φτιάξει τη ζύμη και πόσο σπάνια είναι η μοτσαρέλα και πόσο περίπλοκη η παρασκευή της σάλτσας ... ναι ρε παιδί μου ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΦΤΙΑΞΩ .... ΝΑ ΤΗ ΦΑΩ ΘΕΛΩ !!!

nik200
11-12-10, 20:21
ρε συ ναι ... αλλά από τη στιγμή που είπα να πατήσουμε ... εδώ και 13 σελίδες κάνετε ειδικές αναλύσεις ... πως και τι και που ... οι οποίες ξεκίνησαν από το ότι είναι επικύνδυνο να κάνεις κόντρα με το φεράρι ... μετά ήρθαν βίντεο από το ρινγκ ... και μετά ποστ για το πως στρίβει το φεράρι και ότι είναι μ@λακία να κάνεις κόντρες ...

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε ... δεν έχει νόημα να συνεχίσω αφού ότι και πω θα καταλήξει σε ΝΕΟ ΓΥΡΟ αναλύσεων περί κεντρομήχανων και δύστροπων και στροφών και αδράνειας κλπ κλπ ...

είναι σα να παραγγείλεις πίτσα στη ντόμινο ... και να σου λέει ο υπάλληλος πόσο δύσκολο είναι να φτιάξει τη ζύμη και πόσο σπάνια είναι η μοτσαρέλα και πόσο περίπλοκη η παρασκευή της σάλτσας ... ναι ρε παιδί μου ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΦΤΙΑΞΩ .... ΝΑ ΤΗ ΦΑΩ ΘΕΛΩ !!!

θα σου πω πως προεκυψε αυτο...μολις μου λες για την κοντρα...παιρνω τηλ. ενα κολλητο μου (οχι τον ιδιοκτητη) που ειχε φιλος του αυτο το συγκεκριμενο αμαξι....και τον ρωτησα αν εβαλε κοντρα με το εν λογω αμαξι. Εμενα ο ιδιοκτητης ενω με αφηνε να το παταω στις στροφες δεν με αφησε να το πατησω στην ευθεια, οσο περιεργο και αν σου ακουγεται...φοβαται το σασμαν βλεπεις...του χουν πει κατι αστρονομικα ποσα αν χαλασει!Οποτε επιβεβαιωθηκαν και μενα οι φοβοι που ειχα οτι το αμαξι σε κακη ασφαλτο τραβαει σφαλιαρες στις αλλαγες...κατι που επιβεβαιωσε και ο race...φυσικα και το αμαξι θα ειναι μια χαρα σε οδοστρωμα αττικης οδου..αλλα σε αλλες συνθηκες ειναι λιγο περιεργο!

race535
11-12-10, 20:24
Και εγω γνωριζοντας το αυτοκινητο συμβουλεψα τον Νικο να πει στον φιλο του να αποφευγει τις κοντρες/ευθειες γιατι ΑΠΛΑ ξερω οτι το αυτοκινητο εκει δεν δειχνει τις αρετες του!!!

Αλλα στον Βωμο της ελληνικης κοντρας ολα τα σφαζουμε ολα τα μαχαιρωνουμε.

Και για να αλλαξουμε λιγο αερα μιας και ο Κλαρκσον ειπε οτι το 355 ειναι το καλυτερο αυτοκινητο στον κοσμο πηγε και το αγορασε:smashtard

http://www.youtube.com/watch?v=P8YZzGaprtA

InsaneDriver
11-12-10, 21:47
μαλ@κία ξε μ@λακία ... αν δεν ήθελες να πηγαίνεις πιο γρήγορα στην ευθεία γιατί έβαλες πρόγραμμα και ιντερκούλερ ρε Χάρη ??? για να μπαίνεις καλύτερα στις στροφές ???

Πρόγραμμα έβαλα γιατί δεν γίνεται να έχεις τούρμπο, να ξέρεις ότι μπορείς με λίγα χρήματα να πάρεις μερικές δεκάδες αξιόπιστα άλογα και να μην το κάνεις. Είναι must. :love:

Ιντερκούλερ και ψυγείο λαδιού έβαλα γιατί το αμάξι το λιώνω στις διαδρομές με στροφές κτλπ και βράζει. Αν δηλαδή με ενδιέφερε η ευθεία θα είχα κάνει άλλες βελτιώσεις για ιπποδύναμη(πχ downpipes, εισαγωγές, εξάτμιση κτλπ) και όχι αυτές που είναι για ασφάλεια.
Στην ευθεία δεν έχει θέματα με θερμοκρασίες εκτός αν είσαι κοντράκιας και θες να κάνεις παρατεταμένα ανοίγματα χωρίς να πέφτει η απόδοση.

thomelef
12-12-10, 21:41
ρε συ ναι ... αλλά από τη στιγμή που είπα να πατήσουμε ... εδώ και 13 σελίδες κάνετε ειδικές αναλύσεις ... πως και τι και που ... οι οποίες ξεκίνησαν από το ότι είναι επικύνδυνο να κάνεις κόντρα με το φεράρι ... μετά ήρθαν βίντεο από το ρινγκ ... και μετά ποστ για το πως στρίβει το φεράρι και ότι είναι μ@λακία να κάνεις κόντρες ...

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε ... δεν έχει νόημα να συνεχίσω αφού ότι και πω θα καταλήξει σε ΝΕΟ ΓΥΡΟ αναλύσεων περί κεντρομήχανων και δύστροπων και στροφών και αδράνειας κλπ κλπ ...

είναι σα να παραγγείλεις πίτσα στη ντόμινο ... και να σου λέει ο υπάλληλος πόσο δύσκολο είναι να φτιάξει τη ζύμη και πόσο σπάνια είναι η μοτσαρέλα και πόσο περίπλοκη η παρασκευή της σάλτσας ... ναι ρε παιδί μου ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΦΤΙΑΞΩ .... ΝΑ ΤΗ ΦΑΩ ΘΕΛΩ !!!

:rofl2::rofl2::rofl2:
χαχαχαχαχαχαχαχα θεικό...
ρε παιδιά, τι πρίζεται τον
άνθρωπο!!!ένα πάτημα
ζήτησε να κάνει...

Speedy
13-12-10, 18:19
Χα...!!

Που να ζηταγε να οδηγηση την Ferrari δηλαδη..

EVANGELOS
13-12-10, 19:23
.... Εμενα ο ιδιοκτητης ενω με αφηνε να το παταω στις στροφες δεν με αφησε να το πατησω στην ευθεια, οσο περιεργο και αν σου ακουγεται...

Και εγω γνωριζοντας το αυτοκινητο συμβουλεψα τον Νικο να πει στον φιλο του να αποφευγει τις κοντρες/ευθειες ...

και μια και αναφέραμε τον Κλαρκσον πιο πριν

"so there you have it ... IT IS IMPOSSIBLE TO DRIVE A FERRARI F355 ON A STRAIGHT LINE ... and on that bombshell we have to end for tonight ..."

kacey
13-12-10, 23:59
Ε ρε τι μου θυμισε το βιντεο...1997, 17 χρονων, ειχα τελικιασει ενα F355GTS (targa) στην κατηφορα της Συγγρου. Ω ρε μανα μ'...