PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 απλό σειριακό / smg


angelbmw
09-12-10, 09:13
καλημέρα,σε z4 3.0 M54i, θέλω να μάθω όσον αφορά το απλό συριακό με το smg , γενικές διαφορες και σε επίδοσης :dance:

BMW Power
09-12-10, 09:25
Steptronic vs SMG

Το Steptronic είναι ένα πολύ καλό αυτόματο κιβώτιο (όσο καλό μπορεί να είναι ένα αυτόματο) όπως όλα τα αυτόματα ΔΕΝ χτυπά κόφτη αλλά αλλάζει στην επόμενη σχέση όταν φτάσει κοντά στο όριο περιστροφής. Επίσης στο Ε46, E39 & E53 που το έχω δοκιμάσει δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις και τις 2 σκάλες του DSC. Γενικά δεν είχαν προβλήματα αξιοπιστίας.

Το SMG είναι σειριακό κιβώτιο. Δεν έχει τα αρνητικά που ανέφερα πιο πάνω, είναι πιο γρήγορο από το Steptronic και επιπλέον έχεις ξερογκαζιές στα κατεβάσματα!!!

Και τα 2 είναι πιο αργά από το χειροκίνητο.

Δεν θα αγόραζα ΠΟΤΕ σε Ζ4 κανένα από τα 2.

stef
09-12-10, 09:37
Στο Ζ4 Steptronic το DSC απεενεργοποιείται και στις 2 σκάλες...
Ειναι πιο smooth κιβώτιο σε σχέση με το Ζ4 SMG...
Γενικά εαν είσαι κανίβαλος πέρνεις SMG , αλλά φαντάσου ότι σε κάθε αλλαγή ταχύτητας κοπανάει το πράγμα...., ενώ με steptronic δεν καταλαβαίνεις τίποτα...
Επίσης το SMG του Ζ4 είναι το πρώτο που χρησιμοποιούσε η Μ3 Ε36 και όχι η 46άρα.... άρα πολύ παλιό...
Όσο για το αυτόματο ή manual εγώ που ήμουν οπαδός των manual όταν πήρα το Ζ4 μου, γκρίνιαζα συνέχεια τώρα πλέον λέω : Steptronic και ξερό ψωμί!!!

BMW Power
09-12-10, 10:31
stef το δικό σου έχει άλλο κιβώτιο.
(http://bmwfans.info/parts/catalog/24007573807/)
Δεν είναι το ίδιο με αυτό του Μ54
(http://bmwfans.info/parts/catalog/24001423933/)

Για αυτό ανέφερα και το θέμα με το DSC και σε όλα τα άλλα μοντέλα.
Στο 330 που είχα δούλευε ακριβώς όπως και στα υπόλοιπα.

stef
09-12-10, 13:19
Συγγνώμη το προ-facelift Ζ4 με steptronic δεν έχει το ίδιο steptronic με το δικό μου....?
Μάλιστα αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα....
Πάντως σε Ζ4 με Μ54 μοτερ προτιμώ manual και ΜΟΝΟ!!!

orpheus
10-12-10, 18:21
Αν μενεις και κινείσαι σε αστικο περιβαλον πρεπει να κοιταξεις και τα αυτοματα αλλιως μανοιουαλ και αν εισαι μαλιστα και "παλαιας κοπης" οδηγος, τοτε μονοδρομος. Για τα στεπτρονικ δεν εχω διαβασει καλα λογια τωρα παραπανω δεν ξερω

merbeind
15-01-11, 02:10
Δεν νομιζω manual να αλλαζεις πιο γρηγορα απο smg εκτος αν εχεις καριερα σε κοντρες.
Προσωπικα οταν εψαχνα z4 ηθελα smg και μονο γιατι συνδυαζει την ανεση του αυτοματου ενω πατωντας το sport η διαφορα στο ποσο γρηγορα γινονται οι αλλαγες ειναι τεραστια.
Σιγουρα ειναι πισω τεχνολογικα σε σχεση με το smg2 αλλα δεν παυει να ειναι smg...
To καλυτερο θα ηταν να δοκιμασεις πριν αποφασισεις τι θες

KATSAMPOXAKIS
15-01-11, 10:22
παιδια εμενα σε 46αρι 330 steptronic απενεροποιουντε και οι 2 σκαλες dsc
γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το σασμαν του, οντος δε φτανεις κοφτη στην αλλαγη παντος

BMW Power
16-01-11, 10:01
Πώς το έχεις κάνει αυτό?

stef
17-01-11, 11:55
Για τα στεπτρονικ δεν εχω διαβασει καλα λογια τωρα παραπανω δεν ξερω

Αυτά είναι απόψεις και μάλιστα σεβαστές
Εγώ πάλι από την πλευρά μου το steptronic ΔΕΝ το αλλάζω..

djkostas20
17-01-11, 12:58
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι σαν αίσθηση πάντα το χειροκίνητο θα είναι το καλύτερο! Απ εκεί και πέρα πλην αυτόματου διπλού συμπλέκτη που έχει μόνο η καινούρια και αυτό μονο στις 35i και 35is δεν αξίζει κανένα! Έχουν αισθητή καθυστέρηση για τα δικά μου γούστα και έτσι προτιμώ το χειροκίνητο. Βέβαια αυτό στη Πάτρα που δεν έχω κίνηση πολύ. Αν έμενα Αθήνα μόνιμα μπορεί και να είχα τελειώς διαφορετική άποψη μόνο και μόνο λόγω κίνησης και ξεκούρασης από το αυτόματα.
Από κριτικές πάντως που έχω διαβάσει νομίζω ότι το SMG ταιριάζει καλύτερα!

stef
17-01-11, 13:14
Βέβαια αυτό στη Πάτρα που δεν έχω κίνηση πολύ. Αν έμενα Αθήνα μόνιμα μπορεί και να είχα τελειώς διαφορετική άποψη μόνο και μόνο λόγω κίνησης και ξεκούρασης από το αυτόματα.
Από κριτικές πάντως που έχω διαβάσει νομίζω ότι το SMG ταιριάζει καλύτερα!

Εαν ήσουν 90% κέντρο πόλη, θα άλλαζες άποψη..
Όσο για SMG I οδήγησα ένα πριν κανα 2μηνο φίλου μου και μου έβγαλε την πίστη , γκάπα γκούπα σε κάθε αλλαγή...
Sorry αλλά από SMG I προτιμώ steptronic ή DCT το οποίο δεν το αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ προς το παρόν

orpheus
18-01-11, 10:57
Τελικά σημασία έχει που ζει και που κινείτε ο καθένας , αυτό είναι το πιο σημαντικό για το πια μετάδοση θα επιλέξεις

djkostas20
18-01-11, 14:09
Πάντα η χρήση είναι το παν... Αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι θα επέλεγα Ζ4 για την πόλη ας πούμε. Σίγουρα πάντως θα πήγαινα σε αυτόματο. Βέβαια αν έκανα έστω και μία βόλτα την εβδομάδα γκαζιάρικη τότε θα έκανα οικονομίες να πάρω και ένα σμαρτάκι ή ένα μηχανάκι να κινούμαι στην πόλη! Εκτός αν βγάλει κάποια στιγμή η bmw διαθέσιμο σε όλα τα μοντέλα και σε λογικό κόστος το διπλού συμπλέκτη οπότε τότε δεν χάνεις ούτε σε επιδόσεις!