PDA

Επιστροφή στο Forum : OBC LPG


GIANNISKW
11-12-10, 10:43
Ξέρει κανενας αν λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδίου (obc) και δείχνει καταναλώσεις με εγκατάσταση υγραερίου(LPG)

intasg
11-12-10, 11:50
Και εγώ έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα. Σαν μέση κατανάλωση μου βγάζει το OBC 9.1, αλλά δεν συμβαδίζει με τα λίτρα που βάζω. Γεμίζω με περίπου 11.8 λίτρα/100 χλμ.
Η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει ότι δουλεύει κανονικά.
Αν κάποιος όμως γνωρίζει περισσότερα, ας μας ενημερώσει.

GIANNISKW
11-12-10, 13:03
Και εγώ έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα. Σαν μέση κατανάλωση μου βγάζει το OBC 9.1, αλλά δεν συμβαδίζει με τα λίτρα που βάζω. Γεμίζω με περίπου 11.8 λίτρα/100 χλμ.
Η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει ότι δουλεύει κανονικά.
Αν κάποιος όμως γνωρίζει περισσότερα, ας μας ενημερώσει.

Tι αυτοκίνητο εχεις?
οι στιγμιαιες καταναλωσεις ταιριαζουν εν κινηση?
με την αυτονομια τι λεει?
ποιο συστημα εχεις 4ης γενεας

ThaNOS E46coupe
14-12-10, 00:58
παιδιά δέν πρόκειται να δείξει τη σωστή τιμή γιατί είναι φτιαγμένο να δέιχνει την κατανάλωση βενζίνης. αφού λοιπόν χρειάζεται περισσότερο κάυσιμο για να γίνει καυση θα δείχνει και περισσότερη κατανάλωση. όταν μετράει παίρνει πληροφορίες και υπολογίζει ταυτόχρονα τις στροφές του κινητήρα τα χιλιόμετρα που κινείται το όχημα τη μάζα εισερχόμενου αέρα τα καυσαέρια και άλλα που δέν γνωρίζω. απο τη στιγμή που του δίνουμε διαφορετικό υλικό μπερδέυεται το θέμα κάπου και έχουμε λανθασμένες πληροφορίες...δέν ξέρω τί άλλο να πώ!!!

rapid_fast
14-12-10, 01:59
Ξέρει κανενας αν λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδίου (obc) και δείχνει καταναλώσεις με εγκατάσταση υγραερίου(LPG)

Ξέρω..
Δε δείχνει σωστά. Οτι ναναι γράφει, όσο το λειτουργείς με LPG..
Αν το λειτουργείς με βενζίνη δείχνει σωστα..

intasg
14-12-10, 08:24
Φίλε μου έχω Ε46 1.9. Έβαλα το 4ης γενεάς με δεξαμενή 71 λίτρα. Η αυτονομία μέσα στην πόλη είναι περίπου 600-650 χλμ και εθνική 700-750 (ανάλογα με το πόδι κάθε φορά πάντα). Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πρόσφατα πήγα Έδεσσα με μόλις 38 ευρώ καύσιμα.

LefterisK
30-12-10, 13:07
@ intasg
μπραβο φιλε! μια χαρα σε βρισκω! ειναι ωραιο την εποχη που ζουμε να πηγαινεις στο πρατηριο και να γεμιζεις 60~70λτ με μολις 40~50 ευρω....

σε παρακαλω μπορεις να μας πεις 2-3 χρησιμα πραγματακια παραπανω;
δλδ ποσα χρονια το εχεις; ποσα χλμ εχεις κανει απο τοτε που το εβαλες;
επισης μπορεις να μας πεις εαν το προσθετο βαρος της δεξαμενης+το υγραεριο εχει επηρεασει πολυ την ε46 σου, οχι μονο οπτικα (δλδ να εχει κατσει περισσοτερο το πισω μερος κ να εχει σηκωθει το εμπροσθιο) αλλα και ως προς την οδικη συμπεριφορα της, εχει δει μεγαλες διαφορες;