PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινη εκπληξη


tsambu
14-12-10, 14:55
Σαββατο πρωι,πεταγομαι για ψωνια στη γειτονια.Το αμαξι καθαρο.
Γυριζω σε κανα μισωρο, το αμαξι χτυπημενο στο δεξι φτερο.Βαθια λακουβα, σε τρια σημεια, επιασε και νευρο.Ποιος το εκανε? Αντε βρες...
Για καλη μου τυχη, βγαινει ο γειτονας και μου λεει το και το.Ο απεναντι ξεπαρκαρε και κατεβαινοντας με την οπισθεν, τον πηρε πισω απο την κλιση της ραμπας και επεσε επανω σου.
Αντε λεω, θα περιμενω να δω αν θα μου πει.
Δευτερα πρωι,με ειδοποιει και μου λεει τι παιχτηκε.Πηγαινε λεει στις τοπικες επισκευες, και ποσο θα βγει 70, 80 100 ευρω, θα σου τα πληρωσω...
Παω σε γνωστη τετοια εταιρια, μου λεει φιλε, εισαι για φανοποιο.
Και δεν συμφερει να σου το φτιαξει, αλλαγμα φτερου και βαψιμο.
Παω σε γνωστο με ανταλλακτικα.
Καινουριο φτερο,260 ευρωπουλα
Βαψιμο, δεν θελει κανα 100αρι?
Μεταχειρω φτερο 130
Θολος πλαστικος που εσπασε,30 ευρω.
Συνολο κοντα στα 400 για καινουριο, κοντα στα 260 για 2ο χερι.
Προβληματιζομαι, γιατι δεν ηθελε να μπλεξει την ασφαλ.εταιρια του, αλλα δυστηχως η ζημια βγαινει αρκετα.
Να του προτεινω φιλικη δηλωση, ή να αγορασω μεταχειρισμενα φτερο και θολο να τα δωσω σε φαναρτζη να τα αλλαξει και να δωσει απο την τσεπη του?Τι λετε ρε παιδια?
Το αμαξι μου ειναι του 2002 αλλα το προσεχω οπως ολοι μας,ηταν τζιτζι, και θελω καλη δουλεια.Αντε το νεο χρωμα ισως να φαινεται ως μια μικρη δυσχρωμια, αλλα εχει ρισκο η τοποθετηση μεταχειρισμενου πανω?
Απο την αλλη σκεφτομαι, ενταξει, γειτονας ειναι, αλλα κι εγω τι φταιω?Να παω σε καινουριο και να τον πιεσω για αλλαγη με καινουριο?

joseph
14-12-10, 15:04
Mην τρελαινεσαι, το μτχ φτερο οταν βαφτει θα ειναι σαν καινουριο..δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!

BMWE36
14-12-10, 15:09
Τον εχει τοση εμπιστοσυνη τον γειτονα σου? Γιατι δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ειπαν μην κανεις δηλωση και θα στο φτοιαξω και μετα δεν ειδαν λεφτα ποτε. Το καλυτερο ειναι η φιλικη ωστε να εισαι 100% σιγουρος οτι δεν θα τα πληρωσεις εσυ

HULK
14-12-10, 15:10
Να σου κανει δηλωση και να τα πληρωσει η ασφαλεια.Καινουργιο δεν το ειχες εσυ?? Φιλικη κιολας.Σε πληρωνει η ασφαλεια σου και παει και τα περνει απο την δικη του μετα.Τωρα αν δεις και κλαιγεται πολυ βαλε ματεχειρισμενο αφου παρεις τα φραγκα πρωτα βεβαια.

OrpheusDP
14-12-10, 15:24
ΜΗΝ κάνεις καμία επισκευή από μονος σου αν δεν το δει πρώτα πραγματογνώμονας. Άλλως θα έχεις τεράστια νομικά προβλήματα (μη αναγνώριση υπαιτιότητας κ.ο.κ.).

oldcarskickass
14-12-10, 15:56
Ασφαλιστική ρε συ.

Τι πρωτόγονα είναι αυτά;

Αφού την πληρώνει που την πληρώνει.

Και μάλιστα με τέτοιο μέγεθος ζημιάς είναι πιθανό να μην έχει σχεδόν καμία επίπτωση ούτε στο ασφάλιστρό του ούτε στο bonus malus του.

Το λέω γιατί έτσι έκανα εγώ ζημιά στο δικό μου γείτονα και ξεμπέρδεψα με την ασφαλιστική.

Το ποσό ήταν γύρω στα 330€ σύνολο.

Stunt Mike
14-12-10, 16:08
Εννοειται ασφαλιστικη!Μα ουτε και τον ιδιο τον συμφερει να τα πληρωσει απ'τη τσεπη του.Εκτος αν ειναι ανασφαλιστος και στο κρυβει....Για να ξερετε οι ασφαλιστικες δεν επιβαρυνουν τ'ασφαλιστρα αν εχεις μεχρι 2 δηλωσεις ατυχηματος ανα ετος....

ThaNOS E46coupe
15-12-10, 00:10
όπως ακριβως τα λέει ο μηχάλης...ίσως να είναι και ανασφάλιστος....

george316
15-12-10, 08:37
απλα πες του οτι η ζημια βγαινει πολλα και δεν τον συμφερει να τα πληρωσει απο την τσεπη του.αλλωστε οι ασφαλειες γιαυτο το λογο υπαρχουν.νομιζω οτι μπορεις να προκαλεσεις μεχρι δυο ατυχηματα το χρονο πριν σου αυξησουν τα ασφαλιστρα κλπ κλπ

pacman
15-12-10, 11:50
+1000................

απλα πες του οτι η ζημια βγαινει πολλα και δεν τον συμφερει να τα πληρωσει απο την τσεπη του.αλλωστε οι ασφαλειες γιαυτο το λογο υπαρχουν.νομιζω οτι μπορεις να προκαλεσεις μεχρι δυο ατυχηματα το χρονο πριν σου αυξησουν τα ασφαλιστρα κλπ κλπ

rapid_fast
15-12-10, 13:38
Και ανασφάλιστος να είναι, πάλι σε καλύπτει η ασφάλεια σου, αρκει να ξέρεις ποιός είναι..
Πές του απλά την αλήθεια..
Κοστίζει τόσο, θα το πληρώσεις εσύ, ή θα το πάμε με ασφάλεια;;;..
Μη λές ψέμματα, δεν υπάρχει λόγος..

intasg
15-12-10, 15:42
Γιατί όχι με την ασφαλιστική; Οι περισσότερες τώρα παρέχουν προστασία bolus malus για 1 δήλωση/εξάμηνο. Αυτό σημαίνει πως όσο και αν είναι η ζημιά δεν θα έχει καμία επίπτωση στα ασφλιστρά του. Από τη άλλη αν δεν θέλει να κάνει δήλωση και θέλει να πληρώσει, πάρε τον μαζί σου πηγαίνετε σε συνεργείο, συνενοήσου εσύ για τη ζημιά και όταν έρθει η ώρα του κόστους πες στο παλικάρι ότι θα τα βρουν εκείνοι. Να πληρώσει αυτός απευθείας το φανοποιό. Όχι πρώτα εσύ και μετά θα στα δώσει, γιατί δεν πρόκειται να δεις χρήματα.

tsambu
16-12-10, 15:02
Εθνικη Ασφαλιστικη εχει, θα δουμε, περιμενω τηλεφωνημα του.
Απο ονομα η ασφαλιστικη του καλα παει.
Ελπιζω σε φιλικο διακανονισμο γιατι παλια που παλι ειχα παρομοια περιπτωση με το παλιο μου αυτοκινητο, με ειχαν κανει μπαλακι και τελικα εβαλα δικηγορο, εγιναν μυνησεις για εμπαιγμο κλπ.Στο δικαστηριο πληρωσαν πολλα παραπανω και πηρα το αιμα μου πισω,αλλα και εφτυσα αιμα για να τα παρω.
Τωρα αν με δουλεψει ο γειτονας....:shakehead

mike21
16-12-10, 17:00
εάν σου δώσει τα λεφτά στο χέρι πάρτα(το ακριβές ποσό) και μήν ασχοληθείς με την ασφάλεια,εάν σου πεί φτιάχτο και θα στα δώσω μετά φιλική το συντομότερο

PanosB
16-12-10, 20:56
Η πιο σίγουρη λύση είναι η ασφαλιστική, ώστε να είσαι καλυμένος. Απο τη στιγμή που θα καταγραφεί και θα γίνει η δήλωση δεν θα μπορεί να σου πεί τίποτα μετά. Η φιλική δήλωση έχει το καλό οτι εσύ θα πληρωθείς πιο άμεσα, αφού θα πάρεις τα λεφτά απο την δική σου εταιρεία και μετά θα τα βρούν οι ασφαλιστικές μεταξύ τους. Απο την άλλη όμως υπολόγισε οτι η ασφαλιστική δεν θα σου καλύψει όλο το ποσό. Σίγουρα θα σου κόψει ένα ποσοστό λόγω παλαιότητας. Εκτός αν ο φαναρτζής σου είναι γάτα και τα βρεί με τον πραγματογνώμονα, υπερκοστολογίσει την εργασία κλπ κλπ (κατά τα γνωστά νομίζω...), ή καταλήξετε σε μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν ανταλακτικά.
Αν ο γείτονας σου κάνει πίσω, συμβουλέψου τον ασφαλιστή σου για το τί θα κάνεις. Αν έχεις στο συμβόλαιο σου νομική προστασία νομίζω οτι μπορούν να σε βοηθήσουν στην περίπτωση αυτή.

P.S
19-12-10, 11:05
Η πιο σίγουρη λύση είναι η ασφαλιστική, ώστε να είσαι καλυμένος. Απο τη στιγμή που θα καταγραφεί και θα γίνει η δήλωση δεν θα μπορεί να σου πεί τίποτα μετά. Η φιλική δήλωση έχει το καλό οτι εσύ θα πληρωθείς πιο άμεσα, αφού θα πάρεις τα λεφτά απο την δική σου εταιρεία και μετά θα τα βρούν οι ασφαλιστικές μεταξύ τους. Απο την άλλη όμως υπολόγισε οτι η ασφαλιστική δεν θα σου καλύψει όλο το ποσό. Σίγουρα θα σου κόψει ένα ποσοστό λόγω παλαιότητας. Εκτός αν ο φαναρτζής σου είναι γάτα και τα βρεί με τον πραγματογνώμονα, υπερκοστολογίσει την εργασία κλπ κλπ (κατά τα γνωστά νομίζω...), ή καταλήξετε σε μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν ανταλακτικά.
Αν ο γείτονας σου κάνει πίσω, συμβουλέψου τον ασφαλιστή σου για το τί θα κάνεις. Αν έχεις στο συμβόλαιο σου νομική προστασία νομίζω οτι μπορούν να σε βοηθήσουν στην περίπτωση αυτή.+1000.......

tsambu
27-01-11, 21:21
Η συνεχεια και το ...τελος του θεματος.
Λοιπον ο γειτονας εκανε τη δηλωση, επικοινωνησα με την ασφαλιστικη του και μου ειπε πηγαινετε το οπου θελετε.
Ακουσα για καποιον καλο τεσπα, εγω δεν ηξερα κανεναν, πηγαινω, μου λεει για μεταχειρισμενο φτερο 550 ευρω.Ασε που και καινουριο να βαλουμε η Εθν.ασφαλιστικη δεν θα κοψει τιποτε λογω παλαιοτητος(!)
550 για μεταχ, φτερο μου φανηκαν πολλα.
Παω σε γνωστη αντιπροσωπεια οπου ειμαστε πελατες η οικογενεια απο την εποχη του 80.
Το βλεπουν, αλλαγη μου λενε 850 ευρω!Καινουριο.
Τεσπα το αφηνω εκει, με παιρνουν τηλεφωνο, το ειδε λεει ο πραγματογνωμονας, κοβει 20% λογω παλαιοτητος.
Του λεω αστο, θα περασω απο κει να τα πουμε.
Πηγαινω, ανοιγει την καρτα οπου μας εχουν φυσικα φακελωμενους,μολις του ειπα για εκπτωση καθως τα 850 μου φανηκαν πολλα, οι ανθρωποι ανταποκριθηκαν, και μου εκοψαν το 20% ως εκπτωση.
Κανανε αριστη δουλεια, και σε επικοινωνια μου με την ασφαλιστικη με πληρωσαν σε δυο λεπτα.Δεν πιστευα στα ματια μου.
Συμπερασμα πρωτο: "μικρες" ζημιες κοστιζουν μια περιουσια.Ακου ενα φτερο 850 ευρω...
Δευτερον: δεν περιμενα ο αντιπροσωπος ανατολικα να συμπεριφερθει τοσο θετικα.Και να πεις δεν εχουν δουλεια...
Τριτον: Eπαθα πλακα με την αντιμετωπιση της ασφαλιστικης.Δεν ειναι οτι πληρωθηκα αμεσως, αλλα η ολη αντιμετωπιση τους, τι τηλεφωνα θα χρησιμοποιησω, σε ποιους θα μιλησω, ποτε, ολα στην πενα.
Τι να πω, σπανια η δουλεια μου γινεται με την πρωτη οπως τωρα.
Παλιοτερα για 150 ευρω με τρεχανε 3 μηνες.
Τεσπα ειναι να μην σου τυχει.Μονο ο χρονος που χανεις απ την δουλεια σου...

stauros772000
28-01-11, 00:03
οταν λες 550-850 για φτερο,εννοεις το πισω δεξια,ε?εχει δουλεια το πισω κοματι.

ermis1975
28-01-11, 14:06
Τέλος καλό όλα καλά. Πλέον όλα τα συνεργεία κάνουν εκπτώσεις και παρακαλάνε! Εγώ τυχαία πήγα σε 1 αντιπροσωπεία που πήρε ενας φίλος μου αμάξι και μόλις είπα οτι έχω το ίδιο... μου λένε, έλα σε εμάς και θα έχεις έκπτωση για πάντα! Απο εκεί και πέρα διαπραγματεύεσαι.
Τώρα για το 20% που δε πληρώνουν πολλές λόγο παλαιότητας ή οποιοδήποτε ποσοστό, έχω τις ενστάσεις μου! Εφόσων δε φταίς και έχεις για κάποιο λόγο αυτοκίνητο "παλιό" και σου κάνει κάποιος ζημιά, τότε γιατί να πληρώσεις εσύ για την απροσεξία του άλλου? Αν θέλει πχ να βάλει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό η ασφάλεια, ας βρεί να στο φέρει να το βάλεις. Και στο κάτω κάτω, γιατί μεταχειρισμένο? Εσύ τί φταίς?

BMW Power
28-01-11, 14:24
Πολύ σωστά τα λες, έτσι θα έπρεπε να είναι τα πράγματα αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι με τις ασφάλειες.

Αντών///is
28-01-11, 14:40
Κάπου πήρε τ' αυτί μου, πως η μέθοδος της "μείωσης αξίας ανταλλακτικών λόγω παλαιότητος οχήματος" είναι παράνομη. Κάτι προβλέπεται από οδηγίες της Ε.Ε. νομίζω;
Υπάρχει κάποιος νομικός ή ασφαλιστικός πράκτορας ή οποιοσδήποτε, τέλος πάντων, που να γνωρίζει επί του θέματος;

tsambu
30-01-11, 21:32
οταν λες 550-850 για φτερο,εννοεις το πισω δεξια,ε?εχει δουλεια το πισω κοματι.

To εμπρος δεξια Σταυρε.

BMW Power
31-01-11, 09:10
Δεν παίζει με τίποτε αυτή η τιμή (850) για 1 φτερό, εκτός και αν χρειαζόσουν και άλλα ανταλλακτικά.

Δες εδώ πόσο κοστίζει (http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/520i-M52/LHD/M/2003/browse/bodywork/side_panel_front/) βάλε και ΦΠΑ και μεταφορικά και ότι άλλο θες, 850 δεν φτάνει με τίποτε!

tsambu
31-01-11, 12:49
Το ποσο προ εκπτωσης ηταν 862 ευρω, και με την εκπτωση 706.
Απο την ασφαλιστικη πηρα στο χερι ακριβως 700 ευρω.
Δυστηχως εδωσα το προτοτυπο με την αναλυση του λογαριασμου στην ασφαλιστικη.
Το ποσο περιελαμβανε ενα καινουριο φτερο εμπρος δεξια περιπου 260 ευρω, ο θολος εσωτερικα(περιπου 32 ευρω),υλικα βαψιματος και εργασια.Με φπα συνολο 862.
Μου εκαναν 20% εκπτωση στα υλικα, 15% στην εργασια ή αναποδα δεν θυμαμαι.
Για τα υλικα βαφης πληρωσα 158 ευρω νομιζω και 200+ για εργασια.
Ειχε και κατι ψιλολογια, σκλυρηντικα κλπ.
Αρκετα μεν, αλλα αυτα ζητησαν.

stauros772000
01-02-11, 11:49
ἕχουν ξεφυγει εντελως οι τιμες.αν δεν ξερεις,λες"δεν παει στο διαολο?'',αλλα οχι και ετσι.κατι τετοια βλεπω,και τωρα που θα βγαλω την δικια μου,ηθελα να παω σε συνεργειο για συμπλεκτη,αλλα μαλλον θα το κανω μονος.προ εβδομαδος πηγα για την μιζα στο φορτιγακι μου,για ενα δαχτυλιδι αλλαγη,και μου βγηκε 90 ευρα.και λεω:δλδ αν επαιρνα ανακατασκευασμενη ποσο θα κοστιζε?(120 εκανε .........και θα ειχα και την παλια για ανταλακτικα...).

tsambu
17-02-11, 00:50
Σταυρε, τωρα το θυμηθηκα μετα απο καιρο.
Τις προαλλες που ειχα το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια για το φτερο, τους ρωτησα και για το λαστιχο πανω απο το παρμπριζ που ξεραθηκε πληρως και θελει αλλαγη.
Μου ειπαν οτι αν κολλησε με την κολλα του παρμπριζ θελει σπασιμο το παρμπριζ, αλλιως δεν αλλαζει. Μια στις 10 σαν περιπτωση αλλα πιθανη.Ισχυει αυτο?

stauros772000
17-02-11, 06:53
αν λες για το λαστιχο που εχει περιφεριακα το τζαμι,και το πισω,δεν χρειαζεται να σπασεις το τζαμι,γιατι δεν ειναι κολλημενο απο το εργοστασιο.αλλα τι μλκιες λενε;και κολλημενο να ειναι το τραβας και κοβεται και βαζεις το καινουριο.τον κοβω και τον πεταω,αν πας σε αντιπροσωπια και δεν εισαι παρων θα σου πουν οτι" δεν εβγαινε και επρεπε να σπασουμε-αλλαξουμε το παρμπριζ".ενα ανταλακτικο των 30(?) ευρω θα σου βγει 200........

εκτος αυτου,το τζαμι βγαινει και χωρις να το σπαζεις,με ατσαλινη λεπτη μπετονια.τι μπαρουφες σκαρφιζονται για να βγαλουν εξτρα κερδος????????????????????????????????

tsambu
17-02-11, 08:09
Για να καταλαβεις, οταν τους ρωτησα ποσο θα μου βγει να το αλλαξω, η πρωτη τους αντιδραση ηταν, ασφαλεια για θραυση παρμπριζ εχεις?
Αν δεν εχεις πηγαινε κανε πρωτα και μετα ελα γιατι στο 10% των περιπτωσεων κολλαει το λαστιχο με την κολλα του παρμπριζ και.....μπλα μπλα μπλα....