PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΥΣΙΔΕΣ "Η ΠΑΝΙΑ ΧΙΟΝΙΟΥ


MARIOS!
16-12-10, 22:16
Γεια χαρα σε ολους,εχει χρεισημοποιησει κανεις αυτα τα ειδεικα πανια για το χιονι; εχουν αποτελεσμα,φθειρονται ευκολα, αξιζουν τα λεφτα τι παιζει;(http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190477789205&ssPageName=STRK:MEWAX:IT )

nfot
16-12-10, 22:35
Γενικα εχω ακουσει καλα λογια για τα πανια, αρκει να μην τα πας σε ασφαλτο, επειδη δεν αντεχουν.
Παντως, ψαξε και στην τοπικη αγορα και κανα Praktiker. Εχω βρει με 65 γιουρια στην ελληνικη αγορα, για 255/35/18.

intasg
16-12-10, 23:18
Σε Ε46 με 17 ζάντες. ¶ψογο κράτημα στο χιόνι με 50χλμ χωρίς θόρυβο. Εγώ έχω κάτι γερμανικά τρία χρόνια τώρα. Είναι τα ίδια. Απλά δεν θέλουν άσφαλτο. Αν όμως χρειαστεί να πατήσεις πήγαινε με 10-20 χλμ για να μη σκιστούν. Μετά θέλουν καλό στέγνωμα για να μην σαπίσουν. Πολύ καλύτερα από αλυσίδα και πολύ εύκολα στην τοποθέτηση, χωρίς να κρυώνεις.

Stunt Mike
16-12-10, 23:31
Πολυ καλυτερα τα πανια απο οποιαδηποτε αλλη μεθοδο(πλην των χιονολαστιχων βεβαιως).Η βλακεια που κανουν οι περισσοτεροι φοβιτσιαρηδες οδηγοι με την τυπικη Ελληνικη ωχαδερφιστικη βαρεμαρα τους,ειναι να τα βαζουν με ελαχιστο χιονακι,μην γλυστρησει το εργαλειο και τα βγαζουν οταν παρκαρουν στην ταβερνα μετα απο 10χλμ ασφαλτοδρομο!!Εεε ποσο ν'αντεξει ρε μαγκα???

paris320ci
17-12-10, 06:43
Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αυτα?
http://www.dcperformance.co.uk/michelin_snow_chains.jpg

Michelin Easy Grip (http://www.dcperformance.co.uk/cheap/302883/michelin-easy-grip-snow-chains/mitsc-l13.html)

x318big
17-12-10, 08:25
εγω προσπαθησα με πυκνο χιονι να βαλω τα πανια και ηταν αδυνατον,δεν εφτανε το χερι μου μεσα για να τα τραβηξω με τιποτα ,με αποτελεσμα να μεινω στα χιονια,ισως με χρηση γρυλου να ειναι ευκολο.

intasg
17-12-10, 13:08
Εάν είναι χαμηλωμένο (εμένα είναι), το σηκώνεις λίγο με γρύλο και τα περνάς. Δεν είναι ανάγκη να σηκωθεί ο τροχός, ίσα ίσα να περνούν τα χέρια σου μεταξύ φτερού και τροχού. Περνάς το μισό το κάνεις λίγο μπρος και μετά περνάς και το άλλο μισό. Στην πορεία στρώνει μόνο του. Δεν χρειάζεται να τα εφαρμόσεις τέλεια.
άλλωστε το γράφουν και οι οδηγίες.

x318big
17-12-10, 17:16
ναι το καταλαβα οτι με γρυλο κατι γινεται ,βεβαια οταν στο δειχνει ο πωλητης ειναι λες και θα καθαρισεις τα τζαμια ας πουμε ,τοσο απλο,αμα σε πιασει το χιονι ,δεν ξερω το πως θα μπει ο γρυλλος ισως επρεπε να τα βαλω πιο νωρις....

bimmer-corfu
18-12-10, 09:33
πάντως σε site εξωτερικού που κοίταζα λένε ότι τα μόνα πανιά που αξίζουν είναι τα autosock

E36-Hartge
19-12-10, 17:21
Τα έχω 3 χρόνια τώρα και είναι απίστευτα βολικά και με έχουν βγάλει απο πολλές δύσκολες καταστάσεις.
Φέτος λόγο χαμηλωματος είναι πιο δύσκολη η τοποθέτηση τους.
Τα έχω περπατισει και σε στεγνο δρόμο αλλα χωρίς να τα ζορίσω όπως και αν είχα αλυσιδες.
Τα αγόρασα απο Ελλάδα 75ευρω αρα η τιμή απο ebay είναι κατα πολύ καλύτερη.

pyrros25
22-12-10, 03:02
Γεια χαρα σε ολους,εχει χρεισημοποιησει κανεις αυτα τα ειδεικα πανια για το χιονι; εχουν αποτελεσμα,φθειρονται ευκολα, αξιζουν τα λεφτα τι παιζει;(http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190477789205&ssPageName=STRK:MEWAX:IT )

marie ειναι πολυ καλα τα πανια. Τα εχω χρησιμοποιησει παρα πολλες φορες και κανουν δουλεια. Φαντασου οτι εχω 19αρες. Προσοχη όμως στην άσφαλτο....Εκεί φθίρονται γρηγορα. Ιδανικα για χαμηλωμενα

RallyArt
22-12-10, 14:51
Ρε παιδια για 265/30/19 χαμηλωμένο τι κάνουμε;

BMW Power
22-12-10, 15:34
Δεν πάμε στα χιόνια

Konstantinos335i coupe
13-01-12, 23:37
Να επαναφερω και εγω το θεμα στη συζητηση ψαχνομαι για πανια η' τα αλλα τα πλαστικα που λενε οτι μπαινουν στο λεπτο. φοραω 245 35 19 μπορει και να επιστρεψω και στα 255 σε μια 335ι ε92(πηγα 245 επειδη εβρισκε στο θολο) στην αutoplus πρωτα απολα δεν ειχαν τετειες διαστασεις και μου ειπαν οτι οι κουβερτες δεν θα μπορουσαν να μπουν επειδη δεν εχει αρκετο χωρο(δεν το εχω χαμηλομενο) και προσπαθησε να μου πουλησει τα πλαστικα με 600 ευρο.για δωστε μου τα φωτα σας.ευχαρισω

Makis_
14-01-12, 08:36
Να επαναφερω και εγω το θεμα στη συζητηση ψαχνομαι για πανια η' τα αλλα τα πλαστικα που λενε οτι μπαινουν στο λεπτο. φοραω 245 35 19 μπορει και να επιστρεψω και στα 255 σε μια 335ι ε92(πηγα 245 επειδη εβρισκε στο θολο) στην αutoplus πρωτα απολα δεν ειχαν τετειες διαστασεις και μου ειπαν οτι οι κουβερτες δεν θα μπορουσαν να μπουν επειδη δεν εχει αρκετο χωρο(δεν το εχω χαμηλομενο) και προσπαθησε να μου πουλησει τα πλαστικα με 600 ευρο.για δωστε μου τα φωτα σας.ευχαρισω


Αυτά που σου είπε είναι όλα σωστά.
Απλά μπορεί να ήταν λίγο υπερβολικός για να σου πουλήσει τα λαστιχένια...
Εγώ τα έχω και τα δύο και σου λέω οτι δεν υπάρχει σύγκριση ούτε στην ευκολία ούτε στην αντοχή.
Οι κάλτσες είναι λύση ανάγκης και στιγμής. Οι άλλες αποτελούν πολύ πιο ολοκληρωμένη και μακροχρόνια λύση...
τα μειονεκτήματά τους είναι οτι κοστίζουν και πιάνουν χώρο μιας βαλίτσας στο πορτ μπαγκαζ.

kplc16
14-01-12, 10:55
τα πλαστικα αποδιδουν στο παγο, εξισου καλα με τις αλυσιδες;

Η καλτσα στο παγο σε μπροστοκινητο με απογοητευσε.

Χρησιμοποιω χιονολαστιχα σε μπροστοκινιτο και πολυ σπανια χρησιμοποιω αλυσιδα οταν εχει παγο και ειμαι παρκαρισμενος απο το βραδυ.(Βασιλιτσα)

Makis_
14-01-12, 13:51
τα πλαστικα αποδιδουν στο παγο, εξισου καλα με τις αλυσιδες;





Και καλύτερα γιατί έχουν και καρφιά πάνω...

Υ.Γ. Βασιλίτσα...??? Η περιοχή σου ?

Konstantinos335i coupe
15-01-12, 11:45
Oποτε αν φορας λαστιχα 19αρια σε τετοιες διαστασεις πας βουνο μονο την ανοιξη η' σκας 600 για τα λασχιχενια?

x318big
15-01-12, 12:26
Oποτε αν φορας λαστιχα 19αρια σε τετοιες διαστασεις πας βουνο μονο την ανοιξη η' σκας 600 για τα λασχιχενια?
αφηνεις τα χιονια για τους αλλους.

Makis_
15-01-12, 13:02
Oποτε αν φορας λαστιχα 19αρια σε τετοιες διαστασεις πας βουνο μονο την ανοιξη η' σκας 600 για τα λασχιχενια?

Σε αυτές τις διαστάσεις ο,τι είναι να βάλεις το βάζεις πριν μπεις στα χιόνια, μετά δεν μπορείς.
Και εδω κερδίζουν πόντο οι αλυσίδες που αντέχουν και σε χρήση εκτός χιονιού...

Dim77
15-01-12, 13:04
Oποτε αν φορας λαστιχα 19αρια σε τετοιες διαστασεις πας βουνο μονο την ανοιξη η' σκας 600 για τα λασχιχενια?

Δίνεις 1000 ευρώ για ένα σετ φτηνών ζαντών 17-18'' με χειμερινά ελαστικά 225-45-17 (225-40-18)

Παρεμπιπτόντως, το Ε92 είχε από τη BMW ζάντες 19'' με 265-30-19 εργοστασιακά που σημαίνει ότι δεν έβρισκαν πουθενά με κανένα τρόπο. Πως σου έβρισκε και έβαλες 245?

Konstantinos335i coupe
15-01-12, 17:38
το αυτοκινητο αγοραστηκε με τις 19αρες ασσυμετρες schnitzer me lastixo ran flut 255x35x19 χωρις να τους εχω δωσει διαστασεις ελαστικου παρο μονο το οτι ηθελα τις συγκεκριμενες 19αρες. μετα απο καιρο ακουγα ενα οχι γδουπο αλλα σαν φυσημα στο πισω μερος οταν επεφτα σε βαθουλοματα οχι λακουβες αλλα δεν εδωσα σημασια ελεγα οι αναρτησεις θα τερματιζουν.μετα απο κανα χρονο διαπιστωσα οτι τα γραματα απο την εξω μερια του πισω λαστιχου ειχαν φαγωθει καταλαβα οτι εβρισκαν στο θολο. anyways πηγα το αυτοκινητο με τον ξαδερφο μου σε ενα λαστιχα και μου ειπε οτι ειχαν βαλει καποιο δαχτυλιδι και επισης οτι δεν ειχαν τοποθετηθει σωστα.αλλαξα σε 245 και δεν παιζει προβλημα τωρα και μου φαινεται οτι εχει καλυτερη κυληση.

e60///M
01-02-12, 09:13
Συνονοματε φιλε μου αυτο ειναι καθαρα θεμα λαθους επιλογης οφσετ καθως αν οπως λεει ο Dim εβγαινε με 265(και φυσικα το πιστευουμε) απο τη μανα του και εσενα εβρισκε με 255 σημαινει οτι η ζαντα ηταν πιο εξω.

Ασε δε που αυτοι που εβαλαν τα λαστιχα προφανως δεν το κατειχαν και πολυ αλλιως θα εβαζαν το 265/30 και οχι 255/35 που ειναι και πιο μεγαλο προφιλ αρα ενας λογος παραπανω να βρισκει.

paganis
20-12-12, 17:21
εδω και χρονια ειμαι πιστος οπαδος του πανιου εναντι της αλυσιδας!
την περασμενη βδομαδα βρεθηκα στα ζαγοροχωρια...την πρωτη μερα ειχε λιγο χιονι, αλλα συντομα το ελιωσε..
κοιμηθηκα λοιπον με ξαστερο ουρανο...ξυπνησα με αρκετο χιονακι..και το αυτοκινητο βρισκοταν στο κατω παρκινγκ του ξενοδοχειου...και εναν ανηφορικο κακοτραχαλο δρομο, ενδιαμεσα μεχρι τον κεντρικο
εβαλα τα πανακια μου...βγηκα απο το παρκινγκ...πατησα το χιονακι μου...και προσπαθησα να ανεβω την ανηφορα! το χιονι ηταν περιπου στους 20 ποντους απατητο...το αμαξι καταφερε να βγει στον κεντρικο...αλλα λογω αρκετου σπινιαρισματος σε ενα σημειο που ειχε αποκλειστικα παγο, αφησα 2 απο τις καθετες ενισχυσεις ! μπορω να πω,οτι δυσκολα τα πανια θα σε αφησουν...αλλα η αντοχη τους ειναι μικρη ! τα πανια ειναι της goodyear...και φυσικα θα ξαναπαρω τις ιδια(νομιζω 120ευρω ειχαν)...αλλα παντα πλεον,θα εχω μαζι μου και ενα σετακι κανονικες αλυσιδες..μιας και σε κακοτραχαλους δρομους...δεν αντεχουν οι αλλες...

Nickolas_s2k
20-12-12, 17:52
.. κοιμηθηκα λοιπον με ξαστερο ουρανο...ξυπνησα με αρκετο χιονακι..εβαλα τα πανακια μου...βγηκα απο το παρκινγκ...πατησα το χιονακι μου...και προσπαθησα να ανεβω εναν ανηφορικο κακοτραχαλο δρομο! το χιονι ηταν περιπου στους 20ποντους απατητο...

Μπραβο Μπεμπη ..καλα ομως να ρωτησω κατι .. Πρωινο δεν εφαγες ? Νυστικος εβαλες τα πανακια σου ρε ? Και το χιονακι πρωινιατικα τι σου εφταιγε να το πατησεις 20 ποντους στρωμενο ? ωραιο δεν ηταν στον ανηφορικο κακοτραχαλο δρομο ? :chair: που θες ...

paganis
20-12-12, 18:30
Μπραβο Μπεμπη ..καλα ομως να ρωτησω κατι .. Πρωινο δεν εφαγες ? Νυστικος εβαλες τα πανακια σου ρε ? Και το χιονακι πρωινιατικα τι σου εφταιγε να το πατησεις 20 ποντους στρωμενο ? ωραιο δεν ηταν στον ανηφορικο κακοτραχαλο δρομο ? :chair: που θες ...

ενοητε μπουλη...πως εφαγα πρωτα το deluxe πρωινο μου..για να χω δυναμεις! αφου σκεφτηκα για μια στιγμη , να μην βαλω τα πανια...και το σπρωξω μονος μου, στην ανηφορα...μιλαμε για τουρμπο καταστασεις...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/smiley_abxe.gif

Nickolas_s2k
20-12-12, 18:46
Παλι καλα που δεν εσμπρωξες φαγωμενος γιατι τοτε θα μιλαγαμε για το fail του αιωνα..θα σε κλαιγαν κι οι ρεγγες καημενε χαχαχαχαχαχαχ μου θες και πρωινο deluxe.. θα φαγες εκει περα καμια γιαουρτη πυχτη με τον κεσε τον πυλινο και το βαφτισες deluxe !!!

Vassilis E46 Cabrio
20-12-12, 22:11
την περασμενη βδομαδα βρεθηκα στα ζαγοροχωρια...

Την επόμενη φορά να πιούμε κανα καφεδάκι....Έτσι?????

paganis
20-12-12, 23:02
Την επόμενη φορά να πιούμε κανα καφεδάκι....Έτσι?????

θα αργησω τωρα να ξανα ανεβω επανω...αλλα την επομενη θα το θυμηθω...ωραια μερη εχετε...