PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΕΜΠΕΛΗ ΣΕ Ε46 COUPE!!!!!!!


ThaNOS E46coupe
20-12-10, 23:51
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΛΑΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ....:icon02:Ξεκινάμε αφαιρόντας τη λαβή και του χειροφρένου..29051 και το λεβιέ ταχυτήτων...

ξεβιδώνουμε τις δύο μικρές βίδες που συγκρατούν την κονσόλα των παραθύρων και την κονσόλα που χωρίζει τον οδηγό απο το συνοδηγό...29052

αφαιρούμε το πίσω τασάκι 29053. μέσα στη βάση που κάθεται το πίσω τασάκι υπάρχουν δύο βίδες πλαστικές. τις ξεβιδώνουμε.... και μπορούμε να βγάλουμε την παλιά κονσόλα..
προσοχή στη φύσα που δίνει ρέυμα στα αλάρμ και στο κεντρικό κλείδωμα...αφαιρούμε τη φύσα. βγάζουμε την κονσόλα και στο απο πίσω μέρος βλέπουμε δύο λαμάκια που συγρατούν απάνω στην κονσόλα το διακοπτάκι του αλάρμ-κλειδαριών...τα πιέζουμε με ένα λατσαβίδι με προσοχή και σπρόχνουμε τον διακόπτη.
29054

έχουμε λοιπον βγάλει την κεντρικη κονσόλα . ο Γερμανός έχει προβλέψει οτι είμαστε μπαξάκιδες και μας έχει χαράξει απο τη μαμά τη μοκέτα ωστε να μπορούμε να την αφαιρέσουμε χωρίς να χρειαστεί να την κόψουμε...29055

στα σημεία 1 και 2 υπήρχαν οι βίδες που συγκρατούν το χειρόφρενο ενώ στο σημείο 3 υπάρχει αναμονή να βιδώσουμε την τρίτη βίδα που κάθεται ο τεμπέλης..29056 απάνω απο την τρύπα υπάρχει συλικόνη απο το εργοστάσιο...τη βγάζουμε με ένα κατσαβίδι
βιδώνουμε τις νέες βίδες 1-2-3 που είναι πιό μακρυές απο τις εργοστασιακές29057

29058
τραβάμε το χειρόφρενο τέρμα ψηλά..όσο πάει.(αλλιώς δέ χωράει να περάσει το μοχλός του χειρόφρενου μέσα απο την υποδοχή)..περνάμε την κοσόλα μέσα απο τον τεμπέλη και την τοποθετούμε στις βάσεις της..
βιδώνουμε ξανά τις βιδες που συγρατούν τις δύο κονσόλες(λεβιέ-χειρόφρενου)29059 βίδώνουμε και τις υπόλοιπες στο τασάκι τοποθετουμε τα περισευούμενα(ποτηροθήκη και φούσκες χειρόφενου και λεβιέ) και είναι έτοιμος...ΚΑΛΕΣ ΤΕΜΠΕΛΙΕΣ.:friday:......υπολοιπες φωτο αυριο...με το φώς της ημέρας....

ThaNOS E46coupe
21-12-10, 00:18
είναι γνήσιος καινούριος !!!! το κόστος αγοράς ήταν 180 ευρώ χωρίς φπα.άν ήθελα απόδειξη θα πλήρωνα 21% παραπάνω... και δέκα ευρά μεταφορικά απο θεσσαλωνίκη καλαμάτα...σύνολο 190....η αγορά έγινε απο το car.gr...και ο πωλητής ήταν άψογος στη συνεργασία μας.. μόνο που έκανε 5 μέρες να μου το στείλει για να μή το βάλει σε κούριερ λόγω μεγέθους συσκευασίας. και έτσι μου το έστειλε με το κτέλ...

BMW Power
21-12-10, 09:13
Μπράβο Θάνο για το DIY

///M_Spartan
21-12-10, 09:42
Πανω στην..........καψα του νυχτιατικα εκανε την τοποθετηση
ο τρελος !!!!!!!!
χαχαχαχα

ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ ρε Θανο που ασχολεισαι
και τα καταφερνεις στο τελος !

ThaNOS E46coupe
21-12-10, 10:52
ευχαριστώ πολύ παιδιά...είμαι άρρωστος το ξέρω!!!!!!!!!:D

giannis_compact
21-12-10, 13:03
Aπλα μια διευκρινιση...Ο λεβιες ταχυτητων δε χρειαζεται να βγει,απλα να ξεκουμπωθει η φουσκα χρειαζεται μετα φαινονται οι βιδες!

ThaNOS E46coupe
21-12-10, 14:06
Aπλα μια διευκρινιση...Ο λεβιες ταχυτητων δε χρειαζεται να βγει,απλα να ξεκουμπωθει η φουσκα χρειαζεται μετα φαινονται οι βιδες!

ναι γιαννη απλά τον έβγαλα για να έχω ευχέρια χώρου...:cheers:

giannis_compact
21-12-10, 14:43
Καλα εκανες Θανο, βολευει περισσοτερο!!

rapid_fast
21-12-10, 16:44
Οοοοουυυυ ρε τεμπέληηηηηηηη
+100000
(δε με αφήνει κλασσικά το σύστημα)

ThaNOS E46coupe
21-12-10, 21:46
χαχαχα.χόρτασα αραλίκι παναγιώτη!!!!!..πάντως ρε παιδιά νομίζω οτι αγόρασα άλλο αυτοκίνητο...ξαφνηκά απολαμβάνω τις βόλτες μου όσο ποτε!!!! σάν κάτι να έλειπε απο κει μέσα... αργότερα θα μπεί και το dynavin...το έχω ερωτευτεί τρελά....και πολύ πολύ αργότερα ένα τιμονάκι με πολλαπλές λειτουργείες....τί να κάνω...άδειο ήταν το ρημάδι..αλλα με 11.000 πριν ενάμιση χρονο τί να έπαιρνες????

Dim77
27-12-10, 13:17
Απαράδεκτος :mad:

Nα το βγάλεις και να το ξαναβάλεις ημέρα με ηλιοφάνεια για καλό φωτισμό στις φώτο :D :D
:smokin:

ThaNOS E46coupe
27-12-10, 14:02
ευχαριστώ πολύ δημήτρη...τώρα που έμαθα πως γίνεται....θα το κάνω:D

ThaNOS E46coupe
28-02-13, 17:02
γεια σας φιλαρακια μου...μπορει μερικες καταστασεις να με κρατανε μακρυα απο την παρεα σε καθημερινη βαση, αλλα να ξερετε οτι διαβαζω τα νεα σας και ας μη γραφω και τοσο συχνα...κανω λοιπον ενα up σε αυτο το παλιο θρεντ για καποιον φιλο απο τα βορεια ( Μακος )που συνατησε μερικες δυσκολειες....Μητσοοοοο... Εδω εσαι!!!

ditris
28-02-13, 17:21
γεια σας φιλαρακια μου...μπορει μερικες καταστασεις να με κρατανε μακρυα απο την παρεα σε καθημερινη βαση, αλλα να ξερετε οτι διαβαζω τα νεα σας και ας μη γραφω και τοσο συχνα...κανω λοιπον ενα up σε αυτο το παλιο θρεντ για καποιον φιλο απο τα βορεια ( Μακος )που συνατησε μερικες δυσκολειες....Μητσοοοοο... Εδω εσαι!!!

Ευχαριστώ ρε Θάνο λεβέντη.
Να προσθέσω καλοπροαίρετα ότι στο diy σου, δεν είχες αναφέρει ότι αφού ξεβιδώσουμε τις 2 βιδες(κατω απο το δερμα του λευγε ταχυτητων!)....υπάρχουν 4 βίδες κάτω απο το πίσω σταχτοδοχείο.Συγκεκριμένα οι 2 ειναι αφού βγει το πίσω τασακι(κρατουν τη βαση απο το τασακι!)...και οι αλλες 2 ειναι αφού βγει η βαση απο το τασακι και κρατουν τη πισω μερια της κονσολας.Αφού βγει η κονσόλα...για να μπει ο τεμπελης.....πρεπει να αφαιρεθεί η πίσω(μία κ μοναδική υπάρχει!) 13αρα βιδα χειροφρενου Νο1(φωτο) όπως και το μεταλλικο σιδερακι που ουσιαστικά κρατα το πισω μερος της κονσολας και το πίσω σταχτοδοχείο.Αυτό το μεταλλικο σιδερακι που ουσιαστικά κρατα το πίσω σταχτοδοχείο υπάρχει πλεον στον τεμπελη ενσωματωμένο!Αν εχουμε πακετο καπνιστη(ο Θανος χει κ αυτος)....αφαιρουμε το φισακι για το φωτισμο).Επειτα αφαιρουμε και την μπροστα δεξια 13αρα βιδα του χειροφρενου.Η αριστερη βιδα χειροφρενου δεν χρειαζεται να βγει!
Τοποθετούμε... ακομη μια 3 βιδα(2η επισυναπτομενη φωτο ,δεν υπηρχε πριν το τεμπελη αυτη η βιδα...και ήταν καλυμμενη με κολλώδες ελαστικό!).

Υ.Γ Στις φωτος το αυτοκινητο ειναι δεξιοτιμονο γιαυτο το αριστερα είναι δεξια!

sierra
28-02-13, 18:19
+ 1000 Δεν μας είπες πόσα καντάρια τράλα έχεις. χαχαχα. Όταν κατέβω κάτω θα σε πάρω τηλέφωνο για να δείς πως είναι τα ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ, για να ξέρεις τι θα φτιάξεις... :friday: :rofl2:

ThaNOS E46coupe
28-02-13, 23:10
+ 1000 Δεν μας είπες πόσα καντάρια τράλα έχεις. χαχαχα. Όταν κατέβω κάτω θα σε πάρω τηλέφωνο για να δείς πως είναι τα ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ, για να ξέρεις τι θα φτιάξεις... :friday: :

χαχαχα.... Τωρα πατρίδα, ... το μόνο μπάξιμο που θα γίνει στο αμάξι είναι ένα μπάκετ καθησμα, για το πίσω κάθισμα... καθότι σε κανα τριάρι μήνες θα γίνουμε τρείς!!!!:friday:

και άσε που πρέπει να βάλουμε μαυρα sacks και μαμά ελατήρια...:help: μή σου πώ να πάμε και για Ε90Face Lift...:party:

sierra
28-02-13, 23:52
χαχαχα.... Τωρα πατρίδα, ... το μόνο μπάξιμο που θα γίνει στο αμάξι είναι ένα μπάκετ καθησμα, για το πίσω κάθισμα... καθότι σε κανα τριάρι μήνες θα γίνουμε τρείς!!!!:friday:

και άσε που πρέπει να βάλουμε μαυρα sacks και μαμά ελατήρια...:help: μή σου πώ να πάμε και για Ε90Face Lift...:party:

Με το καλό Θάνο. Η ώρα η καλή. Μην τα μπερδέψης και πάρης σπάρκο μπάκετ. χαχαχαχα. Οπότε το αμάξι θα περιμένει. Οταν κατέβω θα τα πούμε...