PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΣΗ.....


ThaNOS E46coupe
24-12-10, 23:35
μιάς και πολοί απο μάς έχουν ασχοληθεί με την αναπαλαίωση κάποιου αντικειμένου έτσι και εγώ απο πολύ μικρή ηλικά (16 ετών)ξεκίνησα σιγά σιγά με ότι λίγα χρήματα κατάφερνα να μαζέψω ύστερα απο πραγματικά δυσκολες συγκιρίες ξεκίνησα το project μου...ένα project ¨ονειρο.... πρόκειται λοιπον για μια παλία κατοικία του 1894....ήταν το σπίτι που διέμεναν δύο γεροντάκια...η θέια και ο θέιος του πατέρα μου...δέν είχαν παιδιά και όλη τους την περιουσία την άφησαν σε εμάς...άνθρωποι φτωχοί του μεροκάματου αλλα πάντα τίμιοι.... το σπίτι είναι πέτρινο και βρίσκεται σε ένα μικρό χωριό κάπου στη μάνη...15 λεπτά μόλις απο την καλαμάτα...μερικές φωτογραφίες λοιπόν απο το πώς ήταν πρίν ....και πώς σιγά σιγά διαμορφώθηκε ύστερα απο πολύ μα πάρα πολυ προσωπική εργασία και κόπο....29089

29090

29091

29092

29093

29094

29095

29096

29097

29098

ThaNOS E46coupe
24-12-10, 23:40
29099

29100

29101

δέ μπορώ να σας περιγράψω τα συναισθήματά μου γι αυτό το σπίτι. αλλά κάθε "βελτίωση" που γινόταν ήταν και είναι ένα σηματικό βήμα!!!

ThaNOS E46coupe
24-12-10, 23:46
29103

29104

29105

29106

ThaNOS E46coupe
25-12-10, 00:01
τώρα πέον το σπίτι είναι πλήρως κατοικίσιμο. έχει μπάνιο με όλες τις ανέσεις καινούρια ντουλάπια κουζίνας 37" sumsung. dvd .300watt επαγγελματικά ηχεία.ρυθμιζόμενο φωτισμό με dimmers και τζάκι με πυρίμαχα τζάμια ενεργειακό με αερόθερμο...πατέντα του 1980...τότε δέν υπήρχαν του εμπορίου. το είχε ο πατέρας μου βρίκα στο υπόγειο του σπιτιού μας και του το πήρα:D...
εδώ είναι μερικές ακόμη φωτογραφίες....ελπίζω να σας αρέσει!!!!! μένει να ολοκληρωθεί και ο απάνω όροφος .....
29107

29108

29109

29110

29111

29112

29113

29114

29115

29116
μέχρι την ώρα μου έχει στοιχίσει πάνω απο 45.000 ευρώ...καθώς μιά αναπαλάιωση τέτοιου είδους στοιχίζει περισσότερο απο το να το χτίσεις απο την αρχή...

Driftakos
25-12-10, 01:02
Εσένα όσο περνάει ο καιρός σε συμπαθώ όλο και περισσότερο...

Πολύ καλή δουλειά.. Ωραίος

joseph
25-12-10, 01:09
Ωραιο βρε Θανο!!! να το χαιρεσαι!!
Μανη λεμε... δυναμη!!!!

ThaNOS E46coupe
25-12-10, 01:44
ευχαριστώ παιδιά.... όποιος θέλει και ευκαιρέι σε λίγους μήνες μπορέι να έρθει να τον φιλοξενίσω...μέχρι τότε όμως μπορούμε να πιούμε το καφεδάκι μας δίπλα στο τζάκι...

Fairytale
25-12-10, 04:01
Θα πρέπει να νιώθεις πολύ περήφανος για όλο αυτό.
Συμφωνώ με τον Driftako.
C U out there

stelmaniac
25-12-10, 12:19
ευχαριστώ παιδιά.... όποιος θέλει και ευκαιρέι σε λίγους μήνες μπορέι να έρθει να τον φιλοξενίσω...μέχρι τότε όμως μπορούμε να πιούμε το καφεδάκι μας δίπλα στο τζάκι...

Μπραβο ρε κορωνα αποσκιερε..!!! Θα ερθω Μανη μιας και δεν εχω ερθει ποτε...μεχρι Γυθειο εχω φτασει...μονο για παρτη σου...

ThaNOS E46coupe
25-12-10, 14:14
ναί νικο...νοιώθω περίφανος πολύ...απο 8 χρονών που θυμάμαι τον εαυτό μου το ήθελα πολύ το σπιτι αυτό...μας είχαν κάνει πολές δελεαστικές προσφορές να το πουλήσουμε αλλα έκλαιγα κ ο πατέρας μου τους έλεγε οτι δέν το πουλάει γιατι το θέλει το παιδί μου...τον ευχαριστώ γι αυτο....στέλιο όποτε έρθεις ενημέρωσε!!!!!!!!!!
με τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να έχω πολύ καλύτρο αυτοκίνητο απο αυτό που έχω τώρα... τι κι αν ήχα μ3? πρέπει να βάζουμε κάποιες προτεραιώτητες στη ζωή μας.....σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!!!!!

E36 RULES!!
25-12-10, 20:32
Ωραίος ρε μαν!!! Χιλια μπράβο, ειδικά για το τελευταίο post σου... Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων... Μπράβο ξανά Θανε!!!

ThaNOS E46coupe
25-12-10, 20:49
ευχαριστώ μαριε....έτσι νιώθω έτσι πράτω αδεφέ!!!!!!!!

rapid_fast
03-01-11, 16:40
Φίλε,
απλά ΕΥΓΕ....
Ετοίμαζε καφέδες, τα ξύλα δικά μου...

ThaNOS E46coupe
03-01-11, 16:45
κατέβα εσύ κάτω και τί σε νοιάζει...και οι καφέδες και τα ξύλα δικά μου....να μή λερώσεις και τη μοκέτα του εργαλέιου....κερασμένα όλα λέμε..:D

DiMiTrIs_
04-01-11, 17:41
μπραβο φιλε..εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια.....αξιζει την επενδυση π εκανες

Dim77
04-01-11, 17:49
ναί νικο...νοιώθω περίφανος πολύ...απο 8 χρονών που θυμάμαι τον εαυτό μου το ήθελα πολύ το σπιτι αυτό...μας είχαν κάνει πολές δελεαστικές προσφορές να το πουλήσουμε αλλα έκλαιγα κ ο πατέρας μου τους έλεγε οτι δέν το πουλάει γιατι το θέλει το παιδί μου...τον ευχαριστώ γι αυτο....στέλιο όποτε έρθεις ενημέρωσε!!!!!!!!!!
με τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να έχω πολύ καλύτρο αυτοκίνητο απο αυτό που έχω τώρα... τι κι αν ήχα μ3? πρέπει να βάζουμε κάποιες προτεραιώτητες στη ζωή μας.....σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!!!!!

Ότι αυτοκίνητο και να έπαιρνες, κάποτε θα γίνει παλιοσίδερα.
Αυτό είναι ιστορία και θα το δώσεις και εσύ στα παιδιά σου και στα εγγόνια κάποτε!

Ευγε!

Fairytale
04-01-11, 22:11
Εγώ πάντως θα βάλω τα τσίπουρα (για όλους) που έχω κάνει απόθεμα για τις δύσκολες χειμωνιάτικες νύχτες...
Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι έχετε καλά λουκάνικα στην Καλαμάτα, ισχύει;
C U out there

ThaNOS E46coupe
05-01-11, 00:02
ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.....νίκο και λουκάνικο καλό έχουμε αλλα και παστό....πάστο θα φάμε ρε παίδες..παστό μανιάτικο!!!!!!!!! σε όποια συναντηση κατεφέρω να έρθω θα φέρω κανα δύο κιλά και να φέρει κ ο νίκος το τσίπουρο ...και εκεί να δέις γλέντια....

swtos19e30
27-01-11, 01:30
Μπράβο!!! Όντος είναι κάτι που πραγματικά αξίζει να ρίξεις μια περιουσία πάνω του! Το σπίτι ποτέ δεν πρόκειται να χάσει την αξία του! Είναι σωστή προτεραιότητα και να το χαίρεσαι! Πολύ ωραίος παλίκαρε!! Συγχαρητήρια!!

ThaNOS E46coupe
27-01-11, 10:19
ευχαριστώ σώτο...να σαι καλα φίλε!!!!!!!!!

vour
01-02-11, 07:28
Συγχαρητήρια κι από εμένα για το πάθος σου, το ήθος σου και τις αρχές σου!

Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με όραμα, αλλά και θέληση το όραμα να το κάνουν πραγματικότητα!

Τα γνωρίζω καλά τα μέρη σου γιατί έχω μεγάλη αγάπη για τη Μάνη. Την επισκέπτομαι πολύ συχνά (στον Αγερανό, κάτω από το Γύθειο) και μάλιστα πέρσυ πήγα από Γύθειο στην Καλαμάτα παίρνοντας τη διαδρομή από Αρεόπολη, Λιμένι, Νομιτσί, Άγιο Νικόλαο, Καρδαμύλη, Καλαμάτα και επέστρεψα από την πολύ όμορφη διαδρομή μέσα από τον Ταΰγετο περνόντας από Αρτεμησία, Πηγές, Άγιο Βασίλειο, Σπάρτη.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σου! Να είσαι πάντα καλά και να χαρείς το κόσμημα αυτό σε πολλές ευχάριστες στιγμές και για πολές δεκαετίες ακόμα!

ThaNOS E46coupe
01-02-11, 14:31
Συγχαρητήρια κι από εμένα για το πάθος σου, το ήθος σου και τις αρχές σου!

Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με όραμα, αλλά και θέληση το όραμα να το κάνουν πραγματικότητα!

Τα γνωρίζω καλά τα μέρη σου γιατί έχω μεγάλη αγάπη για τη Μάνη. Την επισκέπτομαι πολύ συχνά (στον Αγερανό, κάτω από το Γύθειο) και μάλιστα πέρσυ πήγα από Γύθειο στην Καλαμάτα παίρνοντας τη διαδρομή από Αρεόπολη, Λιμένι, Νομιτσί, Άγιο Νικόλαο, Καρδαμύλη, Καλαμάτα και επέστρεψα από την πολύ όμορφη διαδρομή μέσα από τον Ταΰγετο περνόντας από Αρτεμησία, Πηγές, Άγιο Βασίλειο, Σπάρτη.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σου! Να είσαι πάντα καλά και να χαρείς το κόσμημα αυτό σε πολλές ευχάριστες στιγμές και για πολές δεκαετίες ακόμα!

σε ευχαριστώ φίλε vour για τα καλά σου λόγια...άν σε ξανα βγάλει ο δρόμος σου απ τα μερη μας ενημέρωσε εεε.....

vour
01-02-11, 14:47
Βεβαίως, θα φροντίσω να σε ενημερώσω!

VAGIOS
11-02-11, 22:21
φιλε παντα αξιος,πολυ οραιο!!!

ThaNOS E46coupe
11-02-11, 22:37
φιλε παντα αξιος,πολυ οραιο!!!

ευχαριστώ πολύ VAGIOS...Να σαι καλά αδερφέ!!!!!!!!!! σε λίγες μέρες θα ανεβάσω και βιντεάκι....!!!!!!!!!!!

KATSARAIOS
12-02-11, 02:44
μπραβο φιλε να εισαι γερος να το χαιρεσαι...

ThaNOS E46coupe
12-02-11, 19:53
μπραβο φιλε να εισαι γερος να το χαιρεσαι...

σε ευχαριστώ γιωργάρα μου....!!!!!!!! όλος ο κόσμος να είναι καλά... το πιστέυω και το νοιώθω αυτό που λέω :boink:!!!!!!!!

Vasilis M3
22-02-11, 13:14
Μπράβο σου Θάνο!!Πολύ όμορφο!Να το χαίρεσαι!Αναπολούσα και ένα σπίτι που είχαμε έξω απο τα γιάννενα καθώς διάβαζα το πόστ σου.
Και πάλι μπράβο!

ThaNOS E46coupe
22-02-11, 23:28
Μπράβο σου Θάνο!!Πολύ όμορφο!Να το χαίρεσαι!Αναπολούσα και ένα σπίτι που είχαμε έξω απο τα γιάννενα καθώς διάβαζα το πόστ σου.
Και πάλι μπράβο!

ευχαριστώ ρε junior...στην ηλικία σου ήμουν όταν ξεκίνησα το πρώτο μπάξιμο...χαχα.
κάποια στιμή και εφ όσον το σπίτι υπαρχει ακόμη στην ιδιοκτησία σας ,ξεκίνα και εσύ....:dance:
το Μ3 σας δέ θέλει τίποτα. έτοιμο είναι, μή ψάχνεσαι για βελτιώσεις...

ΥΓ το αμάξι του notis motorsport είναι αψογο...τα είχαμε κ δίπλα δίπλα στο πάρκινκ του olympous plaza....:D

Vasilis M3
23-02-11, 09:12
ένα σπίτι που είχαμε....

:thumbsdow

XT660
25-02-11, 22:14
Απιστευτης ομορφιας σπιτι μπραβο, οταν δουλευα στη μανη για ενα οκταμηνο και γυρνουσα τα χωρια για εκτιμησεις του ελγα στις ελιες παντα σταματουσα και θαυμαζα τα αναπαλαιωμενα πετρινα σπιτια και πυργους. Ο θειος σου θα ειναι περηφανος που θα το βλεπει απο καπου εκει ψηλα....

ThaNOS E46coupe
26-02-11, 18:02
Απιστευτης ομορφιας σπιτι μπραβο, οταν δουλευα στη μανη για ενα οκταμηνο και γυρνουσα τα χωρια για εκτιμησεις του ελγα στις ελιες παντα σταματουσα και θαυμαζα τα αναπαλαιωμενα πετρινα σπιτια και πυργους. Ο θειος σου θα ειναι περηφανος που θα το βλεπει απο καπου εκει ψηλα....

ευχαριστώ xt660. Έτσι πιστευω και εγώ...θα είναι περίφανος κι αυτός όπως και εγώ!!!!!!!!:bowdown:

ThaNOS E46coupe
07-03-11, 19:07
http://www.youtube.com/watch?v=p2ZbBUspAko
εδώ και το βιντεάκι που σας υποσχέθηκα παιδιά!!!!!! περιμένω εντυπώσεις!!!!!!!

κμβ
23-03-11, 15:58
Κάτσε καλα......
Δεν υπάρχουν λόγια φίλε!!! Να σαι καλα να το χαίρεσαι (πανέμορφο, μοναδικό!!)

ThaNOS E46coupe
24-03-11, 00:40
Κάτσε καλα......
Δεν υπάρχουν λόγια φίλε!!! Να σαι καλα να το χαίρεσαι (πανέμορφο, μοναδικό!!)

ευχαριστω πατριδα....να σαι καλα και εσυ, να πιουμε καφεδακι !!!

ThaNOS E46coupe
16-10-11, 14:06
επιτέλους πόρτα στο μπάνιο...στοίχισε όσο ένας ρέπλικα πίσω προφυλακτήρας Μ-πάκ!!! :p:
33064
33065
33066

ThaNOS E46coupe
16-10-11, 14:10
εδώ φαίνεται το DIY τοποθέτησης του πατώματος...αφού πρώτα έγινε η απαραίτητη (ψευτο-μόνωση )!!!!!:smashtard αλλά τελικά λειτουργεί αρκετά ικανοποιητικά απο θέμα θορύβου και θέρμανσης!!!!
33067

33068

33069

ThaNOS E46coupe
16-10-11, 14:23
εδώ η τοποθέτηση των πρώτων σανίδων , μαζί με του φίλους μου και συνεργάτες μου στη μουσική!!!!τον κιθαρίστα μου και τον τραγουδιστή !!!!!:nixweiss:
33070
33071

ThaNOS E46coupe
16-10-11, 14:33
33072

33073

33074

33076

33075

LEO328
17-10-11, 06:49
φιλε ευχομαι να το δεις καποια στιγμη ολοκληρωμενο ετσι οπως το θες!
σιγα-σιγα ολα θα γινουν!αντε με το καλο αδερφε!
μου θυμιζεις τα νιατα μου οταν κουβαλαγα τσιμεντολιθους 13 χρονων στο σπιτι του πατερα μου στην κερκυρα.....
υ.γ. για να κανω και λιγο χαβαλε (με ξερεις αλλωστε τι πιπεριας ειμαι χεχε) η τελευταια φωτο ειναι ολα τα λεφτα!χαχαχαχα:rofl2:να φωναξω ασθενοφορο???χαχαχαχα ωραιος!:dblthumb2

ThaNOS E46coupe
17-10-11, 15:10
φιλε ευχομαι να το δεις καποια στιγμη ολοκληρωμενο ετσι οπως το θες!
σιγα-σιγα ολα θα γινουν!αντε με το καλο αδερφε!
μου θυμιζεις τα νιατα μου οταν κουβαλαγα τσιμεντολιθους 13 χρονων στο σπιτι του πατερα μου στην κερκυρα.....
υ.γ. για να κανω και λιγο χαβαλε (με ξερεις αλλωστε τι πιπεριας ειμαι χεχε) η τελευταια φωτο ειναι ολα τα λεφτα!χαχαχαχα:rofl2:να φωναξω ασθενοφορο???χαχαχαχα ωραιος!:dblthumb2

xaxaxa...φαίνεται η εξουθένωση στο πρόσωπό μου εεε? ευχαριστώ για τις ευχές ρε φιλαράκο!!:yippee:

zaharias
02-11-11, 13:45
xaxaxa...φαίνεται η εξουθένωση στο πρόσωπό μου εεε? ευχαριστώ για τις ευχές ρε φιλαράκο!!:yippee:

Ετσι.. :D

Θανο, εγινε κουκλι ρε φιλε.. Μπραβο για το μερακι σου και το κουραγιο.. Να εισαι γερος και να το χαιρεσαι.. Αυτα ειναι μπαξιματα που μενουν και τα ευρω πιανουν τοπο.. :)

ThaNOS E46coupe
02-11-11, 14:25
Ετσι.. :D

Θανο, εγινε κουκλι ρε φιλε.. Μπραβο για το μερακι σου και το κουραγιο.. Να εισαι γερος και να το χαιρεσαι.. Αυτα ειναι μπαξιματα που μενουν και τα ευρω πιανουν τοπο.. :)

ναι ρε φίλε... εκεί δέ σκέπτομαι οτι είναι πεταμένα λεφτά, γιατι πολύ απλά δέν είναι!!!...σιγά σιγά και ότι μπορώ μόνος μου. έτσι με κάνει να το αγαπάω ακόμη πιό πολυ΄!!!!! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!!!!!!

rapid_fast
08-11-11, 22:31
Θεική εργασία..
Πιάνει τόπο ο κόπος... Μπράβο φίλε, ΜΠΡΑΒΟ...:useless:

ThaNOS E46coupe
09-11-11, 22:01
Θεική εργασία..
Πιάνει τόπο ο κόπος... Μπράβο φίλε, ΜΠΡΑΒΟ...:useless:

ευχαριστώ παναή μου.. να σαι καλά... σε λίγο καιρό θα αρχίσω στοκάρισμα -τρίψιμο - "φαρμάκωμα" για το σκουλήκι και βάψιμο με τα κατάλληλα υλικά!!!:boink:

joseph
10-11-11, 09:02
Γεια σου βρε Θανο, να εισαι καλα να το χαιρεσαι!!!!!!!

Μπραβο πολυ ομορφο!!!!!

ThaNOS E46coupe
26-01-12, 22:24
εδώ μερικές ακόμη φώτος με τον κρυφό φωτισμό!!! φυσικά και τον έβαλα μόνος μου!!!!:bananasmi

34558

34559

34560

34561

sierra
01-02-12, 00:23
Mπράβο Θάνο να ΄σαι καλά να το χαίρεσαι. Δεν έχω λόγια να σου πω για τον θαυμασμό μου. Έκανες φοβερή δουλειά. Όταν κατέβω θα έλθω να το καμαρώσω γιατί μου αρέσουν τέτοια σπίτια. Το μόνο που δεν είδα είναι το γκαράζ για το θηρίο που έχεις. χαχαχα... Και πάλι μπράβο σου. ΕΥΓΕ ΝΕΕ... :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

ThaNOS E46coupe
01-02-12, 01:30
Mπράβο Θάνο να ΄σαι καλά να το χαίρεσαι. Δεν έχω λόγια να σου πω για τον θαυμασμό μου. Έκανες φοβερή δουλειά. Όταν κατέβω θα έλθω να το καμαρώσω γιατί μου αρέσουν τέτοια σπίτια. Το μόνο που δεν είδα είναι το γκαράζ για το θηρίο που έχεις. χαχαχα... Και πάλι μπράβο σου. ΕΥΓΕ ΝΕΕ... :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Ευχαριστώ Τάκη...όχι και θυρίο...118 άλογα είναι...χαχαχα ....εννοείται όταν έρθεις να πάμε να το δείς!!! Γκαράζ έκανα λάθος και δέν έφτιαξα...έκλεισα όλη την αυλή με πέτρα απο την περιοχή!!!

bmwdakias85
01-02-12, 07:13
ναί νικο...νοιώθω περίφανος πολύ...απο 8 χρονών που θυμάμαι τον εαυτό μου το ήθελα πολύ το σπιτι αυτό...μας είχαν κάνει πολές δελεαστικές προσφορές να το πουλήσουμε αλλα έκλαιγα κ ο πατέρας μου τους έλεγε οτι δέν το πουλάει γιατι το θέλει το παιδί μου...τον ευχαριστώ γι αυτο....στέλιο όποτε έρθεις ενημέρωσε!!!!!!!!!!
με τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να έχω πολύ καλύτρο αυτοκίνητο απο αυτό που έχω τώρα... τι κι αν ήχα μ3? πρέπει να βάζουμε κάποιες προτεραιώτητες στη ζωή μας.....σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!!!!!

αν επερνες μ3 θα ειχες κανει την μεγαλυτερη μλκια γιατι καποια στιγμη θα της περνουσε η αξια ενω σε αυτο το σπιτι οσο παει ανεβενει!!μπραβο κολλητε κ γω που ασχολουμε με τετοιες δουλειες σου βαω αριστα!

ThaNOS E46coupe
01-02-12, 10:06
αν επερνες μ3 θα ειχες κανει την μεγαλυτερη μλκια γιατι καποια στιγμη θα της περνουσε η αξια ενω σε αυτο το σπιτι οσο παει ανεβενει!!μπραβο κολλητε κ γω που ασχολουμε με τετοιες δουλειες σου βαω αριστα!

ευχαριστώ Γιώργο!!! να σαι καλά φιλε!!!!!!:clap: