PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλοκέ σε Ζ3 απο Ε30...?


Z3_Roadster
25-12-10, 06:02
Παίδες μια ερώτηση για όσουν γνωρίζουν...

Στο Z3 το facelift μπαίνει μπλοκέ διαφορικό απο Ε30? Γνωρίζει κανείς;;

paganis
25-12-10, 10:14
κουτι,,,μπαινει απο ζ3 φυσικα ,,απο ε30 και κομπακτ ε36..!

dimis_gr
25-12-10, 10:20
φίλε pagani επειδή λίγο πολύ ψιλοκοιτάω αν πέσει τπτ στην αντίληψή μου. Το Ζ3 1.8 φοράει 3,43 βήμα, ειναι μεγάλο καβούκι ή μικρο? Επίσης αν μεπι μπλοκε και αλλαχτεί το καβούκι θα πρέπει να βγει η ρεζέρβα? Τι βήμα είναι καλό να μπει? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά επειδή ψιλοκοιτάω δν ξέρω τι πρέπει να βάλω

paganis
25-12-10, 10:53
με το 1.8 θελεις το μικρο καβουκι...για εξακυλινδρο θελεις το μεγαλο...! το βημα εχει σχεση και με τον κυβισμο σου και την ιπποδυναμη σου...! θεωρητικα ενα με βημα 322..θα βοηθουσε..γιατι θα ειχες καθυστερημενες αλλαγες 1ης 2ας

Z3_Roadster
27-12-10, 04:32
Το δικό μου το Ζ3 είναι το Μ43 με τα 118 άλογα και τα 1,900 κ.εκ. . Μπαίνει κουτί φίλε paganis? Γιατί αυτό πιστεύει και ο μηχανικός μου αλλά δεν μπορούμε να το εξακριβώσουμε λόγω του ότι το συγκρίνουμε με Ε30 και είναι λίγο δύσκολο να δούμε κάποιες πληροφορίες.

Αυτό θέλει μεγάλο καβούκι; Με τα βήματα τι παίζει; Όπως και να έχει πάντως απο Ε30 μπαίνει στο δικό μου, ε? Αν γνωρίζει και κανένας άλλος ας απαντησει, ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά αντιλαμβάνεστε ότι είναι σημαντικό το θέμα!

paganis
27-12-10, 08:04
θελεις το μικρο καβουκι...αλλα θα προσεξεις να μην βαλεις πολυ κοντο βημα , διοτι θα γινει κουραστικο! το ζ3 ..ειναι σχεδον ε30 στο πισω μερος, οποτε αρκετα πραγματα ειναι κοινα, οπως και το διαφορικο, εχει ακριβως τις ιδιες βασεις!

Z3_Roadster
27-12-10, 19:06
Γιατί θα γίνει κουραστικό με κοντό βήμα; Τι συνέπειες θα έχει; Το βήμα... ρυθμίζεται; Πόσο είναι το κοντό και πόσο το ιδανικό;

Ασχετος είμαι στο θέμα αυτό αλλά νομίζω ότι αν το βάλω θα δω σημαντική διαφορά!

vaspap
02-01-11, 22:24
Τα εξακυλινδρα εχουν διαφορικο με μεγαλο καβουκι και ειναι μπλοκε.
Το μικρο καβουκι το εχουν ολα τα υπολοιπα και δεν πρεπει να ειναι μπλοκε.
Το Ζ3 με το ε30 και το 318ti ειναι ωμοια.

Z3_Roadster
03-01-11, 16:31
Πήγα και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να το πω στον μηχανικό μου και μου είπε ότι και αυτός ρώτησε και τελικά δεν μπαίνει μπλοκέ διαφορικό στο Ζ3 απο Ε30.... :bricks1:



Με την ευκαιρία, Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους σας μάγκες!

ziaba
07-01-11, 10:35
Πήγα και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να το πω στον μηχανικό μου και μου είπε ότι και αυτός ρώτησε και τελικά δεν μπαίνει μπλοκέ διαφορικό στο Ζ3 απο Ε30.... :bricks1:



Με την ευκαιρία, Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους σας μάγκες!

Μάλλον ήταν το μεγάλο καβουκι για αυτό δε σου το έβαλε

ziaba
07-01-11, 10:41
Τα εξακυλινδρα εχουν διαφορικο με μεγαλο καβουκι και ειναι μπλοκε.
Το μικρο καβουκι το εχουν ολα τα υπολοιπα και δεν πρεπει να ειναι μπλοκε.
Το Ζ3 με το ε30 και το 318ti ειναι ωμοια.

Δεν είναι όπως τα λες το καβουκι δεν έχει σχέση το εαν το διαφορικο είναι μπλοκε η ελεύθερο ούτε όλα τα εξακυλινδρα έχουν διαφορικο με μεγάλο καβουκι

vaspap
28-01-11, 15:18
Δεν είναι όπως τα λες το καβουκι δεν έχει σχέση το εαν το διαφορικο είναι μπλοκε η ελεύθερο ούτε όλα τα εξακυλινδρα έχουν διαφορικο με μεγάλο καβουκι

ναι οκ δεν εχουν ολα τα εξακιλινδρα μεγαλο καβουκι.