PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ηλεκτρικά καμπίνας


Giorgosctl
03-01-11, 19:09
Γεια χαρά σε όλους. Έχω ένα Ε46 και ενώ όλα ηταν μια χαρά το πρόβλημα άρχισε ως εξής.
Τα φώτα καμπίνας άναβαν ξαφνικά για λίγα δευτερόλεπτα καθώς οδηγούσα, τα παράθυρα δε λειτουργούσαν κάποιες φορές, το κουμπί δίπλα στα αλάρμ που κλειδώνει τις πόρτες δε δούλευε πάντα οι υαλοκαθαριστήρες δεν λειτουργούσαν και οι ασφάλειες πότε άνοιγαν και πότε όχι από το κλειδί. 'Οταν άνοιγα από την κλειδαριά της πόρτας πότε άνοιγαν όλες οι πόρτες και πότε μόνο του οδηγού. Από το πρώτο κρούσμα όλα τα υπόλοιπα έγιναν σε μια-δυο μέρες και ταυτόχρονα. Φυσικά εδώ και καιρό δεν λειτουργεί τίποτα από όλα αυτά ενώ το υπόλοιπο αμάξι είναι οκ (:rofl2:) ! Κοίταξα τις ασφάλειες και είναι εντάξει και τα ίδια συμβαίνουν και με το δεύτερο κλειδί. Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα;;;

Commis
03-01-11, 22:46
Σου έχει βγάλει κάποιο προειδοποιητικό φωτισμό στο καντράν; Ίσως αυτό σε βοηθήσει http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=326038

Driver M
03-01-11, 23:42
Για τσέκαρε τη μπαταρία σου γιατί μάλλον είναι στα τελευταία της...

stelmaniac
03-01-11, 23:43
Το προβλημα(αν ειναι αυτο) ειναι παναπλο: Εχει χαλασει το κομματι της κλειδαριας που βρισκεται πανω στις κολωνες και οχι στην πορτα, με αποτελεσμα να διαβαζει ανοιχτη(οταν η πορτα θεωρητικα ειναι ανοιχτη ουτε τα φωτα σβηνουν,ουτε οι πορτες κλειδωνουν) πορτα γι αυτο ολα αυτα τα προβληματα. Μπορεις να τα τσεκαρεις ενα-ενα ανοιγοκλεινοντας την πορτα και βαζοντας το δαχτυλο σου μεσα στο κουμπακι να δεις ποιο κολλαει...Δεν ειναι ακριβο, καμια 30αρια ευρω κανει...

Giorgosctl
04-01-11, 12:07
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... (Driver M) Κοίταξα την μπαταρία και έχει 12,20 βολτ και όταν δουλεύει ο κινητήρας φορτίζει με 14,02. Μάλλον δεν έχει κάποιο πρόβλημα καθώς βάζει μπροστά το αμάξι αμέσως όπως πάντα. (Commis) Κανένα λαμπάκι στο καντράν. Σαν να μην συμβαίνει τίποτα. (+ αναπτήρας και αλάρμ είναι οκ) (stelmaniac) Το κομμάτι τη κλειδαριάς που περιγράφεις είναι από την πλευρά που είναι ο μεντεσές (βραχίονας) της πόρτας; Εκεί δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. Από την άλλη αν δεν κάνω λάθος έχει μόνο ένα πεταλάκι για την κλειδαριά. Επίσεις πώς συνδιάζεται το θέμα με τους νεκρούς υαλοκαθαριστήρες;; Heeeelp! Ευχαριστώ και πάλι...

Driftakos
04-01-11, 12:24
Για τους υαλοκαθαριστήρες, δεν λειτουργούν καθόλου ή με διακοπές? Τα bmw, τουλάχιστον το Ε36 που έχω και το ξέρω, αν το αυτοκίνητο σταματήσει λειτουργούν διαφορετικά. δλδ στη διακεκομμένη λειτουργία αν το αυτοκίνητο δεν κινείται λειτουργούν με μεγαλύτερο κενό μεταξύ 2 κινήσεων, ενώ στην αργή λειτουργία, λειτουργούν διακεκομμένα. επαναλαμβάνω μόνο οταν δεν κινείται το αυτοκίνητο (πχ φανάρι). αν ξεκινήσεις θα λειτουργήσουν πάλι κανονικά.

Giorgosctl
04-01-11, 12:44
Driftako thanks. Έτσι λειτουργούν και στα Ε46 αλλά οι δικοί μου υαλοκαθαριστήρες δεν λειτουργούν καθόλου...ποτέ...dead. :(

Driftakos
04-01-11, 12:53
Ασφαλειες να φανταστω εχεις τσεκαρει ετσι?

stelmaniac
04-01-11, 13:36
Αυτο το πεταλακι ειναι φιλε...απο μεσα εχει κουμπακι που οταν κλεινει η πορτα, πιεζεται και κλεινει τα φωτα και ολα τα υπολοιπα. Οταν το κουμπι αυτο κολλησει,αρχιζουν τα προβληματα. Στις μπεμβε με ανοιχτες πορτες οι υαλοκαθαριστηρες υπολειτουργουν...

Giorgosctl
04-01-11, 13:43
Ναι, αλλά μάλλον βρήκα τι είναι... Πλακέτα ZKE κύριοι! Μου το είπε ένας μάστορας. Μετά βρήκα σε κάτι site οτι έχει κάτι ρελέ μέσα τα οποία χαλάνε και αλλάζουν αλλά πολύ δύσκολα...

http://www.darkgyver.fr/reparation-BMW-1010-1010-reparation-de-zke-e46-centralisation-portes-hs.html

Περιμένω απάντηση για κόστος.

Αυτά...

Driftakos
04-01-11, 13:46
Για Ε46 δεν μπόρεσα να βρω κάτι, όμως βρήκα αυτό που λέει ο stelmaniac για Ε36. Αν θυμάμαι καλά, αντίστοιχα είναι και στην περίπτωση σου. Στο πίσω μέρος, προς την μεριά του καθίσματος, έχει ένα κουμπάκι. για τσέκαρε οτι δουλεύουν όλα οπως πρέπει. Απλά πίεσε τα και κοίταξε αν ο φωτισμός και οι υαλοκαθαριστήρες λειτουργούν κανονικά.

http://img215.exs.cx/img215/2655/striker2gg.jpg

theofrag
04-01-11, 20:37
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον stelmaniac. Παλιότερα που είχα Ε36 και είχα πρόβλημα με κλείδωμα και φωτισμό άλλαξα το συστηματάκι πάνω στην κολώνα του πδηγού και μετά όλα ΟΚ. Πέραν αυτού φίλε σου εύχομαι καλή χρονιά και τα BMW μας να μας ταλαιπωρούν όσο το δυνατόν λιγότερο.

gyiama
04-01-11, 22:14
ειναι η κεντρικη πλακετα ηλεκτρονικων που εχει το αυτοκινητο σου η λεγομενη GM (general modul)η οποια κανονιζει τις κλειδαριες σου τα παραθυρα τους υαλοκαθαριστηρες κλπ κλπ!!!καινουρια 300+ε!!!μεταχειρισμενη 50-100 αναλλογα απο ποιον θα την παρεις!!μετα απλα θελει κωδικοποιηση με το αμαξι σου και ολα ειναι οκ

zami
04-01-11, 22:36
Για Ε46 δεν μπόρεσα να βρω κάτι, όμως βρήκα αυτό που λέει ο stelmaniac για Ε36. Αν θυμάμαι καλά, αντίστοιχα είναι και στην περίπτωση σου. Στο πίσω μέρος, προς την μεριά του καθίσματος, έχει ένα κουμπάκι. για τσέκαρε οτι δουλεύουν όλα οπως πρέπει. Απλά πίεσε τα και κοίταξε αν ο φωτισμός και οι υαλοκαθαριστήρες λειτουργούν κανονικά.

http://img215.exs.cx/img215/2655/striker2gg.jpg

εαν ηταν αυτό το κουμπάκι,θα ανεβοκατεβαινε και το τζάμι της αντιστοιχης πορτας και θα αναβοσβηνε η πλαφονιερα σαν να ειναι ανοιχτη η πόρτα.Το εχω παθει και το εχω αλλαξει...

gyiama
04-01-11, 22:39
Για Ε46 δεν μπόρεσα να βρω κάτι, όμως βρήκα αυτό που λέει ο stelmaniac για Ε36. Αν θυμάμαι καλά, αντίστοιχα είναι και στην περίπτωση σου. Στο πίσω μέρος, προς την μεριά του καθίσματος, έχει ένα κουμπάκι. για τσέκαρε οτι δουλεύουν όλα οπως πρέπει. Απλά πίεσε τα και κοίταξε αν ο φωτισμός και οι υαλοκαθαριστήρες λειτουργούν κανονικά.

http://img215.exs.cx/img215/2655/striker2gg.jpg

τα Ε46 δεν εχουν πουθενα μπουτον για την πορτα!!το μπουτον της πορτας ειναι μεσα στην κλειδαρια (στο μανταλο δλδ) και οταν κλεινεις/ανοιγεις την πορτα τοτε αναβουν/σβηνουν τα φωτα κλειδωνει ξεκλειδωνει κλπ

Driftakos
05-01-11, 00:13
εαν ηταν αυτό το κουμπάκι,θα ανεβοκατεβαινε και το τζάμι της αντιστοιχης πορτας και θα αναβοσβηνε η πλαφονιερα σαν να ειναι ανοιχτη η πόρτα.Το εχω παθει και το εχω αλλαξει...

Αν διαβάσεις το πρώτο ποστ, αναφέρει οτι ανάβουν τα φωτα της πλαφονιερας κ δεν δουλεύει το κεντρικό κλείδωμα, φαινόμενο που γίνεται αν για κάποιο λόγο διαβαστεί οτι κάποια πόρτα ειναι ανοιχτή.

ThaNOS E46coupe
05-01-11, 00:17
πάντως αυτό που λέει ο στέλιος στο τρίτο πόστ έχει πολυ μεγάλη βάση....τέτοι κολλήματα τα κάνει όταν στην ουσία δέν έχει κλείσει καλά κάποια πόρτα....

Driftakos
05-01-11, 00:25
Συμφωνώ συνονοματε. Μιας κ εσυ εχεις 46αρι, δεν μας διαφωτιζεις για το πως λειτουργεί αυτό το σύστημα;

ThaNOS E46coupe
05-01-11, 00:35
θανάση δέν ξέρω ακρυβώς...αλλα ένα βράδυ ο πατέρας μου με κοροιδευε οτι έξω ένα bmw αναβοσβήνει τα φώτα στην καμπίνα....στην αρχή δέν τον πίστεψα...βγαίνω έξω μετά και τί να δώ...τρελάθηκα ...πράγματι αναβοσβηναν τα φώτα στην καμπίνα μου... πήγα κοντά και μέχρι να καταλάβω οτι η πόρτα δέν έιχε κλείσει καλά μου έιχαν κοπεί τα πόδια....και μιά άλλη φορά πήγαινα με την κοπέλα μου βόλτα και μου λέει οτι κάτι συμβαίνει και τα παράθυρα δέ λειτουργούν σωστά...... κ εγώ ο βλάκας δέν έιχα δεί ολόκληρο αυτοκινητάκι στο καντράν μου με ανοιχτή πόρτα...μόλις έκλεισε καλά ηπόρτα όλα οκ....μήπψς πάιζει κάτι παρόμοιο εδώ..???? μήπως έχει κάποιο μικρό πρόβλημα κάποιος διακόπτης στις πόρτες και δέν καταλαβαίνει το αμάξι οτι έχει κλείσει η πόρτα?????

rapid_fast
05-01-11, 02:18
Στοιχειωμένα Ε46...
Στοιχειώσαν τις ζωές μας...
Στουπί, σπίρτο, λύτρωση!!!!!!!!!!!!!

Dim77
05-01-11, 10:23
Στοιχειωμένα Ε46...
Στοιχειώσαν τις ζωές μας...
Στουπί, σπίρτο, λύτρωση!!!!!!!!!!!!!

Όοοοοοοοοοχχχιιιιιιιιιιιιι :chair:

:angryfire

:icon18:

rapid_fast
05-01-11, 18:24
Λοιπόν..
Μόλις έκανα εξομοίωση χαλασμένου εξαρτήματος..
Οδήγησα με ανοιχτή την πόρτα για 400 μέτρα...
Υαλοκαθαριστήρες εργάζονται σε όλες τις σκάλες..
Παράθυρα εργάζονται χειροκίνητα και αυτόματα..
Κεντρικό κλειδωμα εργάζεται, κλειδώνει ξεκλειδώνει...
Αυτά..

ThaNOS E46coupe
06-01-11, 21:46
Λοιπόν..
Μόλις έκανα εξομοίωση χαλασμένου εξαρτήματος..
Οδήγησα με ανοιχτή την πόρτα για 400 μέτρα...
Υαλοκαθαριστήρες εργάζονται σε όλες τις σκάλες..
Παράθυρα εργάζονται χειροκίνητα και αυτόματα..
Κεντρικό κλειδωμα εργάζεται, κλειδώνει ξεκλειδώνει...
Αυτά..

παναγιώτη δοκίμασε να το παρκάρεις και να το κλειδώσεις αλλα μή έχοντας κλείσει καλά την πόρτα...πές τί κανεί μετά απο λίγο? εμένα πάντως έπεφταν τα παράθυρα χειροκίνητα και αυτόματα αλλα δέν ανέβαιναν αυτόματα...

rapid_fast
06-01-11, 22:18
παναγιώτη δοκίμασε να το παρκάρεις και να το κλειδώσεις αλλα μή έχοντας κλείσει καλά την πόρτα...πές τί κανεί μετά απο λίγο? εμένα πάντως έπεφταν τα παράθυρα χειροκίνητα και αυτόματα αλλα δέν ανέβαιναν αυτόματα...

Ε... πολλές φορές το κάνω, όταν γυρνάω απο τα ψώνια..
Κλειδώνω με ανοικτή την πίσω πόρτα, και μετά ξεφορτώνω..
Το μόνο που είδα, είναι πως τα φώτα μένουν αναμμένα κανα πεντάλεπτο πριν σβήσουν,
ή αν κλείσεις την πόρτα....
Κάνει κάτι άλλο??

ThaNOS E46coupe
06-01-11, 22:43
Ε... πολλές φορές το κάνω, όταν γυρνάω απο τα ψώνια..
Κλειδώνω με ανοικτή την πίσω πόρτα, και μετά ξεφορτώνω..
Το μόνο που είδα, είναι πως τα φώτα μένουν αναμμένα κανα πεντάλεπτο πριν σβήσουν,
ή αν κλείσεις την πόρτα....
Κάνει κάτι άλλο??

εμένα αναβόσβηναν αργά αργά...:nixweiss:

rapid_fast
07-01-11, 03:48
Εχεις κανα συναγερμό μαμά??
Εμένα έτσι κάνει μονο όταν οπλίζει ο clifford και έχω ανοικτή πόρτα...

stelmaniac
07-01-11, 12:56
Εχεις κανα συναγερμό μαμά??
Εμένα έτσι κάνει μονο όταν οπλίζει ο clifford και έχω ανοικτή πόρτα...

Εσυ να πεταξεις τον κλιφορντ και να βαλεις τιποτα της προκοπης...!!!Κανονικα με ανοιχτη πορτα θα επρεπε να βαραει συνεχεια...!!!:dance:

ThaNOS E46coupe
07-01-11, 14:44
χαχαχ...παναγιώτη δέν έχω συναγερμό!!!

rapid_fast
07-01-11, 17:02
Εσυ να πεταξεις τον κλιφορντ και να βαλεις τιποτα της προκοπης...!!!Κανονικα με ανοιχτη πορτα θα επρεπε να βαραει συνεχεια...!!!:dance:

Μπα..
κάνει καμια εικοσαρια δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να βαράει...
(δεν ειναι καλός? να τον βγάλω??)

stelmaniac
07-01-11, 17:24
Μπα..
κάνει καμια εικοσαρια δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να βαράει...
(δεν ειναι καλός? να τον βγάλω??)

Οταν λεω να τον πεταξεις εννοω να τον δωσεις σε μενα βρε..!!!!

ThaNOS E46coupe
07-01-11, 23:14
Οταν λεω να τον πεταξεις εννοω να τον δωσεις σε μενα βρε..!!!!

ή πές μας που θα τον πετάξεις ......:smashtard:D

rapid_fast
08-01-11, 06:37
Έχει και κάτι καλό το Ε46 μου??
Είμαι πολύ περήφανος τώρα..:bowdown::bowdown: