PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά x1?


Emar
07-01-11, 13:54
Καλημέρα θα ήθελα τη γνώμη σας:

Έχω e90 316i και θέλω να το αλλάξω για diesel. Έχω δει το Volvo S40 1600 diesel καινούργιο
με 25000 (θα επωφεληθώ και της απόσυρσης έχω ένα σαραβαλάκι) οπότε 23000 με μέση κατανάλωση 4,3 L/100km και εκτός 3,5(άλογα115 ροπή 250).
Βρήκα μεταχειρισμένο x1 με 28000 ευρώ και 15000 χλμ (diesel me 143hp) με μέση κατανάλωση 5,2. Προσωπικά δεν θέλω να αποχωρηστώ την Bmw μου αλλά κάνω 35000/έτος και πλέον η βενζίνη έχει καταντήσει κύριο έξοδο.(400-500 ευρώ ανά μήνα).
Το 320 d από την άλλη είναι απλά πανάκριβο.
Τελικά πόσο καλύτερη κατανάλωση θα έχω; Ρωτάω δηλ σε εθνική που κάνω και τα περισσότερα χλμ κρατάει ένα diesel χαμηλά την κατανάλωση; Με 140 χλμ/ώρα η τιμή που δίνει η bmw x1 4,7 για εθνική πόσο θα πάει; Με την 316 θέλω τουλάχιστον 8,7-9.

Ευχαριστώ

SpyrosK
09-01-11, 09:08
:nixweiss:καλημέρα, σίγουρα οι diesel είναι πιο οικνομικοί και ουτως ή αλλως το πετρέλαιο είναι φθηνότερο. Αρα κάθε επιλογή σε diesel είναι προτιμότερη σε θέματα οικονομίας αλλά και ροπής, ρύπων. Τώρα για το Χ1 μόνο καλά ακούγονται για οικονομία, ασφάλεια,οδική συμπεριφορα (υστερεί λιγο σε ποιότητα πλαστικών στο ταμπλό). δεν ξέρω αν η κατανάλωση στη πράξη είναι οσο λέει η εταιρία,αλλά σίγουρα θα είναι πιο οικονομικό απο την Ε90. πιστεύω πως αν δεν θέλεις να φύγεις απο την BMW είναι πολύ καλή επιλογή.

oldcarskickass
09-01-11, 10:43
Αφού κάνεις μπόλικα χλμ στο χρόνο ΕΚΤΟΣ από τα καύσιμα ΠΡΕΠΕΙ να δεις και το κάθε πότε και πόσο κοστίζει το κάθε σέρβις, τι εγγύηση δίνεται και για πόσο ισχύει και τέτοια θέματα.

Προσωπικά με τόσα χλμ τον χρόνο θα έπαιρνα το Volvo.

Emar
10-01-11, 14:27
ευχαριστω παιδια.

YANNIS X1
13-01-11, 08:56
Φιλε μου Emar,
Εγω εχω στην κατοχη μου ενα Χ1 x-drive 23d με αυτοματο κιβωτιο και μου καιει 7 λιτρα στα 100 χλμ.
Οποτε πιστευω οτι αυτο που αναφερεις,και νομιζω οτι ειναι s-drive, θα καιει 6 λιτρα στα 100χλμ.
Παντος το αυτοκινητο ειναι φανταστικο και θα ελαγα να το παρεις με κλειστα ματια.....αν και θα προτιμουσα να ηταν x-drive........

Emar
01-04-11, 19:16
Παρακαλώ ξέρει κανείς τι χόρος μένει διαθέσιμος για το κεφάλι αν βάλω ηλιοροφή;
Ειμαι 1.90 θα χωράω; στο e90 με ηλιοροφή χωράω ακριβώς(1 εκατοστό αέρα)!

BMW Power
02-04-11, 07:37
Αν δεν πας να το τσεκάρεις δεν πρόκειται να πάρεις ικανοποιητική απάντηση γιατί έχει να κάνει και με την ρύθμιση του καθίσματος, όχι μόνο κατά το ύψος αλλά και την κλίση και της πλάτης.

apostdimo
02-04-11, 10:41
Η καλύτερη λύση φίλε μου είναι να βάλεις στη 316 σου υγραέριο. Με 1500 ευρώ είσαι έτοιμος και τα 400-500 το μήνα θα γίνουν 200-250.

Emar
02-04-11, 17:47
Καλή λύση το υγραέριο αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει ζημιά στον κινητήρα και σίγουρα θα χάσω όγκο στο χώρο αποσκευών.

apostdimo
03-04-11, 08:48
Ζημιά στον κινητήρα δεν κάνεις, αν το δουλευεις σωστα. Η βενζίνη απλα λιπαίνει λίγο τις βαλβίδες με τα πρόσθετα που έχει, αν δουλεύεις και λίγο βενζίνη δεν θα έχεις πρόβλημα ποτέ. Όσο για το χώρο αποσκευών, έχεις δίκιο, αλλα η τεράστια οικονομία που θα την δείς απο την πρώτη στιγμή αποζημειώνει την απώλεια χώρου.

x318big
03-04-11, 08:55
ναι μονο που στο καινουργιο φορολογικο νομοσχεδιο ,κατι ειδα για αυξηση της τιμης του υγραεριου.
Οποτε δεν ισχυει η δεσμευση μεχρι το 2018.
Αν καταλαβα καλα θα ισχυει οτι και με πετρελαιο -φυσικο αεριο δηλ. υγραεριο -20% απο τιμη βενζινης .
Ας το ψαξει καποιος καλυτερα.

Emar
03-04-11, 11:07
Πλεον στη χώρα μας δεν ξέρεις τι τέλη θα πληρώνεις κάθε χρόνο, τι κόστος θα έχουν τα καύσιμα, δεν μπορείς να προγραμματίσεις ούτε τα βασικά. Όσοι χρειάζονται αυτοκίνητο για τη δουλειά τους έχουν πρόβλημα με το κόστος χρήσης πλέον.
Θέλουν να φέρουν και επενδύσεις οι μ@@@ες. Απορώ ένα εργοστάσιο που καίει ύγραέριο
τι θα κάνει αν αλλάξουν οι τιμές....

Emar
11-04-11, 23:20
Καλησπέρα και πάλι ,

η ερώτηση μου είναι η εξής: ποιες είναι τεχνολογικά οι διαφορές της x1 με τη σειρά 3;
εννοώ στο τιμόνι στις αναρτήσεις κτλ..στις μηχανές οκ πάνω κάτω ίδιες είναι.
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η σειρα x1 ειναι φθηνότερη.

gnx
12-04-11, 07:53
Πολλές τιμολογιακές ασυμμετρίες έχουν να κάνουν με τις εμπορικές στρατηγικες των εταιρειών.

Fanis
12-04-11, 17:06
η ερώτηση μου είναι η εξής: ποιες είναι τεχνολογικά οι διαφορές της x1 με τη σειρά 3;
εννοώ στο τιμόνι στις αναρτήσεις κτλ..στις μηχανές οκ πάνω κάτω ίδιες είναι.
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η σειρα x1 ειναι φθηνότερη.
Τεχνολογικές διαφορές δεν υπάρχουν. Η Χ1 βασίζεται στο πλαίσιο και πάτωμα της σειράς 3 Touring (E91). Όσων αφορά την ανάρτηση είναι ελαφρώς βελτιωμένη σε σχέση με την σειρά 3, για να αντέχει και ελαφριά καταπόνηση εκτός δρόμου. Έχοντας οδηγήσει και τα 2 αυτοκίνητα, προσωπική μου γνώμη είναι ότι η Χ1 είναι οριακά καλύτερη στον δρόμο αλλά χάνει σε απτή ποιότητα εσωτερικού....θυμίζει περισσότερο σειρά 1 και λιγότερο σειρά 3. Τώρα γιατί είναι πιο φτηνή τιμολογιακά??? Θα σου πώ μερικές πιθανές αιτίες:

1. Έχει γίνει ήδη απόσβεση μέρους τους κόστοςυ εξέλιξης από την σειρά 3, αφού βασίζεται σε αυτή.

2. Λανσάρεται ώς Χ1, δλδ. πιο κοντά στην σειρά 1 από ότι στην 3 (άσχεται εάν έχουν ίδιες διααστάσεις με την 3αρα), οπότε σαν entry level μοντέλο της σειράς Χ, πρέπει να τιμολογηθεί αντίστοιχα.

3. Υστερεί σε απτή ποιότητα εσωτερικού, οπότε μειώνεται το κόστος του προϊόντος.

4. Έτσι θέλει η BMW, για να αυξήσει τις πωλήσεις της (η σειρά 3 ούτως η άλλως είναι καταξιωμένη και πουλάει καλά).

Sras
16-04-11, 19:51
Η καλύτερη λύση φίλε μου είναι να βάλεις στη 316 σου υγραέριο. Με 1500 ευρώ είσαι έτοιμος και τα 400-500 το μήνα θα γίνουν 200-250.

Καλησπερα
Συμφωνω απολυτα.Η καλυτερη λυση εαν δεν θελεις να αποχωριστεις την μπεμπα σου.
Sras