PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΜΠΑΚΙ AIRBAG


dimis_gr
09-01-11, 00:58
Καλησπέρα παιδιά, μετά από έντονο εκνευρισμό και δυνατή γροθιά στο τιμόνι άναψε το λαμπάκι αερόσακου. Ξέρει κανείς το τι συνέβη? ή πως φτιάχνεται ή πόσο κοστίζει? Θα πάω και συνεργείο απλά θα θελα να έχω μια άποψη και 2-3 γνώμες επί του θέματος. Το αμάξι είναι Ζ3 profacelift με 2 airbags

rapid_fast
09-01-11, 05:56
Πήγαινε να στο βισματώσουν και να κάνουν reset..
Μπορεί να γλυτώσεις έτσι..

stelmaniac
09-01-11, 13:24
Ετσι κι αλλιως θελει προγραμμα(αντιπροσωπεια) και ρισετ...Δε σβηνει με τιποτε αλλο...

djkostas20
10-01-11, 10:04
Αν έχεις scangauge μπορεί να σου δείξει το κωδικο σφάλματος οπότε να έχεις υπόψιν σου τι θα σου πούν. Πήγαινε το στην αντιπροσωπεία για διάγνωση και reset. Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

ThaNOS E46coupe
10-01-11, 10:08
μήπως χάλασε η ταινία του αερόσακου? λέω εγώ τώρα....

dimis_gr
10-01-11, 13:44
λοιπόν παιδιά σήμερα το πήγα συνεργείο('οχι αντιπροσωπεία) όλα κομπλε...το λαμπάκι έσβησε απλά είχε ανάψει επειδή από την μπουνιά που έδωσα έδωσε προειδοποιητικό σήμα(κάτι τέτοιο μου πε ο μηχανικός μου) όπως επίσης μου πε ότι έιμαι τυχερός που δεν έσκασε. Ελπίζω να μην ξανανάψει και τρέχω πάντως σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας

Z3_Roadster
10-01-11, 14:10
Το νόημα της ιστορίας παίδες είναι ότι πως ότι και αν ακούσεις, ότι κι αν δεις, ότι κι αν σου κάνουν... το BMW σου δεν το κοπανάς με τίποτα!!! :banghead:

BMW Power
10-01-11, 14:13
http://www.youtube.com/watch?v=Kmv3WlKa6U8

RallyArt
10-01-11, 16:30
@BMW Power
Κορυφαίο...

Ρε παιδιά και εμένα στο Ε46 μου μία ανάβει μία σβήνει μία ανάβει όποτε θέλει....
Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμη.... :(
Καμιά ιδέα;

M_enzo
10-01-11, 17:03
ναι. η καλωδιωση κατω απο το καθισμα λογικα φταει. ξεφυσωνεται σχετικα ευκολο. τουλαχιστον στα ανακλινομενα καθισματα.
παντως και γω εχω σκασει πολλες φορες μπουνια στο τιμονια και παντα λεω μετα τι βλακεια εκανα:P

BMW_330i
10-01-11, 20:26
@BMW Power
Κορυφαίο...

Ρε παιδιά και εμένα στο Ε46 μου μία ανάβει μία σβήνει μία ανάβει όποτε θέλει....
Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμη.... :(
Καμιά ιδέα;

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.αυτο αναβε εγω το εσβηνα και παλι απο την αρχη.τελικα αλλαξα μια καλωδιωση η οποια βρισκεται μεσα στο τιμονι με κοστος 30 ευρω και απο τοτε ολα οκ.

vaspap
28-01-11, 15:12
@BMW Power
Κορυφαίο...

Ρε παιδιά και εμένα στο Ε46 μου μία ανάβει μία σβήνει μία ανάβει όποτε θέλει....
Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμη.... :(
Καμιά ιδέα;

Αμα αναψει επειδη η καλωδιωση δεν κανει επαφη, αυτο θεωρειτε σφαλμα απο τον εγκεφαλο και δεν ξανασβηνει, ακομα και αν η καλωδιωση εχει την επαφη ξανα, θα πρεπει να το σβησει το διαγνωστικο.
Εσενα κατι αλλο συμβαινει καλυτερα να το δεις στον εγκεφαλο σε καποια αντιπροσωπεια.

vour
28-01-11, 15:50
Κι εμένα μου άναψε το λαμπάκι του αερόσακου και μόλις το κάναμε reset μετά από 15-20 λεπτά άναψε ξανά. Από το συνεργείο μου είπαν ότι φταίει ένα καλώδιο κάτω απ'το κάθησμα του συνοδηγού και συγκεκριμένα το βύσμα του, το οποίο καλώδιο το έχω ζητήσει να το φέρουν για να το αλλάξω. Αν δεν κάνω λάθος το κόστος είναι γύρω στα Ευρώ 50, για ΒΜW E38.

zami
28-01-11, 16:18
@BMW Power
Κορυφαίο...

Ρε παιδιά και εμένα στο Ε46 μου μία ανάβει μία σβήνει μία ανάβει όποτε θέλει....
Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμη.... :(
Καμιά ιδέα;
και εμενα μου αναβε συχνα πυκνα και καπου ακουσα για το καθισμα.σηκωσα λοιπον λιγο το καθισμα μου,το οποιο ειχα στην κατωτερη -βαθια-θεση και απο τοτε ολα οκ

dimis_gr
28-01-11, 19:01
Θα πω και γω το πρόβλημα που αντιμετώπισα. Όπωε προανέφερα ανοίγοντας το θέμα αυτό είχα ένα θέμα με το λαμπάκι αφού βάρεσα το τιμόνι...το έβαλα στο μηχάνημα το σβήσαμε και όλα οκ. Πριν μια βδομάδα ξανάναψε και σήμαρα το ξαναπήγα στο μηχανικό. Το μηχάνημα έδειξε βλάβη στο προεταντήρα πυροδότησης...Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι είχα κουνήσει κάτι καλώδια κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού και είχε ξεκουμποθεί λίγο η φίσα. Τα βάλαμε όλα στη θέση τους η φύσα κουμπώθηκε και το λαμπάκι έσβησε

RallyArt
29-01-11, 15:08
Ρε παιδια εμένα γιατί αναβοσβήνει το λαμπάκι όποτε του καπνίσει;;;
Ε46 Μ3

ThaNOS E46coupe
29-01-11, 20:14
Ρε παιδια εμένα γιατί αναβοσβήνει το λαμπάκι όποτε του καπνίσει;;;
Ε46 Μ3

πιό λαμπάκι? του συνοδηγού ή του οδηγού? άν είνια του συνοδηγού τότε φταίει η φύσα.μπορεί να φτιαχτεί με ένα κούνημα αλλιώς καινούρια φύσα(50 ευρώ)... υπάρχει βέβαια και η λύση του by-pass. να συνδέσεις δηλαδή τα καλώδια κατ ευθείαν χωρίς φύσα......άν είναι του οδηγού φταίει η ταινία του αερόσακου...νομίζω 30 ευρώ.....

RallyArt
30-01-11, 09:50
πως καταλαβαίνεις αν είναι του συνοδηγού;
Πως προμηθεύομαι την φύσα;
ευχαριστώ.

ThaNOS E46coupe
01-02-11, 01:44
πως καταλαβαίνεις αν είναι του συνοδηγού;
Πως προμηθεύομαι την φύσα;
ευχαριστώ.

αν ειναι του συνοδηγου αναβει το λαμπακι στο καντραν .εχει ενα ανθωπακι...εσενα ποιο σου αναβει?
Τη φυσα την κανεις παραγγελια απο την αντιπροσωπεια η απο καταστηματα ανταλακτικων....

RallyArt
01-02-11, 15:22
αν ειναι του συνοδηγου αναβει το λαμπακι στο καντραν .εχει ενα ανθωπακι...εσενα ποιο σου αναβει?
Τη φυσα την κανεις παραγγελια απο την αντιπροσωπεια η απο καταστηματα ανταλακτικων....

http://img6.imageshack.us/img6/2451/dashboardx.jpg
Αυτό είναι. αν μπορείς να μου δώσεις κωδικό για να το παραγγείλω;
Ευχαριστώ.