PDA

Επιστροφή στο Forum : Formula 1 ή WRC?


Elias_Z3
23-10-05, 08:50
Πάντα υπάρχει μια διαμάχη σχετικά με το ποιο από τα δυο πρωταθλήματα είναι αυτό που προσφέρει το μεγαλύτερο θέαμα, έχει περισσότερο ενδιαφέρον και προτιμάται να παρακολουθείτε.
Θα ήθελα να πείτε τι γνώμη σας και να αναφέρεται για ποιους λόγους σας αρέσει το ένα η το άλλο.

mpikounis
23-10-05, 09:41
Νομίζω πως η F1 έχει περισσότερο ενδιαφέρον για κάποιον που παρακολουθεί απλά και μόνο διότι μπορείς να δείς έναν ολόκληρο αγώνα στη τηλεόραση ενώ στο rally δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Επίσης μου αρέσει να βλέπω τα αυτοκίνητα το ένα εναντίον του άλλου και όχι εναντίον του ρολογιού!

teo_trikala
23-10-05, 10:27
Συμφωνω απολυτα με τον mpikouni για τους παραπανω λογους αλλα για μενα ενας λογος παραπανω που προτιμω την formula ειναι γιατι υπαρχει ομαδα BMW ^_^

Action Man
23-10-05, 19:15
Μια χαρα ειναι ολα.... το καθενα εχει την μαγεια του!
LOEB KAI VALE...ειναι κορυφαιοι πρωταθλητες!
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=main-article&race_id=280&article_id=9021

papajim
23-10-05, 21:57
Το WRC ποτε δεν με πολυενδιαφερε,ενω F1 παρακολουθω χρονια τωρα.
Παντως κανενα δεν εχει το θεαμα των motogp:nod: :nod: :bowdown:

Fanatic
23-10-05, 22:06
Εγω θα ηθελα να βλεπαμε και κανενα wtcc ή dtm.....

Black5
23-10-05, 22:09
Πιο εντυπωσιακή οδήγηση έχει το wrc (βέβαια ακόμε και σε αυτό τα ηλεκτρονικά τείνουν να μειώσσουν κι εκεί το θέαμα). Η F1 είναι πολύ βαρετή.... Συμφωνώ κι εγώ ότι καλά θα ήταν να βλέπαμε κάνα BTCC,DTM κτλ...

Elias_Z3
24-10-05, 07:50
Να πω και εγω τη γνωμη μου. Περισσοτερο μου αρεσει η F1 γιατι εχει ταχυτητα, αγωνια (οχι παντα) για το αποτελεσμα και οπως ειπαν και αλλα παιδια μπορεις να παρακολουθησεις ολο τον αγωνα. Ομως τα τελευταια χρονια δεν ειναι οπως παλια μιας και η στρατηγικη παιζει τον πρωτο ρολο και αυτο εχει κανει το θεαμα δευτερευον.
Το WRC ειναι και αυτο θεαματικο αλλα πρεπει να ανεβεις τα βουνα και δεν εχουμε την δυνατοτητα να δουμε ολο τον αγωνα παρα μονο καποια κομματια του αγωνα. Μου αρεσει το motoGP γιατι εχει ενδιαφερον αλλα δεν το παρακολυθω παντα.

papajim
24-10-05, 11:43
Εγω θα ηθελα να βλεπαμε και κανενα wtcc ή dtm.....

Ευτυχως κατι δειχνει το eurosport απο wtcc τις Κυριακες.
Και να προσθεσω οτι και το motogp το παρακολουθω σε eurosport,γιατι της ΕΤ3 ειναι τραγικοι (γνωμη μου παντα).

Action Man
24-10-05, 11:56
γιατι της ΕΤ3 ειναι τραγικοι (γνωμη μου παντα).
Ειναι παρα πολυ τραγικοι...:banghead: :nixweiss:

M3MAN
24-10-05, 13:59
Εγω θα ηθελα να βλεπαμε και κανενα wtcc ή dtm.....

Συμφωνώ, πολυ ανώτερα απο F1 σε θέαμα.
Στην F1 εχει παραγίνει το κακό, αγώνας σημαίνει προσπεράσματα, αγαθό που δεν υπάρχει στην F1 (δηλ. να ψαχνω τη προσπέραση με το σταγονόμετρο δεν λέει), ετσι λοιπόν βλέπω MotoGP που παίζεται μέχρι το τελευταίο γύρο.

manosbmw318ie30
24-10-05, 17:10
Γενικά είμαι υπέρ της πίστας!!!

Aldon
25-10-05, 00:16
όλα έχουν την ομορφιά τους!

Προτιμω: F1

lefos-WRX
25-10-05, 00:45
όλα έχουν την ομορφιά τους!



Σωστος!

Πιστευω οτι δεν ειναι σωστη μια απευθειας συγκριση αλλα δεν μπορω να μην την επιχειρησω. Παρακολουθω F1 και WRC τοσο απο την TV οσο και απο κοντα απο 7 χρονων... Μου αρεσουν και τα 2 αλλα τα τελευταια χρονια προτιμω το WRC γιατι η F1 εχει γινει πολυ... εξωγηινη... Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα πιστευω οτι το WRC ειναι πιο κοντα στον μεσο θεατη. Μπορεις να αγγιξεις τα αγωνιστικα, να μιλησεις με τους οδηγους, να δεις τις χαρες και τις λυπες στο Service Park...

Επισης, μου αρεσει ιδιαιτερα που οι οδηγοι του WRC μπορουν και οδηγουν στο οριο σε διαφορετικες συνθηκες και οδοστρωματα... Ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος και το θεαμα, τα τελευταια χρονια, περισσοτερο..

Octane
26-10-05, 18:59
Εγω θα ηθελα να βλεπαμε και κανενα wtcc ή dtm.....
Ψηφισα WRC αλλα δε μ'αρεσει που τρεχουν χρονομετρημενα.Απ'την αλλη,πως αλλιως να γινοταν???
Αλλα προτιμω αυτα που εγραψε ο Στελιος παραπανω συν ολα τα ενιαια(clio v6cup,lupo cup,polo cup, κλπ) + πιστες.Μ'αρεσει να παρακολουθω αυτοκινητα που βλεπεις καθημερινα (εξωτερικα τουλαχιστον) + κοντραρονται διπλα-διπλα.
Προσωπικο Highlight οι 24ωρες του Nürburgring!!!:)

E36 RULES!!
10-11-05, 10:47
WRC και WTCC!!!!!!!!


WTCC-----> FORZA BMW!!!!!

Kostas Christ
10-11-05, 11:07
Το wtcc ειναι το πιο θεαματικο μαζι με το wrc και οχι η φορμουλα ενα γιατι πλεον ειναι πολυ βαρετη μιλαμε για μεγαλη βαρεμαρα

MrZ
06-04-06, 18:35
WRC λόγω θεάματος και λόγω...ήχου...

Xeno-318is
06-04-06, 18:48
Περι ορεξεως....
Προσωπικα δεν μπορω να συγγρινω με τιποτα το περπατημα μεσα στις ειδικες,την ορθοστασια μεσα στον ηλιο και την σκονη που τρως με το κιλο απο καθε περασμα των αυτοκινητων..(Παντα για το δικο μας Acropolis)
Δεν διαφωνω οτι και η F1 εχει την χαρη της...το να ακους να περναει το μονοθεσιο με μια 300αρα απο μπροστα σου ενω στροφαρει στις 19.000 ειναι εμπειρια ζωης..
Σιγουρα εχει χασει πολυ απο το ενδιαφερον της η F1, αλλα και παλι προσωπικα παντα προτιμουσα τα Rally!!

Magda325
19-04-06, 04:55
όλα μου αρέσουν αλλά στο motoGP έχω μια κλίση λόγω του Valentino με τον οποίο έχω πόρωση τα τελευταία χρόνια

Elias_Z3
12-05-06, 07:43
Πιστευω οτι φετος η F1 αρχισε να εχει ενδιαφερον, καθως 3 ομαδες ειναι ανταγωνιστικες. Δεν βλεπω να υπαρχει καθαρο προβαδισμα για τον τιτλο. Ελπιζω να συνεχιστει ετσι.

M5-Matzos
12-05-06, 08:51
Προτιμώ WRC,

Η δική μου γνώμη είναι ότι το WRC είναι θεαματικότερο :icon11: και τα αυτοκίνητα που αγωνίζονται είναι πολύ πιο κοντά στα αυτοκίνητα παραγωγής τουλάχιστον εξωτερικά σε αντίθεση με την F1. Το κακό με το WRC είναι ότι δεν μπορείς να παρακολουθήσεις ολόκληρο το αγώνα παρά μόνο ειδικές διαδρομές.

leo_s_smith
03-10-06, 18:48
rally cross εχετε δει?αυτοκινητα απο wrc αλλα με 500+ ιππος μεχρι 8 αυτοκινητα σε κλειστη πιστα... πανικος

yandot
06-10-06, 22:35
Η F1 καλύπτεται τηλεοπτικά για περισσότερα από 20 χρόνια και μάλιστα ζωντανά με αποτέλεσμα να είναι δημοφιλέστερη ολών των μηχανοκίνητων αγώνων.
Το WRC καλύπτεται τηλεοπτικά για αρκετά χρόνια (σαφώς λιγότερα από την F1) αλλά σπανιότατα ζωντανά. Εξαίρεση κάποιες υπερειδικές διαδρομές.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός αυτό γιατί δείχνει ότι η F1 είναι πιο αγαπητή στον κόσμο και πιο "ευπεπτη" παράλληλα...

lkm86
13-11-06, 19:08
η F1 είναι βαρετή, ενώ το WRC ακόμη και από την τηλεόραση είναι πιο συναρπαστικό θέαμα.

Coyot
14-11-06, 21:31
Η F1, και λόγω καταρράκτη χρημάτων, αλλά και εξ ορισμού, εκπροσωπεί την προσέγγιση της τελειότητας, του απόλυτου χωρίς συμβιβασμούς στην αυτοκίνηση.
Το όφελος για τα αμάξια παραγωγής είναι όμως πολύ ετεροχρονισμένο και έμμεσο.

Το WRC είναι ακόμη πιο απαιτητικό και επικίνδυνο, πιστεύω, για τους οδηγούς. Υπεισέρχεται επίσης ο παράγων τύχη, αφού ποτέ δεν ξέρεις πια πέτρα θα "γράφει το όνομά σου" και οι συνθήκες ποτέ δεν θα είναι ακριβώς ίδιες για όλους τους αγωνιζόμενους.
Από την άλλη, αγωνίζονται μόνοι τους με το ρολόι, το οποίο το βρίσκω πολύ πιο ουσιαστικό και γοητευτικό. Οι αγκωνιές, το σπρωξίδι και κλωτσιές κάτω απ' το τραπέζι ποτέ δεν μου άρεσαν (όπως και στον συχωρεμένο τον Setright!)

To θέαμα είναι ασυζητητί εντονότερο στα ράλλυ, και δη στα καλά χώματα ή στα χιόνια. Το τι και πόσο βλέπουμε από ό,τι συμβαίνει είναι οικονομοτεχνικό ζήτημα τηλεοπτικής κάλυψης.
Πάντως και στα ράλλυ και στις πίστες ιδεώδη τηλεοπτική μετάδοση θεωρώ αυτήν ΜΕΣΑ από το αμάξι, συνοδευόμενη από τεχνικά στοιχεία (ταχύτητα, σχέση, στροφές, πλευρικά G κλπ) ή την πανοραμική από εναέριο μέσο.

georgeE30
14-11-06, 22:39
Πιο εντυπωσιακή οδήγηση έχει το wrc (βέβαια ακόμε και σε αυτό τα ηλεκτρονικά τείνουν να μειώσσουν κι εκεί το θέαμα). Η F1 είναι πολύ βαρετή.... Συμφωνώ κι εγώ ότι καλά θα ήταν να βλέπαμε κάνα BTCC,DTM κτλ...


Συμφωνώ κι εγώ.
Ειδικά τα τελευταία χρόνια, που το πρωτάθλημα στην F1 τελείωνε στα μέσα της σεζόν, από άποψη βαθμολογίας, δε με τραβούσε καθόλου. Αντίθετα, στο WRC, πολλές φορές η βαθμολογία μεταξύ των πρώτων, έπαιζε στον πόντο μέχρι και τον τελευταίο αγώνα. Άσε που βλέπεις και τα αυτοκίνητα να πετάνε!!!!!!!!!!!! Και να στρίβουν με τα τέσσερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stakaman318is
30-11-06, 01:54
Νομίζω πως το WRC υπερέχει κατά πολύ της F1. Το θέμα είναι το εξής. Αν υπήρχε τηλεοπτική κάλυψη για το WRC δηλαδή πλάνα από on board κάμερες, πλάνα από πανοραμικές λήψεις, πλάνα από κάμερες μέσα στα Service Parks, πλάνα από κάμερες του WRC σε σημεία με άλματα, με νερά, σε φουρκέτες κ.α. οι funs του WRC θα ήταν πολύ περισσότεροι, από τους ήδη πολλούς που κατακλίζουν κάθε χρόνο τα βουνά της χώρας μας. Η αίσθηση που σου αφήνει ένα αυτοκίνητο WRC όταν περνάει από κοντά σου είναι ανεπανάληπτη. Βλέπεις ένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί στους δρόμους, να μπορεί να κινηθεί με υπερβολικές ταχύτητες σε οποιδήποτε είδους οδόστρωμα και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Πραγματικά οι οδηγοί του WRC για μένα είναι πιλότοι. Επίσης νομίζω ότι θα μπορούσα να αντέξω 2-3 γύρους μέσα σε ένα μονοθέσιο F1. Αντίθετα νομίζω ότι ''θα τα έβλεπα όλα'' :bugeye: μέσα σε ένα αυτοκίνητο WRC για μια ειδική διαδρομή. Anyway επειδή :useless: παραθέτω.......

kimiE46coupe
02-12-06, 12:04
η απαντιση ειναι τοσο απλη.στο ενα υπαρχουν 22 πιλοτοι στον κοσμο και στο αλλο συμετεχει ο καθενας με το κουβαδακι του.μην προχωρησουμε σε τεχνολογικο επιπεδο που υπαρχει χασμα γεναιων.f1 ever.

Dim77
02-12-06, 12:39
η απαντιση ειναι τοσο απλη.στο ενα υπαρχουν 22 πιλοτοι στον κοσμο και στο αλλο συμετεχει ο καθενας με το κουβαδακι του.μην προχωρησουμε σε τεχνολογικο επιπεδο που υπαρχει χασμα γεναιων.f1 ever.

Στο WRC φίλε τα κουβαδάκια κοστίζουν 600000 ευρώ!!!
Οι οδηγοι Φ1 που τους έχουν πάει βόλτα (ανάμεσα σε δέντρα) οδηγοί wrc έχουν κατέβει χεσμένοι!!!! (πχ. πριν 2-3 χρόνια Schumacher με McRae η Gronholm δε θυμάμαι)!!

Οι mcRae & Sainz σε ''φιλικες'' δοκιμές και επιδείξεις έχουν κανει παρόμοιους χρόνους με τους ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ των ομάδων των εταιρειών που συμμετείχαν. (ειδικά με το Σαινθ ήταν γελοίο περσι, του είπαν από την ενδοσυνεννοήση να ΚΟΨΕΙ!!!Δε θυμάμαι τώρα σε ποιο site το είχα βρεί θα ψάξω και θα το ενσωματώσω στο post)

Οι απαντήσεις ποτέ ΔΕΝ είναι τόσο απλές KIMI

Dim77
02-12-06, 12:41
Όταν η audi πρωτοέκανε δοκιμές για το S1 του gr.B δοκίμαζαν στην ίδια πίστα με μια ομάδα Φ1. Λοιπον όταν είδαν ότι με πρόχειρες ρυθμίσεις εκάναν ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΧΡΟΝΟ με F1 ήξεραν ότι είχαν φτιάξει κάτι καλό.

kimiE46coupe
08-12-06, 13:21
ετσι οπως τα λες μπορει να φανει οτι εχεις δικιο αλλα εχω να σου πω κατι ακομα.δεν ξερω ποσο κανει μια f1 αλλα σιγουρα κανει 3-4 φορες παραπανω απο τα κουβαδακια.μπορεις να ψαξεις και να μας λυθει η απορια.ακομα στην f1 τα παλικαρια παιζουν με τα χιλιοστα του δευτερολεπτου και οχι με τα 10λεπτα και τις ωρες.αυτο τα λεει ολα.στην τελικη μπορει οι οδιγοι στο ραλι να εκαναν μερικα δευτερα αργοτερα τον γυρο αλλα αυτα τα δευτερα ειναι αιωνιοτητα στην f1.ετσι φιλε μου εχουμε καμοια 20αρια ΠΙΛΟΤΟΥΣ στον κοσμο και φενομενα οπως ο rossi δεν μπορεσαν να μπουν στο μαγαζι f1.

Dim77
08-12-06, 14:32
Ο valentino rossi δε μπήκε στην Φ1 γιατί δεν ήθελε φίλε kimi.
(ξενέρωσε απίστευτα με την κατάσταση στο παρασκήνιο, τα paddock και όλες τις μ@λ@κιες της Φ1)
Ίσως τον πείσουν κάποια στιγμή γιατί χρειάζονται νέο αστέρι στη Φ1.

όσο για τους 20 ''κορυφαίους'' της φ1 όταν μιλάς για wrc πρέπει να αντιπαραθέτεις τους 10-20 εργοστασιακούς οδηγούς και όχι ιδιωτικές συμμετοχές κλπ.

Οι εργοστασιακοί οδηγοί παίζουν με δευτερόλεπτα σε ειδικές 10-20 χλμ με 100αδες στροφές και άλλους παράγοντες τη στιγμή που οι οδηγοί Φ1 παίζουν με διαφορές δευτερολέπτων σε ΠΙΣΤΑ 5 χλμ το πολύ με 10-15 στροφές (βάζουμε και τις καμπές μαζί!!!) με ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ μεσα στη πίστα.

Πρόσεξε δε τους υποβαθμίζω αλλά και εσύ όπως τα γράφεις βάζεις στα ίδια οδηγούς όπως :bowdown: Walter Rorhl, Marku Alen, Henri Toivonen, Ari Vatanen, Juha Kankunen, Carlos Sainz, Miki Biazion, Francois Delecour, Jean Ragniotti, Fillipe Bugalski, Colin McRae, Marcus Gronhholm (να και μερικοί πιο πρόσφατοι που μπορεί να ξέρεις)και πολλόυς άλλους εργοστασιακούς, με όλους τους υπόλοιπους που προσπαθούν να ευχαριστηθούν τη συμμετοχή τους στα ραλλυ με τα ''κουβαδάκια'' τους (αυτοκίνητα gr.N & A 50-60000euro για 1300αρια!!)

1η φορά είδα Formula 1 ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ. Έχει αλλάξει πολύ από τότε. Κάποτε (πρίν το 1993) ήταν πολύ συναρπαστική. Τώρα δε μπορώ να καταλάβω τι βρίσκεις.(και δε σε παίρνει και ο ύπνος, όπως εμένα όταν προσπαθώ να παρακολουθήσω)

Μην είσαι τόσο απόλυτος στη γνώμη σου.

Η Formula 1 είναι απλά ένα εμπορικό παιχνίδι γεμάτο Μαρκετινγκ και παρασκήνιο. Κυβερνάται από 2-3 κυρίους με απίστευτη δύναμη, που κάνουν ότι θεωρούν καλύτερο για την τσέπη τους(και τους οδηγούς που μανατζάρουν-οποιος ξέρει καταλαβαίνει τι εννοώ). Ούτε ο καλύτερος κερδίζει, και πολλά γίνονται χωρίς να τα καταλαβαίνουμε (με τους κινητήρες που τους έκοβαν από τα πιτ 500+ στροφές και ξαφνικά αυτός που έπρεπε να κερδίζει είτε ξέφευγε αν ήταν μπροστά, είτε εφτανε τον προπορευόμενο που έχανε έδαφος χωρίς να ξέρει τι γίνεται).
Το χειρότερο είναι ότι οι οδηγοί της Φ1 είναι ΟΝΤΩΣ πολύ ικανοί (και μερικοί είναι Θεοί, Ayrton Senna, Nigel Mansel, Rene Arnout, Piquet, Niki Lauda, :bowdown: GILLE VILENEUVE-ο πατέρας του Jacque!!) αλλά η ΕΤΑΙΡΕΙΑ F1 δεν μας αφήνει να δούμε τι θέαμα θα μπορούσαν να μας προσφέρουν.
Πάντως σε καμμιά περίπτωση μη συγκρίνεις τους κορυφαίους του WRC ή ΠΠΡ (όπως το ξέραμε παλιά)

kimiE46coupe
08-12-06, 15:13
αποτι βλεπω επειδη οι αποψεις διειστανται δεν θα βγαλουμε ακρη.οτι και να λεει ο ενας ο αλλος θα το απεκρουει και στο τελος δεν θα εχουμε καταφερει τιποτα.θα σου δοσω ομως ενα τελευταιο επιχειρημα που πιστευω ειναι το ισχηροτερο.η καταπονιση που δεχεται το σωμα ενος πιλοτου της f1 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη ενος οδηγου wrc.ετσι παρατηρηται το φαινομενο η φορμουλα1 να εχει οδηγους εως 33χρονων εξερεση ο θεος ΣΟΥΜΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 2 ΑΚΟΜΑ.ενω στο wrc υπαρχουν ατομα μεγαλητερης ηλικειας και μικροτερης αντοχης,αντανακλαστικων κτλ οποτε και χαμηλοτερης οδηγικης ικανοτητας.αρα f1 για τους πραγματικους αγωνες αυτοκινητου και wrc για τους συνταξιουχους του ειδους γιατι φυσικα και αυτοι εχουν ψυχη.τελος συμφονω μαζι σου για το παιχνιδι που παιζουν καπιοι κυριοι της f1 πισω απο τις πλατες μας.αλλα οπως και να το κανουμε αυτο ειναι μερος του παιχνιδιου.σεβομαι την αποψη σου αλλα διαφονω μαζι σου και αυτο ειναι μερος του παιχνιδιου.

Dim77
08-12-06, 15:35
αποτι βλεπω επειδη οι αποψεις διειστανται δεν θα βγαλουμε ακρη.οτι και να λεει ο ενας ο αλλος θα το απεκρουει και στο τελος δεν θα εχουμε καταφερει τιποτα.θα σου δοσω ομως ενα τελευταιο επιχειρημα που πιστευω ειναι το ισχηροτερο.η καταπονιση που δεχεται το σωμα ενος πιλοτου της f1 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη ενος οδηγου wrc.ετσι παρατηρηται το φαινομενο η φορμουλα1 να εχει οδηγους εως 33χρονων εξερεση ο θεος ΣΟΥΜΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 2 ΑΚΟΜΑ.ενω στο wrc υπαρχουν ατομα μεγαλητερης ηλικειας και μικροτερης αντοχης,αντανακλαστικων κτλ οποτε και χαμηλοτερης οδηγικης ικανοτητας.αρα f1 για τους πραγματικους αγωνες αυτοκινητου και wrc για τους συνταξιουχους του ειδους γιατι φυσικα και αυτοι εχουν ψυχη.τελος συμφονω μαζι σου για το παιχνιδι που παιζουν καπιοι κυριοι της f1 πισω απο τις πλατες μας.αλλα οπως και να το κανουμε αυτο ειναι μερος του παιχνιδιου.σεβομαι την αποψη σου αλλα διαφονω μαζι σου και αυτο ειναι μερος του παιχνιδιου.

Αυτό με τις καταπονήσεις ισχύει αλλά όχι απόλυτα.
Οι αγώνες ράλλυ κρατούν απο το πρωι ως το βράδυ για 3 ημέρες, και η καταπόνηση είναι διαφορετική.
Αλήθεια έχεις βρεθεί μεσα σε ''χωμάτινο'' αγωνιστικό να δείς τι καταπόνηση υπάρχει?
Τα G που αντέχουν για μερικά χρόνια οι οδηγοί της Φ1 δεν τους κάνουν απαραίτητα ικανότερους οδηγούς.
Πάντως μου αρέσει που έβγαλες και συμπέρασμα!!!! Που είναι και σωστό?
Έχουν και ψυχή τα γεροντάκια του WRC axaxaxaxaxaxaxa :GrowUp:

Αλλο η F1 , άλλο το WRC.

To ποιο σου αρέσει είναι δικό σου θέμα.
Εγώ σου έγραψα κάποια πράγματα γιατί έβγαλες από την αρχή το Υπέρτατο συμπέρασμα (ότι υπάρχουν 22 πιλότοι στο κόσμο αρα είναι το τέλειο, το καλύτερο...whatever)

Το θέμα είναι ότι ανα τα χρόνια που ασχολούμαι έχω δει πολλές αναφορες σχετικά με
1. Οδηγους WRC που αντιμετώπισαν στα ισια οδηγούς πίστας (πχ. Walter Rorhl)
2. Οδηγούς Φ1 που τους πήγαν ''βολτα'' κάποιο καλοί του WRC και ''χέστηκαν''
(ο Σουμάχερ πριν 2-3 χρόνια)
3. Οδηγοί WRC (McRae, Sainz) που συμμετείχαν σε επιδείξεις ομάδων F1 και σε γύρους γνωριμίας που έκαναν με τα μονοθέσια, πέτυχαν εφάμιλλους χρόνους με τους κανονικούς οδηγούς των ομάδων. (ειδικά ο Σαινθ!!!Στα 40φεύγα χρόνια του!!!Έλεος!!Ψάχνω να βρώ το περιοδικό να γράψω ακριβώς το κείμενο και δε μπορώ.)

Επειδή αρχίζουμε να φεύγουμε απο το θέμα που είναι, πιο από τα 2 είναι πιο εντυπωσιακό. Λέω ότι είναι θέμα του καθενός ποιο του αρέσει.
Το WRC είναι πολύ πιο θεαματικό! (ασε που η παρακολούθηση αγώνα από τα βουνά, είναι πολύ ωραία εμπειρία απο πολλές απόψεις, χώρια τα αυτοκίνητα που περνάνε με 150 από μπροστα σου σε στενους χωματοδρομους!

Επίσης DTM, και WTCC παρακολουθώ από NOVA και έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και είναι πολύ θεαματικά.
Θα ήθελα να μπορώ να βλέπω JGTC (σαν DTM αλλά στην Ιαπωνία με Supra, Skyline, NSX 450-500 άλογα -1000 kg)
Πρέπει να είναι πολύ θεαματικό.
Αμερικάνικοι αγώνες Indy, CART, NASCAR αρκετό θέαμα.(Απλά στις οβαλ πίστες είναι λίγο περίεργο, αλλά συνεχής προσπεράσεις και ατυχήματα, ίσως συγχρονη Ρωμαϊκή αρένα:smiley_ab )

Και τέλος αφήνω τη Φορμουλά 1. Πολύ γλαμουριά, celebrities, μοντέλα κλπ.
Πολύ τεχνολογία. Πολύ χρήμα και αριστοκρατία.

ΘΕΑΜΑ=0 :sleeping:

Αυτή είναι η γνώμη μου! Την οποία και προσπάθησα να τεκμηριώσω.

M_dolce
08-12-06, 15:44
+1.000.000 Δημητρη!!!!

kimiE46coupe
08-12-06, 16:09
ναι εχεις δικιο ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα.αλλα αποτι προεκηψε φιλε μου εχεις καποιο προσωπικο προβλημα με την f1 για να την κατατασης τελευταιο σε θεαμα απο ολα τα μηχανοκινητα σπορ.εγω παντος θεωρω το wrc το 2ρο θεαματικοτερο.και ισως οι χιλιαδες κοσμου που κατακλιουν τις πιστες της f1 το κανουν για να δουν τις κοπελιες.το ιδιο κανουν και οι εκατομυρια τηλεθεατες τους αρεσουν οι κοπελες.παντος την μεγαλητερη αποτυχια ολων των εποχων την σημιωσε το φετινο ακροπολις.πουθενα θεατες.παντος καταλογιζω το ελαφριντικο του αυγουστου.αλλα δεν ηταν μονο φετος αυγουστος.

Dim77
08-12-06, 16:32
Κάνεις λάθος. Αν καταστρέψουν λίγο ακόμα το WRC να δείς τι θα γράφω και για αυτό. Παλιά ήταν πολυ συναρπαστική η Formula 1.Όσο για το τι κάνουν χιλιάδες άλλοι δε με αφορά. Εγώ κοιτάω τι μου αρέσει εμένα.Θα σου απαντήσω με πμ για να μη βγουμε κι αλλο off-topic.

bmw318cabrio
22-01-07, 22:44
Ψηφισα WRC γιατι γουσταρω τις απιστευτες διαδρομες και τις πιστες καθως και τα τρελλα μπαξιματα και αναποδα τιμονια που κανουν τα αλανια...και η F1 δεν με χαλαει ομως,ειναι πιλοτοι εκει οπως και να το κανουμε...

Stakaman318is
23-01-07, 02:57
η καταπονιση που δεχεται το σωμα ενος πιλοτου της f1 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη ενος οδηγου wrc.

Μετά από άλμα 35 μέτρων αυτοκινήτου WRC, τη στιγμή που ''σκάει'' το αυτοκίνητο στο έδαφος η πίεση που απορρόφησαν τα αμορτισέρ ήταν της τάξης των 10 ΤΟΝΩΝ. Ο συνοδηγός (πολύπειρος) δεν μπορούσε να αναπνεύσει για 3-4 λεπτά και ο οδηγός αναγκάστηκε να οδηγήσει χωρίς συνοδήγηση. Απλά σκέψου το!!!

Stakaman318is
23-01-07, 03:05
ναι εχεις δικιο ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα.αλλα αποτι προεκηψε φιλε μου εχεις καποιο προσωπικο προβλημα με την f1 για να την κατατασης τελευταιο σε θεαμα απο ολα τα μηχανοκινητα σπορ.εγω παντος θεωρω το wrc το 2ρο θεαματικοτερο.και ισως οι χιλιαδες κοσμου που κατακλιουν τις πιστες της f1 το κανουν για να δουν τις κοπελιες.το ιδιο κανουν και οι εκατομυρια τηλεθεατες τους αρεσουν οι κοπελες.παντος την μεγαλητερη αποτυχια ολων των εποχων την σημιωσε το φετινο ακροπολις.πουθενα θεατες.παντος καταλογιζω το ελαφριντικο του αυγουστου.αλλα δεν ηταν μονο φετος αυγουστος.

Φέτος το Ακρόπολις έγινε Ιούνιο!!!!!!!!!!!
Οι θεατές ήταν λίγοι γιατί οι ειδικές ήταν καινούριες!!!!!
Πέρσυ στη Λαμία γινόταν το αδιαχώρητο στα βουνά

Chris316
07-03-07, 11:06
Προτιμώ WRC. Καθόλου βοηθήματα και πραγματικά γρήγορη οδήγηση σε σημεία που κανένας, μα κανένας, όσο παλαβός και να είναι δε τρέχει έτσι. Να μη μιλήσω για θέαμα. Καταρχήν δεν κάνουν γύρους γύρω από τον εαυτό τους.(μονοτονία η F1)