PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομπιασμα και κενο στο γκαζι


bmw1
17-01-11, 09:15
καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα.
εχω την 116. τωρα τελευταια οταν παταω γκαζι με 2α ή 3η και 2-2,5 χιλιαδες στροφες νιωθω αυτο το κενο, το κομπιασμα στο γκαζι, δεν επιταχυνει ομαλα δλδ. απο τις 3 χιλιαδες και πανω κανενα προβλημα.
επισης το προβλημα ειναι πιο εντονο οταν το αμαξι ειναι κρυο. μολις ζεσταθει μειωνεται ως και εξαφανιζεται.
λετε να ειναι θεμα βενζινης ή κατι απο το αμαξι?

bimmer-corfu
21-01-11, 08:40
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23110
ίσως ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία προβλημάτων

M_enzo
21-01-11, 09:32
το πρωι στο ξεπαρκαρισμα παει να σβησει; στην καταναλωση εχεις παρατηρησει καποια αυξηση;

Zyrix
21-02-11, 18:07
Καλησπέρα σε όλους , το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ, δηλαδή όταν είναι κρύα η μηχανή και σε ελαφρά ανηφορικό δρόμο, με χαμηλές στροφές (2α-3η μέχρι 2200 - 2500) το αυτοκίνητο δείχνει να κομπιάζει.
'Αλλα συμτώματα που αντιμετωπίζω είναι ότι οι στροφές πέφτουν σε σταμάτημα (κατώ απο το ρελαντί) , ένας θόρυβος (πλαστικός) στιγμιαίος κάπου στις 1000 στροφές, (το έχω αναφέρει στην αντιπροσωπεία αλλά δεν έδωσαν καμμία σημασία και τέλος δίσκος που πατινάρει (1η ή όπισθεν με αμπραγιάζ)
Εκτός απο αυτά είχα το κλασσικό πλέον πρόβλημα του check engine, μου το έκανε στα 7000 και στα 14000 χιλιόμετρα, μετα απο αυτο μου αλλαξαν πολλαπλασιαστή και μπεκ και περάστηκε καινουργιο firmware στον εγκέφαλο.
Την 116 την έχω απο Σεπτ 08 και έχει κάνει 32000χιλ
Τέλος αυτής της εβδομάδας η αρχές επόμενης πάω αντιπροσωπεία να δώ τι θα μου πούνε......
Βενζίνη - και εγώ αυτο δοκίμασα αρχικά, εχω βάλει 3 φορές κατοσταρα μπας και δω διαφορά αλλα τπτε
Α και να απαντήσω και στον φίλο M enzo, στο ξεπαρκάρισμα δεν παρατηρείς τίποτε γιατί με 1η και αμπραγιάρισμα δεν καταλαβαίνεις τιποτε. Στην κατανάλωση τα ίδια - καλοκαιρι είχα 7.4 , τώρα 7.6 ..

Zyrix
27-02-11, 14:19
Τελικά αφού ξόδεψα 5 ώρες απο τον χρόνο μου, και με επιμονή στο να βρούμε τι τρέχει με το αμάξι (έπερνα άκυρες απαντήσεις απο τους μηχανικούς του τύπου , άστο να χειροτερέψει ώστε να καταλάβουμε τι είναι...wtf???) βρέθηκε ένας γάτος μηχανικός που είπε "αλλάξτε τα μπουζί του παιδιού να φύγει" και αυτό νομίζω ήταν. 2 μέρες δοκιμών και δεν το έχει παρουσιάσει.......