PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για ελατήρια και αμορτισέρ σε Ζ3...


Z3_Roadster
24-01-11, 16:21
Παίδες μια ερώτηση όπου θα ήθελα τη βοήθεια σας...

Πριν 2 χρόνια περίπου πήγα να βάλω αμορτισέρ γιατί τα BOGE που φορούσα ήθελαν αλλαγή. Αποφάσισα να βάλω Bilstein τα κίτρινα αλλά τα Sport, τελικά όταν πήγα να τα βάλω ο μάστορας εκεί μου είπε όταν σήκωσε το Ζ3 (facelift) μου ότι έχω ανάρτηση M-Pack οπότε μπαίνουν μόνο τα κίτρινα τα sprint και όχι τα sport. Εβαλε τα sprint τελικά τα οποία τα χρέωσε στην ίδια τιμή με τα sport γιατί ήταν γύρω στα 50 ευρώ ακριβότερα.

Τώρα φοράω τα sprint και θέλω να χαμηλώσω το αμάξι 3-3,5 πόντους. Ενας άλλος μάστορας μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω και αμορτισέρ γιατί αν χαμηλώσω το αμάξι θα πρέπει να μπουν και διαφορετικά αμορτισέρ για να μην βγαίνουν τα ελατήρια απο το αμορτισέρ. Τα Bilstein τα κίτρινα τα sprint όμως ξέρω ότι κάνουν και για χαμήλωμα.

Σκέφτομαι το επόμενο διάστημα να πάρω ελατήρια Eibach (σε μαύρο κουτί είναι) χαμηλώματος 3 πόντων. Υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα αμορτισέρ που φοράω τώρα;; Θέλει καμιά αλλαγή; Παίζει ρόλο ότι η ανάρτηση είναι M-Pack;;; Ή πάω φοράω τα ελατήρια όπως είναι και κανένα πρόβλημα;;

Τα φώτα σας... Ευχαριστώ!

Fairytale
25-01-11, 12:58
Από όσο ξέρω τα sport και τα sprint έχουν την ίδια τιμή.
Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στο αν (το καθένα απο τα 2) θα είναι χοντρομπούκαλο (monotube) ή όχι.
Μπορούσες να βάλεις και τους 2 τύπους στα M-pack ελατήρια (από όσο θυμάμαι δίνει ΣΥΝΗΘΩΣ και τους 2 τύπους sport/sprint) για Μ-pack ανάρτηση. Υπάρχει βέβαια κατάλογος της Βilstein που αναγράφει όλες τις επιλογές.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάλεις τα Eibach 1ου σταδίου. Η εταιρεία απλά αναφέρει ότι το χαμήλωμα των 3 πόντων μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το αρχικό ύψος του αυτοκινήτου (που εξαρτάται από τα εργοστασιακά ελατήρια). Μετράνε τους 3 πόντους από το stock (ΜΗ Μ-pack), άρα στην πράξη εσύ θα χαμηλώσεις λιγότερο από 3 πόντους.
C U out there

Z3_Roadster
25-01-11, 15:37
Eυχαριστώ ρε Fairytale, να είσαι καλά! Πάντως απο όσους είχα ρωτήσει, τα sprint ήταν ακριβώς 50 ευρώ ακριβότερα απο τα sport, τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε και έχουν ίδια τιμή.

Επίσης, αν θυμάμαι καλά η M-Pack ανάρτηση χαμηλώνει το αυτοκίνητο 1,5 πόντο απο το κανονικό του ύψος αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι έτσι;

bmwz3m44
25-01-11, 17:10
.κατ εμε καλα εκανε ο μηχανικος σου και σου εβαλε τα sprint γιατι αυτα ειναι ειδικα για το χαμηλωμα.αν θελεις να χαμηλωσεις το αμαξι βαλε τα hr που ταιριαζουν γαντι με τα sprint.ειναι 3,5cm.ναι στο πακετο m pack που ειχα και εγω 1,7 μου ειχαν πει οτι ειναι το χαμηλωμα απο το κανονικο υψος.επομενως απως προειπε ο φερυτειλ. τα sprint ειναι τα b8 .χοντρομπουκαλα ειναι τα b6 που ειναι και πιο ανθεκτικα.τα σπορτ δηλαδη

vaspap
28-01-11, 15:05
.κατ εμε καλα εκανε ο μηχανικος σου και σου εβαλε τα sprint γιατι αυτα ειναι ειδικα για το χαμηλωμα.αν θελεις να χαμηλωσεις το αμαξι βαλε τα hr που ταιριαζουν γαντι με τα sprint.ειναι 3,5cm.ναι στο πακετο m pack που ειχα και εγω 1,7 μου ειχαν πει οτι ειναι το χαμηλωμα απο το κανονικο υψος.επομενως απως προειπε ο φερυτειλ. τα sprint ειναι τα b8 .χοντρομπουκαλα ειναι τα b6 που ειναι και πιο ανθεκτικα.τα σπορτ δηλαδη
συμφωνω!!!! τα sprint ειναι τα καταλληλα για χαμηλωμα