PDA

Επιστροφή στο Forum : σασμαν e46


patli
28-01-11, 20:10
Καλησπέρα πριν λιγες μερες εκανα γενικο σερβις 90,000 χιλιομετρα σε e46 compact 316 n45 μοτερ.
Το προβλημα μου ειναι οτι το σασμαν εγινε τουβλο με την αλλαγη βαλβολινης. 1η - 2α "σκληρυναν" :smokin: σε αισθητο βαθμο και ψιλοξενερωσα- το σασμαν μου ηταν εξαιρετικα μαλακο και ακριβες πριν την αλλαγη βαλβολινης.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι βαλβολινες εβαλε ο μαστορας.
Το σερβις εγινε εκτος αντιπροσωπιας οπως καταλαβατε

Τι συστηνεται για το αυτοκινητο μου για να ξερω τι να ζητησω


p.s βρηκα πολλα θρεντ για βαλβολινες στο φορουμ αλλα για να πω το στραβο μου το δικιο ακρη δεν εβγαλα..

giannis 116
28-01-11, 20:39
Μα καλα τι σου βαλε μεσα, βουτυρο?!
Κι εγω εχω αλλαξει βαλβολινες στο σασμαν της 116 που νομιζω ειναι το ιδιο με το δικο σου καθως εχω κι εγω 1600αρι μοτερ Ν45 και μετα την αλλαγη βαλβολινης το σασμαν ηταν πιο μαλακο και εκανε καλυτερες και ευκολοτερες αλλαγες ειδικα 1η και 2α ακομα και με κρυο! Και να φανταστεις οτι το αλλαξα με πανω απο 100.000χμ, τωρα εχω 175.000χμ και ειναι μια χαρα.
5αρι σασμαν δεν εχεις; Ρωτα το μαστορα τι ακριβως εβαλε μεσα;.. Ειναι συγκεκριμενο λιπαντικο που μπαινει και οχι αντε κουτουρου οτι εχει το συνεργειο η οτι νομιζει ο μαστορας.
Αν θυμαμαι καλα λεγεται λαδι MTF (Manual Transmission Fluid) η βαλβολινη αυτη.

patli
28-01-11, 20:43
Μα καλα τι σου βαλε μεσα, βουτυρο?!
Κι εγω εχω αλλαξει βαλβολινες στο σασμαν της 116 που νομιζω ειναι το ιδιο με το δικο σου καθως εχω κι εγω 1600αρι μοτερ Ν45 και μετα την αλλαγη βαλβολινης το σασμαν ηταν πιο μαλακο και εκανε καλυτερες και ευκολοτερες αλλαγες ειδικα 1η και 2α ακομα και με κρυο!
5αρι σασμαν δεν εχεις; Ρωτα το μαστορα τι ακριβως εβαλε μεσα;.. Ειναι συγκεκριμενο λιπαντικο που μπαινει και οχι αντε κουτουρου οτι εχει το συνεργειο η οτι νομιζει ο μαστορας.
Αν θυμαμαι καλα λεγεται λαδι MTF (Manual Transmission Fluid) η βαλβολινη αυτη.

ελα ντε.. Δευτερα θα παω να το σηκωσει.

Λογικα απο κατω δεν εχει καποιο ταμπελακι που να λεει τι βαλβολινες παιρνει?

ΜTF τις βρισκω και στο εμποριο ή πρεπει να παω στην bmw να πληρώσω και 2ο σερβις.. ?
5αρι σασμαν εχει

E36 RULES!!
28-01-11, 20:50
Δεν ξέρω κατα πόσο θα σου φανεί χρήσιμο (και με γνωση) το post μου, αλλα θυμάμαι αρκετοί στο παρελθόν αγόραζαν λιπαντικά κλπ απο εδώ: http://www.trade-wind.gr/ Κανε ένα ψάξιμο για MTF, απ'οτι είδα έχει. Δεν γνωρίζω αν ειναι αξιοπιστος ή όχι πάντως κακό δεν κάνει να ξερεις πανω-κάτω σε τι τιμές κυμαίνονται οι βαλβολίνες, έτσι δεν είναι? ;) ;)

Και ενα thread με πληροφορίες για βαλβολίνες σασμαν: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1564

patli
28-01-11, 21:23
το thread δεν δουλευει οταν πατας για να σου εμφανισει τα pdf.. :nixweiss:

Dim77
28-01-11, 21:29
Το είδα, ούτε σε εμένα δουλεύει, θα δούμε τι φταίει, και θα το διορθώσουμε.

giannis 116
29-01-11, 14:15
ελα ντε.. Δευτερα θα παω να το σηκωσει.

Λογικα απο κατω δεν εχει καποιο ταμπελακι που να λεει τι βαλβολινες παιρνει?

ΜTF τις βρισκω και στο εμποριο ή πρεπει να παω στην bmw να πληρώσω και 2ο σερβις.. ?
5αρι σασμαν εχει

Λογικα εχουμε το ιδιο σασμαν και ειναι το S5D 250G - TBDU
Ταμπελακι πρεπει να εχει και να γραφει οτι το λαδι ειναι το MTF-LT-2