PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε46 vs M3 csl


EVANGELOS
02-02-11, 17:16
Χθες και ενώ μαγείρευα ωραίο κοκκινιστό (και είχα ήδη πει το μισό Αντωνοπούλου που δεν έβαλα στο φαγητό) με πήρε ο Νικολάι να μου πεί ότι πάτησε ο Μπιλάρας με το μάυρο το τσε εσ ελ ... και να τσακιστώ να έρθω ... κλπ κλπ αφού δεν κατάφερα να τον πείσω να έρθει να φάμε μαζί το κοκκινιστό με το που έγινε το φαί ξεκίνησα (χωρις να έχω φάει) και πήγα να τους βρώ ...το τσε εσ ελ ήταν 1,5 αμάξι μπροστά από το Μ3 του Μπιλάρα σε πάτημα ρολ 1ες όπως έγραψε και ο Μπιλ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27208

πατήσαμε 2ες ρολ ανάβαση όπου στην 4η όπως το είδα ήμουν πάνω από 3 αμάξια μπροστά αλλά δεν ξέρω αν είχε αφήσει το παιδί με το τσε εσ ελ

μετά πατήσαμε 1ες κατάβαση όπου πάλι έχω την εντύπωση ότι κάπου στην 4η πρέπει να άφησε το τσε εσ ελ λογικά πάλι 2-3 κενά ήταν η διαφορά υπερ μου

μετά πήγα σπίτι και έφαγα το κοκκινιστό με ωραίο ιταλικό χοντρό μακαρόνι

Straight six
02-02-11, 17:21
Χθες και ενώ μαγείρευα ωραίο κοκκινιστό (και είχα ήδη πει το μισό Αντωνοπούλου που δεν έβαλα στο φαγητό) με πήρε ο Νικολάι να μου πεί ότι πάτησε ο Μπιλάρας με το μάυρο το τσε εσ ελ ... και να τσακιστώ να έρθω ... κλπ κλπ αφού δεν κατάφερα να τον πείσω να έρθει να φάμε μαζί το κοκκινιστό με το που έγινε το φαί ξεκίνησα (χωρις να έχω φάει) και πήγα να τους βρώ ...το τσε εσ ελ ήταν 1,5 αμάξι μπροστά από το Μ3 του Μπιλάρα σε πάτημα ρολ 1ες όπως έγραψε και ο Μπιλ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27208

πατήσαμε 2ες ρολ ανάβαση όπου στην 4η όπως το είδα ήμουν πάνω από 3 αμάξια μπροστά αλλά δεν ξέρω αν είχε αφήσει το παιδί με το τσε εσ ελ

μετά πατήσαμε 1ες κατάβαση όπου πάλι έχω την εντύπωση ότι κάπου στην 4η πρέπει να άφησε το τσε εσ ελ λογικά πάλι 2-3 κενά ήταν η διαφορά υπερ μου

μετά πήγα σπίτι και έφαγα το κοκκινιστό με ωραίο ιταλικό χοντρό μακαρόνι


κοινως τον εκανες με τα κρεμμυδακια....δε σ κατσε βαρυ και το κοκκινιστο:icon_kidr
το csl μονο με τελικο ε?

chief
02-02-11, 18:06
ξεκίνησα (χωρις να έχω φάει) και πήγα να τους βρώ ...το τσε εσ ελ ήταν 1,5 αμάξι μπροστά από το Μ3 του Μπιλάρα ι
Το ηξερες. Εκανα το ποστ απ το απογευμα και γι αυτο εχες μείνει νηστικός για να εισαι ελαφρυς.
Αμα το ήξερες και ενα μήνα πριν θα έκανες και ραμαζάνι.


Χθες και ενώ μαγείρευα ωραίο κοκκινιστό (και είχα ήδη πει το μισό Αντωνοπούλου που δεν έβαλα στο φαγητό)


μετά πήγα σπίτι και έφαγα το κοκκινιστό με ωραίο ιταλικό χοντρό μακαρόνι
Μεσα στην διατροφή εισαι τελικά. Στον όγκο εισαι ρε?
Εφαγες η ωρα 1 μετα τα μεσάνυκτα δηλαδη...


Κατα τ αλλα καλούτσικο το Μ3ακι σου.
Βρηκες και αμαξι να μου πάρεις μέτρα δηλαδη...
Τυχέρουλη.....

sofos 2.8i
02-02-11, 18:15
Μπραβο Evangele για το δυνατο σου εργαλειο!!Το csl ειναι του γειτονα μου και ετσι τα ξερω απο πρωτο χερι!Οπως τα λες εχουν τα πραγματα.Πολυ δυνατο το αμαξι σου και αφου εχεις καταφερει κ το εχεις κανει πιο ελαφρυ και απ το csl,πρεπει να γαζωνει!

stelmaniac
02-02-11, 18:21
Ο Ευαγγελος κανονικα πρεπει πριν το πατημα να φυσαει τη μυξα του(αφου εννοειται εχει κανει κακα σπιτι) και να πεταει και το πακετακι με τα μυξομαντηλα απ'εξω..!!!!!!

EVANGELOS
02-02-11, 20:14
Μπραβο Evangele για το δυνατο σου εργαλειο!!Το csl ειναι του γειτονα μου και ετσι τα ξερω απο πρωτο χερι!Οπως τα λες εχουν τα πραγματα.Πολυ δυνατο το αμαξι σου και αφου εχεις καταφερει κ το εχεις κανει πιο ελαφρυ και απ το csl,πρεπει να γαζωνει!

To αμάξι μου είναι 1464 κιλά με 1/4 τεπόζιτο δηλαδή 60 κιλά περίπου πιο βαρύ από ένα νορμάλ csl που είναι περίπου 1400 ... (εννοώ πάντα χωρίς οδηγό και κάυσιμο)

θένκς και να πεις στο γείτονα να βάλει μαμά ζάντες ... όχι για τις κόντρες αλλά κυρίως για να ευχαριστηθεί στρίψιμο που είναι το ΑΤΟΥ του τσε σε ελ !!!

π.σ. Πάντως ο ήχος από την εισαγωγή του τσε εσ ελ είναι ρε πούστ# μου ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ !!! όσες φορές και να το ακούσω πάντα με κ@υλώνει !!!

Fairytale
02-02-11, 20:20
Στεγνός έτρεξες;
Πάλι την ρήμαξες την εκκλησία !!!
Το κοκκινιστό φίλε είναι τρελλό φαί xaxa τρομερή περιγραφή πατήματος πάλι.
C U out there

EVANGELOS
02-02-11, 20:22
Είναι αλήθεια ... αν δε με έβριζε 5 λεπτά στο τηλέφωνο ο Νικολάι δε θα πήγαινα ... σου λέω ανοιγα παράθυρα στο πήγαινε να συνέλθω από το μισο-μπούκαλο που ήπια όσο μαγείρευα :D :D

Nick_compact
02-02-11, 20:29
Τα 1400 του CSL είναι με ή χωρίς όλα τα έξτρα που έχει φορτωμένα; (καθώς σχεδόν κανείς δεν το πήρε χωρίς clima και ηχοσύστημα)

chief
02-02-11, 20:44
οχι με κλιματισμο ειναι τα πιο πολλά.
1400 κιλα ειναι με κλιματισμο και χωρις βενζινα

Nick_compact
02-02-11, 20:48
E τότε του Βαγγέλη, και βαρύτερο και τόσο μπροστά, πρέπει να είναι +40ps από ένα CSL, αλλιως δε βγαίνει τόση διαφορά.

EVANGELOS
02-02-11, 21:22
7-10 κιλά είναι ο κομπρεσορας του κλίμα ... ψιλοπράματα ... το τσε εσ ελ 1385 με τίγκα τεποζιτο και χωρίς οδηγό δε βγαίνει ΠΟΤΕ εκτος αν μετρήσανε αμάξι εντελώς γυμνο (σκέτη λαμαρίνα - σασι)

Σιγα μην ειμαι 400 άλογα ρε Νίκο !!!

Ούτε το Gt3 rs δε βγάζει τέτοια ειδική ισχύ !!!

billarasm3
02-02-11, 22:04
βαγγελη το αμαξι σου ειναι πολυ καλο!!!
respect!!

υ.γ1 πρεπει να το αδυνατισω και εγω το μ3ακι μου οπωσδηποτε!!!!

υ.γ2 δεν εφαγα 1,5 αμαξι αλλα 1,5 κενο!!!!:yippee:

manosm3
02-02-11, 22:40
Βαγγελη κοτοπουλο γιατι δεν πατας με Ζ4Μ; :thefinger

Dim77
02-02-11, 23:00
Τα σημαντικά θέματα είναι :

Η σάλτσα έδεσε;
http://www.youtube.com/watch?v=Sk_CGtA4HIY
Τα μακαρόνια τα εφτιαξε όπως πρέπει;
http://www.youtube.com/watch?v=wu1_nDoH4Wc


Βίντεο από το μαγείρεμα του κοκκινιστού υπάρχουν;
:useless:

EVANGELOS
02-02-11, 23:25
Βαγγελη κοτοπουλο γιατι δεν πατας με Ζ4Μ; :thefinger

Mε όποιο Ζ4 πέρασε Μ3 δηλαδή του Τάσσου παλιά και του Νικήτα έχω πατήσει ... όσα περνάνε Νισάν 350 τα καθαρίζει ο Μπιλάρας ... :D :D

manos///3
02-02-11, 23:29
Βαγγελη ωραιο πατημα ρε συ!
Πρεπει να κατεβω στην πρωτευουσα να υπερασπιστω τα csl...χιχιχιχι

Ρε συ ή εισαι 400 αλογα ή ειχε προβλημα το παιδι με το csl ή δεν ειναι csl...διαλεξε!

EVANGELOS
02-02-11, 23:36
μα όταν πριν από 3 χρόνια με +100 κιλα και χωρίς αλφα ν πήγαινα με μαμά κανονικότατο csl από το φόρουμ με 19αρες έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=BZ9mINH4zhY&feature

πως περίμενες να χάσω τώρα ???? :D

manos///3
02-02-11, 23:44
Παω πασο τοτε.....

thomelef
03-02-11, 09:24
με μανίσιο Μ3 πάντως του μανωλάκη, δεν έχει επαφή...στα 170 180 στην ευθεία των σερρών, απλά
μου άνοιγε λές και είμουν σταματημένος...είναι καλό πιστόλι του μανωλάκη...άντε να φτιαχτεί και το
σαζμανάκι του να είναι έτοιμο για τον απρίλη λέμε...
υγ. ο νικόλας βλέπω να μας την κάνει για ακόμα μια φορά...

greekm3
03-02-11, 11:48
7-10 κιλά είναι ο κομπρεσορας του κλίμα ... ψιλοπράματα ... το τσε εσ ελ 1385 με τίγκα τεποζιτο και χωρίς οδηγό δε βγαίνει ΠΟΤΕ εκτος αν μετρήσανε αμάξι εντελώς γυμνο (σκέτη λαμαρίνα - σασι)

Σιγα μην ειμαι 400 άλογα ρε Νίκο !!!

Ούτε το Gt3 rs δε βγάζει τέτοια ειδική ισχύ !!!
400 ισως δεν εισαι...αλλα σιγουρα δεν θα εισαι και πολυ μακρια...εγω θα ελεγα γυρω στα 380...μια διαφορα των 30αλογων την εχετε παντως...μιας και ακριβως 360 δεν νομιζω να ειναι το csl...και να σκεφτεις οτι εσυ εχεις και χειροκινητο σαζμαν...μαλλον το δουλευεις καλα φιλος...οχι σαν το κουμπαρακι μου το νικολαι αλλα σχεδον ισαξια:nod:....well done man:dblthumb2

chief
03-02-11, 12:24
E τότε του Βαγγέλη, και βαρύτερο και τόσο μπροστά, πρέπει να είναι +40ps από ένα CSL, αλλιως δε βγαίνει τόση διαφορά.
Αμα του Βαγγελη ειναι καμια 365αρια και το CSL περίπου 350 + 20αρες ζαντες βγαινει η διαφορά Νίκο.
Αυτα για την διαφορά.

Χωρις τις 20αρες η διαφορα δεν θα ηταν τοση.
Ομως και με 19αρες ζαντες το CSL θα ηταν πισω απ τον Ευαγγελο.

m_power_lunatic
03-02-11, 12:33
Αμα του Βαγγελη ειναι καμια 365αρια και το CSL περίπου 350 + 20αρες ζαντες βγαινει η διαφορά Νίκο.
Αυτα για την διαφορά.

Χωρις τις 20αρες η διαφορα δεν θα ηταν τοση.
Ομως και με 19αρες ζαντες το CSL θα ηταν πισω απ τον Ευαγγελο.

Αυτο ηθελα να γραψω χθες ακριβως!!!!!!

greekm3
03-02-11, 12:35
Αμα του Βαγγελη ειναι καμια 365αρια και το CSL περίπου 350 + 20αρες ζαντες βγαινει η διαφορά Νίκο.
Αυτα για την διαφορά.

Χωρις τις 20αρες η διαφορα δεν θα ηταν τοση.
Ομως και με 19αρες ζαντες το CSL θα ηταν πισω απ τον Ευαγγελο.

ωπα-ωπα...το csl φορουσε 20?????πειτε τα ρε παιδια απο την αρχη ολα....και παλι ομως δεν νομιζω οτι η διαφορα να παιζει στα 15 αλογα...τα 2-3 κενα που αναφερθηκανε...ειπαμε το csl εχει και το αβανταζ του σαζμαν ...απο ρολ πηγανε...επομενως ο βαγγελης ειχε και χειροκινητο και + λιγα περισσοτεα κιλακια ενδεχομενως...αρα η διαφορα των 3 κενων μαλλον δυσκολη την βλεπω απο +15αλογα και 20'' αρια στο csl...η αληθεια ειναι οτι ο εβαγγελος εχει κανει καταπληκτικη δουλεια στο Μ3...και εχει βρει την σωστη δομη...κρατημα-αποδοση

Fairytale
03-02-11, 12:37
Ή η διαφορά είναι πολλαπλάσια των 15 ίππων.
C U out there

greekm3
03-02-11, 12:43
Ή η διαφορά είναι πολλαπλάσια των 15 ίππων.
C U out there

πιστευω οτι ειναι εκει..κοντα στα 30...αν το csl βγαζει 350 τοτε του βαγγελη ειναι 380...εαν ομως βγαζει λιγοτερα(και το ποιο πιθανο για εμενα..δλδ γυρω στα 335-340)τοτε και του εβαγγελου ειναι λιγοτερα(και παλι το πιο πιθανο για εμενα, δλδ γυρω στα 45+ πανω απο στοκ Μ3..+ την διαφορα βαρους,+ οτι το εχει μαθει...κανει παρτυ με τα απλα Μ3)

Fairytale
03-02-11, 12:54
:icon_kidr δεν τον παρακολουθείς προσεκτικά τον υποψήφιο Βασιλιά (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=412276#post412276) :icon_kidr
C U out there

chief
03-02-11, 12:54
Επειδη προσπαθουμε να κανουμε υπολογισμους ιπποδυναμης με βαση την διαφορα σε καροτσες ή κενα ενός πατηματος...

Το συγκεκριμενο CSL ηταν ενάμιση κενο απο το Μ3 φ.π.ε. του Μπιλαρα που ειναι και 100 κιλα πιο βαρυ.
Εαν ο Μπιλαρας ειχε τα κιλα του csl ποση θα ηταν η διαφορα και ποια θα ηταν τα αλογα του CSL ????

greekm3
03-02-11, 12:57
:icon_kidr δεν τον παρακολουθείς προσεκτικά τον υποψήφιο Βασιλιά (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=412276#post412276) :icon_kidr
C U out there

τον βασιλια τον ξερω χρονια και ειναι αδερφος:)...θα παντρευτει το καλοκαιρι ομως και βλεπω να εχουμε πραξικοπημα:rofl2:

Fairytale
03-02-11, 13:02
Ελπίζω να βρήκε κάποια από τον κύκλο του... "εστεμένη" και με φιλανθρωπικό έργο !!!
To πραξικόπημα θα πνιγεί στο NOS μην ανησυχείς xaxa
C U out there

greekm3
03-02-11, 13:02
Επειδη προσπαθουμε να κανουμε υπολογισμους ιπποδυναμης με βαση την διαφορα σε καροτσες ή κενα ενός πατηματος...

Το συγκεκριμενο CSL ηταν ενάμιση κενο απο το Μ3 φ.π.ε. του Μπιλαρα που ειναι και 100 κιλα πιο βαρυ.
Εαν ο Μπιλαρας ειχε τα κιλα του csl ποση θα ηταν η διαφορα και ποια θα ηταν τα αλογα του CSL ????

η διαφορα θαν ητανε στο μισο αμαξι υπερ του csl ισως..η θα "σφαζοτανε"..και αυτο επειδη το csl φορα 20αρια....η διαφορα του στοκ csl απο στοκ Μ3 ΚΑΤ'ΕΜΕ και παντα με smg(μιας και παιζει ρολο και το χερι)ειναι γυρω στα 2-3 κενα..και την κανουνε τα 100κιλα(αναλογικα γυρω στα 10+αλογα) και τα 15περιπου αλογα διαφορα του csl...απο εκει και περα..ευκολα γινονται οι υπολογισμοι...

greekm3
03-02-11, 13:05
Ελπίζω να βρήκε κάποια από τον κύκλο του... "εστεμένη" και με φιλανθρωπικό έργο !!!
To πραξικόπημα θα πνιγεί στο NOS μην ανησυχείς xaxa
C U out there
μπα..ειναι αλλο κοριτσι αυτο..εδω τον εβαλε να βγαλει τα μπακετ...χαχαχα....βεβαια το παιδι αυτο ειναι βλαμμενο και θα το χαλασει το κοριτσακι..αλλα εχουμε να λεμε:rofl2:

greekm3
03-02-11, 13:06
ρε μαγκες..πατησα το 1000 και δεν το πηρα χαμπαρι:jester:

chief
03-02-11, 13:32
η διαφορα θαν ητανε στο μισο αμαξι υπερ του csl ισως..η θα "σφαζοτανε"..και αυτο επειδη το csl φορα 20αρια....η διαφορα του στοκ csl απο στοκ Μ3 ΚΑΤ'ΕΜΕ και παντα με smg(μιας και παιζει ρολο και το χερι)ειναι γυρω στα 2-3 κενα..και την κανουνε τα 100κιλα(αναλογικα γυρω στα 10+αλογα) και τα 15περιπου αλογα διαφορα του csl...απο εκει και περα..ευκολα γινονται οι υπολογισμοι...
Με το δικο μου CSL που ειναι μαμα + ελαφρυ βολάν πατησα πρόσφατα με το πρηγουμενο μαμα Μ3 smg που ειχα και οι δυο δικάβαλοι.
Και απο πρωτες και απο δευτερες μεχρι τα 270 κοντερισια δικα μου η διαφορα ηταν μπορω να πω δικολωνο.
Αυτο δεν σημαινει και κατι σιγουρο δηλαδη.
-Μπορει το csl μου να πηγαινει καλα
-Μπορει να το βοηθαει το βολάν
-Μπορει να μην πηγαινε το Μ3 καλά.

Αν και καθε πατημα ειναι διαφορετικο, αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα καλό csl απο Μ3 ακομη και φ.π.ε. πιστευω ειναι ανετα μπροστα.

Απ το Μ3 του Ευαγγελου μαλλον ειναι πισω.

Ομως δεν μπορουν να βγουν και σιγουρα συμπερασματα και ειδικά για ιπποδύναμη απο ενα πατημα.

EVANGELOS
03-02-11, 14:03
με μανίσιο Μ3 πάντως του μανωλάκη, δεν έχει επαφή...στα 170 180 στην ευθεία των σερρών, απλά
μου άνοιγε λές και είμουν σταματημένος...είναι καλό πιστόλι του μανωλάκη...

από την εμπειρία που έχω πλέον να καταλαβαίνω από τα ποστς πως πάνε τα 46άρια θεωρώ ότι ίσως χάσω απο 6κύλιδρο επιτέλους με το Μάνο ... αν το αμάξι δεν το χαλάσουν μαθητευόμενοι "tuners" λογικά θα με περάσει ...

Πάντως αν κατέβει Αθήνα θα είναι πολύ καλό πάτημα

..και να σκεφτεις οτι εσυ εχεις και χειροκινητο σαζμαν...μαλλον το δουλευεις καλα φιλος...οχι σαν το κουμπαρακι μου το νικολαι αλλα σχεδον ισαξια:nod:....well done man:dblthumb2

Φίλος ο Νικολάι από το πολύ fitness σε λίγο δε θα μπορει όχι ταχύτητα να αλλάξει αλλά ούτε φλας :D :D ...όλο κοτόπουλο και μαρούλι τρωει ... χιχιχιχιχιχιχιχ

chief
03-02-11, 14:17
από την εμπειρία που έχω πλέον να καταλαβαίνω από τα ποστς πως πάνε τα 46άρια θεωρώ ότι ίσως χάσω απο 6κύλιδρο επιτέλους με το Μάνο ... αν το αμάξι δεν το χαλάσουν μαθητευόμενοι "tuners" λογικά θα με περάσει ...

Πάντως αν κατέβει Αθήνα θα είναι πολύ καλό πάτημα

Παλι εφερες το πατημα στα μετρα σου...

Διαλεξες και το οδηγο απ οτι βλεπω.
Το ξερεις οτι ο συγκεκριμενος ειναι κουλαδι με 3 DAN στην ευθεια και τον διαλεξες.
Μα αφου το παιδι δεν ξερει να κραταει το τιμονι σε ευθεια γιατι τον διαλεξες.
Μονο για στροφες ξερει αυτος.

Να ερθει το αμαξακι στην Αθηνα και σε 1 ωρα και 20 λεπτα ειμαι στο σπιτι σου.

Ευκαιρια ειναι να σου ριξω και στον δρομο να σου ριξω και στο μπαρ.
Να παρω μια ρεβανς τουλάχιστον.

EVANGELOS
03-02-11, 15:11
Ρε συ Τσιφ Κομωτή τον έκανες το Μάνο ... να οδηγεί άλλος ??? χεχεχεχεχεχεχεχεχε θα σε λέω Όντυ πλέον :D :D :D

thomelef
03-02-11, 15:35
Ρε συ Τσιφ Κομωτή τον έκανες το Μάνο ... να οδηγεί άλλος ??? χεχεχεχεχεχεχεχεχε θα σε λέω Όντυ πλέον :D :D :D

επειδή ξέρει πως δεν μπορεί να σε πατήσει, βρήκε να έχει έτοιμη την δικαιολογία μετά
την τσούνα που θα φάει...ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΟΔΗΓΗΣΗ
ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ...πάντως, ναι...είναι πολύ καλό πάτημα
με του μάνου το αμάξι...και κάτι ακόμα...αναρωτηθήκατε μήπως και το σι ες ελ πρέπει
να μπεί για κάνα βαρβάτο σέρβις, όπως μπουζί - πολαπλασιαστές - ρύθμιση βαλβίδων -
κτλ κτλ???μπορεί να μην ήταν και καλό το αμάξι πέραν των 20άρων...

manos///3
03-02-11, 15:37
Mιας και εμαθα να κανω μουλτι κουοουτ προσφατα...........

με μανίσιο Μ3 πάντως του μανωλάκη, δεν έχει επαφή...στα 170 180 στην ευθεία των σερρών, απλά
μου άνοιγε λές και είμουν σταματημένος...είναι καλό πιστόλι του μανωλάκη...άντε να φτιαχτεί και το
σαζμανάκι του να είναι έτοιμο για τον απρίλη λέμε...
υγ. ο νικόλας βλέπω να μας την κάνει για ακόμα μια φορά...

Ψηλε μη λες μεγαλα λογια....ολα στη πραξη φαινονται.
Παντα εκει εξω υπαρχει κατι δυνατοτερο!

από την εμπειρία που έχω πλέον να καταλαβαίνω από τα ποστς πως πάνε τα 46άρια θεωρώ ότι ίσως χάσω απο 6κύλιδρο επιτέλους με το Μάνο ... αν το αμάξι δεν το χαλάσουν μαθητευόμενοι "tuners" λογικά θα με περάσει ...

Πάντως αν κατέβει Αθήνα θα είναι πολύ καλό πάτημα


χμμμμμμμ....................... :scratchch



Παλι εφερες το πατημα στα μετρα σου...

Διαλεξες και το οδηγο απ οτι βλεπω.
Το ξερεις οτι ο συγκεκριμενος ειναι κουλαδι με 3 DAN στην ευθεια και τον διαλεξες.
Μα αφου το παιδι δεν ξερει να κραταει το τιμονι σε ευθεια γιατι τον διαλεξες.
Μονο για στροφες ξερει αυτος.

Να ερθει το αμαξακι στην Αθηνα και σε 1 ωρα και 20 λεπτα ειμαι στο σπιτι σου.

Ευκαιρια ειναι να σου ριξω και στον δρομο να σου ριξω και στο μπαρ.
Να παρω μια ρεβανς τουλάχιστον.

Η αληθεια ειναι πως εχω κοτεψει πολυ τωρα τελευταια - εχω και το γιο τωρα-......
Σεφ ετοιμασε τα συμβολαια , θα σε προσλαβω ως οδηγο, θα φτιαξουμε ομαδα!

Οσο για τα πατηματα με μπυρες θα εχουν πιο πολυ ενδιαφερον! :cheers:

thomelef
03-02-11, 15:43
τι να μην λέω μεγάλα λόγια ρε...αναφέρω αυτό που είδα με τα μάτια μου...ακόμα και αν
πούμε πως το δικό μου αμάξι δεν πάει καλά, γιατί πάει πάαααααααααραααα πολύς καιρός
απο τότε που είχα ανοίξει με άλλο Μ3 και δεν ξέρω πλέον που βρίσκομαι, η διαφορά είναι
χαοτική...νομίζω θυμάσαι και εσύ ο ίδιος πως με είχες περάσει στην ευθεία, και που σου
είχα πεί πως το pedal was pushed down to the f@%&#g metal...

manos///3
03-02-11, 15:49
τι να μην λέω μεγάλα λόγια ρε...αναφέρω αυτό που είδα με τα μάτια μου...ακόμα και αν
πούμε πως το δικό μου αμάξι δεν πάει καλά, γιατί πάει πάαααααααααραααα πολύς καιρός
απο τότε που είχα ανοίξει με άλλο Μ3 και δεν ξέρω πλέον που βρίσκομαι, η διαφορά είναι
χαοτική...νομίζω θυμάσαι και εσύ ο ίδιος πως με είχες περάσει στην ευθεία, και που σου
είχα πεί πως το pedal was pushed down to the f@%&#g metal...

Εισαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο σου...μαλλον με το αμαξι σου.

Ακου λοιπον ....ναι θυμαμαι που σε περασα με μεγαλη διαφορα αλλα θυμαμαι και κατι αλλο...

Πριν βγουμε στη ευθεια των Σερρων , στο τελευταιο συμπλεγμα στροφων, εσυ τα περνουσες λες και πηγαινες βολτα, δεν ξερω γιατι , ισως ησουν κρυος ακομα. Εγω το περασα αερα και με μεγαλη ταχυτητα εξοδου και σε εφτασα , σε περασα σαν να ησουν σταματημενος.

Τετοια διαφορα δε παιζει....με τιποτα....Οκ εχω πυραυλο αλλα οχι και ετσι!

thomelef
03-02-11, 16:07
Εισαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο σου...μαλλον με το αμαξι σου.

Ακου λοιπον ....ναι θυμαμαι που σε περασα με μεγαλη διαφορα αλλα θυμαμαι και κατι αλλο...

Πριν βγουμε στη ευθεια των Σερρων , στο τελευταιο συμπλεγμα στροφων, εσυ τα περνουσες λες και πηγαινες βολτα, δεν ξερω γιατι , ισως ησουν κρυος ακομα. Εγω το περασα αερα και με μεγαλη ταχυτητα εξοδου και σε εφτασα , σε περασα σαν να ησουν σταματημενος.

Τετοια διαφορα δε παιζει....με τιποτα....Οκ εχω πυραυλο αλλα οχι και ετσι!

αφού είμαι και κουλός εγώ ρε μανωλάκη...
τεσ πα...και εγώ και ο χριστόφορος, το έχουμε οδηγήσει και έχουμε την ίδια άποψη...
τοαμάξι σου πάει πάρα πολύ καλά...μάλον εσύ είσαι μετριόφρων με το αμάξι σου...

chief
03-02-11, 18:08
αφού είμαι και κουλός εγώ ρε μανωλάκη...
τεσ πα...και εγώ και ο χριστόφορος, το έχουμε οδηγήσει και έχουμε την ίδια άποψη...
τοαμάξι σου πάει πάρα πολύ καλά...μάλον εσύ είσαι μετριόφρων με το αμάξι σου...
Το δικο του παει καλά.

Το δικο μου πάει καλυτερα:thefinger

thomelef
03-02-11, 18:17
Το δικο του παει καλά.

Το δικο μου πάει καλυτερα:thefinger

τώρα πρέπει να βρείς και έναν οδηγό, για να το πειγαίνει και όπως του αρμόζει...:thefinger

manos///3
03-02-11, 18:29
Το δικο του παει καλά.

Το δικο μου πάει καλυτερα:thefinger

Μπουρεκακι μου μιας και μας χωριζουν 400 ναυτικα μιλια , βρες ενα vbox, πηγαινε σε μια ευθεια (αν ειναι κατηφορα θα το δω κουφαλιτσα) μαμησε το πανω κατω και μετα ΕΛΑΑΑΑ ΕΛΑΑΑΑ!!!!

manos///3
03-02-11, 18:32
τώρα πρέπει να βρείς και έναν οδηγό, για να το πειγαίνει και όπως του αρμόζει...:thefinger

Κοιτα Θωμα εδω εισαι αδικος......τον εχω σε βιντεο να στριβει τσιγαρο στα 160 χλμ...αλλα δε με αφηνει να το ανεβασω.....ντρεπεται το αγορι μας :p:

sofos 2.8i
03-02-11, 18:38
...και κάτι ακόμα...αναρωτηθήκατε μήπως και το σι ες ελ πρέπει
να μπεί για κάνα βαρβάτο σέρβις, όπως μπουζί - πολαπλασιαστές - ρύθμιση βαλβίδων -
κτλ κτλ???μπορεί να μην ήταν και καλό το αμάξι πέραν των 20άρων...Απο Service ειναι ενταξει σιγουρα μια και το εκανα εγω....Εχουμε αλλαξει τα παντα για να ξερουμε τι γινεται ,μεχρι και το φιλτρακι του vanos αλλαχτηκε.Το μονο που μπορει να υστερει ειναι το δισκοπλατω που μαλλον την εχει ακουσει....

thomelef
03-02-11, 18:58
Κοιτα Θωμα εδω εισαι αδικος......τον εχω σε βιντεο να στριβει τσιγαρο στα 160 χλμ...αλλα δε με αφηνει να το ανεβασω.....ντρεπεται το αγορι μας :p:

άστον να λέει και χώσε βίντεο...
υγ. το άλλο ακόμα δεν μπορώ να το δώ!!!

Geo_3D
03-02-11, 19:27
Παιδια να πω και εγω μια γνωμη...ενα αμαξι δεν χρειαζεται να εχει 30 αλογα πιο πανω για να ειναι πιο γρηγορο απο ενα αλλο "ιδιο".Ακομα και με τα ιδια αλογα,δυστυχως ή ευτυχως η BMW μας εχει αποδειξει οτι μπορεις να βρεις κρυμμενες καροτσες χωρις να πειραξεις καθολου μηχανικα το αμαξι.

Επισης να θυμησω ποσα Μ3 με 370-380 αλογα "δυναμομετρημενα" κιολλας,ηταν πισω απο μαμα ή στην καλυτερη να πηγαιναν παρεα....

chief
03-02-11, 19:47
Μπουρεκακι μου μιας και μας χωριζουν 400 ναυτικα μιλια , βρες ενα vbox, πηγαινε σε μια ευθεια (αν ειναι κατηφορα θα το δω κουφαλιτσα) μαμησε το πανω κατω και μετα ΕΛΑΑΑΑ ΕΛΑΑΑΑ!!!!
Ουτε κοντρα με το v-box δεν μπορώ να κανω μαζί σου ρε.

Αφου,
- πατάς μια φορά με το v-box με 3.62 διαφορίκό και κανεις ενα Α χρόνο. (που μιας και το εφερε η κουβέντα ηταν λιιιιιιιγο πιο αργος απ τον δικό μου) χιχιχιχχι
-πατας δευτερη φορά με το v-box και 4.10 διαφορικό και κανεις με στοιχεία την παγκοσμια αποκάλυψη οτι το 4.10 ειναι πολυ πιο αργό κατα ένα δευτερο και κάτι, απ το 3.62 (με πινακες και στοιχεία). Το CNN έμεινε να το λέει για ενα μηνα.

λυσαμε λέω και την απορία του διαφορικού και ησυχάσαμε και απ τον Ευαγγελο και τους νομους της φυσικής ....

ε, δεν ηξερα ο μ@λακας οτι,

- Μετρας και τριτη φορά πάλι στις Σερρες με 4.10 και ως εκ θαύματος το αμαξι γινεται πιο γρηγορο και κατα πολύ και απ το 3.62 με διαφορά.

Ρε κουλέ, μπας και απ το άγχος βάζεις κόφτες ή χάνεις ταχυτητα μόνος??
Ρε μπας και μετρας σε γκρεμούς ??

Βάλτο στο αυτόματο την επομενη φορα τουλαχιστον να κανεις και κόντρα με το v-box.:flipa:

Και αμα εισαι ετσι θα αγορασω ενα εντος των ημερων για πάρτι σου.
Πολυ θα ηθελα να μου ποστάρεις εσυ τα αποτελεσματα μου :dance:

thomelef
03-02-11, 20:09
xaxaxaxa...γαμάτο όλο το ποστ σου συμπέ...να δώ τι θα γράψει τώρα το κρητικάκι

chief
03-02-11, 22:00
Τι να γραψει το κρητικάκι...
Αφου ρε συμπε, ουτε με τον εαυτό του δεν καταφερε να κάνει κοντρα και να βγαλει νικητη.
Μαζι μου πως θα βγαλει ακρη με τα v-box και 400 μιλια μακρια?

Εκει που ειπε οτι εκανε τα δυο πατηματα με τα δύο διαφορικα και το 3.62 κερδισε το 4.10 και οτι "ο μυθος επεσε" οπως ελεγε, και εγω πανηγηριζα γιατι γλυτωσα και απ τον τρελλο τον Ευαγγελο που πόσταρε κατι θεωρίες με χ2/d3+a4 και δεν μπορουσα να καταλάβω τιποτα, (προσπαθουσε και πριν 2 χρονια και για μιση ωρα απ το τηλεφωνο και παλι εγω δεν καταλάβαινα τιποτα) , και πριν κοπάσουν οι πανηγηρισμοι μου και τσουπ..., νατος ξανα Μανωλιος σε νέο πάτημα και νεές αποκαλυψεις , να τα φερνει ολα ανάποδα με πολυ διαφορετικο αποτελεσμα.

Και η μ@λακια ειναι οτι για να καταλαβουμε και τον Βαγγελη πρεπει να αρχισουμε το διαβασμα της φυσικης που εκανα στο σχολειο πριν 25 χρόνια.



Συμπε, μεταξυ μας οταν οδηγησε το δικό μου εδω ο κρητικός τα εχασε.
Αρχισε να με ρωταει τι προγραμμα φοράω, τι εχω κανει στο αμαξι και παει μπάλα, κλπ.
Γι αυτο θελει κοντρες απ τα v-box τωρα. Για να βγαζει οτι αποτελεσμα θελει.
Ειναι μια κουφάλα αυτος........

manos///3
03-02-11, 22:30
Kαι ακομα δεν εχω καταληξει....

Βεβαια αυτη τη στιγμη το αυτοκινητο εχει πανω 3.64 βημα.......θα μπορουσα να το αφησω....αλλα οχι θα σε πατησω με το κοντο , ετσι για να σε τσουξει δυο φορες! Ο μυθος θα σπασει το δικο μου μυθο αυτη τη φορα μαζι σου.....

Ποτε ειπες εχει καραβι για Κυπρο???

thomelef
04-02-11, 10:25
αυτό με τα διαφορικά, έχει καταντήσει τόλμη και γοητεία ένα πράμα...ή ακόμα καλύτερα, είναι κάτι σαν
το τρίγωνο των βερμούδων...ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ...ΤΕΛΟΣ. χτικιάρη συμπέ, μπορείς να φωνάζεις
'οσο θές...το κοντό, είναι πιο καλό...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχα...

greekm3
04-02-11, 11:28
Παιδια να πω και εγω μια γνωμη...ενα αμαξι δεν χρειαζεται να εχει 30 αλογα πιο πανω για να ειναι πιο γρηγορο απο ενα αλλο "ιδιο".Ακομα και με τα ιδια αλογα,δυστυχως ή ευτυχως η BMW μας εχει αποδειξει οτι μπορεις να βρεις κρυμμενες καροτσες χωρις να πειραξεις καθολου μηχανικα το αμαξι.

Επισης να θυμησω ποσα Μ3 με 370-380 αλογα "δυναμομετρημενα" κιολλας,ηταν πισω απο μαμα ή στην καλυτερη να πηγαιναν παρεα....

σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο φιλος,εχει αποδειχθει οτι στα ανοιγματα/κοντρες δεν ισχυει οτι γραφουνε τα dyno...το ξερω απο πρωτο χερι...ειδικα στα Μ3,θυμαμαι οτι ειχα κανει(πανε 5ετια+) ανοιγμα με τον strax,εγω ΦΠΕ και αυτος "ολο" τον delage επανω,εκκεντροφορους εισαγωγες κτλ...το αποτελεσμα ..πηγαιναμε κοπια.....αλλα μιλαμε θεωρητικα ...απο εκει και περα ο δρομος ειναι ο κριτης

chief
04-02-11, 11:33
Ο κρητικός τα εκανε θαλασσα...

Εκανε μετρήσεις και εβγαλε το 4.10 με διαφορές οχι εκατοστών αλλα δυτερολέπτων πιο αργό απ το μαμα.

Μετα δουλεια δεν ειχε να κανει και πηγε και ξαναπάτησε. Αυτη την φορα εβγαλε το 4.10 πολυ πιο γρηγορο απ το μαμα. Δηλαδη το 4.10 οχι μονο καλυψε τα δευτερόλεπτα που "εφαγε" απ το μαμα αλλα εριξε και απο πανω αλλα τόσα.

Αφου μέχρι και ο Ευαγγελος μπερδευτηκε και δεν σχολίασε τιποτα.:D
Ξεχασε και τους τυπους, τα ξεχασε ολα. Τον ξέκανε και αυτον ο Κρητικός...:D

Ρε Μανο μπας και περασε καποιο συννεφο κατω απ τον δορυφόρο και σταματησε να γραφει το v-box ??

manos///3
04-02-11, 11:42
Ρε χτικιαρη σε ποσα ποστ θα το αναλυσεις αυτο....Ενταξει το καταλαβαμε...Δε λεω κατι αντιθετο...

Οντως στις μετρησεις το κοντο ηταν πιο αργο απο το μαμα βημα... ασε που δεν ξεκιναει με τιποτα...

ΑΛΛΑ κατα ενα περιεργο τροπο στις Σερρες το 105-200 ηταν πιο γρηγορο απο το μαμα και μαλιστα με δυο αλλαγες....

Και εγω ειμαι μπερδεμενος :banghead:

chief
04-02-11, 12:05
Στην εσπασα, το καταλαβα...
:thefinger:thefinger

thomelef
04-02-11, 14:53
το κοντό είναι πιο γρήγορο τέλος...:thefinger

EVANGELOS
04-02-11, 17:13
Μπουρεκακι μου μιας και μας χωριζουν 400 ναυτικα μιλια , βρες ενα vbox, πηγαινε σε μια ευθεια (αν ειναι κατηφορα θα το δω κουφαλιτσα) μαμησε το πανω κατω και μετα ΕΛΑΑΑΑ ΕΛΑΑΑΑ!!!!

Mάνο το vbox είναι Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ...

και εξηγούμαι

Όταν λέμε π.χ. 2 αμάξια στα 200 χαω εννοούμε περίπου 10 μέτρα ... στα 200χαω το αμάξι διανύει 55 μέτρα το δευτερόλεπτο άρα μιλάμε για διαφορά 0.18" ... συνεπώς οι διαφορές που ψάχνουμε στο πάτημα είναι τις τάξεως του ΔΕΚΑΤΟΥ ή ΕΚΑΤΟΣΤΟΥ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ

οι μετρήσεις ΜΕ ΤΟ vbox επειδή ΔΕ γίνονται την ίδια μέρα (θερμοκρασίες , άνεμος κλπ) και ΔΕ γίνονται στον ίδιο χώρο (ανωφέρεια - κατωφέρεια , πρόσφυση κλπ) και λόγω και του σφάλματος του vbox

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ 0,1 ΚΑΙ 0,2 ΣΕΚ ...

αυτό που στο μάτι φαίνεται μεγάλη διαφορά (2-3 αμάξια) από άποψη χρόνου στις ταχύτητες που μιλάμε είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ μέγεθος ...

Για αυτό και θεωρώ ότι είναι ΑΝΟΥΣΙΟ να μετράμε με v-box ... αν θέλεις να δεις πως παέι το αμάξι σου ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ 10-20 ΔΟΚΙΜΕΣ ... ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τι γίνεται !!!

Παιδια να πω και εγω μια γνωμη...ενα αμαξι δεν χρειαζεται να εχει 30 αλογα πιο πανω για να ειναι πιο γρηγορο απο ενα αλλο "ιδιο".Ακομα και με τα ιδια αλογα,δυστυχως ή ευτυχως η BMW μας εχει αποδειξει οτι μπορεις να βρεις κρυμμενες καροτσες χωρις να πειραξεις καθολου μηχανικα το αμαξι.

Επισης να θυμησω ποσα Μ3 με 370-380 αλογα "δυναμομετρημενα" κιολλας,ηταν πισω απο μαμα ή στην καλυτερη να πηγαιναν παρεα....

+11888 ... οι δυναμομετρήσεις είναι επίσης Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ...

Ειδικά στον s54 ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ DYNO SHEET ... δε φταίει η μεθοδος απλά πιστεύω πλέον ότι

Σε συνθήκες πραγματικού φορτίου (στο δρόμο δηλαδή με κόντρα το βάρος και τον αέρα) ο S54 αποδίδει ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά σε σχέση με τις συνθήκες δυναμόμετρου όπου το φορτίο ασκείται ΕΜΜΕΣΑ στους τροχούς από το δυναμόμετρο

...Βεβαια αυτη τη στιγμη το αυτοκινητο εχει πανω 3.64 βημα.......θα μπορουσα να το αφησω....αλλα οχι θα σε πατησω με το κοντο , ετσι για να σε τσουξει δυο φορες! Ο μυθος θα σπασει το δικο μου μυθο αυτη τη φορα μαζι σου.....

Ποτε ειπες εχει καραβι για Κυπρο???

3.64 ??? έβαλες άλλο ή εννοείς μαμά 3.62 ???

Πάντως όσα vbox και να κάνετε o συνδιασμός ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ

κόντυμα διαφορικού
ελάφρωμα βολάν
άυξηση κόφτη στροφών

είναι 100% σίγουρο ότι αυξάνει την επιτάγχυνση ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ...

manos///3
04-02-11, 17:28
Nαι ρε Βαγγελη , το ξερω , εχω καταντήσει γραφικος με τις τηλεμετριες....απο την αλλη πια πατηματα???...εγω ειμαι Κρητη , το αμαξι Θεσσαλονικη , και ο μπουρεκας που με προκαλει στη Κυπρο...

Συμφωνω πως οι διαφορες φαινονται στο δρομο ακριβως στο ιδιο μερος και χρονο...ολα τα αλλα ειναι σαπουνοπερα!

Τελικα το μαμα βημα ειναι 3.64 ή 3.62? Παντα το μπερδευω....

chief
04-02-11, 18:39
Θα με κανετε να παω για κοντο παλι. :confused:
3.91 η 4.10 σαν το κοπελι μου;;

EVANGELOS
04-02-11, 18:48
To μαμά είναι 3.62 ...

πάντως είναι πολύ πιθανό ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ (ακόμα) γιατί τα smg έχουν πρόβλημα με το κοντό διαφορικό και χάνουν λόγω προβληματικών αλλαγών ... φίλος έχει δει ότι με το 3.91 το smg πατινάριζε αν άλλαζε στον κόφτη ... αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω ούτε ξέρω αν ισχύει ... στα manual είναι δεδομένο ότι πας καλύτερα

thomelef
04-02-11, 18:55
To μαμά είναι 3.62 ...

πάντως είναι πολύ πιθανό ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ (ακόμα) γιατί τα smg έχουν πρόβλημα με το κοντό διαφορικό και χάνουν λόγω προβληματικών αλλαγών ... φίλος έχει δει ότι με το 3.91 το smg πατινάριζε αν άλλαζε στον κόφτη ... αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω ούτε ξέρω αν ισχύει ... στα manual είναι δεδομένο ότι πας καλύτερα

εγώ πάντως δεν είδα καμμία διαφορά στο δούλεμα του σε σχέση με το 3.62...η μοναδική
διαφορά είναι στο αυτόματο, που αν πάς να το πατήσεις τέζα, απλά δεν αλλάζει ποτέ. από
εκεί και πέρα, δεν ακούω τπτ περί smg και manual.
συμπέ...εσύ εκεί που τρέχεις με κάνα 8.91 θα κάνεις δουλειά...:p: