PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με λαμπάκια ABS - DSC και χειρόφρενο.


bmw318i
09-02-11, 12:41
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας στο τι μπορεί να φταίει και άναψαν ξαφνικά και εν κινήσει με κίτρινο χρώμα τα λαμπάκια abs dcs και χειρόφρενου.
Επειδή το αμάξι το έχει συγγενικό μου πρόσωπο και βρίσκεται εκτός αθηνών είναι ασφαλές να το οδηγήσει και να το φέρει Αθήνα? Να πω επίσης ότι πριν 3 μέρες το πρωί είχαν μηδενιστεί απο μόνες τους οι ενδείξεις των μετρητών (χιλιόμετρα μεσοι όροι κλπ, είχαν βγάλει παύλες).
Δεν ξέρω αν αυτό έχει καποια σχέση με το σημερινό.
Περιμένω τις γνώμες σας και σορυ για το μακρόσυρτο του μυνήματος. Ο κινητήρας μου είναι ο Ν42 ο δίλιτρος valvetronic.

PanosB
09-02-11, 13:27
Πρώτα από όλα έχεις δοκιμάσει αν δουλέυει το ABS αυτή τη στιγμή? Πήγαινε σε έναν άδειο δρόμο που να μην έχεις κανένα απο πίσω, η σε ενα μαγάλο άδειο χώρο, και πάτα απότομα φρένο, να δείς αν θα δουλέψει το ABS ή θα μπλοκάρουν οι τροχοί. Είχα αντιμετωπίσει παλιότερα τέτοιο θέμα με το παλιό μου αυτοκίνητο, όπου είχε ανάψει το λαμπάκι του ABS (το οποίο δεν δούλευε κιόλας εκείνη την περίοδο) και τελικά είχε καεί απλά μια ασφάλεια... Την άλλαξα και όλα ΟΚ. Βέβαια εσένα ίσως είναι πιο πολύπλοκο το θέμα, αφού ανάβουν όλα μαζί.
Καλού κακού πές σε όποιον το οδηγεί εκεί στην επαρχία να πάει σε μια κοντινή αντιπροσωπεία να το βάλουν σε διαγνωστικό. Εκεί θα το πούνε. Πιθανόν δε θα έχει πρόβλημα να το φέρει Αθήνα αρκεί βέβαια να γνωριζει οτι δεν θα έχει ABS και DCS και να προσαρμόσει την οδήγηση του ανάλογα. Αλλά καλό είναι να το δεί κάποιος πρώτα αν είναι δυνατόν. Ίσως είναι κάτι απλό σαν την καμμένη ασφάλεια που προανέφερα και του το φτιάξουν επι τόπου.

Dim77
09-02-11, 14:08
Σημαίνει επακριβώς όπως αναφέρει το manual:

Κόκκινο και κίτρινο (τα 3 σηματα αυτά αναμμένα):
Συνεχίστε την οδήγηση, αλλά πολύ προσεκτικά.
Ολόκληρο το σύστημα ABS, CBC και ASC+T/DSC είναι εκτός λειτουργίας. Συνεχίστε προσεκτικά και αποφεύγετε να πατάτε το πεντάλ του φρένου μέχρι τέρμα. Παρακαλούμε με την πρώτη ευκαιρία επισκεφθείτε το πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW.

Με λίγα λόγια ABS, CBC (Cornering Brake Control) και DSC ή ASC+T (όποιο έχεις) δεν λειτουργούν λόγω βλάβης. Συνεχίζεις και μπορείς να οδηγήσεις κανονικά όπως αν είχες ένα αυτοκίνητο χωρίς ηλεκτρονικά.
Φυσικά πρέπει να το επιδιορθώσεις.

bmw318i
09-02-11, 20:59
Μετά από έλεγχο από ηλεκτρολόγο είπε οτι φταίει το δυναμό ή ίσως ο αυτόματος.
Εφόσον φταίει το δυναμό υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα και στο γκάζι εν κινήσει ? Καμμιά εκτίμηση για το κόστος αντικατάστασης δυναμό υπάρχει?
Ευχαριστώ.

ThaNOS E46coupe
09-02-11, 21:50
δυναμό κύριε bmw 318 πάει πολύ ψιλά δυστιχώς...ίσως και στα 500 ευρώ..κ δέν ξέρω άν είναι καινούριος ή ανακατασκευασμένος...ο αυτόματος μου είχαν πεί οτι πάει στα 310 ευρώ.valeo.εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. αλλαξα δυναμό με ένα μεταχείρο απο Ε36 και ησύχασα. τον πήρα 60 ευρώ κ ο αυτόματος σε αυτόν τον δυναμό κάνει 25-30 ευρώ.στο δικό σου δέν κάνει αυτό το δυναμό. εγώ έχω τον Μ43ΤUB19. το πρόβλημα με τα λαμπάκια δέ σταμάτησε όμως. χρειάστηκε επισκευή έγγεφάλου abs απ ότι μου είπαν κόστος 600 ευρώ κ αντικατάσταση του πίσω αριστερού αισθητήρα. κόστος 160 ευρώ...8 μήνες δέν έχω πρόβλημα. αν και νομίζω οτι ήταν απλά ο αισθητήρας. κ μου φαίνεται οτι πλήρωσα 600 ευρώ τζάμπα...
αυτά απο μένα...

bmw318i
10-02-11, 11:43
Απ΄ ότι καταλαβαίνω την κάτσαμε δηλαδή τη βάρκα εν μέσω οικονομικής τρικυμίας... :boink:

intasg
12-02-11, 15:45
Οι ενδείξεις αυτές είναι βλάβη δυναμό. Δες αν επισκευάζεται. Δεν είναι ανάγκη να αλλαχτεί.

ThaNOS E46coupe
12-02-11, 19:00
σωστά...υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις και περιπτώσεις...!!!!!!!!

bmw318i
14-02-11, 16:14
Λοιπόν το πρόβλημα επιδιορθώθηκε με αλλαγή αυτόματου (καινούργιος valeo) και μπροστινού αισθητήρα abs (μεταχειρισμένος) σύνολο μετα των εργατικών 300 ευρά. Φίλε Θάνο ο εγκέφαλος δεν είχε πρόβλημα ούτε μου είπε πριν φτιαχτεί ο μάστορας οτι υπήρχε περίπτωση να θέλει διόρθωση ο εγκέφαλος abs απλά reset η ένδειξη του λάθους.

ThaNOS E46coupe
15-02-11, 14:39
Λοιπόν το πρόβλημα επιδιορθώθηκε με αλλαγή αυτόματου (καινούργιος valeo) και μπροστινού αισθητήρα abs (μεταχειρισμένος) σύνολο μετα των εργατικών 300 ευρά. Φίλε Θάνο ο εγκέφαλος δεν είχε πρόβλημα ούτε μου είπε πριν φτιαχτεί ο μάστορας οτι υπήρχε περίπτωση να θέλει διόρθωση ο εγκέφαλος abs απλά reset η ένδειξη του λάθους.

άρα καλά κάνω και συνεχίζω να πιστέυω πως άδικα πλήρωσα τα 600 για δήθεν επισκευή του εγγεφάλου.....ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία... κάτι τελευταίο...πόσο έκανε αγορά ο αυτόματος του δυναμό?

bmw318i
15-02-11, 22:20
167 Ευρώπουλα καινούργιος valeo. Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν στο αμάξι μου θα μπορούσε να μπει και bosch αυτόματος, ο οποίος είναι πολύ πιο φθηνός.

ThaNOS E46coupe
16-02-11, 00:03
είχες μήπως παρατηρήσει τρεμόπεγμα στην τάση των φώτων τη νύχτα ? δηλαδή να δουλέυει ρελαντί και να βλέπεις τα φώτα να αυξομειώνουν ένταση?

bmw318i
16-02-11, 08:36
Οχι δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Εκείνο που γινόταν και το διαπίστωσα μετά την αλλαγή του αυτόματου είναι ότι πριν παρουσιαζόταν μια μικροαρυθμία στην επαναφορά του ρελαντί μετά από πατημα γκαζιού όπως π.χ. στα μαρσαρίσματα. Βέβαια ήταν τόσο ήπιο που δεν ήμουν σίγουρος πριν αν είναι πρόβλημα ή απλά έτσι δουλεύει. Τώρα με τον καινούργιο αυτόματο βλέπω πολύ καλή επαναφορά μετά απο μαρσαρίσματα.

Dokimos e36
04-09-16, 07:01
Περιπου μια απο τα ιδια παιδια..λαμπακι dsc κ χειροφρενου κιτρινο(χωρις του abs που δουλευει κανονικα)στην αρχη αναβαν με το που γυριζα διακοπτη.εσβηνα ξανανοιγα κ ολα οκ..τωρα απο χθες ειναι μονιμα κ δεν σβηνουν!παω για δυναμο?τι ταση πρεπει να εχει με ολες τις καταναλωσεις ανοιχτες?

stauros772000
04-09-16, 21:39
κοιτα πρωτα αν τα τακακια εχουν ψωμι,και μετα πανε και κουμπωσε το σε ενα διαγνωστικο.μην τρεχεις και πληρωνεις αδικα.......

Dokimos e36
04-09-16, 23:58
Ευχαριστω για την απαντηση!παιζουν ρολο τα τακακια?εβαλα στο κρυφο μενου το test 9 που λεει την κατασταση της μπαταριας κ ενεργοποιησα ολες τις ηλεκτρικες καταναλωσεις κ εγραφε 14.2ν(δεν ξερω αν δουλευει σωστα κ αν μπορω να το εμπιστευτω)

Dokimos e36
05-09-16, 15:44
Τελικα αισθητηρας γωνιας τιμονιου..πανε τα 200..

stauros772000
05-09-16, 20:25
σε ε36??????

MZ3
05-09-16, 20:37
46 έχει κόμπακτ νομίζω

mixalhs
05-09-16, 21:55
Επειδή το άκουσα πρόσφατα , κάνε ενα καλιμπραρίσμα πρώτα στο τιμόνι με τον εγκέφαλο πριν μπεις στην διαδικασία αντικατάστασης

Dokimos e36
05-09-16, 22:25
46αρι compact εχω πλεον..αυτο με το καλιμπραρισμα?πως γινεται?

MZ3
05-09-16, 22:37
με το διαγνωστικό και καινούργιο να βάλεις θα θέλει πάλι καλιμπράριζμα

Dokimos e36
05-09-16, 23:09
Οποτε θελει αναγκαστικα gt1 διαγνωστικο ετσι?

MZ3
06-09-16, 01:30
ναι όλα αυτά τα επίσημα τέλος πάντων δεν ξέρω αν γίνετε με κάτι άλλο