PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροτομη


makon
11-02-11, 11:53
Καταρχην ηθελα να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις την αεροτομη της ζνιτσερ!Η τιμη ειναι χτυπος αλλα παρ ολα αυτα την πηρα!Την πηγα ομως στην ΒΜW κ μου ειπαν οτι θα βαλουν μια "ταινια" διπλης οψεος που εχει βγαλει η BMW αποκλειστηκα για αεροτομες αλλα λογω μικρης επιφανειας(που πιανει η αεροτομη) υπαρχει περιπτωση να μου φυγει...Γνωριζει κανεις τπτ για αυτο το θεμα?Για ποσα χλμ μιλανε οταν λενε οτι θα μου φυγει Κ ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να μου φυγει?Πειτε κ μια γνωμη για την αεροτομη αν θελετe:

www.ac-schnitzer.de/index.php?eID=tx_cms_showpic&file=uploads/pics/ACS1_spoiler_01d_02.jpg&width=800m&height=600m&md5=b36270f26b5cf1d3ed9f483d7bfd0049&contentHash=37e51f014fd75d6c1b896c855833d50e

Ευχαριστω πολυ!

giannis 116
11-02-11, 14:58
Αεροτομη εχω βαλει εγω αλλα οχι της Schnitzer αλλα αυτη που βαζει η BMW, την απλη πλαστικη οχι την πιο μικρη carbon που παλι δινει η BMW (BMW Performance).
Την ειχα τοποθετησει σε αντιπροσωπεια στη Γερμανια το 2005. Μετα απο καποια χρονια ξεκολλησε κι αρχισε να κοπαναει. Προσπαθησα να την κολλησω μονος μου με ισχυρες κολλες αλλα τιποτα. Στο τελος το πηγα τ αμαξι σε φανοποιο, την εβγαλε εντελως, εβγαλε τις ταινιες που ειχαν βαλει οι Γερμανοι κι εβαλε μια ειδικη κολλα που πλεον βαζει η BMW την Betalink. Απο τοτε η αεροτομη μπετο, νταμαρι δεν ξανακουνησε.
Βασικα αυτοι που σου ειπαν για ταινιες ειναι λιγο παρωχημενοι μη πω ασχετοι,η BMW δε βαζει πλεον ταινιες διπλης οψεως για να κολλαει τετοια εξαρτηματα αλλα κολλαει με την κολλα που προανεφερα. Θα σου προτεινα ν αλλαξεις συνεργειο.
Επισης ηθελα να ρωτησω ποσο σου κοστισε η αεροτομη γιατι να σου πω την αληθεια προτιμω την BMW Performance που εχει παρομοιο σχημα ειναι αληθινο carbon και για μενα πιο καλαισθητη.

mike21
11-02-11, 15:22
φίλος μου που ήτανε η δουλειά του τέτοια έβαζε αυτή τη κόλλα http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.prevent-germany.com/media/images/terostat9220-large.jpg&imgrefurl=http://www.prevent-germany.com/installationsmaterial/nachfuehrungsysteme-und-halterungen-fuer-solaranlagen/terostat-9220-henkel-kraftkleber-80ml-power-solar.html&usg=__9-3Bkx8FcfBgRY6bgLPyO2gUzyA=&h=448&w=261&sz=24&hl=el&start=20&zoom=1&tbnid=Y2rPFSFRhwwLIM:&tbnh=113&tbnw=66&ei=lUVVTb2VEYKyhAf_wJWdDA&prev=/images%3Fq%3Dterostat%26hl%3Del%26sa%3DX%26biw%3D1 024%26bih%3D524%26tbs%3Disch:10%2C570&itbs=1&iact=rc&dur=446&oei=jkVVTZj4DI2zhAed3o3ZDA&page=2&ndsp=21&ved=1t:429,r:17,s:20&tx=9&ty=80&biw=1024&bih=524

το μόνο πρόβλημα ήταν εάν χρειαζόταν να βγάλεις την αεροτομή,δεν έβγαινε με τίποτα.

ThaNOS E46coupe
11-02-11, 15:25
μπορείς να πάς σε έναν παρμπριζά κ να του ζητήσεις να στην κολλήσει αυτός...κανα 20άρικο θα σου πάρει κ θα κάνει κ σωστή δουλειά....

makon
11-02-11, 16:53
320 την πηρα την αεροτομη!Υπαρχει περιπτωση να βαλουν την ταινια διπλης οψεως και να βαλουν κ κολα?μου ειπαν οτι υπαρχει και κολα αλλα κανει 85 ευρο κ προτιμισα ταινια ποθα κανει 15...

makon
11-02-11, 16:56
Σε παρμπριζα μου προτεινε να παω κ το καταστημα που την παραγκειλα αλλα ειπα να παω στην BMW να κανω πιο σωστη δουλεια αν κ δεν το βλεπω...

giannis 116
11-02-11, 16:58
Μου φαινεται πολυ ακριβη η τιμη της κολλας που σου ειπαν αν θες μπορω να σου προτεινω το συνεργειο που πηγα εγω και μου εκαναν δουλεια με τη δικη μου αεροτομη με πολυ χαμηλο κοστος. Οι ταινιες ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου ξεκολλησουν.

makon
11-02-11, 17:14
Ναι ειναι για αυτο την απεριψα..Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο Ηρακλειο κρητης οποτε λιγο δυσκολο να μου προτεινεις συνεργειο..

giannis 116
11-02-11, 17:21
Οκ καταλαβα. Παντως αν δε σου κανει κοπος ρωτα και στην αντιπροσωπεια των Χανιων, ονομα δε γραφω μη φανει διαφημιση. Εκει οταν εμενα κι εγω Κρητη με ειχαν εξυπηρετησει και για δουλειες φανοποιειου και με μαλιστα πολυ χαμηλο κοστος. Για περισσοτερες πληροφοριες πες μου να σου στειλω πμ.

makon
11-02-11, 17:24
Οκ θα περασω κ απο κει μια βολτα αλλα μαλλον σε φανοποιο θα καταληξω!ευχαριστω παντως!

giannis 116
11-02-11, 17:29
Οκ θα περασω κ απο κει μια βολτα αλλα μαλλον σε φανοποιο θα καταληξω!ευχαριστω παντως!

Να ξερεις πως η αντιπροσωπεια στα Χανια συνεργαζεται με πολυ καλο και φτηνο φανοποιο. Λογικα εκει θα σε στειλουν, κι εμενα εκει με στειλαν και εκανα σωστη δουλεια σχεδον τζαμπα γι αυτο και στον προτεινω.

makon
23-02-11, 12:51
Φιλε μου ψαχνω αρκετεσ μερες να βρω την αεροτομη της BMW performance την carbon που μου προτεινες κ δεν την βρισκω μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ?Ευχαριστω!

Driver M
23-02-11, 13:14
To lip spoiler στην Ε90 μου είναι κολλημένο με ταινίες διπλής όψεως 3Μ εδώ και 1,5 χρόνο και είναι σταθερότατο χωρίς να έχει λασκάρει καθόλου.
Αν καθαριστεί καλά η επιφάνεια που πρόκειται να τοποθετηθεί η αετοτομή, ώστε να πιάσουν καλά οι ταινίες, δεν παίζει να φύγει, εκτός κι αν μιλάμε για καμια τεράστια αεροτομή, ή για μετά από πολλά χρόνια, όπου καλό είναι να αντικατασταθούν οι ταινίες διπλής όψεως, αν έχει αρχίσει να κουνιέται έστω και λίγο η αεροτομή.

Κόλλα πάντως δεν θα έβαζα, γιατί μετά όταν αφαιρεθεί (με τα 1000 ζόρια) η αεροτομή, θα θέλει σίγουρα βάψιμο το πορτ μπαγκάζ.

makon
23-02-11, 13:20
Το προβλημα μου με την αεροτομη ειναι οτι επειδη δεν ειναι τησ ΒMW δεν πιανει ολη την επιφανεια στο πορτ μπαγκαζ αλλα μονο τα τριγωνακια που εχει στα πλαγια αν τα εχεις παρατηρησει....Για αυτο ανησυχω να μην γινει καμια στραβη!Αλλα για να την βγαζει η Schnitzer λογικα δεν θα εχω προβλημα ομως θα προτιμουσα οτι ειναι πιο σταθερο.

Spyros E81
23-02-11, 22:51
Εγώ εχω βάλει την γνήσια αεροτομη της ΒΜW (οχι carbon) και την κολλησαμε με αρμόκολα και δεν κουνιεται καθόλου.

nikosdov116i
27-02-11, 12:10
Το ίδιο και εγώ.

Makis_
27-02-11, 12:46
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που ''κρατιέσαι'' να κάνεις την τοποθέτηση με κόλλα
που είναι σίγουρο οτι θα έχει τέλεια εφαρμογή και αξιοπιστία σε βαθος χρόνου
και δεν θα έχεις και κανένα πρόβλημα..??

makon
27-02-11, 15:11
Τελικα σε παρμπριζοκολα κατεληξα!Αλλα επειδη η συγκεκριμενη αεροτομη επιανε μικρη επιφανεια στο πορτ μπαγκαζ αναρωτιομουνα αν θα ειχα προβλημα....Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

giannis 116
27-02-11, 15:59
Φιλε μου ψαχνω αρκετεσ μερες να βρω την αεροτομη της BMW performance την carbon που μου προτεινες κ δεν την βρισκω μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ?Ευχαριστω!

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87N/5-doors/Europe/116i_1.6-N43/LHD/N/2007/august/browse/vehicle_trim/bmw_performance_aerodynamics/

Το Νο8 στο σχεδιο. Ειναι ακριβη να προειδοποιησω...

makon
27-05-11, 22:14
τελικα μετα απο 5 μηνες μου ξεκολλησε η αεροτομη...καμια κολλα πιο γερη απο μπαρμπριζοκολα παιζει?(πιανει μικρη επιφανεια η αεροτομη και παιζει να φταιει αυτο) αυτη ειναι η αεροτομη : http://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/products-models/1-series/e87-since-2004e81-since-2007/aerodynamics/ αλλα δεν εχω βαλει τα σιδερακια που εχει απο κατω γιατι ηταν +150 ευρω...μηπως φταιει αυτο?

ThaNOS E46coupe
27-05-11, 22:18
σου αστάρωσε το πλαστικό πρίν βάλει την κόλλα? υπάρχεο ένα ειδικό αστάρι που μπαίνει πρίν την κολλα. επίσης λογικό μου ακούγεται να χρειάζεται αυτά τα σιδεράκια....

makon
28-05-11, 00:20
ναι το ειχε ασταρωσει...οταν την ειχα παραγγειλει μου ειχαν πει οτι μπορω να την βαλω κ χωρις τα σιδερακια...κ φανταστηκα οτι με καλη κολλα θα εκανα δουλεια...

makon
28-05-11, 00:21
αλλα οντως επαιζε πολυ χωρις τα σιδερακια...

Makis_
28-05-11, 10:31
Κοίτα να δεις, την αεροτομή σου δεν την έχω δει απο κοντά πως εφαρμόζει αλλά ξέρω πολύ καλά απο προσωπική εμπειρία οτι τα schnitzer προιόντα είναι άψογα και μελετημένα στη λεπτομέρεια..
Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου, για να μην δείχνει και μαϊμουδιά στο αμάξι σου είναι να πάρεις και τα μπρατσάκια που δίνει με την αεροτομή και να την ξανατοποθετήσεις...
Πιστεύω δεν θα σου ξαναπέσει..

makon
28-05-11, 14:00
τελικα η κολλα δεν εφταιγε μια χαρα ητανε!το χρωμα ξεκολλησε απ την αεροτομη...ετριψα λιγο την παλια κολλα και εβαλα απο πανω καινουρια (μπαρμπριζοκολλα) ελπιζω να μην εχω προβλημα αλλα αν ξαναφυγει τοτε θα χρειαζεται οποσδηποτε τα μπρατσακια...

bmwdakias85
28-05-11, 17:41
με μπαμπριζοκολλα καλαει παρα πολυ καλα..κ γω εχω το νυχακι μου ειχαν δωσει ταινεια διπλης αλλα ο φιλος-φανοποιος επεμενε στην λολλα αυτη κ ειχε δικιο απο τοτε τεζα δεν εχει κουνηθει καθολου

ThaNOS E46coupe
28-05-11, 20:07
πολύ φοβάμαι οτι θα ξανα-ξεκολλήσει άν δέν μπεί αστάρι!!! αλλα τώρα που έμαθες πώς γίνεται :D...