PDA

Επιστροφή στο Forum : esp ή antispin σε z3


serreos
18-02-11, 04:15
γινεται να βαλω esp ή antispin σε z3 που δεν εχει;

george316
18-02-11, 10:41
απο οσο ξερω μπαινει.ειναι ομως αποτις δουλειες που οι περισσοτεροι ηλεκτρολογοι δεν εναλαμβανουν γιατι ειναι πολυ μανικι.
τουλαχιστον ετσι μου ειπωθηκε οταν ηθελα να βαλω εγω.

BMW Power
18-02-11, 11:14
Με την ευρεία λογική όλα μπαίνουν αλλά το θέμα είναι αν αξίζει με την τιμή που θα ακούσεις για τα ανταλλακτικά αλλά κυρίως για την εργασία.

Επίσης εγώ δεν θα εμπιστευόμουν κάποιον να κάνει τέτοιου είδους μετατροπή στο αυτοκίνητό μου.

gearboxer
18-02-11, 11:36
Φίλε μου αν θέλεις περισσότερη ασφάλεια και καλύτερη οδική συμπεριφορά βάλε μία καλή ανάρτηση και ένα μπλοκέ διαφορικό. Ξέχνα τις πατέντες με το ASC (το οποίο αλλάζει πακέτο με το ABS γιατί συνεργάζονται και το συνολικό κόστος θα σε κάνει να αλλάξεις θρήσκευμα..)

vaspap
21-02-11, 22:30
Φίλε μου αν θέλεις περισσότερη ασφάλεια και καλύτερη οδική συμπεριφορά βάλε μία καλή ανάρτηση και ένα μπλοκέ διαφορικό. Ξέχνα τις πατέντες με το ASC (το οποίο αλλάζει πακέτο με το ABS γιατί συνεργάζονται και το συνολικό κόστος θα σε κάνει να αλλάξεις θρήσκευμα..)

Συμφωνω!!!! και πηγαινε και σε κανενα καρτοδρομιο να σου φυγει το αγχος!!

nfot
23-02-11, 10:48
http://www.racelogic.co.uk/index.php/en/other-products/traction-control

Ενα μπλοκε ειναι μαλλον προτιμοτερο για οριακη οδηγηση ομως.

V4V
30-05-11, 12:56
με το μπλοκε κερδιζει τι? αν σες σας πειραζει να το αναλυσετε λιγο?
κερδιζει λιγοτερο κοσκινισμα στην εκκινηση? καθεται το πισω μερος πιο ευθεια χωρις να πηγαινει αριστερα δεξια?

bmwz3m44
30-05-11, 14:03
φαντασου μια στροφη δεξια... οπως στριβεις δεξια λοιπον οι τροχοι που βρισκονται απο την εξωτερικη πλευρα γυριζουν πιο γρηγορα απο αυτους που ειναι απο την μεσα μερια.ετσι το μπλοκε διαφορικο σε οριακες καταστασεις μπορει να μοιρασει καλυτερα την δυναμη πισω (οπως καταλαβαινεις δινει λιγο παραπανω στον μεσα τροχο) σε σχεση με το asc που απλως φρεναρει λιγο για να σε φερει ξανα στα ισια σου.το μπλοκε ομως το γουσταρουμε ολοι γιατι δεν σου κοβει καθολου ταχυτητα. :)
.