PDA

Επιστροφή στο Forum : 325ti vs 325ti vs Z4 2.5


Geo_3D
18-02-11, 20:10
Oπως καταλαβαινετε και απτον τιτλο.....βρηκα επιτελους παρεα,και εγινε του Μ54Β25!!!!Πριν το πατημα να κανω μια αναφορα στο "παρασκηνιο"

1)Οδηγωντας το Ζ4 του Στελιου και μετα εκεινος το compact,καταλαβα πως χαμηλες και μεσαιες το compact τραβαει πολυ πιο δυνατα και φαινεται πιο ροπατο απτο Ζ4 με το οποιο συμφωνησε και ο Στελιος,αλλά ψηλα ειπε πως το Ζ4 σαν να του φαινεται πως "σκυλιαζει" λιγο περισσοτερο ενω το compact ανεβαζει σταθερα με τον ιδιο ρυθμο....Πιθανοι λογοι???Ειναι ακομα σφιχτο το μοτερ του Ζ καθοτι μολις κατι λιγοτερα απο 50000 χλμ???Ειναι λογω της εξατμισης που φοραω μεσαιο και τελικο και οπως ειπα και στον Στελιο,οπου καταλαβα απτην πρωτη στιγμη πως το αμαξι πηρε χαμηλα???Ειναι το vanos μου,που σε προφατο τεστ vanos που εκανα εβγαλε τιμες και εισαγωγης και εξαγωγης αλλου για αλλου,και μαλλον παω για αλλαγη,αλλά κανενα απτα σημαδια βλαβης vanos δεν εχει εμφανιστει ακομα (βλ. check engine,κατακορυφη και εμφανεστατη πτωση αποδοσης)?????

2)Το δευτερο 325ti της παρεας (Sakkunen) μολις ειχε βαλει -επιτελους- το μαμα διαφορικο 3,23 που ειναι πιο μακρυ απτο 3,45 αν θυμαμαι καλα που φοραγε πανω ο Κωστας και θελαμε να δουμε και στην πραξη (εγω το ηξερα και το λεω τοσο καιρο,αλλα να το εβλεπε και ο ιδιος) ποσο κερδισε,αφου με το κοντο οταν φοραγε και ειχαμε ανοιξει,ειχαμε 3 αμαξια απο 2ες και κολωνα απο 1ες υπερ μου

1ο πατημα απο 2ες και οι τρεις μας,και ο π@π@ρας εχω ξεχασει το ESP ενεργοποιημενο.....φευγουμε ολοι μαζι,σα να φαινεται οτι παω να παρω μισο αμαξι,αλλαγη σε 3η,αρχιζουν να αναβουν τα λαμπακια μου και να μου κοβει γκαζι,μου κανουν και οι 2 ενα αμαξι διαφορα μεχρι να ξαναδωσει παλι γκαζι το γ@μιδι και μενουμε ολοι ετσι μεχρι τα 200 κοντα...

Στο 2ο πατημα,ο Στελιος ειχε ειχε παει προς τον δρομο του,οποτε πατησαμε με Σακουνεν...2ες και με το αντισπιν μου εκτος αυτη την φορα.
2ες κανω παλι λιγο οτι ανοιγω
3ες σταθερα
4ες.....μαζευει και αρχιζει να μου ανοιγει(!!!!!!)
Κοψαμε λιγο πριν τα 200 με ενα αμαξι διαφορα υπερ του Κωστα

Συμπερασμα???
1)Να τον ακουτε τον Geo,οταν λεει για τα βηματα διαφορικου!!!Μεχρι και ο Ευαγγελος πειστηκε που ηταν απο πισω και μας εβλεπε....βεβαια ακομα δεν το εχει χωνεψει,πως εγινε αυτο,αλλα το ειδε με τα ματια του!!!!
2)Τελικα το vanos μου,πρεπει να την εχει ακουσει στερεο και μπαινει στο προγραμμα για αμεση αλλαγη και φυσικα επεται επαναληπτικος!!!

stef
18-02-11, 21:22
Και θες και άνοιγμα μαζί μου τρομάρα σου....!!! :p

Geo_3D
18-02-11, 21:29
Σε τρωει ο κ@λος σου να παρεις πληρωμενη απαντηση......μπανιστά,ε μπανιστά!!!!!:p: :D

stef
18-02-11, 21:38
Εγώ φίλε για εσένα δεν καίω τσάμπα βενζίνες!!! χα χα

panos 316T
18-02-11, 21:46
από 3 αμάξια υπέρ σου που ήταν, έγινε ένα υπέρ του;

νομίζω ότι πρέπει να φτιάξεις το βάνος για να βγούν πιο ασφαλή συμπεράσματα όπως είπες .

σημασία βέβαια έχει ότι ξε....μπουκώσατε.

Driftakos
18-02-11, 21:49
από 3 αμάξια υπέρ σου που ήταν, έγινε ένα υπέρ του;

νομίζω ότι πρέπει να φτιάξεις το βάνος για να βγούν πιο ασφαλή συμπεράσματα όπως είπες .

σημασία βέβαια έχει ότι ξε....μπουκώσατε.

ενώ εσύ έμεινες μπουκωμένος..
.σκοτώνει λεμε το εργαλείο σου.. να το χαίρεσαι :whip:

Geo_3D
18-02-11, 21:56
από 3 αμάξια υπέρ σου που ήταν, έγινε ένα υπέρ του;

νομίζω ότι πρέπει να φτιάξεις το βάνος για να βγούν πιο ασφαλή συμπεράσματα όπως είπες .

σημασία βέβαια έχει ότι ξε....μπουκώσατε.

Σιγουρα κατι δεν παει καλα με το βανος,αλλα αν οφειλοταν εκει,θα μου ανοιγε και το Ζ4 στο πρωτο πατημα...Ισα ισα που εμεινε η διαφορα στο ενα αμαξι αφου μπηκε το αντισπιν,πηγαιναμε ακριβως το ιδιο ολοι μεχρι ψηλα....

EVANGELOS
18-02-11, 21:57
αυτή τη νίκη την αφιερώνω στον ΜάνοΜ3 και όλους όσους με κορόιδευαν ... φιλικά ο νέος αρχηγός της κατηγορίας

είχε επιπλέον κίνητρο ο Σακ ...

http://www.youtube.com/watch?v=zCfCUpDNrEw

Fanatic
18-02-11, 21:58
Εγω παντως αυτο που χαρηκα ηταν οτι ηθελα να δω ενα συγκριτικο με αντιστοιχα οχηματα να δω αν ειναι ολα οκ με το μοτερ. Ελαχιστα μπροστα το Ζ σε σχεση με τον sakkunen και το πεταγματακι εγινε χαμηλα προφανως λογω βαρους. Οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα η διαφορα εμενε ιδια. Λογικο αποτελεσμα πιστευω. Μενω λοιπον απολυτα ευχαριστημενος. Ξεχασα να πατησω το sport, αραγε θα ειχε διαφορα στο πατημα??

EVANGELOS
18-02-11, 22:00
ναι θα είχε ελφαρώς στα πρώτα μέτρα και στις αλλαγές που αφήνεις και ξαναπατάς !!! ...

Fanatic
18-02-11, 22:02
Next time λοιπον και ο Geo χωρις esp:drive2:

Geo_3D
18-02-11, 22:03
Ξεχασα να πατησω το sport

Ειμαι εγω,αλλα εισαι και εσυ!!!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

EVANGELOS
18-02-11, 22:04
O Sak μου είπε να σας πω ότι δεν έιναι κινητό δυναμόμετρο και πλεόν δεν πατάει με 2.5ρια όσο είναι μαμά !!!

μετά το χθεσινό ράψιμο το αμάξι του θα ξαναπατήσει μόνο όταν βελτιωθείτε και έχει νόημα

Fanatic
18-02-11, 22:06
Ειμαι εγω,αλλα εισαι και εσυ!!!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

Ρε φιλε εγω ειμαι ψαρουλης ακομα μετραω τα κουμπια εσυ ομως τοσα χρονια στο κουρμπετι δεν δικαιολογεισαι! :twak:

Geo_3D
18-02-11, 22:12
O Sak μου είπε να σας πω ότι δεν έιναι κινητό δυναμόμετρο και πλεόν δεν πατάει με 2.5ρια όσο είναι μαμά !!!

μετά το χθεσινό ράψιμο το αμάξι του θα ξαναπατήσει μόνο όταν βελτιωθείτε και έχει νόημα

χαχαχαχαχαχαχαχα

Δηλαδη τωρα ο σακ ειναι καπως ετσι???
http://1.bp.blogspot.com/_puIfAspr2sw/TCoS4SbvG4I/AAAAAAAABDk/CRR3Xj6wKXQ/s400/%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%95%CE%A3.jpg

Για κοιτα ρε την παξιμαδοκλεφτρα τον σακ πως μας το γυρισε τωρα?!?!?!?!:D:D

panos 316T
18-02-11, 22:51
ενώ εσύ έμεινες μπουκωμένος..
.σκοτώνει λεμε το εργαλείο σου.. να το χαίρεσαι :whip:
ψιλοξεμπούκωσα μόνος μου χαχαχαχα[έκανα βόλτα τους geo,pagani & fz21]

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
τέλος OT

saikoE39
18-02-11, 23:15
Geo....μια χαρα δουλευει το μοτορι σου...!!!!!!!
μην μπεις σε τσαμπα εξοδα για το βανος...

Και γενικα και τα 3α 25αρια....εδειξαν οτι δουλευουν σωστα.....μιας και για μενα το αποτελεσμα ειναι οτι πανω κατω πηγαινατε το ιδιο ολοι σας...!!!!


Κριμα που δεν ειχα την 5αρα να σας ραψω ολους σας:bs:

Geo_3D
18-02-11, 23:31
Geo....μια χαρα δουλευει το μοτορι σου...!!!!!!!
μην μπεις σε τσαμπα εξοδα για το βανος...

Και γενικα και τα 3α 25αρια....εδειξαν οτι δουλευουν σωστα.....μιας και για μενα το αποτελεσμα ειναι οτι πανω κατω πηγαινατε το ιδιο ολοι σας...!!!!


Κριμα που δεν ειχα την 5αρα να σας ραψω ολους σας:bs:

Βασικα επειδη
1)ειναι κυριολεκτικα τσαμπακι η αλλαγη του vanos στα Μ54,σε σχεση με vanos Μ3 S50-S54 πχ
2)ειχα 2 διαφορετικα αποτελεσματα κατω απο ιδιες συνθηκες με το ιδιο αμαξι την ιδια χρονικη στιγμη
3)ειδικα η τιμη που πηρε το vanos εισαγωγης στο τεστ ηταν αλλου για αλλου και δυστυχως ή ευτυχως ειμαι ανθρωπος που δεν διαννοειται να εχει το αμαξι του το παραμικρο θεματακι και πρεπει να ειναι ολα στην εντελεια....

θα γινει η αλλαγη!!!

Πως νομιζεις ερχονται τα αποτελεσματα στον δρομο????;)

EVANGELOS
18-02-11, 23:34
o Sak πάντως για οποιον θέλει διοργανώνει βόλτες με το πιστόλι του

τιμοκατάλογος

1)βόλτα απλή μέχρι 3η .. 100 ευρώ

2)βόλτα κοντράδικη με εκκίνηση μέχρι 5η ... 200 ευρώ

3)πακέτο (βόλτα + κόντρα + στρίψιμο τέζα) ... 300 ευρώ

θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας

στους συγγενείς του ΜάνουΜ3 κάνει έκπτωση 100%

manosm3
19-02-11, 03:57
Απ' ο,τι φαινεται ο σακ εχει και κατι που δουλευει σωστα γιατι ολα τα αλλα καπουτ :bs:

saikoE39
19-02-11, 10:30
Απ' ο,τι φαινεται ο σακ εχει και κατι που δουλευει σωστα γιατι ολα τα αλλα καπουτ :bs:

Eχει την αδερφη σου...το παμε...!:dblthumb2

manosm3
19-02-11, 10:52
Eχει την αδερφη σου...το παμε...!:dblthumb2

ουτε στα πιο τρελα του ονειρα :loser:

agrotis328
19-02-11, 15:14
μπραβο στους 25αρηδες που τον εβαλαν στην θεση του!


δεν ειναι κατασταση αυτη τον εχει περασει ολο το φορουμ εκτος απο μενα θα το κανω παλι 316 δεν την παλευω αλλο..

chief
19-02-11, 16:26
1)Να τον ακουτε τον Geo,οταν λεει για τα βηματα διαφορικου!!!Μεχρι και ο Ευαγγελος πειστηκε που ηταν απο πισω και μας εβλεπε....βεβαια ακομα δεν το εχει χωνεψει,πως εγινε αυτο,αλλα το ειδε με τα ματια του!!!!

Ρε συ Geo, εγω εχω μάθει δακτυλογραφία απο τα πόστ που εχω κάνει με τον Ευαγγελό, και αφορούν την ΜΗ τοποθετηση κοντού διαφορικού οταν ειναι για πατηματα.:D

Fanatic
05-08-11, 10:36
Εγινε το rematch! Με κουμπακια σκατακια πατημενα απενεργοποιημενα!!! :P

stef
05-08-11, 10:50
Πόσες καρότσες έφαγε ο Geo....? :P

BMW Power
05-08-11, 11:45
Δώστε info!!!!

Dim77
05-08-11, 12:06
To περίεργο είναι που ο Geo έκανε πάτημα χτες και ...δεν πόσταρε ακόμα. (και πολύ χαρούμενο το είδα το ποστ του fanatic) :icon18:

LEO328
05-08-11, 13:22
αυτο ξαναπες το dim...:D

Geo_3D
05-08-11, 13:31
Εδω δες χαρες....!!!:D

Dim77
05-08-11, 14:18
Χαχαχα Λεο, δε βλέπω να τη γλυτώνεις εσύ...σε έχει βάλει στο μάτι :D :D

Fanatic
05-08-11, 17:29
Εγω δεν ξερω διαφορες γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποσο μακρια ειμαι απο τον πισω!! χεχεχε

Παντως απο σταση δεν ειχαμε αξιοπιστο αποτελεσμα αφου ειμαι υπερκουλος.

Σε ολες τις αλλες δοκιμες το Ζετακι ανοιγε ειδικα η 2α...

EVANGELOS
05-08-11, 17:32
χοντρό ... και έτσι κόκκινο και στο Σούνιο να το πετάξει θα βγάζει μάτι !!!

χιχιχιχιχι


σοβαρά τώρα ... μιλάτε για πάνω απο 3 αμάξια διαφορά 2α με 4η ?

Fanatic
05-08-11, 17:35
χοντρό ... και έτσι κόκκινο και στο Σούνιο να το πετάξει θα βγάζει μάτι !!!

χιχιχιχιχι


σοβαρά τώρα ... μιλάτε για πάνω απο 3 αμάξια διαφορά 2α με 4η ?


εε οχι τοσο...λιγοτερο...νομιζω ενα.. οταν φταναμε τεταρτες η διαφορα εμενε σταθερη οποτε μιλαμε για οτι διαφορα γινοταν στην δευτερα και τριτη

EVANGELOS
05-08-11, 17:37
ένα αμάξι διαφορά από 2α σε 4η είναι λογικό ...

Fanatic
05-08-11, 17:39
εε ναι για δυο αυτοκινητα με ιδιο μοτερ αυτο θα ηταν το λογικο αλλιως κατι δεν παει καλα!

LEO328
05-08-11, 22:32
Χαχαχα Λεο, δε βλέπω να τη γλυτώνεις εσύ...σε έχει βάλει στο μάτι :D :D

τωρα που μπορω τον πειραζω γιατι μετα το πατημα θα βγαλω φρονιμητη και θα κανω κανα μηνα να μπω φορουμ....:rofl2::D

Dim77
05-08-11, 22:42
τωρα που μπορω τον πειραζω γιατι μετα το πατημα θα βγαλω φρονιμητη και θα κανω κανα μηνα να μπω φορουμ....:rofl2::D

Χαχαχα :D:icon18:

santo
05-08-11, 22:59
Ωστε αυτα γινανε οταν φυγαμε;; καλη φαση.. θελω και εγω.. πρεπει να παρω πεμβε...

Geo_3D
05-08-11, 23:02
Ανοιξαμε λοιπον,απο ρολαριστα μου εκανε ενα καπο με μισο αμαξι στην 2α και στην 3η ανοιγε δυνατα το Ζ οπου και σταθεροποιουσα στο ενα κενο (2 αμαξια δηλαδη) στην 4η και μετα πηγαιναμε σταθερα.Το ιδιο φανηκε και απο 3ες οταν πατησαμε...στις μεσαιες εχω σοβαρο προβλημα,πραγμα που δυστυχως δειχνει καρφι το βανος....Απο σταση τα γνωστα...σεξακι!!!!:D

sakkunen
06-08-11, 16:51
Καλημέρα!

Για τα υπόλοιπα ας μίλησει ο Βαγγέλης.

Nick_compact
06-08-11, 18:28
Ανοιξαμε λοιπον,απο ρολαριστα μου εκανε ενα καπο με μισο αμαξι στην 2α και στην 3η ανοιγε δυνατα το Ζ οπου και σταθεροποιουσα στο ενα κενο (2 αμαξια δηλαδη) στην 4η και μετα πηγαιναμε σταθερα.Το ιδιο φανηκε και απο 3ες οταν πατησαμε...στις μεσαιες εχω σοβαρο προβλημα,πραγμα που δυστυχως δειχνει καρφι το βανος....Απο σταση τα γνωστα...σεξακι!!!!:D

Γιατί πρέπει η διαφορά να οφείλεται μόνο σε πιθανό πρόβλημα σου; Αφού το Ζ4 έτσι κι αλλιώς θα βγαίνει μπροστά, λόγω βάρους. Είναι σχεδόν 100 κιλά ελαφρύτερο.

Fanatic
06-08-11, 19:12
Γιατί πρέπει η διαφορά να οφείλεται μόνο σε πιθανό πρόβλημα σου; Αφού το Ζ4 έτσι κι αλλιώς θα βγαίνει μπροστά, λόγω βάρους. Είναι σχεδόν 100 κιλά ελαφρύτερο.

1335 κιλα το Ζ 1405 το compact...βαλε και το γεγονος οτι εγω ειμαι 75 κιλα...δεν εχει και αδικο ο Νικος...αυτο ελεγα και στον Γιωργο...οταν ανοιξαμε μολις το ειχα παρει ειχε και το hardtop που ειναι +25 κιλα.

Geo_3D
06-08-11, 21:25
Ναι αλλα δεν εξηγειται με τον σακουνεν...;)
Και εκτος αυτου υπαρχει οντως προβλημα που δεν το καταλαβαινεις στον δρομο,παρα μονο οταν ανοιξεις με ενα ιδιο και οταν φυσικα κανεις το τεστ vanos

ditris
07-08-11, 16:01
Ναι αλλα δεν εξηγειται με τον σακουνεν...;)
Και εκτος αυτου υπαρχει οντως προβλημα που δεν το καταλαβαινεις στον δρομο,παρα μονο οταν ανοιξεις με ενα ιδιο και οταν φυσικα κανεις το τεστ vanos

Γιώργο δεν ξέρω αν έχεις ανοίξει με ίδιο ακριβώς compact αλλα εγώ πιστεύω ότι ποτε μα ποτέ δεν θα πανε ακριβώς το ιδιο δύο ίδια αυτοκίνητα.Πάντα μισο με ένα αυτοκινητο θα υπα΄ρχουν διαφορες.Ξερεις γιατί?
Γιατί πάντα θαχουν εστω και 20 κιλά διαφορά στο βάρος, δεν θαχουν ποτε ίδια διάσταση-αέρα στα λάστιχα, ποτέ ίδιο τύπο βενζίνης,ίδιες αλλαγές ταχυτητων,ποτε δεν θα πατήσουν το ίδιο δέκατο του δευτερολέπτου το γκάζι απον στάση ή ρεπρίζ,και φυσικά η κατάσταση και τα χλμ πουχει το κάθε μοτερ του αυτοκινητου δεν θάναι η ίδια.Μέτρα π.χ ενα 325 καλοσυντηρημενο με 20-30000χλμ και μετρα ενα με 200000χλμ.Οι διαφορες θαναι τεραστιες υπέρ του πρώτου.......

manosm3
09-08-11, 13:19
Αρα ο βασιλιας της κατηγορια ειναι το κουλο γκέι ανθρωποειδες;