PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα δίσκου - πλατό


nkeha
19-02-11, 21:54
Έχω μια 116ι μοντ 12/2009 με 19.000km.Εως τώρα δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Το τελευταίο καιρό παρατήρησα οτι μετά από διαδρομή με πολύ κίνηση στην 1η ταχύτητα και στην 2α όταν αμπραγιάρεις παρουσιάζει ένα σκορτσάρισμα. Σε επίσκεψή μου σε συνεργείο της BMW μου είπαν ότι πρέπει ν'αλλαχθεί ο δίσκος - πλατό και πιθανώς και το βολάν. Οδηγώ 25 χρόνια και ουδέποτε σε αυοτκίνητο δεν έχω αλλάξει δίσκο, οποτε θεωρώ απίθανο να οφείλετε η φθορά σε κακή χρήση. Έχει καποιος άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ? Θεωρώ ότι αυτη βλάβη είναι απαράδεκτη για αυτοκίνητα του επιπέδου της BMW.

rapid_fast
19-02-11, 23:22
Έχω μια 116ι μοντ 12/2009 με 19.000km.Εως τώρα δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Το τελευταίο καιρό παρατήρησα οτι μετά από διαδρομή με πολύ κίνηση στην 1η ταχύτητα και στην 2α όταν αμπραγιάρεις παρουσιάζει ένα σκορτσάρισμα. Σε επίσκεψή μου σε συνεργείο της BMW μου είπαν ότι πρέπει ν'αλλαχθεί ο δίσκος - πλατό και πιθανώς και το βολάν. Οδηγώ 25 χρόνια και ουδέποτε σε αυοτκίνητο δεν έχω αλλάξει δίσκο, οποτε θεωρώ απίθανο να οφείλετε η φθορά σε κακή χρήση. Έχει καποιος άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ? Θεωρώ ότι αυτη βλάβη είναι απαράδεκτη για αυτοκίνητα του επιπέδου της BMW.

Εχεις γιο που καβαλάει το αυτοκίνητο μόνος του??
Δεν υπάρχει περίπτωση βέβαια να μιλάμε για βολάν, (είναι το λιγότερο αστείο κάτι τέτοιο..)
Για σπασμένο ελλατήριο, ή βαλβολίνη μέσα στο πλατω μου κάνει..

nkeha
20-02-11, 10:46
Οχι το αυτοκίνητο το οδηγώ μόνο εγώ. Αν ήταν βαλβολίνη μέσα στο πλατό δεν θα έπρεπε να το κάνει συνέχεια?

nikosdov116i
20-02-11, 18:24
Φίλε μου είναι συνηθησμένο πρόβλημα στη σειρά 1.Σε φίλο μου το αλλάξαν δυό φορές και πάλι τα ίδια.Κάποια στιγμή αλλάξαν και κωδικό ανταλλακτικού.Και σε'μένα το κάνει ειδικά όταν είσαι συνέχεια με τον συμπλέκτη.Θα το αφήσω μέχρι να διαλυθεί.

nikosdov116i
20-02-11, 18:25
Εξάλου και να το αλλάξω δεν γίνεται τίποτα.

nkeha
20-02-11, 18:44
Δηλαδή προτείνεται να μην τ' αλλάξω?. Μου το αλλάζουν μέσα στην εγγύηση.

bimmer-corfu
20-02-11, 19:33
στο Ε92 μου είχα ένα τρέμουλο (δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο) όλου του αμαξιού στο συμπλεξάρισμα με πρώτη αλλά δεν το έχει κάνει πάνω απο 4-5 φορές και δεν έχω δώσει σημασία. Ειδικά το τελευταίο χρόνο δεν το έχει κάνει καθόλου

stamos ci
20-02-11, 20:33
φιλε μου ειχα και εγο κατι παρομειο και ειχε σπασει ενα πλαστικο ποθ κουμπονι πανο στο σασμαν αναμεσα σασμαν και δισκοθ πλατο

nikosdov116i
21-02-11, 07:56
Δηλαδή προτείνεται να μην τ' αλλάξω?. Μου το αλλάζουν μέσα στην εγγύηση.

Εφόσον είναι στην εγγύηση αλλαξέ το.Τόνισε τους όμως για το πρόβλημα που έχει χιλιοπαρουσιαστεί να δούμε τι θα σου πούνε.

parouskas
21-02-11, 11:07
φιλε μου τετοιο προβλημα δεν παιζει εκτος και οπως προ ειπαν οι κυριοι συναδελφοι το παιρνει και καποιος αλλος το αμαξακι σου και ξεκιναει στην ανηφορα με 3η!

ziaba
21-02-11, 11:58
αφού είναι μέσα στ εγγυηση κ σου παν οι ίδιοι να σου το αλλάξουν προχωρά μόνο κάτσε από πάνω τους για να δεις εάν οντως σου τα άλλαξαν

alen77
21-02-11, 12:28
Λοιπόν. Σε δική μου εμπειρία σε Ε93 σε σύνολο 30000 χιλ άλλαξα 3 φορές σετ συμπλέκτη. Την τρίτη φορά με ενημέρωσαν οτι ήθελε αλλαγή και το βολάν. Το πρόβλημα εμφανιζόταν ανα 6000 χιλ περίπου την φορά. Δεν υπάρχει λόγος να κανω αναφορά για τον τρόπο με τον οποίο οδηγούσα το αυτοκίνητο-μόνο εγώ και ελάχιστα εώς καθόλου η γυναίκα μου.Το θέμα είναι οτι την τρίτη φορά δεν το πέρασαν στην εγγύηση ούτε το σετ ούτε το βολάν.

alen77
21-02-11, 13:21
Ξέχασα να αναφέρω οτι στις 2 πρωτεσ φορές δεν έγινε καμία κουβάντα για το βολάν. Ούτε που ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο εξάρτημα στο αυτοκίνητο. Την τρίτη φορά ενημερώθηκα οτι υπάρχει και οτι θέλει αλλαγή.

alen77
21-02-11, 15:18
Ξέχασα να αναφέρω οτι στις 2 πρωτεσ φορές δεν έγινε καμία κουβάντα για το βολάν. Ούτε που ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο εξάρτημα στο αυτοκίνητο. Την τρίτη φορά ενημερώθηκα οτι υπάρχει και οτι θέλει αλλαγή.

Παιδια λάθος! Στην δεύτερη αλλαγή του σετ συμπλέκτη η αντιπροσωπεία ανέφερε το βολάν και ήθελαν να δουν αν το είχαν αλλάξει στην πρώτη. Απο εκέι και μετά έγινε η αλλαγή του συμπλέκτη χωρίς όμως να συζητηθεί ξανά το θέμα βολαν. Για να τα λέω και σωστά.