PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραέριο σε BMW Σειρά 1


nikosdov116i
26-02-11, 08:11
Πιαδιά καλημέρα.Έχει βάλει κανένας υγραεριοκίνηση στον Άσο του?Αν ναι δώστε εντυπώσεις.

Tomi
26-02-11, 14:02
Να κάνω μια μικρή παρέμβαση??
Έχεις δεί τέτοια εγκατάσταση σε αμάξι??(Και από κάτω εννοείται..)
Εγώ προσωπικά δεν θα χαλούσα το αμάξι μου με πατέντες..όυτε θα ήμουν διατεθειμένος να κόψω και να τρυπήσω παντού,ούτε και να χάσω το μισό πορτ μπαγάζ...
(Για να μη γίνω υπερβολικός και να πώ ότι θα έχεις γρηγορότερη φθορά αμορτισέρ και ελαστικών,λόγω μόνιμου πρόσθετου βάρους,όπως και ότι θα χαλάσεις τη σωστή κατανομή βάρους που η μαμά BMW φρόντισε να υπάρχει.. )
Αν δεν με κάλυπτε το αυτοκίνητο μου,θα το πουλούσα και θα έπαιρνα ένα πετρέλαιο,να είναι μαμά και κανένας να μην του βάλει χέρι..Διότι από την στιγμή που θα κάνεις τέτοια εγκατάσταση,η τιμή μεταπώλησης πέφτει κατακόρυφα,όπως και η ζήτηση αντίστοιχα..Ποιός θα έπαιρνε ένα τέτοιο αυτοκίνητο??Αν ήθελε να είναι οικονομικότερο θα διάλεγε ένα πετρέλαιο και όχι ένα τροποποιημένο που του στερεί και πολύτιμο χώρο..
Και για πόσο νομίζεις θα είναι πιο φθηνό το αέριο..???Θα το κανονίσουν και αυτό σε λίγο..
Και αν σου βγάλει κάποια ζημιά??
Το Vectra του πατέρα του κολλητού μου,με πρόσθετο ψεκασμό λίπανσης,του έβγαλε κεφαλή σε μόλις 30.000χλμ μετά την μετατροπή(σύνολο 80.000χλμ),άξιζε??Δεν νομίζω..

Φιλικά απολύτως,
Θωμάς.

God
26-02-11, 14:22
Θωμά, έχεις πολλά "σκληρά" φάουλ.

Το πετρέλαιο απαγορεύεται εντός αστικών κέντρων (ακόμα).
Η τιμή του υγραερίου εώς το 2018 δεν θα ανέβει, και είναι κάτω από την μισή της βενζίνης.
Δεν είναι και τόσο μετατροπή όπως νομίζεις. Δεν κόβεις ή καταστρέφεις το αμάξι πουθενά (αν έχεις δει κομμένα και τρυπημένα παντού όπως λες τότε δεν ήταν δουλειές μηχανικών αλλά κανίβαλλων) και με τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης (όπως αυτό που παίρνει η σειρά 1) ούτε και πειράζεις το μοτέρ, από τα μπεκ της βενζίνης ψεκάζεται. Δεν έχει καμία παραπάνω φθορά ή διαφορά από την βενζίνη καν. Μόνο το καζάνι είναι βάρος, που είναι λιγότερο από έναν ενήλικα. Δηλαδή αν καθίσει ένα παιδί στο πίσω κάθισμα θα καταστρέψεις το αυτοκίνητο;

Το Vectra του πατέρα του κολλητού σου και φορούσε παλαιάς γενιάς και δεν είχε ρυθμιστεί σωστά. Το ταξί που δούλευε ο πατέρας μου έκανε 900.000χλμ με υγραέριο και μάλιστα την δεκαετία του '90.

lefterishatzi
26-02-11, 14:38
God μιλάς για τον κινητήρα 122ps e.d. ή τον 115 ps ότι μπαίνουν τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης?
Το έχει βάλει κανένας σε κινητήρα e.d για να μας πει εντυπώσεις?
Όσο για για την άποψη του Θωμά, εκτός του ότι το πετρέλαιο Αθήνα απαγορεύεται, για εμάς που κάναμε το λάθος να αγοράσουμε ένα αυτοκίνητο μεγάλης αξίας βενζίνοκίνητο δεν νομίζω ότι συμφαίρει να το πουλήσουμε. Άσε που ποίος είπε ότι θέλω να κρατήσω τον κινητήρα που έχει για 10 χρόνια και βάλε. Μόλις τα φτύσει πάμε για 320 και πάνω...

Tomi
26-02-11, 14:46
Θωμά, έχεις πολλά "σκληρά" φάουλ.

Το πετρέλαιο απαγορεύεται εντός αστικών κέντρων (ακόμα).
Η τιμή του υγραερίου εώς το 2018 δεν θα ανέβει, και είναι κάτω από την μισή της βενζίνης.
Δεν είναι και τόσο μετατροπή όπως νομίζεις. Δεν κόβεις ή καταστρέφεις το αμάξι πουθενά (αν έχεις δει κομμένα και τρυπημένα παντού όπως λες τότε δεν ήταν δουλειές μηχανικών αλλά κανίβαλλων) και με τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης (όπως αυτό που παίρνει η σειρά 1) ούτε και πειράζεις το μοτέρ, από τα μπεκ της βενζίνης ψεκάζεται. Δεν έχει καμία παραπάνω φθορά ή διαφορά από την βενζίνη καν. Μόνο το καζάνι είναι βάρος, που είναι λιγότερο από έναν ενήλικα. Δηλαδή αν καθίσει ένα παιδί στο πίσω κάθισμα θα καταστρέψεις το αυτοκίνητο;

Το Vectra του πατέρα του κολλητού σου και φορούσε παλαιάς γενιάς και δεν είχε ρυθμιστεί σωστά. Το ταξί που δούλευε ο πατέρας μου έκανε 900.000χλμ με υγραέριο και μάλιστα την δεκαετία του '90.
Το πρώτο απλά το προσπερνάω διότι απλά δεν το τηρεί κανένας...
Το δεύτερο δεν το ήξερα,αλλά στην Ελλάδα δεν μπορείς και ποτέ να είσαι σίγουρος..
Για το τρίτο έχω δεί αρκετά και σε όλα χρειάστηκαν να ανοιχτούν τρύπες..Σε δικό μου αυτοκίνητο δεν τρυπάω ούτε για πλάκα..(Είμαι υπερβολικός το ξέρω..)
Στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον όλοι όσοι έχω δεί βάζουν ξεχωριστή μπεκιέρα και μπέκ..
Και τέλος αυτός ο ''ενήλικας'',θα κάθεται 24 ώρες εκεί για πάντα..όχι μισή ούτε 1-2..και θα μου πιάνει και πολύτιμο χώρο..(άσε που δεν συνηθίζω να βάζω άτομα στο μπεμπέ..υπάρχει άλλο που εκτελεί χρέη ταξί/φορτοταξί.. )
Τέλος όπως είπα και πρίν,αυτοί θα ήταν οι προσωπικοί προβληματισμοί και σκέψεις μου..
Ούτως η άλλως εγώ στο κέντρο μόνο με την μηχανή κατεβαίνω..άρα και με το πετρέλαιο,παράνομος δεν θα ήμουν..(και θα είχα και τρελή ροπή!!) :D

Ξέχασα να πώ ότι το Vectra,το φόρεσε το καλοκαίρι που μας πέρασε,και λόγω δουλειάς έκανε τόσα χλμ..άρα δεν ήταν παλαιάς γενειάς..τουλάχιστον σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν εδώ τώρα..διότι ο συγκεκριμένος που έγινε η τοποθέτηση τα ίδια βάζει ακόμα..

God
26-02-11, 16:10
God μιλάς για τον κινητήρα 122ps e.d. ή τον 115 ps ότι μπαίνουν τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης?
Το έχει βάλει κανένας σε κινητήρα e.d για να μας πει εντυπώσεις?

Και στους 2 μπαίνει πανεύκολα. Βασικά μπαίνει πανεύκολα στα περισσότερα αυτοκίνητα από το 2000 και μετά (και όχι μόνο, μπαίνει σε οτιδήποτε έχει αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου, το Μ42 της BMW είχε από το 1987 ας πούμε). Έχω δει από φιατάκια ως Audi A5 TFSI με τέτοιο σύστημα. Όπως είπα χρησιμοποιεί τα μπεκ της βενζίνης, ψεκάζει όσο του λέει ο "μαμά" εγκέφαλος και δεν έχει καμία απολύτως διαφορά σε επιδόσεις από όταν καις βενζίνη, εκτός του ότι η κατανάλωση του αερίου είναι 5-10% περισσότερη από την αντίστοιχη της βενζίνης.

Το πρώτο απλά το προσπερνάω διότι απλά δεν το τηρεί κανένας...
Το δεύτερο δεν το ήξερα,αλλά στην Ελλάδα δεν μπορείς και ποτέ να είσαι σίγουρος..


Τα 300 πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για 3 μήνες το τηρεί μία χαρά η τροχαία. Και δεν είναι παράνομο μόνο στο κέντρο, είναι σε σχεδόν όλη την Αττική. Ούτε Ασπρόπυργο δεν μπορείς να μπεις. Και τέλος, για να το αγοράσεις και μόνο πρέπει να δηλώσεις διεύθυνση μόνιμης κατοικίας στην επαρχία.

Ελλάδα ή όχι, είναι νόμος από την Ε.Ε. υπογεγραμμένος και από εμάς ότι ως το 2018 δεν θα υπάρξει καμία αύξηση του φόρου καυσίμου στο υγραέριο για περιβαντολλογικούς λόγους. Δεν τους "παίρνει". Το τι θα κάνουν το 2018, άλλη ιστορία. Απόσβεση κάνεις όμως σε 15.000χλμ, οπότε αν δεν κάνεις 15.000χλμ σε 6-7 χρόνια τι το θες το ρημάδι;


Και τέλος αυτός ο ''ενήλικας'',θα κάθεται 24 ώρες εκεί για πάντα..όχι μισή ούτε 1-2..και θα μου πιάνει και πολύτιμο χώρο..(άσε που δεν συνηθίζω να βάζω άτομα στο μπεμπέ..υπάρχει άλλο που εκτελεί χρέη ταξί/φορτοταξί.. )
Τέλος όπως είπα και πρίν,αυτοί θα ήταν οι προσωπικοί προβληματισμοί και σκέψεις μου..
Ούτως η άλλως εγώ στο κέντρο μόνο με την μηχανή κατεβαίνω..άρα και με το πετρέλαιο,παράνομος δεν θα ήμουν..(και θα είχα και τρελή ροπή!!) :D

Ξέχασα να πώ ότι το Vectra,το φόρεσε το καλοκαίρι που μας πέρασε,και λόγω δουλειάς έκανε τόσα χλμ..άρα δεν ήταν παλαιάς γενειάς..τουλάχιστον σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν εδώ τώρα..διότι ο συγκεκριμένος που έγινε η τοποθέτηση τα ίδια βάζει ακόμα..

Σύστημα με ψεκασμό λαδιού στην εισαγωγή = παλαιάς γενιάς, και σήμερα να το έβαζε δεν αλλάζει αυτό. Τα υγρής έγχυσης δεν έχουν τέτοια πράγματα, δεν αγγίζεις καν την εισαγωγή.

Το αυτοκίνητό σου είναι φτιαγμένο για 5 επιβάτες συν αποσκευές. Έχει προδιαγραφές για ωφέλιμο φορτίο κοντά (μη πω παραπάνω) του μισού τόνου. Τώρα αν νομίζεις ότι με 50-60 κιλά συνολικά βάρος το καταστρέφεις, πάω πάσο. Εμένα 25 ετών είναι, και 7 άτομα με αποσκευές έχω βάλει, δεν έπαθε τίποτα ποτέ (αλλά όπως λένε παλιά τα έφτιαγναν καλύτερα!! :smokin:). Απλά, από μηχανολογοτεχνικοοικονομικοεπιστημονικής άποψης δεν είσαι απλά υπερβολικός αλλά παρανοϊκός.

rapid_fast
26-02-11, 16:10
Θωμά, έχεις πολλά "σκληρά" φάουλ.

Το πετρέλαιο απαγορεύεται εντός αστικών κέντρων (ακόμα).
Η τιμή του υγραερίου εώς το 2018 δεν θα ανέβει, και είναι κάτω από την μισή της βενζίνης.
Δεν είναι και τόσο μετατροπή όπως νομίζεις. Δεν κόβεις ή καταστρέφεις το αμάξι πουθενά (αν έχεις δει κομμένα και τρυπημένα παντού όπως λες τότε δεν ήταν δουλειές μηχανικών αλλά κανίβαλλων) και με τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης (όπως αυτό που παίρνει η σειρά 1) ούτε και πειράζεις το μοτέρ, από τα μπεκ της βενζίνης ψεκάζεται. Δεν έχει καμία παραπάνω φθορά ή διαφορά από την βενζίνη καν. Μόνο το καζάνι είναι βάρος, που είναι λιγότερο από έναν ενήλικα. Δηλαδή αν καθίσει ένα παιδί στο πίσω κάθισμα θα καταστρέψεις το αυτοκίνητο;

Το Vectra του πατέρα του κολλητού σου και φορούσε παλαιάς γενιάς και δεν είχε ρυθμιστεί σωστά. Το ταξί που δούλευε ο πατέρας μου έκανε 900.000χλμ με υγραέριο και μάλιστα την δεκαετία του '90.

Θα κόψεις στο πάτωμα του πορτ μπαγκαζ, μια μεγάλη Φ90mm, για να φευγει ο σωλήνας προς κινητήρα..
Θα κόψεις άλλες 3 μικρές Φ8mm, για να βιδώσεις τη δεξαμενή στο πάτωμα..
Θα κόψεις και μία στον προφυλακτήρα Φ22mm, ή δίπλα στο στόμιο του ρεζερβουάρ Φ16, για το άκρο πλήρωσης...
Το δοχείο, είναι δεν είναι 18 κιλά, μέσες άκρες, για ένα συμβατικό όχημα, όσο και η ρεζέρβα
που αφήνεις έξω..
Απο την άλλη, με 42 κιλά γεμάτη τη δεξαμενή, και 25 στο ρεζερβουάρ βενζίνης, έχεις
το ίδιο βάρος με ένα γεμάτο ρεζερβουάρ..
Νο πρόμπλεμ..

Dim77
26-02-11, 16:21
Το θέμα στον άσσο (Ε87) είναι ότι δεν είχε ποτέ ρεζέρβα...και άρα χώρο για να μπεί το δοχείο σε σχήμα ρεζέρβας.
Θα μπεί αυτό που μπαίνει στην πλάτη των καθισμάτων με συνέπεια την σμίκρυνση του χώρου αποσκευών που δε νομίζω ότι είναι και άπλετος.

oldcarskickass
26-02-11, 16:27
Το θέμα στον άσσο (Ε87) είναι ότι δεν είχε ποτέ ρεζέρβα...και άρα χώρο για να μπεί το δοχείο σε σχήμα ρεζέρβας.
Θα μπεί αυτό που μπαίνει στην πλάτη των καθισμάτων με συνέπεια την σμίκρυνση του χώρου αποσκευών που δε νομίζω ότι είναι και άπλετος.

Χώρια του ότι τα καθίσματα πέφτουν.

Οπότε ουσιαστικά δεν έχεις και που να βάλεις την δεξαμενή.

Γιατί προσωπικά δεξαμενή υγραερίου 30 κιλών (γεμάτη) που στηρίζεται ουσιαστικά σε δύο πιασίματα (αυτά των καθισμάτων) εγώ δεν εμπιστεύομαι. (και πείτε με ό,τι θέτε)

Επίσης χάνεις και την χρηστικότητα του πεσίματος των καθισμάτων. (πραγματικά κάνεις μετακόμιση αν πέσουν τα καθίσματα)

Tomi
26-02-11, 16:41
Απλά, από μηχανολογοτεχνικοοικονομικοεπιστημονικής άποψης δεν είσαι απλά υπερβολικός αλλά παρανοϊκός.
Δεν το κοιτάω από μηχανολογοτεχνικοοικονομικοεπιστημονικής άποψη..αλλά από ψυχολογική..
Σίγουρα το να μην πειράξω τπτ και να χρησιμοποιώ το μαμά τρόπο ψεκασμού είναι στα συν αλλά δεν θα το έβαζα,όπως και δεν θα έπαιρνα μικρού κυβισμού σε τόσο βαρύ σκάφος..Ήδη το 2λιτρο είναι πτώμα..
Ήδη τα κοψίματα που ανάφερε ο rapidfast μου φέρνουν εφιάλτες..
Στην Αττική μάλλον είστε πιο δύσκολα από ότι εδώ..Εγώ προσωπικά μένω ακριβώς πάνω στο δρόμο για Χαλκιδική,εκεί που τελειώνει η πόλη..Άρα ούτε δεν υπάρχει η ανάγκη για να μπώ στην πόλη..Αν χρειαστεί θα πάω με την μηχανή..Έχω ήδη δηλωμένη πρώτη κατοικία Χαλκιδική,άρα ούτε εδώ έχω πρόβλημα..
Αυτό που μου άρεσε στην Αττική,είναι ότι χρησιμοποιώντας τα μέσα μαζικής μεταφοράς,πας παντού σε χρόνο μηδέν,διότι με το αμάξι για αντίστοιχη διαδρομή μπορεί να ήθελες και 2 ώρες..πράγμα που δεν παλεύεται..
Ναι το αμάξι κατασκευάστηκε για μέχρι 5 άτομα,η ψυχολογική μου αντίληψη-ευαισθησία,όχι.
Το καλύτερο πράγμα στα αμάξια μου πάντα,ήταν το να μυρίζουν και να δείχνουν καινούργια..
Από ότι φαίνεται ξέρεις(GOD)περισσότερα πάνω στον τομέα αέριο και το σέβομαι,αν πραγματικά είναι μια καλή λύση για το παιδί που ρώτησε και δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα του αλλιώς,τότε καλά θα ήταν να του υποδείξετε τον σωστότερο τρόπο,για την πραγματοποίηση της μετατροπής.
Και συγνώμη για την κακοποίηση του θρέντ.
Απλά διατύπωσα τις σχετικές σκέψεις/προβληματισμούς μου.

LefterisK
26-02-11, 19:10
ο ασσος δεν εχει ρεζερβα αλlα δεν εχει π.χ. τον χωρο που θα ηταν η ρεζερβα αν υπηρχε; συγγνωμη που το ρωταω αλλα π.χ. στην ε90 , που δεν εχει ρεζερβα, ο χωρος αυτος υπαρχει! μονο που τωρα χρησιμοποιειται ως αποθηκευτικο ντουλαπι και μαλιστα με εχει βολεψει παρα πολυ!

εγω παντως εχω αρχισει πολυ εντονα να σκεφτομαι την τοποθετηση υγραεριου στο αμαξι μου.

Driver M
26-02-11, 20:30
Kαταλαβαίνω τις ενστάσεις περί κοψιμάτων κλπ, αλλά τα 60 περίπου κιλά που έχει η δεξαμενή υγραρερίου γεμάτη είναι πραγματικά αστείο ποσό σε σχέση με την οικονομία που προσφέρει το σύστημα αυτό.
Επίσης, όσον αφορά στην ασφάλεια, έχω ακούσει πως είναι πρακτικά αδύνατο να προκληθεί οποιοδήποτε ατύχημα, αν η δεξαμενή τοποθετηθεί σωστά από σοβαρό μάστορα.

Fairytale
26-02-11, 23:19
Η λιανική τιμή του LPG δεν είναι σταθερή, πέρσι τέτοια εποχή ήταν στο 0.57/lt και τώρα στο 0.75/lt (βέβαια η βενζίνη το ίδιο διάστημα πέταξε από το 1e/lt στο 1.6e/lt).
Δεν ξέρω αν η αύξηση της τιμής είναι αποτέλεσμα ανόδου της τιμής του LPG αυτού καθαυτού ή της φορολογίας πάνω σε αυτό, πάντως αυξήσεις στην τιμή διάθεσης του γίνονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑ.
Διαφορά τιμής υπάρχει σε σχέση με την βενζίνη απλά αυξομειώνεται η ψαλίδα.
Στα τέλη του 2009 το LPG ήταν κάτι περισσότερο από το 1/2 της βενζίνης, έφτασε στα τέλη του 2010 στο 1/3 και τώρα με την αύξηση της τιμής του ξαναπήρε πορεία για το 1/2.
Από την άλλη όλη αυτή η αναταραχή στη Μέση Ανατολή δημιουργεί προυποθέσεις νέου ράλλυ της τιμής του πετρελαίου και της βενζίνης, οπότε πάλι η ψαλίδα στην τιμή με το LPG θα ανοίξει.
Το θεμα είναι ότι με τόση αστάθεια στις τιμές είναι δύσκολο να υπολογίσεις σε πόσα χλμ θα κάνεις την απόσβεση των χρημάτων που απαιτούνται για την εγκατάσταση του συστήματος. Και το κόστος είναι αρκετά σεβαστό ποσό.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι η τιμή του πετρελαίου θα ανέβει και βραχυπρόθεσμα (αναταραχή στη Μ. Ανατολή) και μεσοπρόθεσμα (αναγκαία συνθήκη για τη στήριξη του USD από την κατάρρευση από την οποία απειλείται) αλλά και μακροπρόθεμα (έχουμε περάσει την εποχή του peak-oil, άρα αναγκαστικά αφού τα παγκόσμια κοιτάσματα θα φθίνουν, η τιμή θα ανέβαίνει).
C U out there

Dimzan
27-02-11, 02:35
Η λιανική τιμή του LPG δεν είναι σταθερή, πέρσι τέτοια εποχή ήταν στο 0.57/lt και τώρα στο 0.75/lt (βέβαια η βενζίνη το ίδιο διάστημα πέταξε από το 1e/lt στο 1.6e/lt).
Δεν ξέρω αν η αύξηση της τιμής είναι αποτέλεσμα ανόδου της τιμής του LPG αυτού καθαυτού ή της φορολογίας πάνω σε αυτό, πάντως αυξήσεις στην τιμή διάθεσης του γίνονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑ.
Διαφορά τιμής υπάρχει σε σχέση με την βενζίνη απλά αυξομειώνεται η ψαλίδα.
Στα τέλη του 2009 το LPG ήταν κάτι περισσότερο από το 1/2 της βενζίνης, έφτασε στα τέλη του 2010 στο 1/3 και τώρα με την αύξηση της τιμής του ξαναπήρε πορεία για το 1/2.
Από την άλλη όλη αυτή η αναταραχή στη Μέση Ανατολή δημιουργεί προυποθέσεις νέου ράλλυ της τιμής του πετρελαίου και της βενζίνης, οπότε πάλι η ψαλίδα στην τιμή με το LPG θα ανοίξει.
Το θεμα είναι ότι με τόση αστάθεια στις τιμές είναι δύσκολο να υπολογίσεις σε πόσα χλμ θα κάνεις την απόσβεση των χρημάτων που απαιτούνται για την εγκατάσταση του συστήματος. Και το κόστος είναι αρκετά σεβαστό ποσό.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι η τιμή του πετρελαίου θα ανέβει και βραχυπρόθεσμα (αναταραχή στη Μ. Ανατολή) και μεσοπρόθεσμα (αναγκαία συνθήκη για τη στήριξη του USD από την κατάρρευση από την οποία απειλείται) αλλά και μακροπρόθεμα (έχουμε περάσει την εποχή του peak-oil, άρα αναγκαστικά αφού τα παγκόσμια κοιτάσματα θα φθίνουν, η τιμή θα ανέβαίνει).
C U out there


fairy οικονομολογος εισαι??

oldcarskickass
27-02-11, 11:48
fairy οικονομολογος εισαι??

Δεν ξέρω αν είναι αλλά αυτά που λέει είναι απόλυτα λογικά, και στηρίζονται σε πραγματικά γεγονότα και τιμές.

Χώρια που εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα το μόνο για το οποίο μπορείς να είσαι σίγουρος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο από αυτό που σε διαβεβαιώνουν .

Makis_
27-02-11, 12:16
Βρε παιδιά μην τρελαίνεστε και μην μπερδεύεστε με ειδικούς και πολυπεραμετρικούς παράγοντες της αγοράς και του εμπορίου, ευτυχώς για την Ελληνική αγορά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.
Ειδικά με το πετρέλαιο...
Ανεβαίνει έξω ανεβαίνει δικαιολογημένα και εδώ...
Φθηναίνει έξω, εδώ παραμένει στάσιμο...
Ξανανεβαίνει έξω ξανανεβαίνει φυσικά και εδώ...
Οπότε... Ό,τι και να γίνεται στην διεθνή αγορά με το πετρέλαιο, στην Ελλάδα πάντα θα ανεβαίνει..

kostastnt
27-02-11, 12:33
Είχα σκεφτεί πριν μερικά χρόνια που ήρθα Ελλάδα να βάλω αέριο.. Γιατί και απόσβεση θα το έκανα βάσει λογικής.. Τελικά εγκατέλειψα την ιδέα λόγω χώρου κυρίως.. Κυριολεκτικά το πορτμπαγκάζ μένει μισό και δεν χωράει τίποτα εκτός από μια βαλίτσα..

Βέβαια το πρόβλημα μου ήταν επίσης η αβεβαιότητα της τιμής.. Το άεριο πριν 2-3 χρόνια ήταν στο 0,5 και τώρα στο 0,75 και ανεβαίνει..

Υποτίθεται υπάρχει σύμβαση-συμφωνία-διακανονισμός ότι η τιμή του αερίου θα είναι πάντα στο μισό της αμόλυβδης.. Αυτή είναι η γνωστή καραμέλα που λένε όλοι οι εγκαταστάτες για να σε πείσουν..

ΚΑΝΕΝΑΣ όμως δεν μου έχει δείξει αυτό το έγγραφο το οποίο από την στιγμή που είναι ευρωπαική συμφωνία θα έπρεπε να το βρίσκεις πανεύκολα στα site της ΕΕ... Οπότε εγώ το θεωρώ ραδιοαρβύλα μέχρι να το δω και να λέει ξεκάθαρα κάποια πράματα.. Επίσης να μην είναι απλή πρόταση αλλά κάτι δεσμευτικό για την κάθε κυβέρνηση στην μπανανία..

ΥΓ. Θυμηθείτε τον πάταγο πριν 5-10 χρόνια με το άεριο στα σπίτια.. Στην αρχή πάμφθηνο και πλέον πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας..

sakis2007
27-02-11, 20:21
Πιαδιά καλημέρα.Έχει βάλει κανένας υγραεριοκίνηση στον Άσο του?Αν ναι δώστε εντυπώσεις.
εχω βαλει εγω στον ασσο με τα 115 και ειμαι απολυτα ικανοπιοιμενος εχω κανει μεχρι τωρα 60000 με lpg ολα ειναι ο.κ αν θελετε μπορω να σου δωσο τηλ για περισοτερα.

lefterishatzi
27-02-11, 20:37
Σάκη ένα pm αν μπορείς σε εμένα για να το έχουμε στα υπόψη...
Από ενδείξεις στο ταμπλό για σμάλματα τίποτα?
Από service τί χρειάζεται στν πράξη?
Βενζίνη πλέον περίπου κάθε πόσο χρησιμοποιείς?

GIANNISKW
27-02-11, 22:13
εγω παντως παντως εχω παραγγειλει για τον ασσο μου το συστημα της viale lpi lp7(120i) 2005 μοντελο 150ps
ειναι υγρου ψεκασμου και πετυχαινεις εως 2% αυξηση ισχυος με 15% αυξηση καταναλωσης
θα τοποθετεθει μοκεταρισμενη φιαλη 60λιτρων πισω
θα μου δωθει γραπτη εγγυηση 2 χρονων για το συστημα και 1 χρονο για τον κινητηρα

oldcarskickass
27-02-11, 23:02
Σάκη ένα pm αν μπορείς σε εμένα για να το έχουμε στα υπόψη...
Από ενδείξεις στο ταμπλό για σμάλματα τίποτα?
Από service τί χρειάζεται στν πράξη?
Βενζίνη πλέον περίπου κάθε πόσο χρησιμοποιείς?

Χμμμ, περιμένεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και ΕΓΚΥΡΗ απάντηση από χρήστη ο οποίος έκανε εγγραφή στο φόρουμ στις 27/02 έχει σειρά 1 με υγραέριο έχει κάνει και χ χιλιάδες χλμ;

Και όταν 2 από τα... 2 μυνήματά του είναι ΜΟΝΟ σε αυτό το νήμα;

Δεν ξέρω το παληκάρι, και δεν υπονοοώ κάτι για το άτομό του αλλά είναι πολύ φάση του στυλ << τυχαίο; Δε νομίζω>>

lefterishatzi
28-02-11, 00:58
Nα πω την αλήθεια δεν πρόκειται να το βάλω άμεσα. Απόψεις μαζεύω και θέλω να ακούσω την άποψη από κάποιον που το έχει δοκιμάσει για αρκετά χλμ και όχι κάποιον που ξέρει θεωρητικά, όσο καλά κι αν είναι αυτό, γιατί η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ και από ότι καταλαβαίνω λόγω επιφυλακτικότητας κυριως εμεις οι bmwδάκιδες δεν το δοκιμάζουμε. Όλοι ξέρουμε την πολυπλοκότητα των κινητήρων μας και αυτό είναι που με κάνει να έχω κι εγώ πολλούς ενδοιασμούς. π.χ. έχω πολλούς γνωστούς με vag που έχουν κάνει πολλά χλμ απροβλημάτιστα, αλλά φαντάζομαι είναι τελείως διαφορετικός κινητήρας λόγω tsi.
p.s. Περιμένω εντυπώσεις γιάννη.

x318big
28-02-11, 10:14
το μονο προβλημα στον Ασσο ειναι οτι δεν χωραει πρακτικα ,γιατι δεν εχει χωρο στο πορτμπαγκαζ
κοιταξτε λιγο στο cargr ποσα bmw με γκαζι υπαρχουν...
μεχρι M5

lefterishatzi
28-02-11, 13:41
Πάντως από όσα έχω δεί στο internet και σε συζητήσεις προσωπική άποψη μου είναι ότι θα δουλεύει μια χαρά, αρκεί να μπεί από καλό τεχνικό (πάντα 5ης γενιάς) με εμπειρία. Μόνη μου ένσταση αν θα έχει ο κινητήρας λιγότερη ζωή τελικά και μιλάω π.χ. αντί για 300.000 χλμ να αντέξει για 150.000 χλμ

sakis2007
28-02-11, 19:34
γαι χαρα παιδια αν δεν ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και ΕΓΚΥΡΗ η δικια μου γνωμη που σας δινω και τηλ πιανου ειναι τοτε!!

sakis2007
28-02-11, 19:37
και επισης εχω και ενα αγροτικο Β1600 με lpg και αυτο εδω και 12χρονια και εχει γραψει 441000χμ χωρις να πειραξω το μοτερ.-

oldcarskickass
28-02-11, 23:07
γαι χαρα παιδια αν δεν ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και ΕΓΚΥΡΗ η δικια μου γνωμη που σας δινω και τηλ πιανου ειναι τοτε!!

Δεν υπονόησα κάτι για το άτομό σου.

Αλλά σκέψου τώρα να ψάχνεις κάτι σαν τρελός, να σε ακούει κάποιος που περνάει στο δρόμο και να σου λέει το έχω εγώ αυτό που θες πάρε με εδώ.

Και να μην λέει τίποτα άλλο, όπως τεχνικές λεπτομέρειες, πότε και που το έβαλε πόσο κόστισε κτλ κτλ.
Είναι αντικειμενική και έγκυρη η παραπάνω υποτιθέμενη πληροφορία που θα λάμβανες από αυτό τον περαστικό;

Δε νομίζω.

Πες τίποτα για τη διαδικασία του όλου εγχειρήματος, κόστος εταιρεία του κιτ κτλ κτλ.

Δώσε πληροφορίες.


ΥΓ: και καλό θα είναι το κιν ή άλλα προσωπικά στοιχεία καλό είναι να μένουν έτσι, δλδ προσωπικά.

rapid_fast
28-02-11, 23:37
γαι χαρα παιδια αν δεν ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και ΕΓΚΥΡΗ η δικια μου γνωμη που σας δινω και τηλ πιανου ειναι τοτε!!
Εγώ δεν είδα τηλέφωνο πάντως..
Ασχέτως τούτου, επειδή και εγώ έχω δώσει στα κρυφά το δικό μου σε αρκετούς (τουλάχιστο 3) νομίζω οτι δεν ευσταθεί επιχείρημα αντικειμενικής ή έγκυρης γνώμης
απο αυτό..
Το αγροτικό τι μάρκα είναι??

oldcarskickass
28-02-11, 23:40
Εγώ δεν είδα τηλέφωνο πάντως..
Ασχέτως τούτου, επειδή και εγώ έχω δώσει στα κρυφά το δικό μου σε αρκετούς (τουλάχιστο 3) νομίζω οτι δεν ευσταθεί επιχείρημα αντικειμενικής ή έγκυρης γνώμης
απο αυτό..
Το αγροτικό τι μάρκα είναι??

είχε δώσει, αλλά λογικά το διέγραψαν, και καλά έκαναν (προς προστασία δεδομένων)

sakis2007
01-03-11, 14:26
Εγώ δεν είδα τηλέφωνο πάντως..
Ασχέτως τούτου, επειδή και εγώ έχω δώσει στα κρυφά το δικό μου σε αρκετούς (τουλάχιστο 3) νομίζω οτι δεν ευσταθεί επιχείρημα αντικειμενικής ή έγκυρης γνώμης
απο αυτό..
Το αγροτικό τι μάρκα είναι??

MAZDA B1600

rapid_fast
01-03-11, 15:59
Ευχαριστώ...

sakis2007
01-03-11, 18:42
λοιπον εκανα εγκατασταση πριν 2ρονια στο βολο.β.....ος το ονομα του ολα ειναι υπερ
προβλημα με το κιτρινο λαμπακι ειχα στην αρχη μετα την τελικη ρυθμυση ολα ο.κ ο εγκεφαλος του κιτ ειναι STAG4 4γενιας πωλονικο αεριου ψεκασμου η δεξαμενη ειναι λιγο προβλημα γιατι πιανη πολλη χωρο ειναι 90λιτρα και η αυτονομια απο 800-1000χμ και παιρνη 90λιτρα υγραεριο οτι αλλο θελετε μπορω να σας πω υπαρχει οικονομια αλλα για ποσο. παντως εχω κανει αποσβεση οχι το συστημα αλλα το μισο αμαξι 1400ευρο μου ειχε κοστισει πριν 2χρονια.-

Dimzan
01-03-11, 19:09
σρυ αλλα απ οσο ξερω στο αεριο γεμιζουν 80%τις δεξαμενες... αρα αν ειναι 90 λλιτρα πρεπει να βαζεις περιπου 70..

τι παιζει..?

sakis2007
01-03-11, 20:13
αυτο που λες ειναι σωστο και ετσι πρεπει να ειναι αλλα εγω ζητησα να μου βγαλει το stop γιατι ειμαι απο καλαμπακα και δουλευο λαρισσα 180 πηγαινε ελα.φουλαρο λαρισσα μεχρι να παω σπιτι εχω κανει ιδη τα 90χμ ποτε δεν γεμιζω με 90 λιτρα και αμεσως παω να παρκαρω. γιατι αν το κανω. θα ανοιξη το ασφαλιστικο.

Dimzan
01-03-11, 20:17
αρα βαζεις πανω απο 80% αλλα το καις αμεσως και οταν φτανεις σπιτι σου ειναι στο 80%

sakis2007
01-03-11, 22:37
ayto einai

God
02-03-11, 00:43
H αφαίρεση του στοπ είναι εγκληματική. Χωρίς να χρειάζεται να εξηγήσω γιατί. Α, αν και δεν νοιάζει και πολλούς ο νόμος πλέον, απαγορεύεται κιόλας.

sakis2007
02-03-11, 06:53
20 xronia doyleuo to lpg 13 ston agroti kai 2 bmw1 τωρα εαν είναι εγκληματική Αυτο τοξερω εγω καλητερα.-

rapid_fast
02-03-11, 09:46
αυτο που λες ειναι σωστο και ετσι πρεπει να ειναι αλλα εγω ζητησα να μου βγαλει το stop γιατι ειμαι απο καλαμπακα και δουλευο λαρισσα 180 πηγαινε ελα.φουλαρο λαρισσα μεχρι να παω σπιτι εχω κανει ιδη τα 90χμ ποτε δεν γεμιζω με 90 λιτρα και αμεσως παω να παρκαρω. γιατι αν το κανω. θα ανοιξη το ασφαλιστικο.

Άριστος επαγγελματίας ο Βολιώτης..

God
02-03-11, 13:05
τωρα εαν είναι εγκληματική Αυτο τοξερω εγω καλητερα.-

Ναι; Για πες μας τότε; Γιατί εμείς είμαστε άσχετοι και πριν μας δώσουν άδειες ασκήσεως επαγγέλματος μας έσκιζαν 5-6 χρόνια στις σπουδές. Τι να κάνουμε όμως. Φαίνεται ότι η δεξαμενή σου είναι μαγική και αν χτυπήσει κανείς το ντεπόζιτο όταν αυτό είναι πλήρως γεμάτο, θα εκτονώσει την πίεση του αερίου μέσω μαύρης τρύπας και όχι μέσω έκρηξης.

Ο ηλίθιος που έβαλε το στοπ εκεί για να πηγαίνουμε στα βενζινάδικα πιο συχνά όμως ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα. Ίσως, πιθανολογώ, να ξέρει και πιο πολλά από εσένα. Μιάς και αυτός είναι πλούσιος σε καμία βιλίτσα και εσύ οδηγείς αγροτικό, θα εμπιστευτώ αυτόν...

Dimzan
02-03-11, 13:33
Ναι; Για πες μας τότε; Γιατί εμείς είμαστε άσχετοι και πριν μας δώσουν άδειες ασκήσεως επαγγέλματος μας έσκιζαν 5-6 χρόνια στις σπουδές. Τι να κάνουμε όμως. Φαίνεται ότι η δεξαμενή σου είναι μαγική και αν χτυπήσει κανείς το ντεπόζιτο όταν αυτό είναι πλήρως γεμάτο, θα εκτονώσει την πίεση του αερίου μέσω μαύρης τρύπας και όχι μέσω έκρηξης.

Ο ηλίθιος που έβαλε το στοπ εκεί για να πηγαίνουμε στα βενζινάδικα πιο συχνά όμως ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα. Ίσως, πιθανολογώ, να ξέρει και πιο πολλά από εσένα. Μιάς και αυτός είναι πλούσιος σε καμία βιλίτσα και εσύ οδηγείς αγροτικό, θα εμπιστευτώ αυτόν...

+10000! Ευτυχως ο τυπος δεν κυκλοφορει αθηνα...

Makis_
02-03-11, 15:49
Για φαντάσου...
Καλοκαιράκι, υπερπληρωμένη δεξαμενή, καρόδρομος με αναταράξεις και καύσωνας 41+ βαθμών
και να του τύχει (χτύπα ξύλο...) καμιά στραβή να του χτυπήσει κανείς την δεξαμενή...
Μωρέ σαν πουλί θα περάσει απο την Καλαμπάκα ο Σάκης...
Αλλά δεν φταίει κανένας άλλος.
Ο μακάκας ο Βολιώτης επαγγελματίας που δεν είχε τα αχρ@δ@α να του αρνηθεί την αφαίρεση του STOP
είναι ο ηθικός αυτουργός όχι ο αθώος φιλαράκος μας που τόσα χρόνια διαπρέπει σε καριέρα κασκαντέρ και δεν το ξέρει κιόλας...

sakis2007
02-03-11, 18:40
καλοπροερετα το λεω δεν εχετε σχεσει με το αντικειμενο.οπως σας ειπα και πιο πανω γεμιζω και φευγω δεν καθομαι Αλλα που να ξερετε και απαυτα που εχουν το STOP παρα πολλα γεμιζουν τερμα ειναι αληθεια ειναι πολλα οταν αρχισει να χτυπαει το STOP στο 80% εαν επιμεινης μπορει να γεμιση τερμα.

sakis2007
02-03-11, 18:44
Άριστος επαγγελματίας ο Βολιώτης..

αποψη σου σεβαστη για μενα ειναι τωρα εγιναν ολοι εγκαταστατες lpg γεμισε ο τοπος ελπιζω εσι φιλε μου να βρεις καλητερο.:rockon:

rapid_fast
03-03-11, 09:52
αποψη σου σεβαστη για μενα ειναι τωρα εγιναν ολοι εγκαταστατες lpg γεμισε ο τοπος ελπιζω εσι φιλε μου να βρεις καλητερο.:rockon:

Σάκη,
είναι υποχρεωτικό απο το νόμο, να έχεις τη βαλβίδα στο ρεζεβρουάρ.
Είναι υποχρεωτικο να την ελέγχεις κάθε 2 χρόνια ή κάθε 20.000 χιλιόμετρα, είναι υποχρεωτικό να την αλλάζεις κάθε 10, είναι υποχρεωτικό να είναι με έγκριση τύπου και CE..
Και είναι απαγορευτικό απο το νόμο να την τροποποιήσεις, ή να την αφαιρέσεις..
Επίσης, είναι υποχρεωτικό απο τους πληρωτές καυσίμου, να βάζουν μέσα υγραέριο, μέχρι μια συγκεκριμένη πίεση. Αρα, το βλέπω δύσκολο να βάζεις σε δεξαμενη 90 λίτρων,
90 λίτρα..
Απο όσα ξέρω και υπολογίζω, μέχρι 81 μπορείς να βάλεις κατά το γέμισμα..
Εχω κάνει και DIY για το υγραέριο.. Αν ψάξω θα το βρω..

Dimzan
03-03-11, 11:33
που ξερεις μπορει να ειναι συνεννοημενος και ο βενζινας με τον μηχανικο του και να μοιραζονται τα κερδη απο τα 9λιτρα Χ 14χρονια... :D

sakis2007
03-03-11, 17:45
ΛΟΙΠΩΝ παιδια συμφωνο με ολα τα πιο πανω ξερω τι ειναι σωστο και τι οχι αλλα δοξα το θεω μεχρι τωρα ολα καλλα.-

GIANNISKW
12-03-11, 20:17
εχω βαλει εγω στον ασσο με τα 115 και ειμαι απολυτα ικανοπιοιμενος εχω κανει μεχρι τωρα 60000 με lpg ολα ειναι ο.κ αν θελετε μπορω να σου δωσο τηλ για περισοτερα.

φιλε πιο συστημα εβαλες..?
εγω μολις εβαλα το vialle lpi lp7

maris7
13-03-11, 07:10
εγω μολις εβαλα το vialle lpi lp7

φιλε χωρεσε η δεξαμενη στο χωρο της ρεζερβας(ντουλαπακι)
ρωταω γιατι το ντουλαπι δεν ειναι κανονικων διαστασεων ωστε να χωραει μια κανονικη ρεζερβα

intasg
13-03-11, 08:14
Εγώ πάλι σε Ε46 έχω βάλει υγραέριο 6 μήνες τώρα. Έχω κάνει 12.000 χλμ και όλα καλά και οικονομικά. Όσον αφορά φίλε μου για το στοπ, όπως το είπες. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν είχες κανένα πρόβλημα. Πως όμως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν θα συμβεί κάτι στην πορεία; (εύχομαι ποτέ να μην σου συμβεί κάτι). Για 10 λίτρα παραπάνω, δηλαδή μία διαδρομή Λάρισα-Καλαμπάκα, δεν νομίζω πως αξίζει να το ριψοκινδυνεύεις και να οδηγείς μία κινητή βόμβα. Ας γεμίζεις πιο συχνά. Και αν δεν σκέφτεσαι τον αευτό σου (ίσως είναι από τους τελευταίους ήρωες), σκέψου αυτούς που βάζει μέσα στο αυτοκίνητό σου ή τον "τυχερό" που μπορεί να έχει κάποιο ατύχημα μαζί σου.

GIANNISKW
13-03-11, 11:10
φιλε χωρεσε η δεξαμενη στο χωρο της ρεζερβας(ντουλαπακι)
ρωταω γιατι το ντουλαπι δεν ειναι κανονικων διαστασεων ωστε να χωραει μια κανονικη ρεζερβα

oxi η φιαλη ειναι πανω στο χωρο αποσκευων

oldcarskickass
13-03-11, 11:27
Μήπως μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία του χώρου αποσκευών;

Που είναι πακτωμένη, στο πάτωμα ή στα καθίσματα;

GIANNISKW
13-03-11, 12:17
επειδη δεν εβγαλα το δικο μου θα δειξω μια αντιστοιχη..
http://www.serie1.it/threads/87-130i-gpl
48 λιτρα δεξαμενες..

lefterishatzi
13-03-11, 12:17
Γιάννη ποιο κινητήρα φοράς? Πρώτες εντυπώσεις?

GIANNISKW
13-03-11, 12:27
Γιάννη ποιο κινητήρα φοράς? Πρώτες εντυπώσεις?

Ν46Β20Β
εντυπωσεις αριστες...
μεγαλυτερη δυναμη και απο 100αρα
εσυ ποιο συστημα εχεις?

lefterishatzi
13-03-11, 12:53
Ν46Β20Β
εντυπωσεις αριστες...
μεγαλυτερη δυναμη και απο 100αρα
εσυ ποιο συστημα εχεις?

Δεν έχω, αλλά σκέφτομαι να βάλω.... Έχω e.d. κινητήρα 122hp

lefterishatzi
13-03-11, 13:06
Γιάννη ψάχνω στον γούγλη και απ'ότι κατάλαβα το vialle lpi lp7 που έβαλες είναι υγρης έγχυσης... σωστα?
Δηλαδή δεν πετάει το καυσιμο σε αερια μορφη.

GIANNISKW
13-03-11, 13:13
Δεν έχω, αλλά σκέφτομαι να βάλω.... Έχω e.d. κινητήρα 122hp

αν εχεις αμεσου ψεκασμου
και η κορυφαια εταιρια vialle
δεν εχει βγαλει..
οι αλλες εχουν αλλα δεν στο συνιστω...

LefterisK
13-03-11, 23:47
βασικα κ εγω την vialle σκεφτομαι να βαλω (5ης υγρης μορφης)...φιλος εβαλε της prins προσφατα κ ειναι πολυ ευχαριστημενος (4ης γενιας με λιπανση ομως μαζι)


επισης ας δει κ ο φιλος που εβγαλε την ασφαλιστικα δικλειδα της δεξαμενηςτου το παρακατω βιντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=fBXS21uh6lc&feature=related

Tomi
14-03-11, 12:11
Να μου λύσει κάποιος μια απορία??
Πώς ένα καύσιμο αρκετά χαμηλότερης ενεργειακής απόδοσης από την βενζίνη,σε ένα κινητήρα σχεδιασμένο για χρήση με βενζίνη,και πρόσθετα κιλά(όσα και αν είναι αυτά) γίνεται να τραβάει καλύτερα...Γιατί εμάς στο σχολείο άλλα μας μάθανε..
Εμένα όλοι η γνωστοί μου(που κατέχουν και λίγο,οι άλλοι λένε ότι τους είπαν τα μαστόρια και ότι θέλουν να πιστεύουν..)είπαν ότι πάει αρκετά χειρότερα..ε?

God
14-03-11, 13:29
Να μου λύσει κάποιος μια απορία??
Πώς ένα καύσιμο αρκετά χαμηλότερης ενεργειακής απόδοσης από την βενζίνη,σε ένα κινητήρα σχεδιασμένο για χρήση με βενζίνη,και πρόσθετα κιλά(όσα και αν είναι αυτά) γίνεται να τραβάει καλύτερα...Γιατί εμάς στο σχολείο άλλα μας μάθανε..
Εμένα όλοι η γνωστοί μου(που κατέχουν και λίγο,οι άλλοι λένε ότι τους είπαν τα μαστόρια και ότι θέλουν να πιστεύουν..)είπαν ότι πάει αρκετά χειρότερα..ε?

Καλύτερα δεν πάει σε (σχεδόν) καμία περίπτωση, εκτός βέβαια αν δεν μιλάμε για μαμά κινητήρα. Αλλά δεν χάνει σχεδόν καθόλου. Δεν είναι μόνο η "ενεργειακή απόδοση" ενός καυσίμου που παίζει ρόλο. Το LPG έχει πολλά προτερήματα που δεν έχει η βενζίνη (υψηλό δείκτη οκτανίων, ψυκτικές ιδιότητες κτλ) που αν τα εκμεταλλευτείς δουλεύει άψογα, ειδικά σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση.

Εγώ προσωπικά θα κάνω δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα με βενζίνη και υγραέριο, αφού όμως γίνει η τελική ρύθμιση που γίνεται στα 1000χλμ, οπότε θα δω ακριβώς τι γίνεται σε έναν "νορμάλ" κινητήρα από άποψη τεχνολογίας/πολυπλοκότητας και με σύστημα αέριας έγχυσης.

rapid_fast
14-03-11, 13:41
Καλύτερα δεν πάει σε (σχεδόν) καμία περίπτωση, εκτός βέβαια αν δεν μιλάμε για μαμά κινητήρα. Αλλά δεν χάνει σχεδόν καθόλου. Δεν είναι μόνο η "ενεργειακή απόδοση" ενός καυσίμου που παίζει ρόλο. Το LPG έχει πολλά προτερήματα που δεν έχει η βενζίνη (υψηλό δείκτη οκτανίων, ψυκτικές ιδιότητες κτλ) που αν τα εκμεταλλευτείς δουλεύει άψογα, ειδικά σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση.

Εγώ προσωπικά θα κάνω δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα με βενζίνη και υγραέριο, αφού όμως γίνει η τελική ρύθμιση που γίνεται στα 1000χλμ, οπότε θα δω ακριβώς τι γίνεται σε έναν "νορμάλ" κινητήρα από άποψη τεχνολογίας/πολυπλοκότητας και με σύστημα αέριας έγχυσης.

Τι σχέση έχουν τα οκτάνια με την απόδοση καυσίμου???
(όταν μιλάμε για διαφορετικά καυσιμα..)
Ποιές ψυκτικές ιδιότητες?
Ένας υπερτροφοδοτούμενος κινητήρας υψηλής συμπίεσης θα δουλέψει καλύτερα με υγραέριο???
θα με αυτοκτονήσετε μια μέρα.. αλλά πότε θα είναι...
Υ.Γ. Εχω κάνει δυναμομέτρηση με διαγνωστικό στη πρίζα..
15% μικρότερη απόδοση στό ίδιο άνοιγμα γκαζιού, 3% μικρότερη με 20% μεγαλύτερο άνοιγμα..
Εξού και κατά τον προγραμματισμό, για να μην καταλαβαίνεις κόψιμο σε σταθερό γκάζι
κατά την αλλαγή καυσίμου, δίνεις εντολή στον εγκέφαλο υγραερίου 20% περισσότερο γκάζι..

God
14-03-11, 13:51
Τι σχέση έχουν τα οκτάνια με την απόδοση καυσίμου???
(όταν μιλάμε για διαφορετικά καυσιμα..)
Ποιές ψυκτικές ιδιότητες?
Ένας υπερτροφοδοτούμενος κινητήρας υψηλής συμπίεσης θα δουλέψει καλύτερα με υγραέριο???
θα με αυτοκτονήσετε μια μέρα.. αλλά πότε θα είναι...
Υ.Γ. Εχω κάνει δυναμομέτρηση με διαγνωστικό στη πρίζα..
15% μικρότερη απόδοση στό ίδιο άνοιγμα γκαζιού, 3% μικρότερη με 20% μεγαλύτερο άνοιγμα..
Εξού και κατά τον προγραμματισμό, για να μην καταλαβαίνεις κόψιμο σε σταθερό γκάζι
κατά την αλλαγή καυσίμου, δίνεις εντολή στον εγκέφαλο υγραερίου 20% περισσότερο γκάζι..

Όταν αλλάξεις αβάνς στον χρονισμό ή όταν δουλεύεις παράλογη συμπίεση, έχουν και παραέχουν...(δεν μιλάμε για την απόδοση καυσίμου, για την απόδοση του κινητήρα μιλάμε που μας ενδιαφέρει)
Το υγραέριο τείνει να ψύχει τον αέρα γύρω του, γι'αυτό λένε ότι τα υγρής έγχυσης αυξάνουν και την ιπποδύναμη. Ότι τον ψύχει, τον ψύχει, και όντως θεωρητικά αυξάνεται ο όγκος του αέρα που εισέρχεται στον θάλαμο καύσης. Για την ιπποδύναμη, μεγάλη συζήτηση, δεν "με ζεσταίνει" η ιδέα.
Για τον υπερτροφοδοτούμενο κτλ, δεν γνωρίζω, αν έχει πολύ υψηλό λόγο συμπίεσης και θέλει 100άρα βενζίνη για να δουλεύει "γλυκά", πάρα πολύ πιθανό (εώς σίγουρο).

Εγώ θα κάνω δυναμομέτρηση σε κανονικό δυναμόμετρο τροχών, αλλά 15% δεν έχω χάσει με την καμία, θα έκανε "μπάμ" η διαφορά με την δική μου ιπποδύναμη. Και η κατανάλωσή μου είναι μόλις 7-8% αυξημένη σε σχέση με την βενζίνη, όχι 20%, που αν αναλογιστείς ότι έχω βάλει και πολύ βάρος (μπουκάλα 80 λίτρα) δεν είναι και παράλογη.

stauros772000
14-03-11, 14:27
σε λιγο θα μας πεις οτι ενα ιντερκουλερ μεγαλο δινει περισοτερα αλογα απο ενα μικροτερο.
μόνο αν ψεκαζεται υγρο το lpg ψυχει τον θαλαμο καυσης.και ΔΕΝ δινει παραπανω αλογα.
ενα 10 % εχεις χασει σε αποδοση,σιγουροτατα.πόσο παραπανω,μονο εσυ ξερεις.

God
14-03-11, 15:11
σε λιγο θα μας πεις οτι ενα ιντερκουλερ μεγαλο δινει περισοτερα αλογα απο ενα μικροτερο.
μόνο αν ψεκαζεται υγρο το lpg ψυχει τον θαλαμο καυσης.και ΔΕΝ δινει παραπανω αλογα.
ενα 10 % εχεις χασει σε αποδοση,σιγουροτατα.πόσο παραπανω,μονο εσυ ξερεις.

Δεν είπα ότι ψύχει τον θάλαμο αλλά τον αέρα γύρω του. Αν έψυχε τον θάλαμο, την κάτσαμε...

Ένα 10% όχι δεν το έχω χάσει, γιατί αυτοκίνητο 130-135 αλόγων να χάνει 15 άλογα και να μην καταλαβαίνεις καν την διαφορά είναι ανήκουστο, ειδικότερα στις χαμηλομεσαίες που αν χάσεις 10% φαίνεται πολύ εύκολα η διαφορά στο ρεμπρίζ. Εκτός αν θες να πεις ότι δεν νιώθω, που δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα, αλλά όχι πάνω σε τέτοια θέματα...

Και δεν θα σου πω τίποτα σε λίγο γιατί όπως καταλαβαίνω μερικοί μπορεί και να πάθουν εγκεφαλικό αν τολμήσει κανείς να τους πει κάποιος κάτι άλλο από αυτό που μόνοι τους έχουν αποφασίσει να πιστεύουν. Δεν θέλω αίμα στα χέρια μου. Εγώ απλώς σε 15-20 ημέρες από τώρα (υπολογίζω) θα το βάλω στο δυναμόμετρο και θα δω ακριβώς πως μετακινήθηκαν οι καμπύλες ροπής και τι έχασα και που το βρήκα. Μετά από αυτό, το τι πιστεύει ο καθένας είναι δική του δουλειά.

ΥΓ. Η επαγγελματική μου ιδιότητα είναι μηχανικός και επιπροσθέτως με ειδίκευση ενεργειακού, όχι καφετζής. Καύσιμα, κινητήρες, ισχύς, απόδοση, οικονομία κτλ τα έχω φάει στην μούρη χρόνια τώρα. Είπα να το αναφέρω, μήπως νομίζεις ότι παίζει κάποιο ρόλο...

rapid_fast
14-03-11, 18:52
Όταν αλλάξεις αβάνς στον χρονισμό ή όταν δουλεύεις παράλογη συμπίεση, έχουν και παραέχουν...(δεν μιλάμε για την απόδοση καυσίμου, για την απόδοση του κινητήρα μιλάμε που μας ενδιαφέρει)
Το υγραέριο τείνει να ψύχει τον αέρα γύρω του, γι'αυτό λένε ότι τα υγρής έγχυσης αυξάνουν και την ιπποδύναμη. Ότι τον ψύχει, τον ψύχει, και όντως θεωρητικά αυξάνεται ο όγκος του αέρα που εισέρχεται στον θάλαμο καύσης. Για την ιπποδύναμη, μεγάλη συζήτηση, δεν "με ζεσταίνει" η ιδέα.
Για τον υπερτροφοδοτούμενο κτλ, δεν γνωρίζω, αν έχει πολύ υψηλό λόγο συμπίεσης και θέλει 100άρα βενζίνη για να δουλεύει "γλυκά", πάρα πολύ πιθανό (εώς σίγουρο).

Εγώ θα κάνω δυναμομέτρηση σε κανονικό δυναμόμετρο τροχών, αλλά 15% δεν έχω χάσει με την καμία, θα έκανε "μπάμ" η διαφορά με την δική μου ιπποδύναμη. Και η κατανάλωσή μου είναι μόλις 7-8% αυξημένη σε σχέση με την βενζίνη, όχι 20%, που αν αναλογιστείς ότι έχω βάλει και πολύ βάρος (μπουκάλα 80 λίτρα) δεν είναι και παράλογη.
Πάμε απο τα βασικά.. Αλλά όχι σε παράλογες μορφές..
Κεφάλαιο πρώτο.. Βασικές αρχές κινητήρων/καυσίμων.
Είμαστε εντός φακέλου κάυσης, και έχουμε αβάνς με πλήρη προπορεία.
Βάζουμε λοιπόν ένα καυσιμο Βενζίνης 87 οκτανίων RON.
Θα πάρουμε 125.000 BTU/3.78541178 λίτρα..
Μεταφρασμένο σε άλογα κάνει 49,116
Βάζουμε το καλύτερο υγραέριο της αγοράς, με 110 RON.
Θα πάρουμε 95.475 BTU/3,78541178 λίτρα
Μεταφρασμένο σε άλογα, κάνει 37,51
Συνεπώς, για να έχουμε στον ίδιο κινητήρα την ίδια απόδοση με διαφορετικό καύσιμο,
πρέπει να καλύψουμε με κάποιον τρόπο την θερμική διαφορά μεταξύ τους.
Εστω οτι ο κινητήρας μάς έχει 100 άλογα..
Σε μία διαδρομή μίας ώρας, και απόστασης 100 χιλιομέτρων, αξιοποιόντας και τα 100 άλογα,(100% της ισχύως) χρειαζόμαστε 7,707085 λίτρα βενζίνη, και 10,092 λίτρα LPG..
για κάθε 100 άλογα θές 7,71 λίτρα βενζίνη, και 10,92 λίτρα LPG
Λήξις..
(Αν παρέχεις αυτές τις ποσότητες καυσίμου, δεν έχεις διαφορά στην απόδοση)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Κεφάλαιο δεύτερο.. Επιτάχυνση..
Επειδή δεν έχουμε μόνο σταθερή κινηση στα οχήματα, αλλά έχουμε και επιταχύνσεις
θα πρέπει να καταλάβουμε τί συμβαίνει απο πλευράς κατανάλωσης εκει..
Εστω οτι έχουμε ένα μοτέρ 100 αλόγων.
Για να επιταγχύνουμε κατα 1χλμ/ωρα, χρειαζόμαστε ενέργεια
ίση με 82,55378 BTU.
ή 0,0025 λίτρα βενζίνης, ή 0.003273 λίτρα LPG..
Για να επιταγχύνουμε λοιπόν απο 0-100 θα κάψουμε 100Χ0,0025= 0,25 λίτρα βενζίνη
και 100Χ0,03273=0,327 λίτρα LPG.
Θές να το κάνεις 0-100 σε ένα δευτερόλεπτο, θές να το κάνεις σε έναν αιώνα?
Οπως θές, το καυσιμο που θα ξοδέψεις καθαρά για επιτάχυνση είναι τόσο..
Αρα για επιτάχυνση ενός κινητήρα 100 αλόγων για κάθε επιτάχυνση 0-100 τόσο θα κάψεις.
Λήξις..
----------------------------------------------------------------------------------------
Κεφάλαιο τρίτο. Υπερσυμπίεση..
Εχουμε ένα κινητήρα 100 αλόγων.
Βάζουμε λοιπόν ένα σύστημα για να μειώσουμε τον όγκο του αέρα.. Τούρμπο, κομπρέσσορα,
καραμούζα, ιντερκούλερ τον ίδιο τον rapid_fast... Καταφέρνουμε να μειώσουμε τον όγκο
του αέρα κατά 20% (εδώ ζητοκραυγάζουμε)
Γιατί το κάνουμε αυτό??
Η αυξημένη ποσότητα αέρα, περιέχει αυξημένη ποσότητα οξυγόνου.
Συνεπώς, στον ίδιο χώρο, έχουμε περισσότερη επάρκεια οξυγόνου για την καυσιμη ύλη μας.
Τι άλλο? κατά τη συμπίεση, έχουμε αυξημένη θερμοκρασιά θαλάμου καύσης.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
Εστω ότι, κρατάμε σταθερή την ποσότητα παρεχόμενου καυσίμου.
Ερχόμαστε στην αρχή λειτουργίας των κινητήρων εσωτερικής καυσης.
ΖΕΣΤΗ ΜΕΣΑ ΚΡΥΟ ΕΞΩ.
Αφου λοιπόν Θα αυξηθεί η θερμοκρασία του κινητήρα και των καυσαερίων, είναι δεδομένο
οτι η διαφορά δυναμικού ΜΕΣΑ-ΕΞΩ έχει μεταβληθεί προς τα πάνω, άρα κερδίσαμε ιπποδύναμη.
Συνεπώς για την ίδια ποσότητα καυσίμου και ενώ δεν έχουμε μεταβολή στα BTU του καυσίμου, έχουμε κερδίσει ενέργεια..
Η πρόσθετη ενέργεια, προέρχεται φυσικά απο τον πρόσθετο αέρα, που λόγω τριβών των μορίων του, μας δίνει 20% περισσότερα BTU απο ότι θα μας έδινε σε ατμοσφαιρικές συνθήκες, αλλά και απο την ποσότητα της πρόσθετης υγρασίας που έχει εισχωρήσει
(γουστάρουμε υγρασία στον αέρα)
Το τρίκ είναι πολύ απλό.. Συμπιέζουμε τον αέρα σε χαμηλές θερμοκρασίες, και τον εκτονώνουμε σε υψηλές..
Απο την διαδικασία συμπίεσης-αποσυμπίεσης και μόνο, κερδίζουμε χοντρικά 22%..
Συνεπώς, αυτή τη στιγμή, έχουμε ένα μοτέρ, που καταναλώνει τις ίδιες BTU, αλλά
παράγει ισχύ 122 άλογα..
Εμεις όμως θέλουμε 100 άλογα. Αρα κόβουμε 16%-18% καυσιμο και ερχόμαστε πάτσι..
Συνεπώς, ένα μοτέρ ίδιου κυλινδρισμου, 100 αλόγων, με υπερτροφοδότη, καταναλώνει
λιγότερο καυσιμο απο ότι το ατμοσφαιρικό και έχει μικρότερες εκπομπές ρύπων.
Αυτά..



Υ.Γ. Σους υπολογισμους το βάρος του οχήματος με αφήνει παγερά αδιάφορο..
Υ.Γ2..Εγώ είμαι καφετζής..

God
14-03-11, 19:05
Χαράς το κουράγιο σου που μπήκες στον κόπο να το γράψεις όλο αυτό. Μόνο που δεν ισχύει ακριβώς (ούτε γενικώς) έτσι. Γιατί ας πούμε (και μόνο αυτό) αυτό που εσύ ονομάζεις "πλήρη προπορεία" είναι αδύνατον να είναι ίδια με βενζίνη και με υγραέριο. Σε πλήρη προπορεία και υπο φορτίο εάν ο προγραμματισμός είναι για υγραέριο, με βενζίνη θα κοπανήσει αμέσως (και αν έχεις knock sensors, πάλι καλά...). Το υγραέριο καίγεται ΠΟΛΥ γρηγορότερα απ'ότι η βενζίνη, θέλει εντελώς άλλον χρονισμό. Εσύ μιλάς για κινητήρα που έχει ακριβώς ίδιο χάρτη καυσίμου και για τα δύο, το οποίο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. O εγκέφαλος που μπαίνει στο αυτοκίνητο προγραμματίζεται ώστε να προσαρμόζει τα δεδομένα του "μαμά" εγκέφαλου σε καύση υγραερίου, δεν τον αντιγράφει.

(ΥΓ. Δεν έλενξα τους υπολογισμούς να δω αν είναι σωστοί...γιατί πολύ απλά δεν ισχύουν στην πράξη. Αλλιώς θα είχαμε 30-50% απώλεια ισχύος! Χώρια που εγώ δεν καταλαβαίνω υπολογισμούς επιτάχυνσης χωρίς μονάδα βάρους έστω και σε ιδανικές συνθήκες...)

oldcarskickass
14-03-11, 19:40
Πάμε απο τα βασικά.. Αλλά όχι σε παράλογες μορφές..
Κεφάλαιο πρώτο.. Βασικές αρχές κινητήρων/καυσίμων.
Είμαστε εντός φακέλου κάυσης, και έχουμε αβάνς με πλήρη προπορεία.
Βάζουμε λοιπόν ένα καυσιμο Βενζίνης 87 οκτανίων RON.
Θα πάρουμε 125.000 BTU/3.78541178 λίτρα..
Μεταφρασμένο σε άλογα κάνει 49,116
Βάζουμε το καλύτερο υγραέριο της αγοράς, με 110 RON.
Θα πάρουμε 95.475 BTU/3,78541178 λίτρα
Μεταφρασμένο σε άλογα, κάνει 37,51
Συνεπώς, για να έχουμε στον ίδιο κινητήρα την ίδια απόδοση με διαφορετικό καύσιμο,
πρέπει να καλύψουμε με κάποιον τρόπο την θερμική διαφορά μεταξύ τους.
Εστω οτι ο κινητήρας μάς έχει 100 άλογα..
Σε μία διαδρομή μίας ώρας, και απόστασης 100 χιλιομέτρων, αξιοποιόντας και τα 100 άλογα,(100% της ισχύως) χρειαζόμαστε 7,707085 λίτρα βενζίνη, και 10,092 λίτρα LPG..
για κάθε 100 άλογα θές 7,71 λίτρα βενζίνη, και 10,92 λίτρα LPG
Λήξις..
(Αν παρέχεις αυτές τις ποσότητες καυσίμου, δεν έχεις διαφορά στην απόδοση)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Κεφάλαιο δεύτερο.. Επιτάχυνση..
Επειδή δεν έχουμε μόνο σταθερή κινηση στα οχήματα, αλλά έχουμε και επιταχύνσεις
θα πρέπει να καταλάβουμε τί συμβαίνει απο πλευράς κατανάλωσης εκει..
Εστω οτι έχουμε ένα μοτέρ 100 αλόγων.
Για να επιταγχύνουμε κατα 1χλμ/ωρα, χρειαζόμαστε ενέργεια
ίση με 82,55378 BTU.
ή 0,0025 λίτρα βενζίνης, ή 0.003273 λίτρα LPG..
Για να επιταγχύνουμε λοιπόν απο 0-100 θα κάψουμε 100Χ0,0025= 0,25 λίτρα βενζίνη
και 100Χ0,03273=0,327 λίτρα LPG.
Θές να το κάνεις 0-100 σε ένα δευτερόλεπτο, θές να το κάνεις σε έναν αιώνα?
Οπως θές, το καυσιμο που θα ξοδέψεις καθαρά για επιτάχυνση είναι τόσο..
Αρα για επιτάχυνση ενός κινητήρα 100 αλόγων για κάθε επιτάχυνση 0-100 τόσο θα κάψεις.
Λήξις..
----------------------------------------------------------------------------------------
Κεφάλαιο τρίτο. Υπερσυμπίεση..
Εχουμε ένα κινητήρα 100 αλόγων.
Βάζουμε λοιπόν ένα σύστημα για να μειώσουμε τον όγκο του αέρα.. Τούρμπο, κομπρέσσορα,
καραμούζα, ιντερκούλερ τον ίδιο τον rapid_fast... Καταφέρνουμε να μειώσουμε τον όγκο
του αέρα κατά 20% (εδώ ζητοκραυγάζουμε)
Γιατί το κάνουμε αυτό??
Η αυξημένη ποσότητα αέρα, περιέχει αυξημένη ποσότητα οξυγόνου.
Συνεπώς, στον ίδιο χώρο, έχουμε περισσότερη επάρκεια οξυγόνου για την καυσιμη ύλη μας.
Τι άλλο? κατά τη συμπίεση, έχουμε αυξημένη θερμοκρασιά θαλάμου καύσης.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
Εστω ότι, κρατάμε σταθερή την ποσότητα παρεχόμενου καυσίμου.
Ερχόμαστε στην αρχή λειτουργίας των κινητήρων εσωτερικής καυσης.
ΖΕΣΤΗ ΜΕΣΑ ΚΡΥΟ ΕΞΩ.
Αφου λοιπόν Θα αυξηθεί η θερμοκρασία του κινητήρα και των καυσαερίων, είναι δεδομένο
οτι η διαφορά δυναμικού ΜΕΣΑ-ΕΞΩ έχει μεταβληθεί προς τα πάνω, άρα κερδίσαμε ιπποδύναμη.
Συνεπώς για την ίδια ποσότητα καυσίμου και ενώ δεν έχουμε μεταβολή στα BTU του καυσίμου, έχουμε κερδίσει ενέργεια..
Η πρόσθετη ενέργεια, προέρχεται φυσικά απο τον πρόσθετο αέρα, που λόγω τριβών των μορίων του, μας δίνει 20% περισσότερα BTU απο ότι θα μας έδινε σε ατμοσφαιρικές συνθήκες, αλλά και απο την ποσότητα της πρόσθετης υγρασίας που έχει εισχωρήσει
(γουστάρουμε υγρασία στον αέρα)
Το τρίκ είναι πολύ απλό.. Συμπιέζουμε τον αέρα σε χαμηλές θερμοκρασίες, και τον εκτονώνουμε σε υψηλές..
Απο την διαδικασία συμπίεσης-αποσυμπίεσης και μόνο, κερδίζουμε χοντρικά 22%..
Συνεπώς, αυτή τη στιγμή, έχουμε ένα μοτέρ, που καταναλώνει τις ίδιες BTU, αλλά
παράγει ισχύ 122 άλογα..
Εμεις όμως θέλουμε 100 άλογα. Αρα κόβουμε 16%-18% καυσιμο και ερχόμαστε πάτσι..
Συνεπώς, ένα μοτέρ ίδιου κυλινδρισμου, 100 αλόγων, με υπερτροφοδότη, καταναλώνει
λιγότερο καυσιμο απο ότι το ατμοσφαιρικό και έχει μικρότερες εκπομπές ρύπων.
Αυτά..



Υ.Γ. Σους υπολογισμους το βάρος του οχήματος με αφήνει παγερά αδιάφορο..
Υ.Γ2..Εγώ είμαι καφετζής..


Να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ τον όγκο του αέρα;

Μήπως εννοείς να μειώσουμε τον όγκο του αέρα σε σχέση με το παραπάνω καύσιμο;

Δλδ να κάνουμε πιο πλούσιο το μείγμα;

Χαράς το κουράγιο σου που μπήκες στον κόπο να το γράψεις όλο αυτό. Μόνο που δεν ισχύει ακριβώς (ούτε γενικώς) έτσι. Γιατί ας πούμε (και μόνο αυτό) αυτό που εσύ ονομάζεις "πλήρη προπορεία" είναι αδύνατον να είναι ίδια με βενζίνη και με υγραέριο. Σε πλήρη προπορεία και υπο φορτίο εάν ο προγραμματισμός είναι για υγραέριο, με βενζίνη θα κοπανήσει αμέσως (και αν έχεις knock sensors, πάλι καλά...). Το υγραέριο καίγεται ΠΟΛΥ γρηγορότερα απ'ότι η βενζίνη, θέλει εντελώς άλλον χρονισμό. Εσύ μιλάς για κινητήρα που έχει ακριβώς ίδιο χάρτη καυσίμου και για τα δύο, το οποίο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. O εγκέφαλος που μπαίνει στο αυτοκίνητο προγραμματίζεται ώστε να προσαρμόζει τα δεδομένα του "μαμά" εγκέφαλου σε καύση υγραερίου, δεν τον αντιγράφει.

(ΥΓ. Δεν έλενξα τους υπολογισμούς να δω αν είναι σωστοί...γιατί πολύ απλά δεν ισχύουν στην πράξη. Αλλιώς θα είχαμε 30-50% απώλεια ισχύος! Χώρια που εγώ δεν καταλαβαίνω υπολογισμούς επιτάχυνσης χωρίς μονάδα βάρους έστω και σε ιδανικές συνθήκες...)

Λογικά από τη στιγμή που η σύγκριση γίνεται με ΜΟΝΗ αλλαγή το καύσιμο (ίδια βάρη, ίδιους κινητήρες) τα βάρη φεύγουν από την μέση.

rapid_fast
14-03-11, 20:06
Να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ τον όγκο του αέρα;

Μήπως εννοείς να μειώσουμε τον όγκο του αέρα σε σχέση με το παραπάνω καύσιμο;

Δλδ να κάνουμε πιο πλούσιο το μείγμα;

Yes Sir..
(Μάλιστα κύριος, στα Ελληνικά)

God
14-03-11, 21:46
Λογικά από τη στιγμή που η σύγκριση γίνεται με ΜΟΝΗ αλλαγή το καύσιμο (ίδια βάρη, ίδιους κινητήρες) τα βάρη φεύγουν από την μέση.

My point. Δεν είναι μόνη αλλαγή το καύσιμο. Ο κινητήρας ναι είναι ο ίδιος, το αυτοκίνητο ναι είναι το ίδιο, αλλά δεν αλλάζει μόνο το καύσιμο που μπαίνει στον κύλινδρο. Αλλιώς οι εγκέφαλοι και λοιπά συνάφια που βάζουν θα ήταν εντελώς περιττά πράγματα. Αν, λέμε αν, έβαζε κανείς υγραέριο χωρίς να έχει την δυνατότητα να ελένξει στο ελάχιστο τον χρονισμό, θα δούλευε το όχημα σαν τα ταξί της δεκαετίας του 80-90 (δούλευε ο πατέρας μου ένα τέτοιο Vectra, πανάθεμά το...), το οποίο σημαίνει τραγική πτώση απόδοσης (με το ζόρι κινούνταν) και μυρωδιά υγραερίου από την εξάτμιση στα 20 μέτρα. Γι'αυτό τα φώναζαν και "γκαζιέρες".

Δεν γίνονται υπολογισμοί έτσι απλά παιδιά. Αλλιώς θα λέγαμε ότι "έχουμε μοτέρ 100 αλόγων άρα θέλουμε Χ BTU άρα και θα έχουμε Χ κατανάλωση καυσίμου" πάντα. 100 (ατμοσφαιρικά, ελέω σύγκρισης) μοτέρ 100 αλόγων διάφορων κατασκευαστών ανά εποχή να πάρεις, άλλο θα καίει 10 λίτρα στα 100χλμ και άλλο 10 λίτρα στο χλμ. Και ίδια μοτέρ να πάρεις, ένα καινούργιο και ένα λίγο "βελτιωμένο" και οι διαφορές γίνονται χαώδεις. Είναι ανήκουστο να λέμε "το μοτέρ είναι 100 άλογα, θέλει Χ BTU άρα και Χ ποσότητα καυσίμου". Οι παράμετροι που επηρρεάζουν ισχύ και κατανάλωση είναι αμέτρητοι. Συγνώμη που το λέω έτσι ωμά αλλά αυτοί οι υπολογισμοί είναι κατ'ελάχιστο προχειρότατοι και σε καμία περίπτωση δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα. Και γιατί σε BTU και πρόχειρες μετατροπές από γαλόνια σε λίτρα, τι διάολο βιβλίο πήγες και βρήκες και διάβασες; Όχι ότι θα ήταν λάθος, αλλά μονάδες είναι άκυρες για ΜΕΚ όπου όλοι στην Ευρώπη υπολογίζουν σε KW/HP και λίτρα, το βρήκα παράξενο.

rapid_fast
14-03-11, 22:19
My point. Δεν είναι μόνη αλλαγή το καύσιμο. Ο κινητήρας ναι είναι ο ίδιος, το αυτοκίνητο ναι είναι το ίδιο, αλλά δεν αλλάζει μόνο το καύσιμο που μπαίνει στον κύλινδρο. Αλλιώς οι εγκέφαλοι και λοιπά συνάφια που βάζουν θα ήταν εντελώς περιττά πράγματα. Αν, λέμε αν, έβαζε κανείς υγραέριο χωρίς να έχει την δυνατότητα να ελένξει στο ελάχιστο τον χρονισμό, θα δούλευε το όχημα σαν τα ταξί της δεκαετίας του 80-90 (δούλευε ο πατέρας μου ένα τέτοιο Vectra, πανάθεμά το...), το οποίο σημαίνει τραγική πτώση απόδοσης (με το ζόρι κινούνταν) και μυρωδιά υγραερίου από την εξάτμιση στα 20 μέτρα. Γι'αυτό τα φώναζαν και "γκαζιέρες".

Δεν γίνονται υπολογισμοί έτσι απλά παιδιά. Αλλιώς θα λέγαμε ότι "έχουμε μοτέρ 100 αλόγων άρα θέλουμε Χ BTU άρα και θα έχουμε Χ κατανάλωση καυσίμου" πάντα. 100 (ατμοσφαιρικά, ελέω σύγκρισης) μοτέρ 100 αλόγων διάφορων κατασκευαστών ανά εποχή να πάρεις, άλλο θα καίει 10 λίτρα στα 100χλμ και άλλο 10 λίτρα στο χλμ. Και ίδια μοτέρ να πάρεις, ένα καινούργιο και ένα λίγο "βελτιωμένο" και οι διαφορές γίνονται χαώδεις. Είναι ανήκουστο να λέμε "το μοτέρ είναι 100 άλογα, θέλει Χ BTU άρα και Χ ποσότητα καυσίμου". Οι παράμετροι που επηρρεάζουν ισχύ και κατανάλωση είναι αμέτρητοι. Συγνώμη που το λέω έτσι ωμά αλλά αυτοί οι υπολογισμοί είναι κατ'ελάχιστο προχειρότατοι και σε καμία περίπτωση δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα. Και γιατί σε BTU και πρόχειρες μετατροπές από γαλόνια σε λίτρα, τι διάολο βιβλίο πήγες και βρήκες και διάβασες; Όχι ότι θα ήταν λάθος, αλλά μονάδες είναι άκυρες για ΜΕΚ όπου όλοι στην Ευρώπη υπολογίζουν σε KW/HP και λίτρα, το βρήκα παράξενο.
Εγώ όπως προείπα, ένας απλός καφετζής είμαι..
Βάζω μια κουταλια καφέ, και τον ψήνω..
Αν θα βάλω 1 φλυτζάνι νερό, ή 3 φλυτζάνια νερό, αυτός που θα τον πιεί, την ίδια ποσότητα
καφείνης θα ρουφήξει, άσχετα αν ο ένας καφές του φανεί δυνατός και ο άλλος νεροζούμι..
Κοινώς, όταν έχεις 100 άλογα σταθερά, χρειάζεσαι τις ποσότητες που σωστά ή λάθος προανέφερα..
Αν θα χρειαστείς 150% περισσότερο λόγω βάρους, αεροδυναμικής, βροχής, ελαστικών, ανηφόρας, κατηφόρας κλπ κλπ, αυτό θα είναι προσαύξηση και στην μία και στην άλλη..
Πάντως, ότι και να κάνεις, αν δεν βάλεις την ποσότητα που σου είπα, 100 άλογα δεν βλέπεις.
Απλά και ξεκάθαρα..
Ο λόγος που έβαλα BTU, είναι η εργασία μου στο δικτατορικό μου, το οποίο έλαβα στην Αγγλία..
Αν έβαζα μεγκατζούλ ανα κιλό, και καθόμουν να κάνω και μετατροπή κιλών σε λίτρα
σε υγραέριο και βενζίνη, και έδειχνα και τη διακύμανση που έχει σε εξάρτηση με την αναλογία προπανίου βουτάνιου χειμώνα καλοκαίρι (γιατί δεν ξέρω αν είναι γνωστό, αλλά δεν είναι πάντα 60-40) ακόμα θα έγραφα..
Άλλωστε, το έχω ξαναπει..Αγοράζουν σε κιλά, πουλάνε σε λίτρα..

God
14-03-11, 22:46
Δεν ξέρω αν τα λέω αλαμπουρνέζικα ή αν δεν θέλει κάποιος να καταλάβει, αλλά δεν γίνεται σύγκριση μεταξύ βενζίνης και LPG κρατώντας όλους τους άλλους παράγοντες (και κυρίως τον χρονισμό) σταθερά, γιατί πολύ απλά στην πραγματικότητα αυτό δεν ισχύει. Αλλάζουν πολλοί παράγοντες μαζί με το καύσιμο όταν γίνεται η μετατροπή. Καλή η θεωρία, ναι το LPG έχει μικρότερη ενέργεια ανά λίτρο, αλλά μέχρι εκεί.


Ο λόγος που έβαλα BTU, είναι η εργασία μου στο δικτατορικό μου, το οποίο έλαβα στην Αγγλία..

Να σε βοηθήσω τότε μην πάθεις καμία ζημιά με την εργασία.


Βάζουμε λοιπόν ένα καυσιμο Βενζίνης 87 οκτανίων RON.
Θα πάρουμε 125.000 BTU/3.78541178 λίτρα..
Μεταφρασμένο σε άλογα κάνει 49,116
Βάζουμε το καλύτερο υγραέριο της αγοράς, με 110 RON.
Θα πάρουμε 95.475 BTU/3,78541178 λίτρα
Μεταφρασμένο σε άλογα, κάνει 37,51


Ποτέ. Μα ποτέ. 1 γαλόνι βενζίνης ναι βγάζει 125.000BTU όταν καεί. Ποτέ κανείς κινητήρας δεν πρόκειται να αποδόσει τέτοιο νούμερο. Οι απώλειες είναι πολύ περισσότερες από την πραγματική ισχύ που θα πάρεις. Και ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν γίνονται τα BTU άλογα, για όνομα του Θεού, τα BTU είναι μονάδα ενέργειας και τα άλογα μονάδα ισχύος! BTU ανά μονάδα χρόνου γίνονται άλογα! Μην πας και το γράψεις αυτό σε καμία εργασία κακομοίρη γιατί δεν σε βλέπω καλά!


Θές να το κάνεις 0-100 σε ένα δευτερόλεπτο, θές να το κάνεις σε έναν αιώνα?
Οπως θές, το καυσιμο που θα ξοδέψεις καθαρά για επιτάχυνση είναι τόσο..
Αρα για επιτάχυνση ενός κινητήρα 100 αλόγων για κάθε επιτάχυνση 0-100 τόσο θα κάψεις.


Ποτέ, μα ποτέ, ασχέτως καυσίμου. Για χιλιάδες λόγους. Αλλιώς θα "σπάγαμε" όλοι στους κόφτες 1η-2ρα και θα είχαμε ίδια κατανάλωση με πριν. Είναι δυνατόν να "στροφάρω" 7000RPM στην 2ρα και να έχω κάψει το ίδιο με χαλαρή επιτάχυνση με 3η-4η; Εκτός αν αναφέρεσαι σε έναν κινητήρα ο οποίος έχει πάντα σταθερή ιπποδύναμη, στροφές και κάθε άλλον παράγοντα, οπότε και η επιτάχυνση θα είναι πάντα σταθερή μαζί με όλα τα άλλα. Προϊόν επιστημονικής φαντασίας, αδύνατον σε εφαρμογή.


Βάζουμε λοιπόν ένα σύστημα για να μειώσουμε τον όγκο του αέρα.. Τούρμπο, κομπρέσσορα,
καραμούζα, ιντερκούλερ τον ίδιο τον rapid_fast... Καταφέρνουμε να μειώσουμε τον όγκο
του αέρα κατά 20% (εδώ ζητοκραυγάζουμε)


Όλα τα παραπάνω συστήματα ΑΥΞΑΝΟΥΝ την μάζα του αέρα που εισέρχεται στον κύλινδρο, ο όγκος παραμένει πάντα ίδιος (αλίμονο αν αλλάξει ο όγκος του αέρα και αντικατασταθεί με βενζίνη, η κατανάλωση θα γίνει αστρονομική!). Η περιγραφή σου είναι τελείως λάθος, όπως και οι υπολογισμοί. Αυτό που κάνουν είναι να δημιουργούν πίεση υψηλότερη από αυτή που θα είχε ο κύλινδρος στην εισαγωγή του μίγματος από μόνος του (στην καλύτερη 1atm), "εκβιάζουν" μεγαλύτερη ποσότητα αέρα (ϊδιος όγκος αέρα μα μεγαλύτερη μάζα αέρα) μέσα στον κύλινδρο που σε συνδυασμό με την υψηλή πίεση και την αυξημένη παρουσία οξυγόνου προκαλεί πολύ μεγαλύτερη/αποδοτικότερη έκρηξη του μίγματος. Ακόμα και στο google θα βρεις πως λειτουργεί ένας υπερσυμπιεστής, αλλά και να μην το βρεις το λέει το όνομά του...υπερ (που σημαίνει πάνω από το φυσιολογικό) συμπιεστής (που σημαίνει εκβιάζω κάτι να μικρύνει σε μάζα).

Ελπίζω να βοήθησα...

Dimzan
14-03-11, 22:52
ρε god ποσο το εβαλες το υγραεριο και που..?

αν δε θες δημοσια στειλε πμ

God
14-03-11, 23:05
ρε god ποσο το εβαλες το υγραεριο και που..?

αν δε θες δημοσια στειλε πμ

Έχεις PM, δημόσια θα πω μόνο αφού κάνω εγώ μπόλικα χλμ με το δικό μου και έχω το ΟΚ από τους διαχειριστές.

rapid_fast
15-03-11, 09:59
1) Δεν ξέρω αν τα λέω αλαμπουρνέζικα ή αν δεν θέλει κάποιος να καταλάβει, αλλά δεν γίνεται σύγκριση μεταξύ βενζίνης και LPG κρατώντας όλους τους άλλους παράγοντες (και κυρίως τον χρονισμό) σταθερά, γιατί πολύ απλά στην πραγματικότητα αυτό δεν ισχύει. Αλλάζουν πολλοί παράγοντες μαζί με το καύσιμο όταν γίνεται η μετατροπή. Καλή η θεωρία, ναι το LPG έχει μικρότερη ενέργεια ανά λίτρο, αλλά μέχρι εκεί.
2)Να σε βοηθήσω τότε μην πάθεις καμία ζημιά με την εργασία.
3) Ποτέ. Μα ποτέ. 1 γαλόνι βενζίνης ναι βγάζει 125.000BTU όταν καεί. Ποτέ κανείς κινητήρας δεν πρόκειται να αποδόσει τέτοιο νούμερο. Οι απώλειες είναι πολύ περισσότερες από την πραγματική ισχύ που θα πάρεις. Και ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν γίνονται τα BTU άλογα, για όνομα του Θεού, τα BTU είναι μονάδα ενέργειας και τα άλογα μονάδα ισχύος! BTU ανά μονάδα χρόνου γίνονται άλογα! Μην πας και το γράψεις αυτό σε καμία εργασία κακομοίρη γιατί δεν σε βλέπω καλά!
4) Ποτέ, μα ποτέ, ασχέτως καυσίμου. Για χιλιάδες λόγους. Αλλιώς θα "σπάγαμε" όλοι στους κόφτες 1η-2ρα και θα είχαμε ίδια κατανάλωση με πριν. Είναι δυνατόν να "στροφάρω" 7000RPM στην 2ρα και να έχω κάψει το ίδιο με χαλαρή επιτάχυνση με 3η-4η; Εκτός αν αναφέρεσαι σε έναν κινητήρα ο οποίος έχει πάντα σταθερή ιπποδύναμη, στροφές και κάθε άλλον παράγοντα, οπότε και η επιτάχυνση θα είναι πάντα σταθερή μαζί με όλα τα άλλα. Προϊόν επιστημονικής φαντασίας, αδύνατον σε εφαρμογή.
5) Όλα τα παραπάνω συστήματα ΑΥΞΑΝΟΥΝ την μάζα του αέρα που εισέρχεται στον κύλινδρο, ο όγκος παραμένει πάντα ίδιος (αλίμονο αν αλλάξει ο όγκος του αέρα και αντικατασταθεί με βενζίνη, η κατανάλωση θα γίνει αστρονομική!). Η περιγραφή σου είναι τελείως λάθος, όπως και οι υπολογισμοί. Αυτό που κάνουν είναι να δημιουργούν πίεση υψηλότερη από αυτή που θα είχε ο κύλινδρος στην εισαγωγή του μίγματος από μόνος του (στην καλύτερη 1atm), "εκβιάζουν" μεγαλύτερη ποσότητα αέρα (ϊδιος όγκος αέρα μα μεγαλύτερη μάζα αέρα) μέσα στον κύλινδρο που σε συνδυασμό με την υψηλή πίεση και την αυξημένη παρουσία οξυγόνου προκαλεί πολύ μεγαλύτερη/αποδοτικότερη έκρηξη του μίγματος. Ακόμα και στο google θα βρεις πως λειτουργεί ένας υπερσυμπιεστής, αλλά και να μην το βρεις το λέει το όνομά του...υπερ (που σημαίνει πάνω από το φυσιολογικό) συμπιεστής (που σημαίνει εκβιάζω κάτι να μικρύνει σε μάζα).
6) Ελπίζω να βοήθησα...

1) Επειδή σε κατάλαβα, (αλλά το παίζω τρελίτσα)..
Αλλάζεις συμπίεση λοιπόν, (γιατί χρονισμό δεν αλλάζεις όσο και να χτυπιέμαι κάτω)
και απο 8:1 πάς σε 12:1..
Οκ, κερδίζεις έτσι σε άλογα.
Γράψε τώρα και τη μεταβολή στις δυνάμεις στο έμβολο-κουζινέτα-στρόφαλο..
Και κάνε ανάλυση δυνάμεων, και μείωση του MTBF σε κάθε ένα απο τα εξαρτήματα..
(αν δεν το κάνεις, θα τα στείλω εγώ το βράδυ)
2) Πάει η εργασία, την έδωσα απο καιρό.. Ευχαριστώ πάντως..
3) Δεν έχω βάλει απώλειες, αφού ποσοστιαία επηρεάζουν το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις.
Μπλέξιμο θα ήταν..
Τα BTU μεταφράζονται σε Watt hours.. Ενέργεια ανα ώρα, σε ισχύ ανα ώρα..
Που είναι το παράξενο?? Εσύ πώς ξέρεις οτι το κλιματιστικό σου κόβει 5 άλογα απο τη
μηχανή σου?? το μέτρησες?
Να σου δώσω τρόπο??
4500BTU κλιματιστικό αυτοκινήτου κόβει 1,8 άλογα..
Οτι και να κάνεις, ότι κομπρεσέρ και να έχεις, ότι ρουλεμάν και να έχεις, ότι ιμάντα και να
βάλεις, όσες τριβές και να μειώσεις, θες δε θές, καθαρά για την ψύξη θα δώσεις 1,8 άλογα..
Τέλος..
Την εργασία την έδωσα και πήρα 5 μέριτ και αριστείο.. πάει πέρασε!!
4) Οσο και να στροφάρεις, είτε 7000 είτε 2000 είτε 18000, αν εκείνη τη στιγμή έχεις 100 άλογα, θα τα ταίσεις τόσο καυσιμο. Θες δε θές..
Επειδή όμως εσύ όταν ξεκινάς το βουβού σου, δεν έχεις 100 άλογα, αλλά 30, δεν καις τόσο.. μετα έχει 40 και 50 και 60 και 70 και 80 και 100 και 140 και πάει λέγοντας..
5) Τι λέτε ρε?? είστε με τα καλά σας? παίρνω 3 λιτρα αέρα, τον συμπιέζω σε κύλινδρο 2
λίτρων και δεν αλλάζω τον όγκο? που τα είδατε αυτά? Σας διαφευγουν βασικά πράγματα..
Σαφώς και αλλάζει η αναλογία κατά μάζα/βάρος δεν έχω αντίρηση σε αυτό..
Αυξάνεται όμως, δεν μειώνεται, και απλά θεωρώ οτι το έγραψες λάθος..
Οι υπολογισμοί μου μπορεί να είναι λάθος.. Οκ, μπορεί όμως να είναι και σωστοί..
Δεν μίλησα ποτέ για αντικατάσταση ποσότητας αέρα απο καυσιμο.. Το καυσιμο το κράτησα
σταθερό, και μετά το μείωσα, για να ρίξω τα άλογα..
6) Κάθε αντιπαράθεση βοηθάει.. Ευχαριστώ, έχει ενδιαφέρον το θέμα..

Υ.Γ. μην παρεξηγεί κανένας τις εκφράσεις μου, μιλάω έτσι επειδή είμαστε φίλοι.. ΟΚ???
Αλλά έχω θέμα με την έκφραση.

God
15-03-11, 10:35
Τα BTU μεταφράζονται σε Watt hours.. Ενέργεια ανα ώρα, σε ισχύ ανα ώρα..

5) Τι λέτε ρε?? είστε με τα καλά σας? παίρνω 3 λιτρα αέρα, τον συμπιέζω σε κύλινδρο 2
λίτρων και δεν αλλάζω τον όγκο? που τα είδατε αυτά? Σας διαφευγουν βασικά πράγματα..


Ναι, τα BTU μεταφράζονται σε Wh που είναι μονάδα ενέργειας επίσης (ισχύς ανά χρόνο = ενέργεια, Παναγία μου βρε συ, δεν υπάρχει "ισχύς ανά ώρα"!!!)...όχι σε watt ή σε άλογα! Γι'αυτό τα λένε και Watt-Hours και όχι Watt σκέτο. Ενέργεια, όχι ισχύς. Τα Watt γίνονται HP και αντίστροφα, όπως και τα BTU/(μονάδα χρόνου) όταν κάνεις τις πράξεις και βγάλεις την μονάδα χρόνου από την μέση.

Ναι, είμαι απολύτως με τα καλά μου. 2 λίτρα αέρα σε κύλινδρο 2 λίτρων, άσσος συμπίεση. 4 λίτρα σε κύλινδρο 2 λίτρων, 2:1 συμπίεση. Και ούτω καθ'εξής. Ο όγκος του κυλίνδρου δεν αλλάζει (ο κύλινδρος δε μεγαλώνει/μικραίνει) η μάζα του αέρα που μπήκε μέσα στον κύλινδρο άλλαξε. Αυτό κάνουν όλα τα παραπάνω μαραφέτια, εκβιάζουν στον ίδιο όγκο να μπει περισσότερος (μάζα) αέρας. Αυτά είναι τα πολύ βασικά πράγματα που μου (δεν μου) διαφεύγουν.


Δεν μίλησα ποτέ για αντικατάσταση ποσότητας αέρα απο καυσιμο.. Το καυσιμο το κράτησα
σταθερό, και μετά το μείωσα, για να ρίξω τα άλογα..


Γκουχ;;;

Να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ τον όγκο του αέρα;

Μήπως εννοείς να μειώσουμε τον όγκο του αέρα σε σχέση με το παραπάνω καύσιμο;

Δλδ να κάνουμε πιο πλούσιο το μείγμα;Yes Sir..
(Μάλιστα κύριος, στα Ελληνικά)

Πλούσιο μίγμα = αντικατάσταση μάζας αέρα από μάζα καυσίμου, και το δέχτηκες. Αν μειωθεί ο όγκος του αέρα, θα αντικατασταθεί από καύσιμο, καυσαέρια ή κάτι άλλο. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις κενό μέσα στον κύλινδρο. Δηλαδή θεωρητικά μπορείς, αλλά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Θα μειώσεις την συμπίεση και ισχύ δραματικά.


Τα υπόλοιπα τα αφήνω γιατί είναι κουραστικό και ανούσιο, το θέμα έχει ξεφύγει και δεν λέει να σπαταλώ τον χρόνο μου την στιγμή που κανένας δεν επωφελείται.

rapid_fast
15-03-11, 15:17
Γκουχ;;;

Εκανα μια εσφαλμένη παραδοχή στο ερώτημα, βασιζόμενος στην πρώτη σειρά..
http://www.youtube.com/watch?v=n8ECNP3e_Dg
Οκ..
Λάθος..

rapid_fast
17-03-11, 14:40
Βρήκα και κείμενο..
Τελικά δεν είμαι (τόσο) τρελός..
Hello,

Horsepower goes back to the days when horses ruled the world, literally!

The Scottish Engineer and inventor, James Watt (1736-1819), introduced the
term "horsepower". The term was and is used to indicate the rate at which
an engine can deliver work. As such, it is a measure of power, that is,
energy produced or worked done by an engine per unit time.
Mr. Watt made considerable improvements to steam engines (which were
invented about 70 years earlier, in 1698, by Thomas Savery). His
improvements led to engines that were four times more efficient (used less
coal) than others, much smaller than before, and much more powerful (from
earlier 6 horsepower ones to about 200 horsepower). Oh, you could NOT fit
one under the hood, any hood).

Naturally, Mr. Watt wanted to tell how powerful his engines were. So,
after some tests (not with engines but with horses) he established that on
the average, a horse could haul coal at the rate of 22,000 lb-ft per
min. For some reason, unknown to me, he decided the raise this number by
50% to arrive at 33,000 lb-ft per minutes (No, horses those days were not
on drugs; steroids were not known at that time, but I am sure Mr. Watt had
his own reasons for this increase).
So, if an engine can push 33,000 Lb of something one foot in one minute, we
say that is a one-horsepower engine. By the way, I believe that deliverable
power, also known as brake or shaft power, is the one used in automobile
industry in the US, and this indicates the practical ability of the engine,
i.e., engine power minus losses due to friction, compression, heat, etc.

Currently, there are two systems of units used: one is the metric system
used internationally, and the other one is the English systems used mostly
in the US. (That's right; we like the idea of being Royal -and loyal-
subjects!) Horsepower, as a unit of power, belongs to the English system
but I believe it is formally used in the metric system as well, and its
value is 32,549 lb-ft per min. The unit for power in the metric system is
Watt (W). Named after whom?

So, horsepower (abbreviated as hp) is a measure of power, as is Watt (We
come full circle, from Mr. Watt and horses to Horsepower and back to Watt!).
Now, let's for a moment talk about ENERGY. Work and heat are two forms of
energy. If you rub two pieces of metal together and work at it, they heat
up! Or if you take a metal bar and put it end-to end between two heavy
objects and heat up the rod by a torch, the rod will expand and push the
object apart. These two examples show that work and heat are forms of
energy and are convertible to one another. Electricity delivered to our
homes is also a form of energy.

Energy per unit time, as mentioned, is power. Units of power in common use
are horsepower (hp) for work, Btu/hr for heat, and Watt (W) for
electricity. As you expect these units are related. It is due to
historical precedent that terms other than W are used. In the metric
system, we can express all the above in Watts.

In any case, by referring to table of conversions, you will see that one
horsepower is 746 W and 2545 Btu/hr.
To summarize:
Power can be expressed in terms of horsepower, Btu/hr, or Watts. Energy,
which is power multiplied by time, is expressed, correspondingly, in lb-ft,
BTU, and Joules.
In particular, 1 W = 1 Joule per second. I BTU=1055 Joules.

Example: You turn on a 1000 W (=1 kilowatt) electric heater for one hour.
The power of the heater is, of course, 1000 W =1.34 hp = 3412 Btu/hr.
The energy used or the heat produced is commonly referred to as one
kilowatt hour = 1000 W x 3600 seconds = 3600 kilo Joules = 3412 Btu.I hope the issue is clear now.

Dr. Ali Khounsary
Advanced Photon Source
Argonne National Laboratory
Argonne, IL 60439

God
17-03-11, 17:35
Θα πάρουμε 125.000 BTU/3.78541178 λίτρα..
Μεταφρασμένο σε άλογα κάνει 49,116


[B]In any case, by referring to table of conversions, you will see that one horsepower is 746 W and 2545 Btu/hr.

Τα Watt γίνονται HP και αντίστροφα, όπως και τα BTU/(μονάδα χρόνου) όταν κάνεις τις πράξεις και βγάλεις την μονάδα χρόνου από την μέση.

Άλλο BTU, άλλο BTU/h...συμφωνούμε όλοι πλέον.

rapid_fast
18-03-11, 07:06
Άλλο BTU, άλλο BTU/h...συμφωνούμε όλοι πλέον.

Δεν έχει πλάκα τώρα..
Εγώ νόμιζα οτι έχεις αντίρρηση στην αλλαγή BTU σε άλογα, καθότι η ενέργεια δεν
μπορεί να εκφραστεί σε ισχύ..
:bricks1:

sakis2007
20-03-11, 19:26
http://img38.imageshack.us/g/file0002su.jpg/

:ban:

sakis2007
20-03-11, 19:38
http://www.youtube.com/watch?v=plceceK38NU

sakis2007
20-03-11, 19:42
http://www.youtube.com/watch?v=OEst1PJvfnU

rapid_fast
30-03-11, 01:02
Καλύτερα δεν πάει σε (σχεδόν) καμία περίπτωση, εκτός βέβαια αν δεν μιλάμε για μαμά κινητήρα. Αλλά δεν χάνει σχεδόν καθόλου. Δεν είναι μόνο η "ενεργειακή απόδοση" ενός καυσίμου που παίζει ρόλο. Το LPG έχει πολλά προτερήματα που δεν έχει η βενζίνη (υψηλό δείκτη οκτανίων, ψυκτικές ιδιότητες κτλ) που αν τα εκμεταλλευτείς δουλεύει άψογα, ειδικά σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση.

Εγώ προσωπικά θα κάνω δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο που πάω πάντα με βενζίνη και υγραέριο, αφού όμως γίνει η τελική ρύθμιση που γίνεται στα 1000χλμ, οπότε θα δω ακριβώς τι γίνεται σε έναν "νορμάλ" κινητήρα από άποψη τεχνολογίας/πολυπλοκότητας και με σύστημα αέριας έγχυσης.

Τι έγινε με τη δυναμομέτρηση??
Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα...

God
30-03-11, 01:22
Τι έγινε με τη δυναμομέτρηση??
Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα...

Σε καμία εβδομάδα περίπου θα την κάνω γιατί ξέμεινα από χρόνο...δουλειές και υποχρεώσεις...

Θα ανοίξω και thread όταν όλα είναι έτοιμα.

rapid_fast
30-03-11, 01:30
Σε καμία εβδομάδα περίπου θα την κάνω γιατί ξέμεινα από χρόνο...δουλειές και υποχρεώσεις...

Θα ανοίξω και thread όταν όλα είναι έτοιμα.

Ok...
σε αναμονή!!

BMW Nicolas
30-03-11, 12:09
Πιαδιά καλημέρα.Έχει βάλει κανένας υγραεριοκίνηση στον Άσο του?Αν ναι δώστε εντυπώσεις.

Το ειχα σκεφθει κι εγω ομως τελικα δεν θα το ρισκαρω.....

GIANNISKW
21-11-11, 22:38
εχω κανει 17000 χλμ με το υγραεριο και τα αποτελεσματα.. δεν ειναι καλα
πρωτον ο εγκαταστατης ειναι ασχετος δεν μπορει να συνεργαστει σωστα με την μητρικη εταιρια στην ολλανδια με αποτελεσμα οτι προβληματα ειχα να μην λυνονται
ειχα ρεταρισμετα σε ολο το φασμα των στροφων
και το κυριοτερο κοντα στον κοφτη λαμπακι μηχανης
στις επανειλημενες επισκεψεις στο συνεργειο του σταυθη στελιο στην χρυσαυγη λαγκαδα πηρα απαντηση να μην το πας στον κοφτη..
τελικα με εβγαλε προβλημα σε ενα αισθητηρα λαμδα
οταν εβαλα το συστηαμα μου ειχε δωσει εγγυηση στον κινητηρα..φυσικα δεν με καλυψε και μου ειπε οτι δεν φταιει το αεριο
αντε βγαλε ακρηηηη...
Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματοςεγω παντως παντως εχω παραγγειλει για τον ασσο μου το συστημα της viale lpi lp7(120i) 2005 μοντελο 150ps
ειναι υγρου ψεκασμου και πετυχαινεις εως 2% αυξηση ισχυος με 15% αυξηση καταναλωσης
θα τοποθετεθει μοκεταρισμενη φιαλη 60λιτρων πισω
θα μου δωθει γραπτη εγγυηση 2 χρονων για το συστημα και 1 χρονο για τον κινητηρα

bmwz3m44
21-11-11, 23:51
Λοιπον παιδες για το καλυτερο αποτελεσμα στη μετατροπη καυσιμου σε γκαζι παιζουν ρολο 2 πραγματα τ α οποια ειναι εξισου σημαντικα.
ο ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΗΣ που μπορει να μη νεχει αδεια και να σο υ κανει τελεια δουλεια και να ειναι πασιγνωστος και να κανει κουμαντο στο καθε γεωγραφικο διαμερισμα της ελλαδας και να στο κανει οπως να ναι
και το συστημα που θα διαλεξεις να ειναι πασιγνωστο ιταλικο ακριβο κτλ
τωρα υπαρχει μια λιστα για τα αυτοκινητα που δεν πρεπει να κανεις την μετατροπη με νο1 στη λιστα νισσαν κασκαι.εχει αλλα 70 νομιζω
το δικο μου δεν καταλαβαινω ποτ ε γινεται η αλλαγη απο βενζινη σε αεριο.
το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι μου μενουν λεφτα στην τσεπη.και εγω διστακτικος ημουν αλλα τωρα κανω βολτες και χαιρομαι το αμαξι μου.
οσοι βαζουν υγραεριο γλυτωνουν.
υπαρχουν και εξαιρεσεις και καποιοι μαραγκοι εγιναν μηχανικοι-τοποθετητες.

Dim77
22-11-11, 00:18
Λοιπον παιδες για το καλυτερο αποτελεσμα στη μετατροπη καυσιμου σε γκαζι παιζουν ρολο 2 πραγματα τ α οποια ειναι εξισου σημαντικα.
ο ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΗΣ που μπορει να μη νεχει αδεια και να σο υ κανει τελεια δουλεια και να ειναι πασιγνωστος και να κανει κουμαντο στο καθε γεωγραφικο διαμερισμα της ελλαδας και να στο κανει οπως να ναι
και το συστημα που θα διαλεξεις να ειναι πασιγνωστο ιταλικο ακριβο κτλ
τωρα υπαρχει μια λιστα για τα αυτοκινητα που δεν πρεπει να κανεις την μετατροπη με νο1 στη λιστα νισσαν κασκαι.εχει αλλα 70 νομιζω
το δικο μου δεν καταλαβαινω ποτ ε γινεται η αλλαγη απο βενζινη σε αεριο.
το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι μου μενουν λεφτα στην τσεπη.και εγω διστακτικος ημουν αλλα τωρα κανω βολτες και χαιρομαι το αμαξι μου.
οσοι βαζουν υγραεριο γλυτωνουν.
υπαρχουν και εξαιρεσεις και καποιοι μαραγκοι εγιναν μηχανικοι-τοποθετητες.

Ομολογώ ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γράφεις, εντούτοις, δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα όλα όσα γράφεις.

Για το Nissan Qasqai που γράφεις ότι είναι το #1 για να μην βάλει κάποιος υγραέριο, έχω να πώ ότι το έχει ο καλύτερος μου φίλος, με το σύστημα που βάζει η Νισαν (το έβαλε εκτός νισάν), και δουλεύει τόσο καλά που μέχρι και εγώ (αντιπαθούσα πολύ τη συγκεκριμένη μετατροπή), πείστηκα ότι μπορεί να είναι καλή εναλλακτική επιλογή.
Δουλεύει απροβλημάτιστα. Σαν να μην έχει υποστεί καμμιά μετατροπή και να δουλεύεις με βενζίνη.

Εάν εννοείς ότι όλα τα συστήματα υγραερίου μπορεί να μην δουλεύουν το ίδιο καλά σε όλα τα αυτοκίνητα, αυτό είναι λογικό (και ίσως εξαρτάται και από τον εγκαταστάτη).

Σίγουρα κάποια αυτοκίνητα που έχουν θέματα και ευαισθησίες με τη βενζίνη, είναι πιθανόν να έχουν περισσότερα με μια εγκατάσταση υγραερίου.

Οι περισσότερες αντιπροσωπείες-εξουσιοδοτημένα συνεργεία κάνουν πλέον και εγκαταστάσεις υγραερίου και μια επίσκεψη-ερώτηση για το σύστημα που χρησιμοποιούν (και λογικά δοκιμάστηκε χωρίς θέματα) μπορεί να βοηθήσει.

rapid_fast
22-11-11, 06:40
εχω κανει 17000 χλμ με το υγραεριο και τα αποτελεσματα.. δεν ειναι καλα
πρωτον ο εγκαταστατης ειναι ασχετος δεν μπορει να συνεργαστει σωστα με την μητρικη εταιρια στην ολλανδια με αποτελεσμα οτι προβληματα ειχα να μην λυνονται
ειχα ρεταρισμετα σε ολο το φασμα των στροφων
και το κυριοτερο κοντα στον κοφτη λαμπακι μηχανης
στις επανειλημενες επισκεψεις στο συνεργειο του σταυθη στελιο στην χρυσαυγη λαγκαδα πηρα απαντηση να μην το πας στον κοφτη..
τελικα με εβγαλε προβλημα σε ενα αισθητηρα λαμδα
οταν εβαλα το συστηαμα μου ειχε δωσει εγγυηση στον κινητηρα..φυσικα δεν με καλυψε και μου ειπε οτι δεν φταιει το αεριο
αντε βγαλε ακρηηηη...

Σιγά ρε..
ή σου έχει βάλει μικρά ακροφύσια στα μπέκ, ή έχεις κάπου τσαλακωμένο σωληνάκι αερίου..
Μόλις το βάλεις στο διαγνωστικό για να δείς τι βλάβη έχει καταγράψει ο εγκέφαλος του
αυτοκινήτου (όχι του αερίου, της BMW) θα καταλάβεις αμέσως..
Αν σου βγάζει ρετάρισμα σε όλους τους κυλίνδρους, έχεις μικρά ακροφύσια, αν σου
βγάζει μόνο σε έναν έχεις τσαλακωμένο σωληνάκι μεταξύ μπέκ υγραερίου και πολλαπλης
εισαγωγής..
Σαφώς και ο λ δεν υπάρχει περίπτωση να χάλασε απο το υγραέριο, μη το σκέφτεσαι καν..
Συμπτωματική βλάβη..

rapid_fast
22-11-11, 06:44
το δικο μου δεν καταλαβαινω ποτ ε γινεται η αλλαγη απο βενζινη σε αεριο.

Σε κανένα δεν το καταλαβαίνεις, αφού η αλλαγή απο βενζίνη σε αέριο γίνεται πάντα
κατά τη πτώση των στροφών για να μην καταλαβαίνεις το σκαλοπάτι..
(κοινώς, όταν αφήνεις το γκάζι, και όχι όταν το πατάς..)

Dimitris ///M
22-11-11, 07:22
Παιδιά το να γίνει μια τέτοια προσθήκη είναι πολύ γελοίο!

Όλα τα κιτ συνοδεύονται απο οδηγίες που και ο κάθε άσχετος μπορεί απο το μηδέν να εγκαταστήσει υγραέριο στο αμάξι του!
Δηλαδή τι είναι να βάλεις την μπουκάλα με τις βαλβίδες, να περάσεις τα σωληνάκια προσεκτικά, να βάλεις τον πνεύμονα κλπ?

Όσο περί οικονομίας οι απόψεις είναι απο το ένα άκρο στο άλλο, έχω ρωτήσει 10 άτομα με υγραέριο, οι 6 λένε οτι δεν υπάρχει οικονομία και είναι απλά ψυχολογικό το θέμα γιατί άλλο το 1Ε του υγραέριου και άλλο το 1.60 της αμόλυβδης και οι άλλοι 4 λένε οτι κάνουν οικονομία.... Βέβαια επειδή δεν είμαι κάτοχος υγραερίου δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι παίζει αλλά και πάλι τα 1800Ε που ζητάνε (1cc/1E) τα θεωρώ νταβατζιλίδικα! Στην τελική παίρνω μια μπουκάλα, έναν πνεύμονα, ενα εγκεφαλάκι που δεν χρειάζεται κιόλας γιατί την εναλλαγή την κάνεις και με ηλεκτροβάνες με έναν διπλό διακόπτη και τελείωσε το θέμα!

rapid_fast
22-11-11, 18:03
Παιδιά το να γίνει μια τέτοια προσθήκη είναι πολύ γελοίο!

Όλα τα κιτ συνοδεύονται απο οδηγίες που και ο κάθε άσχετος μπορεί απο το μηδέν να εγκαταστήσει υγραέριο στο αμάξι του!
Δηλαδή τι είναι να βάλεις την μπουκάλα με τις βαλβίδες, να περάσεις τα σωληνάκια προσεκτικά, να βάλεις τον πνεύμονα κλπ?

Όσο περί οικονομίας οι απόψεις είναι απο το ένα άκρο στο άλλο, έχω ρωτήσει 10 άτομα με υγραέριο, οι 6 λένε οτι δεν υπάρχει οικονομία και είναι απλά ψυχολογικό το θέμα γιατί άλλο το 1Ε του υγραέριου και άλλο το 1.60 της αμόλυβδης και οι άλλοι 4 λένε οτι κάνουν οικονομία.... Βέβαια επειδή δεν είμαι κάτοχος υγραερίου δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι παίζει αλλά και πάλι τα 1800Ε που ζητάνε (1cc/1E) τα θεωρώ νταβατζιλίδικα! Στην τελική παίρνω μια μπουκάλα, έναν πνεύμονα, ενα εγκεφαλάκι που δεν χρειάζεται κιόλας γιατί την εναλλαγή την κάνεις και με ηλεκτροβάνες με έναν διπλό διακόπτη και τελείωσε το θέμα!
Δεν έχεις δίκιο, δεν είναι έτσι.. υπάρχει οικονομία..
Και δεν ειναι 1800 τα ευρώ, για τα κυβικά σου, 1100-1200 και πολλά σου λέω..

M535 E28
22-11-11, 19:29
δεν υπάρχει οικονομία;;; εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα
το υγραέριο έχει 0.83, όχι 1 ευρώ

έβαλα στο jeep compass και κάνει οικονομία 40%
σε ταξίδι καίει 10 λίτρα βενζίνη/100χλμ και υγραέριο 12 λίτρα
για κάντε τις πράξεις..

sakis2007
01-12-11, 23:27
:smashtard

Bimmer56
02-12-11, 02:38
Θωμά, έχεις πολλά "σκληρά" φάουλ.

Το πετρέλαιο απαγορεύεται εντός αστικών κέντρων (ακόμα).
Η τιμή του υγραερίου εώς το 2018 δεν θα ανέβει, και είναι κάτω από την μισή της βενζίνης.
Δεν είναι και τόσο μετατροπή όπως νομίζεις. Δεν κόβεις ή καταστρέφεις το αμάξι πουθενά (αν έχεις δει κομμένα και τρυπημένα παντού όπως λες τότε δεν ήταν δουλειές μηχανικών αλλά κανίβαλλων) και με τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης (όπως αυτό που παίρνει η σειρά 1) ούτε και πειράζεις το μοτέρ, από τα μπεκ της βενζίνης ψεκάζεται. Δεν έχει καμία παραπάνω φθορά ή διαφορά από την βενζίνη καν. Μόνο το καζάνι είναι βάρος, που είναι λιγότερο από έναν ενήλικα. Δηλαδή αν καθίσει ένα παιδί στο πίσω κάθισμα θα καταστρέψεις το αυτοκίνητο;

Το Vectra του πατέρα του κολλητού σου και φορούσε παλαιάς γενιάς και δεν είχε ρυθμιστεί σωστά. Το ταξί που δούλευε ο πατέρας μου έκανε 900.000χλμ με υγραέριο και μάλιστα την δεκαετία του '90.

Aκριβως οπως το ειπες την δεκαετια του 90 και σιγουρα δεν ηταν BMW, το μοτερ της 116 ειναι για βενζινη, εαν καποιος μπορει ας παρουσιασει επισημα στοιχεια, ειτε απο την εταιρεια, ειτε πανεπιστημιακη ερευνα η οτι τελος παντων εχει. Τα φορουμ ειναι γεματα απο πονεμενες ιστοριες οχι μονον για υγραεριο αλλα και αλλα φτηνα καυσιμα.
Τελος, να πω οτι υπαρχουν μοτερ με δυνατοτητες καυσης διαφορετικου καυσιμου, το ΒΜW δεν ειναι ενα απο αυτα.

danos
03-01-12, 09:01
http://www.q-gas.gr/lpgconversions/104-bmw-x5.

Φίλος που έχει αυτο κάνει οικονομία 40 % ακριβώς ,

Με σύστημα prins πλήρωσε 2000 ευρω

rapid_fast
03-01-12, 09:18
http://www.q-gas.gr/lpgconversions/104-bmw-x5.

Φίλος που έχει αυτο κάνει οικονομία 40 % ακριβώς ,

Με σύστημα prins πλήρωσε 2000 ευρω

Αν είναι με τέτοιο επίπεδο εργασίας, να τα χαίρεται..
Απλά αίσχος...

oldcarskickass
03-01-12, 10:03
Αν είναι με τέτοιο επίπεδο εργασίας, να τα χαίρεται..
Απλά αίσχος...


Δλδ; Τι εννοείς; Η υγρασία από που έγινε αντιληπτή;

rapid_fast
03-01-12, 10:17
Την μπεκιέρα πάνω στο καπάκι του μοτέρ την βλέπεις??

santo
03-01-12, 10:27
Την μπεκιέρα πάνω στο καπάκι του μοτέρ την βλέπεις??

Εντάξει BMW είναι, τα μπουζί δεν θέλουν ποτέ άλλαγμα, ή οι πολλαπλασιαστές :party:

oldcarskickass
03-01-12, 11:08
@ rapid, ναι την βλέπω, το πρόβλημα δεν αντιλαμβάνομαι, είναι θέμα - μόνο - δυσκολίας βάλε βγάλε όπως λέει ο santo;

danos
04-01-12, 09:07
Αν είναι με τέτοιο επίπεδο εργασίας, να τα χαίρεται..
Απλά αίσχος...

Εξήγησε μου τι εννοείς για το επίπεδο εργασίας και που το αίσχος γιατί μαζι πήγαμε και βλέπαμε την εγκατάσταση μερα μερα ..απο σχέδιο της εταιρίας prins όπου η τοποθέτηση γινόταν βήμα βήμα βάση σχεδίου των Ολλανδών η μοναδική πατέντα έγινε στη δεξαμενη διότι δεν υπαρχει πιστοποίηση αρκετών δεξαμενών 4 σημείων ακόμα στην Ελλάδα (δεξαμενές με ενσωματωμένη πολυβαλβιδα) !!!

Επίσης η δεξαμενη είναι αφαιρουμενη δηλαδή με τρεις βιδες την ακουμπας έξω για να έχεις πρόσβαση στην μπαταρία....

Νομίζω οτι δεν έχεις δει απο κοντά τις εγκατασεις αερίου γύρω γύρω .. Όπου οι μπεκιερες κάνουν ιστιοπλοΐα και οι σωλήνες καλώδια είναι στον αέρα !!

danos
04-01-12, 09:14
Εντάξει BMW είναι, τα μπουζί δεν θέλουν ποτέ άλλαγμα, ή οι πολλαπλασιαστές :party:

Κάνεις λάθος και η αλλαγή μπουζι με τα LPG της Bosch αλλαξε όλη την συμπεριφορά του αυτοκινήτου επίσης ασυζητητι το αμάξι παει 20% καλύτερα με το γκάζι απο οτι με την Βενζίνη και μπορείτε ανα πάσα στιγμή να δοκιμάσεται ροπιαζει καλύτερα δουλεύει αθόρυβα σαν να καίει 100 βενζίνη επίσης το καπάκι αφαιρείται χωρίς να πειραχθει η μπεκιερα που λέει ο φίλος παραπάνω....

rapid_fast
04-01-12, 13:19
Εξήγησε μου τι εννοείς για το επίπεδο εργασίας και που το αίσχος γιατί μαζι πήγαμε και βλέπαμε την εγκατάσταση μερα μερα ..απο σχέδιο της εταιρίας prins όπου η τοποθέτηση γινόταν βήμα βήμα βάση σχεδίου των Ολλανδών η μοναδική πατέντα έγινε στη δεξαμενη διότι δεν υπαρχει πιστοποίηση αρκετών δεξαμενών 4 σημείων ακόμα στην Ελλάδα (δεξαμενές με ενσωματωμένη πολυβαλβιδα) !!!

Επίσης η δεξαμενη είναι αφαιρουμενη δηλαδή με τρεις βιδες την ακουμπας έξω για να έχεις πρόσβαση στην μπαταρία....

Νομίζω οτι δεν έχεις δει απο κοντά τις εγκατασεις αερίου γύρω γύρω .. Όπου οι μπεκιερες κάνουν ιστιοπλοΐα και οι σωλήνες καλώδια είναι στον αέρα !!
Δες εικόνα 5..
Εξτρα βάσεις χωρίς ροδέλες, και χωρίς βαφή, είναι αίσχος δεν είναι??...

danos
05-01-12, 00:01
Και βαμενες είναι και ροδελες έχουν και ινοξ βιδες και παξιμαδι ασφάλειας άσχετα αν δεν έχει την καλύτερη ανάλυση η φωτο.... βρες και ένα x5 με την δεξαμενη εκει χωρίς δηλαδή τον θερμοσιφωνα πίσω και με τις τρεις βιδες να μετακινητε η δεξαμενη έξω για πρόσβαση στην μπαταρία και με 71 λίτρα δεξαμενη με ωφέλιμο 58 χωρίς να χάσει το μισό πορτμπαγκαζ !!!

mitsos_chania
05-01-12, 20:32
Και βαμενες είναι και ροδελες έχουν και ινοξ βιδες και παξιμαδι ασφάλειας άσχετα αν δεν έχει την καλύτερη ανάλυση η φωτο.... βρες και ένα x5 με την δεξαμενη εκει χωρίς δηλαδή τον θερμοσιφωνα πίσω και με τις τρεις βιδες να μετακινητε η δεξαμενη έξω για πρόσβαση στην μπαταρία και με 71 λίτρα δεξαμενη με ωφέλιμο 58 χωρίς να χάσει το μισό πορτμπαγκαζ !!!

Δηλωνω παρων με Χ5 με 80αρα δεξαμενη χωρις να μου τρωει καθολου πορτ μπαγαζ και με αμεση αφαιρεση. το συστημα που εχω ειναι brc:cheers:

danos
06-01-12, 19:59
80 λίτρα με δεξαμενη ρεζέρβας χωρίς να σηκώσεις λίγο το πάτωμα ; Ωραίος έπεσες σε καλο μάστορα και τα brc εξαιρετικά είναι , εξωτερικού τυπου με διπλους σωλήνες ;