PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοψιματα στις 1500-3000 σαλ.


ttjohn
26-02-11, 15:42
Καλησπερα παιδια.Στο 116 μου που το εχω εδω και 3 χρονια με 36000 χλμ εδω και καιρο παρατηρω κοψιματακια στα χαμηλα 1500-2500 σαλ.Το ρελαντι ειναι μια χαρα,η καταναλωση επισης.Καποιος μηχανικος μου ειπε οτι αυτα τα μοντελα εχουν προβλημα με την πλεξουδα.Ισχυει?

ThaNOS E46coupe
26-02-11, 17:16
τι πρόβλημα μπορεί να έχει η πλεξούδα και να παρουσιάζει θέμα στις 1500 -3000 στροφές? μάλλον μάφ μου μυρίζει ή κάποιος αισθητήρας. εκτός κ είσαι πάθόν και εσύ μέ το "ρετάρει και δέν μπορούν να το φτιάξουν (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23110)"....

God
26-02-11, 17:45
Πιθανολογώ, αλλά μάλλον το ηλεκτρονικό γκάζι φταίει. Όχι ότι χάλασε, το φυσιολογικό του είναι. Ένα Sprint Booster σώζει συνήθως.

TAZ118!
26-02-11, 17:53
Firmware update....Ειχα το ιδιο προβλημα σε 118i Ε81 και λυθηκε με εγκατασταση νεου λογισμικου...

ttjohn
26-02-11, 21:18
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Το firmware update ποτε βγηκε για το 116?Ξερετε κανα καλο συνεργειο εδω αθηνα γυρω στο χαλανδρι?

Zyrix
27-02-11, 14:21
Δές εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27053

ttjohn
28-02-11, 14:21
Σημερα το πρωι παιδια ενω ηταν μια χαρα το αμαξι τις προηγουμενες μερες μολις το εβαλα μπροστα ρεταρε λες και λειτουργει με 3 κιλινδρους και μου εβγαλε και για λιγο την ενδειξη της μηχανης.Πρωτη φορα μου το εκανε αυτο το αμαξι.Το εσβησα το ξανααναψα παλι τα ιδια.Αυριο πρωι θα το παω στην bmw σιτας στην σπατων να δουμε τι φταιει.Ελπιζω να μην ειναι τιποτε σοβαρο και ναναι το πολυ κανενας πολλαπλασιαστης.

ttjohn
01-03-11, 16:16
Τελικα σημερα στην διαγνωση διαπιστωθηκε 2 πολλαπλασιαστες off.Τελικα θα τους αλλαξω και τους 4 πιο ενυσχημενους μαζι και μπουζι.Επισης θα μου περασουν και το καινουριο firmware μιας και δεν εχω βαλει ποτε απο τοτε που πηρα το αμαξι το 2008.Επισης το παιδι μου ειπε οτι εχει βγει οδηγια για την 1 σειρα να αλλαζονται και τα μπεκ.Οντως παιδια υπαρχει και με τα μπεκ θεμα για την 1 σειρα??ηξερα μονο τους πολλαπλασιαστες.

giannis 116
01-03-11, 17:24
Ολα αυτα που θα αλλαχτουν και το νεο firmware θα τα πληρωσεις η στα καλυπτει καποια εγγυηση; Αν ναι ποσο ειναι να δωσεις;
Στα αμεσου ψεκασμου μοτερ σειρων ενα και τρια υπαρχουν θεματα με πολλ/στες, μπουζι, μπεκ και στα παλιοτερα μοτερ προβληματα με καλωδιωσεις κλπ κλπ...

ttjohn
01-03-11, 17:42
Ολα αυτα που θα αλλαχτουν και το νεο firmware θα τα πληρωσεις η στα καλυπτει καποια εγγυηση; Αν ναι ποσο ειναι να δωσεις;
Στα αμεσου ψεκασμου μοτερ σειρων ενα και τρια υπαρχουν θεματα με πολλ/στες, μπουζι, μπεκ και στα παλιοτερα μοτερ προβληματα με καλωδιωσεις κλπ κλπ...

Γιαννη και συνονοματε εχει τελειωσει η εγγυηση εδω και ενα χρονο+ οποτε και θα τα πληρωσω εγω.50 ο καθε πολλαπλασιαστης και 70 η αναβαθμιση software.Μουπαν τα παιδια στο συνεργειοοτι αυτοι οικαινουριοι πολλαπλασιαστες ειναι ενισχυμενοι και βεβαια εχω και 2 χρονια εγγυηση.Για το firmware θα δω καμια διαφορα στην οδηγηση καταναλωση /αποκριση??
Τα μπεκ που βγαζαν προβλημα??βουλωνουν ευκολα η καιγονται??Μου ειπεοτι πανε 110 ευρο το ενα και δεν εχουν καμια σχεση με τα μαμα που φοραει.Την εχω στανταρ την αλλαγη στο μελλον παιδια??παιρνει after market?

halkida116mpack
01-03-11, 23:28
Γιαννη και συνονοματε εχει τελειωσει η εγγυηση εδω και ενα χρονο+ οποτε και θα τα πληρωσω εγω.50 ο καθε πολλαπλασιαστης και 70 η αναβαθμιση software.Μουπαν τα παιδια στο συνεργειοοτι αυτοι οικαινουριοι πολλαπλασιαστες ειναι ενισχυμενοι και βεβαια εχω και 2 χρονια εγγυηση.Για το firmware θα δω καμια διαφορα στην οδηγηση καταναλωση /αποκριση??
Τα μπεκ που βγαζαν προβλημα??βουλωνουν ευκολα η καιγονται??Μου ειπεοτι πανε 110 ευρο το ενα και δεν εχουν καμια σχεση με τα μαμα που φοραει.Την εχω στανταρ την αλλαγη στο μελλον παιδια??παιρνει after market?

εμενα οταν εκαψε μπεκ πρωτου κυλινδρου ηταν σε εγγυηση και δεν πληρωσα την τετραδα...ομως σε ερωτηση μου ποσο θα κοστιζε αν τα πληρωνα εγω μου ειπαν 4 μπεκ και προγραμματισμος καπου στο 1000αρικο.δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις αφτερμαρκετ...αν βρεις κατι ενημερωσε μας σε παρακαλω.

ttjohn
02-03-11, 10:41
εμενα οταν εκαψε μπεκ πρωτου κυλινδρου ηταν σε εγγυηση και δεν πληρωσα την τετραδα...ομως σε ερωτηση μου ποσο θα κοστιζε αν τα πληρωνα εγω μου ειπαν 4 μπεκ και προγραμματισμος καπου στο 1000αρικο.δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις αφτερμαρκετ...αν βρεις κατι ενημερωσε μας σε παρακαλω.
Εμενα μουπε για γνησια bmw αν χρειαστω 110 ευρο το ενα μπεκ.Και μια ερωτηση γιατι θελει προγραματισμο αν μπουν μπεκ αφου την ιδια δουλεια κανουν??

ThaNOS E46coupe
02-03-11, 10:56
εδώ θέλει προγραμματισμό αμα αλλάξεις ραδιο σιντί. ή διακόπτη φώτων ή οτι δήποτε ηλεκτρονικό...μή ψάχνεις...bmw είναι αυτα...:D

ttjohn
02-03-11, 15:32
Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο και ειναι μια χαρα.Στομ δρομο ειδα τεραστια διαφορα σε ολο το φασμα των στροφων οπως και ξαναδουλευει το start/stop auto.Μαλλον η αναβαθμιση του firmware εκανε πολυ καλη δουλεια.

TAZ118!
02-03-11, 23:21
Mπορεις να μου πεις πια εκδοση σου εγκατεστησανε?Στο φυλλο της Τελικης Αναφορας της εγκαταστασης του firmware γραφει ''Εκδοση ISTA/P (αριθμος)''...
Αυτος ο αριθμος ειναι η εκδοση του νεου firmware...

ttjohn
03-03-11, 20:03
Mπορεις να μου πεις πια εκδοση σου εγκατεστησανε?Στο φυλλο της Τελικης Αναφορας της εγκαταστασης του firmware γραφει ''Εκδοση ISTA/P (αριθμος)''...
Αυτος ο αριθμος ειναι η εκδοση του νεου firmware...
Λεει εκδοση ISTAP: 40.3.0.3
Εσυ πια εχεις πανω?/

TAZ118!
04-03-11, 15:19
Λεει εκδοση ISTAP: 40.3.0.3
Εσυ πια εχεις πανω?/
Εχω την 36.1.1.

ttjohn
04-03-11, 16:41
Αρα πας για αναβαθμιση.Παντως ειδα μεγαλη διαφορα σε ροπη απο χαμηλα.

mcecl1
09-04-11, 17:28
Πως βλεπει καποιος την εκδοση ''Εκδοση ISTA/P (αριθμος)'' του firmware? Πολλά προβλήματα και εγω με το δικο μου απο τοτε που το πηρα και πλεον εκτος εγγυησης