PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπαρχει διαγνωστικο για BMW για προσωπικη χρηση??


ttjohn
27-02-11, 11:58
Καλημερα παιδια
Εκτος απο το BMW εχω και ενα audi TT οπου εχω ενα καλωδιο VAGCOM και με ενα προγραμμα της εταιριας που βγαζει το καλωδιο το συνδεω με το αμαξι την θηρα OBD και βλεπω τα παντα απο λαθη μεχρι κωδικοποιησεις κτλπ.Υπαρχει κατι αντιστοιχω για τα BMW??

kostastnt
27-02-11, 12:27
Υπάρχουν τα elm αλλά δεν μπορείς να δεις και πολλά πράματα.. Πολύ βασικά μόνο και όχι εξειδικευμένους κωδικούς bmw, αλλά μόνο ότι είναι στο πρωτόκολλο OBDII...

Σαν το vagcom που σκαλίζετε και ρυθμίσεις δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα για προσωπική χρήση..

Ελπίζω να ξέρεις για το κρυφό μενού που δείχνει πολλές πληροφορίες...

Και πες μας τι ακριβώς θέλεις να διαβάσεις από το αμάξι μήπως γίνεται με άλλο τρόπο..

zgouriazmenos
27-02-11, 12:47
BMW Scanner. Φτηνό (απο e-bay με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό...) και κάνεις σχεδόν τα πάντα, σε όλες τις μονάδες του αυτοκινήτου (ECU, LCM, SRS κτλ)

ttjohn
27-02-11, 12:57
Ελπίζω να ξέρεις για το κρυφό μενού που δείχνει πολλές πληροφορίες...


Οχι δεν ξερω για το κρυφο μενου.Υπαρχει θεμα στο φορουμ να το διαβασω ???

MZ3
27-02-11, 13:00
και με αυτο το καλοδιο δουλευει στο bmw σου
ψαξε για ncs expert και bmw inpa και με λιγο μοντιφαρισμα στο καλοδιο βαζεις και bmw dis &sss απλα θελουν ψαξιμο οπως καταλαβενεις
ψαξε και στο bimmer forums στιν ενοτιτα διαγνοστικα


Καλημερα παιδια
Εκτος απο το BMW εχω και ενα audi TT οπου εχω ενα καλωδιο VAGCOM και με ενα προγραμμα της εταιριας που βγαζει το καλωδιο το συνδεω με το αμαξι την θηρα OBD και βλεπω τα παντα απο λαθη μεχρι κωδικοποιησεις κτλπ.Υπαρχει κατι αντιστοιχω για τα BMW??

ttjohn
27-02-11, 13:01
BMW Scanner. Φτηνό (απο e-bay με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό...) και κάνεις σχεδόν τα πάντα, σε όλες τις μονάδες του αυτοκινήτου (ECU, LCM, SRS κτλ)
Ενδιαφερον ειναι.
Γενοκως παιδια δεν εχω ασχοληθει καθολου με το BMW γιατι το χρησημοποιει η γυναικαμου πιο πολυ.Το βασικομου αμαξι ειναι το ΤΤ οπου εκει ασχολουμε παρα πολυ.

ThaNOS E46coupe
06-05-11, 15:37
Γιάτι το αφήσαμε έτσι αυτό το θαματάκι ρε παιδια? δώστε infos αυτοί που γνωρίζουν...
Υπάρχει πουθενά κανα λινκ να κατεβάσουμε κανα πρόγραμμα διάγνωσης?

takis1983
07-05-11, 22:05
ναι παιδια, καλο ειναι να ξερουμε τα παντα για αυτο! αληθεια ποσο κανει? θελω κ γω αν ειναι φθηνο!

LefterisK
08-05-11, 19:18
θανο προγραμματα διαγνωσης μπορει να βρεις ελευθερα τo εξης: pcmscan
ειναι πολυ καλο κ αξιολογο

αυτο εχω κ εγω με το elm327 που βαζω πανω στην obdII
το μονο κακο ειναι οτι στο κρυφο μενου μου εχει ενα καταγεγραμμενο σφαλμα το οποιο το elm327 δεν το αναγνωριζει! ισως επειδη θα ειναι καποιο υποδεεστερο σφαλμα και οχι κατι πιο αξιο ανησυχιας! θα το ψαξω κ παραπανω!

MZ3
09-05-11, 13:49
bmw inpa και για κοδικοποιησης ncs expert
απλα θενε πολη χρονο στο σεταρισμα και δεν ειναι ετοιμη λυση πρεπει να τα googlaris καλα..

kostastnt
09-05-11, 14:36
θανο προγραμματα διαγνωσης μπορει να βρεις ελευθερα τo εξης: pcmscan
ειναι πολυ καλο κ αξιολογο

αυτο εχω κ εγω με το elm327 που βαζω πανω στην obdII
το μονο κακο ειναι οτι στο κρυφο μενου μου εχει ενα καταγεγραμμενο σφαλμα το οποιο το elm327 δεν το αναγνωριζει! ισως επειδη θα ειναι καποιο υποδεεστερο σφαλμα και οχι κατι πιο αξιο ανησυχιας! θα το ψαξω κ παραπανω!

Αυτό γίνεται γιατί το elm διαβάζει μόνο σφάλματα OBDII και όχι εξειδικευμένους κωδικούς bmw.. Όπως και να χει, καλό είναι να πας να το κοιτάξεις γιατί μπορεί να είναι και σημαντικό...

LefterisK
24-05-11, 14:59
παρακαλω δειτε το συννημενο αρχειο με το καταγεγραμμενο σφαλμα που εχω! θα παω αυτη την εβδομαδα να το δω που αδειασα σχετικα...εχει καποιος καμια ιδεα περι αυτου;

LefterisK
27-05-11, 00:43
επανερχομαι και ενημερωνω οτι η μπεμπα μπηκε στο scanner και δεν εβγαλε κατι ουσιαστικο. μονο οτι καποια στιγμη δεν εδειχνε εξωτερικη θερμοκρασια (οχι σε εμενα απο τον καιρο που την πηρα ,δλδ εδω κ 6μηνες, επομενως ειχε παρουσιαστει στον προηγουμενο ιδιοκτητη της το φαινομενο αυτο)
οποτε ολα καλα!
γενικα μου ειπε ο τεχνικος να μην δινω σημασια σε αυτα τα σφαλματα του BC γιατι εαν ειναι κατι σημαντικο τοτε θα βγει κ η λυχνια του κινητηρα! αλλιως συνηθως ειναι περιφερειακα ανευ ουσιας

lefterishatzi
24-11-11, 13:09
Παιδιά τελικά αυτό το elm327 σε e92 316 δείχνει όλες τις παραμέτρους που λέει? http://www.focalprice.com/ERDB8B/ELM327_USB_to_OBDII_Car_Diagnostic_Cable_for_all_M odels_Black.html#Description
Είδα το παραπάνω και ψήθηκα λιγάκι

manosm3
24-11-11, 13:22
Παιδιά τελικά αυτό το elm327 σε e92 316 δείχνει όλες τις παραμέτρους που λέει? http://www.focalprice.com/ERDB8B/ELM327_USB_to_OBDII_Car_Diagnostic_Cable_for_all_M odels_Black.html#Description
Είδα το παραπάνω και ψήθηκα λιγάκι

Πρεπει να εχεις και το καταλληλο οργανο για να στα δειχνει. Ενναλακτικα, applications για κινητα android και iphone

lefterishatzi
24-11-11, 13:36
Πρεπει να εχεις και το καταλληλο οργανο για να στα δειχνει. Ενναλακτικα, applications για κινητα android και iphone

Για το κινητό λέω. Φαντάζομαι με googlarisma κατι θα βρω για win mobile. Κάνω λάθος?

MZ3
24-11-11, 13:38
ta περισοτερα τα λεει μια χαρα
απλα για μερικες φορες να τσεκαρεις καπια πραγματα ειναι σουπερ με το καταληλο προγραμμα
εγω βρηκα για ανροιντ το κανονικο γιατι το λαιτ δεν επεζε καλα

για να το εχεις μονημα στο αμαξη μην περνεις φορα γιατι πρεπει να περιμενεις να συχρονιστη και μετα να βαλεις μπροστα
παντως αξιζει τα λεφτα του
εγω το πειρα 18 μαζι με μεταφορικα αλλα εψαξα πολη :p

lefterishatzi
24-11-11, 20:00
για να το εχεις μονημα στο αμαξη μην περνεις φορα γιατι πρεπει να περιμενεις να συχρονιστη και μετα να βαλεις μπροστα

Αυτό με χάλασε λιγάκι...

GEORGE 1974
11-12-11, 18:47
Φίλοι μου καλησπέρα εχώ πάρει το DISS ΤΟ έχει εγκαταστήσει κανένας ..

GEORGE 1974
21-12-11, 20:18
Γιάτι το αφήσαμε έτσι αυτό το θαματάκι ρε παιδια? δώστε infos αυτοί που γνωρίζουν...
Υπάρχει πουθενά κανα λινκ να κατεβάσουμε κανα πρόγραμμα διάγνωσης?

Φίλε μου εάν θέλεις κάτι σώστο εδώ κοίτα SCANTOOL.NET.scanxl pro software και obd link cable.

ThaNOS E46coupe
22-12-11, 00:29
Φίλε μου εάν θέλεις κάτι σώστο εδώ κοίτα SCANTOOL.NET.scanxl pro software και obd link cable.

ευχαριστω Γιωργο. Καποια στιγμη θα ασχοληθω με το θεμα. Τωρα ειμαι απο κινητο.