PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΠΕΙΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ S14


GIANNHS M
27-02-11, 13:10
καλησπερα σε ολη την παρεα.εχωντας τελειωσει πλεον με το αμαξι απο εσωτερικο κ εξωτερικο ηρθε η στιγμη να ασχοληθω κ με τον κινητηρα.ξερω πολλοι απο εσας δε συμφωνειτε με το να ασχοληθει καποιος με αυτο το μοτερ (S14) αλλα εγω θελω να το ψαξω ακομα λιγο κ ετσι θα ηθελα να μου προτεινετε ανθρωπους που θα μπορουσαν να το ακουσουν,να το συμπιομετρησουν κ μετα να μου πουν την οποια γνωματευση τους.
ξερω πως αν δεν ανοιχτει κανεις δεν μπορει να σου πει τι γινεται μεσα αλλα σιγουρα ενα εμπειρος σε αυτα τα μοτερ κατι παραπανω θα ακουσει.
εχω συζητησει με καποιο συνεργειο κατι κ περιμενω αμαξι που εχει φτιαχτει με τα ιδια ακριβως πραγματα που με ενδιαφερουν να το κανω βολτα να δω δουλεια κ επιπεδο βελτιωσης.
νεα θα εχω - εχετε απο δευτερα κ θα προσπαθησω να τα πουμε στη συναντηση της πεμπτης.
ευχαριστω πολυ γιαννης.

-E36IS-
27-02-11, 14:15
αν δεν ανοιχτει κανεις δεν μπορει να σου πει τι γινεται μεσα

Οπως το λες ειναι, μην περιμενεις κατι περισσοτερο απο μια γνωμη..
Το μοτερ το εχεις εσυ?

GIANNHS M
27-02-11, 14:23
το μοτερ το φοραει το αμαξι κ δουλευει κανονικα.

-E36IS-
27-02-11, 15:14
Εφοσον ειναι πανω και δουλευει κανονικα για πιο λογο να το πειραξεις?
Αν θες να συνεχησεις την ανακατασκευη και στον κινητηρα ξανα σκεψου το, τα ανταλακτικα του ειναι πολυ ακριβα και λογικα με εργασια θα ξεπερασεις με ανεση τα 3.000Ε
Το κακο ειναι οτι αμα ανοιξεις μοτερ περα απο τις φλατζες θα προχωρησεις σε μεταλλα, αντλια λαδιου, βιδες, τσιμουχακια, βαλβιδες, οδηγους, ζυγησματα, γιαλισματα, γιαυτο το κοστος θα ανεβει στα επιπεδα που σου λεω..Αν το μοτερ δεν εχει προβλημα δεν το πειραζουμε εκτος και αν το κοστος δεν ειναι προβλημα, οποτε προχωρα σε blueprinting


P.S. παντως μεχρι στιγμης εχεις φτιαξει ενα πολυ καλο Ε30:ylsuper:

panose30
27-02-11, 15:42
εγω σου προτεινω αφου το μοτερ σου δουλευει μια χαρα να μην ψαχτεις με συνεργεια και "μαστορους" γιατι ο καθενας θα σου πει το μακρι και το κοντο του και θα σε βαλουν σε σκεψεις..και οταν μπουν οι σκεψεις στο μυαλο, αστα να πανε μετα!!btw ωραιο το αμαξακι που εφτιαξες...σου προτεινω m tec 2 μπρος και πισω προφυλακτηρες,,και μια καλυτερη ζαντα...δικη μου γνωμη εντελως φιλικα!!

GIANNHS M
27-02-11, 15:47
Εφοσον ειναι πανω και δουλευει κανονικα για πιο λογο να το πειραξεις?
Αν θες να συνεχησεις την ανακατασκευη και στον κινητηρα ξανα σκεψου το, τα ανταλακτικα του ειναι πολυ ακριβα και λογικα με εργασια θα ξεπερασεις με ανεση τα 3.000Ε
Το κακο ειναι οτι αμα ανοιξεις μοτερ περα απο τις φλατζες θα προχωρησεις σε μεταλλα, αντλια λαδιου, βιδες, τσιμουχακια, βαλβιδες, οδηγους, ζυγησματα, γιαλισματα, γιαυτο το κοστος θα ανεβει στα επιπεδα που σου λεω..Αν το μοτερ δεν εχει προβλημα δεν το πειραζουμε εκτος και αν το κοστος δεν ειναι προβλημα, οποτε προχωρα σε blueprinting


P.S. παντως μεχρι στιγμης εχεις φτιαξει ενα πολυ καλο Ε30:ylsuper:

σε ευχαριστω...θελω να το περιποιηθω πριν κανει κανενα κρακ κ μεινει.ειναι παλιο,εχει αρκετα χιλιομετρα κ δεν ξερω ο προηγουμενος ποσο το εχει προσεξει.
εχω προσφορα απο ενα φιλο η οποια περιεχει :
ολες τις γλιστρες,καδενα,τεντωτηρα,τρομπα λαδιου,μεταλλα στροφαλου κ τις φλατζουλες ολα καινουργια εννοειται στα 1000Ε + τα εργατικα.(κ σε περιπτωση που θελουν ολα αλλαγη)
κ στη συνεχεια σκεφτομαι να το βελτιωσω σε δυναμη...
υπαρχει ομως καποιος που να το ακουσει κ να μου πει αν ακουγεται κατι υποπτα που δεν το ακουω εγω????? ωστε να ξερω τι να περιμενω κ οχι να βρεθω προεκπληξεων.

GIANNHS M
27-02-11, 15:56
εγω σου προτεινω αφου το μοτερ σου δουλευει μια χαρα να μην ψαχτεις με συνεργεια και "μαστορους" γιατι ο καθενας θα σου πει το μακρι και το κοντο του και θα σε βαλουν σε σκεψεις..και οταν μπουν οι σκεψεις στο μυαλο, αστα να πανε μετα!!btw ωραιο το αμαξακι που εφτιαξες...σου προτεινω m tec 2 μπρος και πισω προφυλακτηρες,,και μια καλυτερη ζαντα...δικη μου γνωμη εντελως φιλικα!!

το οτι δουλευει μια χαρα το λεω εγω που δεν ειμαι κ καργα εμπειρος.εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο για την ζαντα αλλα θελω πρωτα να περιποιηθω το μοτερακι μου.οσο για τους προφυλαχτηρες μονο το πισω θα ηθελα.μπροστα εχω φτιαξει τα μουτρακια κ μου αρεσουν,οχι ομως οτι ειναι ασχημο κ ολο m-tech(σαν το δικο σου).φορας ζανταρα κ πριν ενα μηνα εχασα γνησιες 16αρες alpina μαζι με λαστιχα 600Ε κ σπαστηκα.

E36 RULES!!
27-02-11, 16:12
Ψιλο-offtopic, εμενα μ'αρεσει πολυ που ειναι μονο με το σποιλερ μπροστα και τιποτα αλλο στο πλαϊ και πισω, παντα μου αρεσε αυτο το στυλ, και αυτο κυνηγουσα να φτιαξω :)

Εχεις και κιτρινα ομιχλης, ε? :wub: :wub: :D

Dimzan
27-02-11, 17:12
συμπιεση ειναι πολυ ευκολο να μετρησεις.

εχω ακουσει οτι οντως πονανε λιγο με την καδενα αυτα τα μοτερ οποτε καλο ειναι να την αλλαξεις.

τελος ακομα κι αν δεν κανει κανενα περιεργο θορυβο το μοτερ δεν μπορει κανεις να μυρισει τα νυχια του για το τι συμβαινει μεσα.


εγω στη θεση σου θα μετρουσα συμπιεση, και αν ηταν οκ δεν θα αλλαζα κατι περα απο καδενα και φλατζα.

Επισης αν δεν καιει και λαδι τοτε δεν εχεις παραπανω λογο ανησυχιας. Σου καιει λαδια?

GIANNHS M
27-02-11, 21:25
Ψιλο-offtopic, εμενα μ'αρεσει πολυ που ειναι μονο με το σποιλερ μπροστα και τιποτα αλλο στο πλαϊ και πισω, παντα μου αρεσε αυτο το στυλ, και αυτο κυνηγουσα να φτιαξω :)
Εχεις και κιτρινα ομιχλης, ε? :wub: :wub: :D

και κιτρινα ομιχλης εχω που σκεφτομαι να τα κανω λιγο φιμε αλλα κ στο πλαι φοραω τα σποιλερ...προσεξε το κ θα δεις!

GIANNHS M
27-02-11, 21:37
συμπιεση ειναι πολυ ευκολο να μετρησεις.

εχω ακουσει οτι οντως πονανε λιγο με την καδενα αυτα τα μοτερ οποτε καλο ειναι να την αλλαξεις.

τελος ακομα κι αν δεν κανει κανενα περιεργο θορυβο το μοτερ δεν μπορει κανεις να μυρισει τα νυχια του για το τι συμβαινει μεσα.


εγω στη θεση σου θα μετρουσα συμπιεση, και αν ηταν οκ δεν θα αλλαζα κατι περα απο καδενα και φλατζα.

Επισης αν δεν καιει και λαδι τοτε δεν εχεις παραπανω λογο ανησυχιας. Σου καιει λαδια?

εχω συμπληρωσει 400-500γρ στα 2000-2500χλμ σε μικτες μετακινησεις.(ταξιδια-πολη)

(ευχαριστω για την σωστη τοποθετηση του thread)

E36 RULES!!
27-02-11, 22:02
και κιτρινα ομιχλης εχω που σκεφτομαι να τα κανω λιγο φιμε αλλα κ στο πλαι φοραω τα σποιλερ...προσεξε το κ θα δεις!

Α ναι, σωστα! Ειχα ξεχασει οτι τα Ε30 κανονικα ειναι τελειως αδεια στο πλαϊ..:banhim: Ωραία τα Μtech!

GIANNHS M
27-02-11, 22:10
χρειαζομαι πληροφορια απο την προσωπικη εμπειρια καποιου η καποιου γνωστου του.γενικοτερα συνεργεια ξερω πως υπαρχουν πολλα αλλα δεν θελω να παω σε οποιο να ΄ναι.