PDA

Επιστροφή στο Forum : nox sensor προβλημα


ttjohn
01-03-11, 16:12
Καλησπερα παιδια.
παρολο που δεν εiχa check engine στο συνεργειο που το πηγα για αλλαγη πολλαπλασιαστων και μπουζι μου βρηκαν λαθος η φθορα στον nox sensor.Μουπαν οτι ειναι μετα τους 2 λαμδα και κοστιζει 400 ευρο.Τοσα λεφτα δεν εχω να δωσω και τους ειπα να το αφησουν ως εχει.Μουπαν οτι στην οδηγηση δεν θα καταλαβω τιποτε αλλα καλο ειναι καποια στιγμη να τον αλλαξω.Για πειτεμου καμια γνωμη ρε παιδια.εξω ebay τον βρηκα 200 ευρο παρεπιπτοντως.

rapid_fast
01-03-11, 16:21
Καλησπερα παιδια.
παρολο που δεν εiχa check engine στο συνεργειο που το πηγα για αλλαγη πολλαπλασιαστων και μπουζι μου βρηκαν λαθος η φθορα στον nox sensor.Μουπαν οτι ειναι μετα τους 2 λαμδα και κοστιζει 400 ευρο.Τοσα λεφτα δεν εχω να δωσω και τους ειπα να το αφησουν ως εχει.Μουπαν οτι στην οδηγηση δεν θα καταλαβω τιποτε αλλα καλο ειναι καποια στιγμη να τον αλλαξω.Για πειτεμου καμια γνωμη ρε παιδια.εξω ebay τον βρηκα 200 ευρο παρεπιπτοντως.

Σε τί να σου πούμε γνώμη?? Ελευθερα στο παραπάνω??
Κακώς έχεις αυτοκίνητο που δεν μπορείς να το συντηρήσεις σωστα..

ttjohn
01-03-11, 16:35
Ζηταω μια γνωμη αν οντως χαλαει αυτος ομαισθητηρας και αν οντως χρειαζεται επιγοντος αλλαγη και αν μου ειπαν υπερβολες..Για το αν μπορω να συντηρησω τοαμαξι ασε να τοξερω εγω καλυτερα και να προσεχεις πως μιλας.Το αμαξι ειναι της γυναικασμου και για δικομου εχω αλλο πολυ καλυτερο.Αν θελεις απαντας και βοηθας .Αν οχι ασε να μιλησουν οσοι θελουν να βοηθησουν.

EVANGELOS
01-03-11, 16:35
αν είναι ΜΕΤΑ τους O2 δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ άλλο ρόλο παρά να μετραέι τα καυσέρια μετά τους καταλύτες ... άρα δεν έχεις λόγο να τον αλλάξεις ... όσο οι Ο2 είναι οκ το μίγμα είναι οκ άρα είσαι οκ ...

αν όμως χαλάσει ο καταλύτης σου θα έχεις πρόβλημα εκπομπών ρύπων και ΔΕ θα το διαπιστώσεις ποτέ ...

αυτό ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ... αλλά επηρρεάζει ΕΣΕΝΑ και τους άλλους που τα ανπαπνέουν

ttjohn
01-03-11, 16:36
αν είναι ΜΕΤΑ τους O2 δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ άλλο ρόλο παρά να μετραέι τα καυσέρια μετά τους καταλύτες ... άρα δεν έχεις λόγο να τον αλλάξεις ... όσο οι Ο2 είναι οκ το μίγμα είναι οκ άρα είσαι οκ ...

αν όμως χαλάσει ο καταλύτης σου θα έχεις πρόβλημα εκπομπών ρύπων και ΔΕ θα το διαπιστώσεις ποτέ ...

αυτό ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ... αλλά επηρρεάζει ΕΣΕΝΑ και τους άλλους που τα ανπαπνέουν

Σε ευχαριστω παρα πολυ :)

EVANGELOS
01-03-11, 16:40
για να μην είμαστε υπερβολικοί ... δε σημαίνει ότι αν χαλάσει ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ το αμάξι θα εκπέμπει καυσαέρια ... επίσης πιθανές ενδείξεις βλάβης που αφορούν ΑΥΤΟΝ τον αισθητήρα είναι άνευ νοήματος και δεν επηρρεάζουν καθόλου τη λειτουργία του μοτέρ αφού κανένα adaptation loop δε διαβάζει από αυτόν τον αισθητήρα

είναι πάντως καλό να τον αλλάξεις με τον καιρό ώστε να γνωρίζεις αν είναι οκ ο καταλύτης σου ... αλλά είναι επίσης ΓΕΛΟΙΑ ΑΚΡΙΒΗ Η ΤΙΜΗ ... δηλαδή ήμαρτον !!! ...

ttjohn
01-03-11, 16:53
για να μην είμαστε υπερβολικοί ... δε σημαίνει ότι αν χαλάσει ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ το αμάξι θα εκπέμπει καυσαέρια ... επίσης πιθανές ενδείξεις βλάβης που αφορούν ΑΥΤΟΝ τον αισθητήρα είναι άνευ νοήματος και δεν επηρρεάζουν καθόλου τη λειτουργία του μοτέρ αφού κανένα adaptation loop δε διαβάζει από αυτόν τον αισθητήρα

είναι πάντως καλό να τον αλλάξεις με τον καιρό ώστε να γνωρίζεις αν είναι οκ ο καταλύτης σου ... αλλά είναι επίσης ΓΕΛΟΙΑ ΑΚΡΙΒΗ Η ΤΙΜΗ ... δηλαδή ήμαρτον !!! ...

Τι να πω με ενημερωσες ΠΛΗΡΩΣ..Λογω οτι ειναι της γυναικασμου το αμαξι δεν ειχα ασχοληθει ποτε.Και τωρα λογω των προβληματων που προεκυψαν μπηκα στο φορουμ σας να διαβασω πληροφοριες ωστε να μην με πιασουν κοτσο στα συνεργεια.Εχετε πολυ δυνατο φορουμ σε σχεση με μας της audi.Εχετε κανει πολυ καλη δουλεια και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.Προβληματα βγαζουν ολα τα αμαξια και ας ειναι ακριβα απλα ενα μειον της BMW για μενα ειναι που δεν σου δεινει την δυνατοτητα για επεκταση εγγυησης οπως se ολο VW group.Ειναι κριμα να πληρωνεις τοσα λεφτα σε καινουριο αμαξι 3ετιας.

giannis 116
01-03-11, 17:21
Ψαξε λιγο καλυτερα στο ιντερνετ για καινουριο αισθητηρα αλλα οχι OEM BMW, αλλα της Bosch που συνηθως αυτη η εταιρια τους κατασκευαζει. Σιγουρα θα το βρεις πολυ φτηνοτερα.

ttjohn
01-03-11, 17:34
Ψαξε λιγο καλυτερα στο ιντερνετ για καινουριο αισθητηρα αλλα οχι OEM BMW, αλλα της Bosch που συνηθως αυτη η εταιρια τους κατασκευαζει. Σιγουρα θα το βρεις πολυ φτηνοτερα.
To BMW εχει πανω της siemens VDO

rapid_fast
01-03-11, 18:31
Ζηταω μια γνωμη αν οντως χαλαει αυτος ομαισθητηρας και αν οντως χρειαζεται επιγοντος αλλαγη και αν μου ειπαν υπερβολες..Για το αν μπορω να συντηρησω τοαμαξι ασε να τοξερω εγω καλυτερα και να προσεχεις πως μιλας.Το αμαξι ειναι της γυναικασμου και για δικομου εχω αλλο πολυ καλυτερο.Αν θελεις απαντας και βοηθας .Αν οχι ασε να μιλησουν οσοι θελουν να βοηθησουν.

A..
Οκ, όλα χαλάνε..
Οτι χαλάει το αλλάζουμε, διότι αλλιώς προκαλεί βλάβες σε άλλα μέρη..
Οχι δε θα μείνεις στο δρόμο απο NOx.
237 ευρώ κάνει ο αισθητήρας, ψάξε λίγο στην αγορά εκτός αν/πίας να τον βρείς..
Εσύ είπες οτι δεν μπορείς να το πληρώσεις, σε ενόχλησε που βασίστηκα εκεί για να απαντήσω?
Συγγνώμη..
(απλά θεωρώ πως αν δεν μπορείς να συντηρήσεις σωστά, κάποια στιγμή
θα τα πληρώσεις διπλά και τριπλά..)

ttjohn
01-03-11, 18:44
A..
Οκ, όλα χαλάνε..
Οτι χαλάει το αλλάζουμε, διότι αλλιώς προκαλεί βλάβες σε άλλα μέρη..
Οχι δε θα μείνεις στο δρόμο απο NOx.
237 ευρώ κάνει ο αισθητήρας, ψάξε λίγο στην αγορά εκτός αν/πίας να τον βρείς..
Εσύ είπες οτι δεν μπορείς να το πληρώσεις, σε ενόχλησε που βασίστηκα εκεί για να απαντήσω?
Συγγνώμη..
(απλά θεωρώ πως αν δεν μπορείς να συντηρήσεις σωστά, κάποια στιγμή
θα τα πληρώσεις διπλά και τριπλά..)
Το πηρα αλλιως ετσι οπως το ειπες.Ηταν μια παρεξηγηση μενουμε εκει κανενα προβλημα:cheers:.
Γενικως ρωταω για να μην με πιασουν κοροιδο μιας και δεν εχω ασχοληθει με το BMW καθολου.Ο nox που εχει πανω ειναι της siemens VDO.βγαζει και η bosh?

rapid_fast
02-03-11, 10:14
Το πηρα αλλιως ετσι οπως το ειπες.Ηταν μια παρεξηγηση μενουμε εκει κανενα προβλημα:cheers:.
Γενικως ρωταω για να μην με πιασουν κοροιδο μιας και δεν εχω ασχοληθει με το BMW καθολου.Ο nox που εχει πανω ειναι της siemens VDO.βγαζει και η bosh?

Ναι, έχω πρόβλημα στο ραπτό λόγο είναι η αλήθεια..
Της Bosch δεν ταιριάζει, είναι άλλος.. Πρέπει να βάλεις ζίμενς...
Κοίτα εκτός Αν/πιας..
Πάντως γνώμη μου, μιας και είχες πρόβλημα με πολλαπλασιαστές/μουζί (απο ότι είδα σε άλλο θρεντ), μην προβείς ακόμα σε αλλαγή.
Η κακή καυση, πολλές φορές δημιουργεί κρούστα με υπολείματα επάνω στους
αισθητήρες, με αποτέλεσμα αυτοι να μην μπορούν να διαβάσουν σωστά και να δίνουν κωδικούς βλάβης.
Λύσε πρώτα το θέμα με μπουζί και πολλαπλασιαστές, και παρακολούθα την συμπεριφορά
του NOx μετά απο αρκετά χιλιόμετρα..

ttjohn
02-03-11, 10:38
Ναι, έχω πρόβλημα στο ραπτό λόγο είναι η αλήθεια..
Της Bosch δεν ταιριάζει, είναι άλλος.. Πρέπει να βάλεις ζίμενς...
Κοίτα εκτός Αν/πιας..
Πάντως γνώμη μου, μιας και είχες πρόβλημα με πολλαπλασιαστές/μουζί (απο ότι είδα σε άλλο θρεντ), μην προβείς ακόμα σε αλλαγή.
Η κακή καυση, πολλές φορές δημιουργεί κρούστα με υπολείματα επάνω στους
αισθητήρες, με αποτέλεσμα αυτοι να μην μπορούν να διαβάσουν σωστά και να δίνουν κωδικούς βλάβης.
Λύσε πρώτα το θέμα με μπουζί και πολλαπλασιαστές, και παρακολούθα την συμπεριφορά
του NOx μετά απο αρκετά χιλιόμετρα..

Εχεις δικιο ρε συ αυτο θα κανω.Και αυτος στην διαγνωση μουπε οτι ο νοχ δεν διαβαζει καλα μπορει και ναταν απο το ρεταρισμα και την ακαυτη βενζινη.Απλα με ενημερωσε ποσο εχει και οτι αν ειναι χαλασμενος θα βγαζει λαθος στο καντραν.Η πλακα ειναι οτι λαθος δεν εβγαζε ποτε οσο εχω το αμαξι.Ακομα και με το συνεχες ρεταρισμα που ειχα και μεχρι να το παω στνεργειο για ενα δευτερολεπτο μουβγαλε check engine και μετα τιποτε.Αυτο μου κανει εντυπωση.

bimmer-corfu
05-03-11, 13:06
Ναι, έχω πρόβλημα στο ραπτό λόγο είναι η αλήθεια..
Της Bosch δεν ταιριάζει, είναι άλλος.. Πρέπει να βάλεις ζίμενς...
Κοίτα εκτός Αν/πιας..
Πάντως γνώμη μου, μιας και είχες πρόβλημα με πολλαπλασιαστές/μουζί (απο ότι είδα σε άλλο θρεντ), μην προβείς ακόμα σε αλλαγή.
Η κακή καυση, πολλές φορές δημιουργεί κρούστα με υπολείματα επάνω στους
αισθητήρες, με αποτέλεσμα αυτοι να μην μπορούν να διαβάσουν σωστά και να δίνουν κωδικούς βλάβης.
Λύσε πρώτα το θέμα με μπουζί και πολλαπλασιαστές, και παρακολούθα την συμπεριφορά
του NOx μετά απο αρκετά χιλιόμετρα..

η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά ήταν πολύ ευγενικός ο rapid fast για εμάς που τον ξέρουμε χαχαχαχαχαχ αλλά πάντα μεγάλος γνώστης σε ότι έχει σχέση με μηχανικα

NICK BMW LOVER
08-03-11, 20:20
Εχεις δικιο ρε συ αυτο θα κανω.Και αυτος στην διαγνωση μουπε οτι ο νοχ δεν διαβαζει καλα μπορει και ναταν απο το ρεταρισμα και την ακαυτη βενζινη.Απλα με ενημερωσε ποσο εχει και οτι αν ειναι χαλασμενος θα βγαζει λαθος στο καντραν.Η πλακα ειναι οτι λαθος δεν εβγαζε ποτε οσο εχω το αμαξι.Ακομα και με το συνεχες ρεταρισμα που ειχα και μεχρι να το παω στνεργειο για ενα δευτερολεπτο μουβγαλε check engine και μετα τιποτε.Αυτο μου κανει εντυπωση.

O nox σε αυτες τις περιπτωσεις ρεταρισματος(πολλαπλασιαστες)δεν διαβαζει καλα εξαιτιας του γεγονοτος οτι δεν γινεται σωστη καυση κ συνηθως βγαζει προσωρινα σφαλματα στο διαγνωστικο.

antonis7_10
10-03-11, 00:01
Τι να πω με ενημερωσες ΠΛΗΡΩΣ..Λογω οτι ειναι της γυναικασμου το αμαξι δεν ειχα ασχοληθει ποτε.Και τωρα λογω των προβληματων που προεκυψαν μπηκα στο φορουμ σας να διαβασω πληροφοριες ωστε να μην με πιασουν κοτσο στα συνεργεια.Εχετε πολυ δυνατο φορουμ σε σχεση με μας της audi.Εχετε κανει πολυ καλη δουλεια και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.Προβληματα βγαζουν ολα τα αμαξια και ας ειναι ακριβα απλα ενα μειον της BMW για μενα ειναι που δεν σου δεινει την δυνατοτητα για επεκταση εγγυησης οπως se ολο VW group.Ειναι κριμα να πληρωνεις τοσα λεφτα σε καινουριο αμαξι 3ετιας.

Βασιζόμενος στα παραπάνω λόγια του φίλου εδω θέλω να πώ οτι η BMW είναι οτι χειρότερο στο τομέα αυτό. Ο ανταγωνισμός δίνει στάνταρ εγγυηση πιο πολλά χρόνια (ιαπωνεζικα,κορεατικα) και καποιοι άλλοι (π.χ VW) δίνει δυνατότητα επεκτασης εεγγύσης το πόλυ με 600 ευρώ. Εχώ την σειρά 1 facelift.Μόλις εληξε η εγγύση μου εβγαλε πρόβλημα στην κολώνα τιμονιου (20.000 χλμ) και κλείδωνε το τιμόνι. Μου ζητησανε 800 ευρώ να την αλλάξουνε. Περιμενα 10 μέρες και μετά το πρόβλημα εξαφανιστικε...ο κίνδυνος όμως επανεμφάνσης υπάρχει. Χθές μετά από 3 χρόνια και 35.000 χλμ μου πατάω γκάζι (2000-3000 στροφές) και το αμαξι έχει κοψιματα....και πάει τουαλέτα συνέχεια...πιθανόν πολλαπλασιαστες και οτι αλλο φανταστει ο νού σου. Πήρα το θαρρος να πάρω τηλέφωνο την BMW hellas και να ρωτήσω αν ύπαρχει πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης μου είπαν ναι υπάρχει για 5 χρόνια από την ημ αγορας και καλύπτει επίσης και κάποια αναλώσημα και εργασιες service. Η τιμή ?? 4950 ευρόπουλα...ψίχουλα δηλαδή...για ένα μοναδικό 1600 σάρι που έχει το σηματακι της BMW.
Τυχαία ψάχνοντας για το users manual της BMW καθώς έχω χάσει το δικό μου για να βρώ μια άλλη ενδειξη που μου βγάζει όταν παρκάρω σε ανηφόρες (τελικα βρήκα οτι ηταν η ενδειξη στάθμης του cooling system) επεσα στην παρακάτω ιστοσελίδα http://www.bmwusa.com/Standard/Content/Owner/MaintenanceUpgrade.aspx για την εγγήση που δίνετε στα "Αμερικάνικα" BMW...τα σχόλια δικά σας

stef
10-03-11, 19:56
Τελικά καλύτερα μεταχειρισμένο BMW που ξέρεις ποια μοτέρ έχουν βγάλει πρόβλημα και ποια όχι...
Άσε που στην μεταπώληση δεν θα χάσεις και μια περιουσία...

thanblan
10-03-11, 20:39
ποτε ξανά καινούριο. εκτός και αν μιλάμε για μικρό πολής.