PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 325 Ti vs TOYOTA CELICA TS


Action Man
29-10-05, 00:38
Αν και δεν συνηθιζω να κανω μονομαχιες(προτιμω να τρεχω μονος)μου με αλλα οχηματα αυτη την φορα επρεπε ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!
Ξεκινησα απο Ψαθα και φτανοντας στην διασταυρωση του Αλεποχωριου στριβω δεξια για Μεγαρα....
Με το που στριβω εμφανιζετε ενα αμαξι πισω μου(προφυλακτιρα).....δεν ειχα ορεξη για στροφιλικη...... κανω δεξια να περασει και βλεπω μια TS με λογοτυπο απο γνωστο forum.
Mε το που περναει μπροστα ο τυπος...κοβει ταχυτητα...και ανεβαιναμε τις στροφες με 20 χλμ....:banghead: ("τι π@π@ριες κανει"....λεω απο μεσα μου)
Δεν αντεχα..τον προσπερναω κυριλε με φλασακι.....αυτος ξανα προφυλακτιρα...ωσπου χανω την υπομονη μου κατεβαζω και αρχιζει ο χορος!
Σε καθε στροφη εμενε πισω...η compact ειχε ζεστανει λαστιχα και πηγαινε τρενο.
Αφου εμεινε 2-3 στροφες πισω αποφασιζω να ξανακοψω...ηρθε πισω χαλαρα πλεον..και ανεβαινε σε ηρεμους ρυθμους
Μετα απ 15 λεπτακια βγαινουμε εθνικη και....πααααλι προφυλακτιρα ο TS "φτουουουουου με τον πουστ.. που μπλεξαμε" ξανασκεφτομαι...
Κατεβαζω και γω και αρχισα να ανοιγω χαλαρα....αυτος φευγει μπροστα κανα χιλιομετρο και χανεται κανα χιλιομετρο μπροστα..."ενταξει" λεω "συνεχιζουμε ηρεμα το ταξιδακι μας"....
Ωσπου σε μια φαση φτανοντας στα φαναρια λιγο πριν μπουμε στην Αθηνα βλεπω την Celica να περιμενει δεξια...
Σταματαω στο φαναρι και ερχεται διπλα μου...αρχισε τις ξερογκαζιες(ωραιο ηχο η TS)...και τοτε καταλαβα οτι επρεπε να "ανοιξω" για τα καλα(και να κλεισω τα αυτια μου για να μην ακουω τις φωνες της συνοδηγου*)....
Ξεκιναμε...στα πρωτα μετρα ηταν διπλα μου....αλλα στο τελειωμα δευτερας αρχισα να φευγω...στην στροφη πριν το Δ.... ειχε μεινει τρια αυτοκινητα πισω και στην ανηφορα εκανα χαοτικη διαφορα...:flipa:
Αφου φτασαμε Αθηνα ηρθε διπλα και ρωτουσε αν ειμαι compressor μπλα... μπλα... μπλα.... οτι στις στροφες τον εκοβε το VSC:confused: μπλα... μπλα... μπλα ..αλλα εγω δεν του απαντησα γιατι βαριομουν και του ειπα απλα...... "Καληνυχτα!".
Αυτα.

Υ.Γ.*Αν δεν ημουν με την γυναικα θα γινοταν καλυτερη μαχη.....αλλα η γκρινια ειχε ξεκινησει απο τις στροφες...

DaRk_AnGeL
29-10-05, 02:54
Xαχαχαχαχαχ.... Ωραίος Παντελή. Έτσι πρέπει. Αυτοί οι τύποι είναι οι άθλιοι.... Δεν είναι κακό να ανοίγεις όποτε έχεις κ@υλες... αλλα μην αρχιζεις τις π@π@ριές αμα σε κεράσουν τσαγάκι ρε γαμώτο..... Οπότε καλώς τον τσάγιασες και μετα τον γείωσες :D

sakkunen
29-10-05, 10:24
Εμενα μου κανει εντυπωση που βρεθηκε οδηγος celica να θελει να τρεξει.

Το σηματακι Action man δεν το ειδε;που παει ο κακομοιρος!!:nixweiss:

Αν δεν τον εκοβε το vsc μαλλον θα ειχε βγει εκτος δρομου.

Anyway,εμεις οι πτωχοι τοις ιπποις σε συγχαιρουμε και λεμε πως την μ@λ@κια πολλοι αγαπησαν,τον μ@λ@κ@ ουδεις:kissass:

Kostas Christ
29-10-05, 10:38
Πανω τους αγορι μου δειχ τους τι παει να πει ελικας

santo
29-10-05, 10:54
ΒΕΝΤΟΥΖΑ!!!

Σωστός! Φίλε Παντελή!!
Οι Ιάπωνες πρέπει να μάθουν να ΜΗΝ παίζουν με εξακύλινδρα!!! και μερικές φορές εξαπετάλουδα...:whip:

sheriff
29-10-05, 12:02
καλα του εκανες παντελη,ρε παιδι μου αν ο αλλος δεν βαζει μυαλο ειναι αλλο πραγμα.δεν του εφτανε που τον ξεφτιλισες και ειχες και τη γυναικα μεσα την κοντρα στην εθνικη τι την ηθελε:nixweiss: :nixweiss:

Manos_RC
29-10-05, 12:30
Λοιπον...καταρχην ξερω οτι το VSC στο corolla οντως δεν απενεργοποιειται..συμβαινει το ιδιο και στο celica?? Ισως..αλλα γιατι?? δεν εχει εμπιστοσυνη η μαμα ΤΟΥΟΤΑ στα υπεροχα πλαισια γρανιτες της??:drive2:

Δευτερον καλα που ειχες την γυναικα μεσα γιατι μετα θα σε ρωτουσε εκτος απο κομπρεσσορα αν εχεις και νιτρο..

Οπως καποιος τις προαλλες καποιος με ρωτησε αν το RC ειναι τουρμπισμενο..:banghead:

Fad3In
29-10-05, 20:31
Αν και δεν συνηθιζω να κανω μονομαχιες(προτιμω να τρεχω μονος)μου με αλλα οχηματα αυτη την φορα επρεπε ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!
Ξεκινησα απο Ψαθα και φτανοντας στην διασταυρωση του Αλεποχωριου στριβω δεξια για Μεγαρα....
Με το που στριβω εμφανιζετε ενα αμαξι πισω μου(προφυλακτιρα).....δεν ειχα ορεξη για στροφιλικη...... κανω δεξια να περασει και βλεπω μια TS με λογοτυπο απο γνωστο forum.
Mε το που περναει μπροστα ο τυπος...κοβει ταχυτητα...και ανεβαιναμε τις στροφες με 20 χλμ....:banghead: ("τι π@π@ριες κανει"....λεω απο μεσα μου)
Δεν αντεχα..τον προσπερναω κυριλε με φλασακι.....αυτος ξανα προφυλακτιρα...ωσπου χανω την υπομονη μου κατεβαζω και αρχιζει ο χορος!
Σε καθε στροφη εμενε πισω...η compact ειχε ζεστανει λαστιχα και πηγαινε τρενο.
Αφου εμεινε 2-3 στροφες πισω αποφασιζω να ξανακοψω...ηρθε πισω χαλαρα πλεον..και ανεβαινε σε ηρεμους ρυθμους
Μετα απ 15 λεπτακια βγαινουμε εθνικη και....πααααλι προφυλακτιρα ο TS "φτουουουουου με τον πουστ.. που μπλεξαμε" ξανασκεφτομαι...
Κατεβαζω και γω και αρχισα να ανοιγω χαλαρα....αυτος φευγει μπροστα κανα χιλιομετρο και χανεται κανα χιλιομετρο μπροστα..."ενταξει" λεω "συνεχιζουμε ηρεμα το ταξιδακι μας"....
Ωσπου σε μια φαση φτανοντας στα φαναρια λιγο πριν μπουμε στην Αθηνα βλεπω την Celica να περιμενει δεξια...
Σταματαω στο φαναρι και ερχεται διπλα μου...αρχισε τις ξερογκαζιες(ωραιο ηχο η TS)...και τοτε καταλαβα οτι επρεπε να "ανοιξω" για τα καλα(και να κλεισω τα αυτια μου για να μην ακουω τις φωνες της συνοδηγου*)....
Ξεκιναμε...στα πρωτα μετρα ηταν διπλα μου....αλλα στο τελειωμα δευτερας αρχισα να φευγω...στην στροφη πριν το Δ.... ειχε μεινει τρια αυτοκινητα πισω και στην ανηφορα εκανα χαοτικη διαφορα...:flipa:
Αφου φτασαμε Αθηνα ηρθε διπλα και ρωτουσε αν ειμαι compressor μπλα... μπλα... μπλα.... οτι στις στροφες τον εκοβε το VSC:confused: μπλα... μπλα... μπλα ..αλλα εγω δεν του απαντησα γιατι βαριομουν και του ειπα απλα...... "Καληνυχτα!".
Αυτα.

Υ.Γ.*Αν δεν ημουν με την γυναικα θα γινοταν καλυτερη μαχη.....αλλα η γκρινια ειχε ξεκινησει απο τις στροφες...


:bowdown:
Τι να λεμε τωρα;
Τα λογια ειναι περιττα!!!
Ν.

Elias_Z3
30-10-05, 12:33
Μπραβο ρε Παντελη! Εγινες και κοντρακιας τωρα ε? χαχαχα. Καλα του εκανες!

bmw5argolida
30-10-05, 22:38
καλα του εκανες οχι που θα τα εριχνε στη μπεμπα μια γιαπωνεζουλα...Τι να λεμε τωρα το πραγμα φαινοταν εξαρχης φιλε μου.

Fanatic
31-10-05, 08:28
Σωστοοοςςςςςςςςςςςςς απο Παντελος!!

Panoz
31-10-05, 08:37
Μπράβο Παντέλο! Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση!

InsaneDriver
31-10-05, 13:01
To VSC δεν απενεργοποιείται στην Celica αλλά είναι πιο διακριτικό από το δικό μας DSC.
Η Celica στρίβει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...:bowdown: οπότε μην τη κράζετε. Όλα είναι θέμα οδηγού.

Action Man
31-10-05, 13:06
[QUOTE=InsaneDriver] διακριτικό από το δικό μας DSC.
QUOTE]
Ναι,αλλα απενεργοποιητε πληρως αν θελεις.Στο δκο μου τουλαχιστον ετσι ειναι.

InsaneDriver
31-10-05, 13:34
Δεν διαφωνώ...απλά το κράτημα που έχω δει σε Celica TS δεν το έχω δει σε Bmw. Εκτός ειδικών περιπτώσεων Bmw λόγω μπλοκέ κτλπ κτλπ...

Octane
31-10-05, 16:11
Σε στροφες δεν ξερω τι κανει το VSC της celica,αλλα απο σταση που ανοιξαμε καμποσες φορες με ενα φιλο εκοβε αρκετα στην εκκινηση.
Βεβαια μονο εκει,παρολα τα φθαρμενα ελαστικα (ουτε στην αλλαγη 1-2).
Παντως το μοτερακι ειναι τρελο!!!
Μου κανει εντυπωση Παντελη που στην πρωτη απ'οτι καταλαβα ησασταν μαζι!Αργησες να ξεκινησεις?
Τα δικα μου αποτελεσματα με το Ibiza αστρωτο σχεδον ηταν μιαμιση με δυο καροτσες μεχρι τα 150.Στην πρωτη εφευγα μισο αυτοκινητο περιπου λογω του VSC.(Το δικο μου ESP ηταν απενεργοποιημενο + πιθανοτατα να εκοψε μονο πολυ λιγο μιας + μπαινει που + που οταν αγριευουν τα πραγματα:icon02: )

Ετοιμασου γιατι ειμαι πολυ στερημενος εδω!!
Σου πεταω λοιπον το γαντι :icon42: :ices_ange

Action Man
31-10-05, 16:17
Δεν εδωσα τερμα την πρωτη......θα μπορουσα να ειχα φυγει καλυτερα.

Octane
31-10-05, 16:22
Ωχ,εχει να γινει "η σφαγη των αμνων"...
Το κοκκινο ή το μαυρο!?!?!?:party:
Ο,τι αποφασισει ο Διας θα θυσιαστει...

Action Man
31-10-05, 16:28
Ωχ,εχει να γινει "η σφαγη των αμνων"...
Το κοκκινο ή το μαυρο!?!?!?:party:
Ο,τι αποφασισει ο Διας θα θυσιαστει...
Απο τοτε που πηρες το cupra...."χαλασες"...:loser:

Panoz
01-11-05, 08:00
Action Man
0-50mph (80 km/h)
0-60mph
0-100km/h 7.10s
0-100mph
80-120km/h
(50-70mph)
in top
0-Quarter-mile
0-Kilometre 27.50s
Top speed 235 km/h
Fuel Consumption
CO2 Emissions
Power-to-weight 127.7 bhp/ton

Celica TS

0-50mph (80 km/h)
0-60mph
0-100km/h 7.20s
0-100mph
80-120km/h
(50-70mph)
in top
0-Quarter-mile 15.00s
0-Kilometre
Top speed 225 km/h
Fuel Consumption
CO2 Emissions
Power-to-weight 168.9 bhp/ton

mixalhs
01-11-05, 08:18
Corolla TS ???
Η Celica TS -- Επιτάχυνση 0-100(δλ.) 7,4
Τελική ταχύτητα 225

Panoz
01-11-05, 08:57
Corolla TS ???
Η Celica TS -- Επιτάχυνση 0-100(δλ.) 7,4
Τελική ταχύτητα 225

Σωστός! Μπερδευτηκα! Έκανα edit παραπάνω.

bmw316i
01-11-05, 09:21
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση?
Είναι δυνατόν η celica να είναι πιο γρήγορη από το corolla με τα ίδια μοτέρ και με λιγότερο βάρος?Αν κατάλαβα καλά αυτό είπατε,αν όχι τότε συγχωρέστε με

Geo_3D
01-11-05, 09:44
Ναι αλλα υπαρχει μια μικρη λεπτομερεια που κανει την διαφορα ακομα μεγαλυτερη.Παντελη,μολογα τα

mixalhs
01-11-05, 10:39
H Celica ειναι πιο ελαφρια και πιο χαμηλη απο την Corolla .

InsaneDriver
01-11-05, 13:10
Επειδή η Τoyota ήθελε να προωθήσει την Celica ως την πιο σπορ κατασκευή της δίνει αυτές τις τιμές σε σχέση με την Corolla.
Είναι καθαρά θέμα marketing...:nod:

stef
01-11-05, 15:30
"φτουουουουου με τον πουστ.. που μπλεξαμε" ξανασκεφτομαι...

Έγραψες με την ατάκα Παντελή!
Ακόμη γελάω
Καλά του έκανες πάντως