PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα E39 520i


pigasos6
06-03-11, 07:04
γεια σας. θα ηθελα την αποψη σας. εχω βρει για αγορα μια 520 ε39 αυτοματη ειναι μοντελο 1999 και στην α αδεια 2000. εχει δερματινο σαλονι new, φωτα xenon extra,φιμε τζαμια , αυτοματο διζωνικο κλιματισμο 165.000 χιλιομετρα,αναρτηση εχτρα, τιμονι με χειριστηρια ,18 ζαντες και ηλεκτρικη οροφη, γενικα ειναι μεσα εξω αψογο σαν καινουργιο . τα προβλητατα (εαν ειναι) ειναι τα εξεις....μετα απο τσεκαρισμα απο το τηλεφωνο με το πλαισιο σε BMW βρικα οτι...καινουργιο αγοραστηκε χωρις α)δερματινο σαλονι ,και β)τιμονι με χειριστηρια ,δ)αλλα φαναρια εμπρος πισω,τωρα το α)και β) αλλαχτηκαν γιατι ηταν μερακλης η γιατι ελυωσαν?επισεις βρικαμε οτι ποτε δεν πηγε για σερβις σε καταστημα της BMW(?)και ουτε εχει και βιβλιο σερβις. ξεβιδωσα την ταπα που ριχνουμε το λαδι και η ταπα απο κατω ηταν λιγο μαυρη αλλα μεσα το μοτερ εβαλα το δαχτυλο μου και εβγαλε σαν μαυρη λασπη.(γιατι ?ειναι φυσιολογικο?) .το αμαξι μου αρεσε πολυ τι λετε να προχωρησω στην αγορα αφου το παω για τσεκ σε επισημο της BMW (και τι να προσεξω) η να το αφησω γιατι θα χορτασω περιπετεια...........ευχαριστω πολυ για το χρονο σας .

God
06-03-11, 07:14
Γειά σου και εσένα,

τωρα το α)και β) αλλαχτηκαν γιατι ηταν μερακλης η γιατι ελυωσαν?

Αυτό είναι απλώς αδύνατον να το γνωρίζουμε. Θεοί είμαστε; (pun intended) Ούτε να μαντέψεις μπορείς, μπορεί να τριβόταν στο κάθισμα και να δάγκωνε το τιμόνι, μπορεί και απλώς να γούσταρε δερμάτινο και πολλά κουμπάκια.


επισεις βρικαμε οτι ποτε δεν πηγε για σερβις σε καταστημα της BMW(?)και ουτε εχει και βιβλιο σερβις. ξεβιδωσα την ταπα που ριχνουμε το λαδι και η ταπα απο κατω ηταν λιγο μαυρη αλλα μεσα το μοτερ εβαλα το δαχτυλο μου και εβγαλε σαν μαυρη λασπη.(γιατι ?ειναι φυσιολογικο?)

Δεν ελέγχεται μοτέρ έτσι. Πρακτικά είναι αδύνατον να το ελένξεις όσο το μοτέρ είναι κλειστό. Εκεί που πήγες και έβαλες το δάχτυλό σου λογικό είναι να έχει μαύρες επικαθίσεις από τις αναθυμιάσεις. Πήγαινε απλώς σε έναν εξειδικευμένο τεχνίτη να του μετρήσει συμπίεση και να το ακούσει και αν όλα βγουν καλά βάλτου ένα καλό εγκεκριμένο λιπαντικό και ο Θεός μαζί σου.

sierra
06-03-11, 09:00
Αυτό είναι απλώς αδύνατον να το γνωρίζουμε. Θεοί είμαστε; (pun intended) Ούτε να μαντέψεις μπορείς, μπορεί να τριβόταν στο κάθισμα και να δάγκωνε το τιμόνι, μπορεί και απλώς να γούσταρε δερμάτινο και πολλά κουμπάκια.



Δεν ελέγχεται μοτέρ έτσι. Πρακτικά είναι αδύνατον να το ελένξεις όσο το μοτέρ είναι κλειστό. Εκεί που πήγες και έβαλες το δάχτυλό σου λογικό είναι να έχει μαύρες επικαθίσεις από τις αναθυμιάσεις. Πήγαινε απλώς σε έναν εξειδικευμένο τεχνίτη να του μετρήσει συμπίεση και να το ακούσει και αν όλα βγουν καλά βάλτου ένα καλό εγκεκριμένο λιπαντικό και ο Θεός μαζί σου.


Γειά σου και από εμένα. Συμφωνώ και εγώ με τον God. Είναι το καλήτερο που μπορείς που μπορείς να κάνεις. Και να κοιτάξεις εαν έχουν σαν σαπουνάδα τα λάδια επάνω στον δείκτη στάθμης λαδιού. Επίσης όταν το βάλουν στο διαγνωστικό θα δείς εαν έχει βλάβες και τι βλάβες έχει. Καλή επιτυχία και καλό τριήμερο...

XT660
06-03-11, 20:57
Οπωσδηποτε ελεγχος σε bmw συνεργειο, αυτο με την λασπη λογικο ειναι λογω αναθυμιασεων και μενα ετσι ηταν και ειναι. Να ξερεις παντως οτι το αυτοματο 520 ειναι πιο αργο απο το απλο και με μεγαλυτερη καταναλωση και να εχεις λεφτα καβατζα για βλαβες που εμφανιζονται στανταρ σε ολες τις Ε39 μετα τα 150000χλμ. (ψυγειο,disa,αντλια νερου κ.α. σπαστικα)

pigasos6
06-03-11, 21:02
τι ειναι disa?

XT660
07-03-11, 15:56
τι ειναι disa?
http://static.bmwfans.info/images/epc/MTM4MzU3X3A=.png
To 6....

paganis
07-03-11, 16:39
οσο αφορα την ντισα,ακομα και να μην δουλευει...δεν ειναι καποιο σημαντικο προβλημα.! απλα εχει ελαφρως μειωμενη αποδοση χαμηλα! μια πεταλουδα ειναι...που διανεμει τον αερα στους κυλινδρους....δεν την θεωρω απαραιτητη!

gregE36
07-03-11, 20:23
γεια σας. θα ηθελα την αποψη σας. εχω βρει για αγορα μια 520 ε39 αυτοματη ειναι μοντελο 1999 και στην α αδεια 2000. εχει δερματινο σαλονι new, φωτα xenon extra,φιμε τζαμια , αυτοματο διζωνικο κλιματισμο 165.000 χιλιομετρα,αναρτηση εχτρα, τιμονι με χειριστηρια ,18 ζαντες και ηλεκτρικη οροφη, γενικα ειναι μεσα εξω αψογο σαν καινουργιο . τα προβλητατα (εαν ειναι) ειναι τα εξεις....μετα απο τσεκαρισμα απο το τηλεφωνο με το πλαισιο σε BMW βρικα οτι...καινουργιο αγοραστηκε χωρις α)δερματινο σαλονι ,και β)τιμονι με χειριστηρια ,δ)αλλα φαναρια εμπρος πισω,τωρα το α)και β) αλλαχτηκαν γιατι ηταν μερακλης η γιατι ελυωσαν?επισεις βρικαμε οτι ποτε δεν πηγε για σερβις σε καταστημα της BMW(?)και ουτε εχει και βιβλιο σερβις. ξεβιδωσα την ταπα που ριχνουμε το λαδι και η ταπα απο κατω ηταν λιγο μαυρη αλλα μεσα το μοτερ εβαλα το δαχτυλο μου και εβγαλε σαν μαυρη λασπη.(γιατι ?ειναι φυσιολογικο?) .το αμαξι μου αρεσε πολυ τι λετε να προχωρησω στην αγορα αφου το παω για τσεκ σε επισημο της BMW (και τι να προσεξω) η να το αφησω γιατι θα χορτασω περιπετεια...........ευχαριστω πολυ για το χρονο σας .
το οτι εχει βαλει πολλα εξτρα αυτο ειναι καλο για εσενα που θα τα χαρεις .το βασικο ειναι και σε τι τιμη την περνεις???

pigasos6
07-03-11, 21:06
περιπου 8000ευρο

gregE36
07-03-11, 22:38
καλα ειναι αλλα μπορεις να το παρεις και φθηνοτερα γιατι τα 2000κυβικα τωρα δεν εχουν ζητηση και πεφτουν οι τιμες

zami
08-03-11, 08:17
καλα ειναι αλλα μπορεις να το παρεις και φθηνοτερα γιατι τα 2000κυβικα τωρα δεν εχουν ζητηση και πεφτουν οι τιμες

Νομίζω οτι τα παραλές λιγο Γρηγόρη.Εαν είναι όντως ετσι οπως το περιγραφει ο φίλος και δεν παίζει καμία ταρζανιά,η τιμή είναι πολύ καλή.Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λές για καλό ελληνικό Ε39 ασχετα με το οτι είναι 2000 κυβικά.Αυτά είναι τα κόλπα των εμπόρων και αυτών που είναι απελπισμένοι να πουλήσουν για διαφορους προσωπικούς λόγους.Καποιος που εχει βλέψεις προς τετοιο αμάξι ,ξερει πάνω κατω τι εχει να αντιμετωπίσει ,δεν νομίζω οτι θα κοιτάξει να το παίξει εμπορος και να ψάξει οτι φθηνότερο υπάρχει αλλα οτι καλύτερο μπορεί να βρεί....:cheers:

stef
08-03-11, 09:24
Για ρίξε μια ματιά και σ αυτό που είναι μέλους του club μας.....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1187213/

Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εαν κάτι αξίζει...

gregE36
08-03-11, 10:09
αυτο το ε39 ηταν δικο μου καποτε και ειναι αστερι.τωρα το οτι πεφτουν οι τιμες πεφτουν σε οσους εχουν αναγκη τα χρηματα και δεν εχουν και αστερια αμαξια

pigasos6
08-03-11, 11:27
το αυτοκινητο ειναι αυτο...http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1202181/ τι λετε?

gregE36
08-03-11, 11:33
καλοριζικο

stef
08-03-11, 11:34
Αααααα, το ξέρω το αμάξιιιι!!
Το είχε ένα παιδί στο προηγούμενο γυμναστήριο που.
Θυμάμαι το χε πάρει μαμά και μετά το φόρτωνε...
Τι να πω δεν ξέρω εαν έχει φάει τρακάρισμα ή όχι!
Έίναι θέμα να το τσεκάρεις το αμάξι κ ότι νομίζεις εσύ..

God
08-03-11, 11:37
Στις φωτογραφίες δείχνει σαν να αξίζει κάθε δεκάρα. Mόνο να του κόψεις 100€ για το ηλίθιο χειρόφρενο που πήγε και έβαλε και να παραγγείλεις ένα σωστό. :P

...αλλά στις φωτογραφίες ακόμα και εγώ μπορεί να φανώ όμορφος!

pigasos6
08-03-11, 11:45
λαθος κανεις δεν το εχει παρει μαμα το αγορασε το 2006 απο εναν βιομηχανω λεει....(τωρα τι βιομηχανος ηταν χωρις ενα σερβις σε bmw ,τι να πω).

pigasos6
08-03-11, 11:56
? τι λετε..............

stef
08-03-11, 12:02
λαθος κανεις δεν το εχει παρει μαμα το αγορασε το 2006 απο εναν βιομηχανω λεει....(τωρα τι βιομηχανος ηταν χωρις ενα σερβις σε bmw ,τι να πω).

Τι εννοείς δεν το είχε πάρει μαμά?
Δηλαδή σου είπε ότι το αμάξι το πήρε έτσι?
Με 18άρες Schnitzer?

pigasos6
08-03-11, 12:06
σορυ δεν το εχει παρει καινουργιο ....αλλα ειναι 2ο χερι

stef
08-03-11, 12:08
Μα δεν αντιλέγω σ αυτό που μου λες
Το πήρε μεταχειρισμένο από κάποιον άλλον
Αλλά το πήρε σε μαμά μορφή και αυτός έβαλε φανάρια, ζάντες κλπ!

zami
08-03-11, 17:46
το αυτοκινητο ειναι αυτο...http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1202181/ τι λετε?

πράγματι ,φαίνεται πολύ καθαρό ,απο τις φωτό τουλάχιστον.Παντως για αποκατασταση της αλήθειας ,δεν πλησιαζει κάν σε look m5.Το m-pack και το m5 εχουν: προφυλακτήρες μπρός -πίσω,αεροτομή ,τρίμς φαρδιά με σήματα,ζάντες m5 και εσωτερικά: μαύρο ουρανό ,σαλόνι bucket,multifactional τιμόνι σπόρ και πολλά άλλα.Απλά επειδή νευριάζω οταν με ενα ζευγάρι καθρέπτες και μία after market ζαντα γίνονται όλα look m5......

zami
08-03-11, 17:51
Για ρίξε μια ματιά και σ αυτό που είναι μέλους του club μας.....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1187213/

Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εαν κάτι αξίζει...
έλα τώρα,σταμάτα....
θα νομίζουν οτι σε πληρώνω....
:useless:

stef
08-03-11, 18:07
πράγματι ,φαίνεται πολύ καθαρό ,απο τις φωτό τουλάχιστον.Παντως για αποκατασταση της αλήθειας ,δεν πλησιαζει κάν σε look m5.Το m-pack και το m5 εχουν: προφυλακτήρες μπρός -πίσω,αεροτομή ,τρίμς φαρδιά με σήματα,ζάντες m5 και εσωτερικά: μαύρο ουρανό ,σαλόνι bucket,multifactional τιμόνι σπόρ και πολλά άλλα.Απλά επειδή νευριάζω οταν με ενα ζευγάρι καθρέπτες και μία after market ζαντα γίνονται όλα look m5......

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
Είναι ΟΛΑ αυτά που ανέφερες μαζί!!!

stef
08-03-11, 18:12
έλα τώρα,σταμάτα....
θα νομίζουν οτι σε πληρώνω....
:useless:

Μα δεν με πληρώνεις!
Απλά είπα για κάτι που "φαίνεται" καλό
Ας έρθει να το ελέγξει! Κ εγλω πουλάω αμάξι αλλά με εκνευρίζει όταν με πέρνουν τηλ κ μου λένε τόσα δίνω! Έλα δες το πρώτα και μετά κουβεντιάζουμε για το οικονομικό!

zami
09-03-11, 00:27
α χα χα, πόσο δικιο εχεις !!!!
ειναι πραγματι πολυ εκνευριστικό!!
και το καλυτερο που μου ειπε καποιος : φιλε τωρα ειναι η κριση και αυτα τα αμαξια πεθανανε,που θα βρεις να το δωσεις νομιζεις;εγω τόσα δινω(70% της τιμης αγγελίας) και κρατα το τηλεφωνο μου , οταν δεν θα εχεις βρει αγοραστη να στο παρω....
απίστευτοι είναι....

gregE36
09-03-11, 07:47
επρεπε να του πεις σωτηρη ( τι να το κανεις τοτε και εσυ πεθαμενο αμαξι)νεκροθαφτης εισαι..χαχαχα ειναι γελοιοι μερικοι

MZ3
10-03-11, 14:03
ΑΣΧΕΤΟ

καλα το παιδικο στο πισω καθισμα πως το εχει βαλει ετση?
εχει ακυρωση της πλαινες ζωνες η κανω λαθος?

sierra
11-03-11, 08:06
Οχι τις έχει κανονικά...

pigasos6
28-03-11, 20:52
το θεριο το αγορασα!!
1)τι λαδια να βαλω?(160.000χλμ ).
2)θελει σινεμπλοκ εμπρος στις κοντρες ,και πισω κατω χαμηλα στα ψαλιδια μου ειπαν,(τι μαρκα να παρω απο που και απο τι υλικο, μηπως εχετε τους κωδικους για να τα φερω απεξω?
3) εαν βαλω εμπρος προφυλακτηρας απο Μ θα ειναι πολυ χαμηλος και θα βρισκω?(ειναι χαμηλωμενο).
4) εχει Μ καθρεπτες αλλα με το παραμικρο τριζουν στο δρομο και μου σπαν τα νευρα,εχουν χαλασει η θελουν βιδωμα και απο που?
5)εχει αλλαγμενα φωτα εμπρος με hella με ξενον στη μεσαια σκαλα αλλα στο δρομο δεν εχουν καλη ενταση πολυ χαλια βλεπω και εχω ρυθμηση το υψος κανονικα,μπορω να κανω κατι?
6)με το σασμαν που δουλευει καλα (auto) τι να κανω χρειαζετε κατι αμεσα?αυτα για τωρα.......................

stef
28-03-11, 21:12
Το συγκεκριμένο με τις 18άρες το μαύρο?
9185 πινακίδα?

pigasos6
29-03-11, 06:31
ναι αυτο........

gregE36
29-03-11, 07:38
βαλτου λαδια castrol 5-40 αν φοραει Μ52 κινητηρα ,τα συνεμπλοκ βαλε τα μαμισια ,και για το σασμαν θα του κανεις μια αλαγη λαδιων (νομιζω φοραει ATF)

parouskas
29-03-11, 09:36
μπραβο φιλε μ καλοριζικο!

pigasos6
29-03-11, 17:07
ποιον τυπο castrol 5-40 να βαλω?