PDA

Επιστροφή στο Forum : λάδια febi by bilstein


sotis 318IS
07-03-11, 17:38
παιδιά καλησπέρα.μου πρότειναν αυτά τα λάδια οτι είναι πολύ καλά. Πληρούν προδιαγραφές ll04. και τα πήρα. αλλα ψάχνω να τα βρώ στο net και να διαβάσω γενικότερες πληροφορίες αλλά δέν βρίσκω τίποτα.τα έχετε ακουστα?
ευχαριστώ Σωτήρης!!!!!

God
07-03-11, 17:57
Δεν υπάρχει λιπαντικό κινητήρα της Febi απ'όσο γνωρίζω. Η Febi βγάζει λιπαντικά αλλά μόνο για αυτόματα σασμάν, που δεν είναι δικά της και πάλι, της Liqui Moly ανασυσκευασμένα είναι.

sotis 318IS
07-03-11, 18:07
θεε δηλαδη μου πουλησαν μουφα τα υποτειθεμενα φιλαρακια μου?

God
07-03-11, 18:25
θεε δηλαδη μου πουλησαν μουφα τα υποτειθεμενα φιλαρακια μου?

Όπως σου είπα, "απ'όσο γνωρίζω". Μπορεί η Febi να έβγαλε λιπαντικά για κινητήρες αλλά εγώ ούτε ποτέ τα είδα, ούτε τα άκουσα, ούτε υπάρχει στους καταλόγους που τουλάχιστον εγώ έχω. Αν (μεγάλο αν) έβγαλε τότε πιθανότατα να είναι και αυτά της Liqui Moly.

sotis 318IS
07-03-11, 18:40
ευχαριστώ god για τις απαντήσεις σου.απο αυριο θα περασω να δώ τα μουτρα του οταν θα τον τσιτώσω με τις απορίες μου....

ThaNOS E46coupe
07-03-11, 18:44
στό πα.......αυριο θα γίνει χαμός στην καλαμάτα~~~~~~~:D

giannis 116
07-03-11, 20:00
Ποσο στα εδωσαν (€/λτ) αν επιτρεπεται;

sotis 318IS
07-03-11, 20:19
Γιάννη 10 ευρώ το λίτρο. είναι φίλος αυτός που δουλευει στο μαγαζί και μου είπε να τον εμπιστευτώ.το συγκεκριμένο κατάστημα τροφοδωτεί με ανταλακτικά τα περισσότερα συνεργεία της καλαμάτας....τί να πώ δέν ξέρω...

God
07-03-11, 20:23
10€ το λίτρο Α) δεν είναι φτηνό και Β) είναι λογική τιμή αν είναι όντως της Liqui Moly.

gregE36
07-03-11, 20:26
εγω ξερω οτι βγαζει πολλα ανταλακτικα η febi οπως βασεις μηχανης και αλλα τετοια αλλα οχι λαδια

gearboxer
07-03-11, 20:28
http://www.febi.com/febicouk/car-division/presentation-car-division/engine-technology.html

Απ ότι δείχνει υπάρχουν. Αλλά και να μην το έβρισκα στο site..είναι ποτε δυνατόν ρε σεις επαγγελματίας άνθρωπος και έμπορος λιπαντικών ανταλλακτικών να έκανε τέτοια γκάφα; Εκτός κι αν σε έχει δει προχθές με την γυναίκα του αγκαλιά και θέλει εκδίκηση..

God
07-03-11, 20:57
http://www.febi.com/febicouk/car-division/presentation-car-division/engine-technology.html

Απ ότι δείχνει υπάρχουν. Αλλά και να μην το έβρισκα στο site..είναι ποτε δυνατόν ρε σεις επαγγελματίας άνθρωπος και έμπορος λιπαντικών ανταλλακτικών να έκανε τέτοια γκάφα; Εκτός κι αν σε έχει δει προχθές με την γυναίκα του αγκαλιά και θέλει εκδίκηση..


Αυτά που μας δείχνεις είναι μηχανικά μέρη του συστήματος λίπανσης, όπως αντλίες λαδιού, κάρτερ, τάπες και λοιπά μηχανικά μέρη. Στις ιστοσελίδες της ανά τον κόσμο η Febi δεν αναφέρει καν λιπαντικά, εκτός την Γερμανική όπου αναφέρει ΜΟΝΟ λιπαντικά αυτομάτων κιβωτίων (τα οποία επίσης η ίδια λέει ότι είναι της Liqui Moly στο datasheet).

ThaNOS E46coupe
07-03-11, 20:58
χαχαχα...φοβερή απάντηση!!!!!!!!!

sciroccoR
07-03-11, 21:05
Αυτά που μας δείχνεις είναι μηχανικά μέρη του συστήματος λίπανσης, όπως αντλίες λαδιού, κάρτερ, τάπες και λοιπά μηχανικά μέρη. Στις ιστοσελίδες της ανά τον κόσμο η Febi δεν αναφέρει καν λιπαντικά, εκτός την Γερμανική όπου αναφέρει ΜΟΝΟ λιπαντικά αυτομάτων κιβωτίων (τα οποία επίσης η ίδια λέει ότι είναι της Liqui Moly στο datasheet).

ΕΛΠΙΖΩ να μην ειναι μοyφα και τα λαδια του Λαμπριανιδη (Trade wind)..πηρα 5-40 μοτουλ προχθες λετε να ειναι κανα ορυκτελαιο μεσα?

God
07-03-11, 21:12
ΕΛΠΙΖΩ να μην ειναι μοyφα και τα λαδια του Λαμπριανιδη (Trade wind)..πηρα 5-40 μοτουλ προχθες λετε να ειναι κανα ορυκτελαιο μεσα?

Πως σου ήρθε τώρα τούτο; Η Motul βγάζει κανονικά 5W40. Όχι ότι λέω ότι η Febi δεν βγάζει λάδια, απλώς μάλλον το κρύβει καλά γιατί πουθενά δεν μπορώ να βρω αναφορά τους.

Makis_
07-03-11, 22:08
Παιδια την συγκεκριμένη εταιρία την ξέρει κανείς?

http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?module=products&pid=72

Έχει τις φτηνότερες τιμές στο castrol που ψάχνω αλλά κάπου άκουσα οτι κυκλοφορούν και μούφες castrol...
Μην την πατήσουμε τώρα για 1 ευρώ...
Γνωρίζει κανείς πως τα ξεχωρίζουμε?

kostastnt
07-03-11, 22:11
Θεσσαλονίκη πάντως παίζουν 5-30 castrol με 120ευρώ/12άδα.. Εγώ αυτά παίρνω γιατί και τα 2 αμάξια φοράνε το ίδιο..

Makis_
07-03-11, 22:17
Castrol edge 5w30 (10 e/lt)...!!!
Δεν εχω πετύχει τέτοια τιμή πουθενά... Περίεργο...
Στείλε μου πληροφορίες σε παρακαλώ...

Κωνσταντίνος
07-03-11, 22:22
http://www.febi.com/febicouk/car-div...echnology.html

When it comes to engine technology we have a comprehensive range of spare parts for cars and commercial vehicles - suitable for German, French, Italian, Swedish and Asian vehicles.


* Engine lubrication
* Engine control
* Engine suspension
* Engine cooling
* Fuel system
* Fuel management system
* Engine gaskets

Αν καταλαβαίνω καλά, σύμφωνα με το site τους, βγάζουν και λιπαντικά κινητήρων.

God
07-03-11, 22:45
When it comes to engine technology we have a comprehensive range of spare parts for cars and commercial vehicles - suitable for German, French, Italian, Swedish and Asian vehicles.


* Engine lubrication

Αν καταλαβαίνω καλά, σύμφωνα με το site τους, βγάζουν και λιπαντικά κινητήρων.

Εννοεί καθαρότατα τα μηχανικά μέρη του συστήματος λίπανσης, που σε σχεδόν όλα τα Ευρωπαϊκά αυτοκίνητα σχεδόν κάθε μέρος του συστήματος λίπανσής τους είναι φτιαγμένο από αυτούς. Δεν γίνεται καμία απολύτως αναφορά σε αναλώσιμα μέρη σε κανένα σημείο της Αγγλικής ιστοσελίδας.

Η συγκεκριμένη σελίδα στο συγκεκριμένο link παρουσιάζει ξεκάθαρα το πόσο καλά και τεχνολογικά μπροστά είναι τα ανταλλακτικά που παράγουν.

sciroccoR
07-03-11, 23:55
Πως σου ήρθε τώρα τούτο; Η Motul βγάζει κανονικά 5W40. Όχι ότι λέω ότι η Febi δεν βγάζει λάδια, απλώς μάλλον το κρύβει καλά γιατί πουθενά δεν μπορώ να βρω αναφορά τους.

Κοιταξε θα σου πω ακριβως πως μου ηρθε...το τραιηντ γουηντ εχει και κατι λαδια Lamco...φουλ συνθετικα και καλα τα οποια σε ολο το νετ δεν υπαρχουν πουθενα αλλου και κανουν 4.5 ευρω,,,πρεπει ναναι νοναμε με συσκευασια δικια του..ποιος μου λεει οτι δεν μπορει οποιοσδηποτε να αγοραζει μαιμου μπουκαλια και να βαζει μεσα ορυκτελαιο και να το δινει για εστερικο σουπερ ντουπερ?δεν λεω οτοι ετσι κανει αλλα μαυτα που ακουμε αρχιζω να φοβαμαι τους παντες

gearboxer
08-03-11, 00:01
http://www.otc.org.ua/?chapter=product&product_b_id=4&product_c1_id=37&product_id=391

God
08-03-11, 00:02
Η Lamco είναι Ισραηλινή εταιρία, χαμηλής παραγωγής και μέτριας ποιότητας, άλλα υπάρχει.

Oι τιμές του Λαμπριανίδη συμβαδίζουν με της Ευρωπαϊκής αγοράς, είναι λίγο υψηλότερες αλλά σε λογικά πλαίσια.


http://www.otc.org.ua/?chapter=product&product_b_id=4&product_c1_id=37&product_id=391

Α γειά σου. Ρώσικη εισαγωγή μάλλον. Για να είναι της OTC μάλλον Total είναι.

sciroccoR
08-03-11, 00:13
Η Lamco είναι Ισραηλινή εταιρία, χαμηλής παραγωγής και μέτριας ποιότητας, άλλα υπάρχει.

Oι τιμές του Λαμπριανίδη συμβαδίζουν με της Ευρωπαϊκής αγοράς, είναι λίγο υψηλότερες αλλά σε λογικά πλαίσια.




Α γειά σου. Ρώσικη εισαγωγή μάλλον. Για να είναι της OTC μάλλον Total είναι.

ωραια νασαι καλα γιατι ειχα αγχωθει,,,αν ειναι ετσι οκ,,,εβαλα και μπουζι ιριδιου απο εκει μια χαρα ειμαι

ThaNOS E46coupe
08-03-11, 00:42
παιδιά να πω κ εγώ τώρα κάτι σοβαρό. Επειδή ο κολλητός μου άνοιξε το θέμα αυτό. Ο φίλος μου λοιπόν έχει φάει τρελό κολλημα κ θέλει να πάει εκεί που αγόρασε τα λάδια να εξακριβώσει το τι πραγματικά παίζει με αυτά τα λάδια. Επειδή το ξέρω το φίλο μου καλά , δε θα σεβαστεί τη φιλία του με τον υπάλληλο κ θα του τα σουρει για τα καλα...το θεμα ειναι : υπαρχει περιπτωση η καθεαυτου μπιλσταιν να παραγει λαδια? Εχουμε διαβασει με το σωτηρη οσα εχουν γραφτει σε αυτο το θρεντ και παρολο που ωαξαμε πληροφοριες στο νετ δε βρικαμε τιποτα.καταληξαμε λοιπον στο οτι ουτε τα φιλαρακια σου δεν πρεπει να εμπιστευεσαι....

Fairytale
08-03-11, 01:15
Θάνο, τις πληροφορίες σας τις δώσανε στο post#22 (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=417570#post417570) ...
και η εταιρεία λέγεται
http://www.engsoon.com.sg/images/brandlogo/febi-b.jpg

Το όνομα του ιδρυτή της είναι !!!
Iδρύθηκε σαν Ferdinand Bilstein GmbH + Co KG και είναι ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλύτερη από αυτήν με τις αναρτήσεις Bilstein.


Αφήστε τα μαδέρια κάτω λέμε !!! xaxaxa
C U out there

ThaNOS E46coupe
08-03-11, 01:24
τι να πω...δεν ειχα δει το λινκ του τζιαρ μποξερ. Ευχαριστουμε για τη βοηθεια παιδια. Ενημεροτικα το αμαξι φαινεται να λειτουργει καλα. Θα παρακολουθουνται τα λαδια σε τακτα χρονικα διαστηματα για να βλεπουμε την κατασταση τους..

God
08-03-11, 01:25
το θεμα ειναι : υπαρχει περιπτωση η καθεαυτου μπιλσταιν να παραγει λαδια?

Από πρακτικής άποψης, το βρίσκω σχεδόν αδύνατον. Εδώ τα μισά λιπαντικά που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι παρασκευασμένα από τις εν λόγω εταιρίες αλλά από άλλες και είναι re-branded.

Αυτό όμως δεν πάει να πει ότι η Febi δεν λανσάρει λιπαντικό με την δική της φίρμα πάνω, έστω σε κάποιες λίγες χώρες μόνο. Απλώς, όπως είπα και πριν, ΕΓΩ δεν το έχω δει και ακούσει ποτέ και πουθενά πριν σήμερα.

E36 RULES!!
08-03-11, 01:29
Δηλαδή αλλο η Febi Bilstein, αλλο η Bilstein με τις αναρτήσεις, που νομίζω ανήκει στο Thyssenkrupp?

Η Βilstein με τα αμορτισέρ ιδρύθηκε απο τον August Bilstein βλέπω, αρα στανταρ ειναι διαφορετική.. Ε? :D

ThaNOS E46coupe
08-03-11, 01:30
θεε θα δειξει... Που ξερεις? Ισως να αξιζε τον κοπο τελικα ολη αυτη η φασαρια...παντως το μπουκαλι γραφει long life 04...ειδωμεν!!!

giannis 116
08-03-11, 17:32
Δηλαδή αλλο η Febi Bilstein, αλλο η Bilstein με τις αναρτήσεις, που νομίζω ανήκει στο Thyssenkrupp?

Η Βilstein με τα αμορτισέρ ιδρύθηκε απο τον August Bilstein βλέπω, αρα στανταρ ειναι διαφορετική.. Ε? :D

Μη λες τετοια ονοματα δημοσια στο φορουμ! :tapedshut

Μη πουν οτι εχουμε εμπλακει κι εμεις με τιποτα σκανδαλα!
(Σορυ για το εκτος θεματος!)

sotis 318IS
09-03-11, 00:43
χα χα χα ενταξει τα αφισαμε τα μαδερια κατω δηλδη αξιζει να τα κρατισω η να μη τα ξαναβαλω?

E36 RULES!!
09-03-11, 00:57
Μη λες τετοια ονοματα δημοσια στο φορουμ! :tapedshut

Μη πουν οτι εχουμε εμπλακει κι εμεις με τιποτα σκανδαλα!
(Σορυ για το εκτος θεματος!)

Μόλις googlαρα...

Δικά τους ειναι αυτα που γέρνουν???? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

giannis 116
10-03-11, 13:56
Μόλις googlαρα...

Δικά τους ειναι αυτα που γέρνουν???? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εγερναν, καποτε... Οχι πια, αλλα τους εμεινε η ρετσινιά! Καλυτερα να σου βγει το ματι που λενε!
Το μαδησαμε ομως το θεματακι του φιλου μας στα οφτοπικ!

Fairytale
10-03-11, 14:22
χα χα χα ενταξει τα αφισαμε τα μαδερια κατω δηλδη αξιζει να τα κρατισω η να μη τα ξαναβαλω?Αν ισχύουν τα περί LL04 μια χαρά λάδι είναι. Απλώς (φαντάζομαι) ότι θα πήραν σχετικά πρόσφατα την έγκριση και γιαυτό δεν είναι στον τελευταίο κατάλογο της BMW για τα LL04.
Πάντως ούτε εγώ είχα ξαναδεί λάδι κινητήρα της FEBI.
C U out there

ThaNOS E46coupe
10-03-11, 15:07
ναι νικο εχεις δικιο.μαλλον ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα.

tsambu
20-03-11, 15:08
Castrol edge 5w30 (10 e/lt)...!!!
Δεν εχω πετύχει τέτοια τιμή πουθενά... Περίεργο...
Στείλε μου πληροφορίες σε παρακαλώ...

Αγοραζω το μαμα λαδι 5-30,(Castrol δεν ειναι?) 8 ευρω το λιτρο με αποδειξη και αψογη συμπεριφορα χρονια τωρα απο γνωστο μαγαζι της Θεσσαλονικης.Οποιος θελει μεσω πμ του δινω διευθυνση, εννοειται:nod:

Nick_compact
21-03-11, 21:21
Πριν μερικές μέρες είδα κι εγώ σε ράφι μαγαζιού λάδι Febi Bilstein, με LL04 προδιαγραφή.

ThaNOS E46coupe
21-03-11, 21:39
Πριν μερικές μέρες είδα κι εγώ σε ράφο μαγαζιού λάδι Febi Bilstein, με LL04 προδιαγραφή.

Νίκο ρώτησες να μάθεις περι τίνος πρόκειται?