PDA

Επιστροφή στο Forum : "Αξιοπιστία" by the VAG salvation army (EPIC thread)


Σελίδες : 1 [2]

Dimzan
09-08-11, 23:47
http://www.youtube.com/watch?v=Or5qif80xQo

ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, μα καλά είναι δυνατόν; Ποιος γνώστης θα το πάρει το παραπάνω ρημάδι;

Αν μιλάμε για αξιοπιστία έτσι; ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ δεν κολλάει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Στέλιο μην τρελαίνεσαι θα πάει στον παράδειστο της ¶ουντι. Έχει απώτερο σχέδιο και όλα αυτά τα κάνει για να πάνε στην ανακύκλωση όλα τα VAG μέσα στην πενταετία, να γίνουν κουτάκια κόκα κόλα (στην καλύτερη) και μετά μέσω ενός τσιπ (γιατί ΟΛΑ τα VAG τσιπάρονται για πλάκα) θα καταλάβουν τον κόσμο.

εγω παντως στο δικο μου βαζω λαδι και οχι νερο :D

oldcarskickass
10-08-11, 10:12
εγω παντως στο δικο μου βαζω λαδι και οχι νερο :D

¶ρα είναι σίγουρο ότι θα αντέξει και μετά το τέλος του ηλιακού μας συστήματος.

ttjohn
10-08-11, 16:44
Πόσα θές? 1-2-3-4-10-20 πόσα??
Μοτέρ να θέλεις, όχι με τέτοιες, αλλά με καλύτερες επιδόσεις..
Πχ, μερσεντές 204 άλογα παρακαλώ, και όχι 170.. Ξέρεις 35 άλογα παραπάνω...
Ροπή ίδια, τελική 240.. ξέρεις, 10 χιλιόμετρα παραπάνω...
Ο-100?? πόσο λές?? 7,2 φίλος.. οχι χελώνα με 7,9
Κατανάλωση χμ.. 5,4.. Πόσο???? ναι 5,4..
οχι 5,7, τί ειναι τουτο?? καταστροφή του περιβάλλοντος..
Και όλα αυτά, με μικρότερο μοτέρ, 1796 κυβικά αντι για 1798..
Τι να λέμε τώρα??
Αντε μη με πιάσουν τα κέφια και γράψω για κανα 1600 με 180 άλογα...
Ετη φωτός πισω η άουντι μια ζωη..
Για πια μερσεντα μιλας??
Για BMW εχεις να μας πεις τιποτε??
Επισης
s3 του 05 1.8 220 αλογα.Αντε γεια :bananasmi

ttjohn
10-08-11, 16:48
Εσυ εχεις να μου δειξεις κανενα μοτερ αουντι/κουβαγκ απ' το 85 να δουλευει (αψογα) ακομα????:bananasmi
Εκει εχεις μεινει εσυ???Στο 85??? χαχααχαχαχααχαχχα

Dim77
10-08-11, 17:12
Για πια μερσεντα μιλας??
Για BMW εχεις να μας πεις τιποτε??
Επισης
s3 του 05 1.8 220 αλογα.Αντε γεια :bananasmi

225 άλογα.

Σπουδαίο μοτέρ.
Τότε η BMW πρόσφερε τα αντίστοιχα αυτοκίνητα της με 3λιτρο μοτέρ 231ps και υπέροχο ήχο και βελούδινη αίσθηση. (Με μισή κατανάλωση εντωμεταξύ).

Τώρα έβγαλε το νέο μοτέρ η Audi με 170ps στις 3800-6200rpm

Που σημαίνει ότι θα βγάζει λίγο παραπάνω στην πραγματικότητα (180Ps) στις 4500rpm που αρχίζει να πέφτει η πίεση.
Θα είναι προφανώς για να μη σπάει.
Καλή φάση. 170 έβγαλε η BMW από το νέο 1.6.

Τα 5.7 lt/100km έχουν πολύ πλάκα επίσης. Πολύ θα ήθελα να δούμε την πραγματική.

Είπαμε τα τούρμπο ήρθαν για άλλο λόγο...

Αν θεωρείται τεχνολογία εντωμεταξύ ο 1.8 Turbo...καλά κρασιά.
Αν θεωρείται τεχνολογία οι 1.2 8βαλβιδοι τουρμπο ΤΣΙ πάλι καλά κρασιά.

Ας είναι καλά τα περιοδικά που ταϊζονται αβέρτα από το μεγάλο γκρουπ.

Τεχνολογία φίλε ΘΑ είναι ο κινητήρας Skyactive της Mazda που έρχεται το φθινόπωρο.

Όχι τα τουρμπισμένα μοτέρ του VAG.

Υ.Γ.2. Μιλάς με άνεση για την αξιοπιστία του VAG με την ασφάλεια των μόλις 19000χλμ. Δεν έχεις πάει προφανώς ούτε για το πρώτο σερβις.

Βάλε στο αυτοκίνητο πραγματικά χιλιόμετρα και μετά ΕΛΠΙΖΩ να συνεχίσεις να έχεις την ίδια γνώμη.

Υ.Γ3. Μη μου πείς πάλι για τους πολ/στες του 116. Τα ίδια βγάζουν και οι VAG και άλλοι.
Τα χειρότερα ΔΕΝ είναι οι πολ/στες ;)

Φιλικά πάντα.

Υ.Γ4. Όταν συναντιούνται μεταξύ τους κάτοχοι VAG turbo το μόνο που συζητάνε είναι για το πόσα άλογα έφτασαν με τα προγράμματα και τα αξεσουάρ που έβαλαν. Πραγματικοί άνθρωποι της αυτοκίνησης.:smokin:

themis78
10-08-11, 19:06
Αν και δεν συμπαθώ τα vag, μήπως είμαστε υπερβολικοί απένταντι στον Γιάννη? Δηλαδή όλοι όσοι αγοράζουν vag είναι μ@λ@κες?
Πάντως από πωλήσεις πανε καλά άρα κάτι σημαίνει αυτό. Τώρα από αξιοπιστία μόνο Ιαπωνία-Κορέα μεριά. Οι υπόλοιποι βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Υ.Γ. Δε θα με χαλούσε ένα RS4!!!

rapid_fast
10-08-11, 21:10
Για πια μερσεντα μιλας??
Για BMW εχεις να μας πεις τιποτε??
Επισης
s3 του 05 1.8 220 αλογα.Αντε γεια :bananasmi
Για την C250 μιλάω..
Φυσικά έχω και για BMW να σου πω αν αντέχεις..
1500 κυβικά 1300 άλογα το 1985.. περαστικά..:search:

stelmaniac
10-08-11, 21:26
Αν και δεν συμπαθώ τα vag, μήπως είμαστε υπερβολικοί απένταντι στον Γιάννη? Δηλαδή όλοι όσοι αγοράζουν vag είναι μ@λ@κες?
Πάντως από πωλήσεις πανε καλά άρα κάτι σημαίνει αυτό. Τώρα από αξιοπιστία μόνο Ιαπωνία-Κορέα μεριά. Οι υπόλοιποι βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Υ.Γ. Δε θα με χαλούσε ένα RS4!!!

Γιατι ειμαστε υπερβολικοι φιλε μου, που ειναι η υπερβολη, που γραφτηκαν ψεμματα??
Εγω ισα-ισα βλεπω λογικες και αληθεις απαντησεις σε ενα θρεντ που φτιαχτηκε για να λοιδωρηθει η μπεμβε(και δεν ειναι πρωτη φορα) με ανουσιες κατηγοριες αφ'ενος και βλακωδεις κολακειες αφ'ετερου για μια εταιρια που επιμενει να γινει βασιλικοτερη του βασιλεως. ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...Το γκρουπ βαγκ δεν καινοτομει, αλλες εταιριες καινοτομουν...

υγ: Που ειναι ο Ευαγγελος...!!!!??
υγ2: Απο τις βλακειες που βιωνω και διαβαζω εχω χασει το χιουμορ μου...

Dim77
10-08-11, 21:28
Αν και δεν συμπαθώ τα vag, μήπως είμαστε υπερβολικοί απένταντι στον Γιάννη? Δηλαδή όλοι όσοι αγοράζουν vag είναι μ@λ@κες?
Πάντως από πωλήσεις πανε καλά άρα κάτι σημαίνει αυτό. Τώρα από αξιοπιστία μόνο Ιαπωνία-Κορέα μεριά. Οι υπόλοιποι βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Υ.Γ. Δε θα με χαλούσε ένα RS4!!!

Θέμη, δεν τα βάζουμε με τον Γιάννη.

Είναι γενικότερο το θέμα. Όποιος παίρνει VAG προσπαθεί να πείσει το σύμπαν, ότι είναι ταχύτατα, ποιοτικά, εμφανίσιμα, οικονομικά, αξιόπιστα, τέλεια κλπ κλπ...

Ενώ οι αντίστοιχες προτάσεις ειδικά από τη BMW (εδώ αυτά βλέπουμε τουλάχιστον) είναι αργά, χαλάνε, είναι απαράδεκτα κλπ...

Και η πλάκα είναι ότι δείχνεις, ότι και τα άλλα έχουν παρόμοια αν όχι περισσότερα προβλήματα και απαντούν με προσωπικές γνώμες περί ασυναρτησιών, παραπληροφόρησης κλπ...

Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλα φόρα που ασχολούνται γενικώς περί την αυτοκίνηση και όχι αποκλειστικής μάρκας.

Απλά ο Γιάννης φουντώνει, απαντάει κάπως και γίνεται λίγο έντονη η συζήτηση με στοιχεία ανάλαφρα (χιούμορ) κάποιες φορές.

Στο κάτω κάτω παιδιά, όταν ένας προσπαθεί να πείσει όλους τους άλλους σε ένα χώρο για τη γνώμη του (που δεν ασπάζονται οι άλλοι), και ανεβάζει τους τόνους, δεν φταίνε οι υπόλοιποι. Γιατί το παίρνουμε λίγο ανάποδα ότι ''τα βάζουμε με το Γιάννη''...δείτε το και ανάποδα.

rapid_fast
10-08-11, 21:38
Δηλαδή όλοι όσοι αγοράζουν vag είναι μ@λ@κες?

NAI θέλει και ρώτημα???

stelmaniac
10-08-11, 21:40
NAI θέλει και ρώτημα???

Φιλε κοψε...εισαι εριστικος.!!!:icon_pai:

rapid_fast
10-08-11, 21:54
Τι να κόψω ρε Στέλιο??
Δε βλέπεις τι γίνεται εδώ πέρα??
Εχουμε χάσει την αντικειμενικότητα, και παρουσιάζουμε το φτωχό σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ..
Αγοράζουμε σουπέρμπ και λέμε στον κόσμο οτι έχει 0-200 σε 6 δευτερόλεπτα,
οτι είναι με 160 άλογα αλλά μπορεί να πάει χωρίς καμία αλλαγή στα 5694,33..
Τραγικές καταστάσεις..
Με ξέρεις, σε ξέρω, στα έχω πει..
Σαβούρα είναι το Ε46 μπροστά στο Ε28 που είχα.. Οκ πές με κολλημένο..
Θυμάσαι που πέσατε να με φάτε τότε??
Θυμάσαι που μου λέγανε πούλα το..
Θυμάσαι τι έλεγα??
Σαβούρα το Ε46, αλλά όλα τα οχήματα της γενιάς του, είναι πολύ χειρότερα..
Θυμάσαι που έγραψα όταν ψάχναμε για αυτοκίνητο στον αδερφό μου?
Ειχαμε δει πασσάτ σεσε αουντι αλφα 4 και μερκ σε..
Και καταλήξαμε στο ινσίγκνια..
Καλώς ή κακώς, 4,8 μέτρα όχημα με τόση δύναμη και τέτοιο εξοπλισμό στην τιμή
του 1/3 απο τα άλλα, με ίδια ποιότητα με μια μερσεντές, απλά παίζει μόνο του σε
άλλο επίπεδο..
Το αν θα βγάλει ένα πυροτέχνημα η άουντι, και κάθε άουντι, δε σημαινει οτι φτιάχνει
και αυτοκίνητα της προκοπής..
Ειχαμε το 1985 αουντι 4000.. Είχε σχέση στο παραμικρό με την Ε28??
Εκανε 60.000 χιλιόμετρα και έκοψε η μηχανή στα 2 σα βούτυρο..
Η ψαλίδα παραμένει ανέπαφη, όσο ήταν, τόσο είναι..

konc
10-08-11, 22:03
NAI θέλει και ρώτημα???

Μόλις είπες μαλάκα τη μάνα μου φίλε :D

(PS1: Φυσικά και ΔΕΝ παρεξηγήθηκα και κατανοώ απόλυτα πως το εννοείς, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να μην το κάνει!)

(PS2: Έχω να πω τόοοοσα πολλά.. δυστυχώς η εμπειρία μου αρχίζει και τελειώνει σε ένα Polo N6 και σε ένα golf 5 με τα 122. Αν και έχω πραγματικά πολλά χιλιόμετρα σε αυτά τα 2, δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο και γνώστη σε vag και οι δικές μου εμπειρίες έχουν κάθε πιθανότητα να είναι απλά τυχαίες. Θα παρακαλούσα λοιπόν τους υπόλοιπους με τις ίδιες ελλιπείς γνώσεις στο θέμα να μην διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους..)

Dim77
10-08-11, 22:07
(PS2: Έχω να πω τόοοοσα πολλά.. δυστυχώς η εμπειρία μου αρχίζει και τελειώνει σε ένα Polo N6 και σε ένα golf 5 με τα 122. Αν και έχω πραγματικά πολλά χιλιόμετρα σε αυτά τα 2, δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο και γνώστη σε vag και οι δικές μου εμπειρίες έχουν κάθε πιθανότητα να είναι απλά τυχαίες. Θα παρακαλούσα λοιπόν τους υπόλοιπους με τις ίδιες ελλιπείς γνώσεις στο θέμα να μην διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους..)

Έλα πες, μη μας αφήνετε στο σκοτάδι. Πώς θα εμπλουτίσουμε τις ελλιπείς γνώσεις μας? :D

konc
10-08-11, 22:11
Έλα πες, μη μας αφήνετε στο σκοτάδι. Πώς θα εμπλουτίσουμε τις ελλιπείς γνώσεις μας? :D

Πλάκα μου κάνεις έτσι? Αναφέρομαι
1) Σε αυτούς που κάποτε είχαν οδηγήσει έναν σκαραβαίο και ο κολλητός τους έχει ένα golf και θεωρούν ότι γνωρίζουν περί vag
2) Σε αυτούς που δεν έχουν σχέση με τη μάρκα και δεν διαβάζουν τα σχετικά forums.

Προσωπικά επειδή έχω γράψει περίπου 30 και 20Κ χλμ με τα αυτοκίνητα που ανέφερα, δεν θεωρώ ότι τα συμπεράσματά μου είναι αντιπροσωπευτικά της αλήθειας και γι' αυτό δεν συμμετέχω να πω το μακρύ και το κοντό μου.

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε όσουν παρακολουθούν την αυτοκίνηση γενικά και έχουν άποψη από ικανό αριθμό παρατηρήσεων σε vag..

rapid_fast
10-08-11, 22:25
Εγώ είμαι εξπέρ να γράφω το κοντό και το μακρύ μου..
Μην ψάχνεις σε άλλα φόρουμ..
Εγώ κόντεψα να χάσω τη ζωή μου μέσα σε ένα πόλο γεμάτο χιόνια...:bananasmi
Δε χρειάζεται να ψάξουμε σε φόρα, και να φάμε τη ζωή μας στα συνεργεία..
Τα μερσεντές είναι καλύτερα αυτοκίνητα, και έχουν ανώτερη τεχνολογία..

stelmaniac
10-08-11, 22:29
Το οτι δε καταλαβες το χιουμορ μου σημαινει οτι το'χασα......δεν πειραζει, θα το ξαναβρω...

Stallion3.2
10-08-11, 22:29
Μιλαει κι η αουντι που εν ετει 1995 δεν ηξερε τη λεξη ''αεροσακος''...Αμα δεν εμπαινε στο σιχαμερο γκρουπ, ειναι σιγουρο πως σημερα θα ηταν παρελθον ως εταιρια....
Αντε ρε σταλιον, που εισαι...οι ανυπαρκτοι εχουνε μουτρα και λοιδωρουν την αλφα ρε.....!!!!

ε-ε-ερχεται........

Και απο τις διακοπές πάντα εμείς της vag είμαστε online
εννοείται...και απο διακοπές λειτουργίας κινητήρων...παραθύρων..κιβωτίων....

Απο ότι βλέπω έχεις άλφα ρομεο . Πάρε κανένα σοβαρό αμάξι πρωτα και μετα μιλάμε.
Φιλαράκι στην ίδια πρόταση το audi και alfa romeo δεν χωράει...εκτός απο την πρόταση 'η alfa romeo γελάει με την audi' οπότε δεκτόν...και επειδή είμαι πολύ παλαίουρας και τα αμάξια τα γουστάρω πραγματικά και όχι 'ιντερνετικά' και επειδή τυγχάνει να έχω οδηγήσει μερικές δεκάδες σε δρόμους και πίστες και δεν 'έχω ακούσει' απο τρίτους και γιατί σκαμπάζω απο ιστορία να σου κάνω ένα μαθηματάκι για το τι εστί alfa romeo και τι audi:
Η alfa romeo λοιπόν υπάρχει εδώ και 100 χρόνια. έχει κερδίσει το πρώτο πρωτάθλημα F1 αλλά και αμέτρητα GP προπολεμικά. έχει κερδίσει LeMans. έχει κερδίσει αμέτρητους αγώνες αντοχής. έχει κερδίσει το IMSA στην Αμερική. και έχει ΚΥΡΙΑΡΧΙΣΕΙ (νομίζω ότι σε αυτό το είδος ΜΟΝΟ η bmw μπορεί να σταθεί δίπλα της) σε Παγκόσμια και Ευρωπαικά Πρωταθλήματα τουρισμού απο την εποχή της giulia μέχρι την 156..... έχει εφαρμόσει αμέτρητες πατέντες και γενικά ήταν πάντα προτοπώρα εταιρία, ακόμα και την εποχή της μεγάλης κρίσης της (δεκαετία του '80)...αλλά τι να σου λέω τώρα που υποστηρίζεις μια εταιρία που έννοιες όπως: ανεξάρτητη ανάρτηση,ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων,ενεργά αεροδυναμικά βοηθήματα,τετραπίστονα φρένα αλλά και ...επιδόσεις τα ανακάλυψε πριν απο μια δεκαετία! άντε να σου κάνω μια ελαφρά επανάληψη:
alfa romeo δεκαετία του 60:
http://www.imcdb.org/i183367.jpg
audi δεκαετία του 60:
http://a2.l3-images.myspacecdn.com/images01/123/3ea5b13807fc45ddb5b9bcf4c29e678c/l.jpg
Coupe':
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/Audi_coupe_2_v_sst.jpg
http://www.motorbase.com/pictures/contributions/20000828/20000315/std_1986_Alfa_Romeo_Alfetta_GTV6_2,5-1-mwb-.jpg
κλπ κλπ κλπ..βαριέμαι να στα λέω ένα-ένα.... που ήταν η audi πριν το πρώτο Α4? το 'αυγό' 80άρι με τα 90ps απο 1.8lt? χαχαχαχαχα! η ροπή του 20vt έκανε μάγκα την audi και όλο το vag στους κοντράκηδες που όμως μόλις έφταναν στην πρώτη στροφή...έκοβαν για να περάσουν οι GTV v6tb που άναβαν φώτα...έλεος! έχεις δει την πίσω ανάρτηση απο GTV/Spider να πάθεις έμφραγμα...ούτε το R8 που λέει ο λόγος δεν είναι τόσο ψαγμένο... διπλά ψαλίδια σε χάτσμπακ? μα τι λες τώρα...δεν γίνονται αυτά..τετρακίνησημε 3 διαφορικά κάτω απο τα 90χιλιάρικα? μα τι λες τώρα......τετραπίστονα? μα τι περιγράφω? κάνα homologation special?

Όσο για τα 160 άλογα σορρυ είχα μόνο 44 χηνες να διάθεσω για αμάξι που στην πορεία επιδη το ταιζα καλα έγινε 235 άλογα .

και το περηφανέυσαι?χαχαχαχαχαχαχα! έδωκες ΣΑΡΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΑχιλάρικα για ένα golf coupe με 160 άλογα+κάνα χιλιάρικο για πρόγραμμα να πιάσεις τα 235?Παναγιά μου....ευκαιρία! χαχαχαχαχαχα.

και κάτι άλλο γιατί ανέφερες τα 'σοβαρά αμάξια', ασχολούμαι με alfa romeo εντατικά απο το 2000 και έχοντας τριβή με δεκάδες ιδιοκτήτες ΠΟΤΕ δεν είχαμε σπασμένα ΜΑΜΑ μοτέρ....ΠΟΤΕ δεν έπεσαν παράθυρα μες την πόρτα....ΠΟΤΕ δεν κόλλησε κανένα selespeed εν κινήσει....τριξίματα? ναι...καμμιά καμμένη λάμπα? ναι....μερικά μοτέρ που καίγανε σχεδόν 1λτ στα 1000χλμ...ναι, αλλά ΔΕΝ ΕΣΠΑΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΤΑ VW ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ALFA ROMEO.....και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ στρίβανε και φρενάρανε υποδειγματικά. εσύ τώρα θες να μιλήσεις για μια εταιρία που βάζει τα μοτέρ διαμήκης σε πλαίσια vw που σχεδιάστηκαν για εγκάρσια τοποθέτηση και γι'αυτό είχαν πολύ μεγάλη συγκέντροση βάρους μπροστά απο τον μπροστινό άξονα... ακόμα και τα quattro υποστροφικά ήταν, φαντάσου τις προσθιοκίνητες εκδόσεις....στρώσατε μόλις πριν απο 5-10 χρόνια και μιλάτε..... τι να πουν οι Γάλλοι? τι να πούν οι BMW?

απο την όλη κριτική εξαιρώ τα Ur-quattro και τα διάφορα RS που είναι πραγματικά άξια αυτοκίνητα....

rapid_fast
10-08-11, 22:32
Το οτι δε καταλαβες το χιουμορ μου σημαινει οτι το'χασα......δεν πειραζει, θα το ξαναβρω...

Δε σημαίνει οτι το έχασες ρε, είμαι κουρασμένος και το έχασα εγω...
Συγγνώμη σου ζητώ...:bugeye:

stelmaniac
10-08-11, 22:37
χαχαχχαα....ελεος ρε χαμινια....μονος του ειναι ο αμοιρος ο τιτιγιαννης....σε ποιον να πρωτοαπαντησει παλιοκωθωνια.???

Dim77
10-08-11, 22:52
Έδωσε ρεσιτάλ ο Σταλιον.

Stallion3.2
10-08-11, 23:09
Παρτε τεχνολογια παιδες απο 1800cc :
http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/?aid=138762
Και επισημενω οτι δεν παω να μειωσω την BMW απλα δειχνω κατι καλο που βγηκε απο τους γερμανους της audi.

τρομερή επίδοση...μιλάμε για επίδειξη όχι δύναμης αλλά ΕΞΟΥΙΑΣ...ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ! ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ 170 ΚΑΒΑΛΑΡΗΔΕΣ ΤΗΣ ΚΩΛΑΣΕΩΣ! ρε σας έβαλαν ένα σεσουαρ να γυρνάει απο χαμηλά και να αποδόσει σαν diesel και χαρήκατε... ε λοιπόν σου έχω ένα νεο: τα diesel (και τα όμοιας απόδοσης vag) ψηλά ΨΩΦΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ! και όσων αφορά την κατανάλωση είμαι σίγουρος πως και αυτή πλασματική θα είναι, όπως σε ΟΛΑ τα turbo... έτσι για την ιστορία τράβα δες τα specs του 1.75tbi που η ΒΑΣΙΚΗ του έκδοση είναι 200ps, η σπορτιφ 235 και αναμένονται και άλλα steps αν δεν προλάβει να έρθει στην παραγωγή το νέο 2.0tbi με multiair (ξέρεις..αυτή η βλακεία που καταργεί τον εκκεντροφόρο εισαγωγής και την πεταλούδα και μελλοντικά θα είναι ΚΑΙ στον εξαγωγής κάνοντας το μοτέρ camless και με ΑΠΕΙΡΕΣ δυανατότητες ρύθμισης). και κάτι τελευταίο γιατί έτσι....ακόμα γελάμε με ένα φίλο μου που κατεβαίναμε απο Θεσ/νικη με μια mito με πρόγραμμα που κέρναγε...ευθείες σε ένα μπλε τσιρότο tsi με αυτοκόλλητο sciroccoclub

ditris
11-08-11, 00:39
1)τρομερή επίδοση...μιλάμε για επίδειξη όχι δύναμης αλλά ΕΞΟΥΙΑΣ...ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ! ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ 170 ΚΑΒΑΛΑΡΗΔΕΣ ΤΗΣ ΚΩΛΑΣΕΩΣ! ρε σας έβαλαν ένα σεσουαρ να γυρνάει απο χαμηλά και να αποδόσει σαν diesel και χαρήκατε... ε λοιπόν σου έχω ένα νεο: τα diesel (και τα όμοιας απόδοσης vag) ψηλά ΨΩΦΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ!
2)και κάτι τελευταίο γιατί έτσι....ακόμα γελάμε με ένα φίλο μου που κατεβαίναμε απο Θεσ/νικη με μια mito με πρόγραμμα που κέρναγε...ευθείες σε ένα μπλε τσιρότο tsi με αυτοκόλλητο sciroccoclub

Ξέρεις λές αρκετά σωστά πράματα αλλά πετάς κ κατι...να μην τα χαρακτηρισω!Όλα τα τούρμπο ψηλά "ψοφάνε"...δεν είναι ατμόσφαιρα......αυτό δεν λέει κάτι!κ τα honda s2000 απο την άλλη πριν τις 6500rpm σέρνονται αλλα μετά γαζώνουν...τι να λέει? Δεν είναι καλά?Δεν το νομίζω.Εξάλλου όλα τα αυτοκινητα έχουν ωφέλιμο φάσμα λειτουργίας κ δεν μετρά το max της ισχύος μόνο οπως νομιζει η πλειοψηφία αλλα ναχει "γεματες" καμπυλες ισχύος-ροπής!
2)Μη βγάλουμε κ τα σιρόκο(τσιρότο όπως λες!) ψοφήμια ή άσχημα αυτοκίνητα!Αμαξάρες είναι!Κ μια χαρά πυροβολούν στο δρόμο..κ με revo program ή καλό προσεκτικό tunning(ασχολούνται πολλοί βελτιωτές μαζί τους) γαζώνουν όπως όλα τα group vag...κ η αξιοπιστία τους παραμένει!Για το δε alfa romeo tuning...μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού οι σωστοί βελτιωτές..όσο για την αξιοπιστίας των βελτιωμένων...κλάσης κατώτερη!
Υ.Γ φιλικά πάντα....ούτε σου την λέω ούτε υποστηρίζω κανέναν..απλά θέλω κ μου αρέσει ναλέω τα πράματα με το όνομα τους:bullhorn:

rapid_fast
11-08-11, 05:11
Ξέρεις λές αρκετά σωστά πράματα αλλά πετάς κ κατι...να μην τα χαρακτηρισω!Όλα τα τούρμπο ψηλά "ψοφάνε"...δεν είναι ατμόσφαιρα......αυτό δεν λέει κάτι!κ τα honda s2000 απο την άλλη πριν τις 6500rpm σέρνονται αλλα μετά γαζώνουν...τι να λέει? Δεν είναι καλά?Δεν το νομίζω.Εξάλλου όλα τα αυτοκινητα έχουν ωφέλιμο φάσμα λειτουργίας κ δεν μετρά το max της ισχύος μόνο οπως νομιζει η πλειοψηφία αλλα ναχει "γεματες" καμπυλες ισχύος-ροπής!
2)Μη βγάλουμε κ τα σιρόκο(τσιρότο όπως λες!) ψοφήμια ή άσχημα αυτοκίνητα!Αμαξάρες είναι!Κ μια χαρά πυροβολούν στο δρόμο..κ με revo program ή καλό προσεκτικό tunning(ασχολούνται πολλοί βελτιωτές μαζί τους) γαζώνουν όπως όλα τα group vag...κ η αξιοπιστία τους παραμένει!Για το δε alfa romeo tuning...μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού οι σωστοί βελτιωτές..όσο για την αξιοπιστίας των βελτιωμένων...κλάσης κατώτερη!
Υ.Γ φιλικά πάντα....ούτε σου την λέω ούτε υποστηρίζω κανέναν..απλά θέλω κ μου αρέσει ναλέω τα πράματα με το όνομα τους:bullhorn:
Δίκιο έχεις,
αλλά για να πετύχεις χαμηλά καυσαέρια, δεν μπορείς να γαζώνεις μόνο πάνω,
και πρέπει να έχεις την περισσότερη δυνατή ροπή στις χαμηλότερες δυνατές στροφές
με την μικρότερη δυνατή διακύμανση..
Με διαφορετικό τρόπο λειτουργεί ένα εργοστάσιο απο έναν βελτιωτή...

ttjohn
11-08-11, 08:25
Επιδη γράφτηκαν άπειρα και βαριεμαι να απανταω έναν προς έναν θα πω ότι μερικοί απο σας βγάζουν ένα κόμπλεξ απέναντι στην Audi που τα τελευταία χρόνια βγάζει πολυ όμορφα αμάξια και δυνατά και αυτο δεν το λέω εγω το λέει όλος ο Κοσμοσ το λένε οι πωλήσεις . Οι απαντήσεις μερικών είναι παιδιού 15 χρόνων όταν τότε υποστηρηζαμε αυτο που έχουμε και όλα τα αλλα μαπα . Ανάφερα ένα μοτέρ που έβγαλε η Audi που απο παντού δέχεται συνχαρητηρια και μου λέτε μερικοί για το 85 μετα απο 5 χρόνια δεν θα υπάρχει για μερσεντες και διάφορα αλλα κουφα . Ξεκοληστε δεν προσπαθώ να βγάλω τα Audi τα τοπ γιατί πιστεύω ότι 4 μάρκες είναι τοπ σήμερα και όχι μια .. BMW mersedes Audi porshe .
Επίσης η BMW σαν αρχή έβγαλε τουρμπο μοτέρ με λίγα σχετικά άλογα . Στα επόμενα χρόνια συγουρα θα τα εξελιξει και θα δούμε πολυ ενδιαφέροντα μοτέρ . Αυτα κάνει ο ανταγωνισμός .
Επίσης μετα απο χρόνια αν θα μπορέσω να αλλάξω το αμάξι μου ανάμεσα σε BMW και Audi θα παίξω.

BMW Power
11-08-11, 08:55
Όποιος θεωρεί τεχνολογικό επίτευγμα το να τουρμπήσει ένα πολύ απλό μοτέρ είναι απλά αδαής.

rapid_fast
11-08-11, 09:22
Επιδη γράφτηκαν άπειρα και βαριεμαι να απανταω έναν προς έναν θα πω ότι μερικοί απο σας βγάζουν ένα κόμπλεξ απέναντι στην Audi που τα τελευταία χρόνια βγάζει πολυ όμορφα αμάξια και δυνατά και αυτο δεν το λέω εγω το λέει όλος ο Κοσμοσ το λένε οι πωλήσεις . Οι απαντήσεις μερικών είναι παιδιού 15 χρόνων όταν τότε υποστηρηζαμε αυτο που έχουμε και όλα τα αλλα μαπα . Ανάφερα ένα μοτέρ που έβγαλε η Audi που απο παντού δέχεται συνχαρητηρια και μου λέτε μερικοί για το 85 μετα απο 5 χρόνια δεν θα υπάρχει για μερσεντες και διάφορα αλλα κουφα . Ξεκοληστε δεν προσπαθώ να βγάλω τα Audi τα τοπ γιατί πιστεύω ότι 4 μάρκες είναι τοπ σήμερα και όχι μια .. BMW mersedes Audi porshe .
Επίσης η BMW σαν αρχή έβγαλε τουρμπο μοτέρ με λίγα σχετικά άλογα . Στα επόμενα χρόνια συγουρα θα τα εξελιξει και θα δούμε πολυ ενδιαφέροντα μοτέρ . Αυτα κάνει ο ανταγωνισμός .
Επίσης μετα απο χρόνια αν θα μπορέσω να αλλάξω το αμάξι μου ανάμεσα σε BMW και Audi θα παίξω.
Εγώ απαντάω σαν παιδί 15 χρονων!!!
Εδώ είμαι..
Ζήτησες ΕΝΑΝ κινητήρα σαν του άουντι, με παρόμοιες επιδόσεις, παρουσιάζοντας τον
μοναδικό αξεπέραστο οικονομικό γρήγορο και τεχνολογικό θαυμα..
Σου προσέφερα έναν ιδιου κυβισμού, και ανώτερης κατηγορίας σε όλα τα θέματα..
Και σαν μπαλαντέρ, σου έβαλα και έναν 1600 που πάλι ειναι ανώτερος..
Δεν γίνεται να βάλεις ένα άουντι στα τοπ, δεν ειναι ούτε λογικό, ούτε στέκει τεχνολογικά..
Τεχνολογικά στέκει όμως απο το 1993 και μετά, και προκύπτει και απο μετρήσεις,
πως ενα απλο πισωκίνητο BMW μπορεί να στρίψει με περισσότερα χιλιόμετρα ή πλευρικά G αν θές, σε σχέση με ένα τετρακίνητο άουντι κουάτρο, με ιδιες διαστάσεις ελαστικών...
Εμένα αυτό μου λέει οτι κάποιοι σχεδιάζουν και δοκιμάζουν αναρτήσεις, ενώ κάποιοι άλλοι τα έχουν φορτώσει στα κοκόρια και πουλάνε λόγια..
Οσο και να επιμένουμε, οσα και να γράψουμε, όσα και να νομίζουμε, το κουάτρο δεν στρίβει καλύτερα απο πισωκούνα..

Stallion3.2
11-08-11, 09:28
Ξέρεις λές αρκετά σωστά πράματα αλλά πετάς κ κατι...να μην τα χαρακτηρισω!Όλα τα τούρμπο ψηλά "ψοφάνε"...δεν είναι ατμόσφαιρα......αυτό δεν λέει κάτι!κ τα honda s2000 απο την άλλη πριν τις 6500rpm σέρνονται αλλα μετά γαζώνουν...τι να λέει? Δεν είναι καλά?Δεν το νομίζω.Εξάλλου όλα τα αυτοκινητα έχουν ωφέλιμο φάσμα λειτουργίας κ δεν μετρά το max της ισχύος μόνο οπως νομιζει η πλειοψηφία αλλα ναχει "γεματες" καμπυλες ισχύος-ροπής!
To Honda S2000 (απο τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα ever) φτιάχτηκε για ένα και μόνο σκοπό: την ικανοποιήση των ενθουσιοδών οδηγών, γι'αυτό και έχει ένα Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο μοτέρ που ο μοναδικός τρόπος να αποδώσει 240άλογα είναι να στροφάρει στον Θεό, εκεί ακριβώς που θα θέλει ο οδηγός...λυσσάει και πάνω που ένα άλλο θα είχε τερματίσει αυτό σηκώνει άλλες 2/3χιλ στροφές...μου θυμίζε σε αναλογία την σχέση που είχαν τα bialbero των giulia GTA σε σχέση με τα μοτέρ του τότε ανταγωνισμού. όλα όμως έχουν την αναλογία και όλα είναι σχετικά: επειδή λοιπόν βρίσκει θέση σε ένα αυτοκίνητο επιδόσεων είναι εξαιρετικό, αν όμως ήταν κάτω απο το καπό ενός accord θα ήταν λίαν επιεικώς απαράδεκτος.. και ερχόμαστε στα 1.8λτ με όλη την τρελλή ιπποδύναμη σε πολύ χαμηλές στροφές, σκέτη απάτη! είναι έτσι ρυθμιζμένο ώστε να μπορέι να ταιριάξει με τις διαδρομές λεοφωρείου ΚΤΕΛ και να χαμηλώσει τον μ.ο. των ρύπων (αυτό όπου όλοι κυνηγάνε την Fiat τα τελευταία χρόνια, με την Ferrari/Maserati μέσα)... για φαντάσου να είσαι σε ένα επαρχιακό δρόμο (Τρίπολη-Καλαμάτα πχ) και να κινήσει με 6η όταν θα θές να περάσεις 1-2 φορτηγά... στην αρχή θα φύγεις ρουκέτα και μετά....μετά θα σου μείνουν 1.8 λιτρα με συμπίεση turbάτου, 2τόνοι και το κλίμα.. είναι αυτό σωστό και γραμμικό μοτέρ? ρε θα τρελλαθούμε εντελώς! αυτό είναι μοτέρ για βενζινοκίνητο ταξί και για την γιαγιά μου που δεν θα τον ξεζουμήσουν ποτέ!

2)Μη βγάλουμε κ τα σιρόκο(τσιρότο όπως λες!) ψοφήμια ή άσχημα αυτοκίνητα!Αμαξάρες είναι!Κ μια χαρά πυροβολούν στο δρόμο..κ με revo program ή καλό προσεκτικό tunning(ασχολούνται πολλοί βελτιωτές μαζί τους) γαζώνουν όπως όλα τα group vag...κ η αξιοπιστία τους παραμένει!Για το δε alfa romeo tuning...μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού οι σωστοί βελτιωτές..όσο για την αξιοπιστίας των βελτιωμένων...κλάσης κατώτερη!
Υ.Γ φιλικά πάντα....ούτε σου την λέω ούτε υποστηρίζω κανέναν..απλά θέλω κ μου αρέσει ναλέω τα πράματα με το όνομα τους:bullhorn:

όντως με το tuning των alfa romeo ασχολούνταν πολύ λίγοι..τώρα έχουν βρεί ενδιαφέρων και άλλοι και η αλήθεια είναι ότι η φήμη της αξιοπιστίας αμαυρώθηκε πολύ και απο τους μαστροχαλαστές που μετά τους έφταιγε το εργοστάσιο. αλλά επαναλαμβάνω: τα εργοστάσια, ΟΛΑ, το tuning το έχουν χεσμένο..κανείς δεν βγάζει ένα μοτέρ με σκοπό να του το βελτιώσουν άλλοι, με εξαίρεση την vw που με τον twincharger των 160 ίππων τελικά είχε κάνει χειρότερη δουλειά απο την abt και με το μαμά πρόγραμμα είναι επιρρεπή και με το βελτιωμένο (με όλη την έννοια της λέξης) κάπως πιο safe μόνο στη χώρα του Σκαραβαίου το γνωρίζουν.

Stallion3.2
11-08-11, 10:03
Επιδη γράφτηκαν άπειρα και βαριεμαι να απανταω έναν προς έναν θα πω ότι μερικοί απο σας βγάζουν ένα κόμπλεξ απέναντι στην Audi που τα τελευταία χρόνια βγάζει πολυ όμορφα αμάξια και δυνατά και αυτο δεν το λέω εγω το λέει όλος ο Κοσμοσ το λένε οι πωλήσεις . Οι απαντήσεις μερικών είναι παιδιού 15 χρόνων όταν τότε υποστηρηζαμε αυτο που έχουμε και όλα τα αλλα μαπα.
όχι...να απαντήσεις, έτσι όταν γίνω 18 σε τρία χρόνια να ξέρω ποιό vw και με ποιό σήμα να πάρω, γιατί ο μόνο τρόπος να έχω σοβαρό αμάξι θα είναι να πάρω vag και αν γίνεται με τον 1.8 turbo των 125 ίππων, μπουχαχαχα τον είχα ξεχάσει αυτόν..... τεκμήρια έχεις?ρίξ΄τα στο τραπέζι.
Ανάφερα ένα μοτέρ που έβγαλε η Audi που απο παντού δέχεται συνχαρητηρια και μου λέτε μερικοί για το 85 μετα απο 5 χρόνια δεν θα υπάρχει για μερσεντες και διάφορα αλλα κουφα.
απο ποιόν? απο το auto motor und sport? κα'εμέ όπου εμπλέκονται δημοσιογράφοι και εκδοτικοί οίκοι που ζουν απο διαφημιστικά πακέτα κράτα πολύ, μα πάρα πολύ μικρό καλάθι...ούτε το coty και ούτε το engine of the year είναι 100%αξιοπίστοι θεσμοί

Ξεκοληστε δεν προσπαθώ να βγάλω τα Audi τα τοπ γιατί πιστεύω ότι 4 μάρκες είναι τοπ σήμερα και όχι μια .. BMW mersedes Audi porshe .
Επίσης η BMW σαν αρχή έβγαλε τουρμπο μοτέρ με λίγα σχετικά άλογα . Στα επόμενα χρόνια συγουρα θα τα εξελιξει και θα δούμε πολυ ενδιαφέροντα μοτέρ . Αυτα κάνει ο ανταγωνισμός.
Επίσης μετα απο χρόνια αν θα μπορέσω να αλλάξω το αμάξι μου ανάμεσα σε BMW και Audi θα παίξω.

1-http://sarweb.org/media/images/membership_lecture_buddhist_economics/membership_lecture_buddhist_economics_l.jpg
2-mercedes, porsche
3-Lamborghini? αυτή θε έπρεπε να είναι η θεά σας! το κουφαίο αμάξι του vag (το βρήκα τι είναι το R8....δεν είναι το golf των supercars, είναι το exeo...) είναι μια gallardo με άλλο κουστούμι και μάλιστα 100% lamborghini αφού οι gallardo και murcielago ήταν ήδη έτοιμες απο πριν την εξαγορά, η πρώτη under vag lambo είναι η aventador και απ'ότι διαβάζω πρόκειτε για ένα μεγάλο, γρήγορο audi...πάει και αυτή!

nik200
11-08-11, 11:00
ειχα μια ακομα προσφατη εμπειρια απο group vag...και θα την πω για να τσαντισω τον φιλο stallion...!!!


λοιπον χτες ετυχε να μπω σε ενα skoda fabia tsi 1.2lt 105hp..το αμαξι ακομα αστρωτο καθως ειχε 900χιλ...καθομασταν 4 γαιδουρια παρα πολυ ανετα μεσα...και το αμαξι πραγματικα τραβαγε...εβαζες 4η η και 5η..με πολυ χαμηλες στροφες (1500rpm!!) και πραγματι οχι δεν lagare οχι δεν ζοριζοταν..απλα αγογγυστα εδινε ανετα..πηγαμε μια αρκετα μεγαλη βολτα και το αμαξι εκαψε..5 ευρω max..

και εμεις εδω τωρα καθομαστε και διυλιζουμε τον κωνωπα..αν εχει αισθηση το τιμονι και κατι αλλα..το fabiaki παρα πολυ τιμιο για τα λεφτα του..οικονομικοτατο..και με ποιοτητα που πριν 15 χρονια το golf 3 μου ουτε κατα διανοια ειχε..και το golf ειχε απο τα πιο ποιοτικα εσωτερικα τοτε..για εξοπλισμο δεν το συζητω..και ολα αυτα με 13-14 χιλιαρικα..λες και ο μικροαστος που θελει ενα αμαξακι να κανει την δουλεια του θελει τιποτα παραπανω..

το αμαξακι εν ολιγοις δεν υστερουσε πουθενα..και εκει παταει η vw...και γιαυτο ξεπουλαει..ναι και εγω θα επαιρνα ενα bmw η μια alfa για να με καλυψει καλυτερα σαν οδηγο..αλλα αν θελω κατι οικονομικο-ποιοτικο-με γκαζι να προσπερασω..και φορολογια 1.2λτ..γιατι να παρω κατι αλλο???αντε να επαιρνα το polo που ειναι πιο ωραιο απο εξω..και λιγο μεσα..αλλα μεχρι εκει...

Dim77
11-08-11, 11:47
ειχα μια ακομα προσφατη εμπειρια απο group vag...και θα την πω για να τσαντισω τον φιλο stallion...!!!


λοιπον χτες ετυχε να μπω σε ενα skoda fabia tsi 1.2lt 105hp..το αμαξι ακομα αστρωτο καθως ειχε 900χιλ...καθομασταν 4 γαιδουρια παρα πολυ ανετα μεσα...και το αμαξι πραγματικα τραβαγε...εβαζες 4η η και 5η..με πολυ χαμηλες στροφες (1500rpm!!) και πραγματι οχι δεν lagare οχι δεν ζοριζοταν..απλα αγογγυστα εδινε ανετα..πηγαμε μια αρκετα μεγαλη βολτα και το αμαξι εκαψε..5 ευρω max..

και εμεις εδω τωρα καθομαστε και διυλιζουμε τον κωνωπα..αν εχει αισθηση το τιμονι και κατι αλλα..το fabiaki παρα πολυ τιμιο για τα λεφτα του..οικονομικοτατο..και με ποιοτητα που πριν 15 χρονια το golf 3 μου ουτε κατα διανοια ειχε..και το golf ειχε απο τα πιο ποιοτικα εσωτερικα τοτε..για εξοπλισμο δεν το συζητω..και ολα αυτα με 13-14 χιλιαρικα..λες και ο μικροαστος που θελει ενα αμαξακι να κανει την δουλεια του θελει τιποτα παραπανω..

το αμαξακι εν ολιγοις δεν υστερουσε πουθενα..και εκει παταει η vw...και γιαυτο ξεπουλαει..ναι και εγω θα επαιρνα ενα bmw η μια alfa για να με καλυψει καλυτερα σαν οδηγο..αλλα αν θελω κατι οικονομικο-ποιοτικο-με γκαζι να προσπερασω..και φορολογια 1.2λτ..γιατι να παρω κατι αλλο???αντε να επαιρνα το polo που ειναι πιο ωραιο απο εξω..και λιγο μεσα..αλλα μεχρι εκει...

Ωπα Νίκο. Κάτσε. Πόσο κάνει το τίμιο Fabia? 15000? (το πόλο ξεκινάει από 15200)
Συγνώμη, αλλά το αυξημένο κόστος συντήρησης συν η ΣΙΓΟΥΡΑ μειωμένη διάρκεια ζωής τελικά δεν δικαιολογούν την απόλαυση του τραβήγματος. (Από 8βάλβιδο τουρμπισμένο μοτέρ). Το μοτέρ αυτό το προσφέρουν σαν βασική έκδοση από ότι μου είπε γνωστός που πήγε να πάρει Fabia (από 9900 που έλεγε η διαφήμιση) και του είπαν 16000 γιατί βγαίνει μόνο το ΤΣι...

Ένα micra 1.2 (παράδειγμα) τραβάει μια χαρά με το σωστό του κλιμακωμένο κιβώτιο και όχι με το κιβώτιο 3λιτρης Mercedes που θα έχει το Tsi (κατεβάζεις και καμμιά ταχύτητα να μη βαριόμαστε κιόλας) και θα σας έκαιγε 4 ευρώ στη βόλτα. Και θα κράταγε και 300.000 παραπάνω από το TSi.

Αλλά εμείς τα φανταζόμαστε αυτά.
Όταν έρθει η ώρα των προβλημάτων πάντως και των αλλαγμένων μοτέρ/σασμάν κλπ...όλοι λένε ''είχα πρόγραμμα''....

Και εγώ έχω πρόγραμμα και δε σπάει με τίποτα...και τραβάει και από τις 1100rpm.


Έφτασε ο κόσμος πλέον να θεωρεί τίμια τα αυτοκίνητα πόλης με 15-16000 ευρώ επειδή έχουν δυνατό μοτέρ.

Ας είχαν τα ''κότσια'' όπως οι Ιάπωνες που ακόμα εξελίσσουν κινητήρες χωρίς τουρμπο πραγματικά οικονομικούς και φειδωλούς σε συντήρηση για τα μικρά τους αυτοκίνητα τουλάχιστον.

Όσο για την οικονομία, πραγματικά παιδιά, μη γελιόμαστε...το ότι κάψαμε λίγο σε μια βόλτα (με το σασμάν των 50kmh/1000rpm στην τελευταία σχέση) δεν είναι οικονομία. Με το αντίστοιχο ατμοσφαιρικό θα κάψεις λιγότερο (και ας έχει ωραία κλιμακωμένο σφικτό σασμάν).

Η οικονομία των νεο-τούρμπο οφείλεται κυρίως στο σασμάν από Lincoln Town Car (ή κάτι αντίστοιχο θεόμακρο).

nik200
11-08-11, 12:18
Ωπα Νίκο. Κάτσε. Πόσο κάνει το τίμιο Fabia? 15000? (το πόλο ξεκινάει από 15200)
Συγνώμη, αλλά το αυξημένο κόστος συντήρησης συν η ΣΙΓΟΥΡΑ μειωμένη διάρκεια ζωής τελικά δεν δικαιολογούν την απόλαυση του τραβήγματος. (Από 8βάλβιδο τουρμπισμένο μοτέρ). Το μοτέρ αυτό το προσφέρουν σαν βασική έκδοση από ότι μου είπε γνωστός που πήγε να πάρει Fabia (από 9900 που έλεγε η διαφήμιση) και του είπαν 16000 γιατί βγαίνει μόνο το ΤΣι...

Ένα micra 1.2 (παράδειγμα) τραβάει μια χαρά με το σωστό του κλιμακωμένο κιβώτιο και όχι με το κιβώτιο 3λιτρης Mercedes που θα έχει το Tsi (κατεβάζεις και καμμιά ταχύτητα να μη βαριόμαστε κιόλας) και θα σας έκαιγε 4 ευρώ στη βόλτα. Και θα κράταγε και 300.000 παραπάνω από το TSi.

Αλλά εμείς τα φανταζόμαστε αυτά.
Όταν έρθει η ώρα των προβλημάτων πάντως και των αλλαγμένων μοτέρ/σασμάν κλπ...όλοι λένε ''είχα πρόγραμμα''....

Και εγώ έχω πρόγραμμα και δε σπάει με τίποτα...και τραβάει και από τις 1100rpm.


Έφτασε ο κόσμος πλέον να θεωρεί τίμια τα αυτοκίνητα πόλης με 15-16000 ευρώ επειδή έχουν δυνατό μοτέρ.

Ας είχαν τα ''κότσια'' όπως οι Ιάπωνες που ακόμα εξελίσσουν κινητήρες χωρίς τουρμπο πραγματικά οικονομικούς και φειδωλούς σε συντήρηση για τα μικρά τους αυτοκίνητα τουλάχιστον.

Όσο για την οικονομία, πραγματικά παιδιά, μη γελιόμαστε...το ότι κάψαμε λίγο σε μια βόλτα (με το σασμάν των 50kmh/1000rpm στην τελευταία σχέση) δεν είναι οικονομία. Με το αντίστοιχο ατμοσφαιρικό θα κάψεις λιγότερο (και ας έχει ωραία κλιμακωμένο σφικτό σασμάν).

Η οικονομία των νεο-τούρμπο οφείλεται κυρίως στο σασμάν από Lincoln Town Car (ή κάτι αντίστοιχο θεόμακρο).

μου φαινεται ο φιλος το πηρε πριν απο κανα εξαμηνο και βγηκε κανα 13.500ευρα..ειχαν καποια προσφορα τοτε..

το micra..επειδη ετυχε να το εχω νοικιασει πριν 2 χρονια σε νησι..και ηταν καινουργιο..πραγματι πολυ καλο..αλλα καμια σχεση σε τραβηγμα..και πολυ πιο ευρυχωρο το fabia..και πιο αυτοκινητο..το micra πολυ πιτσιρικι..σε ολα του..για να εξηγησω το micra για να προσπερασει ηθελε απο 4000rpm και πανω..αν και στροφαρε πολυ ομορφα!!!αυτο εδω που ειναι και πιο βαρυ..με 2000-2500 προσπερνας..

προς θεου φιλε dim..δεν ανακαλυψε τον τροχο η vw...οι ιαπωνες πραγματι ειναι μανουλες στα μικρα..αλλα πηγαινε ταξιδι και ειναι μαπα...τωρα τελευταια στριβουν και αυτα ικανοποιητικα..και το micra πολυ καλο και σε αυτο..απλα η αισθηση του fabia-polo κτλ ειναι οτι παιρνεις πολυ καλυτερο αμαξι..

εμενα με ξερεις...εγω εχω λατρεια στα παλια αμαξια και σεβομαι ιαπωνες οσο τιποτα στα μικρα..παλι σε νησι...ειχα νοικιασει ενα starlet (το πρωτο μετα το πισωκινητο..το τετραγωνο)...ηταν χιλιαρακι..με ενα διπλο..πριν απο 3 χρονια..ημασταν παλι 3 γαιδουρια..και το αμαξι τραβαγε μια χαρουλα..παρα τα 500000χιλ..στην πλατη του!!!και ηταν και εξισου νευρικο με το micra!!!!αυτο το αμαξι πραγματι του αξιζε η επιτυχια...και οχι σαν κατι μλκιες του σημερα auris και δεν συμαζευεται.......

για το σασμαν που λες..συμφωνω..αν και εγω θεωρω οτι γενικα το να χει ενα αμαξι κλειστο σασμαν..ειναι για να καλυψει τις αδυναμιες του μοτερ...και ειναι και ενας απο τους λογους που σεβομαι ιαπωνες που παντα ειχαν μακρυες σχεσεις...αρα με το μακρυ σασμαν δεν κολακευει η vw (και η καθε vw ξεκαθαριζω) τα μοτερ της..

υγ1...φιλε dim..παντα χαιρομαι να μιλαω μαζι σου..γιατι εισαι "ωραιος" σαν συνομιλητης..και η κουβεντουλα παντα εχει νοημα!τα κολλημενα μυαλα δεν μπορω...πας μη alfa βαρβαρος κτλ κτλ..χιιχιχιχιχιχιιχ

υγ2...για να φουντωσω και λιγο τον stallion (παντα με χιουμοριστικη διαθεση!!)..ρε alfistes αν μιλατε εσεις..αυτοι με τα ferrari τι πρεπει να πουν??????

Dim77
11-08-11, 12:37
Ναι βρε Νίκο.

Εγώ απλά έχω εκνευριστεί με την φιλοσοφία του ''αν δεν είναι τούρμπο και δεν προσπερνάς με 4η-5η είναι χρέπι''
Ήρθαν τα τούρμπο και μας έσωσαν...(από τι?εγώ είχα αμάξια 1600κυβικά πάντα και τραβαγαν και πήγαιναν τάπα και προσπέρναγαν...και με το Toyota άλλαζα λάδια όποτε θυμόμουν και στο βενζινάδικο).

Τώρα τα 3-4 τελευταία χρόνια οδηγώ και μικρότερα 1.2-1.0 λιτρα (65-75ps)...μια χαρά πάνε και αρνούνται να κάψουν πάνω από 7.5λιτρα MAXIMUM. Προσωπικά δε με νοιάζει να μην επιταχύνει δυνατά χαμηλά (γιατί αυτό συμβαίνει, όχι ότι δεν τραβάει). Μια χαρά ταξιδεύεις εντωμεταξύ.

Επίσης λίγο πολύ όλοι αρχίσαμε να συνηθίζουμε πιο δυνατά μοτέρ στο κυρίως αυτοκίνητο μας και ξαφνικά δεν νοούμαστε (οι άλλοι όχι εγώ προσωπικά και συγνώμη για το ''εγω'') να μην επιταχύνει και το μικρό αυτοκίνητο πόλης δαιμονισμένα.

Αυτό έχει πείσει η VW με τα περιοδικά κυρίως που τονίζουν τον ''ολοκληρωμένο'' χαρακτήρα των TSi που κάνουν 2-3000 παραπάνω από το αντίστοιχο 1.4 90ps που πήγαινε μια χαρά και στη Σουηδία αν ήθελες φορτωμένο.

Εγώ λυπάμαι γιατί κάνανε την αυτοκίνηση, ροπή και μακριές σχέσεις από υπερευαίσθητα μοτέρ.
Που κάνουν 30-50-90.000χλμ και καμαρώνουν για την αντοχή...(και μετά θέλει τουρμπίνα..κλπ...)

Κάποτε κοροϊδευαν τους αμερικάνους που θέλανε ροπή (αλλά αυτοί το έκαναν με τον σωστό τρόπο).

Θυμάμαι πάντως πριν μερικά χρόνια το VW Vento (κάτι τέτοιο) με κινητήρα ZEV (Zero Emission Vehicle) ειδικά για την California. Είχε μοτέρ 125ps από 2.4 λιτρα.

Σιγά μη τράβαγε χειρότερα από το 1.4Τσι και σιγά μην έκαιγε παραπάνω. Αλλά έπρεπε να πειστεί ο κόσμος για τα οφέλη της τεχνολογίας του τουρμπίσματος.

Όταν έβγαλε η BMW τα μοτέρ τα 2λιτρα για την 116 με 125-145-170ps ήταν στο σωστό δρομο της πραγματικής οικονομίας. Όπως ήταν και οι Ιάπωνες με τα Civic 1.8, Jazz 1.2-1.4 (90-100ps με 0 κατανάλωση), Yaris-Auris 1.33-1.6 (100-132ps με μικρή πραγματική κατανάλωση).

Ελπίζω να αποδειχτούν οι κινητήρες της Mazda (skyactive) τη λύση απέναντι στο τουρμπο που έχει κατακλύσει τα πάντα.

Είδα και τις νέες BMW τουρμπο. Καλές, ράβουν, κλπ...αλλά κλιμάκωση σασμάν από 5λιτρο diesel φορτηγάκι αμερικάνικο.


Χωρια που με το παραμικρό σε αυτά τα φοβερά μοτέρ, απλά φωνάζεις γερανό όπου και αν είσαι.

Εκεί κατάντησε την αυτοκίνηση η φοβερή VW με το ψηστήρι των περιοδικών (όλης της Ευρώπης) για να μη χάσουν τις διαφημίσεις.

Γνώμη μου.

Για την αξιοπιστία, επιμένω ότι τα αυτοκίνητα του V.A.Group είναι από τα χειρότερα και το φοβερό είναι ότι στα φόρουμ (τα άλλα), μπαίνουν και υπερθεματίζουν για την αξιοπιστία των VAG (Πριν κέρδιζε η ροβερ, αλλά μας τελείωσε αυτή). και το πόσο ρημάδια και ανεπαρκή, είναι όλα τα άλλα.

Ξέρω ανθρώπους που άλλαξαν 2 φορές εγκέφαλο και ξαναπήραν Golf, σασμάν σαν φυσιολογική φθορά, άπειρα ηλεκτρικά προβλήματα (σε Golf 4 κυρίως).
Όσοι πήραν σκοντα γκρινιάζουν για τα πανάκριβα σερβις σαν να έχουν MB-BMW-Audi (λόγω κύρους ας πούμε).

Αλλά στα φόρουμ, αυτά ...εξαφανίζονται και μένουν μόνο των άλλων τα προβλήματα.

bimmer-corfu
11-08-11, 12:43
αυτος ήθελε να ξεκινήσει τέτοιο thread

Dim77
11-08-11, 12:48
αυτος ήθελε να ξεκινήσει τέτοιο thread

To thread ξεκίνησε από το ποστ του ttjohn που μπήκε σφήνα σε κάποιο άλλο θρεντ και μεταφέρθηκε εδώ (σε νέο θρεντ).

Μπορούμε όμως να συζητάμε όλοι και ο ttjohn να αναφέρει τις απόψεις του.

Όμως δε σημαίνει ότι όποιος δε συμφωνεί είναι 15 χρονών παιδάκι => Οι απαντήσεις μερικών είναι παιδιού 15 χρόνων όταν τότε υποστηρηζαμε αυτο που έχουμε και όλα τα αλλα μαπα .

Πάνω στην τελευταία πρόταση εντωμεταξύ, οι φίλοι του VAG την τηρούν κατά γράμμα. Παρότι το ''φορτώνουν'' στους άλλους το ''παιχνίδισμα''.

Geo_3D
11-08-11, 13:07
To να θεωρεις επιτευγμα να τουρμπιστει ενα απλο μοτερ απτο εργοστασιο,ειναι απλα για γελια...Ολα τα RS ειχαν μια τουρμπινα και μετα αγιος ο θεος.Αυτη ηταν ολη η τεχνολογια!!!Για πρωτη φορα στο τελευταιο RS βαλανε ατμοσφαιρικο μοτερ,για να χτυπησουν πιο???τον βασιλια της κατηγοριας,και οπως ολοι ξερουμε πηραν το τριτο το μακρυτερο.Ευτυχως που υπαρχουν και οι βροχες για να λενε οι του γκρουπ οτι πανε πιο γρηγορα!!!!Ελεος...κανεις λογικος ανθρωπος και κοινος οδηγος δεν θα κανει ραλυ στην βροχη....Τα πιο τιμια αυτοκινητα του γκρουπ ειναι τα skoda,γιατι πολυ απλα ξερεις οτι περνεις γκρουπ,αλλα δεν το χρυσοπληρωνεις!!!

bmwdakias85
11-08-11, 13:12
To να θεωρεις επιτευγμα να τουρμπιστει ενα απλο μοτερ απτο εργοστασιο,ειναι απλα για γελια...Ολα τα RS ειχαν μια τουρμπινα και μετα αγιος ο θεος.Αυτη ηταν ολη η τεχνολογια!!!Για πρωτη φορα στο τελευταιο RS βαλανε ατμοσφαιρικο μοτερ,για να χτυπησουν πιο???τον βασιλια της κατηγοριας,και οπως ολοι ξερουμε πηραν το τριτο το μακρυτερο.Ευτυχως που υπαρχουν και οι βροχες για να λενε οι του γκρουπ οτι πανε πιο γρηγορα!!!!Ελεος...κανεις λογικος ανθρωπος και κοινος οδηγος δεν θα κανει ραλυ στην βροχη....Τα πιο τιμια αυτοκινητα του γκρουπ ειναι τα skoda,γιατι πολυ απλα ξερεις οτι περνεις γκρουπ,αλλα δεν το χρυσοπληρωνεις!!!

:bowdown::dblthumb2 σωστος ο geo 3d

Geo_3D
11-08-11, 13:23
Μην αρχισουμε να λεμε τωρα για εκτος μοτερ ζημιες σε λιγοτερο απο 50000 χλμ...(βλ. κρεμαγιερες,ψαλιδια κλπ κλπ)...

Τετεγιαννη,ας μην κρυβομαστε πισω απτο δαχτυλο μας.Καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει...Και δεν εννοω τα R8 που επαιρναν φωτια στο ρινγκ κατα την εξελιξη τους ή τις διαφορες Lambo που καιγονται ανα τον κοσμο,πραγμα που ξεκινησε οταν εξαγοραστηκε απτην audi....τυχαιο?δε νομιζω..

Προφανως και εχουν υπαρξει προβληματα σοβαρα ανα τον κοσμο και δεν θα επρεπε η αγαπη μας για την εκαστοτε μαρκα να μετατρεπεται σε παρωπιδες!!!Αλλο πραγμα να το αναγνωριζεις αλλα να το γουσταρεις και αλλο να το βλεπεις και να μην θες να το παραδεχτεις...Οι παλαιοτερες αλφα δεν βγαλανε τυχαια την φημη του ζημιαρικου...αλλα αυτο που παραδεχομαι στους τιφοζι και ιδιατερα στους παλιους,ειναι οτι μετα τα καντηλια και τα γαμοσταυριδια που εριχναν καθε φορα που χαλαγε,ολοι ειχαν ενα χαμογελο και ελεγαν "ναι ειναι ζημιαρικο,αλλα στα @@ μου,το γουσταρω απιστευτα!!!!"
Οπως καταλαβαινεις δεν συμβαινει το ιδιο και με τους γκρουπαιους...;)

Αρκετα συγχηστηκα...παω να συνεχισω το μπανιο μου με τα μωρακια με τα brazilian!!!!

gsova
11-08-11, 14:25
Η νοοτροπία που επικράτησε τα τελευταία χρόνια είναι "παίρνω το αυτοκίνητο για 3-4-5 χρόνια, κάνω τα βασικά σέρβις και μετά το δίνω".

Ποιός κρατούσε αυτοκίνητο για 10, 15 ή και 20 χρόνια με πάνω από 200 χιλιάδες χιλόμετρα; Χρησιμοποιώ βέβαια παρελθοντικό χρόνο γιατί όπως εξελίσσεται η οικονομική κατάσταση πολλά δεδομένα θα αλλάξουν και μέσα σε αυτά θα είναι και ο οφέλιμος χρόνος χρήσης ενός οχήματος. Εκεί λοιπόν θα φανεί το πραγματικό κόστος χρήσης και η απαίτηση σε επισκευές ενός τουρμπίσιου (δεν μιλάω αποκλειστικά για VAG) σε σχέση με ένα ατμοσφαιρικό.

Και το να δώσεις 2 και 3 χιλιάρικα στις εκατόν-κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα για μια αντικατάσταση τουρμπίνας (έστω και αν θεωρείται νορμάλ χρόνος ζωής) ενώ παράλληλα το αυτοκίνητο σου θα έχει χάσει λόγω απαξίωσης 70-80% της αξίας του είναι μάλλον τραβηγμένο. Ο τούρμπο-χρήστης (όσο σωστή χρήση κι αν κάνει) πρέπει να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του πάντα την αντικατάσταση σε κάποια χιλιόμετρα (και ένα κουμπαρά κάπου κρυμμένο για να μαζεύει σιγά-σιγά).

Νο φρι μήλ δηλαδή... αυτά που γλυτώνεις από τέλη/ασφάλειες μάλλον θα τα πληρώσεις μαζεμένα στο μεγάααααλο σέρβις.

bimmer-corfu
11-08-11, 16:24
ΣΑΡΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΑχιλάρικα για ένα golf coupe με 160 άλογα+κάνα χιλιάρικο για πρόγραμμα να πιάσεις τα 235?Παναγιά μου....ευκαιρία! χαχαχαχαχαχα.



το απογοητευτικό είναι ότι ο Γιάννης είχε πρώτα mx5...
μα καλά πως έκανες τέτοιο πράγμα Γιάννη; Απο τέτοιο παιχνίδι σε μπροστοκούνα; Καλό το TT αλλά εργαλείο το mx5

mitsos_chania
11-08-11, 18:48
Παιδια δεν ειναι ολα ετσι οπως τα παρουσιαζουμε.Ο καθενας θα ξερει μια περιπτωση αρνητικη για το γκρουπ αλλα αντιστοιχα θα υπαρχει καποιος ο οποιος εχει να του ανταπαντησει μια θετικη.Ας πουμε εγω εχω φιλο ο οποιος εχει στην κατοχη του ενα golf gt με τα 170 αλογα.Λοιπον το αυτοκινητο δεν το προθερμαινει ποτε,εχει προγραμμα περιπου στα 200 αλογα(συγγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ακριβες νουμερο) το πηγαινει συνεχεια στα ορια,εχει πανω απο 100χιλιαδες χλμ(130 νομιζω) και ομως το αμαξι δεν εχει βγαλει το παραμικρο.Να σημειωθει οτι το αμαξι εχει αγοραστει καινουριο και ξερουμε ολο το ιστορικο του.
Τωρα βεβαια που το σκεφτομαι,με αυτα που λετε για το GT μηπως ειναι για βραβειο το συγκεκριμενο?

rapid_fast
11-08-11, 20:10
Παιδια δεν ειναι ολα ετσι οπως τα παρουσιαζουμε.Ο καθενας θα ξερει μια περιπτωση αρνητικη για το γκρουπ αλλα αντιστοιχα θα υπαρχει καποιος ο οποιος εχει να του ανταπαντησει μια θετικη.Ας πουμε εγω εχω φιλο ο οποιος εχει στην κατοχη του ενα golf gt με τα 170 αλογα.Λοιπον το αυτοκινητο δεν το προθερμαινει ποτε,εχει προγραμμα περιπου στα 200 αλογα(συγγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ακριβες νουμερο) το πηγαινει συνεχεια στα ορια,εχει πανω απο 100χιλιαδες χλμ(130 νομιζω) και ομως το αμαξι δεν εχει βγαλει το παραμικρο.Να σημειωθει οτι το αμαξι εχει αγοραστει καινουριο και ξερουμε ολο το ιστορικο του.
Τωρα βεβαια που το σκεφτομαι,με αυτα που λετε για το GT μηπως ειναι για βραβειο το συγκεκριμενο?

Για ψάξε καλύτερα, δεν αλλάζει κάθε 60.000 χλμ βαλβίδα στην τουρμπίνα???

ttjohn
11-08-11, 22:54
Πόσα θές? 1-2-3-4-10-20 πόσα??
Μοτέρ να θέλεις, όχι με τέτοιες, αλλά με καλύτερες επιδόσεις..
Πχ, μερσεντές 204 άλογα παρακαλώ, και όχι 170.. Ξέρεις 35 άλογα παραπάνω...
Ροπή ίδια, τελική 240.. ξέρεις, 10 χιλιόμετρα παραπάνω...
Ο-100?? πόσο λές?? 7,2 φίλος.. οχι χελώνα με 7,9
Κατανάλωση χμ.. 5,4.. Πόσο???? ναι 5,4..
οχι 5,7, τί ειναι τουτο?? καταστροφή του περιβάλλοντος..
Και όλα αυτά, με μικρότερο μοτέρ, 1796 κυβικά αντι για 1798..
Τι να λέμε τώρα??
Αντε μη με πιάσουν τα κέφια και γράψω για κανα 1600 με 180 άλογα...
Ετη φωτός πισω η άουντι μια ζωη..
Επιδη πολλες φορες δεν σκεφτεσαι πριν γραψεις εκτος απο το 1.8 του προηγουμενου S3 που ανεφερα και εβγαζε 220 αλογα και επιδη μπηκα στην μερσεντες και ειδα οτι βγαζει το 1.8 και μετα παει σε 3500cc.Ενω η audi εχει τον 1.8 και ο επομενος ειναι ο 2.0
Που σημαινει οταν ο διλιτρος βγαζει 211 αλογα και 280 ο s πως θα βγαλουν και τον 1.8 να βγαζει τα ιδια αλογα με τον διλιτρο???Γινεται?? δεν γινεται.
Οποτε πριν γραφεις βαλε και λιγο το μυαλο να δουλεψει, εξυπνο παιδι εισαι και θεσσαλονικιος αλλα παιρνεις φορα μερικες φορες και τα ισοπαιδωνεις ολα:cheers:

ttjohn
11-08-11, 22:59
[QUOTE=Stallion3.2;436118] ΣΑΡΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΑχιλάρικα για ένα golf coupe με 160 άλογα+κάνα χιλιάρικο για πρόγραμμα να πιάσεις τα 235?Παναγιά μου....ευκαιρία! χαχαχαχαχαχα.

QUOTE]

το απογοητευτικό είναι ότι ο Γιάννης είχε πρώτα mx5...
μα καλά πως έκανες τέτοιο πράγμα Γιάννη; Απο τέτοιο παιχνίδι σε μπροστοκούνα; Καλό το TT αλλά εργαλείο το mx5

Πολυ ωραιο το μιατακι.5 χρονια το ειχα 100000 χλμ και ΠΟΤΕ το τονιζω δεν εκανα χρηση εγγυησης και δεν χαλασε κατι.
Το μειονεκτημα ηταν οτι δεν πηγαινε.Ηταν 1600 115 αλογα.Επρεπε να ειχα παρει το 1.8.
Σκεφτηκα να το τουρμπισω η να βαλω κομπρεσορα αλλα θα ειχα προβληματα και συνεργεια μιας και το εχουν κανει πολλοι αλλοι και συνεχεια στο συνεργειο.Αν το αμαξι δεν ειναι απο την μανατου τουρμπο γνωμημου δεν αξιζει μετατροπη.

Dimzan
12-08-11, 00:21
[QUOTE=bimmer-corfu;436216]

Πολυ ωραιο το μιατακι.5 χρονια το ειχα 100000 χλμ και ΠΟΤΕ το τονιζω δεν εκανα χρηση εγγυησης και δεν χαλασε κατι.
Το μειονεκτημα ηταν οτι δεν πηγαινε.Ηταν 1600 115 αλογα.Επρεπε να ειχα παρει το 1.8.
Σκεφτηκα να το τουρμπισω η να βαλω κομπρεσορα αλλα θα ειχα προβληματα και συνεργεια μιας και το εχουν κανει πολλοι αλλοι και συνεχεια στο συνεργειο.Αν το αμαξι δεν ειναι απο την μανατου τουρμπο γνωμημου δεν αξιζει μετατροπη.

εγω παλι εχω διαβαζει για πολλα σωστα τουρμπισματα σε ΜΧ5 και μαλιστα ειναι πολυ διαδεδομενο. Απλα ηθελε σωστο χρημα για να γινει σωστη δουλεια ακομα και για light turbo. Υπαρχουν πολλα bolt-on kits. Μετα βαζεις και τα δεσιματα του sporty και ισως μεγαλυτερα φρενα και εχεις αλλο αμαξι.

σρυ για το OffTopic

Dimitris ///M
12-08-11, 02:28
Και απο τις διακοπές πάντα εμείς της vag είμαστε online . Απο ότι βλέπω έχεις άλφα ρομεο . Πάρε κανένα σοβαρό αμάξι πρωτα και μετα μιλάμε. Όσο για τα 160 άλογα σορρυ είχα μόνο 44 χηνες να διάθεσω για αμάξι που στην πορεία επιδη το ταιζα καλα έγινε 235 άλογα .

Nα σε πληροφορήσω......

Alfa Romeo Alfetta 2000cc (δεν θυμάμαι χρονολογία αλλά ήταν απο '76 έως '80)

Κάθε μέρα όλη μέρα στα χέρια του αδερφού μου δούλευε πάνω απο 5000rpm, ναι ξεπερνούσε τις 7000 που τερμάτιζε το στροφόμετρο και χτύπαγε αδράνεια απο την υπερστροφία πως το λένε.....

Ξέρεις τι πάθαινε? Βάσεις κεντρικού άξονα και φλάτζα κεφαλής μια φορά τον μήνα! Είπες κάτι? :smokin:

Μέχρι που ο πατέρας μου της άλλαξε θερμοστάτη με λιγότερους βαθμούς και έβαλε λίγο μεγαλύτερο ψυγείο με 2 βεντιλατέρ.....
Μετά ούτε φλάτζα έκαιγε :smokin:

Και το αμάξι δώθηκε καθαρά γιατί το σασί του ήταν γέρικο, τα μηχανικά πουλήθηκαν και ήταν άρτια, ελεγμένα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Alfa και σε 5(!) συνοικιακά συνεργεία :smokin:

Υ.γ. το "μάπα" ιταλικό μοτέρ δεν είχε κάνει κίχ ακόμα μετά απο τόσες φλάτζες και με τις ίδιες βίδες στην κεφαλή..... ¶ντε μάθε τι εστί Ιταλία αδερφέ και τα λέμε.....

Ιταλία και Γερμανία είχα έχω και θα έχω! και τα λέει αυτά ένας 25χρονος που τα έζησε αυτά τα "χρέπια" και είδε με τα μάτια του τι σημαίνει ανθεκτικότητα και αξιοπιστία, και φυσικά αυτές οι λέξεις δεν ταιριάζουν με την VAG και τα σημερινά μοντέλα!

s318is
12-08-11, 02:44
Τα quattro δεν στρίβουν καλύτερα από τα Μ ΟΥΤΕ στην βροχή!Δείτε Top Gear Season16 Ep5 Audi RS5 vs BMW M3 Competition Pack.

Eπίσης πως γίνεται αυτά τα @#%περιοδικά να μην τολμανε να συγκρινουν ή να δοκιμάζουν τις 4κινητες εκδόσεις τις 3αρας όπως την 335ixdrive?

Για το πόσο αξιόπιστα ηταν τα αουντι τη δεκαετια 80 ρωτηστε ταξιτζηδες της εποχής.Πόσα αουντι βγαζανε μεροκάματο (οταν δεν ηταν συνεργειο) και πόσα τα nissan bluebird,mitsubishi lancer κλπ)

Υ.Γ είδα μετά από καιρό GT στο δρόμο.Φυσικά αργά και δεξιά...

rapid_fast
12-08-11, 05:45
Επιδη πολλες φορες δεν σκεφτεσαι πριν γραψεις εκτος απο το 1.8 του προηγουμενου S3 που ανεφερα και εβγαζε 220 αλογα και επιδη μπηκα στην μερσεντες και ειδα οτι βγαζει το 1.8 και μετα παει σε 3500cc.Ενω η audi εχει τον 1.8 και ο επομενος ειναι ο 2.0
Που σημαινει οταν ο διλιτρος βγαζει 211 αλογα και 280 ο s πως θα βγαλουν και τον 1.8 να βγαζει τα ιδια αλογα με τον διλιτρο???Γινεται?? δεν γινεται.
Οποτε πριν γραφεις βαλε και λιγο το μυαλο να δουλεψει, εξυπνο παιδι εισαι και θεσσαλονικιος αλλα παιρνεις φορα μερικες φορες και τα ισοπαιδωνεις ολα:cheers:

Και τι μας νοιάζει αν το επόμενο μοτέρ είναι 3500 ή 12.000 κυβικά??
Έκανες ένα συγκεκριμένο ερώτημα, και πήρες μια συγκεκριμένη απάντηση.
Δε νομίζω οτι μας απασχολεί ο εσωτερικός ανταγωνισμός αυτή τη στιγμή..
Εκτός αν θες να υπονοήσεις, ότι σκόπιμα δεν βγάζουν στην βολκς περισσότερα άλογα
απο το μοτέρ των 1800 κυβικών ενώ μπορούν, αλλά δεν το θέλουν μπάς και αγοράσει
κανένας καψερός και κανα δίλιτρο απο την βόλκς,, οπότε θα τα ακούσεις
άγρια.. (τουλάχιστον απο εμένα)

giannis 116
12-08-11, 16:48
Nα σε πληροφορήσω......

Alfa Romeo Alfetta 2000cc (δεν θυμάμαι χρονολογία αλλά ήταν απο '76 έως '80)

Κάθε μέρα όλη μέρα στα χέρια του αδερφού μου δούλευε πάνω απο 5000rpm, ναι ξεπερνούσε τις 7000 που τερμάτιζε το στροφόμετρο και χτύπαγε αδράνεια απο την υπερστροφία πως το λένε.....

Ξέρεις τι πάθαινε? Βάσεις κεντρικού άξονα και φλάτζα κεφαλής μια φορά τον μήνα! Είπες κάτι? :smokin:

Μέχρι που ο πατέρας μου της άλλαξε θερμοστάτη με λιγότερους βαθμούς και έβαλε λίγο μεγαλύτερο ψυγείο με 2 βεντιλατέρ.....
Μετά ούτε φλάτζα έκαιγε :smokin:

Και το αμάξι δώθηκε καθαρά γιατί το σασί του ήταν γέρικο, τα μηχανικά πουλήθηκαν και ήταν άρτια, ελεγμένα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Alfa και σε 5(!) συνοικιακά συνεργεία :smokin:

Υ.γ. το "μάπα" ιταλικό μοτέρ δεν είχε κάνει κίχ ακόμα μετά απο τόσες φλάτζες και με τις ίδιες βίδες στην κεφαλή..... ¶ντε μάθε τι εστί Ιταλία αδερφέ και τα λέμε.....

Ιταλία και Γερμανία είχα έχω και θα έχω! και τα λέει αυτά ένας 25χρονος που τα έζησε αυτά τα "χρέπια" και είδε με τα μάτια του τι σημαίνει ανθεκτικότητα και αξιοπιστία, και φυσικά αυτές οι λέξεις δεν ταιριάζουν με την VAG και τα σημερινά μοντέλα!

Ε, καμενη φλατζα καθε μηνα δεν ειναι ακριβως και διαφημιση αξιοπιστιας!

Κωνσταντίνος
12-08-11, 16:59
Οκ, δεν έχει να κάνει με την "αξιοπιστία", αλλά αφού καταπιαστήκαμε την ¶ουδι, ερωτώ :
Οι εκδόσεις (http://www.audi.gr/gr/brand/el/models/a4/a4_saloon/engines.html) του Α4 ξεκινούν απο 1.8 Turbo με..........120 άλογα.
Τι διάολο, έχουν ξεχάσει να συνδέσουν την τουρμπίνα ;!;!;!;!;
:bs::p:

Dimitris ///M
12-08-11, 17:09
Ε, καμενη φλατζα καθε μηνα δεν ειναι ακριβως και διαφημιση αξιοπιστιας!

Μάλλον επικεντρώνεσαι σε ότι σε βολεύει..... :)

Τι χρήση και πως πήγαινε το αμάξι καθημερινώς δεν τα διάβασες? Ή δεν μας συμφέρει?

mitsos_chania
12-08-11, 18:10
Για ψάξε καλύτερα, δεν αλλάζει κάθε 60.000 χλμ βαλβίδα στην τουρμπίνα???

Οχι Παναγιωτη και το ξαναρωτησα σημερα το φιλο μου.Γιαυτο λεω μηπως ειναι για γκινες το συγκεκριμενο??

giannis 116
12-08-11, 18:43
Μάλλον επικεντρώνεσαι σε ότι σε βολεύει..... :)

Τι χρήση και πως πήγαινε το αμάξι καθημερινώς δεν τα διάβασες? Ή δεν μας συμφέρει?

Μια απλη διαπιστωση εκανα, δεν εχω κανενα συμφερον απο τιποτα, απλα χαζευω αυτο το θρεντ κι ειπα να γραψω κι εγω μια αποψη. Οσο για αξιοπιστια σε σχεση με καμενες φλατζες: Νισσαν Μικρα 1.2 του 92 με σχεδον 300.000 χμ κι απιστευτη ταλαιπωρια σε καθε ειδους συνθηκες εχασε ολα του τα νερα και εκανε περιπου 5 χιλιομετρα με στεγνο μοτερ. Συνεχισε επι σχεδον ενα χρονο και μετα τη θερμικη καταπονηση να γραφει χιλιομετρα και εκαψε (επιτελους) φλατζα λιγο πριν παει στην ανακυκλωση, οχι σε γερανο, αλλα μονο του με το μοτερακι σχεδον φραπεδιερα!
Αλλο παραδειγμα, προσωπικο μου Καντετ 1.2 του '78. Παρομοια κατασταση, απο σκισμενο σωληνακι μεσα στην εθνικη το κατακαλοκαιρο χανει ολο του το νερο και η μηχανη παραλιγο να γινει λεβητας, μεχρι να βρω ασφαλες σημειο να παρκαρω ο ενδεικτης θερμοκρασιας παραλιγο να γινει ανεμιστηρακι. Μετα απο προχειρη επισκευη επι τοπου το σωληνακι και συμπληρωση νερου απο μπουκαλια τ αμαξι συνεχισε να γραφει χιλιομετρα ουδεποτε με ενοχλησε για φλατζα.

Και για να μπουμε και λιγο εντος θεματος.

Η μικρη εμπειρια μου απο VAG ηταν ενα Golf IV του 2002 1.6 16V, το κρατησα μολις 1.5 χρονο κι ειχα γραψει 35.000χμ.
Διαπιστωσεις: Εκνευριστικοι τριγμοι ειδικα απ τα παραθυρα απ τις πρωτες 10.000χμ. Σκισιμο στο υφασμα της θεσης του οδηγου ετσι απο μονο του. Ξεφλουδισμενο χρωμα σε ζαντες και μετωπη. Ανυπαρκτο τιμονι μετα τα 130. Φρενα που κουραζονταν ευκολα. Ανυπαρξια ESP (ναι ναι καλα οι Ελληνες εισαγωγεις) παρα τα 20.000 που κοστισε τοτε. Μεγαλη καταναλωση λαδιου. Θορυβωδες μοτερ.
Επισης να κανω και μια συγκριση μεταξυ ενος Ιταλου κι ενος VAG, μια που ειδα αρκετες να γινονται σ αυτο το θρεντ.
Ετυχε κι ειχα στην κατοχη μου ενα Φιατ Μπραβα 1.2 16V του 2000. Το κρατησα κανα μηνα. Ταλαιπωρημενο αμαξακι, το δευτερο ενος φιλου μου που μου το εδωσε για μια εξυπηρετηση. Μπορω να πω οτι στο τελος δεν ηθελα να το δωσω πισω!
Το αμαξι δεν εκαιγε πολυ, πηγαινε εκπληκτικα καλα για 1200αρι, ειχε air condition που εβγαζε παγους! Το φορτωνα με ατομα, με μπαγκαζια, μεχρι μετακομιση εκανα μ αυτο! Το πηγα μεχρι και σε κακοτραχαλους χωματοδορμους και δεν εκανε κιχ! Φοβηθηκα μηπως κι αναψει κανα περιεργο λαμπακι, αλλα τιποτα. Και παρολη τη σκληρη χρηση ουτε λαδια δεν εκαψε! Μου εκανε μεγαλη θετικη εντυπωση και ανεβασε πολυ τη Φιατ στα ματια μου.
Το συγκρινω με ενα Polo 1.4 που ειχε τυχει να οδηγησω μιας κοπελιας πιο παλια. Το Πολο ειχε μονιμα αναμμενο check engine, το κιβωτιο του ηταν ασαφες σα σουπα, σε αντιθεση με τη σαφηνεια του Μπραβα, αν και 1400αρι νομιζα οτι ηταν αψυχο και ψοφιμι, τιμονι ανυπαρκτο κι αυτο σαν του Golf που ειχα, ενω το Μπραβα αν και στραβο εντελως απο κακη χρηση κι ακομα χειροτερη συντηρηση, ενιωθες οτι ειχε τιμονι, σου περναγε πληροφορια...
Σιγουρα πιο τιμιο αμαξι ο Ιταλος που τιμησε τα λεφτα του δουλευοντας σκληρα κι ακουραστα!

Leonidas_Thess
12-08-11, 18:55
Παρακαλουθω το θεμα και σημερα με ενημερωσε φίλος και κατοχος ενος Q7 3,0 D οτι επαθε 7500 χιλιαρικα ζημια και εχει 3 μηνες που βγηκε απο την εγγυηση . Αν θυμαμαι μου ειπε τουρμπινα εγκεφαλο τουρμπινας + εργασια .ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ για ενα αμαξι που εσκασε κοντα στα 80000 χιλιαρικα.
Η αντιπροσωπεια μεχρι στιγμης πεταει αετο για το αν θα καλυψει την ζημια ως καλη θεληση μιας και το αμαξι εκανε ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεια.

ttjohn
12-08-11, 18:57
[QUOTE=ttjohn;436263]

εγω παλι εχω διαβαζει για πολλα σωστα τουρμπισματα σε ΜΧ5 και μαλιστα ειναι πολυ διαδεδομενο. Απλα ηθελε σωστο χρημα για να γινει σωστη δουλεια ακομα και για light turbo. Υπαρχουν πολλα bolt-on kits. Μετα βαζεις και τα δεσιματα του sporty και ισως μεγαλυτερα φρενα και εχεις αλλο αμαξι.

σρυ για το OffTopic

Απο δεσιματα το ειχα κανει για πιστα.Ειχα βαλει ολα του σπορτυ συν αναρτησεις τειν συν μπρος πισω ζαμφορ H&R συν μπαρα θολων.Μιλαμε το απολυτο κρατημα.Αλλα επασχα απο αλογα.Επισης ενα αλλο μειβνεκτημα ηταν οτι ειμαι ψηλος 1.91 και χωραγα λες και εμπαινα σε F1.:cheers:

ttjohn
12-08-11, 19:04
Nα σε πληροφορήσω......

Alfa Romeo Alfetta 2000cc (δεν θυμάμαι χρονολογία αλλά ήταν απο '76 έως '80)

Κάθε μέρα όλη μέρα στα χέρια του αδερφού μου δούλευε πάνω απο 5000rpm, ναι ξεπερνούσε τις 7000 που τερμάτιζε το στροφόμετρο και χτύπαγε αδράνεια απο την υπερστροφία πως το λένε.....

Ξέρεις τι πάθαινε? Βάσεις κεντρικού άξονα και φλάτζα κεφαλής μια φορά τον μήνα! Είπες κάτι? :smokin:

Μέχρι που ο πατέρας μου της άλλαξε θερμοστάτη με λιγότερους βαθμούς και έβαλε λίγο μεγαλύτερο ψυγείο με 2 βεντιλατέρ.....
Μετά ούτε φλάτζα έκαιγε :smokin:

Και το αμάξι δώθηκε καθαρά γιατί το σασί του ήταν γέρικο, τα μηχανικά πουλήθηκαν και ήταν άρτια, ελεγμένα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Alfa και σε 5(!) συνοικιακά συνεργεία :smokin:

Υ.γ. το "μάπα" ιταλικό μοτέρ δεν είχε κάνει κίχ ακόμα μετά απο τόσες φλάτζες και με τις ίδιες βίδες στην κεφαλή..... ¶ντε μάθε τι εστί Ιταλία αδερφέ και τα λέμε.....

Ιταλία και Γερμανία είχα έχω και θα έχω! και τα λέει αυτά ένας 25χρονος που τα έζησε αυτά τα "χρέπια" και είδε με τα μάτια του τι σημαίνει ανθεκτικότητα και αξιοπιστία, και φυσικά αυτές οι λέξεις δεν ταιριάζουν με την VAG και τα σημερινά μοντέλα!

Αδερφε επιδη κανεις τον εξυπνο χωρις να με γνωριζεις οταν εγω ειχα ιταλικο το αλφα 33 1.7 16V το 1990-1994 εσυ επαιζες με αυτοκινητακια και πηγαινες δημοτικο.Και τι δεν του εκανα στο αμαξι 20 χρονων τοτε.Τρομερα κρατηματα τα εβαζα με μεγαθηρια τοτε στις στροφες.Αλλα απο κατασκευη ιστερουσε παραααααα πολυ.Μεσα σε 4 χρονια σκορπισε το αμαξι.καθε λιγο και λιγακι προβλημα στο κιβωτιο στα ηλεκτρικα και οπου αλλου θελεις.
Πριν πεις κατι για μενα αφου δεν με ξερεις μην λες γιατι εισαι λαθος.

ttjohn
12-08-11, 19:12
Και τι μας νοιάζει αν το επόμενο μοτέρ είναι 3500 ή 12.000 κυβικά??
Έκανες ένα συγκεκριμένο ερώτημα, και πήρες μια συγκεκριμένη απάντηση.
Δε νομίζω οτι μας απασχολεί ο εσωτερικός ανταγωνισμός αυτή τη στιγμή..
Εκτός αν θες να υπονοήσεις, ότι σκόπιμα δεν βγάζουν στην βολκς περισσότερα άλογα
απο το μοτέρ των 1800 κυβικών ενώ μπορούν, αλλά δεν το θέλουν μπάς και αγοράσει
κανένας καψερός και κανα δίλιτρο απο την βόλκς,, οπότε θα τα ακούσεις
άγρια.. (τουλάχιστον απο εμένα)
Και απο μενα πηρες απαντηση ρε συ.1.8 του 2005 οχι 2010 220 αλογα.Αρα τι να πουμε παραπανω????Το 2005 σου λεω πριν 6 χρονια.
Και σουπα σημερα ο 1.8 σημερα τον βγαζει 170 αλογα γιατι βγαζει τον 2λιτρο με 211.Τωρα αν δεν θελεις να το καταλαβεις τι να σου πω ρε συ θεσσαλονικιε??Μπορουμε να μιλαμε με τις ωρες να σου λεω ασπρο και να μου λες μαυρο:nixweiss:

rapid_fast
12-08-11, 19:22
Και απο μενα πηρες απαντηση ρε συ.1.8 του 2005 οχι 2010 220 αλογα.Αρα τι να πουμε παραπανω????Το 2005 σου λεω πριν 6 χρονια.
Και σουπα σημερα ο 1.8 σημερα τον βγαζει 170 αλογα γιατι βγαζει τον 2λιτρο με 211.Τωρα αν δεν θελεις να το καταλαβεις τι να σου πω ρε συ θεσσαλονικιε??Μπορουμε να μιλαμε με τις ωρες να σου λεω ασπρο και να μου λες μαυρο:nixweiss:
Βρε καλέ μου άνθρωπε..
Σε αυτό σου είπα και εγω.. 1500 κυβικά BMW turbo Μ10 μπλόκ 1300 άλογα το 1985...
Αλλά το θέμα μας είναι το ΣΗΜΕΡΙΝΟ μοτέρ "θαυμα" των 170 αλόγων..
Σε αυτό βάσισες το ερώτημα αν υπάρχει έστω και ένα παρόμοιο μοτέρ..
Ετσι δεν ειναι?? Δεν λέω άσπρο, ούτε μαυρο..

ditris
13-08-11, 01:58
Και για να μπουμε και λιγο εντος θεματος.

Η μικρη εμπειρια μου απο VAG ηταν ενα Golf IV του 2002 1.6 16V, το κρατησα μολις 1.5 χρονο κι ειχα γραψει 35.000χμ.
Διαπιστωσεις: Εκνευριστικοι τριγμοι ειδικα απ τα παραθυρα απ τις πρωτες 10.000χμ. Σκισιμο στο υφασμα της θεσης του οδηγου ετσι απο μονο του. Ξεφλουδισμενο χρωμα σε ζαντες και μετωπη. Ανυπαρκτο τιμονι μετα τα 130. Φρενα που κουραζονταν ευκολα.


Φίλε μου επειδή το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο έχουμε(golf iv 2003) επέτρεψε μου να σου πω ότι λες χοντρές πολύ χοντρές μαλ-ακίες!Ειδικά τα υπογραμμισμένα(φρένα,τιμόνισκισμένα υφάσματα!) είναι τουλάχιστον αστεία.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΤΑΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ,ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ.
Να μουλεγες πως ξεφλουδιζονταν καποια πλαστικα σε χερουλια πορτας,σταχτοδοχειο(απαραδεκτο για τετοιας ποιοτηατς αυτοκινητο) θα το δεχομουν...πως πεφταν τα παραθυρα λογω πλαστικων βασεων,οτι εκαιγε λαδια(παρολο που ολα καινε ετσι πιθανως κ απο καρασκευης τους οπως κ τα honda) να το δεχτω...αλλα ολα τα αλλα πουπες ειναι περα γ περα αναληθη.Ακου σκιζονται οι τα πετσαριες στα καλα καθουμενα...στο δικο μας μπαινοβγαινουμε 8 χρονια 4 ατομα καθημεριως κ δεν εχει φυγει μια κλωστη....

giannis 116
13-08-11, 10:02
Φίλε μου επειδή το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο έχουμε(golf iv 2003) επέτρεψε μου να σου πω ότι λες χοντρές πολύ χοντρές μαλ-ακίες!Ειδικά τα υπογραμμισμένα(φρένα,τιμόνισκισμένα υφάσματα!) είναι τουλάχιστον αστεία.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΤΑΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ,ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ.
Να μουλεγες πως ξεφλουδιζονταν καποια πλαστικα σε χερουλια πορτας,σταχτοδοχειο(απαραδεκτο για τετοιας ποιοτηατς αυτοκινητο) θα το δεχομουν...πως πεφταν τα παραθυρα λογω πλαστικων βασεων,οτι εκαιγε λαδια(παρολο που ολα καινε ετσι πιθανως κ απο καρασκευης τους οπως κ τα honda) να το δεχτω...αλλα ολα τα αλλα πουπες ειναι περα γ περα αναληθη.Ακου σκιζονται οι τα πετσαριες στα καλα καθουμενα...στο δικο μας μπαινοβγαινουμε 8 χρονια 4 ατομα καθημεριως κ δεν εχει φυγει μια κλωστη....

Καλημερα.

Κατ αρχας επετρεψε μου να σου υπενθυμισω τον Νο1 κανονα του Φορουμ, εαν τους εχεις ριξει ποτε καμια ματια:

Κανόνες Forum

Γενικά

1) Να είστε φιλικοί και να σέβεστε τους χρήστες, διαχειριστές και το forum εν γένει.


Τωρα, τα φρενα του Golf ηταν απλα τραγικα. Δηλαδη τι να πουν τα φρενα απ την 116 για να συγκρινουμε ομοιας κατηγοριας αμαξια ή τι να πουνε τα φρενα απο μια Giulietta, οχι στην εκδοση με Brembo, τα απλα της Ιταλιδας τα θεωρω καλυτερα κι απ της 116!

Επισης για πορτα που λες, τι να πει και παλι η 116, εαν του Golf εκλεινε σα χρηματοκιβωτιο της 116 κλεινει σαν...πυρηνικο καταφυγιο!

Τελος για καταναλωση λαδιου. Το Golf σχεδον δεν αλλαζα λαδια αφου τα ειχα συμπληρωσει μεχρι να ρθει η αλλαγη τους. Κι αυτα στα 35.000χμ. Στην 116 που εχει αισιως 190.000χμ δεν εχει τυχει να συμπληρωσω ΠΟΤΕ πριν απο καθε αλλαγη! Και για ποιοτητα πλαστικων, υφασματων και παραθυρων δε το συζηταω, δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ Golf και 116.

nik200
13-08-11, 10:23
φιλε γιαννη 116..

αυτο το αμαξι..το εχει ο θειος μου (golf iv 1.6 16v) του 99 και εχει κανει γυρω στις 230.000χιλ μεχρι σημερα..και το αμαξι του χει βγαλει ελαχιστα..κατι πολλαπλασιαστες και κανα 2 ηλεκτρολογικα χαζα..και δεν καιει ουτε λαδια τιποτα...και τα φρενα του οταν ειχε βγει ηταν αψογα και τα καλυτερα της κατηγοριας...

και το ιδιο αμαξι ουσιαστικα εχω (καροτσα δηλαδη) και εγω (α3 1.8Τ) του 02..και παλι πανω κατω τα ιδια εχει βγαλει με του θειου μου..και εχει 105χιλιαδες χιλιομετρα..και εγω δεν το πηγαινα σαν το θειο...και τα φρενα μου ηταν υπεραρκετα τοσα χρονια εστω και αν το αμαξι απεκτησε γυρω στα 60-70 αλογα ακομα!!και καιει για turbo ελαχιστο λαδι (σκεψου 200ml στα 5-6χιλ χιλιομετρα!!!)

και δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα..γιατι εχω και bmw...και bmw επελεξα μετα απο το audi..αλλα αποδειχτηκε πολυ καλο αμαξι..και ποτε μα ποτε δεν με αφησε σε ταξιδι..η στο δρομο..και μια και λεμε για λαδια..το m3 μου..καιει πιο πολυ λαδι..απο το audi...οχι πολυ..κανα 300-400ml ανα 3-4χιλ χιλιομετρα...πραγμα λογικο για κοφτη στις 8400rpm...

Stallion3.2
13-08-11, 10:39
Φίλε μου επειδή το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο έχουμε(golf iv 2003) επέτρεψε μου να σου πω ότι λες χοντρές πολύ χοντρές μαλ-ακίες!Ειδικά τα υπογραμμισμένα(φρένα,τιμόνισκισμένα υφάσματα!) είναι τουλάχιστον αστεία.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΤΑΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ,ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ.
Να μουλεγες πως ξεφλουδιζονταν καποια πλαστικα σε χερουλια πορτας,σταχτοδοχειο(απαραδεκτο για τετοιας ποιοτηατς αυτοκινητο) θα το δεχομουν...πως πεφταν τα παραθυρα λογω πλαστικων βασεων,οτι εκαιγε λαδια(παρολο που ολα καινε ετσι πιθανως κ απο καρασκευης τους οπως κ τα honda) να το δεχτω...αλλα ολα τα αλλα πουπες ειναι περα γ περα αναληθη.Ακου σκιζονται οι τα πετσαριες στα καλα καθουμενα...στο δικο μας μπαινοβγαινουμε 8 χρονια 4 ατομα καθημεριως κ δεν εχει φυγει μια κλωστη....

μια κολλητή μου έχει Golf IV 1.6.. τα φρένα (τουλάχιστον για 'μένα που συνήθησα με ιταλικά...) είναι απλά.. φρένα, μια μετριότητα και τίποτα παραπάνω...παράθυρα που πέφτουν και ξεφλουδισμένα πλαστικά+ένα ύφασμα νοικιάρικου του 80 στις πόρτες και στα καθίσματα δεν είναι ωραία εικόνα για να το παίζεις das auto. το S3 που είχα εμπειρία (1.8 210ps με αλλάγή μοτέρ με 225βελτιωμένο γιατί το πρώτο έκανε μπαμ εξ'αιτίας κακού προγράμματος) είχε ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο σαλόνι, και εκείνο με υφάσματα ήταν. της φίλης το σαλόνι δεν έχει ξυλωθεί αλλά το ύφασμα είναι....κάπως, γάριασε ΟΛΟ και γενικά στην υφή ήταν απαράδεκτο απο καινούργιο.

stelmaniac
13-08-11, 10:43
Κανενας δεν εχει λογο να πει ψεμματα, ολοι τις εμπειριες τους λενε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΕΝΕΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ...Συμπεριφερθειτε επιτελους καποιοι σαν ανθρωποι κι ας μην ειστε, καντε το για σας....

nik200
13-08-11, 10:57
Κανενας δεν εχει λογο να πει ψεμματα, ολοι τις εμπειριες τους λενε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΕΝΕΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ...Συμπεριφερθειτε επιτελους καποιοι σαν ανθρωποι κι ας μην ειστε, καντε το για σας....

εκτος αν καποιος παιρνει μιζα απο την εταιρια...χιιχχιχιιχιχιχ
εγραψες stelmaniac..

ditris
13-08-11, 11:24
μια κολλητή μου έχει Golf IV 1.6.. τα φρένα (τουλάχιστον για 'μένα που συνήθησα με ιταλικά...) είναι απλά.. φρένα, μια μετριότητα και τίποτα παραπάνω...παράθυρα που πέφτουν και ξεφλουδισμένα πλαστικά+ένα ύφασμα νοικιάρικου του 80 στις πόρτες και στα καθίσματα δεν είναι ωραία εικόνα για να το παίζεις das auto. το S3 που είχα εμπειρία (1.8 210ps με αλλάγή μοτέρ με 225βελτιωμένο γιατί το πρώτο έκανε μπαμ εξ'αιτίας κακού προγράμματος) είχε ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο σαλόνι, και εκείνο με υφάσματα ήταν. της φίλης το σαλόνι δεν έχει ξυλωθεί αλλά το ύφασμα είναι....κάπως, γάριασε ΟΛΟ και γενικά στην υφή ήταν απαράδεκτο απο καινούργιο.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΛΕΓΑΝ Γ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΥΤΟΥ.ΦΡΕΝΑΡΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΣΑΝ ΑΓΚΥΡΕΣ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ Κ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΟΔΗΓΗΣΑΝ!ΛΕΣ ΝΑ ΛΕΓΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ?ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ!
ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΟΥΝ!ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟ!
ΤΑ ΥΑΦΑΣΜΑΤΑ Κ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ(ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ) ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ GENERATION H PACIFIC ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ, ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΚΕΤ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΡΑΦΕΣ Κ ΤΗ ΔΙΧΡΩΜΙΑ....ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ!ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ 8ΕΤΙΑΣ ΑΜΑΞΙ ΧΩΡΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΤΕ.ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟ!

ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΠΕΦΤΑΝ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ...Κ ΕΛΙΩΝΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ.....Κ ΟΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΕ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
Υ.Γ ΟΙ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΕΣ ΦΩΤΟΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΦΘΟΡΑ ΣΕ ΤΥΠΟΥ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗΣ ΦΟΥΣΚΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ,ΦΘΟΡΑ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ,ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ,ΧΕΡΟΥΛΙΑ ΘΥΡΩΝ....ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ Κ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 110000 ΧΛΜ Κ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ 4 ΑΤΟΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ..ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΓΑΡΜΠΟΥΣ-ΑΠΡΟΣΕΚΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ ΤΑ ΦΘΕΙΡΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ 20ΕΤΙΑΣ!

ditris
13-08-11, 11:37
Κανενας δεν εχει λογο να πει ψεμματα, ολοι τις εμπειριες τους λενε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΕΝΕΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ...Συμπεριφερθειτε επιτελους καποιοι σαν ανθρωποι κι ας μην ειστε, καντε το για σας....

Σιγουρα ολοι τις γνωμες μας λεμε αλλα μη λενε κ καποιοι οτι θελουν....π.χ ανυποστατα πραματα!Ας αναφερουν κ θετικα κ αρνητικα..κ οχι μονο τα αρνητικα κ μαλιστα κ επινοωντας εξτρα αρνητικα...οπως κανουν οι πολιτικοι γ να θαψουν τους αντιπαλους τους!
Μια χαρα σαν ανθρωποι συμπεριφερομαστε....κ αν εχεις κατι θα το λες στα ισα απεναντι μου οπως κανω εγω μαζι σου τωρα.... κ δεν θα αναφερεις οτι συμπεριφερομαι σαν "ζωο" εμμεσως πλην σαφως.Δεν ζητησα ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ ΣΤΗΝ ΗΘΙΚΗ!
Ξερω να σεβομαι κ μενα κ τους συνομιλητες μου αλλα αν καποιοι(κατηγορητης του golf που ελεγε ανακριβειες τρελλές κ του την ειπα μιας κ εχω ιδιο αυτοκινητο κ ξερω) δηλωνουν δημοσια με παρησια τετοιες ανακριβειες πρεπει να φρεναρονται!

giannis 116
13-08-11, 11:44
φιλε γιαννη 116..

αυτο το αμαξι..το εχει ο θειος μου (golf iv 1.6 16v) του 99 και εχει κανει γυρω στις 230.000χιλ μεχρι σημερα..και το αμαξι του χει βγαλει ελαχιστα..κατι πολλαπλασιαστες και κανα 2 ηλεκτρολογικα χαζα..και δεν καιει ουτε λαδια τιποτα...και τα φρενα του οταν ειχε βγει ηταν αψογα και τα καλυτερα της κατηγοριας...

και το ιδιο αμαξι ουσιαστικα εχω (καροτσα δηλαδη) και εγω (α3 1.8Τ) του 02..και παλι πανω κατω τα ιδια εχει βγαλει με του θειου μου..και εχει 105χιλιαδες χιλιομετρα..και εγω δεν το πηγαινα σαν το θειο...και τα φρενα μου ηταν υπεραρκετα τοσα χρονια εστω και αν το αμαξι απεκτησε γυρω στα 60-70 αλογα ακομα!!και καιει για turbo ελαχιστο λαδι (σκεψου 200ml στα 5-6χιλ χιλιομετρα!!!)

και δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα..γιατι εχω και bmw...και bmw επελεξα μετα απο το audi..αλλα αποδειχτηκε πολυ καλο αμαξι..και ποτε μα ποτε δεν με αφησε σε ταξιδι..η στο δρομο..και μια και λεμε για λαδια..το m3 μου..καιει πιο πολυ λαδι..απο το audi...οχι πολυ..κανα 300-400ml ανα 3-4χιλ χιλιομετρα...πραγμα λογικο για κοφτη στις 8400rpm...

Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα εν μερει.

Για τα φρενα να σημειωσω οτι στο δικο μου κουραζονταν ευκολα και το ABS επιανε σχεδον παντου και παντα ακομα και με καλα λαστιχα και σε στεγνη καλη ασφαλτο. Για το Α3 που λες, λογικα θα πρεπει απ το εργοστασιο να ειχε μεγαλυτερα αρα καλυτερα και ανθεκτικοτερα φρενα σε σχεση με ενα 1600αρι, δε νομιζω να ειχε τα στανταρ φρενα του Α3 1.6. Οποτε λογικο να ειναι καλυτερα φρενα!

Επισης για να συνεχισω με το Γκολφ. Πολλες φορες οταν περναγα απο ανωμαλιες του δρομου, καμια λακουβα, σαμαρακι ή γραμμες τρενου μου πεταγε την ταχυτητα στα καλα καθουμενα κι εμενα με νεκρα! Σκεφτειτε το λιγο αυτο στη μεση σιδηροδρομικης διαβασης!
Επισης ιδιο Γκολφ λιγο πιο παλιο ομως, ενος γειτονα μου, του ειχε ξεκουμπωσει η 5η στα καλα καθουμενα μεσα στην εθνικη και του εκανε το κιβωτιο αλοιφη! Επικινδυνα πραγματα που δε νομιζω να τονωνουν την αξιoπιστια και την καλη εικονα του VAG...

ditris
13-08-11, 11:52
Καλημερα.

Κατ αρχας επετρεψε μου να σου υπενθυμισω τον Νο1 κανονα του Φορουμ, εαν τους εχεις ριξει ποτε καμια ματια:

Κανόνες Forum

Γενικά

1) Να είστε φιλικοί και να σέβεστε τους χρήστες, διαχειριστές και το forum εν γένει.


Τωρα, τα φρενα του Golf ηταν απλα τραγικα. Δηλαδη τι να πουν τα φρενα απ την 116 για να συγκρινουμε ομοιας κατηγοριας αμαξια ή τι να πουνε τα φρενα απο μια Giulietta, οχι στην εκδοση με Brembo, τα απλα της Ιταλιδας τα θεωρω καλυτερα κι απ της 116!

Επισης για πορτα που λες, τι να πει και παλι η 116, εαν του Golf εκλεινε σα χρηματοκιβωτιο της 116 κλεινει σαν...πυρηνικο καταφυγιο!

Τελος για καταναλωση λαδιου. Το Golf σχεδον δεν αλλαζα λαδια αφου τα ειχα συμπληρωσει μεχρι να ρθει η αλλαγη τους. Κι αυτα στα 35.000χμ. Στην 116 που εχει αισιως 190.000χμ δεν εχει τυχει να συμπληρωσω ΠΟΤΕ πριν απο καθε αλλαγη! Και για ποιοτητα πλαστικων, υφασματων και παραθυρων δε το συζηταω, δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ Golf και 116.
MOY ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ GOLF 4 ME 116?TO GOLF HTAN AΠO 98 -2003 ΕΝΩ Η 116 ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.ΑΡΑ ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ?
ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ Κ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΑΥΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Γ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ?
ΤΑ BMW ΔΗΑΛΑΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ?ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΣΤΑ E46 ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ?ΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΞΕΚΟΛΑΝΕ?ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ?
ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΤΩ Κ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Κ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ....Κ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΠΑΙΝΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ!
ΓΙΑ ΤΑ ΔΕ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ...ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙΑ....ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ...ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ Π.Χ 10-40, 15-40. ΚΑΙ ΤΑ HONDA ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙΑ?ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ? ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ...ΕΞΑΛΛΟΥ Κ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΜΕΧΡΙ 1 ΛΙΤΡΟ ΣΤΑ 1000 ΧΛΜ.....

giannis 116
13-08-11, 12:03
@Makos

Την εκδοση Generation ειχα με ακριβως τα ιδια καθισματα και σαλονι που φαινονται στις φωτος σου. Το οτι σκιστηκε το υφασμα, ισως τυχαιο, ομως απαραδεκτο για 1μιση ετους αμαξι με μολις 35.000χμ και σωστη χρηση χωρις κανιβαλισμους.

Επισης, δεν επινοω αρνητικα, μονο παραθετω προσωπικη μου εμπειρια καθαρα.

Για τα παραθυρα το ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι στο δικο μου εχει τις μεταλλικες βασεις, αλλα και παλι ετριζαν οποτε μπορει να μην επεφταν ποτε αλλα ηταν εκνευριστικο να ακους ενα συνεχη τριγμο κι απο τοσο νωρις!

Τωρα για αυτο που λες οτι σεβεσαι... Δε νομιζω. Δεν ειναι σεβασμος το να βγαινεις και να βριζεις δημοσια κοσμο που ουτε καν ξερεις. Θες να πεις τη γνωμη σου, πες την, οπως ολοι που βγαινουν και γραφουν τη δικη τους, αλλα χαρακτηρισμοι δε νομιζω οτι χρειαζονται.

Ακομη, για φθορες σε πλαστικα, σαλονι γενικα, δερματα, επενδυσεις κλπ και στην 116 φθαρηκαν καποια παρομοια κομματια, δε λεω οτι η BMW ειναι τοπ-κορυφη η καλυτερη και η VW σκ@τα, απλα στη BMW εγινε μετα απο 6 χρονια και πολλα χιλιομετρα αρα λιγο πιο ποιοτικη και ανθεκτικη σε αυτον τον τομεα. Και μαλιστα αφου τα αλλαξα ΟΛΑ τα φθαρμενα πλαστικα και τις δερματινες-δερματα με νεα μαμα οριτζιναλ ανταλλακτικα, τα νεα ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας λογικα και ανθεκτικοτερα απο αυτα που ειχε το 2004 τ αμαξι απ το εργοστασιο. Δηλαδη με αλλα λογια ας πουμε οτι η BMW βλεπει τα σφαλματα της και τα διορθωνει στα νεοτερα μοντελα ή στα ανταλλακτικα για παλιοτερα με νεα και καλυτερα υλικα.
Προσωπικο οφελος δεν εχω απο καμια εταιρια, ισα ισα που τις εχω ταισει μια χαρα και τη BMW και τη VW σαν πελατης. Απλα παραθετω προσωπικες εμπειριες και συγκρινω αμεσα δυο αυτοκινητα που ειχα/εχω στην κατοχη μου.

giannis 116
13-08-11, 12:09
MOY ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ GOLF 4 ME 116?TO GOLF HTAN AΠO 98 -2003 ΕΝΩ Η 116 ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.ΑΡΑ ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ?
ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ Κ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΑΥΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Γ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ?
ΤΑ BMW ΔΗΑΛΑΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ?ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΣΤΑ E46 ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ?ΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΞΕΚΟΛΑΝΕ?ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ?
ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΤΩ Κ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Κ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ....Κ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΠΑΙΝΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ!
ΓΙΑ ΤΑ ΔΕ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ...ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙΑ....ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ...ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ Π.Χ 10-40, 15-40. ΚΑΙ ΤΑ HONDA ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙΑ?ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ? ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ...ΕΞΑΛΛΟΥ Κ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΜΕΧΡΙ 1 ΛΙΤΡΟ ΣΤΑ 1000 ΧΛΜ.....

To Golf IV σταματησε το 2003 η 116 ενα χρονο βγηκε ακριβως μετα, με μηχανικα μερη πολλα κοινα με 3αρα Ε46 που επαιζε στα 'χρονια' του Γκολφ, οποτε δε νομιζω να ειναι και ΤΟΣΟ μεγαλο χασμα.
Για αποστασεις ακινητοποιησης συνεκρινε και τα βαρη των δυο αυτοκινητων για να ειναι πιο δικαιη η συγκριση. Επισης αν διαβασεις πιο προσεκτικα, για τα φρενα τονιζω τη μικρη αντοχη τους σε απανωτα φρεναρισματα, γραφω οτι κουραζονται ευκολα. Παιζει ρολο και οι διαστασεις των δισκων, διαμετρος παχος κλπ. Του Golf μπροστα στης 116 φαινονται σα...δισκακι απο CD!
Και στο Golf ξεκολλαγαν επενδυσεις απο κολωνες ουρανο κλπ.
Σπιτι μου δεν ειναι η BMW
Απο Χοντα δε γνωριζω, αλλα και παλι η συγκριση ειναι αδικη και ατοπη καθως μιλαμε για αλλα μοτερ, αλλες τεχνολογιες, αλλα φασματα στροφων...

ditris
13-08-11, 12:39
To Golf IV σταματησε το 2003 η 116 ενα χρονο βγηκε ακριβως μετα, με μηχανικα μερη πολλα κοινα με 3αρα Ε46 που επαιζε στα 'χρονια' του Γκολφ, οποτε δε νομιζω να ειναι και ΤΟΣΟ μεγαλο χασμα.
Για αποστασεις ακινητοποιησης συνεκρινε και τα βαρη των δυο αυτοκινητων για να ειναι πιο δικαιη η συγκριση. Επισης αν διαβασεις πιο προσεκτικα, για τα φρενα τονιζω τη μικρη αντοχη τους σε απανωτα φρεναρισματα, γραφω οτι κουραζονται ευκολα. Παιζει ρολο και οι διαστασεις των δισκων, διαμετρος παχος κλπ. Του Golf μπροστα στης 116 φαινονται σα...δισκακι απο CD!
Και στο Golf ξεκολλαγαν επενδυσεις απο κολωνες ουρανο κλπ.
Σπιτι μου δεν ειναι η BMW
Απο Χοντα δε γνωριζω, αλλα και παλι η συγκριση ειναι αδικη και ατοπη καθως μιλαμε για αλλα μοτερ, αλλες τεχνολογιες, αλλα φασματα στροφων...

Κ τα golf 4 1400 k ta 1600 είχαν μπρος δίσκους 256mm κ πίσω 232mm.Oλοιδια φρενα ειχαν κ τα audi a3 1600.Paxh δε γνωριζω!Ουτε διαστασεις φρενων της 116.Σημασία εχει στα ποσα μετρα τελικα σταματαει το καθε αυτοκινητο...φυσικα κ το βαρος παιζει ρολο αλλα αν δε χρειαζεται κ φρεναρει ικανοποιητικα δεν χρησιμοποιουμε μεγαλους πολυ δισκους ελεω κόστους!Εγω σε στροφιλικια το φρεναρα με πολλα χλμ/ωρα κ ποτε δεν ειδα υπερθερμανση,μειωση αποδοσης.Μειωση αποδοσης ειδα στο δισκο πλατω μετα απο 4-5 συνεχη καλα σπιναρισματα,καρφωτες αλλαγες!Ναι εκει εχει θέμα!

ditris
13-08-11, 12:45
Οσο για το οτι golf k 116 ανηκουν στην ιδια κατηγορια...ναι φαινομενικα ανηκουν.... αλλα η διαφορα στην τιμη των 2 με ιδιο εξοπλισμο ξεπερνα τα 8000ευρω οποτε μιλαμε οτι αντιστοιχες πρεπει ναναι κ οι διαφορες....αρα εκ των πραγματων υπαρχει χασμα!Κ ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΣΜΑ ΥΠ¶ΡΧΕΙ ΣΕ ΣΑΣΙ,ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ(ΠΟΡΤΑ ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟΥ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ),ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΛΙΚΩΝ ΚΤΛ Κ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΤΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΤΗ ΗΛΙΚΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ!
Υ.Γ ΦΥΣΙΚΑ Κ Η BMW ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ VW ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ VW ΕΙΝΑΙ Κ ΠΑΡΤΑΛΙΑ...ΑΛΛΑ Κ ΟΙ 2 ΑΥΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΠΟΙΟΤΗΤΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΥΤΟΣΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ Κ ΑΡΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ...

nik200
13-08-11, 14:36
βρε παιδια..συγκρινουμε το golf με το 116????

το ενα αμαξι σε 1.6 εκανε 20χιλ (ισως και λιγοτερο) και το αλλο 25χιλ+..
το 116 συγκρινοταν με το α3 και οχι με το golf...που ειναι και καλα το premium vw...
ειναι ανιση η συγκριση...στα λεφτα του 116 επαιρνες 1.8Τ..

και κατι αλλο που ξεχναμε...εδινες 25-27 χιλ.. για τον ασσο και πισω δεν χωραγε νορμαλ ανθρωπος..απαραδεκτο για χατσμπακ!!!!και στο golf 4 και στο audi μου δεν ηταν πολυ καλοι οι χωροι...αλλα σαφως ανωτεροι του ασσου..και στο golf 5 επαιζες μπαλα μεσα...

Stallion3.2
13-08-11, 14:49
ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΛΕΓΑΝ Γ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΥΤΟΥ.ΦΡΕΝΑΡΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΣΑΝ ΑΓΚΥΡΕΣ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ Κ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΟΔΗΓΗΣΑΝ!ΛΕΣ ΝΑ ΛΕΓΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ?ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ!
ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΟΥΝ!ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟ!
ΤΑ ΥΑΦΑΣΜΑΤΑ Κ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ(ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ) ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ GENERATION H PACIFIC ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ, ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΚΕΤ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΡΑΦΕΣ Κ ΤΗ ΔΙΧΡΩΜΙΑ....ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ!ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ 8ΕΤΙΑΣ ΑΜΑΞΙ ΧΩΡΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΤΕ.ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΩΤΟ!

ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΠΕΦΤΑΝ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ...Κ ΕΛΙΩΝΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ.....Κ ΟΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΕ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
Υ.Γ ΟΙ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΕΣ ΦΩΤΟΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΦΘΟΡΑ ΣΕ ΤΥΠΟΥ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗΣ ΦΟΥΣΚΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ,ΦΘΟΡΑ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ,ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ,ΧΕΡΟΥΛΙΑ ΘΥΡΩΝ....ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ Κ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 110000 ΧΛΜ Κ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ 4 ΑΤΟΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ..ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΓΑΡΜΠΟΥΣ-ΑΠΡΟΣΕΚΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ ΤΑ ΦΘΕΙΡΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ 20ΕΤΙΑΣ!

μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις....τώρα αν ήθελες όντως να φωνάξεις έπεσες σε λάθος άνθρωπο...δεν τσιμπάω.
1-κορυφαίας ποιότητας σαλόνι+παράθυρα που πέφτουν (χέστηκα για τον λόγο....)+ξεφλούδισμα πλαστικών είναι έννοιες ασυμβίβαστες
2-βρες μου ΕΝΑ άρθρο που να εκθειαζουν τα φρένα (και να μην είναι autotriti η ams). δεν είπα ότι είναι κακά....είπα ότι είναι κανονικά...μέτρια...όπως το μέσο όρο....δεν ξεχωρίζουν.....δες φρένα απο ιταλικό και σύγκρινε μετά, ακόμα και στις διαστάσεις (διάμετρο ΚΑΙ πάχος) είναι μεγαλύτερα.....

ditris
13-08-11, 16:55
1-κορυφαίας ποιότητας σαλόνι+παράθυρα που πέφτουν (χέστηκα για τον λόγο....)+ξεφλούδισμα πλαστικών είναι έννοιες ασυμβίβαστες
2-βρες μου ΕΝΑ άρθρο που να εκθειαζουν τα φρένα (και να μην είναι autotriti η ams). δεν είπα ότι είναι κακά....είπα ότι είναι κανονικά...μέτρια...όπως το μέσο όρο....δεν ξεχωρίζουν.....δες φρένα απο ιταλικό και σύγκρινε μετά, ακόμα και στις διαστάσεις (διάμετρο ΚΑΙ πάχος) είναι μεγαλύτερα.....

1) Το ίδιο συμβαίνει περίπου κ με την ποότητα κάποιων bmw π.χ υφασματα,λαστιχα που κρεμονται.Αρα ούτε τα bmw είναι καλά?Δεν το νομίζω!
2)Drive περιοδικό τεύχος 57--> το ασημί golf iv 1600 φρενάρει σε 40,5 μέτρα απο τα 100 ως τα 0 χλμ/ωρα!Για την ιδια διαδικασία το opel astra θελει 47,3 μέτρα, το focus 41,7μετρα ενώ το 307 41,2 μέτρα.Αρα δεν είναι στο μέσο ορο το golf αλλα μάλλον πρώτο σε σχέση με αυτά που είπα.Alfa romeo δεν είχε στη δοκιμή.Θα ψάξω να βρω μπας κ εχουν κανει ειτε 4troxoi είτε drive δοκιμές συγκρισεων του golf με ιταλικα κ θα ενημερωνω.....

Stallion3.2
13-08-11, 19:37
1) Το ίδιο συμβαίνει περίπου κ με την ποότητα κάποιων bmw π.χ υφασματα,λαστιχα που κρεμονται.Αρα ούτε τα bmw είναι καλά?Δεν το νομίζω!
2)Drive περιοδικό τεύχος 57--> το ασημί golf iv 1600 φρενάρει σε 40,5 μέτρα απο τα 100 ως τα 0 χλμ/ωρα!Για την ιδια διαδικασία το opel astra θελει 47,3 μέτρα, το focus 41,7μετρα ενώ το 307 41,2 μέτρα.Αρα δεν είναι στο μέσο ορο το golf αλλα μάλλον πρώτο σε σχέση με αυτά που είπα.Alfa romeo δεν είχε στη δοκιμή.Θα ψάξω να βρω μπας κ εχουν κανει ειτε 4troxoi είτε drive δοκιμές συγκρισεων του golf με ιταλικα κ θα ενημερωνω.....

1-έχω μπεί σε Ε36 και Ε46 που δεν είχαν τίποτα..παρά τα πολλά χιλιόμετρα, απο την άλλη μια σειρά 1 που είχα νοικιάσει ήταν χάλια, δεν με νοιάζει ποιός το φτιάχνει αλλά αν σε ένα αμάξι ξεφλουδίζει το σαλόνι και κρέμονται τα λάστιχα είναι απαράδεκτο και ας είναι και bmw... και ας είναι και rolls royce, δεν κατάλαβα δηλαδή? επειδή είναι golf η bmw (παρ'ότι ξαναλέω ότι σε όσες bmw έχω μπεί πέραν μιας σειράς 1 ήταν άψογες) πρέπει ντε και καλά να τα συγχωρούμε?
2-Δεν κρατάω αρχείο περιοδικών και δεν λαμβάνω και ιδιαίτερα σοβαρά τα όσα λένε.... τα διαφημηστικά πακέτα μετράνε πολύ περισσότερο απο τις γνώμες των δοκιμαστών... απο προσωπική εμπειρία τα φρένα του golf ΙV που έχω οδηγήσει άπειρες φορές είναι καλά μεν αλλά δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση με της 156 1.6 που είχα τότε...όπως επίσης (για να είμαστε on topic) και η αξιοπιστία. η 156 έβγαλε ένα προβληματάκι με την βαλβίδα λαδιού του μεταβλητού και μόλις αλλάχτηκε στην εγγύηση έκανε 100.000 χλμ χωρίς να κάνει τσικ...το golf απο την άλλη πέρα απο το σαλόνι που....διαλύεται και τα παράθυα που πέσανε έχει και μονίμως αναμμένο ένα check engine....

ttjohn
13-08-11, 22:43
ε-ε-ερχεται........



και το περηφανέυσαι?χαχαχαχαχαχαχα! έδωκες ΣΑΡΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΑχιλάρικα για ένα golf coupe με 160 άλογα+κάνα χιλιάρικο για πρόγραμμα να πιάσεις τα 235?Παναγιά μου....ευκαιρία! χαχαχαχαχαχα.

και κάτι άλλο γιατί ανέφερες τα 'σοβαρά αμάξια', ασχολούμαι με alfa romeo εντατικά απο το 2000 και έχοντας τριβή με δεκάδες ιδιοκτήτες ΠΟΤΕ δεν είχαμε σπασμένα ΜΑΜΑ μοτέρ....ΠΟΤΕ δεν έπεσαν παράθυρα μες την πόρτα....ΠΟΤΕ δεν κόλλησε κανένα selespeed εν κινήσει....τριξίματα? ναι...καμμιά καμμένη λάμπα? ναι....μερικά μοτέρ που καίγανε σχεδόν 1λτ στα 1000χλμ...ναι, αλλά ΔΕΝ ΕΣΠΑΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΤΑ VW ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ALFA ROMEO.....και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ στρίβανε και φρενάρανε υποδειγματικά. εσύ τώρα θες να μιλήσεις για μια εταιρία που βάζει τα μοτέρ διαμήκης σε πλαίσια vw που σχεδιάστηκαν για εγκάρσια τοποθέτηση και γι'αυτό είχαν πολύ μεγάλη συγκέντροση βάρους μπροστά απο τον μπροστινό άξονα... ακόμα και τα quattro υποστροφικά ήταν, φαντάσου τις προσθιοκίνητες εκδόσεις....στρώσατε μόλις πριν απο 5-10 χρόνια και μιλάτε..... τι να πουν οι Γάλλοι? τι να πούν οι BMW?

απο την όλη κριτική εξαιρώ τα Ur-quattro και τα διάφορα RS που είναι πραγματικά άξια αυτοκίνητα....

Τωρα μαλιστα εγιναν και τα αλφα ρομεο σοβαρα αμαξια.:party:Το αλλο με τον τοτο το ξερεις??:gaysex:
Το αν το Audi TT ειναι golf κουπε ειναι οσο η porshe carrera ειναι σκαραβαιος.και τα 2 αμαξια ειναι απο τα πιο ομορφα της αγορας και καλυτερα στις κατηγοριες στους .
Οι γερμανοι φτιαχνουν τα καλυτερα αμαξια.Ολα τα αλλα ειναι δευτερης και τριτης κατηγοριας.οσο για τα ιταλικα επιδη ειχα οταν εσυ πηγαινες δημοτικο ειναι μεσαιας ποιοτητας αμαξια και απευθυνοντε σε αυτους που δεν εχουν να δωσουν για γερμανικο.

stelmaniac
13-08-11, 23:08
Τωρα μαλιστα εγιναν και τα αλφα ρομεο σοβαρα αμαξια.:party:Το αλλο με τον τοτο το ξερεις??:gaysex:
Το αν το Audi TT ειναι golf κουπε ειναι οσο η porshe carrera ειναι σκαραβαιος.και τα 2 αμαξια ειναι απο τα πιο ομορφα της αγορας και καλυτερα στις κατηγοριες στους .
Οι γερμανοι φτιαχνουν τα καλυτερα αμαξια.Ολα τα αλλα ειναι δευτερης και τριτης κατηγοριας.οσο για τα ιταλικα επιδη ειχα οταν εσυ πηγαινες δημοτικο ειναι μεσαιας ποιοτητας αμαξια και απευθυνοντε σε αυτους που δεν εχουν να δωσουν για γερμανικο.

Τωρα σοβαρα ρε γιαννη ολα αυτα που γραφεις τα εννοεις ή σπας πλακα με το να γινεται φραμπαλας?...Γιατι αν τα εννοεις φιλε δεν γνωριζεις τιποτα απο αυτοκινητα...

Dimitris ///M
13-08-11, 23:10
Παιδιά έχετε ένα κόλλημα χωρίς πλάκα...........

Φοράτε παρωπίδες και δεν βλέπετε παραδίπλα! Μετά την BMW το χάος!

Το κάθε αυτοκίνητο, κάθε μάρκας φτιάχτηκε για διαφορετικό σκοπό. Απο κεί και πέρα η κάθε εταιρία διαθέτει για όλα τα βαλάντια και για χρήση....

Η BMW κατ'εμέ κάνει τεράστιο σφάλμα που έχει υπερβολικά πολλά κυβικά και λίγα άλογα σε υπερβολικά βαριά αυτοκίνητα και σε υποχρεώνει αν θέλεις γκάζια πήγαινε σε ///Μ ενώ ο γιαπονέζος τους αλλάζει τον αδόξαστο στα γκάζια σε ότι μοντέλο θέλεις!
Και αυτός ο φανατισμός ισχύει μόνο στην Ελλάδα..... Το Ε30 όπως έλεγε και ένας φίλος στην γερμανία είναι καλό μόνο για την ανακύκλωση και εδώ είναι Θεός.......

Μην είσαστε απόλυτοι, δείτε και παραέξω....

ditris
13-08-11, 23:41
1-έχω μπεί σε Ε36 και Ε46 που δεν είχαν τίποτα..παρά τα πολλά χιλιόμετρα, απο την άλλη μια σειρά 1 που είχα νοικιάσει ήταν χάλια, δεν με νοιάζει ποιός το φτιάχνει αλλά αν σε ένα αμάξι ξεφλουδίζει το σαλόνι και κρέμονται τα λάστιχα είναι απαράδεκτο και ας είναι και bmw... και ας είναι και rolls royce, δεν κατάλαβα δηλαδή? επειδή είναι golf η bmw (παρ'ότι ξαναλέω ότι σε όσες bmw έχω μπεί πέραν μιας σειράς 1 ήταν άψογες) πρέπει ντε και καλά να τα συγχωρούμε?
2-Δεν κρατάω αρχείο περιοδικών και δεν λαμβάνω και ιδιαίτερα σοβαρά τα όσα λένε.... τα διαφημηστικά πακέτα μετράνε πολύ περισσότερο απο τις γνώμες των δοκιμαστών... απο προσωπική εμπειρία τα φρένα του golf ΙV που έχω οδηγήσει άπειρες φορές είναι καλά μεν αλλά δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση με της 156 1.6 που είχα τότε...όπως επίσης (για να είμαστε on topic) και η αξιοπιστία. η 156 έβγαλε ένα προβληματάκι με την βαλβίδα λαδιού του μεταβλητού και μόλις αλλάχτηκε στην εγγύηση έκανε 100.000 χλμ χωρίς να κάνει τσικ...το golf απο την άλλη πέρα απο το σαλόνι που....διαλύεται και τα παράθυα που πέσανε έχει και μονίμως αναμμένο ένα check engine....

1)Εδώ συμφωνούμε στο ότι δεν πρέπει να συγχωρούνται τετοιες κατασκευαστικές μεγαλοατέλειες απο ποιοτικά αυτοκίνητα!Κ αν υπήρχαν το 80,90 απο το 2000 κ μετα κ ιδιως τώρα..είναι απαραδεκτο απο μαρκες με τετοιο κύρος!Να προσθέσω ότι μονο ο ιδιοκτητης ξερει τα κουσουρια(συνεπως με μικρη συμβιωση δεν βγαινει συμπερασμα) κ μονο αυτος... κ οτι αν μπαινουμε σε αλλου αυτοκινητο..λεει δεν τουπαθε ποτε τπτ...παρολο ποου τουχει βγαλει τα χιλια μίρια..κ εχει αλλαξει κ ενα σωρο πλαστικα!Ετσι τις προαλλες ειδα σε πλυντηριο αυτοκινητων ενα golf iv ...στο οποιο ηταν αλλαγμένα 100% όλα τα πλαστικα που ανεφερα σε παραπανω ποστ(τα βλεπω κ απ το δικο μου!)....ηταν μοντελο 2001...κ μου προξενησε απορια!Τον ρωτησα κ μου λεει...ετσι ειναι...δεν ταχω αλλαξει....δεν φθειρονται...κ αφου του λεω εχω το ιδιο κ αυτο δεν ειναι δυνατον...παραδεχτηκε οτι επειδη ειναι ψειρας...ταχει αλλαξει 2 φορες(φουσκα ταχυτητων,καπακι σταχτοδοχειου,πλαστικο ραδιοcd, πλαστικο κλιματισμου,πλαστικα χερουλια πορτων!
2)Τα περιοδικα γιαυτο ειναι γ να διεξαγουν μετρησεις.Μην τα αμφισβητουμε!Καμια φορα παινευουν καποια αλλα στις μετρησεις ειδικα τα παλια χρονια drive κ 4 τροχοι ηταν αντικειμενικά!Βρηκα κ ενα αλλο τευχος drive τoυ 1999 με δοκιμη συγκριτικη golf 4 1400,megane 5d 1400,alfa 147 5d 1400 ,peugeot 5d 306,almera 5d 1400 αλλα δεν ειχε δοκιμες φρεναρισματος.Απλα ανεφερε οτι το golf exei πολύ καλά φρένα όπως κ η alfa romeo.Για τις επιδοσεις επιταχυνσης κ οδηγικη απολαυση η alfa χαρακτηριστηκε κορυφαια!Για οδικη συμπεριφορα το golf apla ουδετερο...κ κλασικα πολύ καλά το megane κ peugeot
Υ.Γ Το μονιμως αναμμενο check engine μπορει να θέλει διαγνωστικό της vw.... δεν νομιζω να διορθωνουν το προβλήμα αλαλζοντας τι χρειαζεται κ να ειναι αναμμενο τοσα χρονια....

Yiorgos
14-08-11, 00:21
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, και σε όλη την παρέα.

Αρχικά να σημειώσω πως το παρών thread είναι όντως EPIC, και πραγματικά σε διάφορα ποστ, υπάρχει πολύ γνώση συγκεντρωμένη. Πιστεύω πως με τις διαμάχες αυτές, αναβλύζουν επιχειρήματα και διευρύνονται ορίζοντες, και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι σε ένα αυτοκινιτιστικό φόρουμ και όχι μόνο.

Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω μερικά πράγματα στην κουβέντα, με αφορμή τα όσα έχω διαβάσει στο παρών, χωρίς φυσικά ίχνος επιθετικότητας/υποτίμησης σε κάποιο μέλος.

Αναφορικά με το VAG, το γκρουπ λειτουργεί βέλτιστα με βάση τις οικονομίες κλίμακας, και έχει πετύχει τεράστια κερδοφορία λόγο του ότι οι πλατφόρμες ανάπτυξης είναι 4-5, και βρίσκουν εφαρμογή σε 40-50 μοντέλα. Αυτό είναι δεδομένο! Και αυτό το δεδομένο είναι που μας φέρνει σε ρίξη όσον αφορά τα πιο ''εκλεπτυσμένα'' μοντέλα που θέλει να πλασάρει το γκρουπ στην αγορά, και δεν μπορεί να τα υποστηρίξει επαρκώς σε στοχευμένο κοινό.

Εξηγούμαι:

Έχουμε κατά βάση την πλατφόρμα (πάτωμα) του Golf, που η ίδια χρησιμοποιείται αυτούσια σε πλήθος μοντέλων, απο Leon έως Tiguan. Συγκεκριμένα ΚΑΙ στο ΤΤ. Μόνο που στο ΤΤ για να το πλασάρουν ως σπορ, άλλαξαν τον μπροστά άξονα και τον έκαναν αλουμινένιο, για να μειώσουν λίγο βάρος και να μπορεί να κινηθεί λιγότερο υποστροφικά. Φυσικά και είναι γρήγορο. Δεν αντιλέγει κανείς. Είναι όμως αποστειρωμένο όσο δεν πάει. Και αυτό γιατί τα γονίδιά του είναι βασισμένα σε ένα μικρομεσαιο πάτωμα, που έχει μελετηθεί για να χρησιμοποιηθεί σε ευρεία κατανάλωση σε όλα τα μοντέλα του γκρουπ.

Ακόμα και στα μεγαλύτερα μοντέλα, μέχρι ένα σημείο, έχει χρησιμοποιηθεί η ίδια πλατφόρμα του Golf, στις μεγαλύτερές της διαστάσεις.

Η Audi συγκεκριμένα στο νέο Α4, που έχει καινούργιο πάτωμα, έκανε ολόκληρη ''φασαρία'' στο R&D της για να καταφέρει να κερδίσει 3 εκατοστά μπροστά, ώστε να μετακινήσει τον κινητήρα κατά 2,34cm πιο πίσω σε σχέση με το παλιό μοντέλο. Φαντάζομαι ότι όλοι μας καταλαβαίνουμε πόση σημασία έχει να μην κρέμεται ο κινητήρας μπροστά απο τον εμπρός άξονα.

Το θέμα με την Audi είναι πως προσπαθεί να φλερτάρει με BMW & Mercedes, αλλά τόσα χρόνια μόνο στην προσπάθεια μένει, ούτε καν στο φλερτ. Και αυτό απο την δεύτερη γενιά Α4, γιατί η πρώτη ήταν επιεικώς μέτρια. Προσπαθεί να κερδίσει με την παραπληροφόρηση περί τετρακίνησης, την στιγμή που δεν χρησιμοποιεί 4κίνηση, παρά μόνο Haldex που είναι ενναλλακτής ροπής.

Με τα ανωτέρω, δεν προσπαθώ να βγάλω μένος κατά του γκρουπ. Αυτή την στιγμή στην κατοχή μου έχω μοντέλο VAG. Απλά όσο και να προσπαθεί να ξεφύγει συγκεκριμένα η Audi, που θέλει να πλασάρεται ως premium, απλά δεν μπορεί, και ΔΕΝ θέλει. (είναι πολλά τα λεφτά). Σαφώς σε κάποια πράγματα είναι ανώτερη απο VW, αλλά πχ σε οδηγική απόλαυση, δεν έχει τα γονίδια. Φυσικά και εξαιρούνται κάποιες εκδόσεις που είναι στοχευμένες και εξελιγμένες.

Τώρα μιας και ειπώθηκαν πολλά περι Alfa Romeo, (Stallion φίλε μου, RESPECT). Γνώμη μου είναι πως ακόμα το VAG δεν έχει φτάσει επίπεδα Alfa. Και ναί, είναι σοβαρά αυτοκίνητα, πάντα ήταν. Είχαν γελοία προβλήματα, αλλά πάντα στον δρόμο ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ υποδειγματικά.

Δεν έχω τις πάρα πολλές εξειδικευμένες γνώσεις για το Gruppo για να φέρω αδειάσειστα παραδείγματα, Σε πάρα πολλά θέματα όμως σε σχέση με VAG όμως, ως επί το πλείστον είναι καλύτερα μελετημένα. Πάρε για παράδειγμα την Giulietta. Πολλοί θα πουν πως βασίζεται στο πάτωμα του Bravo. Αληθές. Βασίζεται στο πάτωμά του, ΔΕΝ το χρησιμοποιεί αυτούσιο όμως (όπως πχ ΤΤ με το Golf, όπου αλλάζουν μόνο οι αναρτήσεις και η ''μάσκα'' αλουμινίου. Top mounts, hard points, ακριβώς ίδια). Στην Giulietta είναι σχεδιασμένο, βελτιστοποιημένο, ενισχυμένο, προσαρμοσμένο, μόνο για την Giulietta. Και ας Βασίζεται στο πάτωμα του Bravo. Υπάρχουν τόσες πολλές διαφοροποιήσεις, που σχεδόν είναι μια πλατφόρμα μόνη της.

Ξαναλέω δεν είμαι ο πιο ειδικός να μιλήσω για τα Alfa, αλλά γεγονός είναι πως η Alfa Romeo είναι απλά αλλού, και οποιαδήποτε σύγκριση με το VAG είναι απλά άτυχη. Για πάρα πολλά χρόνια, και ακόμη και σήμερα, όπως ιδανικό είναι το στρίψιμο/στήσιμο των BMW για πισωκίνητα, έτσι ιδανικό έιναι και το στρίψιμο/στήσιμο των Alfa Romeo για μπροστινοκίνητα (αχ παλιές χρυσές εποχές με τις πισωκίνητες AR πλατφόρμες). Οι Ιταλοί απλά σε ορισμένα θέματα δεν παίζονται. Έχουν γονίδια.

Προσωπική άποψη, που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται απο τα πάρα πολύ παιδικά χρόνια, και ενισχύθηκε με την πάροδο των ετών, απο όλες τις ''συμβατικές'' μάρκες, BMW, Mercedes, Alfa Romeo, κατέχουν περίοπτη θέση στην προτίμησή μου και στα γούστα μου.

Είμαι βέβαιος πως υπάρχουν άλλα τόσα που θα ήθελα να γράψω, αλλά επιφυλλάσομαι απο το να γίνω κουραστικός στους συνφορουμίτες.

ttjohn
14-08-11, 07:36
Τωρα σοβαρα ρε γιαννη ολα αυτα που γραφεις τα εννοεις ή σπας πλακα με το να γινεται φραμπαλας?...Γιατι αν τα εννοεις φιλε δεν γνωριζεις τιποτα απο αυτοκινητα...
:greenboun:icon_kidr:bullhorn:
Αφου ρε συ εχει ξεφυγει το θεμα κατα πολυ.ο καθενας λεει το κοντοτου και το μακρυτου.
Καλα τα φορουμ αλλα πολλες φορες δεν βρισκεις ακρη και η πρεπει να τσακωθεις η να γραφεις δυο τρια πραματακια το χρονο και τελος.καλυτερα αυτες οι συζητησεις να γινονται απο κοντα σε συναντησεις και οχι με γραπτο λογο.:cheers:

bimmer-corfu
14-08-11, 07:56
τότε να μη λένε όλοι το μακρύ και το κοντό τους και να συμφωνήσουν όλοι λοιπόν ότι η VW είναι πιο αξιόπιστη απο τη BMW για να κλειδώσει και το thread

ttjohn
14-08-11, 08:12
τότε να μη λένε όλοι το μακρύ και το κοντό τους και να συμφωνήσουν όλοι λοιπόν ότι η VW είναι πιο αξιόπιστη απο τη BMW για να κλειδώσει και το thread
Πιο αξιοπιστη δεν ειναι.Λαθος αν θελεις να καταλαβεις αυτο για να δημιουργησεις θεματακι .Ολες εχουν προβλημτακια γι αυτο υπαρχει και η εγγυηση.Ειπα ομως οτι η BMW ελλας ειναι για τον π@@@@ δεν σεβεται τους πελατες της Το VAG βγαζει μεχρι τωρα καλυτερα ροπατα δυνατα μοτερ για ολους τους πελατες της και οχι μονο πλουσιους που θα δωσουν 100 χιλιαρικα +Αυτο ειναι αποδεδειγμενο και ολοφανερο και αν δεν θελεται να το καταλαβεται μερικοι μην το καταλαβετε η πραγματικοτητα ειναι αυτη ομως.

bimmer-corfu
14-08-11, 08:16
αν είναι έτσι... γιατί εγώ στο πρώτο σου post δεν διάβασα για BMW Hellas αλλά για BMW.

Τώρα για τους κινητήρες μάλλον εσύ δεν κατάλαβες πολλά μετά απο τόσα ποστ και θέλεις να μιλάς για 1-2 μοτεράκια όλα και όλα που μάλιστα είναι προς αντικατάσταση.

ttjohn
14-08-11, 08:21
αν είναι έτσι... γιατί εγώ στο πρώτο σου post δεν διάβασα για BMW Hellas αλλά για BMW.

Τώρα για τους κινητήρες μάλλον εσύ δεν κατάλαβες πολλά μετά απο τόσα ποστ και θέλεις να μιλάς για 1-2 μοτεράκια όλα και όλα που μάλιστα είναι προς αντικατάσταση.

Μπορει να χρειαζεσαι οφθαλμιατρο.Οταν λεμε υποστηρηξη απο την BMW τι εννουμε απο την γερμανια η απο την ελλαδα μιας και ζουμε εδω???
Θελεις να μας πεις οτι τα μοτερ μετα απο 5 χρονια δεν υπαρχουν??Σπανε??
θα το ηθελες πολυ βεβαια αλλαδεν υπαρχει παρα μονο στα ονειρασου.καληνυχτα:bigthumb:

bimmer-corfu
14-08-11, 08:28
καλά φίλε μου τα έχεις παίξει εντελώς μα εντελώς λέμε τώρα, εσύ έλεγες τόσες μέρες ότι τους μικρούς ατμόσφαιρα τους κάνει τούρμπο τώρα η BMW και τώρα λες για σπασίματα και ακαταλαβίστικα, άσε καλύτερα, εγώ δεν αντέχω να μιλάω με κολλημένους, εδώ δεν σου έβαλε μυαλό ο stallion και ο moderator εγώ θα σου βάλω?

ttjohn
14-08-11, 08:53
καλά φίλε μου τα έχεις παίξει εντελώς μα εντελώς λέμε τώρα, εσύ έλεγες τόσες μέρες ότι τους μικρούς ατμόσφαιρα τους κάνει τούρμπο τώρα η BMW και τώρα λες για σπασίματα και ακαταλαβίστικα, άσε καλύτερα, εγώ δεν αντέχω να μιλάω με κολλημένους, εδώ δεν σου έβαλε μυαλό ο stallion και ο moderator εγώ θα σου βάλω?

Εσυ ειπες για αντικατασταση δεν ανεφερα ποτε για σπασιματα VAG εγω αλλοι το αναφερανε.εγω τοσο καιρο το φωναζω και ειμαι υπερ των καινουριων μοτερ που φερνει η BMW.Και κολημενος εισαι εσυ και πολλοι αλλοι.Γαι το μυαλο που λες η αλεπου 100 χρονων τα αλεποπουλα 102 δεν γινεται φιλεμου.:loser:
Ο stalion ας το παιξει εξυπνος στους 20 ριδες και 15αριδες οχι σε μενα 42 που θα μου πει για τα αλφα ρομεο οταν το 90-95 με τον γιο του μοσχου και του ιαβερη μιας και καναμε παρεα οπως και με αλλα παιδια δεν αφηναμε αγωνες για αγωνες και 1002 μακακιες στους δρομους.:loser:

Stallion3.2
14-08-11, 11:37
Τωρα μαλιστα εγιναν και τα αλφα ρομεο σοβαρα αμαξια.:party:Το αλλο με τον τοτο το ξερεις??

βαισκά και μόνο ΑΥΤΗ η δήλωση σου δείχνει πόσο μα πόσο ΑΣΧΕΤΟΣ είσαι με το θέμα αυτοκίνηση..... αλλά......

Το αν το Audi TT ειναι golf κουπε ειναι οσο η porshe carrera ειναι σκαραβαιος.και τα 2 αμαξια ειναι απο τα πιο ομορφα της αγορας και καλυτερα στις κατηγοριες στους .

......τι να λέμε τώρα? έδωσες 44χήνες (όπως το είπες ρε μάγκα να'ουμ) για να πάρεις τη ΒΑΣΙΚΗ έκδοση του ΤΤ, μάλλον γιατί είναι 'γερό' αμάξι...και 'βαρύ' στο δρόμο, αχ ξέχασα σ'αρέσουν και τα μερσεντέ (που δεν ξέρεις πως γράφονται...) είμαι σίγουρος πως μια clk, αυτή η 'σπορ' ρε αδερφέ, θα είναι πολύ γκ@υλα μάνα'μ.....

Οι γερμανοι φτιαχνουν τα καλυτερα αμαξια.Ολα τα αλλα ειναι δευτερης και τριτης κατηγοριας.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/541328

οσο για τα ιταλικα επιδη ειχα οταν εσυ πηγαινες δημοτικο ειναι μεσαιας ποιοτητας αμαξια και απευθυνοντε σε αυτους που δεν εχουν να δωσουν για γερμανικο.

εγώ φίλε μου όταν πήγαινα δημοτικό βοηθούσα τον πατέρα μου τα απογέυματα να κάνει στην αποθήκη το οικογενειακό 131....abarth. και για το αν είχα τα χρήματα να πάρω σοβαρό αμάξι, εκτός του ότι δεν είσαι ο ΣΔΟΕ για να κρίνεις και δεν σου πέφτει λόγος, θα σου πώ ότι με το ίδιο ποσό που εσύ πήρες το golf coupe (μωρέ δεν μας χε..που θες να βάλεις τον κουβά δίπλα σε porsche, που ακόμα να μάθεις πως γράφεται) εγώ πήρα ένα coupe που εκτός του ότι είναι απο μισό μέτρο μεγαλύτερο σε μήκος/πλάτος.... έχει μπλοκέ αληθινό....έχει διπλά ψαλίδια μπρος/πίσω...έχει τετραπίστονα 330χλστ....και ένα απο τα καλύτερα V6 που κατσκευάστικαν ποτέ. Στα @@ μου αν υπάρχει ΤΤ με revo,abt η δεν ξέρω τι που να είναι πιο γρήγορο..το ένα είναι σπορ αμάξι και το άλλο είναι golf coupe. τώρα το δικό μου σε μαγαζί της παραλιακής ας το βάλουν και πίσω πίσω για να δείξουν το σοβαρό ΤΤ, καλύτερα...δεν θα μου το ματιάσουν κιόλας!

Εσυ ειπες για αντικατασταση δεν ανεφερα ποτε για σπασιματα VAG εγω αλλοι το αναφερανε.εγω τοσο καιρο το φωναζω και ειμαι υπερ των καινουριων μοτερ που φερνει η BMW.Και κολημενος εισαι εσυ και πολλοι αλλοι.Γαι το μυαλο που λες η αλεπου 100 χρονων τα αλεποπουλα 102 δεν γινεται φιλεμου.:loser:

ακριβώς επειδή δεν γίνεται....μην επιμένεις πια, μας κούρασες....

Ο stalion ας το παιξει εξυπνος στους 20 ριδες και 15αριδες οχι σε μενα 42 που θα μου πει για τα αλφα ρομεο οταν το 90-95 με τον γιο του μοσχου και του ιαβερη μιας και καναμε παρεα οπως και με αλλα παιδια δεν αφηναμε αγωνες για αγωνες και 1002 μακακιες στους δρομους.:loser:
1-δεν το παίζω...ΕΙΜΑΙ
2-σιγά μην έχεις τον McRae σε speed dial στο κινητό..... και εμένα ο μπαμπάς μου τους δέρνει όλους γιατί είναι ο Τσακ Νόρρις

themis78
14-08-11, 13:02
Παιδιά ήμαρτον πια με αλφα-βαγκ. Ημαστε σε φόρουμ BMW!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stallion3.2
14-08-11, 13:07
Παιδιά ήμαρτον πια με αλφα-βαγκ. Ημαστε σε φόρουμ BMW!!!!!!!!!!!!!!!!!

έχεις απόλυτο δίκιο....απλά το τμήμα μάρκετινγκ του vag θέλει μες το καλοκαίρο να μας ζαλίσει με την άρεια ανωτερώτητα του group και το ξέκινησε εναντίων της bmw...μετά είδε ότι δεν τον παίρνει και το έριξε στα πικρόχολα σχόλια για την alfa και τα ιταλικά γενικότερα και δέχεται τις απαντήσεις που του αρμόζουν

Geo_3D
14-08-11, 13:21
Πιο αξιοπιστη δεν ειναι.Λαθος αν θελεις να καταλαβεις αυτο για να δημιουργησεις θεματακι .Ολες εχουν προβλημτακια γι αυτο υπαρχει και η εγγυηση.Ειπα ομως οτι η BMW ελλας ειναι για τον π@@@@ δεν σεβεται τους πελατες της Το VAG βγαζει μεχρι τωρα καλυτερα ροπατα δυνατα μοτερ για ολους τους πελατες της και οχι μονο πλουσιους που θα δωσουν 100 χιλιαρικα +Αυτο ειναι αποδεδειγμενο και ολοφανερο και αν δεν θελεται να το καταλαβεται μερικοι μην το καταλαβετε η πραγματικοτητα ειναι αυτη ομως.

Καλα....με αυτη τη λογικη,η hyundai ειναι μακραν η καλυτερη μαρκα!!!!:loser:

nik200
14-08-11, 13:24
κι ομως σε μερικα σημεια δεν φταιει το group vag για τα αυτοκινητα που βγαινουν...ειναι το target group που απευθυνονται...

και να φερω και παραδειγμα..το πρωτο tt με τα 225 οταν βγηκε...επιτηδες η audi το εκανε ελαφρα υπερστροφικο...για το λογο οτι πας και αγοραζεις σπορ αμαξι...ε με το που βγηκε κατευθειαν το αμαξι ειναι επικυνδινο..γραφαν τα περιοδικα...οτι θα σκοτωθουμε και αλλα ομορφα...λες και μια 325 πχ..δεν ειναι υπερστροφικη αν το επιδιωξεις..λες και μια alfa παλι μπορει να παιξει ο "κωλος" αμα το χεις και μπορεις..αρα σαν εταιρια τι κανεις??αναγκαστικα το πηραν πισω αλλαξαν την πισω αναρτηση και παλι το αμαξι εγινε αμιγως υποστροφικο..αρα τα βλεπετε???μηπως ο κοσμος απο την vw η την audi θελει τα οχηματα να ειναι idiot proof????μηπως ο κοσμος τους κατευθυνει προς τα εκει γιατι δεν τους νοιαζει η οδηγικη απολαυση....μηπως γιατι αν θελει κατι σπορτιφ ο κοσμος παιρνει bmw???

bimmer-corfu
14-08-11, 13:46
δεν ξέρω αν είναι πραγματικά έτσι γιατί σε δίκες που είχαν γίνει είχε καταδικαστεί η AUDI.
πρέπει να υπήρχε πρόβλημα και μάλιστα χοντρό.

Αν δεν κάνω λάθος έχαναν τον έλεγχο του αυτοκινήτου στα πολλά οι οδηγοί...
Για αυτή τη μαύρη σελίδα της του VAG δεν άκουσα πλάκα πλάκα....

Dimitris ///M
14-08-11, 16:09
Την απόφασή μου την πήρα, πατέρα θα σου κάνω δώρο το 518 και θα βρώ μια Veloce 2λιτρη για πάρτη μου..... Εκεί να δείς γούστα! Καλησπέρα σας!

s318is
16-08-11, 14:34
Πιο αξιοπιστη δεν ειναι.Λαθος αν θελεις να καταλαβεις αυτο για να δημιουργησεις θεματακι .Ολες εχουν προβλημτακια γι αυτο υπαρχει και η εγγυηση.Ειπα ομως οτι η BMW ελλας ειναι για τον π@@@@ δεν σεβεται τους πελατες της Το VAG βγαζει μεχρι τωρα καλυτερα ροπατα δυνατα μοτερ για ολους τους πελατες της και οχι μονο πλουσιους που θα δωσουν 100 χιλιαρικα +Αυτο ειναι αποδεδειγμενο και ολοφανερο και αν δεν θελεται να το καταλαβεται μερικοι μην το καταλαβετε η πραγματικοτητα ειναι αυτη ομως.

Μόλις παραδέχτηκες τότε οτι τα BMW "παίζουν" σε άλλη (μεγαλύτερη) κατηγορία :yippee:

Και αν χρειαζεται να δινεις καθε τοσο 3-4 χιλιαρικα για επισκευες εκτος εγγύησης, τοτε και οι πελάτες του VAG θα πρεπει να εχουν "καλούς" τραπεζικούς λογαριασμους :smashtard

Dimitris ///M
16-08-11, 14:50
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά αυτό το Α3 Sline το ερωτεύτηκα......

ttjohn
16-08-11, 15:03
Μόλις παραδέχτηκες τότε οτι τα BMW "παίζουν" σε άλλη (μεγαλύτερη) κατηγορία :yippee:

Και αν χρειαζεται να δινεις καθε τοσο 3-4 χιλιαρικα για επισκευες εκτος εγγύησης, τοτε και οι πελάτες του VAG θα πρεπει να εχουν "καλούς" τραπεζικούς λογαριασμους :smashtard

Επιδη δεν βαζετε μυαλο και λετε μερικοι υπερβολες χωρις να ξερετε ας κανουμε μια βολτουλα στα προβληματα που εχουν γραφτει στο φορουμ να δουμε ποιος εχει βαρβατα προβληματα και ποιος πρεπει να εχει καλο τραπεζικο λογαριασμο παμε να δουμε....


ΣΕΙΡΑ 3
μετα απο 30000χλμ
αλλαξαμε ολοκληρη την κρεμαριερα
αλλαξαμε μια κορνα,απο τις 2 που φοραει.
εεεεε αυτα μεχρι στιγμης.
η κρεμαγιερα αλλαχτηκε μονο και μονο επειδη ακουγα ενα τριξιμο που και που.ουτε λαμπακι αναψε ουτε τιποτα

Στα 35.000χλμ σε 335 Ε93 του 2007 έγινε αλλαγή αντλίας βενζίνης, βαλβίδων turbo και ρουλεμάν μηχανισμού οροφής όλα μέσα στην εγγύηση. Στα 38.000χλμ άρχισαν να τρίζουν τα πίσω φρένα (μάλλον τακάκια) οι οποίοι εξαλείφτηκαν όταν έγινε η αλλαγή με τα φρένα του 135. Σήμερα στα 40.000χλμ πέρα από κάποια κομπιάσματα που και που στις 3.000 στροφές (μας βλέπω πάλι για αντλία) δεν έχω κανένα άλλο παράπονο.

E92 φίλου μου που του κλειδώνει το τιμόνι ( ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.......)

Eμένα πάλι σε Ε90 του 2007 με 28.000 χλμ. μου έχουν παρουσιαστεί αρκετά προβλήματα μέχρι στιγμής, με τελευταίο και κυριότερο την κολώνα του τιμονιού, που τείνει να γίνει μάστιγα των Ε90. Για τα υπόλοιπα δείτε εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=19888&page=2. Ειλικρινά, τέτοια προβλήματα σε τόσο σύντομο διάστημα, παρά την υποδειγματική πραγματικά μεταχείριση του αυτοκινήτου, για εμένα είναι απαράδεκτα.

e-90 320 με 170 άλογα. εγώ τα γνωστά κομπιάσματα, που γίνονται αντιληπτά κυρίως στις χαμηλές στροφές.
θα ήθελα όποιος από το φόρουμ γνωρίζει να καταθέσει την γνώμη του. το δικό μας ( μάλλον δεν είναι μόνο δικό μου), είναι ότι το αυτοκίνητο έχει κάποιο πρόβλημα ροής( αέρα ή καυσίμου), και γίνεται προφανώς πιο αντιληπτό στις χαμηλές στροφές και έιδικά όταν βρίσκεσαι σε ανηφορικό δρόμο! σε κατηφορικούς δρόμους ή γενικά όπου δεν έχει φορτίο ο κινητήρας μπορεί τα μπερδέματα του κινητήρα να τα μπερδεύουμε με μικροανωμαλίες του οδοστρώματος ΄( Η αλήθεια είναι ότι σε κατηφόρα δεν σε πολυενοχλεί) Επίσης, να τονίσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν όταν δεν τσαρουχώνεις το γκάζι. Από ότι έχω καταλάβει οι φίλοι με πιο σπορ ανησυχίες δεν το αντιλαμβάνονται ως τόσο συχνό πρόβλημα.( ¶λλωστε και ο τεχνικος στην αντιπροσωπεία αυτό μου είπε/αν το πιέσεις δεν το πολυεμφανίζει)
επίσης να αναφέρω ότι χώρια από αυτα τα μικρομπερδέματα, πιθανών κάποιοι φίλοι να έχουν νοιώσει ότι ο κινητήρας σαν να κάνει κάποια σκαλοπάτια ισχύος. τέλος πάντων δεν και ο καλύτερος ορισμός αλλά αυτό μπορεί να συμβεί σε όλη την γκάμα τον στροφών.
όλοι μιλάμε κυρίως για προβλήματα ροής βενζίνης. θέλω να ρωτήσω το εξής: με αφορμή κάποιους φίλους που λεν ότι έλυσαν το πρόβλημα από τον αισθητήρα λ, υπάρχει περίπτωση στο σημείο που διαβάζει ο αισθητήρας τα καυσαέρια να έχει παρει υγρασία-νερό( μπορεί τα δικά μας να ήταν εκτελωνισμένα στο λιμάνι δεν ξερώ πόσους μήνες) η κάτι άλλο, και ως εκ τούτου να διαβάζει πιο πλούσιο μίγμα και να διορθώνει ο εγκεφαλος το μίγμα προς το πιο φτωχό? Συγγνώμη αν είναι τελειος άσχετο. απλώς έκανα μία σκέψη. Παρακάλώ κάποιος ας μπει στο κόπο να τεκμηριώσει αν αυτό στέκεται ή όχι ως πιθανότητα

E93/2007 με 22000 χλμ τα εξής:
Α) 1 update εγκεφάλου στα 5000 χλμ γιατί άναψε το λαμπάκι του κινητήρα.
Β) 2 αλλαγές σετ συμπλέκτη
Γ) Εισροή υδάτων από το hardtop

Νομίζω ότι είναι καλά! Δεν θέλω άλλα! Μακάρι!

Να ξαναπώ ότι εκτός του Ε92 φίλου μου, το τιμόνι κλείδωνε και στο οικογενειακό Ε90 316 pro facelift.
Έγινε προγραμματισμός και αλλαγή κολώνας τιμονιού αλλά απο τότε (ένας χρόνος τώρα) το έχει ξανακάνει το κλείδωμα άλλη μια φορά

E93/2007 με 42000km, εισαγωγής από Γεμανία:

- 16000 km update εγκεφάλου (είχε ανάψει λαμπάκι μειωμένης απόδοσης).
- 19000 km αλλαγή μπεκ (πάλι λαμπάκι μειωμένης απόδοσης)
- 34000 αλλαγή πολλαπλασιαστή (ρετάρισμα και μόνιμο λαμπάκι κινητήρα)
- από την αρχή μέχρι τώρα κομπιάσματα στις διάστημα 1500 -2200 στροφών με απότομο πάτημα γκαζιού
- ʽδάκρυσμαʼ από το τζάμι οδηγού και συνοδηγού κατά το πλύσιμο μόνο (ευτυχώς!)

Και τα δύο βασικά προβλήματα (κομπιάσματα και στάξιμο νερού) δεν διορθώθηκαν ποτέ, παρά τις αλλεπάλληλες επισκέψεις μου στην αντιπροσωπεία…

Η επιβεβαίωση του κανόνα: όλα τα καινούρια περνάνε τις παιδικές τους ασθένειες στην αρχή… άρα άσε ένα μοντέλο να κυκλοφορήσει 2-3 χρονάκια και μετά πάρʼτο!
(τάδε έφη στέλεχος της BmwHellas)


Λοιπόν παιδιά σήμερα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου ήρθε η φαρμακερή για την κολώνα τιμονιού: 550 ευρώ με τοποθέτηση. Μου φάνηκαν πολλά και πήγα σε άλλο εξουσιοδοτημένο που η τιμή ήταν ακόμα χειρότερη: 600 ευρώ. Σε άλλα topics που έχω δει εδώ μέσα (δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς) είχα διαβάσει ότι το κόστος κυμαίνεται στα 300-400 ευρώ ? Μήπως η τιμή αυτή ήταν χωρίς τοποθέτηση ή όλα κομπλέ ? Όπως καταλαβαίνετε τα 550 είναι πολύ μεγάλο ποσό και θέλω να το ψάξω καλά πριν τα ακουμπήσω. Θα μιλήσω βέβαια και με τον υπεύθυνο για καλύτερη τιμή, αφού το αμάξι δεν έχει ούτε 6 μήνες που βγήκε από την εγγύηση αλλά δεν ξέρω πόση έκπτωση θα καταφέρω. Α και το ωραίο της υπόθεσης: μιλώντας με το μηχανικό και ρωτώντας τον πόσο συχνό είναι το πρόβλημα αυτό, μου είπε πως δεν είναι ιδιαίτερα συχνό (μεγάλο ψέμα). Και μόλις του είπα ότι σε forum της ΒΜW έχει παρουσιαστεί σε πολλούς κατόχους, μου είπε ειρωνικά ότι μάλλον οι κάτοχοι του forum είναι γκαντέμηδες. Του απάντησα στο ίδιο ύφος, ότι "μάλλον δε φταίει η γκαντεμιά αλλά το ότι κάποιοι στη Γερμανία δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και επωφελείστε εσείς με τα συνεργεία στην Ελλάδα". Έτσι τελείωσε ο ευχάριστος αυτός διάλογος.

Στο παρατάυτα όμως. Δώστε μου τα φώτα σας πως να κινηθώ με το θέμα και τί τιμές να επιδιώξω ? Τα 550 που μου είπαν είναι λογικά ή παραφουσκωμένα? Για να ξέρω πόση έκπτωση είναι λογικό να ζητήσω.

Τι να πω πάντως...η απογοήτευση συνεχίζεται...όπως και η ψευτομαγκιά μερικών.


ΣΕΙΡΑ Χ

Γεια σας εδω και καπου 2 μηνες εχω παρατηρησει οτι κατα την διαρκεια της επιταχυνσης απο χαμηλα 2000 χιλ στροφες με 3 και 4 σχεση και οταν ειναι λιγο ανηφορος ο δρομος να κανει καποια κομπιασματα ο κινητηρας, Τι μπορει να φταιει..? στο διαγνωστικο δεν βγαζει καποια ηλεκτρονικη ζημια αρα πρεπει να ειναι μηχανικη..γνωριζει καποιος..? η εχει την ιδια εμπειρια..?

ευχαριστω δημητρης.

Καλησπέρα και απο μένα!
Ο πατέρας μου έχει ενα bmw X3.
Το έχει 4 χρόνια και προχτές μας έμεινε στο δρόμο.
Έχει το αυτόματο σασμάν. Το αμάξι είναι 3.0d και το πήρε καινούριο απο Ελλάδα.
Είτε του έβαζες D είτε R δεν ξεκινούσε.
Το στείλαμε στην αντιπροσωπεία και μας είπαν σήμερα οτι εσπασε το σασμάν.
7000 ευρώ για καινούριο.
Επειδή είμαστε υποτίθεται καλοί πελάτες μας λένε κάτι π...ες οτι συζητάνε με τα κεντρικά αλλά καταλαβαίνετε....
Το θέμα μου είναι πως γίνεται να έχεις δώσει πόσα λεφτά για ένα κολάμαξο για το οποίο το μόνο σίγουρο είναι η αξιοπιστία του.
Ακόμα δεν τα πιστεύω αυτά που μας λένε και ενοείτε δεν το περίμενα οτι ολόκληρο σασμάν απο τετραετίας bmw θα χαλάσει.
Θα ήθελα να μου πειτε αν έχετε ακούσει παρόμοια περιστατικά και τι έχετε κάνει γι αυτό, και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι πριν απο 2 χρόνια έσπασε το αυτόματο σασμάν απο θείου μου το Χ5 3.0d
Βέβαια αυτός μέσα στην ατυχία του στάθηκε τυχερός γιατί ήταν στην εγγύηση.

Έχω αγοράσει την BMW X1 18s εδώ και 3 εβδομάδες. Με την παραλαβή έβαλα 20 ευρώ BP 100 και στην συνέχεια το φουλάρισα με ΕΚΟ 100. Στα 200 χιλιόμετρα ο κινητήρας τρεμόπαιζε και αναβόσβησε ένα κίτρινο λαμπάκι σαν βρύση. Έσβησα την μηχανή την άναψα πάλι και επανήλθε. Μετά από το 50 χιλιόμετρα το έκανε πάλι και το πήγα στην αντιπροσωπεία. Μου είπαν από κακή βενζίνη αλλά τουλάχιστον στο βενζινάδικο που έβαλα ΕΚΟ πήγαινα πολύ καιρό το προηγούμενο αυτοκίνητο μου και έβαζα απλή αμόλυβδη χωρίς ποτέ να είχα πρόβλημα όπως και τους το είπα. Μου είπανε όταν το ρεζερβουάρ φτάσει κάτω από το μισό να βάλω ένα πρόσθετο μπουκαλάκι βενζίνης που το πλήρωσα 12 ευρώ και μετά να το φουλάρω όπως και έκανα πάλι με απλή αμόλυβδη ΕΚΟ αυτή την φορά από άλλο βενζινάδικο. Το ζήτημα είναι ότι με όλα αυτά που έχω ακούσει για εργοστασιακά προβλήματα σε μπέκ, πολλαπλασιαστές και μπουζί ελπίζω να μην αντιμετωπίσω ανάλογα προβλήματα με αυτά που έχω διαβάσει στην σειρά 1 και σειρά 3. Θα ήθελα την γνώμη σας.

ΦΙΛΟΙ,
ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΩ ΑΝΑΒΑΝ "4Χ4" , "!" KAI "ABS".
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ, ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ (2,700 ΕΥΡΩ). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ "ΦΕΥΓΕΙ" ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ?

γεια σας ,πριν ενα μηνα πηρα καινουργιαο το χ3,κκαι εχω 2προβληματα.1)ακουγεται ενας θορυβος απο την μεταδοση καθε φορα που αλαζω ταχυτητα.και2)κανει ενα τριξιμο στο πισω μερος καθε φορα που πεφτει σε λακουβα,στη αντιπροσωπεια μου λενε πτι δεν ακουν τιποτα.το αμαξι ειναι τοχ3 2.0.αν ξερει κανεις ,η εχει αντιμετωοισει παρομοιο προβλημα ασ μου πει γιατι εχω τρελαθει.
Απάντηση με παράθεση


Έχω ενα BMW X3 2005. Ξαφνικά από το καλοκαίρι δεν παίρνει εμπρός κανονικά. Αυτό παρουσιάζεται και γίνεται πιό έντονο το πρόβλημα όσο πέφτει η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Μετά από πολλές προσπάθειες έχω βρει ένα τρόπο να το βάζω εμπρός γυρίζοντας το κλειδί στη θέση 1 και αφού ανάψουν όλα τα λαμπάκια, σβήνουν κάποια και παραμένουν ανοιχτά τρια πορτοκαλί (abs - δοχείου νερού - 4χ4). Στη συνέχεια μετά από 5 λεπτά περίπου χωρίς να κάνω τίποτα άλλο (το κλειδί παραμένει στη θέση 1) ανάβουν και πάλι όλα μαζί , σβήνουν ΌΛΑ και παίρνει κανονικά.
Έχω πάει 4 φορές στην αντιπροσωπεία και δεν έχουν καταφέρει να βρουν τίποτα. Έχουν αλλάξει:προθερμάνσεις - ρελλέ - μπαταρία. Το πρόβλημα δυστυχώς είναι το ίδιο δεν μπορούν να βρουν τίποτα, δεν υπάρχει καμία καταγραφή βλάβης στη μνήμη και δεν ξέρω τί να κάνω.
Εάν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει....


δεν αντεχω αλλο να μην μπορω να διαβασω τις πληροφοριες στο καντραν!! ειναι καμένα μερικά pixel. ρώτησα αντιπροσωπία και μου ειπαν στα 450-600 ευρω για καινούργιο (και αν είναι καινούργιο). κάποιον τεχνικό-ηλεκτρονικό σε νομους Καβάλας-Δράμας-Σερρών-Κοζάνης για επισκευή? πήγα σε εναν στην Δράμα και χώρια που με είχε επι ενάμισι μηνά!!!! στο πήγαινε ελα στο κ....μαγαζό του και δουλειά δεν έγινε (διότι δεν ειχε το σχέδιο για την επισκευή και το περίμενε από Αγγλία ελεγε), έκανε και ζημιά... ο δείκτης θερμοκρασίας δεν πάει μέχρι την μέση αλλά μέχρι το 1/4 (απο οτι ειδα ομως η θερμοκρασια οκ). στο e-bay 300¤ βρήκα αλλά τόσα λεφτά δεν παίζουν τώ
Απάντηση με παράθεση

ΣΕΙΡΑ 1

Μετα το προβληματακι που ειχα προσφατα και τη διαγνωση που εδειξε οτι εφταιγε ο εγκεφαλος, εχω γραψει σε αναλογο θεμα, ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις περι εγκεφαλου αυτοκινητου.
Προς το παρον δεν αλλαζω τιποτα αλλα η πιθανοτητα αλλαγης του εγκεφαλου ειναι υπαρκτη. Το αυτοκινητο δεν εχει εγγυηση εδω και αρκετο καιρο οποτε ολο το κοστος θα το επωμιστω εγω αν τυχει κατι.
Εκανα μια μικρη ερευνα αγορας σε μεγαλο εισαγωγεα ανταλλακτικων στην Αθηνα, στον γνωστο, στη Λενορμαν, και δεν ειχε μεταχειρισμενο. Για καινουριο μου εδωσε μια τιμη 1200¤ και τοτε επαθα εγω εγκεφαλικο!
Εψαξα και λιγο στο ebay, επισης δεν βρηκα κατι.
Σε περιπτωση τωρα (μακρυα απο μας) που θα χρειαστει αλλαγη, μπορειτε να με βοηθησετε απο που αλλου μπορω να ψαξω να βρω; Ο μηχανικος μου ειπε πως ισως η μονη λυση θα ειναι να βρουμε απο καποιο τρακαρισμενο με ανεπαφο τον εγκεφαλο του, να παρουμε αυτον, να σβησουμε το προγραμμα του και να περασουμε του δικου μου ωστε να λειτουργει τ αμαξι και με το immobilizer να μην εχουμε θεματα ουτε με αλλα ηλεκτρονικα συστηματα.
Τωρα σε περιπτωση που δε βρισκουμε μεταχειρισμενο, υπαρχει καποιος εδω στην Ελλαδα ή στο εξωτερικο γενικοτερα που να κατασκευαζει εγκεφαλους;
Πχ αν καποιος φτιαχνει αγραφους εγκεφαλους για βελτιωσεις, θα μπορεσει να φτιαξει εναν σαν το δικο μου και αν ναι ποσο θα μου ζητησει;
Απ οτι τον ειδα ηταν μια πλακετα με κυκλωματα, επεξεργαστες, τσιπακια κλπ σ ενα αλουμινενιο κουτι με φις που κουμπωνουν πανω βυσματα που καταληγουν κοτσιδες καλωδια. Οκ υψηλη τεχνολογια ειναι, αλλα ρε παιδια 1200¤? Πολλα δεν ειναι;!
Ελπιζω ποτε ξανα να μη βγαλει προβλημα ειδικα εκει αλλα κανω μια ερευνα για να μη ψαχνω τελευταια στιγμη αν κατσει η στραβη.
Ο εγκεφαλος ειναι ο: Basic control unit DME EKB945 Το τελευταιο part no. που δινει ειναι το 12 14 7 568 427 και χρησιμοποιηθηκε σε 116i Ε87 και 316i Ε90 με κινητηρα Ν45.
Καθε βοηθεια, προταση δεκτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ακριβοπληρωμένο αλλά ελαττωματικό.Δεν τραβάει πλέον!
Καλησπέρα!Δυστυχώς μετά από ενάμισι χρόνο οδήγησης της 116 μου και την αρχική μου χαρά, τώρα πια μου έχει απομείνει μόνο απογοήτευση. Τους τελευταίους μήνες έμεινα 3 φορές από πολλαπλασιαστή σε διάφορα μέρη της Ελλάδας! Την τελευταία φορά μου αλλαξαν πολλαπλασιαστή, μπεκ, μπουζί, ενώ έχω αναβαθμιστεί και στο τελευταίο λογισμικό. Μετά τις τελευταίες αλλαγές όμως το αυτοκίνητο είναι σαν να έχει χάσει μέρος της ισχύς του. Πατάω γκάζι - ειδικά με δευτέρα ή τρίτη- και είναι απελπιστικά αργό!(αργεί πολύ να ανεβάσει στροφές, δεν ρετάρει όμως, όπως έκανε πριν!) Για να μη μιλήσω τι γινεται στις ανηφόρες!Επίσης αυξήθηκε και η κατανάλωση.
Δεν ανάβει όμως κανένα αναθεματισμένο λαμπάκι! Οπότε στις αντιπροσωπείες (στις 4-5 που εχω πάει) μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τιποτα!Το ίδιο και η BMW Hellas!
Τι να κάνω ρε παιδιά;Μπορεί να είναι ο τέταρτος πολλαπλασιαστής και το αυτοκινητο να μην ρετάρει?Να τον αλλάξω με δικά μου έξοδα? Να το πάω σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο?
Μιλάμε για απογοήτευση!Αν κάποιος φίλος έχει καμιά ιδέα θα με βοηθήσει πολύ!

Στη σειρά 1, είναι συνηθισμένο να τρίζει ο αεραγωγός του οδηγού ή του συνοδηγού στο ταμπλώ (στη δεξιά ή την αριστερή άκρη του ταμπλώ αντίστοιχα).

Για να σταματήσετε το τρίξιμο πρέπει να βγάλετε ολόκληρο τον αεραγωγό** (όχι μόνο το "καπάκι" του- ολόκληρο τον αεραγωγό, όπως φαίνεται στην φωτογραφία) και να βάλετε χαρτοταινία στα 4 ¨αυτάκια" του που συγκρατούν τον αεραγωγό (φαίνονται στο δεξί μέρος του αεραγωγού στην φωτογραφία-προσοχή, μη δώσετε προσοχή στα καλώδια, στη συγκεκριμένη φωτογραφία που ανέβασα από το διαδίκτυο διαφημίζουν μια οθονούλα που μπαίνει στο κάτω τμήμα του αεραγωγού, καλώδια δεν υπάρχουν εργοστασιακά)

Καλησπερα παιδια ειμαι και εγω καινουργιοσ στην παρεα εχω και εγω μια bmw 116 εδω και ενα χρονο το προβλημα μου ειναι μερικεσ φορεσ δεν μου κανει σωστο αναμα στην μηχανη το εχω παει σε συνεργειο και την πρωτη φορα μου αλλα ξαν τον αισθητηρα λ αλλα μου το ξανακανε το ξαναπηγα μου το κρατησαν 3 μερεσ και δεν βρηκαν τιποτα ξερεισ κανεισ τιποτα ? Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση

ΣΒΗΝΕΙ,ΣΒΗΝΕΙ,ΣΒΗΝΕΙ.....
Γειά σας παιδιά, έχω μια 116 μοντέλο του 2005, εδώ και 6 χρόνια περίπου δεν είχα κανένα πρόβλημα, εκτός απο έναν χαλασμένο πολλαπλασιαστή τον πρώτο χρόνο που το είχα αγοράσει,
τον οποίο άλλαξα. Το αυτοκίνητο έχει 194000χλμ τώρα. Πριν από 2 μήνες περίπου άλλαξα την αντλία βενζίνης που απο ότι μου είπαν στο σέρβις είχε πρόβλημα.Καλά μέχρι εδώ. Μία μέρα πρίν 1 μήνα περίπου όταν πήγα να φύγω απο τη δουλειά ενώ έβαλα μπροστά μόλις έκανα 5 μέτρα η μηχανή έσβησε. Πάτησα τη μίζα να πάρει μπροστά αλλά δεν έπαιρνε (η μίζα γύριζε κανονικά). Ούτε κάποιο λαμπάκι άναβε. Μην τα πολυλογώ εδώ και ένα μήνα στην αντιπροσωπία
δεν βρίσκουν τί έχει. Όταν βγάζουν το καλώδιο απο τον ένα απο τους 4 πολλαπλασιαστές (διαφορετικό κάθε φορά) και το ξαναβάζουν παίρνει μπροστά και μετά απο κάποια χιλιόμετρα εν κινήσει ή όχι το αυτοκίνητο στα καλά καθούμενα σβήνει.Στη κίνηση κάνει και κάποιες διακοπές σπάνια βέβαια. Και πολλαπλασιαστές άλλαξαν και τα μπεκ καθάρισαν και βλάβη δεν δείχνει.... τελικά μου λένε ότι φταίει ο εγκέφαλος κατα 99% και μάλλον θα χρειαστεί να τον αλλάξουμε, δηλαδή 1000ευρώ. Να τον αλλάξω ή θα πληρώσω τσάμπα και πάλι θα έχω πρόβλημα... ¶ν ξέρει κάποιος κάτι ή αν είχε παρόμοιο πρόβλημα παρακαλώ ας βοηθήσει. Ευχαριστω !
Απάντηση με παράθεση

γεια σας παιδια,τωρα τελευταια εχω προβληματα με τριγμους.1)τριγμοι στην πορτα οδηγου,μολις κατεβαζω το τζαμι λιγο σταματαει.2)στις κολωνες οδηγου κ συνοδηγου.3)κεντρικο υποβραχιονιο.πραγματικα εχω αγανακτησει,τι να κανω?υπαρχουν λυσεις???????
Απάντηση με παράθεση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΠΙΣΩ ΔΕΞΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΦΑΝΑΡΙΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΝΕΡΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΜΟΝΑΔΑ PDC Η ΟΠΟΙΑ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΝΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΝ ΜΟΝΑΔΑ (350 ΕΤΡΩ) ΣΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΣΙΑ Κ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΔΩΣΑ 480 ΕΥΡΩ!!!!!!!ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΚΤΩΒΡΙΟ Κ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΠΑΝΤΟΥ,ΚΑΝΤΡΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΑΣ ΧΑΜΟΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΔΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΙ Ο ΦΑΝΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ Κ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΗΤΑΝ ΟΚ Κ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΡΡΟΗΣ!!!ΕΤΣΙ ΕΦΥΓΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΑΝ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ Κ ΤΑ ΚΑΝΩ ΛΙΜΠΑ ΕΚΕΙ ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΑΙΩ????ΕΧΟΥΝ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ Κ Η ΔΗΘΕΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΦΑΝΟΠΟΙΟ!!!!!ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ PLEAAAAASE!!!

Dimzan
16-08-11, 15:10
2-σιγά μην έχεις τον McRae σε speed dial στο κινητό..... και εμένα ο μπαμπάς μου τους δέρνει όλους γιατί είναι ο Τσακ Νόρρις



ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:rofl2::rofl2:

Stallion3.2
16-08-11, 15:40
http://www.sciroccoclub.gr/forum/viewforum.php?f=25
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=107
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=160
http:/http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=266154/www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=191
http://www.youtube.com/watch?v=6VkedHPYYRs 3rd engine!
http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=6087&hilit=michaelneuhaus.de&start=0
http://www.sured.info/autou/index.php
http://it.answers.yahoo.com/question/index?qid=20110115012154AAvu80n
http://www.vwgolfcommunity.com/vbulletin/showthread.php?13062-Motore-rotto.
http://freeforumzone.leonardo.it/lofi/30-000-km-e-motore-rotto/D1188938.html
και συνεχίζει και συνεχίζει και συνεχίζει....και μάλιστα πολλά είναι τα tdi....τέρατα και αυτά! που να πήγαν άραγε τα passat V6TDi ταξί που είχαν πλυμμιρίσει την Αθήνα?τα μόνα που αντέχουν είναι αυτά με τον παλιό καλό 1.9tdi των 110 ίππων.....

Driver M
16-08-11, 15:58
Eπειδή φίλε ttjohn αυτά που αναφέρεις για την κολώνα τιμονιού σε Ε90 είναι δικά μου γραφόμενα, να τονίσω πως πράγματι είχα απελπιστεί λιγάκι τον καιρό εκείνο με το αυτοκίνητο μιας και μου έκαψε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα μια λάμπα στοπ, ασφάλεια για τις πόρτες και το μπροστά φανάρι θόλωνε από υγρασία (αλλάχτηκε στην εγγύηση) και ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα η κολώνα που ήταν και αρκετά ακριβή.

Ωστόσο, 22.000 χλμ μετά δεν έχει βγάλει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, δεν καίει σχεδόν ούτε γραμμάριο λάδι ανάμεσα στις αλλαγές και γενικά το αυτοκίνητο ως προς την αξιοπιστία είναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟ.
Όταν σου τυχαίνουν όλα μαζί και φοβάσαι για τα χειρότερα, πολλές φορές βλέπεις κάπως υπερβολικά τα πράγματα κι έτσι την έπαθα κι εγώ αλλά τελικά έπεσα έξω.
Πέρα από το συχνό πρόβλημα της κολώνας τιμονιού λοιπόν με χοντρικό κόστος τα 600 ευρώ, τα Ε90 με τον Ν46 είναι από τα πλέον αξιόπιστα αυτοκίνητα της κατηγορίας και αυτό το έχω διαπιστώσει και σε κουβέντες με άλλους κατόχους του ίδιου αυτοκινήτου που είτε έπαθαν κολώνα είτε τίποτα απολύτως.
Τώρα λάμπες κλπ σε όλα τα αυτοκίνητα καίγονται, δεν λέει κάτι.

Όμως κάτι safe mode από το πουθενά (που είναι και αρκετά επικίνδυνα ιδίως σε προσπεράσεις αφού αφήνουν το αμάξι να στροφάρει μέχρι σκάρτα 3.000 στροφές) και κάτι άλλα ευτράπελα μόνο στο group τα συναντάς και μάλιστα με ιδιαίτερη συχνότητα.
Δεν λέω πως τα bmw είναι τέρατα αξιοπιστίας, αφού κι αυτά έχουν τα θεματάκια τους (πολλαπλασιαστές-μπεκ στα e.d., αντλίες καυσίμου στα Ν54 κλπ), απλά σε καμία περίπτωση τα αμάξια του group δεν είναι πιο αξιόπιστα.

ttjohn
16-08-11, 15:59
XAXAXAXAXAXAXAXA
Πρωτον δεν συγκρινεις ποτε BMW με VW γιατι απλα δεν ειναι ιδια κατηγορια.Αν θελεις συγκρινε ΒMW / Audi
Δευτερον εσυ με αλφα ρομεο τι γυρευεις εδω στην BMW???
Τριτον μιας και εισαι ασχετος περι τουρμπο η μαλλον περι GVAG και δικαιολογημενα μιας και δεν εχεις οφειλω να σου πω οτι το check engine που βλεπεις στο βιντεο μπορει να μην ειναι τιποτε και θα σου εξηγηθω.Στο ΤΤ μου οταν εβαλα εξατμιση μιλλτεκ απο τουρμπινα εως πισω μαζι με καταλυτη 200 αρι HJS μετα απο 1 μερα μου αναψε check engine.Το εβαλα στο vag com και εδειξε υπερβολικα καυσαερια.Φυσικα και δεν ειχα υπερβολικα καυσαερια ελεχοντας το αμαξι στο κτεο.Απλα επιδη εβαλα πιο ελευθερο καταλυτη τα καυσαερια φευγουν με πιο μεγαλη ορμη και ο Λ διαβαζε λαθος.Αυτο διορθωθηκε την αλλη μερα κανοντας update to revo πργραμμα που ειχα πανω απο σταδιο 1 σε σταδιο 2.
η ιδια η μιλλτεκ στο λινκτης το λεει οτι βαζοντας τον καταλυτητης χρειαζεται το αμαξι προγραμμα.οποτε το βιντεο που εβαλες δεν λεει απολυτος ΤΙΠΟΤΕ.ΘΑ ελεγε μονο αν κομπιαζε το αμαξι η δεν πηγαινε.
Επισης και παλι για χιλιοστη φορα σου ξαναλεω οτι ακομα για για τα VW που αναφερεις το 90% ειναι με προγραμμα και με αλογιστη χρηση προγραματων οπως αλογιστη χρηση ναρκωτικων.Και στις δυο περιπτωσεις dead.
Επισης για χιλιοστη φορα ΞΑΝΑΛΕΩ οτι ΟΛΑ τα αμαξια εχουν προβληματα αλλα λιγο και αλλα πολλα.Το after sales ειναι το θεμα τι κανει της καθε εταιριας που στην περιπτωση της BMW μεχρι χτες ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

ttjohn
16-08-11, 16:03
Eπειδή φίλε ttjohn αυτά που αναφέρεις για την κολώνα τιμονιού σε Ε90 είναι δικά μου γραφόμενα, να τονίσω πως πράγματι είχα απελπιστεί λιγάκι τον καιρό εκείνο με το αυτοκίνητο μιας και μου έκαψε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα μια λάμπα στοπ, ασφάλεια για τις πόρτες και το μπροστά φανάρι θόλωνε από υγρασία (αλλάχτηκε στην εγγύηση) και ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα η κολώνα που ήταν και αρκετά ακριβή.

Ωστόσο, 22.000 χλμ μετά δεν έχει βγάλει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, δεν καίει σχεδόν ούτε γραμμάριο λάδι ανάμεσα στις αλλαγές και γενικά το αυτοκίνητο ως προς την αξιοπιστία είναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟ.
Όταν σου τυχαίνουν όλα μαζί και φοβάσαι για τα χειρότερα, πολλές φορές βλέπεις κάπως υπερβολικά τα πράγματα κι έτσι την έπαθα κι εγώ αλλά τελικά έπεσα έξω.
Πέρα από το συχνό πρόβλημα της κολώνας τιμονιού λοιπόν με χοντρικό κόστος τα 600 ευρώ, τα Ε90 με τον Ν46 είναι από τα πλέον αξιόπιστα αυτοκίνητα της κατηγορίας και αυτό το έχω διαπιστώσει και σε κουβέντες με άλλους κατόχους του ίδιου αυτοκινήτου που είτε έπαθαν κολώνα είτε τίποτα απολύτως.
Τώρα λάμπες κλπ σε όλα τα αυτοκίνητα καίγονται, δεν λέει κάτι.

Όμως κάτι safe mode από το πουθενά (που είναι και αρκετά επικίνδυνα ιδίως σε προσπεράσεις αφού αφήνουν το αμάξι να στροφάρει μέχρι σκάρτα 3.000 στροφές) και κάτι άλλα ευτράπελα μόνο στο group τα συναντάς και μάλιστα με ιδιαίτερη συχνότητα.
Δεν λέω πως τα bmw είναι τέρατα αξιοπιστίας, αφού κι αυτά έχουν τα θεματάκια τους (πολλαπλασιαστές-μπεκ στα e.d., αντλίες καυσίμου στα Ν54 κλπ), απλά σε καμία περίπτωση τα αμάξια του group δεν είναι πιο αξιόπιστα.
Ρεσυ μην το παιρνεις λαθος με αυτα που αναφερα δεν θελω να αποδειξω οτι εχεις εχουμε μαπα αμαξια.Απλα να δειξω σε μερικους κολημενους εδω μεσα που δεν θελουν να καταλαβουν μερικα πραματα.Και στην audi na πας εχει κατι κουλα αλλα υπαρχει καλυτερη αντιμετωπηση απο την αντι/πεια και 4 χρονια εγγυηση που στην BMW αν κανω λαθος τωρα το κανανε.

Stallion3.2
16-08-11, 16:36
XAXAXAXAXAXAXAXA
Πρωτον δεν συγκρινεις ποτε BMW με VW γιατι απλα δεν ειναι ιδια κατηγορια.Αν θελεις συγκρινε ΒMW / Audi

εχμμμμμ συγνώμη που θα σε ξυπνήσω αλλά.....πως να στο πω τώρα χωρίς να ταραχθεί η κοσμοθεωρία σου.....ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!
Δευτερον εσυ με αλφα ρομεο τι γυρευεις εδω στην BMW???
και εσένα τι σε νοιάζει? απο πότε σε κάνανε διαχειριστή και δν το πήραμε χαμπάρι? εγώ έχω δηλώσει εξ'αρχής τις απόψεις μου... είμαι μεγάλος φαν των μεγάλων bmw, και άλλωστε εμείς οι κορυφαίοι της αυτοκίνησης τα βρίσκουμε μεταξύ μας(και ΔΕΝ εννοώ εσένα μέσα....), με κάτι wannabe's δεν τα πάμε καλά..όταν τρογώντουσαν σε πίστες η alfa και η bmw το vag ακόμα έφτιαχνε τον σκαραβαίο και η audi το....50 (google it)
Τριτον μιας και εισαι ασχετος περι τουρμπο η μαλλον περι GVAG και δικαιολογημενα μιας και δεν εχεις οφειλω να σου πω οτι το check engine που βλεπεις στο βιντεο μπορει να μην ειναι τιποτε και θα σου εξηγηθω.Στο ΤΤ μου οταν εβαλα εξατμιση μιλλτεκ απο τουρμπινα εως πισω μαζι με καταλυτη 200 αρι HJS μετα απο 1 μερα μου αναψε check engine.Το εβαλα στο vag com και εδειξε υπερβολικα καυσαερια.Φυσικα και δεν ειχα υπερβολικα καυσαερια ελεχοντας το αμαξι στο κτεο.Απλα επιδη εβαλα πιο ελευθερο καταλυτη τα καυσαερια φευγουν με πιο μεγαλη ορμη και ο Λ διαβαζε λαθος.Αυτο διορθωθηκε την αλλη μερα κανοντας update to revo πργραμμα που ειχα πανω απο σταδιο 1 σε σταδιο 2.
η ιδια η μιλλτεκ στο λινκτης το λεει οτι βαζοντας τον καταλυτητης χρειαζεται το αμαξι προγραμμα.οποτε το βιντεο που εβαλες δεν λεει απολυτος ΤΙΠΟΤΕ.ΘΑ ελεγε μονο αν κομπιαζε το αμαξι η δεν πηγαινε.
Επισης και παλι για χιλιοστη φορα σου ξαναλεω οτι ακομα για για τα VW που αναφερεις το 90% ειναι με προγραμμα και με αλογιστη χρηση προγραματων οπως αλογιστη χρηση ναρκωτικων.Και στις δυο περιπτωσεις dead.
Ο τύπος που ανέβασε το βίντεο δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι είχε πρόγραμμα, αλλά γράφει απο κάτω στην περιγραφή (αυτά τα γραμματάκια που είναι κάτω απο την μπάρα του youtube...) ότι είναι η 3η φορά που του φτιάξανε το μοτέρ...και μάλλον ήξερε απο πρίν σε ποιες στροφές ανάβει το check και γι'αυτό είχε την κάμερα έτοιμη...
Επισης για χιλιοστη φορα ΞΑΝΑΛΕΩ οτι ΟΛΑ τα αμαξια εχουν προβληματα αλλα λιγο και αλλα πολλα.Το after sales ειναι το θεμα τι κανει της καθε εταιριας που στην περιπτωση της BMW μεχρι χτες ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

όχι φίλε μου...αυτό το λες ΤΩΡΑ, μέχρι πριν λίγο μας είχες ζαλίσει με την προπαγάνδα σου ότι τα vw δεν χαλάνε, και κάτι άλλο:
1-ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΑΜΑ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΠΑΝΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ......
2-έχεις/είχες bmw και ξέρεις για την αντιπροσωπεία?

ttjohn
16-08-11, 16:47
εχμμμμμ συγνώμη που θα σε ξυπνήσω αλλά.....πως να στο πω τώρα χωρίς να ταραχθεί η κοσμοθεωρία σου.....ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!

και εσένα τι σε νοιάζει? απο πότε σε κάνανε διαχειριστή και δν το πήραμε χαμπάρι? εγώ έχω δηλώσει εξ'αρχής τις απόψεις μου... είμαι μεγάλος φαν των μεγάλων bmw, και άλλωστε εμείς οι κορυφαίοι της αυτοκίνησης τα βρίσκουμε μεταξύ μας(και ΔΕΝ εννοώ εσένα μέσα....), με κάτι wannabe's δεν τα πάμε καλά..όταν τρογώντουσαν σε πίστες η alfa και η bmw το vag ακόμα έφτιαχνε τον σκαραβαίο και η audi το....50 (google it)

Ο τύπος που ανέβασε το βίντεο δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι είχε πρόγραμμα, αλλά γράφει απο κάτω στην περιγραφή (αυτά τα γραμματάκια που είναι κάτω απο την μπάρα του youtube...) ότι είναι η 3η φορά που του φτιάξανε το μοτέρ...και μάλλον ήξερε απο πρίν σε ποιες στροφές ανάβει το check και γι'αυτό είχε την κάμερα έτοιμη...


όχι φίλε μου...αυτό το λες ΤΩΡΑ, μέχρι πριν λίγο μας είχες ζαλίσει με την προπαγάνδα σου ότι τα vw δεν χαλάνε, και κάτι άλλο:
1-ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΑΜΑ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΠΑΝΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ......
2-έχεις/είχες bmw και ξέρεις για την αντιπροσωπεία?

Δεν ειναι το ιδιο πραμα ρεεεεεεεεεεεεεεεε οπως και η φερραρι δεν ειναι φιατ αλλο αν την εχει αγορασει γκε γκε???
μαλλον ο κρυφοσου ερωτας ειναι τα BMW αλλα εχεις ξεπεσει στην αλφα ρομεο χαχαχααχαχαχαχα δεν πειραζει οταν μεγαλωσει το αλφα μπορει να γινει και BMW:bananasmi
Και που ξερεις τι ειχε το σιροκο???Η αστρολογος εισαι???:bugeye:
Μην μου δειχνεις το yutube ξερεις εχω ιντερνετ απο το 1997.:thefinger
Για να ειμαι εδω παει να πει εχω BMW μην κοιτας εσενα

Stallion3.2
16-08-11, 17:19
Δεν ειναι το ιδιο πραμα ρεεεεεεεεεεεεεεεε οπως και η φερραρι δεν ειναι φιατ αλλο αν την εχει αγορασει γκε γκε???

http://2.bp.blogspot.com/-AjEZkKJqPE0/TbyLI4eDa4I/AAAAAAAACJQ/XS9Swed-YQA/s1600/laughing-fem-emoticon.jpg

μαλλον ο κρυφοσου ερωτας ειναι τα BMW αλλα εχεις ξεπεσει στην αλφα ρομεο χαχαχααχαχαχαχα δεν πειραζει οταν μεγαλωσει το αλφα μπορει να γινει και BMW:bananasmi
δεν έχω κρύψει ποτέ ότι λατρέυω την M3 και την M5 αλλά και το S5 v8 και το RS4.... ξέρεις δεν έχω ζαμπόν στα μάτια και ξέρω να αναγνωρίσω τα καλά και των άλλων, κατά τ'άλλα δεν περιμένω να 'μεγαλώσει' η alfa romeo μου, η GT, μου όταν την πήρα, μ@μούσε όλα τα ίσης αξίας αυτοκίνητα που υπήρχαν και όταν έρθει η ώρα της αλλαγής αν με το καλό θα έχω να διαθέσω 100χήνες θα πάρω και την bmw όπως της αρμόζει....όχι 1.8τ με 160ps, έλεος!
Και που ξερεις τι ειχε το σιροκο???Η αστρολογος εισαι???:bugeye:
Μην μου δειχνεις το yutube ξερεις εχω ιντερνετ απο το 1997.:thefinger
Για να ειμαι εδω παει να πει εχω BMW μην κοιτας εσενα
αααα. στο speed dial έχεις ΚΑΙ τον Bill Gates....πολύ μετριόφρων είσαι, ότι πρέπει για παρέα....

Stallion3.2
16-08-11, 17:27
και κάτι άλλο...εσύ που τριγυρνάς στα κέντρα R&D του Vag και βγαίνεις για ποτάκια με τον Vettel και σε παίρνει ο Steve Jobs αν κρασάρει το ipad του.. έχεις δει ποτέ απο κάτω τα εξής αμάξια:
Polo/A1/Ibiza/Fabia
Golf/A3/Octavia/Scirocco
Passat/A4/Superb
Tuareg/Cayenne
έχεις διαβάσει τα specs των κινητήρων τους? της ανάρτησης?...το ότι έχουν κοινό τα 3/4 του καταλόγου ανταλλακτικών δεν σου λέει τίποτα.... αλλά όχι:
τα audi τα φτιάχνουν ξανθές παρθένες στον παράδεισο της αυτοκίνησης.....καληνύχτα και όνειρα γλυκά!

TAZ118!
16-08-11, 17:37
Τετεγιαννη αν καποιος εδω μεσα ειναι κολλημενος θα το δεις στον καθρεπτη....
Ευτυχως σε αυτο το φορουμ επειδη ειμαστε @ρχιδ@τοι μαγκες και σεβομαστε τα χρηματα που εχουμε δωσει,αναφερουμε ολα τα προβληματα των αυτοκινητων μας και προσπαθουμε να απο κοινου να βρουμε λυσεις....Ευτυχως παιδακια που τους πηρε ο μπαμπας ενα γκολφακι-πολακι-τσιροτο και την εχουν δει υπερασπιστες των ''αξιων'' του φαου-βε ενω ακομα δεν ξερουν πως δουλευει ενα κινητηρας Otto η' Diesel υπαρχουν ελαχιστα,αν υπαρχουν.....
Οποτε εσυ δεν μπορεις να μας μιλας για την αξιοπιστια του Φαου-Βε γκρουπ ενω εχεις κανει μονο 20000 χλμ με το Του-Του,χιλιομετρα στα οποια ενας κινητηρας BMW ειναι ακομα αστρωτος.....Καληνυχτα και ονειρα γλυκα...

ttjohn
16-08-11, 17:42
Γι αυτο εσαι μπεμπης ακομα.μπεμπεκιζεις αφανταστα.:party:
Για πεσμας πια αυτοκινητα ισης αξιας μαμουσε η αλφασου??
Αν ειχε η γιαγιαμου καρυδια θα ηταν παππους
Και εγω σε 2 χρονια που θα βρω 250 χηνες θα παρω το πορσε 911 καρερα turbo .:bigthumb: χαλι αμαξι αλλα μαρεσει.
Οσο για την ωρα κατσε με το χρεπισου και να κατσω με το ΤΤ μου και την μπεμπουλα μου ας ειναι και το 116.Οταν και οποτε παρεις BMW ελα να τα ξαναπουμε μικρε.προς το παρον ονειρεψου:embarassm η περιμενε τον αιβασιλη δεν ξερεις ποτε:icon18:

ttjohn
16-08-11, 18:09
Τετεγιαννη αν καποιος εδω μεσα ειναι κολλημενος θα το δεις στον καθρεπτη....
Ευτυχως σε αυτο το φορουμ επειδη ειμαστε @ρχιδ@τοι μαγκες και σεβομαστε τα χρηματα που εχουμε δωσει,αναφερουμε ολα τα προβληματα των αυτοκινητων μας και προσπαθουμε να απο κοινου να βρουμε λυσεις....Ευτυχως παιδακια που τους πηρε ο μπαμπας ενα γκολφακι-πολακι-τσιροτο και την εχουν δει υπερασπιστες των ''αξιων'' του φαου-βε ενω ακομα δεν ξερουν πως δουλευει ενα κινητηρας Otto η' Diesel υπαρχουν ελαχιστα,αν υπαρχουν.....
Οποτε εσυ δεν μπορεις να μας μιλας για την αξιοπιστια του Φαου-Βε γκρουπ ενω εχεις κανει μονο 20000 χλμ με το Του-Του,χιλιομετρα στα οποια ενας κινητηρας BMW ειναι ακομα αστρωτος.....Καληνυχτα και ονειρα γλυκα...

Ασε ρε αρχ@@τε μαγγα..κουλαρε λιγακι :cheers:.Υπαρχει φορουμ που να μην λενε προβληματα δημοσια??? για δειξεμου μερικα Τι τα λενε μεσω ΠΜ?? χααχαχαχααχαχαχ αστοχο αυτο που ειπες .Επισης σε ολες τις μαρκες υπαρχουν παιδια που τους πηρε ο μπαμπας το αμαξι.Και πιστεψεμε η BMW εχει παρα πολους και με πολυ ακριβα BMW.Αλλα και αυτο για μενα δεν λεει ΤΙΠΟΤΕ δηλαδη αυτα τα παιδια δεν εχουν αποψη??ειναι πιο κατω απο εμας που τα πηραμε με την δουλειαμας??
Παροπιδες φορας εσυ φιλεμου και μερικοι αλλοι.Αν δεις τα γραφομεναμου δεν υποστηριζω φουλ την audi ουτε το VAg.Απλα λεω σε μερικα πραματα ειναι πιο μπροστα ΤΩΡΑ ,αργοτερα ισως η καθολου.Εχω και audi και BMW και πιστεψεμε εχω καλυτερη απο ψη απο σενα..Εσεις μας τα εχετε κανει κυμα οτι ολα καλα με την BMW και αμα ακουσετε και κατι διαφορετικο την πεφτετε ατσαλα και προσβαλετε κιολας. οπως και ο μικρος που δεν εχει BMW και εχει αποψη γαι την BMW.Εχει μια αλφα και μας λεει γι αυτην που εγω οπως εχω πει ειχα πριν 20 χρονια και τι δεν εκανα με αυτην. Οκ δικαιωματου .Δημοκρατια εχουμε ο καθενας λεει οτι θελει και η βλακεια ειναι ανικητη οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι.
Και αν εχω παραφερθει η εχω προσβαλει κανεναν ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ και αυτο το εχω κανει γιατι εχω προκληθει και ουτε μαρεσει το κλιμα που εχει δημηουργηθει σε αυτο το θεμα.
Στην τελικη δεν θα παρουμε ποτε χρηματα απο τις αντι/πειες και ολοι μα ολοι μας αρεσουν τα αυτοκινητα και οι μηχανες .:cheers:

TAZ118!
16-08-11, 18:20
Κανεις δεν ειπε οτι η BMW ειναι η τελεια εταιρεια και κατασκευαζει τα σουπερ αξιοπιστα αυτοκινητα...Αλλα δεν μπορεις να επιμενεις οτι η Φαου-Βε ειναι πιο αξιοπιστη γιατι πολυ απλα δεν ειναι....και αν σε εμας τα προβληματα με πολλαπλασιαστες-ΝοΧ-μπεκ μας φανταζουν τοσο τρομερα φαντασου ποσο τρομερα ακουγονται τα προβληματα με τα κιβωτια,τοσο τα χειροκινητα οσο και τα σουπερ-ντουπερ DSG....
Ενταξει μαΓΚα?

rapid_fast
16-08-11, 18:39
Εχει πλάκα το θέμα..
Αρχικά η vw αγόρασε την σέατ για το μοτέρ της πόρσε..
Ναι, για εκείνο το χιλιαράκι μοτέρ, που έδερνε...
Το έβαλε στα χιλιαράκια του γκουπ, και είδαν πως είναι να έχεις περισσότερα απο
45 άλογα στα 1000 κυβικά..
Μετά, αγόρασε τη σκόντα για το πάτωμα του οκτάβια..
Μετά, έβγαλε πασσάτ πάνω στο πατωμα του οκτάβια, και νομίζω ακόμα το κάνει..
Μετά έβγαλε το φαέθον στο πάτωμα του σουπέρμπ..
Τα μισά ανταλακτικά ενός σκόντα ταιριάζουν στο σέατ, στα άουντι και στα βολκς..
Και μας λένε οτι άλλο άουντι και άλλο σέατ ή σκόντα..
Ντροπής πράγματα..
Μη γίνεστε παιδιά...:rofl2:

Stallion3.2
16-08-11, 18:48
Γι αυτο εσαι μπεμπης ακομα.μπεμπεκιζεις αφανταστα.:party:
Για πεσμας πια αυτοκινητα ισης αξιας μαμουσε η αλφασου??
Αν ειχε η γιαγιαμου καρυδια θα ηταν παππους
Και εγω σε 2 χρονια που θα βρω 250 χηνες θα παρω το πορσε 911 καρερα turbo χαλι αμαξι αλλα μαρεσει.
Οσο για την ωρα κατσε με το χρεπισου και να κατσω με το ΤΤ μου και την μπεμπουλα μου ας ειναι και το 116.Οταν και οποτε παρεις BMW ελα να τα ξαναπουμε μικρε.προς το παρον ονειρεψου:embarassm η περιμενε τον αιβασιλη δεν ξερεις ποτε

Βλέπω ότι η επιχειρηματολογία σου είναι άριστη:rofl2:. θέλεις ντε και καλά να αποδείξεις ότι είσαι μάγκας και φραγκάτος (άλλωστε τόνισες ότι έσκασες 44χήνες για το ΤΤ.....έκανες παρέα με τον Ιαβέρη jr [στα@@μας] και έχεις ιντερνετ απο το 1997 ενώ η σύζυγος οδηγεί 116...) ε λοιπόν ΔΕΝ μας εντυπωσιάζεις. πήρες το βασικό ΤΤ και την βασική bmw και το πάιζεις γκουρού.. και δεν έχω κάτι με τα βασικά αμάξια, πολλοί είναι που πήραν τέτοια.... αλλά με τους υποτιθέμενους γκουρού! απο τεχνικές γνώσεις φάνηκε ότι είσαι άσχετος.... απο ιστορικές περι αυτοκινήτων επίσης..... χέρια σίγουρα δεν έχεις αλλιώς δεν θα έπαιρνες idiot proof golf coupe αλλά μια Ζ4... αλλά έχεις τόνους αλαζονείας και αυθάδειας ενώ είσαι και εριστικός.... χμμμ μήπως βγάζεις κάνα κόμπλεξ κατωτερώτητας? εδώ δεν διατυμπανίζουν πόσο πήραν τα αμάξια τους άνθρωποι που έχουν M3,M5 και M6. λοιπόν επειδή λοιπόν προφανώς φάνηκε πως είσαι πολύ μικρός σαν άνθρωπος κόψε τους χαρακτηρισμούς λιγάκι, γκεγκε? εγώ εδώ μέσα δεν ήρθα να μετρήσω ποιός την έχει μεγαλύτερη...και ακόμα και αν ήρθα σε κάποια αντιπαράθεση με κάποια μέλη (του κώλου δηλαδή..... για λαμαρίνες δεν θυμώνω ποτέ) παντα σεβάστηκα τον χώρο και τους ανθρώπους που με φιλοξενούν, κάτι που είναι εμφανέστατο ότι εσύ είσαι ανίκανος να πράξεις. άντε πάιξε με το κουβαδάκι σου στην παραλία και παρά τα μας:angryfire κάνε καμιά βόλτα στην παραλιακή να εντυπωσιάσεις κάνα πιτσιρίκο με το φφσστ και το τσαφ του ΤΤ.... και άσε εμάς τους άσχετους να τρέχουμε με τα αληθινά μοτέρ σε βουνά και πίστες....

δείγματα παιδείας:
Ασε ρε αρχ@@τε μαγγα..κουλαρε λιγακι. Υπαρχει φορουμ που να μην λενε προβληματα δημοσια???
οπως και ο μικρος που δεν εχει BMW και εχει αποψη γαι την BMW.Εχει μια αλφα και μας λεει γι αυτην που εγω οπως εχω πει ειχα πριν 20 χρονια και τι δεν εκανα με αυτην. Οκ δικαιωματου .Δημοκρατια εχουμε ο καθενας λεει οτι θελει και η βλακεια ειναι ανικητη οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι.
Και αν εχω παραφερθει η εχω προσβαλει κανεναν ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ και αυτο το εχω κανει γιατι εχω προκληθει και ουτε μαρεσει το κλιμα που εχει δημηουργηθει σε αυτο το θεμα.
Στην τελικη δεν θα παρουμε ποτε χρηματα απο τις αντι/πειες και ολοι μα ολοι μας αρεσουν τα αυτοκινητα και οι μηχανες
απο τότε που βγήκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο.....άσε μας ρε 'μεγάλε'.....

stelmaniac
16-08-11, 19:03
1. titijohn παρατηρω οτι στην κατακλειδα των επιχειρηματων σου φτανεις να δηλωσεις οτι εισαι φανατικος του τουρμπο...δικαιωμα σου αλλα η τουρμπινα ειναι αποστασιοποιημενη απο τη μπεμβε τα τελευταια 35 χρονια. Απο τον καιρο του 2002 tii επανηλθε με το 335...Σ'αυτες τις γενιες οδηγων που μεσολαβησαν, η μπεμβε κατασκευασε 'μεγαλα' n/a εξακιλυνδρα συνολα τοσο υπεροχα που το γκρουπ σου δεν τα εχει ονειρευτει ποτε με αποτελεσμα αυτοι οι οδηγοι να ειναι εραστες αυτων των μοτερ-ενας απ'αυτους ειμαι και γω και πιστευω οτι το 90% εδω μεσα προτιμουν τα βελουδινα 3λιτρα(ξεχνα τη φορολογια) συνολα παρα τα κασονια με τα τουρμπο που κοκκινιζουν απο ντροπη αν συγκριθουν με μοτερ οπως τα προαναφερθεντα...Δε μ'αρεσουν τα τουρμπο πανω σε μπεμβε,ιδιως σε Μ...

DiMiTrIs_
16-08-11, 19:20
εχω δεν εχω δει πολλα 80αρια να κυκλοφορουνε πλεον...ολα εχουν παει στην πρεσσα.
αντιθετως τα ε30 περνανε κατα εκατονταδες και τα θαυμαζεις....ακομα
ενταξει το οτι το αυδι δεν ειναι vw to ξεπερναμε
δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που μπαινοντας σε α3 1,6 φσι και στη 116 να θελουν να ξαναμπουν στο aydi μην τρελαθουμε
ο μονος λογος που πουλησαν και πουλουν τα τσι ειναι οτι ειναι η χαρα του καγκουρα..οπου βλεπει τουρμπο αρα πηραγμα και βελτιωση ορμαει σαν το κορακι....
εδω οι ιδιοι οι φανατικοι vwκιδες και audaιδες που εκθειαζαν του fsi.....με το π βγηκε ο tsi τα πουλησαν την αλλη μερα....ολοκαινουρια fsi ta ξεπουλαγανε επειδη η μαμα εταιρεια του κοροιδεψε στην ουσια

themis78
16-08-11, 21:37
Παιδιά πάντως και η BMW πάει προς τούρμπο μεριά. Κάτι σημαίνει αυτό για την αγόρα και την αντιμετώπιση του ανταγωνισμού.
Πάντως η Audi έχει μειώσει σημαντικά την ψαλίδα με Merc-BMW και μπορεί σε λίγο καιρό να βρεθεί μπροστά.
Υ.Γ. Αρέσει /δεν αρέσει σε κάποιους!!!

rapid_fast
17-08-11, 00:19
Παιδιά πάντως και η BMW πάει προς τούρμπο μεριά. Κάτι σημαίνει αυτό για την αγόρα και την αντιμετώπιση του ανταγωνισμού.
Πάντως η Audi έχει μειώσει σημαντικά την ψαλίδα με Merc-BMW και μπορεί σε λίγο καιρό να βρεθεί μπροστά.
Υ.Γ. Αρέσει /δεν αρέσει σε κάποιους!!!

Τα ίδια ακούω απο το 1980, και γέρασα...
Πιθανό οταν πεθάνω, να περάσει και η αουντι την μερκ και την μπεμβε,
αλλα η ιστορία αλλα δειχνει...

s318is
17-08-11, 02:03
Πόσα Audi 80 (B4) που επωλείτο απο 1991-1996 (ιδια εποχη με το Ε36 δηλαδη) κυκλοφορούν σημερα ττγιαννη?Εξαφανιστήκανε?Πωλήθηκε κανένα?
Ειδικά η αστεία κουπέ ( ο θεος να την κανει) έκδωση?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?!!!
Το οτι συνεχίζεις και βλέπεις ΑΠΕΙΡΑ Ε36 και Ε30 και αλλες σειρες σε τοσο
μεγάλους αριθμούς, δε σου λεει ΤΙΠΟΤΑ απο αξιοπιστία?

Θυμασαι,μιας και μεγαλος, τι κινητηρες είχανε τα 80αρια??
Να θυμησω:
1.8 E 20v –125 PS, in-line four-cylinder 318is 140PS
2.0 – 90 PS, in-line four-cylinder Eδώ γελάμε!!!! Τα 316 βγάζανε περισσότερα!!
2.0 E – 116 PS, in-line four-cylinder Κι εδώ γελαμε!!!
2.0 E 16v – 140 PS, 16-valve, in-line four-cylinder 320i 150PS
2.3 E 10v – 133 PS, 10-valve, in-line five-cylinder
2.6 E – 150 PS, V6 323i-325i 170ps
2.8 E – 174 PS, V6 328i 193PS

εχω εκστασιαστεί μιλάμε απο την τεχνολογία!!! :bananasmi

giannis 116
18-08-11, 22:36
Επιδη δεν βαζετε μυαλο και λετε μερικοι υπερβολες χωρις να ξερετε ας κανουμε μια βολτουλα στα προβληματα που εχουν γραφτει στο φορουμ να δουμε ποιος εχει βαρβατα προβληματα και ποιος πρεπει να εχει καλο τραπεζικο λογαριασμο παμε να δουμε....
.


.


.



Για λογους συντομιας και οικονομιας χωρου αφησα μονο την εισαγωγη σου σ αυτη την απαντηση.

Δεν χρειαζοταν πραγματικα να γραψεις ενα σεντονι με copy paste γραφομενων σχετικα με προβληματα απο ολες τις σειρες. Δε νομιζω να υπαρχει κανενας εδω μεσα που να ειχε καποιο προβλημα και να μην το εγραψε ή να ειπε ψεματα οτι ειναι τελειως απροβληματιστος. Κι αν το εκανε τοτε ή τα παιρνει απ τη BMW ή απλα λεει ψεματα και κοροιδευει τον εαυτο του.
Εγω ειμαι απ τους πρωτους που εχουν γραψει κατα καιρους με ολες τις λεπτομερειες σχετικα για ολα τα προβληματα που εχω αντιμετωπισει μεχρι και τα πιο ασημαντα και αναξια λογου για καποιους ισως. Επισης εχω γραψει πολλες φορες και την πικρα, την απογοητευση και το θυμο μου, πιο πολυ για τα λεφτα που εχω σπαταλησει και το χρονο και τη χολη μου που εχω σπασει με τα συνεργεια.
Σιγουρα η BMW δε βγαζει ολα της τα αυτοκινητα ουτε 'ασπαστα' ουτε εντελως απροβληματιστα.

Ομως, για να το κανουμε και λιγο πιο συναισθηματικο το θεμα, τη γουσταρω σαν οδηγηση, μ αρεσει και απολαμβανω να κανω βολτες με τη BMW. Με το Γκολφ δε το απολαμβανα.
Απο θεμα αξιοπιστιας, εαν κραταγα το Γκολφ οσο εχω τη BMW (7 χρονια), και του εκανα τοσα χιλιομετρα οσο εχω τωρα (περιπου 190.000χμ), ισως, μπορει να εβγαινε καλυτερο, μπορει να ταν λαχειο, αλλα ξερεις τι...δε το νομιζω, πραγματικα! 7 χρονια εαν ειχα το Γκολφ ακομα, θα μου χε βγαλει αλλα πιο χοντρα, κι ενα που μου ρχεται απ ευθειας στο μυαλο ειναι το κιβωτιο. Βεβαια θα μου πειτε, και πολυ δικιο θα εχετε, οτι υποθετικα δε μπορουμε να μιλαμε ουτε να βγαζουμε συμπερασματα.

Σαν καταληξη και συμπερασμα, αυτο που βγαζω εγω ειναι τελικα πως τα αυτοκινητα εχουν γινει κατι σα λαχεια στο θεμα αξιοπιστιας. Οτι μαρκα κι αν ειναι, οτι μοτερ κι αν φορανε, οτι εθνικοτητας κι αν ειναι, οσα λεφτα κι αν κανουν. Μπορει να σου βγει ασπαστο μπορει να σου βγει πατατα. Κανεις δε μπορει να το προβλεψει.
Οπως και να χει λοιπον ας κοιταξουμε να χαρουμε λιγακι την οδηγηση, ας απολαυσουμε τη βολτα ο καθενας με αυτο που εχει και γιατι οχι οι πιο τυχεροι με αυτο που ονειρευονται και γουσταρουν!

Καλες βολτες λοιπον...

rapid_fast
19-08-11, 05:49
Γιάννη,
καθαρά επι της οδήγησης...
υπάρχουν κάπου εδώ γύρω, κάποια "αξιόπιστα" αυτοκίνητα, που σε ταχύτητες μεγάλες
απογειωνόταν..
Εκτός αν οι κάτοχοι τους, δεν το ξέρουν, ή λένε οτι δεν το ξέρουν η κάνουν οτι δεν το ξέρουν...

ni19852003
19-08-11, 10:46
Παιδια διαβασα ολο το θεμα μεσα απο το κινητο και μου βγηκαν τα ματια αλλα κατεληξα σε ενα συμπερασμα.. Ο καθενας θεωρει τη μαρκα του την καλυτερη! Και καλα κανει... Ειμαι περιεργος αν οι γυναικες εχουν τετοια αναλογα θεματα! Θα ηθελα πολυ να δω κατι αναλογο! Keep driving οτι και να οδηγατε! Παω διακοπες καλο υπολοιπο στο καλοκαιρι! Cu!

bimmer-corfu
19-08-11, 11:09
Πόσα Audi 80 (B4) που επωλείτο απο 1991-1996 (ιδια εποχη με το Ε36 δηλαδη) κυκλοφορούν σημερα ττγιαννη?Εξαφανιστήκανε?Πωλήθηκε κανένα?
Ειδικά η αστεία κουπέ ( ο θεος να την κανει) έκδωση?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?!!!
Το οτι συνεχίζεις και βλέπεις ΑΠΕΙΡΑ Ε36 και Ε30 και αλλες σειρες σε τοσο
μεγάλους αριθμούς, δε σου λεει ΤΙΠΟΤΑ απο αξιοπιστία?



έλα ντε....

bimmer-corfu
19-08-11, 11:11
Γιάννη,
καθαρά επι της οδήγησης...
υπάρχουν κάπου εδώ γύρω, κάποια "αξιόπιστα" αυτοκίνητα, που σε ταχύτητες μεγάλες
απογειωνόταν..
Εκτός αν οι κάτοχοι τους, δεν το ξέρουν, ή λένε οτι δεν το ξέρουν η κάνουν οτι δεν το ξέρουν...

και με δικαστική απόφαση!
άλλοι φτιάχνουν κινητήρες αεροπλάνων και άλλοι πετάνε τελικά χοχοχοχοχοχο

nik200
19-08-11, 11:43
εγω επειδη εχω audi θα σας πω κατι αλλο..καθως εχω περασει καποια χρονια μεσα στα συνεργεια τους...γενικα ειναι πολυ λιγοι οι audakides μεχρι το κοκκαλο...και δεν εχουν καμια σχεση με τους bmwdakides..γενικα οτι μοτερ εχει φορεθει πολυ μεσα στο group vag..βλεπε 1.6λτ 8v (100ps), 1.8T, και τα fsi μετα δεν εχουν ιδιαιτερα προβληματα..τα fsi συγκεκριμενα καινε το μαμα λαδι..αλλα μολις αλλαξεις και βαλεις καποιο αλλο λιγο πιο χοντρο δεν καινε σταγονα..για τα tsi παλι κατι παραπανω βγαζουν αλλα μεχρι εκει..και ισχυει παλι αυτο με το λαδι!!!

αλλα για να ξαναεπιστρεψω σε αυτο που ελεγα..οι αγοραστες group vag ειναι καταναλωτες..ακομα και στην χωρα μας..τα παιρνουν για 8 χρονια..οχι παραπανω..και μετα πανε και περνουν παλι το καινουργιο μοντελο..κατι που δεν κανουμε εμεις με τα bmw..

καθε φορα που θα παω στο συνεργειο παντα θα δω και απο ενα 80αρι με πολλα χιλιομετρα (300.000-400.000χιλ) που το μοτερ του θα ειναι λιγο "κουρασμενο"..και αυτο επειδη ο καθε ανθρωπος που το εχει..δεν εχει να το αλλαξει με κατι πιο καινουργιο (το αμαξι)..και επισης βλεπω πολλα 1.8Τ με 200.000-250.000 χιλ..χωρις να εχουν αλλαξει τουρμπινα...και παλι παρα την λαθος συντηρηση..δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα

και ναι βλεπω αρκετα περισσοτερα audi παλια..παρα vw...αν και τα golf 2 ηταν σκυλια...κατι που δεν ισχυει σε τοσο βαθμο για το golf 3 (το ειχα και ξερω..)..και παλι αυτο περα απο κατι γριλους παραθυρων-επειδη καποιος πιτσιρικας το χε ταραξει στα χειροφρενα- δεν εχει βγαλει κατι σοβαρο..περα απο τα αναλωσιμα..το golf 4 ειναι λιγο πιο ευπαθες..αν και εμενα σε μορφη a3 παλι δεν ζητησε κατι ιδιαιτερο..αυτο που παρατηρω παντως ειναι οτι οσο πιο καινουργια ειναι τοσο πιο πολλα ζητανε...τουλαχιστον στις γενιες του golf!!!

και στο κατω κατω ομως ειναι λαθος η συγκριση με την bmw..τα bmw ειναι παρα πολυ ακριβα σε σχεση με τα vw...

επισημαινω παλι οτι αυτα που γραφω ειναι καθαρα οτι βλεπω στο συνεργειο μου..που παω το audi μου...εδω και 5-6 χρονια....ουτε τιποτα λιγοτερο ουτε τιποτα περισσοτερο..

στις αντιπροσωπιες..υπαρχουν παρα πολλοι μηχανικοι που ειναι σκιτζηδες...που πραγματικα δεν ξερουν την δουλεια τους..και οπου πολλες φορες σε οποιοδηποτε αμαξι μπορουν να κανουν ζημιες...οποτε οι αντιπροσωπιες πολλες φορες δεν ειναι ενδεικτικες....

bimmer-corfu
19-08-11, 11:51
Πάνω στο μπαλκόνι είμαι εγώ τη δεκαετία του 70.
Απο κάτω είναι τα αμάξια της οικογένεις, ένα FIAT 132 και ένα AUDI 100

E, ακόμα και τότε καλύτερα ήταν το FIAT group...
μη σας πω ότι το 132 ήταν καλύτερο και απο τα σημερινά FIAT
1.800 κυβικά , 117 νομίζω άλογα, ξύλινες επενδύσεις και air condition !

Πατσίκας Βασίλειος
22-08-11, 12:33
βρε παιδια..συγκρινουμε το golf με το 116????

το ενα αμαξι σε 1.6 εκανε 20χιλ (ισως και λιγοτερο) και το αλλο 25χιλ+..
το 116 συγκρινοταν με το α3 και οχι με το golf...που ειναι και καλα το premium vw...
ειναι ανιση η συγκριση...στα λεφτα του 116 επαιρνες 1.8Τ..

και κατι αλλο που ξεχναμε...εδινες 25-27 χιλ.. για τον ασσο και πισω δεν χωραγε νορμαλ ανθρωπος..απαραδεκτο για χατσμπακ!!!!και στο golf 4 και στο audi μου δεν ηταν πολυ καλοι οι χωροι...αλλα σαφως ανωτεροι του ασσου..και στο golf 5 επαιζες μπαλα μεσα...

ελα μου ντε...αυτος ο ασσος απορω γιατι πουλησε..στενο μπροστα στενο πισω μια περιουσια και απο υλικα μεσα αστα να πανε.........