PDA

Επιστροφή στο Forum : Μασερατι 4200!Αξιζει τι γνωμη εχετε?


sciroccoR
13-03-11, 23:24
Maserati 4200.....αξιζει τι γνωμη εχετε γιαυτο εδω?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1240000/


Φιλαρακι θελει να διαθεσει γυρω στα 30χιλ, ειναι μεταξυ καινουργιου σε αυτα τα λεφτα η μτχ..τι λετε?

Dimzan
13-03-11, 23:55
Να μην παρει καινουριο!! Σε αυτη την εποχη τα μεταχ συμφερουν με τα 1000 !!

για το συγκεκριμενο δεν εχω ιδεα... ψαξε στα αντιστοιχα φορα (μαλλον ξενα διοτι ελληνικο φορουμ μασερατι δε νομιζω να υπαρχει) να δεις τι παιζει.

Dim77
14-03-11, 00:02
Αυτά τα αυτοκίνητα απευθύνονται σε πορτοφόλι που σηκώνει τα 150.000 (και παραπάνω ίσως):nixweiss: που κάνουν ως καινούρια.

Όταν θα χρειαστεί 2-3 ψιλά σε κανά σέρβις. Θα κλαίει. Με τα τέλη κυκλοφορίας θα κλαίει. Με την ασφάλεια...θα ματώσει.
Όπως θα κλαίει με τη βενζίνη που θα καίει.

Και προς Θεού. Μην χρειαστεί κανά rebulid γενικό το αυτοκίνητο μετά από κάποιο όχι πολύ μακρινό διάστημα, γιατί αυτά δεν είναι φτιαγμένα για να κάνουν αμέτρητα χιλιόμετρα.

Είναι πανάκριβο αυτοκίνητο για αυτούς που το χρήμα δεν είναι πρόβλημα και δεν σκέφτονται να πάρουν αυτοκίνητο με 30.000.

Ειναι η γνώμη μου.

Επίσης κοντεύει 9 ετών. Είναι σημαντικό θέμα και τα χιλιόμετρα που λέει και οι κουκούλες κλπ τα ακούω βερεσέ.

sciroccoR
14-03-11, 00:06
Ειναι ατμοσφαιρικο απο την αλλη αν το εχει σκισει ο αλλος δεν σημαινει και τιποτα,,,παντα με τα μεταχειρισμενα εχεις ρισκο...ομως το ατιμο φοραει ιδια μηχανη με τη φερραρι .!!!

Dimzan
14-03-11, 00:12
Dim77 προφανως ο τπυος που θα παρει μαζερατι πρεπει να υπολογισει ως ετησια παγια εξοδα 5000 ευρω τουλαχιστο και οχι 1000-2000 που εχει το μεσο αυτοκινητο 1600κκ

υπο αυτες τις συνθηκες και αν το αμαξι ελεγχθει οτι ειναι σωστο τοτε δεν το βρισκω προβλημα.

επισης θα πρεπει να γνωριζει οτι ειναι μαζερατι και δεν εχει σχεδιαστει για να βγαζει 200.000+ χλμ οποτε για καθημερινη χρηση το κοστος ανεβαινει κατακορυφα

rapid_fast
14-03-11, 00:22
Maserati 4200.....αξιζει τι γνωμη εχετε γιαυτο εδω?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1240000/


Φιλαρακι θελει να διαθεσει γυρω στα 30χιλ, ειναι μεταξυ καινουργιου σε αυτα τα λεφτα η μτχ..τι λετε?

Οτι είναι ανόητος αν φορτωθεί 15.000 τεκμήριο διαβίωσης +30.000 τεκμήριο αγοράς.

stef
14-03-11, 01:47
Να μην διαννοηθεί να πάρει το 4200
ΑΠΕΙΡΑ προβλήματα!
Καλύτερα caymanάκι!!
Εγγυημένα πράγματα...

bmwz3m44
14-03-11, 02:22
συντηρηση γεια σας!!! εκτος και αν το φιλαρακι σου ειναι ευκαταστατος και αντεχει το service των 3000 ευρω σε περιπτωση καποιου σοβαρου προβληματος.και οτι αλλο συνεπαγεται.το αμαξι αυτο καινουριο ειχε 150000 με το κλειδι στο χερι,δεν απευθυνεται σε ανθρωπους που εκαναν οικονομια για να παρουν ενα γρηγορο αυτοκινητο αλλα σε εναν που αν χαλασει δε του καιγεται καρφι αν θα παρει ενα δευτερο ιδιο..οτι ειναι αμαξαρα και δινει μοναδικη αισθηση δεν το συζηταμε σιγουρα αξιζει τα λεφτα του!

EVANGELOS
14-03-11, 03:52
Maserati 4200.....αξιζει τι γνωμη εχετε γιαυτο εδω?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1240000/


Φιλαρακι θελει να διαθεσει γυρω στα 30χιλ, ειναι μεταξυ καινουργιου σε αυτα τα λεφτα η μτχ..τι λετε?

φίλε μου κάπου μπερδεύτικα !!!

ο γνωστός σου θέλει να δώσει μέχρι 30 χιλιάρικα

με τα λεφτά αυτά ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αγοράζει

BMW 118i , Merc B160 , Golf gti , Honda Civic Type S κλπ

και έχει δίλλημμα μεταξύ των παραπάνω και ...

Maserati GT V8 4.2lt 400 άλογα ???

Τα αμάξια ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ???

Είναι σα να λέω έχω 20 ευρώ

να πάρω μία domino μεγάλη με σκορδόψωμο ???

ή να πάιξω εννιά κληρώσεις στο κίνο ???

και τα δύο κάνουν 20 ευρώ αλλά αν δεν έχουν καμία σχέση ... αν πεινας πάρε την πίτσα αν είσαι κωλόφαρδος παίξε κίνο ...http://www.ierosagon.org/2011/02/20-300000.html?zx=53f91e0234982eca

sciroccoR
14-03-11, 08:09
φίλε μου κάπου μπερδεύτικα !!!

ο γνωστός σου θέλει να δώσει μέχρι 30 χιλιάρικα

με τα λεφτά αυτά ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αγοράζει

BMW 118i , Merc B160 , Golf gti , Honda Civic Type S κλπ

και έχει δίλλημμα μεταξύ των παραπάνω και ...

Maserati GT V8 4.2lt 400 άλογα ???

Τα αμάξια ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ???

Είναι σα να λέω έχω 20 ευρώ

να πάρω μία domino μεγάλη με σκορδόψωμο ???

ή να πάιξω εννιά κληρώσεις στο κίνο ???

και τα δύο κάνουν 20 ευρώ αλλά αν δεν έχουν καμία σχέση ... αν πεινας πάρε την πίτσα αν είσαι κωλόφαρδος παίξε κίνο ...http://www.ierosagon.org/2011/02/20-300000.html?zx=53f91e0234982eca

το διλλημα πολυ συχνα ειναι τετοιο..δηλαδη ενα gti καινουργιο διλιτρο(golf,cupra,μεγκαν) η ενα ρυτιδιασμενο σουπερκαρ (μαζερατι,Μ3 ε46,πορσε καυμαν η μποξτερ,εβ0, η και ισως 335)

Fanatic
14-03-11, 08:30
το διλλημα πολυ συχνα ειναι τετοιο..δηλαδη ενα gti καινουργιο διλιτρο(golf,cupra,μεγκαν) η ενα ρυτιδιασμενο σουπερκαρ (μαζερατι,Μ3 ε46,πορσε καυμαν η μποξτερ,εβ0, η και ισως 335)


Το διλλημα αυτο ειναι οτι να ναι! Πως γινεται να ψαχνεις για αμαξι και να εισαι αναμεσα σε αυτες τις κατηγοριες!

Για εμενα αυτο που θα θεωρουσα λογικο για κατηγορια της Maserati ειναι:

Boxter/ Carrera 996
M3 E46
Elise
Z4 Coupe

και να επαιζε αναμεσα σε αυτα με την Maserati να θελει πολυ πιο βαθια τσεπη! Οπως ειπες εχει μοτερ Ferrari! Που σημαινει πολλα απο θεμα συντηρησης.

Και απο την αλλη να μας λες οτι σκεφτεται Megane και Golf! ΑΣΧΕΤΑ!:smashtard

sciroccoR
14-03-11, 08:43
Το διλλημα αυτο ειναι οτι να ναι! Πως γινεται να ψαχνεις για αμαξι και να εισαι αναμεσα σε αυτες τις κατηγοριες!

Για εμενα αυτο που θα θεωρουσα λογικο για κατηγορια της Maserati ειναι:

Boxter/ Carrera 996
M3 E46
Elise
Z4 Coupe

και να επαιζε αναμεσα σε αυτα με την Maserati να θελει πολυ πιο βαθια τσεπη! Οπως ειπες εχει μοτερ Ferrari! Που σημαινει πολλα απο θεμα συντηρησης.

Και απο την αλλη να μας λες οτι σκεφτεται Megane και Golf! ΑΣΧΕΤΑ!:smashtard

το κοινο τους ειναι τα χρηματα που κανουν,,,,δεν κοιταει χ5 η τιχουαν...σπορ οχηματα με 30 χιλιαρικα κοιταει λογικο ειναι στα ιδια λεφτα οπως ειναι τα μεταχειρισμενα πια να υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε κλαση και κυβικα αυτοκινητων

Fanatic
14-03-11, 08:54
το κοινο τους ειναι τα χρηματα που κανουν,,,,δεν κοιταει χ5 η τιχουαν...σπορ οχηματα με 30 χιλιαρικα κοιταει λογικο ειναι στα ιδια λεφτα οπως ειναι τα μεταχειρισμενα πια να υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε κλαση και κυβικα αυτοκινητων

Tο κοινο μπορει να ειναι οτι ειναι ολα γρηγορα...σαν σπορ κατασκευες βεβαια απεχουν παρα πολυ αλλα απο θεμα κοστους συντηρισης και παγια εξοδα ειναι ΑΣΧΕΤΑ!

Για εμενα η καλυτερη επιλογη απο θεμα κοστους συντηρησης, εμφανισης και ονομασιας supercar ειναι η elise(1800cc). Ολα τα αλλα ξεφευγουν!

Action Man
14-03-11, 09:07
Eντελώς φιλικά,πές στο φίλο να βάλει το χέρι βαθιά στη τσέπη.Η τιμή των ανταλακτικών είναι από άλλο πλανήτη...
Υπάρχουν πάντως καλύτερες maserati με αυτή την τιμή!
Γενικότερα,το όχημα είναι υπέρτατη καύλα!!!
Το οδήγησα από Καλαμάτα μέχρι Στούπα.....δεν το οδήγησα στο γυρισμό....μας έβγαλε κάποιο(δεν ξέρω τι ακριβώς) κλασσικό κουσούρι με την κρεμαγιέρα.

stelmaniac
14-03-11, 09:26
AΝ ο φιλος εχει 30 χιλιαρικα και οχι αλλα, δηλαδη δεν υπαρχει οικονομικο back up και θελει να τα ξοδεψει σε αυτοκινητο, δεν τον χαρακτηριζω γιατι θα λετε οτι μιλαω ασχημα...

Αν ο τυπος με το μαζερατι καταφερει να το πουλησει, εγω ειμαι ετοιμος να παω β. ευβοια με τα ποδια..!!!

M_enzo
14-03-11, 09:27
αχ αυτοι οι ιταλοι
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/1999_Maserati_3200_GT_silver_rear.jpg

:wub::wub: δεν γινεται να το κυκλοφορεις καθε μερα αυτο, μια 996 ειναι πιο λογικη επιλογη

EVERGET
14-03-11, 09:48
Το ενλόγω αμάξι δεν απευθύνεται σε αυτόν που λέει: "Έχω 30,000, τι παίρνω?"

Το συγκεκριμένο είναι για τον συνειδητοποιημένο Ιταλόφιλο που μία ζωή ονειρευόταν να πάρει maserati και τώρα μπορεί να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα! Τον τύπο αυτό δεν θα τον πειράξουν ούτε τα κουσούρια, ούτε τα έξοδα του αυτοκινήτου αυτού κι ας μην του περισσεύουν κιόλας...

Πίστεψέ με εάν ο φίλος σου δεν είναι συνειδητοποιημένος θα φορτωθεί ένα μεγάλο βάρος και θα βλέπει στον ύπνο του εφιάλτες ότι τον τρυπάνει τρίαινες!!!

stef
14-03-11, 10:09
το διλλημα πολυ συχνα ειναι τετοιο..δηλαδη ενα gti καινουργιο διλιτρο(golf,cupra,μεγκαν) η ενα ρυτιδιασμενο σουπερκαρ (μαζερατι,Μ3 ε46,πορσε καυμαν η μποξτερ,εβ0, η και ισως 335)

Άλλα ντ άλλα της Παρασκευής το γάλα...
Sorry που μιλάω έτσι άλλα τα 30Κ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση μεταξύ τους!!!
Δεν είναι θέμα το πόσο κάνει, αλλά πώς το συντηρεί όπως είπαν κ τα παιδιά προηγουμένως...

120ihatch
14-03-11, 11:26
AΝ ο φιλος εχει 30 χιλιαρικα και οχι αλλα, δηλαδη δεν υπαρχει οικονομικο back up και θελει να τα ξοδεψει σε αυτοκινητο, δεν τον χαρακτηριζω γιατι θα λετε οτι μιλαω ασχημα...

Αν ο τυπος με το μαζερατι καταφερει να το πουλησει, εγω ειμαι ετοιμος να παω β. ευβοια με τα ποδια..!!!


μακάρι να το πουλήσει, για να το διασκεδάσουμε λιγάκι !! :D
:yippee:

(θα κανονίσω και με τον halkida mpack να σου κάνουμε παρέα -> θα είμαστε δίπλα σου, μέσα σε αυτοκίνητο) :hello:

Enema
14-03-11, 12:06
Sorry αλλα τετοιους συλλογισμους εκανα στα 15 μου οταν εβλεπα στο mobile.de κατι bmw 8αρες με 10 χιλιαρικα και ελεγα 'για ποιον λογο να παρεις ενα golf με αυτα τα λεφτα':jester:

Απο κει και περα τα υπολοιπα τα ειπαν τα παιδια, το προβλημα με τα ακριβα αμαξια δεν ειναι η αγορα, αυτο ειναι ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, το προβλημα ειναι η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και τα ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ.
Λεφτα τα οποια αν ο φιλος σου σκεφτεται για golf κτλ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ οτι ΔΕΝ εχει. Οποτε ας αφησει την maserati. Αν ηταν τοσο ευκολο, ο μισος κοσμος θα κυκλοφορουσε με supercars, ε?;)

Fanatic
14-03-11, 12:15
Sorry αλλα τετοιους συλλογισμους εκανα στα 15 μου οταν εβλεπα στο mobile.de κατι bmw 8αρες με 10 χιλιαρικα και ελεγα 'για ποιον λογο να παρεις ενα golf με αυτα τα λεφτα':jester:


χαχαχαχα μιλαμε για απειρες ωρες με τετοιους συλλογισμους σε τετοια ηλικια!!:dance:

Driftakos
14-03-11, 12:22
χαχαχαχα μιλαμε για απειρες ωρες με τετοιους συλλογισμους σε τετοια ηλικια!!:dance:

ω ναι... τρελό κάψιμο...τόσα το ένα, τόσα το άλλο, τόσα το παράλλο.... [μέχρι που ξεκινήσαμε να συντηρούμε σοβαρά ένα αυτοκίνητο...άλλο οι ιδέες, άλλο η πράξη]

τώρα για το θέμα... πιστεύω οτι αν μπορούσε να το συντηρήσει, θα το χε πάρει.. και το βρίσκω το εν λόγω θέμα ως μία καθαρά φιλοσοφική συζήτηση. [χωρίς παρεξήγηση φυσικά]

george316
14-03-11, 13:09
το θεμα ειναι καθαρα σχετικο....
αν ο φιλος σου εχει μονο 30.000,αυτη ειναι ολη του η περιουσια και ολο του το βιος και εργαζεται με μισθο 800 καλυτερα να παρει ενα ποδηλατο ωστε να κανει και γυμναστικη και να κρατησει τα λεφτα του γιατι θα του χρειαστουν...(εννοειτε οτι υπερβαλλω ετσι?)
αν οφιλος σου εχει πατερα χορηγο,και τον παιρνει να παρει μια μαζερατι τοτε μακαρι να την παρει και να της σκισει τα μπρικια!!!
εννοειτε πως τετοιο αμαξι δεν το εχεις και καθημερινη χρηση.απλα το ξεχνας...δυο τρεις φορες την εβδομαδα το παιρνεις.
επισης αυτονοητο ειναι οτι τελη,ασφαλειες και βενζινες θα ειναι πολλλλλλλλλλλλλλλα.
να σου το πω αλλιως....
ε 36 328 καθε μερα κανει 30-35 χιλιομετρα για να παει στη δουλεια,ενω σ/κ κανει 20 το πολυ....
θελει ακατεβατα 70 με 80 ευρω την εβδομαδα σε καυσιμο....
αν μπορει ο φιλος σου να δωσει τετοια ποσα τοτε με το καλο να την παρει!!

greekm3
14-03-11, 14:11
συναδερφος ειχε αγορασει το 2004 εαν θυμαμαι καλα την 4200καμπριο...την ειχε παραλαβει ημερες χριστουγεννων....ητaneε απο τις μερες που ειχε λιακαδα...με που την εφερε να την δουμε ,και εφοσον της ειχε γραψει κανα δυο χιλαδες χλμ το προηγουμενο σ/κ τον προτρεψαμε να κανουμε βολτα με την ..οροφη ανοιχτη..οπως και εγενετο...καποια στιγμη που πηγε να την κλεισει, η οροφη εμενε στην μεση...ουτε κατεβαινε ουτε ανεβαινε....μειναμε παγωτο...το παιδι τρελαθηκε...φωναζουμε καποιον στην Λαρισα με μικρη πειρα σε ιταλικα καμπριο..τιποτα..περνουμε τηλ στην αντιπροσωπεια..δεν ξερανε ..μεσω τηλ....το αυτοκινητο δεν μπορουσε να ταξιδεψει για αθηνα με την κουκουλα σε ...ορθη γωνια...αναγκαστηκε και εφερε τον μηχανικο απο αθηνα...ητανε ενα ρελε...αυτο ητανε μονο η αρχη...μετα απο 8 μηνες επωληθηκε για ενα boxster S...........

Fanatic
14-03-11, 16:08
Με λιγα λογια πιστευω οτι για το ερωτημα που εθεσε ο φιλος αρχικα η απαντηση ειναι...ΟΧΙ

Πες του να παρει golf gti :tapedshut

Stunt Mike
14-03-11, 17:54
το διλλημα πολυ συχνα ειναι τετοιο..δηλαδη ενα gti καινουργιο διλιτρο(golf,cupra,μεγκαν) η ενα ρυτιδιασμενο σουπερκαρ (μαζερατι,Μ3 ε46,πορσε καυμαν η μποξτερ,εβ0, η και ισως 335)

Aυτα τα διλληματα τα'χουν μονο ανεγκεφαλοι,νεαροι συνηθως στην ηλικια,που ξεχνανε πολλες βασικες παραμετρους ιδιοκτησιας ενος οποιουδηποτε αυτοκινητου.Ειναι δυνατον να σκεφτεται καποιος λογικος αναμεσα σε Γκολφ και Μασερατι?:icon11:Οπως ειπαν και οι υπολοιποι αν ειναι ο φιλος σου φραγκατος που απλως θελει να δωσει ΜΕΧΡΙ 30.οοο για να κανει την κ@υλ@ του,τοτε να το παρει.Αλλιως να παρει Γκολφ...
Υ.Γ. γνωστος μου το 2008 με 1050 ευρω μισθο πηρε Boxster S του 2003(42.000Ε).Τοτε ειχε 53.000χλμ.Σημερα εχει 59.000χλμ και ειναι τελειως ασυντηρητο και το χρωσταει ακομη...Αθανατη Ελληνικη κοινωνια....:bricks1:

Enema
14-03-11, 18:24
Γι'αυτο υπαρχει αυτο το φορουμ! BMW τα supercar του λαου :clap:
Καλα, σχετικα :peepwall:

Ο φιλος σου θελει να κανει φιγουρα, να δει πως ειναι να καθεσαι και να οδηγας ενα supercar ή θελει απλα ενα sport αυτοκινητο? Γιατι αμα θελει απλα ενα sport ή ενα gt αμαξι, να κανουμε καμια αλλη προταση!:scratchch

parouskas
14-03-11, 19:14
φιλε μ για μενα αμα δν εχει πολλα λεφτα μν ασχοληθει γιατι θα κλαιει σαν μικρο παιδι σε 6 μηνες!δν ειναι δυσκολη η αγορα αλλα η συντηρηση!!!!!και 2ον αυτο το αυτοκινητο δν πουλιετε με τιποτα αυριο μεθαυριο θα το φαει η θα το δοσει τσαμπα!σε 1 χρονο δεν θα περνει ουτε τα μισα!!!!!!!!μην το κανει για μενα.

sciroccoR
14-03-11, 20:38
Aυτα τα διλληματα τα'χουν μονο ανεγκεφαλοι,νεαροι συνηθως στην ηλικια,που ξεχνανε πολλες βασικες παραμετρους ιδιοκτησιας ενος οποιουδηποτε αυτοκινητου.Ειναι δυνατον να σκεφτεται καποιος λογικος αναμεσα σε Γκολφ και Μασερατι?:icon11:Οπως ειπαν και οι υπολοιποι αν ειναι ο φιλος σου φραγκατος που απλως θελει να δωσει ΜΕΧΡΙ 30.οοο για να κανει την κ@υλ@ του,τοτε να το παρει.Αλλιως να παρει Γκολφ...
Υ.Γ. γνωστος μου το 2008 με 1050 ευρω μισθο πηρε Boxster S του 2003(42.000Ε).Τοτε ειχε 53.000χλμ.Σημερα εχει 59.000χλμ και ειναι τελειως ασυντηρητο και το χρωσταει ακομη...Αθανατη Ελληνικη κοινωνια....:bricks1:

Το αυτοκινητο θα ναι για βολτα και φιγουρα..θα βγαινει στην παραλιακη μια φορα την βδομαδα,,,το φιλαρακι μου ειναι 26 ετων μεσης οικονομικης καταστασης και το θελει για γκομενες!!!εγω σαν μεγαλυτερος (41) τον προετρεψα να παρει κατι καινουργιο και πιο συντηρητικο...αλλα τον βλεπω να τρωει τα μουτρα του!!!

Dimzan
14-03-11, 20:43
Το αυτοκινητο θα ναι για βολτα και φιγουρα..θα βγαινει στην παραλιακη μια φορα την βδομαδα,,,το φιλαρακι μου ειναι 26 ετων μεσης οικονομικης καταστασης και το θελει για γκομενες!!!εγω σαν μεγαλυτερος (41) τον προετρεψα να παρει κατι καινουργιο και πιο συντηρητικο...αλλα τον βλεπω να τρωει τα μουτρα του!!!


θα τα φαει τα μουτρα του 100% .

Τον ρωτησες ποσα υπολογιζει σαν ετησιο παγιο κοστος ?? Συμφωνει για 5000+ ευρω το χρονο μονο τα παγια εξοδα..??

και νταξει, ειπαμε υπαρχουν γκοεμενε που γουσταρουν αμαξια, αλλα τωρα να θελει σων και καλα μαζερατι για να ριχνει τις πιο κλασσατες ξεκωλες μαλλον ειναι λιγο τσαμπα κοπος.

Με εκδιδομενες πολυτελειας και ενα S2000 θα του βγει πιο φτηνα :D

TAZ118!
14-03-11, 20:52
Το αυτοκινητο θα ναι για βολτα και φιγουρα..θα βγαινει στην παραλιακη μια φορα την βδομαδα,,,το φιλαρακι μου ειναι 26 ετων μεσης οικονομικης καταστασης και το θελει για γκομενες!!!εγω σαν μεγαλυτερος (41) τον προετρεψα να παρει κατι καινουργιο και πιο συντηρητικο...αλλα τον βλεπω να τρωει τα μουτρα του!!!

Δεν παει να παρει καμια Ζ4?Ποια γκομενα ξερει τις Maserati?
Αλλιως μια Lotus παντα τραβαει τα βλεμματα...Εχω κολλητο με Speedster και τα βλεπω καθε φορα..

gsova
14-03-11, 21:01
Δεν παει να παρει καμια Ζ4?Ποια γκομενα ξερει τις Maserati?
Αλλιως μια Lotus παντα τραβαει τα βλεμματα...Εχω κολλητο με Speedster και τα βλεπω καθε φορα..

Συμφωνώ κι εγώ με τον συναγωνιστή. Και για καμμιά μικρή Πόρσε θα έλεγα... αν και γενικά το κόνσεπτ της γκομενοπαγίδας δε με βρίσκει σύμφωνο αλλά τα λεφτά του ο καθείς ότι θέλει τα κάνει.

Πάντως ας προσέξει το θέμα της χρήσης γιατί οι καιροί δεν αστιεύονται (αυτά βλέπει ο Στρός και θα μας σκίσει :p: )

bmw_trelamenos
14-03-11, 21:29
Όλα αυτά μου θυμίζουν την "τρέλα" που είχα κάποτε, να πουλήσω το "ταπεινό" 520 Ε39 που έχω και ευτυχώς το κράτησα, για μια Μ5 Ε39. Βεβαίως, με το πέρας της αρχικής "τρέλας" και πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση, έκατσα και υπολόγισα τι θα χρειαζότανε για τη συντήρηση της Μ5 και είδα πως δεν άντεχε το βαλάντιό μου. Οπότε, έμεινα στο 520 και σερά σερά.

Συμπέρασμα που βγάζω; Ναι μεν το να αποκτήσεις ένα αμάξι επιδόσεων, π.χ. Μ5, ή στο συγκεκριμένο post, τη Maserati, δεν είναι δύσκολο με τα τωρινά δεδομένα γιατί μπορεί η αξία του αυτοκινήτου σαν αγορά να πέφτει χρόνο με το χρόνο, αλλά η αξία του service του και όλων των παρελκόμενών του (ασφάλειες, τέλη κυκλοφορίας) δεν πέφτουν εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν!!!

Fairytale
14-03-11, 23:48
Είναι γεγονός ότι η οικονομική κρίση μας έφερε πρόσωπο με πρόσωπο με διάφορα διλήμματα.
Ο φίλος είναι τυχερός που έχει τέτοιου είδους.
Ας ρωτήσει τον τωρινό ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου γιατί το πουλάει όσο όσο (γιατί τόσο το πουλάει) η απάντηση θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.
C U out there

Dimzan
14-03-11, 23:52
Είναι γεγονός ότι η οικονομική κρίση μας έφερε πρόσωπο με πρόσωπο με διάφορα διλήμματα.
Ο φίλος είναι τυχερός που έχει τέτοιου είδους.
Ας ρωτήσει τον τωρινό ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου γιατί το πουλάει όσο όσο (γιατί τόσο το πουλάει) η απάντηση θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.
C U out there

Ειπα να παρω κανονικη φεραρρι και μου πιανει χωρο στο γκαραζ.. ε και λογω κρισης εχουν πεσει οι τιμες...

ευκολα κρυβεται καποιος ;)

Stunt Mike
14-03-11, 23:55
Το αυτοκινητο θα ναι για βολτα και φιγουρα..θα βγαινει στην παραλιακη μια φορα την βδομαδα,,,το φιλαρακι μου ειναι 26 ετων μεσης οικονομικης καταστασης και το θελει για γκομενες!!!εγω σαν μεγαλυτερος (41) τον προετρεψα να παρει κατι καινουργιο και πιο συντηρητικο...αλλα τον βλεπω να τρωει τα μουτρα του!!!

M'αυτο το σκεπτικο στανταρ θα τα φαει τα μουτρα του.....Αμα ειναι να περιμενει να παρει Maserati για να ''σμπρωξει'',ειναι καμμενος απο χερι!Στην κυριολεξια!:bananasmi Εμεις σμπρωχναμε και με Μitsubishi L300 παντως!Καμια δεν παραπονεθηκε!!:banned:

Dimzan
14-03-11, 23:58
M'αυτο το σκεπτικο στανταρ θα τα φαει τα μουτρα του.....Αμα ειναι να περιμενει να παρει Maserati για να ''σμπρωξει'',ειναι καμμενος απο χερι!Στην κυριολεξια!:bananasmi Εμεις σμπρωχναμε και με Μitsubishi L300 παντως!Καμια δεν παραπονεθηκε!!:banned:

ναι γιατι μπαινει και κρεβατι πισω!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

bmwz3m44
15-03-11, 01:35
παιδια!!! απο τη στιγμη που ο ανθρωπος εβαλε τον φιλο του η εστω ο φιλος του ο red520 ρωταει τη γνωμη του φορουμ τι να κανει,προφανως ειναι ασχετος απο αυτοκινηση με την εννοια οτι αν αλλαξεις μια ταχυτητα καρφωτα στη τρελα του ν8 και του μεινει το κιβωτιο στο χερι θα κλαιει για μια ζωη.αν ειχε χρηματα γενικα ΔΕ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΑΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕ maserati 4200.αν ειναι δυνατον ασχολουμαστε με οτι του καπνισει του καθενος.συκρινουμε ανομοια πραγματα.ο καταλυτης απο maserati φιλου μου 1700 ευρω εκανε!!service απο 360 βγηκε 11000 ευρω!!(εγινε μια ζημια καθαρα μηχανικη,για ιταλικο 10ετιας θεωρειται φυσιολογικηβλαβη) εκτος αν παει να κανει σερβις στον μπαρμπα μιτσο την μαζερατι αλλα παλι καιεει 22 λιτρα στα 100χλμ μεση καταναλωση και λιγα λεω.40 ευρω τα 100 χλμ.οκ~

Fanatic
15-03-11, 08:12
Το πιο τραγικο ειναι να παρεις Maserati και να το παιζεις μουρη και οοοοοταν σου κατσει το γκομενακι επειδη εχεις Maserati να σου πει οτι θελει να την πας για φαι στην Σπονδη(φυσικα πληρωνεις) και να πατε εκδρομη οδικως στην Φλορεντια με την Maserati...και εσυ να πεις δεν γινεται γιατι πηγα για service και εμεινα απο λεφτα....ε φαε σκ@τ@ θα σου πει...

Το θεμα δεν ειναι μονο να συντηρησεις ενα τετοιο οχημα αλλα να μπορεις να υποστηριξεις και το status τετοιων οχηματων...

What goes around comes around...

race535
15-03-11, 09:39
παιδια!!! απο τη στιγμη που ο ανθρωπος εβαλε τον φιλο του η εστω ο φιλος του ο red520 ρωταει τη γνωμη του φορουμ τι να κανει,προφανως ειναι ασχετος απο αυτοκινηση με την εννοια οτι αν αλλαξεις μια ταχυτητα καρφωτα στη τρελα του ν8 και του μεινει το κιβωτιο στο χερι θα κλαιει για μια ζωη.αν ειχε χρηματα γενικα ΔΕ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΑΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕ maserati 4200.αν ειναι δυνατον ασχολουμαστε με οτι του καπνισει του καθενος.συκρινουμε ανομοια πραγματα.ο καταλυτης απο maserati φιλου μου 1700 ευρω εκανε!!service απο 360 βγηκε 11000 ευρω!!(εγινε μια ζημια καθαρα μηχανικη,για ιταλικο 10ετιας θεωρειται φυσιολογικηβλαβη) εκτος αν παει να κανει σερβις στον μπαρμπα μιτσο την μαζερατι αλλα παλι καιεει 22 λιτρα στα 100χλμ μεση καταναλωση και λιγα λεω.40 ευρω τα 100 χλμ.οκ~

Αν και δεν εχεις αδικο ειναι υπερβολικα τα νουμερα!

Το πιο τραγικο ειναι να παρεις Maserati και να το παιζεις μουρη και οοοοοταν σου κατσει το γκομενακι επειδη εχεις Maserati να σου πει οτι θελει να την πας για φαι στην Σπονδη(φυσικα πληρωνεις) και να πατε εκδρομη οδικως στην Φλορεντια με την Maserati...και εσυ να πεις δεν γινεται γιατι πηγα για service και εμεινα απο λεφτα....ε φαε σκ@τ@ θα σου πει...

Το θεμα δεν ειναι μονο να συντηρησεις ενα τετοιο οχημα αλλα να μπορεις να υποστηριξεις και το status τετοιων οχηματων...

What goes around comes around...

Οι πιο σωστες κουβεντες που γραφτηκαν μεχρι στιγμης:cheers:

Το πιο ακριβο της υποθεσης ειναι δυστηχως το Status!!!

EVANGELOS
15-03-11, 09:42
ας πούμε ότι υπογράφεις συμβόλαιο με το φάντασμα του Έντζο ότι το μοτερ δε θα πάθει ποτέ τίποτα

ας πούμε ότι ο Φάμπιο την ώρα που πέρναγε την πλεξούδα δεν σταμάτησε στη μέση για το μεσημεριανό esspresso&blowjob (κλασικό ιταλικό company policy)

ας πούμε ότι η αντισκωριακή βαφή έφτασε να καλύψει όλο το αμάξωμα

κλπ κλπ

με λίγα λόγια έστω ότι δε θα βγάλει καμία μα καμία βλάβη

επίσης ας πούμε ότι ΔΕΝ ξέρουμε ότι αυτό το μοντέλο έχει πανάσχημο (αμερικάνικο) πίσω μέρος και ότι το επόμενο μοντέλο είναι 100 φορές καλύτερο

επίσης ας πούμε ότι ο Ιταλός πρέσβης σου εξασφαλίζει ότι τα τέλη , τα αφάλιστρα και το σέρβις θα κοστίζουν όσο σε ένα γρούπ βάγκ

...

το ερώτημα παραμένει ...

πως μπορεί να έχεις ΔΙΛΛΗΜΑ μεταξύ γκολφ , χόντα και μασζεράτι ???

να πως ότι μιλάγμε για δίλλημα Μ5 Ε39 ή Μ3 Ε46 ή Μαζεράτι ή 996 ή SLK AMG ή RS4 ή ΧΚR κλπ κλπ

να το καταλάβω ... αλλά αυτό το συγκεκριμένο δίλλημα στερείται λογικής !!!

gsova
15-03-11, 10:04
...εμένα το "μέσης οικονομικής κατάστασης" που ανέφερε ο φίλος με τρομάζει... γιατί το "μέσης" είναι σχετικό. Σε πραγματικά νούμερα τι σημαίνει;

Τη σήμερον ημέρα όλα ακριβαίνουν και εξαίρεση δεν αποτελεί φυσικά ούτε η αυτοκίνηση:

Η βενζίνη ξεπέρασε το 1,6 το λίτρο (χάζευα στο θρέντ της M3 το άρθρο για την 318is του Ν. Δήμου του '90 που έλεγε για 105δρχ/λίτρο και λέω που φτάσαμε πατριώτη...)

Πήρα ένα μεταχειρισμένο γκόλφ και τα έξοδα μεταβίβασης + ασφάλεια + τέλη 2011 ξεπέρασαν το ποσό που έδωσα για να αγοράσω το αυτοκίνητο :p:

Έλεγα να αλλάξω την e34 518 με μια e39 520 αλλά κάθησα και σκέφτηκα... έχω να βάζω 50 ευρώ το μήνα στην άκρη για τα τέλη του έτους; (600/12 -> γιατί αρνούμαι να χαραμίσω μεγάλο ποσοστό του δώρου Χριστουγέννων για τα τέλη, άσε που έτσι όπως πάει το βλέπω να περικόπτεται και το δώρο και στον ΙΔ. Τομέα)

Ξαναμπήκαν τα τεκμήρια...

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα αυτοκίνητα είναι για να κινούνται. Δηλαδή να την πάρω τη Μαζεράτι ή οποιοδήποτε άλλο κόσμημα για να το βγάζω μια φορά το μήνα και να κάνω το κράτος μάγκα με τέλη και ασφάλειες; Με τίποτα...

Για να έχεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο, πιστεύω πώς το καθαρό μηνιαίο εισόδημα σου θα πρέπει να είναι πάνω από το πεντοχίλιαρο -για να μην πώ να πλησιάζει τα 10 χιλιάρικα.

parouskas
15-03-11, 10:11
για μενα να το ξεχασει!αμα το θελει για γκομενες μπορει να βρει και αλλους τροπους.αμαξι να γυαλιζει αμα δουνε οι γυναικες και να ειναι λιγο φαρδι η cabrio το ιδιο το βλεπουν!τι rover 414gsi ti M3 e46 το ιδιο θα ενθουσιαστουν!!!

parouskas
15-03-11, 10:12
ασε που αμα θελει του φερνω το coype με 20.000!χαριζονται αυτα τα αυτοκινητα!!!!

E36 RULES!!
21-03-11, 00:19
Το πιο τραγικο ειναι να παρεις Maserati και να το παιζεις μουρη και οοοοοταν σου κατσει το γκομενακι επειδη εχεις Maserati να σου πει οτι θελει να την πας για φαι στην Σπονδη(φυσικα πληρωνεις) και να πατε εκδρομη οδικως στην Φλορεντια με την Maserati...και εσυ να πεις δεν γινεται γιατι πηγα για service και εμεινα απο λεφτα....ε φαε σκ@τ@ θα σου πει...

Το θεμα δεν ειναι μονο να συντηρησεις ενα τετοιο οχημα αλλα να μπορεις να υποστηριξεις και το status τετοιων οχηματων...

What goes around comes around...

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ! (Για εκει πηγαινε και το αλλο -θα καταλαβεις- αλλα αντι για backspase πατησα Enter :D)

e60///M
21-03-11, 00:47
Ακου το παλικαρι λεει να παρει μασερατι για να βγαζει γκομενες. Θελει δηλαδη να πληρωσει για να βρει κατι να του τρωει τα λεφτα....ε και να τον @κουμπ@ει που και που αμα τυχει.

Πες του να συνελθει λιγο και μερικοι να καταλαβουνε τι γινετε τριγυρω και να ξεκρεμαστουν απο το νινι που το εχουνε βαλει πανω απο ολα και κανουνε τα παντα γιαυτο.Υπαρχουνε και αλλα πραγματα πιο σημαντικα.

Πως ρε μεγαλε θα κυκλοφορησεις με τη μασερατι και αμα σε γυρισουν αναποδα το μονο που θα πεσει ειναι το 4ευρω που κανει ο καφες.....

bmwnikolase36
21-03-11, 01:47
ας υποθεσουμε κατι αλλο..αν ο μαγκας διαθετει απο 5000 το χρονο για να συντηρει ενα τετοιο αμαξι
μονο για γκομενες μπορει να περνει και 1 π@@@@@α πολυτελειας με 200 ευρο το μηνα δηλαδη 200*12=2400...θα του μενουν και 2600 ευρο ρεστα! :D
(για πλακα το λεω αλλα ειναι πραγματικοτητα)
και την κυκλοφορει και με καντετ μεχρι το σπιτι και δεν μιλαει μιλια!!χαχα

BILL VUZAS
21-03-11, 08:45
Μετά από έρευνα 33 χρόνων,
Οποιαδήποτε αγορά,εκτός BMW, θεωρείται σπατάλη.Φοράς δε φοράς μεταξωτά βρ@κιά.

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!:smashtard

themis78
21-03-11, 18:28
Ας πάρει μια καυμαν ς να γουστάρει ο φίλος. Σχετικά προσιτό αυτοκίνητο και φανταστικό στο δρόμο. Άσε τα ιταλικά σούπερκαρς για αυτούς που τους έχοντες.

EVANGELOS
22-03-11, 16:54
καλά δεν είναι και σουπερ καρ το Μαζεράτι !!! ... μαούνα που δεν πάει βήμα είναι !!! ... καμία σχέση με σουπερ καρ !!!

ttjohn
22-03-11, 19:00
Ουτε για αστειο δεν θα αγοραζα ιταλικο 9ετιας .Μιλαμε αυτα τα αυτοκινητα σκορπανε μετα απο τοσα χρονια και θελεις μια περιουσια για συντηρηση.Και το δινει και 30000??? χαχαχαχα αμα βρει να μου γραψει.ΜΟΝΟ γερμανικο αμαξι πολλων ετων αγοραζεις.Πολλων ετων αμαξια λεει για αγορα κανενα Μ η κανενα πορσε καρρερα.Διαχρονικα αμαξια που ποτε δεν θα χασουν την αξιατους και την ομορφιατους.Ολα τα αλλα ειναι μπουρδες.

EVERGET
22-03-11, 19:07
καλά δεν είναι και σουπερ καρ το Μαζεράτι !!! ... μαούνα που δεν πάει βήμα είναι !!! ... καμία σχέση με σουπερ καρ !!!

Eυάγγελε από το 46άρι το m3άκι μαμά πρέπει να είναι λίγο πιο γρήγορο...

Αλλά το παιδί δεν το θέλει για το γκάζι αλλά για τη χρησιμότητά του ως "παγίδα". Εντάξει η τρίαινα μετράει, όχι σαν τα δικά μας που οι περισσότερες νομίζουν πως είναι "φτιαγμένα" 316!!!:smashtard

stelmaniac
22-03-11, 19:26
Eυάγγελε από το 46άρι το m3άκι μαμά πρέπει να είναι λίγο πιο γρήγορο...

Αλλά το παιδί δεν το θέλει για το γκάζι αλλά για τη χρησιμότητά του ως "παγίδα". Εντάξει η τρίαινα μετράει, όχι σαν τα δικά μας που οι περισσότερες νομίζουν πως είναι "φτιαγμένα" 316!!!:smashtard

σωστα, αλλα ο,τι περναει ενα Μ3 δεν το κανει αυτοματως και σουπερκαρ...ετσι δεν ειναι??

κι αν το Μαζερατι ειναι σουπερκαρ, το Κενιχσεγκ τι ειναι???

EVANGELOS
22-03-11, 19:27
δεν το λέω με αυτή την έννοια ... από πολλά αμάξια είναι πιο γρήγορο το μητρίο και από πολλά πιο αργό ...

αλλά το μαζερατι αυτό δεν έχει καμιά σχέση με σουπερ καρ (με την έννοια που ξεκίνησε ο Setright) ... δεν είναι ούτε πολύ γρήγορο ούτε έχει εμφάνιση ούτε τιμή σούπερκαρ ...

οκ φτάσαμε να λέμε το μικρό gallardo supercar (που σε σχέση με τα παλιά λάμπο δε θα έπρεπε) ... αλλά μην το ξευτιλήσουμε εντελώς ...

για μένα σουπερκαρ είναι σήμερα τα 458 , sls , sv , zonda και γενικά αυτή η κατηγορία ... ούτε καν το εκπληκτικό vavtage ή dbs δεν είναι σούπερκαρς

p.s. Το μαζεράτι αυτό δεν είναι μπροστά από 46 ούτε αν το 46 το οδηγεί κουλός

EVERGET
22-03-11, 19:46
Φυσικά και δεν είναι supercar, το αμάξι αυτό είναι ο ορισμός του GT. Από Maserati το μόνο supercar των τελευταίων ετών είναι το MC12....καλά αυτό παρα-είναι supercar!!!

sciroccoR
22-03-11, 20:30
0-100km/h
M3 csl 5,3s
4200GT ( o coupè) 5,2s

0-150km/h
M3 csl 10s
4200gt 9,8s

0-200km/h
M3 csl 18,1s
4200gt 17,3s

0-400m
M3 csl 13,5s
4200gt 13,4s

0-1000
M3 csl 24,2s
4200gt 23,9s

Σε συνθηκες πιστας ομως το CSL πιστευω οτι ειναι μπροστα σε χρονο γυρου λογω καλυτερου στησιματος

EVANGELOS
22-03-11, 20:54
φίλε μου red ωραίο το google αλλά στην πραγματική ζωή το μασεράτι είναι τάφος !!!

άσε τα 0-100 και 0-1000 που δημοσιεύουν οι εταιρίες ... πλην της Πόρσε ελάχιστα αμάξια βγάζουν αυτούς τους χρόνους στο δρόμο !!!

έχουμε δει πως παει το cambriocorsa και το coupe στο δρόμο με ΠΡΑΓΑΜΑΤΙΚΑ αμάξια και σου λέω είναι τάφοι !!!

themis78
22-03-11, 21:17
Φίλε σε λίγο καιρό εκεί που πάει η βενζίνη και το 335 θα είναι εξωτικό (σούπερκαρ). Πάντως καλό το Μ3 καλή όμως και η 4200. Όχι, ότι δεν πάει βήμα (δεν είναι και 316). Ψηφίζω καυμαν ς αντί για καρρέρα λόγω ευκολότερης συντήρησης και πιο φιλικής συμπεριφοράς στο δρόμο. Καλή επιλογή και η Μ3 αλλά η πόρσε είναι πόρσε!

themis78
22-03-11, 21:18
Και γρήγορη και μ...παγίδα!

bmwnikolase36
22-03-11, 21:34
Έχετε κάτι με τα 316?:D
Τέλος πάντων εγώ ψηφίζω m3 e46.

Driver M
22-03-11, 21:43
Δε μπορούμε να συγκρίνουμε τη Mαζεράτι με τη Μ3.
Άλλα αυτοκίνητα, άλλο αγοραστικό κοινό, άλλη φιλοσοφία εντελώς.
Η Μ3 είναι πιο σπορ κατασκευή και πιο αξιόπιστη, αλλά σε πολυτέλεια, μοναδικότητα, κύρος, κεφαλογυρίσματα (που ενδιαφέρει και το παιδί που θέλει να την αγοράσει) κλπ η Ιταλίδα υπερτερεί.

Ωστόσο, βρίσκω πολύ χαζό ως λόγο αγοράς ενός τέτοιου ιδιαίτερου αυτοκινήτου το κεφαλογύρισμα και είμαι σίγουρος πως το παιδί δεν θα χαρεί πραγματικά το αυτοκίνητο αυτό και θα το πουλήσει άρον άρον σε ακόμα πιο ξεφτίλα τιμή μόλις του έρθουν τα τέλη, τα σέρβις κλπ, γι'αυτό και προτείνω μια πιο "γήινη" και ισορροπημένη αγορά.

EVANGELOS
22-03-11, 22:13
εννοείται ότι είναι εντελώς διαφορετικό το μαζεράτι από το μητρίο ... προσωπικά πάντως πιστεύω ότι στην κατηγορία 4θέσια σπορ κουπέ το μητρίο (46 , 92 κλπ) είναι μονόδρομος ... το μαζεράτι είναι όμως άλλη επιλογή και μάλλον πάει στα executive σπορ σεντάν με ανταγωνιστές τα S5 , M5 , Panamera κλπ ...

georgepap
22-03-11, 22:55
M3.δεν σπαει δεν χαλαει και ερεσει...!!!!Επισης εχει πολυ πιο καλη αξια μεταπωλησης απο ιταλικους
ανταγωνιστες του.Ειναι γερμανος κατασκευαστης με ιταλικη φιλοσοφια και τελος...οταν χρειαστεις
καποιο ανταλλακτικο βρισκεις πανευκολα σε μεταχειρισμενο..!!!!