PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιοροφή


VAGIOS
14-03-11, 15:12
Καλησπερα, εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τα φωτα σας! Εχω προβλημα με την ηλιορωφη κ σκεφτομαι να παρω μια μεταχειρισμενη απο Ε-ΒΑΥ κ να τοποθετησω, γνωριζεται καποιον στην Αθηνα ή στο Πειραια που να μπορει να μου κανει τη τοποθετηση κ πανω κατω το κοστος?
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

giannis_compact
14-03-11, 15:54
Δεν είναι τίποτα το δύσκολο!Αν καθίσεις και ασχοληθείς θα μπορέσεις και μόνος σου να κάνεις την τοποθέτηση!Ειδάλλως σε κάποιον ταπετσέρη!

giannis 116
15-03-11, 20:43
Για τι αυτοκινητο λεμε και τι ακριβως προβλημα εχεις με την ηλιοροφη;.. Ισως να παιρνει επισκευη και να μη χρειαστει αντικατασταση.

mafias
15-03-11, 22:24
Αν έχεις Ε46, έχουν κλασικό πρόβλημα στην ηλιοροφή, στο μηχανισμό που κλείνει απο μέσα...
Εγώ μετά απο 2 επισκευές αγανάκτησα και την έβγαλα.

Αν εννοείς να αλλάξεις όλη την ηλιοροφή, το δύσκολο είναι στο λάστιχο να τα περάσεις. Και είναι και τσουχτερά τα λάστιχα.

ThaNOS E46coupe
15-03-11, 22:36
Αν έχεις Ε46, έχουν κλασικό πρόβλημα στην ηλιοροφή, στο μηχανισμό που κλείνει απο μέσα...
Εγώ μετά απο 2 επισκευές αγανάκτησα και την έβγαλα.

Αν εννοείς να αλλάξεις όλη την ηλιοροφή, το δύσκολο είναι στο λάστιχο να τα περάσεις. Και είναι και τσουχτερά τα λάστιχα.

τί πρόβλημα έχουν οι ηλιοροφές ρε παιδιά στα Ε46? για πείτε γιατί με βάζεται σε σκέψεις...να μή το ματιάσω βέβαια αλλα μια χαρά δουλέυει.. τη λαδώνω προσεκτηκά και σε τακτά χρονικά διαστήματα...για πείτε....

KATSARAIOS
16-03-11, 00:20
προφανως εννοει το κοματι το εσωτερικο της επενδυσης που ανοιγοκλεινη και πολυ συχνα φευγουν οι οδηγοι με αποτελεσμα η να σκαλωνει η να μην ανοιγει στην 1 θεση αυτοματα.

ThaNOS E46coupe
16-03-11, 00:22
προφανως εννοει το κοματι το εσωτερικο της επενδυσης που ανοιγοκλεινη και πολυ συχνα φευγουν οι οδηγοι με αποτελεσμα η να σκαλωνει η να μην ανοιγει στην 1 θεση αυτοματα.

και πώς θα το καταλάβω αυτό ? δέν μου έχει συμβεί κατι τέτοιο αλλα τώρα με αυτά που διαβάζω αρχίζω να ανησυχώ....κοστος επισκευής ξέρουμε?

KATSARAIOS
16-03-11, 00:26
το σετακι ειναι 2 συρματινοι οδηγοι με κλιπσακια μικρα στις ακρες κοστος γυρω στα 35-40 ευρω.
το προβλημα ξεκιναει αν καποια φορα κλεισης αποτομα την εσωτερικη επενδυση εχοντας την οροφη στην 1η σκαλα ανοιγμενη που εχει ανασηκωθει λιγο δλδ.
εκει κανονικα οταν πατας το κουμπι αυτοματα σου τραβαει και την επενδυση λιγο πισω.
αν αρχισει να κολαει η να σκαλωνει στο κλεισιμο τοτε θα ασχοληθεις μην σε αγχωνει.
ειναι και μια ωραια εργασια DIY αν εχεις χρονο.

ThaNOS E46coupe
16-03-11, 00:28
το σετακι ειναι 2 συρματινοι οδηγοι με κλιπσακια μικρα στις ακρες κοστος γυρω στα 35-40 ευρω.
το προβλημα ξεκιναει αν καποια φορα κλεισης αποτομα την εσωτερικη επενδυση εχοντας την οροφη στην 1η σκαλα ανοιγμενη που εχει ανασηκωθει λιγο δλδ.
εκει κανονικα οταν πατας το κουμπι αυτοματα σου τραβαει και την επενδυση λιγο πισω.
αν αρχισει να κολαει η να σκαλωνει στο κλεισιμο τοτε θα ασχοληθεις μην σε αγχωνει.
ειναι και μια ωραια εργασια DIY αν εχεις χρονο.

ευχαριστώ γιώργο!!!!!!!!!! με ξε-αγχωσες...!!!!!!!:bowdown:

VAGIOS
16-03-11, 21:12
Ειναι ε36 τετραπορτο. Για τη τοποθετηση εχουμε κανα σχεδιο μη πηγαινω στα τυφλα?

VAGIOS
20-03-11, 09:09
Εχω το Ε36 316 του 96 σενταν κ βρισκω απο μ3 κανει?
Κ κανα σχεδιο τοποθετησης παιζει? απαντηστε παρακαλω οσοι γνωριζετε!

MrZ
16-04-11, 23:28
Απ'ότι κατάλαβα, για να βγεί η κασσέτα,πρέπει να βγεί η ταπετσαρία της υπόλοιπης οροφής....Υπάρχει περίπτωση να είσαι τυχερός και να μην χρειάζεται,οπότε ρίξε μια μελέτη,βρές τι έχει χαλάσει ακριβώς και προετοιμάσου αναλόγως.

Αφαίρεση ταπετσαρίας:
http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/101-Projects-72-Headliner/101-Projects-72-Headliner.htm

Αφαίρεση κασσέτας ηλιοροφής:
http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/101-Projects-78-Sunroof/101-Projects-78-Sunroof.htm

Τα κομμάτια της ηλιοροφής:
http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=CD11&mospid=47447&hg=54&fg=05