PDA

Επιστροφή στο Forum : E90:diy για LCI look πίσω φαναρια σε προfl μοντελα


Driver M
16-03-11, 20:13
Οδηγός που δείχνει πως μπορούν τα πίσω φανάρια των προfl Ε90 να μοιάζουν στο χρώμα με αυτά των fl.
Προσωπικά, το αισθητικό αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ και κάποια στιγμή ίσως το επιχειρήσω.
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=491699

E36 RULES!!
16-03-11, 20:23
Καλή φάση!!!!

Εχε υπ'οψιν σου, αν παρεις απο τις φτηνές μάρκες πως μετα απο καιρό θα ξεθωριάσει το φιμέ. Και αν πας να το βγάλεις, θα εχει κολλήσει στο πλαστικό και δεν θα βγαίνει!

LefterisK
17-03-11, 14:19
δλδ εγω ειμαι ο μονος παραξενος που μου αρεσουν τα προ-φεις πισω φαναρια στην Ε90;
ειδικα στην δικη μου, που ειναι ανοικτη μπλε (δλδ montego blue) του πανε μια χαρα!
βεβαια, περι υποκειμενικης ομορφιας-αισθητικης .......κολοκυθοπιτα που λενε!

Driver M
17-03-11, 15:08
Εμένα μου αρέσει το σχήμα των προfl, απλά το άσπρο που έχουν στο πάνω μέρος (και δεν υπάρχει στα fl) μου φαίνεται κάπως ξεκάρφωτο με όλο το υπόλοιπο που είναι κόκκινο.
Με το diy αυτό όμως διορθώνεται όπως και με γνήσια blackline (αλλά με τελείως διαφορετικό κόστος), απλά δεν ξέρω σε βάθος χρόνου αν θα αντέξει η μεμβράνη και πως θα δείχνει από κοντά.

Άραγε, αν στο φανάρι περαστεί από πάνω (μετά από την κόκκινη του diy) και μια ελαφριά σκουρόχρωμη μαύρη μεμβράνη (πρώτου σταδίου ας πούμε) δε θα δείχνει πιο όμορφο?
Το θέμα απλά είναι να μοιάζει με τα blackline και όχι με κάτι καγκουρέ βαμμένα μαύρα φανάρια που έχω δει σε άλλα αυτοκίνητα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το εργοστασιακό φανάρι.

E36 RULES!!
17-03-11, 19:54
Εμένα μου αρέσει το σχήμα των προfl, απλά το άσπρο που έχουν στο πάνω μέρος (και δεν υπάρχει στα fl) μου φαίνεται κάπως ξεκάρφωτο με όλο το υπόλοιπο που είναι κόκκινο.
Με το diy αυτό όμως διορθώνεται όπως και με γνήσια blackline (αλλά με τελείως διαφορετικό κόστος), απλά δεν ξέρω σε βάθος χρόνου αν θα αντέξει η μεμβράνη και πως θα δείχνει από κοντά.

Άραγε, αν στο φανάρι περαστεί από πάνω (μετά από την κόκκινη του diy) και μια ελαφριά σκουρόχρωμη μαύρη μεμβράνη (πρώτου σταδίου ας πούμε) δε θα δείχνει πιο όμορφο?
Το θέμα απλά είναι να μοιάζει με τα blackline και όχι με κάτι καγκουρέ βαμμένα μαύρα φανάρια που έχω δει σε άλλα αυτοκίνητα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το εργοστασιακό φανάρι.

Nαι, με ελαφριά σκουρόχρωμη θα μοιάζει με blackline..

ThaNOS E46coupe
17-03-11, 21:07
μπορείς απλά να ζητήσεις απο κάποιον που φτιάχνει χρώμματα αυτοκινήτου σε σπευ. Να του πείς λοιπόν να σου βάλει σε ένα μπουκάλι βερνίκι με λίγο μάυρο χρώμα. να μονώσεις το φανάρι στα σημεία που ΔΕΝ θέλεις να σκουρίνει και να το βάψεις. μόλις στεγνώσει να περάσεις ένα χέρι σκέτο βερνίκι διάφανο όλο το φανάρι και να γίνει τέλειο...όλη η διαδικασία βεβαια πρεπει να γίνει σε μέρος χωρίς σκόνη για ευνόητους λόγους. και πρίν πέσει το βερνίκι , να έχεις τρίψει το φανάρι με γυαλόχαρτο νερού P2000....επίσης άν θέλεις μπορείς να σκουρίνεις και το υπόλοιπο φανάρι. λίγο όμως. όχι σαν τα δικά μου που τα έκανα σκοπιμα τόσο μαυρα....

Driver M
17-03-11, 21:38
Nα'στε καλά για τις συμβουλές!

Για βερνίκι δεν το κόβω, προτιμώ τη μεμβράνη που βγαίνει ανά πάσα στιγμή και με ένα ελαφρύ γυαλισματάκι φεύγουν όλα τα υπολείμματα.

Τι να πω, ενδέχεται κάποια στιγμή να το δοκιμάσω μήπως και το αποτέλεσμα με ικανοποιήσει και δεν πάω στα blackline που μέχρι τώρα τα θεωρούσα μονόδρομο,αν και κάπως τσουχτερά σε τιμή.

ThaNOS E46coupe
17-03-11, 21:42
Καλή φάση!!!!

Εχε υπ'οψιν σου, αν παρεις απο τις φτηνές μάρκες πως μετα απο καιρό θα ξεθωριάσει το φιμέ. Και αν πας να το βγάλεις, θα εχει κολλήσει στο πλαστικό και δεν θα βγαίνει!

Μάριε και γι αυτό υπάρχει λύση...πιστολάκι για τα μαλιά ή ακόμη καλύτερα θερμοπίστολο!!!!!!!!!:D

E36 RULES!!
17-03-11, 21:58
Μάριε και γι αυτό υπάρχει λύση...πιστολάκι για τα μαλιά ή ακόμη καλύτερα θερμοπίστολο!!!!!!!!!:D

1 ολοκληρο Σ/Κ και ΟΥΤΕ με αυτο βγηκαν.. Κολλησαν στο πλαστικο και δεν εβγαιναν με τιποτα οι μεμβρανες.. Μετα με γυαλοχαρτο ψιλο.....

καλα μαντεψες, ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ... Τουλαχιστον ειχαν ξεθωριασει τελειως και δεν φαινοταν τιποτα, απλα ειχε κανει φουσκαλιτσες..

Για φαναρια υπαρχει το Lamin-X πάντως, δοκίμασε αυτά.. Και κοκκινα, και blackline θα γινει πολύ ωραιο το 90αρι ;)

ThaNOS E46coupe
17-03-11, 22:02
1 ολοκληρο Σ/Κ και ΟΥΤΕ με αυτο βγηκαν.. Κολλησαν στο πλαστικο και δεν εβγαιναν με τιποτα οι μεμβρανες.. Μετα με γυαλοχαρτο ψιλο.....

καλα μαντεψες, ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ... Τουλαχιστον ειχαν ξεθωριασει τελειως και δεν φαινοταν τιποτα, απλα ειχε κανει φουσκαλιτσες..

Για φαναρια υπαρχει το Lamin-X πάντως, δοκίμασε αυτά.. Και κοκκινα, και blackline θα γινει πολύ ωραιο το 90αρι ;)

περίεργο...αλλα για να το λές εσύ οτι δέν έγινε τπτ...σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη!!!:calm:

E36 RULES!!
17-03-11, 22:09
περίεργο...αλλα για να το λές εσύ οτι δέν έγινε τπτ...σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη!!!:calm:

Ισως φταιει επειδη ηταν κινεζιες τα φιμε Θανε μου.. Ξεεεερω γω? Τα'χε ψησει και ο ηλιος..

Εδω που τα λεμε και αυτα τα κακομοιρα ειναι φτιαγμενα για να κολλανε σε τζαμι, οχι πλαστικο ;)