PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομία Valvetronic


rapid_fast
23-03-11, 17:53
Εχω πάθει πλάκα..
Ανεβοκατέβηκα Θεσσαλονίκη Οινόφυτα χτές..
Εφυγα 06:00, έφτασα 10:54.. Ξαναέφυγα 15:46 έφτασα 21:21..
Σε όλο το δρόμο είχα cruise control στα 105..
Σύνολο 924 χιλιόμετρα...
Κατανάλωση... 56 ευρώ, ή αλλιώς 36 λίτρα, ή αλλιώς 3,8/100...
Προσπαθώ να δώ τι έχει γίνει λάθος, αλλά ξεκινησα με γεμάτο ρεζερβουάρ,
και όταν έφτασα γέμισα με 56 ευρώ..
Εχω πάθει πλακα...

bon1121
23-03-11, 18:05
2η πλάκα κι απο μένα..
Το δικό μου το έχω δει στα 5-5,5 πολλές φορές, αλλα 3,8??
Αλήθεια το BC τι κατανάλωση έδειχνε??

gearboxer
23-03-11, 19:06
Εχω πάθει πλάκα..
Ανεβοκατέβηκα Θεσσαλονίκη Οινόφυτα χτές..
Εφυγα 06:00, έφτασα 10:54.. Ξαναέφυγα 15:46 έφτασα 21:21..
Σε όλο το δρόμο είχα cruise control στα 105..
Σύνολο 924 χιλιόμετρα...
Κατανάλωση... 56 ευρώ, ή αλλιώς 36 λίτρα, ή αλλιώς 3,8/100...
Προσπαθώ να δώ τι έχει γίνει λάθος, αλλά ξεκινησα με γεμάτο ρεζερβουάρ,
και όταν έφτασα γέμισα με 56 ευρώ..
Εχω πάθει πλακα...

Mιλάς για το 2λιτρο Ε46 με τα 143?

Dimzan
23-03-11, 19:47
Πολυ καλη καταναλωση! βοηθαει βεβαια και το Cruise Control που ειανι πιο σταθερο απο το ποδι μας, και επισης τα 105 χλμ/ωρα ειναι πολυ χαμηλη ταχυτητα οποτε και δεν υπαρχει αντισταση λογω αερα..

Και παλι ομως πολυ καλη τιμη!

Δε βαρεθηκες ομως...?? Εγω στην εθνικη κατω απο 120-130 νιωθω οτι σερνομαι...

stelmaniac
23-03-11, 19:54
...εγω φωναζω χρονια φιλε οτι ο πιλοτος ειναι το απολυτο αξεσουαρ στο αυτοκινητο μας, γι αυτο και εχω τοση αδυναμια σ'αυτον....οπως παει ο πιλοτος δεν παει κανενας...

bon1121
23-03-11, 20:06
Τον πιλότο δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ στα 105 να πω την αλήθεια, αλλα σε κάποιες περιπτώσεις,
ειδικά όπου η διαδρομή περιλαμβάνει ανηφόρες, το πόδι-control αποδείχτηκε πιο οικονομικό για μένα.
Σε ευθεία, ναι, δεν σφάλλει όπως ο ανθρώπινος πιλότος.

rapid_fast
23-03-11, 21:04
Ναι μιλάω για το δίλιτρο με τα 143 άλογα..
Το BC έδειχνε κατανάλωση 3,9.. (καλά μετράει απο όσα είδα)
Οχι, δε βαρέθηκα, όταν κάνεις πείραμα, το κάνεις και το γουστάρεις..!!!
Τον πιλότο τον έβαλα για να έχω αραχτά τα πόδια!!

Dimzan
23-03-11, 21:23
Παντως εσπασες ρεκορ! κανεις δεν κανει αθηνα θεσσ και πισω με λιγοτερα απο 100 ευρω + διοδια!

Να γινεις ταξι! Πιο πολλα θα βγαλεις απο τα diesel!

Lambros
23-03-11, 21:24
Κατι πρεπει να εχει γινει λαθος...Δεν γινεται αυτο το πραγμα.Και δεν το λεω με καμια ειρωνεια..

takis1983
23-03-11, 21:36
αν ειναι αληθεια θα παω να βαλω 2λιτρο κ εγω!

halkida116mpack
23-03-11, 21:36
πηγες και ηρθες με 56 ευρω..........???????????
δεν μου καθεται καλα..................
εγω με τον ασσο πηγα στο χωριο μου στην καβαλα απο χαλκιδα και εκαψα 39 λιτρα να παω μονο καπου στα 620χλμ με 110-120χλμ

Dimzan
23-03-11, 22:02
ρε μπας και εβαλες λαστιχα 135-65-15 πανω?? χαχαχαχα

nekei
23-03-11, 22:10
απιστευτο φιλε πραγματικα μενω εκπληκτος μπραβο σου

oldcarskickass
23-03-11, 23:05
Μπράβο ρα Παναγιώτη μπράβο για την υπομονή σου.

Το κλειδί πιστεύω είναι η χαμηλή ταχύτητα και κυρίως η σταθερή ταχύτητα.

Και εγώ το ίδιο πείραμα (χωρίς πιλότο, γιατί δεν έχω) έκανα με το δικό μου όταν μου είπε η γυναίκα ότι κατέβηκε από Θεσσαλονίκη με λιγότερο από μισό τεπόζιτο.

Στο τελευταίο μου κατέβα με μέγιστη ταχύτητα 120χλμ έκαψα λίγο παραπάνω από μισό.

Το κλου ξέρεις ποιο θα είναι; (δες το σαν next level)

Να πας και να έρθεις (ιδανικά την ίδια ακριβώς διαδρομή) την ίδια απόσταση με 120χλμ πχ.

Και να δούμε εκεί τι γίνεται.

cjgeorgio
23-03-11, 23:14
Το 320i e92 τι αυτονομία και κατανάλωση έχει?

konc
23-03-11, 23:38
Αυτό σημαίνει ότι εκτός του πιλότου και της πολύ χαμηλής ταχύτητας που βοηθάει να μην έχεις συχνά και έντονα σκαμπανεβάσματα, υπάρχει και ένας τρίτος παράγοντας αλλιώς το νούμερο δεν βγαίνει: Οδηγείς και πολύ σωστά, με "πρόβλεψη" καταστάσεων και διορατικότητα για το τι θα συμβελι στο δρόμο..

Geo_3D
24-03-11, 05:22
Βασικα μην σας κανει εντυπωση το valvetronic αυτο καθε αυτο,γενικοτερα ειναι πολυ οικονομικη οδηγηση αυτος ο τροπος,ακομα και για ενα 6 κυλινδρο.
Το καλοκαιρι ανεβηκα Θεσ/κη με αυτον τον τροπο,εφτασα μεχρι Αθυρα Πελλας και πηγαινα με cruise control σε ολο το ταξιδι με βαση τα ορια ταχυτητας...90...100...120
Σκυλοβαρεθηκα μεν,αλλα στα Αθυρα που ξαναγεμισα ειχα γραψει περιπου 650-700 χλμ και ο δεικτης βενζινας ηταν μεταξυ μεσης και 1/4 και ολα αυτα με 2500 κυβικα...

rapid_fast
24-03-11, 08:24
Μπράβο ρα Παναγιώτη μπράβο για την υπομονή σου.

Το κλειδί πιστεύω είναι η χαμηλή ταχύτητα και κυρίως η σταθερή ταχύτητα.

Και εγώ το ίδιο πείραμα (χωρίς πιλότο, γιατί δεν έχω) έκανα με το δικό μου όταν μου είπε η γυναίκα ότι κατέβηκε από Θεσσαλονίκη με λιγότερο από μισό τεπόζιτο.

Στο τελευταίο μου κατέβα με μέγιστη ταχύτητα 120χλμ έκαψα λίγο παραπάνω από μισό.

Το κλου ξέρεις ποιο θα είναι; (δες το σαν next level)

Να πας και να έρθεις (ιδανικά την ίδια ακριβώς διαδρομή) την ίδια απόσταση με 120χλμ πχ.

Και να δούμε εκεί τι γίνεται.

Είναι και αυτό στο πρόγραμμα,
σε κανα 2-3 εβδομάδες θα το κάνω, και θα ενημερώσω..

BMW Power
24-03-11, 08:31
Ο τίτλος του tread έπρεπε να είναι ρεκορ κατανάλωσης.

Είναι πραγματικά απίστευτο το 3,9 αλλά το θέμα μου είναι άλλο.

Ήρθες Οινόφυτα και δεν ειδοποίησες......ΚΑΚΩΣ!!!!

bon1121
24-03-11, 08:31
Μια ερώτηση: Η μέτρηση έγινε απο έξοδο σε έξοδο? Με μηδενισμό δηλαδή του BC στην έξοδο?
Ή στο τελικό 3,8 συμπεριλαμβάνονται και οι εντός πόλης μετακινήσεις,
απο σπίτι σε σπίτι δηλαδή? Γιατί αν είναι και οι μετακινήσεις εντός, άρα πόσο πιο λίγο έκαιγε στη διαδρομή;;
Ούτως ή άλλως βέβαια, το 3,8 είναι φοβερό
και μπράβο σου για την υπομονή και την οδήγησή σου.

rapid_fast
24-03-11, 08:43
Μια ερώτηση: Η μέτρηση έγινε απο έξοδο σε έξοδο? Με μηδενισμό δηλαδή του BC στην έξοδο?
Ή στο τελικό 3,8 συμπεριλαμβάνονται και οι εντός πόλης μετακινήσεις,
απο σπίτι σε σπίτι δηλαδή? Γιατί αν είναι και οι μετακινήσεις εντός, άρα πόσο πιο λίγο έκαιγε στη διαδρομή;;
Ούτως ή άλλως βέβαια, το 3,8 είναι φοβερό
και μπράβο σου για την υπομονή και την οδήγησή σου.

Τσούκου...
Ξεκινάω απο το σπίτι στην καλαμαρια.. Βάζω βενζινη πριν βγώ περιφερειακό, βγαίνω περιφερειακό (χωρίς BC εννοείται..)
Μόλις βγαίνω εξωτερική περιφερειακή (Εγνατία την λένε), βαζω το BC..
Καμμια κατοστή μέτρα απο τα διόδια κόβω με φρένο, κάνω τις επιταχύνσεις με το πόδι,
μέσα στα τέμπη πήγαινα 50 στο κατέβασμα, 80 στο ανέβασμα.. (πίσω απο φορτηγά και ΚΤΕΛ), έφτασα οινόφυτα, κινήθηκα μέχρι τον Βουτσαδάκη με το πόδι, βγήκα απο οινόφυτα με το πόδι, μετά BC μέχρι καλοχώρι θεσσαλονίκης. Μπηκα κέντρο (είχε κινηση γινόταν κόλαση) ανέβηκα νεάπολη απο Αντιγονηδών, πήρα τη γυναίκα, ανέβηκα περιφερειακό,
έφτασα καλαμαριά, έβαλα βενζίνα.. (Μέσα στην πόλη έφαγα κανα 25 λεπτο..)

Ποιά υπομονή????? ενα πακέτο τσιγάρα κάπνισα στο ανέβα κατέβα!!!!

rapid_fast
24-03-11, 08:44
Ο τίτλος του tread έπρεπε να είναι ρεκορ κατανάλωσης.

Είναι πραγματικά απίστευτο το 3,9 αλλά το θέμα μου είναι άλλο.

Ήρθες Οινόφυτα και δεν ειδοποίησες......ΚΑΚΩΣ!!!!

Οινόφυτα είσαι??
Σε 2-3 βδομάδες θα ξαναπεράσω..!!!

BMW Power
24-03-11, 08:47
Εργάζομαι Οινόφυτα, να έρθεις για καφέ!!!

rapid_fast
24-03-11, 08:49
Εργάζομαι Οινόφυτα, να έρθεις για καφέ!!!

Τριπλό εσπρέσο αγαπημένε μας Admin..
Κλείσαμε!!!

BMW Power
24-03-11, 08:50
Πολύ ευχαρίστως!!!!

Dim77
24-03-11, 09:08
To 3πλό εσπρέσο είναι για να αντέξει το ''ενδιαφέρον'' ταξίδι γεμάτο συγκινήσεις :icon18: με 3.9lt/100km κατανάλωσης :embarassm

:icon18::icon18:

Driftakos
24-03-11, 09:13
To 3πλό εσπρέσο είναι για να αντέξει το ''ενδιαφέρον'' ταξίδι γεμάτο συγκινήσεις :icon18: με 3.9lt/100km κατανάλωσης :embarassm

:icon18::icon18:

αν είναι έτσι δεν συμφέρει..οτι γλιτώνεις από βενζίνες το τρως σε καφέδες, redbull και ενδοφλέβιες καφείνης

Dim77
24-03-11, 09:19
Εγώ πάντως έχω πετύχει στις μεγάλες απεργίες βενζιν-άδικων και βυτιοφορέων για μεγάλες αποστάσεις 600-1000 χλμ καταναλώσεις της τάξεως των 6.0-7.0 lt/100km σε μεικτό κύκλο, δηλαδή Αθήνα (λίγο), κατεχάκη, Εθνική Οδο (και με κίνηση).

Απλά αποφασίζεις ότι θα επιταχύνεις ΜΟΝΟ ήπια και θα κρατάς μια σταθερή ταχύτητα χαμηλή σχετικά μέχρι 120kmh και θα αποφεύγεις τις περιττές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις (και προσπεράσεις).

Δηλαδή εκεί που θα προσπέρναγες ασταμάτητα...πας στη μεσαία με 90 (ή με 60) και απολαμβάνεις μουσική.

Δεν γίνεται συνέχεια...αλλά όταν θέλεις να βγάλεις όλη την απεργία με ένα ρεζερβουάρ...ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Επίσης μόνο μέσο να το πετύχεις είναι η επιλογή μεγαλύτερης σχέσης στο κιβώτιο αλλάζοντας και πριν τις 2000rpm. (όπως κάνουν τα σύγχρονα αυτόματα κιβώτια). και αν θέλεις να επιταχύνεις κατεβάζεις 1-2 ταχύτητες αμέσως και ξανά...5η-6η (ότι έχει ο καθένας) για σταθερή ταχύτητα.

ThaNOS E46coupe
24-03-11, 09:41
αχα....τώρα εντάξει...Νά λοιπόν και ενα θετικό θρέντ για το Ε46... παρακαλώ να διαγραφεί το "προσωπική αποψη για την Ε46" ......γιατί τώρα πλέον έχουμε νέα δεδομένα...:D
ΥΓ...μπραβο παναγιώτη για την υπομονή σου!!!!!!!

ditris
24-03-11, 09:47
Τσούκου...
Ξεκινάω απο το σπίτι στην καλαμαρια.. Βάζω βενζινη πριν βγώ περιφερειακό, βγαίνω περιφερειακό (χωρίς BC εννοείται..)
Μόλις βγαίνω εξωτερική περιφερειακή (Εγνατία την λένε), βαζω το BC..
Καμμια κατοστή μέτρα απο τα διόδια κόβω με φρένο, κάνω τις επιταχύνσεις με το πόδι,
μέσα στα τέμπη πήγαινα 50 στο κατέβασμα, 80 στο ανέβασμα.. (πίσω απο φορτηγά και ΚΤΕΛ), έφτασα οινόφυτα, κινήθηκα μέχρι τον Βουτσαδάκη με το πόδι, βγήκα απο οινόφυτα με το πόδι, μετά BC μέχρι καλοχώρι θεσσαλονίκης. Μπηκα κέντρο (είχε κινηση γινόταν κόλαση) ανέβηκα νεάπολη απο Αντιγονηδών, πήρα τη γυναίκα, ανέβηκα περιφερειακό,
έφτασα καλαμαριά, έβαλα βενζίνα.. (Μέσα στην πόλη έφαγα κανα 25 λεπτο..)

Ποιά υπομονή????? ενα πακέτο τσιγάρα κάπνισα στο ανέβα κατέβα!!!!

Απίστευτο ρεκόρ!!!
Το 2007 επιστρεφοντας απο λευκάδα μέχρι θεσσαλονίκη(μετα απο διακοπές) με τη sστρογγυλομάτα corolla 1300 του μπαμπά μου είχα καταναλώσει γύρω στα 32 λίτρα βενζίνη κ πηγαινα με μέσο όρο 110 κ κάποιες φορές με 130 το πολύ!Φυσικά στις επιταχύνσεις δεν πρόσεχα πολύ(ομαλές) αλλα δεν ζόριζα κ απο την άλλη το αυτοκίνητο επίτηδες....

Lambros
24-03-11, 15:32
Το Σαββατο θα κατεβω αυθημερον Ναυπλιο...Αρχιζω να στριβω τσιγαρα απο τωρα..Θα πεσει πολυ οικονομικη για να δω τι μπορω να κανω και εγω!σε 19άρη ομως

M_enzo
24-03-11, 15:44
αχα....τώρα εντάξει...Νά λοιπόν και ενα θετικό θρέντ για το Ε46... παρακαλώ να διαγραφεί το "προσωπική αποψη για την Ε46" ......γιατί τώρα πλέον έχουμε νέα δεδομένα...:D
ΥΓ...μπραβο παναγιώτη για την υπομονή σου!!!!!!!

για το κινητηρα συγκεκριμενα, ο παναγιωτης τον ειχε ψηφισει καλυτερο 4κυλινδρο bmw ,επομενως επιβεβαιωνεται η ψηφος του.
στην πολη εμενα εξακολουθει να καει 12αρια :smashtard

Driver M
24-03-11, 16:09
Mε Ν46Β20 πάντως κάτω από 6.5 λίτρα δε μπορώ να δω με τίποτα, ούτε κι αν με τραβάει η εξπρές σέρβις (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί).

Βέβαια δεν έχω cruise control και σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο, ωστόσο προσπαθούσα να διατηρώ σταθερή ταχύτητα γύρω στα 110 χλμ.

3,8 είναι τρελή κατανάλωση!

OASIS
24-03-11, 16:17
τι να πω! Μπράβο για την υπομονή σου έστω και για πείραμα.πάντως εγώ ούτε με το κορεάτη ατος πάω με 105 στην εθνική, όταν ανεβαινα Λάρισα μαζί του στο παρελθόν.με την πέμπα δεν με φαντάζομαι κάτω απο 140.Και πάλι μπράβο σου.

oldcarskickass
24-03-11, 20:55
Mε Ν46Β20 πάντως κάτω από 6.5 λίτρα δε μπορώ να δω με τίποτα, ούτε κι αν με τραβάει η εξπρές σέρβις (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί).

Βέβαια δεν έχω cruise control και σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο, ωστόσο προσπαθούσα να διατηρώ σταθερή ταχύτητα γύρω στα 110 χλμ.

3,8 είναι τρελή κατανάλωση!


Ο πιλότος είναι το υπέρτατο εργαλείο οικονομίας.

Συμφωνώ 1000% με τον stelmaniac.

Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει σε BMW, αλλά δε νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο.

stelmaniac
24-03-11, 21:25
που και που κανουν και κατι σωστο οι αμερικλανοι....εκει εχουν πιλοτο ακομα και οι μοτοσυκλετες..!!!

Driver M
24-03-11, 21:53
Ο πιλότος είναι το υπέρτατο εργαλείο οικονομίας.

Συμφωνώ 1000% με τον stelmaniac.

Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει σε BMW, αλλά δε νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο.

Δεν αντιλέγω, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια στα οποία μπορεί να κινηθεί ο οδηγός.
Δε μπορεί φερειπείν μια 335 να καίει όσο ένα crz με ίδια οδήγηση.

Με αυτό θέλω να πω πως 3.8 κατανάλωση στο αυτοκίνητό μου Ο,ΤΙ και να κάνω δεν πρόκειται να δω για τόσα χιλιόμετρα.
Γι'αυτό θεωρώ αξιοθαύμαστο αυτό που πέτυχε ο rapid αλλά και το πόσο οικονομικός μπορούσε να είναι ο συγκεκριμένος δίλιτρος.

panos90
24-03-11, 22:38
η χαμηλοτερη καταναλωση που εχω δει (valvetronic 143ps) ειναι 4.8 και πηγαινα με ~80 χιλιομετρα αττικη οδο με κατευθυνση αεροδρομιο (εβρεχε κιολας) χωρις πιλοτο (δεν εχω)

σε ταξιδι καταφερνω χαλαρα το 6.5 αν πηγαινω ~110 χιλιομετρα και χωρις ταρζανιες.

αυτα φυσικα προυποθετουν μηδενισμο του μετρητη με το που μπεις αυτοκινητοδρομο και 95αρα βενζινη..
δεν εχω βαλει ποτε μου 100αρα σε αμαξι... (πεταμενα λεφτα)

ποια πιεση θεωρειτε καλυτερη (οικονομικοτερη) για λαστιχα 17" 45 225 ?

ditris
24-03-11, 22:56
η χαμηλοτερη καταναλωση που εχω δει (valvetronic 143ps) ειναι 4.8 και πηγαινα με ~80 χιλιομετρα αττικη οδο με κατευθυνση αεροδρομιο (εβρεχε κιολας) χωρις πιλοτο (δεν εχω)

σε ταξιδι καταφερνω χαλαρα το 6.5 αν πηγαινω ~110 χιλιομετρα και χωρις ταρζανιες.

αυτα φυσικα προυποθετουν μηδενισμο του μετρητη με το που μπεις αυτοκινητοδρομο και 95αρα βενζινη..
δεν εχω βαλει ποτε μου 100αρα σε αμαξι... (πεταμενα λεφτα)

ποια πιεση θεωρειτε καλυτερη (οικονομικοτερη) για λαστιχα 17" 45 225 ?

Καταρχήν παιδιά για να δείξει σωστά-σωστά το τριπ κομπιούτερ πρέπει ναναι γεμάτο το ρεζερβουάρ κ μετά να το μηδενίσουμε!Το πιο σωστό είναι να κάνουμε μια διαδρομή ξεκινώντας με γεμάτο τεπόζιτο κ αφού διανύσουμε τα όποια χλμ να ξαναφουλάρουμε όχι μεχρι τέρμα αλλα μέχρι να πρωτοσκάσει η μάνικα κ να δούμε πόσα λίτρα γεμίσαμε.Μετά ανάγουμε τη μέτρηση στα 100 χλμ!
Η τρομερά μικρες καταναλώσεις που αναφέρουμε(όπως κ η πλειοψηφία 6κύλινδρων bmw και όχι μόνο) είναι....πλασματική τις περισσότερες φορές!Ο κόσμος βλέπει τι του δείχνει στιγμιαία με 100 σε ευθεία κ ίσα ίσα ακουμπώντας το γκάζι κ νομίζει αυτή είναι η κατανάλωση...κ το παινευεται κιόλας.Εδώ κάτοχοι m3 λένε ότι μια μέση κατανάλωση τους είναι 11-12 λίτρα!!!!!!!!!!!!!
Παιδιά εκτός ότι η κατανάλωση ειναι δυσκολο να μετρηθεί μιας κ αλλαζουν οι συνθήκες οδήγησης,κίνησης κτλ.......δεν μπορούμε να κινούμαστε μόνο σε περιφερειακό με 100χλμ/ωρα, να φοβομαστε να επιταχυνουμε σε προσπεραση μη καψουμε βενζίνη, ναμαστε πίσω απο φορτηγα για να μη μας χτυπα ο αερας κ ετσι λόγω αντιστασης να καιμε λιγοτερο κτλ κτλ...
το πρωι προειπα οτι με corolla 1300 με λαστιχα 175-65-14 με βαρος 980 κιλά+2ατομα+αποσκευες με ταχυτητα 110-130 έκαψα σε 680χλμ διαδρομη 35 λίτρα βενζινη...μη βγαζουμε κ συμπερασματα οτι κ τα διλιτρα καινε λιγοτερο!

rapid_fast
25-03-11, 03:02
Νομίζω,
το δείγμα των 900+ χιλιομέτρων σερί, είναι αρκετά καλό για συμπεράσματα, ειδικά
όταν πηγαινοέρχεσαι την ίδια διαδρομή..
Οταν επαναλάβω με περισσότερα χιλιόμετρα μέσης ωριαίας ταχύτητας θα ενημερώσω εκ νέου...

optostyle
25-03-11, 08:26
Να κανω 4 ερωτησεις γιατι βαριεμαι να ψαχνω φιλε rapid?
1.τι λαστιχα φορας?
2.εχεις μαμα φiλτρο αερα?
3.τι βενζινη ειχες βαλει?
4.ησουν μονος?

Tomi
25-03-11, 10:04
Εγώ πάντως κάτω από 7.8 δεν έχω δει στον N42B20..Βέβαια φοράω φίλτρο-τελικό και δεν πάω κάτω από 130-140 σε ταξίδια..(δεν έχει τύχει δηλαδή μέχρι στιγμής..)
Θεσσαλονίκη-Κομοτηνή-Αλεξανδρούπολη-Κομοτηνή-Θεσσαλονίκη με ένα ρεζερβουάρ,με το καταναλώμετρο να λέει 7.9 και περίπου(αν θυμάμαι καλά)650χλμ σύνολο..(είχα μηδενίσει και τον μετρητή,για να έχω το σύνολο των χλμ..)
Φοράω 17'' Mpak ζάντες με 225 και 245 αντίστοιχα,πήγαινα με τον πιλότο στα 140 πάντα χωρίς καμιά αλλαγή πουθενά..
Νομίζω ότι είναι πολύ καλή για τα χλμ και με φορτωμένο αμάξι..Ε??

stelmaniac
25-03-11, 13:12
η χαμηλοτερη καταναλωση που εχω δει (valvetronic 143ps) ειναι 4.8 και πηγαινα με ~80 χιλιομετρα αττικη οδο με κατευθυνση αεροδρομιο (εβρεχε κιολας) χωρις πιλοτο (δεν εχω)



κι αφου ο πανος ειδε 4,8 ανευ πιλοτου, τοτε με πιλοτο δεν ειναι ονειρο το νουμερο του παναγιωτη....

Takisiliadis
25-03-11, 17:13
Η μόνη περίπτωση να μην είναι σωστή η μέτρηση ειναί αν η αντλία στο βενζινάδικο είχε κάποιο πρόβλημα και έβαζε παραπάνω λίτρα απο όσα έδειχνε.Κάπως απίθανο βέβαια γιατί συνήθως το αντίθετο γίνεται.Μια επαναληψη με 120 χιλ θα δώσει την απάντηση.

Dimzan
25-03-11, 17:53
κι αφου ο πανος ειδε 4,8 ανευ πιλοτου, τοτε με πιλοτο δεν ειναι ονειρο το νουμερο του παναγιωτη....

ναι αλλα αλλο 80 και αλλο 120 χλμ ανα ωρα... και μαλιστα οσο ανεβαινουν τα χλμ τοσο ανεβαινει και η ακταναλωση...

ειμαι κι εγω λιγο περιεργος! εκτος αν ο φιλος μας ο rapid εκανε καμια μαγκαι με υδρογονο!

montoya
25-03-11, 19:43
Εξωπραγματικό.
Ήσουν κολλημένος πίσω από κανένα φορτηγό ή λεωφορείο ώστε να μηδενίσεις τις αεροδυναμικές αντιστάσεις? Αν όχι, όταν το κάνεις πόσο θα κάψεις? -3?...:D

BILL VUZAS
25-03-11, 20:02
Παιδιά,κάπου υπάρχει λάθος.
Αδύνατο τέτοια κατανάλωση.
Χρειάζεται επαλήθευση διότι το νούμερο δεν βγαίνει ούτε με κινητήρα euro15!
Όσο για τον πιλότο μάλλον σε γενικές γραμμές ανεβάζει,ελάχιστα βέβαια,αλλά ανεβάζει την κατανάλωση.

ttjohn
25-03-11, 20:56
4,8 καταναλωση δεν υπαρχει ακομα και να το παρεις στον ωμο το αμαξι.Τα μηχανακια καινε τοσο.

oldcarskickass
26-03-11, 01:34
Εγώ το βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΟΤΑΤΑ (σικ) εφικτό.

Σε κάποιο παλιό τεύχος του Drive σε ένα box αναφέρονταν ένα ζευγάρι που ήθελε λέει να κάνει τον γύρο του κόσμου με ένα Golf V 1.6fsi.

To κλου είναι ότι η μεγαλύτερη απόσταση που πέτυχαν με ένα ρεζερβουάρ ήταν περίπου 1400 χλμ.
Το άρθρο αν θυμάμαι καλά το είχε γράψει ο Χοϊδάς.

KATSARAIOS
26-03-11, 01:46
ρε παιδια 3.8 ειναι ΠΟΛΥ λιγο να ελεγα κανενα 7 η 6,5 και παλι θα ηταν θαυμα.
χωρις να θελω να την πω στον φιλο ,μηπως το obc μετρησε η μηδενιστικε λαθος??

ttjohn
26-03-11, 07:23
Tα 20 πιο οικονομικα αυτοκινητα δεστε την λιστα
http://autocarnet.blogspot.com/2010/09/blog-post_4297.html
Βεβαια σε αρθρο του σκαι για τον ασσο 1.6 δεστε τι λεει
''''Στο δρόμο, ο κάτοχος αποκαλύπτει τον κρυφό – ή αν θέλετε τον κρυμμένο κάτω από το καπό- άσσο του μοντέλου. Τον κινητήρα των 1.600 κυβικών εκατοστών και 122 ίππων που ταιριάζει απόλυτα στο αμάξωμα των 1340 κιλών. Τα 10.2 δεύτερα που χρειάζεται η 116 για να πιάσει τα 100 χιλιόμετρα από στάση και τα 204 χιλιόμετρα τελικής είναι απόλυτα ανταγωνιστικά για την κατηγορία αλλά αυτό που καθιστά την 116 εκτός σύγκρισης είναι η οικονομία καυσίμου του κινητήρα που κινείται σε επίπεδα υβριδικού αυτοκινήτου! Συγκεκριμένα, η 116i θα καταναλώσει μόλις 4,8 λίτρα καυσίμου για κάθε 100 χιλιόμετρα σε κίνηση εκτός πόλης, ενώ και εντός, η κατανάλωσή της δεν θα ξεπεράσει τα 7.5 λίτρα. '''''Απο αυτα επιβεβαιωνω τα 7.5 μεσα στην πολη που εχω με το δικομου αλλα με αλλαγη στις 2000 στροφες οταν σε ενημερωνει να αλλαξεις ταχυτητα και με απαλο γκαζι.Οταν παω ταξιδι απο περιεργεια θα το δοκιμασω γιατι οσες φορες εχω παει κατω απο 180 δεν μπορω να παω:yippee:
Αρα το 4.8 ειναι εφικτο εκτος πολης σε συγκεκριμενη ταχυτητα και σε συιγκεκριμενα μοτερ.

montoya
26-03-11, 07:43
Το 4,8 που λες είναι εφικτό (έχω πιάσει 4,9) αλλά εδώ μιλάμε για 3,8

ttjohn
26-03-11, 09:15
Για 3.8 δεν υπάρχει καμία περίπτωση ούτε και τα υβριδικά δεν έχουν τόσο είπαμε μην το παραμένουμε κιολας

montoya
26-03-11, 09:56
Κι εγώ "τρομάζω" αλλά ο rapid_fast είναι αξιόπιστος.

ttjohn
26-03-11, 11:25
Δεν λέω ότι ο rapid_fast λέει ψέματα αλλα μπορεί να μην είναι τόσο αξιόπιστο το αμαξι

bon1121
26-03-11, 11:28
Ποιο αμάξι? Αφού όντως φούλαρε με 36 λίτρα. Που μπορεί να έγινε το λάθος?

oldcarskickass
26-03-11, 12:13
Tα 20 πιο οικονομικα αυτοκινητα δεστε την λιστα
http://autocarnet.blogspot.com/2010/09/blog-post_4297.html
Βεβαια σε αρθρο του σκαι για τον ασσο 1.6 δεστε τι λεει
''''Στο δρόμο, ο κάτοχος αποκαλύπτει τον κρυφό – ή αν θέλετε τον κρυμμένο κάτω από το καπό- άσσο του μοντέλου. Τον κινητήρα των 1.600 κυβικών εκατοστών και 122 ίππων που ταιριάζει απόλυτα στο αμάξωμα των 1340 κιλών. Τα 10.2 δεύτερα που χρειάζεται η 116 για να πιάσει τα 100 χιλιόμετρα από στάση και τα 204 χιλιόμετρα τελικής είναι απόλυτα ανταγωνιστικά για την κατηγορία αλλά αυτό που καθιστά την 116 εκτός σύγκρισης είναι η οικονομία καυσίμου του κινητήρα που κινείται σε επίπεδα υβριδικού αυτοκινήτου! Συγκεκριμένα, η 116i θα καταναλώσει μόλις 4,8 λίτρα καυσίμου για κάθε 100 χιλιόμετρα σε κίνηση εκτός πόλης, ενώ και εντός, η κατανάλωσή της δεν θα ξεπεράσει τα 7.5 λίτρα. '''''Απο αυτα επιβεβαιωνω τα 7.5 μεσα στην πολη που εχω με το δικομου αλλα με αλλαγη στις 2000 στροφες οταν σε ενημερωνει να αλλαξεις ταχυτητα και με απαλο γκαζι.Οταν παω ταξιδι απο περιεργεια θα το δοκιμασω γιατι οσες φορες εχω παει κατω απο 180 δεν μπορω να παω:yippee:
Αρα το 4.8 ειναι εφικτο εκτος πολης σε συγκεκριμενη ταχυτητα και σε συιγκεκριμενα μοτερ.

Στο συγκεκριμένο τεστ δεν βλέπω ούτε την μέση ταχύτητα των οχημάτων, ούτε τις κυκλοφοριακές συνθήκες που μετρήθηκαν στην πραγματικότητα τα ΙΧ, δεν βλέπω το φορτίο τους, δεν βλέπω ούτε τι βενζίνη έβαλαν, αντίθετα βλέπω εκτεταμένες πληροφορίες για την τιμολόγηση των εν λόγω οχημάτων.

http://green.autoblog.com/tag/corvette+mpg+marathon/

Έχει ξαναποσταριστεί.

Και εγώ τρόμαξα αλλά ο rapid κάθε άλλο παρά rapid κινήθηκε, και έδωσε και κανά στοιχείο του πως βγήκε η συγκεκριμένη μέτρηση.

Stunt Mike
26-03-11, 13:24
Παντως κι εμενα μου φαινεται απιστευτο το 3.8lt/100km!!!Με το κορσακι μου του 2007 1.2lt,εχω κανει Πυργο-Αθηνα με μεση καταναλωση 5.5lt αλλα δεν μπορουσα να πηγαινω κατω απο 120χλμ.Θ'αυτοκτονουσα μεσα στ'αμαξι!!!Λογικα αν επεφτα στα 100χλμ μπορει να'πιανε κατω απο 5lt.Αλλα 3.8????Μπραβο σου παντως.....Παρεπιπτοντως προσφατα κατεβαινα απο Θεσσαλονικη με το κορσακι και μου'καψε μεσο ορο 9.7lt!!Δεν επεφτα κατω απο 160 πουθενα!

montoya
26-03-11, 14:34
Βγήκα από την πόλη, έπιασα 80χλμ/ωρα κράτησα σταθερό το γκάζι και μηδένισα την κατανάλωση. Μετά από περίπου 10 χλμ η κατανάλωση ήταν 4,4

ttjohn
26-03-11, 14:35
να ρωτησω κατι?Ας δεχτουμε οτι το διλιτρο αυτο ειχε καταναλωση 3.8.Τα 1000 αρια 500αρια υβριδικα ποσο εχουν??0.5 τ6α 100 χλμ?η 0???Ας σοβαρευτουμε λιγακι.

Takisiliadis
26-03-11, 15:11
Πρόσφατα παρακολούθησα ένα τεστ που έδειξε ο Σκαι στο top gear.Σε μια πίστα βαλαν ένα Prius υβρηδικό και το Μ3 να κάνουν δέκα γύρους.Το Μ3 θα έπρεπε να ακολουθεί το Prius χωρίς όμως να το προσπεράσει.Το αποτέλεσμα ήταν ότι το Μ3 χρειάστικε λιγότερη βενζίνη

kostastnt
26-03-11, 15:26
Πρόσφατα παρακολούθησα ένα τεστ που έδειξε ο Σκαι στο top gear.Σε μια πίστα βαλαν ένα Prius υβρηδικό και το Μ3 να κάνουν δέκα γύρους.Το Μ3 θα έπρεπε να ακολουθεί το Prius χωρίς όμως να το προσπεράσει.Το αποτέλεσμα ήταν ότι το Μ3 χρειάστικε λιγότερη βενζίνη

Δεν ήταν έτσι... Το μ3 είχε 0,5lt παραπάνω κατανάλωση.. Αν θυμάμαι καλά το ένα βγήκε 4.5 και το μ3 5.0... Θα ψάξω το βίντεο για επιβεβαίωση γιατί δεν είμαι σίγουρος..

Το νούμερο του rapid_fast άπιαστο!

Στο 116 το παλιό, έχω πετύχει 5.0-5.5 με περίπου 100-110km/h σε διαδρομή Θεσσαλονίκη-Βόλο με 5-10km πόλης.. Αν το μηδένιζα κατευθείαν στην εθνική, πιστεύω θα ήταν 4.0-4.5.. Φυσικά εθνική καμία προσπέραση, καθόλου πόδι παρά μόνο με πιλότο..

Επανήλθα και τελικά έχω λάθος :) Ο φίλος takisiliadis είναι σωστός.. Το prius έβγαλε 17.2 μίλια με ένα γαλλόνι και το m3 έβγαλε 19.4 μίλια με ένα γαλλόνι.. Το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=badoMjA_rW0

Takisiliadis
26-03-11, 17:55
Βγήκα από την πόλη, έπιασα 80χλμ/ωρα κράτησα σταθερό το γκάζι και μηδένισα την κατανάλωση. Μετά από περίπου 10 χλμ η κατανάλωση ήταν 4,4

Απο οτι βλέπω οδηγούσες με 800 στροφες , αν ξανακάνεις το ίδιο και αυξήσεις λίγο την ταχυτητα και κατ επέκταση τις στροφές δέν αποκλείεται να δεις ακόμη χαμηλότερη κατανάλωση.

oldcarskickass
26-03-11, 18:40
να ρωτησω κατι?Ας δεχτουμε οτι το διλιτρο αυτο ειχε καταναλωση 3.8.Τα 1000 αρια 500αρια υβριδικα ποσο εχουν??0.5 τ6α 100 χλμ?η 0???Ας σοβαρευτουμε λιγακι.


Τι σχέση έχει το πόσα κυβικά είναι ένας κινητήρας με το πόσο καίει ένα όχημα;

Ρε συ το έχεις δοκιμάσει και το απορρίπτεις τόσο κάθετα;

Από την άλλη εσένα σου φαίνεται λογικό οχήματα 20ετίας να καίνε πάνω κάτω τα ίδια με σημερινά οχήματα; Σαφώς και όχι αλλά πολλές φορές συμβαίνει, και ο ΜΟΝΟΣ υπεύθυνος για αυτό ΔΕΝ είναι αυτό καθαυτό το όχημα, αλλά ο τρόπος οδήγησης.
Απο οτι βλέπω οδηγούσες με 800 στροφες , αν ξανακάνεις το ίδιο και αυξήσεις λίγο την ταχυτητα και κατ επέκταση τις στροφές δέν αποκλείεται να δεις ακόμη χαμηλότερη κατανάλωση.

Λογικά εκείνη την φάση πρέπει να έβαλε νεκρά.

Η έκτη στο ρελαντί βγάζει περίπου 60χλμ.

ttjohn
26-03-11, 19:30
Φιλεμου δεν παιζει ρολο ο κυβισμος στην καταναλωση ενος αυτοκινητου???χαχαχαχαα θα μας κουφανεις σαβατιατικο.???Πολλα παιζουν και ενα απο ολα αυτα και βασικο ειναι και ο κυβισμος.Τωρα αν δεν το ξερεις δεν στοχουν πει η δεν το παραδεχεσαι δικαιωμασου.Ειναι σαν να μου λες οτι η γη ειναι τετραγωνη.
Για τα 20ατιας αμαξια να καινε το ιδιο με τα τωρινα και αυτο υπερβολη.
Κοιταχτε να βγαινουμε και να λεμε υπερβολες ειναι το πιο ευκολο πραμα και στο τελος πετας και ενα αποδειξεμου το αντιθετο αφου απο δω απο το φορουμ δεν μπορει να αποδειχτει τιποτε.
Και γω σε λιγο θα γραψω οτι μετρησα το αμαξιμου 1L/100 χλμ πιο οικονομικο και απο παπι.
Αν εσεις εχετε αμαξι 2λιτρα και 3λιτρα που καινε 3 και 4 λιτρα στα 100 τοτε βγεστε στα περιοδικα και πεστε οτι εχετε 2λιτρο και 3 λιτρο αμαξι που καιει λιγοτερο και απο υβριδικο 500αρι λιγοτερο και απο σκουτερ 250 και πεστετους να πανε να τα πεταξουνε γιατι και γρηγορο αμαξι εχετε και οικονομικοτατο και απο σκουτερ

oldcarskickass
26-03-11, 20:16
Φιλεμου δεν παιζει ρολο ο κυβισμος στην καταναλωση ενος αυτοκινητου???χαχαχαχαα θα μας κουφανεις σαβατιατικο.???Πολλα παιζουν και ενα απο ολα αυτα και βασικο ειναι και ο κυβισμος.Τωρα αν δεν το ξερεις δεν στοχουν πει η δεν το παραδεχεσαι δικαιωμασου.Ειναι σαν να μου λες οτι η γη ειναι τετραγωνη.
Για τα 20ατιας αμαξια να καινε το ιδιο με τα τωρινα και αυτο υπερβολη.
Κοιταχτε να βγαινουμε και να λεμε υπερβολες ειναι το πιο ευκολο πραμα και στο τελος πετας και ενα αποδειξεμου το αντιθετο αφου απο δω απο το φορουμ δεν μπορει να αποδειχτει τιποτε.
Και γω σε λιγο θα γραψω οτι μετρησα το αμαξιμου 1L/100 χλμ πιο οικονομικο και απο παπι.
Αν εσεις εχετε αμαξι 2λιτρα και 3λιτρα που καινε 3 και 4 λιτρα στα 100 τοτε βγεστε στα περιοδικα και πεστε οτι εχετε 2λιτρο και 3 λιτρο αμαξι που καιει λιγοτερο και απο υβριδικο 500αρι λιγοτερο και απο σκουτερ 250 και πεστετους να πανε να τα πεταξουνε γιατι και γρηγορο αμαξι εχετε και οικονομικοτατο και απο σκουτερ

Kοίταξε, είχα δίλιτρο ε30 και ΠΟΤΕ των ΠΟΤΩΝ ούτε σβηστό σε κατηφόρα δεν έκαψα ΠΟΤΕ 3.8lt/100.
Το ίδιο και με το δίλιτρο Ε36 του πατέρα μου.
2000 το ένα 2000 και το άλλο.

Ξαναλέμε ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ τα κυβικά, και δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ τον rapid να λέει ότι το δικό του καίει συνεχώς 3.8.

Αυτό που είπε ο άνθρωπος είναι ότι:
1)σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διαδρομή
2)με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ταχύτητα (μέγιστη ταχύτητα φορτωμένης νεκροφόρας, no offence Παναγιώτη :dupe: )
3)ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ και ελεγχόμενη από το cruise control

έκαψε 3.8Lt/100. Τίποτα περισσότερο ΤΙΠΟΤΑ λιγότερο.
Προσωπικά με το σύστημα ελέγχου του μίγματος και της εισαγωγής του συγκεκριμένου μοτέρ και με τα (1) / (2) / (3) το βρίσκω απόλυτα εφικτό.

Εσύ λες για την κατανάλωση που δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να πετύχει, σωστά;

Με την ίδια λογική θέλω να μου βρεις ΕΝΑΝ ακόμα από εδώ το φόρουμ με το ΙΔΙΟ αμάξι που να έκανε την ΙΔΙΑ διαδρομή με τις ίδιες συνθήκες, να δούμε τι κατανάλωση πέτυχε.

M535 E28
26-03-11, 20:35
ο κυβισμός φυσικά παίζει ρόλο στην κατανάλωση...για ίδια τεχνολογία, όσο μεγαλύτερος μεγαλύτερη κατανάλωση κατά μέσο όρο...
όμως σε συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης όπως οι περιγραφόμενες, η μεγάλη ροπή στις χαμηλές στροφές βοηθούν στη χαμηλή κατανάλωση...πάντα σε σύγκριση με ενα χιλιαράκι που πιθανότατα χρειάζεται διπλάσιες στροφές για την ίδια ταχύτητα...
οπότε ένα δίλιτρο δεν είναι γενικώς πιο οικονομικό από ένα χιλιάρι αλλά μόνο σε ειδικές συνθήκες
αυτό πραγματεύεται το θρεντ αυτό

Takisiliadis
26-03-11, 20:43
ο κυβισμός φυσικά παίζει ρόλο στην κατανάλωση...για ίδια τεχνολογία, όσο μεγαλύτερος μεγαλύτερη κατανάλωση κατά μέσο όρο...
όμως σε συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης όπως οι περιγραφόμενες, η μεγάλη ροπή στις χαμηλές στροφές βοηθούν στη χαμηλή κατανάλωση...πάντα σε σύγκριση με ενα χιλιαράκι που πιθανότατα χρειάζεται διπλάσιες στροφές για την ίδια ταχύτητα...
οπότε ένα δίλιτρο δεν είναι γενικώς πιο οικονομικό από ένα χιλιάρι αλλά μόνο σε ειδικές συνθήκες
αυτό πραγματεύεται το θρεντ αυτό

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ.

oldcarskickass
26-03-11, 21:02
ο κυβισμός φυσικά παίζει ρόλο στην κατανάλωση...για ίδια τεχνολογία, όσο μεγαλύτερος μεγαλύτερη κατανάλωση κατά μέσο όρο...
όμως σε συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης όπως οι περιγραφόμενες, η μεγάλη ροπή στις χαμηλές στροφές βοηθούν στη χαμηλή κατανάλωση...πάντα σε σύγκριση με ενα χιλιαράκι που πιθανότατα χρειάζεται διπλάσιες στροφές για την ίδια ταχύτητα...
οπότε ένα δίλιτρο δεν είναι γενικώς πιο οικονομικό από ένα χιλιάρι αλλά μόνο σε ειδικές συνθήκες
αυτό πραγματεύεται το θρεντ αυτό

Πραγματικά θέλω να δω ΕΝΑ χιλιάρι με την μισή τεχνολογία του Ν42.

Takisiliadis
26-03-11, 21:06
Έχω 316 3/2008 και στην κατηφόρα μόλις αφήσω το γκαζι το αυτοκίνητο κόβει αμέσως ταχήτυτα,αυτο που δέν μπορώ να καταλάβω είναι 'πως το TOYOTA Auris H με σχέση συμπίεσης 13/1 είναι δυνατόν να κάνει ανάκτηση ενέργειας σε τέτοιο βαθμό που να του δίνει 3.8l κατανάλωση.
Το ξέρο πως είναι λιγάκι ασχετο με το θέμα αλλα θα έσκαγα αν δεν το έγραφα.

panos90
26-03-11, 21:08
το 1000αρι σαραβαλο 25 ετιας μπορει να καιει λιγοτερο οχι επειδη ειναι λιγοτερα κυβικα αλλα επειδη ζυγιζει 800κιλα.

παραδειγμα που τα κυβικα συμφερουν στην καταναλωση:

116i vs 120i

παντου διαβαζω οτι η 116i Καιει περισσοτερο (πολη-ταξιδι). το αμφισβητει κανεις?

επισης Οταν λεμε valvetronic δεν το λεμε ετσι για να ξεχωριζουμε τους κινητηρες.

http://www.youtube.com/watch?v=zW8rub-yuZQ&feature=related

M535 E28
26-03-11, 21:14
Πραγματικά θέλω να δω ΕΝΑ χιλιάρι με την μισή τεχνολογία του Ν42.

ίσως δεν υπάρχει...γι αυτό μιλώ για ίδια τεχνολογία

panos90
26-03-11, 21:16
και να συμπληρωσω το ποστ μου το 2.0lt 143ps εχει αποδειχθει στην πραξη κατα 1Lt/100 οικονομικοτερο απο 1600αρι turbo στην ιδια διαδρομη - ιδιες ταχυτητες.
η διαδρομη ειχε ανηφορες + κατηφορες + ευθειες + λακουβες + 40 βαθμους θερμοκρασια.

οσο αναφορα την πολη δεν θα μιλησω για αλλα αμαξια γνωστων κλπ γιατι ο καθενας οδηγει διαφορετικα στο σταματα-ξεκινα και κανει αλλες διαδρομες..

mini cooper 1.600 vs 2.0 143ps ...
καιω στην ιδια διαδρομη - ιδιες ωρες - ιδιο τροπο οδηγησης - τουλαχιστον 1 λιτρο κατω απο το cooper (οταν το οδηγω)...
το οποιο ειναι και 500 κιλα πιο ελαφρυ.

το κυβικα μετρανε και μαλιστα ΘΕΤΙΚΑ.

montoya
26-03-11, 22:05
Απο οτι βλέπω οδηγούσες με 800 στροφες , αν ξανακάνεις το ίδιο και αυξήσεις λίγο την ταχυτητα και κατ επέκταση τις στροφές δέν αποκλείεται να δεις ακόμη χαμηλότερη κατανάλωση.

Ήταν η στιγμή που έβγαλα την ταχύτητα γιατί έμπαινα στην πόλη και θα φρέναρα σε κάποια μέτρα. Πήγαινα με 2000 στροφές περίπου.

DiMiTrIs_
26-03-11, 22:55
Φιλεμου δεν παιζει ρολο ο κυβισμος στην καταναλωση ενος αυτοκινητου???χαχαχαχαα θα μας κουφανεις σαβατιατικο.???Πολλα παιζουν και ενα απο ολα αυτα και βασικο ειναι και ο κυβισμος.Τωρα αν δεν το ξερεις δεν στοχουν πει η δεν το παραδεχεσαι δικαιωμασου.Ειναι σαν να μου λες οτι η γη ειναι τετραγωνη.
Για τα 20ατιας αμαξια να καινε το ιδιο με τα τωρινα και αυτο υπερβολη.
Κοιταχτε να βγαινουμε και να λεμε υπερβολες ειναι το πιο ευκολο πραμα και στο τελος πετας και ενα αποδειξεμου το αντιθετο αφου απο δω απο το φορουμ δεν μπορει να αποδειχτει τιποτε.
Και γω σε λιγο θα γραψω οτι μετρησα το αμαξιμου 1L/100 χλμ πιο οικονομικο και απο παπι.
Αν εσεις εχετε αμαξι 2λιτρα και 3λιτρα που καινε 3 και 4 λιτρα στα 100 τοτε βγεστε στα περιοδικα και πεστε οτι εχετε 2λιτρο και 3 λιτρο αμαξι που καιει λιγοτερο και απο υβριδικο 500αρι λιγοτερο και απο σκουτερ 250 και πεστετους να πανε να τα πεταξουνε γιατι και γρηγορο αμαξι εχετε και οικονομικοτατο και απο σκουτερ

φιλε οταν μια μηχανη ειναι μεγαυτερη εχει και καλυτερη αποδοση....
γιαυτο το λογω και το μ3 εκαψε λιγοτερο απο το πραιους
κατσε σκεψου λιγο....αν εισαι σε ανοιχτο ανηφορικο δρομο με ενα 1000αρι και τεταρτη θα πατησεις τερμα το γκαζι για να καταφερεις να βγαλεις την ανηφορα ή χειροτερα θα κατεβασεις κιολας ταχυτητα....
αντιθετα με τα 2000 κυβικα ισα που θα γλειψεις το γκαζει λιγο παραπανω....
κατσε και σκεψου λιγο πριν αρχισεις να αμφισβητεις
αν τωρα κολλησουν και τα δυο στην κινηση μεσα στην πολυ προφανως και το 1000αρι θα καψει πολυ λιγοτερο....
γιαυτο και σε ολες τις εταιρεις σε ολα τα σαιτ για το ιδιο αμαξι με αλλα κυβικα δινουν μεγαλυτερη καταναλωση εκτος πολης σε αυτο με τη μικροτερη μηχανη και στην πολη μεγαλυτερη καταναλωση σε αυτο με τη μεγαλυτερη μηχανη,,,
κατσε σκεψου λιγο

montoya
26-03-11, 23:14
Η επίσημη BMW δίνει κατανάλωση εκτός πόλης 4,9 για την 316 και 4,8 για την 320.
http://www.bmw.gr/master_rebrush/en/newvehicles/3series/sedan/2008/allfacts/engine/technical_data.html
Το μέτρησα κι εγώ με φίλο μου (316 αυτός) που κάναμε Αθήνα-Λάρισα με το ίδιο βάρος (μόνο οδηγοί, χωρίς αποσκευές) και με τις ίδιες ταχύτητες (πηγαίναμε μαζί) Το 2λιτρο έκαψε λιγότερο (δεν θυμάμαι νούμερα)

Stunt Mike
26-03-11, 23:16
Φιλεμου δεν παιζει ρολο ο κυβισμος στην καταναλωση ενος αυτοκινητου???χαχαχαχαα θα μας κουφανεις σαβατιατικο.???Πολλα παιζουν και ενα απο ολα αυτα και βασικο ειναι και ο κυβισμος.Τωρα αν δεν το ξερεις δεν στοχουν πει η δεν το παραδεχεσαι δικαιωμασου.Ειναι σαν να μου λες οτι η γη ειναι τετραγωνη.
Για τα 20ατιας αμαξια να καινε το ιδιο με τα τωρινα και αυτο υπερβολη.
Κοιταχτε να βγαινουμε και να λεμε υπερβολες ειναι το πιο ευκολο πραμα και στο τελος πετας και ενα αποδειξεμου το αντιθετο αφου απο δω απο το φορουμ δεν μπορει να αποδειχτει τιποτε.
Και γω σε λιγο θα γραψω οτι μετρησα το αμαξιμου 1L/100 χλμ πιο οικονομικο και απο παπι.
Αν εσεις εχετε αμαξι 2λιτρα και 3λιτρα που καινε 3 και 4 λιτρα στα 100 τοτε βγεστε στα περιοδικα και πεστε οτι εχετε 2λιτρο και 3 λιτρο αμαξι που καιει λιγοτερο και απο υβριδικο 500αρι λιγοτερο και απο σκουτερ 250 και πεστετους να πανε να τα πεταξουνε γιατι και γρηγορο αμαξι εχετε και οικονομικοτατο και απο σκουτερ

Προφανως δεν διαβασες απ'την αρχη το story του συναδελφου Rapid Fast.Υπο δεδομενες συνθηκες ειναι πολυ λογικο ενα 3λιτρο να καψει και πολυ λιγοτερο απο 1 χιλιαρακι υβριδικο.Να σου πω κι ενα παραδειγμα πιο κοντα στην καθημερινη μας οδηγηση:Πας Θεσσαλονικη μ'ενα 330 και σταθερη ταχυτητα 160 και απο πισω ακολουθει 1200αρακι με την ιδια ταχυτητα...ποιο θα καψει περισσοτερο στο ταξιδι???
Υ.Γ. ο κυβισμος παιζει το μικροτερο ρολο στην καταναλωση ενος αυτοκινητου σε μεικτο κυκλο,εκτος κι αν μετραμε μοτερ στο ρελαντι,ακινητα.Πιο πολυ παιζει ρολο η αποδοτικοτητα του μοτερ,το σασμαν,η καμπυλη ροπης κτλ....τελευταιος ο κυβισμος.

panos90
26-03-11, 23:49
σωστα.. στο 2λιτρο η 5η στις 3500 στροφες αντιστοιχει σε 120 χιλιομετρα..

μεγιστη ροπη βγαζει στις 3750 το μοτερ αυτο... (20κατι κιλα..)

BILL VUZAS
27-03-11, 12:59
Στο τοπ γίαρ το υβριδικό έκαψε 4,7 και το μ3 5,2 για την συγκεκριμένη απόσταση.Οπότε είπαν ότι η διαφορά του μισού λίτρου είναι αμελητέα συγκριτικά με την διαφορά των ίππων.
Όλοι ξέρουμε πόσο καίνε τα αυτοκίνητά μας.Και ότι κάποια νούμερα δεν βγαίνουν ούτε με τα αμάξι παρκαρισμένο.Ας βάλει ο συντάκτης αυτής της συζήτησης 36 λίτρα και να ξανακάνει τα ίδια χιλιόμετρα,το ρισκάρει?
Άντε να πέσουν στοιχήματα.....

120ihatch
27-03-11, 13:34
παιδιά, εγώ με το 120i 150ps, σε ταξίδι με 100χλμ/ώρα περίπου και για διαδρομή στην εθνικη 100χλμ, ο υπολογιστής έδειξε 5.8lts/100km και για την ακρίβεια μέση ωριαια ταχύτητα 94.5χλμ/ώρα.
(πιο σιγά δεν μπορούσα να πάω).

Με μέση ταχύτητα 107 χλμ/ώρα (δηλαδή ταχύτητες 100-115 και με ένα χαλαρό ανοιγματάκι μέχρι 180χλμ/ώρα σε ανηφόρα) έδειξε 6.7lts/100km.

Ο υπολογιστής ταξιδίου χάνει λίγο, σε διαδρομή 1100χλμ με 120-140-160+ για λίγο χλμ/ώρα χωρίς ιδιαίτερη προσοχή, έδειξε 8.3lts/100km όμως σύμφωνα με την αντλία του βενζινάδικου έκαψε 8.5lts/100km (δεν ξέρω αν η αντλία "έγραφε" λιγάκι παραπάνω όμως...)


Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την κατανάλωση...

DiMiTrIs_
27-03-11, 14:28
εγω απο τα αγγλικα που ξερω στο τοπ γκιαρ λενε οτι το πραιους κανει 17,2 miles to the gallon ενω το μ3 19,4 miles to the gallon..
τωρα πως μεταφρασατε εσεις οτι το μ3 καιει λιγο παραπανω δεν ξερω.....

Takisiliadis
27-03-11, 15:01
Επιμένω και εγω ότι το αποτέλεσμα ήταν υπέρ του Μ3 ξεκάθαρα

Enema
27-03-11, 15:06
Στο top gear τα δοκιμασαν μεσα σε μια πιστα οπου δεν ειχε πουθενα ανηφορες-κατηφορες και σταματα-ξεκινα. Ας τα εβγαζαν μια βολτα στην πολη σε ωρα αιχμης να βλεπαμε ποσο θα εκαιγαν.
Επισης το πριους πηγαινε flat-out, ενω η μ3 εκανε βολτιτσα απο πισω. Λογικο ειναι να καψει τα κερατα του.

Kostas Christ
27-03-11, 15:13
Στο top gear τα δοκιμασαν μεσα σε μια πιστα οπου δεν ειχε πουθενα ανηφορες-κατηφορες και σταματα-ξεκινα. Ας τα εβγαζαν μια βολτα στην πολη σε ωρα αιχμης να βλεπαμε ποσο θα εκαιγαν.
Επισης το πριους πηγαινε flat-out, ενω η μ3 εκανε βολτιτσα απο πισω. Λογικο ειναι να καψει τα κερατα του.

ναι και μετα τη δοκιμη ο κλαρξον λεει οτι το συμπερασμα ειναι οτι η καταναλωση δεν εξαρταται μονο απο το αυτοκινητο, αλλα και απο τον τροπο οδηγησης του αυτοκινητου...

120ihatch
27-03-11, 15:38
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :


http://www.youtube.com/watch?v=-ldPguephYc

:party:

Enema
27-03-11, 16:36
ναι και μετα τη δοκιμη ο κλαρξον λεει οτι το συμπερασμα ειναι οτι η καταναλωση δεν εξαρταται μονο απο το αυτοκινητο, αλλα και απο τον τροπο οδηγησης του αυτοκινητου...

true, οπως και τις συνθηκες, απλα πιστευω οτι θα επρεπε να το διευκρινισουν και τονισουν εξαρχης αυτο.

BILL VUZAS
27-03-11, 19:52
εγω απο τα αγγλικα που ξερω στο τοπ γκιαρ λενε οτι το πραιους κανει 17,2 miles to the gallon ενω το μ3 19,4 miles to the gallon..
τωρα πως μεταφρασατε εσεις οτι το μ3 καιει λιγο παραπανω δεν ξερω.....

Έχεις δίκιο,θυμόμουν την μετάφραση του Σκάι που ήταν σε λίτρα,αλλά μάλλον λάθος απομνημόνευσα.

rapid_fast
27-03-11, 23:01
Να κανω 4 ερωτησεις γιατι βαριεμαι να ψαχνω φιλε rapid?
1.τι λαστιχα φορας?
2.εχεις μαμα φiλτρο αερα?
3.τι βενζινη ειχες βαλει?
4.ησουν μονος?

1) 205/55/16? (δεν είμαι σίγουρος για το προφίλ..)
2) Μαμά, και αυριο πάω σέρβις των 25.0000 χλμ, το ξεπέρασα κατα 980 χλμ..
3) Εκο 95 οκτάνια, όπως πάντα..
4) Ναι, 92 κιλά βάλε με!!

ThaNOS E46coupe
27-03-11, 23:04
1) 205/55/16? (δεν είμαι σίγουρος για το προφίλ..)
2) Μαμά, και αυριο πάω σέρβις των 25.0000 χλμ, το ξεπέρασα κατα 980 χλμ..
3) Εκο 95 οκτάνια, όπως πάντα..
4) Ναι, 92 κιλά βάλε με!!

Παναή Εγώ θα σε έκανα το πολύ 78 κιλά...εκτός και εννοείς και τις αποσκευές σου μαζί!:D

rapid_fast
27-03-11, 23:04
Εξωπραγματικό.
Ήσουν κολλημένος πίσω από κανένα φορτηγό ή λεωφορείο ώστε να μηδενίσεις τις αεροδυναμικές αντιστάσεις? Αν όχι, όταν το κάνεις πόσο θα κάψεις? -3?...:D

Αρκετά συχνά, και για αρκετά χιλιόμετρα, έγινε και αυτο..

rapid_fast
27-03-11, 23:06
ρε παιδια 3.8 ειναι ΠΟΛΥ λιγο να ελεγα κανενα 7 η 6,5 και παλι θα ηταν θαυμα.
χωρις να θελω να την πω στον φιλο ,μηπως το obc μετρησε η μηδενιστικε λαθος??

Τσούκου.. 3,9 έβγαλε το bc, 3,8 η διαίρεση λίτρων με χιλιόμετρα..

rapid_fast
27-03-11, 23:12
να ρωτησω κατι?Ας δεχτουμε οτι το διλιτρο αυτο ειχε καταναλωση 3.8.Τα 1000 αρια 500αρια υβριδικα ποσο εχουν??0.5 τ6α 100 χλμ?η 0???Ας σοβαρευτουμε λιγακι.

Πράγματι, να σοβαρευτώ λιγάκι..
500.000 ευρώ και τα κλειδιά απο το αυτοκίνητο σου..
Για επανάληψη, με βίντεο και μάρτυρες και μολυβοσφραγίδες στο ρεζερβουάρ...
Για κατανάλωση μεταξύ 3,8 και 4, σε οποιαδήποτε απόσταση διαλέξω (πχ Θεσσαλινίκη-Κατερίνη, ή το αντίστροφο), με οποιαδήποτε ταχύτητα επιλέξω, και οποιοδήποτε σχέση κιβωτίου..

KATSARAIOS
27-03-11, 23:19
Πράγματι, να σοβαρευτώ λιγάκι..
500.000 ευρώ και τα κλειδιά απο το αυτοκίνητο σου..
Για επανάληψη, με βίντεο και μάρτυρες και μολυβοσφραγίδες στο ρεζερβουάρ...
Για κατανάλωση μεταξύ 3,8 και 4, σε οποιαδήποτε απόσταση διαλέξω (πχ Θεσσαλινίκη-Κατερίνη, ή το αντίστροφο), με οποιαδήποτε ταχύτητα επιλέξω, και οποιοδήποτε σχέση κιβωτίου..

αν μου επιτρεπεις η αποσταση που ανεφερες ειναι σχεδον 450 ?? χλμ οποτε δεν μιλαμε να κανεις το ιδιο για 70(Θεσ/νικη-Κατερινη)
ασφαλως στην μικροτερη διαδρομη εχεις παραπανω πιθανοτητες να το πιασεις το νουμερο αυτο η καποιο αντιστοιχο χαμηλο.

EVANGELOS
27-03-11, 23:29
καλά έχει γίνει μύλος η φάση !!!

1) δεν είναι ΓΡΑΜΜΙΚΗ η σχέση κυβισμού - κατανάλωσης ... η κατανάλωση εξαρτάται από την ισχύ που καταναλώνεις ... η ισχύς που καταναλώνεις εξαρτάται από το βάρος την επιτάγχυνση την αεροδυναμική και την αποδοτικότητα του μοτέρ ...

συνεπώς ένα μοτέρ με 5 λιτρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ λιγότερο οικονομικό από ένα μοτέρ με 1 λίτρο ... ακόμα και στο ίδιο αμάξι να τα βάλεις ...

έχει να κάνει και με το ΠΩΣ ΘΑ ΚΙΝΗΘΕΙΣ ... ένα 5λιτρο μπορεί να κατανλώσει λιγότερη βενζίνη (στο ίδιο αμάξι πάντα λέμε) αν κινείσαι με 100χαω σταθερά από ότι ένα μοτέτ 1 λίτρου

άρα το επιγχείρημα ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το 2 λίτρο να κάψει 3.8 γιατί τότε το 500cc θα έπρεπε να κάψει 0,5 Lt/100 ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ !!!

2)Είναι όμως ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το νούμερο που πόσταρε ο rapid !!! ... εγώ πιστεύω ότι κάποιο λάθος έκανε στις πράξεις ή στο πόσο βενζίνη έβαλε ή στην τιμή ή στην απόσταση ή κάπου !!!

να δεχτώ κάτι κοντά στο 4,5-5 αλλά κάτω από 4 Lt/100 χλμ δε μου κολλάει !!!

rapid_fast
27-03-11, 23:30
αν μου επιτρεπεις η αποσταση που ανεφερες ειναι σχεδον 450 ?? χλμ οποτε δεν μιλαμε να κανεις το ιδιο για 70(Θεσ/νικη-Κατερινη)
ασφαλως στην μικροτερη διαδρομη εχεις παραπανω πιθανοτητες να το πιασεις το νουμερο αυτο η καποιο αντιστοιχο χαμηλο.

462+462=924 χιλιόμετρα..
(αν μπορείς να το πιάσεις στα 100, μπορείς και στα 200 και στα 20000000 κατ'επέκταση..)

KATSARAIOS
27-03-11, 23:39
462+462=924 χιλιόμετρα..
(αν μπορείς να το πιάσεις στα 100, μπορείς και στα 200 και στα 20000000 κατ'επέκταση..)
και παλι αν μου επιτρεπεις
αλλο πραγμα η αποσταση και η διαδρομη Αθηνα-Θεσσαλονικη
και αλλο το Θεσσαλονικη-Κατερινη με 70 χλμ ΜΟΝΟ ευθειες...
φιλικα

rapid_fast
27-03-11, 23:49
και παλι αν μου επιτρεπεις
αλλο πραγμα η αποσταση και η διαδρομη Αθηνα-Θεσσαλονικη
και αλλο το Θεσσαλονικη-Κατερινη με 70 χλμ ΜΟΝΟ ευθειες...
φιλικα

Σε πιάνω,
αλλά αν ανέβεις μια ανηφόρα 100 χιλιομέτρων με κατανάλωση 8,5-9 λίτρα/100
και την κατεβεις χωρίς γκάζι με 0 λιτρα/100 πόσο έχεις κάψει??
Και επειδή μιλάμε για την ίδια διαδρομή πήγαινε έλα, για αυτο τα ισοπεδώνω όλα..
Άλλωστε είναι γνωστό οτι Θεσσαλονίκη-Αθηνα είναι λιγότερο ενεργοβόρο απο το
Αθήνα-Θεσσαλονίκη..

Stunt Mike
28-03-11, 00:45
Αρκετά συχνά, και για αρκετά χιλιόμετρα, έγινε και αυτο..

Ρε συναδελφε πραγματικα ομως,ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα(εγω σε πιστευω εννοειται)..ΠΩΣ ΑΝΤΕΞΕΣ??????????????????????????:icon_pai:

ThaNOS E46coupe
28-03-11, 00:55
Ρε συναδελφε πραγματικα ομως,ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα(εγω σε πιστευω εννοειται)..ΠΩΣ ΑΝΤΕΞΕΣ??????????????????????????:icon_pai:

όταν θέλει ο άνθρωπος όλα τα μπορεί!!!!:bowdown: RESPECT to Rapid fast!!!!!

rapid_fast
28-03-11, 00:58
Απλά,
γέρασα...

ThaNOS E46coupe
28-03-11, 01:01
Απλά,
γέρασα...

μή το λές...είμαι 26 και μερικές φορές απορώ με τον εαυτό μου.....:banghead:
τι να πώ εγώ λοιπόν?

ttjohn
28-03-11, 08:37
Πράγματι, να σοβαρευτώ λιγάκι..
500.000 ευρώ και τα κλειδιά απο το αυτοκίνητο σου..
Για επανάληψη, με βίντεο και μάρτυρες και μολυβοσφραγίδες στο ρεζερβουάρ...
Για κατανάλωση μεταξύ 3,8 και 4, σε οποιαδήποτε απόσταση διαλέξω (πχ Θεσσαλινίκη-Κατερίνη, ή το αντίστροφο), με οποιαδήποτε ταχύτητα επιλέξω, και οποιοδήποτε σχέση κιβωτίου..

Θεσσαλονίκιε κάτσε γιατί έχω πεθερά απο Κατερίνη και πρώτα ξαδερφια στην Θεσσαλονίκη και ανεβαίνω συχνά χαχαχα. Θαρθω αρχές Ιούνη σε γάμο φίλου θαρθω και θα πάμε για καφε χαχαχα

ThaNOS E46coupe
28-03-11, 09:17
Θεσσαλονίκιε κάτσε γιατί έχω πεθερά απο Κατερίνη και πρώτα ξαδερφια στην Θεσσαλονίκη και ανεβαίνω συχνά χαχαχα. Θαρθω αρχές Ιούνη σε γάμο φίλου θαρθω και θα πάμε για καφε χαχαχα

Ωχ....γιαννη θα βαλεις το αιουντι στοιχημα?χαχαχα...να πας. Ο παναγιωτης ειναι αστερι παιδι...

rapid_fast
28-03-11, 10:08
Θεσσαλονίκιε κάτσε γιατί έχω πεθερά απο Κατερίνη και πρώτα ξαδερφια στην Θεσσαλονίκη και ανεβαίνω συχνά χαχαχα. Θαρθω αρχές Ιούνη σε γάμο φίλου θαρθω και θα πάμε για καφε χαχαχα

Μέσα αγόρι..
Ο καφές είναι πιο φτηνός, άσχετα ποιός τον κερνάει!!!!
Σε περιμένω...

ttjohn
28-03-11, 14:30
Που μενεις ρε συ θεσσαλονικα??Εγω μενω σε εναν απο τα ξαδερφιαμου κεντρο στην μητροπολη απο πισω.Η πλατεια αριστοτελους ρε συ ειναι φαρμακι στους καφεδες χεχεχεεχε Ιδιες τιμες με αθηνα.Καθε καλοκαιρι κανω διακοπες κατερινη στο πατρικο της πεθερας και ανεβαινω και θεσσαλονικη στα ξαδερφια/θειους/φιλους.

montoya
28-03-11, 15:23
αν είναι να πας με τις ίδιες συνθήκες που έκανε το θαύμα ο Πάνος τότε πρέπει να ξεκινάς σιγά-σιγά..:D
Υ.Γ. Όσες φορές μέτρησα το b.c. έδειξε λιγότερο από την μανίκα (0,1-0,2 λίτρα)

rapid_fast
29-03-11, 01:57
Καλαμαριά μένω...
Μοντόγια, τίποτα δεν έκανα, μόνο υπομονή...
Τα υπόλοιπα ο valvetronic..

bardull
31-03-11, 14:18
Εχετε ακουσει για τοποθετηση κιτ υδρογονου στα αυτοκινητα?

BMW Power
31-03-11, 14:58
εδώ είναι το υδρογόνο (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=421375#post421375)

halkida116mpack
01-04-11, 04:18
Πράγματι, να σοβαρευτώ λιγάκι..
500.000 ευρώ και τα κλειδιά απο το αυτοκίνητο σου..Για επανάληψη, με βίντεο και μάρτυρες και μολυβοσφραγίδες στο ρεζερβουάρ...
Για κατανάλωση μεταξύ 3,8 και 4, σε οποιαδήποτε απόσταση διαλέξω (πχ Θεσσαλινίκη-Κατερίνη, ή το αντίστροφο), με οποιαδήποτε ταχύτητα επιλέξω, και οποιοδήποτε σχέση κιβωτίου..

καλα ρε παναγιωτη , ενταξει τα 500 χιλιαρικα να του τα παρεις του ανθρωπου και να τα χαρεις αλλα το αουντι τι να το κανεις :scratchch

Dim77
01-04-11, 07:45
καλα ρε παναγιωτη , ενταξει τα 500 χιλιαρικα να του τα παρεις του ανθρωπου και να τα χαρεις αλλα το αουντι τι να το κανεις :scratchch

:king: :icon18:

χαχαχα Φοβερός ο halkida116mpack :king: Είναι άπληστος ο rapid.

oldcarskickass
01-04-11, 11:12
καλα ρε παναγιωτη , ενταξει τα 500 χιλιαρικα να του τα παρεις του ανθρωπου και να τα χαρεις αλλα το αουντι τι να το κανεις :scratchch

Τεστ διάβρωσης των μετάλλων του στον βυθό του Θερμαϊκού.

Τώρα που μιλάμε κανονίζει την κλίση και την ταχύτητα που θα το ποντίσει από το λιμάνι, μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

ThaNOS E46coupe
01-04-11, 16:03
Τεστ διάβρωσης των μετάλλων του στον βυθό του Θερμαϊκού.

Τώρα που μιλάμε κανονίζει την κλίση και την ταχύτητα που θα το ποντίσει από το λιμάνι, μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Και σε αυτό πάλι πρώτη θα ήταν η Ε28...:D

oldcarskickass
01-04-11, 16:28
Και σε αυτό πάλι πρώτη θα ήταν η Ε28...:D

Χοχοχο.

Κάτσε να βγάλω το flame suit και να το φορέσω.

Λογικά δε θα μου κάνει μετά από τόσο καιρό απραξίας...

nino x3
01-04-11, 18:21
το cruise control ειναι απιστευτο και ξεκουραστο και μπορει μεν να ριχνει την καταναλωση,αλλα αναλογα το δρομο μπορει και να την αυξησει (πολλες ανηφορες).
Τα 36 λιτρα καταναλωση ειναι εξωπραγματικο νουμερο και εγω πιστευω οτι κατι λαθος εχει γινει.
Δηλαδη με ενα γεμισμα (το ρεζερβουαρ ποσο ειναι 60αρι)κατω απο τις ιδιες οδηγικες συνθηκες παει το αμαξι Αθηνα- Θεσσαλονικη,Θεσσαλονικη -Αθηνα και ξανα Αθηνα -θεσσαλονικη??? (1400 χιλ με ενα τεποζιτο!!!)

BILL VUZAS
01-04-11, 18:28
το cruise control ειναι απιστευτο και ξεκουραστο και μπορει μεν να ριχνει την καταναλωση,αλλα αναλογα το δρομο μπορει και να την αυξησει (πολλες ανηφορες).
Τα 36 λιτρα καταναλωση ειναι εξωπραγματικο νουμερο και εγω πιστευω οτι κατι λαθος εχει γινει.
Δηλαδη με ενα γεμισμα (το ρεζερβουαρ ποσο ειναι 60αρι)κατω απο τις ιδιες οδηγικες συνθηκες παει το αμαξι Αθηνα- Θεσσαλονικη,Θεσσαλονικη -Αθηνα και ξανα Αθηνα -θεσσαλονικη??? (1400 χιλ με ενα τεποζιτο!!!)


Στις ημέρες του μνημονίου και της τρόικας το βρίσκω πολύ φυσικό,εγώ θα προσέθετα και ακόμη μία επιστροφή.....Θεσσαλονίκη-Αθήνα!!! Να γίνουν 1800 τα χιλιόμετρα.

oldcarskickass
01-04-11, 19:08
το cruise control ειναι απιστευτο και ξεκουραστο και μπορει μεν να ριχνει την καταναλωση,αλλα αναλογα το δρομο μπορει και να την αυξησει (πολλες ανηφορες).
Τα 36 λιτρα καταναλωση ειναι εξωπραγματικο νουμερο και εγω πιστευω οτι κατι λαθος εχει γινει.
Δηλαδη με ενα γεμισμα (το ρεζερβουαρ ποσο ειναι 60αρι)κατω απο τις ιδιες οδηγικες συνθηκες παει το αμαξι Αθηνα- Θεσσαλονικη,Θεσσαλονικη -Αθηνα και ξανα Αθηνα -θεσσαλονικη??? (1400 χιλ με ενα τεποζιτο!!!)

Όταν λες να την αυξήσει τι εννοείς;

Η αρχή του cruise control είναι να ρίχνει τόσο καύσιμο ΑΚΡΙΒΩΣ όσο χρειάζεται για να παραμείνει το όχημα στην καθορισμένη ταχύτητα.

Δλδ για να παραμείνεις στην συγκεκριμένη ταχύτητα ξοδεύεις το μινιμουμ καύσιμο .

Αντίστοιχα με το πόδι, καταρχάς είναι 1000% σίγουρο ότι ΔΕΝ θα μπορέσεις να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα δλδ θα ξοδεύεις καύσιμο, και κατά δεύτερο είναι γνωστό ότι με πολλές γωνίες πατήματος πηγαίνεις (σχεδόν) με την ίδια ταχύτητα, οπότε πάλι ξοδεύεις καύσιμο.

rapid_fast
01-04-11, 19:42
Τα 36 λιτρα καταναλωση ειναι εξωπραγματικο νουμερο και εγω πιστευω οτι κατι λαθος εχει γινει.
Δηλαδη με ενα γεμισμα (το ρεζερβουαρ ποσο ειναι 60αρι)κατω απο τις ιδιες οδηγικες συνθηκες παει το αμαξι Αθηνα- Θεσσαλονικη,Θεσσαλονικη -Αθηνα και ξανα Αθηνα -θεσσαλονικη??? (1400 χιλ με ενα τεποζιτο!!!)

Επειδή η εμπειρία είναι και σε εμένα εξωπραγματική,
είπα να την μοιραστώ..
Πάντως δεδομένης της τυπικής κατανάλωσης σε χαλαρές βόλτες Θεσσαλονίκη-Βέροια,
όπου κατ'επανάληψη η κατανάλωση ήταν πάνω-κάτω στα 4,6 λ/100, με τετάρτη/πέμπτη
και 70χλμ την ώρα μέγιστα,
και με δεδομένο οτι γεμίζω 64 λίτρα όταν μου λέει "1 χλμ καυσιμο απέμεινε"
τα 1400+ χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ είναι ψωμοτύρι..
Υπομονή να κάνεις 68 χιλιόμετρα σε 2 ώρες και ένα τέταρτο έχεις??
Γιατί στα ντουζένια μας, πάνω απο 35 λεπτά δεν ειναι η απόσταση..
Ολα τα πράγματα είναι θέμα επιλογής..

nino x3
01-04-11, 20:24
Όταν λες να την αυξήσει τι εννοείς;

Η αρχή του cruise control είναι να ρίχνει τόσο καύσιμο ΑΚΡΙΒΩΣ όσο χρειάζεται για να παραμείνει το όχημα στην καθορισμένη ταχύτητα.Δλδ για να παραμείνεις στην συγκεκριμένη ταχύτητα ξοδεύεις το μινιμουμ καύσιμο .

Αντίστοιχα με το πόδι, καταρχάς είναι 1000% σίγουρο ότι ΔΕΝ θα μπορέσεις να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα δλδ θα ξοδεύεις καύσιμο, και κατά δεύτερο είναι γνωστό ότι με πολλές γωνίες πατήματος πηγαίνεις (σχεδόν) με την ίδια ταχύτητα, οπότε πάλι ξοδεύεις καύσιμο.

Αυτο ακριβως Λευτερη, για να διατηρησει ομως την ταχυτητα σταθερη αν υπαρχουν ομως εντονες ανηφοριες (συνεχομενες) θα επιταχυνει για να κρατησει την ταχυτητα.
Στις δε κατηφορες αν ο οδηγος αφηνει το γκαζι τοτε εχει καλυτερη οικονομια αν οχι, με τον πιλοτο σιγουρα ειναι καλυτερα.
Για ευθειες δεν το συζηταμε ειναι η πλεον οικονομικη επιλογη.

nino x3
01-04-11, 20:43
Επειδή η εμπειρία είναι και σε εμένα εξωπραγματική,
είπα να την μοιραστώ..
Πάντως δεδομένης της τυπικής κατανάλωσης σε χαλαρές βόλτες Θεσσαλονίκη-Βέροια,
όπου κατ'επανάληψη η κατανάλωση ήταν πάνω-κάτω στα 4,6 λ/100, με τετάρτη/πέμπτη
και 70χλμ την ώρα μέγιστα,
και με δεδομένο οτι γεμίζω 64 λίτρα όταν μου λέει "1 χλμ καυσιμο απέμεινε"
τα 1400+ χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ είναι ψωμοτύρι..
Υπομονή να κάνεις 68 χιλιόμετρα σε 2 ώρες και ένα τέταρτο έχεις??
Γιατί στα ντουζένια μας, πάνω απο 35 λεπτά δεν ειναι η απόσταση..
Ολα τα πράγματα είναι θέμα επιλογής..

Αγαπητε καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν αμφισβητω αυτο που λες ως γεγονος απλα πιστευω οτι κατι αλλο εχει συμβει. Απο το να μη γεμισε τελειως το ρεζερβουαρ εως και να εχανε η αντλια δεν ξερω εικασιες κανω...
Οπως αναφερεις ποιο πανω με τεταρτη -πεμπτη και 70 χιλ /ωρα σε ενα δρομο διαμαντι (νεα οδος) Θεσσαλονικη - βεροια βγαζει 4,6 lit/100, πως ειναι δυνατο με ταχυτητα μονιμη στα 105 (πιλοτος) σε δρομο με αρκετες ανηφοριες να γραψει 3,8 lit/100.
Τεσπα η ουσια δεν ειναι εκει οπως και να εχει οση οικονομια και αν γινεται 68χιλ/διωρο δεν αντιπροσωπευει ουτε στο ελαχιστο πραγματικες συνθηκες οδηγησης.
Αρα εκ των πραγματων η ενδειξη ειναι πλασματικη, οπως πλασματικες ειναι και οι τιμες που δινουν οι εταιρειες για τις καταναλωσεις....

rapid_fast
01-04-11, 21:05
Αγαπητε καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν αμφισβητω αυτο που λες ως γεγονος απλα πιστευω οτι κατι αλλο εχει συμβει. Απο το να μη γεμισε τελειως το ρεζερβουαρ εως και να εχανε η αντλια δεν ξερω εικασιες κανω...
Οπως αναφερεις ποιο πανω με τεταρτη -πεμπτη και 70 χιλ /ωρα σε ενα δρομο διαμαντι (νεα οδος) Θεσσαλονικη - βεροια βγαζει 4,6 lit/100, πως ειναι δυνατο με ταχυτητα μονιμη στα 105 (πιλοτος) σε δρομο με αρκετες ανηφοριες να γραψει 3,8 lit/100.
Τεσπα η ουσια δεν ειναι εκει οπως και να εχει οση οικονομια και αν γινεται 68χιλ/διωρο δεν αντιπροσωπευει ουτε στο ελαχιστο πραγματικες συνθηκες οδηγησης.
Αρα εκ των πραγματων η ενδειξη ειναι πλασματικη, οπως πλασματικες ειναι και οι τιμες που δινουν οι εταιρειες για τις καταναλωσεις....

Nino,
Σε κατάλαβα, αλλά και να το αμφισβητούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα..
Το παράδοξο είναι οτι τα λίτρα που έβαλα με τα λίτρα κατανάλωσης που μετρούσε το BC
είναι σχεδόν ταυτόσημα.. 3,8 τα έβγαλα εγώ, 3,9 έδειχνε το BC..
Δεν πάω ρε μουρλέ απο τον καινούριο δρόμο στη Βέροια.. Απο τη Χαλκιδόνα πάω!!
Αν πάω απο τον καινούριο με 70 θα κοιμηθώ!!!
Είπαμε μαζόχα, αλλά έχω και όρια..
Στα περι πλασματικής κατανάλωσης, έχω αντίρρηση..
Καταρχήν οι τιμές που δίνουν οι εταιρίες, είναι με μια μέθοδο.
Για να υπάρχει κοινή αναφορά σε όλους, από όλους.
Πράγμα που σημαινει πως αν το Α καίει 5 και το Β 5,5 το Α είναι πιο οικονομικό..
Κατα δεύτερον, μπορεί ένα όχημα 2000 κυβικών να πάει με 140 και να λές οτι είναι
λίγα, αλλα σε ένα όχημα 1000 κυβικών στα 140 λές ότι είσαι στις τελικές..
Περί συγκεκριμένης κατανάλωσης του μοτέρ μου..
Με 105 και πέμπτη είμαι πάνω στη μεγιστη ροπή. Με 90 είμαι κάτω απο τη μέγιστη ροπή.
Πότε καιω περισσότερο καυσιμο??

gearboxer
01-04-11, 21:27
Ρε μάγκες, ο άνθρωπος έγραψε την εμπειρία του σχετικά με την κατανάλωση που παρατήρησε κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης που ανέφερε.
Ούτε επίδειξη για τη σωστή επιλογή του αυτοκινήτου του ήθελε να κάνει,
Ούτε ιονιστή καυσίμου προσπαθεί να σας πουλήσει,
Ούτε να δείξει πόσο μάγκας και γνώστης είναι στην οδήγηση,
Ούτε σκοπό είχε να σας πείσει να πουλήσετε τα Yaris, Augo, Smart και ta υβριδικά σας για να πάρετε valvetronic.

Δεν καταλάβαίνω προς τι αυτός ο αντίλογος λοιπόν..Και ναι εγώ τον πιστεύω για ένας κινητήρας με ροπή στις μεσαίες στο ταξίδι ρολάρει και δεν χρειάζεται να ζοριστεί όπως ένα χιλιαράκι ή 1.4. Από προσωπικού, το 205 GTI 1.9 που είχα κάποτε έκαιγε πολύ λιγότερο στο ταξίδι (νορμάλ οδήγηση) από το 1.3 μάζντα 121 του αδερφού μου..

ThaNOS E46coupe
01-04-11, 21:35
Ρε μάγκες, ο άνθρωπος έγραψε την εμπειρία του σχετικά με την κατανάλωση που παρατήρησε κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης που ανέφερε.
Ούτε επίδειξη για τη σωστή επιλογή του αυτοκινήτου του ήθελε να κάνει,
Ούτε ιονιστή καυσίμου προσπαθεί να σας πουλήσει,
Ούτε να δείξει πόσο μάγκας και γνώστης είναι στην οδήγηση,
Ούτε σκοπό είχε να σας πείσει να πουλήσετε τα Yaris, Augo, Smart και ta υβριδικά σας για να πάρετε valvetronic.

Δεν καταλάβαίνω προς τι αυτός ο αντίλογος λοιπόν..Και ναι εγώ τον πιστεύω για ένας κινητήρας με ροπή στις μεσαίες στο ταξίδι ρολάρει και δεν χρειάζεται να ζοριστεί όπως ένα χιλιαράκι ή 1.4. Από προσωπικού, το 205 GTI 1.9 που είχα κάποτε έκαιγε πολύ λιγότερο στο ταξίδι (νορμάλ οδήγηση) από το 1.3 μάζντα 121 του αδερφού μου..

ΧΆΧΑ..ρε συ μη τρελαίνεσαι... δεν είπε κανείς ότι δεν πιστεύει τον Παναγιώτη. Μία παρέα είμαστε και συζητάμε.Αν τα ξέραμε όλα δε θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του φόρουμ...
σαφώς και μας περιέγραψε την εμπειρία του και μάλλιστα είνα παράδειγμα προς μίμηση, γιατι εγώ όταν ήρθα αθήνα την τελευτάια φορά έκαψα 90 ευρώ βενζίνη για 600 χιλιόμετρα απόσταση...βέβαια δεν έχω βαλβετρόνικ , αλλα είναι τρελή διαφορά...!!!
Χαλάρωσε!!!:chair:

rapid_fast
01-04-11, 21:45
Να γράψω και για μια φορά που κατέβηκα Θεσσαλονίκη-Αθήνα σε 2 ώρες και 20 λεπτά
με το 535 και έκαψα 200 λίτρα καυσιμο??
Στα λίτρα όλοι κάνουν την πάπια, στα διόδια μου λένε οτι κατέβηκα και μάζευα χαρτάκια
για να ταιριάξω τις ώρες..!!!:smiley_ab

rapid_fast
01-04-11, 21:48
Ρε μάγκες, ο άνθρωπος έγραψε την εμπειρία του σχετικά με την κατανάλωση που παρατήρησε κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης που ανέφερε.
Ούτε επίδειξη για τη σωστή επιλογή του αυτοκινήτου του ήθελε να κάνει,
Ούτε ιονιστή καυσίμου προσπαθεί να σας πουλήσει,
Ούτε να δείξει πόσο μάγκας και γνώστης είναι στην οδήγηση,
Ούτε σκοπό είχε να σας πείσει να πουλήσετε τα Yaris, Augo, Smart και ta υβριδικά σας για να πάρετε valvetronic.

Ε, μα αφού έκανα την καλύτερη επιλογή αυτοκινήτου EVER!!!
Τώρα που το λές, έχω ιονιστή περασμένο, ποιός θέλει?? 1500 ευρώ μόνο..
Μάγκας είμαι, εννοείτε, όπως και οδηγάρα πρώτη!!
Φανερωθήτε ρεεεεεε, εσείς με τα γιάρις μέσα στο BMW φόρουμ!!!!
Φίλε +1 απο εμένα για το γέλιο που έριξα..

nino x3
01-04-11, 21:49
XAXAXAAXA πρεπει να ειναι και ποιο μακρια απο τον καινουργιο δρομο,ασε που θελει και διοδια (σωστα δεν λεω?)
Τωρα οταν λεω ειναι πλασματικες οι τιμες που δινουν οι εταιρειες τι εννοω!
Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενες συνθηκες , ενα ατομο εως 75 κιλα,τεποζιτο μισογεματο,σε πιστα με ουριο ανεμο(χαχαχαχα),παραθυρα κλειστα,κλειστος κλιματισμος μεχρι και μουσικη μπορει να μη παιζει.. και ταχυτητα 90-100 χιλ με εκτη.
Τιμες και χρονοι στο στιβο μαχης των εντυπωσεων ειναι...
Στο δικο μου τωρα προχθες πηγα μια βολτουλα μεχρι χαλκιδα και επιστροφη με ταχυτητα που δεν ξεπερασε τα 120 ειδα στο bc 8.2 9πολυ καλα) μεσα στη πολη ομως εχει 13+ για πλακα..μησπου πω 14
ποιος κυκλος πολης που λεει η bmw και...μαντολες νουμερα.

Χαλκηδονα... τι μου θυμισες τωρα...


ΥΓ. Να υποψιαστω οτι γιναμε αξιοζηλευτοι εμεις οι φτωχοι τετρακυλινδροι με τους "βλαβητρονικ"....

gearboxer
01-04-11, 21:57
Ε, μα αφού έκανα την καλύτερη επιλογή αυτοκινήτου EVER!!!
Τώρα που το λές, έχω ιονιστή περασμένο, ποιός θέλει?? 1500 ευρώ μόνο..
Μάγκας είμαι, εννοείτε, όπως και οδηγάρα πρώτη!!
Φανερωθήτε ρεεεεεε, εσείς με τα γιάρις μέσα στο BMW φόρουμ!!!!
Φίλε +1 απο εμένα για το γέλιο που έριξα..

Ε, μα μόνο το ΣΔΟΕ δε σου έστειλαν ρε Παναγιώτη για hackαρισμένο BC...

rapid_fast
01-04-11, 22:02
XAXAXAAXA πρεπει να ειναι και ποιο μακρια απο τον καινουργιο δρομο,ασε που θελει και διοδια (σωστα δεν λεω?)
Τωρα οταν λεω ειναι πλασματικες οι τιμες που δινουν οι εταιρειες τι εννοω!
Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενες συνθηκες , ενα ατομο εως 75 κιλα,τεποζιτο μισογεματο,σε πιστα με ουριο ανεμο(χαχαχαχα),παραθυρα κλειστα,κλειστος κλιματισμος μεχρι και μουσικη μπορει να μη παιζει.. και ταχυτητα 90-100 χιλ με εκτη.
Τιμες και χρονοι στο στιβο μαχης των εντυπωσεων ειναι...
Στο δικο μου τωρα προχθες πηγα μια βολτουλα μεχρι χαλκιδα και επιστροφη με ταχυτητα που δεν ξεπερασε τα 120 ειδα στο bc 8.2 9πολυ καλα) μεσα στη πολη ομως εχει 13+ για πλακα..μησπου πω 14
ποιος κυκλος πολης που λεει η bmw και...μαντολες νουμερα.

Χαλκηδονα... τι μου θυμισες τωρα...

nino..
Ο αδερφός μου που το είχε το αυτοκίνητο, είχε μέση κατανάλωση 11,2 (κάπου εκει, πάντως πάνω απο 11).. Και όλα εκτός πόλης..
Εγώ είμαι στο 8,3 μέσα στην πόλη, και κάπου στα 7 εκτός..
Αλλά ο αδερφός είναι αντιοικονομικός οδηγός..
Πλακώνει τέρμα γκάζι, για να φτάσει πίσω απο φορτηγό, και στο τέλος να φρενάρει..
Αφήνει καμια 40 μέτρα, ξαναπλακώνεται, ξαναφρενάρει..
Ακατοίκητο τελείως..:smashtard
Πάει Θεσσαλονίκη Γιάννενα με 17 λίτρα/100 (ινσίγκνια 1,6 Τ) σε 1 ώρα και 40 λεπτά,
και το γυρνάω το βράδυ με μέση 7,8 σε 1 ώρα 45..
Σε κάθε στροφή πέφτει στα 80, και μετά ανοίγει στα 170..
Μιλάμε αίσχος..
Εγώ στροφές-ευθειες με 140.. φρένο δεν πατάω..
Αυτός αλλάζε τακάκια στο Ε46 κάθε 25.000 και εγώ έχω περάσει τα 50.000 και θα τα αλλάζω
στα 75.000 απο ότι βλέπω..
Για εμένα, αυτό και μόνο, δείχνει διαφορά κατανάλωσης 3/1

Υ.Γ. Με βαλβτρόνικ καις τόσα??????????

rapid_fast
01-04-11, 22:05
Ε, μα μόνο το ΣΔΟΕ δε σου έστειλαν ρε Παναγιώτη για hackαρισμένο BC...

Α χα χα χα.. το συνεχίζεις ρε?? χα χα χα χα...
Θετική σε κανα δίμηνο, στη χρωστάω...
Χα χα χα χα χα ...

montoya
01-04-11, 22:48
Ο αδερφός μου που το είχε το αυτοκίνητο, είχε μέση κατανάλωση 11,2
Αλλά ο αδερφός είναι αντιοικονομικός οδηγός..
Πλακώνει τέρμα γκάζι, για να φτάσει πίσω απο φορτηγό, και στο τέλος να φρενάρει..
Αφήνει καμια 40 μέτρα, ξαναπλακώνεται, ξαναφρενάρει..
Ακατοίκητο τελείως..

Από τους ίδιους γονείς ή τον υιοθετήσατε? Θα σας δούμε και στο "πάμε πακέτο"...???:D

BILL VUZAS
02-04-11, 09:43
Να προσθέσω στην συζήτηση ότι με σταθερή ταχύτητα 90 ή 120 χιλ.εδώ στην Ελλάδα η κατανάλωση είναι μικρότερη λόγω μηδενικής πρόσφυσης.Και το άλλο καλό της ανύπαρκτης αντίστασης κύλησης είναι η ελάχιστη φθορά των ελαστικών.Οι οδηγοί μοτοσυκλετών σούπερ σπορ το ξέρουν καλύτερα.Σε ενα GSXR εδώ βγάζει 5000 χιλιόμετρα το πισινό λάστιχο,ενώ στην Ευρώπη μετά βίας 2000-2500 χιλιόμετρα.

DiMiTrIs_
02-04-11, 10:30
ο ραπιντ εχει καταλαβει απολυτως τι εστι οικονομικη οδηγηση γιαυτο το λογω πετυχαινει αυτες τις καταναλωσεις...
εδω ο περισσοτερος κοσμος πιστευει οτι οταν το αμαξι ειναι αναμενο και δεν κινειται δεν καιει...
στις κατηφορες βαζουμε νεκρα παλι για να μην καει
και στις ανηφορες αμα ειμαστε με 3η στις 3500 στα 70 βαζουμε 4η για να εχουμε λιγοτερες στοφες αρα να καιμε και λιγοτερο.....δεν πα να εχουμε το γκαζι στο πατομα?αρκει να ειναι οι στροφες χαμηλα

montoya
02-04-11, 11:07
η ερώτηση είναι άλλη. Έχει την υπομονή να το ξανακάνει...???

6zylindermaniac
02-04-11, 11:13
Tώρα να πω και εγώ την οικονομία μου; Αθήνα - Πάτρα σε 3.5 ώρες με E36 325 no vanos (3.38 διαφορικό - 16άρες 225/45 - 1 άτομο χωρίς αποσκευές) έκαψε 6.1lt/100km, 20 τσιγάρα και φραπεδιά που γέμιζε συνεχώς :sleeping:

rapid_fast
02-04-11, 12:02
Tώρα να πω και εγώ την οικονομία μου; Αθήνα - Πάτρα σε 3.5 ώρες με E36 325 no vanos (3.38 διαφορικό - 16άρες 225/45 - 1 άτομο χωρίς αποσκευές) έκαψε 6.1lt/100km, 20 τσιγάρα και φραπεδιά που γέμιζε συνεχώς :sleeping:

Να, και λέτε για εμένα μετά.!!!
Μπράβο φίλε..

Dimzan
02-04-11, 12:08
Αν οντως στα 105 με 5η ειναι στη ροπη του το αμαξι ειναι λογικο να μην καψει.

Τωρα πρεπει να δουμε ολοι που ειναι η ροπη μας και να ταξιδεουμε με το στροφομετρο κολλημενο εκει :)


ΥΓ. εχω ενα προβλημα γτι στη μηχανη η ροπη ειναι στις 8900 και με 6η γραφει 210 εκει..

ΥΓ2 θα παω αθηνα θεσσαλονικη με 1 αλογο και θα δω ποσο σανο καιει!

fz21
02-04-11, 12:52
Tώρα να πω και εγώ την οικονομία μου; Αθήνα - Πάτρα σε 3.5 ώρες με E36 325 no vanos (3.38 διαφορικό - 16άρες 225/45 - 1 άτομο χωρίς αποσκευές) έκαψε 6.1lt/100km, 20 τσιγάρα και φραπεδιά που γέμιζε συνεχώς

ε δεν λεει τπτ ετσι ! οσα γλιτωσες απο την βενζινη τα εδωσες για τσιγαρα και φραπεδες .... !!!! χαχαχαχαχαχαχα
:smashtard :smashtard :D :D

fz21
02-04-11, 12:53
Να, και λέτε για εμένα μετά.!!!
Μπράβο φίλε..

με 120 σταθερα(οχι μονιμα βεβαια,σεκατι προσπερασεις κλπ του εδινα,αλλα λιγες φορες) το bc εδειξε Πατρα-Καλαματα καπου στα 6.2 περιπου ! :smokin:

nino x3
03-04-11, 09:31
στις κατηφορες βαζουμε νεκρα παλι για να μην καει


Αυτο δεν ισχυει.
Στις κατηφορες ρολαρουμε με ταχυτητα στο κιβωτιο και με στροφες πανω απο τις 1500 (οπου δουλευει το συστημα cut off) ι υπαρχει μηδενικη καταναλωση.

DiMiTrIs_
03-04-11, 10:45
ο ραπιντ εχει καταλαβει απολυτως τι εστι οικονομικη οδηγηση γιαυτο το λογω πετυχαινει αυτες τις καταναλωσεις...
εδω ο περισσοτερος κοσμος πιστευει οτι οταν το αμαξι ειναι αναμενο και δεν κινειται δεν καιει...
στις κατηφορες βαζουμε νεκρα παλι για να μην καει
και στις ανηφορες αμα ειμαστε με 3η στις 3500 στα 70 βαζουμε 4η για να εχουμε λιγοτερες στοφες αρα να καιμε και λιγοτερο.....δεν πα να εχουμε το γκαζι στο πατομα?αρκει να ειναι οι στροφες χαμηλα

αυτα που γραφω ειναι τι πιστευει ο περισσοτερος κοσμος......φυσικα και ειναι λαθος ολα τα παραπανω....ειρωνικα τα γραφω

oldcarskickass
03-04-11, 10:50
Αυτο ακριβως Λευτερη, για να διατηρησει ομως την ταχυτητα σταθερη αν υπαρχουν ομως εντονες ανηφοριες (συνεχομενες) θα επιταχυνει για να κρατησει την ταχυτητα.
Στις δε κατηφορες αν ο οδηγος αφηνει το γκαζι τοτε εχει καλυτερη οικονομια αν οχι, με τον πιλοτο σιγουρα ειναι καλυτερα.
Για ευθειες δεν το συζηταμε ειναι η πλεον οικονομικη επιλογη.

Εκεί στις ανηφόρες είναι το κλου.

Δεν κάνει κάτι διαφορετικό από ότι στις ευθείες.

ΚΡατάει την κατανάλωση τόση ώστε να κρατηθεί η ταχύτητα σταθερή.
Δεν έχεις επιτάχυνση ούτε επιβράδυνση, το μόνο που μεταβάλλει ο πιλότος είναι το άνοιγμα της πεταλούδας και ότι συνεπάγεται αυτό.
Αν το δεις ενεργειακά κάνει την καλύτερη δουλειά λόγω απείρως καλύτερης δειγματοληψίας ταχύτητας- ανοίγματος πεταλούδας.

Nino,
Σε κατάλαβα, αλλά και να το αμφισβητούσες, δεν υπάρχει πρόβλημα..
Το παράδοξο είναι οτι τα λίτρα που έβαλα με τα λίτρα κατανάλωσης που μετρούσε το BC
είναι σχεδόν ταυτόσημα.. 3,8 τα έβγαλα εγώ, 3,9 έδειχνε το BC..
Δεν πάω ρε μουρλέ απο τον καινούριο δρόμο στη Βέροια.. Απο τη Χαλκιδόνα πάω!!
Αν πάω απο τον καινούριο με 70 θα κοιμηθώ!!!
Είπαμε μαζόχα, αλλά έχω και όρια..
Στα περι πλασματικής κατανάλωσης, έχω αντίρρηση..
Καταρχήν οι τιμές που δίνουν οι εταιρίες, είναι με μια μέθοδο.
Για να υπάρχει κοινή αναφορά σε όλους, από όλους.
Πράγμα που σημαινει πως αν το Α καίει 5 και το Β 5,5 το Α είναι πιο οικονομικό..
Κατα δεύτερον, μπορεί ένα όχημα 2000 κυβικών να πάει με 140 και να λές οτι είναι
λίγα, αλλα σε ένα όχημα 1000 κυβικών στα 140 λές ότι είσαι στις τελικές..
Περί συγκεκριμένης κατανάλωσης του μοτέρ μου..
Με 105 και πέμπτη είμαι πάνω στη μεγιστη ροπή. Με 90 είμαι κάτω απο τη μέγιστη ροπή.
Πότε καιω περισσότερο καυσιμο??

Λογικά με ενενήντα, αλλά θέλω διδακτορική απάντηση του γιατί.

stelmaniac
03-04-11, 12:47
η ερώτηση είναι άλλη. Έχει την υπομονή να το ξανακάνει...???

ελα μωρε, με τον Παναγιωτη θα ασχολουμεθα τωρα?...Τα λεφτα που γλυτωσε απο τη βενζινα τα εδωσε στα φραπογαλα και στις 5 κουτες τσιγαρα που καπνισε...αμ τετοια οικονομια κανω και γω..!!!

rapid_fast
07-04-11, 00:57
Λογικά με ενενήντα, αλλά θέλω διδακτορική απάντηση του γιατί.
Πω πω ρε Λευτέρη..
Πω πω ρε Λευτέρη..
(οχι ρε Λευτέρη, πάνω στη ροπή καιει λιγότερο..)

KATSARAIOS
07-04-11, 01:51
εγω βαζω στοιχημα 100 ευρω (για να εχετε να με πληρωσετε) οτι το ποδι μου ειναι καλυτερο σε οικονομια απο τον αυτοματο πιλοτο.
σε οποια διαδρομη και για οσο θελετε

rapid_fast
07-04-11, 02:52
εγω βαζω στοιχημα 100 ευρω (για να εχετε να με πληρωσετε) οτι το ποδι μου ειναι καλυτερο σε οικονομια απο τον αυτοματο πιλοτο.
σε οποια διαδρομη και για οσο θελετε

Ναι, αν το κρατάς σταθερό, και με δεδομένο οτι σε ανηφόρες θα χάνεις χιλιόμετρα,
είναι σίγουρο..
Διότι θα κρατάς σταθερά την πίεση για π.χ. 20% ψεκασμό βρέξει χιονίσει..
Ενω το T.P. στην προσπάθεια να κρατήσει χιλιόμετρα, ανοίγει στο 100% και μετά
κλεινει εκεί που χρειάζεται..
Απλά σε 11 ώρες οδήγηση, είναι δύσκολο να το κάνεις..

KATSARAIOS
07-04-11, 05:47
Ναι, αν το κρατάς σταθερό, και με δεδομένο οτι σε ανηφόρες θα χάνεις χιλιόμετρα,
είναι σίγουρο..
Διότι θα κρατάς σταθερά την πίεση για π.χ. 20% ψεκασμό βρέξει χιονίσει..
Ενω το T.P. στην προσπάθεια να κρατήσει χιλιόμετρα, ανοίγει στο 100% και μετά
κλεινει εκεί που χρειάζεται..
Απλά σε 11 ώρες οδήγηση, είναι δύσκολο να το κάνεις..
Πες τα στον τρελο με το YUGO που δεν το παραδεχεται:chair::chair::chair:

oldcarskickass
07-04-11, 10:20
Με 105 και πέμπτη είμαι πάνω στη μεγιστη ροπή. Με 90 είμαι κάτω απο τη μέγιστη ροπή.
Πότε καιω περισσότερο καυσιμο??



Λογικά με ενενήντα, αλλά θέλω διδακτορική απάντηση του γιατί.

Πω πω ρε Λευτέρη..
Πω πω ρε Λευτέρη..
(οχι ρε Λευτέρη, πάνω στη ροπή καιει λιγότερο..)

Άρα σωστά είπα ότι με ενενήντα καις περισσότερο!

rapid_fast
07-04-11, 16:16
Άρα σωστά είπα ότι με ενενήντα καις περισσότερο!

Είμαι βλάκας..
Γράψε μου ένα φάουλ..
Και σόρυ πολλές-πολλες φορές..
(άλλα διαβάζω, άλλα καταλαβαίνω, μήπως είμαι δυσλεκτικός??)

Bassakos
07-04-11, 16:33
παιδια οσο λιγοτερες ειναι οι στροφες....τοσο λιγοτερο δεν καιει ενας κινητηρας? ? ?

δλδ
υποθετικα παμε με 90 κμ! ΣΤΑΘΕΡΑ
πιστευω την χαμηλοτερη καταναλωση την εοχυμε με την υψηλοτερη σχεση στο κιβωτιο...
δλδ με 5τη η 6τη (αναλογα τι κιβωτιο εχουμε)......μιας και ειναι λιγοτερες οι στροφες του κινητηρα οποτε καιμε λιγοτερο καυσιμο....δλδ στο δικο μου Ε30 στα 90 με 5τη εχω 2900 σ.α.λ. οταν με 4τη εχω καπου στις 3900 σ.α.λ και με 3τη καπου στις 4900σ.αλ...

δεν ειναι λογικο να καιει λιγοτερο με 5τη? τουλαχιστον το οικονομομετρο στο δικο μου
Ε30 αυτο λεει.....ασχετα αν την μεγιστη ροπη την εχω στις 4250 σ.α.λ

οποτε και το valvetronic για ποιο λογο να καιει με ΣΤΑΘΕΡΗ ταχυτητα των 90 κμ περισσοτερο οταν με 105κμ με την ιδια παντα σχεση στο σασμαν εχει περισσοτερες σ.α.λ το μοτερ

(αν καπου το εχω "χασει" και εγω το θεμα παρακαλω διορθωστε με! αλλα με το μαλακο γιατι ειμαι ευαισθητος λοοοοολ )

oldcarskickass
07-04-11, 16:48
Είμαι βλάκας..
Γράψε μου ένα φάουλ..
Και σόρυ πολλές-πολλες φορές..
(άλλα διαβάζω, άλλα καταλαβαίνω, μήπως είμαι δυσλεκτικός??)
ΧΑΧΑΧΑ
Σιγά, εγώ που έχω Δ.Ε.Π. τι να πω; (αλήθεια είναι)

Είπα να το γράψεις αναλυτικά για κάτι καθυστερημένους σαν τον παρακάτω, που έχει Ε30 και νομίζει ότι με το αν κάνει οικονομία θα σώσει την παγκόσμια κατανάλωση πετρελαίου.
παιδια οσο λιγοτερες ειναι οι στροφες....τοσο λιγοτερο δεν καιει ενας κινητηρας? ? ?

δλδ
υποθετικα παμε με 90 κμ! ΣΤΑΘΕΡΑ
πιστευω την χαμηλοτερη καταναλωση την εοχυμε με την υψηλοτερη σχεση στο κιβωτιο...
δλδ με 5τη η 6τη (αναλογα τι κιβωτιο εχουμε)......μιας και ειναι λιγοτερες οι στροφες του κινητηρα οποτε καιμε λιγοτερο καυσιμο....δλδ στο δικο μου Ε30 στα 90 με 5τη εχω 2900 σ.α.λ. οταν με 4τη εχω καπου στις 3900 σ.α.λ και με 3τη καπου στις 4900σ.αλ...

δεν ειναι λογικο να καιει λιγοτερο με 5τη? τουλαχιστον το οικονομομετρο στο δικο μου
Ε30 αυτο λεει.....ασχετα αν την μεγιστη ροπη την εχω στις 4250 σ.α.λ

οποτε και το valvetronic για ποιο λογο να καιει με ΣΤΑΘΕΡΗ ταχυτητα των 90 κμ περισσοτερο οταν με 105κμ με την ιδια παντα σχεση στο σασμαν εχει περισσοτερες σ.α.λ το μοτερ

(αν καπου το εχω "χασει" και εγω το θεμα παρακαλω διορθωστε με! αλλα με το μαλακο γιατι ειμαι ευαισθητος λοοοοολ )

Ρε μπασάκο τασάκο, θα στα πω μια φορά και θα τα καταλάβεις, αλλιώς θα έρθεις την Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Την χαμηλότερη κατανάλωση την έχεις στις στροφές μέγιστης ροπής (αν και αυτό ΝΟΜΙΖΩ ότι ισχύει περισσότερο στα καρμπυρατεράτα για λόγους καλύτερης ομογενοποίησης και ανάμειξης).

Πιστεύω καλύτερη εξήγηση θα σου δώσει ο Παναγιώτης για αυτό που ρωτάς παρά εγώ.

Αλλά αυτό με τον κηδεμόνα ισχύει.

Bassakos
07-04-11, 18:04
δλδ με 4250 rpm με 5τη και 140-150 κμ με το super-duper Μ40 μου
θα καιω λιγοτερο απο οτι με 100κμ και 3000rpm? "δεν νομιζω τακη....":icon_pai:


Monday! name the place -the time and i will be there with my mom:greenboun

oldcarskickass
07-04-11, 18:06
δλδ με 4250 rpm με 5τη και 140-150 κμ με το super-duper Μ40 μου
θα καιω λιγοτερο απο οτι με 100κμ και 3000rpm? "δεν νομιζω τακη....":icon_pai:


Monday! name the place -the time and i will be there with my mom:greenboun

Πας γυρεύοντας.Ανοίγεις μέτωπα, προειδοποιώ.

Θεωρητικά λιγότερο θα κάψεις. (ξαναλέω θεωρητικά)

ΥΓ:μα δεν είπα ώρα (ακόμα)

Bassakos
07-04-11, 18:24
ελα ρε! αμα κανεις ενα ταξιδι 200κμ αποσταση με 140 κμ σταθερη ταχυτητα εννοειται
θα καψεις περισσοτερη βενζινη απο οτι αμα πας με 100κμ......δεν θελει φιλοσοφια....ουτε διπλωμα ανωτατης κβαντικης φυσiκης... simple thinks! περισσοτερα κμ...περισσοτερες σ.α.λ περισσοτεροι ψεκασμοι βενζινης....μεγαλυτερη αντισταση κυλiσης-αερα- βαρους (εχεις και την πεθερα μαζι βλεπεις...σου φορτωθηκε για ΣΚ με το που ακουσε οτι θα φυγεις με την γυναικα....)

βαλε στον ασσο το trip computer
να δεις τι στιγμιαια καταναλωση εχεις με 100 με 120 και με 140......
the truth will et you free! ! !:ices_ange

Driver M
07-04-11, 18:55
δλδ με 4250 rpm με 5τη και 140-150 κμ με το super-duper Μ40 μου
θα καιω λιγοτερο απο οτι με 100κμ και 3000rpm? "δεν νομιζω τακη....":icon_pai:


Monday! name the place -the time and i will be there with my mom:greenboun

Αν η μάξιμουμ ροπή αποδίδεται στις 4.250 στροφές, τότε ναι θα κάψεις λιγότερο απ'ότι αν πήγαινες με λιγότερες στροφές από εκεί που έχεις την μαξ. ροπή.

Για την καλύτερη αναλογία ταχύτητας/κατανάλωσης, πρέπει να πας με όσα χιλιόμετρα σου επιτρέπουν να βρίσκεσαι στις στροφές όπου έχεις περισσότερη ροπή, αφού έτσι ο κινητήρας ζορίζεται λιγότερο να κρατήσει σταθερή ταχύτητα.
Αν για παράδειγμα πας με 5η και 2.000 στροφές, δηλαδή εκεί που δεν έχεις πολλή ροπή, τότε έχεις αυξημένη κατανάλωση γι'άυτό και, αν θες να διατηρήσεις την ταχύτητα (σε χιλιόμετρα) που είχες, κατεβάζεις σε 4η ώστε να βρεθείς στο φάσμα όπου έχεις περισσότερη ροπή και πας πιο οικονομικά (καταπονώντας και λιγότερο τον κινητήρα σου).



(Πολύ μπακαλίστικα τα είπα αλλά δεν είμαι και ειδικός επί του θέματος, με την απλή λογική τα λέω.
Και ο νοών νοείτο!)

120ihatch
07-04-11, 19:18
Mετά τα 120 χλμ/ωρα η αεροδυναμική αντίσταση γίνεται πολύ σημαντικότερη από οτι σε λιγότερα χιλιόμετρα.
Ρόλο στην οικονομία δεν παίζει μόνο το σημείο στο οποίο αποδίδεται η μέγιστη ροπή αλλά το σημείο στο οποίο υπάρχει αρκετό ποσοστό ροπής και παράλληλα μκρές απώλειες (αεροδυναμική, τριβή ολίσθησης κλπ).

Γι αυτό και καλύτερα να μιλάμε ΓΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΡΟΠΗΣ και όχι για μια στιγμιαία κορυφαία τιμή.
Χαμηλότερη κατανάλωση λοιπόν έχουμε σε ταχύτητα σίγουρα κάτω των 120χλμ/ώρα (από εκεί και πάνω ο κινητήρας πρέπει να παράγει σημαντικά (και δυσανάλογα-εκθετικά) μεγαλύτερη ιπποδύναμη για να αυξηθει η ταχύτητα του αυτοκινήτου.

Χαμηλότερη κατανάλωση υπάρχει όταν ο κινητήρας διαθέτει αρκετή ροπή σε χαμηλές στροφές ώστε να καταναλώνει λιγότερο καύσιμο στις ανηφόρες -όπου πρέπει να καταναλώσει έργο για να διατηρήσει την ταχύτητά του - και βέβαια για να κινείται ένα αυτοκίνητο με ρεαλιστικά χαμηλή κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες δηλαδή 110-120 χλμ/ώρα στην εθνική καλό είναι να διαθέτει 6η ταχύτητα ή γενικότερα μακριά τελική σχέση μετάδοσης (όποιοι έχουν εξατάχυτα βλέπουν στην πράξη στο obc την μείωση της κατανάλωσης σε σχέση με την 5η στα 120χλμ/ωρα για παράδειγμα.)

Bassakos
07-04-11, 19:19
απλα τα τελευταια 14 χρονια που κανω την διαδρομη αθηνα - πατρα
και τα 6 αμαξια που εχουν περασει απο τα χερια μου ...εκαιγαν λιγοτερη βενζινη
κανοντας την ιδια διαδρομη με 100 κμ απο οτι με 140κμ .....κατι το οποιο ηταν ευκολο να
καταλαβω και απο τις ενδειξεις στα trip computer καποιων απο των αυτοκινητων ....
αλλα και απο το γεμισμα του ρεζερβουαρ μετα απο καθε διαδρομη ......

τα αυτοκινητα ειναι και ηταν...
Alfa Romeo 155 1800cc twin spark
Bmw E30 318 M40
Toyota corrola 1300
vw Golf 1800cc 16V
vw Golf VR6 2800cc
vw Polo 1400 16v

κανενα απο τα παραπνω δεν εχουν την μεγιστη ροπη τους κατω απο τις 4000rpm
και μαλιστα τα 2 απο αυτα ηταν και βελτωμενα σε πολυ μεγαλο βαθμο...ειδηκα το ενα
παρολα-αυτα εκαιγαν λιγοτερο με 100 απο οτι με 140κμ..... η συγκεριμενη διαφρομη
εχει γινει "Ν" φορες λογο επαγγελματικων-οικογενειακων και πολλων αλλων υποχρεωσεων

δεν λεω να εισαι με 60κμ-70km 5τη και 2000rpm και να θελεις να επιταχυνεις. εννοειται
οτι θα καψεις χωρις να παραγεις εργο + την καταπoνηση οπως σωστα αναφερες

Bassakos
07-04-11, 19:25
Mετά τα 120 χλμ/ωρα η αεροδυναμική αντίσταση γίνεται πολύ σημαντικότερη από οτι σε λιγότερα χιλιόμετρα.
Ρόλο στην οικονομία δεν παίζει μόνο το σημείο στο οποίο αποδίδεται η μέγιστη ροπή αλλά το σημείο στο οποίο υπάρχει αρκετό ποσοστό ροπής σε σχέση με κάθε άλλη απώλεια (αεροδυναμική, τριβής ολίσθησης κλπ).

Γι αυτό και καλύτερα να μιλάμε ΓΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΡΟΠΗΣ και όχι για μια στιγμιαία κορυφαία τιμή.
Χαμηλότερη κατανάλωση λοιπόν έχουμε σε ταχύτητα σίγουρα κάτω των 120χλμ/ώρα (από εκεί και πάνω ο κινητήρας πρέπει να παράγει σημαντικά (και δυσανάλογα-εκθετικά) μεγαλύτερη ιπποδύναμη για να αυξηθει η ταχύτητα του αυτοκινήτου.

Χαμηλότερη κατανάλωση λοιπόν υπάρχει όταν ο κινητήρας διαθέτει αρκετή ροπή σε χαμηλές στροφές ώστε να καταναλώνει λιγότερο καύσιμο στις ανηφόρες -όπου πρέπει να καταναλώσει έργο για να διατηρήσει την ταχύτητά του - και βέβαια για να κινείται ένα αυτοκίνητο με ρεαλιστικά χαμηλή κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες δηλαδή 110-120 χλμ/ώρα στην εθνική καλό είναι να διαθέτει 6η ταχύτητα (όποιοι έχουν εξατάχυτα βλέπουν στην πράξη στο obc την μείωση της κατανάλωσης σε σχέση με την 5η στα 120χλμ/ωρα για παράδειγμα.)

+1 συμφωνω

120ihatch
07-04-11, 19:28
+1 συμφωνω


ευχαριστώ πολύ- το διόρθωσα λίγο εν τω μεταξύ... :)

Takisiliadis
07-04-11, 19:36
Αν η μάξιμουμ ροπή αποδίδεται στις 4.250 στροφές, τότε ναι θα κάψεις λιγότερο απ'ότι αν πήγαινες με λιγότερες στροφές από εκεί που έχεις την μαξ. ροπή.

Για την καλύτερη αναλογία ταχύτητας/κατανάλωσης, πρέπει να πας με όσα χιλιόμετρα σου επιτρέπουν να βρίσκεσαι στις στροφές όπου έχεις περισσότερη ροπή, αφού έτσι ο κινητήρας ζορίζεται λιγότερο να κρατήσει σταθερή ταχύτητα.
Αν για παράδειγμα πας με 5η και 2.000 στροφές, δηλαδή εκεί που δεν έχεις πολλή ροπή, τότε έχεις αυξημένη κατανάλωση γι'άυτό και, αν θες να διατηρήσεις την ταχύτητα (σε χιλιόμετρα) που είχες, κατεβάζεις σε 4η ώστε να βρεθείς στο φάσμα όπου έχεις περισσότερη ροπή και πας πιο οικονομικά (καταπονώντας και λιγότερο τον κινητήρα σου).



(Πολύ μπακαλίστικα τα είπα αλλά δεν είμαι και ειδικός επί του θέματος, με την απλή λογική τα λέω.
Και ο νοών νοείτο!)

Δεν συμφωνώ

themis78
07-04-11, 20:29
bmw-motorslow.gr έχει γίνει το φόρουμ! Α ρε ΔΝΤ που μας έφτασες!!!

120ihatch
07-04-11, 20:40
bmw-motorslow.gr έχει γίνει το φόρουμ! Α ρε ΔΝΤ που μας έφτασες!!!



^ μεγάλη αλήθεια...... :rockon:

M_enzo
07-04-11, 20:40
bmw-motorslow.gr έχει γίνει το φόρουμ! Α ρε ΔΝΤ που μας έφτασες!!!

χαχαχαχαχαχαχ

Bassakos
07-04-11, 20:57
bmw-motorslow.gr έχει γίνει το φόρουμ! Α ρε ΔΝΤ που μας έφτασες!!!
αστα να πανε αδελφε!

thanblan
07-04-11, 21:08
καλά ρε παιδιά, οικονομόμετρα δεν έχουν τα αυτοκίνητά σας.
επίσης για αυτούς που έχουν και ενδείξεις αλλάγής ταχύτητας, δεν έχετε παρατηρήσει τίποτα...?
τί να πω?
χαμηλές στροφές-η μεγαλύτερη δυνατή σχέση -λίγο πάτημα στο γκάζι=οικονομική οδήγηση
μέγιστη ροπή-καλύτερη αξιοποίηση καυσίμου πάντα σε αναλογία με το εν δυνάμει παραγόμενο έργο....

rapid_fast
08-04-11, 10:51
καλά ρε παιδιά, οικονομόμετρα δεν έχουν τα αυτοκίνητά σας.
επίσης για αυτούς που έχουν και ενδείξεις αλλάγής ταχύτητας, δεν έχετε παρατηρήσει τίποτα...?
τί να πω?
χαμηλές στροφές-η μεγαλύτερη δυνατή σχέση -λίγο πάτημα στο γκάζι=οικονομική οδήγηση
μέγιστη ροπή-καλύτερη αξιοποίηση καυσίμου πάντα σε αναλογία με το εν δυνάμει παραγόμενο έργο....

Πάρτο αλλιώς..
Με TC, σε ευθεία και 80, αλλαξε 3η τετάρτη και πέμπτη..
Και να δε σου δείξει στην 4η την πιο χαμηλή κατανάλωση, θα σου κάτσω..
Δεν παίζει ρόλο μόνο το πόσες στροφές έχουμε, αλλά και το πόση ποσότητα ψεκάζουμε..
Ποιό αυτοκινητάκι με ηλεκτρονικό σύστημα ενημέρωσης για shift Up, ανάβει
στις 1000-2000-3000??...
Αν δεν ξέρει οτι η επόμενη ταχύτητα θα σε βάλει στο 90% της μέγιστης ροπής,
πράσινο λαμπάκι γιόκ..!!!
(αυτό το έχω κάνει μελέτη στο κορσάκι του 2010, και σε μια κορόλα του 1993..)

Dim77
08-04-11, 11:06
Εμένα Παναγιώτη με σιγουριά μπορώ να σου πώ, ότι δείχνει μικρότερη κατανάλωση (και όχι απλώς το δείχνει, αλλά συμβαίνει) στη μεγαλύτερη σχέση με ίδια ταχύτητα.

Οι rpm μέγιστης ροπής έχουν την καλύτερη απόδοση (βέλτιστη) με μικρότερη κατανάλωση καυσίμου, (π.χ. επιταχύνεις με λιγότερη κατανάλωση στις rpm μέγιστης ροπής, και συνήθως για αυτό πηγαίνεις με 2000rpm και κατεβάζεις για να επιταχύνεις πιο οικονομικά ταυτόχρονα, από ότι αν επιτάχυνες με τη μεγάλη σχέση και χαμηλές rpm) αλλά μικρότερη κατανάλωση πετυχαίνεις χρησιμοποιώντας όσο δυνατόν χαμηλότερες rpm σε σταθερή ταχύτητα πάντα.

Αλλά για διατήρηση σταθερής χαμηλής ταχύτητας (όπου οι τριβές και οι αεροδυναμικές απώλειες αντιστοιχούν σε 20-30ps ή 15-23KW περίπου) μια χαρά αρκεί η 5η-6η και όσο πιο χαμηλές rpm (που στα σύγχρονα μοτέρ έχουν κάποια ικανή ροπή) (μειώνεις και τις τριβές οπότε χρειάζεσαι και μικρότερη ισχύ για τη διατήρηση της ταχύτητας).

oldcarskickass
08-04-11, 14:46
Εγώ μαράζι το έχω ένα από τα Ι.Χ. μου να έχουν OBC που να δείχνει σωστά.

Η μέση κατανάλωση που καταγράφει το BC μου είναι ΜΟΝΙΜΩΣ 2 - 3 lt/100km πάνω από αυτό που δείχνει η μάνικα.
Και το τραγικό είναι ότι οι άλλες ενδείξεις (πλην της στιγμιαίας που δεν μπορώ να επαληθεύσω) είναι ΟΚ, ειδικά αυτή των υπολειπόμενων χλμ.

Δλδ στο τελευταίο κατέβα από θεσσαλονίκη έγραψα 510 περίπου χλμ με μέση κατανάλωση 9,5lt/100km ενώ όταν έφτασα σπίτι δεν είχα ξοδέψει ούτε το μισό τεπόζιτο.(το τεπόζιτο του άσσου είναι 51l, Που σημαίνει ότι αν αλήθευε θα έφτανα με αναθυμιάσεις), και θυμάμαι ότι στη μάνικα έβγαινε 6,4lt/100km.

Θα ξανανέβω όμως σε 2 -3 εβδομάδες με την διαγαλαξιακή ταχύτητα των 100km/hr να δω πόσο θα κάψει.:yippee:

Παναγιώτη έχεις καμιά συνταγή για το πως να κρατάμε τον καφέ κρύο;;;;:nixweiss:

Συγνώμη για το offtopic, αλλά θεωρώ το πιο κατάλληλο νήμα για... να πω τον πόνο μου...:banhim:

Dim77
08-04-11, 18:05
Βρε Λευτέρη, αυτό είναι τεράστια απόκλιση (και να σου δείχνει λίγο λιγότερο, είναι λογικό αν ...κλέβει το βενζιν-άδικο). :D

Αλλά να σου δείχνει το BC παραπάνω και μάλιστα...30-40% απόκλιση δε γίνεται φυσιολογικά. :nixweiss:

Εμένα έχει πάντα απόκλιση από τα 2 γνωστά μου βενζινάδικα της τάξης του 0.05-0.1 lt/100km (που εξηγείται και φυσιολογικά). (π.χ. μετρημένο με λιτρα και απόσταση βγαίνει 8.87 ή 8.91 και στο BC να δείχνει 8.8.

Κάπου είχα δεί ότι γίνεται (σε Ε36 αν θυμάμαι) calibration του BC.

Μήπως πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο? :help:

oldcarskickass
08-04-11, 19:08
Μα ρε Δημήτρη δεν είναι μόνο η μάνικα (που αν αντιληφθώ κατι δεν το έχω και σε πολύ να κάνω μανούρα), αλλά μου είχε τύχει περίπτωση η μέση κατανάλωση που έδειχνε πολλαπλασιασμένο με τα διανυθέντα χλμ έβγαζε ότι είχα κάψει 62 λίτρα , δλδ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από ολόκληρο το τεπόζιτο.

Τι να πω. Πάντως δε τοέκανε από όταν το πήρα, τους τελευταίους 3 μήνες το έχει ξεκινήσει.

Και αυτή είναι η ΜΟΝΗ ένδειξη που δεν συμβαδίζει.

Dim77
08-04-11, 19:11
Θα θέλει κάποιο καλιμπράρισμα Λευτέρη.

oldcarskickass
08-04-11, 19:13
Θα θέλει κάποιο καλιμπράρισμα Λευτέρη.

Λογικά ναι, το μυαλό μου πήγε στο ότι τα μαμά λάστιχα ήταν 195 / 55 και έβαλα 205 / 55 αλλά πάει ένας χρόνος ρε γμτ.

Τι να πω, όταν έχω χρόνοθα πάω να το δω.(αλλά από τη στιγμή που δεν καίει πραγματικά όσα δείχνει δε με καίει και τόσο)

rapid_fast
08-04-11, 20:55
Μα ρε Δημήτρη δεν είναι μόνο η μάνικα (που αν αντιληφθώ κατι δεν το έχω και σε πολύ να κάνω μανούρα), αλλά μου είχε τύχει περίπτωση η μέση κατανάλωση που έδειχνε πολλαπλασιασμένο με τα διανυθέντα χλμ έβγαζε ότι είχα κάψει 62 λίτρα , δλδ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από ολόκληρο το τεπόζιτο.

Τι να πω. Πάντως δε τοέκανε από όταν το πήρα, τους τελευταίους 3 μήνες το έχει ξεκινήσει.

Και αυτή είναι η ΜΟΝΗ ένδειξη που δεν συμβαδίζει.

Μπορεί να είναι και απο το βαρελάκι πίεσης της μπεκιέρας αυτό..

axmpempis
08-04-11, 22:14
Μπράβο και από μένα στον Rapid, για την οικονομική του οδήγηση.

Να παραθέσω την δική μου εμπειρία με το E46 3.18i Valvetronic:
Από τότε που έχω το iPod συνδεδεμένο στο μαμά-ραδιοCD, όλα μου τα ταξίδια είναι πιο οικονομικά. Διαδρομή Πάτρα-Θεσπρωτία που παλιότερα έκανα με 10lt/100km (συμπεριλαμβανομένων ταρζανιών), τώρα τη βγάζω άνετα και σχετικά γρήγορα με 7-7,5lt.
Η μισή ώρα διαφορά στην διάρκεια του ταξιδιού λίγο με πειράζει, την στιγμή που έχω ολόκληρη την δισκοθήκη παρέα.
Ταξιδεύοντας και νύχτα, με λιγότερη κίνηση, το κατεβάζω μέχρι τα 6lt. Όταν πιάσω 5,9lt, μου τη δίνει και αρχίζω τα 180άρια.

Πάλι μπράβο στην υπομονή του "επιστήμονα" που κατάφερε να δει την τιμή κάτω των 4 λίτρων.

Να προσθέσω και κάτι ως προς το bmw-motorslow.gr:
Κάποτε συναγωνιζόμασταν με έναν φίλο για το ταχύτερο της διαδρομής Πάτρα-Μπράλλος-Θεσσαλονίκη.
Τώρα συναγωνιζόμαστε με το Honda Civic των 1,8lt, για την ένδειξη του καταναλωμετρητή.
Άλλαξαν οι εποχές...

rapid_fast
09-04-11, 00:56
Να προσθέσω και κάτι ως προς το bmw-motorslow.gr:
Κάποτε συναγωνιζόμασταν με έναν φίλο για το ταχύτερο της διαδρομής Πάτρα-Μπράλλος-Θεσσαλονίκη.
3,5 ώρες, απο παλιά εθνική, και με καράβι μέσα..

BILL VUZAS
09-04-11, 09:09
3,5 ώρες, απο παλιά εθνική, και με καράβι μέσα..


Δύο ώρες και 17 λεπτά με στάση και για φαγητό.:peepwall:

montoya
09-04-11, 09:17
Το μέτρησα 3-4 φορές και το bc έδειξε 0,1-0,2 λιγότερο από την μάνικα.

oldcarskickass
09-04-11, 10:36
Μπορεί να είναι και απο το βαρελάκι πίεσης της μπεκιέρας αυτό..

Και η μόνη επίπτωση που έχει είναι η οπτική διαφορά στην κατανάλωση;

Δε θα είχα άλλα συμπτώματα; (μαυρίλα κτλ; )

120ihatch
09-04-11, 11:12
Το μέτρησα 3-4 φορές και το bc έδειξε 0,1-0,2 λιγότερο από την μάνικα.


και στο δικό μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο, το έχω τσεκάρει μεταξύ άλλων και σε ταξίδι-αστραπή 1100km -σε ζωντανούς ρυθμούς 120-140-160- (το bc έγραφε μέση 8.3lts/100km και η μάνικα έδειξε 8.45lts/100km για την ακρίβεια)

BILL VUZAS
09-04-11, 12:04
και στο δικό μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο, το έχω τσεκάρει μεταξύ άλλων και σε ταξίδι-αστραπή 1100km -σε ζωντανούς ρυθμούς 120-140-160- (το bc έγραφε μέση 8.3lts/100km και η μάνικα έδειξε 8.45lts/100km για την ακρίβεια)

Θεώρησε δεδομένο το κλέψιμο της μάνικας,οπότε το bc δείχνει σωστά.

montoya
10-04-11, 07:42
Αυτά τα γράψαμε για να "ψαχτεί" ο oldcarskickass που λέει πως η μέση κατανάλωση που καταγράφει το BC μου είναι 2 - 3 lt/100km πάνω από αυτό που δείχνει η μάνικα

oldcarskickass
10-04-11, 09:12
Αυτά τα γράψαμε για να "ψαχτεί" ο oldcarskickass που λέει πως η μέση κατανάλωση που καταγράφει το BC μου είναι 2 - 3 lt/100km πάνω από αυτό που δείχνει η μάνικα

Χαχαχα όχι ρε συ, και εγώ τέτοιες περίπου αποκλίσεις έβλεπα από την μάνικα (το οποίο το έριχνα στην αλλαγή του βήματος λόγω ελαστικού)

Αλλά το τελευταίο τρίμηνο το θέμα έχει ξεφύγει, ευτυχώς μόνο σε θέμα ενδείξεων.

montoya
11-04-11, 14:40
περιμένουμε νέα από τις δικές σου μετρήσεις (όταν τις κάνεις) αν και φοβάμαι πως θα "εκτεθείς" σε σχέση με τον rapid :D

oldcarskickass
11-04-11, 15:20
περιμένουμε νέα από τις δικές σου μετρήσεις (όταν τις κάνεις) αν και φοβάμαι πως θα "εκτεθείς" σε σχέση με τον rapid :D

Ναι εννοείται.

Κυριακή του Θωμά ξεκινάω.


Αν δεν πετύχω 3,7lt/100km έχω αποτύχει. Ντίζελ μίζελ κτλ και θα μας πατήσει σε κατανάλωση το βαλβετρόνικ;;;;;
Περιμένω συμβουλή για κράτημα καφέ σε κατάσταση μέγιστης πυκνότητας σε υγρή κατάσταση.

δικαιολογία 1:*δεν έχω πιλότο... είμαι πιλότος...:rockon:
δικαιολογία 2:*το μοτέρ μου είναι παμπάλαιο σχεδιαστηκά.

montoya
11-04-11, 16:04
Α μάλιστα. Κάποιος προετοιμάζει το έδαφος....:D
συμβουλή για τον καφέ. Ειδοποιείς στα διόδια να σου έχουν πάντα έτοιμο έναν ολόφρεσκο... Το επόμενο ερώτημα θα είναι: πόσα λίτρα καφέ ανά 100χλμ καίει το ΒΜW σας.... Ιδέες για μαγνητακια που μειώνουν την κατανάλωση καφέ δεκτές :D

ThaNOS E46coupe
11-04-11, 16:06
Α μάλιστα. Κάποιος προετοιμάζει το έδαφος....:D
συμβουλή για τον καφέ. Ειδοποιείς στα διόδια να σου έχουν πάντα έτοιμο έναν ολόφρεσκο... Το επόμενο ερώτημα θα είναι: πόσα λίτρα καφέ ανά 100χλμ καίει το ΒΜW σας.... Ιδέες για μαγνητακια που μειώνουν την κατανάλωση καφέ δεκτές :D

Σου έχω κάτι καλύτερο!!!!!!!:bigthumb: http://archive.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=11.07.2008,id=70250016

rapid_fast
12-04-11, 08:46
Ναι εννοείται.

Κυριακή του Θωμά ξεκινάω.


Αν δεν πετύχω 3,7lt/100km έχω αποτύχει. Ντίζελ μίζελ κτλ και θα μας πατήσει σε κατανάλωση το βαλβετρόνικ;;;;;
Περιμένω συμβουλή για κράτημα καφέ σε κατάσταση μέγιστης πυκνότητας σε υγρή κατάσταση.

δικαιολογία 1:*δεν έχω πιλότο... είμαι πιλότος...:rockon:
δικαιολογία 2:*το μοτέρ μου είναι παμπάλαιο σχεδιαστηκά.

Ξέρεις τι σκέφτομαι??
Το Vanvetronic, δεν έχει υποπίεση εισαγωγής. Ο diesel δεν έχει υποπίεση εισαγωγής..
Το valvetronic, έχει αντίλα υποπίεσης, o diesel έχει αντλία υποπίεσης..
Τα valvetronic τουρμπίστηκαν, τα diesel είναι τουρμπισμένα..
Θα βγεί valvetronic diesel..

oldcarskickass
12-04-11, 09:23
Ξέρεις τι σκέφτομαι??
Το Vanvetronic, δεν έχει υποπίεση εισαγωγής. Ο diesel δεν έχει υποπίεση εισαγωγής..
Το valvetronic, έχει αντίλα υποπίεσης, o diesel έχει αντλία υποπίεσης..
Τα valvetronic τουρμπίστηκαν, τα diesel είναι τουρμπισμένα..
Θα βγεί valvetronic diesel..

Το σκέφτηκα και το μυαλό μου κάνει λογικούς κύκλους!!!

Μα το πετρέλαιο έτσι και αλλιώς δεν έχει πεταλούδα, ουσιαστικά ρυθμίζεις μόνο αβάνς και ποσότητα.Σωστά;

Το βαλβετρονικ ουσιαστικά ΥΠΟ-καθιστά την πεταλούδα σωστά;(ξέρω πάνω κάτω πως λειτουργεί, για τη φιλοσοφία του συστήματος λέω)

Οπότε τι χρησιμότητα σε σχέση με ένα καλό σύστημα μεταβλητού χρονισμού - βυθίσματος θα έχει το βαλβετρόνικ σε ένα ντίζελ;

Το θέμα είναι η κατάργηση του εκκεντροφόρου (multi air Fiat), τα άλλα -κατ εμέ- είναι ψιλομπαλώματα.

Άσχετο,το τούρμπισμα ουσιαστικά του valvetronic είναι θέμα προγραμματισμού σωστά;

rapid_fast
08-05-11, 20:14
Ανεβοκατέβηκα Θεσσαλονίκη Οινόφυτα ξανά,
αλλά αυτή τη φορά, πέρασα και απο Χαλκίδα. (Πέμπτη 5-5-2011).
Σε όλο το δρόμο είχα cruise control στα 160.
Σύνολο 951 χιλιόμετρα...
Κατανάλωση... 154,52 ευρώ, ή αλλιώς 90,08 λίτρα, ή αλλιώς 9,57 λιτρα/100...
Το BC μου έδειξε κατανάλωση 9,8.
Το κακό είναι πως στο κατέβασμα είχε βροχή και έκαψε 53,38 λίτρα,
ενώ στην επιστροφή δεν έβρεχε και έκαψε 36,7 λίτρα..
Γενικώς τα 160 δεν κάνουν καλό στην τσέπη...
Μεγάλη διαφορά απο την άλλη φορά,
τόση που υπερκαλύπτει μακράν τους καφέδες και πολλά πακέτα τσιγάρα...

DiMiTrIs_
08-05-11, 23:05
οντως μεγαλη διαφορα....αραγε ενας tsi στα ιδια αλογα περιπου με εσενα ποσο θα εκαιγε στα 160?

BMW Power
09-05-11, 09:14
VW Jetta TSi 125 PS το οποίο χρησιμοποιείται καθημερινά για την διαδρομή Αγία Παρασκευή Οινόφυτα μέσω αττικής οδού.

Με αρκετή χρήση cruise controll στα 160 από τα διόδια ως Οινόφυτα (και το αντίστροφο στην επιστροφή) η μέση κατανάλωση που δείχνει το board computer είναι 8,1 lt/100km.

Σε εναλλακτική διαδρομή από Αγία Παρασκευή, Βριλήσσια, Νέα Πεντέλη, Πολιτεία, Βαρυμπόμπη Οινόφυτα η μέση κατανάλωση είναι 9,2 lt/100km.

Βέβαια λόγω νεύρων με τους γνωστούς ανόητους (το λέω ευγενικά) που μένουν στην αριστερή με max. 120km/h και δεν έχουν θέλουν να καταλάβουν ότι η λωρίδα αυτή δεν είναι cruising, η κατανάλωση αυξάνεται.

race535
09-05-11, 09:28
Εμενα το 520 που χρεισημοποιηται σχεδον αποκλειστικα σε Εθνικη και επαρχιακους μεχρι τα 120 ειναι στα 7,6 λιτρα.
Πολυ καλα για τοσο μεγαλο σκαφος ,αλλα απο τα 160+ βαραει το 10ρικο ανετα.
Αλλα και παλι ειμαι ευχαριστημενος με την καταναλωση συγκρινοντας το με το RR που θελει σε ολες σχεδον τις συνθηκες τουλαχιστον 15 λιτρα και φτανει τα 19!
Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι ο Μ62 σε ενα Ε30 καιει 9 με 11 λιτρα.
Θα αρχισω να ξηλωνω καθισματα και πορτες μου φαινεται:banghead:

κμβ
11-05-11, 10:05
πιλοτο έχω και εγω και πιστεψτε με ειναι παρα μα παρα πολυ οικονομικη η οδηγηση όταν το ενεργοποιω!!!! τωρα δεν ξερω αν ειναι 3,8 η 5 η 6 αλλα σιγουρα πιο οικονομικα αν αφηνα το ποδακι μου να χαιδευει το πεταλ.... χαχα

oldcarskickass
13-05-11, 21:07
1875xlm με 99 λίτρα πετρέλαιο.

Παναγιώτη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ρε φίλε να ταξιδεύεις για πάνω από 3 δευτερόλεπτα με 105 χλμ.

Ούτε την αττική οδό δεν μπόρεσα να βγάλω.
Νόμιζα ότι θα βγω να περπατήσω.

Στο γυρισμό θα βάλω να οδηγήσει η γυναίκα (κόφτης στα 90...)
Μόνο πες μου τι χάπια πρέπει να πάρω.
Ταχύτητα μεταξύ 120 - 130 συνεχώς και όλες οι διαδρομές έγιναν

Αθήνα Θεσσαλονίκη
Θεσσαλονική Κοζάνη - Κοζάνη Θεσσαλονίκη (Επί τρεις φορές).

Ελάχιστα χλμ μέσα στην Θεσσαλονίκη, κυρίως περιφερειακό.

thanblan
15-05-11, 21:54
φίλε rapid θα σου σκάσω φώτο από κοντέρ Ε-90 δίλιτρο με τα 170 που θα δείχνει πόσο οικονομικό μοτέρ είν αι
να πω και καμία καλή κουβέντα για το παλτουδάκι μου....

rapid_fast
16-05-11, 11:36
φίλε rapid θα σου σκάσω φώτο από κοντέρ Ε-90 δίλιτρο με τα 170 που θα δείχνει πόσο οικονομικό μοτέρ είν αι
να πω και καμία καλή κουβέντα για το παλτουδάκι μου....

Θυμάμαι σαν χτές το 6,4 που έγραφε.. Και ήταν και μέσα στην πόλη..

montoya
22-05-11, 17:02
Είναι πολύ οικονομικός αλλά 6,4 μόνο πόλη???
Μήπως ήταν μεικτά?

thanblan
22-05-11, 23:04
μηδενισμένη η μέτρηση στο φουλάρισμα και άντε να είχα 200 χιλιόμετρα όταν έγραφε 6,4.
στο τέλος θα αυξανόταν βέβαια. αλλά ανάλογα αν τα έκανα τα χιλιόμετρα σαββατοκύριακο θα έφτανε έως 8-8,5

montoya
23-05-11, 14:49
πόσα από αυτα τα 200 ήταν πόλη?
Το ρωτάω γιατί 6,4 εκτός πόλης τα πιάνω πολύ εύκολα (και αρκετά παρακάτω αν το επιδιώξω) αλλά για πόλη μου φαίνεται δύσκολο.

thanblan
24-05-11, 00:02
κοίτα όταν το εντός πόλης είναι διαδρομή αττική οδό, εθνική και ποσειδώνος μέχρι φλοίσβο και παλι πισω, και τα κάνεις σαββατοκύριακο να μεν είναι όλα εντός πόλης αλλά καμμία σχεση με μποτιλιάρισμα κτλ...

montoya
24-05-11, 14:21
Ο.Κ.
Πάντως φοβερά οικονομικό το αυτοκίνητο. Δεν σε πονάει η καρδιά να το περπατήσεις...

Takisiliadis
23-07-11, 11:54
316 e90 2008 ed.
994 χιλιομετρα με ενα ρεζερβουάρ.
100% μεικτή διαδρομή

Speedy
23-07-11, 17:52
316 e90 2008 ed.
994 χιλιομετρα με ενα ρεζερβουάρ.
100% μεικτή διαδρομή


Αυτα ειναι!
Αν το μαθει ο Γιωργακης καηκαμε...

oldcarskickass
23-07-11, 17:53
Ναι φήμες λένε ότι θα φορολογεί και τα ποστ που κάνει ο καθένας ανάλογα με το πόσο premium είναι η μάρκα που αντιπροσωπεύει το κάθε φόρουμ.

Speedy
23-07-11, 18:00
Ναι φήμες λένε ότι θα φορολογεί και τα ποστ που κάνει ο καθένας ανάλογα με το πόσο premium είναι η μάρκα που αντιπροσωπεύει το κάθε φόρουμ.


Θα πηγαινει και βαση ηλικιας..?:scratchch
Αν ετσι αστα να πανε!